e I I I A K HR en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN i 62« Jaargang Donderdag 27 September 1928 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen is. «JE. :ts. lil ZOON HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van i.. zieken. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU s WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Een proclamatie der Duitsche Regeering. war tut. O> niet tot me, dat waar- Duit- leren, »k|ee- i, J Evenals de menschen, hebben ook de ideeën voorouders. op- chje Ij niet O U D A. held? •ek: oek. gen. FEUILLETOM. M«vr. J. P. WBSSELINK—VAN POSSUM. Nadruk verboden. komende tijden van de ernstigste moreel* beproeving en materieelen nood, de groot ste eensgezindheid te bewaren Slechts zoo zullen wy alle voornemens om het ryk te doen uiteenvailen te met kunnen doen. Slechts zóó zullen wy de eei en het leven van de natie kunnen behou den. Slechts zoó zullen wy de vryheid kun nen herkrygen, die uns onschendbaar reëht is". Gelyk met deze proclamatie werd een tweede gepubliceerd door de vertegenwoor digers van het boette gebied, waarin het besluit der ryksr&eering in naam der be volking van het IttMr- en Rijngebied wordt goedgekeurd en het hervatten van den nor malen arbeid in de bezette gebieden wordt aanbevolen. De Regeering heeft verder reeds voorbe reidingen getroffen om het bedrijfsleven in net Ruhrgebied te herstellen, waarby men wil trachten te vermyden dat de arbeid op willekeurige wyze wordt hervat. lijk gelukken zal, zyn bondgenooten tut zijn standpunt te bekeeren, dat het Rynland aan Duitschland ontrukt moet worden. De bond genooten van Frankryk, in de eerste plaats Engeland en dan ook Italië, zullen nu eer lang in deze zaak kleur moeten bekennen. Onderwerpen zy zich aan Frankryk'» wil en zyn zy bereid de afscheiding van het Ryu- land good te beuren, dan zal de vraag van een breuk, tusschen Frankryk en Duitach- land acuut wonden. Op deze beslissing van de bondgenooten van Frankryk kon de Duitsche regeering niet vooruitloopen en daarmede is ook, zoo vernam de corr. van het Hbld., de eiscli dei Duitsch-nationalen .tot een onmiddeU ijken breuk afgedaan. De „B. Z. a. M." beeldt aan het partijbe stuur der Duitsch-nationalen de vraag voor gelegd, wat de party van een breuk met Fmakrjjk verwacht. In een uitvoerige ver klaring zet het partijbestuur uiteen, dfct men om te beginnen een ultiamtum tot Frankryk zou moeten richten, waarin de volledige ontruiming van het Ruhrgebied de opiheffing van alle in stryd met het Vre desverdrag zynde verordeningen, de terug keer der uitgewezenen, amnestie voor de veroordeelden en het weder op hun posten terugkeeren der verdreven ambtenaren ge- eischt wordt. Verwerpt Frankrijk dit nlti* matum, dan 'moet Duitschland verklaren, d^t het vredesverdrag van Versailles voor Duitschland dan niet meer bestaat. Er ont staat dan een verdraglotae -toestahd, die Duitschland weer volkomen vrijheid vun handelen geeft. In elk geval zal dan de ge heele wéreld gedwongen worden, ten, aan zien van het geheele Duitsche vraagstuk definitief haar houding te bepalen. a Wij kunnen” .aldus besloot de verklaring der Duitsch-nationalen, „in het bewustayn «Ier nog steeds aanweeige en door de verscher ping van den toestand weer herleefde Duit sche kracht elke mogelijkheid met .genist- heid en vertrouwen ouder de oogéh zien." De veel besproken kabinetszitting heeft in Londen thans plaats gehad. De zitting duurde 2% uur, een communiqué ervan werd echter niet verstrekt. Men meent te weten, dat Baldwin een zeer uitvoerig overzicht heeft gegeven van z(jn onderhoud met Poincaré en dat besloten is geenerlei beslissing te nemen aangaande de te volgen politik vóór de vertegenwoor digers der Dominions gehoord zijn en vóór men iets naders weet omtrent de ontwik keling van den toestand in Duitschland. Duitschland’» capitulatie in het Ruhrge bied verleende de zitting natuurlijk buiten- gemeene belangrijkheid in verband met de behoefte aan een duidelijke politiek van Groot-Brittannië by de voor de deur staande onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland en tusschen de Geallieerden. Er werd geen beslissing genomen ten aan ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, par week 22 cent, overal waar da bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad f8M. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureaui MARKT 11. GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tek 545 :rgie, neerslachtig- «tanden, hypochon- l, moeten de uit- gratis toezending JL-. 2589 16 uhem. In Mynchen werden gisteren reusachtige plakkaten aangeplakt, waarin werd' aange spoord tot deelneming aan veertien massa- vergaderingen der nationaal-socialisten. In deze vergaderingen zullen Hitler en de an dere leidersaler nationalisten over de thans „een feit geworden ineenstorting” 'spreken. De „Münchener Post” beweert te weten dat de nationaal-socialistische «stormafdee- lingen» en de bond „Oberland” tegen Vrij dagmorgen vier uur een alarmbevel hebben ontvangen. Voor de organisatie Rossbach zou dit reeds op hedenavond zjjn bepaald en ook de andere Beiersche strijdhonden moeten tegen Vrydag njobilisatiebevelen ontvangen hebben. De Beiersche Regeering heeft als voor- zicHtigheidsinaatregei tegen deze eventueele naionaal-socialistische acties, Dr. von Karr regeeringspresident van Opper-Beieren tot .algemeen staatscommissaris voor de hand having van orde benoemd. Dit optreden van de Regeering is nogal opmerkelijk, omdat von Karr zelf naar den rechtsradicalen kant neigt. Zooals men weet hééft de Duitsch-natio- nale leider Dr. Heugt bij de besprekingen bij den rjjkskanselier een onmiddellyken breuk friet Frankrijk geëischt en in de krin gen der rijksrégeering moet men zich ook zeer ernstig met deze vraag hebben bezig gehouden. De eigenlijke beslissing over de vraag, of het tot een breuk met Frankrijk moet komen, kon echter eerst later worden genomen. Zij hangt er van af, of het Frank- 65) - Niemand sprak een woord. Er was een gevoel over hen geko men, alsof het te gevaarlijk was een stap in eenige richting te -oen, of een opmerking te wagen. Iets als het besef van iets dreigends, dat den toeschou wer van een Grieksch treurspel over komt, was die overvolle kamer, die ge vuld was met die oude mannen met witte hairen, in gekleede jas, en naar de mode gekleede vrouwbn, die allen van hetzelfde bloed waren, en tusschen wie een niet te omschrijven gelijkenis bestond binnengeslopen. Niet, dat zij er zich van bewust wa ren de bezoeken van zulke noodlot- t’ge en bittere geesten worden alleen gevoeld. Toen stond Swithin op. Hij wilde daar niet zitten met zoo’n gevoel over zich 7- hij liet zich door niemand op zijn plaats zetten En zich met groot vertoon door de kamer heen werkend, gaf hij ieder afzonderlijk de hand. j.JuUie moeten Timothy van me zeg gen. En ook hij vroeg naar Timothy. En alsof ze voelde dat eenig gevaar baai jongeren broeder bedreigde, pre senteerde tante Juley hem op eens thee „Daar staat ze nu, koud gewor den, op je te wachten in de achterka mer.” zeide zij, „maar Smither zal ver- sche voor je zetten.” De oude Jolyon stond op „Dank je,” zeide hij, terwijl hij James strak aankeek, „ik heb geen tijd voor thee, en lastig en al het overigeIk tad al thuis moeten zijn. Goedendag, Julia goedendag Hester goedendag, Winifred.” Zonder verder ceremonieel vertrok hij Toer hij weer in zijn rijtuigje zat, vervloog zijn toorn, want zoo ging het altijd met zijn woede als hij uitgeva ren had, was ze verdwenen. Hij werd droefgeestig gestemd mis schien had hij hun den mond gestopt, maar ten koste van wat Ten koste van de zekere wetenschap dat het ge lucht, hetwelk hij pich voorgenomen had niet te gelooven, waar was. June was