->-*■* Herfst- Winterseizoen MANTELS, COSTUMES, n ROBES Voetbal-Liefhebbers de Uitslagen Onduleer Uw Haar zelf in 10 minuten. BALT. A. DE JONG Wï ELECTRIC De regeeringscrisis in Duitschland. Beurs van Amsterdam. PREDIKBEURTEN. LAATSTE BERICHTEN. Dr. TEN CATE, r irüurlers flOUDA - 008THAVEN 29. Joytumes, F&of>esi [vlanteKHoederi Mantels, Costumes, Robes, b Hoeden en Pelterijen m De Rijksdag heden toch bijeen. Gisteren toen het nieuwe kabinet in Ber lijn bekend werd gemaakt, had het den scoyn alsof alleen nog eenige onbeduidende besprekingen moesten gehouden worden. Meur in den loop van den dag is de toe stand geheel gewijzigd. De democraten, die reeas ontstemd waren over het feit, dat bij de vorming van het tweede ministerie-Stre- semann niet naar hun advies geluisterd weru, kwamen bijeen en namen een resolutie aan, krachtens welke den kanselier verzocht weid, nog eens te pogen de groote coalitie te Herstellen. Werd zulk een poging niet in het werk gesteld, dan zou deze fractie aan het kabi net van niet-politieke ministers haar steun onuiouden. Gesier, de voornalunste steunpilaar van Dr. ötresemann's politiek, was het hierover weer mol zijn politieke vrienden eens en daarbij kwam dat de party van het centrum zioh by de democraten aansloot. hüeuwe onderhandelingen werden ge opend. De socialisten toonden zich bereid tot de besprekingen op de basis van een *.g.n. regeling, waarbij de kwestie van den acnturend ug buiten de volmachten blijft staan. Overigens verlangen zij, dat de so ciale kwestie zal blijven steunen op Wirih's nota aan d« entente van 24 November 1922. Weer nieuwe besprekingen werden daar op gehouden en opnieuw zouden zy den Uykskanseiier het resultaat van hun bespre kingen mededeelen. kwam men tot een resultaat dan zouden de sociaal-democratische ministers weer deel uitmaken van het kabinet, zou de heele «ruis een storm in een glas water geweest ayn. Op die manier zou de coalitie weer worden opgelapt .Algemeen is men van oor deel dat het gezag van Stresemann door ai deze wonderlijke verwikkelingen, sterk is geschokt. Met dat al is het zeer twijfelachtig, of heden de voltallige zitting van den Rijksdag toch zal doorgaan, al heeft dan' 't Senioren convent reeds besloten de openbare zitting ven den Rijksdag heden, Zaterdag, om twee uur te doen houden, met als voornaamste punt op de agenda: het in ontvangst nemen •ener verklaring der ryksregeering. Hoe deze regeering er uit zal zien, is op dit oogenblik nog niet te zeggen. Intusschen werd reeds vernomen uit de onmiddellijke omgeving van den rijkskanse lier dat in geval de partyen der groote coa litie het niet eens worden, dr. Stresemann toch met een „rampkabinet" voor het par lement verschijnen zal en de quaestie van vertrouwen zal stellen. Hij rekent er op, dat de sociaal-democraten zich dan van stemming zullen onthouden. De door het af treden der sociaal-democraten vrij gekomen minister-portefeuilles zullen in de komende dagen worden verdeeld. Hiermede is dus het denkbeeld van een verkleind kabinet weder om opgegeven. De rijkskanselier zal in dit geval de dictatoriale volmachtenwet nog niet indienen ,doch het parlement met één of twee weken reces naar huis zenden en kraohtens art. 48 der ryksgrondwet door den den president machtiging laten geven tot een snelle extra-parlementaire oplossing van het valuta-vraagstuk, waarover allen Lord Curzon aan het woord. het reeds eens zyn. De andere strijdpunten wil Stresemann dan zoo spoedi mogelijk in den vorm van wetsontwerpen gieten, welke na acht dagen aan het parlement zullen worden voorgelegd. Neemt de Rijksdag ze niet onmiddellijk aan en wordt het kabinet daardoor krachteloos gemaakt, dan zal ten slotte de Rijksdag worden ontbonden. Deze opvatting van den kanselier is ech ter weinig consequent; hy blijft daarmede op het standpunt staan, dat zyn regeering de laatste parlementaire mogelijkheid is en schrikt niet voor de consequenties terug. Het is begrijpelijk, dat men in Ryn- en Ruhrland hevig verontwaardigd is over Ber lijn, waar men om futiliteiten met minister crisissen speelt, terwijl de nood zoo drin gend om ernstige en snelle daden vraagt. Maar ook in de hoofdstad is men niet te vreden en wordt alvast een splitsing in de volksparty als vry zeker tegemoet gezien. De rechtervleugel ervan, omtrent 14 man tellende, zal zich onder Maretsi van de 60 andere leden afscheiden. Eveneens bestaat groote kans op een splitsing in de socialistische fractie. In de Rijksconferentie heeft Curzon zyn aangekondigde rede gehouden en daarbij als de meening van Groot-Britannië te kennen gegeven, dat Duitschland niet in staat is, onmiddellijk groote betalingen te doen, dat de bezetting van het Roergebied niet de juiste weg was om betaling te veritrygen, die voor onbepaalden tijd zal zyn Opgeschort en dat een verdere verbittering en waar schijnlijk een verbrokkeling van Duitschland zouden volgen. Het kon niet worden ont kend, dat de groote verwachtingen van de bezetting van het Roergebied door de resu! taten sterk waren beschaamd. Zoodra een langdurige militaire bezetting onvermijde lijk bleek, trokken de Italianen zich vaö het tooneel terug. Bonar Law's verbod om de schulden, die