NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEV OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 62» Jaargang Zaterdag 22 September 1923 No. 15344 WERKERK Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. t dit Blad. FEUILLETOM, HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Na driekwart eeuw. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 2612 375 BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. Een middag bij Timothy. (Wordt vervolgd.) en -- Zaterdagnummer 20 tien prijs re regel meer ƒ6.50. Dj. DCLXXV1II. In weinige jaren tijds is geheel onver wacht een der oudste en beste soorten van sport tot groote ontwikkeling gekomen. En het is juist een sport die past bij ons land, ons waterrijk land. Uit deze aanduiding van een bizondere eigenschap van ons land valt reeds te concludeeren, dat wjj de water sport op het oog hebben. In de eerste plaats behoort daartoe de zwemsport. Hoe het ge komen is, dat deze zoozeer werd verwaar loosd is haast niet te begrepen. Men zou Indien de oude Jolyon, toen hij in zijn rijtuigje stapte, had gezegd: „Ik wil er geen woord van gelcoven!” zou hij zijn gevoelens meer naar waarheid geuit hebben. Het denkbeeld, dat James en zijn doch ters hem in gezelschap van zijn zoon had den gezien, wekte in hem niet alleen den afkeer, dien hij altijd voelde, als hij ge dwarsboomd werd, maar die geheime'vij andschap, die aangeboren is tusschen broers en waarvan de wortels kleine twisten in de kinderkamer soms taaier en dieper worden met het toenemen der jaren en in het verborgen een plant onderhouden, die in staat is op haar tjjd de bitterste vruch ten voort te brengen. Tot hiertoe had er wet op den duur onbillijk zoude werken, zijn geweten met den troost, dat der Kroon of een of ander bestuursorgaan dispenaatie- macht verleend kan worden, om de ergste gevolgen af te wenden. Maar men ziet over ’t hoofd, dat juist het gebruik van zulke ezelsbruggen voert tot het stellen van slecht doordachte, slecht geordende regelingen, waarmee geen volk op den duur genoegen neemt, omdat zij de deur openen voor wille keur en eigenmachtigheid. Zeker, breede la gen genieten nog van de linzenschotels, waarvoor de wetgever zijn eerstgeboorte recht prijs gaf, maar ook zij hebben er al steenen in gevonden. Reeds klagen de arbei ders hier en daar over de vrijstellingen, die een minister gerechtigd is van de arbeids wet te verkenen en spreken zij uit dat zul ke dispensatie .neerkomend op sociale arbi trage, niet in de politieke sfeer mag wor den uitgeoefend. Zij komen dichter bij het standpunt der ongeluksprofeten, der „re actionairen" die, naar het heette, alleen uit eigen belang .tegen zulk een wetgeving ge waarschuwd hadden. Men begint in wjjder kring te gevoelen, dat er in de „methode" toch ook wel iets ligt opgesloten. De aan drang tot volledige herziening der sociale wetgeving komt volstrekt niet voornamelijk uit het conservatieve kamp, in steeds bree der kring geeft men er zich rekenschap van dat de macht der Kroon, d. w. z. van den verantwoordelijken minister, welke in wezen neerkomt op de macht van onachterhaalbare ambtenaren, gemest werd tot een zoo druk kend instituut, dat er langzamerhand iets aan gedaan moet worden. Want al die delegaties en dispensaties zjjn niet noodzakelijk geweest. De bij onze groote wetten te verwerken materies waren stellig van zeer gecompliceerden aard, maar de wetgever zou die beter en duurzamer hebben kunnen regelen, zoo de geest van 1848, de sterke vrees voor de macht vat» Kroon en ambtenaar, hem wat minder verre had ge staan. Nu gaf hij improvisaties. Mr. AUG. MESRITZ. met toespelingen te maken! En hü zou er ook geen gras over laten groeien, hij zou er dadelijk heen gaan en er goed voor zor gen, dat hij niet nog eens voor hetzelfde geval zou behoeven terug te komen. Hij zag, dat de equipage van James de passage «tromde voor „The Bower". Du» waren zij er vóór hem om er over te wau welen dat zij hem hadden gezien, wilde hij wedden! En verxferop keerden de schimmels