NIEUWE ABONNÉ's W GRATIS -*Ê die zich voor MINSTENS EEN KWARTAAL met ingang van 1 OCTOBER a s. abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau MARKT 31, Gouda en door de Agenten en Loopers in Gouda en omgeving. Ken bondgenootschap Mt Kuiutd. Plarer Konig in Nederland welbekend al# ue leider der Münchenache passiespelen Ooeft in de „Thiiringer Alg. Ztg." een tweetal artikelen gepubliceerd, welke een beiAJ^rwekkend betoog vormen voor een boiugenootechap tusschen Duitachlaod en Kusiand als raaide 1 om de Duitsche repu- bvan den ondergang te redden. li y komt daaibjj tot de conclusie dat waar bet Westen definitief vriend scha ppe- lyk en zakelijk voor Duitsohland verloren is, het land zich moet richten naar het Oosten naar Rusland. Rusland, zegt hy, streeft naar vreed zame economische relaties met de geheelu wereld. Op het Russische gezantschap te Beriyn komen en gaan dagelijks 2000 men tenen, terwijl in de herfst te Berlijn een groute Russische landbouwtentoonstelling z»i worden gehouden. De Russische ban dera-deputatie aldaar werkt buitengewoon hard en succesvol. L>e voornaamste economische ramp van Duitscbland is het gebrek aan grondstof fen. Hier moet een verstandige economi sed politiek gevolgd worden. Wat door het verdrag van Rapollo is aangevangen, moet staatagedachte worden: een verdrag met Rusland. Rusland moet ons zijn teveel aan grond- ston en leveren, wij geven daarvoor onze intellectueel en (kooplieden, technici, bank personeel, ingenieurs), die wij zelf niet meer kunnen voeden. Is deze situatie infee treden, dan kunnen wij een tarief vaststel len en wel terwijl wij ook het ernstig lijdende Nederland daarbij betrekken een tarief van Moskou naar Amsterdam; een tarief, dat begint bjj de grondstoffen". Het bondgenootschap met Rusland zal, zoo meent hij, het eenige redmiddel zyn om uit de moeilijkheden te geraken. ENGELAND. Mevr. Fahmy vrijgesproken. i)« jury heeft Zaterdag mevrouw Fahmy zooal* men weet beschuldigd van moord op haar echtgenoot, Ali Kamel Fahmy Bey, vrijgesproken. ba jury beraadslaagde gedurende ruim uur. Het vonnis werd met applaus be groet. Mevr. Fahmy verkeerde in zeer over spannen toestand, zoodat er een dokter ge haald moest worden, een uur duurde het voordat zü het gerechtsgebouw kon veria- De eerste dag van den Prins van Wales iu 'Canada. De prins van Wales bracht zijn eersten vaeaatiedag in Canada door op de geheel uoceremonieele manier, die het grootste genoegen van zijn vacantie is. Dadelijk na het ontbijt maakte „Lord Bestrew" dat is zijn incognitonaam e«n wandeling naar Duff erin-ter race, waar hij de haven en de schepen bezichtig de, om na een korten omweg langs de ci tadel en «en uurtje winkelen zich naar de golfbanen te begeven. Een fotograaf trachtte «en snelkiek van hem te nemen terwijl hij het hotel verliet, maar 'n re chercheur liep den man tegen den grond. De prins sprak zijn deelneming uit over het voorval en beloofde voor de fotografen te zullen poseeren. Na het diner werd in het hotel op verzoek van den pris een in tiem bal georganiseerd, waar hij danste met verschillende meisjes, met wie hij bij zijn vorig bezoek aan Quebec kennis had gemaakt. Het behoeft nauwelijks betoog dat de vriendelijke wijez waarop de prins haar begroette, meisjes in den zevenden hemel bracht! BINNENLAND. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De jaatste cour van gelukwensching. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin i*n koninklijke paleize, nu de particuliere ontvangsten, de laatste cour van gelukwen- «ching in gehoor ontvangen. Allereerst de heer en mevrouw Simions. De heer Simions als voorzitter van de Ned.- Amerikaansche Kamer van Koophandel, me vrouw Simions als vertegenwoordigster van de Society of Holland Dames. Hierna de heer Walter Meserole, als voor zitter van de Holland Society. Ten slotte den heer John. T. Parkerton, als vertegenwoordiger van de filmcorpora- tion te New-York, die H. M. een filmge- -chenk aanbood. Bij de ontvangst van deze deputaties uit Amerika was de Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Tobin, tegenwoordig. De Koningin heeft daarna in audiëntie untvangen den heer Duffek, zaakgelastigde van Oostenrijk in Nederland en mevrouw Duffik, vergezeld van een deputatie van de Ooatenrijksche kinderen, die tijdelijk in Ne- derlandsche gezinnen verblijf hóuden. De kinderen waren in het wit gekleed en droe gen een oranje sjerp en een oranje strik in hst haar. Ook zij boden bloemen aan. De heer Duffek bood zijn eerbiedige ge- lukwcttKchen aan en bedankte voor de gast vrijheid aan Oostenrijksche kinderen ver leend. Daarna bood hy een brief aan van kinderen uit Tyrol, die ook hier te lande verblijf hebben gehouden. De Oostenrijksche kinderen boden bloe men ahn en zegden eenige verzen op van een gedicht, dat eveneens aan de Koningin werd aangeboden. Dadelijk na deze audiëntie ontving de Ko ningin den heer Ambro de Adamocz, zaak gelastigde ad interim van Hongarije te -Gravenhage, en mevrouw Ambro de Ada mocz, met een deputatie van de in Neder land verblijf houdAide Hongaarsche kinde ren (6 van het Centraal Comité en 6 van het r.1%, huisvestingscomitéen twee Hon gaarsche onderwijzeressen, die, zoowel als de kinderen, zich in onze taal kunnen uit drukken. De kinderen droegen een nationaal Hongaarsch costuumpje, en de zaakgelastig de was in Magyaren-coetuum. Een volgende audiëntie werd verleend ter aanbieding van een geschenk van Neder landers uit Londen, en wel door dr. Baart de la Faille, voor de Hollandsche kerk, den heer H. v. d. Bergh, voor het koning Willem- fonds (Weldadigheidsgenootschap) en den heer Stoop voor de Nederlandsche vereeni- ging te Londen. Het geschenk bestaat uit een schilderij, voorstellende het interieur van de oud-Hol- landsche kerk te Austin Friars,, van Van Anrooy. Ten slotte werden ontvangen de moeder overste van het klooster Jeruzaleum te Venray, met moeder Angela en zuster An- cilla, die aan de Koningin ook een schil derij aangeboden. Daarna ontving H. M. het gewestelijk be stuur van Zuid-Holland, waarbij