NIEUWE ABONNÉ's PT GRATIS vrij Bovenhuis of étage landers kwetsuren bekomen en haar zenuw gestel is geheel geschokt De lichamélyke gevolgen van de ramp zullen volgens me disch attest vermoedelijk blijvend *Uty. Lady Allan heeft zeven uren in het va. *sr gelegen, nadat de „Lusitania" gezon ken was. Twee harer dochters verdronken. OOSTENRIJK. Een meisje per vliegtuig ontvoerd. 'De 14-jarige dochter van mevrouw Alice Qwroiak, de gescheiden echtgenoote van den oud-staatssecretaris van Hongarye La- chnue, is in een vliegtuig uit Weenen naar Munohen ontvoerd. Men vermoedt dat de moeder van deze ontvoering op de hoogte is. De moeder is sindsdien van Rotterdam naar Amerika afgereisd. Van de dochter ontbreekt ieder spoor. Aangenomen wordt dat daze in Nederland of Duitschland ver borgen wordt gehouden. ITALIË. De toestand djrr prinsessen. Een bericht uit Rome meldt dat de toe- «Und der beide prinsessen lichtelijk verbe terd is. De begrafenis der slachtoffers van Jani.in. Indrukwekkende rouwplechtighed-n zijn in Rome gehouden by de teraardebestelling I van het stoffelijk overschot der slachtoffers van Janina, waaraan deelnamen de konin- k:yke familie, Mussohni, verschillende ge zanten, de bureaux van Senaat en Kamer burgerlijke en militaire autoriteiten. Een onteaglyke menigte was tegenwoor dig. sis heeft doorgemaakt en ook ttfans nog duizenden werkloozen telt. Zy hoopt dat deze nijverheid niet opnieuw een al te zware laat zal worden opgelegd. Hierdoor zou, zoo een opleving haast onmogelijk worden geamakt. D« postcheque- en girodienst. De Kamer van Koophandel te Middelburg heeft een motie aangekomen, waarin wordt aangedrongen op wederinvoering van de decentralisatie van den post ahèque en giro dienst, zoouIs ze voorheen bestond. Christelijk Historische Unie. Bespreking van den alg. politieke» toestond. Het dageiykuch bestuur der Christelijk 'Historische Unie heeft besloten het volle dige hoofdbestuur der Unie byeen te roe pen tegen Vrijdag 19 October, te 's-Gra venhage. Behalve de afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden zal, zoo meld de Nederl., aan de orde wowien ge steld de bespreking van den algemeqnen ipolitieken toestand, mede in verband met de staatkundige moeilijkheden, veroorzaakt door de economische bezwaren van (lezen tijd. proef het mondeling gedeelte van het voor bereidend examen, behalve te Dordrecht ook te Utrecht afgenomen. Het rapport uitgebracht over de rekening 1922 werd goedgekeurd, dit Bloot met een batig saldo groot 92.86. De begrooting voor 1924 sluit in ontvangst en uitgaaf met 1 18.400. J Herkozen werden de twee aftredende stuursleden de heeren A. de Vulder van Noorden te 's-Gravenhage en mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. Mr. G. A. van Volt je hield daarop een voordracht over de autonomie der gemeen ten theoretisch ideaal en practische werke lijkheid. De Middenstandsbond. I)e voorgestelde reorganisatie. Op 17 October houdt de Middenstands bond zyn algameeae vergadering te Breda. Dan zal o.a. aan de orde komen het voorstel van het bestuur tot reorganisatie van den bond. Volgens het schema der nieuwe sta tuten zal de naam luiden: „De Nederland- sche Middenstandsbond", welke ook 'g-Gra- venhage als zetel krijgt Het doel zou zijn in federatieve samenwerking de zedelijke en stoffelijke belangen van den Middenstand te behartigen. binnenland. Aanbieding van het nationaal huldeblijk. Koninklijke dankbetuiging. De Koningin heeft na afloop van de plech tigheid te Delft aan den voorzitter van het comité, den heer van der Voort van Zyp, haar warmen dank betuigd voor het hulde-' blijk door haar volk aangeboden en hem verzocht dien dank over te brengen aan al len in het land, die hiertoe hebben mede gewerkt, aan de leiders en arbeiders, die hun krachten gegeven hebben om de restau ratie van het koor in zoo'n korten tyd zoo uitnemend te doen slagen en aan allen, die «r toe hebben bijgedragen dat 21 September geworden is tot een' historischen dag, die voor de Konirtgin onvergetelijk zal blijven. De Jubileum geschenken der Koningin. De gewmenkea van d© koningin, welke -y neett ontvangen ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum, zyn voor een ieder tea paieize Noordeinde te bezichtigen van Maaoaag 24 tot en met Zaterdag 29 Sep- tauioer, van 10 tot 12 en 's middags van 2 tut 6 uur. Dc Koninklijke Familie naar het Loo. Die Koningin, de Prins en de Prinses zyn Zauudaguiuidag per gewonen staatsspoor- titan van 1 u. 18 min., waarin zich de Ko- nuuttyke salonrytuigen bevonden, uit Den Haag naar bet Loo vertrokken. l>e burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patyn, deed de Koningin uitgeleide. Ned. Protestantenbond. Op 22, 23 en 24 October zal de Ned. Pro- testant^jond te Nymegen zyn 52ste nl- gemeene vergadering houden. 0.m. zal behande'd worden eer voorstel der afd. Zwolle, om de wenschelykheid uit I te spreken, Jat de sfdeelingen zooveel mo gelijk zich rekenschap kunnen geven van de verhouding van den Bond tot he: oor- logs- en vredesvraagstuk. Verder wordt voorgesteld f 16.000 be schikbaar te stellen voor den herdruk van de tekstuitgave van den Bijbel en afzon derlijk van het Nieuwe Testament vol gens de Leidsche vertaling; en een voor stel om het volgend jaar een sociaul con gres te houden. Ds. E. J. v. d. Brugih te Tiel zal inleiden het punt; de plaats van het gezag in den godsdienst. GEMENGDE BERICHTEN. De Koningin-Moeder naar Valkenburg. De Koningin-Moeder gaat Dinsdag a.s. voor drie weken naar Valkenburg. Het ver trek is bepaald op 8 u. 51 's ochtends van het station Hollandsche spoor in Den Haag. Rarer Majesteits gevolg bestaat uit jonk vrouw U- van de Poll en den kamerheer jhr A. van Tets. De werkloosheidsbestrijding. De steun aan de kassen in 1924. In de Memorie van T .