PRIJSVERLAGING VOEDZAft M - HEERLIJK-VOORDEEL! G TARUENA NIEUWE ABONNÉ's DE LIEFDE SLAAPT TMAN5 60 CT.P. PO MD mm=nnwvff- GRATIS H DE LIEFDE SLAAPT. den directeur der gevangenis voor een deel Voor dit doel gerequireerd. Alle arbeiders van de Duitsche Rijksmunt ontslagen. Aangezien er voorloopig geen metalen genisiuaaen meer in omloop zullen worden I iaciiL, zul de Duitache Kykamunt worden gestoven. Alle arbeiders zyn met 1 October ouvbuigon. Eenige piyzen van de Berljjnsche levens nuaueienmarlct van gisteren: pruimen 1 mil- boen per pond, peren 2 3 millioen, toma ten 2druiven 6 millioen, uien 800.000 «en rooe kool 1.400.000, witte kool 1 mil- Uoen, vteescb ten minste 6U millioen, worst g«iuKfcUcid bü, ham 52, boter ten minste 45, «n uhuxgarine 26 millioen. 1>« hervorming der vaiuta in Dbiischland. iNuui bet tlbl. verneemt is liet ontwerp Wt net instellen van waardevast geld thans gereed. De ICyksbank zal van de rijksfinan ciën geiu-el onafhankelyk woixien gemaakt en daardoor in staat worden gesteld d< functie van een „Goldnotenbank' voor het economisch leven in vollen gang te vervul len. Van de oprichting vun een nieuwe, on- aioankeiyk naast de Rijksbank staande „(ioidnoienbank' heeft men afgezien. Rijg< MAatkiaioil jetten worden in het vervolg by de itykabank niet meer gedisconteerd, zoo dat dus een ongedekte vermeerdering van den papici-mark-omloop niet meer mogelyk il. Lie ivyksbank zal „Goldnoten" uitgeven op grond van haar goudvoorraden of van goud waardige handelswissels. Voor den avorgongstyd* wordt tot het in evenwicht brengen van de lyksbegrooting een nieuwe bankinstelling opgericht, wier bankbiljetten door goudgaranties vun het göheele betlryfs- 1 leven (landbouw, industrie, handel én ban ken) gewaarborgd moeten worden. He; ka pitaal van deze nieuwe bank zal 1 milliard goudmui ken bedragen. De bydrage van het bedryisievcn zal niet meer dan 5 bedra gen. De door deze bank uit te geven bank biljetten worden wettig betaalmiddel. De papieren mark blijft voorloopig in omloop en zal als pasmunt van het nieuwe bank biljet dienen, waarin zij tot een bepaalden koers zal kunnen worden ingewisseld. ENGELAND. Auto in ravijn gestort. Gisteren iB te MonsaLhead in Derbyshire een auwo in een honderd voet diep ravyn gemori. In de auto zaten zeven personen. Een van hen werd gedood, de zes anderen werden BINNENLAND. De opening der Staten Generaal. In afwijking van andere jaren heeft, zoo als wy gisteren reeds schreven, H. M. de Ko ningin-Moeder haar dochter vergezeld by de plechtige opening der Staten Generaal. H. M. de Koningin droeg een zeegroene japon, H. M. de Koningin-Moeder was in het lichtgrys; Prins Hendrik droeg de ad miraals-uniform. De Galakoets, niet de gouden koets, zooals was bericht, verleende dus ditmaal plaats aan de drie Vorsteiyke personen. Dank zij de aardige gedachte van de Bos- koopsche kweekers, om de prachtige bloe men- en plantenversiering van hot Paleis, die de aandacht van zoovele duizenden in de jubileumdugen had getrokken en er nog zoo frisch uitzien, te laten voortbestaan tot na de openingsplechtigheid der Staten-Ge- neraal, vertrok H. M. van het feestelijk getooide Paleis. Het opwekkende militaire muzikale ele ment zoowel in den stoet op weg naar, als op het Binnenhof-zelf op het moment van 't betreden door de Koningin van de Ridder zaal, ontbrak ditmaal. Trompetgeschal kon noch de vroolyke marschmuziek, noch de plechtige toonen van het oude Wilhelmus op het Binnenhof naar genoegen vervangen. Alleen by het paleis .ingedeeld bij <le daar opgestelde eerewacht uit de regimenten Grenadiers en Jagers, kon de Koninklijke militaire kapel onder leiding van haren di recteur, lste-luitenant Boer, haren traditio- neelen plicht vervullen bm de Koningin uit geleide te doen en later by terugkeer van Jen stoet weer te ontvangen met het spelen van het Wilhelmus in oude toonzetting. Wat het ceremonieel binnen de Ridderzaal betreft, ditmaal was Nederlandsch-Indië vertegenwoordigd* in het schitterende ge volg, dat de Koningin plechtiglyk binnen leidde en wel door de aanwezigheid te mid den der hofdignitarissen vap den sultan van Boeloengan en de Prinsen uit Solo en Djok jakarta, die onze Koningin bij haar jubileum zyn komen gelukwenschen en die eveneens in de jubelweken by de belangrijkste gebeur tenissen tegenwoordig waren. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat in de omgeving van het paleis, waar by het for- meeren van den stoet en het afrijden zooveel te zien en te bewonderen is, weder duizenden geschaard stonden. Audiëntie. De Koningin heeft na de opening van de zitting der Staten-Generaal .audiënties ver leend aan de beide nieuw benoemde minis ters van staat, den heer ldenburg, oud-gou verneur-generaal van Nederlandsch Indië, en oud-minister van koloniën, en mgr. dr. Nolens, lid van de Tweede Kamer. )aarna heeft de Koningin kolonel van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Een belangrijke zitvertnansactie. Tyden* den oorlog heeft de Engelsche Mgeerong een aanzienlijk bedrag aan van de Vereenigde Staten geleend ter M(jenderën Stort*van het'lndischriege^r, ont- taang vun de inlandsehe troepen etc., zulks vanRent ter ^„bieding aan H. M. van een gedenkboek in zilveren casette. Verder heeft H. M. ontvangen een depu tatie van de Vereeniging van gepensionneer- de onderofficieren van het Oost- en West- ndische leger, Madjoe. De aanbieding van het Nationaal Huldeblijk. By de samenkomst op 21 September in de Nieuwe Kerk te Delft, waar aan H. M. de Koningin het Nationaal Huldeblijk zal wor den aangeboden, zal dr. Joh. Wagenaar het orgel bespelen, waarby medewerking ver leent een koper-ensemble van het Kon. Con- vatorium, den Haag, onder leiding van den heer L. W. Schweitzer. Zy zullen uitvoe ren: Komt, dankt nu allen God, en het Halle luja van Handel. Vóór het gedenkwoord, dat