V werking toch koffie e HAG de n product, en in reuk koffie ver- J. No. 31. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NO. 15370 Dinsdag 23 October 1823 82* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen :en F2 OON HET GELUK OER RIJKEN r BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUPERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWDK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 87) - De bedreigde Rijkseenheid. di :r. I V V 'i n, uui kolenh FEUILLETON. 2841 32 te. de die (Wordt vervolgd.) >r en. 2746 34 )UDA. jrieken WORMERVEER (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. p. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. 2954 40 de vorming der Rynlandsche republiek on afhankelijk van het Duitsche staataverbanu. Zü hebben aangeboden het Rijnland het aan deel te doen betalen in de schadevergoe ding. De berichten uit Beieren zyn niet veel opwekkender. Leek het er eerst op of de Beiersche Regeering verzoeningsgezind zou optreden, volgens het Berl. Tageblatt had Beieren reeds lang het voornemen met Ber lijn te breken en heeft het geval-Lossow slechts als een voorwendsel gebruikt. Zoo werden sedert lang Beiersche depo sito’s in Noord-Duitsche banken opgeëischt. De Rijksregeering beschikt over brieven van Beiersche zakenlieden is Noord-Duitech- tand, waarin nadrukkelijk wordt verklaard, dat het opvragen der depots niet uit per soonlek wantrouwen voortspruit, doch door de spoedig verwachte omwenteling en de af scheiding van Beieren van het Rijk wordt gemotiveerd. De Beiersche minister van handel heeft geruimen tijd geleden ter ken- nisnis der Beiersche steden gebracht, zich zoo mogelijk rijkelijk van kolen te voorzien, vreezend althans volgens het „Berliner Tageblatt” dat een schending der Grond wet tot een stopzetten van den kolentoevoer zou leiden. Toen de directie der Rijksbank eenige weken geleden in verschillende ste den en ook in Neurenberg haar goudvoor raad opeischte, verbood commissaris-gene- roal Van Kahr het transport van dit ?oud uit Neurenberg, hoewel dit transport des- cntdanks tot een hoogte van 80 heeft plaats gehad. Het kan niet worden ontkend dat deze feiten een eigenaardig licht werpen op de tegenwoordige houding der Beiersche regeering. Toch wordt men in München niet moe om te betoogen dat het geenszins een conflict tusmhen Beieren en het Rijk be treft, maar slechts een politiek conflict van Beieren met de huidige Ryksregeering. En het blad der Beiersche Volkspartij (de partij van Von Kahr en von Knilling publi ceerde gisteren een verklaring waarin wordt gezegd dat Beieren den opgedrongen scr(jd tegen een misleide regeering en vóór alles tegen een growlwet, welker geest Duitsch- land’s herstel verhindrt, heeft aanvaard, al ken omdat het Duitsdhland lief heeft. Daar Beieren slechts aan Duitschland denkt, mag het op dit oogenblik plechtig verklaren dat het er nooit en nimmer aan denkt de trouw aan het Rijk te verbreken. De wereld en vooral Frankrijk dient te weten dat len 2len October van München uit niet het sein tot ontbinding, maar veeleer tot wederop bouw van het wankelende Ryk is gegeven. Natuurlijk hebben de Duitach-nationalen it ouden Medailles. aanstonds de gelegenheid aangegrepen om, evenals kort vóór do jongste regeerlrgs- crisis, ook thans weer een aanval op het Kabinet-Stresemann te doen. De Duitsch- nationaie partij heeft zelfs e«n manifest gepubliceerd, waarin vaststelt dat de regeering-Stresemann door haar strijd met Beieren voor de tweede maal definitief heeft afgedaan. Het party-regiem is ondragellj- ker dan ooit, het Duitsche volk wenscht zijn lot aan nieuwe mannen toe te vertrouwen. ZÜ eischen aftreden der Regeering. Nog wordt gemeld dat de Beiersche staatscmnmissaris-generaaal von Kahr oen aantal Joodsche zakenlieden uit Beieren heeft laten uitwazen; onder hen waren hoofden van firma’s, die sedert