HEERENHUIS THALIA THEATER. CIRCUSLEED Kir ir u S WIJ ZIJN ER WEER Korte Tiendeweg 3 - Gouda. MUZIEKLYCEUM-WILLEM FELTZER Winterseizoen 1923-24 L. A. EDELMAN, V Sterke zenuwen mi Vulhaarden en Open Haarden NIEUWE ABONNE's „DE LIEFDE SLAAPT iiiiuniiiiimimmvrrgj IT GRATIS Si BESPREEKT Uwe plaatsen NOU VEAUTÉ'S L. J. MULLER léf barnes- en tXinóerRoeóen <2ange Sroenenóaal 31-39 1NVALIEDEN-R1JWIELEN N.V. SIM ON IS' Hande in Zlakanart. GROOTE PUBLIEKE VERK00PING Winterjissin, Costuums, Reginjissin, likkers, Pintilons iiz.nl De varkoop begint a.s. Zaterdagmorgen 10 uur. KORTE TIENDEWEG 3 - GOUDA. Onderwijs in alle vakken der toonkunst Btgin v«n bat endnrwijt Maandag 1 October 1923 van Jan Jaapsma, E. Ma Jaarsma on de Frisia, ze ervan dat de jonge vrouw iou worden op gehangen. ENGELAND. Gisteren deed in Londen een gerucht de rond dat den Prins van Wales een onge luk zou zijn overkomen. „Westminster Gazette" deelt op gttag van den secretaris des konings mede, dat er tot laat gisteravond geen eykele bevesti ging ten hove was ontvangen van deze ge ruchten. VEREÊNIGDE STATEN. Wiedfeldt naar Duitschland. Wiedfeldt, de DuitBche gezant, zal naar Duitschland vertrekken, teneinde met Dr. Stieseman te confereeren. Bekende ontdekkingsreiziger overleden. De bekende Amerikaansche ontdekkings reiziger Paul J. Rainey is aan koord van het liritsche stoomschip Saxon, op weg van Southampton naar Kaapstad, overleden. BINNENLAND. Aanbieding Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Hedenmorgen had in de Ned. Herv. Kerk te Lreltt de aanbieding,plaats van het Natio naal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Met «ie vorstelijke familie waren daarbij tegen woordig een belangrijk aantal genoodigden. Voor den ingang van de kerk onder den toren was een baldakijn opgesteld met groene heesters ter weerszijden. De toegang otuier den toren was vervormd tot een over- weuden gang met groenachtig linnen be spannen. Het steigerwerk voor de restaura tie» van den toren werd hierdoor geheel aan het oog onttrokken. Onder het orgel was een hal ingericht met wanden van bruinachtig linnen, waar de ontvangst plaats had. Ken breede grijze looper met blauwen band voerde door 'n gang tusschen wanden met groene bespanning door het schip der kent naar het koor. Tegen deze wanden wa ren afwisselend pyramide- en bolvormige heesters geplaatst, een gang vormend om de aanuacht geheel op het koor te concen- weeien. Het transept was aan weerszijden afgeslo ten door twee rijen palmen. Van de twee grooie kolommen van het koor hingen oranje wimpels af. Tusschen do kolommen ter plaatse van de verhoogde vloer waren in den Jtooromgang eenige heesters geplaatst. In den Noordelijken kooromgang is tegen den muur een zandsteenen gedenkplaat aan- geuracht, die door H. M. na afloop van de plechtigheid werd onthuld. Da. v. d. Voort van Zijp hield een toe spraak, waarin hü namens het Netjgrland- scne volk H. M. Het Huldeblijk aanbood. H. M. de Koningin sprak daarop als volgt: Mijnheer de Voorzitter, In deze voor mij onvergetelijke ure zij mijn eerste woord een diep-gevoelden dank «an rayu geheele volk voor de gansch bij zondere wijze waarop het zelve my met zoo groote geestdrift van zijne toewijding en trouw heeft blijk gegeven en de thans ach ter ons liggende weken tot een nimmer te vergeten hoogtij voor my en voor de mynen heeit gemaakt. Niét minder warm is myn dank aan allen die de van zooveel kunstzin getuigende restauratie van dit koor hebben tot stand gebracht als blijvende herinnering aan myne vyf en twintig jarige regeering. Ook U, Mynheft1 de Voorzitter, betuig ik myne erkentelijkheid voor de gevoelvolle woorden tot my gericht Myn volk heeft een zeldzaam fyn besef getoond van hetgeen mij bindt aan Willem den Zwijger, wiens geesteskind ik my in meer dan één opzicht gevoel. Het ware in stryd met zyn willen en streven hem te eeren, of lof toe te zwaaien; immers onze historie is Gods werk en in dit licht zag hij de leiten. Juist dat Godsbestier heeft de ge dachte die in zyn denken ontsproot in ons Vaderland doen wortelschieten, haar gesteld tot eene waarheid waarop zoowel het ge bouw van den staat als het rechtsbewustzijn der natie rusten. Dit de treffende hulde, alhier door zoo zeer verschillende geledingen der bev tiking gebracht, zie ik dat die waarheid begrepen en beaamd wordt en ik dank allen voor de bevestiging daarvanH>p dit