i en uda ten shting NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK JUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 62* Jaargang Maandag 29 October 1923 No. 15375 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen t i, enz. enz. Gouda 'agens van U HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van handeling. VAART. Een belangrijke rede van Poincaré. JUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. stoven in eikenbak 300 3 9 4 in! probeerde hem FEUILLETOH. ikking 8010 400 Anuria Woer- Onze bureaux zijn Redactie Tel. 546. Inzake het conflict tusschen München en Berlijn is niet veel nieuws te vertellen. In Regeeringskringenin Berlijn is men nog steeds van meening dat deze kwestie nog wel geregeld zal worden en men spreekt Dude PIJ Talrijke optochten van werklooaan weiden uitoengejaagd, talrijke arrestaties hadden plaats. CavaleriepatrouiUes werkten samen met de Duitsche politie om de orde te handha ven. In den loop van do onlusten van Za terdag bij de hoogovens te Essen vielen vijf dooden, 17 werklooxen weiden gewond on vermoedelijk een zelfde aantal van de zijde der politie. Mwr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. 1148 34 8011 75 GUI Ml L COURANT. Terwijl Poincaré alzoo zijn meening' m den breede heeft verkondigd, en het depar tement van Staat in Amerika zegt zich strikt te houden aan hét voorstel omschre ven in de jongste correspondentie tusschen Curzon en Hughes ten aanzien van de voor gestelde internationale commissie van des kundigen voor het schadevergoedingsvraag- stuk, brengen de bladen belangrijke berich ten omtrent een groote Duitsche leening voornamelijk in Amerika te plaatsen. Deze berichten zijn klaarblijkelijk bedoeld om aan te sturen op een wereldconferentie. reeds van een persoonlijke inventie van President hbert. De nota van de Rykste- geeruig waarin Beieren wondt uitgenoodigd den grondwettelyken toestand te herstellen, zul morgen in den Beierschen ministerraad worden behandeld. tje kwam door elk lang» do paden eo betalen, doch geen enkel pand zullen wij opgeven, voor dat ons het totaal bedrag van onze schadevergoeding is uitbetaald. Deze Duitsche schulden zijn nauwkeurig door de Commissie van Herstel vastgestelü, het bedrag is aan Duitsehland medegedeeld in den vorm van een ultimatum. Het vastgestelde totale bedrag is derhalve definitief en aangezien de vaststelling ge schiedde ter uitvoering van de bepalingen van het vredesverdrag, kan dit niet zonder onze toestemming worden gewijzigd. Inder daad geeft het vredesverdrag nadrukkelyk te kennen, dat geen vermindering van be taling aan Duitsehland kan worden toege staan zonder eenparige instemming van de crediteur-regeeringen en Frankrijk heeft te veel geleden om aan een dergeljjke vefcmin- dering zijn goedkeuring te kunnen hechten. Wat nu betreft het onderzoek naar Duitschland’s betalingscapaciteiten, indien het doel is, te komen tot een vermindering van het totaal der Duitsche schulden, dan zijn wij vast besloten daaraan niet mee te doen. Ligt het echter in de bedoeling uit te vin den, wat Duitsehland morgen en in de naas te toekomst zal kunnen betalen, dan vinden wij zoo'n onderzoek beslist noodzakelijk. Aan de Commissie van Herstel werd reeds bij het vredesverdrag opdracht gege ven van tijd tot tijd het betalingsvermogen van Duitsehland te schatten naar gelang der veranderde economische en financieele om standigheden. Dit is een der belangrijkste functies van de Commissie van Herstel, die haar niet kan worden ontnomen. Dit zou een onvermijde lijke verdenking laden op de commissie, die steeds blijken gaf van bevoegdheid en on partijdigheid. Poincaré vervolgde met te zeggen, dat Stanley Baldwin, met wien hij zich geluk kig achtte te Parijs een zeer hartelijke ont moeting te hebben gehad, hem drie dagen geleden een uitnoodiging