NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, RËEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. Maandag 22 October 1023 No. 15369 62*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I u HET GELUK DER RIJKEN De Rijnland-Republiek uitgeroepen. Rusland van Neder. de Gisterenmiddag werd in het ministerie - ik sta (Wordt vervolgd.) Doe de dei -ar open van Financiën te Berlijn de Duitsehe rente- bank gegrondvest. De minister van Financiën Luther heeft by deze gelegenheid een korte toespraak gehouden. munisten de militaire hulp «ouden kunnen inroepén. King wensoht, dat Coolidge «onder dra len een internationale conferentie «al bij eenroepen en als Frankrijk weigert daar, aan deel te nemen, van die weigering geen notitie «al nemen. 'sblad üedt. FEUILLETÜM. (TUB MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Hwr, J. F. WBSSEUNK—VAN ROSSOM. Nadruk verboden. ding aan. Zij wordt op de hoogte der ge beurtenissen gehouden door den Belgischen rioogen Commissaris, Koiin Jacquemyns, die op dit oogenblik te Aken vertoeft De Belgische troepen zijn niet tusschenbeide gekomen, daar de orde niet is verstoord. Van de eerste betoogingen der separatisti sche beweging af heeft de Belgische regee- ring haar vertegenwoordigers in Duitsch- land order gegeven, zich van interventie te onthouden, daar de Rynlandkwestie tus- schen de Rijnlanders zelf moet wonden uit gemaakt. De Belgische regeering zal zich slechts in den toestand mengen, wanneer het probleem zal wonden gesteld van de nieuwe situatie in het Rijnland in verband met de kwestie van het herstel. De Belgische Regeering neemt tegenover de Rijnrepubliek te Aken een gereser veerde voorzichtige en strikt neutrale hou- ADVERTENTIEI’RIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den becorgkring) 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer /UÜ15. Van buiten Gouda en den bexorgkring: 15 regels l.öb, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnunanner 20 beslag op den prijs. Lieidadighekis-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b(j contract tot «eer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomat van soiiede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «yn. BU1TKNLANDSCH N1BUWS. 1 ENGELAND. De Prins van Wales uit Canada terug. De prins van Wales is gisteren te Lon den teruggpkomen van «ijn vacantinrels naar Canada. Een ontzaglijke menigte be groette hem met enthousiasme aan het Waterloosstation. De prins die er «eer goed uitaag, «eide dat hij een prachtigen t(jd had gehad. Mnzarijk te Londen. Dr. Masaryk, president der Isjecho- Slowaksche republiek an dr. Benesj, mi nister-president, kwamen Zondagmiddag te Londen aan. Onder de velen die hen verwelkomden was do verteenwoordiger van den konipg. RUSLAND, Het Finsch-Russische conflict. Tschischerin heeft in een nota het voorstel van Finland aangenomen om door een ge lijkgerechtigde grenscommissie het incident door den moord op Laworow ontstaan, te laten onderzoeken. H heeft echter tegelijkertijd «wart eischen tegen Finland aangekondigd De Msurendag.’ Een wetsontwerp is afgekondigd, dat de zesurendag voor bepaalde categoriën van arbeiders welke onder den grond ar beiden, verplichtend maakt. nel cumuct van de Kykuregeering met Beieren worut er ook ai niet beter op. De Beiersche Regeering is er zelis than* toe overgegaan net ontslag door de Kyksre- georuxg gegeven aan von Lossow ais mili tair commandant te beantwoorden met de oenoeming van von Lossow tot Beiersah commandant en Opdracht gegeven dat het Beiersch gedeelte van de Kyksweer plech tig den eed aan Beieren moet afleggen. Deze maatregel wordt bekend gemaakt in twee afzonderlijke proclamaties aan het Beiersche volk waarin een beroep wordt gedaan op de noodzakelijkheid