oogenblik. Deze breede en diepe gedachte bindt Nederland aan Oranje en omgekeerd Oranje aan Ne derland. Ik dank God voor dien band die ons in staat stelde menig gevaar te trotseeren. Nu wij^eschaard staan om de rustplaats van Willen^Van Oranje en diens nazaten, die in zeer onderscheiden tijdperken onzer ^^geschiedenis hunne krachten mochten geven tyjtön de zaak des Vaderlands, ontvalle my •'ëföm uit het hart gewelde kinderlijke hulde aan mijn diepbetreurden vader die mij voor af ging en voorging in het hooghouden der aloude tradities en aan haar die zyne voet stappen drukte en wier tegenwoordigheid mij met dankbaarheid vervult. Met blijdschap begroet ik de afgevaardig den van myn volk, zoowel die uit de elf provinciën al» hen die van de deelen van Nederland van overzee tot mij kwamen en die mij daarmede opnieuw blijk gaven van de hechte saamhoorigheid des Rjjks. Hierbij gaan mijne gedachten ook uit naar onze landgenooten die niet in het Vaderland wo nen, maar met woord en daad in deze dagen bewezen, met ons mee te leven. Ook de gasten vertegenwoordigde onze geest- en tam verwan ten in den vreemde heet ik van harte welkom. Te zamen hebben wij rijke stof tot roe men in Gods trouw die menigvuldig verhoord heeft de bede door den stervenden Vader «les Vaderlands gestameld. God heeft zich over het volk van Nederland ontfermd niet alleen in het verleden doch ook in den tijd die ons allen nog zoo versch in het geheu gen ligi. Verleden en heden reiken elkander de hand. Ons volk heeft in de geschiedenis'' eene roeping vervuld. Onze worsteling tegen vreemd geweld, de heiligste rechten en vrij heden die wij daardoor mochten verwerven, waarvan allen binnen onze grenzep de zege ningen ondervonden, de groote mannen waarop oen volk schier op elk gebied mag bogen en die ons land tot wereldvermaard heid brachten, dit allee heeft ons in staat gesteld die roeping te vervullen, ja nog meer, ook andere volken hebben daarvan den zegen ondervonden. Ook thans en voor de toekomst is er eene taak voor ons weg gelegd, zoowel binnen eigen gebied als in het groote gezin der volkeren. Mochten wij allen, ziende op den Vader des Vaderlands en willende ons zelf zijn en bljjven, onver poosd voortbouwen op de grondslagen door hem gelegd en puttende uit de schatten, ons door een groot voorgeslacht nagelaten, vooraangaan op den weg van beschaving en vernieuwende kracht en met de hulp van God het woord in toepassing brengen „Wees een zegen". Voor en na de plechtigheid bespeelde Dr Joh. Wagenaap het orgel, welk orgelspel werd begeleid door een koper-ensemble van het Kon. Conservatorium. De Madrigaal- Vereeniging onder leiding van Sem Dresden zong o.a. Psalm 138, Gelukkig Vaderland en O, Heer, die daar, uit Valerius Gedenk- clanck. 0 Na afloop va 'nde plechtigheid werd door H. M. de Koningin in den Noordelijken koor gang een zandsteenen gedenkplaats onthuld. I)e Indische prinsen op bezoek by H. M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft gisterenmid dag 6 uur te haren palede ontvangen de hier te lande vertoevende Prinsen uit Solo en Djocjakarta en den Sultan van Boeloen- gan. De Prinsen en de Sultan droegen bij deze audiëntie hun gala-gewaden, b\j plechtige gelegenheden gebruikelijk. De heeren Oudemans en Zieck, toegevoegd resp. aan de Prinsen en aan den Sultan, wa ren by deze ontvangst tegenwoordig. De herdenking van^ Alkmaar» ontzet. De Koningin tal de feesten bijwonen. He-tQntzet van Alkmaar, dat dit jaar 350 jaar geleden is, zal 8 October aj«. door de "Ontzetvereeniging feestelijk en plechtig worden herdacht De feestdag vangt aan met een muzikalen rondgang door de stad. Minister de Visser zal daat-na een rede in de Groote Kerk uitspreken, waarna by het Victoriabeeld in tegenwoordigheid van de Koningin de traditioneele huldiging zal plaats vinden. Verder staat er een riddertournooi, te houden in het Sportpark, op het programma. Actie tegen de Tabakswet. Verschillende protestvergaderingen. Het Landelijk Comité van actie tegen de tabakswet belegt in de voornaamste plaat sen in. de centra van de tabaksnijverheid protastvergaderingen tegen de tabakabelan- gen etc. Hiervoor zyn de volgende data vastgesteld. Den Bosch en Kampen op 24 September; Eindhoven en Deventer 25 Sep tember; Alkmaar en Leiden 1 October. Het intrekken der nooduitkeering. In een vergadering van de „Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten" dezer dagen te houden, zal het introkken der nooduitkee ring aan de Gemeente ter sprake worden ge bracht. Deze vereeniging, welke bijna alle ge meenten omvat en welke de belangen van de gemeenten behartigt, zal dan, naar verwacht wordt, stappen doen by de regeering, om in deze aangelegenheid tot een voor de ge meenten bevredigende oplossing te komen. TWEEDE KAMER. Vergadering van 20 Sept. Voorz.