ng Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15359 62’Jaargang Woensdag 10 October 1923 OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen IL EL HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van De Duitsche Regeering wil onderhandelen. k Spui 8 BINNENLAND. L FEUILLETON. (Wordt vervolgd). itrekeninger erkenning I te, Gal en Nier- liker en andere A” gebruikt xal 1 „HERBORA”, eheele land. Per erziekten 2 maal neerd. Voor ant- 2488 30 1EVRAAGD. «m, J. P. WESSELIN'K—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. de in- -onkelyk vast- 3 werk zal nog niet Poincaré man als zijn neef, die doortrokken was met ai de vooroordeelen en overtuigin gen van zijn klasse, het inzicht of de ingeving krijgen, om een^.einde aan dezen toestand te maken Het was een kwestie van voorsteihngs-vermogen zich zelf m de toekomst te zien boven het onaangeoame gebabbel, de spottende bhkken en praatjes, die op zulke schei dingen volgen, boven de voorbijgaande nartelingeo, die zouden ontstaan door haar niet meer te zien, boven de ern stige afkeuring van de helden. Maar weinif. mannen, en vooral weinig man nen van de klasse van Soames, hadden daarvoor genoeg voorsteilings-vermogen ten groot aantal stervelingen in deze *erelo, en géén voorsteilings-vermogen penoeg voor die allen I En, lieve help, welk een onderscheid tusschen theorie en praktijk menig man en misschien zelfs Soames, die er ridderlijke inzich ten over zulke gevallen op na hield wul, als de schoen wrong, een uitste kend voorwendsel te vinden, om voor zichzelf een uitzondering te maken. Derhalve wantrouwde hij zijn eigen cordeel ook. Hij had het zelf doorge maakt en had tot den bodem toe de bitterheid van een ongelukkig huwelijk geproefd, en hoe kon hij het ruime, en crpartijdige inzicht deelen van hen, die nooit in den strijd waren geweest bond. Hun be toeken ih geeft reden tot de hoop, dat binnen het oorspro gestelde tydperk het geheele kunnen worden uitgevoerd. Uit Belgrado wordt een nieuwe verscher ping van den strijd om Fiume gemeld. De italiaansche voorstellen worden onaanne melijk geacht en de Zuid-Slavische i-egee- ring moet besloten hebben, niet af te wij ken van de grondslagen van het verdrag van Rapallo, waarmee de Italiaansche voor stellen in strijd worden geacht. BlUmare voor het grtneentepersoneel. De neer de Wilde wethouder van Der. Hang heeft op de vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging al daar medegedeeld* dat binnen enkele dagen do gemeentebegrooting 1024 is te wachten en dat deze een zoo gunstigen fm mcieelen toestand zal openbaren, dat er, volgens eenstemmig oordeel van B. en W. geen sprake van behoeft te rijn- het salaris en het loon van hen, die voor de gemeente werken ook maar met één cent te korten. De Haagsche correspondent van het Hbld. vindt dat de wethouder de Haag sche ingezetenen meer zou verblijd heb ben met de mededeeiuig dat de zware gemeentelijke lasten zouden worden verlaagd. Zijn uitlating is prikkelend voor de vele rijksambtenaren, die in de Itesidentie wonen en voor de heeie bur gerij, die telken jare nog zooveel moet betalen en het heelomaal niet prettig midi elk volgend jaar te hooren „de gemeentekas is zoo lekker gevuld!' ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.82. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureaui MARKT 31, GOUDA, bfl onze agenten en loopers, den boekhandel on de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546 Prof. Treub voorzitter der Union. In do zitting van de Union des Associa tions pour la Société des Nations is tot voor zitter gekozen in de vacature van den af tredenden president Adelsward, prof. mr. M. W. F. Treub. De heer Adelsward werd tot eere-preaident benoemd. De benoeming van prof. Treub gaat einde 1923 in. Ofschoon over den inhoud van de gisteren op de rijksconferentie gevoerde besprekin- Een weigerend antwoord van Poincaré. De overeenkomst tusschen gene- raal Degoutte en de Phönix-groep. De economische conferentie. Een nieuwe rede van Lord Curzon. Een rapport van Mr. Zimmerman. Verlenging van het Schoenwetje gevraagd. in een te Tilburg gehouden spoed- eischende vergadering van den Ned. K.