de voor zitter E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, H. M. het volgende adres van de Sta ten van Zuid-Holland aan: Mevrouw. Op den gedenkwaardigen dag, waarop Uwe Majesteit 26 jaren geleden de regee ring heeft aanvaard, gevoelen de Staten der provincie Zuid-Holland behoefte, eerbiedig uiting te geven aan hun gevoelens en lief de, waarmede Uwe Majesteit Haar zware taak heeft vervuld, en de verzekering aan te bieden van hun trouw en gehechtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis. Het voorbeeld van hooge plichtsbetrach ting door Uwe Majesteit en Haar Huis. Het voorbeeld van hooge plichtsbetrach ting door Uwe Majesteit zoowel in tijden van vrede en welvaart als in die van stryd en nood gegeven, zal hun immer voor oogen blyven als een na te streven ideaal. Met de bede dat het Uwe Majesteit moge worden gegeven nog gedurende tal van ja ren 'b lands belangen te behartigen, smee- ken zy Gods zegen over Uwe Majesteit en Hare regeering af." Dit adres was in rood, blauw en goud op oud petkament gesteld en voorzien van een oud grootzegel van het gewest. Bjj deze aanbieding was een groot aantal leden der Staten, onder wie ook de Gede puteerden De Wilde, Schokking, van Fisenne en Rutgers, aanwezig, benevens de griffier, de heer Sandberg, en de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Hol land, de heer Van Elezelingen. De gedeputeerde mr. Kolkman was door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zyn, en mr. Limburg vertoeft als Nederlandsch gedelegeerde ter vergadering van den Vol kenbond in Genève. Verder verschenen op de cour het gewes telijk bestuur van N'oord-Brabant, onder lei ding van den Commissaris der Koningin, baron Van Voorst tot Voorst; het geweste lijk bestuur van Zeeland, onder presidium van den Commissaris der Koninging, baron Quarles van Ufford, en het gewestelijk be stuur van Limburg, geïtttrbduceerd door den Commissaris der Koningin, baron Van Hö- vell tot Westerflier. Voorts waren op deze cour vertegenwoor digd: het gerechtshof en de arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogenbosch, de ar rondissementsrechtbanken te Rotterdam, Dordrecht en Maastricht; B. en W. van Leiden; het gemeentebestuur van Schiedam; het gemeentebestuur van Vlissingen; B. en W. van Gorinchem; B. en W. van Vlaardin- gen; het consulaire corps te Rotterdam; het vice-consulaat van Noorwegen te Schiedam; de rijks Vaterstaat van Zeeland; de directie der staatsmijnen in Limburg, en de gloei lampenfabriek Philips te Eindhoven. Tegenwoordig waren verder de burge meesters van: Tilburg, Maastricht, Delft, Breda, 's-Hertogenbosch, Heerlen, Gouda, Kerkrade, Venlo, Sliedrecbt, Bergen op Zoom, Maassluis, Sittard, Goes, Hoens- broek, Noordwyk Binnen, Monster, Naald wijk, Alblasserdam, Nunen, Wassenaar, Voorburg, Voorschoten, Den Briel, Stomp- wyk, Zevenhuizen, Beek (Limburg), Kuyck, Leimuiden, Vlaardinger-Ambacht, Veere en Domburg. Verder waren nog tegenwoordig curato ren van de verschillende universiteiten, be sturen van onderwijsinstellingen, rent meesters van het Kroondomein, vertegen woordigers van Stoomvaartmaatschappijen, Reedersvereenigingen, de Ned. Ver. van Werkgevers, en vele anderen, particulieren, officieren, enz. enz. Ook by deze cour was de Prins tegen woordig. Verlaging Ministerssalarissen. Volgens een bericht in het Utr. Dgbl. heeft de ministerraad besloten tot verla ging van de salarissen der ministers met 20 De daartoe noodige maatregelen zullen volgens het blad binnenkort worden getrof fen. In verband Jöet het bovenstaande is wel van belang wat .»He Standaard" Zaterdag avond in een ariestar, getiteld „Het Voor beeld" .schreef, n.l.: „Terecht is in enkele bladen opge merkt, dat zij, die harde maatregelen tot verlaging van salarissen moeten nemen, goed doen zelf het voorbeeld te geven. Zoo goed als over heel de lijn zijn de sa larissen verhoogd. Het is noodig, zoo goed als over heel de lijn ook de verla ging te zoeken. Er worden allerlei tegenstrijdige din gen over de bezuiniging gezegd, maar dit verneemt men overal. Dit is overeenkom stig billijkheidsgevoel, dat vooral by het moeten brengen van offers uiteraard zeer sterk spreekt. Ministers, leden van Gedeputeerde Sta ten, Wethouders, die maatregelen tot sa larisverlaging moeten treffen, zyn ver- standig, ala zij ook zichzelf in die veria- ging betrekken. Voor de Kamerleden is er deze moeilijk heid, dat hun vergoeding in de Grond wet vastligt en er dus wijziging van de Grondwet, met al de moeilijkheden daar aan verbonden, ontbinding enz. voor noodig zou zijn, de verlagipg dwingend te maken. Wij vragen echter, of men niet vrij een deel van zijn vergoeding terug te storten. Het wil ons voorkomen, dat zul ke vrijwillige daad, zonder dat een nieu>- we regeling daartoe dwingt, een uitne- menden indruk maken zou. Misschien de den allen het niet, maar dat is een zaak, die zij zelf moeten weten. Er is dus niets, dat het lang» heel de lijn in den weg staat." Wy vestigen er nog de aandacht op, dat het traktement van de ministers 18000 be draagt en dat de Tweede Kamerleden 5000 schadeloosstelling genieten. De voorzitter der Tweede Kaamer heeft daarboven nog 5000 toelage. De Eerste Kamerleden genieten slechts een geringe vergoeding voor verblijfkosten. De postcheque- en girodienst. Het dagelyksch bestuur van den Haag- schen Bond tot bestrijding van de duurte heeft het initiatief genomen tot byeenroe- ping van een vergadering van rekeninghou ders bij den postcheque- en girodienst, ten einde te geraken tot een collectief optreden. Het bureau van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft een onderhoud gehad met den directeur van den postcheque- en girodienst. In verband met schriftelijke gegevens, die de directie nog aan de kamer zou verstrekken, volgt een nader verslag van dit onderhoud. De kamer wyst voorloopig met nadruk op de wenschelykheid, dat klachten, op- en aan merkingen en verlangde inlichtingen door de rekeninghouders in korten, zakelyken vorm onder opgave van die gegevens, welke voor