NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER.REEUW1JK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1 NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enz. i 62" Jaargang Zaterdag 6 October 1923 Mo. 15356 EERSTE BLAD. lan I >est, HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van A.' --ft; Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Het bankroet der huidige democratie. Kleeding naar Maat INGEZONDEN MEDEDKEUNGBN Dit mimmar bwlaat uit twe. bladen. PAKC1VS. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MEDISCHE BRIEVEN. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). De lafaard ziet wat hij vreest; de moe dige datgene wat hij hoopt. ,laat Soamea u hij ver- alboer, van Oude- 2.per flacon iVortelboer's Arti- 843 IE ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal f2.99, per week 22 cent, overal waar de benorging per looper ireeehledt f ranco per poet per kwartaal 3.15, mat Zondagtbiad 8.8t Abonnementen worden dagelijks aangenomen rad ode Bureau: MAHK1 >1, GOUDA. bÜ onza agenten en loopem, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 nhoest, bronchitis, keel- en lucht men met M«vr J. F. WESSELINK—VAN ROSSÜH. Nadruk verboden. Advertentita kunnen worden ingezonden door tusachankomst van zoliede boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags V™ dc aan het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te »tjn. J. DE MOL EN ZOON Turfmarkt 75 Gouda Talafoon 418 Er is op het oogenblik wel niemand, of het zou een op hoi geslagen communist moeten zyn, die niet erkent, dat de door de z.g. democratie, zooals wy die hier te lande de laatste jaren in de openbare lichamen kennen, ingeslagen weg niet tot het beoogde doel: welvaart voor ieder, leidt. Ook in de 23 Sept, te Amsterdam gehouden rede voeringen van de voormanden der S. D. A. F. treft men wel veel groote woorden aan tegen de reactie en de Vlootwet, maar een positief program, ter verdere ontwikkeling van de door verschillende partyen g®- wenschte hervormingen op sociaal gebied, mist men. Voorwaar geen wonder! Evenals het moed eischt den juisten financieelen toestand des lands onder oogen te zien en de hoognoodige bezuinigingsmaatregelen door te zetten, eischt het moed om thans de teleurgestelde menigte den zegen van nog uitgebreider overheidsmaatregelen voor te houden. Men mag de staatkundige ontwikkeling der laatste jaren niet geheel de schuld ge ven van de malaise in onze industrie en den déplorahelen toestand onzer financiën. Oorzaken, geheel buiten ons land gelegen, brachten de wereld en daarmede ook ons in den huldigen toestand. Wat echter onzen leiders ten scherpste mag worden verweten, dat is de grenzelooze roekeloosheid, waar mede zy, gedreven door de z,g. volkswil, zich willoos hebben laten meesleuren door den stroom der verkeerd toegepaste demo cratie. Het is hieraan te wyten, dat zich thans in den lande een sterke strooming te gen de democratische regeeringsvorm keert. Het is niet te loochenen, dat de wyae, waar op hier te lande van de democratische her vormingen: algemeen kiesrecht, instelling der raden van arbeid enz. gebruik is ge maakt, een, economisch gesproken, verder- felyken invloed op onze volkshuishouding heeft gehad. De groote fout is geweest, dat men gemeend heeft, met voorbijgaan van alle economische wetten, loonen en Werk tijden by de wet te kunnen fixeeren, de in dustrie lasten op te kunnen leggen, welke de democratie in haar almacht meende, dat nuttig en noodig waren. Thans zucht men onder de resultaten dezer waan: handel en industrie zwaar gehandicapt, de finayciën in verwarring, de regeering onmachtig tot herstel der begane fouten. Men lette wel wij wij te® niet aan de de- i dat te lage eischen van algemeene ontwikke ling worden gesteld voor toelating tot de opleidingsscholen. Het is ons overkomen, dat een zangeres bleek niets te begrijpen van den tekst van een ransch lied, dat zy ge zongen had. Toch maar zingen! Dat kan niet: de kunst vraagt altyd een breede kennis en