I ri NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15373 Vrijdag 26 October 1823 62»Jaargang OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen l I. KEN 'OON HET GELUK DER RIJKEN De rede van minister Baldwin. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOF. RC Al‘FILE, N1EU VVERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene. <1 IS IS FEUILLETON. 90) 4, dn* f r ren, k|es. Een der eerste eischen voor een geluk kig huwelyk is een goed humeur. erjj te Baan», lijn ten Cate, Spe- 2746 34 Een bericht dat de Fransehen er met alle middelen naar streven om een Paltzstaat op OUDA. OÜdlJblNRUK. 'legeiylwrtyd met het 16» aigwnoene e». peraniu-wereulcougreM ud in Augustus 1924 ook het 9de katiioueke eejeranto-wereidcmu gres worden gehouden. Duizenden esperantisten mt meer dan 40 landen zuUen te Weenen byeenkomen. De katholieke eaperantisten-groepen zyn reeds druk voor dit congres in de weer. KUSUAMJ. De dalende koopkracht van den boer. Hoe sterk de koopkracht van den Kus-' sisohen boer is gedaald, kan men uit de vol gende aan de Ekon. bh. ontleende cijfers men: 1 poed zout 1 poed rogge, 1 poed petroleum kost evenveel als 14 poed rogge, 1 paar boerenlaarzen 70 poed rogge, 1 poed dik yxerblik (voor dakbedekking) 40 poed rogge, enz. Om deze cijfers hpter te begrijpen moet men in aanmerking ne men dat 1 poed lti.38 kilo en dat de we- rekiprjjs van 1 poed rogg* plan. Utó ta I te, Gal en Nier- liker en andere A” gebruikt zal I „HERBORA”, Bheele land. Per erziekten 2 maal leerd. Voor ant- 2488 30 rEVRAAGD. Volgens officieele berichten uit Athene zijn sedert gisteren alle opstandige garni zoenen tot hun plicht teruggekeerd. De opstandige beweging, beperkt tot de Peloponeeus, kan reeds als geëindigd worden beschouwd, aangezien de in Corinthië aan wezige aanvoerder der opstandelingen Me taxas slechts onbeduidende krachten (onge veer 700) tot zjjn beschikking heeft, want de groote meerderheid van de Peloponesi- Hche garnizoenen zijn reeds het kanaal van Corinthië overgestoken en hebben zich ver voegd bij de koninklijke autoriteiten aan de andere zijde. De Regeering ia er zeker van dat zij heden ook geheel meester zal zijn van den toestand in de Peloponesua. In het geheele koninkrijk heerscht abso lute rust Uit alle provinciën van het rijk brieken WORMERVEEK (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. STHODEN, hen lichame- JJKE ZIEKTEN. 18» II Amerika's standpunt. JL>e vorderingen en tegenslagen der separatistische konten betuigingen van gehechtheid aan de regeering. Gistere* ia in een indrukwekkende mee ting in Athene door vertegenwoordigers uit alle doelen der bevolking de opstandige be weging afgakeurd. t gure weer ilingsorga- iren bloot- bruik van st, heesch- Ze zijn bij i Drogisten en 80 Cts. (iOIDSCHE COURANT. HINNEN LAND. Diplomatiek nieuws. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van den heer Allredo Irrara- xavai, buitengewoon gezant en gevol machtigd. minister van Chili te Ber lijn, in gelijke hoedanigheid bij het Nvuerlaudsche hof. Na het vertrek van dou heer Risopalro Barree was de lei ding der Chileensche legatie te 's-Ura- venhage tijdelijk opgedragen aan den gezantschapssecretaris, den heer Joa quin Vernandee. iR” eit. Gouden Medailles. Hulp alt Oeatearjjk. De vereeniging van Weensche banken heelt besloten twee milliard OoMtoaryksche kxunen tot leniging van den levemmudde- lennood ia Duiteohland ter beschikking te stellen. dusver waren binnengekomen, verre van ontmoedigend waren. In het Rynl&nd ontvouwden de separatis ten onder bescherming van de Franachen en Belgen meerdere activiteit. In Aken verhin derden de Belgen, dat de Regeeringagebóu- wen weer door de Duitsche politie weiden genomen. Naar uit Parijs bericht wordt namen de separatisten, na een verbitterd gevecht, waarbij de politie-preeident viel, de stad Crefeld. Te Trier is het raadhuis weer vrij, maar de regeeringsgebouwen zijn nog beset. De algemeene toestand in het Rijnland is verder onveranderd. Terwijl de separatisten op vele punten nieuwe tegenslagen