de heer C. v. d. Voort v. Zyp zal uitspreken, zingt de Ma- drigaal-Vereeniging, onder leiding van Sem Dresden Ps. 138 van Sweelinck, daarna: Geluckig Vaderland, en O, Heer,die daer, uit Valerius' Gedenck-clanck. Na afloop van de Kerkdienst zal H. M door de Delftsche bevolking met bloemen worden gehuldigd. Naar de kerk zal de tocht door geenerlei manifestatie worden onderbroken. Doch op den terugtocht zal de stoet langs verschil lende straten gaan, welke door de leden van de meisjessportvereenigingen met levende bloemen worden bestrooid. O.a. zal van het dak van het Ohrist. ziekenhuis „Bethel" een wolk van bloemen worden neergestrooid, als de Koningin passeert. In overleg met „Oranjedag" zullen er nog meer plaatsen zijn, waar bloemen worden aangeboden. H. M. zal tot aan de grens der gemeente met auto's, met bloemen getooid, door het bestuur van Oranjedag worden uitgeleide gedaan. Aan het paleis in Den Haag zullen dezelf de auto's de lautste hulde van den triomf tocht zyn. Een nieuw werk van minister Treub. Naar wy vernemen heeft de oud-Minister mr. M. W. F .Treub, die kort geleden een reis naar Inldië gemaakt heeft, een werk geschreven onder den titel, Nederland in den Oost. Behalve een beschryving van de zeereis, indrukken en vele foto's zal dit boek bevat ten beschouwingen over de structuur der Indische maatschappij, de groote cultures, de andere takken van het grootbedrijf, ar beidsverhoudingen en de beteeken is van het koloniale grootbedrijf. Het boek zal in de tweede helft van Oc tober uitkomen. Vereeniging voor reclame. In navolging van andere landen, vooral Amerika cn Engeland, waar een bloeiend vereenigingsleven op het gebied der recla me bestaat, wil men thans ook hier te lande een Vereeniging voor Reclame oprichten. Een comité, waaronder verscheidene direc teuren van drukkerijen, richt zich ter berei king van dit doel in een circulaire tot be langhebbenden. minderingen aan. De Inkomstenbelasting INGEZONDEN bleef met 5.871.664 gld. tegen 7.965.313 gld. aanzienlijk ten achter, en blijkt dat middel dërhalve voor een overgroot deel debet aan de ongunstige uitkomst van het totaal-gene raal. Blijkbaar begint 't systeem dei voorloo- plge aanslagen te werken, daar blijkens de splitsing nog steeds aanaieniyke achter stallige bedragen uit vroegere dienstjaren begrepen zyn, zoodat het bovengenoemde aanmerkeiyk verlaagde cijfer van 5.371.564 gld. zelfs niet als een normale bate kan aan gemerkt worden. De Dividend- en Tantième- belasting, sinds November 1922 vrywel on afgebroken achteruit loopend, bleef dit keer wel zeer aanzienlyk ten achter, met nipt meer dan 749.896 gld. tegen nog 2.082.188 gld. v. j. Ook al hebben nog verschillende maatschappijen bevredigende dividenden en daarmede gepaard gaande tantièmes uitge- koead. een vergelijking met de uitkeerin- gengan het vorige jaar moet uiteraard zeer ongunstig uitvallen. De Vermogensbelasting nam van 339.854 gld. tot 167.510 gld. af, een belangrijke ach teruitgang dus; de wynaccyns daalde van 48.681 gld. tot 44.273 gld., het gedistilleerd bracht 4.466.029 gld. op tegen 4.901.201 gld. De Registratierechten liepen van 1.460.180 gld. tot 1.373.768 gld. terug in nauw verband met den achteruitgang in het zakenleven, hetgeen te meer klemt nu sedert enkele maanden voor alle overdrachten het eenvor mige tarief geldt en de z.g. verminderde rechten voor overdrachten van onroerende goederen zijn afgeschaft. De altoos wissel vallige baten der successierechten stelden zich ditkeer op 3.579.821 gld. tegen-3.774.556 gld. Een scherp beeld van de depressie, nog toegenomen door het Roerconflict, levert de vermindering der Invoerrechten op, die van 3.137.435 gld. tot 2.680.635 gld. teruggingen, als gevolg van onze ongunstige handelsba lans over Augustus j.l., waarvan de heffing van rechten ad valorem uiteraard den in vloed onderging. De Oorlogswinstbelasting bracht 1320 gld. op, met een opbrengst over de eerste acht maanden van 1923 van 14.708.534 gld., ter wijl de cijfers der Inkomsten ten bate van het Leeningsfonds 1914 resp. zijn 5.911.663 gld. en 70.146.134 gld. peblingen I - VOORDEELIG elegrafie en Tele- erband met andere ipoorwegen vry ekening voeren, •ke verhoogingen bedrijf der Poateityeg, fonie zal verdwijnen. j overeenkomstige maatregel ten opziet, *»n het spoorweg personeel zal, mede in bezuinigingen, ooi» bij zeker tot een sluitende Stopzetting voor 3 jaar. Alle periodieke tril nentsverhoogingen moeten worden gtq voor ten hoogste 3 ju ling der periodieke kelyk. Geen regeeringi in voor werkeloo- zen-uitkeering. teneinde te voorkomen, dat de destijds reeas zoo vaste zilverkoers nog verder zou upioopen door uankoopen op de openmarkt biyjcens een bericht van de „Exchange Te legraph heeft het Britsche gouvernement thans het saldo van deze soliuld aan de Ver. Skaten aangezuiverd, door een beta ling van 31,(186,386 aan het einde van de vonge week. De schuld bedroeg aanvanke lijk 120 millioen. ITALIË. De Ituliaansche prinsessen. De toestand van prinses Malalda is ewugözins verbeterd »in den loop van den dag. De ziekte van prinses Giovanna heeft een normaal verloop. POLEN. Een a.s. onderminister als oplichter gearresteerd. Uit Krakau wordt gemeld, dat daar een ovotuiier Essenbach genaamd, die zoo goed als benoemd was tot onderminister voor landbouwhervorming, als oplichter in hech tenis is genomen. Essenbach diende tijdens den oorlog in het P.oolsche Legioen, doch werd later in Oostenrijk gevangen genomen. Iiy ontsgapte en wikt naar Frankrijk te ▼luchten,Waar hy zich papieren verschafte ten name van graal Korwin-Nilowski, waar mede hy dienst nam in het leger van Haller. De graaf van dien naam is op onbekende wyze verdwenen en toen Essenbach na den oorlog met de valsche papieren aanspraak maakte op de goederen van graaf Corwin, gai de rentmeester, die den graaf