-dichting op hoofd stuk X (Arbeid) der otnatsbegrooting wordt o.a. gezegd, uat (ie regeering zich voorstelt om als hot noodig blykt, aan som mige werkloozenkassen, die vermoedelyk in 192a met het normale subsidiepercentage van 1QÜ CA niet uan haar reglementaire ver plichtingen zullen kunnen voldoen, ook in 1924 als in 1923 een hooger subsidiepercen tage toe te kennen, n.l. door toepassing van »rt. 4 van het werkloosheidsbesluit 1917 E«® nieuwe post zal worden ingelascht ten einde te onderscheiden tusschen de uit gaven, welke voortvloeien uit het normale subsidiepercentage van 100 en die, welke Voortvloeien uit het subsidie-percentage, voor zoover dit 100 te boven gaat. De uitgaven worden respectievelijk ge- raahn op 3.600.000 en 1.300.000, dat is 1.000.000 minder dan voor dit doel in 1928 kvordt noodig geacht. Van het op art. 190 uitgetrokken bedrag van 3.800.000 is een noifr van 200.000 bestemd tot toekenning van toelagen voor administratiekosten, als !*dóeld in art. 18 van het Werkloosheidsbe sluit 1917. De tabaksbelasting. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven heeft aan den minister van financiën ver zocht geen ontwerp tot wijziging van de ta baksaccijns in te dienen, alvorens belang hebbende groepen gehoord zyn. Naar haar meening is de mindere opbrengst van de tabaksbelasting voor een groot ge deelte te wijten aan de onvolledige toepas sing van de wet en meent zij daarom te mogen aandringen, om, alvorens tot ver voeging over te gaan .eerst te zien of niet door een verscherping van de controle het hsdrag te vinden is hetwelk de minister meent uit de tabaksbelasting te moeten trekken. Zoo niet, dan is naar haar mee ning het ontbrekende bedrag ook nog op andere wijze te vinden dan door veriiooging van den accijns. Zy verzoekt den minister, hieromtrent het oordeel van de betrokken 'organisaties in te winnen. Ten overvloede vestigt de Kamer de aan dacht van den minister op het feit, dat de Het Intern. Landbouwcongres. De Minister van binnenlandsohe zaken en landbouw heeft Vrijdagavond aan de deelnemers aan het Internationaal Tuin- bouwcongres, met hun dames, in de Rid derzaal een soirée aangeboden, dat de Prins met zyn tegenwoordigheid vereerd heeft. Onder de aanwezigen bevonden zich ojn. verschillende vertegenwoordigers van het corps diplomatique, de leden der Twee de Kamer Dekkers en Lovink^ de wethou der van VGravenhage, dr. van der Meu- len, de inspecteurs van den Landbouw Ka- kebeeke en Mansholt, alsmede de directeur van het Veeartsenykundig Staatstoezicht, prof. Remmelts. Gedenkteeken Mr. H. Goeman Borgesius. Thans is door het dagelyksch bestuur van net Comité tot huldiging der nagedachtenis Van den Staatsman Mr. H. Goeman Borge sius een beslissing genomen inzake de op dracht tot het vervaardigen van een open baar gedenkteeken. In overleg met de Commissie van Advies 'uit den Nederlandschen Kring van Beeld houwers is die opdracht verstrekt aan den heer J. C. Altorf, beeldhouwer te 's-Gra venhage. De kunstenaar is vrygelaten in de bepaling van den vorm van het ontwerp, behoudens eenige speciale voorwaarden, waaronder deze, dat het monument in ieder geval ,op de één of andere wyze de goed- gelykende beeltenis van den Staatsman zal moeten vertoonen, terwyl er tevens ruimte moet zyn voor het aanbrengen van eenige Inscriptie. Zoodra hot .ontwerp gereed is, zal het in eenvergadering vafcveere-comité en uitvoe rend comité ter bezichtiging worden gesteld, 'opdat d© beeldhouwer by de verdere uitvoe ring eventueel rekening kan houden met ge haakte opmerkingen. Omtrent de plaats van het monument zal Ibverleg worden gepleegd met het gemeenLe- ibetuur van 's-Gravenhage. De voorkeur fwordt gegeven aan de omgeving van het Binnenhof, waar Goeman Borgeslus meer \dan 40 jaren heeft gewerkt. Zoo eenigszins Wogelyk, zou men in het komende voorjaar lot de onthulling willen overgaan. Namens den Nederlandschen Kring van I Beeldhouwers is aan het M^gesius-eomité J schriftelijk hartelijke waa^ering betuigd, door de wyze, waarop het met den Kring overleg heeft gezocht. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. De Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen hield dit jaar haar algemecne vergadering te Nymegen op 21 en 22 September. Vrydagavand had de officieele ontvangst plaats ten stadhuize in de Gobelinzaal van burgemeester en wethouders, waar het wel komstwoord werd gesproken door den bur gemeester van Nymegen, den heer F. M. A. Van Schaeck Mathon. Spr. bracht in herin nering wat de Vereeniging beteekent in haar belangrijk© "werkzaamheden. T© half negen werd de vergadering daar- Nop geopend door Mr .Dr. Wytema, burge rmeester van Rotterdam. Dr. Wytema her innerde er in zijn openingswoord aan dat op 7 Sept nu voor 40 jaar werd besloten tot oprichting van het examen gemeente-admi- inistratie, schetsende de groote beteekenis daarvan, die deze instelling van dit examen «voor de gemeente-administratie heeft gehad. Een stille' hulde bracht hij aan die voor zitters der Vereeniging, die aan het tot stand komen en inwerking brengen der exa mens hebben mede gearbèid. Sedert 1884 zifn uitgereikt 2879 diploma's en voor hét In ;1916 ingestelde examen gemeentefinanciën 88. In verband met een by het bestuur in gekomen verzoek is dit jaar by wyz« van Een auto door een trein gegrepen, twee dooden, drie gewonden. Zaterdagnamiddag vertrokken uit Til burg, 5 bekende kegelaars, de hepreo H. van Gerwen, H. v. d. Brekel, J. Stevens, G. van Blerk en Leo v. d. Velden met een auto van den heer J. van Heugten (auto verhuurder) bestuurd door den eigenaar zeil naar Gilze, ten einde aldaar deel te nemen aan de korpswtflstryden, uitge schreven door de kegelclub Genoegen zy ons doel, ter gelegenheid van haar 76-jarig bestaan. Na aldaar aan de wedstryden deelgenomen te hebben, besloten de heeren gezamenlyk een uitstapje te maken en door te ryden over Breda naar Antwerpen. zich in Breda nog wat opgehouden te heüben, reden zy ten ongeveer- 11 uur door naar Antwerpen. In Merxam gekomen, moest men den overweg van een aldaar den weg kruisenden spoorlyn oversteken, liy het passeeren van dezen overweg werd plotseling de