meer dan twintig jaar in München gevestigd zyn. De uitgewezenen zjjn uitsluitend Joden, die nu of vroeger uit Galicië naar Beie/en zjjn ge komen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en don bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGENi 1—4 regels ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 honger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereducoor- den prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliode Boekhan delaren,* Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. wisseling, is een onbeschaamde dom* heid. Door een toeval, maar niet ónmoge lijk in de dichte gemeenten van wette- njke kringen, kwamen boames veel in lichtingen ter oore betreffende deze ajn van staatsbeleid de werkende deelge noot m zijn firma, Bustard, zat op een diner bij Walmisley, den ontvanger, aan tafel naast den jongen Chankery, van hel kantongerecht. De noodzakelijkheid om over zijn „eigen vak” te spreken, die alle rechts geleerden overvalt, zoodra de dame» zich hebben teruggetrokken, deed than kery, een jong en veelbelovend advo caat, een woordraadsel opgegeven, zon der dat hij namen noemde, aan zijn buurman, dien hij mui kende, want, daar Bustard zich gewoonlijk op den achtergrond hield, had hij leitelijk geen ngam. Hij had, zei Chankery, een gevat met een „heel aardig punt daarna verklaarde hij, waarbij hij alle beroeps discretie bewaarde, het raadselachtige in het gevat van Soames. Hij zei, dat iedereen, met wien hij er over gespro ken had, het „een aardig punt” vond. De uitkomst was ongelukkig gering, ofschoon vervt. ernstig”, naar hij meende, voor zijn client. In Saksen is intusschen de opmarsch der Rljksweertroepen begonnen. Zü hebben de streek benoorden Dresden, Meissen, Nauenhoff, Wurzen, Oelnitz en Plauen be zet. De cavalerie werd b(j het binnentrek ken in Meissen door de roods „Hundert- schaften" beschoten. De troepen beant woordden dit, waarbü aan de zijde der roode garde verschillende mannen werden gewond. Tal van arrestaties hadden plaats. Groote afdeelingen Pruisische Rljksweer, n.1. infanterie, cavalerie en artillerie z(jn zonder incidenten Leipzig binnengerukt. De troepen zullen ten deele in Leipzig blij ven, ten deele naar Chemita en Plauen worden vervoerd. HOOFDSTUK XXIV. hei bewijs van Mevrouw MacAnder. Zonder twijfel zouden verscheidene menschen, waaronder de uitgver van de Ultra Vivisectionist”, toen in den bloei van zijn eerste jeugd, hebben ge zegd, dat Soames geen man was, om dat hij de sloten der deuren van de ka mers zijner vrouw niet had laten weg nemen, en nadat hij haar duchtig had geslagen, zijn huwelijksgeluk niet had hernomen. Ruwheid is niet zoo 'betreu- Geen land van r.uiupa veivooni op act oogenblik sterker ue teeltenen van ontbin ding, innerlijke verdeekkieid en oenard-zyn van alle kanten dan Duicscnland. lerwyi h rankryk door zyn optreden den schyn wekt vlotte onderhandel ingen over net probleem der schadeloosstelling moedwillig te sabo- teeren en elke poging van Duitsche zyde om weer met de rransohen in contact te komen, bot aï te wijzen, wondt de toestaiiu in het land zelf voortdurend ernstiger. Het uitstel van de regeling van de schude- ^ergoediogskwestie beïnvloedt natuurlijk in zeer sterke mate den binnenlandsohen toe stand. Van vele züden en van den kant der Daitschers niet alleen wordt dan ook reeds als een vermoeden uitgesproken, dat de politiek van Poincaré er op uit is, door telkens en telkens weer voorwendsels te zoeken om de besprekingen te verdagen, een toestand in Duitschland in ’t leven te roepen, die hoe langer hoe meer op een on herstelbare debacle schynt te zullen uitloo- pen. Tal van teekenen wijzen op Duitsch- iand'8 verbrokkeling. Drie gevaren bedreigen momenteel de eenheid van het Duitsche rijk en wel het conflict met Beieren, met Saksen en thans de toestand in West-Duitschland. Nog was men