q PRUSVERLAGING THANS Ö0CTS PER '1"® JURGENS' Rijnlands bundergeld BAHLMANN Co. - Markt 9 - GOUDA Herfst en Winter 1925-'24 mirioMEK sium VOEDZAAM - HEERLIJK - VQQRDEELIfi. Heerenhuis NinMMfWN Centrale Boa*-Bank V S. DE VRIES Jr. NOU VEAUTÉ'S L. J. MULLER Hooge Gouwe 7, 3e Huls om de Hook van Westhaven. Eerste Rotterdamsche Volksslagerij le. kwaliteit llundvleesch en Rundvet Specialiteit Dames- en Kinderconfectie Stoffen - Lingeries - Pelterijen Wij Beric/tfart W ós ontvangst van esn z&lózaam groots sn ssRittsrsnós sollsstis cTlouvsauts's voor ós waarvan wij Rsósn ssnigs moósltsn sxposssrsn Ook tijdens de expositie blijven de extra aanbiedingen waar mede wij een buitengewoon succes hebben, gehandhaafd. 1 LANTA Er verdrinken jaarlyks nog duizend per sonen in ons land, wat voor het grootste deel is te wjjten aan het niet verstaan van de zwemkynst. Het is een zeer zonderling verschynsel dat men hier te lande zoo wei nig aan het zwemmen heeft gedaan en nog doet. inrichtingen als deze zullen daaraan zeer veel goeds doen. Het voorbeeld vinde navolging! Welis waar zullen de kosten niet gering zyn, maar het Hygiënisch nut is zeer gróót, grooter dan van eenige andere sport. In een stad ais den Haag is hygiëne van veel belang en daarom is het zoo n gelukkig verschynsel dat de zwomsport zooveel hulp krygt. Helaas is de roeisport hier niet te beoefenen. Daar voor is geen gelegenheid, omdat het water ontdieekt. Wel wordt hier de zeilsport veel beoefend, maar dat is alleen voor de rykeren/ weggelegd, die op de Kagerplassen hun boot aunnen stationneeren en de gelden voor ue aanschaffing daarvan mitsgaders de hoog» belasting beschikbaar hebben. Dwaas, die belasting op een gezonde sport, alleen voornamelijk door rykeren kan joelend. Hoevelen van hen zyn niet net grootste deel van den tyd in de ste- oeu opgestoten en voor hoevelen is deze sport met de eenige gezonde ontspanning, bovendien brengt die sport by zeer veleu geul in de lade. De scheepsbouw wordt er door bevorderd, er is personeel noodig voor bemanning en voor bewaking, er is geld noodig voor den aanleg van steigero en haventjes. Maar juist de Staat werkt dit alles tegen. Men zou haast eerder verwach ten dat de Staat deze watersport trachtte te bevorderen. Het wordt hoe langer hoe moenyker jongelui voor functies by de zee vaart te krygen en zou het beoefenen van watei sport, juist in de steden den lust tot hei mezen van dergelijke loopbaan niet be vorderen. Met ophef maakt men altijd ge wag van ons zeevarend volk. Men zingt het mei oravour dat een Hollandsche jongen in zee zyn element vindt, maar de Staat tracht uit het aanwakkeren van den lust daartoe geul te siaan. Niets is voor de steden meer noodig den bevorderen van den trek naar de natuur en daartoe zyn zwemmen en wa tersport van veel belang. Mocht men het eindelijk inzien! HAGENAAR. MODEPRAATJE. Détails van de winterkleeding. Nu, by den aanvang van het nieuwe sei zoen stelt het modeparadys zyne poorten wyd open, om den steeds doorstroomendcn vloed van nieuwigheden, naar behooren te ontvangen. Want de winter begint al vroeg, vóór nog een spoortje van winterkoude aan de lucht 1b. En de keur van modellen hebben zich ge- fvormd tot een collectie, welke nu zy com pleet is, toch wel eene eindelooze variatie biedt. Vooral in de détails. \vant in de kleine versieringen ligt de kracht van het huidige winterkleed. Zelfs is het eenvoudig, soms op het gewone af, maar zijn charme zit in de lijn, die toch wel uiterst smaakvol van omtrek is en in die tallooze kleinigheden, die eene mode stem pelen met verfijning en buitengewone ar beidsprestaties. Of is niet het garneeren met honderden kleine knoopjes, stuk voor stuk aaneenryd een tydroovend werk? Dan wil het ook nog al wat zeggen om tot lange ajour lijnen in een zijden kleedje te worden, waarbij men pas by betere beschouwing tot de slotsom komt, dat het allemaal kleine passements knoopjes zyn, die daar mannetje aan man netje eene open riggel vormen. En wat doet men niet met de stof? Zoo wel bij zware