zond, vergezeld van een hoffelijk verzoek om een internatio nale conferentie in zake de samenstelling van een commissie van deskundigen onder auspiciën van de Commissie van Herstel en een vriendschappelijk verzoek om zich drie maal te bedenken alvorens dit voorstel af te slaan. Het is overbodig om te zeggen, dat elk voorstel van den Britschen premier steeds door mij zal wonden beschouwd de meest ernstige overdenking waardig te zijn en daar de rede van Baldwin dateert van drie maal vier en twintig uur geleden, heb ik den tijd genomen om het meer dan driemaal te overdenken. Ik heb tot mijzelf gezegd, dat wy het eerst absoluut eens waren op de essentieele Niets staat hier stil. Geen blijdschap is volkomen, Geen druk mist troost; en tusschen hoop en schromen Verslijt de tijd des levens. Kwaad en goed, fik heeft zijn tijd en beurt, als eb en vloed. Een groote Duitsche leening. Het verzoek aan Beieren. Saksen ver werpt het ultimatum. De Separatistische beweging. In verschillende Fransche kringen heeft men zich teleurgesteld gevoeld over het feit, dat Poincaré heeft toegegeven aan den aan drang tot het houden van een nieuwe con ferentie, ter bespreking van het schadever- goedingsvraagstuk. Het is vermoedelijk naar aanleiding daarvan dat de Fransche Premier in zijn gebruikelijke Zondagsrede, die hjj gisteren hield, by de onthulling van een monument voor de gesneuvelden te Sampigny zyn houding nader heeft willen uiteenzetten. Allereerst besprak hy den toestand in Duitsehland en het bezette gebied en zeide dienaangaande, dat Duitsehland met veel gerucht het einde van het lijdelijk verzet in de Roer aankondigde, waarom hy het raad zaam achtte alle illusies te vermijden door een afwachtende houding aan te nemen. He laas blijkt maar al te zeer de intrige en ontwijkingen van Duitsehland. Voordat wij verleden jaar panden in bezit namen, ver klaarde Duitsehland niet bij machte te zijn de hoeveelheid steenkool, door de Commissie van herstel vastgesteld, aan Frankrijk te leveren, daar deze voor de Duitsche indus trie noodig was. Dit jaar bewees ons echter, dat Duitsch- land de yereischte kolen heel goed had kun nen leveren. Daarop veranderde Duitsehland echter van tactiek en verklaarde niet in staat te zyn de steenkoolleveringen te kunnen be talen. Hieruit blijkt, dat de gronden-veran- dering van Duitsehland niets anders dan huichelarij was. Hij besprak vender de ineenstorting van Duitschland’s financiën, die gepaard gaan met onlusten en geleid hebben tot een her leving van het oude autogonisme tusschen de verschillende Duitsche staten en tevens tot een spontane beweging onder de bevol king die tegen de Fransche overheersching was gekant. Dat wjj aldus Poincaré het initiatief tot deze beweging zouden hebben genomen, is onjuist. Hoe ook de samenstelling van het Duitsche ryk moge worden, en de verstand houding tusschen de staten, die by de on- derteekening van het vredesverdrag het Duitsche ryk vormden, wij zullen het ge weten van hun bevolking geen geweld aan doen en wy denken geen oogenblik aan an nexatie. Wy zullen echter niet ophouden van hen permanente waarborgen te eischen. Wy zün dan ook niet geneigd onze rech ten op schadevergoeding te laten varen. Al hetgeen geschiedt bewyst, hoe goed wy deden door panden te nemen; was dat niet geschied dan had Duitsehland zich ten koste van ons kunnen verrijken. Duitsehland heeft er thans zelf belang bij zoo spoedig mogelyk maatregelen te treffen, ten einde zijn crediteuren te kunnen beker van den zomer tot den» te ledigen. Paartje na paartl bek, en stroomde r over het verschroeide gras, en het oen* na het andere sloop stil uit de verlich- te ruimten in de beschutting van de vederachtige boomen waar zij, tegen een boomstam geleund, of onder de schaduw van struiken, voor allen te* halve voor zichzelf verloren waaeu in het hart van