4 a Tonic NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWUK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. 15347 Woensdag 26 September 1623 62* Jaargang OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I )ON Winkelier wnstratie het HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van U Sf Staking van het lijdelijk verzet. oenintfen* IN 3 1*0 (Wordt vervolgd). I ren, ties. it enorm t de me zakelijke Het licht, dat wij voor ons zelf ontste ken, schijnt ook voor anderen. RUSLAND. Begin September is aan alle diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou gelegènhokl gegeven tot bezichtiging van het gebouw verseele genees ten mathiek, en Jioht per doos. IJGBAAR. Op de Ruhrbevolking heeft het bericht dat het Ryk besloten heeft den passieven tegenstand op te heffen niet veel indruk ge maakt ,het bericht werd met de grootste onverschilligheid begroet. UDA i en het >81 70 FEUILLETOW. Mevr. J. P. WE SS ELI NE—VAN ROSSOM. Nadruk verboden. in Parijs heeft het iwsluit tot opgeven van het verzet zooals begrijpelijk is groote voldoening gegeven, etrhulde wordt ge bracht aan Poincaré. Talrjjk zyn echter ook de waarschuwingen, dat men niet moet den ken dat alles nu gewonnen ds en dat men nu ten zeerste op zijn hoede moet zjjn. Stresemann, zoo zegt men, sluit de kas der steungelden, maar dit beteekent niet dat hij den wensch heeft te kennen gegeven zyn verplichtingen na te komen, dat hij vrede lievende bedoelinge zou hebben. Hij legt de wapens neer wegens geldgebrek. Dit mag men niet vergeten by de beoordeeling van den toestand en de bepaling der aan te ne men houding, BELG IE. Een eigenaardig bericht. Een Brusselsch blad verneemt, dat de douane te Zeebrugge een belangrijke vangst heeft gedaan. Een gewapende sloep, die de Hollandsche vlag voerde, zou door de storm in de haven van Zeebrugge hebben moeten binnenloopen. Het had een lading champag ne en andere alcohol!ache dranken met be stemming naar Amerika aan boord, ter waarde van ongeveer 100.000 frank. De be manning zou gewapend zün geweest. De ka- piteih en de eerste stuurman zijn gearres teerd. Poincaré heeft zyn eerste doel bereikt, zoo zegt men in Londen. Zijn aanzien in Frankrijk is grooter dan ooit, terwy’l h(j de personificatie is van de sterke vastbesloten heid van Frankrijk. Deze vastberadenheid steekt gunstig af bij de kleurloosheid en ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «a lr-6 nftli 1.80, alk* ragal maar ƒ046. Van buiten Gouda 1—6 ragals 1.66, alka ragal bijslag op den prijs. Liefdad INGEZONDEN MEDEDE1 da voorpagina 50 booger. Gewone advertentün en ingezonden ntedndeelingaa 14 contract tot neer gONdnoaer- den pril»- Groote letters en randen worden berekend naar plaatartimte. Advertentifcn kunnen worden ingezonden door tusachenkonut van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname versekerd te rijn. In een artikel in de „Zeit” wordt in een hoofdartikel ongetwijfeld van de hand van den Rykskanselier betoogt dat de mogelijk heid thans bestaat dat met het einde van het lydelyk verzet het tot onderhandelen komt met de geallieerden. Maar de schrijver acht het niet uitgeslo ten dat daarby voorwaarden zullen worden gesteld onvereenighaar met de nationale eer, waarbij de souvereiniteit van het Rijn en Ruhrgeb'ied wordt aangetast en het Rijk grond zal worden ontrobft, men verder het Ryk voorwaaiden zal willen opdringen en onder bedreiging met geweld onmogelijke onderteekepingen eischt, hetzy met betrek king tot de Rijn- en Ruhrquaestie, hetzij met betrekking tot de schadevergoedingen. Als het daartoe komt, dat ,zoo zegt hy, is de quaestie van capitulatie of weigering daarvan aan de orde en wjj hebben het volle vertrouwen, dat de regeering in zulk een oogenblik de Duitsche eer en waardigheid zal weten te beschermen. Voor alles staat daarom dat ailon zich