onmiddellijke oriëntatie voor den dienst on misbaar zyn, aan de directie worden ken baar gemaakt. Dit bevordert in zeer groote mate een normale functionneering van den dienst, die volgens mededeeling van den di recteur naar alle waarschijnlijkheid in den loop van deze week kan tegemoet gezien worden. Internationale organisatie van den Middenstand. Op 18 en 19 September a.s. worden te Bern vergaderingen gehouden van gedele geerden van Europa ter behandeling en vaststelling der ontworpen statuten voor een internationalen Middenstandsbond. Voor Nederland zullen deze vergaderingen bijgewoond worden door de heeren Ed. G. Schiinmann, Rotterdam en J. N. BI ankers, Utrecht, reap, voorzitter en penningmeester van deh Middenstandsbond, die zich morgen derwaarts begeven. De ambtenaarssalarissen. Te Amsterdam is een vergadering gehou den van de R.K, Centrale van Burgerlijk OvehheidaperBoatQk Deze vergadering was voornamelijk gewijd aan de bespreking van de te voeren actie tegen de door de regee- riqg voorgestelde intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en het stopzet ten der periodieke verhoogingen voor het Rijkspersoneel. De besturen van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël en den Ned. R. K. Politiebond St. Michaël wa ren, daartoe uitgenoodigd, ter vergadering aanwezig. Overeenstemming werd verkregen en tot samenwerking werd besloten, voor welke samenwerking door de dagelijksche besturen van de Centrale en de beide bovengenoemde organisaties een program van actie zal wor den ontworpen. Dit program van actie zal gedragen wor den door de volgende grondslagen: a. Het overheids- en aemi-overheidsperso- neèl wyst af iedere -verslechtering van ar beidsvoorwaarden, zoolang deze eenzijdig wordt vastgesteld en zonder andere moti veering dan door het tekort op de begroo ting; b. Het salaris van het overheids- en semi- overheidspersoneel was nimmer eeh sluit post op de begrootingen en mag dit ook nu niet zijn; c. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren is een waarborg tegen incidenteele salarisverlaging. Vastgesteld door de regeering en door de Koningin bekrachtigd, kan genoemd artikel, zonder het rechtsgevoel der ambtenaren ernstig te krenken, niet worden ingetrokken. GEMENGDE BERICHTEN. Spoorwegramp bü Venlo. Zondagnacht heeft te Venlo een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Vier en zestig ledige goederenwagens zyn ten gevolge van nog niet opgehelderde oorzaken in beweging geraakt en van het emplacement Kaldeakirchen dat hooger ligt aan het station Venlo, langs de hellende lyn naar Venlo gereden, een afstand van onge veer 6 K-M. In het station Venlo zijn de wagens, die inmiddels een zeer groote snelheid hadden verkregen, in volle vaart gebotst tegen dat gedeelte van het station ,dat vroeger by de Duitsche bAi in gebruik was. De geheeie kap en 'teen gedeelte van de douaneloods, dat in gebruik was bij de R. D.E.G. werden ernstig beschadigd en vorm den een ontzettende ruïne met de voorste 26 wagens, die op en in elkaar waren ge schoven. Ongeveer 15 wagens werden bij de botsing totaal versplinterd, terwijl de ove rige zeer ernstig werden beschadigd. Geluk kig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ten gevolge van het hevige rumoer, dat het ongeluk veroorzaakte, kwam aanstonds zeer veel publiek aansnellen en spoedig wa ren ook verschillende spoorwegautoriteiten op de plaats des onheils aanwezig. Men be gon onmiddellijk met het opruimen van den chaos, waartoe personeel van de werkplaats Venlo werd opgeroepen en van den dienst van Weg en Werken. De Tel. vernam van den commandant der Belgische regie in deze zone, dat het vast staat dat het hier een sabotage-geval be treft. In Kaldenkirchen stond het treindeel in reserve op den rangeerheuvel op een zij lijn. Het treindeel was door remsloffen op de rails afgesloten. Bovendien stond de wis sel van de zylyn zoo, dat onmogelijk wagens op de hoofdlijn konden komen. De sabo teurs, goed op de hoogte van den plaatse- lyken toestand, hebben het blokhuis, waar in zich de wisselhandles bevonden, open gebroken en den wissel op de zylyn naar het hoofdspoor verlegd. Daarop hebben zy de remsloffen verbrijzeld, waardoor 't trein deel in beweging geraakt is met het gemel de noodlottig gevolg. Deze sabotage kan niet genoeg gelaakt worden, omdat ook menschenlevens en bor vendien neutrale personen gedood hadden kunnen worden en Nederlandsch eigendom beschadigd is. Aan de saboteurs heeft het niet gelegen dat de botsing niet ernstiger geworden is dan thans het geval is. De lyn Kaldenkirchen-Venlo zelf heeft niet geleden en 't vervoer zal binnen en kele dagen weder ongestoord kunnen plaats vinden. De Nederlandsche treinen ondervin den door het accident geene vertraging, daar een en ander voorviel aan de andere zijde van de Nederlandsche hoofdlijnen en het Nederlandsche emplacementgedeelte. Groote inbraak te Rotterdam. 4 30.000 gestolen. Toen het personeel van de Standaard en Transport My. op het Kon. Emmaplein te Rotterdam Zaterdagmorgen op kantoor- kwam, vond men op den grond de porte feuille die gewoonlijk gevuld is met bank biljetten en die ia de brandkast wordt be waard .De politie werd gewaarschuwd, die vaststelde dat in den afgeloopen nacht in gebroken was. Vermoedelijk hebben de da ders zich laten insluiten. Door intrappen van een deur versohaften zy zich toegang tot het kantoor, waar de brandkast staat. Zy hebben sleutels ont dekt in een lessenaar, zoodat die geen be zwaar voor hen opleverde. Vermist wordt een bedrag van 30.000 aan bankpapiet. Twee zakken met specie, waarin te zamen 800 hebben de dieven zeker te zwaar ge vonden, want di ehebben ze laten staan. Groote brand te Rotterdam. Vijf en dertig brandweerlieden gewond. Te Rotterdam werd Zondagmiddag onge veer jiali één brand ontdekt in de lompen opslagplaats van de firma S. E. Cohen en Co. op een terrein gelegen aan de Rotte en Zwaanshals, ter oppervlakte van ruim an derhalve hectare. Op dit terrein waren tienduizend balen geperst papier en lompen opgeslagen, die