niet per- soonlyk kende, hem alles in handen. Essen bach werd als kapitein graaf Korwin inge deeld by de intendance te Krakau. Zyn be noeming tot onderminister was reeds onder teekend doch was nog niet officieel, toen hy in gezelschap van een kolonel op straat als fcasenbach werd herkend, waarop hy dooi de mand viel. VEREENIGDE STATEN, liet einde der mynwerkersstaking. Het congres der arbeiders in de anthra- ciet-mynen heeft de nieuwe loonovereen- komst goedgekeurd en heeft besloten het werk 19 dezer te hervatten. Dt- groote brand in Berkeley. büü huizen verwoest, schade 10 millioen dollar, 2400 menschttn dakloos. Omtrent den grooten brand in Berkeley door ons gisteren reeds gemeld vernemen •wy nog dat de brand ontstond door een grasbrand, welke voortgejaagd door een sterken noordenwind de ^tad bereikte, hon derden huizen en vele kantoren vernielend, Twee studenten der Californische univer siteit zyn verbrand en talryke personen gewond. Alleen door een plotselinge ver andering van den wind bleven de stad en de universiteit voor algeheele verwoesting gespaard. Een later bericht meldt, dat zes honderd huizen zyn verwoest. De schade bedraagt tien millioen dollar, 2400 men sehen zijn dakloos. De Roüerdam.sche Volksuniversiteit. Op den eersten dag van inschrijving voor de Volksuniversiteit te R'dam werd 't grootst aantal inschrijvingen sinds ae oprichting ge boekt, n.l. 1500; 400 nieuwe leden meldden zich aan. Internationaal Congres voor Tuinbouw en Plantkunde. In het Universiteitsgebouw te Amsterdam is gisteren het Internationaal Congres voor Tuinbouw en Plantkunde geopend met een rede van den voorzitter Jhr. J. G. van Tets, die de aanwezige buitenlanders in de 1* ran- sche taal toesprak na de verschillende auto riteiten in het Nederlandsch te hebben ver welkomd. In zijn rede wees spr. er op, dat niet minder dan 20 landen op het congres zijn vertegenwoordigd. Tot voorzitter van het congres werd bij acclamatie Jhr. van Tets benoemd. Deze aanvaardde de benoeming en stelde voor om te benoemen tot vicepresidenten de heeren Cayoux, Bateson, Tschormak, Bur- rage, Taylor, Dutoit, Leak, van Orshoven, Lysbakken, Sderholm. Kakebeeke, Schwerin, Schindler .Scholz, Furedi, Albrecht, Björk- lund, Nitszschner, Hoser, Vilmorin, Han sen, Kozlik, Smelak en May. Dezen werden ook by acclamatie benoemd. Het congres werd daarop begonnen met eer. referaat over plantenziekten door mej. prof. dr. J. Westerdyk. De heer Krelage sprak hierna over: De itwikkeling van de Dahlia. De heer K. C. van Nes te Apeldoorn hield ,arna een uiteenzetting over „Het instand houden van het natuurschoon en het land schap by uitbreiding van den huizenbouw." Spr. zet uiteen, dat een grooter bebou wing niet is tegen te houden, maar hy nt. dat die niet altyd in het nadeel be hoeft te zijn van het landschap. Daarom be hoort men by een dergeiyke bebouwing te letten op twee factoren: le. de opvoeding van bevoegde personen met orgapjpalbri- schen en aesthetischen aanleg; 2e. uitscha keling van allen, die voor zulk een arbeid» noch bekwaam genoeg, noch bevoegd zyn. Voor het behoud van het landschap is noo- dig voor d samenwerking der personen, die er over te zeggen hebben, maar ook is daar- poodig opvoeding en de schoonheidszin de bevolking en ingrijpen van de over heid vóór een landschap is bedorven. Vervolgens sprak nog de heer M R. G. Hatten over den invloed van den stam JP de vruchtboomen en gaf de heer O. Schindler bydrage tot het vraagstuk van den on derstam bij ooftboomen. Geen subsidie voor de Ned. Pom. Vereeniging. Op ('e -taatsbegrooting ie voor de- Ned. Pont «logische Vereeniging get-) sybsidie uitgetrokken. Vrijwillige landstorm, De heer Duymaer van Twist heeft den minister van oorlog gevraagd of inderdaad het plan bestaat het vooroefeningsinstituut by den vrijwilligen landstorm af te schaffen en indien dit inderdaad het geval is, uiteen te zetten, welke besparing hy daarvan ver wacht. De Regeering is vm langer mag afwijken Armenwet wyst ter v« «ening in de noo- den van hen, die geeni Jdelen van bestaan hebben. Komen gei nancieele moeilijkhede 's Ryks kas steun won van den gewonen dien Reorganisatie n den Staatsdienst. De regeering is vna rdeel, dat uit hoof- eening, dat z\j niet n den weg die de hierdoor in fi- dan kan haar uit verleend ten laste de van reorganisatie o ikrimping van den dan ƒ60 millioen rden gerekend. Zy len van reorgani- een der Memories TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag 18 Sep tember kwam, nadat Minister Colyn de Staatsbegrooting had aangeboden aan de orde de nominatie voor het voorzitterschap. No. 1 werd mr. Kooien met 70 van 76 stemmen. No. 2 de heer De Monté verLoren met 48 van 80 stemmen. Bij deze stemming kreeg de heer Schaper 21 stemmen, de heeren Dresselhuys en Visser van lJzendoom 2, de heer Vliegen 1 en 3 blanco, zoodat de heer De Monté Verloren als no. 2 op de nominatie zal worden geplaatst. By de stemming over de derde plaats worden van de 82 uitgebrachte stemmen op den heer Visser van IJzendoorn uitgebracht 45 stemmen, op den heer Schaper 30, op den heer Dresselhuys 3, op den heer Marchant 2, den heer Tilanus 1 en 1 blanco. De heer Visser van IJzendoorn, met vol strekte meerderheid van stemmen gekozen, zal als no. 3 op de nominatie wordep ge plaatst. In de commissie tot aanbieding der nomi natie aan H. M. de Koningin worden be noemd de heer De Wilde, mevrouw Brons veldVitringa en de heeren Ebels en Lo- vink. De Rijksmiddelen. Dat de economische malaise met onver minderde kracht aanhoudt en bijgevolg haar stempel drukt op de opbrengst der Ryks- middelen, blykt opnieuw uit de desbetreffen de cyfers van de afgeloopen maand. In to taal-generaal is de opbrengst 31.228.006 gld., zijnde ruim 39 ton gouds (3.923.015 gld.) beneden de opbrengst der overeenkomstige berichtsperiode van verleden