auto gegrepen door een goe- rentrein, die de ter plaatse gelegen helling in een llinke vaart kwam afgereden. l>e auto werd ongeveer 400 meter ver mede- gesleurd, de inzittenden werden er uit ge slingerd, met het noodlottig gevolg, dat twee hunner op slag gedood werden drie zwaar gewond. Alleen de heer van Heugten die zich aan een der buffers van den trein wist vast te klampen en in deze houding een eind werd meegesleurd kwam er geheel ongedeerd af De justitie in Antwerpen heeft direct een onderzoek ingesteld en den overwegwach ter, door wiens yfclatigheid twee measchen- levens te betreurbn zyn in hechtenis geno men. I De heer van Blerk het eene slachtoffer is op slag gedood, een gedeelte van het hoofd werd hem afgérukt, hy is 27 jaar bud en gehuwd. De heer v. d. Brekel het andere slachtoffer is 29 jaar en gehuwd, heeft geen kinderen, werd afschuwelyk verminkt en stierf toen men hem een arm wilde amputeeren. De anderen hebben het er, de vreeselyke botsing in aanmerking genomen, betrekke- lyk gunstig afgebracht. De heer v. Ger wen bekwam geen ernstige kwetsuren, al leen een aantal vleesohwonden over het geheele lichaam. De heer v. d. Velde heeft, behalve de diverse minder ernstige ver wondingen, een gebroken been, terwyl de lieer Stevens nog inwendige kneuzingen achynt te hebben opgeloopen. Van alle drie werden de kleeren totaal verscheurd. Alle drie zyn in het ziekenhuis opgenomen, Jdooh vermoed wordt, dat zy over eenige klagen weder naar huis terug kunnen wor sen vervoerd. Van de beide slachtoffers was de heer van den Brekel een der beste reservespe lers van de Tilburgsche club, die meer- inalen voor het le elftal van Willem II in actie was. Van de drie gewonden, de heeren L. d. Velde, H. van Gerwen en Stevens zyn ffe beide cerstgenoemden bestuursleden san Willem II. Van Gerwen, die ook een der oudste spelers is van het le elfta! der Zuidelyke club, achynt er het beste te zyn Afgekomen. Hy is althans niet ernstig ge grond. Dat de vastgestelde wedstryd van Wil- lem II tegen Eindhoven niet doorging, spreekt vanzelf. die zich voor MINSTENS EEN KWARTAAL met ingang van 1 OCTOBER a.s. abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau MARKT 31, Gouda en door de Agenten en Loopers in Gouda en omgeving. De ramp van Saint Sauveur. By het hoofdbestuur van de Nederl. Reisvereeniging is een telegram uit Far- bes (Zuid Frankrijk) ingekomen, melden de dat het stoffelijk overschot van de bei- jle dames Blaauw, den heer, mevrouw en mej. Henneman, mej. R. Hogeveen en den Iheer J. Verschuur, naar Nederland is ver bonden. Uit de schoenindustrie. De N. V. Chroomlederfabriek v.h. H. H.- Jansen te Waalwijk zal voorloopig stopge zet worden. Een bond van schoonmoeders. Amerika is het land der bonden en ver- eenigingen, en ook de vrouwen doen daar gapper mee. Zoo hebben zy thans een er- eeniging opgericht zoo sympathiek, als men ze in Europa zeker niet heeft, het is een schoonmoeders-vereeniging. In alle belangryke steden worden afdeelingen ge vormd, welke ten doel hebben „de oude mop omtrent de schoonmoeders uit de we reld te helpen en vriendelijke gevoelens je- haar te verwekken". De bedryfsbelasting in Zaandyk. Tien industrieelen weigeren te betalen. In Zaandyk is een georganiseerd verzet op touw gezet tegen de zakelyke belasting op het bedryf. Van de 13 industrieelen, die in Zaandyk in deze belasting zyn aangeslagen, heb ben drie het hoofd op het blok gelegd, doch de overige tien weigeren halsstarrig ook maar een cent te betalen, omdat zy deze belasting in hooge mate onbillyk en onnoodig oordeelen. In verband hiermede ontvingen Zater dagmorgen twee der tien industrieelen be zoek van den deurwaarder. Deze kwam be klag op den inboedel leggen; hy deed daar- by de mededeeling, dat de inboedel 1 Oc tober zou worden veikocht ter voldoening van de verschuldigde belasting. De tien industrieelen hebben naar aan leiding hiervan een onderhoud gevraagd (met B .en W. Dit is hun echter geweigerd; eerst moeten zy betalen. In een nadere aamenspreking hebben de industrieelen daarop eenparig besloten bet verzet vol te houden „tot het bittere einde". De betooging tegen de Vlootwet. Klokslag één uur heeft gistermiddag de voorzitter van het partijbestuur der S.D.A.P. de heer W. H. Vliegen de meeting op het lJsclubterrein in Am- steidam geopend. Hij heeft daar in een luide toegejuichte rede de deelnemers welkom geheeten en er op gewezen dat deze demonstratie waaraan 500 orga- nitaties deelnemen de grootste betoo ging is die poit in Nederland werd ge houden. Drieledig is zoo ging hij voort wat wij heden tot regeering en volk heb ben te verklaren Ten eerste Gij behoort af te blijven van de veroveringen, die wij op het gebied der sociale hervormingen kon den bereiken, waarvoor wij een kwart eeuw en langer hebben gestreden, die gij eindelijk hebt moeten toegeven, om thans, nu de omstandigheden u de ge legenheid er toe geven, onmiddellijk weetr uw eigen werk af te breken, met groöter ijver, dan waarmee gij het hebt moeten opbouwen. Speciaal de grootste en belangrijkste hervorming, den acht uren-dag wenschen wij te behouden. Het tweede punt, waarvoor deze ma nifestatie dient, is een protest tegen het militarisme, welk protest relaas een dringende actualiteit heeft verkregen door de Vlootwet. Ziehier een land met een ontredderden economischen toestand, met meer dan 100.000 werk loozen, ziehier een staat in jammerlij ken financieelen toestand, zoodat men in letterlijk elke cultuuruitgaaf het be- zuinigingsmes, men zou haast zeggen de bezuinigingszeis zet en op dat zelfde oogenblik komen dolzinnige re geerders met een Vlootwet. Wij willen deze drijverij naar de hervatting van de bewapeningen niet alleen bestrijden in het parlement en niet al en door een protest op deze demonstratie, maar ook door een volks- pt titionnement. Practisch gesproken begint de Kamer op 11 October a.s. met de behandeling Dan moeten vele honderdduizenden handt jekeningen binnen zijn. De bestu