-K. Bond van Schoenfabrikanten ia besloten bij de regeering aan te drin gen op de spoedige indiening van een ontwerp lot verlenging van de Schoen- wet. cm het weer bleek-geei te laten, zoo- als hel was. Hij liet een korten lach hooren, waardoor zijn lippen een vreem dun, woesten trek kregen zijn oogen tartten den jongen Jolyon. ,.Het is verduiveld vriendelijk van u Mi ar gij Forsytes zijt niet de eenigen, die kunnen vasthouden.” Hij stond op. De jonge Jolyon keek hem na toen hij zich verwijderde, het zijn hoofd op zijn hand rusten, en zuchtte. In de slaperige, bijna ledige kamer waren de eenige geluiden het geritsel der dagbladen en het krassen der luci fers, die aangestreken wehien. Hij bleef geruimen tijd onbeweeglijk zitten, nog eens de dagen doorlevende, toen ook hij urenlang de klok had gadege slagen, wachtende op het voorbijgaan der minuten uren, ‘‘vervuld van de warrelingen der onzekerheid, en van een wilde, liefdelijke pijn en die langzame, heerlijke zielsangst kwam weer met zijn oude scherpte tot hem terug. Het zien van Bosinney met zijn bleek en vervallen gelaat en zijn rus teloze oogen, die steeds weer naar de ktoK dwaalden, had een medelijden in hem gewekt, dat vermengd was met n vreemoen, onweerstaanbare^ naijver. Hij kende die teekenen zoo goed. Waar ging hij heen Welk lot ging hij tegemoet Welk soort van vrouw was het, die hem trok met die magnetische I nicht, waaraan geen overweging van eergevoel, geen beginsel, geen voor deel, weerstand kon bieden aan wie G0UD8GHE COURANT. men slechts door één middel kon ont- l omen, en dat was de vlucht. De vluchtMaar waarom zou Bosin- ney vluchten Een man vlucht als hij lu gevaar verkeert een huwelijken naara te vernietigen ais er kinderen waren, ais hij voelde, dat hij idealen vertrad, of iets verbrak. Maar hier was, zouals hij gehoord had, alles reeds ge broken. Hl, zelf was met gevlucht, evenmin zou hij vluchten als alles weer opnieuw zou moeten gebeuren. Toch was hij verder gegaan dan Bosmney, hij had zijn eigen ongelukkig tehuis afgebroken met dat van een ander. En het oude spreekwoord kwam hem in de gedach te „het lot van een mensch ligt in zijn eigen nart I” In zijn eigen hartPas, als men den pudding eet, proeft men den smaak Bosmney moest zijn pudding nog eten. Zijn gedachten gingen naar de vrouw naar de vrouw die hij niet kende, maar wier geschiedenis hij in grove trekken had gehoord. Eén ongelukkig huwelijk! (leen slech te behandeling alleen die met te onuebrijven onverschilligheid, die ont zettende kilheid, die alle liefelijkheid onder den hemel doodt en zoo van dag tot dag, van nacht tot nacht, van weel tot week, van jaar tot jaar, totdat de dood er een einde aan maakt Maar de jonge Jolyon, wiens mgen bittere gevoelens door den tijd waren verzacht* bezag de kwestie ook met de oogen van Soames. Vanwaar sou een niets bekend is gewonden, zyn de bla- het er over eens, dat de bijeenkomst van zeer groot belang is geweest en de stem van de overzeesche dominions, die zich thans en later laat hooren, grooten invloed zal hebben op de buitelandsche politiek. Don derdag worden de beraadslagingen voortge zet. Men verneemt, dat lord Curzon intusschen met zyn raadslieden en collega’s zal be raadslagen over de gisteren gehouden rede voeringen en het is waarschijnlijk, dat de staatssecretaris voor buitenlandsche zaken een nieuwe verklaring zal afleggen, wan neer de conferentie weder bijeenkomt. Tegengesproken wordt het bericht dat er meeningsverschil zou bestaan tusschen Baldwin en Curzon ten aanzien der buiten landsche politiek. De Giro-débAcle. De „onvoorwaardelljke-neerieggiais”- daiumle geschrapt. Men deelt aan het Corr.Bur. made, dat de clausule in de formulieren ter uitbeta ling van gelden op postrekeningen, welke betrekking heeft op de erkenning van de juistheid der administratieve beslissing omtrent het tegoed (nl. dat de rekening- houder-geldopnemer zich onvoorwaardel(jk moest neerleggen b(j de beslissing van