HG. I Nieuws- en advertentieblad voor gouda en omstreken jEKGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK JUDERKERK,, OUDEWATER. REEUWTJK suMnnNHOVFN stoi wijk. WADDINXVEEN. ZEVENHUIZEN, enz. eling I 15349 Vrijdag 28 September 1923 62»Jaargang X tl r lieren, iek|ee- t ZOON JILLON E NS URANT 26 O nartikelen «N HAAG 3eef leken. HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van - Rotterdam. JUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De opheffing van het lijdelijk verzet. WILHELMINA. ar. - 1 05 - 0.35 tm Comestibles. In Brutaal gewaagd is half verloren. bet origi- IN dt enorm t de me- Izakelüke thans opiumibestryding me- een GOUDA. f 4.76 a en het 581 70 ge het de boterham. ■RK EN, HT- EN, •gie, neerslachtig- itanden, hypochon- moeten de uit- gratis toezending fiem. 2539 16 FT FEUILLETOM, Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSÜM. Nadruk verboden. HOOFDSTUK XVII. 2577 100 Jbllek van 3N zijn ITlSt [923 als volgt: Bal bij Roger. Het huis van Roger in Prince’s Gar dens. was schitterend verlicht. Een groot aantal waskaarsen was bijeengebracht en in geslepen kristallen kandelabers geplaatst, en de parketvloer, van den langen, dubbelen salon weerkaatste deze lichten. Het gaf den schijn alsof het vertrek werkelijk buitengewoon ruim was, daar al de meubels naar de boven-verdieping waren velhuisd, en de salon omlijst was door het vreemde aanhangsel van beschaving, bekend on der den naam van „raout-zetels.” In een verwijderden hoek, door pal- Een merkwaardig peraproces trekt te I .onden de aandacht, namelijk de vervolging Kvegens inbreuk op het auteursrecht, aan hangig gemaakt door den schrijver Stephen iMckenna tegen de redacteur van de Refe ree. De vorige redacteur van dit blad had •van Mckenna een roman als feuilleton aan- Igenotnen en een begin gemaakt met de pu- 'blicatie. Zijn opvolger had evenwel bezwa Ven tegen zekere passages, die hij Mckenna verzocht weg te laten en zelf schrapte, toen Vle schrijver dit weigerde. Als getuige A dé charge werd 04i. de leider van de Daily Te legraph gehoord, die verklaarde ook in de deze vraag is van belang zal de betref- lende loonen uitbetalen? Duitschland zal niet meer credieten aan de industrie der be zette streken kunnen verstrekken, daar toch de opnetiing van het lijdelijk verzet wordt gemotiveerd met het betoog, dat de Duit- sche Roercredieten de economische en fi nancieels positie van Duitschland dermate hebben ondermynd, dat de bestendiging er van naar de ondergang van het Duitsche rijk zou leiden. Moet hieruit worden afge leid, dat rankrijk zich voor de weinig-aan- lokkelyke taak zal zien geplaatst de arbei ders en ainibtenaren hun loonen en salaris sen uit te betalen, waardoor het Fransche butlget opnieuw geweldig zou worden be last? In vele Fransche kringen al ge waagt men niet ronduit van een Pyrrhus overwinning steekt men echter de be zorgdheid over de nieuwe moeilijkheden voor Frankiyk geenszins onder stoelen en banken en begint men in te zien, dat Tar- dreu wel eens gelijk kon krijgen, die er steeds op heeft gehamerd tydelyk de ver- eischte voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde de overwinning zoodra deze een feit was ,te exploiteeren Verzuimd is te zor gen voor de voedselvoorziening van het be zette gebied. Verzuimd is zooveel meer. Vandaar ,dat het „himmelhoch jauchzend"A op de Franschen, zooais een overwinning zou doen verwachten, op het oogenblik hee- lemaal niet toepasselijk is, al zyn zij aan den anderen kant ook nog niet „zum Tode betriibt”. Maar de moeilijkheden zijn er, de moeilijkheid in de allereerste plaats om geld in de lade te krijgen, waarom het Frankrijk toch was te doen. Poincaiwz politiek zou per slot van rekening nog wel een misrekening kunnen blijken te zijn, wanneer hij tegen over het Fransche volk niet met de duide lijke bewijzen komt dat de overwinning de begeerde Duitsche milliarden in de schat kist doet vloeien. En hoe zal hij die weten te verkrijgen van een geruïneerd Duitsch land dat eerst hulp behoeft om weer tot presteeren in staat te