^Mr. Dr. D. N. Kooien. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van dank voor het vertrouwen in hem gesteld. Benoemd werden tot leden van de commis sie voor buitenlandsche zaken de heeren Nolens, Troelstra, Marchant, Rutgers, Schokking en Dresselhuys en tot leden der commissie voor de staatsuitgaven de heeren Vuuren, de Monté Verloren, Vliegen, v. Rijckevorsel, Oud, van Gijn en Lovink. Huishoudelijke Commissie. Tot leden der Huishoudelijke Commissie werden benoemd de heeren Kolkman en Vis- ir van IJzendoorn. Commissie Stenografie. Tot leden der Commissie voor den Steno- grafischen dienst de heeren Schokking, van Vuuren en Marchant. De VOORZITTER stelde voor Dinsdag 2 October in de afdeel ingen te onderzoeken de Staatsbegrooting voor 1924 en de Indische Begrooting met bjjbehoorende ontwerpen. Voorts stelt spr. voor Donderdag 11 Oc tober aan de orde te stellen de Vlootwet en de Indische productenbelastingen en tarief- wet. De heer DRESSELHUIJS (v.b.) nam met teleurstelling van dit laatste voorstel kennis. Hij verzetzich ten ernstigste tegen de be handeling der Vlootwet, omdat dit onder werp nog niet rijp is voor behandeling. De Kamer moet dit onderwerp kunnen behande len met volledige kennis van zaken. Sedert April zijn er belangrijke nova gekomen. De Regeering heeft zich in den financieelen op zet zeer vergist, gelyk uit de verstrekte in lichtingen van gisteren is gebleken. De Regeering erkent dat de oorspronkelij ke rekening een grove fout had. De Kamer ziet de wijziging niet nader toegelicht en daarover beklaagt spr. zich zeer. Het tweede novum is gelegen in nieuwe belangrijke omstandigheden o.a. in Japan. Spr. verwijst naar de Engelsche bladen, die de kans op oorlog in het Oosten aanzienlijk uitgesteld achten. De Engelsche regeering heeft voorts besloten in onzen Archipel een belangrijke vlootbasie te vestigen. Dat is een feit van beteekenis voor den opzet van onze Vlootwet. Ten derde zyn vele publicaties verschenen van deskundigen, waarbij o.a. de kwestie van de luchtvloot is op den voor grond gebracht. Daaromtrent zou spr. in lichtingen willen ontvangen van de regee ring. GEMENGDE BERICHTEN. Zielig. Te Delft is een Hongaarach meisje over leden, dat een jaar bij haar pleegouders ver toefde en aanstalten maakte, om deze week naar Boedapest terug te keeren. Het gebruik van margarine in België. In België is, zegt het Tydschr. v. Econ. Georg., het gebruik van margarine zoo al gemeen, dat het aantal fabrieken daarvoor sedert 1923 meer dan verdubbeld is. De pro ductie van kunstboter, die in 1918 in dit land bedroeg 13.349 Metr. ton, was in 1921 gestegen tot 25.386 tpn.Tb 1913 werden in België gevonden 12 margarine- en 2 oleo- margarinefabrieken; in 1919: 9 margarine- fabrieken, in 1921: 16, terwyl in de eerste drie maanden van 1922 er 14 in werking wa ren. België voert daarenboven nog een aan zienlijke hoeveelheitWhargarine in, hoofdza kelijk uit Nederland, welk product er zeer gezocht is. In 1920 werd in Nederland in gevoerd in België ?16 Metr. ton ter waarde van 3.295.883 franc, en in 1921 was dat be drag gestegen tot 1087 metr. ton ter waarde van 4.§73.718 franc. Vóór den oorlog was België een land van overvloed, waar men goedkooper kon leven dan ergens anders in Europa. Toen was er betrekkelijk weinig behoefte aan margarine, en kocht men natuurboter in den kleinhandel tegen 3 franc per K.G., terwyl die eind 1922 bedroeg 16 16 franc per K.G. Daardoor begon margarine of plantenboter, die I a 8 franc per K.G. kostte, de plaats der na tuurboter in de Belgische gezinnen in te ne men, tegelijk met gekoeld vleesch, een an der product dat men vóór den oorlog bijna niet kende. De margarine- of kunstb«jterin- dustrie bedroeg daardoor hier een eigen af zetgebied. De inbraak in de pastorie te Velp. De dader ontdekt. Hetis den recherche van Velp gelukt, na een uitgebreid onderzoek in deze zaak licht te brengen. Zaterdagmorgen heeft de re chercheur Huurman van Velp te Tilburg ge arresteerd