hebben ondervonden, kregen zij op andere de actieve ondersteu ning der bezettingstroepen, oau te Bonn, waar Fransche en te Duisburg, waar Belgi sche troepen het door de bevolking herover de raadhuis bezetten en weder ter beschik king der separatisten stelden. De zuiveringsactie te Hamburg is zoo goed als geëindigd. Te Fischbeck, waar de politie de laatste communistische nesten deed ontruimen, hadden de oproerlingen zich gebarricadeerd. Zy verdedigden zich hard nekkig, doch konden het tegen de vereenig- de krachten der politie en marinetroepen niet houden. De politie verloor by dezen str(jd nog een doode en vele gewonden, de oproerlingen een doode en eenige gewonden. De typografenstaking in Berlijn is de moeilijkheden nog meer komen verhoogen. Na urenlange debatten, waarbij de vak- vereenigingen en de S. D. dringend waar schuwden tegen de afkondiging der staking, besloot de vergadering niettemin met een kleine meerderheid daartoe. Daarop vaar digde de militaire bevelhebber van Groot- Berlijn een verordening uit, waarbij staking van het werk in de „vitale" bedrijven wordt verboden en tegelijkertijd alle bankbiljetten drukkerijen tot vitale bedrijven worden ver klaard. beweging. De staking der bankbiljettendruKkers. De toestand in Griekenland. Minister Baldwin heeft gisteren zyn reeds tevoren aangekondigde rede gehou den in de vergadering der Nationale Unio nisten, die te Plymouth wordt gehouden. Hy heeft daarbij melding gemaakt van dqn huidigen stand der onderhandelingen be treffende een internationale conferentie over het vergoedingsvraagstuk, aan welke conferentie de Ver. Staten bereid zijn deel te nemen. Baldwin deed een rechtstreekse!» beroep op Poncairé om zoo n conferentie niet te verhinderen. Hy deelde, voorts mede, dat het Britsche parlement een waardeerend telegram naar Amerika heeft gestuurd en aan de Europee sche bondgenooten verzocht zich aan te slui ten by een uitnoodiging aan de Ver. Staten. Sindsdien hadden de Ver. Staten aan de Britsche regeering meegedeeld, dat indien zy door alle geallieerden zoude worden uit- genoodigd, zy bereid waren, aan een confe rentie van de geallieerden deel te neanen, of als alternatief bereid zouden wezen zich te laten vertegenwoordigen in een en quêtecommissie van deskundigen, onder de auspiciën van de commissie voor de vergoe dingen. Engeland had er sterk by de geallieerden op aangedrongen om met haar mee te doen in de uitnoodiging aan de Ver. Staten, wel ker medewerking van de grootste waarde zou wezen. Voortgaande zeide Baldwin: „Eenigen tyd geleden had ik het genoegen, Poincaré te ontmoeten en betrekkingen met hem aan te knoopen die het wellicht niet al te moei lijk voor jny maken, tot hem te zeggen wat ik thans zal zeggen. Hy vertegenwoordigt op het oogenblik de meening van zoo goed als geheel Frankrijk en ik verzoek hem dringend om voor zichzelf, voor zjjn natie, voor ons en voor de wereld twee, ja drie maal te overweken aleer hy dit verzoek af wijst” Wat betreft de Duitsche vergoedingen zoo ging de eerste-minister voort Duitschland moet een rechtvaardige boete betalen voor den oorlog; maar om vergoe dingen te betalen moet het in de gelegenheid worden gesteld om te betalen. Zijn munt moet worden gestabiliseerd, zijn financiën onder toezicht geplaatst en er moeten behoorlijke waarborgen zijn, als er betaling verzekerd moest worden. En, reke ning houdend met de gebeurtenissen van de twee laatste jaren, moet het bedrag van de schadevergoeding opnieuw worden vastge steld in het licht van de huidige en toekom stige betalingen. Met betrekking tot het beroep, dat Enge land had gedaan op zijn Europeesche bond genooten tot een voorgestelde conferentie, zeide de premier, dat de antwoorden, die tot ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 8.8U. