P. DE BOEI Jr., Arts Drogidtrij „EtlGrociE Iruis" et verbod een reek* van misdaden by de overtreding van het drankverbod gepleegd, waaronder moorden, samenzweringen, cor ruptie en omkooperij zelfs van leden der recnterlyke macht en van de balie, perso nen, van wie men mocht verwachten, dat «y de wet zouden naleven. m AFWEZIG Sedert de toepassing van het drankver bod zyn meer dan 90.000 vervolgingen we gens overtreding ingesteld, waarop 72.647 veroordeelingen zijn gevolgd. In de laatste 23 maanden werden in het geheel meer dan 3000 jaar gevangenisstraf opgelegd en boe ten ten bedrage van 12.300.000 dollar. Se dert de toepassing der wet bedroeg het aan tal vervolgingen per dag gemiddeld 73 en verleden jaar 111. In tal van steden zoo zegt hy wordt de wet niet eens meer toegepast. Een vloedgolf. ten draadloos telegram uit Mexico City meldt, dat de stad Jose de Cabo in Bene- (ien-e-aliiornië is verwoest door een vloed golf, welke, naar men gelooft, een reactie van de aardbeving in Japan is. Vijfhonderd inwoners, die naar de hoogten zyn ge vlucht, zyn daar onder dak. SPANJE. Builenpest in het Spaanuche leger. De Matin" heeft een telegram uit Me- iilla ontvangen, dat in het Spaansohe leger builenpest is uitgebroken. Er zouden reeds 10 sterfgevallen zyn. PORTUGAL. Verijdelde moordaanslag op den premier. Maandag j,l. zijn, volgens bericht van den correspondent van de „Times" te Lissabon, daar ter stede drie jonge mannen, behooren- de tot de „Jonge Syndicalisten", een extre mistische organisatie, gearresteerd in den ingang van het ministerie va nBinnenland- scne Zaken. Zy maakten deel uit van een groep van zeven of acht mannen die, zoo veronderstelt men, naar het ministerie wa ren gegaan met het doel den premier te ver moorden, wiens auto vóór het ministerie stond te wachten. Elk der gearresteerden had een nieuwe, geladen revolver bij zich. De achterdocht van een rechercheur, die zich in de buurt bevond, werd opgewekt en toen hij in een der mannen een gevaarlijk agita tor herkende, riep hy drie andere politie mannen te hulp. De arrestatie werd snel ten uitvoer gelegd. Een der mannen trok zijn revolver, doch werd onmiddellijk ontwapend. De andere vier of vyf mannen ontsnapten. RUSLAND. Een verklaring van Wise. Wdsi, Britsch secretaris der Russische coöperatieve vereenigingen, verklaarde in een rede voor de vergadering der onafhan kelijke arbeiderspartijdat, wat ook 3 of 4 jaren geleden het geval geweest mag zyn, Rusland thans bovenal de vrede verlangt. Voor dit land zou een oorlog een terug plag beteekenen met betrekking tot alle vorderingen en pogingen in de richting eener economische reorganisatie der laat ste drie jaren. Economisch zou er, zelfs wanneer de Roerkwestie geregeld was, geen vaste grondslag voor' den voorspoed van Europa kunnen wonde^i gevonden, vóórdat Rusland weer zijn normale functie vervulde, n.l. te zorgen voor de helft der levensmiddelen, die voor centraal Europa noodig zijn, in ruil voor een betrouwbare en zich uitbreidende markt voor Europee- sche fabrikaten. TURKIJE. De Turksche regeering heeft by de Wet gevende Vergadering te Angora een nieu we wet op het gebruik van sterken drank ingediend, waarin het drankverbod niet meer voorkomt, doch welke zware straffen stelt op dronkenschap. De wet bepaalt het volgende: 1. Het recht op den verkoop van sterken drank wordt verviervoudigd2. Het is verboden in het openbaar sterken drank te gebruiken, of zich aan -Werken drank te buiten te gaan; 3. Het is ver boden, nieuwe tapperijen te openen; 4. De installaties van hen die nieuwe tapperyen openen, zullen worden geconfiskeend en de houders gestraft met een boete van 180 tot 1800 gulden en gevangenisstraf van zes maanden tot twee jaar; 6. Zij, die in het openbaar sterken drank nuttigen, worden gesraft met een boete van 12 tot 180 gul den; 6. Zy die wegens dronkenschap wor den gearresteerd, worden gestraft met een boete van 84 tot 900 gulden, of met opslui ting van een maand tot een jaar. BINNENLAND. Het Itegeeringsjubileum van 11.M. de Koningin. Cour van gelukwensching. De Koningin heeft gistermiddag tot het aanbieden van geliikwenschen met haar regeeringsjubileum ontvangen, in de eer ste. plaats hunne doorluchtige hoogwaar digheden: Monsigneur H. van de Wetering aartsbisschop van Utrecht; Msgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem; Msgr. A. F. Diepen, bisschop van Breda; Msgr. L. J. H, A. Schrijnen, bisschop van Roermond vn Msgr. Vuysteke, bisschop van Curasao, met verlof bier te lande verbiyvenden. Daarna verleende H. M. audiëntie voor dit doel aan den hooggeplaatsten geeste lijke James Cannoon, vertegenwoordigen de: lo. the Federal Council of the Chur ches of Christ, in Amerika; 2o. de Huge- not Alloon New Netherlands commission te New York. Vervolgens werden in gehoor ontvangen Referent Henry Everston Cobb en me vrouw Cobb, vertegenwoordigende de Col legiate Reformed Dutch Chuch of New York. By de ontvangst dezer drie Amerikaan- Bche deputaties was aanwezig de Ameri- kaanache gezant by H. M.'e Hof, de heer Richard Tobin. Te nslotte werden in gehoor ontvangen de heer en mevrouw Andrieasen, die H. M. de stichtings-oorkonde kwamen overhandi gen van het Koningin Wilhelmina-Jubi- De heer Andriessen is, naar men weet, voorzitter der Vereeniging van Weldadig heid te Brussel. Na al deze byzondere audiënties, waar- by de Prins tegenwoordig was, hield de Koningin in tegenwoordigheid van den Prins een cour van gelukwensching voor een groot aantal vertegenwoordigers van particuliere commissies en voor particulie- De Koningin te Utrecht op aanst. Maandag. Na de hulde van de Nederlandsche weer- malit op Maandag a.s. by Amersfoort, zal de Koningin, die, zooals men weet, verge zeld zal zyn van Prins Hendrik en Prinses Juliana, naar Utrecht gaan en om 4 uur van het Centraal Station aldaar naar Den Haag vertrekken. De Vereeniging Koning innedag te Utrecht heeft het initiatief ge nomen tot een huldiging van de koninklyke familie op Haar doortocht door Utlecht. Als H. M. omstreeks half 4 by het binnen komen van de