verlaten, en wel voor de vrouw van den zoon van dien ventHij voel de dat het waar was, en deed zich ge weld aan te doen alsof het niet zoo was maar de pijn, die hij onder dit t esluit verborg, begon zich langzaam maai zeker te uiten in een blinden wrok tegen James en zijn zoon. De zes vrouwen en de eene man, die in den kleinen salon waren achtergela ten. begonnen, zoo kalm als het maar Heel gemakkelyk zal dit alles echter nog wel niet gaan, en het is een gedelegeerde uit het bezette gebied, die aan de Berlyn- sche besprekingen heeft deelgenomen, die thans schryft, dat het heelemaal niet dui delijk is hoe de regeering zich het opheffen van het lydelyk verzet in de praktflk voor stelt, hoewel dit veel belangrykw i.^ dan haar zoo goed gemeende verklaring. De „frontsoldaten” zien In, dat men te Berlyn den strijd aaijfeRyn en Roer in het geheel niet heeft begrepen. Men heeft de laatste financieele reserves uitgegeven, zon der de beslissing op het'slagveld te zoeken en voor den terugtocht en de demobilisatie der troepen is in het geheel niets vo'orbe- redd... Een beslissing over hetgeen na het staken van het lydelyk verzet zal gebeuren heeft de regeering nog riiet getroffen. De regeering hoopt en blijft hopen. Intus^chen worden de uren en dagen in het bezette ge bied tot wek^n en maanden. Zeer bezorgd keeren de gedelegeerden uit het Rynland naar huis terug. Het 'Berliner Tageblatt vernam uit het Ruhrgebied dat in een reeks van bedrijven werd beslóten ook voortaan niet te werken, zoodra de Franschen zich met de bedrijven bemoeien, terwijl de christelijke vakvereni gingen, die onder de arbeiders in het Ruhr gebied eensterken aanhang hebben, een pro test tegen onvoorwaardeljjke overgave naar Berlijn zonden. Zeer levendig wordt <je eisch geuit alles op het spel te zetten tegen het sluiten van een verdrag, waarbij de huidige toestand tot een rechtstoestand zou worden gemaakt. Het denkbeeld omdlën Franschen de volle verantwoordelijkheid te latep voor den toe stand, dien zij doof hun binnenrukken en wekken, uit, den weg te ruimen „Mijn lieve, hij houdt van iemand mee te nemen die zich goed 'kleedt, en met wie hij eer kan inleggen. Ik zalden rijtoer nooit vergeten, dien ik piet hem gedaan heb. Dat was een gebeurtenis” En over haar dik, rond oud gelaat ver spreidde zich een oogenblik een glans van ongewone tevredenheid, daarop werd hét weer pruilend, en tranen kwamen in haar oogen. Zij dacht aan den rijtoer, lang geleden, met Septimus Small. James die, in den kleinen stoel, weer in zijn zenuwachtig gepeins was ver vallen, ging met een ruk rechtop zitten en zeide plotseling „Swithin is toch een grappige kerel,” op een toon als of hij het maar halt meende. Het stilzwijgen van den ouden Jolyon zijn strenge oogen, hielden hen allen in 'ben soort verlamming. Hij was zelf in de war gebracht door de uitwerking van zijn eigen woorden een uitwer king, die het gewicht van het gerucht dat hij was komen tegenhouden, scheen te versterken maar hij was nog altijd boos. Hij had nog niet met hen afgedaan. Neen, neem, hij zou hun nog eens een paar vegen uit de pan geven. Dat wenschte hij zijn nichtjes niet te doen, met haar had hij geen oneenig- heid een jonge, presentabele vrouw werd altijd door Jolyon ontzien maar die kerel, James en misschien in een minderen graad die anderen, verdienden alles wat ze konden krij- 1 een vaste valuta, het instandhouden van het economisch leven en de verzekering van het enkele bestaan van ons volk ón mogelijk worden. Dit gevaar moet in het belang van de toe komst van Duitschland en evenzeer in het belang van Ryn- en Ruhrgebied worden afgewend. Teneinde het leven van volk en staat te houden, staan wy thans voor de bittere noodzakelijkheid, den strijd af te breken. Wij weten, dat wij daarmede van de bewoners der bezette gebieden een nog zwaarder moreel offer vragen dan tot dusver. Vol