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. te richten, wordt wel tegengesproken maar van andere zyde wordt toch beweent, dat Generaal de Mete het voornemen heeft in weerwil van de mislukking van Woensdag op hedenmiddag te Spiers de autonome repu bliek van de Palta te proclameeren. Tegen dat tijdstip heeft hij den Kreitag, de leiders oer politieke partijen en der vakverenigin gen, de /vertegenwoordigers vaa handel on Industrie bijeengeroepen. In deze bijeen komst zal hy opnieuw de uitroeping der Paltsrepubliek voorstellen en naar het heet et op blijven staan, ook al zou de vergade- ling een afwijzende houding aannamen. In officieele kringen in Berlijn heeft men stellige aanwijzingen, dat Frankrijk streeft naar de afscheiding van de Palta, niet alleen van Beieren, maar ook van het Rijk. De Ryksregeering heeft den Duitechen zaakgelastigde te Parijs opgedragen te pro- testeeren niet alleen tegen de ondersteu ning der separatisten in het Rijnland, maar ook tegen het optreden der Franachen in de Palts. Zij nam haar rechten onbewust, zij kwamen als vanzelf tot haar, en zij wist precies, hoe zij er het meest van kon maken, zonder iets anders dan bewon dering te wekked onder die groote klasse, waarin zij opgenomen was, mis schien niet precies door haar manieren, maar door geboorte, beschaving, en ober den waren, geheimen maatstaf een gevoel voor bezit Zij, de dochter van een procureur in Bedïordshire en, van moederszijde, de kleindochter van een predikant, had nooit door al de pijnlijke ervarin gen van haar huwelijk met een zeer uchtaardigen schilder, die een dwaze heioe voor de natuur koesterde, en haar verlaten had voor een actrice de voeling verloren met de eischen, overtuigingen en innerlijke gevoelens der groote wereld en toen zij haar vnjheio had herkregen, plaatste zij verdiepingen werd het gesprek voort gezet, de iiftjongen stond met den rug iwar ben toe, hij had zijn gezicht door de tralies gestoken. Beneden scheidden zij, de man in het witte vest om naar de biljartzaal te gaan de oude dames om te gaan di- neeren en tegen elkaatf te zeggen „een lief, klein vrouwtje I”, „wat is zij een babbelaarster I” en mevrouw Mac Ander om In haar rijtuigje te stap pen. Als mevrouw Mac Ander bij Timothy dineerde, nam het gesprek (ofschoon 'timothy zelf nooit overgehaald kon werden er bij tegenwoordig te lijn) een ruimere en vrijere wending, een toon, die de Forsytes in het algemeen hadden aangenomen en dit was onge- twijfeld de reden, dat zij daar op hoo- geu prijs werd gesteld. Mevrouw Small en tante Hester von den het een opvroolijkende verande ring. „Indien,” zeiden zij, „Timothy toch maai» eens tegenwoordig wilde zijn Men voelde, dat het hem goed Hou doen Ztj kon je, bij voorbeeld, het laatste verhaal vertellen over den zoon van Sir Charles Fiste te Monte Carlo en wie de ware heldin was in den laLtsten, veelgelezen roman van Tyne mouth Eddy, waarover iedereen de han den in elkaar sloegen hoe men te Parijs met de reformkostumes deed. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoonmde tot den besorgkring) 1—5 regel» ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 1—5 regel» 1.55, elke regel meer 0.30. Advertantièn ia het Zaterdagnumcnar 20 ‘A bytlag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft vaa den prU». INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regeia ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingeaoadea mededeelingen b(j contract tot zeer gereduceer- den pry». Groote letter» en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingebonden door tusechenkonut van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onxe Agonten en moeten daag» vóór de plaateing aan het Bureau syn ingekomen, teneinde van opname veraekerd te «ijn. rend te zyn, niet met het doel de regeerin- gen te binden, die natuunyk niet geneigd zouden zyn by voorbaat haar goedkeuring vast te leggen, maar om geschikte adviesen van een grondig op de hoogte zynd en on partijdig lichaam te verzekeren, hetwelk ten doel heeft de hangende problemen naai- hun verdiensten op te lossen; 3o. de regee ring der Ver. Staten heeft consequent aan het essentieele verschil vastgehouden tus- schen de quaeaties van Duitschland s beta- lingscapaciteit en de praktische uitvoerbaar heid van de methoden om de