vaderlandschlievend moeten scharen om de regeering opdat zy sterk en tot tegenstand in staat blyft nu het lydelyk verzet onder den dwang der omstandigheden moet wor den opgeheven. In de algemeene vergadering van den Bond ontstond een groote discussie over het voorstel der juridische commissie om art 10 zoo uit te leggen, dat de regeeringen le vrijheid zullen hebben zelf te beslissen, of zy eervaangevallen staat militairen bijstand willen verleenen. Nadat Frankrijk verklaard had deze uit legging van artikel tien, die op scWtterenoe iet origi- België verheugt zich zeer over het besluit van de Duitsche regeering. Over het alge meen verbindt men aan dit feit groote ver wachtingen en een dadelijke groote vermin dering van de levensmiddelenduurte, Le Soir spreekt reeds van een groote overwinning na vyf jaren stryd. fiOÏDSCHE COURANT. Kynland en in het Roergebied sinds negen maanden uitgehouden lijdelijk venzet alleen op de ryksregeering rust. Tevens betuigde de rykskanselier den vertegenwoordigers der verschillende partyen zyn dank voor de bereidwilligheid mede te werken aan het uitvoeren van de thans nootzakelijk gewor den maatregelen. Ln den namiddag vond een bijeenkomst plaats van den rykskanselier met vertegen woordigers van verschillende economische groepen en van de verschillende beroepen in het bezette gebied en met leden van het ryks- en het Pruisische kabinet. De ryks kanselier stelde de aanwezigen in kennis van de eenstemmige opvatting der ryksre- geering ten aanzien van de noodzakelijk heid van de opheffing van het lydelyk ver zet. Hiertegen werd van geen enkele zijde bezwaar geopperd. De vertegenwoordigers van alle aanwezige groepen spraken zich uit voor de opheffing van het lydelyk verzet en uitten den wensch hiertoe in het belang van de bevolking in het Rijnland en in het Roergebied. Men was unaniem van oordeel, dat hervatting van den arbeid algemeen en naai- uniforme richtlijnen moet geschieden en dat een afzonderlijk optreden van afzon derlijke groepen beslist moet worden ver meden. Ten slotte legde de rykskanselier er den nadruk op, dat de ryksregeering ook voor het vervolg haar doeleinden, n.l. weder toe lating van de uitgewezenen, invrijheidstel ling van de politieke gevangenen en herstel van het gezag in het Rijnland en in het Roergebied onder alle omstandigheden zal handhaven. De vergadering eindigde met een krach tig getuigenis ten gunste van de eenheid naar binnen en naar buiten van het rijk. In de bijeenkomst van het Rijkskabinet is daarop een proclamatie opgesteld, die in overleg met de commissie voor buitenland- sche aangelegenheden hedenmorgen aan het Duitsche volk zou worden voorgelegd. BUTTENLANDSCH NIEUWS. DU1T8CHLAND. Een nieuw offer van de tijdsomstandig heden is, naar de „Germania” meldt, hel jnaandelyksch tijdschrift „Dks Zentrum" De uitgaven daarvan is tot? betere t|jden uitgesteld. Om echter den Windhorstbond. die in „Das Zentrum” een. geestelijk middel punt heeft, niet geheel in den steek te laten aal van 1 October af van het wake'ylcsch bijvoegsel der „Germania” een pagina ter bespreking van de voorkomende vraagstuk^, ken aan den bond ter beschikking worden gesteld. s. D.DD.rijn ie hevigste ren. Koopt efflacon bij omstraUa (beboortede tot eten baaorgtriag) v“i an den baiorgkriag* meer ƒ040. Advertentten ln hrt Zatertagnummer M igheida-adTwtentün de helft m dan pr#*- KLINGEN: 1—4 ragnte ftJ», elke ned mar /1M O> De besprekingen, die te Genève worden ge voerd tusschen Benes en den Hongaarschen minister-president staan op het punt voor- loopig te worden beëindigd. Volgens een bericht van het Tsjecho-Slo- waksah persbureau werden de besprekingen gevoerd in den geest van het ernstige ver langen tusschen beide landen goede betrek kingen tot stand te brengen, de moeilijkhe den uit den weg te ruimen en een atmos- pheer van wederzydsch vertrouwen te