om rust en orde A Beieren te handhaven. Wel heeft de Kyks-MJnister van Arbeid Brauns te München geprobeerd bemidde lend op te treden maar zijn pogingen ble ven zonder resultaat. Uit alles blijkt dat de Beiersche regee ring, alles wat de rijksregeering doet, vol komen negeert. Zoo is er niet de minste notitie genomen, dat president Ebert ge neraal Kress van Kressenstein benoemd heeft tot oipvolger van Von Lossow, in diens 'positie by de rylcaweer, en de Beier sche regeering heeft uitgenoodigd, een op volger voor te stellen voor generaal Von Lossow, als militair bevelhebber in Beieren In een mislukte poging kan meer kracht, meer genialiteit zijn, dan in een schitterende overwinning. juupige regeering in nanoen gegeven van oen voorzitter uer piaatseiyke party, den neer A. uecxers. waarop zyn overar in ue o cao proclamaties aangepiaat, waarin de oevoiking medeaeeiing weru gedaan van net reit en üeze verzoent werd zich by de oeweging aan te siuiten. „Einueiyk is ue tyd daar", luiude ue aantier van een der proclamaties, „dat Kynland zien bevrijden Kun van het Pruisische juk. De Pruisische regeering is aigezet. 'xhans breekt een tyd van vrede en rust aan voor het Ryniand- sche volk, in vrede en vriendschap willen wy met de omliggende volken leven. Ge daan is het met de Pruisische methode. Op een ander groot manifest wordt ue bevolking mededeeling gedaan, dat elke te genstand tegen de nieuwe regeering met de wapenen onderdrukt zal worden. „De nieuwe regeering”, staat daarin, „zal voor arbeid zorgen en ook levensmiddelen zullen voldoende beschikbaar gesteld worden. Plunderingen en ordeverstoringen zyn streng verboden.” De proclamaties zyn ge- teekend door den heer Deckers en Dr. Gut- hart, een geneesheer uit Aken Later werden nog enkele andere gebou wen bezet De geheele bezetting geshiedde in een minimum van tyd en had zonder bloedver gieten of ongeregeldheden plaats. In het telegraaf- en telefoonkantoor na men de dienstdoende beambten de zaak zeer lakoniek op. Zy gaven de toestellen over en verlieten, daar het telegraaf- en telefoonverkeer verboden werd, de bureaux. Toen de .bevolking ontwaakte was de ge heele omwenteling geschied. De inwoners van Aken namen de situatie nogal kalm op. Het tramverkeer vond ongestoord plaats, café's worden gesloten, theaters en bios copen waren geopend. De politie doet haar dienst als gewoon en heeft de gewone pos ten voor de officieele gebouwen ingetrok ken. Voor deze gebouwen staan separatis ten op wacht. Zy zyn freojbaar aan een rood-witegroenen armband. Wapens dragen zy' niet, ten minste niet zichtbaar. De nieuwsgierigen worden door hen op een af stand gehouden. Vandaag zullen de aanhangers der Re publiek uit Aken zich naar Gladbach en Duisburg begeven als een leger zullen wij optrekken, zoo verklaarden de aanhangers van deze nieuwe Republiek, om onze broe- I ders van het Pruisische juk te bevrijden. loola. Hij geloofde het ook nu niet. Het seneen nem ongeioonijK. Hij haa riet geyoel alsof hij voor altijd zijn macht lol oordeeien had verloren, indien zij, zoo zacht en meegaand aid hij haar ul- tijd beoordeeld had, dezen uoelisien slap kon nemen, wat zou er dan niet Kunnen gebeuren"*? Dan vroeg hij zich weer ai, ot zij 4»jet met Bosinney samenspande. Hij ge joolde dat niet, hij kon zoo n reden voor haar gedrag niet vinden de ge dachte moest onder de oogen worden gezien. Hei zou onverdragelijk zijn in de noodzakelijkheid te komen, om met zijn huwehjks-verhouding tot een publiek bezit te maken. Bij gemis aan de méést overtuigende bewijzen Bloest hij nog steeds weigeren te geiooven want hij wilde zichzelf niet straffen. En al dien tijd geloofde hij het in zijn hart. Het maanlich wierp een grijsachtige tint over zijn gestalte, zooals hij