gemeente het Hoogelandsche park heeft bereikt, zal een koor van dui zend zangers en zangeressen Haar twee verzen van de Wilhelmina-cantate van H. A. Maas toezingen, vermoedelijk met bege leiding van een muziekkorps. Daar zullen voorts de weeskinderen der verschillende gezindten zyn opgesteld. In langzaam tem po wordt dan gereden naar de Maliebaan, waar de schoolkinderen H. M. zullen be- Het voornemen bestaat verder dat op het Lucasbolwerk de leden van de studenten corpsen Unitas en Absyrtus en op het Jans kerkhof de leden van het Utrechtsche Stu dentencorps aan de Koninklyke Fami'ie een huldebetoon zullen brengen. Op een ander punt van den doortochtsweg zal een groot aantal jongens de kleppermarsch van Morks uitvoeren. Op het bordes van het station zal het be stuur van de vereeniging Koninginnedag de Koninklyke Familie opwachten en zullen enkele jonge dames aan de Koningin bloe men aanbieden. De Koninklyke Utrechtsche vereeniging voor mannezang en de Konin klijke Utrechtsche vereeniging voor kerk zang zullen op het Stationsplein, met bege leiding van de politiemuziek, de eerste twee verzen van het Wilhelmus ten gehoore bren gen. Afgevaardigden van verschillende Utrechtsche vereenigingen zullen er met ba nieren en vaandels zy'n opgesteld. De burgemeester zal de Koninklyke Fa milie op Haar weg door de stad begelei- Sluiting Staten-Generaal. By Koninklyke besluit is bepaald dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal op Zaterdag 15 September 1923, des namid dags te drie uur zal worden gesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is gemachtigd zich op het hier- voren vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal ten einde in een vereenigde vergadering der beide Ka mers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De opening. De „St.-Crt." bevat het volgende program ma voor de opening van de zitting der Sta ten-Generaal op Dinsdag 18 Sept. a.s. Des middags te twaalf uur zullen de le den der Staten-Generaal zich begeven naar deRidderzaal op het Binnenhof, en in ver eenigde vergadering te zamen komen, onder leiding van den door de Koningin benoem den voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen en de leden van den Raad van State zullen zich te één uur mede in die zaal vereenigen. Te kwart voor één zullen in het gebouw aanwezig zyn: de Grootmeesteressen van de Koningin en de Koningin-Moeder en de dienstdoende Dame du Palais van de Konin gin, de Grootofficieren der Kroon, de Ka merheer-Ceremoniemeester en acht Kamer- heeren, alsook de door den Soesoehoenan van Soerakarta en den Sultan van Djokja karta afgevaardigde Prinsen en de Sultan van Boeloengan, ten einde de Koningin bij het binnentreden der zaal vooraf te gaan of De stoet zal ryden: door de Heulstraat, het Lange Voorhout Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Na de opening gaat de stoet denzelfden weg weer terug naar het paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen het afryden van de Koningin van het paleis en het oogenblik, waarop zy het gebouw ver laat, aankondigen. De Vlootwet. In de jongste vergadering van het be stuur van de S.D.A,P. is, naar Het Volk 'meldt, besloten, in samenwerking met het Neder!. Verbond van Vakvercenigingen een petitionnement tegen de Vlootwet te organi- an den nieuwen Indischen voogd uit den Haag. t-bi-nacht A. F. Gooszen, laatstelijk i a dtji marinestaf, thans benoemd tot i de zeemacht in Neder- lundsch-lndië, is gisterenavond met zyn echtgenoote per trein van 7 U. 26 min. van Den Haag naar Amsterdam vertrokken, om Zaterdag met hel stoomschip Johan de Witt de reis naar IndR te aanvaarden. Een zeer groot aantal autoriteiten van zee- en landmacht heeft den vertrekkenden uitgeleide gedaan in het station. Het vert De directie van de postchèque- en giro dienst in den Haag heeft de assistentie ingeroepen van den postdienst te Amster dam ten inde zich spoediger door den chaos te kunnen werken. Van het hier gevestigde personeel van de postchèque- en giro zyn heden enkele tientallen naar den Haag vertrokken, in den'loop dezer week zullen nog anderen volgen. Volgens de Tel. moeten adviezen in groot aantal verloren zyn geraakt. Vandaar, dat klagers, die zich aan het postkantoor per soonlijk komen vervoegen, na geruimen tyd wachten zonder resultaat worden wegge zonden e ndat rekeninghouders, die inmid dels ee nafrekening ontvingen wat vol strekt nog niet met allen het geval is, ge lijk werd bericht zeer onvolledige en ge brekkige afrekenstaten hebben gekregen. Naar men mededeelt, bestaat het perso neel uit meer dan 1000 dames en heeren. Het grootste deel bestaat uit vaste krachten en verder is er een groot aantal gedetacheer de krachten. Willy Burmeister on gekomen? Volgens een te Den Haag loopend ge rucht, dat ook by het Duitsohe gezantschap bekend is, zou de violist Willy Burmeister te Tokio om het leven zyn gekomen by de ramp die Japan geteisterd heeft. Een offi- cieele bevestiging van 't gerecht kon wegens de gestoorde telegrafische gemeenschap met Tokio niet worden verkregen. Tel. Negende Nederlandsche Jaarbeurs. liet Gemeentebestuur van Utrecht biedt op Dinsdag 18 dezer aan de deelnemers van de Negende Nederlandsche Jaarbeurs een avondreceptie aan op het landgoed „Oog in Al" uan de Leidsche Vaart te Utrecht. Bezoek van Nederlandsche journalisten aan het voormalige 1 zerfront. Het bezoek van Nederlandsche journalis ten aan het voormalige Yzerfront is be paald op 24, 25 en 26 September. Een vijftig journalisten, onder leiding van den heer Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, zuilen den 24sten dezer te Antwerpen aankomen en aldaar door de Antwerpsche journalisten en door het col lege van Burgemeester en Wethouders ten stadhuize worden ontvangen. Het vertrek uit Antwerpen naar' Kortryk zal den vol genden ochtend plaats hebben. Van Kort ryk uit gaat de reis per auto naar Meenen, Wervik, Komen, Waasten, Meenen, Wulver- gem, Kemmel, leperen (waar het middag maal wordt gebruikt), Boesinge, Zuid- schoote, lteninge, Oostvleteren, Hoogstade, Veurne, naar de