E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Woensdag 24 Ootober IS23 No. IS37I 62* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen kken Enz. Enz. HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Het optreden der Separatisten. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUBEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. Ffl. «telt en ie men riet, r, tooals wU r FEUILLETON. (Wordt vervolgd >te stillevens □toonstelling pryzen van een De opxnarseh van de Ryksweer in Saksen is gisteravond geëindigd. Alle troepen heb ben de plaatsen bezet waarvoor zij bestemd waren. De Ryksweer heeft twee hoofdlinies geyorund op ongeveer 20 K.M. van elkaar, welke elkaar zullen steunen. De troepen be stonden uit cavalerie, infanterie, artillerie en machinegeweren. Dresden alleen heeft 4 bat. infanterie, een escadron cavalerie, 5 veldbataljons en 120 machinegeweren, bene vens eenige dozijnen myu werper» en Roode Kruistroepen. Duitsche troepen en een pe leton Saksische Rijkspolitie, volledig uitge rust en van bagagetreinen voorzien, z(jn eenige uren door de straten van Dresden getrokken. Het detachement werd aange veerd door een Pruisisch kolonel. 121 Ootobar «IE Markt RÉE VRIJ 2«M 4M Hoe nijpend het gebrek op 't oogen- blik thans overal in het land la moge blij ken uit tal van advertenties in de bladen waarby de in nood verkeerende bevolking in ruil voor levensmiddelen allerlei voorwerpen aanbiedt. Iemand biedt bjv. een winterjas, jacht- costuums en andere kleeren aan in ruil voor aardappelen of andere levensmiddelen. Een ander wil sjjn ligstoel geven voor 200 K.G. aardappelen. Een derde tracht oen naaimachine tegen aardappelen in te Wis selen. Juchtleeren schoenen worden aangeboden tegen aardappelen en appels, terwijl ver schillende huisvrouwen allerlei keukengerei wenschen in te wisselen voor aardappelen, meel of boter. Marr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSOM. Nadruk verboden. WMT Graaf Kanita, die tot voor enkele dagen deel uitmaakte van de Duitsch-nationale fractie in den ryksdag, is tot ryksminister van voedselvoorziening benoemd. Als eerste daad heeft de nieuwe minister een oproep gericht tot zjjn genooten, dat wil zeggen de agrariërs. In dezen oproep, zegt hy, dat hjj ontslag heeft genomen als lid van de Duitsch-nationale party, omdat deze den stryd voert tegen de regeeringscoalitie. Hy wil voorloopig aan geen party politiek den ken. In deze buitengewoon moeilyke tyden moeten de politieke belangen worden ver geten. Die my kent, vervolgde graaf Ka nitz, weet, dat ik niet uit politieke eerzucht heb gehandeld. Hy wil alleen voor tyn va derland arbeiden en doen wat hy kan om het noodige voedsel te verschaffen aan de hongerlydende bewolking. Millioenen Duit- schers voeren heden een wanhopigen stryd om het bestaan; de agrariërs moeten er toe bydragen om hun lyden te verzachten. De kloof tusschen producenten en verbruikers moet worden gedempt. Als practisch agra riër zal hy nooit maatregelen treffen, die nadeelig voor de productie zouden kunnen zyn. Hy weet wel, dat tal van zyn gewezen partygenooten zyn besluit niet zullen goed keuren, omdat zy het oiwerantwoordelyk vinden een portefeuille te aanvaarden in een kabinet, dat volgens hun meaning den ver keerden weg op gaat. Maar in deze stonde van hoogsten nood mag geen belangrijk deel van het Duitsche volk onverschillig biyven of den ondergang van het vaderland*vóór spellen, zonder zelf tot de redding bij te dragen. In normale tijden kan deoe oppositie misschien recht van bestaan hebben. Thans kan zy echter slechts bydragen tot ontbin ding van het ryk en definitlerven ondergang van Duitschland, maar niet tot het econo mische en nationale herstel. Het herstel Is alleen mogelyk, indien het ryk blyft be staan en de hongersnood kan worden ver- Er behoort een zekeren moed toe, ver volgt Minister Kanita, om in deze tijden een dergeiyk besluit te nemen, maar zonder per- sooniyke offers kan het vaderland niet ge holpen worden. Daarom heeft hy deze minst populaire van