ge kromd tegen den muur van de trap zat. Rosinney had haar lief. Hij haatte den kerel, en zou hem niet sparen. Hij kon, en zou weigeren, een stuiver te bataten boven de twaalfduizend en vijf tig pond de uiterste grens, die in de briefwisseling was vastgesteid of be ter, hij zou betalen, en hem in rechten vervolgen voor schadevergoeding. Hij zou naar Jobling en Boulter gaan, en hun de zaak in handen geven. Hij zou den armen bedelaar rulneeren I En plotseling wat kan er niet een ver band tusschen de gedachten bestaan viel hem ui, dat Irene ook geen geld had. Zij waren beiden bedelaars. Dit gai hem een vreemde voldoening. De stilte werd verbroken door een zwak gekraak, dat door den muur heem klonk. zij ging eindelijk naar bed. droom maar blij en aangenaam 1 Indien ze de deur wijd opendeed, zou hij nu niet binnengaan I Maar zijn lippen, waarop een bittere glimlach lag, vertrokken zenuwachtig hiJ bedekte zijn oogen met de handen. Het was al iaat den volgenden mid dag toen Soa mes, voor het raam in <lq eetkamer, somber neeraag -p het squ are. Het zonheht overgoot nog ie plats nen, en in het koeltje glansden en be wogen zich hun vrooiijke, breeds bla deren, als het ware op ue maat van een draaiorgel, dat op den hoek stond. Het speelde een wals, een oud® die uit de mode was, en oove.i'lten we ncel uit de maat werd gespeeld en het ging maar steeds door, terwijl er toch niet bij gedanst werd dan door de Alle openbare gebouwen in Aken bezet. Opmarsen naar triad óach, Duisburg en Dusseldorff. De werkhervatting in de Ruhr. Het con flict tusschen Beieren en de Rijksregeering. Een AmeriKaansch voorstek Sisternamiddag reeds bracht ons de diaad- looze het bericht dat te Aken de Rynland- Republiek was uitgeroepen, de groen-wit- roode vlaggen overal in «Aken wapperden van de openbare gebouwen en de separa tisten alle regeeringsgebouwen hadden be zet. Een proclamatie was afgekondigd. Deze gebeurtenis moet zeer vroeg in den morgen zijn geschied, en heeft zich blijk baar in alle stilte voltrokken. Meerdere berichten kwamen niet door, daar alle telefonische verbinding met Akep gestoord was, en men Keulen niet kon be reiken. Hedöhmorgen zyn nieuwe berichten be leend geworden, die melden dat het aarftal separatisten dat by dezen staatsgreep is betrokken, geschat wordt op c.a. 2000. Een proclamatie der voorloopige regee ring kondigt aan, dat het gebeurde ’n fait accompli is; zy verbiedt elk verzet of elke betooging, alsook plunderingen. De voor loopige regeering geeft de bevolking de verzekering, dat de levensmiddelenvoonzie- ning en de arbeid zijn verzekerd en ver zoekt haar, zich kalm en waardig te ge dragen. De Rynlandsche troepen zullerf nu naar een plaats in het Noorden der Belga- waar- en De werkhervatting in het Ruhrgebied heeft natuurlyk alle aandacht van de Re geering en de industrieelen. Blijkens laatst- ingekomen berichten hebben de industriee len nieuwe voorstellen aan de Regeering gedaan, die hierop neerkamen, dat de re geering zal voldoen aan de voorwaarden, welke Poincare gesteld heeft voor het voe ren van onderhandelingen met Duitschand, door toe te staan, dat de industrieelen in het bezette gebied de reparatie-leveringen voornamelijk wat betreft de 'kolenleveran ties aan Frankrijk en België, hervatten. Daar de regeering echter niet in staat is deze reparatie-leveringen te financieren, zullen d« bedragen, welke de industrieelen voor het uitvoeren van de reparatie-leve ringen zullen voorschietfli, afgeschreven worden van hun "T zulks wel tot 24 April 1924. De regeering heeft ten aanzien van dit voorstel nog geen besluit genomen, doch verwacht wondt, dat zij- er op «al ingaan, daar op andere wyze moeilijk een oplossing te vinden zou zyn. Nog wordt uit Brussel gemeld dat de