Italië en Frankrijk aan Groot- Britannië hebben kwijt te schelden,» indien genoemde landen het Britsehe schadever- goedingaplan aanvaardden, was verbazing wekkend, ofschoon de edelmoedigheid er van niet werd erkend. Wij hadden, zeide Curzon, niet in het minst den wensch om Duitsch- lands zijde te kiezen, noch om Frankrijk "te berooven van wat het toekomt. De ant woorden van Frankrijk en België op de jongste Britsehe nota deden zien, dat Groot- Britannië's vermogen om op nuttige wijze te intervenieeren duidelijk zichtbaar uitge put was. Curzon was van meening, dat Duitschland al drie maanden geleden had moeten capi- tuleeren en dat het er onverstandig en dwaas aan had gedaan dit uit te stellen. Wij zien thans de eerste verschijnselen van Duitsch- lands inwendige verbrokkeling, waarvoor wy steeds hebben gev reent. Baldwin heeft, zoo zei hij, met zijn bezoek aan Parijs zeer veel gedaan tot het herstel van de vriendschappelijke atmosfeer, nadat het tegen elkaar gerichte geschut nogal fel was losgebrand. Poincaré weet dat Groot- Britannië in vriendschappelijke geest de eerstvolgende voorstellen afwacht. Groot- Brittannië heeft reeds voot4>eeldige conces sies gedaan voor het economisch herstel van Europa. Bij voldoende belangstelling zullen vanaf half vijf dea namiddags, draadlooa telefonischen dienst wij alken Zondag door middel van onzen wan da la klaaaa wedstrijden vin dan Had. Voetbalbond publioooron. De publicatie geschiedt uitsluitend aan ons Bureau: MARKT 31. De eerste uitslag wordt verwacht te half vijf; de laatste zal half zee binnen zijn, DIRECTIE GOUDSCHE COURANT. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUiAdCHLAND. hen opgewonden menigte heelt te Fobiaam von Ruime na diens vrijspraak opgewaent en neoi gesteemgd. Eun sterke politiemacht moest hem hescneraion. Aooais men weet was van Kuhne oe- «cnuiuigd een lö-jarige jongen m de oosscnen op zijn landgoed te hebben octjugeschoten. m zijn requisitor betoogde de amb- Unusr van net U. M. dat de van Kaü- ncs aoor huil redelooze schietpartijen een groote opwinding onder de bevol king naouen uitgelokt en vooral de ra- cuiai elementen verbitterd hadden. v Kunne was de vertegenwoordiger van uie neereu van het oude stag, voor ie net leven van een mensch die geen omciei is, geen waarde heelt,, terwijl ao jury moest toouen door haar uit- spiaua, dat ten slotte een menschenle- veu toch meer is dan een voorwerp. BELGIE. Beperking van aanneming van vreemde werkkrachten. Naar verluidt wordt door den Minis ter van Landbouw en Nijverheid ernstig gedacht aan een verbod voor werkge vers tot het tmporteeren van vreemde ai bolders. De werkeloosheid in de na- buiige tanden en het gevaar van een fo gioofen aanvoer van arbeidskrachten ten nadeele van binuenlandsche' werk lieden zou de oorzaak van dit voorne men zijn. Verlof tot aanneming van btutenlandsche werklieden zal alleen verstrekt worden aan die industrieën WHinvoor zulks toelaatbaar geacht kan woiaen. BULGARIJE. Vranja in brand gestoken 7 Na ai uit Sofia wordt gemeld hebben de Bulgaarsche communisten uit wraak \oor hun nederlagen de stad Vranja m brariu gestoken, Er zijn 250 huizen ver brand, waarbij honderd personen om het leven kwamen en negen mumtie- stapelpiaataeu in de lucht zijn gevlogen. BINNENLAND. Het ateomaehip Aysgarth vlot. Het stoomschip Aysfearth is na ver- bCbc/dene pogingen der sleepbooten vlot getrokken. Het schip stoomt door naar Rotterdam. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 October 1923. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Dinsdag 9 October 1923 des namid dags te 7% uur. Aam de orde: Het voorstel tot benoeming: van een Re genteske van het Vereenigd Wees- en Aele- moesendershuis. Het voorstel tot benoeming van twee le den der Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs. Het voorstel tot herbenoeming van den heer C. W. Zanen tot tydelyk leeraar aan de Ambachtsavondschool. Het voorstel tot benoeming van twee Ambtenaren van deo Burgerlijken Stand. Het adres der Vereeniging „Midden- standahuisvesting", houdende nieuw ver zoek om gemeentelijken financieelen steun. Het voorstel tot het geven van eeme toe lage aan onderwijzeressen voor het geven van handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren. Het voorstel tot vergoeding van overuren aan het gemeentelijk politiepersoneel gedu- remde de 'feestweek 27 Aug.—1 Sept. j.L Het voorstel tot wijziging der gemeen schappelijke regelingen omtrent het toelaten van leerlingen uit buitengemeenten op de Openbare Lagere Scholen te Gouda. Het voorstel tot verhuur der gemeente woning Regentesseplantsoen 27 aan Mej. F. C. A. Bak. Het voorstel betreffende de rioleering van de IJissellaan. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 100.000. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1923. Het voorstel tot onderhaadsche verpach ting van de bediening van het Reeuwyksche en Sluipwykache Verlaat. Het voorstel tot vaststelling eener veror dening tot verdeeling van de drie kieskrin gen in deze gemeente in stemdiatricten. Het voorstel terzake den aanleg van den spoorweg AlphenGouda. Het voorstel tot wijziging der verordening op de openbare bewaarscholen. Het voorstel tot onderhaadsche verlenging van het huurcontract van den heer M. T. Moons van gemeentegrond met 1 jaar. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer B. van Leeuwen. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan dek heer P. va» der Linde. Het voorstel tot aankoop van een perceel tje grond met opstal van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Voor burg. Het voorstel tot ontruiming van de ge- meenfewoningen F. W. Reitzstraat 6 en 20t wegens wanbetaling. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbe lasting dienstjaar 1923. En verder voorkomende zaken. Aanvaring in de Gifewe. Gisterenavond omstreeks 8 uur had in de Nieuwe Vaart een aanvaring plaats tus- schen een motorboot van den heer Goudri- aan, komende van Gouda en een vrachtboot van de Reederij Van der Schuyt. Vermoe delijk door een misverstand, doordat Gou- driaan de seinlichten niet heeft opgemerkt, week deze verkeerd uit en een aanvaring met groote kracht was het gevolg. Met de voorstevens in elkaar vluchtten beide sche pen in het balkengat van de Oude Gouwe. De motor, die beladen was met grint, zonk reeds om half negen. De aan boord zynde vrouw van schipper Goudriaan met drie- kleine kinderen zyn ge red. Ook schipper Postma en zyn gezin van de andere boot hebben deze kunnen verlaten. De last van de vrachtboot, bestaande uit Boskoopsche planten is door flinke assisten tie van eenige lichters gedeeltelijk geborgen en met een speciale vrachtboot naar Rotter dam gezonden voor verdere verscheping naar Amerika. Door de zorg van Dortland's expeditiebe drijf, dat in combinatie voor de eerste maal deze planten vervoerde, is deze zending op tijd in Rotterdam aangekomen. Beide schepen zijn gezonken en liggen met ingedeukte voorstevens in de oude Gouwe, dus buiten het vaarwater, zoodat de scheepvaart geen hinder ondervindt. De motorboot van schipper Goudriaan was pas in de vaart en niet verzekerd. Besmettelijke ziekte. Ten stadhuize werd in de afgelooj>en week aangifte gedaan van 2 gevallen van mond en klauwzeer en een geval van meningitus. Vergoeding handwerkonderwijs buiten de schooluren. B. en W. hebben vermoedelijk naar aan leiding van het jongste adres van de onder wijzeressen aan de o. 1. scholen, die gedu rende 1 Jan. 1920 tot op heden handwerk onderwijs buiten de schooluren geven en daarvoor geen vergoeding ontvingen, den Raad thans voorgesteld voor dezen extra arbeid een extra toelage te geven. Deze toelage, die door de onderwijswet op 78.— per wekelytosch lesuur met een maximum van 2 uur is gesteld, komt ech ter thans geheel voor rekening van de Ge meente en aangezien hiermede een bedrag gemoeid zou zijn van 14000.—, stellen zij den Raad voor het bedrag te bepalen op 39.— per wekelyksch lesuur, waardoor de kosten voor het openbaar en bijzonder on derwijs slechte ƒ7181.zullen bedragen. Indien de Raad zich met dit voorstel kan vereenigen, stellen B. en W. voor in de be grooting 1923 deze wijziging aan te brengen en te bepalen, dat aan bedoelde onderwij zeressen aan de openbare lagere scholen en het by®, lager onderwijs wordt toegekend een vergoeding van bovengenoemd bedrag voor de jaren 1920—1921 en het eerste kwartaal van 1922. Opheffing van huurcommissies. De Minister van Arbeid heelt aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen een circu laire gezonden waarin hij uiteen zet dat het hem gewenscht voorkomt dat tie huurconwnissie wordt opgeheven, op- d»i het vrije verkeer van de woning markt kan worden hersteld. Lezing M. J. Brusse. Voor den openingsavond van de afdeeling Gouda der Rotterdamsche Volksuniversiteit had het bestuur den heer M. J. Brusse uit- genoodigd een lezing te houden over zyn werk „Onder de menschen". De zaal „Nut en Vermaak" der Sociëteit was bijna te klein om alle belangstellenden voor dezen openingsavond te bevatten. Namens het bestuur der afdeeling noem de Mevr. PrinceSchim van der Loeff het een voorrecht de aanwezigen welkom te mo gen heeten, toch fioet spr. zulks ipet ge mengde gevoelens Mi wel omdat het nog niet gelukt is een kern van cursisten te krijgen, die uit zich zelf een soort propaganda ma ken voor het werk wat beoogd wordt. Het is zoo moeilijk ,dat altijd van het be stuur de drang moet uitgaan en het is ver bazend moeilijk te weten wat het Goudsche publiek boeit; gaarne zou het bestuur meer belangstelling wenschen. Zoo velen hebben geen tijd om boeken te lezen en door de Volksuniversiteit, wier taak het is, wordt het zoo makkelijk gemaakt een breeder blik op het leven fce verschaffen zonder dat zulks leidt tot oppervlakkigheid, zooals men we| beweert. -1 Het is voor het bestuur een groote vol doening, dat de heer M. J. Brusse hier ge komen is en nog grooter voldoening, dat hij de belangstellenden in zoo groote getale heeft gelokt. De heer Brusse het woord verkrijgende, zeide erkentelijk te zyn voor de vriendelijke inleiding en zou het daarom zeer onhoffelijk vinden te komen met een openhartige beken tenis en gaf in het strikst vertrouwen de verzekering, dat het onderwerp voor deze lezing hem veel hoofdbrekens heeft gekost. Spr. deelde een en ander mede over zijn journalisten bestaan en hoe hij verslaafd is geraakt aan het