mej. M. V., die vroeger eenigen tyd als huishoudster by den rector te Velp gediend heeft. Dinsdagmorgen heeft M. V. een volledige bekentenis afgelegd: de ledige trommel is reeds terug gevonden, maar de effecten zijn tot nu toe nog niet gevonden. M. V. heeft Zondag, terstond na de in braak, den effectentrommel door een smid te Arnhem laten openbreken. Deze smid heeft verzuimd de politie hiervan in kennis te stellen. j. Een houten been luxe-artikel. Dat een houten been van een oorloga*- invalide als een luxe-artikel zou galden klinkt wel heel ongelooflijk. Toch was een Fransch douane-ambtenaar aan de Belgi sche grens van deze meening. Een officier die dezer dagen te Brussel van het Roode Kruis een kunstbeen ontving, moest n.l. genoemden ambtenaar een bedrag van 200 francs storten als invoerrechten op zijn „luxe-artikel". 4 De demonstratie van N.V.V. en S.D.A.P. Zondag a.a. heeft op het IJsclub-terrein te Amsterdam de door het N.V.V. en de S.D.A.P. georganiseerde demonstratie plaats voor bedrijfsorganisatie <yi mede zeggenschap, voor de handhaving en ver dere doorvoering van den achturendag en tegen het militarisme. Om 11 uur, zoo le- zon w yin de Tel., wordt het terrein open gesteld, om 1 uur d« meeting geopend, om 2 uur 15 trekt de stoet de stad in langs* Honthorststraat, Jacob van Campenstraat. van Helderstr., van Woustraat, Westeind, Nic. Witsenkade en -straat, Reguliers gracht naar het Amstelveld, waar de stoet wordt ontbonden. Deze route is 2% K.M. lang. Extra treinen zullen dien dag onge veer 40.000 betoogers uit alle deelen des lands naar Amsterdam vervoeren, daar ko men nog minstens 10.000 man by per' boot, te fiets of uit Amsterdam. Nog denzelf den dag vertrekken de betoogers weer met extra treinen, van daar dat de optochts- weg slechts kort is genomen. De stoet is in 17 provinciale en stedelijke groepen ver deeld ,de noodige ordemaatregelen zijn in overleg met de politie getroffen. Los van bovenstaande betooging houden het N. A. S. en de cbmmunistische gioepen Zondag a.s. om 1 uur een meeting op het Parkschouwburgterrein onder de leus „Te gen de Vl«>otwet", waarop eveneens een op tocht door de stad volgt met als eindpunt de Nieuwmarkt. Marken als otjd-papier. Een Engêlsch blad weet te vertellen, dat de Nationale Bank te Brussel dezer dagen een groot gewicht aan marken in bankbiljetten heeft verkocht als oud-pa pier. De opbrengst was ongeveer honderd maal zoo hoog als de nominale waarde van de papiertjes volgens den huidigen koers. Schandelijke mishandeling. Twee vrouwen gewond. De Zwanenburgerstraat, in Amsterdam, was gistten het tooneel van een hevige ruzie, wfyirdoor honderden nieuwsgierigen ifraaO^erden gelokt. In perceel 45 Hangjas, die een Duitsch Schmitz, in vorige gelegenheden dis zich voor MINSTENS EEN KWARTAAL met Ingang van 1 OCTOBER a.s. abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau MARKT 31, Gouda en door de Agenten en Loopers in Gouda en omgeving. zoo is tijdens het politieonderzoek geble ken, betaalde de heer Hanglas de helft van het geld, dat moodig was voor het verlen gen van haar pas; de andere helft betaalde zy zelf. Ditmaal, toen wederom verlenging van het paspoort noodzakelijk was. weigerde de heer Hangjas te betalen en zeide, dat het meisje het geheele bedrag maar moest opbrengen. Het dienstmeisje raakte hier door in opgewonden toestand en spoedig was de ruzie aan den gang. Aan scheld woorden geen gebrek en eindelijk gingen Hangjas en zyn beide zoons de vrouw te lijf. Zü sloegen haai-, waarop ze een ketel met kokend water greep en deze naar hun toewierp. De ketel trof echter juffrouw Hangjas, die het kokende water over het bovenlichaam kreeg en ernstige brandwon den aan de schouders en rug opliep. Zij begaf zich naar het Binnengasthuis, al waar zy werd opgenomen. •Toen zij onderweg was, grepen vader en zoons Anna Schmitz beet, sloegen haar opnieuw en gooiden haar de trap af. Hevig gillende zocht zij haar tolvlucht bij een familie, die aan de overzijde woont en waar zy ongeveer een uur in huis bleef, ten einde haar zenuwen wat tot bedaren te doen komen. Zaterdag werd zy door de politie naar het Israëlitisch Ziekenhuis gebracht, waar men het noodig oordeelde haar in obser vatie op te nemen. Er zyn by de politie vermoedens gere zen, dat een liefdesgeschiedenis niet ge heel los van het geval staat. Tegen vader en zoons is proces-verbaal opgemaakt. De a.s. rij