jaar, terwijl de totale opbrengst in Augustus j.l. 2.559.910 gld. beneden de raming is gebleven, welk feit thans voor de eerste maal plaats vindt, nadat reeds verscheidene maanden achtereen achteruitgang in de opbrengsten is te con- stateeren geweest. Ook deze schrale troost is ons dus niet meer gebleven. De- onmis kenbare neiging tot daling van de opbrengst van verscheidene vooraanstaande middelen, die reeds in de eerste helft van dit jaar na- drukkelyk tot uiting kwam en zich gaande weg in een aanmerkelyke vermindering het eindcyfer accentueerde, heeft zich thans tot de overgroote meerderheid der 24 mid delen uitgestrekt. Met uitzondering van het Personeel, met een opbrengst van 2.470.720 gld. tegen 1.893.625 gld. v. j., van den Sui keraccijns met 4.051.362 gld. tegen 3.626.400 gld., van den Tabaksaccyns met 1.212.465 tegen 699.913 gld. en van de Zegelrechten met 1.293.796 gld. tegen 1.209.540 gld. waarbij volledigheidshalve een toename in opbrengst der belasting op speelkaartén van 4934 gld. tot 5603 gld., der Domeinen van 74.347 gld. tot 89.253 gld. en der Mynrechten van 71-432 gld- tpt 140.710 gld. niet onver meld mogen biyven wyst de geheele ver dere lyst meer of minder omvangryke ver- De Staatsbegrooting 1924. Aan de Millioenennota en de hoofdstukken der Staatsbegrooting ontleenen wy het vol gende Het tekort op den dienst 1924 116 millioen. De inkomsten zyn geraamd 589.421.652.28, waarin begrepen is aan buitengewone ontvangsten ƒ40.793.392.76, zoodat blijft voor gewone ontvangsten ƒ548.628.259.52, zijnde 19.068.166.49 min der dan aanvankelijk voor 1923 werd ge raamd. De uitgaven worden geraamd op 765.264.044.90, waarin begrepen is aan buitengewone uitgaven ƒ112.634.420, voor crisisdienst ƒ5.737.450, zoodat blijft voor den gewonen dienst 98.26^.909.38. Het tekort is dus geraamd voor den ge wonen dienst op 98.263.909.38, voor den buitengewonen dienst op ƒ71.841.027.24, crisisdienst ƒ5.737.456, totaal tekort 175.842.392.62. Hierby is geen bedrag uitgetrokken als Staatsbjjdrage aan het Ouderdomsfonds (12 millioen) en voor rente en aflossing van Staatsschuld (5% millioen). Indien dus geen bijzondere maatregelen zouden genojnen worden, zou het tekort op den gewonen'dienst op rond ƒ116 millioen moeten worden gerekend. Ter bestrijding van opgemeld tekort wor den door de regeering verschillende maatre gelen aangekondigd. Te kort over 1923 50 millioen. Het tekort van het dienstjaar 1923 wordt in de Millioenennota gerekend op ongeveer 50 millioen gulden. Begrooting" Post. Tel., en Tel. Het tekort op de begrooting dpr Poste l-yen, Telegrafie en Telefonie wordt voor 1924 geraamd op 1.268.095. Tekort spoorwegbedrijf. Het tekort op het spoorwegbedryf voor 1924 wordt geschat op ongeveer ƒ22 mil lioen. Verlaging der ambtenaarssalarissen met 20 c/c. De regeering ziet zich genoodzaakt de in trekking van artikel 40 van het Bezoldi gingsbesluit Burg. Ryksambtenaren te be vorderen en de salarissen te verlagen. Hare aanvankelyke meening hieromtrent luidt: 1. Een verlaging van den totalen last van salarissen en loonen met 20 over 2 jaren te verleenen, is noodzakelijk. 2. Met ingang van 1 Januari 1924 worden alle salarissen en loonen, van hoog tot laag, met 10 verminderd. I. Onmiddellyk zal ter hand genomen wor den een algemeene herziening van het bezol digingsbesluit, opdat voor het dienstjaar 1926 bet sub 1 gestelde geheel bereikt wor de. De regeering meent te moeten afzien van een gewyzigde regeling voor den z.g. stand plaats-aftrek. De Regeering is van oordeel, dat by die herziening voor de hoogste salarissen, b.v. die der Ministers en enkele anderen, de hui dige bedragen met de volle 20 verminderd zulen moeten worden; dat de loonen der werklieden meer in overeenstemming zullen moeten worden gebracht met den plaatslIj ken loonstandaard en dat overigens by de herziening rekening zal moeten worden ge houden met de mate waarin voorheen de verhoogingen werden toegekend. Van een gewyzigde regeling voor den z.g. stand plaatsaftrek voor ambtenaren en onderwy zers meent de Regeering te moeten afzien. Als gevolg van deze maatregelen tot ver mindering van den salarislast kan worden aangenomen, dat het tekort op het Staats- Staatsdienst niet op besparing zou mogen zal omtrent de maat satie en inkrimping van Antwoord nadere ededeelingen doen. Behandeling n cetsontwerpen op geschort. Het bij de Stal#baal aanhangige wetsontwerp op de Ge dheidsdiensten en het wetsontwerp tot1 iging van de wet op het M. O. zullen e shands niet verder behandeld worden. Geen subsidie* i S. en Gymnasia. Geen subsidies vow Buwe hoogere bur gerscholen en gyrnmi wil en worden ver leend, terwijl vanB wege geen nieuwe hoogere burgersohole Hen worden opge richt. Geen-zevende I i»r. Van invoering va# l zevende leerjaar zal tot 1930 moeten in afgezien. overtuigd, is de reg aan een noodzakelyl ge al te drukkend! kan worden gedacht »ng het budgetoir evenwicht niet vera acht. Zoodra dit het kan worden ge- is, zal overwogen worden in hoeverre d erdere wyzigingen ons belastingstelsi erlpging van som mige economisch gelijk zal blijken-* Besparing bij Het voornemen h van 1 Januari 1924 neeskundige behande o geneesmiddelen op het traktement Rijksveldwacht een en per hoofd toe te 2 588 lo vermoedelijk Een nadere rege- igen is noodza- Is het 7e leerjaar rvoor rijkssubsidie Voor scholen, die ingevoerd hebben en genieten, moet het ui vingssysteem wor den toegepast. Sociale verzek De Regeering over t of, zonder tekort te doen aan de bel) en zonder zwaardere en te leggen hen, die de premie I en, een zoodanige Wijziging mogelijk"' at een verlichting van de daaruit vqfllRpyhatkist voort vloeiende lasten itygfff blijken. Nieuwe heffini Binnen enkele welt 1 de Regeering de noodige wetsontwerj idienen tot wijzi ging van bestaande e oering van nieuwe heffingen, welke o eer 30 