NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 82*Jaargang Dit blad verschijnt dadelijks behalve op Zon-en Feestdagen nkelier istratie HET GELUK DER RIJKEN ken. 82) -- Het Belgische voorstel No. 15365 ongi- FEÜIL.LETÖH. ze r de ig«-n morm e me- lelüke Als schoonheid zich aan waarheid paart ontstaat de kunst. de De q het 70 waarin deze moeilijkheden Ier binnenlandsche politiek hangt in de buitenland- 'hland’s lot af.” (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vermaling van Meer. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. neerslachtig- m, hypochon- iten de uit- 1 toesending 2SM 1« fsblad vliedt. gereed, voortdurend pu- afdeelingen in vracht auto’s door de straten. krin- of een de ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsi per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper gesehi Franco per post per kwartaal ƒ3.15, inet Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den boaorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en don beaorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagmimmer 30 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen,, teneinde van opname verzekerd te zijn. ,Oil, Paint Drug Hugo^ in het >r hem De New-Yorksche „Oii, Faint Reporter” brengt het bericht, dat Stinnes than/ krachtige pogingen i werk stelt om door middel der dooi BINNENLAND. Hoofdarbeider». Het Verbond ven Vakorganisaties. in het gebouw Heyslee in Amster dam, is Maandag de stichtingvergade- rtng gehouden van het Vernond van vakorganisaties van ^iootdarbeiders. iv a een korte opening door den heer bakker, voorzittor van Mercunus, wer den ae leden der te ontbinden „Stu diecommissie’ benoemd tot leden van het bureau voor deze vergadering. ler*^e« - vergadering waren aanwezig vertegen- woordigers van Mereunus, B. A. N. S. Ver van» Bcbeepswerirtuigkundigen, ze een kleur kreeg. Het zweet brak onder het poeder op het voorhoofd van mevrouw Baynea uit. „U, ja I Ik herinner mij niet goed wanneer hij hier het laatst was in den laatsten tijd hebben we met veel van hem gezien^ Hij heeft het zoo druk met het huis van je neet ik heb ge- hooro dat het spoedig gereed zal zijn. Wij moeten een klein diner organisee- ren om die gebeurtenis Te vieren; biiji vanavond bij ons 1" „Dank u, zeide June, en weer dacht ze „ik doe hier niets dan mijn tijd verspillen. Deze vrouw zal mij niets zeggen." Zij stond op om te gaan. Een veran dering kwam over mevrouw Baynes. Ook zij stond op haar lippen vertrok ken zenuwachtig, zij bewoog haar han- __r. den gejaagd. Er was blijkbaar iets met deze martelende onzekerheid te in den haak, en zij durfde dit meisje, dat daar voor stond met haar slanke, rechte figuurtje, haar beslist gelaat, vastberaden mond en toornige oogen mets te vragen. Zij was anders met bang om vragen te doen alle orga nisatie was gebaseerd op het stellen .uil vragen 1 Maar er was zooveel gelegen aan het antwoord op haar vraag, dat haar ge woonlijk sterke zenuwen geheel over stuur waren haar man had nog dien- zelfaen morgen gezegb „de oude For syte moet meer| dan honderdduizend pond waard zijn I" En daar stond dit meisje en stak haar hanu uit stak haar hand uit I zijn stevig Kngeisch voed- pnien, zaten James en zijn zoon aan de lunch. Van alle eetgelegenheden ging Ja mes het liefst hier heen, t was er een voudig, goed gekruid, en voedzaam en, ofschoon hij tot op zekere hoogte be dorven was door de noodzakelijkheid om voornaam te doen, en de levens richting, die gelijken tred houdt met een inkomen dat zou toenemen, hun kerde hl), in de rustige L'ity-uren, nog altijd naar de smakelijke vleeachpotten van zijn vroegere dagen. (Wordt vervojgd). ken weer naar de rijksbank terug te drijven. Vanaf 1 Januari zullen zy tegen rentemar- ken ingewisseld kunnen wonden. De lovensmiddelenonluaten, die te Berlijn wederom plaats hadden en hier en daar een zeer ernstig karakter aannamen, zjjn, zoo zegt men, niet zonder politieken achter grond. Te bevoegder plaatse wordt met stellig heid aangenomen, dat de werklooaenrelle- tjes geschieden volgens een vastomlijnd plan. In Beriynsche officinale kringen zijn authentieke