van Switthin hun neuzen tegen die van de donkerbruinen van James, alsof zij in ge heime verghdenng waren over de familie, evenals hun koesiers op den bok. De oude Jolyon legtie zjjn hoed op den stoel in de smalle vestibule, waar de hoed van Bosinney lang geleden was aangezien voor een kat, streek zijn magere hand grim mig over zijn gelaat met den langen, neer hangenden, witten knevel, alsof hy alle spo ren van eenige gevoelsuitdrukking er van wilde verwijderen, en liep naar boven. Hjj vond den voor-salon geheel gevuld. Die was altijd zeer vol ook zonder be zoekers zonder dat er iemand in was want Timothy en zijn zuster volgden de traditie van hun geslacht en vonden een kamer niet echt „gezellig", als zij niet „be hoorlijk" was gemeubeld. GOUDSCHE COURANT. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. ken. Dit leidde al dadelijk tot moeilijkhe den; wrijving in het parlement, twistge schrijf in de bladen, doch geen der toenma lige staatslieden scheen zich in staat te ge voelen de stof in een doelmatigen tekst te omschrijven. Zoo deed zich het merkwaar dige feit voor dat ten slotte, na lange jaren, de rechterlijke macht den knoop ging door hakken en beslissen, hetgeen, eer dan wat ook, door den wetgever had moeten worden uitgemaakt, of in ons land de absolute de mocratie, den vorst in alles en overal de handen bindende, zou heerschen dan wel een meer gematigde beperking van het koning schap. De Hooge Raad heeft zich vierkant op het radicale standpunt gesteld: geen Alge- meene Maatregel van Bestuur zou rechts kracht bezitten tenzjj zij steunde op de wet; plus parlementaire que le parlement! Heel ver verwijderde het rechtscollege zich nochtans niet van de heerschende op vatting. Want deze vond, dat alleen door uiterste noodzakelijkheid gedreven de Ko- ning de Staten-Generaal mocht passeeren cn na ’4S zijn er bewindslieden geweest, die daartoe in het geheel niet wilden meewer ken. Trouwens ten aanzien van het dispensa- tierecht der Kroon hadden de ontwerpers der Grondwet wèl een grens getrokken, in den vorm van een absoluut verbod, het an ders te hanteeren dan krachtens machtiging der wet zelve, waarvan vrijstelling zou wor den verleend, en alleen nog in de daarbij omschreven bijzondere gevallen. Misschien heeft men juist door de ervaring met het dispensatierecht opgedaan in de jaren 1815 1844 zich laten afhouden van een beper kende regeling van de bevoegdheid der Kroon, voor allen bindende regelingen bij Algemeenen Maatregel uit te vaardigen, want alle hindernissen der Constitutie van 1815 beletten den Koning niet grondig mis bruik van dat recht te maken. Een regeling waarbij alleen de Kroon ge bonden wordt, schjjpt intusschen geheel on voldoende. Want even erg als de lans, dat de Koning zijn macht misbruikt, is het ge vaar dat det wegever vrijwillig afstand doet van zijn bevoegdheden om ze aan het uit voerend gezag over te dragen.. Aldus zou immers door het raam weer binnen komen, wat door de deur was verwijderd en het land toch gedwongen worden in den vorm van „Algemeene Maatregelen" te dulden, wat bij de „Wet” geregeld had moeten zijn. In 1848 heeft niemand daaraan gedacht. De wetgever van dien tijd bewaakte jaloers de grenzen van zijn recht en zoude stellig niet dan noodgedwongen zijn bevoegdheden aan den Koning delegeerene Hjj voorzag, noch kon voorzien, dat de toekomst op dat gebied een laisser aller van de ergste soort zou leeren kennen. Had hij een flauw ver moeden gehad van die onverschilligheid voor zjjn principes, hij zoude stellig de dele gatie en de dispensatie aan strenge voor waarden hebben gebonden, beseffende, dat ook waar the King can do no wrong, Parliament can In 1887, bij de eerste herziening, heeft men begrepen dat de rechters, ode de hoogste niet, geen beginsel van staatsrecht behoort te stellen, dat de wetgevende macht niet had aangedurfd. Een bepaling was noo- dig. Maar de „Besluitenregeering" lag al ver in het verleden, misbruik kon, meende men, dank zij de ministerieele verantwoordelijk heid, zoo