mantelstoffen .soepele flu- weelen als luchtige zijden stoffen? Men maakt er platte lagen van, die er zoo on schuldig uitzien, maar waarvan ieder vak mensch weet, welk een onnoemlijke moeite het meebrengt om ze als vlakke garnee- ring verwerkt te krygen. Op die lagen-gar- neering breed en, smal, bedenkt men weder wonderlijke variaties. Ze worden beeldig uitgeschuipt, ongeacht het geweldige werk dat dit medebrengt. Ze worden, en dat staat bijzonder aardig en vlug, op afstanden rond ingehaald, zoodat ze als ontelbare hanekam- metjes langs de decoratielynen van het klee- dingstuk loopen. Een garneering in de stof, welke van 't jaar hare intrede doet en die bijzonder aar dig staat ,is de bouillonné. Vroeger, tydens eene mode dat men ook bouilloneerde (ofte wel inhaalde) stelde men zich tevreden met biais van drie ryen. Tegenwoordig is het aantal daarvan ongelimiteerd, het kan tien voudig en meer zyn,- het dan ook'de ge- heele oppervlakte van een kraag met manchetten en mantelkoord incluis be slaan. Men kan zich voorstellen dat die talrijke inhaalsels een vol en donzig effect maken en dat ze op een fideelen winterjas het aan brengen van bont overbodig maken. Ze doen 2616 250 rand. Ze krygen daar het aanzien van as trakan, wat altyd kleedzaam staat. Ib de geheele rand ingeliaald, dan heeft het hoed je dat hem draagt eene hooge waarde, want het torscht een heel bedrag aan arbeids waarde met zich mede. En zoo gaat het met vele andere mode détails, nietige versieringen in schyn, doch die door hunne gezochtheid en bewerkelijk heid heel wat feeënvingeren in beweging brengen. Zoo is het met de tallooze kleine bloemetjes waarmede sommige corsages, neen, halve robes bezaaid zijn. Alles is handwerk en alles van eene roos, is uit die kleine lapjes gekleurde zyde met bijzondere charme en effect nagebootst. Naast de inhaalsels waaronder ook de roozetjes met hunne gefronste rondinkjes gerekend moeten worden vragen ook de rouleaux een goed plaatsje onder de luttele modenieuwigheden. Dat is al weder een versieringsmiddel waar wat mede te beginnen valt. Zie op de wintermantels de grove rou- leaux van met de eigen stof overtrokken koorden. Zie in welke geestige lynen en slingers zij zich leggen laten. Zie hoe ze als dwarsliggers op een kraag en op manchetten rusten om nu en dan van ligging te veranderen en als balken dicht by elkaar gedrukt te worden. Toch niet voor de versterking van den bouw, zal men zeggen. O neen, louter als versieringsmiddel omdat deze mode van ge- wild-eenvoudige vormen, nu eenmaal veel garneering noodig heeft om tot expressie te komen. Maar is deze garneering niet een beetje zwaar, al te massief op een toch al suffisanten wintermantel Volstrekt niet, daarvoor verstaan de mo de-artisten te goed hun vak, daarvoor is ook de versieringskunst een te groot onder deel van het modevak geworden. Maar toch zie ik liever de zeer fijne rou- lautjes van zyde, die zich als koordjes naast elkaar lagen leggen en er dan uitzien als één breede, met aardige tresjes opgelegde biais. Deze soort versiering van lange ly nen gewoonlyk, krijgt ook zulk eene aardige afwerking in de gedraaide spiralen, die de natuurlijke uiteinden der rouleaux schijnen te vormen. Deze spiralen genieten ook de ter als op zichzelf staande garneering met kwistige hand gebruik te worden. Want, weet het wel, ze imiteeren zoo kunstig de groote staalgespen en. knoopen, wier mode glans alweer een beetje aan het tanen gaat Men draait er zelfs geweldige cabochons van, wier middenpunt eene opening is, waar uit een geweldig lange kwast te voorschijn komt. Groote kwasten, dat zyn met recht de gunstelingen der mode. Ze bereiken niet zel den een lengte van wel V% M. en bevinden zichsoms op plaatsen waar men ze het winst verwachten zou. Wat vindt ge van zulk een brutalen kwast aan den onderrand van uw hoed geplakt en die met elke bru tale slingering, uw hals en schouders striemt. Wét van een ,uit den hals ontspringende kwast, die via uw rug, langs uw middel schuift om het u by het zitten