schadevergoe- dingsbetalingen van Duitschland, en de be taling door de geallieerden van hun schulden aan de Ver. Staten, welke een stellige ver plichting vormt, te verzekeren. Wat betreft de quaestie of er \>p een Amerikaansche me dewerking in zulk een onderzoek kan wor den gehoopt by het achterwege blijven van eensgezindheid der Europeesche mogendhe den, geeft de Amerikaansche Re geering opnieuw uiting aan het standpunt dat de betrokken quaestie niet definitief kan worden opgelost zonder medewerking der Europeesche regeeringen, die er rechtstreeks by betrokken zyn. De re geering hoopt dat het plan tot zulk een on derzoek van adv wee renden aard zich zelf by ai deze regeeringen zal aanbevelen en dat de te berde gebrachte quaestie zich niet zal voordoen, huilen zij zich echter mocht voor doen, moet de Amerikaansche regeering zien een beslissing voorbehouden wat betreft haar optreden, opdat het verloop zulk eener gebeurlijkheid ten volle kan worden over wogen en dat een houding kan worden aan genomen, welke de beste belofte inhoudt voor een definitief succes tot het verzekeren van den wereldvrede en he£economisch her stel. Om dit doel te bereiken wenscht de Amerikaansche regeering steun te verleenen op elke mogelyke manier. BUITKNLAjNDSCH NIEUWS. BELGIK. Uit de gegevens van het Belgisch Ka merlid Heyman blykt, dat de katholieke werkltedeavereenigingon in België na de groote staking op dc spoorwegen met reu zenschreden «yn vooruitgegaan. Het aantal leden bedraagt thans ruim 20Q.1MM). ENGELAND. De ,^'ad Mali GMtte' zal heden voor het laatst verschijnen. zich zonder moeite te midden van alle Forsytes. Altijd goed gehumeurd en „vol nieuw tjes was zij overal welkom. Zij wekte noch verbazing, noch aikeuring als men haar op den Kijn, of te Zermatt ont boette, hetzij alleen o, reizende met een dame en twee heeren men voel de, dat zij uitstekend in staat was voor zichzelf te zorgen, en de harten van alle Forsytes werden warmer door dat wondervolle instmkt. dat haar in staat stelde, afles te genieten zonder iets aan haar waardigheid te kort te doen. Algemeen voelde men, dat men tot vrou wen, zooals mevrouw MacAnder, moest opzien voor het voortbestaan en de toe name van ons beste type van vrouwen. Zij had nooit kinderen gehad. Als er iets was, waar zij afkeer van had, dan was het van die zachte vrou wen die, wat mannen noemen „beko ring over zich hebben, en daarom nad zij voor mevrouw boames altijd een bizonderen afkeer gevoeld. Zonder twijfel voelde zij vaag nat, inoien bekortng eens toegelaten werd als maatstaf, levendigheid en handig heid afgedaan hadden en zij haatte mei een te dieperen haat, omdat op sommige tijden de zoogenaamde „beko ring alle berekeningen in de war scheefi te brengen de teere aantrek kingskracht, die zij bij Irene met ge heel over het hoofd kon zien. zij zeide echter, dat zij niets in die vrouw kon zien er was geen „vuur in haar, zij zou nooit in staat zijn voor Deze kleine etage-womngen waren gemakkelijk. Zeker, zij had geen licht en geen lucht, maar zij kon haar wo ning sluiten wanneer zij wikte, en been Vaan. Er was geen gezeur met dienst boden, en zij voelde zich nooit gebon den, zooals in den tijd toen de arme Freu, met zijn sukkeiachtige manieren, altijd om haar heen was. Zij koesterde geen wrok tegenover den armen, besten Freu, hij was zulk een dwaas maar de gedachte aan die actrice ontlokte haar, zelfs nu nog, een bitter, spottend lachje. Zij sloeg de deur stevig dicht en liep de gang door, met haar sombere oker gele muren en haar oneindig uitzicht op orume, genummerde deuren. De lift kwam naar beneden tot aan baar ooren in haar langen mantel gehuld, elk van haar kastanjebruine haren op zijn plaats, wachtte zij onbeweeglijk tot dat die bij haar verdieping sou stil houden. De ijzeren deuren klapten open, zij stapte binnen. USr waren reeds drie personen in, een man met 'n groot wit vest, met een breed gezicht, zoo glad als dat van een zuigeling en twee oude dames in het swart, met hal ve handschoenen aan. Mevrouw MacAnder glimlachte tegen hen zij kende