Panne. De tocht zal den 26sten gaan naar Nieuwpoort, langs de kust en verder naar Rainscapelle, Pervyse, Caes- kerke, Diksmuiden, Clerken, het woud van Houthulst, Poelcapelle, Westroosebeke, Pas- schendalc, Moorslede, Roeselare, het Praat- bosch, Beerst, Slype, Middelkerke, Ostende en Blankenberge. Den 27sten keeren de journalisten in Vlis- singen terug. Het iiiillioenenlonds van wylen Mr. Pape. De erfgenamen in hooger beroep. Naar het Oorr. Bur. verneemt zyn de erfgenamen van mr. C. P. D. Pape in hoo ger beroep gegaan van de beslissing" van de Haagsohe Rechbtank, waarbij hun is ontzegd de vordering tot nietigverklaring van het gedeelte van het testament van mr. Pape waarbij werd ingesteld het zg. „Pape-fonds", groot ongeveer negen mil- lioen gulden. Prof. Treub over lndië. Prol. Mr. M. W. F. Treub heeft een re dacteur van Middenkoers in een onderhoud iets medegedeeld over zyn indrukken van het economische leven van Ned. lndië. Deze komen er op neer, dat de toestand in lndië, hoewel nbg niet gunstig, by lange na niet zoo slecht is als in het moederland. De invloed van de Europeesohe crisis doet zich hier veel sterker voelen dan daar, waar men zoover van het tooneel van den stryd verwijderd is. Ik zou zeggen, dat lndië, van den springvloed van malaise, die Europa teistert, alleen maar de laatste golven heeft gekregen. De moeilijkheden daar ginds kan men voornam elyk beschouwen als een te rugslag op een tweejarige hausse-periode, waarin de prijzen tot in het onredelijke ge stegen zyn. Men dient er wel zyn aandacht aan te wijden, dat lndië op het oogenblik niet meer zoo afhankelyk is van Europeesohe toe standen als het vroeger was. Dit groote, en ryke gebied heeft zich in de laatste jaren sterft ook naar andere zijden georiënteerd. Het heeft zich verbindingen verschaft met Amerika, Japan, China en Australië. Deze relaties worden sterk uitgebreid. Men heeft elkander wederzijds ontdekt en langzaam maar zeker verzekert lndië zich van een afzetgebied, dat dichter in haar buurt ligt dan Europa en veel minder van de verwar ring aldaar te lydén heeft. De grootste fout van het belastingstelsel in lndië, dat de ondernemingen zooveel moeilijkheden berokkent, is, dat het eigen lijk geen stelsel heeten mag. Een naar de eischen van een zoo uitgestrekt gebied ge organiseerde en volgroeide dienst bestaat er niet. De dienst is er als het ware uit den grond gestampt en zijme werkwijze is daar dan ook naar. Atgerieo van alle andere fouten, heerscht by de Indische belastingen een ontzaglijke achterstand. Bij deze ongelukkige administratie komt dan, dat het aantal ordonnantiën zoo groot is en zoo gecompliceerd, dat bet voor den leek vrijwel onmogelijk is een berekening te maken van wat hij aan belasting schul dig zal worden. De ondernemer weet niet waar hy aan toe is. Hy heeft zich te schik ken naar de uitleggingen van de ambte- Nu is de Indische belastingbetaler even min een engel als de Hollandsche, maar het verschil in de verhouding tusschen ambte naren en betalers hier en ginder is hemels breed. De geest onder de ambtenaren in lndië is doortrokken van een overtuiging, die lijnrecht staat tegenover het gevoelen, dat bloeiende cultures en ondernemingen in het algemeen het land voordeel aanbrengen. Integendeel, is het veler overtuiging, dat het verdwijnen dezer ondernemingen voor het menschdom van meer nut zou zyn dan het voortbestaan er van in haar tegenwoor- digen vorm. Dit alles heeft een toestand van onzeker heid tengevolge, die nog veel schadelijker werkt dan hooge aanslagen zouden kunnen doen. Mijns inziens, zei de heer Treub, is het voor den ondernemer minder fnuikend om, wanneer de staatsfinanciën zware of fers eischen, daaraan te voldoen, wanneer hy maar met zekerheid weet waarop hy moet rekenen. Zooals u opmerkt, geven onze financiën redenbezorgdheid. Bent u ook bevreesd voor ee* inflatie van den gulden, hier of in lndië?" „Wanneer niet spoedige en ingrypeiide veranderingen zullen plaats hebben, zou die byna niet te vermijden zyn. Toch ben ik niet bevreesd. Het is mijn overtuiging en mijn vertrou wen in den Geest van Nederland, dat (de regeering zich wel gedwongen zal voelen het mes diep in de wonde te zetten voor het te laat is." „Eenige weken geleden hadden wy een interview met mr. J. Gerritzen, die zien over de kwestie tusschen de Nederlandsche en de Javasche Bank uitliet." „De Javasche Bank staat juridisch sterk. Maar het moet my van het hart, dat haar houding niet die geweest is, welke men van een bank, die zich. hare positie als circu latiebank bewust is, zou willen verwachten." Ver. van Ned. Werkgevers. Het 22e jaarverslag van de Ver. van Ned. Werkgevers, .herdenkt het verlies, dat .de vereeniging had te lijden, toen de secretaris mr. Q. J. Terpstra, met eind April zijn functie neerlegde, om op te tre den als directeur der N. V. Wilton's Ma- chinefbriek en Scheepswerf. eHt totaal aantal lieden ging met 9 ach teruit en bedroeg op 1 Juli 1923 300. Nadat mr. Q. J. Terpstra als secretaris der vereeniging was afgetreden, besloot het bestuur naast mr. P. W. J. H. Gort van der Linden, die reeds in Maart 1922 tot secretaris was benoemd, voorloopig geen tweeden secretaris aan te stellen. Het verslag geeft verder een uitvoerig overzicht van hetgeen in het afgelpopen jaar op wetgevend gebied aan de orde is geweest in zake de werkloosheidsverzeke ring, ongevallenverzekering, ziekteverzeke ring, ï'nvaliditeits- en ouderdomsver/eke- ring, veiligheids- en arbeidswetgeving en memoreert de actie der vereeniging, blij kende uit reeds te zijner tyd in de pers gepubliceerde adressen, jen van haar ver tegenwoordigers in onderscheidene offi- vieele lichamen en colleges. Na herinnerd te hebben aan de actie der vereeniging inzake de Schoenenwet ver meldt het verslag de voorgeschiedenis van het proces door de vereeniging tegen den fiscus gevoerd over de door dezen aan ver schillende leden opgelegd? navordering van O.W.