r LAATSTE BERICHTEN. Beur» van Amsterdam. Nerveuzen »n Zenuwzlakan. ringen aan Italië dreigden aanzienlyk ver minderd, zoo niet geheel stopgezet te moe ten worden. Na dit onderhoud ontving Mussolini den Uitgelachen ambassadeur met wien hy zien een uur over dezelfde quaestie heelt on. denhonden. Het blad meldt nog, dat de heer Musso lini de laatste dagen een groot'deel van zyn tyd heelt besteed aan het onderzoek vun den toestand van Duüschland. Het •enige wat men zeker weet ia, dat de re-' geermg de noodzakelijkheid inziet van een aanstaande gedachten/wisseling tusschen de geallieerden. Het wordt ïntussohen on waarschijnlijk geacht, dat Mussolini op o oogenblik geen belangrijke beslissingen zal nemen. Aan het voormalig lid van de Ouitsch nationale party in de liyksdag, Graaf Ka ait», is de moeilyke taak van minister van levenamiddelenvoorziening opgedragen. Te Parijs is bevestiging ontvangen, dat een definitieve overeenkomst is tot stand gekomen voor vrije leveranties van her stelkolen. De overeenkomst is geteekend door Otto Wplff en Carp voor de belanghebbende Uuitsche partyen aan den eenen kant en Franz en voor Frankrijk en Hannocart voor België aan den anderen kant. Gemeld wordt, dat de Harpener-groep, welke een groot aantal mynen vertegenwoordigt, thans ook om onderhandelingen verzocht heelt met de Inter geallieerde Commissie. Op voorstel van den Wurtembergschen staatspresident Hiober zullen de voornaam ste leden van den Kyksmad Woensdag bij eenkomen ter bespreking van den binnen- landschen politieleen toestand. .De Kyksconlerentie heelt zich gisteren bezig gehouden met de verdediging des ryks. De versohiilende problemen van maritie- men, militairen en luchtverdedigingsaard waren de vorige week reeds in groote lij nen aangeduid door de drie militaire mi nisters, terwijl de markies van Salisbury ais president der staateCommissie/ voor ue nationale verdediging de meening dier commissie uiteen heelt gezet. Op grond dier modedeeiingen nebben thans de discussies der rijksconferentie plaats. Men verwacht dat de conclusies binnenkort zuilen worden neergelegd in besluiten der ryks vertegenwoordigers met betrekking tot de in de toekomst t« volgen politiek, ook wat betreft de samenwer king der verschillende deelen des ryks. t De ryks verbindingswegen vormen een zoo uitgestrekt probleem, dat de economi sche conferentie de bespreking er van mor gen zal voortzetten. Tevens zal zy dan waarschyniyk kennis nemen van de mee- nwg van den rykspershond aangaande de verbetering van het verkeer voor zoover de dagbladen daarby getrokken zyn. in Griekenland is een contra-ievolution- naire beweging uitgebroken met Korinthe ais centrum. Voor zoover tot dusver be kend is, hebben de garnizoenen van ste den zich by de rebellen aangesloten. De overige 24 garnizoenen zyn trouw aan de regeering. De regeenntf heeft reeds troepen uit Athene tegen de rebellen doen oprukken. Tot dusver is nog geen bericht omtrent een botsing ontvangen. De leider der revo- iutionnaire party, Plastims, heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hy zegt, dat de revoiutionnaire regeering vastbeslo ten is, de wetten uit te voeren en de orde te handhaven. Indien zulks noodig mocht zyn, zal zij tot de krachtigste maatregelen overgaan. De staat van beleg en de cen suur zyn opnieuw voor geheel Griekenland afgekondigd. BUITENLANDSQH NIEUWS. DUIT8CHLAND. Hot proces tegen de 14 personen die terecht moeten staan wegens de gebeur lenissen to Kuestrin is gisteren begon nen BELGIË. l>e Vlaamsche professoren aan de Gentsche Universiteit. Aan de lijst der benoemde professoren voor de Vlaamsche afdeel ing der Gentsche hoogeschool dienen te worden toegevoegd de namen der volgende heeren, die reeds aun de Frunsche hoogeschool doceerden en thans ook een Vlaamschen cursus zullen waarne men: H. Logeman (Engel acihe philologische oefeningen); Polderman (Duitsche philolo gische oefeningen); Van Houtte (heden- daagsche staathuishoudkundige geschiede nis); van Puyvelde (geschiedenis der mid- deleeuwscbe kunst); Saeleers (Oostersche kunst); de Bruyne fethnographie); Casters (handel); Wasteels (analytische statica en mechanica); Claeijs (beschrijvende meet kunde); Welters (bouwkunde en manufac turen); Stuijvoert (idem); Thiéry (beginse len der mechanica); Colie (logica en rao- raalphilosophie);; Schoep (physische aard rijkskunde); Backen (analytische meetkun de en hoogere algebra). ENGELAND. Obligatie-uitgifte „Daily Mail Trust". Gisteren heeft te Londen de inschrijving plaate gehad op de emissie van millioen 7 obligaties, uitgegeven door de Daily Mail Trust Ltd. in verband met den aan koop van de dag- en weekbladen van de Hulton-groep De uitgifte had plaats door tusschenkomst van de British Foreign and Colonial Corporation Ltd. en moest kort na 10 uur reeds worden gesloten, omdat zij in groote mate overteekend was. De „Evening News" die Zooals men weet tot de Daily Mail Trust behoort, meldde gisteren dat het onmogelijk is precies het totale bedrag der inschrijvingen op te geven Men schat het echter op 30 a 40 millioen, «oodat het gevraagde bedrag 4 6 maal overteekend zou zijn. De emissie had plaats k 99 JOKGO-SLAVIE. Zondag heeft met veel plechtigheid en onder groote belangstelling het doopen van den kroonprins van Joego-Slavië plaats ge had. De hertog van York fungeerde, gelijk men weet, als peter. De Joega-Slavische kroonprins ontving den namen Peter Kara- gcorgewitsj. üet protocol werd geteekend door de koning en koningin van Joego-Slavië, den hertog van York en het vorstelijk echt paar van Roemenië. Het Servische en Roemeensche vbot- flotije en de Britsche kanonneerboot ,.Glow- woim" brachten by het einde van de plech tigheid