vertrouween was hun strijd, voorbeeldeloos hun zelfbeheersching. Wij zullen nooit vergeten wat zij geleden heb ben, die in het bezette gebied zooveel ver dragen hebben. Wij zullen nooit degenen vergeten, die liever hun geboortplaats ver lieten dan de trouw aan het vaderland te breken. Het zaJ de eerste en voornaamste taak der rijksregeering blijven, er voor te zorgen, dat de gevangenen worden vrijge laten en dat de uitgewezenen terugkeeren. Vóór alle economische en materieele zor gen gaat de strijd voor deze elementaire menschenrechten. Duitschland heeft zich bereid verklaard, de grootste materieele offers voor de vrijheid der Duitsche volks- genooten en Duitsche burgers te brengen. Deze vrijheid vormt voor ons echter geen object voor handelingen of ruil-affaires. Rijkspresident en Rijksregeering verze keren hierdoor plechtig voor het Duitsche volk en voor de wereld, dat zij zich zullen ïeenen tot overeenkomsten, door ook maar het kleinste stukje sche grond van het Duitsche rijk zou wor den gescheiden. Het ligt in de hand var Frankrijk en België en hun bondgenooten, of zij door de erkenning van deze opvat ting Duitschland den vrede willen doen ontstaan, die daaruit voor de betrekkingen tusschen de volken moeten geboren wor den. Het Duitsche volk sporen wjj aan, in de fiOlWHE WIHVM. De stemming in het Ruhrgebied. Benoeming oud-minister president van Karr. De eisch der Deutsch-nationalen. De Britsche Kabinets zitting. Griekenland moet de 50.000.000 lire uitkeeren. Steun aan Armeniërs. De Rijksregeering heeft gisteren nadat in overleg met de bevolking der bezette gebieden en de minister-presidenten der afzonderlijke staten eenstemmig was besloten het lijdelijk verzet te staken, de volgende proclamatie onderteekend door president Eibert en alle leden van het Rijks- kabinet, tot het geheele Duitsche volk ge richt. „Op 11 Januari hebben Fransche en Bel gische troepen, in stryd met recht en ver dragen, het Duitsche Ruhrgebied bezet. Se dert dien tijd hebben Rijnland en Ruhrge bied de zwaarste onderdrukking moeten verduren. Meer dan 180.000 Duitsche man nen, vrouwen, grijsaards en kinderen zijn van huis en hof verdreven. Voor vier mil- lioen Duitschers bestaat het begrip persoon- f lijke vryheid niet meer. De bezetting is ge paard gegaan met gewelddaden zonder tal. Meer dan honderd landgenooten hebben hun leven moeten geven, honderden smachten nog in de gevangenissen. Tegen de onrechtmatigheid van dezen in val kwamen rechtsgevoel en vaderlandslief de inopstand. De bevolking weigerde onder vreemde bajonetten te werken. Voor deze, aan het Duitsche ryk in de moeilykste tijden bewezen trouw en standvastigheid is het geheele Duitsche volk dankbaar. De rijksregeering had op zich genomen, naar haar beste krachten de lijdende volks- genooten te verzorgen. In steeds stijgende mate weid daartoe een beroep gedaan op de geldmiddelen. In de afgeloopen week bereikte de steun voor Rijn- en Ruhrgebied een bedrag van 3500 billioen mark; in de loopende week is minstens het dubbele van deze som te verwachten. De vroegere pro ductie van Rijn- en Ruhrgebied heeft op gehouden. ,Het economisch leven in het be zetten en onbezette gebied van Duitsch land is vernietigd. Met vreeselyken ernst dreigt het gevaar wanneer wy aan de tot dusver gevolgde ge dragslijn vasthouden, dat het scheppen van ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (beboerende tot don bMorffkring)i 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda an den bexorgkriag' 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentifa de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regnia KM, elke de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingesoadaa medadeeUngan h|| eoatract tot naar garadneoor- den prfjs. Grooto letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechankomat van soliede boekhan delaren, Advertentiebureau! on onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. kon na zulk een voorval, te spreken, want afschoon ieder voor zich zeker wipt, dat hij of zij nooit lasterde, wist ook ieder dat de andere zes het wel deden allen waren daarom boos, en wat verlegen. Alleen James zweeg, verontrust in het diepst van zijn ziel. Daar zeide Francie „Ik vind oom Jolyon in het laatste jaar ontzettend veranderd, wat zegt u er van, tante H ester Tante Hester maakte een kleine, ont wijkende beweging „O, vraag dat aan je tante Juley zeide zij, „ik weet er niets van.” Niemand anders was bevreesd om toe te stemmen, en James mompelde som Ier tegen den vloer „Hij is niet halt meei de man, die hij was.” „Dat heb ik al lang opgemerkt,ver volgde Francie, „hij is geducht ver ouderd.” Tante Juley schudde haar hoofd. Haar gelaat werd opeens weer gewel dig pruilend. „Die arme, beste Jolyon” zeide zij, „er moest iemand zijn, die gced voor hem zorgde 1” Weer volgde een stilte toen, alsof zij er schrik voor hadden alleen te moeten achterblijven, stonden zij alk vijf op, en namen afscheid. Weer waren mevrouw Small, tante Hester en haar kat alleen gelaten; het t eluid van een deur, die op een af stand werd gesloten, kondigde de na- deiing van Timothy aan. (Wordt vervolgd). gen, zeide hij, „dat hij zich veel te veel vertoetelt 1” Daarna zich tot Fran cie wendende, die hij „knap” vond, voegde hij er aan toe*; „Je moet een dezer dagen eens een rijtoer met me gaan doen. Maar dit deed hét visioen van dien anderen, gewichfigen, rijtoer bij hem opkomen, die zooveel bespro ken was geworden, en hij stond een seconde geheel stil, met glazige oogen, alsof hij wachtte om de beteekenis van z ju eigen woorden in zich op te ne men en toen, plotseling bedenkende, dat het hem geen duivel kon schelen, wendde hij zich tot den ouden Jolyon: „Nu, vaarwel, Jolyon t Je moest niet zonder overjas uitgaan je zult heup- jiebt, of iets dergelijks krijgen!” En, terwijl hij de kat een lichten tik met de punt van zijn leeren schoen gaf, ver wijderde zich zijn zware gestalte. Toen hij vertrokken was, keken de achterblijvenden elkaar heimelijk aan, om te zien hoe zij het noemen van het woord „rijtoer” hadden opgenomen dat woord, dat beroemd was geworden eu een overweldigend gewicht had ge kregen als het eenige om zoo te zeggen officieele nieuws, in verband met het sombere en vage gerucht, dat in de familie de rondé deed. Euphemia, toegevoegd aan een welling, zeide met een kort lac „Ik ben blij, dat oom Swithin mij voor e$n rijtoer heeft uitgenoodigd.” Mevrouw Small antwoordde, om haar gerust te stellen en elke kleine verle genheid, die dit onderwerp mocht op- door de wyae van beaetting in het leven nebben geroepen, wordt door velen ge opperd, zelfs ten koste van een tydelyke, voorloopige scheiding tusschen het Ruhrgebied en het overige Duitschland Anderen verkondigen de ineejiing dat er geen mogelijkheid bestaat de vast staande plannen van Frankrijk te dwars- boomen, welke naar het algemeene oordeel de feiteiyke of zelfs staatsrechtelyke af scheiding van het Ruhrgebied van het Ryk behelpen. Evenals tot dusver vormt de verkeers- quaestie het middelpunt en zijn Je beraad slagingen der spoorwegmannen beslissent!. In een gisteren gehouden vergadering van alle spoorwegorganisaties v»n het Ruhrge bied werd met algemeene stammen besloten niet voor Frankryk te werken. De 6U0 beambten van den telegrafische!! en telefonischen dienst in de streek van Wiesbaden, met den dienstchef aan het hoofd, hebben aan de Fransche autoritei ten medegedeeld dat zy den arbeid onvoor- waardelyk hervatten. Morgen verwacht men de bekendmaking van de opheffing der loonbyslagen en der werkeloozen-ondersteuning. Onder de Re- geeringsperS is verdér een algemeen stre ven merkbaar om een kalmeerenden in vloed op de massa te oefenen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1