-belasting over de uitkeeringen in de jaren 1919-1921 van het Centraal Verreken- kantoor voor Brandstoffen ontvangen. In eerste instantie heeft de vereeniging dit proces gewonnen. Ten slotte geeft het verslag bijzonderhe den over de Centrale Werkgevers Risico- bank, Centraal Overleg en het Centraal In dustrieel Verbond, de drie dochterinstellin gen van Ver. van Ned. Werkgevers. Het aantal *awées!otenen bij de Centrale Werkgevers Risicobank kan op dit nogen- blue worden gesteld op 14.697. Het door lie aangeslotenen over 1922 uitbetaalde verze- keringspliohtig loon kon worden geschat op 765.000.000. „Centraal Overleg" bleef diligent bij het behartigen van de arbeidsaangeleeenheden en de onderlinge samewerking der „Lande lijke" werkgeverebonden. By de bestuursverkiezing is de heer ir. C. F. Stork, directeur der N.V. Machine fabriek Gebr. Stork Co., te Hengelo, tot voorzitter herkozen, tei-wijl voorts tot nieu we bestuursleden zyit gekozen de heeren H. P. Gelderman C.Mzn., lid der firma H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal, In de plaats van den heer Jac. Spanjaard en J. van Hall, directeur van den Houthandel, voorheen Eindhoven Zoon te Zwolle, in de plaats van den heer E. M. Alberts. UIT DE PERS. Amnestie. Een pleidooi voor de deserteurs. De Nederlander verheugt z'ich er over, dat de Koningin aan verschillende gestraften vermindering of geheele kwijtschelding van straf heeft verleend. Wy hadden echter nog iets verwacht, ook in verband met ernstige tekortko ming gedurende den oorlog. Buiten de grenzen van ons Vaderland, vooral in Amerika, woont een aantal betrekkelijk nog jonge Nederlandsche mannen, die tij dens den oorlog nalieten, als landweer man of landstormer, gehoor te geven aan den oproep zich te me'den by hun regi ment. Het was niet te rechtvaardigen, al was in menig geval het gev raagde of fer wel zeer zwaar daar het voor som migen gelijk stond met vernietiging van alles wat met eenige jaren van hard werken was opgebouwd. Over den ernst van de tekortkoming zü echter thans niet meer gesproken; allen kutinen het daar over eens zyn. Maar nu is het reeds 5 jaren vrede. Er zyn onder deze mannen, eenigen, die er naar snakken hun vaderland te mogen bezoeken; de een om vader of moeder, omtrent wier gezondheid de berichten slecht werden, vóór diens dood nog te mogen zien de ander om althans het graf van moeder te bezoeken, die tijdens haar ziekte te vergeefs naar haar jongen uitzag er zyn er velen, die de sterkte van den band tusschen hen en het vader land onderschatten, en nu hunkeren naar een kort verblijf op vaderlandschen bo demMaar, het mag niet, het kan niet; de straffende hand is gereed hen, by aankomst in het vaderland, te grypen. Voor die allen hadden wy gehoopt op een vergeten en vergeven op een uit- wisschen van de aanteekening in het zwarte boek, die tegen hen getuigt. Volgens art. 68 der Grondwet heeft de Koning het recht van gratie van eenmaal opgelegde straffen. I)e wetgever heeft het recht van am nestie of absolutie. De Koningin heeft van haar vorstelijk genaderecht gebruik gemaakt. Van een wetsontwerp tot het teniet-doen der te kortkomingen inzake de opkomst voor militairen dienst vernamen wy nog niets. Het is nog niet te laat. Het is nog Sep tember 1928: het is nog jubileummaand. Menig Nederlander ziet in den vreemde met verlangen uit naar het goed bericht. Menig jvader en moeder in Nederland heeft er|in stilte op gehoopt. Zou de verwachte goede tijding nog komen? ONZE KOLONIËN. Mjlitieschandaal op Java. Aan het „toetoepen" een einde. De heer I Chineesci het Vad. Toen ik de daal in Indic vertakkingen Java, zich ui ling opium! 4— heb maar verheugd. Vei enri Borel, oud-ambtenaar voor in Ned.-Indië, schrijft aan berichten over het politieschan- las een corruptie, d:e haar blijkt Je hebben over geheel tot de geheele afdee- my niet verwpnderd, namelijk over het feit, dat onde^- het fuidige regeeringsregime dergelijke schandJen niet meer getoetoep; orden, maarl stryfig onderzocht en bereern. Vroeger no gin 1912—'13, toen ik als ad viseur voor Chineesche zaken diende was het Gezag een soort fetisch, die a tout prix heilig moest blijven, en nog sterker, een eer lijk, waarheidlievend ambtenaar, die schan dalen aan 't licht bracht, werd als lastig be schouwd en overgeplaatst of genoodzaakt ontslag te vragen. Ik beschouw da/rom 't bovenbedoelde politieschandaal, hoe betreu renswaardig ook op zichzelf, als een verblij dend teeken, namelijk dat Gezag in lndië niet meer knojeierij en machtsmisbruik en jeugens kan dekken. Bravo! i Als ambtenajar voor £hineesche zaken, in tiem bekend mlet Chineezen en met alles op de hoogte wat verborgen Chineesche toe standen betreft, heb ik van nabij jarenlang een politioneel!? corruptie bestudeerd, die, zoo zy precies in détails werd gepubliceerd, ongelooflijk ,zou 1 ijken. Ik kan gerust zeg gen, dat zoo goed als alle Chineesche bór- deelen, opiumkitten en andere smerige in stellingen, en ook zeer vele welgestelde Chi neezen (om met rust te worden" gelaten) ge regeld de lagere politiemannen omkochten en cadeaux moesten geven. Politieschouten b.v. imet 150 p. m. traktement, bezaten hui zen en theetuinen, equ^age met dure paar- den, en leefden op weelderigen voet. Ook andere, hooge ambtenaren hoewel dezen goddank sporadisch waren er, die op zyn zachtst uitgedrukt, te veel verplichtingen aan ryke Chineezen hadden om niet genood zaakt te zijn een oog dicht te doen. Te be wijzen was deze corruptie zelden, er werden geen kwitanties by afgegeven, maar ik heb fn de handelsboeken van Chineezen in fail lissement dikwijls posten gevonden van groote bedragen die aan duidelijkheid hier omtrent niets te wenschen overlieten. Later, met de reorganisatie, en de ophef fing van schouten-ambt, is de toestand ge leidelijk iets verbeterd, maar in 1912 was hij te Soerabaja nog zóó, dat in 't gansche Chi neesche kamp afpersing onder bedreiging en gedwongen omkooping schering en inslag waren, gepleegd door politie-agenten en de lagere beambten. Trouwens, dezen werden ook veel te laag bezoldigd. Het geseinde schandaal bewy'st, hoe die corruptie steeds is blijven doorvreten. GEMENGDE BERICHTEN. Smokkelende begeleiders van een kinder- trein. Gistel-morgen arriveerde te Oldenzaal een extra-trein uit Boedapest met 600 kin deren, bestemd voor het R.