alle portefeuilles aanvaard. Hy kan iets bereiken, indien zUn mede-agra ribra hem steunen. Hy weet trouwen», dat hun vaderlandsliefde geen grenzen kent. Mogen zy er daarom aan denken, dat een onbeschryfiyke nood in de steden heerscht, dat dageiyks Duitsche burgers van honger sterven, dat een nieuw en gelukkig Duitsch land niet kan worden opgebouwd, indien de steden vergaan en dat den minister daarom moeten helpen om zoo spoedig mo gelyk de noodige levensmiddelen te ver schaffen. Wat slechts mogelyk is met hun vrywillig» medewerking. mst. Kortom 2914 80 tonde generaal von Lossow, die voor de rechtbank behoort” Tot een dergelyk optreden zal de Regee ring echter wel niet overgaan. Immers op een verzoek van de diviaietevelhehbers der Ryksweer heeft de Ryksweerminister toe gezegd maatregelen te zullen nemen om te voorkomen, dat er in het vervolg nog der- zullen requisites plaats hebben. Zy moeten geiyke radiogrammen worden verspreid. De verwachte actie tegen de proclamatie der Rynlandrepubliek is te Aken op ver schillende plaatsen uitgebroken. De bot singen, die gevreesd werden na de zoo ge spannen toestand, zyn niet uitgebleven en hebben verschillende menschenlevens ge vorderd. Het begon eerst met samenscholingen voor het regeeringsgebouw, waar de separa tisten hun hoofdkwartier hebben. In enkele minuten werd de proclamatie der republi keinen met protestbrieven van verschillen de groepen en partyen overplakt. Opeens werd in de omgeving van de kathedraal het geweervuur geopend en werd een aanyal gedaan op een huis in de Ursulinnenstrasse, waar de republikeinen een bureau hadden ingericht. De meubels werden door do ven sters op straat geworpen. In een geheime lade werd een lyst ontdekt met namen der aanhangers van de staatsgreep. Kort na den aanval verschenen gewapen de separatisten per auto en begonnen on- Jiuddellyk op de menigte te vuren. Naar verluidt, zouden alleen in deze schermutse ling 6 dooden zyn gevallen, terwijl vele personen werden gewond. Na deze bestor ming begaven de betoogers zich in verschil lende groepen naar de huizen van hen wier namen op bovenbedoelde lyst voorkwamen. Onderwyl werd steeds door de separatism ten die in een auto door de stad patrouil leerden, op de bevolking geschoten. De vlag der republiek werd door de woedende me nigte neergehaald en aan stukken gescheurd of verbrand. Op het regentengebouw bleef zy het langst hangen, omdat de separatisten zich daar hadden verschanst. Om 2 uur in den middag hadden de betoogers het regenten gebouw omsingeld en zaten de separatisten gevangen in hun eigen lokalen. De Engelsche consul Flin is toen, waar schijnlijk, handelend uit eigen menschlie- Ivendheid, zoo vertelt de heer Nypels in het Hbld., naar de belegerde separatisten toe gegaan en heeft hen den vryen aftocht aan geboden. Hy verzekerde dat er niets zou gebeuren. Deckers wilde daarop hpt Regee- ringsbureau verlaten, maar juist op dat mo ment verscheen de Belgische luitenant Charles Peters van de Sureté, die vergezeld van enkele Belgische officieren, door de se paratisten met gejuich begroet, de trappen van het regeeringsgebouw opsnelde tegelijk met verscheidene journalisten en die Dec kers bewoog het aanbod van den Engelsch- man af te wijzen. Na eenige verwarde dis cussies kreeg Peters persoonlijk een brief, door Deckers onderteekend, waarin Deckers Tijd en geduld veranderen een moerbei- blad in glanzend satijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—4 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. teiten moeten evenals vroeger hun dienst verrichten, terzy door om andere instruc ties worden gegeven. Alle ongehoorzaam heid zal meedoogenloos worden onderdrukt De geheele bevolking moet rustig aan haar bezigheden blyven. De voedselvoorziening Is verzekerd, zoo wordt voorts verklaard. Slechts by volstrekte noodzakelijkheid de onderteekening dragen Van den plaatse- lyken commissaris of zyn vertegenwoordi ger. Op plunderaars en onruststichters zal worden geschoten. De bladen mogen slechts „met onze