spoedig achterhaald worden, dat men er toe overging der Kroon eene vrijheid te verleenen, veel grooter dan ooit in de be doeling der vaders onzer grondwet had ge legen. Alleen bepalingen, door straffen te hand haven, mochten niet in Algemeene Maat regelen van Bestuur worden gemaakt al dus werd vastgesteld en de wet diende de op te leggen straffen te regelen. De re dactie was stellig een stap terug, maar dat was ’t ergste niet. Van de Kroon viel op eigen initiatief geen machtsmisbruik meer te vreezen, zij had zich voldoende aangepast aan den geest der Grondwet van ’48. Wat heel wat slimmer ligft, is, dat de praktijk daarna het artfiai tot een carrica- tuur heeft gemaakt: de moderne wetgever heeft het immers gebezigd als een vrijbrief tot teugellooze overdracht van zijn bevoegd heid aan de uitvoerende macht onder den enkelen, gemakkelijk te vervullen mits, dat de strafbepalingen op de overtreding der aldus uïtgelokte Algemeene Maatregelen in de wet een plaats kregen. Aldus is onze geheele sociale, arbeids-, onderwijs- en overige wetgeving een klap per geworden op Koninklijke Besluiten, Mi nisterieele Voorschriften, Dispensaties door de Kroon, door den Minister en door nog anderen. Ongeveer elk artikel vermeldt de formule „door ons worden bij Algemeenen Maatre gelDat is slechte legislatieve metho de, die zich op den duur zal wreken en die nu al veel kwaad heeft gesticht. Het is ge makkelijk de regeling van allerlei détails, die nochtans dikwijls van groot gewicht zijn voor particuliere rechten, aan een minister of een ambtenaar over te laten. Men schiet dan op met de wetten, die men vóór de ver kiezingen in het staatsblad wenscht te zien. Men sust, zoo men weet dat de af te leveren andere gelukkige overdrevenheid evenals dat wat het werkelijke „kunstwerk” onder scheidt van het gewone „schilderij" werd pangewezen als het typische voertuig, de echte troon van de Forsytes. De oude Jolyon zag hen niet voorbijgaan; hij liefkoosde de arme Holly, die moe was; maar in het rijtuig had men de kleine groep opgemerkt. De hoofden van de dames be wogen zich plotseling, er ontstond een kramp achtige verbergende beweging met paiusols; James stak zijn gezicht naïef naar voren, evenals het hoofd van een langen vo gel, en opende langzaam zijn mond. De op een schild gelijkende rondten van de para sols werden kleiner en kleiner en verdwe nen. De jonge Jolyon zag, dat hij herkend was zelfs door Winifred, die niet ouder dan vijf tien jaren kon zijn geweest, toen hij het recht verbeurd had'als een Forsyte te wor den beschouwd. Zij waren niet erg veranderd! Hij herin nerde zich de juiste uitdrukking van hun voorkomen, zooals dat was, toen hij hen voor het laatst had gezien: paarden, men- schen, equipage alles nu anders, zonder twijfel maar alles droeg denzelfden stem pel als voor vijftien jaren geleden; dezelfde kleurige vertooping, dezelfde goed bereken de aanmatiging gemak, gepaard met ze- kerheid! De schommeling ging methodisch, het houden van de parasols was methodisch, de geest van het geheel was methodisch. En equipage na equipage reed voorbij in het zonlicht, verdedigd door de hooghartige schilden van parasols. II. De mannen van ’40—’48 waren sterker in de praktijk dan in de theorie en het oude Engelsche Adagium „The King can do no wrong" hebben zij nooit grondig begrepen. Dat laat zich verklaren uit het wanbegrip dat Fransche schrijvers van dien tijd er over verspreidden. Nog thans wordt de spreuk bij ons meestal in verband gebracht met de on- schendbaarheid des konings of de ministeri- eele verantwoordelijkheid, waarmede zij slecht» zijdelings te maken heeft. In werke lijkheid trek», zjj de grens tusachen demo cratie en absolutisme in haar strakste scherpte: De Koning kan geen euvel stich ten, omdat hjj alleen datgene vermag te doen wat de wet hem uitdrukkelijk opdraagt of toelaat.jHier ligt de tegenstelling tot den mln of meer onbeperkten monarch, die alles kan en mag verrichten, wat de wet hem niet verbiedt. De zin is dus niet een der