ee 3 al EA JK AR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 15346 Dinsdag 25 September 1923 62°Jaargang OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ets. I ets. Bl ZOON GOUDA. HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van F BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl) WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Os Duitsche besprekingen over het lijdelijk verzet. Mr. Zimmerman over de herbouw van Oostenrijk. Het opsporen der moordenaars te Janina. Een nota van Tsjecho-SIowakije aan Honga rije. De treinroof te Lintsjeng. I-eopoltl" K«JE. i I KJE. 254H 100 I leren, b k I e s- Gelukkig te worden, daarnaar streeft een ieder. Jammer genoeg, wordt bij dat streven dikwijls vergeten gelukkig te zijn. s vóór da plaatsing te sjjn. V' FEUILLETON. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk vefrboden. (K N. r- N, V Uit Praag wordt gemeld, dat volgen» een bericht van de „Slovenski Dxjennik" uit Boedapest de Hongaarsche regeering van de De intergeallieerde commissie te Janina, door de Gezantenconferentie benoemd tot het oefenen van toezicht op de Grieksche pogingen tot opsporing van de moordenaars van generaal Tellini en zijn staf heeft thans haar voorloopig rapport bij de Gezan tenconferentie ingezonden. De Gezantencon ferentie zal het rapport morgen onderzoe ken en, zooals werd bekend gemaakt in de nota, die de Conferentie, 13 September aan Griekenland zond, overwegen, of te oordee- len naar het rapport de Grieksche regeering voldoende pogingen heeft aangewend om de moordenaars te vinden. Of „I met i BUITENLANDSCH NIEUWS. BELG IE. De Gordon, wede t rijd voor luchtballone. Reeds maakten wij in het kort melding van het ongeluk dat twee luchtballons in België overkwam. Nader vernemen wjj nog het volgende: vertrek Lintsjeng. beroep op de toehoorders gedaan om klaar te staan, als „het uur van de daad aan brak.” En Dr Hergt ,de voorzitter van de Duitch- nationale party, hield gisteren voor zyn kie zers in Mecklenburg-Schwerin een toe spraak, waarin hy verklaarde dat de Duitsch-nationalen geen enkele capitulatie „Ville de S. 6” toch In verband met het bericht dat gepubli ceerd wordt als zou Ds. Saenisch het hoofd van het Duitsche bezuinigingsbureau, zich tot ï5 den Oostenrykschen'bezuinigingscom- missaris gewend hebben, daar de Regee ring evenals de Poolsche en de Hongaarsche regeeringen, Oostenryksch voorbeeld willen volgen, is het wei interessant te lezen wat Mr. Zimmermann in het halfjaarlyksch ver blijf in samenwerking met de Oostenrijk- sche Regeering wist te bereiken. In het eerste halfjaar van 1923 stegen in Oosterj^k de inkomsten der douane-rechten en der tabaksbelasting aanmerkelijk. De in komsten uit de directe belastingen en uit de tarieven zijn van zeven tot tien maal hoo- ger dan in September 1922. Gedurende het eerste halfjaar kon etfn bezuiniging op de uitgaven van 42 milliard bereikt,, worden en zijn de inkomsten met 56 milliard vermeer derd. De ingelegde spaargelden zyn met 1200 gestegen. Zeèr terech’t kan mr. Zim merman thans verklaren, dat Oostenryk een stabiele .geldswaarde bezit. Zeer belangryke bezuinigingen heeft mr. GOIINHL COURANT. De- „Frankf. Ztg.” tracht sinds eenige dagen de hoogst pynlijke, maar moedige en verdienstelijke taak te vervullen het volk de naakte werkelijkheid te schilderen. Nuchter en zonder verdoezeling de waar heid te doen zien. Thans weer houdt het blad zyn leaers voor, dat het enkele jaren geleden nog machtige Duitsche ryk thans in de maat schappij der'volken nog slechts een object is. Maar desniettemin zyn het nog slechts een paar beunhazen, die spreken van verzet neen, door het geheele volk trilt de ver beten woede der onmacht en wekt hier en ginds nog steeds fantastische verwachtin gen en wenschen. Dergelijk optimisme wordt thans tot dwa ling, ‘tot misdaad. Wy zyn verslagen, constateert dan de „Frankf. Ztg.” De staat beschikt niet meer ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal /2.9fl, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geaehiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.88. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan una Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopere, den boekhandel en de postkantoren. Onia bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie TeL 545 Zimmermann voor een groot aantal jaren voor Oostenrijk verkregen door zyn ener giek optreden inzake de Zuid-spoorweg- kwestie. De overeenkomst betreffende den Zuid-spoorweg is na veie langdurige onder- handelingen tusschen de vertegenwoordi gers van Italië, rFankryk, Joego-Slavië, Hongarije en Oostenryk tenslotte een feit geworden ,Zy is door de parlementen tier verschillende staten goedgekeurd. Voor dit in Oostenryk zou geschieden, moest mr. Zimmermann zijn toestemming daartoe ge ven. Met de hem eigen zijnde grondigheid be studeerde hij het zeer ingewikkelde Zu wi spo o r weg verdrag en constateerde; dat de daaruit voortsrpuitende lasten voor Oosten rijk buitengewoon groot wanen. Als een leeuw vocht hij met de vertegenwoordigers der entente-staten om voor Oostenryk gun stiger voorwaarden te verkrijgen. Mr. Zimmermann heeft zich er in geenen deele om bekommerd, dat de entente-diplo- ïnaten door zyn energiek optreden ontstemd waren en zich zelfs tot bedekte bedreigin gen lieten verleiden. Hy liet, niet los. De Italiaansche regeering zond herhaalde ma len haar vertegenwoordiger naar Weenen om met Mr. Zimmermann over de Zuid- spoorwegkwestie besprekingen te voeren. Mr. Zimmerman hield vast aan de betere voorwarden voor Oostenrijk dn verklaarde de kwestie voor den volkenbond in Genève te zullen brengen. Daarop zond de Italiuan- sche regeering opnieuw haar vertegenwoor diger naar mr. Zimmérmann, wien het ten slotte op het laatste oogenblik gelukte zijn eiscfeen in het belang van Oostenrijk door te zetten. Zoo is en-blyft het een groote verdienste an den commissaris-generaal mr. Zimmer mann ,dat Oostenrijk'voor den langen duur van het Zuid-spoorwegvedrag ongeveer 30 pet. jaarlijks minder te betalen heeft dan oorspronkelijk in het verdrag was vastge steld. Door dit resultaat wordt de herop bouw van Oostenrijk zeer bevorderd. in met allen nadruk de bij het verdrag van Trianon geëischte ontwapening verlangd wordt. De Hongaarsche regeering heeft daarop geantwoord, dat Hongarije zich nauwgezet aan de letter van het vredesver drag heeft gehouden. De in de nota aange voerde beweerde schendingen van tie vre- deabepalingen zijn slechts overtredingen van ondergeschikte organen. Het departement vaan buitenlandsche za ken heeft geantwoord op de nota der mo gendheden, waarin geprotesteerd werd te gen den treinroof vdn i.ifits^eng op 6 Mei. In het Chineeache antwoord wordt gezegd, dat daar het voorval geen gevolg was van een tegen de buitenlanders gerichte betoo- gihg de Uhineesche regeering niet aan'-pra- kei yk is voor schadeloosstelling, doch' China is uit eigen beweging bereid billijk te han delen ten aanzien eene»- schatlcloosstelling. In de nota wordt de wensch van China be vestigd om de bandieten te onderdrukken en de buitenlanders in het binnenland van Chi na te beschermen. stryden. binds maanden qn jajren heeft ny van zyn schulden geteeld. De gevolgen wor- uen tlians zichUiaar. Op de wereldmarkt spelen wy nog slechts een schynarol. Men heeft geen belang meer by ens en wij mis sen het recht ons een groote mogendheid te noemen. Wy kunnen meteen» zeggen: das: wy losgelaten zyn, bekommeren wy ons ook met om de anderen. Integendeel ,ons eco nomisch herstel, ons bevolkingsaantal dwin gen ons wil niet de wensch van Clemen ceau naar vernietiging van een vierde van ons volk in vreeselijke vervulling gaan en dus ook geen verkapte zouden dulden. het verloren contact met de overige wereld Krachtig te zoeken. En da'n stelt het Frankf. blad de vraag: t Is het een eisch van de eer om een hope- loozen strijd voort te zetten of was het veel eer immer een eisch van het geweten, hem op te geven, wanneer den overgebleven strijders, den dragers van de toekomst van het volk, daardoor de levensmogelijkheid gegeven wordt? Bestaat niet het gevaar, dat men de eer van het