machtiging” verschijnen. Verga deringen zyn verboden. De onafhankelijke Rynrepubliek is uitge- roepen, zoo besluit deze proclamatie. De voorloopige regeering is .gevormd. Het uit voerend gezag voor het geheele gebied Is in handen gesteld van het uitvoerend comité, dat districts- en plaatseiyke commissarissen heeft benoemd als zijn vertegenwoordigers. De proclamatie is onderteekend door Matthes namens het uitvoerend comité voor het Noorden van Rynlahd. Generaal van Lossow heeft in een draad loos telegram aan de Ryksweer in Beriyn, Spandau, Stettin, Hannover, Breslau, Dres den en Frankfort a. d. Oder gericht, uit eengezet dat de Beiersche regeering er niet aan denkt het ryk den oorlog te verklaren. Niemand, zegt hy, Overtreft Beieren in rykstrouw. Wat wy willen is, dat aan de Beiersche regeering en den Beierschen staatscommisaris-generaal door de onder marxistischen invloed staande Beriynsche regeering niets wordt opgedrongen, dat Beieren, de haard van DuMxhe en nationale gezindheid, onschadelyk moet maken. Wy zyn, zooals vanzelf spreekt verplicht, ons in dit conflict aan de zyde der Beiersche regee ring en van den iteiersohen staatscommls- saris-generaal te plaatsen, die met ons het bedreigde „Deutschtum” willen beschermen. Naar aanleiding van dit draadloose tele gram schryft de „Vorwarts”; „Hebben v. Kahr en v. Lossow eigenlyk niet gelyk, wanneer zy de Beriynsche re geering als lucht behandelen? Loopen zy daarmede niet alleen wat vooruit op den gang van zaken, zooals die binnenkort een feit zal worden? De leden van het rykska- binet zyn werkelijk reeds 'genoeg gewaar schuwd om ook iets geleerd te kunnen heb ben. Zy hebben gezien en zien elk uur dui delijker, waartoe zwakheid leidt. Zal men desniettegenstaande boven dit tot dusver droevigste hoofdstuk van de Duitsche ge schiedenis moet schrijven: „Zelfmoord van de ryksregeering, zelfmoord van het ryk?" De ryksregeering moet zich duidelijk op het standpunt plaatsen, dat er van rechtswege geen Beiersche uitzonderingstoestand be staat, dus ook geen Beiersche staatscom- missaris-generaal en geen bevelhebber van het Beiersche leger, maar slechts een mui- terecht den „Boekanier’ noemde. hij was er zeker van, dat Irene hem nog ontmoette waar en hoe, dat wist hij niet, evenmfn vroeg hij er naar, teruggenouden door een vage en gehei me vrees, te veel te weten te komen. Alles scheen tegenwoordig „bedekt.'' Als Soames zijn vrouw vroeg, waar zij was geweest, wat hij nog steeds als zijn plicht beschouwde, zooals ieder Forsyte zou doen, keek zij heel vreemd tiaar zelfbeheersching pvas bewonde- renswaardig, maar er waren oogenblik- ken, dal door het masker van haar ge laat, ondoorgrondelijk ais het altijd voor hem was geweest, een uitdrukking straalde, die hij daar nog nooit had gezien. Zij had ook de gewoonte aangeno men buitenshuis de lunch te gebruiken; als hij Bilson vroeg, ot haar mevrouw thuis was gekomen om te lunchen, was het antwoord bijna altijd „Neen, me neer.” Hij keurde het ten sterkste af, dat zij alleen rondzwierf, en zei haar dat ock. Maar zij nam er geen notitie van. Er was iets in de kalme manier, waar mede zij zijn wenschen in den wind s’oeg, dat hem vertoornde, verbaasde, en toch bijna amuseerde. Het was wer kelijk, alsof zij zich in stilte verkneu terde over de gedachte, dat zij over hem zegevierde. Hij had het advies van Waterbuck Q. U. doorgelezen, stond op, liep naar bo ven en ging haar kamer binnen, want zij sloot haar deuren niet voor bedtijd Aan een gisteren m de Zuid-AfrikaaMche Club te Londen gehouden banket heeft ge neraal Smuts, de Zuid-Afrik. premier, het woord gevoerd en volgens de Tel. heeft hU daarbij verklaard dat hy een poging wil doen om Europa te behoeden voor de ge varen die dit werelddeel bedreigen. De tyd is gekomen, zoo zegt hy, voor een groote conferentie van de mogendheden die in de Boulter, die de zaak in handen had Jobling was eenige jaren geleden ge storven zei hem, dat, naar zijn inee- ning, het nog „een aardig punt” was hij zou er gaarne den raad van een rechtskundige