de weeke duisternis. Voor nieuw-aangekomenen lange de paden, vormden deze vooriooper slechte een deel van die hartstochlelijke sche mering, vanwaar slechts een vreemd gemompel, ah het verward kloppen van harten, doordrong. Maar als dat gemompel elk paar, dat zich in het schijnsel van de lantaarn bevond, be* reikte, weifelden hun stemmen en zwe* gen hun armen omstrengelden elkaar, hun oog en begonnen te zoeken, douf de duisternis te dringen, die te peilen. Plotseling, als door onzichtbare handen getrokken, stapten ook zij over de bar rière, en stil ah schaduwen waren zij verdwenen uit het licht. (Wordt vervolgd). wtesl en was, na zonsondergang, ver diept tot het blauwachtige waas op purperen druizen. Er was geen maan eu een glanzende duisternis, gelijkend oen fluweelen gewaad, omhulde de boomen. welker gedunde takken, die op pluimen geleken, niet bewogen in de stille, warme lucht. Geheel Londen was naar het Park gestroomd, om den beker van den zomer tol aan den bo- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; MtilKNLAflDbCM hiWUWB. UUIA^CHLAND. De putsch te Austria. Zaïeruugniurguu is uitspraak gedaan tu nel proces tegen de leiders van den putsch te Aualrui. De moU veering van nel vonnis nau te voren in een zitting met gesloten deuren plaats gehad. Ma-« joor oucnrucKer werd wegens hoogver- luau met ui aanmerking nemen van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot tien jaur vestingstrafde oud majoor nertzer tot 2/, jaar gevangenis straf beide letten met aftrok van drie weken preventieve hechtenis. Zij wer den onmiddultijk gevangen genomen. De andere beklaagden worden wegens medeplichtigheid aan de ipoging tot Hoogverraad veroordeeld tot strajien va- r ie erende' van acht tot drie maanden gevangenisstraf. Vijl beklaagden wer den vrijgesproken. ÜPAJUB. Zelfmoordepidemie «ader burgemeesters en wethouders in Spanje. in verband met het rapport der com missie, die belast was met hel onder zoek der financiën van die steden, waar van de gemeentebesturen door het di- rectoir ontslagen werden, zijn, een groot aantal der gewezen ^burgemeesters, raadsleden, secretarissen eu gemeente ambtenaren gevangen gezet. Verschei dene hebben zelfmoord gepleegd, o a. de chef <|ar politie te Madrid. 1TALUB. De Faectotendag. De herdenking van den verjaardag van den opmarsch der fascisten naar Rome werd in alle steden van Italië pleohtig gevierd. Em herinner» («klak Een reusachtige bronzen klok, gego ten uit de kanonnen, door de gealli eerden en de stad Fiume aan italiö geschonken, zal geplaatst worden op den toren van 't kasteel te Roveroto. Eiken avond, op het uur van het Avo Maria, zal zij luiden ter eere van alle Italiaansche soldaten, op het veld van eer gestorven. De klok weegt zeven ton. Op haar zijden zullen de namen der steden en dorpen worden gegrift, die lot het gie ten hebben bijgedragen. naast hem sprong, en probeerde hem nog eens om een stuiver te laten wed den, dat zo nooit meer aan den kant zou komen, nadat hij gemerkt bad, dat ze het wel altijd deed. En James ging do weddenschap aan hij betaalde tel kens weer soms tot drie of vier stuivers per middag, want het spelletje scheen den kleinen Publius nooit te vervelen en altijd zeide hij bij het betalen „Nu, dat is voor je spaarpot; je wordt nog een rijk man I” De ge dachte aan den toenemenden rijkdom van zijn kleinzoontje was voor hem een waar genoegen. Maar de kleine Pu blius was uitgeslapen hij wist een snoepwinkel. En dan liepen zij naar huis door het Park, terwijl de gestalte van James met zijn hooge schouders en afgetrok- ta, tobbend gelaat, zijn buitengewoon niets-beteekenendo bescherming, die aandoénlijk veronachtzaamd werd, over de flinke kinderfiguurtjes van Imogen en den kleinen Publius uitoefende. Maar die Gardens en dat Park waren niet heilig voor James. Forsyte* en landloopers, kinderen