scheppen met het oog op de 'financieele en economische reconstructie van Hongarije. De besprekingen hebben, tot de volgende resultaten geleid: Een gelijke regeling voor de grensbewaking ter verhindering van grensincidenten; de ter gelegenheid van de laatste fusillades gewonde personen zullen worden schadeloos gesteld; van haar kant neemt de regeering van Tsjecho-Slowakije maatregelen om moeilijkheden voor de Ma- gyaren te voorkomen. Besprekingen zullen nog plaats hebben over de goedkeuring van een handelsver- drag, een verdrag betreffende de grensver- bindingen en een verdrag voor de uitwis seling van goederen. In de vergadering is in de derde commis sie der Assemblée van den Volkenbond een stryd ontketend over de quaestie van het voortbestaan der ontwapeningscommissie. De opheffing dezer commissie zou in het bizonder den band met de arbeiderswereld verbreken. De opheffing werii voorgesteld door den Franschman Requin en met klem bestreden door Robert Cecil. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco par poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.88. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyr dagelijks geopend van 9—6 uur.; Adminietrati* Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 wjjze door den Belgischen rapporteur Rolin toegelicht was, te zullen aanvaarden, in het vertrouwen, dat spoedig het algemeen waar borgde ni rag de dat verdrag onderteekenen- de staten verplichten zal overeenkomstig de beslissing van den volkenbondsraad te han delen, waardoor de beteekenis van artikel tien niet meer zoo belangrijk zal zjjn, ver klaarde mr. Limburg namens de Nederland- sche delegatie het voorstel eveneens te on dersteunen in de uitdrukkelijke veronder stelling echter, dat de Nederlandache op vatting onberoerd blyft en dat de regeerin gen ook de vrijheid hebben te beoordeelen of inderdaad van aanval in den zin van ar tikel tien gesproken moet worden. De voorzitter der juridische commissie, Motto, bevestigde dit beslist Daar Perzië de interpretatieve resolutie echter als een verzwakking van artikel tien opvatte, stesmle dit land tegen, waardoor de resolutie niet kon worden verklaard te zijn aangenomen^ Canada, op-welks verzoek de interpreta tieve resolutie was voorgesteld, heeft dit negatieve gevolg zichzelf te wijten, daar de Canadeesche delegatie de vergadering wist te bewegen onmiddellUk te stemmen en het door Perzië gevraagde uitstel van drie da gen, teneinde de Perzische regeering tot an dere instructies te kunnen bewegen. Piet toe te staan. 1 werkeloosheid van de politiek van elders. Met dat elders bedoelt het blad natuurlijk Engeland. - Al heeft Poincare eahter zyn eerste doel bereikt ,de moeilijkheden beginnen nu eerst met recht, vervolgt het blad. Want Poin- caré’s hoofddoel is toch het verkrijgen van reparatiegelden en Duitschlande onderwer ping zou Frankryk al weinig baten zonder de betaling van zijn schuld in francs of fmneawaanden. Het eerste vastgestelde doel van Poincaré was betrekkelyk eenvoudig. Het bestond uit niets anders dan vastberadenheid, tot eiken prys. De vraagstukken, welke nu om een oplossing vragen, eischen een politiek be leid en economisch doorzicht, waarvan de streng juridische Poincaré nog niet veel biyk heeft gegeven. wil was, en toch kon zij ver genoeg gaan, daar zou hij wel om willen wed den. Hij kende de vrouwen ze waren niet voor niets geschapen met zulke zachte oogen en mooie figuren, zooals die kerel, Soames, aardig gauw zou merken, indien er iets aan was van hel peen hij gehoord had over dien „Boe kanier”, dien vent. Hij stond op, liep de kamer door, en bleef voor den spiegel boven den* mar meren schoorsteenmantel staan; en daar bleef hij geruimen tijd de weerspiege ling van zijn gelaat bekijken. Het Had een uitdrukking eigenaardig bij en kele mannen alsof het in lijnzaad- olie was gedoopt, met