ondergaan van emoties, 30 jaren rondscharrelende onder de menschen met oogen en ooren open, hetgeen nog zyn lust en leven is en daarom is het niet plai- senfc nu op zijn beurt bekeken en beluisterd te worden. Spr. heeft een wrok tegen schrij vers, die lezingen houden. Spr. herinnert zich uit den tjjd toen hy nog verslaggever was, een collega van de Time», een stenograaf die eiken dag maar zwoegde en hem vertelde, dat hij zyn vrije Zondagen ,om wraak te nemen op zich zelf, in de kerk dooifcracht op de eerste ry. Die collega* proefde dan zijn vrijheid door in zich zelf te mompelen: „preek jij nu maar, potlood en boek heb ik bij me en laat ze fyn zitten, ik schrijf er geen woo id van op, ik zit er bij ep luister niet naar je". Wat spr. tegen lezingen heeft is ook de kans van 100 tegen 1, dat men zijn gehoor in zich zelf verveelt en wat moet men kie zen voor een publiek waarvan men niemen-' dal weet? Spr. vertelde hoe hy zyn eerste lezing, een volksvoordracht te Rotterdam, heeft gehouden. Hy had toen nog slechts ge schreven over beesten uit de Diergaarde en die schetsen zou hy dien avond Voorlezen. De zaal was te groot en te hol voor spr. dunne stem. Het auditorium bestond uit allerlei arbeiders, vrouwen met zuigelingen, gewapend met fopspeen. Een oude man vond de lezing over die diertjes niets voor zich en nam tijdens de lezing luide afscheid van zijn familie voor hy de zaal verliet, een dronken man hinderde den spreker; ten slotte verzocht het bestuur aan spreker de lezing te beëindigen. Spr. wilde hiermee verklaren waarom hij lezingen houden heelemaal zoo prettig niet vindt. Daarop gaf spr. iets uit zijn persoonlijke ondervindingen als oorlogscorrespondent, waarbij hy tevens aantoonde, dat de begrip pen goedaardigheid, eerlijkheid en fatsoen aangeleerde lesjes zyn en ondervonden had, wat bèwustzijnvermenging beteekent. Spr. vertelde voorts van den humor, die hy on dervonden had onder de menschen. Het spreekt van zelf dat humor gevonden wordt onder alle standen en omstandigheden als men oogen en ooren open heeft. Voor zyn „landloopery tijd" heeft spr. me- degeloopen met de strandputters in den Hel der, ze hielden hem voor een verloopen hof meester, eenigen tijd daarna maakte spr. met Prin§ Hendrik een inspectietocht van uit Texel naar de Waddeneilanden mede en bij die gelegenheid herkende een van die oude strandputters hem, ondanks zyn hoo- gen hoed. Spr. beschreef die vermakelijke ontmoeting bijzonder geestig. Na de pauze vertelde spr. een wonder baarlijke geschiedenis aan het station te Gouda beleefd. Barnum en Bailey waren in het land em reisden met een grooten extra trein. Wij hadden, zegt spr., een uitnoodi- ging ontvangen mede te reiden van den Haag naar Rottendam. Het was een heel curieus gezelschap van circusartisten en na tuurwonderen. Met zijn collega Herman Dekking sliep spr. in een wagon van den trein, die hier gerangeerd weid. Aan de ruit wordt getikt, Herman Dekking tilt het gordijntje op en ziet het gezicht van een wisselwachter, die er zich over beklaagt de heele trein voor zich te hebben en niets van al dat bijzonders te zien te krijgen en vroeg nu aan Dekking of hy iets kon laten zien. Dekking roept aan spr., die van het geheele gesprek niets had gehoord, en verzocht spr. zyn hoofd buiten het portierraampje te ste ken, terwijl spr. zulks doet zegt Dekking tot den wisselwachter: zie hier de vrouw met de baard! Vervolgens verhaalde spr. zijn reis naar- en wedervaren op het lichtschip „Maas", waar hy door een orkaan overvallen een week lang heeft vertoefd omdat de loods- booten niet naar buiten durfden. Ten slotte gaf spr. een geestige moment opname van een adellijke dame met haar hondjes, in Brussel. Mevr. Prince—Schim van der Loeff dank te den heer Brusse voaf zijn „heel uitste kende" lezing en was tkuirmede ongetwijfeld de tolk van het talrijk publiek. Rioleeptffg IJ «sell aan. B. en W. jffllen den Raad voor na ge pleegd oveircg met den Directeur van Ge meentewerken om de rioleering van de IJs- sellaan ten spoedigste te herstellen, terwijl zy er op wijzen, dat met het oog op ver zakkingen deze herstellingen met den ggggggggg meesten spoed moeten worden uitgevoerd. Reeds is door de Gemeente-lichtfabrieken aangevangen met het lichten en zoo noodig herstellen van kabele en gasleidingen in die straat. In overleg met den Directeur van Ge meentewerken en de Commissie van By- stand stellen B. en W. voor een bedrag groot 3272.70 hiervoor uit te trekken en ten laste te brengen op de begrooting 1923. Verhuur gemeente-eigendom. B. en W. stellen den Raad voor aan Me juffrouw F. C. Bak op haar verzoek tot wederopzegging» en met inachtneming' van een opzeggingstermijn van drie maanden te verhuren het woonhuis Regentesseplantsoen 27 voor een huurprijs van 560.'s jaars. Ontruiming van twee gemeentelijke woningen wegens wanbetaling. In de jongste raadsvergadering keurde de Raad goed een voorstel van B. en W. om een bewoner van een der gemeentewoiungen in de F. W. Reitzstraat wegens wanbetaling uit zyn woning te zetten. Dit voorstel dat in overleg met de Com missie van Bijstand aan den Raad was voor gelegd, bedoelde tevens te zijn een aan sporing aan de andere wanbetalers