wiel belasting. De a.s. rywielbelasting die Minister Co- lijn zich voorstelt in navolging van België in te voeren wordt al heel eenvoudig ge- ind. In België doet men het althans zeer gemakkeiyk. Gij loopt een H^lastingikantoor binnen en betaalt 10 francs. Op staanden voet schrijft de beambte uw indentiteitskaart af in een daartoe bestemd register en vermeldt het nummer bij van de „veloplaat", die hij u ter hand stelt met een kwytschrift. En klaar is Kees. Rijdt iemand fiets zonder dat zijn „veloplaat" op een zichtbare plaats aan het rijwiel is bevestigd, maakt de eerste de beste politieagent pro cesverbaal op tegen zoo'n ingebreke ge bleven belastingbetaler. Maakt men zich ergens aan een overtreding schuldig poetst men de plaat niet op de veloplaat dan is men verraden als iemand het imer van de „veloplaat" kan opnemen. Er is immers een register, waarin dat immer staat met naam en woonplaats. Om het jaar dient elkeen opnieuw zijn belasting te betalen: het geëmaileeikie plaatje dat hier den vorm heeft van een hart, en dat rood gekleurd is, wordt gelijk alle harten na eenigen tyd af gedankt en vervangen door een groen plaatje met gewyzigden vorm. Er zyn veel belastingen die men gemak kelijk ontduikt: die op de fietsen niet. De inningsmethode en de controle zyn te een voudig. Zy werken dag in, dag uit. Uit vluchten zyn welhaast niet mogelijk. Een hulde aan de redders van St. Sauveur. De heer Kuypers, te Haarlem, de eenige overlevende vaji de ramp bij Saint-Sauveur, heeft, volgens de Nieuwe Haagsche Crt, twee horloges gekocht, om ze aan elk zij ner beide reflders ten geschenke te geven als betoon znner dankbaarheid aan de bei de mannen, aan wier ongelooflijke inspan ning hij het te danken heeft, dat hy by de «artastrophe op den 18en Augustus by Luz er het leven heeft afgebracht. Elk horloge is van een inscriptie voor- en. Dat voor Hourcadet bestemd, bevat het volgende inschrift: „En souvenir de la catastrophe Luz SainUSauveur. 13 Aoüt 1923. H. Hourcadet fils Eïectricien. Esquiêzé, prés Luz-Saint-Sauveur, Pept. Htes. PyreB, France." Het uurwerk, bestemd voor den heer Bla- vet, geeft het volgende te lezen: „Monsieur Gaston Blavet, Ondustriel, Lourdes, France." Aan deze mededeeilng kan het blad nog toevoegen, dat de heer Kuypers*van het hem overkomen ongeval geen nadeelige gevolgen meer ondervindt. Zyn gezond heidstoestand is uitstekend, lichamelijk en geestelijk. Slechts heeft zyn rechteiheen nog zekere stijfheid behouden, jwelke ech ter, dank zij speciale behandeling, gesta dig verbetert en spoedig geheel verdwenen zal zyn. STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. De malversaties te Maasdam. Naar het Rott Nbld. verneemt zal van daag voor de Rechtbank te Dordrecht wor den behandeld de zaak tegen L. E. M. K., voorheeh burgemeester van Maasdam. GOUDA, 21 September 1923. Benoeming Regentessen van het Vereenigd Wees- en Aelemoesen tershuis. Door de ontslagname van Mevrouw T H oogend ijkMylieff is in het College van Regentessen van het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis eene vacature ontstaan, ter vervulling waarvan genoemd College overeenkomstig het bepaalde in artikel 5 van het Regiement voor het Vereenigd Wees- en Aelemoesenierahuis, de onderstaande aanbe veling den Raad heeft aangeboden. 1. Mevrouw T. van der PolOosterling. 2. Mevrouw de Wed. A. van der Sanden van Gerdinge, beiden in deze gemeente woonachtig. B. en W. stellen den Raad voor uit dit tweetal een lid van het College van Regen tessen voor het Vereenigd Wees- en Aele moesenierahuis te benoemen. Pensionneering Wethouders. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat zy, in verband met het daaromtrent bepaal de, besloten hebben met ingang van 4 Sep tember j.l. aan de oud-wethouders dezer ge meente J. van Galen en dr. A. C. A. Hoff man een pensioen te verleenen respectieve lijk van 1000.— en van 500.