minister van Buitenlandsche Zaken een onderhoud had met den chef der Belgische delegatie in het Roergebied, waarbij er op gewezen wend dat de onderhandtelingen tusschen de Duitsehe industrieelen en de intergeallieerde controle-commisaie met den dag een diepgaander karakter aannemen. Gisteren zou een overeenkomst geteekend zijn, met de groep-Qtto Wolff en Carp, waardoor in de gratis levering van steen kool voorzien wordt als bijdragen tot de lerstelleveringen.. Er zijn belangrijke on derhandelingen met de groep-Stinnes gaan de, terwyl ook de groep-Harpener ver zocht heeft, onderhandelingen met mis sie aan te knoopen. De Óuitsche arbeiders zouden over de arbeidsverlenging tot overeenstemming zijn gekomen Meer dan 69.000 spoorwegplan nen vroegen het werk te mogen hervatten. Op persoonlijk initiatief van president Coolidge heeft de Amerikaansche Trustee van de in de Vereenlgde Staten in beslag genomen Duitsehe eigendommen met het voornemen om de vrij geven vermo gens zoo spoedig mogelijk ter beschikking te doen stellen van de rechtmatige Duit- sche eigenaren, zijn vertegenwoordiger Wilson en den directeur van de Trustee Williams met een bijzondere opdracht naar Duitschland gezonden. Beiden zijn te Berlijn aangekomen. Een bijzondere berichtgever van „Daily Telegraph” te New York meldt verder pog dat de opinie ten gunste vm een optreden der Amerikaansche regeering om' de belanghebbende staten te bewegen tot bijwoning eener conferentie tot rege ling der schadevergoeding, opnieuw veld wint in bepaalde kringen te Washington, die van meening zijn dat een wereldkamp onvermijdelijk is als men de toestanden In Europa verder op hun beloop laat. Zy, die een krachtige actie voorstaan, sluiten zich aaneen onder leiding van senator King, die toen hij dezen zomer deel uitmaakte van de congrescommissie, die Rusland Duitschland bezocht, getroffen werd door de gevaren, die mogelijkerwijze in Duitsch land zouden kunnen ontstaan en vooral door de mogelijkheid dat de Duitsehe com- 86) - Maar ‘de deur ging niet open, ook n»et toen hij er aan trok, en den knop met kracht omdraaide. Ze moest haar, om de eene of andere reden, gesloten hebben, en dat vergeten zijn. tiij ging zijn kleedkamer binnen, waar het Licht ook nog Laag brandde, 8P liep snel naar de andere deur. Die was ook gesloten, i’oen merkte hij, dat net veldbqjl, dat hij nu en dan gebruik te. gereed stond, en zijn pachtgoed er op lag. Hij bracht zijn hand aan zijn voorhoofd, en voelde dat die vochtig t ®8 loen hij terugtrok. Het drong hem door, dat hij buitengesloten wa« moil1 lerMg naar de deur’ en ram’ «Me aan den knop, terwijl hij riep d«urC 0*^ dpOpe“’ to0°r JÖ Doe de ^«e^anhv^d6611 geritsel’ maar na*11"'me 7 L,"t m« dadelijlc bin- ik st» er op^ binnengelaten te worden I Hij kon het geluid van haar ademha ling hooren, vlak bij de deur, gelijk aan net ademhalen van een schepsel, dat door gevaar bedreigd wordt. Er was iets ontzettends m deze on verbiddelijke stilte, in de onmoge lijkheid bij haar te komen. Hij ging terug naar de andere deu!r,^plaatste zijn geheele gewicht er tegen, en trachtte haar te doen openspringen. Het was een nieuwe deur hij had ze zelf la ten vernieuwen, voor uat ze thuis kwa men, na hun wittebroodsweken. In een aanvdl van woede hief hij zijn voet op, om het paneel in te trappen, doch de gedachte aan de dienstboden weerhield hem, en hij voelde plotseling dat hij verslagen was. Hij wierp zich in de kleedkamer neer en nam een boek. Maar in plaats van de letters scheen hij zijn vrouw te zien staan. met haar goudblond haar, dat over naar bloote schouders peerviel, en haar groo te donkere oogen als een dier dat zier te weer stelt. En de volle betee- kenis van haar daad van verzet werd hem duidelijk. Zij bedoelde, dat