f 3 >UDA DE Cent. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 21 September 1923 62* Jaargang No. 15343 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen leken. J. POT HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Baldwin en Poincaré. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl) WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN/STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ouda, verscheen ingezien, FEUILLETON. her ongi- l«IN sa- vrouw 2600 180 Een verraderlijke nachtvorst ontbladert meer boomen dan een stevige storm. De Deutsoh-Nationale Volkspartij en de vereenigde Duitsche nationale fracties van Rijksdag en Pruisische landdag verklaren in een resolutie dat zij zich zullen verzetten Nu een rondig t doel keek e*n irdt enorm rat de me- xlzakelijke bereid?” dan moeten wy antwoorden: „Ja, wy zyn bereid.” rgie, neerslachtig- rtanden, hypochon- moeten de uit* gratis toezending em. 2589 16 jn en het 681 70 iliede boekhan r de plaatsing RKT DOOR <is-Archivaris ieente Gouda Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. ida; De Goudsche gen te water en te ezondheidszorg en chapmen te Gouda; voeding te Gouda; tale gebouwen, enz. IOEKHANDÉL, Vorstelijke verloving. Een uit Rome afkomstig Belga-bericht zegt, dat de verloving der Belgische prinses Marie José met den Italiaanschen ti’bon- opvolger prins Umberto op 4 November •(len verjaardag van de Italiaansche zege praal, zal apenbaar gemaakt worden. Een Brusselsch blad verneemt uit goede bron, dat deze verloving, alsmede die van den Belgischen troonopvolger, prin^ Leopold met de Itirlmansche prinses Mafalda nog niet vaststond. In verband met dit laatste dient te woix^’n aangestipt, dat de Belgische troonopvolger, die niet met zijn ouders naar Brussel is weergekeerd, zich nog steeds in Italië op het buitenverblijf bevindt, waar prinses Mafalda ziek ligt. Mogelijk wil men van Belgische zijde de verloving eerst open haar maken na het herstel der italiaansche prinsessen. BUITEN I. AN DSC H NIEUWS. BELG IE. Een Nederlander verongelukt. In den nacht van Woensdag op Donder dag is te Amgeulème een Nederlander, een zekere van der Heide, uit Weert, in een afgrond gevallen. Met verbrijzeld hoofd werd de ongelukkige opgenomen. rige gebied van Fiume behouden. Zuid-Slavië stemt er in toe, dat Flume door een tweeden orridor met Italië ver bonden wordt Als vergoeding daarvoor geeft Italië aan Zuid-Slavië het vrije verkeer van de haven van Fiume gedurende een tijdvak van 99 jaar. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd dat Mussolini zich voorstelt in een ontmoeting met Koning Alexander en Koning' Victor Emanuel de verschillende quaestie» te be spreken. e boek, dat tal santé bijzonder- at, zoowel uit s tegen woord igen sierd is met 78 i en buiten den ij een fraaie JRENDRUKvan AAM uit de be- ANSKERK, kost 'De Raad van den Volkenbond sloof het Ltaliaansch-Grieksch incident met het ne men van een beslissing, die de mogelijkheid van een openbaar debat vóór de ontruiming van Korfoe, waarvoor sommigen vreesden, uitschakelt. De Raad besloot er toe over te gaan, met bijstand van juristen/de delicate vraagstukken, die de aandacht van den Raad blyven vragen, rypelyk en gr< te bestudeeren ,die het best voor dit geschikt zijn. De Bulgaarsche premier Tsankoff heeft te Plevna een politieke rede gehouden. De minister constateerde daarin, dat de betrekkingen met de buurstaten goed wa ren. De relaties met Servië toonden