saluutschoten BINNENLAND. De Vlootwet. ri puriemeiiuure Kringen worut ver wacht, ual vun ue it.iw. «ructie tenslotte u.ieon ue heeren liomuins, Buiten en Kuiper tegen üe V iootwet zullen stem men De neer van bchuik, uie ernstige Kritiek op net ontwerp neeit uitgeoe- iend, maar zien zijn definitie! oordeel voorbehouden neen in aiwacnting van at argumenten der regeermg zat, naar wordt aangenomen, zich ooor ue noo- üige „toezeggingen van naar laien be praten. Men rek om erop, aal nij zul voorstemmen en dut zipi vooroeeiu ook andere twLjieiaars in zijn irache de zijde der regeering zal doen Kiezen. Het Vaderland, dat gemeld had dat üe regeering pressie heelt uitgeoeleud op de K.K. Kunicrclub, welk bericnt ooor de rechtsche pers werd tegenge sproken, zegt het bericht volkomen te handhaven omdat het was gebaseerd op qo medeaeeling, aie ons geuuan weru, eigener beweging, door iemand die het kou weten, en die voor zijn woord blijit .staan, en die de mededeeiing deed, om(- v dal het hem te bar is, dat vele katho lieken ton deze hunne overtuiging aan de coalitie ten oller brengen, ten voile. Een advies van de Rekenkamer. Naar de lel. verneemt heelt de Al- genieene Hekenkamer zich met een uit voerig schrijven tot de 'iweede Hamer gericnt, waarm zij tal van posten vun ue btaalsbegrootmg voor 1924 aanwijst, waurop nog bezuinigd kun worden. De postchèque- en girodienst. Het tijchrtip van heropening van den postchèque- eu girodienst kan blijkens een mededeeiing van minister Van Swaay nog niet vastgesteld worden. Inzake den postchèque- en girodienst deelt de munster van Waterstaat nog mede dat de iNederlaiidsche bank te rugkeer tot decentralisatie verworpen heeft. Democratische Party. De Democrutische Partij heelt Zater dagavond te Utrecht een algemeene ver gadering gehopden, ter voortzetting van de algemeene vergadering die iti Juni jl te Amsterdam is gelbiuden. Besloten werd het tAldbestuur te machtigen aun de lwelRj Hamer een adres te richten, waarm zal worden verzocht oüi, ook al mochten' de amen dementen van den Vrijheidsbond wor den aangenomen, de Vlootwet te ver werpen. In bespreking kwamen hierna de pun ten met betrekking tot de landbouwpa- rugraaf van het beginsel- en verkie zingsprogram en van de middenstands- paragraaf van het gemeenteprogram. 11e wenschen, hierbij geuit, zullen door een commissie ad hoe nader worden onder oogeu gezien en zoo mogelijk v erwerkt. Hierna volgde een besprekmg over het orgaan, waarbij werd medegedeeld dal het in'de bedoeling ligt het met in gang van 1924 wekelijks te doen ver schijnen. Aangenomen werd het voorstel Am sterdam, dat er provinciale propagan- d a-commissi es zullen worden ingesteld met een eigen secretariaat en dat liet abonnement op net partijorgaan voor atle leden verplicht wordt gesteld. Ver. van Vryz.-dem. Gemeenteraadsleden. Onder voorzitterschap van mr. 8. J. L van Aalten, uit Hotterdam, heeft Zondag de Verecnigwg van vrijzinnig- democratische gemeenteraadsleden haar jaarlijksche vergadering te Utrecht ge- hcuden. Het algemeene stemmen werd mr. 8. .I L< van Aalten als voorzitter herko zen. in de middagvergadering hield mr. vun Aaiten een uileiding over 81ui- lende begrootingen. Spreker betoogde, dat de gemeente besturen dienen mede te werken tot hol verkrijgen van sluitende begrootiigen, door bij alle uitgaven goed te overwe gen, of het gerechtvaardigd is, de bur gers daarvoor te belasten. Men mag ze niet siuitend maken door eenvoudig de salarissen van het gemeentepersoneei te veriagen. Ue salarissen mogen niet hooger zijn dan in billijkheid mag wor den verlangd voor gepresteerden ar beid, doeh als sluitpost voor de begroo tingen mogen ze met dienen. Ook dient ui ue guiuoeuieruieu uuiucuju uuar vo ren georucm ie eoiueu, aal zoo weinig luogeujK regoerugsmuuti'egeieu op ue gemeeuleiu gesnoven moeten wordeu. ni uien goest zalmen net oost werken in ue riuniiug vui sluitende oegrootin- gen. nu debat ever leze uiteiding werd ue vergauenug gespten. Nederlajidsch-Kuisisch Handel «concern „ledrus". /-ooms wij giseren reeds meiden is ten overstaan vui notaris F. W. Lud- wig ie Auisieruun, ue acie van opricn- ting gepasseerd van de N.V. Neder- lanüscn hussisci Handels Concern „Nedrus". ïot commissareseii werden bij deze acte vun oprichting benoemd de hee ren - A. riersoi, A. U. Waller, A. Fpanjaard, (i. vau Mesdag, J. C. Kede- le, mr. B. ue Meester, A. Fokker, H. J Wesselink en tot directeuren de nee- ren h. W. Henuukse en dr. 8. Millner. in het mautsctappeajk Kapitaal zul len binnenkort cok buitonlandsche be langen, t.w. EiJ^elscne en Amerikaan- s-'che deelnemen, in den raad van com missarissen bied een plaats gereser- veeru voor een m Rusland zeer bekend persoon men bon ona den naam nog niet noemen, terwijl de heer Novakows- ky, broeder vun den minister vato nan- dei in de Oekrauiische republiek, zeer nauw aan het ooncern is verbonden. Hoewei de acie van oprichting eerst gisteren werd gepasseerd, heeft het con eern reeds een belangrijk ïnvoercon- Iract met de sorjets gesloten zelis is do betaling van de verscheepte goede ren door de Russische regeering reeds geschied. De kosten van bet levensonderhoud. Du pci&uienai van net int. Bureau vt-n uen Arbeid meldt De ko&ien van net levensonuerhoud v ei looueu up net oogeuoliK in ue mees- le faiiuen een neiging ïot aaien, ue ze uMiing vait niet aiieen op iq merken in Europa, maar ook ui Amerika en nog veruur verwijderde lauden. Zij is vast- gesieiu, zooais oiijkt, uit cijters gepul oiiceera in liet DCtobernummer van de Revue internationale au iravaii, ui Crooi-Brittannie, Nederiana, isjecho- Mowukije, Oostenrijk, zweden, zwit- seriana, Egypte, Canada, de Vereenig- ue Staten van Amerika, Zuid-Airika, indie ^jii Japan, lh Australië, Nieuw- Zeeiana en Beigio valt een geringe stij ging van de prijzen op te merken, ter wijl zij in Duitscnland en Polen enorm gestegen zijn. in den loop van Augustus stegen de grootnandelsprijzeu tot het tienvoudige e/i de kosten van het levensonderhoud tót het zestienvoudige. Uit een verge lijking van de grootnandelsprijzen in Duitschiand met de kieinuanaelsprijzen blijkt dat de taatsten nog steeds üe eer sten volgen löaar alleen na een zeker tijdsverloop, in het Deg«in van 1923 was uit tijdsverloop ongeveer 7 weken bij ae snellere sujguig der groothandels- prijzen echter waren zij in een week achterhaald door de kleinhandelsprij zen. Aigezien van de ui Duitsehiand ge constateerde schommelingen in de kiem handeisprijzen zijn in geen enkel land te dien opzichte noemenswaardige ver anderingen te meiden. De neiging tot aaien van de groothanaelspnjzen neen over hel algemeen nog geen invloed ge- liad op de kleinhandelsprijzen Oos tenrijk is het eenige tand waar zij wer kelijk gedaald zijn. in Orooi-Brittaiuiië zijn de kosten van het levensonderhoud m Augustus en beptember een weinig gestegen, tenge volge van een stijging van de prijzen van melkproducten. Dit is de eerste stijging die plaats vindt in Uroot-Bnt- tannie na een ononderbroken üaiuig van 12 maanden. In de meeste landen van de wereld blijtt een uitgebreidq werkloosheid heerscheu. üedureude het voorjaar en het begin van den zomer van aüt jaar viel nagenoeg overal een vrij geregel de vermindering op te merken. Deze vermindering heeft nu opgehouden en de toestand is in de meeste landen vrij wel stationair. in Uroot-Brittanmë werd ui Augustus een geringe toeneming geconstateerd het aantal bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven^ arbeiders steeg van 1 19O.000 nap het einde van Juli tot J 228.000 aan het einde van Augustus. in Nederiapd en de Scandinavische landen vajt een lichte neiging tot ver mindering van de werkloosheid te con- stateeren. in Oostenrijk en Italië blijft de gere gelde vermindering van de werkloos- heit), die m het begin van 1923 optrad, voortduren. tn het eerstgenoemde land zijn in alle takken van industrie, met uitzon dering van de levensmiddelen- en de kledingindustrie, meer arbeidskrach ten noodig, terwijl in Italië de land bouw, do mijp-, de textiel-, de metaal- en de chemische industrie aan het Her leven zijh. RECHTZAKEN. Fallissementen in Nederland. Volgens mededeeiing van het Han delsinformatiebureau van Van der Oraal Co'a Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Oct. m Nederland uitgesproken 89 faillissementen tegen 00 iaiilissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Oct. 1928 3299 faillissementen tegenover 2468 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMENGDE BERICHTEN. De steenkolen diefstal te Roermond. Blijkens onderzoek, is ttians bewe zen, uat do depotambtenaar R. te Roer mond pini. 320 ton koten aan handeia- rt n en particulieren verkocht heeft. De uielatalien werden gepleegd van 1920 ai e. was wegens overcompleet aan per- toneei van 13 juni 1922 af tot en met IJ Juni ji. op wachtgeiu gesteld, nuu- veujks echter in zijn vroegere functie terug, ging hij met het plegen van ao- lenaielstatlen voort. De eerste vermiste wagon na zijn terugkomst bij de 8.8. oateert van 21 Juni 1923, dus na acht dagen. Do uaugehouden kolenhandelaar A., die in deze drie jaar de grootste kwan- tums koten van E. betrok, kan niet van nelmg verdacht worden, en is dan ook weer op vrije voeten gesteld. E. ver kocht do kolen steeds voor den gelden den verkoopprijs, terwijl hij overigens voorgai de leverancier te zijn van de grinderij Linne. Zoodoende wekte dit bij de diverse opkoopers niet den min sten argwaan. Naar men verder verneemt, is het opperwachtmeester Jonker, die het on derzoek leidt, in enkele dagen mogen gelukken, de meest noodige( gegevens te verzamelen. Auto-ongeluk. Gistermiddag neeft op den Mierlo- schenweg bij Einunoveu een auto-on- geiuk piaats genaa, uat betrekkelijk nog goea is atgeioopen. van ae ricn- t'ng Rinanoven kwam de heer A. A. j. ae Bont, vertegenwoordiger van de nr- ma Gari 8üoiand, Bonn am Rheim, met een vaart van pl.m. 70 H.M. aanrijden. Van Helmond kwam de heer J. A. Uijsbers, koopman te Heeze op een motor. Hoe het ongeluk zich eigenlijk heen toegedragen is niet bekend, ue heer B. verkeerde in kennelijk en staat van dronkenschap. Beiae motoren wer- aeu geheel verweid, üe motorrijders «beiden gewond. Under Hoensbroek maakte eep auto oer firina B. uit Heerlen een salto mor- tate, tengevolge van het springen van een voorband. Zekere H. uit bchaes- herg werd zoodanig verwond, dat hij op last van dr. Widdershoven naar t nos- pitaai moest worden gebracht, nadat geestelijke hulp verleend was. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. De chauifeur bekwam geen noemsvyaardig letsel. De auto wera ernstig beschadigd. Het s.s. „Amsterdam". Het vlotmaken mislukt. De directie van de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot! Muatschappij heelt een telegram ontvangen, melden de dai de eerste pogingen, om het ge strande stoomschip „Amsterdam" viot te krijgen, mislukt zijn. voorberêidse- leu worden getroiien om een deel der lading, voor zoover andere verwerking nier mogelijk is, overboord te werpen. De bemanning is in welstand. Door den tram gedood. Ulstermorgen te ruim 8 uur had op uen Schenkweg in aen Haag, ter noog- te van üe 1 ernootstraat, een ernstig ongeval plaats, juist toen de stoomtram haar Leiden wegreed, schrok het paard van een vrachtwagen, bestuurd door den oo-jarigen koetsier T. 8., uit de JacoD Gatsstraat. Het paard drong ach teruit, zoodat de wagen tegen de rij dende tram