waren afgdekt met gegolfde ijzeren platen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar bleek tegen de ontzettende vuurmassa niet opgewassen. Twintig minuten nadat de brand was uitgebroken, werd „groot alarm" gemaakt, waarop verscheidene stoomspuiten uitrukten .Door deze spuiten werd een enor me watermassa op het vuur geworpen en dit drie en een half uur lang op deze wijze aangepakt. Eerst om vyf uur was men den brand meester en bleef alleen de beroeps- brandiweter met drie stoomspuiten en de drij vende stoomspuit „Rijnhaven" water geven. Het blussohingsweric leverde groote be zwaren op door de neervallende zinkplaten van de daken en de stukken ijzer, die om laag stortten. Ongeveer vyf en dertig brandweerlieden werden licht gewond aan beenen en hoofd. Noodlottige samenloop. In de nabijheid van Hoogersmilde heeft door een samenloop van omstandigheden, een ernstig ongeluk plaats gehad. In de Drentsche Hoofdvaart voer een melkschuit, welke door een paard, dat langs de tram rails, naast de vaart liep, werd voortgetrok ken. Uit de richting Meppel kwam een mo torrijder, met op de duozitting een dame, Toen het motorrijwiel juist 't paard passee- ren zou, sprong dit over de rails, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder er mede in botsing kwam en met het rijwiel neer stortte. Op hetzelfde oogenblik pas seerde een tram, die het paard overreed, dat deerlijk werd verminkt en later moest wor den afgemaakt. De motorrijder en de dame, die op de duo zat, werden ernstig gewond. Twee loggers vergaan. Te Katwijk aan Zee maakte men zich al eenige dagen ongerust over een tweetal trawlloggers, welke ih den jongsten stopm op zee varen en al bijna twee weken over tyd zijn .Thans kan men wel met zekerheid aannemen, dat beide vaartuigen als verlo ren kunnen worden beschouwd, daar reeds door andere visscher «vaartuigen luiken en ander materiaal van deze vaartuigen zijn opgevischt. Op de vaartuigen waren bij el kaar 12 personen, waarvan één vader en zoon Jenever vernietigd. Kyksambtenaren te Delfzyl hebben gis termiddag 25UU liter jenever, die de hande laar E aldaar niet wilde veraccijnzen, in de zeehaven laten leegloopen. Inbraak. Gisternacht is by Hengelo ingebroken ra de villa van den heer D. W. Stork. Er wordt alleen eenig geld van een dienstbode ver. mist. De bewoners waren afwezig. Duitsche dienstboden in Nederland. Het Duitsche politietoezicht heeft een waarschuwing verspreid om Duitsche meis jes te waarschuwen tegen het zoeken van een betrekking als dienstbode in Neerland, aangelokt door de hooge valuta, omdat in Nederland de vraag naar dienstboden verre blyft beneden het aanbod en dus teleurstel ling voor de meisjes te vreezen is. Daarby loopen ze gevaar in handen te vallen van meisjeshandelaren, die ze zoeken te over reden naar Zuid-Amerika te gaan. Wherry verongelukt. t Een roeier verdronken. Zondagmorgen waren twee roeiers met een wherry van de vereeniging „Nauilus" uit Rotterdam gaan roeien tot onder Maas sluis. [Nabij deze gemeente stuurde de wher ry op een ankerketting van een baggemo- len, tengevolge waarvan het ranke vaartuig omsloeg .Beide roeiers geraakten te water. Een hunner, de heer V. uit 's-Gravenhage, geraakte oiuief de ketting en kon zich niet meer redden. Zyn lyk weid later opgehaald. De tweede, de heer V. uit Rotterdam, slaagde er in de zwaar beschadigde boot weer te bereiken en werd door een motor boot uit zyn benarde poitie gered. Ernstig auto-ongeluk. Drie gewonden. Zaterdagmiddag om ongeveer 3 uur heeft nahy 's-Hertogenbosch aan den z.g. „Bult op den Hinthamschen weg een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij mevrouw Jur- gens en mevrouw Sassen uit Nijmegen ern stig werden gewond. De chauffeur kwam er met enkele kneuzingen het beste af. De groote luxe auto, bestuurd door me vrouw Jurgens-Reymer zelf, slipte op den draai en reed met groote snelheid tegen de boomen. De inzittenden werden er door den smak uitgeworpen .Mevrouw Jurgens wei"d in bewusteloozen toestand en zwaar gewond opgenomen. Mevrouw Sassen, eveneens uit Nijmegen, had lichtere verwondingen opge- loopen, doch klaagde over pijnen in het onderlichaam, zoodat men voor inwendige kneuzingen vreesde. De chauffeur, die ach ter in den wagen zat, bekwam slechts een lichte hoofdwonde. De schok moet zoo hevig zyn geweest dat de motor van de groote Mercedeswagen ge heel in de carosserie is doorgedrongen. De toestand van Mevrouw Jurgens, die in het groote Ziekenhuis in den Bosch is op genomen, moet bevredigend zyn. Een protestmeeting te Leiden. Gisterenavond is op den Burcht in Leiden een protestmeeting gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Leiden van de Arbeiders Jeugd-Centrale, de afdeeling Leiden van de S.D.A.P. en den Leidschen Bestuurdersbond, om, zooals het in den oproep heette, te pro testeeren tegen het Katwyksch vandalisme Zooals men weet is een bijeenkomst van de Leidsche Jeugdcentrale in Katwijk door de Katwyksche visschersbevolking die toe bereidselen maakte voor het oranjefeest, lastig gevallen, en hebben Leidsche werke- looaen Katwyksche visschers- en visschers- vrouwen uit wraak gemolesteerd. De jeugdcentrales uit Den Haag, Boskoop, Haarlem, Gouda, Amsterdam en Utrecht waren thans allen in Leiden bijeengekomen en ook tal van afdeelingen van de S.D.A.P. waren aanwezig. De heer mr. D. A. van Eek, voorzitter der Leidsche afdeeling van de S. D. A. P- en Koos Vorrink, jeugdleider te Amsterdam, gaven een uiteenzetting van de betreurens waardige feiten die Zondag in Katwijk door oranjeklanten zyn voorgeyallen. Zy waarschuwden echter tegen het nemen van wraak op de Katwijkers, die in Leiden komen. Ten slotte werd een motie aangenomen, hoewel de politie daartoe geen toestemming had gegeven. Daarin werd geproteseerd te gen het schandelijk optreden van het Kat wyksch publiek de ongehoorde plichtever zaking der Katwyksche politie en tegen het minderwaardig pogen voornamelijk van de christelijke pers om de schuld op de A. J. C—leden te werpen. De meeting had een kalm verloop Malaise in de cacaoéndustrie. De cacaofirma C. J. van Houten en Zoon te Weesp, heeft in verband met de groote malaise, die ook in de cacaoindustne heerscht, aan een groot aantal arbeiders ontslag aangezegd per 5 October a.ster wijl een loonsverlaging is aangekondigd van c.a. 10 procent Een aantal arbeiders van ruim 60 jaren zullen met 5 per week wor den gepension&perd, terwijl alle pensioen gerechtigden, waarby er zijn die 17. per week pensioen genoten, een aanschrij ving kregen dat hun pensioen wordt terug gebracht op 10. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 September 1923. Benoeming. Onze oud-stadgenoot de heer F. C. Kra- neveid, gouvernements-veearts by den bur gerlijken veeartsenykundigen dienst in Ned. Indië is tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van leeraar by de Ned. Indi sche veeartsenschooj. Op voordracht van den Minister van O. K. en W. is door de Fransche regeering met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd tot lid der Ecole frangai.se d'archéologie (section étran gère) te Athene, de heer L. van Liempt. Kassen van gemeentebedrijven. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de volgende circulaire tot de ge meentebesturen gericht: Herhaaldelijk blykt by het verifieeren van kassen van gemeentebedrijven, dat de aanwezige middelen in niet onaanzienlijke mate het bedrag overtreffen, waarvoor door ,den administrateur van het bedrijf zekerheid is gesteld. Wet het oog hierop komt het ons wensche- lijk voor, dat de desbetreffende bedryfs- vefordeningen worden herzien en waar noo dig gewijzigd ten aanzien van het bedrag der borgstelling of, hetgeen wellicht de voorkeur verdient, aanvulling met de bepa ling, dat de administrateur zyn kasgeld, voor zoover dat het bedrag zijner borgstel ling overtreft ,in ronde sommen van hon derd gujpien of veelvouden daarvan zal heb ben te storten by een door B. en W. aan te wijzen bankinstelling, die daarvoor zeker heid zal hebben te stellen, of by den post cheque- en girodienst op een rekening, over het saldo waarvan hij zonder de medewer king van dat college niet zal kunnen be schikken. Wy merken intusschen op, dat, indien het overschot aan gelden een permanent karak ter draagt, het aanbeveling verdient daar van gebruik te maken voor extra-aflossing op geldleeningen of voor het bekostigen van noodzakelijke werken van buitengewonen aard, waarvoor de middelen anders uit geld leening moeten worden gevonden. Afscheid Ds. Schar ten. In de gisterenmorgen gehouden gods dienstoefening nam ds. Th. Scharten, beroe pen predikant by de Luth. gemeente te Nij megen, afscheid van deze gemeeilte naar aanleiding van Handel. 20 32. Na afloop der predikatie nam de hee^ G. J. Goedewaagen het woord om den schei denden leeraar niet alleen namens den Ker- keraad, doch ook de geheeie gemeente, har telijk dank te zeggen voor alles was Z.weleefw. gedurende den tijd van 9 jaren voorde gemeente heeft gedaan. Een groote schare belangstellenden vulde het schoone kerkgebouw. Van de gelegenheid om den predikant nogmaals de hand te drukken, maakten ve len gehruik. Een feest voor de kinderen. Na de feesten ter eere van het 25-jarig regeeringsjubileum wacht nog een verras sing voor de jeugd. Het ligt in de bedoeling van een comité, bestaande uit tal van ingezetenen, waarvan de leiding berust by de heeren W. de Moi, J. L. van Ejjk, A. J. J. Vos, G. J. J. Pot, G. J. Bouters en J. H. de Wilde, om de be hoeftige kinderen van 8 tot en met 11 jaar J een feestdag te bereiden, door hen by gun stig weer een uitstapje aan te bieden naar Rottendam, om daar de Diergaarde te gaan bezien en verdere geneugten te genieten. Naar schatting zullen aan dit uitstapje kunnen deelnemen een 500 k 600 kinderen, die daarvoor worden aangezocht uit alle ge zindten in onze gemeente. Het comité heeft zich daarvoor de medewerking verzekerd van den heer Heppener, om hen van advies te dienen. Het belooft voor de kleinen een feestdag te worden: muziek zal hen afhalen van de verzamelplaats, die waarschijnlijk „Ons Ge noegen" zal zijn,, in optocht gaat dan de kinderstoet naar de booten, die beschikbaar zyn gesteld en dan wordt de tocht naar Rottendam ondernomen. Het ligt in de be doeling dit uitstapje te doen plaats hebben in de tweede helft dezer maand; is het weer niet gunstig, dan zal er een'feestdag zyn voor de kleinen ié een gebouw hier ter ste de. Voor de verwezenlijking van dit plan is geld noodig; reeds is een flink bedrag bij een, maar er moet nog een stevige som by. Nu zullen dezer dagen een 20-tal jonge dames by de ingezetenen daarvoor een bij drage komen vragen en daarvoor roepen wy uit naam van het comité de medewerking en steun in van ieder, die voor dit sympa thieke doel een grooter of kleiner bedrag kan en wil bijdragen. Moge het plan slagen! Voor den politierechter. Voor den Rotterdamsche politierechter heeft dezer dagen terecht gestaan wegens dronkenschaap de 49-jarige v. T. alhier. Aangezien beklaagde gunstig bekend staat, werd de behandeling van deze raak voor een onderzoek dat een voorwaardelijke veroordeeling ten gelige kan hebben, uit gesteld tot 3 October. Kunstavond. Vanwege den Goudschen Bestuurdersbond «n de afdeeling Gouda der &D.A.