zijn? Voor het eerst heeft de Engelsche pre mier zich gisteren in het openbaar uitgela ten over zijn onderhoud met Pdlncaré. In een redevoering die hij gisteren hield bij de opening van het Philip-Scott college by Northampton .sprak hy over democratie en onderwijs. Vrede, zoo zeide hij, is het doel dat hy voor en boven alles wenschte te stellen, zoo lang hij premier zou zyn, om het even of die tyd lang of kort was. Daarna, langzaam en met grooten nadruk sprekend, zeide hy: Het is in dezen geest, dat ik heden den toestand in Europa poog te behandelen: Het is hier niet de plaats om over buitenlandse he politiek te spreken. De volgende week komt de rijksconferentif bijeen en het spreekt, dat in een der eerste vergaderingen daarvan de geheele kwestie -„.„2 zich vol- daar zij de deur met buiten- omzichtigheid wilde sluiten, om men omgeven, stond een piano, met een copie van den „Kensington-Draai” oper op den muziek-lessenaar. Roger had zich verzet tegen een mu- ziek-kapel. Hij begreep niet wat ze daarmee wilden hij wilde tot die uit gave niet overgaan, en daarmee was het uit. Francie (haar moeder, die Ro ger reeds lang had gerangschikt onder hen die lijden aan chronische slechte spijsverteTTng, ging bij zulke gelegen heden naar bed), was genoodzaakt ge weest zich er mede tevreden te stellen d.j piano aan te vullen met een jongen man. die een cornet piston blies en zij schikte de palmen zoo, dat ieder, die niet in het hart der dingen door drong, zich kon voorstellen, dat daar een aantal muzikanten verscholen wa ren. Zij zou hem zeggen luid te spelen er lag zeer veel muziek in een cor net piston, als de man er slecnts z{jn ziel in legde. In den meer beschaamt Amerikaan- schen tongval was zij er eindelijk ..doorheen”, door dien kronkelenden doolhof van hulpmiddelen, waardoor men moet gaan, voordat een chique ver toning zich vereenigen kan met de soliede zuinigheid van een Forsyte. Ma ger, maar schitterend in haar maïskleu- rige japon, met veel tulle op de schou- oers, liep ze, terwijl ze haar hand schoenen aantrok, van plaats tot plaats en wierp een blik over het geheel. Tegen den gehuurden knecht (want Roger hield alleen dienstmeisjes (sprak zij over den wijn. Verstond hij goed, MDKCHE COURANT. de lieve Hester niet te storen, liet zij den knop uit haar vingers glippen, zoo dot de deur met een slag dichtviel. Toen zij in haar kamer terug was, ging zij voor het raam staan om, door een spleet in de neteldoeksche gordij nen. die dicht tegen ‘CTkaar waren ge trokken, opdat niemand naar binnen zou kunnen zien, naar de maan te kij ken, die boven de boomen van het park stond. En daar, met haar rond en pruilend gezicht, in haar rose nacht muts, en met vochtige oogen, dacht zij aan den lieven Jolyon”, die zoo oud en eenzaam was, en hoe zij van eenig nut voor hem kon zijn, en hoe hij haar zou liefhebben, zooais zij nooit meer bemind was sinds de arme Septimus was heengegaan. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal «.15, met Zondagsblad 8.M Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT «1. GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de’postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—0 uur.; Administratie Tel. int. 82- Redactie Tel. 545 De financieele commissie van den Vol kenbond zal een financieel program uit werken om Hongarije in staat te stellen een internationale leening aan te gaan. Het verloop van het Korfoe-incident is, zoo schreven wy reeds, voor Griekenland niet byster bemoedigend. De commissie, die in opdracht van den gezantenraad een onderzoek heeft ingesteld naar den moord op de Italiaansche grensafbakeningsinissie in Albanië, heeft aan den gezantenraad verslag uitgebracht. Het schijnt, dat er nog ai oneenigheid in den boezem van dit instituut heeft geheerscht over de kwestie of Griekenland verantwoordelijk was voor den moord, doch het eindresultaat is ge weest, dat de gezantenraad tot de gevolg trekking is gekomen, dat Griekenland de schuldigen niet alleen niet heeft weten te urresteeren, maar bij het onderzoek ook overigens te