ren van alle partljafdeelingen en van alle afdeelinyen van de vakbonden vin der: morgen de lijsten thuis, en over morgen moeten de leden er mee op stap Tegen 11 October moet alles bin- ne.i zijn. Deze demonstratie is de meest grootsche inzet, dien wij ooit hadden, het volkspetitionnement meet alles overl treffen wat ooit van dezen aard in wis land is gepresteerd. Ik zal niet zeggen welk cijfer wij moeten hebben, maar het moet een getal van zeven cijfers zijn En eindelijk is deze demonstratie ge richt op het breken van de alleenheer schappij van de heerschende klasse in het bedrijfsleven. Spr. besloot zijn rede met een woord van dank te brengen aan al degenen, die tot het welslagen hebben bijgedra gen Van 12 spreekgestoelten af werden de meetinggangers daarna toegespro ken het Kamerlid Suze Oroeneweg en de heeren Stenhuis, Wibaut, v. d. Tem pel, Smit, K. de Jonge en Noordhoff voerden het woord, ten slotte hechtte dc meeting haar goedkeuring aan een resolutie, waarin geformuleerd werd het standpunt, dat S.D.A.P. en N.V.V. ten aanzien van den 8-urendag enz., in nemen. Deze resolutie roept ten slotte ,,de Nederlandsche arbeiders met hoofd en hand, op, door teekening van het Vdlkspetitionnement tegen de Vlootwet te getuigen van hun afkeer tegen het menschonteerende militarisme en door massale aansluiting bij de economische en politieke organisatie van het prole- tariaat, de kracht tescheppen, die de reactionaire aanvallen op de sociale wetgeving met succes kan weerstaan en de eischen van medezeggenschap be drijfsorganisatie en socialisatie te ver wezenlijken." Onmiddellijk daarna werd de stoel gevormd die de stad tot het Amstelveld zou doortrekken. Precies om 2 uur verliet de kop van d n stoet het lJsclubterrein eu eerst om half zeven verlieten de laatste groe pen het om over zevenen werd de laatste groep betoogers op het Amstel veld ontbonden. Het voorbij trekken vun den optocht had i/2 uur geduurd. Door het lange staan vielen ongeveer 20 menschen op het lJsclubterrein flauw. Een vrouw gleed uit over een ttena- ntnschil en moest met een gebroken arm en been naar een der ziekenhui zen worden overgebracht. Op de Stadhouderskade is in de drukte een vrouw vermoedelijk ten ge volge vai^ hurtveriammingv plotseling overleden. j Betooging N. A. S. Op hel* Parkschouwburgterreiu in Amsterdam werd een betooging gehou den door het N. A. S. Ook daar wer den roode banieren en roode vlaggen gedragen. Ook deze betooging tegen de Vlootwet werd zeer ikuk bezocht. Het woord werd hier gevoerd door de heeren M. de Boer, Th. J. Dissel en L. de Visser. 433© NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Maandag 24 Sept. 10(10.4197 4510 5287 6893 10689 14102 17937 20746 ƒ400.—: 4615 7277 11129 14313 17290 ƒ200.-: 3417 4330 20963 22547 ƒ,100.—: 8716 11674 12455 13380 14243 19048 22879 Pryzen van ƒ70.— 161 316 355 386 1018 1164 1161 1261 1292 1377 1466 1520 1644 1552 1694 1831 1892 1980 2169 2387 2497 2926 2960 3018 3277 3293 3360 3397 3491 3650 3768 3772 3836 3876 3882 3956 4028 4112 4248 4351 4472 4474 4493 4868 4882 5340 5413 5452 5530 5673 5676 5688 5811 5843 5876 6036 6339 6436 6525 6570 6726 6835 6954 7006 7031 7264 7486 7623 7539 7552 732 7806 7974 8077 8141 8248 8300 8555 8603 8643 8736 8894 8959 8961 910$ 9126 9159 9938 10240 10476 10782 10795 10801 11036 11085 11226 11324 11788 12016 12157 12247 12314 12498 12614 12683 12722 12762 12919 12961 13042 13102 13327 13339 13343 13455 13471 13678 13879 13907 14170 14375 14529 14630 14656 14689 14699 14775 14859 14875 14892 15239 15451 16701 15816 15822 15835 16892 15894 15951 16224 16231 16245 16696 16718 16765 16919 16940 17209 17265 17539 17596 17677 17743 17804 17904 18135 18350 18411 18571 18717 18940 19076 19083 19095 19108 19115 19207 19357 19682 19788 19970 20005 20178 20374 20421 10471 20893 20969 20987 21348 21446 21450 21415 21609 21781 21888 22000 22350 22506 22923 22993 Nieten: 61 64 134 139 287 298 303 454 624 665 681 684 707 763 808 837 846 868 948 1051 1068 1096 1098 1140 1177 1197 1269 1285 1336 1339 1363 1412 1431 1453 1530 1534 1720 1765 1785 1869 2148 2164 2174 2198 2266 2296 2483 2736 2814 2923 3128 3263 3398 3430 3442 3451 3506 3508 3576 3633 3657 3730 3766 3776 3851 3872 3913 3942 3972 3984 4053 4113 4152 4200 4223 4277 4283 4336 4449 4580 4640 4667 4836 4896 4938 5034 5044 5066 5088 5128 6262 5346 5349 5403 5454 5492 5626 5656 5732 5742 5748 5763 5872 6011 6046 6063 6075 6081 6132 6176 6229 6247 6267 6318 6478 6610 6578 6608 6661 6669 6720 6863 6868 6878 6934 6988 7017 7044 7046 7087 7099 7105 7106 7121 7152 7206 7261 7342 7367 7659 7666 7698 7778 7836 7960 7971 7979 7986 8019 8030 8065 8201 8213 8252 8267 8271 8322 8418 8434 8473 8483 8510 8516 8522 8627 8703 8837 8903 8908 8916 8954 8982 9036 9056 9160 9248 9294 9383 9641 9764 9879 9896 9017 9950 9953 9961 9984 9988 9989 9995 10053 10099 10107 10111 10162 10192 10236 10382 10340 10410 10486 10526 10664 10579 10607 10610 10625 10668 10718 10726 10741 10976 10978 10990 11065 11081 11244 11307 11353 11356 11444 11643 11639 11686 11707 11717 11763 11803 11965 12091 12149 12207 12217 12362 12420 12613 12528 12529 12651 12658 12602 12641 12644 12656 12678 12749 12780 12798 12839 12903 12968 12991 13020 13167 13172 13201 13282 13364 13415 13421 13443 13479 13640 13633 13Ó86 18687 13776 13707 13803 13820 13833 13846 13868 13870 13963 13985 13988 14032 14090 14179 14212 14217 14226 14244 14262 14290 14322 14323 14361 14410 14422 14444 14476 14488 14500 14614 14638 14722 14751 14813 14846 14877 14908 14912 14920 14928 14939 14946 14957 14964 15002 15020 15052 15092 15102 15144 15195 15323 15369 15379 16392 15669 15737 15740 15779 16784 15817 16081 16956 16081 16128 16137 16264 16272 16366 16431 16470 16495 16556 16582 16602 16667 16706 16726 16886 »49 16965 16977 17078 17161 17181 17221 17285 17266 17817 17838 17404 17468 17584 17632 17735 17858 17868 17875 17905 17912 17992 18016 18041 18186 18190 18227 18367 1S392 18424 18668 L8578 18610 18827 12868 18968 19059 19084 19136 19385 19408 10415 19713 19687 19902 20283 20296 20324 20468 20492 20649 20885 20892 20901 21021 21161 21153 21323 21331 21429 21700 21709 21716 21905 21946 21977 22246 22261 22276 22450 22504 22636 22927 18468 18677 18964 19156 19460 19942 20344 20565 20922 21186 21455 21732 22042 18501 18746 19028 19161 19467 20033 20358 20631 20946 21190 21580 21736 18520 18531 18793 18816 19029 19044 19280 19344 19480 1957. 