verbe tering, ofschoon gevallen van misverstand niet zyn uitgebleven. Het zal veel tyd ver gen, vóór de haat tusschen de twee volken, welke sinds tientallen jaren zich ontwikkeld heeft, verdwenen is. Onze betrekkingen, vervolgde de premier, kunnen altijd vriendschappelijk zijn, wan neer de andeye onderteekenaars van het verdrag van Neuilly de bepalingen .van dat verdrag met dezelfde loyaliteit naleven als wijzelf. Wy willen slechts de toepassing der bepalingen omtrent de bescherming der minderheden. Wy zullen niet pogen, de rechten van onze landgenooten door horlogen, door benden overvallen, of door revolutionnaire propa ganda te doen eerbiedigen. Bulgarije is ge slagen en tot machteloosheid gedoemd en ziet duidelijk in, dat het geen nieuwen oor log kan wagen. Niemand in Bulgarije denkt aan oorlog. Tenslotte deed Tsankoff een beroep op oen volkenbond voor de eerbiediging van Bulgarye’s rechten. Het land wensch slechts met rust gelaten te worden om in vrede te arbeiden. een onderwerp te fluiten, maar hij naar zijn vader, terwijl er iets als glimlach over zijn gelaat gleed. Indien de oude Jolyon het zag, dan sloeg X hij er geen acht op. „Zy en June waren boezemvriendinnen!" fluisterde hij. ,,Die arme, kleine June!” zeide de jonge Jolyon zacht. Hy dacht nog win zyn doch ter als aan een kindje van drie jaren. De oude Jolyon bleef plotseling staijm. „Ik geloof er geen woord van,” zeAlevhy, „het is het eene of andere oude-vrouwéh- praatje. Bezorg me een rytuig, Jo, ik ben doodmoe!” x Zij stonden op een hoek om te zien of er ook een leeg huur rijtuigje langs kwam, terwijl equipage na equipage vooibijreed, die Forsytes van allerhande soort van den Zoölogischen Tuin naar huis brachten. Het tuig, de livrei, de glans op de huid der paarden scheen en glinsterde in de Mei zon, en elke equipage, landauer, sociable, barouchette of victoria scheen trots van haar wielen af te dragien: „I and my horse* and my men you know, Indeed the whole turn-out have cost a pot. But we were worth it every penny. Look At Master and at Missis now, the dawgs! Ease with security ah! thatthe ticket!” En zooiets is, zooals iedereen weet, een geschikt accompagnement voor een rond- gaanden Forsyte. Tusschen deze rijtuigen was een barou chette, die sneller ging dan de andere, en getrokken werd door twee bruine paarden. (Wordt vervolgt!.) ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.89. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 546 geven. De gedachte, dat het barbaarsch is wilde dieren op te sluiten, was bijvoorbeeld waar schijnlijk zelfs zyn vader nooit in den zin gekomen; hy behoorde tot de volgelingen der oude school, die het veredelend en op voedend vonden om bavianen en panters ge vangen te houden, en zonder twijfel van oordeel waren en niet zoo geheel ten on rechte dat zy in den loop der ty'den deze schepsels er toe brengen zouden, van ellen de en heimwee achter de staven van hun hokken om te komen, en de maatschappij te nopen tot de uitgaven weer andere aan te schaffen. In zyn oogen, evenals in de oogen van alle Forsytes, overtrof het ge not, deze mooie schepsels in een staat van gevangenschap te zien, verre de ellende van opsluiting, dieren aangedaan, die door God in een staat van zorgeiooeze vryheid ge plaatst waren. Het was goed voor de die ren hen dadelijk weg te nemen uit de ontel bare gevaren van open lucht en beweging en hen in staat te stellen, hun organen te oefenen in de veilige afzondering van een