|% was Zaterdagvond een kunstavond georganiseerd m den Nieuwen Schouwburg, waar optraden de heeren W. van Capellen als declamator en Henri Mess ink als pianovirtuoos. Na het openingswoord van den heer v. d. Rotte namens de Centraale Commissie voor Arbeidersontwikkeling, hield do heer Van Capellen een inleiding, daarbij uiteenzettend dat het doel van dezen en dergelijke avon den is de kunst meer'te brengen onder het bereik der arbeiders. Voor dezen avond had de heer van Ca pellen gekozen fragmenten uit de Legende en de Heldhaftige, Vrooiyke en Roemrijke daden van Uilenspiegel en Lamme Goedzak in Vlaanderenland en elders van CJharles de Coster. In de 4 fragmenten wist de heer van Ca pellen zyn talrijke hoorders steeds te boeien met hetgeen voor eeuwen her is geschied het land der Vlamingen in de tyden der ge loofsvervolgingen. De heer Messink had zijn programma met zorg gekozen en bopd het publiek goede, niet te zware en alleszins bevattelijke kunst, o.a. werken van Grieg, Chopin, Liszt en van Beethoven de Mondschein Sonate. Zeer jam mer was het dat deze virtuoos zich moest behelpen met een onzuiver klinkend instru ment, waardoor de prestaties van den heer Messink niet tot hun recht kwamen. Het applaus, beide heeren ten deel geval len, was in alle opzichten wel verdiend. Een zeer talryk publiek woonde dezen nuttigen en mooien avond bij. Afd. Gouda Volksuniversiteit. De afdeeling Gouda van de Rotterdamsche Volksuniversiteit houdt een ledenvergade ring op Maandag 8 October a.s. des avonds 7 uur in een der zalen van de Soc. de Réunie. Aan de orde komt o.a. rekening en verant woording van den Penningmeester, jaarver slag van de secretaresse. Het Volks- en Schoolbad. In de afgeloopen week werden in het Volksbad verbruikt 172 kuipbaden en 192 sproeibaden. Het schoolbad werd bezocht door 874 kinderen. Catechisaties Ds. Borger. Ds. Borger verzoekt ons te melden, dat hy Woensdagavond 19 Sept. zyn catechisa ties weer zal hervatten op de gewone uren in de Kleine Kerk, Pepertsraat. Einde zomertijd. De openbare uurwerken der gemeente, waaraan een speelwerk is verbonden, zullen, wanneer deze in den voormiddag van 7 Oc tober drie uur aanwyzen, een uur stilstaan, en de overige openbare uurwerken der ge meente zullen op dat tijdstip worden gesteld van drie op twee uur. De Ver .de Ambachtsschool voor Gouda en omstreken. In druk is verschenen het jaarverslag van de Vereeniging de Ambachtsschool voor Gouda en omstreken over de jaren 1921 en 1922. Aan het verslag over 1921 ontleenen wy, dat de Vereeniging aan het eind van dat jaar 75 leden telde, waaronder 6 donateurs, wier contributie ten minste 10.bedroeg. In den bestuursvacatures werden gekozen de heeren A. J. J. Vos en W. van Rymenam. Mutaties onder het leerarenpersoneel kwam gedurende 1921 niet voor. In totaal bezochten gedurende 1921 133 lèerlingen de school, hieronder waren 68 jongens uit om liggende gemeenten. Van betaling van schoolgeld werden 16 leerlingen vrijgesteld, waaronder 8 uit Gou da. De rekening en verantwoording over 1921 sloot in Ontvangst en Uitgaaf met een be drag van 49433.30%, waarvan 47706.41% uit de wettelijke subsidies verkregen wer den. De post salarissen premievry pensioen bedroeg ƒ33728.34.' De jaarlijksche aflossing der annuïteit-:- leening Was gesteld op 6000.—. In 1922 bleef het aantal leden hetzelfde, evenzoo het aantal donateurs wier contribu tie meer dan ƒ10.— bedraagt. In de plaats van den heer W. van Nassau ■erd tot be8turuslid gekozen de heer A. Keizer. De functies van het bestuur bleven verdeeld als vorig jaar, en is thans als volgt lamengesteld: U. J. Mys, voorzitter, P. D. Muilwijk, vice-voo&itter, C. J. M. Kroon, secretaris, Dr. S. S. Hoogstra, penningm., D. Bremmei (Waddinxveen), P. Bokhoven, A. Goedewaa gen Jr., A. Keyzer, P. A. Vingerling, J. G. Hupkes, A. J. J. Vos, W. v. Rymenam. De aftredende leden werden allen herko zen, ook zy die door den Raad werden be noemd. De toeneming van het aantal leerlingen maakte dat nóch het aantal lokalen, nóch het aantal leeraren voldoende was. Maatre gelen werden overwogen, die in het tekort aan ruimte en leerkrachten zouden voorzien. Uitbreiding van lokaliteit was k priori uit gesloten, omdat op de begrooting geen post was gebracht waaruit die te bekostigen zou zyn. Het bleek echter mogelijk den rooster zoodanig in te richten, dat door intenser ge bruik der leslokalen, al de te vormen klassen zoowel by praktijk als teekenen, ruim het vereischte aantal lesuren zouden kunnen krijgen. De oplossing werd gevonden door vergrooting van het leerarenpersoneel. Besloten werd het L. O., dat ook aan de school werd ingevoerd, zou worden gegeven door tydelijke onderwijskrachten, die bereid waren op verschillende uren als van 7% 8% en van 112 en 13 uur les te geven. Gedurende den cursus 1922—23 waren aan de school Verbonden: P. A. Schroot, Direc teur; J. F. Goddijn, leeraar Handt.; J. H. Steinbach, leeraar Handt.; J. A. Brands, leeraar Vakt. en Tim.; J. v. Ham, leeraar Smeden; J. M. v. d. Harst, leeraar Mach.- bw.; P. D. C. Hertfe .leeraar Meubelm.; A. de Jong, leeraarpottendraaier. Verder sedert 1 Juli 1922 tijdelijk: P. S. Dauvellier, L J. Doeleman, H. J .den Uyl, J. H. Heus, en A. Piersma, allen leeraar L O.; M. Valk, leeraar Timm. en Vakt; D. v. d. Neut, leeraar Tümn.; A. J. Sas, leeraai Smeden; F. H. Weurman, leeraar Vakt., H. v. d. Engel, leeraar Lijnt; P. J. Koerst, leeraar Lijnt.; A. Hollander, leeraar verven. Aan het eind van den cursus 1922 waren tegenwoordig 197 leerlingen, van 1218 jaar waren er 82 leerlingen, van 1416 jaar 90 leerlingen, van 16 tot 17 jaar 20 leerlin gen ouder dan 17 jaar 5, hiervan waren oi fV' leerlingen van buiten Gouda. Otatslagfem-met getuigschrift werden 24 leerlingen. J De rekening en Verantwoording over 1922, is in het verslag niet Opgenomen, aangezien dit verslag nog niet is goedgekeurd. Voorts is nog opgenomen een Grafiek over den loop der schoolbevolking gedurende het thans 12% jarig bestaan van de school. Zy werd toch geopend 16 Sept. 1910, bestond 19 Maart 1923 12% jaar, en een schetsje van de gemeenten uit den omtrek, waaruit leer lingen d e school bezoeken. Aan het eind van het verslag wijst het bestuur der school op het toenemend aantal leerlingen, dat telkenjare zich komt aan melden en waardoor een uitbreiding der school noodzakelijk wordt. Het bestuur, overtuigd dat de daarvoor benoo- digde gelden zeer bezwaarlijk beschikbaar kunnen worden gesteld, zal pogingen in het werk stellen om met geringe kosten in het euvel te voorzien. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Hilversum waarschuwt ieder onderhandelingen aan te knoopen met Michiel de Lange, geboren te Amsterdam 6 November 1899, ex-agent van de Electro-Lux, gevestigd te Amsterdam, zich ook wel noemende van Leeuwen, raadt ieder aan eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Temperatuur. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 62, de lucht was 60. Agenda. 19 Sopt. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus E.H.B.O., leider Dr. Hamburger. 19 Sept. 7% u. n.m. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa brieken. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. By het gehouden toelatingsexamen aan de Rykstuinbouwschool alhier, slaagden: C Bulk, A. L. Guldemond, P. W. Hardyzer, B. Mossel, B. B. C. Rosbergen, allen alhier, J. Cramer, Amersfoort, W. Boland, Amster dam, A. van Gennep, 's-Gravenhage, H. L. Haakman, idem, B. ter Kuile Jr., idem, H. A. A. v. d. Lek, Ossendrecht, T. Land ré, Utrecht, P. W. Breddée, WarnBveld, H. A. Uittenbogaaixi, Dordrecht. GOUDERAK. De Rotterdamsche Politierechter heeft ge- eischt 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, voor den 46-jarigen grondwëlkor C. de K., te Gouderak, die al te ruw wt» opgetreden te gen jongens, met wie zyn zoon kwestie had. REE U WIJK. Beleed iging. De 35-jarige landbouwer C. v. d. K. stond voor den Rotterdamschen politierechter te recht, omdat hy tegen een zekere mejuf frouw C. W. Ruis een leelyk woord zou heb ben gezegd. Belcl. bekende het. De eisch luidde: 16 boete subs. 10 dagen hechtenis; vonnis: 10 boete subs. 5 dagen hechte nis. SCHOONHOVEN. /uid-Holl. Ver. tot Bevordering van Kuiwtnyverheid en Volkskunst. Hier ter plaatse heeft de Zuid-Holland sche Vereeniging tot Bevordering van Kranstny^verheid en Volkskunat haar alge- meene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer AWBrinkman, ar chitect te Rotterdam, die mededeelde, dat uit de ontwerpen voor de Kaartencoupe, be stemd als geschenk der vereeniging voor het nieuwe stadhuis te Rotterdam, door "fcrof. Evers was gekozen het ontwerp van den heer H. Ellens, directeur der R(jksvak- en Kunstnyvetiheidsschool te Schoonhoven, dat de coupe zal worden vervaardigd in de fa briek van gouden en zilveren werken van de firma M. Hooykaas en dat het drijfwerk zal worden uitgevoerd door den heer F. A. Hcogendyk .leeraar aan de Rykevak- en Kunstnijverheidsschool te Schoonhoven. Een langdurige doch zeer geanimeerde discussie werd gevoerd over de vraag of de vereeniging zich actief moet bezighouden met de Nederlandsche volkskunst en over de mogelijkheid van samenwerking met de A.N.K. Het resultaat was, dat men in een volgende vergadering hierover nader zal be sluiten. Een bezoek werd gebracht aan de RykJ- vak- en Kunstnijverheidsschool, waar de heer H. Ellens, directeur, het gezelschap rondleidde en de noodige toelichting gaf. Met belangstelling werden de werkstukken der leerlingen bezichtigd, zoowél in het edelmetaalbedryf als in de horlpgemakers- afdeeling. Van daar werd de Plateeifabriek Schoonhoven" met een bezoek vereerd. Vooral het plateelBchilderen trok hier bij zondere aandacht. Daarna begaf het gezel schap zich naar de fabriek van de firma M. Hooykaas. Het smeden van klein en groot epelwerk WJfd met zeer veel attentie ge volgd en de bezoekers verkregen hier, al was het nog oppervlakkig, toch een kijkje op de kunst van zilversmeden. Zeer voldaan werd deze inrichting veriaten. Toen volgde de officieele ontvangst ten stadhui ze. Daar recipieerden burgemeester H. van Kempen en zijne eehtgenoote. Be wonderd werd de raadszaal, met haar schoone wandversiering. De voorzitter en de heer van Willenu- waard .namens de afd. Schoonhoven, geiden den burgemeester dank voor de aangename ontvangst. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstnijduitalagea van Zondag 14 Vtesten le klasse. Aldeeiing 1. Amsterdam: Ajnx'U. t. G Hilversum: t GooiK. G. h Afdeeling U. Leiden. A. G.Blauw-Wit iJtmuiden: StormvogelsO. D. S. Om den zilveren bol. 2e Ronde. Rotterdam: V. O. G.kr«yenoord Quick—A. D. O m H. V. V.Spart* Willem ilJHL. ti S. 3e Ronde. V. O. C.—A. D. O Willam II-Spart* (in e finale komen dus Spart* en Goud*-Schild w «dat rijden Kiodstryd. Goud*: R. 1. G.—Steeds Hooger l riendscbappelijk. Goud* VAlto III O. N. A - Olympia li Den H*ag: Gelerite*—G. S. V S#»t. 1—2 4 2—1 1—2 2—1 2—8 V.O.G., 9-6 1—2 1—2 Overzicht De eerste competitiezundag voor de Wes telijke le klasse "heeft een normaal verloop gehad. De nieuwe debutanten hebben in de eerste ontmoeting natuurlijk het onderspit gedolven. Laten we er direct bijvoegen mei eere. Zoowel A.S.C. togen Blauw-Wit als 't Gooi tegen R.G.H. De uitslag AjaxD.F. C. is voor ons geen verrassing, zoo ook niet dit van Stormvogel*—O.D.8. De eindstryd o mhet „Gouda -schild tus- schen li. F. C'. en Steeds Hooger heeft te leurgesteld. Steeds Hooger, in het veld niet altijd de minste, had met pech te kampen, K. F. G. had alles mee, zoodat tusschen deze twee uitersten geen mooi spel te zien werd gegeven. Deze wedstrijden zyn nu ten einde en de vereeniging „Gouda" beslui/ deze met oen feestavond voor leden en «noodigd *n GoudaSchildwedatrydeé». Eindstrijd R.F.C.Steeds Hooger VI R. F. C. stelt zich op met 1 invaller. Steeds Hooger telt er meerdere, maar trapt met den stevigen wind in den rug af. Direct een goed gecombineerd opdringen van SL H., maar te lang wachten met schieten. Ein delijk een hard aohot dat vja de paal in het veld terugspringt. Dan een vlug opbrengen van Ue rechterwing van R.F.C. en een goede voorzet wordt besloten met een keurige kop bal van de linksbinnen, die onhoudbaar zit. 10. Vanaf den aftrap nemen de R F C.'ers het leer over en Mak Bijl profiteert van een misverstand ra de achterhoede en de poneert no. 2 in liet net. Niet ontmoedig: komt St .H. goed comhineerond opzetten, maar ze kunnen du doelman met vinden, want telkens is een schoen ,rug, borst of hoofd van de tugunparty een sUum-dufe^ weg. Eindelyk beoordeelt de R.F.C.-kcejKr een sherpa voorzet van rechts verkeerd en slaat het in eigen doei. 21. Telkens kun de gelijkmaker komen, maai- Fortune is met R.F.C. Wederom profiteert Mag van een geknoei in de St. H. achterhoede en heeft geen moeite met no. 3. Een corner bezorgt R.F.C. weer oen doelunt, 4—1, terwijl Mak nog voor rust no. 5 inzet. Rust 51. Na de hervatting als R.F.C. den wind in den rug krijgt, denkt ieder aan t-en inmaak partij eo, verpletterende nederlaag van St. H. Het is èVpagrel niet zoo, want langzaam aan neemt St. H^^pjhand en drmgt K. F. C. op eigen speemWft terug. De aanval len zyn niet doortastend genoeg, zoodat de F. G.