om hen te doordringen van het feit, dat het ge meentebedrijf geen huurschuld mag toe staan, dat de exploitatie van met Rijkssteun gebouwde woningen eischt dat stipt op tjjd de huishuren worden voldaan. Het voorbeeld heeft evenwel niet gehol pen en thans stellen B. en W. voor hen te machtigen direct .tot ontruiming van de Ge meentewoningen F. W. Reitzstraat 6 en 20 over te gaan. Huldiging Polo-Zevental G. Z. C. De regelingscommissie van de G. Z. C. verzoekt ons te, melden dat de hedenavond te houden feestavond van de Goudsche Zwemclub, waarop het polo-zevental zal worden gehuldigd en aan het bestuur van de G. Z. C. een vaandel zal worden aange boden, precies te acht uur zal aanvangen. Gedurende deze plechtigheid zullen de deu ren van de zaal gesloten zyn. Ieder zorge dus op tijd tegenwoordig te zyn. Promotie. Aan de Universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het doctoraal examen genees kunde Mej. S. E. A. de Boer. Onderhandsche verpachting bediening Reeuwyksche Verlaat. B. en W. stellen den Raad voor den heer K. M. van den Berg te Reeuwyk, den te- genwoordigen pachter van het recht tot hef fing van doorvaartgelden van het z.g. Reeu wyksche en Sluipwyksche Verlaat, op diens verzoek door de jaren 1924, 1925 en 1926 opnieuw en onder de thans geldende voor waarden dit recht te verpachten. De thans geldende pacht bedraagt ƒ920 per jaar. Bekroning. uj De heer M. van Bovene van Gent ontving uit Toronto in Canada bericht, dat zijn foto werk „Straatje in Sneeuw" bekroond ia op de Internationale „Toronto Salon of Pho tography", Canada. Einde van Zomertijd. Wy herinneren er onze lezers en lezeres sen aan, dat morgen de Zomertijd zal ein digen en de klokken dus den gewonen tijd weer zullen aanwijzen. Ieder denke erom hedenavond de klok een uur terug te zetten. Middenstands-girodienst. De Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand heeft nu de post- chèque en girodienst zulk een chaos te zien geeft, de gelegenheid te baat genomen om in een korte circulaire inlichtingen te ver schaffen omtrent de werking en de voordee- len van den middenstands-girodienst, zooals die by hare kantoren functionneert. Belangstellenden kunnen deze circulaire aan het kantoor der Bank bekomen. Een actie tegen de salarisvermindering. Het bestuur van de afdeeling Gouda van het N. O. G. heeft een uitnoodigin# gericht aan de besturen van alle hem bekende ver- eenigingen van rijksambtenaren in Gouda tot bijwoning eener conferentie ten einde te komen tot een gezamenlijke actie tegen de intrekking van art. 40 van het Bezoldigings besluit. Poetchèque- en Girodienst. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Gouda maakt bekend dat reke ninghouders by den Postchèque. en Giro dienst, die in ernstige moeilijkheden zyn of komen, tengevolge van de beslissing, dat voorloopig over het tegoed van voornoem den dienst niet kan worden beschikt, met ingang van 6 October op de postkantoren formulieren kunnen verkrijgen om een zoo danig gedeelte van hun saldo op te vragen als ter vermijding dier moeilijkheden nood zakelijk is. De aanvragen mogen niet meer dan negentig percent van het saldo tegoed en in geen geval meer dan de behoefte be dragen. Bovengenoemde formulieren worden in duplo verstrekt. Verdere inlichtingen hier omtrent te bekomen aan het postkantoor. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 3 Oct. Heiman, z. v. H. van den Brink en A. S. Nieuwveld, Varkens- markt 21; 4 Oct. Pétronella Johanna, d. v. G. Wassenaar en E. T. v^n Kersbergen, Bo- degr.straatweg 2; 5 Oct. Anthonius, z. v. A. de Jong en E. M. P. 'Donk, Raam 7; Jo hanna, z. v. P. A. Verb^ugge en J. P. van den Berg, Raam 31; Klazina Gerarda, d. v. J. J.. van Steyn en G. Idadnga, Kozend aal 21. ONDERTROUWD: 4 Oct. De Vergeer en J. G. de Grujjl. P. Blok en J. M. Wout N. Brunink en D. Bik. OVERLEDEN: 5 Oct. Johanna Marie Stamps, 8 jaar. Duitsche Godsdienstoefening. Morgenavond 8 uur, zal Pastoor Herbet, uit den Haag een Godsdienstoefening in de Luth Kerk houden. Deze Duitsche dienst wordt gehouden voor de hier aanwezige Duitsche meisjes en andere belangstellenden MEDEDEEL1NG. Bil 't opmaken moest wegens grooten toe vloed van copy en advertentiën nog een der de blad aan de beide andere worden toege voegd. WISSELKOERSEN. 5 Oct. 6 Oct. Officieel. 12 uur. Londen U-59% 11.58%—11.59 Berlyn 4.26 3^0-4.50 per milliard, per milliard. Parijs 15.16 16.03--7 Brussel 12.80 12.72—76 Zwitserland 45.52% 45.5060 Weenen 0.0035% 0.0035%—36% Kopenhagen, 45.