zijn donkeren, met cosmetiek ingewreven knevel, en het kleine, in het oog vallende begin van bakkebaarden, en bezorgd voelde hii een klein puistje aan den kant van zijn lichtgebogen, dikken, glimmenden neus. Intusschen had de oude Jolyon den overgebleven stoel in den geriefelijke» snLn van Timothy gevonden. Zijn komst had duidelijk een einde aan het ge spt k gemaakt, en beslist eehige ver legenheid teweeg gebracht. Tante Juley had, met haar welbekende goedhartig heid, zich gehaast de menschen weer op hun gemak te zetten. ..Ja, Jolyon,” zeide zij, „wij hebben juist gezegd, dat je hier in lang niet bent geweest maar dat moet ons niet verwonderen. Je hadt het natuurlijk druk James zei juist, dat het zoo'n drukke tijd van het jaar was hem naar de vestibule om te zien wie „die 4.30 race” had gewonnen. Hij zeide, dat hij doodmoe was en dat was een feit, daar hij den geheelen middag met zijn vrouw had rondgereden naar tentoonstellingen”. Eindelijk was hij gaan zitten. Een man moet zijn eigen leven leven. Toen hij op dat oogenblik uit den er ker keek want hij hield van dat zitje, omdat hij er iedereen kon zien voorbijgaan viel zijn oog ongeluk kig, of misschien gelukkig, toevallig op de gestalte Soames, die over den weg kwam uit de richting van Green Park, met de kennelijke bedoeling binnen te komen, want hij ook behoorde tot „The Iseeum.” Dartie sprong op, greep zijn glas, mompelde iets over „die 4.30 race” en verdw een snel naar de speelkamer, waar Soames nooit kwam. Hier leefde hij in volkomen afzondering en sche merlicht, zijn eigen leven tot half acht; op dat uur moest Soames de club stel lig verlaten hebben. Het ging niet aan, zooals hij zich tel kens voorhield wanneer de drang in hem te sterk werd om zich te voegen bij het gebabbel in den erker het ging beslist niet aap met zijn geringe geldmiddelen, en den „ouden man” (James), die altijd boos was gebleven sinds de kwestie óver de petroleumaan- deelen, wat zijn schuld niet wos ge weest aan een standje met Winifred te wagen. Als Soames hem in de Club'zag, zou 46) - Maai Swithin, die den naam van Ire ne 'hoorde noemen, keek streng naar Euphemia, die, wat waar is, er nooit goed uitzag als zij gekleed was, hoe het dan ook moge geweest zijn bij an dere gelegenheden, en zeide „Ik twijfel er niet aan, of zij zag er op-en top als een dame uit. Het is een genoegen haar te zien Op dit oogenblik werden James en zijn dochters aangediend. Dartie, die er vreeselijk naar verlangde iets te drin ken, had een afspraak met zijn dentist voorgewend en had, nadat hij bij de Martile Arch was afgezet, een huurrij- tuigje genomen en zat nu reeds voor het raam van zijn club in Piccadilly. Hij vertelde aan zijn boezemvrienden dat zijn vrouw hem ha<J willen meene ten om eenige visites te maken. Maar dat lag niet in zijn lijn niet precies. Hm Hij riep een kellner aan, en zond het haar zeker ter oore komen, dat hij in het geheel niet bij den dentist was geweest. Hij kende geen familie waar alles zoo „uitkwam”. Hij zat onrustig tusschen detfgroen laken speeltafels op vingers te bijten, met een diepen rim pel op zijn olijfkleurig gelaat zijn bee rier., die in geruite broekspijpen gesto ken waren, over elkaar geslagen, ter wijl zijn leeren laarzen door de duis ternis heenglansden en hij vroeg zich 'af waar, voor den duivel, hij het geld vandaan zou halen, indien Erotic den Lancashire Beker niet won. Zijn gedachten dwaalden somber naar de Forsytes terug. Wat waren zij texjh een bende I Het was niet mogelijk jets van hen te krijgen tenminste, het was buitengewoon moeilijk. Zij waren zoo verd eigenaardig in geldzaken; er was onder hen geen sportman, be halve misschien George. Die kerel, Soa mes bijvoorbeeld zou een stuip krijgen als je probeerde een bankbiljet van 10 van hem te leenen, en als hij geen stuip krijgen, zou hij met zijn vervloekt