20039 20197 20373 20390 20636 20715 20989 21017 21193 21244 21606 21642 21763 21790 22163 22237 22730 22815 22840 22925 STADSNIEUWS. GOUDA, 24 September 1923. Een hevige twist tusschen twee jongens. Gisteravond omstreeks 9 uur ontstond tusschen 2 jongens, de 15-jarige R. en de 17-jarige M. in het van Bergen IJzendoorn- parlc een hevige twist, waarby de 15-jarige R. den 17-jarigen M. met een scherp groot knipmes zoodanig heeft gestoken en ver wond, dat M. by (le familie Marée bewuste loos is binnengedragen. Dr. Broekhuyzen en Dr. Hamburger ter hulp geroepen, verleenden de eerste hulp en oordeelden overbrenging naar het van Iter- son-ZiekenJiuis noodzakelyk. Een in het park surveilleerenden agent heeft de dader aangehouden en naar het politiebureau gebracht. De jongen vertelde dat sinds een week een hevige haat tusschen beiden was ont staan, maar dat zy ondanks dat, eikaars geselschap steeds zochten, en hy thans in een oogenblik van drift met het mes heeft gestoken. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt, de jongen zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De toestand van het slachtoffer was he denmorgen niet ongunstig, en indien zich geen complicaties voordoen hoopt men hem in het leven te kunnen houden. J. H. B. Spaanderman. Naar wy vernemen heeft de heer J. H. B. Spaanderman, directeur der Stedelyke Mu ziekschool, zich genoopt gezien om gezond heidsredenen eenigen tyd rust te nemen. Reeds voor de vacantie dezen zomer werd den heer Spaanderman een ziekteverlof ver leend; die rust is echter niet voldoende ge bleken om thans weder zyn werkzaamheden te kunnen hervatten. De lessen van den heer Spaanderman worden thans door de leeraressen der school waargenomen. Begin Oct. zal het 35 jaar geleden zyn, dat de heer Spaanderman aan de Muziek school werd verbonden. Benoeming. Met ingang van 1 October is de heer W. Gabry benoemd tot tydelyk onderwyzer aan school A te Reeuwyk. De betooging tegen de Vlootwet in Amsterdam. Met e\tra treinen zyn gisteren tal van af gevaardigden en belangstellenden, leden van de SJ)-A.P., de Goudsche Bestuurdersbond en verschillende vakvereenigingen met hun vaandels en verschillende muziekkorpsen naar Amsterdam gegaan om aan de betoo ging tegen de Vlootwet deel te nemen. Aan de demonstratie namen c.a. 500 Gou wenaars deel, terwyl nog een groot aantal betoogers uit omliggende gemeenten zich bij hen aansloten. Ongeveer half tien 's avonds keerden al len weer per extra trein terug. In optocht ging men met de besturen van de afd. Gou da der S.D.A.P. en de G.B.B. aan het hoofd, terwyl de muziek van een muziekkorps uit Lekkerkerk de Internationale speelde, naar de Markt, waar de stoet werd ontbonden. Vergadering Afd. Gouda Volksonderwys. Donderdag 20 September hield de afdee- ling Gouda van Volksonderwys in de Réunie een ledenvergadering. Behalve de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de A1-' gemeene Vergadering op 6 en 7 October in Amsterdam, kwam onder meer ter sprake het in Augustus door den Raad genomen besluit, om het vervolgonderwys in onze gemeente af te schaffen. Verscheidene kin deren zyn hierdoor gedupeerd. Kon vroeger b.v. aan jongens, die werden afgewezen voor het toelatingsexamen tot de ambachts avondschool, de raad gegeven worden, nog een winter het vervolgonderwys (het oude herhalingsonderwys) te volgen, die gelegen heid is er nu plotseling niet meer. Voor deze kinderen is dus de weg om nog op de am bachtsavondschool te komen voor goed af gesneden. Getracht zal worden voor die kinderen nog iets te doen. Ook 't onderwys aan zieke kinderen waakte een onderwerp van bespreking uit. 't Bestuur nam op zich, na te gaan, of onze afdeeling in dezen iete doen kan. Tal van vragen omtrent de schooltoestan- den in onze gemeente werden nog gedaan. Meerderen bleken er niet van op de hoogte te zyn, dat de verdeeling van schoolruimte, zooals die laatst tot stand gekomen is, slechte een tydelyk krarakter draagt. De school in 't Regentesseplantosen biyft be stemd voor de gemeentelyke opleidings school, die nu ondergebracht is in 4 lokalen van de vroegere school 2, en 1 lokaal van de school Slop (de vorige week heeft men daar n.1. 't aantal leerkrachten reeds met «n moeten uitbreiden). Betrouwbaarheidsrit voor Motoren. Gisteren had de 6e betrouwbaarheidsrit Plaats, georganiseerd door de K. N. M. W. Bde Delfteche Stud. M. Club en de Mo torclub Zuid-Holland. K Het traject wat gereden moest worden, liep van den Haag over Leiden, Sloten, Nieuwersluis, Gouda naar Delft. 31 deelne- «nera hadden in Den Haag gestart, terwyl er 28 alhier arriveerden. Een rustpoos van 1 uur werd gevonden. De eerste motorrijder arriveerde ongeveer 2 uur voor Hotel de Zalm en de laatste half drie. In volgorde van aankomst werd weer vertrokken. Elf-Dorpen rit. De Toeristenciub „Gouda" organiseert Zondag 30 dezer een Elf-Dorpenrit rondom Gouda. Route: Gouda, Gouderak, Ouderkerk a. d. IJsel, Berkenwoude, Stolwyk, Vlist, Haastrecht, Hekendorp, Sluipwyk, Reeuwyk, Boskoop, Waddinxveen, Gouda. In Boskoop groote rust, opgeluisterd door muziek en voordrachten en gelegenheid tot dansen. Iedjr deelnemer ontvangt voor het volbren gen van dezen tocht een diploma. Aanmel ding Zondagmorgen van 8 tot half 9 in de Lunchroom „Hollandia", Markt. Volks- en School bad. In de afgeloopen week werden in het VoLksbad verbruikt 166 kuipbaden en 183 sproeïbaden. Het schoolbad weid bezocht door 989 kinderen. Belasting op kaas in Frankrijk. Geiyk wy destyds hebben gemeld, ont