den directeur-generaal der P. en T. omtrent de hoegrootheid van zijn saldo. (Red.) blij kens berichten l»ü een deel van het publiek bezwaar ontmoeten. Daar deze administratie, mede ten ge volge van deze omstandigheid, op deze clausule, welke van juridische zijde weni aanbevolen, geen bijzonderen prijs stelt, is tot schrapping daarvan overgegaan. De echte dame gedraagt zich in de huiskamer niet anders dan in haar salon en neemt geen verschillenden toon aan tegenover bezoek of dienstpersoneel. En de echte heer? nog steei|s einde Februari 169.147, ein- De vermindering bedraagt 35 pet., voor Weenen 69 pet. en voor 76) - Zij keken elkaar aan, en alsof hij iels gedaan had wat geen Forsyte deed zich blootgeven kroop de jonge Jolyon in zijn schulp. Bosmney verbrak de stilte. „Waarom neemt u uw eigen familie als het type?” zeide hij. ,.Mijn familie antwoordde de jon ge Jolyon, „vervalt met in uitersten en zij heeft haar eigen private eigen- aaidigheden, zooals elke andere fami lie maar zij bezit in hooge mate die twee eigenschappen, die de ware proef steen van een Forsyte zijn de macht nooit in staat te wezen zich met lichaam on ziel aan iets te geven en het „ge voel voor het bezit.” Bosmney glimlachte. „Maar wat zegt bijvoorbeeld van den dikkerd „Bedoelt u Swithin vroeg de jon ge Jolyon. „O, in Swithin is nog iets ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bohoorende tot dos besorgkringji 1—6 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den besorgkringi 1—6 regels 1.56, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zateidagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertantifa da helft van tien prijs. INGEZONDEN MEDEDRELINGEN: 1—4 regels ƒ2.96, «Ace regel maar /2A2. O» de voorpagina 50 booger. Gewone edvertentifa en lagenenden MdadoeUagea bg contract to* war geredaeeer- uen prtis. Groote letten on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureau! en oase Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te »ti*- piiinitiefs. Het leven in de stad en van de miduen-kiasse nebben hem nog met omgewerkt. Al de eeuwen van werken op oet land en van brute kracht, heb ben zien in hem vastgezet, en daar zijn ze blijven hangen, al is hij ook nog zoo gedistingeerd.” Bosmney scheen na te denken. „Nu, ge nebt uw neef Soames naar net leven beschreven,’ zeide nij plotseling. „Hij zal zich nooit voor het hoofd schieten. Dt jonge Jolyon wierp hem een door dringenden blik toe. „Neen,” zeide hij, „dat zal hij met Daarom moet er met hem rekening ge houden worden. Zie goed toe hoe zij vasthouden Het ls gemakkeiijk om te lachen, maar begrijp mij goed, het gaat niet aan een Forsyte te verachten, het gaat niet aan hen te gering te schat ten I” „Toch hebt u het zelf gedaan.” De jonge Jolyon erkende de juist heid van dit gezegde, doordat de glim lach van zijn gelaat verdween. „U vergeet, dat ook ik een Eorsyte hen, zeide hij met vreemden trots, „ook ik kan volhouden ik ben zelf een Forsyte. Wij zijn allen onderhevig aan de werking van groote krachten. De man, die de beschutting van den muur verlaat nu u weet wat ik bedoel. Ik raad niet iederen man aan,” besloot hij heel zacht, alsof hij een be- Greiging uitte, „om mijn weg te —gaan. Dat hangt van den persoon af.’ Een blos kwam plotseling op het ge laat van Bosinney, maar verdween snel. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DU1T8CHLAND. Dreigende staking bij spoor en post. in Berlijn en te Frankfort dreigen ue beambten der spoorwegen en poste rijen met staking, daar zij met de sala- iisregcimg met tevreden zijn. De Paus en de politieke veroordeelden. Mgr. testa heeft aan generaal De- guulte namens den Paus een aantal ver zoeken oiu gratie voor wegens politie ke feiten veroordeelde Duitschors doen luekomen.' Generaal Degoutte heeft verklaard, dai luj de verzoeken welwillend zal undefzoekeii. Vrijlating van beklaagden. Het Staatsgerechtshof te Leipzig heeft de vrijlating gelast van het echtpaar von der BruckeLohe, aai^gesien mevr. v. d. Brucko’s zenuwgestel zoodanig ia geschokt dat voor een poging