het zoo voor goed zou zijn. Hij kon met stil zitten en liep weer naar de deur. Hij kan haar nog hooren en hij riep „Irene I Irene 1” Het was zijn bedoeling niet, zijn stem pathetisch te maken. Maar hij beschouw de het als een onheilspellend antwoord dat zelfs het fthuwste geluid ophield. Hij stond met gebalde vuisten na te ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsl per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschi Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 9—6 -uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. fiOlIDSCHE miRAVT bladeren. De vrouw keek niet al te vrooUjk, want ze was vermoeid, en niemand wierp haar uit de hooge huizen een koperstukje toe. Ze reed haar orgel voort, en begon drie deuren verder weer. ZU1D-AFRIKA. Liefdeadrama. Een 35-jarige politieagent van landache afkomst betrad Vrijdag een boek winkel in een voor«tad van Kaapstad, drong door een aantal kluten heen en schoot tweemaal op de jeugdige eigenares van de zaak, een vrouw vu 24 jaar. De vrouw stortte dood neder. De politieagent richtte de revolver op xichaelf en pleegde zelfmoord. Er schijnt jalousie in het spel te sjjn. VEREENIGDE 8TATKN. De race ZevPapyrea. De met zoo buitengewone en algemeene belangstelling tegemoet geziene race tus schen het Amerikauache renpaard en den Engelschen derbywinnaar „Papy rus", werd Zaterdag op Belmont Park ge- loooen. Als gevolg van den «waren regenval was de baan zeer «waar. Een geweldige donken. Spoedig daarop sloop hij op zijd tet- uen naar de andere aeur, en deed een Krachtige poging om deze open te Dra ken Ze kraakte, maar gai niet mee. Hij ging op de trap zitten, on veroorg zijn gelaat in zijn handen. beruimen tijd zat mj daar in Let duister do maan wierp door net val licht boven hem een bieeke vlek die zich langzqtóerhand verlengde yaai nem toe. over de trap. Hij beproefde wi|s- geering te zijn. Sinds zij naar deuren gesloten had, kon zij er niet langer aanspraak op ma- kep, zijn ecidgenoote te zijn, en hij zou zich met andere vrouwen troosten I Miiar hij beleefde deze genietingen slechts in gedachten hij verlangde er niet haar. Hij nad er nooit veel aan mee gedaan en had de gewoonte naar voor verloren. Hij voelde, dat hij die nooit zou terugkrijgen. Zip honger kon slechts gestild worden door zijn eigen vrouw, die zich onverbiddelijk achter deze gesloten deuren bevond. Geen an dere vrouw kon hem helpen. Daar, m de duisternis, kwam deze overtuiging met ontzettendo kracht tot hem. Zijn phiiosoiie had hem verlaten; en norsche toorn kwam er voor in de plaats. Haar gedrag was onredelijk, onvergeeflijk, elke straf waard, waar toe-hij de macht had. Hij verlangde niemand dan haar, en zij weigerde hem Dan moest zij hem wei echt haten I Hil had het tot pu toe nog nooit ge- sche zone optrekken en zich daarna schynlyk naar-h^t floor de Franschen Engelschen bezette gebied begeven. Merkwaardig is, dat dadelyk na de be zetting van het stadhuis de vice-burgemees- ter zich ter beschikking heeft gesteld van het hoofd der beweging. Het hoofd van de separatistische bewe ging moet volgens de „Temps" een koop man uit Aken, Deckers zyn, die niet tot de groepen van Dorten, Smeets of Matthes be hoort. Nailer wordt gemeld dat een aantal le den van de separatistische party, welke Matthes is toegestaan in totaal circa 500 man, op verschilende punten der stad is bijeengekomen. Onder aanvoering van vooraanstaande bestuursleden dier party «Ijn zy achtereenvolgens het ryksregee- ringsgdbouw in de Hindenburgstraat, de rijksbank, het post-, telegraaf- en telefoon kantoor binnengedrongen en hebben die gebouwen bezet. Vervolgens werd de Rijn- landsche republiek uitgeroepen en de voor- 2912 310

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1