-K. Huisves- tings Comité te 's-Hertogenbosch. De Nederlandsche douane stelde ee» on derzoek in den trein in en zij ontdekte daarin een groote hoeveelheid smokkel waar, als kisten Tokayer-wyn, sigaretten, Russische eau de cologne, cognac enz. De trein is met groote vertraging doorgegaan. Vijf begeleiders van den trein zijn even wel te Oldenzaal vastgehouden en zullen naar Boedapest worden teruggezonden. Een angstige tocht. Te Nijmegen reed een automobiel, be stuurd door P. S., wonende te Aken, de Grootestraat af. Plotseling werd de rem van den auto defect en het voertuig reed met toenemende snelheid de hellende straat af. De chauffeur schreeuwde luid, ten einde de talrijke voetgangers te doen wijken. De in zittende mevr. M. Badenbach, uit Aken, werd bevreesd en sprong met haar 3-jarig dochtertje uit den auto. Het kind bekwam hierbij een wonde aan het voorhoofd, welke wonde in het R. K. ziekenhuis werd gehecht. De auto kwam op de Waalkade tot staan. Verdere ongelukken kwamen niet voor. De werkloosheid in Drente. De Tel. verneemt dat in zake de werk verschaffing ingrijpende maatregelen zul len worden genomen. In alle Drentache ge meenten, met uitzondering van Emmen, zal de werkverschaffing op order van den minister van Arbeid deze week worden stopgezet. Deze maatregel schijnt verband te houden met een kwestie tusschen de landbouwers en de arbeiders, werkzaam bij den aardappeloogst. Over de hierbij uit te keeren loonen kunnen werkgevers en werknemers het blijkbaar niet eens dorden. Voorts verneemt het blad dat het in de be doeling ligt tegen de winter het uurloon f>U de werkverschaffing opnieuw te verlagen. Een jongen ter haringvangst. Gistermiddag is te Scheveningen ter ha ringvisscherij uitgevaren de logger Sch. 116. Op de monsterrol kwamen voor behalve de» bemanning drie jongens. Toen de logger echter al een goed eind in zee was, kwa meen vierde jongen, die zich in een kooi verstopt had, te voorschijn. Aan teruggaan viel niet meer te denken, doch een paar sleepbootjes werden uitge zonden om den deugniet terug te halen. Doch ook deze pogingen waren tevergeefs. Het was door onstuimige zee onmogelijk zoo dicht bij den logger te komen, dat de jongen -er van kon worden afgelaten en zelfs door de hevige bries, die er stond, kon men in de sleepöooten den naam van den jongen niet verstaan, die luidkeels werd toege schreeuwd. Ouders, die hun jongen piet zien thuis komen, moeten dus maaf veronderstellen, dat hun zoon het ruime sop gekozen heeft. 4 Paddenstoelverglftiging. Te Vogelenzang heeft zich een ernstig ge val van paddestoelvergiftigingvoorgedaan, in 't gezin van den timmerman J. Bham, aan de Leidschevaart. Zondagavond gebruikte Bham, een Duitscher, sedert kort te Voge lenzang 'woopachtig, met zyn vrou.w en dochtertje, aooals hij dikwijls deed, een hoe veelheid paddestoelen. Het vierjarig zoontje vond ze niet lekker en wou ze niet eten. Den volgenden nacht werden de drie personen ongesteld. Gisterenmorgen 9 uur is de 32- jarige moeder gestorven en drie uur later het 8-jarige dochtertje. De man, die ook zeer orfgesteld was, is gistermiddag 4 uur naad- het diaConessenhuis te Haarlpm vervoerd. Gisterenavond verwekte zyn toestand nog veel zorg. KUNST. Taco H, de Beer. f Wy vernemen, dat de letterkundige Taco H. de Beer te 's-Gravenhag^is overleden. Taco Hajo de Beer werd in 1833 te Maarsseveen geboren en yftpgeleid voor het onderwijs. Hij was achtereenvolgens leeraar in de Duitsche taal en letterkunde te Breda en te Goes en sedert/ 1876 aan de eerste H. B. S. met 5"-jarigeycursus verbonden. Het onderwijs had fijn volle liefde en toe wijding, doch zijn belangstelling giag naar al wat het geestelyklen maatschappelijk le ven van zijn tijd bevjoog. Al jong werkte lyj mede aan bladen en tijdschriften. Zwolsche f Muziekschool. Te Zwolle is hel gerestaureerde gebouw Van de Stedelyké Muziekschool officieel ge opend. De schoof die 50 jaar bestaat, wordt thans bezocht defer 700 leerlingen. Er zyn aan verbomfen een directeur, de heer fy C. Willeumief en zeven leerkrachten. De oudste leerkracht, de heer A. Kuipers, Dood namens de leeraren en leerares- sen twee plateelborden aan, vervaardigd door de Plateelbakkerij Zuid-Holland te Gouda, .naar een ontwerp van mej. Brink man, leerares in solo- en koorzang, voor stellende de emblemen van de muziek, een lauwerkrans en de jaartallen. De muren', zoowel als de zolderingen van deze thans modern ingerichte school zijn .voorzien van- een geluidwerende stof. Nationale Opera. D? directie der N.V. „Nationale Opera" heefy contracten afgesloten met de schouw burgen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage en Haar lean. Met Utrecht, Arnhqm en Nijmegen zijn onderhandelingen gaande, terwijl in Gro ningen en I^eeuwarden hoogstwaarschijnlijk comité's tullen worden gevormd, om de Opera ook aldaar te doen optredqn. ONDERWIJS, Hand wer konder wijs. ■De gemeenteraad van Nijmegen heeft op f voorstel van B. ea W. besloten, aan de on derwijzeressen aan openbare en bijzondere lagere scholen alsnog voor het géven van onderwijs in nuttige handwerken voor meis jes buiten den gewonen schooltijd, geduren de het jaar 1920 en het tijdvak v^n 1 Jan. tot 16 Aug. 1921 een toelage uit- de ge meentekas te verleenen tot een bedrag, dat berekend wordt naar 78 's jaars per Weke- lyksch lesuur tot een maximum van twee uur per week en per klasse. Plechtige opening van de R. K. Universiteit. De r4k. bladen melden, dat de plechtige opening van de R. K. Universiteit zal plaats hebben óp Woensdag 17 October. Verder, dat een schenkster, die onbekend wenscht te blijven, aan het bestuur der Sint Radboudstichting ƒ1000 ter beschikking heeft gesteld, tot aankoop van een beeld van het Hfilig Hart, dat geplaatst zal worden in Jet gebouw der R. K. Universiteit op het Keizer Karelplein te Nymegen. STADSNIEUW^. GOUDA, 14 September 1928. De Wethouderskeuze. Teneinde zich geheel aan het wethouder schap te kunnen wyden, heeft de pas geko zen soc.