botste. Door den schok viel b van den bok en geraakte onder ae locemotief. Hij werd op slag gedood. Fer ffürdNmi den uem. Geneeskundi gen Dienst is hij naar het Folitiepost- huis Theresiustraat vervoerd. Den ma chinist treft naar het politie-onderzoek heen uitgemaakt, geen schuld. Het slachtofier was gehuwd en iaat vrouw en kinderen na. De toestand van mevr. Ruben. Uit een particulier schrijven van me vrouw Ruben, die nog steeds met naar dochtertje in het ziekenhuis te Schiittorl vertoeft, verneemt de Tel. dat haar ge nezing langzaam vordert. Men is van meening dat zij niet eer der dan tegen h^gjnd van het jaar geheel hersteld mrar Amsterdam zal kunnen terugkeeren. De eerste drie weken na den aanval had zij met zware wondkoortsen we gens infectie te kampen. Tengevolge van de bijlglagen op haar hoofd, waren stnkjos van haar hoed in haar noofd gedrongen. Het dochtertje maakt het gelukkig zo goed, dat zij alweer in den tuin speelt. Heaen zal er opnieuw een gerechte lijk verhoor plaats hebben. Staking bij de firma van Heek Co. 7 Nu de organisatiebesturen der arbei ders van de werkgeversverenigingen bericht hebben ontvangen, dat de aan gekondigde loonsverlaging van 10 niet zal worden teruggenomen, zullen, naar de Tel. verneemt, de arbeiders der weverij „Kremersmaten" van de firma van Heek en Co., te Enschede, Maandag aanstaande het werk niet her vatten, tenzij voor genoemden datum de loonsverlaging is teruggenomen. Aan de firma van Heek en Co. en de En- schedesche fabéikantenvereemging is hiervan mededeeiing gedaan. Inbraak. Door middel van (yalsche sleutels ver stoutte zich zekere V. toegaf tot de woning van zijn oom te Groningen. Hij beroofde zijn oom van f 900, tir. wijl hij hem poogde te worgen. Ue dienstbode in het huis heeft V beslist herkend, zij kende V. zeer goed' omdat zijn moeder bij zijn oom inwoon- ae. De dader is voortvluchtig. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft October.) Nadruk veiboden. Terwyl we dit schrijven een paar da gen vóór medio October is men in de streek myner woonplaats nog druk aan het aardappelrooien2, 3 weken later dan an ders. Het beschot, dat men niet boven het middelmatige verwachtte, valt zeer mee. Al zal er dus niet die overvloed zyn als ver leden jaar, mensch en vee zullen ruim schoots kunnen worden gevoed. Het eerst komen de aardappels in aanmerking be halve voor de menschen als voeders voor varkens. Zij kunnen gekookt of gestoomd, het hoofdbestanddeel van het rantsoen vor men. Daarnaast dient gezorgd te worden voor eiwit (karnemelk, wei, ondermelk, vleeschoneel) inzonderheid voor jonge var kens en vleeschvarkens. Voor jonge, groeiende of drachtige dieren voege men nog wat phosphorzure voederkalk toe. Nog veel is er de laatste 14 dagen gegroeid: spurrie, knolgroen, voederbieten. De laatste vertoonen dit jaar overal, evenals de sui kerbieten, een groot aantal schieters", die op sommige velden in massa boven de an dere uitsteken: het percentage wordt op wel 7 k 8 pet. hier en daar zelfs op 10 pet. ge schat. De suikerfabrieken willen deze niet aannemen, omdat zij moeilijk te verwerken zyn, en de verbouwfer wil niet te graag de schade lyden. 't Onderzoek deed zien, dat het suikergehalte dezer zaadbieten niet veel minder is dan dat der andere; de bieten zjjn echter niet zoo zwaar. Deze „schieters" mee in te kuilen, is niet aan te bevelen. Over bietenvoedering spreken we later. Thans willen we slechts opmerken, dat er tegen het voederen van heele bieten geen overwegende bezwaren bestaan; dat de kwaliteit van het spek van varkens, die gemest worden met bieten niet veel minder is dan by mesting met graan, wel is in 't algemeen het slachtverlies grooter. Gaan we zoo inkuilen, dan zy men er op bedaaht, in den voedertyd de waterrijkste het eerst, de waterarmste het laatst te zullen opvoeren; de eerste bederven toch het eerst. Daar zyn bietenbouwers, die hiermee rekening houden, door twee soor ten of variëteiten te verbouwen; ook neemt men voeder- èn suikerbieten. De eigen lijke zaaitijd van rogge is voorbij: tot half October evenwel kan emn nog heel goed na lezen winter rogge zaaien, als de vorst uitblijft, zelfs tot in Januari. Toch blijve men steeds gedachtig aan het oude boeren- spreekwoord: „Zaai rogge in het stof en tarwe in het slijk!" Rogge op nat land gezaaid, mislukt dikwijls; kan men dus zaaien tusschen 5 en 15 October, dan late men dit niet npl In den tuin: ook hier is de laatste weken nog veel gegroeid: boonen, kool, andijvie. Al mogen er niet veel pootboonen zijn, omdat de eerste legsels zijn mislukt, de boonenoagst is ryk genoeg, zoowel direct voor de keuken als vo«r de inmaak. De an dijvie binde men by droog weer op; bij gunstig weer krijgt men dan nog malsche gele harten. Worden de kooien geoogst, dan hange men ze op aan de stronk, op een koele, doch vorstvrjje, droge plaats, in kelder of schuur. Men neme ter bewaring de groote, vaste, ongekneusde kooien. Af en toe nazien en de rotte plekjes weg smijten. Ook kan men, als men er veel heeft, de kooien inkuilen, op een hooge, droge plaats in den tuin; de stronk moet boven de aarde uitsteken en wordt bjj strenge vorst met ruigte of stroo gedekt. Vóór het inkuilen neme men de grootste buitenbladeren weg. Het ooft moet nu, zoo dit nog niet is geschied, geplukt wor den; niet schudden, en voorzichtig pluk ken, voorals als het kostbaar fruit is en of het lang bewaard moet worden: niet in de mand gooien, of onvoorizchtig om storten. De pluktijd is er, als de vruchten beginnen te druipen vallen), niet er ger;; by droog weer! Hebt ge nog spi- naize, leg dan by vorst en scherpe wind wat droge bladeren, een licht dek, er over ter beschutting. Pluk telkens de grootste bladeren af, de