— 45.10—30 Stockholm 67.50 67.40—6ir Christiania 40.40.1030 New-York 2.54% 2.54%-% Beursoverzicht van heden. Er was heden meer drang tot verkoopen. Cultuurwaarden en aandeelen Indische cul- tuurbanken werden meerendeels tegen de laagste koersen van gisteren afgedaan. Van de Oliewaarden waren nog het meest vast Koninklijke, die omstreeks 340 zich bewo gen. Rubberfondsen by matigen handel in 't algemeen iets lager genoteerd. Tabakken lager eveneens zwakker in de markt. De handel in Scheepvaart was gering. Neder- landsche Industrieelen waren buiten de be langstelling. Prolongatie 8% UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. De veertienjarige schoolier v. d. Grint uit Hekendorp, die van Gouda huiswaarts keerde, kreeg het ongeluk nabij zijn woon plaats met zijn rijwiel te vallen, met het noodlottig gevolg dat hy in de IJsel terecht kwam. Toen men te hulp kwam was het reeds te laat en werd de jongen levenloos opgehaald. De begrooting voor 1924 van het Water schap d« Hooge Boezem achter Haastrecht Hgt vanaf 5 October gedurende 14 dagen voor belanghebbenden ter inzage. De Gemeente-begrooting voor 1924 ligt vanaf 5 October tot den dag der behande ling in den Raad ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Burgerlijke Stand. GiEBOREN: Gerardus, z. v. W. Kompier en P. van Jaarsveld. OVERLEDEN: Jan Doeland, 76 jaren, .echtgenoot van Adriaantje de Bruin. WADDINXVEEN. De raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester Troost. Na opening houdt de burgemeester de na volgende rede: Mijne Heeren, Het zal u niet verwonderen, wanneer ik u zeg, dat het mij ten zeerste verheugt, dat ik heden weer, na een ernstige doch goed geslaagde operatie en langdurige afwezig heid, als uw voorzitter kan fungeeren. En dat mijn hart met dankbaarheid ver vuld is, in de eerste plaate jegens God eu evenzeer jegens den chirurg en de liefde volle verpleging in het Diaconessenhuis te Leiden ondervonden, zult u zich evenzeer kunnen indenken. Ik wil ook deze gelegen heid aangrijpen om een woord van warmen dank te spreken jegens die vele personen, ook ouder u, die mij tijdens en na mijne ongesteldheid, op zoo recht hartelijke wyze van hunne belangstelling en deelneming blijk gaven. Gulweg wil ik erkennen, dat mij die hartelijkheid zeer aangenaam heeft getroffen en ik die niet licht vergeten zal. En thans, mijne heeren, worden wij weer geroepen om onzen arbeid en taak op te ne men. Onzen locoburgemeester ziet zich weer van zijn burgemeesterschap ontheven en het past mij hem en zyn mede-wethouder, als mede onzen gemeenteseertaris, dank te zeg gen voor wat zij tijdens mijn ziekte en af wezigheid in het belang der gemeente heb ben verricht. Ik zie hier enkele nieuwe raadsleden en een paar oude zullen we voortaan moeten missen. De heer Bremmer heeft in zijn kwaliteit van loco-burgemeester een passend woord gesproken tot hen, die gingen en hen die kwamen. U zult mij niet euvel duiden, wan neer ik van deze gelegenheid gebruik maak om den persoonlijken wensch uit te spreken, dat ik als voorzitter van uw college in hooge mate zal prijs stellen op een goede verhouding in den raad, ook in zijn gewij zigde samenstelling, zoowel tusachen de raadsleden onderling als tusechen de raads leden en hun voorzitter. Moeilijke tijden wachten ons. En het ge meentebelang kan alleen gediend zyn bij een vruchtbare Samenwerking en onderlinge waardeering. Tot dusverre hadden we daar over geen klagen. Laat dat als het eenigs- zins kan, zóó blijven. Ik zou willen zeggen: het kan en het moet zoo blijven. Der tijden nood gebiedt het ons: het gemeentebelang eischt het van ons, onvoorwaardelijk. Niet in 't onderdrukken van minderheden moet onze kracht schuilen; de groote staatsman die eenmaal deze stelling durfde poneeren, heeft zich, hoe kan het anders, schromelijk vergiet; dat heeft de uitkomt en de ervaring toch voldoende geleerd. En evenmin kan het gemeentebelang ge- diehd zyn met een afbrekende critiek. Mij dunkt, dat ook dit niet voor tegenspraak vatbaar is. Neen, allen de hand aan de ploeg; om in eendrachtige samenwerking, elkander waar- deerende, ondanks alle verschil van inzicht, üet goéde voor onze gemeente te zoeken; dat is in dezen somberen, moeilijken tijd al ler plicht en aller belang. Daartoe schenke God U en my wijsheid en kracht. Het verslag van de vergadering van 31 Juli j.l. wordt goedgekeurd. De voorzitter stelt den raad vervolgens in kennis met de volgende ingekomen stukken en mededeelingea: 1. Een besluit van B. en W., waarbij be- paald wordt, dat by ongesteldheid .afwezig heid of ontstentenisvan den burgemeester, deze zal worden vervangen in de eerste plaats door den wethouder Bremmer en in de tweede plaats door den wethouder Herfst. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Een schrijven van B. en W. van Alphen aan den Ryn, waarin bericht werdt, dat de raad dier gemeente de motie van Waddinx- veen inzake den spoorweg voor kennisgeving heeft aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Een schrijven van Ged. Staten, inhou dende dat de regeering er niet toe kan over gaan voorstellen te doen, teneinde aan de gemeenten boven de uitkeering op grond van de wet van 24 Mei 1897 over 1923 en vol gende jaren een nooduitkeering te verzeke ren. Voor kennisgeving aangenomen. •4. Idem terugzending goedgekeurde be- grootingswijzigingen. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Idem betreffende handhaving aanslag plaatselijke directe belasting R. Oudyk. 6. Idem betreffende aanslag C. A. de Jong, die zich tot den raad had behooren te wen den. Beiden voor kennisgeving aangenomen. 