-dem. wethouder, de heer F. L. J. Lafeber, naar wy vernemen, zyn vroegeren werkkring als typograaf verlaten. De afgetreden wethouder Dr. Huffman heeft zyn functie als ambtenaar van den Buig. Stand neergelegd. Een geacht ingezetene waarschuwt, zooals wy reeds eerder deden, in dit blad (in een ingezonden stuk) voor, de financieele ge volgen, die uit de bezoldiging en pensionnee- ring van de wethouders voor de gerpeente voortvloeien. Het handwerkonderwys buiten de schooluren. Naar de N. Zuid-Holl. meldt hebben de onderwijzeressen van de openbare lagere scholen waar het handwerkonderwys door tien nog steeds buiten de schooluren wordt gegeven een adres aan den Raad gericht waarin zij er op wijzen dat zij gedurende de jaren 1920, 1921 en het eerste kwartaal 1922 voor den geheelen tijdsduur hand werkonderwys hebben gegeven buiten de gewone schooluren; dat Zijne Excellentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de gemeenten de bevoegdheid heeft ge schonken tot het verleenen van een toelage over genoemde jaren voor de toen door haar gegeven handwerklessen; reden waarom zy den Raad beleefd ver zoeken van deze bevoegdheid gebruik te willen maken en haar nog uit te betalen de toelage, zooals de Minister die heeft ge noemd in zijn desbetreffend besluit. Met te meer vrijmoedigheid wenden zij zich tot den Raad, daar de vorige Raad zyn adhaesie betuigd heeft aan een adres van den Raad der gemeente Vlissingen aan Zyne Excellentie den Minister van O. K. en W. over ditzelfde ondevwerp. Zij mee nen daaruit te mogen besluiten, dat de Raad toen inzag, dat deze uren beloond moesten worden. Na dien moeten nog steeds de handwerklessen zonder belooning buiten de gewone schooluren gegeven wor den. Door de N.V. Arnhemsche Stoomsleep helling My. te Arnhem is by omlerbandsche aanbesteding aan d, N. V. tot Aanneming 'van Werken voorhéen H. J. Nederhorst te Gouda opgedragen r Het vernieuwen van een langshelling langs den linkeroever van de rivier de Nederryn tegenover Arnhem, voor de som van 31.948.^—. Door da American Petroleum Company te Rotterdam Is by onderhandsdie aanbeste ding opgedragen aan de N.V.tot Aanne ming van Werken voorheen H,rJ. Neder horst te Gouda: Het maken van een Tank- fundeering aan de Petroleumhaven te Am sterdam voor de som van 17.743.-—. Afscheid Ds. Scharten. Wy vernemen dat Ds. Th. Scharten,v pre dikant by de Luthersche Gemeente alhier, Zondagmorgen zyn afscheidsrede zal hou den. Concert Sted. Orkest. Het Stedelijk Orkest, directeur de heer Joh. Fabriaan geeft Zondag 16 September een concert in de Soc. Ons Genoegen voor de leden en hunne huisgenooten. Na afloop ia er bal in Kunstmin. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur v»n het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 63, de lu^ht was 65. Kantongerecht In de zitting van 12 September 1923 wer den de volgende uitspraken gedaan; Wegens voetbal spelen: M. J. M. B. te- Gouda 1 subs. 1 w. t. Wqgens overtreding Arbeidswet: A. L. te Gouderak 1 subs. 1 d.; K. B. te Wjaddinx- veen 3 m. 2 subs. 8 4i.,J d,; A. P.,de G. te Waddinxveen 2 m. 2 sübs, 2 m. 1 d.; M. H. te Waddinxveen 2 subs. 1 d.; J. M.v te Hekendorp 0.50 subs. 1 d. Wegens niet tydig aangifte doen van ver huizen: J. K te Moordrecht 2 subs. 1 d. Wegens overtreding Ongevallenwet: W. V. te Wladdinxveen 2 m. 1 subs. 2 m. 1 d. Wegens fietsen zonder licht: J. van K. te Nieuwkoop, G. B._ te Zevenhuizen, J. v. K. te Nieuwkoop, *Th. N. te Bo#koop, J. K. te Zegveld, W. K. te Nieuwkoopj J. v. d.'P. te Gouda, W. J. E. B. te Moordrecht, J. v. d. B. te Waddinxveen, A. de B. te Nieuwer- kerk" a. d. IJsel, ieder 5 subs. 2 d. Wegens autorijden zonder nummerbewys: A. G. B. te Oudewater 3 subs. 2d-, Wegens motorrijden zonder nummerbe- wyé: J. v. W. te Alphen a. d. Rijn 3 subs. 2 dagen. Wegens'motorrijden zonder ry- en num- meibewys: L. K. te Gouda 2 m. 3 subs. 2 m. 2 d. Wegens motorrijden zonder nummerbe- wys: J. v. d. B. te Hilligersberg 3 subs. 2 dagen. Wegens autorijden op verboden weg: J. F/ K. te Rotterdam: 5 subs. 2 d. Wegens openbare dronkenschap: H. J. v. d. P. te Gouda 5 dagen hechtenis; G. v. U. ,te Gouda 10* subs. 6 d.; L. de J. te Gouda 6 subs. 3 d.; P. O. te Ouderkerk a. d. IJ., 6 subs. 3 d.; Chr. v. d. K. te Gouda 4 8 subs. 2 d.; F. J. N. te Gouda 6 subs. 3 d,; H. N. te Gouda 6 subs. 3 d.; D. Chr. M. t? Rotterdam 6 subs. 3 d. Wegens fietsen zonder licht: J. v. N. te Waddinxveen en C. P. te Goutla, ieder 5 subs. 2 d.; A. A. V. te Goudè I sub». 1 d.; F. v. J. en P. V., heiden te Moordrecht, ieder 5 subs. 2 d. 1Gem. Arbeidsbeurs. Ln de afgeioopen week kwamen by de Gera. Arbeidsbeurs-de volgende aanvragen in: 3 dagdienstboden, 3 Agenten voor wij nen (hooge provisie), l halfwas schilder, allen voor Gouda. Er boden zich aan: 17 aardewerkers (pot tenbakkers en pypmakers), 2 plateelschil ders, 1 gieter, 1 boekdrukker, 1 machine- zetter, 3 drukkers, 5 letterzetters, 1 machi ne-meester, 2 boekbinders, 7 .grondwerkers, 16 heiers, 15 opperlieden, 20 timmerlieden, 7 schilders, 7 metselaars, 1 halfwas stuca- doo*, 1 ijzervleohter beton, 1 baggerman, 1 aank. bouwk. en werktuigk. teekenaar, 1 waterbouwkundig opzichter teekenaar, 3 te- legraafwerker.s, 4 mach. bankwerkers, 3 stoelenmakers, 5 houtdraaieis, 4 meubel- en 3 kistenmakers, 2 bytsers, 1 klompenmaker, 5 houtbewerkers! 1 scheepstuiger, 1 witwer- ker, 2 zagers, J cirkelzager, 3 bleekerse knechten, 1 kapper, 3 stoffeerders, 6 kleer- en 2 schoenmakers, 1 metaaldraaier, 2 ma chinisten, 1 frameveiler, 2 motorherstellers, 1 klinker, 5 nWnteurs, 3 ijzerwerkers, 1 ko pergieter, 2 machinebankwerkers, 1 ketel- maker, 9 stokers, 4 smeden, 2 verlakkers, 3 bankwerkers, 21 blikslagers, 2 electri- cienn, 1 aanhouder, 5 loodgieters, 1 werk meester textiel, 9 touwslagers, 4 textielar beiders, 1 hekelaar, 7 brood- en banketbak kers, 11 suikerwerkers, 91 sigaren- en ta baksbewerkers, 1 schippersknecht, 2 tuin lieden, 2 landbouw-, 10 pakhuis-, 1 maga zijn-, 2 expeditie- en 7 schippersknechts, 8 koetsiers, 1 boomkweeker, 1 winkelbedien de, 5 reizigers, 1 winkeljuffrouw, 13 kan toorbedienden (boekhouders, administra teurs, schrijvers enz.), 209 transport- en# fabrieksarbeiders, 1 waker, 3 chauffeurs, 4 Duitsohe dienstboden (2 in en 2 nog niet in Holland )t 5 koetsiers, 1 halfwas timmer man (leerl. amb. sch.), 2 huisbewaarders, 1 stalbaas of stalmeester, 1 wever, 1 beel denvormer, 1 instrumentmaker, 2 beeld houwers (hout). Agenda. 