niet bekomen van de schrik over de dreigende houding der Beiersche Regeering of reeds kwamen de berichten over de sepa ratistische beweging in het Rijnland binnen. Intusschen verkeert het Ruhrgebied zelve in een ontzettende economische crisis, die niet alleen tot het ontslag van taliooze ar beiders zal leiden, doch tevens de Ruhrin- dustrie en daarmee het geheele Duitsche industrieleven doet wankelen. Sedert Za terdag zyn bovendien alle deviezen enorm gestegen en de levensmiddelenprijzen zün vanzelf met groote sprongen naar boven ge gaan. In tal van winkels zyn levensmidde len zelfs niet meer te koop, niet alleen dus dat ze voor de meeste menschen onbereik baar duur zyn, ze zyn ét gewoon niet meer. Dat dit alles de opwinding vergroot is be- grüpelük. Maar by al die zorgen voor hef dagelijksch brood zijn nu ook gekomen de opwindende berichten uit alle oorden van het land. In Aken bleef de toestand onveranderd. De separatisten trachten ook in andere ste den de Rünlandsche republiek uit te roepen, maar dit bleef tot nu toe zonder resultaat. Te Juelich mislukte de poging door de te genstand der overheid, in Coblenz hadden onderhandelingen plaats tusschen de sepa ratisten en den opper-burgemeester betref fende het uitroepen der Rynlandsche repu bliek. De opperburgemeester verklaarde GOUME COURANT. maar ze duwde zijn hand weg. „Raak me niet aan I” zeide ze. Hij greep haar pols zij trok men terug. En waar ben je wel geweest ,.In den hemel uit dit huis I” Met deze woorden snelde ze naar boven. Buiten uit dankbaarheid voor hun nuts, speelde de orgeldraaister de wals. doames stond onbeweeglijk. Wat be lette hem haar te volgen Kwam dit, doordat hij metzijn gees tesoog Bosinney zag neerkijken uit het hooge raam in Sloane-Street, met oogen die zich inspanden om nog één glimp ✓an Irene s verdwijnende gestalte op te vangen, en zijn verhit gelaat af te koe len, droomende» over het oogenblik, toen zij zich aan zijn borst had gewor pen, haar geur nog altijd m de lucht om hen heen, en het geluid van haar lach, die was ais een snik. De cavalerie werd by het binnenrukken te Meissen beschoten, waarop de troepen het vuur beantwoordden. De leider der communisten, Cupke, is In hechtenis ge nomen. Hedenmorgen zou generaal-lui- tenant Müller de troepen, die door Dresden komen, bü het Neustëdter-stadhuia laten defileeren. De Duitsche ambassadeur te Rome heeft volgens de „Information" een stap bü Mussolini gedaan om gedaan te krijgen, dat Italië te Pary* zal optreden „ten ein de de taak van pacificatie In het Ruhrge bied te vergemakkelüken". Baron Neurath deed opsnerken, dat ge zien den huidigen toestand de kolenleve- renswaardig door humaniteit verslapt als het placht te zijn toch zal een ge voelig deel der bevolking verlicht we zen te vernemen, dat nij niets van dit alles deed. Want daadwerkelijke ruw heid is niet gezien bij de Forsytes ze zijn te omzichtig, en nebben over net geheel een te gevoelig nart. En Soames bezat eenigen algemeenen trots, niet voldoende om hem een werkelijk edel moedige daad te laten verrichten, maar wel voldoende om hem te weerhouden een buitengewoon lage te doen, uitge nomen misschien als hij zich in een zeer opgewonden toestand bevond. De ze ware Forsyte weigerde bovenal zich belachelijk te voelen. Hij kon niets an ders bedenken dan zijn vrouw te slaan: hij aanvaardde den toestand zonder meer. Gedurende den zomer en het najaar bleet hij naar zijn kantoor gaan, zijn schilderijen sorteeren, en zijn vrienden te dineeren vragen. Hij verliet de stad niet Irene weigerde weg te gaan. Het huis te Robin Hiti bleef, ofschoon het gereed was, ledig, en zonder eige naar Soames had een aanklacht inge- diena tegen den „Boekanier”, waarin hij van hem de som van driehonderd en vijftig pond eischte. Bosinney had als zijn raadslieden en verdedigers de heeren Freak en Able. De feiten erkennend, naalden