kort is geschoten. De conse quentie hiervan is, dat het aan Italië de 50 mi Ui oen lire, als waarborgsom by oen Zwitaersche bank gestort, moet uitbetalen.1 Wel heeft Italië thans op zijn beurt het eiland Korfoe doen ontruimen maar een llaliaansch eskader zal in de wateren van Korfoe blijven tot de regeering de 50 mil- lioen lire schadeloosstelling zal hebben ontvangen. Diep getroffen door de wijze waarop mijn Volk de herdenking mijner regeering»- aanvaarding met mü heeft gevierd, gevoel ik mjj aan het einde der feeatweken, die than» achter ons liggen, gedrongen aan allen, die, zoo hier al» over land en zee, met woord en daad er toe hebben medegewerkt om deze gedachtenisviering lot eené zoo gelukkige en onuitwischbare gebeurtenis in mijn leven te maken en waarvan ik zoovelen op andere wijze niet vermag te bereiken, nogmaals mijn hartgrondigen dank te be. tuigen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (beboerende tot dea beaorgkring)» 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring! L—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advortantiën de helft van den prtye. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.01, elke regel moor Op de voorpagina 50 booger. Gewone advervmtién en iugeaonden medodeolingen b(j contract tot war geredaccai den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatandmte. Adverteptiën kunnen worden ingezonden door tusochenktxnst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing ^et Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn- van den tegenwooidigen toestand in Europa en in de wereld dient te worden behandeld. ik wil alleen deze enkele woorden zeggen. Toen deze regeering 10 of 11 maanden ge leden optrad, bestond een atmosfeer van terughouding en byna van wantrouwen tus schen Frankryk en ons. Ik twijfel er niet aart, dat als Bonar Law ons een weinig lan ger als premier behouden was geblevpn, hy met zyn kennis, zyn doorzicht en zyn be kende eerlijkheid die atmosfeer eens en voor a! zou hebben doen verdwijnen, doch hy heeft ons verlaten, vóór die taak vervuld was en zoodoende is mjj de goede gelegen heid geboden in het onderhoud, dat ik de vorige week met den eersten minister te Parjjs had, er het myne toe by te dragen om, naar ik meen, den geest van vertrou wen te herstellen, die gedurende eenigen tyd zoek was geweest. Niets meer, maar ook niets minder. Doch ik geloof, dat men thans zoowel te Parys als te Londen het belang der entente erkent ,in dezen zin dat zonder haar de re geling in Europa veel moeiljjker zou zjjn. De gebeurtenissen der laatste drie weken hebben dit metterdaad bewezen voor iedeï, <ne oogen heeft om te zien. De beste verwachting van een regeling ligt in een hechte vriendschap tusschen Frankrijk en dit land en als daar iets zou geschieden, wat deze twee landen van el kaar afdreef, dan vrees ik, dat dit alle pro teïnen, waarvoor wij staan, nog onverge- 1 ij kei ijk moeiljjker zou maken, dan zy reeds heden zjjn. De houding van Beieren. Een rede van Baldwin. Hongarjfe's finan ciën. De opium-conferen-tie. Korfoe ontruimd. Ebert en ötieseinann beslaten ouinicldc.- iyK presiueut von Knuling ie overwoeveu en Kondigden den staat van beleg over n«t geheele ryk at. Na een teieïonisêh onderhoud met deu Beierscnen president bleek hen eenter dav Beieren met de beste bedoelingen ten op zichte van het ryk bezield was geweest. Ie zamen wil men titans arbeiden om ge welddaden te voorkomen en daarom zou de Beiersche regeering hebben goedgevonden dat von Karr voorloopig van zyu functie wordt ontheven In plaats van von Kalu weid door den Minister van verdediging de militaire macht in Beieren opgedragen aan den Beierschen generaal von Eussow Over wogen wordt thans de benoeming van ci viele commissarissen waarvoor dan ook von Kahr in aanmerking zoü komen. Beide par tyen zouden vast besloten zyn de orde en rust te handhaven. Om daartoe te geraken heeft de generaal staatscommissaris de 14 vengaderingen ver boden, welke Hitler voor vandaag belegd had. Bovendien werden er troepen uit de omgeving naar