millioen moeten opbrengen. Geen verlagia i belasting. Hoezeer van den t ranTiet vraagstuk van oordeel, dat ging van sommi- te heffingen niet als ook thans geschi nor het genot der •erslrekkmg van ffl ikleeding. Voorts wordt overwogen M "ging te brengen in de toelagen voor tebruik van eigen rijwiel. Rijkstucht -«•Wingswezen- De regeering ia t tpens een uitbrei ding te geven aani «tituut der Rijks lea van minderja- hun toezicht, dat Jen aard is, zich I uitstrekken, en °P dit gebied zal agenten voor gezn rigen tengevolge i hoofdzaak van over het geheele bezuiniging van uitg zijn te verzekeren. De Vlootwet De Regeeril^fA] den voorzitter d« zy mededeelt gericht aan Kamer, waarin ,rderi»eid van de Vlootwetcommissie ♦ening te zijn, dat verdere opschortinf antwoo rdelyk zou i dat zy noch in de nota van den voorri Commissie, mr. ■w mr. Trip, een argument kat dat er haar toe zou kunnen leiden, ledige inwerking treding op een lat* Dalen datum met haar verantwoordt Bij Nota van ring den datum "kingtreding der 1924. vlootwet voor op 1 De lasten van over een langer Met haar coi evenwicht der RijksfinanciënJ «otwetcommissle haar opdracht te Voor de jaren voorgesteld de begrootj i heffingen mo- ksveldwacht. om met ingang iet genot van ge de beambten der van 12 per jaar op de wijze zoo- ootplannen o te dekken stelt de Regee- verder jaarlijks gedurende 31 jaar, ingaande 31 Januari 1927, een bedrag van ƒ5 mil lioen. De verlenging van de periode van afbeta ling van de kosten der wericen van 30 tot 34 jaren wordt voorgesteld aangezien het mogelijk wordt geacht de aanschaffing van het geschut een viertal jaren te verschuiven Voorts is toegevoegd een schema van aanbouw en aanschaffing voor de eerstvol gende zes jaren en een overzicht van het vlootbasisfonds. UIT DE PERS. De Troonrede. Het Alg. Handelsblad (lib.) acht de buitenlandsche moot van de troonrede de belangrijkste: Het is een noodkreet en een aanklacht, of minstens een verwijt. Een noodkreet van een volk dat, zeker niet veel minder dan, 't algemeen, de overwinnaars, de verwoes tende gevolgen van den oorlog, en van den vrede, ondervindt. En dat daarom het ver bijt richt tot de overwinnaars dat zy er nog steeds niet in geslaagd zijn om van hun zege een zegen te maken voor heel de wereld. De vermaning van een ex-neutraal om te be denken dat het gaat om het lot van héél Europa minstens, zal misschien althans op sommigen van de overwinnaars indruk ma ken. Het blad hoopt verder, dat sommige groe pen van rechts bij de aangekondigde herzie ning van de sociale verzekering van hun oude stokpaardjes zullen weten af te stap pen, en dat het streven naar beperking van staatszorg zal wórden verwezenlijkt. Over den aan de belastingen gewyden passus merkt het het volgende qp, waarbij melding wordt gemaakt van een gerucht omtrent verzwaarde indirecte heffingen op tabak, bier en thee en omtrent de invoering van een rijwielbelasting. De N. Rott. Courant noemt de Troonrede een jammerklacht over de on gunst der tijden, die slechts door een aan God gebrachten dank „voor den zegen ons Volk beschoren" eenigszins zonderling wordt geopend. „Hoe komen we eruit?" klaagt het stuk u van alle kanten toe, doch het ont hult niets omtrent de daden van degenen, die by de opheffing van de ellende de lei ding behooren te geven. Het blijft bij enkele ledige frazen. Het Vaderland (lib.) schrijft: Het treft ons, dat in de Troonrede ge zwegen wordt over de Vlootwet. Dat de staatszorg beperkt zal moeten worden, is duidelijk. Dit zal o.r. moeten ge schieden in die richting, dat met veel min der kosten dan thans de sociale wetgeving haar doel zal bereiken de bureaucratie kost zoo onnoemelijk veel geld en dat wij in de plaats van de ondersteuning van de werkloozen met geld, daarvoor zullen krij gen een voor de gemeenschap productieve werkverschaffing aan deze. Door het thans vigeerende stelsef kweeken wy een generatie van arbeiders, die het werken als een straf beginnen te beschouwen. De Nederlander (c.-h.heeft in de Troonrede een toon van emstigen moed be luisterd. Een terugslag op de gevierde jubileum feesten vermeldt de Troonrede niet; maar het ootmoedig woord van dank aan God voor den zegen, ons volk beschoren, wyst zonder twijfel op de gezegende 25 jaren door Koningin en volk te zamen beleefd. Bizondere aanwijzing in welke richting zich zullen bewegen de maatregelen tot herstel van het budgetair evenwicht, geeft de Troonrede niet. Met bizondere belangstelling zal het Ne- derlandsche volk kennis nemen van de para graaf omtrent de verhoudingen tot het bui tenland. Zij is veel uitvoeriger dan deze placht te zyn. Het kleine Nederland kan en mag zich niet onderwerpen als besteller van het recht. Maar dat de Koningin van Neder land het in een belangrijk Staatsstuk uit spreekt, dat het belang der geheele mensch- heid vordert, dat allen zich vereenigen, om eene oplossing te vinden voor het vraagstuk van herstel in stede van deze oplossing te belemmeren dat werkt warme instem ming. De Standaarde (a.-r.) wyst er op, dat ingrijpende maatregelen in de Troon rede in algemeenen zin worden aangekon digd. Zij worden niet met name genoemd. Dit valt te verstaan, omdat heden toch in gediend is de begrooting, die als gewoonlijk vergezeld gaat van een nota nopens den toestand van 's lands financiën, de z.g.n. Millioenennota. Daarin zal meer uitvoering dan in., de Troonrede geschieden kon, het plan tot herstel worden ontwikkeld. Dat intU8schen alleen met bezuiniging het herstel van bet financieel evenwicht niet te bereiken valt, blykt uit den passus omtrent de wijzigingen in het belastingstel sel. Hierby wordt gedoeld op indirecte hef fingen en wel, naar wij vernamen op ver zwaring van heffingen op tabak, bier en thee. Inzonderheid wat de eerste twee hef fingen betreft, kan gezegd, dat een ieder het in zyn hand heeft, hoeveel hij daarin bijdragen wil. De Maasbode (r.k.) merkt op, dat het tot verheugenis stemt, dat het hoofd van den Nederlandschen Staat op dit plechtig oogen- blik aan ons naar den afgrond hollend we relddeel zy het met vrouwelijken tact de waarheid durft voorhouden. Ook voor deze onbeschroomde uiting van Hare ziels- overtuiging, zal ons volk Koningin Wilhel- mina dank weten. Het Centrum (r.