poëtische ficties, waarvan het oude staatsrecht vol staat, hjj heeft een materieelen inhoud, di rect op de werkelijkheid gegrondvest. Bij ons geldt het adagium niet, de Kroon mag wel degelijk verordeningen afkondigen en bestuursdaden verrichten, waartoe de wet haar niet expresseljjk de bevoegdheid ver leent. Want hoezeer de „Besluitenregeering" van den Koning Willem I den wrevel van het geheele volk had opgewekt en den drang naar grondwetsherziening versterkt, de meerderheid der toenmalige Staten-Genetaal grilde toch niet weten van een absoluut ver- aan de Kroon om zonder wettelijke machtiging V.qqf het geheele volk, bindende regelen te geven. Bij de behandeling der grondwetsontwerpen heeft Thorbecke ge poogd, dien dam tegen de Koninklijke macht te doen opwerpen, maar vergeefs. Men meende beter te doen een bruikbare grond wet af te leveren dan in theorie het demo cratisch beginsel ten top te voeren en wer kelijk kon een verbod tot verlegenheid lei den. De volksvertegenwoordiging kwam des tijds slechts enkele weken in het jaar bijeen, in den tusschentjjd kon zich de behoefte aan buitengewone regelingen dringend doen ge voelen en wie anders dan de Kroon zou ze kunnen uitvaardigen? De reden is aannemelijk, »naar men bleef, jammer genoeg, in gebreke de gevallen te omschrijven, waarin de koning van de hem gslat^n bevoegdheid gebruik zou mogen ma- ledereen kan z(jn eigen geluk vinden als Fortuna den blaasbalg hanteert. ABONNEMENTSPRIJS» per kwartaal ƒ2.25, per week 17 eent, met Zondagsblad per kwartaal f2.96, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.86 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administretif Tel. Int 82; Redactie Tel. 545 61) - Zij zwaaide op haar hooge veeren en de vier inzittenden werden aJs in een wieg heen en weer geschommeld. Dit voertuig trok de aandacht van den jongen Jolyon; daar herkende hij plotseling op de achterbank xjjn oom James. Hij kon zich niet vergissen, ondanks de toegenomen witheid van zijn knevel; tegenover hem, met de ruggen beschermd door parasols, zaten Rachel Forsyte en haar jongere, maar ge trouwde zuster Winifred Dartie, in onbe rispelijke toiletten. Zij hielden haar hoofd even hooghartig als twee van die vogels, die zjj in den ?oü- logischen Tuin hadden gezien; naast James zat Dartie, die achterover leunde in een fonkelnieuw gekleede jas, stijf dichtge knoopt, terwijl een groot stuk changeant uit elke manchet stak. Een bizondere, ietwat gedempte glans, een tikje van het beste vernis, kenmerkte dit voertuig, en scheen het van alle andere te onderscheiden, alsof het door de een of tusschen de zes broers geen onvriendelijker gevoelen bestaan dan hetgeen veroorzaakt werd door den geheimen en natuurlijken twijfel, dat de ander rijker zou kunnen zyn dan hyzeif, een m^oel, dat tot de hoogste nieuwsgiangheid^Bxl opgevoerd by de .na dering van den Wo<l dat einde van alle 'oorgilten en de groote „geslotenheid” van hun zaakwaarnemer, die met eenig doorzient van Nicholas zou verklaren, dat hy niets wist van het inkomen van James; aan James, dat het inkomen van den ouden Jolyon hem onbekend was; aan Jolyon, dat hy niets wist van dat van Roger; aan Ro- ger, dat hem niets bekend was van 4at van riwithin .terwijl hij aan Swithin zeer prik kelbaar zou zeggen, dat Nicholas een rijk man moest zjjn. Timothy alleen was vrij gesteld, daar hij obligaties had met vergul de hoeken Maar nu was er tenminste tusschen twee eer’ zeei verschillend gevoelen van beleedi- Jng ontstaan. Van het oogenblik af, Jat James de onbeschaamdheid had in zjjn za ken te gluren zooals hjj hét uitdrukte was de oude Jolyon niet langer van plan dit verhaal omtrent Bosinney te vertrou- «ren. Zjjn kleindochter, versmaad door een lid van de familie van „dien kerel”! Hij stel de het vast, dat Bosinney gemeen was'lie handeld .Er moest een andere oorzaak zjjn voor zijn afvalligheid. June was tegen hem uitgevaren of zoo iets: zjj was zoo licht geraakt als het maar kon! Maar hjj zou Timothy eens flink de waar heid zeggen en