München samengetrokken en werd er een vergadering belegd, waarin de ryksweer, de vaderlandsche bonden en alle organisaties, behalve die van Hitler, aich eenparig achter ’de regeering schaar den. dal meneer Forsyte een doaijn He«- schen champagne van Whiteley bij de hand wilde hebben Maar als die op weren (zij veronderstelde niet dat dit gebeuren zou, 4vant de meeste dames dronken ongetwijlela water) maar ah dat zoo was, dan moest hij maar, zoover het ging, glazen champagne pro- senteeren. Het stond haar tegen zooiets aan een knecht te moeten zeggen, het was zoo inlradig beneden de waar digheid maar wat kon men doen met vader Roger zou zoo dadelijk bene den komen met zijn hooge kleur en knobbelig voorhoofd, alsof hij alles had geregeTd, nadat hij in werkelijkheid zeer onaangenaam was geweest naar aanleiding van dit bal, en hij zou glim lachen, en waarschijnlijk de mooiste vrouw naar het souper geleiden, en om twee uur, juist als het bal in vollen gang was, zou hij stilletjes naar de mu zikanten gaan en tegen hen zeggen, dat ze „God save the Queen” moesten spelen, en dan heengaan. Francie hoopte innig, dat hij spoedig moe zou worden, om dan ongemerkt naar bed te gaan. De drie of vier hartsvriendinnen, die in huis logeerden ter eere van het bal, l adden haastig in een kleine, verlaten bevenkamer, wat thee en koude kip penboutjes gebruikt de heeren waren naar Eustace’s Club gezonden om daar te dineeren, daar men begreep, dat ze kis in de maag moesten hebben. Precies te negen uuf verscheen vrouw Small alleen. Zij maakte BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een huiszoeking in de lokalen der verbonben Deutsch-Völkiache Partij. In de lokalen der eenigen tyd geleden verbodene „Deutach-Völkischf Freiheits- partei” te Berljjn heeft de politieke politie een huiszoeking gedaan, daar de sterke verdenking bestond ,dat de party in het geheim voortbeatond. De huiszoeking lu ierde echter geen bezwarend materiaal op. ENGELAND. Ernstige werldoozenrelletje* te Poplar. In Poplar, in het Eastend van Londen, hadden gisteravond heftige tooneelen .plaats, toen de burgemeester veertig po litieagenten had ontboden, om 5(MI oproe rige werkloozen te verdryven uit de kan toren der steunverleening, waar zy de ambtenaren in hun kamers hadden opge sloten. Er zjjn vjjftig werkloozen wond; hiervan zjjn er veertien naar ziekenhuis gebracht. De capitulatie van Duitschland is Frankryk niet met hfet Verwachte enthou siasme ontvangen; wjj schreven reeds dat de blydschap /lat men Duitschland klein heeft weten te krygen, aanmerkelijk ge temperd door de nuchtere overwe ging, wat Frankryk thans te doen staat. Voor Frankryk, welk land het er vooral op aankomt materieele voordeelen van de overwinning te plukken en dat aan de Ruhrondememing groote bedragen ten koste heeft gelegd, rijst nu de vraag hoe het in beslag genomen pand nu werkelijk pro ductief te maken. Dit laatste is slechts mo- gelyk, wanneer het werk algemeen wordt hervat. Maar voor arbeid zyn menschen noodig .En menschen plegen te eten, ge huisvest te worden en anderszins materieel verzorgd, willen zy iets presteeren. Deze verzorging vereischt geld. Maar wie en De Ryksregeering heeft gisteren in den loop van den dag alle verordeningen en aan- wyzigingen nopens het lydelyk verzet in het .bezette gebied ingetrokken, en den ryksmi- nister voor het bezette gebied de liquidatie van het lydelyk verzet opgedragen en in het bijzonder de onderhandelingen met de bezettingsautoriteiten. Reeds teekent zich in het Ruhrgebied een duideljjke ontspanning af in de verhouding tusschen de Duitsche ambtenaren en de bezettingsautoriteiten. Zelfs kwam de directeur van de Ryksbank te Dusseldorff uit eigen beweging aan den gedelegeerde van de bezettingscommandan* voorstellen, aan het burgerlijk bestuur elke week een som in marken te storten, die de waarde vertegenwoordigt van 10.500 Fran sche francs voor de benoodigdheden vnn de bezettingstroepen te Dusseldorf. De gedele geerde nam het voorstel aan. Te Dusseldorf tal nu geen enkele mark meer in beslag worden