mededeelingen ontvangen waar uit blijkt, dat de onlusten door de conwnu- nistteche aanvoerders worden geleid. Het opruiingswerk wordt verlicht door de groote duurte op elk gebied van den levensmidde lenhandel, die juist de laatste dagen onge dachte vormen heeft aangenomen, want vandaag zijn de prijzen weer met sprongen <m)h(M>ggegaan en men vreest, dat de levens- middelenonlusten te Berlijn de eerstvol gende dagen een ernstigen omvang zullen aannemen. De poltie heeft deswege haar maatregelen genomen, de geheele politie macht houdt zich trouilleeren sterke ntitzi'a ,lnnr do atr kon zijn, dat de kans ontglipte zij kon het niet zeggen'— de kans naar in de familie te krijgen, en toch duride zij niet te spreken. Haar oogen volgden June naar de deur. Deze werd gesloten. loen snelde mevrouw/ Baynes met een kreet naar voren, haar zware ge stalte waggelde heen en weer, en opende de deur weer. Ie laat I Zij hoorde de voordeur dichtslaan, en blepf staan met een uit drukking van echten toorn en verdriet op haar gelaat. June liep, het Square over zoo snel ze kon. Nu haatte zij deze vrouw die zij in gelukkiger dagen zoo vrién delijk had gevonden. Zou zij altijd zoo afgescheept worden en genoodzaakt zijn 1 i ver- vervioog. De voile beteekenis van hetgeen zij need, werd haar duidelijk, zij voeiuj oei zij over naar geheele lichaam warm wero, geheel warm ue palmen van naar handen waren vochtig onder naar rijden handschoenen. zij ging terug naar de trap, maar nep ér niet af. Zij leunde «egen den muur, en beproeide het gevoel van stik ken kwijt te rakenondertusschen keek zij met een wanhopigen moed naar de deur. Neen, zij wilde niet naar beneden gaan. Wat kwam hel er op aan, wat de tnenschen van haar dach ten»? Zij zouden het nooit weten I Nie mand zou haar helpen als zij zicbzeil niet hielp! Zii wilde er doorheen. terwijl ze etrzicn toe dwong om den steun van den muur op te geven, trok zi| aan de bel. De deur werd niet ge opend, en al haar schaamte en vree» verlieten haar plotseling. Zij beide nog een paar malen alsoi ze, ondanks alle ledigheid, et-n antwoord uit die geslo ten kamer kon trekken, eenige vergoe ding voor de schaamte en vrees,die dit bezoek haar hadden gekost. De deur werd niet geopend, zij hield op met bellen, en ging boven up de trap zitten, naar gelaat in de handen ver borgen. Weldra sloop zij naar beneden, in de ouitenlucht. Zij had een gevoel, auot zij een ernstige ziekte had doorgemaak; en nu geen anderen wensen koesterde, dan zoo spoedig mogeltjx muis t» ac- President Masaryk is te Parijs «en grandiooae ontvangst bereid. Hij was ver gezeld door Bennes, den minister van bui teniandsche zaken. Hy werd aan het sta tion ontvangen door president Millerand, de voorzitters van de beide kamers, den minister-president en verscheiden andere leden der regeering. „Neen," zeide zij, „hij schrijft nooit!’ Mevrouw Baynes sloeg haar oogen neer het was niet haar bedoeling dit te doen, maar ze deed het. Dadelijk daarn sloeg zij ze weer op. „Natuurlijk niet. Dat is geheel Fhil zoo was hij altijd „Was hij dat?",zeide June. De kortheid van het antwoord deed bijna den helderen glimlach van me,- vrouw Baynes verdwijnen ze verborg dit door ben snelle beweging en, ter wijl ze haar rokken opnieuw uitspreid- 4e, reide Ie „Meheve, hij is stellig de meest achtelooze persbon men moet niet de minste notitie nemen van hetgeen hij doet. Plotseling kreeg June de overtuiging dat ze haar tijd verspilde zelfs al deed ze een rechtstreeksch vraag, zou Ji van deze vrouw nooit iets te weten Komen. „Xiet u hem wel F’ vroeg hij, terwijl In Dresden is in weerwil van het verbod Zondag een congres der proletarische Hun- dertsenaften van Saksen ia tegenwoordig heid van vertegenwoordigers der »oc.