iedereen en deze drie du te voren bewonderenawaardig atU waren geweest, begonnen dadelijk te praten. Dit was het gelukkige geheim van mevrouw MacAnder. Zij setts, als het ware, tot spreken aan. Gedurende het neerdalen langs rijf zichzelt op te komen ieder kon mis bruin van haar maken, dat was duide lijk werkelijk zij begreep niet, wat de mannen in haar bewonderden I Zij was niet echt boosaardig maar, terwijl zij haar positie wist vol te hou den, nu de aangrijpende omstandighe den van haar huwelijksleven, had zij r.et noodzakelijk gevonden „vol nieuw tjes te zijn zoodat de gedachte om te zwijgen over deze twee in het Bark, met bij haar opkwam. En zoo getbeurde het, dat zij dienzelf den avond dineerde bij timothy, waar zij soms heen ging om, zooals zij het uitdrukte ,,de oudjes wat op te vrooiij- ken Dezelfde personen werden altijd met haar genoodigd Winifred Dartie en haar man F rancië omdat zij tot de art.stieke kringen behoorde, want het was bekena dat mevrouw MacAnder ar tikelen schreef over modes in „Ihe La dies Kingdom Come on voor haar, om mede te coquetteeren tenminste als zij overgehaald konden worden/ twee van de jongelui Hayman, van wie, ofschoon zij nooit een woord zeiden, wero geloofd dat zij vooruitstrevend waren, en. volkomen bekend met alles wat het nieuwste was in de elegante wereld. Vtji minuten voor half acht knipte zij in haar kleine vestibule het eloctnsche licht uit en, gehuld in haar operaman- tei me. den bonten kraag, liep zij de gang in, waar zij een oogenblik bleef staan om te zien of zij haar huissleutel bij rich had. Belangwekkende documenten zyn verder gepubliceerd, welke tusschen de Britsche en Amerikaansche regeeringen zyn gewisseld met betrekking tot de mogriWietu eener Aanerikaanscne deelneming. De serie documenten opent met een mededeeling van Lord Gurzon, die onder de aandacht van de Amerikaansche Regeering brengt, dat de Britsche Regering de afge- loopen negen maanden een reeks voorstellen* aan haar geallieerden heeft gedaan om de moeilijkheden het hoofd te bieden, doch dat geen van de voorstellen zoo gelukkig was een voldoende gunstige ontvangst te vin den om een gemeenschappelijke actie tot stand te brengen. Zonder zulk een actie echter schynt niet slechts Duitschland doch Europa naar de economische ineenstorting te worden gedreven. Het is daarom dat de Britsche Regeering de hulp inroept van de Amerikaansche Re geering ómdat de medewerking van de Re geering der Ver. Staten een voorwaande is voor eiken feitelyken stap naar een oplos sing. In het antwoord van de Aonerikaansche Regeering wordt uiting gegeven aan het geloof, dat de huidige omstandigheden het dringend noodig maken, dat er een geschikt financieel plan wondt opgesteld om een eco nomische instorting in Europa, welker ge volgen van wereldheteekenis zouden zyn, te voerkomen. De Regeering is dan ook volkomen ge neigd deel te nemen aan een economische conferentie, waarin alle Europeesche gealli eerden. die by de Duitsche schadevergoeding betrokken zyn, vertegenwoordigd zyn, met het doel de quaestie der betalingscapaciteit van Duitschland en die betreffende het op stellen van een geschikt financieel program voor het waarborgen dezer betalingen op te stellen. Op de volgende punten wordt evenwel de nadruk gelegd: lo. De regeering der Ver. Staten wenscht niet dat Duitschland van zyn verantwoordelijkheid voor den oorlog of zyn gerechtvaardigde verplichtingen wordt ont heven. Er dient geen grond te bestaan voor den indruk dat de Londensche conferentie, indien zy wordt bijeengeroepen, %ulk een doel beoogt of dat het verzet tegen het nakomen van Duitschland’s verplichtingen eenigen steun krijgt. Het dient duidelijk te zijn dat, by de pogingen om het doel te be reiken, rekening moet worden gehouden met Duitschland’s betalingscapaciteit en met de fundamenteele voorwaarde van Duitsch- land's wederopbeuring, zonder welke de be taling der schadevergoeding onmogelijk zal zijn; 2o. zulk een conferentie dient advisee- 2899 31

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1