genomen. In Mainz hebben de pos-t, telegraaf- en telefoonambtenaren allen den arbeid her vat. In tegenstelling hiervan heeft de commu nistische agitatie in het Ruhrgebied een on rustbarende wending genomen. De algemee- ne staking werd door de mijnen geprocla meerd, waarop het werk in vjjf of zes mij nen werd gestaakt. De beweging richt zich niet slechts tegen de mijneigenaren, doch ook tegen de bezet tingstroepen, toch beweert men dat alleen bedoeld wordt een proteststaking van 24 uur. De berichten over de verhouding tusschen het Duitsche Ryk en Beieren zijn nog zeer verward. Volgens sommige telegrammen zou de toestand zeer gespannen zijn; an deren beweren dat er nu klaarheid is ge komen tusschen beide regeeringen. Volgens hen zou de Beiersche Regeering om rede nen van practisch belang plotseling tot strenge maatregelen zijn overgegaan, zon der de Ryksregeering daarvan eerst in ken nis te stellen. Toen dit nieuws in Berlijn bekend werd verwekte het groote opschudding en deze werd nog verhoogd door het feit dat von Karr met de volheid der uitvoerende macht was bekleed. De goedkeuring door de vierde volken bond sv er gade ring van de voorstellen der vjjfde commissie verzekert thans vrjjwel het plaats vinden van twee belangrijke opium- conferenties het volgende jaar te Genève. Een som van negentig duizend francs is oi) de volkenboiulsbegrooting hiervoor uit getrokken. Onze Nederlandsehe gedelegeerde prof. Eran$ois betuigde de instemming der Ne- derlandsche regeering met dit plan en verzekerde daarbjj met sympathiek klin kende woorden, dat Nederland, ofschoon trotsch op de vorige internationale opium- conferenties te ’s-Gravenhage en ofschoon zeer gaarne ook deze conferenties gastvrij heid verleenend, zich bij de keuze van Ge nève volgaarne nederlegt, daar Genève door den arbeid der raadgevende volken- bondscommissie thans het ceutrum der internationale opiumibestryding is ge worden en een conferentie te Genève met het oog op het hier aanwezige voortreffe lijke personeel natuurlijk den volkenbond ook financieele voordeelen biedt. 66) - Dien avond, toen tante Hester juist <>r hel punt was in te, slapen, in de achterslaapkamer, die door tante «lu lt y gebruikt werd voordat deze die van tfnte Ann in bezit nam, werd haar deur geopend en kwam mevrouw Small bin nen, met een rose nachtmuts op, en een blaker in der hand „Hester I” wide zij, „Hester I7’ Tante Hester ritselde even met het laken. „Hester,” herhaalde tante Juley, om er heel zeker van te zijn dat zij haar ned wakker gemaakt, „ik maak me erg ongerust over dien armen, lieven Jo lyon. „Wat,” tante «Juley legde nadruk op dit woord, „wat vindt jij dat er ge- oaan moet worden ,.3Veer„ritsel<l« tante Heater met het i Ken. Haar stem werd flauwtjes ge- 'oord „Gedaan 1 Hoe zou ik dat we- «en r Tante Juley verwijderde d»an, en e~ gewone wijdsprakige verontschuldiging voor de aiwezigheid van Timothy, maar noem de iante Hester in hei geheel niet, die op het laatste oogeno«.K had gezegd, Mat ze zich niet wilde laten vervelen Francie ontving haar met groot vertoon van hartelijkheid, en zette haar op een raout-zetel, waar ze haar pruilend r-u eenzaam in haar lavendelkleurice satijnenjapon - achterliet het wa»> de eerste koer sinds den dood van tan te Ann dat ze een kleur droeg. De hartsvriendinnen kwamen nu uit haar kamers ieder als met tooverslag in een verschillend gekleurde japon ge kleed, maar allen met denzelfden over- toed van tulle op schouders en borst want ze waren, door het een of an der noodlot, te schraal voor een meis je. Ze werden allen naar mevrouw Small gebracht. Geen van haar bleef echter langer dan eenige seconden, maar ze gingen op een hoopje staan, terwijl ze haar balboekjes heen on Meer bewogen, en ongemerkt naar de deur keken of de eerste man zou ver schijnen. Toen kwam in een groep een aantal leden der familie Nicholas, altijd stipt de gewoonte op Ladbroke Grove en vink achter hen Eustace en zijn mannelijke familieleden, somber, en rooklucht medebrengend. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1