-de- mocratische en der communistische party gehouden. Er werd een manifest gericht tot de aroeiders in Saksen. Masaryk logeert in hel departement van buiteniandsche zaken. Het empiro-ameu- idement in de slaapkamer, die er voor Jen Tsjecho-Blowaknohan president 1* ingo- richt, werd destijds gebruikt door Gam- betta, toen decs minister-president was. Zondag a.s. sal president Masaryk te Londen arriveeren, waar hij Maandag door den koning zal worden ontvangen en op het Buckingham-paieis zal lunchen. Dins dag begeeft hy zich naar Oxford. De VVocoedug zal worden besteed voor hot voeren van verschillende besprekingen met regeringsautoriteiten. jn. De proletarische Hundertschaften. President Masaryk te Parijs. Men doet het in sommige gen zooals men weet voorkomen de Regeering er de industrieelen verwyt van maakt dat zy met Franschen zijn gaan onderhandelen, en al wordt het in de Voss. Ztg. ontkend en zegt men dat de heer Stinnes het alleen niet had moeten doen voorkomen of hy op trad als vertegenwoordiger van industrieele massabelangen, uit de gepubliceerde brief wisseling tusschen den Rykskanselier en Stinnes blijkt dat de Regeering er anders over denkt. De Deutsche Allgemeine Zeitung, het or gaan van Stinnes, beklaagt er zich bitter over dat dezelfde personen, die den zwaren gang naar Dusseldorf, naar den landsvyand hebben ondernomen, om ten bate van het Rijnland en het Ruhrgebied en daardoor ook van Duitschland, met den vernieler van hun levenswerk te onderhandelen en daarvoor den dank van het vaderland verdiend heb ben, thans voor Ihydverraders worden uit gekreten. De toestand in het Roergebied laat geen ruimte meer voor illusies aldus de D. A. Z. dat heeft de débacle aan de Ruhr volkomen bewezen. De houding van Frankrijk aan het einde van den'ètryd aan de Ruhr is van een overstelpende duidelijk heid. De aanbiedingen van den heer Strese- maim, zijn verzoeken om hervatting der on- derhandelingen worden ook thans nog geen antwoord door Poincaré waardig geacht. Frankrijk zal zich erop beroepen, dat ach ter het parlementaire stelsfel, dat in Duitsch land altijd nog overheerscht, geen macht staat, dat de Duitsche aanbiedingen, b.v. van een gezamenlijke garantie van de Duit sche staatshuishouding voor de schadever goedingen, door de regeering te Berlijn In haar tegenwoordigen toestand ternauwer nood zouden kunnen worden ten uitvoer ge bracht. Ons vermogen tot handelen in de buiteniandsche politiek hangt in de eerste plaats af van een krachtige regeering, die bevrijd is van* het voorbehoud dat een par lement steeds met zich brengt. Het is thans twee maanden sinds de tegenwoordige ryks- kanselier aan het woord is. Nog geen en kele ingrijpende hervorming is ten uitvoer gebracht. Het parlementaire stelsel heeft ons met zijn tjjdroovende kunsten, zijn cri sissen en intrigues van den kostbaarsten tijd beroofd, die niet meer in te halen ie. De achturendag bestaat nog even onge schokt als in November 1918, toen hy het aanzien kreeg. In de volgende week zal hy eindelyk legislatief opnieuw onder handen worden genomen. Van het tempo, op het gebied d( overwonnen worden, sche politiek Duitscl neiü, die haar tot zoover bad gebracht, I m«»o. De menachen, •‘w zij u.ienkwo.u, - MChenon te weten waar uj wa< geweeat en wat zij gedaan had en plotseling zag zij aan de tegenovergestelde zijde Bosuiney, die uit de richting van Mont pellier Square kwam, en naar ujn Ka« uiers ging." Zij maakte een beweging om over te steken, tusschen de rijtuigen door. Hun oogen ontmoetten elkaar, en hij nam aijn hoed al. hen omnibus ging voor bij, waardoor ze hom uit het gezicht verHor, daarna zag zij hem van uen hoek van het trottoir al, door een ga ping in bet verkeer doorloopen. En June stond hem onbeweeglijk na te staren. o HOOFDSTUK XXIL Volwaaktheid van bet huis. „Eén dunne schildpadsoepéén van ossenstaart, twee glazen port. in de bovenzaal bij French, waar een Forsyte nog se! kon bek| dragon Zij zou naai* Phil zelf gaan, en hem vragen wat hij bedoelde. Zij had het recht het te weten. Zij liep snel Bioa- ne Street af, totdat zij aan het num mer van Bosinney kwam. Zij ging ude dubbele veetibule-deur door, en snelde de trap op, terwijl haar hart pijnlijk klopte. Boven aan de deftle trap bleef zij staan om adem te halen, en luisterde* terwijl zij zich'aan de balustrade vast hield. Geen geluid werd van boven vernomen. Met zeer bleek gelaat besteeg zij de laatste trap. Zij zag de deur met zijn naamplaatje er op. En de vastberaden in Beieren is de Staatecommissie von Kahr zijn aangekondigde actie tegen de communistische jeugdbeweging beg mnen. Hy heelt een verordening uitgevaardigd, waar den leerlingen der openbare en M- zondero scholen de deelneming aan de com munistische vereenigingen en bonden wordt verboden. Alle communistische jeugdver- eenigingen worden ontbonden en de propa ganda der communisten onder de jeugd verboden. Op overtreding is gevangenis straf gesteld. 