Duitsche volk als argument gebruikt om door het uiteen scheuren van zyn deelen werkelyk eerloos te worden? Is het niet eveneens eisch van het geweten, hetgeen Onafwendbaar \an buiten wordt opgelegd tê dragen, teneinde .n het volk zelf de éenheid te bewaren, waaruit de toekomst van het ryk groeien moet Een volk treedt zelfs overwonnen, ver zwakt .verdeemoedigd, slechts dan van het tooneel der geschiedenis, wanneer het niet meer de kracht bezit uit de toekomst te leven en ook in den donkersten nacht zyn ster te zien. v Wy verwachten reeds'In de naaste toe komst op een harde proef gesteld te worden. Laat ons gewapend daartegen zyn. Indien de tegenwoordige ontwikkeling tol een breuk tusschen Frankryk en Duitsch- land zou leiden, zou een regeering tot stand komen, welke op Duitsch-nationaal stand punt zou staan. De Deutsch-Vollkischen gaan natuurlijk nog verder. Een kapitein, Heiss genaamd, heeft in tegenwoordigheid van Ludendorff verzekerd, dat de Duitsche kwestie te Berlijn door Beiersche vuisten zou worden opgelost. Volgens de Rote Fahne, die zich met hand en tand verweert tegen het opgeven van 't lydelyk verzet, zal de beëindiging Van de zen tegenstand, voordat de militairen der bezettende mogendheden Duitschland heb ben verlaten, een opstand der arbeiders in ’t leven roepen,; de Rote Fahne insinueert in dit verband dan ook reeds, dat de regee ring Stresemann troepen klaar houdt om tegen de in opstand komende arbeiders in Ruhrgebied en Rijnland eventueel te kun nen optreden. Intusschen treft de ryksregeering de noo- dige maatregelen om eiken staatsgreep on- middellijk te onderdrukken. Op de bespre king, die de rykskanselier Zaterdag met ge neraal von Seeckt, den opperbevelhebber van de ryksweerbaarheid, heeft gehad', volgde gisteren een onderhoud tusschen Stresemann en de leiders van de Schupo. liever mot een man dan met een vrouw. Vtouwen zijn zoo bijdehand I” „Lieve,” riep mevrouw Small, ,ik weet zeker, dat wij dat niet zijn 1” Euphemia verviel in haar stillen lach tn, nadat zij was geëindigd met het gil- lotj zeide zij alsof ze werd geworgd: „O, u laat mij nog eetw stikken, tan tetje Swithin zag de noodzakelijkheid lot lachen niet in hij verfoeide menschen, die lachten, als hijzelf er het grappige nnl van inzag. Ja, hij verfoeide Eu phemia, over wie hij altijd sprak als ,.dc dochter van Nick hoe heet ze <mk weer die bleeke Hij was naar peetoom niet geworden, zou het ge weest zijn, als hij zich niet met kracht - verzet had tegen haar buitenlandsche» ’iiiiarn. Hij haatte het om peetoom te zijn Swithin zei met waardigheid tegen Francie „Het is een mooie dag l m - voor den tijd van het jaar Maar Fuphemia, die heel goed wist, dat hij geweigerd had Tiaar peetoom te wezen, wondde zich tot tante Hester, en begon to vertellen hoe zij Irene mevrouw Soames - had gezien in de kerk, en in 't warenhuis. En was Soames bij haar T' vroeg ♦ante Hester, aan wie mevrouw Small neg geen gelegenheid had gehad het voorval te vertellen. ..Soames bij haar? Natuurlijk niet!” .Was ze dan alleen in Londen ..Neen ze was met meneer Bosin- nej Ze was uitstekend gekleed (Wordt vervolgd). lijk met een goedhartige minachting weid genoemd, Was een gewichtige persoonlijkheid, al was het alleen als levend bewijs van de houding der For ty teu* tegenover de „Schoone Kunsten” Zij was in h^t geheel niet „klein” maan eer lang, met voor een Forsyte donker haar dat, gevoegd bij haar gri ze ogen hear wat men „een Keltisch voorko men” noemt, gaf. Zrj componeerde lie deren met titels als „Diepe Zuchten”, «f ,Kus mij, Moeder, voor ik sterf”, een refrein als een beurtzang „Kus mij, Moeder, voor ik sterf Kus mij kus mij, Moeder, o Kus, o kus mij voor dat ik Kus mij, Moeder, voordat ik st- st- erf!” Zij schreef er de woorden zelf bij en maakte ook andere gedichtyn. In opge wekte oogenblikken componeerde zij walsen, waarvan er een, „de Kensing ton Draai”, te Kensington bijna natio naal was geworden, daar er een lieve melodie in de lage tonen in was. De dans was zeer origineel dan wa ren en haar „Liederen voor het kleine Volkje”, opvoedend