aparte ruimte! Ja, het was twijfelachtig, waarvoor wilde dieren anders geschapen waren, dan om in kooien te worden opge sloten! Maar, daar de jonge Jolyon in zyn aard de elementen voor onpartijdigheid bezat, bedacht hy, dat het verkeerd was als bar- baarschheid te brandmerken dat, wat enkel gebrek aan verbeelding was; want niemand van hen, die deze inzichten hadden, was in de’elfde positie geplaatst als de dieren, die zy opsloten, en zoo kon dus van hen niet De Bulgaarsohe delegatie bij den Volken bond spreekt het bericht tegen dat een re volutie onder de boeren en communisten zou zyn uitgebroken. Volgens Reuter «leden communisten in So fia een aanval op de politiehureaux en ka zernes, ten einde de kameraden te bevrij den die tien dagen geleden gevangen waren gezet. De troepen verspreidden de aanval lers; ;in Stara Zagora werden zes perso nen gedood; er zijn eenige gewonden, waar onder een soldaat. Beschouwingen over de conferentie. Een resolutie van de Duitsch-natio nalisten. De Rijksdag bijeengeroepen. Kail Radek aan hét woord. De ontruiming van Korfoe. Conununistische opstootjes in Bulgarije. Mussolini’s voorstellen. In Parys wordt aan de ontmoeting tus schen Poincaré en Baldwin zeer groote be- teekenis gehecht, en algemeen wordt het een politieke gebeurtenis van groote betee kenis genoemd. /Het Havas-bureau is zeer optimistisch gestemd en hoewel officieel niets bekend is gteworden, geeft het een heel commentaar oA de gedachtenwisseling tusschen de beide prekners. Baldwin, zoo zegt het in een coin- muniqbq. heeft het logische van Poincaré’s argumenten ingezien, gehoopt moet nu worden da£\te Berlijn zal worden begrepen dat tusschen \eide regeeringen geen enkele quaestie of vAschil van meening bestaat. Wat de bezetting betreft, zou het mogelyk zjjn de bezorgdheid van Engeland weg te nemen. Het militaire karakter ervan ,zou moeten verdwijnen, maar alleen naarmate Duitschland zyn verplichtingen nakomt. Poincaré is thans bereid de onderhandeiüv gen met de Dutsche regeering te hervatten, mits deze de verordeningen waarin lijdelijk verzet wondt bevolen, intrekt. Poincaré zal zich streng aan deze voorwaarden houden. Engeland zal ook aan eventueele onder- handelingen kunnen deelnemen In Engeland is met niet zoo optimistisch gestemd. De Daily Telegraph waarschuwt tegen de opvatting, dat verschil van mee ning, het doeken beginselen, zou zijn uit geschakeld. Voortdurend is erop gewezen dat de ver schillen alleen betrekking hebben op de me thode doch de ervaring heeft geleerd, dat ook dit een onderscheid kan zyn van alles beheerschende beteekenis. Het zou daarom dwaas zijn de verwachtingen te hoog te stellen. Echter citeert het blad de meening van een bekend Engelsch politicus, die groo te waarde er aan hecht als door het onder houd een gedachtenwisseling opnieuw mo- gelijk zou worden. Het is verkeerd te mee nen dat Frankrijk alle troeven in de hand houdt. Op vele punten is het mogelijk Frankrijk er toe te brengen onze opvattin gen te deelen, mits wy er in slagen het di plomatieke harnas te doorboren en man te genover man te strijden. De Duitsche bladen vernamen van be voegde zy'de dat Duitschland nog steeds be reid is met de Fransche regeering te on derhandelen, en ook bereid is om met alle kracht den economischen toestand in het Ruhrgebied weer te herstellen. Dit is echter alleen goed mogelyk, wanneer aan de ver oordeelden amnestie zal worden verleend en de uitgewekenen zullen terugkeeren en het bestuur