1 Een uiteenzetting van de „Zeit". Hugo Stinnes naar Amerika. De rentebank. Relletjes in Berlüi Werkloosheidszorg in Engeland. De Regeering in België die natuurlijk zeer ingenomen is met het besluit van de Com missie van herstel om de Belgische tech nische studie m aanmerking te doen komen voor nadere besprekingen, koestert de hoop dat de herstelkwestie binnen niet al te lan gen tyd een stap verder tot haar oplossing zal komen. - Zy wordt in deae opvatting gesteund door de mededeeling van Berlijn, dat de Duitsche regeering met deze studies rekening zal houden, en doordat Stresemann zelf, zooals men weet, aan den Belgische gezant te Ber- lyn heeft verklaard, dat bedoelde studies, die in vele punten overeenkomen met som mige der Duitsche voorstellen van 9 Juni j.I. als basis voor nieuwe onderhandelingen kun nen dienen. Duitschland gaat echter niet accoord met alle in de technische studiën gedane voor stellen. Zoo* accepteert het niet de clausule betreffende het toezicht op de Duitsche fi nanciën en men is er van overtuigd, dat hierin een der grootste moeiiykheden voor de eventueele onderhandelingen zal liggen. Naar aanleiding van uitlatingen van de „Temps”, die van Duitschland» weigering tot het doen van leveringen in natura spreekt, schrijft de „Zeit” het orgaan van Dr. Stresemann, dat een politiek van pro ductieve panden, zooals Poincaré ze heeft ingevoerd en het nakomen door Duitschland van zyn schadevengoedingsverplichtingen, elkander volkomen uitsluiten. Een Duitschland, hetwelk de beschikking over het Ruhrgebied mist en aar het oefenen van invloed op het Ruhrgebied ontrokken is; dat met de bestuursuitgaven voor deze gebieden belast is, doch geen inkomsten uit het ge bied krygt, is volkomen buiten staat, ook maar eenige verplichtingen op zich te ne men. De rykskanselier heeft herhaaldelyk de wil tot een overeenkomst te kennen ge geven, evenals aan de entente positieve praestaties aangeboden, die de kern van een algemeene regeling van het schadevergoe- dingsvraagstuk vormen. Poincaré heeft daarop afwijzend geantwoord. Tegenover de vraag van de „Temps”, of Stresemann een volkomen uitgewerkt beta lingsplan heeft, en bereid is met de com missie van Herstel in ondeiihandeling te tre den, zegt de „Zeit" dat de Fransche regee ring rjjkeijjk in de gelegenheid was geweest zich reeds vóór het pryageven van het iy> delyk verzet daarvan te vergewissen. Afwachten is het parool thans in Enge land, waar de pers den laatsten tyd uiterst «ober is in haar uitlatingen ten aanzien van de Duitsche gebeurtenissen. Verheugd is men er dat Stinnes door Stresemann ver slagen is. Of dit laatste het geval is, valt te betwyfelen. Het verslaan van Stinnes moge een politiek succes zyn geweest, eco nomisch is de „ongekroonde koning” van Duitschland niet zoo gemakkeiyk uit te schakelen. De Engelsche Minister van Arbeid heeft thans nadere mededeelingen gedaan over voorstellen der regeering tot het lenig van de werkloosheid. H(j zeide, dat de nieu we uitgaven, waartoe de regeering is over gegaan of waartoe zy het initiatief heeft genomen, 14 millioen pond aterling omvat ten voor den aanleg van wegen en bruggen, een suppletoirs 10 millioen pond voor sub sidie aan de commissie voor de werkloos heid, 12 millioen pond voor faciliteiten aan den handel, niet minder dan 10 i 15 millioen pond voor de spoorwegmaatschappijen. De nieuwe uitgaven zouden niet minder dan 50 millioen pond bedragen en waarschynlyk aanmerkeiyk meer. x gecontroleerde Hugo Stinncs-Piubeck .di ning oh Vvorks vasten voet te verkrygen in ue Amenkaansche petroleum industrie. Bedoelde maatschappij heeft een kapitaal van- 10U millioen Goudmarken, m onder- niaatechappyen en door agenten heelt