kleinen groeien dan nog, als het niet vriest; zoo kunt gij den winter overhouden, in 't voorjaar begint de groei weer. Biocoli, een soort bloem kool, welke in April of Mei gezaaid en later in goeden grond geplant is, moet nu naar binnen worden gebracht en in een kouden bak onder glas worden geplaatst. Huismoeder, als gy Hyacintihen op water in bloei wilt trekken, denk er dan aan, als deze maand ten einde loopt. Ge kent de patent bloembollenglazen, welke daartoe dienen. Vul ze met zuiver regenwater, het onderste van den bol moet het water raken. Met een ijzerdraadje of koordje kan men den bol recht houden. Zet glas met bol een week of vier op een donkere plaats, de bol krijgt dan krachtige wortels. Daarna brengt ge ze in 't licht; het glas aanvullen, als het water verdampt. Centr. Bestuur van den Ned. Tuinbouwraad. Het Centraal Bestuur vergaderde onder voorzitterschap van Mr. Dresselhuijs in den Haag. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, houdende mededeeliig dat over 1923 geen extra subsidie van 8670 kon worden verleend hoven hetzelfde bedrag dat reeds is toegestaan. Door een commissie uit den Raad zyn maatregelen besproken die noodig zullen zyn om de huishouding der Vereeniging in overeenstemming te brengen met de verminderde ontvangsten. Ten op zichte van den postchèque- en girodienst werd besloten den Minister te verzoeken tot den toestand van vroeger terug te keeren en den dienst weder te decentraliseeren. In de vorige vergadering is de kwestie van koelruimte in de schepen besproken. ,l)aze zaak is nader behandeld door een com missie waarin behalve de voormannen uit den Tuinbouw, ook zitting hadden mannen die speciaal op het gebied van scheepvaart groote ervaring bezitten. By de behandeling van dit onderwerp bleek nu dat de Stoom bootmaatschappij, die vooral voor de ver zending van onze tuinbouwproducten naar Amerika in aanmerking komt, zulke hooge eiachen stelt voor garkntie van vracht, dat niet op kan worden ingegaan. j| Opnieuw werd de kwestie van den z.g. zo mertijd besproken- Bij voortduring zal er stelselmatig by regeermg en volksvertegen woordiging op wonden aangedrongen geen verandering meer te brengen in den norma len tijd. Mochten er later overwegende be zwaren zijn, dan dient gezorgd dat hij alleen geldt voor die maanden waarin de tuinbouw er den minsten last van heeft. De melkprijs in Zuid-Holland. In een te Rotterdam gehouden huishoude lijke vergadering van den Bond van Melk veehouders in Zuid-Holland is besloten de melkprijs (af boerderij) te verhoogen van 10 op 13 cent. Deze prys geldt tot 15 No vember. De reden dezer verliooging is, naar de heer Vaandrager mededeelde, gelegen ln het feit, dat er in Zuid-Holland melk- schaarachte heerscht. Tengevolge van het weer is er bijna niets geproduceerd, zoodat het noodig was door invoer van buiten de provincie, o.a. uit Brabant, het benoodigde kwantum te krijgen. Daardoor was verhoo ging der prijs geboden. Bet melktekort is niet naar van andere zijde aangevoerd werd te wijten aan den grooten uitvoer van melkkoeien naar Bel gië en Spanje. Er is zoo goed als niet uit gevoerd en den laatsten tyd is juist de aan koop van België en Spanje beneden het nor- mal«- 1 Jjsuk.il De Jachtwet. Op de vraag van den heer Braat betref- fende het tijdstip van inwerkingtreding der nieuwe Jachtwet, luidt het antwoord van den heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat naar alle waarschijnlijkheid deze inwer king treding in het begin van het volgend jaar zal kunnen worden gesteld. ONDERWIJS. De gehuwde onderwijzeres. m de raadsvergaaermg van Zater dag is ui öcmeaain aan ue orde geko men nel voorstel van B. en W., om aan ae genuwue onderwijzeres aan schooi ïi ongevraagd eervol ontslag lo verieeuen. uit voorstel had reeds veie pennen in oeweging gebracht, in gekomen waren o.a. adressen van de nederiandsche Vereeniging van btaats- burgeressen, afdeeling Kotterdam-bchie- dam, van den Boud van Nederlandsctie unaerwijzers, van de Algemeene Ne- aertandBChe Vrouwenorganisatie, en van de Vrouwenclub der 8.D.A.F., ai- deelmg Schiedam. nü bestrijding van het voorstel door een drietal raadsleden werd het voor stel van B. en w. aangenomen in een stemming van rechts tegen links. KUNST. Afscheid I'. D. van Eysden. Drie-eu-twintig jaren is de heer F. D. van Eysden directeur van het „Rot- terdamscn looneel geweest en met do vreugden heelt hij de teleurstellin gen en somtijds de nijpende zorgen van het ambt gekend. V oor de vele acteurs en actrices, die onder zijn bewind tot het gezelschap neboen behoord, kon de heer van Eys den door zijn karaktereigenschappen een prettige directeur zijn. zaterdag is hij door een groot aantal hunner gehuldigd en hebben allen ge meenschappelijk afscheid van hun di recteur genomen, nu hij de weusch heeit te kennen gegeven als directeur al te treden. De Nationale Opera. Naar de „Tel.verneemt, is aan den heer Louis Bouwmeester Jr., door het personeel der Nationale Opera voorge steld het directeurschap dezer instelling op zich te nemen. SPORT EN WEDSTRUDEN. VOETBAL. NederlandZwitserland. Deze ontmoeting zal Zondag 25 Novem ber te Amsterdam in het Stadion plaats vinden. Het elftal wordt Zondag 4 Novem ber vastgesteld en zal 18 November op het Ajax-terrein een oefenwedstrijd spelen te gen een nog nader aan te wijzen ploeg. Het ZwaluwendftaL H«t Zwaluwenelftal dat op 1 Nov. te Brussel speelt tegen de „Entente Bruxel- loise" is samengesteld als volgt: Defrenne, Gouw, Stuve, Schönberger, Hulsman, Krom, Groosjohan, Ruffelse, Breeuwer, de Haas en STADSNIEUWS. GOUDA, 28 October 1923. Overtreding IJkwet. Door de politie zijn A. A. in de Derde Kade en C. B. in de Boomgaardstraat be keurd wegens overtreding van de IJkwet. Voor de honderdjarige. In vriendelijken dank berichten wij de goede ontvangst van de volgende bijdragen voor een verjaringsgeschenk voor onze hon- derjarige: Van Mevr. R.N. v. G1 B. de K.