lastig te maken, als ge niet oppast. Lange kwasten bevinden zich aan vlin dermouwen en leveren het bewys dat de mode van mannelyken oorsprong: is. Want welke vróuw zou het uitdenken van een der gelijk lastig mode-aanhangsel op haar ge weten willen hebben en welke zou het dra gen ware het niet dat juist „De Mode" het voorschreef Strikken met lange einden vervangen de kwisten op sierlijke, coquette wyze. Deze woiden op hunne beurt weer vervangen door een bos krullende struisvederen, die los en zwierig als de linten van een bruidsbouquet vanaf het middel tot halverwege den rok van een baltoilet afhangen. GRACE ALLAN. BINI^NLAND. Overwerk by Wilton. Op de vragen van den heer Kuiper be treffende de goedkeuring van de met 6 Aug. j.l. ingegane ovei»verkvergunning aan de N.V. Wilton's Scheepswerf en Machinefa briek te Rotterdam en het verstrekken van opgaven in zake de in dit jaar verleende overwerkvergunningen, antwoordde de Mi nister van Arbeid: De overwerkvergunning is, evenais ver scheidene andere, verleend als hulpmiddel tot het verruimen van werkgelegenheid in een industrietak, waar groote werkloosheid heerscht. De oorzaaken van de slapte in verschil lende bedrijven zyn velerlei en daardoor ook verschillend de motieven, welke tot het geven van overwerkvergunningen leiden. In sommige bedryven is de concurrentie met landen, waar door voortdurende daling der waarde van het geld de reëele loonen en andere productiekosten lager zyn, alleen mogelyk, indien ook hier te lande de pro ductiekosten bel angry k dalen. Dat kan in vele gevallen niet In voldoende mate worden verlengd (b.v. vervaardiging van flesschen, Ijzergieterij, vlasbewerking.) In andere bedryven is alleen de vraag naar het product te verwachten, wanneer de prys tot een peil is gedaaald, waarvoor slechts geproduceerd kan worden by ver lenging van den arbeidsduur (b.v. weefgoe deren voor de tropen en andere niet strikt noodzakelijke gebruiksartikelen). In weer andere bedryven kan de Neder- landsche producent alleen die orders be machtigen, waarbij een spoed vereischt wordt, dien de goedkoopere buitenlandsche leverancier niet kan waarborgen (b.v. steen drukkerij, werktuigonderdeelenVoor der gelijke spoedorders is verlenging van den arbeidsduur veelal noodzakelijk. Ook zyn er bedrijven, waarin het product slechts een zoo geringen prys kan verwer ven, dat het daardoor mogelijke loon by een 8%-urigen arbeidsdag geen voldoende be staan oplevert (b.v. klompen maken). Hier bij is dikwyl! de concurrentie met goed- kooper produceerende landen en met de huisindustrie de grondoorzaak. Bedryven welke een belangrijken afzet hebben in een land, dat zyn invoerrechten voor de producten dier bedryven aanzienlijk heeft verhoogd, kunnen hun afzetgebied alleen behouden door een prijsverlaging, t welke zonder vermindering der productieV kosten niet te bereiken valt. Vele ondernemingen zijn alleen in stafat met belangrijke verminderde capaciteit te werken wegens geringe' vraag naar het pro duct. De verzwaring van den druk der al- gemeene onkosten maakt dan het product zóó duur, dat het onverkoopbaar wordt In dergelijke gevallen kan dikwijls alleen ge werkt worden, indien emt verminderd perso neel langer wordt gewerkt (b.v. sommige chemische fabrieken). Nu alle bovengenoemde moeilijkheden voorvoor de industrie, voortdurend toenemen, is het in het belang der arbeiders, dat in den laats ten tyd in toenemende mate door werktijdverlenging het voortwerjeen moge lijk wordt gemaakt. Nog kan worden medegedeeld, dat de be trokken onderneming door deze overwerk vergunning in staat is geweest, zoodanige aanbiedingen in het buitenland te doen, dat zy opdrachten heeft verworven, voor welker uitvoering het aaptal arbeiders reeds met ongeveer 500 man is uitgebreid. Een opgave van het aantal overwerkver gunningen in dit jaar verleend, kan niet worden verstrekt. Zij vereischt een admini stratieven arbeid, waarop om financieele re den in verband met de betrekkelijke waarde eener zoodanige statistiek de Arbeidsinspec tie niet is ingericht. Een el en een verrel. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft ter inwinnihg van advies aan de Kamers van Koophandel toegeizonden de tekst van een concept voor een ontwerp van wet betreffende de herziening van de IJk- wet. In de toelichting tot dit concept wordt opgemerkt, dat, hoewel ook door de bestaan de Wet betreffende de maten, gewichten en weeg-werktuigen, het decimaal stelsel voor Nederland van overheidswege tot grondslag voor maten en gewichten werd genomen, tot op den huidigen dag nog steeds het gebfuik van oude benamingen voor maten en gewich ten als b.v. el, pond, enz. in niet onbelang rijke mate wordt gehandhaafd. Ten deele is dit gebruik van oude benamingen naast die va nhet decimaal systeem aan sleur te wyten. Daarbij komt echter, en dat is in deze het belangrijkste, dat daarin een middel zit tot oneerlijke concurrentie. Voornamelijk is dit het geVal by het gebruik van het woord „el", doordat manufacturen b.v. in étalages van een prys worden voorzien, die by het publiek den indruk wekt als te zijn bedoeld per meter, doch die tenslotte blijkt inderdaad slechts bedoeld te zijn voor een lengtemaat van circa 69 c.M., die de winke lier een el noemt. Naar hat den Minister voorkomt, kan het genoemde euvel bestreden worden, door in de bestaande IJkwet de oude benamingen voortaan niet meer te noemen en hierdoor zal het gebruik van deze maten of gewichten of hunne benamingen by handelstransacties zonder meer strafbaar worden. LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft September). Nadruk verboden. Wat komt de graanoogst dit jaar laat binnen! In de streek mijner woonplaats stond op 7 Sept. nog hier en daar rogge op 't veld, waarvan een deel was uitgeloopen. Ook de haveroogst is door het regenachtige weer zeer bemoeilijkt en heeft daardoor ge leden. Vele aardappels hebben zich nog aan 't bloeien gezet en zy gaan „doorwassen". Droog, zonnig weer verlangt de landbouwer enook de imker. De heide bloeit buiten-ge woon, houdt het weer zich 2 a 3 weken goed, dan kan er straks honig genoeg zyn. Wy nemen verder onze voorzorgen vo>r den zaai der wintergranen.. De laatste maal hadden we het over de bewerking. Wat de bemesting betreft: men geve de tarwe 500 —600 K.G. super of 600—800 K.G. Tho- masmeel: voorts 200—300 K.G. kalizout van 40 of indien dit niet voorhanden is, 600 —900 K.G. kainiet. Men zorge dat de grond kalkhoudend is, en geen behoefte heeft aan stikstof, waaraan tarwe vry groote behoefte heeft. In 't voorjaar, als de stamhol is, geve men een overbemesting met 100 200 K.G. chili, maar ook in 't najaar ,als de akker arm is aan stikstof, geve men een stikstofmest, moniak vóór alsdan in den vorm van zw het zaaien: 100 k 150 K.G. Een goed rogge-gewas verkrijgt men by: half stal-, half kunstmest, zooals proeven hebben geleerd. Geeft men uitsluitend kunstmest, dan kan men aanwenden: 8 a 10 baal slak, 5 a 6 baal kaliaout 20 ,of 8 a 9 baal kainiet, en 2% k 3% baal chili, waarvan een deel by *t zaaien, de rest in 't voorjaar. Gerst bemest"men niet met stalmest; in het stroo van deze mest kunnen sporert van roest voorkomen, welke het gewas be smetten en door roest doen aantasten. Om blanke gerst te verkrijgen vergete men de kali niet. Voor voedergerst, welke een hoog eiwitgehalte moet bezitten, is een flinke stikstofmestang gewenscht voor brouwgerstmelige brouwgerst moet men daarentegen geen groote hoeveelheid stik stof aanwenden, en evenmin klaver onder- ploegen. Heeft men als voorvrucht aardap pelen verbouwd en daarbij goed bemest, 't zij met stal- of met kunstmest, dan behoeft ryen nu, in den herfst, geen stikstof te ge ven. Staat ln het Voorjaar het gewas niet voordeelig, dan kan men overbemesten. Vol ledig kunstmest kan bestaan uit 5 k 6 baal super of 6 k 8 baaj Thomasmeel6 k 8 baal kainiet, en 150 K.G. zw. Ammoniak in het najaar, zoo noodig in 't voorjaar nog 75 k 100 K.G. of 100—150 K.G. chili. Indentuin. Zie thans uw bakken na, die thans mis schien reparatie noodig hebben 't welk dan vóór