het is juist zoo'n typische misvat ting, dat kennis en kunst niets met elkaar te maken hebben. Vandaar het te veel aan kunst of wat daarvoor in de plaats treedt. Van den winter gaan wy dat weer erva ren. Helena! Want het ware en goede lijdt onder de concurrentie van deze surrogaten. HAGENAAR. en zijn en er onmiddëllyk dit nadeel, dat andere groepen die toevallig geen vertegenwoordiger in do Kamer hebben, worden achtergesteld. Een gevolg hiervan is geweest het vormen van allerlei eigenaardige combinaties bij de can- didaatetelling voor Kamerleden. Verschillen de kleine groepen hebben zich vereenigd om een woordvoerder voor hen in de Kamer te brengen, hetgeen zij als een billijkheid ge voelden omdat andere groepen toevallig het voorrecht hadden een pleitbezorger te be zitten. Zy die daarover beschikten hebben ten allen tyde een rijks-gepatenteerd klach tenbureau en eenadvocaat voor hun zaken. Hoe minder Kamerleden zelf onmiddëllyk bij groepsbelangen betrokken zijn des te vrjjer staan zij en daarom is het zeer toe te juichen, dat wederom een der leden het goede voorbeeld gaf en een andere belang rijke functie er aan gaf. Voor den Haag is het verlies van dezen wethouder niet onoverkomelijk. De titularis was juist belast met een nieuwen tak van dienst /le openbare werken, en het is de vraag of hij daarvoor wel de aangewezen persoon was. Een dergelyk ambt eischt de volle persoon, want het is waarlijk geen sinecure om deze functie te vervullen. Wy schuiven thans met vaart het winter seizoen in en met eenigen schrik zien wij hoe het kunst- en amusementswezen zich tot een hevige explosie samenspant. We krijgen waarlyk te veel van dat alles. He laas kunnen we niet zeggen, dat het te veel is van het goede, want goed is het niet altijd wat we te hooren en te zien krijgen. Dat is al mede de schuld van het vele, want goed en veel verdragen zich niet te best. Op muzikaal en theater-gébied krijgen we veel te veel; iederen avond zijn alle zalen matig bezet en altyd maar weer hoopt men er op, dat zü vol zullen zijn. Voor de artisten of die er voor willen doorgaan is het een harde zaak en wij vreezen, dat de aan staande winter voor hen een zware tyd zal zyn. Ons land lijdt al sinds lang aan intel- lectueelen-overbevolking ;dank zy het feit, dat het onderwijs hier zeker is opgevoerd, tzoodat een zeer groot aantal intellectueelen naar boven komt. Juist de vrije beroepen on dervinden dat, omdat de eischenvan toela ting daarvoor gering zijn of niet bestaan en dus ieder met een beetje air daar wel meent te kunnen instappen. Vooral de muziek heeft een ongelooflijk aantal dienaren en dienaressen, aanbidders en aanbidsters en helaas zijn de martelaren in dezen tak van dienst zeer vele en de apos telen zeer weinige. Als men hier door de straten wandelt ontmoet men voortdurend naambordjes van leeraren en leeraressen in piano, solozang enz. Een muzikaal proleta riaat moet er wel al bestaan. In de oorlogs jaren is het voorgekomen, dat een leeraar in het edele piano-spel huis-aan-huh aan belde om te vragen of er geen les te geven viel Het lijkt ons, dat de fout in dit vak is, door de vrye werking economische krachten het verloren evenwicht spoedig hersteld zijn. De in averechtsche richting werkende z.g. Sociale maatregelen ver tragen het herstel rin verlengen het lijden. Hoe lang nog zal het duren totdat de de mocratie zich zolven weervindt en de les sen van het afgeloopen tijdperk ter harte neemt? De Saratyphua. Ongetwijfeld zult u zich herinneren, dat wy indertijd met elkander besproken heb ben, dat wy twee soorten van typhus ken nen, n-l. «enerzijds de gewone typhus, de buiktyphue, de nekte, die u allen by name kent, anderzijds de vlektyphus, die niet zoo heel vaak gelukkig hier te lande voorkomt. Wanneer wij 't dan ook over „typhus” heb ben, bedoelen wy in ’t algemeen hiermede de „buiktyphus” of „febris typhoïdea”. By onze bespreking lieten wy toentertijd de bovengenoemde typhussoort achterwege, omdat zij onze belangsteling niet trok. Thans