„1.- B,1.— B. A1.— R1.- N„0.50 F„0.50 Te zamen ƒ6. Wie volgt? „Het Groene Kruis". De Zuid-Holiandsohe Vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Gouda, houdt Donderdag 25 October des avonds half ne gen een ledenvergadering jn de Soc. „de Réunie". De agenda vermeldt: Rekening en Ver antwoording 1922, Beschrijvingsbrief Alge meene Vergadering op 31 Oct. a.s. te Rot terdam. Periodieke aftreding met X Januari 1924 van den Heer Dr. E. J. Hamburger, die terstond herkiesbaar is. Het nieuwste successtuk van Annie van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert. Het nieuwe successtuk: 's Morgens, 's Middags, 's Avonds... dat Annie van Ees en Cor van der Lugt Melsert hier morgen (Woensdagavond) komen vertoonen, yindt overal ongewonen byval en toeloop. De schouwburg te Haarlem was gepas- seerden Zaterdag by de 28e vertooning yan dit charmante stuk, geheel uitverkocht. Overgangsbesluit. In „3t.-Crt." no. 204 is opgenomen een K. B. van 12 Oct. 1923, tot wijziging van het Overgangsbeluit 1922. Daarby is be paald, dat wordt toegestaan, dat: in bioemenbinderyen, tevens bloemenwin kels, gedurende een jaar, te rekenen van 24 Oct. a.s. af, arbeiders tien uren per dag (55 uren per week) arbeid verrichten; in siageryen gedurende een jaar, te reke nen van 24 Oct. a.a. af, mannelijke arbei ders van 16 jaar of ouder negen uren per dag (50 uren per week) arbeid verrichten. (Dit geld't alleen voor slageryen, verbonden met winkels, deel uitmakende van onderne mingen in hoofdzaak op den verkoop in het klein ingericht). Bazar „Heil des Volks". De bazar gehouden ten bate van het ge bouw „Tot Heil des Volks" heeft opgebracht plun. 2600. Een valsch bankbiljet. By den ontvanger der Rijksbelastingen is een valsch bankbiljet in beslag genomen, welke ter betaling van belastingschuld werd aangeboden. Men zy dus op zijne hoede. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Oct. Alida Johanna, v. K. van den Oever en A. G. Brouwer. Ëras- musstraat 18; 20 Oct. Hendrika Johanna Mariaj d. v. W. Agten en G. J. Nieuwen- huyzen, Boomgaardstraat 84; Everdina, d. v. W. J. van Velsen en W. van de Water, Nieuwe Haven 84; ,21 Oct. Teunis, z. v. J. de Jong en M. van Vegten, R. v. Catsweg 13; Johannes Hendricus, z. v. L. P. Brink J, C. O omens, C. Ketelstraat 48. Agenda: 2029 Oct. 8 uur n.m. Café „Harmonie", Groot Nationaal Kegelconcours. 23 Oct. 8 uur. Soc. de Réunie Cursus Ds. Borger. 2326 October 10 u. v.m.7 u. n.m. Bo venzaal Harmonie Expositie Schilderijen. 24 October. 8 uur. Groote Schouwburg. Rot tend. en Hofstad Tooneel. 25 Oct 8% uur. Soc. ,/ie Réunie". Leden vergadering „Groene Kruis" afd. Gouda. 26 Oct 8 uur. Zaal „Concordia". Eerste Winterlezing afd. Gouda Ned. Reisver- eeniging. 26 Oct. 7% uur Bovenzaal Soc. de Réunie, Ledenvergadering Ambachtschool. 28 Oct. 6% uur. Soc. de Réunie. Lezing van den heer J. de Kadt over de Maatschappe lijke organisatie voor de toekomst. 6 Nov., 8 uur. Soc. de Réunie. 2e Abonne mentsconcert Hartvel t-kwartet. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Naar wy vernemen zal de burgemeester de beer H. Le Coultre, in verband met gevorderden leeftijd zyn ambt binnenkort neerleggen. BOSKOOP. Met ingang van 24 October worden de j&mfabrieken van de firnia Sipkes alhier stopgezet Het personeel, ongeveer 40 personen is met ingang van ien datum ontslagen. Van de lichting 1924 zijn 22 loteüngen aangewezen tot gewoon dienstplichtige, dat zijn zij,'die het volgend! jaar onder de wapenen moeten komen. De Minister van Oorlog heeft voor een jaar, wegens kostwinnerschap, vrijgesteld Jacob Boojj en Dirk Radder, beiden van de lichting 1922. De Nederl. Vereeniging van Pioenen- kweekers en handelaars is «besloten tot het houden van een tentoonstelling in het jaar 1926. Op deze tentoonstelling, die er een zal worden van eenigniiNi belangrijken omvang, zullen worden geëxposeerd afge sneden bloemen van pioenen, eventueel irissen en mogelijk andere producten. Voorzitter van de tentoonstel!ingeom- missie is de heer P. D«n Ouden, alhier. Burgeljjke Stand. ONDERTROUWD: H. Sepers en P. J. v. d. l'aauw. GETROUWD: W. M. v. Leeuwen, 86 J. en C. A. De Jong, 21 j. GEBOREN: Cornelia en Marie, s. en d. van M. Bos en M. J. v. d. Tooien. OVERLEDEN: Jan Brouwer, 20 J. De gemeentebegrooting voor het jaar 1924 bedraagt in den gewonen dienst in ontvang sten en uitgaven 277.620.31 en in den ka- pitaaldienst 9457.43. De heer G. v. Hellemondt, vroeger alhier woonachtig, heeft te Lelden met goed ge volg het doctoraal examen in de genees kunde afgelegd. OUDEWATER. Bedenkt voor het beroep nsar Vlaardin- gen ds. P .C. de Bruyn alhier. STOLWIJK. Gisteravond werd in café Natzyl een mu ziekavond gegeven door den heer P. den Hertog (viool) Gouda en fi. E. Calatz (pla no) Middelburg. Een vijftal nummers wer den op voortreffelijke wyze ten gehoore ge bracht, waaaonder werken van L. v. Beet hoven, Mendelssohn en Haydn. Er was wei nig publiek. Burgerlijke Stand. GEBORENDirk, z. van J. van den Heu vel en D. Kool. Marry, d. v. A. F. Kool en J. M. J. C. Kroon. Lena, d. v. G. J. van Dam en W. Loendersloot. Elizabeth, d. v. E. C. Verstoep en J. den Ottevanger. Dina Ajdriana, d. v. A. Kraijenbrink en T. de Jong. ONDERTROUWD: Adriaan Schilt en Margaretha Adriana van Dam. QETROUW1D: Roelof van der Bas en Wjllempje Bongers. Pieter Simon Hak en Maria Bongers. Marinus van den Berg en Bastiaantje Fygje Dogterom. OVERLEDEN: Marigje Dekker, oud 86 jaren. WOERDEN. Een plechtigheid aan het Centrale Militaire