den winter dient te geschieden. Wie dit nalaat, doet zichzelven scha. Men kan thans nog boerenkool uitplanten; is het voor de keuken, neem dan de lage, fijne, gekrulde, die de lekkerste is. Grovere soorten, meer voor hot vee bestemd, maar ook voor menschelijk gebruik heel goed, zijn beter bestand tegen vorst. Teelt ge spruitkool 't Is een fyne groen te. Snyd, als de planten volwassen zyn, de onderste bladeren af; maar laat een deel van den stengel zitten. Men zet nu nogmaals kropsla op den bak; het luchten in de bakken wordt nu, het weer in aanmerking nemende .langzaam minder. Tot eind October zette men b.v. iedere week de bakken wat lager, om ze daarna geheel dicht te houden. 't Is nu nog de tyd om bloemkool en krop sla te zaaien, teneinde vroeg in 't voorjaar bloemkool en slaplanten te hebben: niet te dik zaaien, dan krygt ge stevige planten. Neem voor bloemkool: vroeg laag kortbeen, voor kropsla: vroeg broeigeel. Ge houdt van radys, ook in den winter? Die kunt ge onder het raam telen, in goede zuivere bladaarde; voorloopig flink luchten, anders krijgt ze te veel blad. Straks vorst- vry dekken. Zaai witte of roode broeiradtf.s de eekte verdient de voorkeur. Houd uw perken met Zonale's netjes in orde; gaat het niet te gauw vriezen, dan kunt ge er nog een poos pleizier van heb ben, ze zyn nu nog zoo mooi. Verwijder, ook bij de knolbegonia's, de uitgebloeide bloemen en gele bladeren. By de mozaïek- of kleuren- perken zal men sommige planten nog wei eens moeten innypen om ze nog zooveel mo gelyk te houden. Vergeet ook in dezen tijd het gieten niet, vooral niet by de planten in potten. Maak vast uw oranjerie of koude kas in orde, als ge die bezit; de tyd nadert, dat de oranjerie- of koude kasplanten naar binnen gebracht worden. Onverwachts kan ons de vorst overvallen! Definitie voor volvette kaas. Vóór eenigen tyd heeft dr. A. J. Swaving, inspecteur van het zuivelwezen, tevens ryks- zuivelinspecteur, een schryven gezonden aan de kaascontrólestations voor volvette kaas in Nederland, waarin hy mededeelde, dat het z.i. aanbeveling zou verdienen om b(j de behandeling van zyn rapport: „Internatio naal Nomenclature for cheesebrand" op het in October 1923 te Washington te houden wereldzuivelcongres van Nederlandsche zy de de volgende conclusie voor te stellen: „Vollemelksche kaas is kaas, naar den eisch verkregen uit volle melk, waaraan geen vetdeelen zyn onttrokken, noch daar aan zijn toegevoegd. Op grond van een be hoorlijke bedrijfscontróle wordt zulks gega randeerd .tevens dat het vetgehalte in de wei steeds binnen normale grenzen blijft. „Als tastbaar bewys voor de deugdelijk heid dezer controle wordt gewaarborgd, dat de verhouding tusechen vet en eiwit in de droge stof van de volvette kaas normaal is en dat derhalve het eiwit-percentage nim mer hooger is dan het vetgehalte." Dr. Swaving verzocht aan de stations, te willen berichten ,of zij zich hiermede kon den vereenigen, dan wel of zij zich op andere wijze door den afnemer te controleeren waarborgen meenden te kunnen geven, dat de kaas, welke het Ryksmerk voor volvette kasa draagt, inderdaad naar den eisch uit volle melk is bereid. Zoowel het kaascontrólestation Zuid-Hol land, als het kaascontrólestation te Utrecht, beide voor volvette kaas, heeft aan dit ver zoek voldaan. Het kaascontrólestation Zuid-Holland ant woordde, dat het zich wel kan vereenigen met het eerste gedeelte der voorgestelde conclusie betreffende de bereiding van vol vette kaas uit vollemelk enz., doch niet met het gedeelte, dat betrekking heeft op het vaststellen eener bepaalde verhouding tus- schen eiwit en vet in de droge stof der kaas. Het station is van oordeel, dat de be- dryfscontröle bij de 'landbouwersbedrijven gepaard met een minimum vetcyfer in de droge stof der kaas, een voldoende tastbaar bewijs geeft voor de bereiding uit volle melk. Het verzwakt ons standpunt, wanneer wy van Nederlandsche zyde nu bovendien nog met meer tastbare bewijzen komen aan dragen; daardoor zouden wy zelf wantrou wen jegens ons