ving de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren van de directie van Econo mische Zaken van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken bericht, dat naar de aan gelegenheid der belasting op kaas in Frankryk een onderzoek werd ingesteld. Men wilde n.1. in Frankryk de kaasexpor- teurs een belasting van 1.10 laten beta len met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1920 over alle zaken, in Frankryk gedaan op de wyze zooals die veelal te Bordeaux gebruikelijk is, waarby exporteurs voor de loopende orders en de orders, die op het laatste ogenblik nog kunnen komen, een hoeveelheid kaas naar een „agent de douane" zendt, die vervolgens de kaas af levert naar gelang van de orders, die hy van de verschillende vertegenwoordigers ontvangt. Thans heeft de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw bericht ont vangen, dat de bedoelde belasting naar de meening van het gezantschap te Parys Wordt geheven in overeenstemming met de betrokken wetgeving. Artikelen, welike zich in entrepot bevin den, kunnen nog niet geacht worden te zyn ingevoerd. Wanneer de besproken belasting dan ook wordt geheven van partyen, welke na het in werking treden der bedoelde wet uit het entrepot worden ingeklaard, kan zulks niet onrechtmatig worden genoemd. Opschorting van de belastingheffing kan ook geen reden zyn tot het makenvan bezwaar. Het gezantschap is voorts van meening, dat van terugweritende kracht slechts spra ke iB, indien de belasting in quaestie wordt toegepast op partyen kaas, welke vóór de van kracht wording der wet van 25 Juni 1920 uit het entrepót zyn ingevoerd. Mocht zich dit inderdaad hebben voorgedaan, en mochten door de Ned. vereeniging nauwkeu rige gegevens kunnen worden verstrekt be treffende plaats en datum der onderwerpe- lyke gevallen, grootte der betrokken par tyen en naam van afzender en ontvanger, dan is het gezantschap gaarne bereid, on- verwyid op restitutie van de ten onrechte betaalde belastingen aan te dringen. „De liefde slaapt". Gisterenavond werd in den Grooten Schouwburg het seizoen geopend door de N.V. Hollandsche Tooneelvereeniging met de opvoering van „De Liefde Slaapt" (Liebes- schluonmer) blyspel in 3 bedryven van Wil ly Kaufmann. In dit alleraardigste blyspel zien wy hoe de liefde van het levenslustige vrouwtje in de zeven jaren van haar huwelyk langzaam is ingedommeld, doordat haar goed gesoig- neerden jongen man sinds zyn huwelyksdag door 's levenssleur veranderd is in een dro gen boekenwurm. De man Dr. Gisevius wordt dermate door zyn werk in beslag ge nomen, dat hy zyn vrouwtje zeer veronacht zaamt; en den zevenden verjaardag van hun huwelyk zelfs byna geheel zou vergeten. Maar als hy dan bemeikt, dat door zyn onachtzaamheid het aardige vrouwtje geheel van hem gaat vervreemden, krygt hy toch spyt en wil hy trachten het echtelyk geluk weer deelachtig te worden. In overleg met zyn vriend Brunnenbergeu zal hij trachten haar jalouzie op te wekken om haar zoo weer geheel te veroveren. Maar Brunnenberger's vrouw wordt, zon der dat haar man zulks bedoeld had, het voorwerp van Dr. Gisevius te groote belang stelling en dit dreigt het geheel opgezette plan van den geleerde, die zich inmiddels geheel gemetamorphoseeni heeft, in de war te brengen. Alles komt ten slotte goed te recht, en de geleerde Ds. Gisevius zal voort aan zyn aardig vrouwtje beter waandèeren. Het onderhoudend blyspel werd door allen goed vertolkt. Ed. W. Blauw was in de eer ste acte de ware boekenwurm en later de gesoigneerde jonge man. Betty Vink speelde voor de veronachtzaamde echtgenoote; An ton Burgdorffer was de goede raad geven de vriend. Brunnenberger en Atie Cok het jalouzieopwekkend middel. De twee schoon vaders waren Hans Bruning en Willem Hunsche; de eerste verheugde zich over zyn schoonzoon, die toonde een waardig zoon van den ouden bonvivant te kunnen zyn, de laatste was hiermede maar heel matig in genomen; het spel van laatstgenoemde ver schafte wel het meeste genoegen. Het niet overtalryke publiek heeft zich geamuseerd met dit verdienstelyk geschreven blyspel, waarvan Willem Hunsche de regie had. Na elk bedryf veel applaus en meerdere malen „halen" .terwyl Betty Vink bloemen kreeg. Temperatuur. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmidda 2 uur 56, de lucht 68. Agenda. 25 Sept., 8 uur. Benedenzaal Sue. de Réunie. Lezing N. O. G. 28 Sopt. 8 uur. Kerkconcert door Mevrouw Noordewier. 5 Oct. 8 uur. Soc. de Réunie. Openings avond Afd. Gouda Volksuniversiteit. 8 Oct. 7 uur. Soc. de Réunie. Ledenvergade ring Afd. Gouda Volksuniversiteit 3 Oct. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Concert Symphonia. UIT PEN OMTREK. GOUDERAK. Tot directeur der musiekvereeniging Cae- cilia alhier is benoemd de heer J. L. Nobel te Gouda. De heer J. de Bruin Jz. heeft ontslag ge nomen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwys alhier. NIEUWERKERK A. D. IJ.SS EL. Met aanvankelyk 18 leden is alhier een Oranjevereeniiging opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren K. Stolk, C. v. Leeuwen Qz., J. J. Voshart, J. v. d. Lin den en J de Jong. Dinsdagavond 2 Octo ber a.s. zal by den heer Joh. Boerop een tweede vergadering worden gehouden, waar in een regiment zal worden vastgesteld en een definitief bestuur zal worden gekozen. SCHOONHOVEN. Naar aanleiding van het verbieden der uit geschreven Openbare Vergadering, waarin Ds. P. Eldering van Rotterdam zou spreken over het onderwerp „Nederland-Vredeland", door den loco Burgemeester, den heer H. A. Schreuder, werd Zaterdagavond in een druk bezochte gecombineerde vergadering der Afd. Schoonhoven der SJ)A.P., van den Schoonhovenschen Best. Bond en van de afd. Schoonhoven der Ned. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken een motie aangenomen, waarin tegen deze hou ding ten sterkste wordt geprotesteerd. Een interpellatie zal in de eerstvolgende raadszitting worden gehouden. Voorts heeft Ds. Mispelboom Beyer aan den burgemeester kennis gegeven, dat Vry- dag a.s. de lezing van Ds. P. Eldering toch zal worden gehouden. Hiermede wil men een nadere beslissing van den buvgemeester zelf uitlokken. WADDINXVEEN. Door de landbouwers R. van Steenbrugge en A. Moons alhier, werd by den burge meester dezer gemeente aangifte gedaan van het voorkomen van de besmettelijke vee ziekte mond- en klauwzeer onder hun vee. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben met ingang van 19 Septem ber 1928 benoemd tot beëedigd scheepsme ter in deze gemeente den heer J. de Geldei, alhier. De burgemeester dezer gemeente heeft, evenals ten vorigen jare enkele ingezetenen uitgenoodigd om zitting te nemen in een co mité voor den in OcUteer a.s. te houden vlagjesdag ten bate van het Nederlandscne Roode Kruis. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Dé Postchëque- en Girodienst. „V era mbtenaard'N ederland. Myn hart luchten over de misstanden, welke door de Girochaos zyn ontstaan en wellicht nog te wachten zyn ,is verder, ge zien het vele, dat daarover reedB is geschre ven, nutteloos, doch wel is het m.i. zaak te wyzen op de eenzydige richting van de amb tenarij, waarin de onontbeeriyke Staatsbe drijven zich den laatston tyd ontwikkelen en dat met de belangen van handel en in dustrie in geen enkel opzicht meer rekening wordt gehouden. Wat toch is het geval? Toen ik in de vorige week voor porto een aanzienlijk bedrag had te storten ten post kantore en dit met een chèque wilde be talen .omrede ik na herhaalde pogingen over myn geld by de Giro niet beschikken kon, werd my ten antwoord gegeven, dat men met de Girodienst niets meer had uit te staan, het waren twee afzonderlyke betfry- ven geworden. Hedenmorgen was echter geheel eigen handig van myn Girorekening een bedrag afgeschreven door den Directeur van het Postkantoor alhier voor telefoongesprekken over Augustus. Weliswaar is di t voor schrift, zooals thans blykt uit de Gids voor Rekeninghouders, doch waar blyft nu bet „vrye" Nederland, alwaar men zonder mach tiging van den rekeninghouder over een ge deelte van diens tegoed beschikt? Bezuini ging is ook hier z.g. de leuze, doch waar blyft nu de bezuiniging, indien het tegoed gedurende eenigen tyd niet voldoende be draagt om af te schrijveh. Dan zal men toch noodwendig weer een postlooper moeten zenden. Het blykt ons telkens, die dageiyks mee de Posteryen hebben te maken, dat men zoodanig met voorschriften is overladen, dat men er zelf geen weg meer uit weet. Wanneer zal de tyd daar zyn, dat men een practisch man, uk den handel voortko mende, aan het hoofd van dit soort bedrij ven stelt /lie ons van de voorachriftenplaag verloet? Zou het ook hier niet nuttig zyn. dat een stevige concurrentie haar invloed ten goe de deed gelden. EEN REKENINGHOUDER Een Zaterdagavmidmarkt. Graag hadden wij, naar aanleiding van een ingezonden stuk van „Gouwe naar" in dit blad van Zaterdag j l. een plaatsje, otn den geachten inzender van antwoord te kunnen dienen. Het ligt niet in onze bedoeling om een polemiek te voeren pro of contra een Zaterdag- avondmarkt. maar alleen willen wij reageeren op kortzichtigheid. Weet U, „Gouwenaar dat Wanneer het voor de eene regent, het dan voor de ande re druppelt t Wie zal U verbieden om ook Uw standplaats op de inurkt in te nemen ter verbetering van Uw inko men Gij wordt er heusch niet minder van, niet het vak outaiert de menach, luaur de menach outaiert door zijn han delingen het vak. Wa.< het werkelijk waar wat U schrijft over het outataau van een markt, dan waren wij wel undera opgetreden. Wij haadeu dan aan de bevoegde autoritei ten allen vergunning gevraagd en dan had van gemeeutewege wel het voor- alel gekomen om een Zaterdagavond- markt in te stellen, of alle ver gunningen intrekken, maar wij atrijdeu openlijk en eerlijk voor oua. brood. Wij vragen daarom een markt in te stellen op Zaterdaguvond, dan ia dit een er- kende markt, waartoe een ieder in de gelegenheid gesteld wordt om zijn wa ren te preaenteeren, dua ook niet-Gou- wenaara. Het ia niet de bedoeling om vreemde kooplieden te weren, maar, üooidat er in iedere plaats van betee kenis thans op Zaterdagavond markt wordt gehouden, zullen er weinigen vanuit andere geuieedten komen. In gemoede vragen wij U, zijn bij U de resultsteu van den Donderdag zoo goed als voor eenigen tijd Wij '.wijfe- len daar sterk aan, en het ia nu de gioctste zorg om de juiste wijze vun beate «reclame te maken om Uw groote kosten te dekken. Jit Uw stuk meenen wij op te ma ken dat gij winkelier zijt, en weet gij dan niet wat noodig ia? Uw huishou den, zaak, belastingen enz, vragen veel, zeer veel van U, maar ook van ons en nu vragen wij het gemeentebestuur me de te werken om ook voor ons den le vensstandaard in evenwicht te helpen houden. Dit is ook een gemeentebelang. Extra verlichting is niet door ons gevraagd en is ons inziens ook niet noodig, omdat ieder koopman daarvoor zelf wel zorgt. Wij weten zeer goed, dat een extra markt ook extra koeten van de gemeente vraagt, doch wij heb ben de vaste overtuiging, dat die kos ten kunnen worden bestreden door de dan te ontvangen marktgelden Mijnheer de redacteur, U zeggen wij dank voor deopname van ÏÏeze regelen, Namens den Bond van marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". H. S. HAMBURGER, Secretaris. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. N. V. B. WedHtryduitsUgen ran Zondag 23 Sept. Zilveren Bal-wedstrUden. Eindstrijd. Rotterdam: VX).C.—-Sparta 0—2 Westelijke le klaaee. Afdeeling I. Haarlem: R.CJL—H.V.V4—4 Zaandam: Z.F.C.—Ajax 3—2 Rotterdam: FeyenoondS.V.V62 Dordrecht: D.F.C.'t Gooi 80 Afdeeling II. Den Haag: H.B.S.Excelsior 12 Dten Haag: Quick—Haarlem 28 Utrecht: U.V.V.-O.D.S6—1 A'dam: Blauw-WitStormvogels uitgest. 2e klasae B. Gouda: GoudaKampong af gek Amersfoort: H.V.C.