willen wy een oogenblik by haar stil staan, daar zy zeer zeker een bespreking waard is. Het bleek n.1., dat er zich geval len voordeden, die sprekend op de typhus geleken in hun geheele verloop en in de verschijnselen, die zy met zich meebrachten, en toch naderhand bleken geen echte ty- phusgevallen te zijn. Er werden in het bloed, in de urine en in de faece» wel bacteriën gevonden, doch het bleken bij zeer nauw keurig© observatie de echte typhusbacillen niet te zyn. Ja, bjj nader onderzoek bleek zelfs, dat men twee soorten van deze para- typhusbacillen van elkander had te onder scheiden, hetgeen door uiterst serieuso proefnemingen in een laboratorium verricht, aan den dag kwam. Het is hier vanzelf niet de plaats om nader op deze differentiatie in te gaan, doch is het slechts voldoende, te vermelden, dat men heden ten dage spreekt van de paratyphusbacil A en de paratyphusbacil B. Deze laatste nu interes seert ons het allermeest, daar deze de be- DOLXXXj In de politiek doen is helaas een vak ge worden en als ieder vak heeft het uitwassen gekregen, die niet deugen. Eén daarvan is het tegelijk bekleeden van verschillende be langrijke functies. In den Haag komt dit euvel zeer veel voor en het verkeerde daar van kunnen wij dagelijks waarnemen. Tot den aanvang van dit'jètt waren drie van de vijf wethouders van den Haag tevens lid der Tweede Kamer. Het waren alle drie mannen met groote werkkracht,'maar het neen\t niet weg dat het combineeron van deze functies bezwaren had. Reeds onaniddelljjk het fysie ke bezwaar, dat de heeren heel vaak op twee plaatsen tegelijk moesten zyn. De onmoge lijkheid daarvan dwong hen te schipperen. Meestal ging het zóó dat zy 's morgens even op het Binnenhof aanliepen om hun handteekening te plaatsen, dat zy daarna naar het stadhuis gingen om laat in den i^iddag nog even op het Binnenhof terug te keerert Wanneer zij daA het woord wilden voeren moesten zij overieg plegen met hun medeleden, zoodat zij eerst laat op den dag tot de discussie werden toegelaten. Ieder ge voelt dat dit geên systeem is en dat beide werkzaamheden er onder moeten lijden. Eén van de drie wethouders heeft by de jongste verkiezingen er het byltje by neer gelegd en thans heeft de tweede gemeend zyn functie als wethouder te moeten beëin digen. Het doet ons genoegen, dat deze hee ren inzien hoe onhoudbaar de combinatie was. Er zyn nog tal van Kamerleden die wel eens op dezelfde wijze met zichzelf te raden mochten gaan en zich afvragen of het voor hen geen tijd is om één van beide func ties neer te leggen. Er zit ook een element van onrechtvaardigheid in. Herfiaaldelijk komt het voor dat een Kamerlid voor zyn eigen zaak pleit, d. w. z. niet voor zyn per soonlijk belang maar voor het belang van de aangelegenheden, die hij in zyn andere functie heeft te behartigen. Hoe vaak komt het voor, dat burgemeesters en wethouders, die tevens Kamerlid zijn de belangen der gemeenten verdedigen. Men kan natuurlijk zeggen, dat zij van die aangelegenheden goed op de hoogte zijn en dus met recht daarover kunnen en mogen spreken, maar men vergeet dat daardoor de Tweede Kamer van karakter gaat veranderen en een groeps- vertegenwoordiging wordt. Hierbij komt dan (ÏOIDSCHE COIR AF 73) - Maar Irene stapte, toen zij het rijtuig bereikte, niet in in plaats daarvan glipte zij weg naar het hoofd van het paard. Op dat oogenbilK was Dartie niet voldoende meester over zijn lede maten om haar te volgen. Zij streelde den neus van het paard, en tot zijn ontstemmiifg was Bossinney het eerst naast haar. Zij keerde zich naar hem toe en sprak snel en zacht tegen hem de woorden „die man” bereikten Dar tie Hij bleef koppig bij de trede van het rijtuig staan wachten tot zij zou terugkomen. Hij bedacht een >poets die de moeite waard was. Hier, bij het licht van een lantaarn, Kwam zijn gestalte (hij was niet meer dan middelmatig van lengte) goed uit in zijn wit avond-vest met de lichte overjas over zijn arm geworpen, een rose bloem in het knoopsgat, en op zijn donker gelaat