19 Sept. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus E.H.B.O., leider Dr. Hamburger. 19 Sept. 7li u. n.m. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa brieken. UIT DEN OMTREK. BEKKENVrOUDE. Donderdag werd Mmter aarde besteld V] het stoffelijk overschrnjVan wijlen den heer M.' van Dorp, in leveif wethouder dezer ge meente, beschermheel en voorzitter van verschillende vereenigingen,hóófd ingeland van de Krimpenerwaard enz. Zyn onver wachts heengaan gaf een ontroering in deze gemeente, de eenvoudige man was voqr ve len een stille weldoener. Da gemeenteraad, verschillende vereëhigingen sloten van af het Raadhuis .b\j den lijkstoet aan. Op het graf werd door den EdelAchtbaren Heer M. Gautier, burgemeester gesproken namens den gemeenteraad. Ds. van der Heyden richtte het woord tot dc fanjilie, door den secretaris der Onderlinge Brandverzekering Berkenwoude en Omstreken Werd gesproken namens dat bestuur en andere besturen te vens als, en voor gem. ambtenaren. Verschil lende kransen en bloemstukken dekten de baar. BODEGRAVEN. De feesten ter gelegenheid van het Regee- ringsjubileuim von H. M. de Koningin zijn in onze gemeente, evenals overal in den lande met heel veel opgewektheid gevierd. De eerste feestdag werd Woensdag ingezet met een philantropisohe daad, het schenken van levensmiddelen aan behoeftigen. Om half twee werden de feestelijkheden daarop ge opend met een rede door den burgemeester en de gemeenschappelijke uitvoering van een viertal liederen door de kinderen der ver schillende scholen. De chr. mu/iekvereeniging Soli Deo Glo ria zorgde voor de muzikale begeleiding, 's Middags was er groot kinderfeest op hel terrein in oud-Bodegraven. In optocht trok de jeugd naar dit feédtterrein en had daar den heelen middag heel veel pret. De tweede dag werd al vroeg ingezet met' Kferaalmuziek en een muzikale omgang door het dorp, door de Ver „Crescendo". Orti 10 uur begonnen de. volksspelen en athletische spelen op het terrein in Oud-Bodegraven. Te 2 uur ving het groot Historisch Open luchtspel aan voorstfellende Bodegraven in 1672. In tien namiddag trok de Historische Allegorische optocht door het dorp en oogste overal veel succes. Op dit alles volgde nog een gymnastiek- uitvoering door de vereenigingen „Hercules" en „D. O. S." onder leiding van de heeren v. d. Kleyn en Bakker, de muziekvereeniging „Crescendo" luisterde ook deze uitvoering op. De gezamenlijke zangvereenigingen zon gen onder leiding van den heer Kouwenho- ven een aantal vaderland sche liederen. Ten slotte vertoonden de gymnastiekver- eenigingen een aantal fraaie standen, die fantastisch werden verlicht, en gaf „De Beiersche Kapel" onder .leiding van den heer Ulrieh een concert op het Marktplein. Een schitterend vuurwerk besloot deze welge slaagde feestdagen. GOUDERAK. Op het Sportterrein zal morgen. Zater dagmiddag 5V* uur, een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen Gouderak I en M V. V. I te Moordrecht. De wedstrijd zal worden opgeluisterd door de muziekvereeniging Caecilia alhier. WADDINXVEEN.' Door burgemeester en wethoa/der» is ver gunning verleend aan den heer K. Ènde alhier tot uitbreiding van zijn bedrijf, door byphaatsing van verschillende machines, ge dreven door eiectromotoren, dienende voor machinale houtbewerking in de werkplaats staande op het erf plaatselijk gemerkt wijk E no. 53, kadastraal bekend sectie B po. 271a. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Maria, d. v. K. Macleane en G. Kaldenberg. Ad nanus, z. v. K. van Holten en C. van der Greasen. OVERLEDENWillem van Ede, 86 jaren, weduwn. van Alida Kap. GETROliW/D: H .M. D. Theussen en M. Breed veld. D. Poot en' C. Vogelaar. De «loor burgemeester en wethouders voorloopig vastgestelde wyxitiing van (fen legger der wegen en voetpaden in deze ge meente, ligt gedurende een maand, van 12 September tot en met 12 October a.'s. op de gemeentesecretarie ter lezing. Geduren de dien tyd, kunnen door belanghebbenden bezwaren worden ingebracht tegen dezen legger by den gemeenteraad. Door den landbouwer A. A. Vermeulen alhier werd bij den looo-feurgemeeater aan gifte gedaan van het heersohen van de be smettelijke veeziekte mond- en klauwzeer onder zijn vee. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Wethouderssalarissen en pensioenen. Gouda, 13 September 1923. Geachte Redactie, Welhaast zal de Gemeentobegrooting be handeld worden en het snoeimes der bezui niging zal ook dan, misschien wel drastisch, moeten gehanteerd worden. Zou het nu ai te onbescheiden zyn, indien ik langs dezen weg de aandacht vestig op de salaris- sender Wethouders en het daarmee gepaard gaande, maar to>ch absoluut on- no o d i ge en de Gemeente steeds groo- ter strop wo r'dj; nde pcn'sioen? Zou in verband met den treurigen toestand der Financiën het nu geen tijd zyn,' dat het snoeimes deze «nnoodige, maar welig tie rende loot vun onzen Gemcenteboom aller eerst radicaal afsnijdt? Wellicht zou dif van grooten invloed kunnen zijn ook op het peil en d$ samenstelling van het college, daar ook in dezen1 tyd nog wel mannen zul len gevonden kunnen worden, die zich gaar ne geheel belangeloos daarvoor geven willen. Voorts zou deze bezuiniging een weldadigen indruk maken op de belasting betalende burgerij, uft wier penningen deze steed.8 g r o o te r wordende post moet wo,rden bestreden Is er niemand onder de Raadsleden, die dit balletje door de Raadszaal wil laten rol- len U, Mijnheer de Redacteüf, vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik - Hoogachtend, Uw dw. W. J. DEROKSEN H.Mzn., v. Beverninghlaan 7. RECHTZAKEN. Faillissementen. Uitgesproken: Utrecht, 12 September. Adrianus Bianken- stein (zich noemende en schrijvende D. Blankenstein» te Leusden, Arnhemsche- weg 24. Curator: Mr. H. Th. Gerlings. F. Romeyn, den Dolder. Curator: Mr. H. Th. Gerlings. C. Koops, lpodgieter, Soestdijk (gem. Baarn). Curator: Mr. H. Th. 