weer in handen van Duitsche amb tenaren zal worden gelegd. Ook moeten de Uit Belgrado komt het bericht dat Mus solini nieuwe voorstellen heeft gedaan aan Zuid-Slavië met betrekking tot Fiume. Zy luiden aldus: De haven van’ Baros en de Delta zullen aan Zuid-Slavië komen. Italië zal het ove- 60) - Een goed doorvoed man, met wit vest, zeide langzaam door zyn tanden: „Het is alles gulzigheid, zy kunnen niet hongerig zyn. Wel, ze nemen heelemaal geen bewe ging-’’ (By deze woonden greep een tijger een stuk bloedende lever, en de man lachte. Zyn vrouw, die een Parysche model-japon aan had, en een gouden lorgnet op haar neus droeg, berispte hem: „Hoe kun je lachen? Zulk een afschuwelijk schouwspel!” De jonge Jolyon fronste de wenkbrauwen. De omstandigheden in zijn leven hadden er 'hem toe gèbïaaht, een telkens yeer op komende minachting voor hen te voélen, of schoon hy opgehouden had hun een al te persoonlijke aandacht te schenken; en de klasse, waartoe hy had behoord de klasse met eigen equipage die wekte vooral zyn sarcasme. Een leeuw of een tyger op te sluiten was stellig een afizichtelyke barbaarschheid. Maar geen beschaaf mensch zou dit toe verwacht worden, dat zy hun gewaarwor dingen zouden kunnen begrijpen. Eerst toen zij den tuin verlieten Jol ly en Holly in een staat van zalige opge wondenheid vond de oude Joiyon gele genheid met zyn zoon te spreken over dat gene, wat hem het naast aan het hart lag. „Ik weet niet wat ik er van denken moet”, zeide hy; „indien zy voortgaat zoo- als ze nu doet, weet ik niet, wat er van haar worden zal. Ik heb haar gezegd, dat ik graag had, dat ze den dokter raad pleegde, maar ze wil niet. Ze lijkt niets op my. Zy is in alles precies je moeder, koppig als een eael! Als ze zich voorneemt iets niet te doen, dan doet ze ook niet, en daarmee uit!" De jonge Jolyon glimlachte; zyn oogen dwaalden naar de kin van zyn vader. „Aan u gewaagd," dacht hy, maar hy zeide niets „En dan,” vervolgde de oude Jolyon, „daar is die Bosinney. Ik zou zin hebben den kerel op zyn hoofd te slaan, maar ik kan het niet, veronderstel ik, ofschoon ik niet inzie, waarom of jij het niet doen zou,” voegde hjj er weifelend aan toe. „Wat heeft hy gedaan? Het is veel be ter, dat er een eind aan komt, als ze men niet goed overweg kunneen!” De oude Jolyon keek naar zyn zoon, zy werkelyk er toe gekomen waren onderwerp te bespreken, dat verband hield wmet de betrekkingen tusschen de beide seksen, voelde hy zich wantrouwend. Zon der twijfel zou June een vrije opvatting over een en ander hebben. „Wel, ik weet wat jij er van denkt?” tegen een overeenkomst tot eiken prys met het van haat vervulde en onverzoeniyke 1-rankryk. Zulk een politiek kan slechts zeggen zy, leiden tot de volkomen capitu latie. En opgeven van den tegenstand aan Kyn en Koer dour hei intrekken der ver ordeningen van de regeering moet ons zon der pardon aan den Franschen wil onder werpen. Door dubbelzinnige en niet-binden- de toezeggingen van den tegenstander mo gen wy ons daaromtrent niet latenMÉ^ei^* den. Als resultaat van op dezen grondig gevoelde onderhandel! ngen kan slechts ver wacht worden, dat de roof van Ryn en Roei door een Duitsche ondeiteekening eén schijn van recht kiygt, dat de Franschen opnieuw onzinnige en niet te vervullen schadever- goedingseisahen stellen, tot welker vervul ling Duitschland zich dan door zyn onder- teekening gebonden heeft. Daarmede kan het Duitsche volk niet geholpen worden en kan de economische