die uitdrukking van zelf- smeeken, altijd smeeken, kon naar plotseling zacht schreien niet hooren, noch dien armen hunkerend uitzienden duivel zien, die, met ontzag vervuld en bevend,, nederig haar hand aanraakte. In Montpellier Square hield hun koet sier, die zich naar de letter aan zijn opdracht hield, stil achter het rijtuigje \oor hen. De Darties zagen dat Bosinney er uit sprong, daarna Irene, die de stoep naastig, met gebogen hoofd opliep/ Zij had blijkbaar haar sleutel in de hand, want zij verdween dadelijk. Het was onmogelijk na te gaan, o! zij zich had omgewend om nog iets tegen Bosinney te zeggen. De laatste kwam langs hun rijtuig beiden, man en vrouw, kregen door het licht van een straatlantaarn een duide- lijken blik op zijn gelaat. Het was ver wrongen door hevige, aandoening. „Goeden avond, meneer Bosinney’*, nep Winifred. Bosinney schrikt^ nam zijn hoed met een ruk af, en knelde voort. Hij had blijkbaar htm-bestaan vergeten. „Daar I” zeide Dartie, „heb je het gezicht van den vent gezien? Wat heb ik gezegd Een mooie geschiedenis 1” Het was zoo duidelijk, dat er in het rijtuig een trials had pteats gegrepen, dat Winifred niet in staat was haar theorie te verdedigen. Zij zeide „Ik zal er geen woord over spreken. Ik zie het nut er niet ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bezorgkriagi 1—5 regels 1.80, elke regel meer /0.25. Van buiten Gouda en den bazorgkringi 5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnui^t'er 20 bijslag op den prijs. Liefdadighelds-advertentiën de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDKDRKLINQKN i 1-1 regels LN. alba regel meer /«.NL O> •tv voorpagina 50 booger. Gewone ad verten til» en tagmonden medodtallnRan bQ onntraet tot seer feredeeeer den prijs. Groot® letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. 1 vóór de plaataing te rijn. genoegzame goedgestemde onbeschaamd heid, was hij op zijn best door en door „een man van de wereld.” Winifred was reeds in haar rijtuigje. Dartie dacht, dat Bossinney een ver velenden tijd in dat rijtuig zou hebben, als hij het goed inzag 1 Plotseling kreeg b’j een duw, die hem bijna tegen den grond deed vallen. De stem van Bosin ney siste in zijn oor „Ik breng Irene thuis, versta je?” Hij zag een gelaat, wit van harts tocht, en oogen, die hem vlammende blikken toewierpen, als die van een wilde kat. „Hè,” stamelde hij. „Wat Geen sprake van I Jijrijdt met mijn vrouw I” „Maak dat je wegkomt,” siste Bosin- ney, „of ik gooi je op den grond 1” Dartie deinsde terug hij zag zoo duidelijk als *t maar kon, dat man het meende. Door de ruimte, die er nu vrij kwam, was Irene hem voorbij geglipt, haar japon raakte zijn beenen. Bossinney stapte na haar in. te» „Vooruit,” hoorde hij den „Boeka nier” roepen. De koetsier legde de zweep over zijn paard, en reed weg. Dartie stond een oogenblik als ver pletterd daarna wendde hij zich naar hef rijtuig van zijn vrouw, en stapte in. „Rijd op 1” riep hij tegen den koet sier, „en zorg er voor dat je dien ke rel voor ons niet uit het oog verliest!” Toen hij naast zijn vrouw zat, barst- mocratische regeeringsvorm als zoodanig dezen toestand, doch aan de wy'ze waarop de democratie ia toegepast, waarop zy door de partijen ia gehanteerd. Die wyze vond haar oorzaak in de propaganda, welke door verschillendé partyen en wel vooral door de S. D. A .P. voor het algemeen kiesrecht is gemaakt. Was voor andere partyen het al gemeen kiesrecht een eisch van rechtvaar digheid of van historische ontwikkeling, voor de S. D. A. P. was hit niet zoozeer een principieel punt, dan wel een middel, waardoor men, zooals men het volk voor hield /le verlangde hervormingen zou kun nen doorvoeren. v»ai men nu ook van het' besuur van onze volkshuishouding voor den ooraAniv- ge zeggen ,de inrichting was zoodanlk/\Uu ieder een bestaan had, en zy waarborgde een gezonde basis voor de ontwikkeling van ons eonomisch leven, door de vryheid van het bedryï zoo min mogelyk aan banden te leggen. Vraag iederen arbeider, ten