Magazijn. Zaterdagmiddag heeft de onthulling plaats gehad van het gedenkteeken, door het personeel van het Centraal Magazijn aan geboden aan het Departement van Oorlog, ter herinnering aan het 50-jarig bestaan de zer inrichting. Ajanwezig waren: Z. Exc. de Minister van Oorlog met zijn adjudant kapt. Kcrstens; kol. hoofdintendant de Kanter, den Haag; kolonel-intendant Van Alberda, direct Cen traal Magazijn te Amsterdam; majoor van Breem, hoofd 6e afd.; overste Kriege, Den Haag; majoor van Putten, garnizoenscom. mandaat te Woerden; kapitein Henderson van Amsterdam;; le luitenant Ley ten; de heer Van Santen, vertegenwoordiger van „Het Roode Kruis", de heeren Van Andel Sr. en Jr. van het Pep. van Oorlog 8e afd.; en W. van Woerden, verder andere plaatselijke autoriteiten en cenige dames. Het woord werd gevoerd door den heer Baretta, oudste employé van het Centraal Magazijn, den Minister van Oorlog en ka pitein Eerbeek. Burgemeester van Kempen sloot de rij der sprekers en wees in zyn rede op het groote belang, dat de gemeente Woerden by deze inrichting heeft, en deelde mede dat by Kon. besluit de zilveren eeremedaille van de Oranje Naasauorde met de gekruiste zwaaiden werd verleend aan den meester kleermaker P. Baretta. MARKTBERICHTEN. Rotterdamse he Veemarkt. 23 October 1923. Aanvoer: 193 paarden, 31 veulens, 194 magere runderen, 696 vette runderen, 870 vette graskalveren, 276 nuchtere kalveren, 528 soliapen of lammeren, 62 varkens, 604 biggen, 2 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw. 1.161.20, 2e kw. 0.96—1.00, 3e kw. 0.76—0.86, Stieren le kw. 1.00>1.06, 2e kw. 0.85— (L95, 3e kw. 0.70—0.75, Kalveren le kw. 1.45—1.60, 2e kw. 1.10—1.80, 8e kw. 0.85—1.00. Melkkoeien 220—370, Kalfkoeien 235 —385, Stieren 160—350, Pinken 13b— 160, Graskalveren 45—135, Vaarzen 145 —190, Werkpaarden 100—300, Slachtpaar- dea 90—140, Nuchtere kalveren 1318, Fokkalveren 19—28, Biggen 13—19, Overloopers 2042. Biggen en overloopers handel matig, rui me aanvoer; nuchtere- en graskalveren han del matig, redelijkije aanvoer; vet vee en vette kalveren handel en aanvoer redelijk, prima kwaliteiten prijshoudend; melk- en kalfkoeien handel en aanvoer wdelyk; paar den handel matig, redalflte aanvoer. Bodegraven, 23 October 1923. Aanvoer 284 partijen, waaronder 225 met Ryksmerk, 12715 Btuks, gewicht 89005 KG. Prijs Goudaohe kaas le srt. 5668, 2e srt. 49—53, le srt. met Rijkamerk 50— 60, Zware 66. Handel vlug. Aardappel markt. Amsterdam 22 Oct. 1923. Zeeuwsche bonte 5.706.80, Zeeuwsche eigenheimers 4.50—4.75, Zeeuwsche blau- wen 5.40—6.80, Zeeuwsche blauwe eigen- heimars 4.506.26, Flakkeesche eigen heimers 4.75-«-5. Aanvoer 5 ladingen. Coöperatieve Tuinteravereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 22 Oct. 1923. Snijboonen 385, Stokboonen 11—48, Btamboonen 26—87, Spekboonen 6—17, Pronkbennen 0—10, Spruiten le srt. 15.70—21.10, id. 2e srt 11-20, Uien 8— 6.60, Kroten 4—4.20, Spinaaie 6.10— 11.60, Postelein 10.40, per 100 KG.; To maten A 18.8016.70, kt. C 11.10—12A0, id. OC 2.60—8.10, per 100 pond; Andijvie le srt. 1.80—3, ld. 2e srt. 0.60-4.60, Kropsla 0.80—8.60, Bloemkool 1—20, Groene Savoye kool 0.706.60, Gele id. 3.80—6.60, Roode kool 8.80—6, per 100 stuks; Peen 2—6.70, Kroten 0.60—8.90, Selderie 0.90—1.80, Prei 1.20—8.70, per 100 boa; Eeieren 18-4.3,80 per 100 stuks. Nieuwerkeik a. d. lJsael, 22 Oct. CoÖp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJssel. Eng. komkommers 8.604.40, id. 2e srt. 1.80, kleine halve komkommers 0.70, bloemkool 6.20, dito 2e srt 1.70, alles per 100;; prlnceaseboonen stok 18 35, dito stam 22—82 per 100 KG.; peen 420—6, per 100 bos, postelein 9.70, Duitsche stok-princesseboonen 1181. pronkboonen 4.60—0.70, spinazie 1020 —11.70, snijboonen 12—41, alles per 100 KG.; tomaten A 12.1018, dito B 5.00 1820, dito C 4.40—8.80, per 100 pond. Woerden, 23 October 1923. Op de gisteren alhier gehouden najaars- markt voor paarden waren aangevoerd 478 paarden en 128 veulens. De prijzen beliepen voor weeldepaarden 375—600, slachtpaar- den 100—180, werkpaarden 170400, 2V» jarige werkpaarden 200—320, 1% ja rige werkpaarden 160280, veulens 70 —200, hitten 70—180. Handel stug. De ÜMtcoxtiksd» vcrkteategM. Wfc.fc.NhN, 28 Oct. De eind uitslag der Ooateurljkactie verkiezingen voor d« nationale vergadering luidt ata volgt Gekozen werden bi chriaL-aociaien, Ott sociaal-democraten, 12 groot-Duit- schers, (i landbezitters. De regeenngs- meerderneid ia voor dr. Seipei. VeraUtyk huwelijk. BELGRADO, 28 Oct. heden werd bet huwelijk voltrokken van prins Maud met primes Olga van Uriekenland. (Draadlooze Dienst.) De separatistische beweging. i«utuui, "40 uct. ue ourgemeosler ueeiue auu ue journalisten meue dat üe guuieeuieoesiuiuu van uq rijksregee- nug oeroud neooen gekregen dat zij op nuu posi moeien uilJven. De oewe- feing uer separatisten is onwettig. AtiAiNZ, 2 i uct. V. D. De opper bur gemeester vun Mainz is in overleg ge- ireuen met ue r runscne Commissaris uie uem voiKoinen de vrije hand heelt guiaten om de leiders der separatisten te arresteeren. hen bericht uit Bom meldt dat het veruodeu is o*p de separatisten te schie ten. Door dit bevel zou de Duitsche po litie machteloos staan. la Aken trachtte de politie de sepa ratisten uit de openbare gebouwen te verdrijven, daarbij kwam liet tot scniet- partijen. Lenige personen werden ge- uoou, de strijd is nog niet beslist. De separatistische beweging in Aken. AKhN, 23 Uct. Gisterenavond werd door politieagenten getrucht de Kijn- tandscne vlaggen van de openbare ge bouwen weg te nemen- hen Belgisch escadrou cavalerie was onmiddellijk aanwezig. Door een groep politieagen ten werd op de separatisten geschoten, die ook ter