— 's jaars. Huldiging van het Polo-zevental. Naar wy vernemen wordt door het bestuur van de G. Z. C. en een comité, bestaande uit enkele ingezetenen van onze gemeente een grootsche huldiging op touw gezet van het Goudsche polo-zevental, dat op schitte rende wy'ze kampioen van Nederland werd. De huldiging zal plaats hebben op een soirée, die de G. Z. C. zich voorstelt te ge ven op Zaterdag 6 October in de zaal „Kunstmin" van de Societéit „Ons Genoe gen". Wy vernemen verder, dat de heeren Dick IJsselstyn en A. C. Slop, die beiden in het buitenland vertoeven, de heer IJssel styn woont sinds geruimen tyd in Frank furt, terwyl de heer Slop dezer dagen naar Parys is vertrokken, beiden voor deze huldi ging naar hun oud-home zullen terugkeeren. Een anti-Vlootwet-Comité. Op initiatief van den heer R. van der Brug heeft zioh hier ter stede een Anti-Vlootwet- Comité gevormd. Het voorloopig adres van het Comité is: mej. P. A. Snoep, Turfmarkt 111. ■h Benoeming Geestelijk Adviseur. De Weleerw. heer kapelaan W. van Al phen is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot geestelijk adviseur van de Federatie van R.K. Propagandacluibs in den Statenkieskring Gouda, de afdeeling Gouda van den Ned. R. K. Volksbond, de propagandaclub „Mgr. Dr. Schaepman" en haar subafdeeling dames propagandaclub „Jeanne d'Arc", de Algemeene R. K. Pro pagandaclub (afdeeling heeren), de afdee ling Gouda van de R. K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze", de afdeeling Gouda van den „R. K. Land- en Tuinbouwbond" en de afdeeling Gouda van „Herwonnen Le venskracht". (N. Z. H.) Temperatuur. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 58, de lucht 56. 8e Volksconcert. Het Sted. Muziekcorps, directeur de heer Joh. Faibriaan, geeft op Zondag 23 Sept. a.s. des middags 4 uur een concert in het Hout mansplantsoen. Het programma luidt aldus: 1. Marche, Les Soldats du Genie, Sevil. Ouverture, Bona Fortuna, L. Canivez. 3. Valse, S'or A l'Argent, G. Wittmann. 4. Ouverture Joyeuse, Kéléf Béla. 5. Fantaisie Robin de» Bols, C. M. de Weber. 6. Marche Avec Aplomb, R. Volstedt. Vergadering Voetbalvereeniging „Gouda". De voetbalvereeniging „Gouda" houdt he denavond een algemeene vergadering in de, bovenzaal van „Het Schaakbord". De agenda vermeldt eenige belangrijke punten als verkiezing bestuur, elftal-com missie en terrein-commissie. Zyn voorwiel vernield. Een bakkersknecht reed hedenmiddag op de fiets over den Kleiweg, een groote mand met versch brood voorop zyn fiets. Plotse ling by de Kleiwegstraat schoot een hond op hem af, (dat gebeurt daar wel eens meer) en de bakker sloeg met zyn fiets over den grond, waarbij het voorwiel totaal werd vernield. „De liefde slaapt". "Wy wyzen onze lezers nog eens op de aankondiging in ons blad, waarin aangera den wordt tydig plaatsen te bespreken voor de opvoering van „De liefde slaapt" blijspel in 3 bedrijven van Willy Kauffmann in de vertaling van Felix Hageman, dat Zondag door de Hollandsche tooneelvereeniging in den Grooten Schouwburg wordt opgevoerd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, j de Gemeentelijke Arbeidsbeurs kwa men de volgende aanvragen in: 3 dagdienst- boden en 3 agenten voor wynen (hooge pro visie), beide aanvragen voor Gouda. Er boden zich aan: 17 aardewerkers (pot tenbakkers en pypmakers), 2 plateelschil ders, 1 gieter, 1 boekdrukker, 1 machinezet- ter, 4 drukkers, 8 letterzetters, 1 machine meester,- 2 boekbinders, 4 grondwerkers, 15 heien, 18 opperlieden, 21 timmerlieden, 9 schilders, 7 metselaars, 1 halfwas stucadoor, 1 yzeVviechter beton, 1 baggerman, 1 aank. bouwk. en werktuigk. teekenaar, 1 water- bouwk. opzichter teekenaar, 3 telegraafker- kers, 4 mach. bankwerkers, 3 stoelemakers, 5 houtdraaiers, 4 meubel- en 3 kistenmakers, 2 bybsers, 1 klompenmaker, 5 houtbewer kers, 1 Bcheepstuiger, 1 witwerker, 2 za gers, 1 cirkelzager, 4 bleekersknechten, 1 kapper, 3 stoffeerders, 5 kleer- en 2 schoen makers, 1 metaaldraaier, 2 machinisten, 1 frameveiler, 2 motorherstellers, 1 klinker, 5 monteurs, 3 yzerwerkers, 1 kopergieter, 2 machinebankewerkers, 1 ketelmaker, 10 sto kers, 4 smeden, 2 verlakkers, 3 bankwer kers, 19 blikslagers, 3 electriciens, 1 aanhou der, 4 loodgieters, 1 werkmeester textiel, 9 touwslagers, 4 textielarbeiders, 1 hekelaar, 7 brood- en banketbakkers, 11 suikerwer- kers, 93 sigaren- en tabakbewerkers, 9 schip persknechts, 8 koetsiers, 1 boomkweeker, 2 winkelbedienden, 5 reizigers, 2 winkeljuf frouwen, 13 kantoorbedienden (boekhouders, administrateurs, schryvers enz.), 209 trans- port- en fabrieksarbeiders, 1 waker, 3 chauffeurs, 4 Duitsche dienstboden (2 in en 2 nog niet in Holland), 5 koetsiers, 1 halfwas timmerman (leerl. amb.sch.2 huisbewaarders, 1 stalbaas of stalmeester, 1 wever, 1 beeldenvormer, 1 instrumentma ker, 2 beeldhouwers (hout), 3 tuinlieden, 2 landbouw-, 10 pakhuis-, 1 magazijn- en 2 expeditieknechten. Agenda. 