-k.) zegt: De re geering heeft er geen doekjes om willen winden, dat de toestand ernstig is: zy heeft niets willen verbloemen, of verdoezelen. Zij heeft ook geen verwachtingen willen wek ken, die toch niet vervuld kunnen worden. Hetgeen ongetwijfeld te prijzen is, maar toch, gelet op de gelukkige positie, waarin ons land, bij andere landen vergeleken, nog verkeert, een meer opgewekt woord, of een die zich voor MINSTENS EEN KWARTAAL met ingang van 1 OCTOBER a s. abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau MARKT 31, Gouda en door d^fegenten en Loopers in Gouda en omgeving. meer bemoedigenden toon niet behoeven uit te sluiten. Ook Het Huiggezin (r.-k.) heeft wei nig moedgevends in de rede gevonden en had gaarne een woord van opbeuring ver nomen. Het vraagt ook, of Nederland te zamen met andere gelykdenkende mogend heden niets kan ondernemen om de interna tionale ontreddering te doen ophouden. Als „zwart in zwart" schildert Het Volk (sjd.) de rede: Deze troonrede bevestigt, dat het ministe- rie-Ruys de Beerenbrouck-Aalberse is over gegaan in een ministerie-Col(jn. Het stuk kon als hoofdartikel in „de Standaard" ge staan hebben. Het ademt volkomen den pes- simi8tischen geest van den kalvinist, die den niet-ontzienden bezuinigingsopzet van den minister van financiën zoozeer te stade komt. De schildering van den economischen en financieelen toestand is zoo zwart moge lyk gekozen, ten einde de aangekondigde reactie te motiveeren. GEMENGDE BERICHTEN. De ramp te Saint-Sauveur. Het ongeluk by Saint-Sauveur. Een byzonder Havas-tlegram uit Tarbes meldt, dat de drie laatste iyken van de slachtoffers van het ongeluk by Saint-Sau veur gisteren zyn gevonden, het lijk van Teveria werd aan den oever van de Gave tegenover Argelis gevonden, dat van Auge, den chauffeur, by Pierrefette uit het water opgehaald. Nog is gevonden het lyk van een dame wier naam niet wordt gemeld, dit weid by de Pont Napoleon, niet ver van de plaats, waar de auto te water is geraakt, opgehaald. De drie lyken zyn gekist en te Lourdes in een voorlooyige grafkelder ge- Door den electr^chen t Gistermiddag ruim 1 uur is in het trans- (ormatiehulsje bij het raadhuis te Rijswijk de chef-monteur S. Kleyn door den electri- schen stroom gedood. De overledene was 32 jaar oud en ongeveer een jaar gehuwd. De twist. De man, die te Amsterdam bij een twist op een kantoor in de Houthaven door zyn vroegeren compagnon met een revolver in den buik weid geschoten, is aan de ver wonding overleden. De dader is ter beschikking van de justi tie gesteld. RECHTZAKEN. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben gisteren terecht gestaan F. B., 20 jaar, J. v. d. K., 19 jaar, N. d. K., 18 jaar, allen landbouwersknecht te Moercapelle, die in Juli voor de vacantiekamer der arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam als getuige a décharge waren opgetreden in de appélzaak van W. de K., die op 15 December 1922 was betrapt op stroopery en door den kanton rechter veroordeeld. Deze W. d. K. was in hooger beroep gekomen van het vonnis van den kantonrechter, omdat hy volgens zyn zeggen zich niet aan de overtreding kon hebben schuldig gemaakt, daar hy op dien bewusten 15 December met de drie jongens, twee zyner neefs en een vriend, die thans terecht stonden wegens meineed, had zitten kaarten. De jongens hadden dit verhaal on der eede met hun verklaring bevestigd. Op de zitting van Juli had toen een veldwach ter uit zyn aanteekenboekje kunnen bewij zen, dat hy een der drie getuigen paar het Huis van Bewaring te Rotterdam had over gebracht. De jongens bleken ondanks dit overtuigende bewijs en ondanks het feit, dat zy herhaaldelijk door een president op den ernst van het misdrijf van meineed waren gewezen, bij hun verklaring. Op verzoek an het O. M. werd toen tegen de drie jon gens rechtsingang verleend op grond van noeden van meineed, terwyl hun onmid dellijke gevangenneming werd gelast en de zaak tegen W. d. K. voor "onbepaalden tijd werd uitgesteld. De drie beklaagden zeiden thans zich op de terechfcziting in Juli niets meer te hebben kunnen herinneren, doch alleen hun verkla ring te hebben afgelegd, omdat de oom er op had aangedrongen. Nadat de veldwach ter E. Geskes als getuige was gehoord, eischte de vertegenwoordiger van het O. M. tnr. J. G. Holsteyn, tegen ieder der drie be klaagden 4 maanden gevangenisstraf Mr. I. Cohen .als verdediger optredend, pleitte ontslag van rechtsvervolging, subsi diair clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 2 October. In de daarop volgende uitgestelde verzet- zaak van F. P. S. eischte de vertegenwoor diger van het O. M. bevestiging van het vonnis. MARKTBERICHTEN. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 Septemebr 1923. Markt op Zaterdagavond. Door den Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk", alhier, is een adres aan den Raad verzonden, wuarin wordt ver zocht over te gaan tot het instellen van een markt op Zaterdagavond. De vereeniging is van meening, dat de gewone markt op Donderdag niet meer die resultaten oplevert, welke noodig waren. Door de markt op Zaterdagavond voor het meerendeel te doen zyn voor kooplieden uit Gouda, hoopt men het inkomen van die kooplieden op een gepaste wyze te vermeer deren. In het adres wordt voorts gewezen op het succes van Zaterdagavondmarkten in andere plaatsen. Reeds nu wordt des Zaterdagsavonds op de Markt verkocht, zonder dat daarvoor marktgeld verschuldigd is, zoodat by een regeling voor een Zaterdagavondmarkt ook de gemeente zal welvaren. Aanbesteding. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft hedenmiddag aanbesteed 1. het doen van grond- en spoorwerken en het maken van kunstwerken, verhoogd per ron, wachtkamers, rioleeringen enz. te Wor- merveer. Ingekomen 23 biljetten; hoogste inschry ver W. A. Verbrpggen te Gouda met 104.000. Laagste ins Klos te Haren met 69.1( 19 Sept. 7Vi u. n.m. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa brieken. 23 Sept. 8 uur. Groote Schouwburg. N. V. Hollandseh Tooneel. 25 Sept., 8 uur. Benedenzaal Soc. de Réunie. Lezing N. O. G. 28 Sopt. 8 uur. Kerkconcert door Mevrouw Noordewier. 5 Oct. 8 uur. Soc. de Réunie. Openings avond Afd. Gouda Volksuniversiteit. 8 Oct. 7 uur. Soc. de Réunie. Ledenvergade ring Afd. Gouda Volksuniversiteit 30 Oct. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Concert •Symphonia. UIT DEN OMTREK. WOERDEN, 19 Sept. 1923. Aanvoer 363 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort 47 50, 2e soort 4245; le soort met Ryks- merk 4351. Handel matig. Univi Iets nieuws! In de laatste vergadering van den Leid- schen Universiteitsraad, het bestuurscolle ge van het Leidsche Universiteitsfonds, dat zyn leden in het gansohe land telt, is vraag ter sprake gekomen, of het niet, mo gelijk zou zyn, de byzonder nuttige stich ting: Het Leidsche Universiteitsfonds, aan bekendheid te doen toenemen, door nu dan in onderscheidene deelen des lands een Universiteitsdag te organiseeren. Het denkbeeld werd voor verwezenlijking vat baar geacht, en de Rotteixlamsche leden van den Universiteitsraad verklaarden zich bereid, de eerst» proef met een Leidschen Universiteitsdag' te nemen. De Universi teitsdag zal op 3 October worden gehouden en bestaan in eene gezellige huishoudelijke namiddag bijeenkomst (ongeveer half 5) waarin een tweetal Leidsche hoogleeraren eene korte voordracht zullen houden, ojn. o mhet doel en de beteekenis van het Leid sche Universiteitsfonds uiteen te zetten, gevolgd door een gemeenschappelyken eenvoudigen maaltijd, waaraan degenen die te Leiden hebben gestudeerd, de gele genheid zullen hebben, prettige herinnerin gen nog eens met elkaar op te halen. Mocht de proef ntfet dezen Universiteits dag te Rotterdam slagen, dan zullen, gelijk gezegd, in volgende jaren in andere plaat sen in Universiteitsdagen worden gehou den. Men hoopt dus, dat zich voor dezt nieuwigheid velen zullen aanmelden. De Universiteitsdag te Rotterdam is toegan kelijk voor alle oud-Leidsche studenten, aan wie liefde voor hunne alme-mater is by gebleven, en die woonachtig zyn te Rot terdam en omstreken, dit laatste woord eenigszins ruim opgevat (Dordrecht, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Delft, Gou da, enz.). Aangezien de leden van den Universi teitsraad, die zich met de organisatie van den Universiteitsdag hebben belast, niet beschikken over eene lyst van de in hun ressort woonachtige oud Leidsche studen ten, tot deelneming aan den Universiteits dag te bereiken, verzoekt men ons daarom te willen mededeelen, dat de aanmelding kan geschieden vóór 1 October by Dr. Sie- genbeek van Heukelom, Mathenesserlaan 253, te Rotterdam. Temperatuur. De temperatuur van het water in de Steil. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 60. de lucht 60. Vereeniging Oo«t- en Westhaven en Dubbele Buurt. In een dezer dagen gehouden vergadering van bewoners van de Oost- en Westhaven en Dubbele Buurt werd de rekening en ver antwoording van de versiering en verlich ting gedurende de feesten nagezien en ;n orde bevonden. Na enkele besprekingen werd besloten de vereeniging in stand te houden en over L gaan tot definitieve oprichting van een ver eeniging van Oost- en Wesbhaven en Dubbe lebuurtbewoners tot viering van Nationale feestdagen, welke vereeniging zich tevens ten doel stelt de belanden der bewoners te behartigen. Tot eere-voorzitter werd gekozen Mr. H P. C. M. de Witt Wijnen, tot bestuursleden de heeren B. A. de Jong, W. van Vliet, J. Ouderkerk en H. Mulder. AMMERSTOL. Het gemeentebestuur van Groot-Ammers heeft besloten adhuesie te betuigen uan een door de commissie van beheer van den Nieuwpoortscheweg tot Provinciale Staten gericht adres, om een zoo mogelyk jaarlyk sche bydrage in de kosten van onderhoud van dien weg, echter met dien verstande, dat vóór alles zal worden gevraagd dezen weg b|j de provincie in onderhoud te bren gen en eerst, zoo dit niet mogelyk iN. een juarlyksche bydrage in de kosten van onder houd te verleenen. Tot bode aan den polder Ottoland is be noemd de gemeente-veldwachter G. de Heer, aldaar, in de plaats van H. de Boer, die had bedankt. BERKENWOUDE. Aan de loting voor de Nat. Militie namen gisteren een zevental jongelui uit onze ge meente deel. Zy behaalden de volgende num mers: 1. Jan Deelen, 2. D. Verwaal, 3. H. J. van Erk, 4. Jacob Deelen, 5. B. M. Ver waal, 6. P. de Jong, 7. K. Markus. GOUDERAK. Voor de Rotterdamsche Kechbank heeft terechtgestaan de 38-jarige J. C. K. alhier, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarby hy wegens het verkoupen van vleesch, dat niet overeenkomstig de vleesch- keuringswet 1919 was gekeurd, was veroor deeld tot 76 boet subs. 25 dagen hechte nis. De als getuige gehoorde A. M. Stofberg had van het vleesch gekocht tegen 80 cent per K.G. De vertegenwoordiger van het O. M., kon het verweer, dat bekl. niet op de hoogte was van de bepalingen der vleeschkeuringswet, niet aanvaarden en eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De 50-jarige A. K., veehouder te Goudu, had aan den bekl. in de vorige zaak een stier verkocht, waarvan J. C. K., de be klaagde uit de vorige zauk het vleesch in de consumptie had gebracht. Wegens over- treding van de vleeschkeuringswet 1919 was ook A. K. door den Goudschen kantonrech