en geestig tegelijk, vooral „Grootma’s George”, en dat liedje, bijna profetisch dóórtrokken van den toekomstige» imperialistische» geest getiteld „Sla hem zijn oogjes blauw.” Iedere uitgever nam ze aan, en tijd schriften als „De Groote Wereld”, en De beschaafde Gids voor Dames”, wa ren opgetogen ..Weer verscheen een van de geestige, fonkelende, en aan- Duitschland maakt op het oogenblik zeer cntieke momenten door, nu het een beslis sing moet nemen inzake het opgeven van het lydelyk verzet. De Regeering is giste ren haar beraadslaging met de Ryiksdag- en Landdagaigevaardigden, regeeringspresi- denten en vertegenwoordigers van vakver- eenigingen begonnen en ook heden zullen de besprekingen worden voortgezet. Het Ryks- kabinet zelve moet eenstemmig de opvatting zyn toegedaan dat zuiver om financieele redenen de verordeningen die tot verzet aansporen, niet meer te handhaven zyn. Deze meening wordt gedeeld door de ver tegenwoordigers der bezette gebieden, en zelfs de Duitsch nationalen uit het Rijnland en het Ruhrgebied zyn overtuigd dat een voortzetting van het lydelyk verzet uitge sloten is. Verwacht wordt dat het verzet reeds in de komende dagen zal worden, op geheven. Dit beteekent echter nog niet een capitulatie zoö zegt de officieuse .,Zeit” De bevolking van het Rynland en het Ruhrge bied wenscht een waardige behandeling efi geen enkele Duitsche regeering zal de be zette gebieden prysgeven, evenmin zal Mi nister Stresemann opgeven den eisch dat de verbannenen en gevangenen naar hun iiaardsteden kunnen terugkeeren. Deze wensch zal buiten kyf vergezeld gaan van het beding, dat het Duitsche gezag in de thaiis nog geoccupeerde gebieden zal wor den hersteld. 4 In elk geval zal Woensdag of Donderdag de beslissende verklaring worden afgelegd en zal dus deze week het schadevergoe- dingsvraagstuk een nieuwe en beslissende phase intreden. Men moet zich echter geen illusie maken dat de opheffing van het lydelijk verzet zonder meer de instemming zal erlangen van alle Duitsche partyen. Toen de tegen stand indertijd in Januari 1923 werd afgekondigd, genoot hy de sympathie van nagenoeg alle Duitschers; zelfs de coramu- histen en natuurlijk de Duitsch-nationalen al coquetteerden deze zoowaar met het actief verzet schaarden zich achter de regeering. Wat evenwel de beëindiging van den passieven tegenstand aangaat, maken uiterst rechte en uiterst links zich gereed om zich tegen den eventueelen stap, die waarschijnlijk spoedig een feit zal zyn, te kanten. Zoowel communisten als Duitsch- nationalen uiten zich in krasse termen te gen de voornemens der ryksregeering,, die zy verderfelijk achten voor Duitschland. Uterst rechts heeft al gedreigd met de op zegging van het vertrouwen in de coalitie- regeering van Stresemann en Ludendorff naar Berlynsche berichten melden heeft op een patriottische bijeenkomst een I over de materieele middelen om verder te ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den beaorgkring) 1 15 regels ƒ1.80, elke regel, meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjja. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer 8.58. O> de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededaeiingen bU contract tot «oor gerodeceer- den prijs. Groote lettere en renden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomet van soliedo boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd t Het vertrek uit Brussel had reeds bij hevige regen en wind plaats. De proefballon bemand door den Belgi schen luitenant Gheude, vertrok in de rich ting der Duitsche grens. De „J. F. Duro”, de „Picardie”, de „Bel- gica", de „Helvetia", de „Baushu III”, de „Salvoie”, de „Polar" en de „U. S. Navij 6699" stegen de een na de andere in goede orde op. De ,U. S. Army S. veroorzaakte een incident, doordat <lez| balkin, tengevolge der onhandigheid van I den loods, zich bjj het vertrcMten tegen <l/n Belgischen ballon „Ville de Brïb^llesrpdie over geheel zyn lengte scheutxle en ónmogelijk kon ver trekken. De „Saint Louis” werd door een hevlgen rukwind tegen den grond geslagen en