—Olympla 00 Zeist: ZeistHilversum 22 Hilversum: DonarHercules 23 Utrecht: VeloxD.O.Safgek De competitie in vollen gang. Was Zondag 16 dezer de competitie aan gevangen met een uiterst mager program ma door Zilveren Bal- en Seriewedsti-yden, gisteren is met een volledig programma het sein gegeven, dat het met de zomersporten is afgeloopen. Howel het weer vanaf Zater dag tot Zondagmorgen buitengewoon slech'. was, kon het ganache programma op een enkele uitzondering na worden afgewerkt. In de beide eerste klas afdeelingen maak ten Z.F.C. Zaandam en Excelsior Rotterdam een uitzondering op het normale verloop der uitslagen, door resp. Ajax en H.BJ3. te kloppen. Voor 2 B verrichtten onze stadgenooten „Olympia" goed werk om in Amersfoort te gen de combinatie geiyk te spelen. Het „Gouda"-terrein bleek niet bestand togen het vele regenwater en was daardoor onbe speelbaar. De wedstrijd: H.V.C.Olympla 0—6. De thuisclub heeft 1 invaller terwyl onze stadgenooten compleet zyn. Olympia wint den toss en speelt met sterken wind in den rug. Behoudens enkele stevig opgezette uit vallen drongen onze stadgenooten de HL V. C.'ers op eigen terrein terug, maar jammer- lijk bleef het onderling verband in de voor hoede uit. Ook het schieten wordt in deze periode nagelaten of is zeer onzuiver, ter wyl Spree aan de overzy zich niet laat ver schalken. Na de hervatting heeft H.V.C. het voor deel van dén steiken wind en krygt de Olympia-achterhoede het zwaar te verant woorden. In deze periode laat vooral de nieuwe Olympia-doelman zich van zyn beste zijde zien en verwerkt naar beboeren de vele keiharde schoten der Amersfoorters. Van Hulzen krygt dan de kans van den dag; al leen voor het doel weet hy op onverklaar bare wyze naast te trappen. Met dezen uit slag hebben onze stadgenooten het eerste succes geboekt ,want de H. V. C.'ers zyn op eigen terrein zeer sterk. RECHTZAKEN. De Making aan „De Maaaatad". De kantonrechter heeft den bestuurder Van H. van den Alg. Nederlaadaohen Ty pografenbond en de drukkers De J. en B. wegens hinderiyk volgen van den directeur, den heer Kalis, tijdens de staking aan <u drukkery „De Maasstad" ieder veroordeeld tot 29 boete, subsidiair 29 dagen heohia- nis. De eisch was 50 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. Us. (J. J Leenmaas, Ned. Herv. predikaat te Gameren, herdacht gisteren zyn 49-jarige ambtsbediening De jubilaris heeft veie ge meenten gediend, n.1. Sloten (Fr.), Barae- veld, Staphorst, Oversohie, Hoogeveen, Zét ten, Bennekom, Ltrecht, üostorwolde (Gr.), Waarder en sedert 17 Sept. 1922 Gameren. LAND- EN TUINBOUW. De Land- «a Tuinbouw-Ongcvalkawel. Biykens het heden verschenen Stbi. 429, zal, ingevolge het K. B. van 27 Augustus 1923 het toezicht voor zoover het bedryf wordt uitgeoefend door den Staat, een pro vincie of een gemeente, voor de toepaswOg der Land- en Tuiabouwongevalleawet 1922. worden uitgeoefend door de inspecteurs en agenten der Rykeverzekeriogabank en door ambtenaren van den Raad van Arbeid Dil besluit is in werking getreden den 2U«ten September 1923. MARKTBERICHTEN. Hutierdsmsche Veemarkt. 2 4September 1923. Aanvoer: 325 vette runderen, 273 vette en glaskalveren, 810 varkens, 1141 schapen en Ittmemren. Pryzen: Runderen le kw. 1.16—'1.22k, 2e kw. 1.0Ö—1.10, 3e kw. 0.85—0.05, Os sen le kw. 1.061.17Vb, 2e kw. 0.9O-1, 3e kw. 0.700.80, Kalveren le kw. Ü.34 —1.60, 2e kw. 1.09—1^0, 3e kw. u.85, Schapen le kw. 0.86—9.90, 2e kw. 0.66 —0.76, 3e kw. ü-560.60, Lammeren le kw. 0.961.10, Varkens le kw. 0.82—9J5, 2e kw. 0.760.8Ü, 3e kw. 0.70—9.74, licht soort le kw. 0.76—0.78. LAATSTE BERICHTEN. De Gordon Bennett-wedatrijd. Een Spaanse he ea een Zwitaerscke bailee verongelukt. Drie dooden en een gewonde. Gisternamuklttg vertrokken uit Antwer pen de luchtballons, die deelnamen aan den wedstrijd van den Gordon Beanetthekei ui tegenwoordigheid van een aanzienlijke gte nigte en de ministers Theunis en Forthueo me. Een Belgische ballon werd beschadigd door een Amerikaansche en een Amerikaan- sche ballon werd door den wind geteisterd. Een Spa an sche ballon geraakte by Meche- len in brand, de bestuurder Penaranda weid gedood /ie andere inzittende gewond. Een Zwitsersche ballon raakte eveneehs ia brand, de bedde inzittenden werden gedoód. De Landeiyke Metaslbewerkersbond failliet. De rechtbank te Rotterdam heeft failliet verklaard de „Landelyke Federatie van Me taalbewerkers", gevestigd te Rotterdam. Dft faillissement staat in verband met de frau de van 4000 gepleegd door den secretaris der vereeniging. Zooals men zich herinneren zal had de seretari» 4000, bestemd voor werkloozenuitkeering, verduisterd en het toen doen voorkomen, alsof er ten kantore der Federatie een inbraak was gepleegd. Het autobussen-gevaar. Met 17 paaaagiers te water. Te ZaandUk kwam Zondagmiddag twee autobussen die elkaar wilden passeeren in botsing, waardoor de autobus van den un- dernemer Kontyn uit Woriner, die een aan tal sportliefhebbers naar den wedstrijd Z F. C.Ajax vervoerde, een defect aan de stuurinrichting kreeg, tengevolge waarvan deze te water geraakte. De 17 inzittenden wisten zioh met moeite te redden. De pas sagiers kwamen er grootendeel* met een nat pak af .Enkelen liepen ernstige s» Ij won den aan gezicht en handen op. Dit is de tweede maal in korten tyd dat een autobus van den ondernemer F. ie W»- ter is geraakt. WISSELKOERSEN. 22 Sopt. 24 Sept. Officieel. 2 uur. Londen lLÓ6fc 11.69 Vb Berlyn IV» cent. 1% cant. per millioen. per millioen Pary* 15.20 15.76 Brussel 12.90 18.81 Zwitserland 46.16 46.42% Weenen 0.0086% 0.00% Kopenhagen 46 JO 45.90 Stockholm 67.50 67» Christian la 40.80 49.99 New-York 2.54% TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelyk matige tot zwakke weste- ïyke wind, later krimpende en weer toene mende, meest zwaar bewolkt tot betrokken aanvankelyk weinig of geen regen, later weer buien, zelfde temperatuur. ADriSRTENTlBN Gezocht tc OOUDA een Heftt In Hel Centrum vnn dc (led voor (ezln zonder kinderen. Te betrekken 1 Mei ol eerder Brieven onder No. 2653 loireau vnn dit bind. 15

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2