zij een punt in de briefwisseling aan, dat, ont daan van alle wetteltjke phraseologie, hierop neerkwam te spreken van een vrije hand in de termen van deze brtef- op. Hij versperde haar den weg. Waarom zulk een haast;?” zeide hij, terwijl zijn oogen zich vestigden op een lok van neur haar, die los over baar oor hing. Hij herkendq haar ternauwernood. Zo scheen invuur, zoo diep en rijk was de kleur van haar wangen, haar oogen haar lippen, en van de ongewone niuu- se die ze droeg. Zij hief haar hand op, en streek de lok glad. Ze haalde snel en diep adem, alsoi ze hard had geloopen, en bij elke ademhaling scheen er geur van neur haren en haar lichaam te komen ge lijk aan den geur van een bloem opengaat. „Ik houd niet van die blouse, zei de hij langzaam, „het is een zacht, vormloos ding 1” Hij richtte zijn vinger naar haar borst regeeringsgebouw by het theater, en de overgebleven regee ring «beambten in het po litiegebouw. Zü hebben sinjen ettelyke ma len onderhandeld in het byzyn van beamb ten der Belgische Süreté, Velke onderhan delingen de toon der separatisten steeds la ger doet worden, naarmate het hun duide lijker wordt, dat de bevolking niet van de vryheid onder deze schutefatronen hebben moeten. Tenslotte ovenhand<den de separa tisten een ultimatum, dat d« politie afwees, zoodat thans de oorlog vertelaard is. Deze zal waarschynlyk niet bloedig wezen, daar de separatisten weinig lust toonen om te vechten tegen de gevreesde Schupo en de Schupo niet vechten mag van de Belgische regie. De Belgen zyn blijkbaar al tot inzicht van hun fout gekomen. Na eerst dezen Putsch geprepareerd te hebben door de uit wijzingen, schijnen zy thans toch maar lie ver weer terug te krabbelen nu zü zien op wat voor een gekkenhuis de regeering van deze separatisten zou lyken. Misschien is het ook weder de overal steeds voorkomen de stryd in het bezette gebied tusschen mi litaire en civiele bezetters, daar ook in deze dagen de militairen zich vóór de separatis ten, de civiele autoriteiten zich meer voor de oude regeering betoonden. In ieder ge val erkent, zoo zegt de heer Nüpels. thans de Belgische bezetting weer de oude regee ring en onderhandelt zy met deze. Een gelüksoortig bericht ontvangen wü zoo juist draadloos uit Aken. In een gister avond gehouden geheime vergadering be sloten de Schupo’s zich tegen de separatis tische beweging te verzette». Een afdeeling der Schuixnkrok naar het centrum der stad en trachtte de Rynland sche vlaggen van de openbare gebouwen neer te halen. Hiertegen verzetten zich de separatisten, die met revolvers gewapend waren. De Schpuo schoot op de separatisten, aie het vuur beantwoordden. Er vielen eenf- ge dooden, waarna een Belgische troepen afdeel ing spoedig aanwezig was en de orde herstelde. Drie leden der Schupo werden ge- arresteetd. Ook in andere wijken der stad hadden on lusten plaats. Verschillende winkels die aan separatisten toebehoorden, werden geplun derd en verwoest. Gevreesd wordt dat der- geljjke onlusten ook in andere plaatsen zul len uitbreken. Toch komt nog het bericht dat de leiders der republikeinsche beweging in het Rijn land Matthes en Dr. Dorten voornemens zyn de te Aken begonnen actie voort te zetten en uit te breiden in de door de Fransche en Belgische troepen bezette gebieden. In de Britsche zone zal evenwel geen proclamatie van de Rynlandsche republiek plaats heb ben, waardoor Keulen een vrystaat zal wor den in de Rynlandsche republiek. Aan de geallieerde commissie voor het Rynland hebben zy mededeeling gedaan van Het was de wals, die zij gespeeld hadden bij Roger, toen Irene met Bo sinney had gedanst en Soames rook t' opnieuw den geur der gardenia's, die zij gedragen had, hij werd naar hem ioegedjeven door de boosaardige mu ziek, evenals hij in de eindelooze bal zaal naar hem toegedreven was gewor den, toen zij hem, met haar glinsteren de'haren, en