scheurde open. Ondanks de botsing met de Bruxelles" kon de „U. 8. Army vertrekken. Vervolgens stegen de hoogte in de „Mar garet”, de „Esperio", de „Prjgce de „Zurich’ 'en de „Fernande II". Boven Mechelon werden de ballons door zwaar onweer overvallen. De „Polar”, be mand door den bestuurder Gomez Guillar- mon en den hulpbestuurder Penerenda Barca werd boven Heyst op den Berg door roden bliksem getroffen en stortte van een Tsjechische een nota ontvangen heeft, waar- groote hoogte in duizelingwekkende vaart doenlijke liedjes van mejuffrouw Fran- I Natuurlijk had Roger gelijk het was cie Forsyte wijzelf werden tot tranen -- J en lachen bewogen. Mejuffrouw For ss te zal het ver brengen.” Mtft het ware inslinkt van haar ras had Francie het zich tot taak gesteld do juiste personen te kennen menschen die over haar zouden schrijven'en spre ken ook menschen uit de Groote We reld terwijl zij in haar hoofd een lijst opmaakte waar, en'bij wiè, zij haar bekoringen moest uitoefenen, en een oog hield op de schaal van gesta dig rijzende prijzen, die in haar gees tesoog vertegenwoordigden. Op aéze wijze bezorgde zij zichzelve de alge^ meene achting. Eer», toen haar aandoeningen werden opgez^eept door een ernstige liefde want de richtipg van Roger's leven met zijn ziekelijke' verzamellucfit van huis- eipendom, had bij zijn oudste dochter een neiging tpt hartstocht veroorzaakt -r ondernam zij een groot on ernstig weik, en koos den Sonatevorm voor de viool. Deze was de eenige van haar soortbrengselen, waarmede zij de For syte? hinderde zij voelden dadelijk, dat die niet verkocht zou worden. Roger die het nog al aangenaam vond een knappe dochter te hebben, en dikwijls toespelingen maakte op het zakgeld dat zij voor zichzelf verwierf, werd door deze viool-sonate verschrikt. „Een prul noemde hij ze. Francie had van Euphemia een paar jonge fla- geolettisten geleend, om ze te spelen in den salon van de Pr'nro’« Gardens een prul, maar ook vervelend Dat soort nonsens, dat niet verkocht wordt, in het geheel geen prul verre van dien. En toch, ondanks het scherpe, gezon de verstand, dat de waarde van kunst bepaalde naar hetgeen ze opbracht, be treurden eenige Forsytes het tante Hester, bijvoorbeeld, die altijd muzi kaal was geweest dat de muziek van Francie niet „klassiek” was hetzelf de met haar gedicÖten. Maar och, -.oo it Is tante Hester zei, er bestond tegen woordig geen poëzie meer alle ge- gedichten waren „kleine, luchtige din gen.” Er was niemand die een g dicht kon schrijven als ..Het verloren Para dijs”, of „Jonker Harold” die deden loeien dat men werkelijk iets gelezen had. Maar het was toch aangenaam voor Fiancie iets te hebben waarmee zij zich bezig hield, terwijl andere meisjee geld uitgaven met boodschappen te doen, êerdiende zij het En beiden, tante Hes tol en tante Juley, waren altijd bereid te luisteren 'naar het laatste verhaal, hoe het Francie gelukt was een hooge- ren prijs te maken Zij luisterden nu met Swithin. die voorwendde, dat hij het niet deed, want die jonge lieden spraken zoo snel, en zoo binnensmonds, dat hij nooit kon oovangen, wat zij zeiden En ik kan me niet indenken,” zei mevrouw Septimus, „hoe je 't aanlegt. Ik zou het nooit durven f” Francie lachte even. .Ik handel veel 63) - En ofschoon Swithin eenigszins van ztreek raakte, toen hij zoo werd gestuit op het punt van iets gewichtigs te zeg gen, herkreeg hij spoedig zijn minzaam heid. Hij hield nog al van Frances „Francie”, zooals ze in de familie ge noemd werd. Ze was zoo levendig en m. had hem verteld, dat ze een aar dig potje gemaakt had, dat ze met haar liederen verdiende hij vond dat heel knap van haar. Hij was nog al trotsch op zijn libe rale opvatting omtrent het werk van vrouwen hij zag niet in, waarom ze geen schilderijen zouden schilderen, pf lederen componeeren, of zelfs boeken schrijven, vooal als zij daarmee een aardig stuivertje konden verdienen; in tegendeel het hield haar van ver keerde dingen af. Ze waren immers geen mannen „Kleine Francie”, zooals ze gewoon-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1