controlestelsel scheppen, wat absoluut ongemotiveerd is. Verder merkt dit station op, dat de tot dusver genomen proeven in zake de verhou ding van vet tot eiwit in de droge stof dei- volvette Nederlandsche kaas onvoldoende zyn om nu reeds internationaal een besluit in den aangegeven zin te mogen uitlokken. Bovendien is melk een hatuurproduct, waar in de verhouding vet eiwit zeer schommelt. Het verhoudingscyfer zal dus, evenals het vetcyfer, zeer ruim genomen moeten wor den. Het ié daarom zeer waarschijnlijk, dat vele pród^centen hunne kaas ver zouden kunnen ontroomen, terwyl zy toch nog zou den voldoen aan den verhoudingseisch. Een „tastbaar bewijs" voor de bereiding uit volle melk is dit verhoudingscyfer dus geenszins. Ten slotte stelt het station voor om den geykten term „volvette kaas" in de conclu sie te behouden en niét te gaan spreken van vollemelksche kaas, waardoor verwar ring zou kunnen ontstaan. Het Kaascontrólestation te Utrecht heeft geantwoord^ dat het met voldoening heeft kennis genomen van de definitie voor vol vette kaas, die dr. Swaving op het wereld zuivelcongres wil geven. De inrichting der bedrijfscontróle, die sedert de oprichting van het station volgens de Rykavoorschrif- ten geschiedt, zal, naar op grond van het tot nog toe in het buitenland gebleken pres tige mag worden verwacht, by de vertegen woordigers van andere landen geen bezwaar ontmoeten, zoodat het uit eigen beweging toevoegen van nieuwe voorwaarden aan deze controle niet noodig of gewenscht zou zyn. Mocht evenwel van internationale zijde een te contróleeren waarborg worden ver langd, dan kan het station zich met het door dr. Swaving voorgestelde tastbaar be wijsmiddel wel vereenigen, indien althans uit het betrekkelijk gering aantal onderzoe kingen met zekerheid mag worden geconclu deerd, dat de verhouding tusschen vet en eiwit in de droge stof der kaas onder iedere omstandigheid als het gewensohte criterium is te beschouwen en het dus is uitgesloten, dat een kaas uit afgeroomde melk aan de gevraagde verhouding voldoet. Controle op volvette boerenkaas. De eerste grondslag voor de controle op volvette kaas bereid op de boerderijen is, dat er op de boerderij geen melk bewaard wordt van den eenen kaastyd tot den an deren. Geschiedt dit niet en is er op de boerderij geen melkcentrifuge aanwezig, dan kan er geen melk worden afgeroomd en wordt uitsluitend volle melk tot kaas ver werkt. Hierop is de bedryfacontróle der sta tions voor volvette kaas gegrond. Als üe- ven-eisch, als tastbaar controlemiddel geldt hierbij, dat een minimum cetgéhalte in de droge stof der kaas geëischt wordt. Het bestuur van het Kaascontrólestation Zuid-Holland voor volvette kaas heeft beslo ten, aan dezen grondslag streng de hand tc houden en het bewaren van melk aan de aangesloten leden te verbieden. Dit verbod geldt: a. voor hen, die in het najaar dagkaas wenschen te maken (dus die eenmaal per dag de volle melk van den morgen en den avond te samen geen verwerken) b. voor hen, die een gedeelte der kaasmelk laten overstaan tot een volgende maal. Op dagkaas mag het ryksmerk voor vol vette kaas niet meer worden aangebracht; ook niet op die, welke bereid is uit vollfe melk. Leden, die dagkaas willen gaan ma ken, worden tijdelijk als lid geschorst en hunne merken worden verzegeld. Het bestuur heeft van het bovenstaande aan de leden mededeeling gedaan. .Hoewel het zich volkomen bewust is van de verre strekking zijner maatregelen, meent het niet anders te kunnen handelen, daar het hier geldt het bevestigen van den grondslag der Nederlandsche contróle op volyette kaas be reid op de boerderijen en het handhaven vain den goeden naam dier contróle. Internationaal Toinbouwcongres. In de' aula van de Universiteit te Amster dam is gisteren het Congres voortgezet. Allereerst hield prof. L. Daniël een rede over „Entbybriden", daarna hield de heer E. Lierke, uit Berlijn, een voordracht over den invloed van de bemesting op hoeveelheid en hoedanigheid van fruit en groente. De opbrengst van alle veld- en