ter veroordeeld tot 100 boete subs. 20 da gen hechtenis, immers hij zou aan den daar. voor aangewezen keuringsveearts geen aan gifte hebben gedaan dat het dier zijn na tuurlyken dood was gestorven. A. K. was van dit vonnis in hooger beroep gekomen en heden diende de zaak voor de rechtbank te Rotterdam. Beklaagde zeide in beroep te z|jn geko men, omdat op 17 Maart toen hy den stier had verkócht en geléverd, de stier nog niet dood was .Het beest was gestorven, terwijl bet uit den stal op den wagen was gesleept het was toen nog niet goed dood. maar schijndood. I)e veldwachters Herwe|jer en Fierloos verklaarden hoe ze hun onderzoek hadden ingesteld, de getuige Berkouwer had den stier tydens het vervoer uit den stal naar den wagen ook voor schijndood gehouden, zyn loon 'had hy ontvangen van J. C. K., den beklaagde uit de vorige zaak. Getuige Palsgraaf dacht dat het beest dood was, toen het op den wagen kwam. De vertegenwoordiger van het O. M. acht te twijfel mogelyk over de vraag of bekl. nog eigenaar was van het dier tydens de leverantie. Maar op grond van de dagvaar ding alleen al, meent spr. dat geen veroor deeling kan volgen, er staat n.l. in, dat op 26 Maart geep aangifte was gedaan, terwijl het dier op 17 Maart was gestorven. Op dezen grond vraagt spr. vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging e verdediger, mr. de Mol. merkte nog op, dut niet is vast komen te staan dat het dier bij de aflevering reeds dood was. Dezelfde beklaagde A. K. was nog in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Goudschen kantonrechter, waarbij hij wegens het in voorraad hebben van 62 K.G. ongekeurd vleesch was veroordeeld tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. Naar de verdediger, mr. de Mol, aanvoel de, vermeldt de akn beklaagde uitgereikte dagvaarding de aanwezigheid van 6'. KG D« veldwachter B. J. Herwe\jer, ah ge tuige gehoord, verklaarde, dat de stier was verkucht voor 10 aan J. C. K maai onder voorwaarde, dat de helft van het vleeadb aan A. K .zou worden teruggegeven. De vertegenwoordiger van het O. M. wil de hoeveelheid vleesch, die aanwezig wa», buiten bespreking latyn. HU vraagt dus op gromt van het aanwezig hebben van vleesch dat niet gekeurd was. vernietiging van het vonnis van den kantonrechter ea dat de rechtbank Opnieuw rechtdoende, beklaagde zal veroordeelen tot 25 boete subt. 6 da gen hechtenis. Mr. de Mol als verdediger optredendo. be streed op juridische gronden de dagvaard!-' ging en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 2 October. Burgemeester en Wethouders maken ha kend dat de wethouder D. Tom, b(j afwe zigheid of ziekte van den Burgemeester in diens plaats zal optreden. H|j afwezigheid of ziekte van den heer Tom zal de wethou der Jac. de Bruin als burgemeester optrodea STOLWIJK. Met ingang van 1 October is hcrbenuanid tot burgemeester dezer gemeente de hoer J E. Immink. tevens secretaris dor ge meente. SPORT EN WEDSTRUDEN. VOETBAL. Zondag a.s. neemt de competitie een aan lang waarin uitkomen onze plaatselijk* 9e- klassers. Het programma luidt: Amersfoort: H. V. C.—Olyanpia. Gouda: GoudaKampong. Zeist: Zeist—Hilversum. Utrecht: DonarHercules. Velox—D. O. S. Het programma van de 4e klasse is aog niet gepubliceerd. Bestuursverkiezing N. V. B. Mr. Arts niet herkozen. Naar „De Sportkroniek" meldt, is b|j de erkiezing van twee commissarissen van den N. V. B. de heer Coldewcy herkozen met 263 stemmen ,de heer Pius Arts verkreog 105 stemmen en komt dus niet in aanmer king, terwül tussclien de heeren A. de Haan en L J. J. Lobach met respcctievelyk 134 en 135 stemmen, een herstemming zal plaats LAATSTE BERICHTEN. Een memorandum van het 1. V. V. Het Internationaal Verbond van Vake#*- eenigingen te Amsterdam heeft oen uitvoè» rig memorandum tot de Volkenbondsverga- dering gericht over het vraugstuk van de vergoedingen .waarin ook de bezetting van Korfoe door Italië wonlt geluukt en een be roep gedaan wordt op de Amerikaanscni; ar beiders om zich eens van zin te betuigea met hun makkers in Europa. De aardbeving in Japan. De Amerikaansche hulp. Uit Wjwhington wordt gemeld, dat hft Japansofye steunfonds thans meer dan I millioen dollar bedraagt. Typagrafenataking in de Ver. Btaten. Geen New-Yorkschc ochtendbladen verschenen. De New-Yorksche ochtendbladen zyu van morgen niet verschenen tengevolge van een plotselinge drukkersstaking wegens een loonkwestie. De toestand in Transjordanië weer normaal. Naar van regeeringswege uit Jerusalem wordt medegedeeld, is de toestand in Trans jordanië thans normaal. WISSELKOERSEN. Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Ghristiania New-York 18 Sept. Officieel. 11.54% 1% cent per millioen. 14.67 ft 12.28 44.87 h. 0.00% 46.10 67.50 40.76 2.54% 1» Stept. 2 uur 11.64% 11% cent per tmUioon; 14.86 12.49 44.05 0.00% 46.05 67.52% 40.77% 9.547,. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 767.2 te Biurritz. I.uajrste stand 743.9 te Kim. Verwachting: Matige westd(jke tot zuide lijk ewind. meest zwaar bewolkt, aanvanke lijk nog kans op regen, later opklarend, overdag iets wanner. 19 Sept 8 uur Gebouw Daniël. Cur-ms E.H.B.O., leider Dr. Hamburger. ADVERTBNT1EN. Zondag S3 Saplambar a.s. BR00TE SCH0UWBURB - Diiecteur: FRITS KLEINBLOESKM. Toon*«l-Voorst«lllng N V. HOLLANDSCHE TOONEELVEREENIGINO OPVOERING VAN HET SUCCES-BLIJSPEL (L1EBESSCHLUMMER.) Naar het Duitach van WILLY KAUFMAN. luoMuluk van all* Thaatara. Hoofdrollen: BETTY VINK, JEANE VERKADE. ED. W. DE BLAUW. WILLEM HUNSCHE. HANS BRüNING, en*. Prijzen: Stalles en Loge 2.51) (Leden 2-Balcon 1.50 (Leden 1.26), Galerij f 0.76, verhoogd met rechten. Plaatsbespreking vanaf morgen dagelijks van 102 uur. Plaatsen kunnen ook per Tel. No. 30 worden opgegeven, doch moeten voor Zondag 12 uur afgehaald zijn. 2602 60

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2