'G^tlings. J. A. L. Burgerhout, banketbakker, te Utrecht, Janskerkhof 6. Curator: Mr. C. A. Phaf. F.'van Schaik, te Amersfoort. Curator: mj\ J. Frima. H. Adan, ovenbouwer, Utrecht, P. C. Hooftstraat 10. Curator: mrr. O. E. Hogen- brug. Geëindigd; N.V. jjklachinefabriek Achterberg, te Amersfóort. J. Bakhuizen van den Brink, 'Ütrecht, Ad miraal van Gifent straat 53. KERKNIEUWS. c Da. J. Steenbeek. t Ds. J. Stéenbeek, Ned. Herv. predikant te Vianen, wiens overlijden wordt gemeld, heeft bijna 8 jaren te Nieuwleusen (O.) ge staan en ruim 32 japr te Vianen. Hjj zou aan het einde dezer maand zijn 40-jarig ambtsjubileum hebben gevifrd. De -overledene was .praetor van den ring Vianen ten secretaris van het Prov. Kerk bestuur vanZuid-Holland. Ook maakte hij deel uit van de Commissie van Voordracht voor de benoeming van hoogleeraren vanwe ge de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniver siteiten. Ambtsjubileum Dr. G. Wisse te Arnhem herdacht. De Christ. Geref. Kerk te Arnhem heeft Dinsdag het feit herdacht dat dr. G. WisSè 26 jaar geleden in het predikambt werd be vestigd. Nadat in de»n loop van den dag vele bloemstukken en brieven en telegrammen te zijnen huize waren bezorgd, had Dinsdag avond een plechtige samenkomst plaats in het versierde kerkgebouw, waar dr. Wisse en zyn familie door de feestcommissie, be staande uit kerkeraad en gemeenteleden, werd ontvangen. Nadat de voorzitter dej cqjnmissie, de heer D. Buis, de samenkomst met gebed en gezang had geopend, wenl Vt woord gevoerd door ilen heer ds. W. Geels, uit Apeldoorn, een oud-vriend van dr. Wisse en oud-Arnhemmer. Deze wenachte den ju bilaris en zijn familie hartelijk geluk en 4>rak 4(jn deelneming uit over het feit, dat ijfievr. Wisse niet aanwezig kon zjjn' wagens ziekte. Daurna sprak hy over Psalm 126 3 en verder wees hij in het kort op hetgeen tie jubilaris voor dc gemeente heeft gedaan. LAATSTE BKRICHTKN. De Staatsgreep. Ds militaire revolutie, die in Barcelona is uitgebroken, neemt, volgens berichten uit Madrid, voortdurend grooter afmetingen aan. Gisteravond laat werd gemeld, dat de regeeiing zeer w'aaraohyulyk zal aftreden en dat de koning niet de militaire autori teiten o se r leg zal plegen over de vorming van een nieuw kabinet. De leiders> der revo lutionaire beweging, genei aal Primeio de Rivera, gouverneur van Barcelonu en de vroegere minister van oorlog, verzekerden de koning, dat de beweging uitsluitend ge richt is tegen de regeering, wogags het vasthouden aan de campagne in Tegenover het bericht, dal de minister buitenlandschc zaken, togen wien de b«w ging voorname) yk i» gericht, te San 1 tian is gearresteerd, wordt van andere zilds^ gemeld, dat hij over de Kransctie grens i gevlucht. D« toestand te Barcelona is >tlsëg. On dunks de ernstige gebeurtenissen i*kle\rrpd- te meubeltentoonstelling geopend. 'v SPAANSt'HE KABINET AFGETREDEN. MADRID, 13 rfept. De Spastisch* regee- ring is afgetreden, deaf de Kuning gewei gerd heeft de militaire revolulionnairen te bestraffen. y Hel conflict met Griekenland. 27 Sept. als datum der ontruiming van Kor foe genoemd. Een Mavas-telegram meldt dat ut de door den gezanten raad aanvaarde bfilossing van het geschil tusschen Italië en Griekenland die beide partyen bevredigt en die door middel van een nota auii Athene en Genève is medegedeeld, zou -bepaald zijn, dat Kor- foe tegen 27 dezer ontruimd zal wenlen. •Als op» dup datum echter in het rapport der internationale enquete-cummissie mocht worden geconstateerd» dat Griekenland niet al het iwgelyke heeft gedaan om de moor denaars uit té vinden en te straffen, zal Italië als schadevergoeding het dobr Grle- kenlund gedeponeerde btxlrkg van mil- ltoen lire ontvangen. Het Kamerlid Gerreteon ernstig ongesteld. Naar wij vernamen is het Tiyeede Kamer lid, de heer» B. J. Gerreteon te Rotterdam, erpstig ongesteld.' (De Nederfunrlcr meldt tils oprzuak darmverbloeding.) De toestanJ die gistermorgen zeer critiek was, wai 'gis termiddag iets beter, maar het gevaar is nog niet geweken, v WISSELKOERSEN. 13 Sept 14 Sept. Officieel^ 2 uur. Londen 11.63% 11.66% Berlijn 2% cent 2% eent per millioen. per millioMi. Parijs 14.60 14.81 Brussel 122.07 Vfg 12.31 Zwitserland 46.20 44.96 Wcenen 0.0036 0.00% Kopenhagen 46.— 46.82'4 Stockholm 67.66 67.60 Christiania 40.90 40.90 New-York 2.63% 2.64% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste sténd: 766.0 te Memel, Laagste stand 741.6 te Mornowoy. Verwachting: Zwakke totmutige wind uit zuidelijke richtingen, half tot zw^ar be wolkt, weinig of geen règeta, zelfde tempe ratuur. B t De weersgesteldheid. Dc depressie in het Noorden trok ^naar Noord-Scandinavic en werd gevolgd door een buitengewoon snelle styging van den luchtdruk; een nieuwe depressie ten Wes ten van Ierland bracht aldaar reeds weer - regen by krimpend? winden. De hooge druk over de Alpen nam in beteekenis af. De temperatuursveranderingen z(jn piteenloo- ■pend. ttiM Dc hoeveelheden neerslag zyn in Scandi navië meest gering, evenzoo in Schotland en Engeland, Blacksod meldt 16 m.M. ADVERTENTIEN. VOORLOOPIG KOSTELOOS. Bij beschikking van den E.A. Heer'Hecb ter-Commissaris lo het faillissement van J. v. REST, schilder, wonende t» Gouda, d.dto tl Sept.,1923, is bepaald: lo. dat (te indiening der schuldvorderin gen aan den Curator moet plaats hebben voor 6 Oct. a.s. 2o. dat de verificatie-vcwjtadcrisin /at plaats hebben op Zaterdag 27 Oct. a.s. de» voonn. te lOH uur in het Gerechtagebquw te Rotterdam. Mr. H. jO^GENBURGpil, 2567 18 Curator. wan IB tot on •aptwmbof. KLEIWE9 II - 60U0A TELEF. 317 Slecht! Zaterdag 15 September zullen «rij aan al onze clientele weder een tin stuk TOILETZEEP CADEAU OEVEN. Koope'rt boven 1 1. ontvangen een groot •tuk cadeau 'iMCj 15

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2