23 Sept. 8 uur. Groote Schouwburg. N. V. Hiollandsch Tooneel. 25 Sept., 8 uur. Benedenzaal Soc. de Réunie. Lezing N. O. G. 28 Sept. 8 uur. Kerkconcert door Mevrouw Noordewier. 5 Oct. 8 uur. Soc. de Réunie. Openings avond Afd> Gouda Volksuniversiteit. 8 Oct. 7 uur. Soc. de Réunie. Ledenvergade ring Afd. Gou«ia Volksuniversiteit. 3 Oct. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Concert Symphonia. UIT DEN OMTREK. SCHOONHOVEN. Onder de leuze „NederlandVredeland" was hier voor hedenavond een vergadering georganiseerd, waarin ds. P. Eldering zou ageeren tegen de Vlootwet, tegen het mili tarisme en voor den waren vrede, z«>oals het prospectus luidde. De loco-burgemeester, de A. R. wethouder Herman A. Schreuder heeft gemeend deze lezing te moeten verbieden. STORT EN WEDSTRIJDEN. Actie in den G. V. B. Naar we vernemen, heeft de Goudsche Scheidsrechtersvereeniging by meerderheid van stemmen besloten geen uitvoering te ge ven aan de oproepen om als scheidsrechter te fungeeren, indien het G. V. B. bestuur haar besluiten handhaaft. Deze besluiten komen hierop neer: Door de Scheidsrechtersvereeniging is in gesteld een theoretische en practische com missie tot onderzoek van de bekwaamheden der scheidsrechters. Uit finantieel oogpunt meent het G. V. B.-bestuur deze commissie te moeten opheffen. Het bestuur van den G. V. B. wil verder ook het teamschryven van referee's staken, waarvoor het een aan kondiging in het officieel orgaan voldoende acht. De scheidsrechters meenen, dat dit besluit naast de finantieele zyde ook de be staanszekerheid der vereeniging geldt. Naar wy vernemen botert het tusschen de leiding der Scheidsrechters-Vereeniging en het G. V. B. bestuur den laatsten tyd al niet erg. ONDERWIJS. Subsidies. Op de Onderwysbegrooting voor 1924 zyn de volgende subsidies uitgetrokken: Ned. Bond voor Lichaanelyke Opvoeding 8600 (voor 19(23 19.500. Dit subsidie wordt geleideiyk verminderd); Kon. Ned. Gymnastiek Verbond 2276 (voor 1923 6800); Ned. Athletiek Unie 575 (voor 1923 1709). De Nod. Zwembond 450 (voor 1923 1800 pl. ƒ,200). Voor het Ned. Olympisch Comité is 10.000 uitge trokken voor de Olympische spelen te Pa rys in 1924. Het subsidie aan den Krachtsportbond is geheel ingetrokken; dat aan de Ver. van Gymnastiekonderwijs in Nederland het Ned. Onderwyzers Genootschap vervallen; f y', ^"-*4 vo°r de overige vereenigingen zyn tot 1/3 teruggebracht. KUNST. Willy Burmester. In de meening dat de violist Willy Bur- mester te Tokio vertoefde, heeft men hier te lande verondersteld, dat hy ook het slachtoffer va nde ramp >n Japan zou zyn. Naar Dr. de Koos aan de Tel. mededeelt, houdt Burmesfcer echter op het oogenblik venblyf te Berlyn met zyn accompagnateur Willy Barda. KERKNIEUWS. De moordaanslag te Valkenawaard. Zooals bekend zal de zaak van den be klaagde Kersemakers op 1 October a.s. voor het hof te 's-Hertogenbosoh in behandeling komen. Zoowel K. als mevr. Desmet hou den hun beschuldiging, uitgebracht tegen mr. van Haastert uit Eindhoven, staande, hetgeen door K. in een uitvoerig schryven aan de justitie is kenbaar gemaakt. MARKTBERICHTEN. Nieuwerkerk a. d. IJssel, 19 Sept. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwer kerk a A. IJssel en Omstreken. Eng. kom kommers 1.80—2.60, 2e srt 1.10—1.50, kleine halve komkommers 0.60—0.70, bloemkool 4—11, 2e srt. 34 per 100; princesseboonen, stok 18-^-28, stam 9 17 per 100 K.G.; peen 4.30—6.90 per 100 bos; postelein 1.202.40, Duitsche stok- princessen 1424, pronkboonen 411, snyboonen 1737 per 100 K.G.; tomaten A 6.80—9.10, B 4.30—7.50, C 5—8.50 per 100 pond. OUDEWATER, 21 Sept. Veilingsbericht. Eieren 78 p. 100, Boter 0.950.85 per pond, stoofperen ƒ0.150.20 p. K.G., zure appelen 312 ct., zoete appelen 515 ct., handperen le soort 50 ct, snyboonen 25 30 ct.., stokboonen 2040 ct., Pruimen 20 40 ct. p. K-G. LAATSTE BERICHTEN. Opheffing van 't lijdelijk verzet? Uit Berlyn wordt bericht, dat de regee- ring-Stresemann formeel heeft verklaard, niet in staat te zyn het lydeiyk verzet in het Roergebied en Rynland nog langer gel- delyk te steunen. Vele arbeiders 'zouden het werk hervatten. Volgens een bericht uit Parys zou Stinnes de arbeiders hebben geadviseerd onder de Franschen aan het werk te gaan. Thyssen daarentegen zou aanbevolen hebben den stryd voort te zetten. Intusschen zyn de gel den tot ondersteuning van het lydelyk ver zet, die de regeering zendt, niet meer vol doende. Uit Berlyn werd gisterenavond ge meld, dat de vakvereenigingen heden zou den adviseeren algemeen het werk te her- De houding der Duitsch De Duitsch-nationale groep uit den Prui- sischen Landdag heeft den voorzitter ver zocht den Landdag den dag na de bijeen komst van den Rijksdag byeen te roepen, opdat men dadelijk ook van Pruisischen kant zyn standpunt zal kunnen bepalen met be trekking tot de van den rijkskanselier ver wachte verklaring nopens het lot van Prui sisch gebied. De bezetting van het Roergebied. De Franschen bezetten vanochtend om half zes het Mannheimer Schlosz. WISSELKOERSEN. Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New-York 20 Sept. 21 Sept. officieel 10 uur 11.66% 11.55 1% cent 2 cent per millioen 14.95 15.10 12.70 45.10 0.0036% 46.95 67.55 40.85 2.54% 12.55 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 766.2 te Biaritz. Laagste stamj 747.7 te Schudermes. Verwachting: Meest matige zuidelijke tot westelyke wind, tydeljjk opklarend, later weer zwaar bewolkt tot betrokken met re gen, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. Heden is door my de tweede- en slot- uibdeelingslyst in het faillissement van B. J. VAN MAAREN, rijwielhandelaar te Gouda, nedergelegd ter Griffie van de Ar- rondissements-Rechtbank te Rotterdam en eenafschrift daarvan ter Griffie van het Kantongerecht te Gouda, om daar geduren de tien dagen ter inzage te liggen. De Curator, Mr. H. P. C. M. DE WITT WIJNEN. Gouda, 20 September 1923. 2603 i5 voor - ZONOAO 23 SEPTEMBER in de GROOTE SCHOUWBURG Boalelcade Prtfzen van f 0,75 tot f 2,50. Bespreelc-bureaa dagelijks geopend van 10—12 en 2—4 nar. Ook per Tel. No. 30. 2625 60 MET TUIN TE HUUR in de nabijheid van Gouda. Brieven onder letter D aan boekhandel J. DE VEN, Gouda. 2801 10 BERICHT der ontvangst van de Dames- en Meisjeshoeden LANGE TIENDEWEG 74 se GOUDA. Vanaf Vrijdag 21 t/m Donderdag 27 Sept. Boeiend circus-drama in 5 acten Als extra nummers De crisis in den Nederland sche voetbalbond. De huldiging van H. M. de Koningin in den Haag Verder Ons buitengewoon Komisch bij programma. maken sterke menschen. Gelukkig wie ze heeft in dezen tijd die zoo geweldig veel van de zenuwkracht eischt. SANGUINOSE is het eenvoudig natuurmiddel dat de zenuwkraoht on derhoudt en versterkt. De SANGUINOSE is het beste middel tot bestrijding van de neuras thenie (zenuwzwakte) en al hare ge volgen. Wilt gij op den duur sterke zenu wen, neem geregeld eiken dag één eetlepel Sanguinose. Liefst een uur vóór den maaltyd. SANGUINOSE kost per flesch 2.—,, 6 fl. 11.—, 12 fl. 21.—. Te verkrijgen by Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM 4 Co. De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. U604 M J Wij hebben het genoegen V te berichten dat w(J ZATER DAG 2% SEPTEMBER het neixoen zullen openen met een keurige Collectie en hopen door een bezoek van U vereerd te mogen worden. Beleefd aanbevelend LAOE PRIJZEN VRAAGT PR|)SCOURANT 270 36 GROENMARKT - DEN HAAG De welbekende Amiterdamiche kooplieden maken bekend dat z|j hebben aangekocht duizenden ituks te veel voor op te noemen, die wij weer voor de goedkoopste prijzen uitverkoepen. WINTERJASSEN THANS t 2.-, f 3—, I 5.-, f 8.-, enz. ULSTERS THANS t 1.50 f 2.50, I 3.50, f 8-, enz. PANTALONS van af f 1.26. JEKKERS mat bont voor dn good koopstn prijzen. COSTUUMS sn REGENJASSEN geven wH haast cadeau. w Wij blijven maar enkele weken. BRENO KENNERS MEDE. ir ZIBT DS BTALAOS. "SM Dus wil leder prollteeren komt dan allen naar Advsrtssrd In dit Blad. ROTTERDAM BINNENWEB 133-136137 TELEFOON 13819 mat Inbegrip van alln blaasinstrumenten. Hoofdleeraren: WILLEM FELTZER, Viool. CH VAN ISTERDAEL, Cello, Solo-cellist Residentie Orkest. MARO KATTENBURO-HARTZ. Plano. MARIUS KERREBIjN, Piano. THOM. DENYS, Zang Aanmelding van leerlingen dagelijks van 1—7 uur, ook op Zondag 23 en 30 September. PROSPECTUS op aanvrage aan hei MUZIEKLYCEUM en bij de Firma'a LIOHTENAUER, VAN E8SO en HAKKERT. In dn magazijnan wan P. ROHO Pan., Zaugaslraat, Gouda, Is «oor- handan aan praoht collectie en van meerdere solide fabrikanten. Ook voorhanden Belgische Haarden die door de lage frankenkoers laag in prijs zijn. Uitdraaiende Vuloana Bierhaarden. Voorts alle soorten Kaahcla en Kaohal. benoodigdheden. Vriendelijk aanbevelend, Pe ROND PZa

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2