tot zelfmoord moest worden gevreesd. Een vorstelijke verloving. in monarchistische kringen te Mün chen is opzien gebaard door het bericht van de verloving van den Oostennjk- schen aartshertog Jozef F rans met prin ses Anna Monica Pia, jongste dochter van den klutsten komng van Baksen en zijn gescheiden vrouw (thans Signora 1 oseili) Prinses Anna had haren verlooide, die 2» jaar oud is, het eerst ontmoet dij Hei trouwen van haren broeder te München in April en het paar was, naar men vertelt, toen op het eerste gezicht verliefd geworden. BELG1E. Vrije tarweuitvoer. Volgens mededeeling van den Mr. Zimmerman, de commissaris-generaal van den Volkenbond voor Qostenrjjk heeft zyn achtste rapport gepubliceerd, loopende over het tydvak van 15 Juli tot 16 Augus tus. De resultaten van de ontwikkeling der reconstructie in dit tydvak vat Mr. Zimmer, man in de volgende niededeelingen en cijfers karnen: Het aantal werkloozen neemt af. Het bedroeg de Juli 87.349. sinds 1 Januari voor Weenen de omgeving van de rest van het land 57 pet. Verschillende factoren hebben tot deze xerbetering in den toestand samengewerkt. Behalve de intensief doorgevoerde aanwen ding van waterkracht, heeft het herstel van het onroerend bezit in Oostenrijk gnjote vorderingen gemaakt. Het aanzien van het luTwl verandert dagelijks. Men voelt, dat het land zich tegelijk met zyn financiën en zyn crediet weer opheft. De particuliere geldmiddelen zyn aan merkelijk toegenomen, terwjj] ook door de winsten de industrieelen en Kooplieden in staat gesteld zijn de economische crisis zon der toeneming van het aantal faillissemen ten door te komen. De productie schijnt op het oogenblik toe te nemen. De spaarzaamheid by het volk begint weer in eere te komen. De waarde van de gestorte spaargelden bereikte einde Juli eenu bedrag van bijna 400 milliard papieren kro nen, tegenover 315 milliard in September van het vorig jaar, toen de wederopbouw begon. Het deficit is verminderd van 570 milliard tot 260 milliard. De verhoogde be lastinginkomsten maakten het mogelijk ge durende het eerste halfjaar minstens 800 milliard minder uitleeningen op te nemen, dan verwacht werd. De particuliere bedrij ven konden zich weer op een gezonde basis inrichten. Het crediet van het land kan thans als hersteld worden beschouwd. Hei buitenlandsche kapitaal toont een toene mende belangstelling voor de Oostenrykscho bedrijven. De stabilisatie van de kroon h een feit geworden. Daarenboven komt het naar het buitenland weggevloeide kapitaal naar Oostenrijk terug. Meer dan 50 rA van de uitgiften van de National Bank wordt door goud gedekt. Dit zyn de resultaten van een jaar we deropbouw onder leiding van den volken- ITALIE. De kathedraal van Pola verbrand. Uit Triest wordt gemeld, dat door een grooten brand de kathedraal van Pola bij na geheel vernield is. Door het instorten van de zolderingen gingen een groot aantal waardevolle schil derijen verloren. Lord Curzon. Een rapport van Mr. Zimmerman. De strijd om Fiume. De Duitsche Regeering heeft haar verte genwoordigers te Parys en Brussel instruc tie gegeven, de Fransche en de Belgische Regeering om een definitief antwoord te verzoeken op de vraag of de Duitsche Re geering kan deelnemen aan de onderhande- lingen over de hervatting van den arbeid in het Ruhrgebied. Zij wil dit antwoord af wachten alvorens haar houding te bepalen inzake de wenschen der Ruhrindustrieelen, die haar Zondag zyn toegezondeh. Vandaag zou Poincaré den Duitschen af gevaardigde ontvangen. Verwacht wordt dat Poincaré het verzoek van de hand zal wijzen, daar de geallieerden niet voornemens zyn besprekingen te hou den m$t dezelfde autoriteiten, die het ver zet hebben georganiseerd. Zij zouden wel geneigd zyn om rechtstreeks met plaatse- Ijjke autoriteiten of groepen de noodige re gelingen te treffen voor het herstel van het normale leven in het Ruhrgebied. Stresemann zal, zoo zegt een Havasbe- richt, zoodra het verzet practisch gestaakt is, aan de Commissie van Herstel zyn voor nemen kunnen kenbaar maken. Eerst dan zullen de werkelijke