ril reeda een aanmerkelylten invloed weten te verkrygen. Naar het heet, bestaan thans plannen voor het aankoopen van petroleuin- terremen in Texas, Argentinië, Perziê, en het Verre Oosten, met T doel eventueel den stryd togen de Koninkl^kShell groep en de Standard Oil Company aan te binden voor een plaats in den wereldhandel in petro leum. e, De gebeurtenissen aan de Ruhr in zake het afsnyden der kolanleveringen, hebben, volgens genoemd blad, den doorslag gege ven by deze plannen van Stinnes. Stinnes zou reeds een eigen tankvloot en terreinen in Argetimë bezitten. In aansluiting aan het bovenstaande, schryft het „Fin. News” van gisteren, dat, volgens te New-York ontvangen mededee- Itegen, Stinnes naar de Vereenigtle Staten zal komen om onderhandelingen te voeren over den aankoop van de petroleumrechten op groote terreinen in Texas en dat hy deze naar men meent, contant zal betalen. (iOUISCHE COURANT Gisterenavond werd op het Ministerie van Financiën beraadslaagd over de statuten van de rentebank, die deze week nog haar arbeid hoopt aan te vangen. De bank zal geen grooten werkkring hebben, daar ze alleen zaken mag doen met da rijksbank en met privé-amiseiebanken. De grondeigenaars moeten 6 pct. over hun hypotheken betalen, waartegen de bank 5 pet pandbrieven uit geeft. Het verschil tumohen deze beiden, hetgeen hoogstens 32 mifiioen per jaar kan bedragen, zou een der w>rnaamste inkom sten van de nieuwe ba* uitmaken. De Rentebank, die van alle belastingen zal zyn vrygesteld, heeft het recht wettelyk hypo theken op landeryen te nemen. De gedwon gen hypotheken kunnen een omvang heb ben van 4 pct. van de waarde. De schuld, die de Rentebank daarmede aangaat, wordt in goudmarken uitgedrukt. Zy brengt per jaar 6 pet. rente op. Deze rente is per half jaar betaaldbaar, voor de eerste maal op 1 April 1924. Alle bezitters van landeryen, die een gedwongen hypotheek van de Rente bank krygen, worden beschouwd als aan deelhouders van de bank. De gemaakte winsten worden als volgt verdeeld: 40 pet. aan een fond» tot delging van circuleerende biljetten. Daarna krygen aandeelhouders hoogstens 6 pct. over hun aandeelen. De rest gaat weer naar het del- gingsfonds. De rentemarken zyn niet voor begin No vember te verwachten. In afwachting daar van zal de rykebank nu vanaf 23 October ei. goudobligatiea in stukken van 1, 2 en 5 dollar uitgeven. De totale goudleening is 500 millioen groot. Hierop werd slechts voor 164 millioen ingeteekend. Het overschot zal nu uitgegeven worden en wel niet als effec ten, maar als gewone betaalmiddelen, zon der byberekening van provisie enz. In den aanvang zullen deze obligaties wel geham sterd worden, maar er zyn maatregelen overwogen de coupures uit hun schuilhoe- BUITKNLAND8CH NIEUW^ ENGELAND. Lord Robert UeeiL Lord Robert Cecil moet op order van de geneeaheeren volkomen rust houden. Hy heeft dientengevolge al zyn openhare werk zaamheden vuor eenige weken geschorst. Lord Robert is met ziek, «loon zyn ge- neesheeren meenen, dat hy zich zeer in sent moet nemen. Toon hy de vorige week op de ryluconïerentie het woord voerde, maakte hy den indruk niet welvarend te zya. Hy schynt overwerkt. VKKEEN1GDE STATEN. Een overstrooming. Oyerstroomingene, die volgden na vier dagen van regen, veruvnaaxten in Oku», horna City een breuk in het- waterreser voir der stad op tien myi ten westen vai» de stad, waaruit een watermassa van ne gen voet hoogte wegliep. Achttien bidt- Ken huizen in de stad zijn ondergeloopen. Duwenden menschen zün dakloos, in de verlaten zakenwÜk wordt geplunderd. politie heeft instructie gegeven, do plun deraars neer te schieten. De oorlogswinst van Henry Ford. Henry Ford hoeft te kennen gegeven, dat hy voornemens is al »Ün oorlogswinst aan de regeering te betalen. Zyn maat- schappy heeft zeven millioen dollar netto winst gemaakt op negentig millioen dol lars aan orde. Het aandeel van Ford (5l verminderd met vorlogebelastingen) wordt berekend op 1.750.000 dollars. Men brengt dit „gebaar" in verband mot Ford’s plan nen voor hot presidentschap, bet volgende jaar. 100

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1