over hoor en. Soames gaf hem de opdracht naar een bekwaam persoon te gaan, en ze gingen naar Waterbuck, Q. C., die de papieren zes weken hield, en toen het volgende schreef „Yolgens mijn meening hangt de wa re verklaring van deze briefwisseling heel veel af van de bedoeling van par tijen, en zal afhankelijk zijn van de verklaringen der getuigen, die in het verhoor zullen worden afgelegd. Ik ben tan meening dat er een poging gedaan moet worden om van den architect een erkenning te verkrijgen, dat hij be greep, hoogstens twaalfduizend en vijf tig pond te mogen uitgeven. De uit drukking „een vrije hand” in de ter men van deze briefwisseling, waarop mijn aandacht gevestigd is, blijft „een aardig punt" maar ik ben van mee ning, dat over het geheel de rechter lijke beslissing van Boileau tegen „The Blasted Cement Co., Ltd” zal toegepast worden.” Volgens dit advies handelden rij, stel den schriftelijke vragen, maar tot hun ontstemming beantwoordden de heeren Freak en Able deze op zulk een mees terlijke wijze, dat er hoegenaamd niets wero teegegeven, en dat, omdat het niet anders kon. üp den laten October las Bpnmes het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den bmorgkring): 1—5 regel» ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan beaorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het ZMerdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGËNi 1—4 regel» ƒ2.05, elke regel meer /OM. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceer- den prys. Groote letters en randen wonden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van «oliede Boekhan delaren, Advertenttetmreaux en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaataing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xijn. Een proclamatie van Matthes. Het conflict in Beieren. De regeerings- troepen in Dresden. Minister Kanitz aan het woord. Onlusten te Hamburg. Gebrek aan levensmiddelen. Een beroep van Generaal Smuts op Amerika. de bezettingsautoriteiteQ om bescherming door het Belgische leger vroeg met het oog op de gewelddadige actie tegen hem van de zyde der Pruisische politie. Inderdaad hebben daarop de Belgen den staat van beleg afgekondigd en werd door een groep gendarmen de straten sbhoonge- veegd. Hierby bleef het echter niet alleen, in de avonduren kwam het tot een bloedige tragedie, die den geheelen nacht voortduur de. De separatisten die de bevolking tracht ten te terroriseeren, kwamen zelf slecht weg. De menigte, ofschoon ongewapend, slaagde er in enkele separatisten in handen te krygen, die gruwelyk afgemaakt werden, meest dood geknuppeld met stoelpooten én vuisten. Een algemeene jacht op de separatisten volgde, in hun woningen werd alles kort en klem geslagen. Hoevelen er vermoord wer den is niet te zeggen, vele zwaargewonden liggen in de hospitalen en in de huizen. Thans zyn alle gebouwen van separatis ten gezuiverd. Alles heeft aan deze zuive ringsactie meegedaan, tot zelfs jongens van 13 en 14 jaar. Zoo is de aktie den separatisten in Aken al heel slecht bekomen, ondanks dat zyn zy in het gansche bezette Rynland, met uitzondering van de Engelsche zone, thans tot openlyke actie overgegaan. Het betreft blykbaar voörloopig slechts de mo bilisatie der plaatselyke aanhangers, die reeds sedert langen tyd ruimschoots van wapens werden voorzien. Een uniform plan valt by het optreden der separatisten in elk geval niet te bespeuren. Zy hebben, daar de bezetters de politie het gebruik van schiet wapens hebben verboden, wel op verschil lende plaatsen eenig aanvankelijk succes te boeken, maar stuiten op den krachtigen te genstand der bevolking. De ambtenaren wil len niet onder hun leiding werken en de arbeiders kondigen de algemeene staking af. Ondanks dezen tegenstand heeft Matthes, een der leiders van de separatisten in ver schillende steden van bet Noorden van Ryn land een proclamatie doen aanplakken, waar in gezegd wordt, dat de onafhanelyke Ryn- landers zich van het burgerlijk gezag heb ben meester gemaakt om te elfder ure RUn- land