diplomatieke onderhan- delingen tusschen Duitschland en de geal lieerden worden aangeknoopt. Intmsschen moet 'reeds op 7 Oct. een over eenkomst gesloten zijn tusschen generaal Degoutte en de groep der Phönix en de Rfyeinische Metallwerke, aan welker hoofd Oöto Wolff, Von Carp, Stein en de Neder landers Van Vlissingen staan. Deze groep vertegenwoordigt 10 der gezameftlyke Ruhrproductie. Het verdrag is gebaseerd op de Franschen voorstellen van 11 Juni 1923 en houdt in: 1. De Phönix-groep moet de Duitsche regeering de kolenbelasting over de laatste drie maanden van 1922, die niet betaald was, voldoen, om het de groep onmogelijk te smaken haar producten te goedkoop op de markt te werpen. Voor de productie, tus schen 11 Jan. 1923 en de onderteekening der overeenkomst moet de kolenbelasting aan de bezettende mogendheden worden be taald. Voor de kolen, die op de schadever- goedingsrekening Worden geleverd, behoeft geen belasting te worden betaald. 2. De hoeveelheden, die de groep-Phö- nix op de herstelrekening zal leveren, zul len in dezelfde verhouding staan tot het to taal als de productie der groep tot de gan- sche productie van het Ruhrgebied. 8. De leveringen voor de bezettings troepen en de spoorwegregie in het Rijn land hebben een recht van prioriteit. 4. De metaalvoorraden worden vrijge geven naarmate de opgeëischte kolen en cokes worden geleverd en de kolenbelas tingen worden betaald. §5. Zoodra deze voorwaarden zijn ver-' vuld, zal aan de Phönix-groep worden toe gestaan kolen e.a. producten in Duitschland te verkoopen. Ook is aan de groep vergun- rijks- laiidbouw-consulent te Brussel zal uitvoer van tarwe uit België met gang van 11 October a.s. weer vrij worden. ning verleend een bepaalde hoeveelheid ko len in het buitenland te verkoopen. 6. Voor alle xverkoopen buiten het Ruhrgebied moetenen de Fransche kolen commissie uitvoervergunningen worden ge vraagd. Zou de Phönix-groep deze verplichtingen niet nakomen, dan zal de vergunning om naar buiten te verkoopen in dezelfde mate warden beperkt als zy haar verplichtingen niet nakomt. Indien andere groepen het voorbeeld der Phonix volgen, dan zullen die groepen, welke haar verplichtingen nako men worden bevoordeeld op kosten derge- ne, die de Fransche voorwaarden niet of niet geheel nakomen. In vefband met deze overeenkomst waar uit blykt dat een Fransch-Duitsche samen werking niet tot de onmogelijkheden be hoort, heeft volgens de Vossische Zeitung de door Hugo Stinnes geleide groep Duit- sohe industrieelen aan de ryksregeering de volgende tien vragen en eischen gesteld: 1. teruggave van de sin(|s het begin van de bezetting van het Roergebied in beslag genomen kolen. 2. terugbetaling van de gedurende dien tyd met geweld geïnde kolenbelasting. 3. opheffing van de kolenbelasting voor het Roergebied. 4. waarborgen in de toekomst te kunnen beschikken over alle kolen, die voor de ver goeding zouden moeten worden geleverd. 5. prioriteit van het bezette gebied bij de voorziening met levensmiddelen en grondstoffen. j 6. opheffing van het kolencommissariaat en van de kolendistributie in het bezette ge bied. 7. aan de commissie van industrieelen wordt het recht gegeven onderhandelingen met de bezettingsautoriteiten voort te zet ten. 8. deze commissie verkrijgt het recht de loopende vraagstukken met de bezettings autoriteiten te regelen. 9. welke houding moeten de industriee len tegenover de regie der spoorwegen aan den dag leggen. Wat denkt de rijksregee- ring van het plan in het Rijnland een spoorwegmaatschappij op te richten in sa menwerking tusschen het Rijnland, Frank rijk en de industrie? 10. verlenging van den arbeidstijd tot 8>4 uur voor onder den grond werkende ar beiders en tot 10 uur voor de overige ar beiders, opheffing van alle demobilisatie- verordeningen. Is de regeering bereid ons hierin te steunen? Volgens Minister SoBmann zal de Rijks- regeering deze eischen nauwkeurig onder zoeken. Zij heeft haar standpunt vastgesteld, wil het antwoord van eerst afwachten.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1