ineenstorting niet voor komen worden. Capitulatie en onderteeke- ning maken geen einde aan den nood, doch voegen aan den nood nog schande toe. Wy echter weten dat ons volk sterk genoeg is urn zich tegen de schande te verweren. De Duitsoh-nationale Volksparty weigert voor ’het Duitsche volk en voor de geschiedenis, de verantwoording vóór elke politiek van zwakheid en van terugschrikken voor 'de laatste beslissingen op zich te nemen. Zy verklaart plechtig, dat zy den uitslag daar van nooit zal erkennen.” In de tegen Woensdag 26 September bij eengeroepen Rijksdag wordt een verkla ring over de houding van Duitschland ver wacht. Uit Moskou wordt gemeld, dat Karl Ra dek in Tsjarkof een voordracht hield over den internationalen toestand in Europa, voornamelijk over, de vooruitzichten van een proletarische revolutie in Duitschland. Vol gens Radek zal de stryd der proletariërs in Duitschland zeer zwaar zyn, omdat de bourgeois zeer goed zijn georganiseerd. De Russische proletariërs zyn bereid om de Duitsche revolutie te steunen/'Dit is niet alleen een quaestie van proletarische soli dariteit, maar ook een quaestie van poli tieke doelmatigheid. Want wanneer de Duitsche revolutie niet gelukt, dan zou daarvan het gevolg zyn, dat zy, die de Sov- jet-regeering vijandig gezind zijn, in de bin- nenlandsche Russische verhoudingen zullen ingrijpen. Het proletarische Rusland is thans nog niet machtig genoeg. Wanneer het zich echter met het hoogontwikkelde Duitschland verbindt, dan zou het Russische communisme tot macht komen. Want de im perialistische nfachten zullen een vereenigd Duitschland en Rusland niet dp baas kun nen worden. Radek eindigde met te zeg gen: Wy moeten gereed staan. En wanneer Duitschland ohs zou toeroepen: „Zyt gij vrye arbeid en het vrye verkeer gewaar borgd worden. De Duitsche bladen wyzen er nog eens up dat de hypothekeering van Duitsch par ticulier bezit (economisch leven en grond bezit) voor Frankryk prachtige waarborgen bevat, omdat op den grondslag van deze lykshypotheek betalingen aan Frankrijk ef- Jïectief kunnen worden. Op die manier zou Frankryk zelfs nog vóór 1927 geld in de lade krijgen. Zelfs zou dadelyk met de be talingen kunnen worden begonnen en hier mee zou een directe ontruiming van het Roergebied gepaaid kunnen gaan. Met die ontruiming maken de Franschen echter nog heelemaal geen haast. Zy willen, populair gesproken, eerst geld zien. Maar de Duitschers beweren, dat juist de bezette gebieden de ^voornaamste industrieele centra vormen, w,elke hun krachten niet kunnen ontplooien, zoolang de occupatie met haar verlammende werking op het bedrijfsleven wordt bestendigd. En een feit is het, dat het economisch leven tydens de bezetting en den daarmee gepaard gaanden lydely- ken tegenstand op hopelooze wyze is ont redderd en wel dermate in het geheele Duitsche ryk zyn terugslag doet gevoelen, dat de mark volkomen waardeloos is ge worden en op sommige beurzen niet meer wordt genoteerd. De geldelyke steun, die aan ’t lijdelijk verzet wordt verleend, vergt van de Duitsche schatkist prestaties, die de mark voortdurend nog meer déprecieeren. Er zyn dan ook reeds teekenen aan te wy zen, waaruit de geleidelijke instorting van den passieven tegenstand zou kunnen wor den afgeleid. Dit moedigt de Franschen te meer aan om vol te houden en te trachten Duitschland klein te krygen. Wanneer de tegenstand tenslotte mocht worden opgege ven maar zoover zyn wij nog niet zal Frankryk de overwinning, maar wel