wiens behoeve dan toch de meeste sociale maat regelen genomen zyn, of hy zijn huidige positie niet gaarne zou ruilen tegen die van vroeger! Het dry ven der politieke partyen en der vakbonden heeft tenslotte niet vee. meer dan onrust in het bedryf, een groot verlies aan arbeidsuren tengevolge van sta kingen en uitsluitingen en tenslotte verwar ring in onze economische samenleving ge bracht. De neiging der democratie om zich^ te weer te stellen tegen de onafwendbare noodzakelykheid der werking van de econo mische krachten, doet denken aan Don Qui- chotte's stryd tegen de windmolens. Zy komt ons land duur te staan. Het zichtbare resultaat van 5 jaren democratisch be heer in staat en gemeente, d.w.z. de endrme tekorten van staats- en gemeentebegrootin- ge® zyn van veel minder gewicht dan de onzichtbare schade, welke de verregaande staatsinmenging het bedrijfsleven berok kend heeft, door het onnoodig stilleggen van productieve krachten én het stelselma tig verhinderen van de volle ontplooiing der capaciteiten onzer industrie en het aanmoe digen. van de anbeidsschuwheid. De jongste staatsbegrooting, de weinige positieve resultaten nog van het optreden van Min. Colyn, den „sterken" man, zyn weinig bemoedigend en men moet zich verwonderen, dat de moedeloosheid in den lande nog niet grooter is. Het „Hoe komen wy er üdt?” wordt al dringender. Het ver trouwen in het overheidsbeleid is geschokt. De Staat heeft het bedrijfsleven met een zoo dicht web van belemmerende maatre gelen omgeven, da»t het byna niet meer te ontwarren is. Had de Huidige crisis in vroeger tijdperk plaats gevonden, dan zou van in, opzienbarende drukte te ma ken I” Darti- was het dadelijk mot dit dank beeld eens daar hij James beschouw de ah een private geldbelegging keur de hij het af, dat deze gehinderd zou worden door de zorgen van anderen. „Heel juist,” zeide hij, „lai voor zichzelf zorgen. Daar is duiveld goed toe in staat 1” Aldus sprekende, gïngeh de Darties hun woning in Green Street, waarvan de huur werd betaald door James, bin nen, en zochten een welverdiende rust. Het was middernacht en geen der Forsytes bleef buiten, in de straten, om bosinney op zijn dwaaltochten te be spieden, om hem te zien terugkeeren, en te zien stuan tegen het hek van den tuin van^het Square, buiten het schijn sel van de straatlantaarn hem daar te zien staan in de schaduw der boo- men, om het huis gade te slaan, waar, in de duisternis, zij verborgen was, die hij zoc vurig verlangde één enkel oogen blik te zien, dat hij er de wereld voor zou geven zij, die nu voor hem was de ademtocht der lindeboomen"! de be- teekems van Hcht en donker, ja, net kloppen van zijn eigen hart. te hij in verwenschingen uit. Nadat hij zich eindelijk met de uiter ste inspanning bedwongen had, voegde hij er aan toe „Je hebt er een mooien boel van gemaakt door den „Boeka nier” met haar naar huis te laten rij den waairom, in *s hemelsnaam kon je hem niet beter bij je houden Hij is krankzinnig verliefd op haar, dat kan iedere gek wel zien I” Het antwoord van Winifred ging ver logen door Dartie’s nieuwe vloeken en verwenschingen. Eerst toen zij Barnes bereikten, eindigde hij zijn jeremiade, waarin hij haar, haar broer, Irene, Bosinney, den naam Forsyte, en ri‘“ e'gen kinderen had uitgescholden, den dag vervloekt had, waarop hij ooit toe gekomen was te trouwen. Winifred, die een sterk karakter had, liet hem uitpraten, waarna hij in een norseh stilzwijgen verviel. Hij wendde zijn toornige oogen niet af van de kap van het rijtuig dat, als een verloren kans, de duisternis voor hem als een spook vulde. Gelukkig kon hij het hartstochtelijk pleiten van Bosinney niet hooren dat pleiten dat, door het gedrag van den „man van de wereld”, als een stroom was ontketend hij kon het huiveren van Irene niet zien, alsof een Heedingstuk van haar was weggerukt noch haar donkere, treurige oogen, als de oogen van een geslagen kind. Hij ken Bossinney niet hooren smeeken,

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1