verdediging met revolver schoten beantwoordden, hr zouden doo- den zijn. het vuurgevecht duurt thans nog voort in de hlissenbirstrasse alleen De politie nam beslist stelling tegen de separatisten drie agenten werden door een Belgisch officier gearresteerd. AKhN, '23 Oct. De separatisten heb ben den politiepresident gearresteerd. Nadere berichten over den toestand te Aken KhKKKADh, 28 Get. V. D. in den t-lgeioopen nacht zijn wij naar Aken geweest om ons persoonlijk op de hoog te te stelten van den toestand. Het blijkt dat de beo-ichten over de onlus ten sterk onder den invloed van de se paratisten staan. De botsingen, welke gisteren hebben plaats gehad, waren niet het gevolg van net optreden der bcnupo. Het publiek, dat Zondag den toestand eens kalm had aangezien, kwam gisteravond in verzet tegen de separatisten en trachtten de Kijnlaud- sche vlaggen aan de openbare gebou wen naar beneden te liaien. De sepa ratisten verzetten zich hiertegen, ln de relletjes, die hierop volgden, grepen eenige leden der Schupo in. Deze wer den door de Belgen gearresteerd. Voor zoover wij konden nagaan, zijn er geen dooden, maar wel negen gewonden, van wie zes ernstig. De Duitsche rageering treedt op. BUiHLlJN, 23 Oct. De rijksregeeruig heelt diep ingrijpende verordeningen uitgevaardigd tegen het vasthouden van goederen, 'legen plunderuigen e. d. worden strenge straften aangekondigd. De devieeenhandei verboden. BERLIJN, '23 Oct. Vanaf heden iade deviesenhandel op grond van de mach tigingswet verboden, hr zulten alleen officieele noteeringen gemaakt wordeu. De toestand in Saksen. DRESDEN, 28 Oct. Hier in een comi té gevormd voor een eventueele alge meene staking. De emigratie naar Amerika. LONDEN, 23 Oot. De stroom van emi- gruiiton nuar Ue Ver. Stalen voor het iNovember-aantai begon heden. De eer- pte boot van do uunard lijn die beden uit Liverpool vertrok naar Glasgow Muooiistvwu eu New York had meer uan '2(X)Ü passagiers aan boord de Wit Biar stoomer Megeut liKK) passagiers. De damaria zul te Glasgow HOU passagiers aan boord nemen. De Mageut 14UO. De gravin van Warwick socialistisch can didate veor kat Lagerhuis? LGndimx «te uct. De Aruoiuorspuruj in Warwick (Doaiiuiigtonj neeit ue gra- vui van Warwick verzoent naar cauüi- uuio le zijn bij de aanstaande lusscneu- tijuscno verkiezing voor het uutrrct warwick. De gravin staat sedert eeuiga ja reu nek eau ais sociutisto. De gouverneur van Oklahama. UKLAilAMA, 23 UCt. ue UUilklucut u-gen gouverneur Wuiton, waaroij mj tu smul vun uescliuiuiguig worut ge- uiOtu, woiu nouen in ue ivaiuer voor gelezen. hij worut bescüuidigd van op zettelijke verzaking van zijn piicnteu mi corruptie. Opstand in Griekenland* /iiHBftjU ao uct. ue iugeunugstroepoii en de reueiieu ziju naotj umuas siuags geraakt, ue rebeiien zouuen ue siud neooen bezet, ue pontie ueeit atle op- posuie-biaaett in uuslag uoen aemou. Deze luncLoueerae de conira-revoiuLo. Bescherming der Girohouders. AMSTERDAM, 23 Oct. ln de ia het Go- bouw van de industrieel© Club genouuen vergadering van belanghebbenden neeit zich gevormd een voorloopig comité tot be scherming van de belangen van rekeumg- houaers by den FostcJièque- en Girodienst te Amsterdam en de provincie Noorü-noi- iand. Do bedoeling is dat rekeninghouders door aaneensluiting xoo noodig mede in vloed zullen kunnen uitoefenen op den gang van zaken by de Postchèque- en Girodienst, zoowei ten aanzien van de moeilijkheden die vele rekeninghouders thans door de stopzetting ondervinden als ten opzichte van de verdere werking van den dienst. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden 1 uur. Aan de orde kwam de voortzetting van (le Vlootwet. De heer NOLENB (rA.) sprak er ai)B waardeering over uit dat de Regeering met het ontwerp is gekomen, omdat zy van de noodzakelijkheid overtuigd zynde, het ont werp heeft doorgezet zoolang er gevaar dreigt. Nederland is verplicht voor de na tionale zelfstandigheid het voorbeeld te ge ven. De Vlootwet zal rekening houden met de ontwikkeling der techniek en de wijzi gingen der internationale verhoudingen. Hl) beveelt het ontwerp met de volle overtui ging aan. WISSELKOERSEN. 22 Oct 28 Oct Officieel. Londen 11.66 11.66 Berijjn 6tt cent 8% cent per milliard. per milliard. Parjja 14.97 Mi 14.81 Brussel 12.87 12.62% Zwitserland 46.72 tt 46.90 Weenen 0.0036 0.0036* Kopenhagen 44.66 44.26 Stockholm 6726 67.76 Chrlatiania 39.30 39.40 New-York 2.66% 2.56% Beursoverzkht. Voor suikerwaarden werd heden aan de beurs maar sporadisch eenige belangstelling aan den dag gelegd, doch gedurende het beurverloop volgden ze toch een beneden- waartsche koerartehting. De tahaksafdeeling was stil, er deden zich slechts onheteekc- nende variaties voor. Voor beleggingswaar den werd nogal wat interesse betoond, voor al voor Indische dollarleeningen, die dien tengevolge iets hooger genoteerd werden De Yankee-af deeling bad een kalm voor komen, doch waa vaat van toon. Prolongatie 2% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stond 758.7 to Z8Hch, l«n»sW stond 728.1 to Blooksod. Verwachting tot den evond ven 34 Oc* Matige tot krachtige, tijdelijk etonnach- tige Z. tot Z.W. wind. betrokken of swaar bewolkt, mot tijdelijke opkleriog, regen buien, aanvankelijk saciitor. ADVERTENTIEN. die lijden aan prikkkelhaaiheid en wlleewnkto, reb™k aan energie, neerslachtig heid, levensmoeheid, slapeloosheid, hoofdpijn, engst- en dwangtoertandsn, hypochon- drie, nerveuie hart- sa Tnesgsendoanlngon, eexueele sonuwsiakton, moeten de nip voerige brochure van Dr. Weine mr tenuwiekten iesen. Vraagt gratis toessnding daarvsn door Dr. GKBHA.RD Co., Eusebinshuttonsingal 14, Arnhem. 3588 18

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2