licht in zekeren zin een Pyrrhus-overwin- mng, hebben behaald. Want het gevolg van de ruim acht maanden bezetting is geweest dat de Duitsche valuta op hopelooze wyze is ontredderd en Duitschland nog minder in staat is om op geregelde wyze de scha- c’evergoedïngseischen te vervullen. En ook een permanenter bezetting zal den occupa- tie-mogendheden geen groote voordeelen bezorgen, daar de bezetting zelve aan Frankryk en België groote sommen kost. GOIDSCH E COURANT. ADVERTENTIEPKU81 Uit GowU M omstreken (behoorende tot <ha bworgkriaf )i 1—5 regel» 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Goyda en dan bazorgkringt 1-w^regels 1.55, elke regel moer 0.80. Advertentiën in hot Zatordagnummer 20 by^lag op den prijs. Liafdadigbeids-advertantiën de helft van don pr^l INGEZONDEN MEDKDKELINGKN1-4 regels LM, elke regel moor LH. O» de voorpagina 50 booger. Gewoon advertentila eo ingesoodea BMBoiieolIng— by eontreet tot snor gorodacoar den prij»- Groote letters en randea woraoa berekend naar plaatsruimte. Advertentiën. kunnen worden ingosonden door tusschenkomst van soE. dolaren, Advertentiebureau! en onw Agenten en moeten daags vóór aan het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verankerd te rijn. FRANKRIJK. Mevrouw Fahmy te Partys. Mevrouw Fahmy, de dezer dagen vrijge sproken weduwe van Alt Fahmy Bey, is Dinsdagavond», uit Londen te Parijs aange komen, en wel met den trein, terwijl hon derden menschen op het vliegveld Le Bour get stonden te wachten, tot ze per vlieg tuig zou arriveeren. Een klein gezelschap vrienden en vrien dinnen, beter ingelicht dan «Ie menigte, wachtte aan de Gare du Nord het Fransche vrouwtje af, dat keurig gekleed in zwart crêpe georgette, met een zwarten mantel, een zwarten klokhoed, vleeschkleurige kousen en zwart satijnen lage schoentjes uit den wagon stapte, een groote bos witte rozen in den arm. Tot op het oogenblik, dat, het bericht om trent haar vrijspraak te Parijs werd ver nomen, waren er dagelijks omstfèeks zestig menschen aan haar huis geweest, die haar kamers wenschten te hyren, zóó zeker waren zeide hjj; „voorwaar, jouw sympathie met hem zou niet verrassend zyn; maar ik vind, dat hy zich bizonder slecht gedraagt, en als ik hem ontmoet, dan zal ik hem dut zeggen." HÜ liet het onderwerp varen. Het was onmogelijk met zyn zoon den waren aard en beteekenis van Bosinney’s afvalligheid te bespreken. Had zyn zoon niet hetzelfde gedaan? zoo mogelyk nog erger, vijftien jaren geleden. Er scheen cgen einde te komen aan de gevolgen van dat dwaze stuk! De jonge Jolyon was ook stil; hij had snel de gedachten van zyn vader gepeild, want, onttroond van den hoogen zetel van ven duidelijk en eenvoudig inzicht in de Fngen, was hy scherpzinnig en vatbaar voor waarnemingen geworden. De houding, die hij vijftien jaren gele den had aangenomen tegenover sexueele zaken, verschilde echter te veel van zijn vaders opvatting. Het was niet mogelyk de klove te overbruggen. Hij zeide koel: „Ik denk, dat hij verliefd is geworden op een andere vrouw.” 4 De oude Joiyon keek hem onzeker aan: „Ik kan het niet zeggen,” zeide hij, „men zegt het.” „Dan is het waarschijnlijk waar,” zeide de jonge Jolyon onvervqjcht; „en ik ver onderstel, dat zij u hebW>Kverteld, wie zij iz?” „Ja,” zeide de oude Joiyon, ,4e van Soames!” De jonge Joiyon floot niet;; de omstan digheden van zijn eigen leven hadden het voor hem onmogelijk gemaakt over zulk

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1