tuinvruch ten, zei spr., is in de eerste plaats een pro duct van den bodem, van welks aard en be handeling van den oogst afhankelijk is. De verschillende bodemsoorten beïnvloeden den plantengroei in meer of minder gunstigen zin. Spr. besprak daarna die bodemsoorten en hun invloed op de plantengroei. In de tweede plaats, vervolgde spr., wordt de oogst bepaald door de soort van het ge teelde fruit- of groentegewas. De soort is een product van veredeling onder bepaalde groeiomstandigheden en zal alleen daar de hoogste opbrengsten geven, waar deze gun stige groeiomstandigheden voorhanden zyn. Een derde doch uiterst belangrijke factor vond spr. de invloed der bemesting, welke de opbrengst maar in veel hooger mate de kwaliteit beïnvloedt. Voorts hield prof. Beetson een voordracht qver den invloed van de wortels op de ont wikkeling van de plant. Na de pauze hield de heer E. Furedi, uit Boedapest, een rede over „Het tuinbouw- vakonderwys en internationale uitwisseling van leerlingen" in Hongarije. Vervolgens was het woord aan den heer K. Dilling, uit Zutfen, die het had over „Schoolwerktuinen". Tenslotte vertelde mr. F. Oldewelt, uit Amsterdam, iets uit de algemeene geschie denis der volkstuinen. De congresleden vereenigden zich 's avonds aan een maaltijd in „Trianon", waaraan ook Z. K. H. Prins Hendrik aanzat. ONS PLUIMVEE. Waar een wil is, daar is een weg. Er zyn nog heel wat menschen die den ken, dat het houden van pluimvee ge! ijk staat met een lotery een enkele keer eens gelukkig, maar meer ongelukkig. Ik weet het goed, dat er vele teleurstel lingen zyn, maar dat schrijf ik toe aan on kunde; men wil het niet eerst leeren; zonder eenige kennis wil men dadelijk veilig van stapel loopen. Dit gaat niet. Het vereischt studie, gy moet leeren uit de teleurstellin gen van anderenom niet dezelfde fou ten te begaan. De pluimveebladen moet gy lezen en bestudeeren, handboeken moet gy raadplegen, en met andere liefhebbers moei gy samenwerken, daarom moet gy een lid worden van de pluimveevereeniging in uw buurt, terwyl gy een bezoeker van de ten toonstellingen moet worden, waar de keur meesters en pluimveedeskundigen aan u steeds den besten raad willen geven. Al deze dingen zullen dan medewerken, dat gy óók al de geheimen leert kennen, zoodat het houden van pluimvee geen loterijspel meer voor u zal zyn. Dit was myn raad aan een jongmensch, die toch óók zooveel lust had om pluimvee aan te houden, en een en ander dan zóó uit te breiden, dat hy later ook een eigen hoen derpark zou hebben. Begin met het beste; hetzij met een-dag kuikens of jonge hennen. Begin nooit met 5 of 10 soorten gelijk, één sodrt; en blyf daar voorloopig by, want elk ander soort moet weer anders verzorgd worden. Het hok moet naar de eischen des tyds ingericht zyn, tochtvrij, goed dak, licht en waar de zon in de donkere boekjes kan ko menom alle ontuig te boetten om daar hun boerdery te beginnen en vport te zetten, ten koste van uw prachtig pluimvee, en uw zak. Begin met vroegbroed dieren, want gy moet u nu gaan toeleggen, dat uw hennen in den winter leggen. .Hier is het, waar het voordeel van het houden van pluimvee be gint. Voorloopig zult gy toch nog niet be ginnen om pluimvee „alleen voor de mooie vee ren" aan te houden. l5e verzorging moet tip-top zyn, voeder van het beste, gy kunt maar uitzoeken onder de vele adverteerders in de pluimveebladen. Het beste is steeds óók het goedkoopste; be ter om iets meer voor iets veel beters te be talen, dan rommel te voeren, dat niet deugt. En voer dan op de rechte manier. En gy weet...... groen voeder is niet al leen wenschelyk, maar beslist noodzakelijk. Hiervan kunt gy nooit te veel voeren het houdt de dieren niet alLeen in een goede con ditie, maar verhoogt de eierproauctie. Verder bestaan er geen geheimen om uwe vroegbroed kuikens tot winter-legsters te maken. Beter pluimvee en meer eieren biyve de leuze. RECHTZAKEN. Malversatiën door een burgemeester. Gisteren kwam voor de rechtbank te Dor drecht in behandeling de zaak tegen