te redden van den volledigen onder gang, uitgelokt door de schuld van Pruisen en om het te beware® voor de communis tische revolutie. Het gezag der bezettende mogendheden moet natuurlyk, aWus de pro clamatie, in de toekomst strikt worden er kend. Alle staats- en gemeentelijke autorl- zij had tenminste de welvoeglijkheid vono hij, de gevoelen» der dienstboden te ontzien. Zij was bezig haar haren te borstelen, en wendde zich met n vreem de hettigheid IqI Mm. Wat wjl je zeide zij. „ua, alsje- blieh, uit mijn kamer ,,lk wil weten,” antwoordde hij, „hoa lang deze toestand tusschen on» zal moeten duren Lk heb het lang genoeg verdragen” „Wil je, alsjebfielt, mijn kamer ver- laten „Wil mij als je echtgenoot behan- „Neen.” „Dan zal ik stappen nemen om je er toe te dwingen I” ,.Doe dat I Hij staarde haar aan, verbaasd over de kalmte van haar antwoord. Haar hp* pen warem tot een dunne lijn bijelkaar geklemd heur haar lag in donzige mas «a's over haar ontbio(4e schouders m ai zijn vreemde, goudglanzende tegen stelling met haar donkere oogen e pogen, levendig door de aandoeningen van vree», haat, minachting, en een vreemden, hem kwellenden triomf. „WH je nu, alsjeblieft, mijn kamer verlaten T’ Hij wendde zich om, on verliet norsch het vertrek. Hij wist heel goed, dat hij niet van plan was stappen te nemen-, en nij zag, dat zij dat ook wist wist, dat hij er bang vpor wz». (iOll)SCHE COURANT. 88) - De champagne van Walmisley was slecht, maar overvloedig. Een rech ter zou er, naar hij vreesde, korte met ten mee maken. Hij was van plan een ernstige poging te wagen het punt w»r een bizonder aardig. Wat zei zijn buurman ervan Bustard, die een voorbeeld van ge heimhouding was, zei niets. Hij vertel de het voorval echter met eenige boos aardigheid aan Soames, want deze kal me man was vatbaar voor menschelijk gevoel, en eindigde met zijn meening, dat het punt was „een zeer aardig.” Overeenkomstig zijn besluit had onze Forsyte rijn belangen in handen gesteld van Jobling en Boulter. Van het oogen- h had Redman, speet net hem, niet zelf voor zijn belangen rijn opgekomen. Toen hij de copie van de verdediging van Boeinney ont ving, ging hij dadelijk naar rijn kan in Hamburg ia het tot plunderen van win kel» gekomen, op verschillende werken I» een staking uitgebroken en kwam het tot communistische onlusten. Naar het officieele Hamburgcche per»- bureau mededeelt braken de communisten op het baanvak LubeckJÖeuchen op een plaat» de rail» op en wierpen boomstammen daarover heen; 30 dader» werden gearres teerd en het baanvak werd vrygemaakt. advies van Water buck, terwijl hij, vóór het diner, in de eetkamer zat. ’t Maak te hem zenuwachtig niet zoozeer om het geval van Boileau tegen „The Blas ted Cement Co., Ltd,” dan wel omdat hij de kwestie sinds kort ook een „aar dige” ging vinden er was dat aange name tintje van scherpzinnigheid aan, dat zooveel aantrekkingskracht heeft voor de beste advocaten. Te merken dat zijn eigen indruk werd bevestigd door Waterbuck Q. C. zou iedereen in de war gebracht hebben. Hij zat te overdenken, en staarde naar den ledigen haard, want ofschoon de herfst er reeds was, hield het weer z>ch zoo schitterend, alsof men zich nog in het midden van Augustus be vond. Het was niet aangenaam in de war gebracht te worden hij verlangde er te hartstochtelijk naar, om zijn voet op den hals van Bosinney te zetten. Ofschoon hij den architect sinds den laatsten middag te Robin'Hill niet meer gezien had, was hij nooit geheel vrij van het gevoel zijner tegenwoordigheid nooit vrij yan de herinnering aan zijn uitgepiit gelaat met de hooge wang beenderen en geestdriftige oogen. Het zou met te veel zijn te zeggen, dat hij het gevoel van dien avond, toen hij in de ochtendschemering den kreet van den pauw had gehoord, nooit kwijt had kunnen raken, het gevoel, dat Bosm- ney in het buis rondspookte. En elke gestalte van een man, dien hij op don- kera avonden voorbij mg gaan, scheen «ie te sijn ven hem, dien Ueorge x»

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1