haar heel zachte oogen, diet Bosinney voorbij zweetde. De orgelvrouw draaide het rad lang zaam zij had haar deuntje den gehee- jen dag afgedreund, hier dichtbij in Noane-Street, misschien] afgedreund voor Bosinney zelf. Soames wendde zich om, nam een sl- Karet uit de gesneden houten doos, en hl? i!erug naar net raam' deuntjd «ad hem gemagnetiseerd, daar zag hij jrene over het Squeare aankomen ze aa naar parasol opgerold en haastte hinaar hui8 Z» droeg een zacht ro- n’et k«Semet °Pen nrouweo’ die Zij bleef bij het orgel staan, haalde haar beurs te voorschijn, en gaf de vrouw geld. Soames ging wat terug en plaatste zich daar, waar hij in de vestibule kpn zien. Zij kwam binnen met haar sleutel, zette haar parasol neer, en bekeek zich in den spiegel. Haar wangen waren gekleurd alsof de zon ze had verbrand; haar lippen waren door een glimlach gescheiden. Ze strekte haar armen uit, alsof ze zichzelf wilde omhelzen, met een lach die klonk als een snik. ..Heel mooi I” zeide hij. Ze draaide zich zoo plotseling om, alsof ze door een schot was getroffen, en zou hem voorbijgegaan zijn, de trap ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—0 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. De gebeurtenissen in het Rijnland, Beieren en baksen. Een Duitsche stap te Rome. Graaf Kanitz benoemd tot minister van levensmidde- lenvoorzieninjg. De Rjjksconferentie. Revolutie in Griekenland. echter slechte de Duitsche Regeering te zul len erkennen en alleen voor geweld te zul len zwichten. Ln Wiesbaden moet men zich by de sepa ratistische beweging wel hebben aangeslo ten en ook in Bonn zou de Rünlandrepu- bliek zyn uitgeroepen. In Duren werden de openbare gebouwen door de separatisten bezet, in Münster en Gladbach werd de burgemeester door de «se paratisten afgezet en,werd het raadhuis be zet. In Keulen verenigden de arbeiders zich tegen de separatisten. Het wachtwoord waaronder de republiek Zondag te Aken werd uitgeroepen was „Frei Rein’’. Aan een Belgisch journalist verklaarde de Akensche separatist, dr. Guthardt, dat het uitroepen der Rynrepubliek is geschied bui ten invloed van Frankryk en België. Het ligt in de bedoeling der republikeinen van gisteren de Roer in bezit te nemen tot Dort mund, terwijl ten Zuid-Oosten der grens de nieuwe republikeinen de bruggehoofden der bezette gebieden zouden oversohrüden. Ver der verklaarde Guthardt, dat de Rynland- republiek in de mate harer middelen de her stelbetalingen aan België en Frankryk zal afdragen en dat de aanhang der republikei nen te Aken over de 5000 beloopt. België en Frankrijk waren van den loop der ge beurtenissen op de hoogte gehouden. Ten slotte zeide Guthardt nog, dat de Rynlandrepubliek voor haar buitenland- schen handel Antwerpen als voornaamste haven zal nemén, terwijl van Duisburg en Ruhrort maar weinig gebruik zal gemaakt worden. Deze verklaringen dienen echter met de noodige reserve gelezen te worden. De heer Nypels, de medewerker van het Hbld., die in de nabyheid van Aken ver toeft, spreekt reeds van een fiaisco van deze Akener comedie, en hy schrijft aan zün blad dat de stryd om de macht in Aken komische vormen gaat aannemen. De politie, zoo zegt hy, die zich even over bluffen liet en besluiteloos was, heeft ’s morgens met regeeringsbeambten verga derd, waarby na een vlammende redevoe ring van den nieuw aangewezen plautsver- vangenden regeeringspresident, Regierungs- rat Buihr, die er op wees, dat Aken thans het centrum dei wereldbelangstelling was en dat de toekomst van het Ryk van de treuw der Akener beambten kon afhangen, met algemeene stemmen besloten werd niet voor de Putchisten te wijken. De politiwas daar weer voltallig in het Polizeiprksid'tum geconcentreerd met de ^ageeringstrouwe be ambten. Zoodoende zyn er thans in Aken twee regeeringen. De separatisten in het

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1