-achterhoede telkens gelegenheid vindt in te grijpen. Pech zorgt vojr Je rest en het R.F.C.-doel doorstaat enkel hache lijke momenten, maar wortlt bewaaru voor doorboring. Ook aan de overzijde wordt niet meer gescoord en ulzoo eindigt Je 2e helft in een puntloos gelyk spel. Door dezen uitslag stelt R. F. C. zich in het bezit van het schild en de Hf herinne- ringsmedailies. O. N. A.—Olympia II 1—2. Gisteren speelde de nieuwe N. V B-'er O. N. A. 1 een vriendschappelijke wedstryd tegen Olympia II. Voor de rust een aardige gelijk opgaande strijd, waarin na uur O. N.A. de lqiding nam, 10. die ze tot rust wist te behouden. Kort na de hervatting liep de O.N.A- keeper een enkelblessuur op en speelde kor ten tijd met 10 man verder. In deze periode zette Heybtekker een corner in een doel punt om en bracht van Kersen den stend op 21 voor Olympic. H(crin kwam geen verandering meer. GOUDERAK. Gouderak 1—iM.V.V.I te Moordrecht 83 Gouderak IISparta II, Haastrecht 1—2 SL1NGEKBAL. T.H.O.R. l.GouderukExcelsior 4, Goud* 1—0. T.H.O.R. II, GouderakKrachtsport II, Gouda 40. Tdi.O.R. III, GouderakKrachtsport 111, Gouda, 60. DUIVEN. Gouderak. Zondag 16 Sept. hiekl de Postduivereeni- ging „De Witpen" een kas- en onderling concours vanuit Soigmid. afstand 158 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: Poule-pryzen: T. D. Both le, 6e, 11c, 16e, 22e, 24e; P. Burger 2e, 13e, le overduif; Loendersloot 8e; F. Donk 4e, 7e. 26e; J. Honkoop 5e; A. de Groot, 8«, 12e; A. W. Soet 9e, 17e. 20e; H. J. Schotten 10e, 18c; «len Braher 14e; J. Baas |6e; P. v. d. Winden 19e. 23e, 25e; A. Koebergen 21e; C. Vliet Ne. 2e overduif. le duif 9.68.06, laatste 10 24.43 Kaaprijken: le T. D. Both. 2e P. BurgeV, F. Donk, 4c J. C. Honkoop, 5e A. de Groot, 6e A. W. Soet, "e H. J. Schol ten. 8c C. -len Btaber, 9e J. Baas, 10e P. v. d. Winden, lie G. v. Vliet W»., 12e F. v. Vliet, 12c C. v. Vliet. Een «ereprijs, geschonken door den ihmr Gcbout werd gewonnen door P. Burger met aangewezen duif. Eereprjj* geschonken door MeJ. Both weid gewonnen door F. Donk met 2 eerst getoonde vogels. VISSCHEN. Onderling Vischcomeon. Zondag hield de Vracht-reeniging ,/to Bliek" een onderling concours. De prijzen werden al* volgt behaald: :1e pt. H. van Hattem, 2e pr. A. C. v. Jaarsveld, 3e gr. L. C. Uurier, 4e pr. T. v. Hemert, 6e pr. P. iv. Hettem, 6e pr. B. VerhoetT, 7e pr. Jan ten Hove, 8e pr. Jan Mikkers, 9« pr. J. de Ouden, 10e pr. C Me Jong. Kereprjjs van den heer Bouwer, weid l»e- haald door A. C. v. Jaarsveld, met de zwaar ste viach. 4 Kegel ven den wwg. Wil eea weg recht oversteken, Nimmer schuin, dat is niet goed. En naar links ook uitgekeken Eer j' er over gaet dat moet. Ben j' er op, dan 't rechts gedaan Tot j' er over bent gegaan. (Kampioen.) RECHTZAKEN. PsUlisementen in NederisadT" Volgens mededeeling van het Handel*^- fomiatiebureau van Van der Graaf A Co.'s Bureaux voor den Handel zyn over de af geloopen week, eindigende 14 Sept. in Ne derland uitgesproken 94 faillissementen te gen 77 faillissementen ra dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Sept. 1996 2842 faillissementen tegenover 2093 ovar hetzelfde tjjperk van het vorige jaar. ONZE KOLONIËN. Hel politieachandaal te Batavia. Volgens de Telegr. heeft de Staat JMalag gelegd op de zich m Nederland bevindend» eigendommen van den te Batavia gearres teerden hoofdcommissaris van politie C. vati Rossen. Eén scheepsramp? In scheepvaartkringen in Kopenhagen koestert men ernstige bezorgdheid over het lot van het Nederlandsche tjalkschip „De Marne", kapitein Emmelkamp. „De Marne vertrok circa 14 dagen geleden met eea be manning van vier personen, geiadea m«» ruw yzer naar Frederiksvaerk. Sindsdien heeft men niets meer van het vaartuig vet nomen. MARKTBERICHTEN. Botterdaauehe Veemarkt 17 September. Aanvoer 380 vette runderen. 203 vette graskalveren. 898 varkens, 644 schapen en lammeren. Pryzen Runderen le kw. ƒ1.15— 2e kw. 1.19—1, 3e kw. 0.85—0.76, Kalve ren le 1.80—1.50, 2e 1.10—0.96, 3e ƒ0.85 —0.70, Schapen le ƒ0.86—«.90, 2e ƒ0.80— 0.70, 3e 0.600.56, Irammeren le ƒ1— 1.10, Varkens* i„ ƒ0.81—OM. 2e 0.78- 0.74, 3e 0.70-0.66; licht soort ie ƒ6.76- 0.78. Paardenmarkt. Op de heden te Utrecht gehouden paar denmarkt waren 1360 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor: weeldepaardea ƒ400—600; werkpaarden ƒ200—500; oude paarden 100—200; 1%-jarige veulens 160 —350; 2-Jarige veulens ƒ200—300; jonge veulens ƒ50; hitten ƒ209—660. OUDEWATER. 17 Sept. 1928. Aenge- oerd 185 partijen, 6076 stuks, wegend» on geveer 30375 K.G. le soort ƒ42—47, 2« soort 40-45, Gestempelde Zwaardere 50. handel stug. LAATSTE BERICHTEN. Bloedige relletjes. Te Dortmund hebben stekende arbeiders van de mjjn Union het directiegebouw aan gevallen. De politie kwam tusschenbefde. maar werd met steenen begroet, waarop ge vuurd werd, zoodat twee personen werden gedood en 7 gewond. De aardbeving. Een nieuwe ramp. Aan de Matin wordt uit Londen gemeld, dat volgens een telegram uit Osaka bij de cycloon, die Zaterdag in de buurt van Tot tori heerachto, ongeveer 5000 perseaeu om'het leven zijn gekomen. De materieel* schrale beloopt ongeveer dertig railltocn yen. WISSELKOERSEN. 14 Sept. 19 Sept. officieel 2 uur I binden 11.55% 11.58% Berlijn 2% cent 1% sent Parijs per miiiioea 14.81 14.71 BBruuel 12.31 12.22 Zwitserland 44.95 45.02% Weenen 0.00% 0.00% Kopenhagen 45.82% 454)6 Stockholm 67.60 67.47% Christiania 40.90 40.75 New-York 2.54% 2:54% TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stend 765.1 te Weenen. Laagste stand 789.5 te Veetmanver. Verwachting: Matige tot krachtige zuid oostelijke tot zuidwestelijke wind, aanvanke lijk licht tot half bewolkt en droog weer. later toenemende bewolking, en kans op re gen. voorla! in het Noorden, aanvankelijk iets warmer.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2