7. Proces-veibaal van de opneming van kas en boeken van den gemeenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat aan mej. J. H. de Bruin, zuster der gemeente lijke wijkverpleging alhier een verlenging van ziekteverlof van 3 maanden is toege staan op advies van den geneeskundige J. Bruins Slot. Vervolgens worden den raad aangeboden de begrooting der gemeente voor het dienst jaar 1924 benevens de bedryfsbegrootingen eveneens voor genoemd dienstjaar. Worden a in handen van de financieele commissie gesteld om advies. De voorzitter stelt hierna aan de orde het verzoek van de Patronaats-commissie om ten behoeve van de alhier bestaande Vak- teekenschool over het jaar 1924 een sub sidie toe te kennen van 365.60. B. en W. adviseeren tot toekenning. De financieele commissie adviseert even eens gunstig, bij monde van den beer Fa- fianie. De heer Visser wil de beter gesitueerde leerlingen meer schoolgeld dan ƒ0.26 per week laten betalen. De Voorzitter kan dat moeilijk uitmaken, omdat hy de meeste leer lingen niet kent en vraagt of aan het school bestuur gevraagd moet worden of vermeer dering van schoolgeld voor sommigen niet mogelijk is. De heeren Zoethoutmaar» Herfst en Barbier wenschen dit niet te doen. De heer Visser maakt van zyn vraag geen voorstel, waarna de gevraagde subsidie wordt verleend. Hierna komt aan de orde het verzoek van de slagers van het dorp om het vleesch der noodslachtingen aan de brug te doen verkoo pen en aanvraag van R. van Eyk om voor een. deel dier slachtingen in aanmerking te komen, gesteund door vele ingezetenen. (Aangezien Van Eijk zyn slachtplaats gra tis disponibel stelt, adviseeren B. en W. om daarvan gebruik te maken onder voorbe houd, dat de slachtplaats door den inspec teur wordt goedgekeurd. Op deze wyze wordt zonder financieel bezwaar van de zij de der gemeente aan het verlangen van vele ingezetenen tegemoet gekomen. De heer Fafianie vindt, dat wanneer de raad dit toelaat, hy zich op gevaarlijk ter rein begeeft en er meerdere noodslachtingen zullen komen. Hij vraagt of het de bedoeling is om de gemeente in 2 wijken te verdeelen, en of het den voorzitter bekend is, dat in een ze ker deel van de gemeente bijna geen nood slachtingen zyn. De heer Visser wil den raad adviseeren het verzoek van Van Eyk toe te staan. De heeren Herfst en Barbier motiveeren hu stem en willen het verzoek eveneens toestaan. De voorzitter heeft 2 bezwaren en wel deze: le. dat het besluit genomen moet wor den buiten Straver om, van wien de ge- meente in combinatie met Boskoop een slachtplaats huurt. De lage huurprijs hier voor is gebaseerd, dat Straver er op gere kend heeft op het aantal slachtingen en stelt de vraag: zal Straver de huurprijs niet gaan verhoogen?. 2e. Zal van Eyk over ze keren tijd ook niet om een vergoeding vra gen? Wat de vraag van den heer Fafiani be treft, dit is den voprzitter bekend en hij heeft de politie order gegeven nauwlettend toe te zien. Het verzoek wordt tenslotte in- ingewilligd. De voorzitter stelt vervolgens aan de or de het verzoek van de commissie van by- stand in het beheer der gemeentebedrijven inzake de kosten der straatverlichting. De commissie wil aan het gemeentelijk gasbedrijf vergoeden hetgeen door dit be drijf aan de straatverlichting ten koRte wordt gelegd en is van oordeel dat na de vaststelling der rekening van de straatver lichting door het gasbedrijf een belangrijke som zal moeten worden bijgepast. Daar de straatverlichting een algemeen belaag vertegenwoordigt, meent >y dat ook de gemeente het volle bedrag daarvoor dient te vergoeden. Deze zaak heeft niet de onverdeelde in stemming van B. en W., in verband waar mede z\j zich van advies onthouden en de beslissing geheel aan den raad overlaten. Besloten wordt aan het gemeentelijk gas bedrijf den kostenden prijs te vergoeden. Na behandeling van begrootingswijzigin- gen en verzoeken om ontheffing van school geld sluit de voorzitter de vergadering en gaat de raad over in comité ter bespreking van werkloosheidsbestrijding. Zondag 7 October. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. vjn. Dr. L. J. van Holk, onderwerp: „In de schaduw van den almachtige»". Kleine Kerk. 10 u. vjm. Ds. J. Borger, ge wone dienst. Lutherse he Kerk. 10 u. v.m. Ds. Boender- maker van Harlingen. 8 u. Abend. Pastor Herbst van 's-Graven- hage. Die kol lekte wind besten» empfohlen. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap, voorb. avondmaal. 6% u. n.m. De. W. Veder. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da J. N. v. d. Heijden. BERKENWOUiDE. Ned. Herv Kerk. 6% u. njn. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9% u. vm. en 6% u. n.m. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. vjn. en 6% u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u, v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 10% u. v,m. Leeskerk. 7% u. n.m. Db. W. Veder uit Gouda. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Knip huizen. Ger. Kerk. 10 u. vjn. en 6 u. n.m. Ds. Drost. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. M. Buis kool. 6 u. n.m. Ds. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis, doopen. Evangelisatiegebouiw. 9% u. vjm. en 6% u. n.m. Ds. Steenbeek te Hoogeveen. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u .v.% Ds. LJsebrands. W ADDINXVbEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. N. Luijen- dyk van Nieuwerkerk a. d. IJseel. 6 u. n.m. De heer Lyklema. Remonstr. Kerk. 7 u. mn. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned Herv. Kerk. 9% u. vjn. en 6% u. n.m. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. van. Ds. C. J. Schweitrer van Maassluis. 6% u. n.m. Ds. N. Luyendjjk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. F. W. G. Verheul. GOUDA. Maandag 8 Oct. 7% u. Gebouw tot Heil des Volks. De heer J. Schoonderwoerd, G. O. van Putten voor de Ver. Caivjjn. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Nederl. Voetbalbond. Wedstrijdprogramma voos Zondag 7 Oct. Afdeeling I. Ie klasse. Amsterdam: Ajax—H.V.V. Haarlem: RGHSVV. Zaandam: ZFCVOC. Rotterdam: Feyenooid—'t Gooi. Haarlem: HFC<DiFC Afdeeling II. le klasse. Dordrecht: ODSHaarlem. Den Haag: QuickASC. Utrecht: UW—Excelsior. Rotterdam: Sparta.Stormvogel». Den Haag: HBS—Blauw Wit. 2e klasse B. Gouda: Gouda—Hercules Utrecht: Kampong—Olympia. Amersfoort: HVCHilversum. Zeist: Zeist—DOS. Hilversum: DonarVelox. Reserve 2e klasse B. Vlaanlingen: Neptunus 2Fortuna 2. Rotterdam: VOC 3—Sparta 3. Goudsche Voetbalbond. Wedstrijdprogranuna voor Zondag 7 Oct. le ldaase A. 2 uur: Alphen IIVivantie I. 2 Alphia IZwammerdam I. 2 Woerden IOJ4.A. II. 2e klaase B. 2 Olympia IIIGouderak L 2 G.S.V, II—Schoonhoven II. 2 Haastrecht I—Moordrecht I. 2e klasse A. 12.15 Woerden II—Olympia IV. 2 Bodegraven IIAlphen III. 2e klasse B. 2 Zwervers I—Zevenhuizen I. 12 Gouda III—O.N.A. OI. 2 A.L.T.O. I—Oudewater I. 3e klasse A. 2 Zwammerdam IIVriendschap 1. 2 Waddinxveen IGouwsluis I. 2 O.N.A. IV—Bodegraven III 12 A.L.T.O. II—Alphia III. 3e klasse B. 2 Stolwijk I—G.S.V. III. 2 Schoonhoven IIIGouda IV. 2 Moordrecht II—Oudewater II. 4e klaase A. 12 Vriendschap IIIA.L.T.O. III. 12 O.N.A. V-4J.S.V. IV. 12 Waddinxveen III—Gouda V. 4e klasse B. 2 Vriendschap IIStolwijk II. 2 Bergambacht IIWaddinxveen II 2 Gouderak II—Haastrecht II. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij den Secretaris, Steijnkade 27, of het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden voor Zaterdag 18 October. Probleem no. 80. Zwart schijven op: 7, 12/14, 18 ,19, 22/24, 26, 29, 34. Wtt schijve nop: 21, 26, 27, 82, 33, 37, 38. 40, 43, 46, 47, 49. Probleem no. 81: Zwart schijven op: 3, 8/10, 12, 14, 16, 18, 29, 24, 30, 34. Wit schijven op: 17, 27, 32, 36/88, 41, 47/60. De oplossing van no. 78 is: wit speelt: 43—39, 41-37, 18—12, 29—23, 39—33, 40—34, 26 6. De oplossing van No. 79 is: wit speelt: 30—24, 32—28, 39 48, 21 3 De lezer zal vorigun Zaterdag gemerkt heb ben, dat de zetter witte schijven plaatste waar zwarte moesten staan en zwarte in- plaats van witte. De cijfers waren echter in orde, zooals wij veronderstellen dat de dam liefhebbers zelf 't raadsel opgelost hebben. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Meest matige zuidelijke tot westelijke wind, z-waar bewolkt of betrok ken, later kans op regen, zachter. (Draadlooze Dienst.) De Russische hongeranoodgebieden. MUSKOU, 5 Oct. V. D. De ecououiL Hche reconstructie van de gebieden, uie door den bougersnood zijn geleuterd ga! drie jaar duren. De Kegeonug zul juaihjksch 17 miilioen poed zaden be schikbaar stellen en een fmaucieele hulp bieden van 18 miüioen gouden roebels. MOSKOU, 5 Uct. 'V. D. De Japan- sche bladen publiceeren een officieuze r.udedeeling, volgens welke de Japan- scho Kegeering het voornemen zou heb ben de onderhandelingen met Rusland op 20 Oct. te hervatten. Het Vaticaan en de Sovjet-regeering. MADRID, 5 Oct. V. D. De Regoering \ornani heden dat het Vaticaan btn- r.enkort de Russische sovjet-regeering zal erkennen. l)e sovjets hebben da katholieke kerk vele bijzondero privi leges toegekend. Dictatuur ia Spanje. MADRID, 5 Oct. Kolonel Tafir is benoemd tot direoteur-geueraal. Alle inspecteur» van politie zijn uit hun ambt ontzet. NEW-YORK, 6 Oct. Loyd George, de ex- premier van Groot-Brittannië heeft heden voet gezet aan Amerikaanechen bodem vm een toer te maken door de Vereenigde Sta ten en Canada. Hij werd lukte toegejuicht. A.DVERTENTIEN. EBNDKACHT8WEG 68. ROTTERDAM, SPECIALIST voor Spijsvertering. Stofwisseling en Zennwsiektnn, li 10 OCTOBER nlitticoniulttarin. Probeer eens deze gemakkelijke manier om uw haar t« omluleeren en U zult zien hoe vlug en gemakkelijk deze is. Geen warmte noch electrische stroom meer noo dig. U behoeft alleen maar Uw haar om de West Electric Haarkrulapeld te winden en binnen 10 16 minuten heeft U een prach tige ondulatie, zooals U meende alleen *maar van een kapper te kunnen verkrijgen. De West Electric HaarkrulsspeU! i» mag netisch. Zij kan het haar niet branden, af snijden, breken of uittrekken. Zij heeft geen hengsels of rubbcrdeelen en niets wut uit zijn verband kan raken. Zy is gemaakt van geëlectrificeerd staal, vernikkeld en schitterend gepolijst en voelt overat zoo zacht als zijde aan. Zy la hygiënisch, zinde lijk en de eenvoudigheid zelve. Wij garan deeren, dat zy een menechenleeftyd medé kan. 75 CENT PER KAARTJE. Verkrijgbaar by 2778 75 TELEFOON 218. ^larkl 26 Onza Collectie In; beataat uit da laatata Nouvaauté'a an uitalultand gega- rapdaarde kwaliteiten in aüla genraa. Wij maken U attent op onza maatafdealing voor W Prima Sloffen. "UW "IS

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4