L. E. M. K., laatst burgemeester en secretaris der gemeente Maasdam, beschuldigd van ver- schilende malversaties gepleegd ten nadeele der gemeente Maasdam. In totaal is frau duleus op naam der gemeente aan leenin gen afgesloten een bedrag van 130.009. Er werd gewerkt met valsche handteekc- ningen. Beklaagde bekende by het vatoor, dat er malversaties hebben plaatsfgehad. dat hy daar mede aan schuldig is, dbkjiy brie ven heeft geschreven en valsche stukken beeft pnderteekend, doch blyft insisteeren dat hy geen feiten meer weet of zich iets herinnert van den inhoud der corresponden tie. Tevens geeft hy aan onder invloed van anderen te hebben gehandeld en noemt als zoodanig den ovetrleden wethouder S., een zekeren heer van W. en notaris M De officier van Justitie achtte de feiten bewezen, doch eenige clementie pioet ge bruikt worden volgens conclusie der docto ren, die beklaagde^ geestvermogens onder zochten. De Officier eischte twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. A. A. Mol, geeft be- klaagde's middelmatige ontwikkeling aan, diens moeilijkheden bij de vermeerclering van bezigheden door den oorlog en het aan vangen juist in dien tyd der malversaties. Waar het geld bleef, is spr. een raadsel, zooals voor ieder, daar bekl. zeer eenvoudig leefde Tenslotte drong spr. aan op zeer groote clementie bij de veroordeeling van dezen beklaagde, daar zijn leven thans voor goed gebroken is. Na sluiting van het onderzoek werd de uitspraaX bepaald op Vrijdag over 14 dagen. ADVERTENTIEN. TE KOOP een groot en solied op mooien stand te GOUDA, met groote kamers, ruime kasten, electr. licht enz. voor den billijken prijs van 12.000.—. Spoedig te aénvaarden. Dagelijks te zien. Brieven nr. 2617 bur. van dit Blad. 15 Nidirlandscli Ondarwljzart Genootschap Afdeeling GOUDA. LEZING op DINSDAG, 25 SEPT. a.s. des avonds 8 uur. in de benedenzaal van ,.De Reünie" door den Heer Hoofd eener Montessorischool te A'dam. Onderwerp De beteekenis van Montessori voor het kind, de school en den onder wijzer. TOEGANG 1 0.25. 2626 16 Ingelanden worden herinnerd, dat op 1 October de laatste termijn van betaling van Rijnland.'^ bundergeld over 1923 zal verschij BERICHT der ontvangst van de Dames- en Meisjeshoeden LANGE TIENDEWEG 74 as- GOUDA, s- öekefdaoodigta wiJU uittv tKvchtiqing omtr ooorhet Skgarxe, Mi teil primo vind! Ub/jons vtrwi/gd mtittnonbegrvude/ituK Kantoor GOlfOA. OOSTHAVEN 58. TELEFOON 68:1. KANTOORUREN 9—5. ZATERDAGS 9—1. DINSDAG- EN DONDERDAGAVOND 7—8. COMMISSIE VAN TOEZICHT: W. J. DERCKSEN Jr., Gouda. I S. VINGERLING, Gouda. Mr. R. RENSMA, W. VAN VLIET J.Czn., T. ZAAL Azn., Gouda. Directeur: D. L. WAGENAAR. 69 aangesloten banken en bijkantoren en ruim 200 correspon dentschappen. Girodienst met de voornaamste plaatsen in Nederland. 3'/j 4 4*4 De Bank verschaft SPAARBOEKJES voor inlagen van minstens 1.rente 4 Hrnlebyschrijving om de drie maanden. Absolute geheimhouding. Neemt gelden a deposito. 1 dag opzegging 1 maand 3 maanden Opent Rekening-Courant zonder berekening van provisie. Incasseert wissels tegen scherp concurreerend tarief Ifei? De satuaire bepalingen der Bank bieden aan hare clientèle de grootst mogelijke zekerheid. Correspondent voor REEUWIJK: P. KRAAN Sr. Zitting Woensdag van 24 uur Reeuwijk No. 419. t orrespondent voor WADDINXVEEN M. D. BREMMER. Kerkweg 204. Zitting Woensdagavond van 79 uur. in GOUDA. Wegens daling de»- Vleeschpryzen enorme verlaging van m(jn alles onder Rijks- en Gemcentekeuring. iederen dug versefce voorraad. Stoort L' niet aan praatjes, neemt proef en U blyft afnemer. Hier een klein voorbeeld van enkele prijzen. RUNDLAPPEN prima EXTRA RIBLAPPEN ROSBIEF BIEFSTUK RAUW NIERVET ZUIVER GESMOLTEN RUNDVET Tevens verkrijgbaar eigen geslacht Varkensvleesch en alle voorkomende f(jne Vleeschwaren. Klein vooHtieeld worstsoorten. PRIMA ROOKWORST 14 cent per ons) RAI WE METWORST 13 per pond BOTERHAMWORST 16 1 Aanbevelend, E. FOLKERTSMA. Hooge Gouwe 7. per 5 ons 60 cent. 80 65 50

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2