zien, of hjj voort zou gaan tuigje voorbij, en de oude Jolyon hield het staande. „Ik kom je weer gauw opzoeken, mjjn jongen!” zeide hij. „Trek je maar niet aan wat je over den jongen Bosinney heb ge zegd ik geloof er geen woord van!" Hjj gaf de kinderen, die hem wilden te genhouden, een kus, stapte in en reed weg. De jonge Jolyon, die Holly op zjjn arm had genomen, stond onbeweeglijk op den hoek het rijtuig na te kijken. HOOFDSTUK XVI. „Oom James is juist voorbijgegaan met zijn vrouwvolk", zei de jonge Jolyon. Zjjn vader keek somber. „Heeft je oom ons gezien? Ja? Hm! Wat heeft die hier te maken?’’ Op dat oogenblik reeds een leeg huurry- ADVERTENTIEPRUSs Uit Gouda an omstreken (bekeurende tot den bezorgknng) i 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 hjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN» 4 regels /2.Ü5, «Jki de voorpagina 50 Gewone adverteotlln en ingezonden mededeel’n»wn hij contract tot ster gere-luecsr den prjjs. Groote lettare en randen worden berekend naar olsatarnimU. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuszehenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. kunnen zeggen, dat in de steden de gelegen heid tot zwemmen gering was, doch dan is het wel zonderling dat de twee zweminrich tingen die den Haag vroeger bezat zjjn ver dwenen. De twee open inrichtingen wel te verstaan. Wie nu mocht vermoeden, dat de zee duizenden trok tot baden en zwemmen, vergist zich al zeer. Het officieele bad nabjj het Kunhaus heeft altjjd wel aftrek gehad by de zwem- en baadlustigen, maar dat was te duur en met groote kracht heeft men het zwemmen buiten dit officieele bad te gengegaan. Totdat een tiental jaren geleden dit dwaze cordon om de zee is verbroken en tienduizenden naar het vrjje strand zjjn ge trokken. Sinds dien is de lust tot zwemmen en baden plotseling zeer opgeleefd. De overdekte zweminrichting die in 1883 aan de Muuritskade wer^ geopend, heeft goede jaren gehad, is daarna eenigszins in verval geraakt en floreert weer sedert zjj sinds een tweetal jaren een concurrent kreeg In de bekende groote badinrichting De Re gentes, die de grootste overdekte van het vasteland van Europa is. Dat lijkt vreemd, maar door de oprichting van het tweede bad is de lust tot zwemmen zeer toegenomen. Thans gaat de gemeente een z.g. open bad bouwen, dat In grootte althans, vele overtreft. De breedte zal 25 Meter zjjn, het geen bjjna het dubbele is van wat ge wu onlijk het geval Is. De totale lengte zal 168 Meter bedragen, een afstand die voor wedstrijden zelfs voldoende is. De grootste diepte zal 8 Meter zjjn, hetgeen voldoende is voor de duiksport. Het bad kan in tweeën gescheiden worden, zoodat afzonderlijke baden voor mannen en vrouwen mogeljjk zjjn, maar toch het bad ook als geheel kan dienst doen. De scheiding tusschen deze afdeelingen kan worden weggenomen, zoodat de volle lengte beschikbaar is o.a. voor wedstrijden. Het is vooral de bedoeling om de zwem sport te bevorderen en dit kan op deze wjjz? heel best. Ook is het brui geschikt voor massale kinderbaden. Er zjjn voor de jon gens en do meisjes kleed-zalen dty voort zeer vele te samen dienst doen. Daarenboven zijn er 300 kleedkamertjes, een aantal dat bij uitbreiding op wel zevenhonderd is te brengen .waardoor het mogeljjk wordt, dat zeven honderd personen tegeljjk gaan zwem men. Dat is waarljjk een enorm getal en het laat zich aanzien, dat de zwemsport daar door zeer zal worden aangewakkerd. In navolging van de Amerikaansche zwem-inrichtlngen zullen gymnastiektoe- stellen worden geplaatst, zoodat de lichaamsoefening in badcortuum er door zal worden bevorderd. Het water wordt betrokken uit Norton- pompen en het belooft heel zuiver te zjjn. Met groote kracht wordt aan den bouw van deze inrichting begonnen en men hoopt dat ze Mei van het volgend jaar gereed zal zijn. Met opzet geven we hier een meer uitvoe rige beschrijving van deze inrichting, omdat het voorbeeld navolging ten volle verdient.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1