aanmatigenden lach je aankijken, als of je een verloren ziel waart, omdat je in geldgebrek verkeerde. En die vrouw van hem (Dartie wa tertandde onwillekeurig) hij had ge tracht met haar op goeder^ voet te zijn, zooals dat behoort met iedere aardige schoonzuster, maar hij zou vervloekt wezen, indien de in zijn gedachten gebruikte hij een ruw woord iets tegen hem wilde zeggen ze keek werkelijk naar hem alsof hij een hoop „Zei hij dat sprak de oude Jolyop terwijl hij James scherp aankeek. „Het zou niet half zoo druk zijn als ieder zich met zijn eigen zaken bemoeide.” James, die somber zat te peizen in een kleinen stoel, waaruit zijn knieën: in de hoogte staken, schuifelde onrus* hg met de voeten en zette er een op (hr kat, die, onverstandig genoeg, van den ouden Jolyon was weggeloopen, om bij hem een schuilplaats te zoeken. „Wel, hebben jullie hier een kat vroeg hij op beleedigden toon, terwijl h’j’ zijn voet zenuwachtig terugtrok, daar hij voelde dat hij die in het zach te, fluweelige lichaam drukte. „Verscheidwe”, zeide de oude Jo lyon, terwijl hij van het eene gelaat naar het andere keek „ik trapte er ook juist op een.” Hierop volgde een stilte. Daarna vroeg mevrouw Small, terwijl ze haar vingers in elkaar sloeg en met aandoenlijke kalmte rondkeek „En hoe maakt het de lieve June Een tikje humor blonk door de streng heid van Jolyon's oogen. Een buiten gewone oude vrouw, die Juley 1 Nie mand kon, zooals zij, altijd iets ver keerds zeggen I „Slecht f” zeide hij„Londen is niet goed voor haar te veel men- rchen om haar heen, te veel gebabbel bij elkaar, met halve woorden.” Hij legde nadruk op de woorden, en keek James opnieuw in het gelaat. Een artikel in Stresemann’s orgaan de „Zeit”. De meening in de geallieerde landen. Toenadering tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije. De be moeienis van den Volkenbond. Gistermiddag zyn in Berlyn de beprekln- gen voordgezet van den Rykskanselier met vertegenwoordigers van alle politieke par tyen uit het bezette gebied. De rykskan selier zette den financieelen toestand van 't ryk uiteen, die, wanneer de Roercredie- ten nog langer worden uitbetaald, econo mische, speciale en binnenlandsch-politiekc gevolgen kunnen hebben en vermoedelijk moeten hebben, die door de regeering en het volk niet gedragen kunnen worden. Hy merkte daarna op, dat de bemoeiin gen der ryksregeering om met de voorma lige vyandeljjke mogendheden tot een schik king te komen ,die Duitschland de inwilli ging zy'ner voornaamste eischen (terugkeer der venbannenen, invrijheidstelling der ge vangenen en herstel der souvereiniteitsrech- ten in het RjjnJvnd en het Roergt^ied) voor het opgeven van ’t lydelyk verzet verzekert, geen resultaat opleverden. Bovendien is ook door het voorzetten van den lijdelyken te genstand geen resultaat ten gunste eener verbetering van den buitenlandsch-politie- ken toestand te verwachten. In de besprekingen /He volgden op de uit eenzetting van den rykskanselier, plaatsten zich de vertegenwoordigers van de partyen der bezette gebieden, met uitzondering van de Duitsch-nationalen, eens van zin op het standpunt, dat de onvermijdelijke conclusie moest worden getrokken uit de financieele uitputting, die dwingt het passief verzet op te geven. Anders bestond het gevaar, dat het lydelyk verzet, dat eön krachtig wapen was tegen de bezetting, die in stryd met het recht geschiedde, een wapen werd, gericht tegen het volk zelf. De vertegenwoordigers van Rynland en het Roergebied zouden op zich nemen de bevolking der bezette ge bieden weer te bewegen ordelyk het werk tg hervatten. Nadat de vertegenwoordigers der politie ke partyen hun verklaringen hadden afge legd, stelde de rykskanselier vast, dat de verantwoordelijkheid voor het besluit tot opheffing van het door de bevolking in het

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1