en minnaars rust ten en dwaalden daar dag aan dag, nacht aan nacht, zochten daar allen eenige bevrijding van arbeid, en ont vluchtten daar den damp en het geraas der straten. De bladeren werden langzamerhand bruin, toefden nog met de zon, en de zomersche warmte der nachten. Op Zaterdag, 5 October, was het uit spansel den gansehen dag blauw ge- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda sa omstreken (behoorende tot den bssorgkring): 1—6 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bssorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Lieidadigheids-advertenUén de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDKELINGEN1—4 regel* ƒ2.06, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 houger. Gewone advertentien en ingezonden mededeeliigen by contract tot zeer goredueeer- den pril*. Groote letter* en randen worden berekend naar, plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daag* vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. 92) - George (hij was het, die veel van die gakkende uitdrukkingen bedacht, die nog in omloop zijn in beschaafde krin gen) bracht den stand van zaken nauw keuriger dan iemand anders onder woor den, toen hij tegen zijn broer Eustace zeide, dat de „Boekanier” „aan de win nende hand” was en dat hij verwacht je dat Soames weldra „afgedaan zou hebben.” Men voelde, dat het zoo moest gaan, HhK’ wj“‘ kon er gedaan morden? Mij behoorde misschien stappen te doen ™ai het zou betreurenswaarde zijn «n daartoe te moeten overgaan. Ze be- «repen niet wat ze konden doen om openlijk schandaal te voorkomen; h’! moeilijk te weten, welke punten, d.w.z. zoo spoedig mogelyk tusschen de geallieerden de sohadelaosstellingskwes- tie te regelen en ons te verstaan om zoo spoedig mogelyk de betaling er van te ver zekeren. Wij wenschen evenals Baldwin, dat Ame rika zich niet langer afzydlg zal houden van de Europ. aangelegenheden en wy mee nen, dat, hoe eer de ecoomische, financieele en moreele eenheid tusschen het oude en het nieuwe werelddeel zal hersteld zijn, dit des te meer de zaak der mensahelykheid zal dienen. Laten wy thans hopen, dat de interna tionale conferentie niet zal uitloopen op langdurige, tegenstrijdige en nuttelooze be sprekingen, onderwijl wy wachten op stee nen en dakpannen voor het herstel van onze verwoeste huizen. Als de Engelsche premier, zoo vervolgde Poincaré, er niet aaan denkt, Duitsehland uit te noodigen in de conferentie een plaats in te nemen, maar als hy evenals wy slechts samenwerking van Amerika wenacht te krij gen, dan zullen wjj het daarover gemakke- lyk eens worden. Want die zaak werd reeds te Parys, Washington, Brussel en Rome be sproken. De Commissie van Herstel moet echter eerste instantie blyven, en wij zullen er niet in toestemmen dat zy uit haar functie wordt ontheven. Als het er om gaat, zeide hij, om langs slinksche wegen de Duitsche schuld te ver minderen, is het een uitgemaakte zaak, dat wy deze pogingen niet in de hand zullen werken. Poincaré eindigde dez* gedetailleerde, uit voerige rede met de verzekering, dat Frank rijk nooit het aanzienlijke aandeel z41 ver geten, dat de geallieerden in de gemeen schappelijke overwinning hadden en altijd een levendigen en dankbare herinnering zal behouden aan de wapenbroederschap, die aan de Fransche krachtsinspanning het succes verzekerde, waar ieder hunner vocht voor de anderen, doch vocht vóór alles ook voor zich zelf. gó* „Onze Vader” herhaalde hij, tel kens weer de mogelijkheid van dit schandaal overwegend. Evenals de oude Jolyon gaf hij in het diepst van zijn ziel de schuld van deze tragedie aan de inmenging van de familie. Wat had die troop hij begon met te denken aan den Stanhope Gate - tck. onder „dien troep” ook don jon gen Jolyon en zijn dochter rekenend een man als Bosinney in de familie te inlroduceeren (Hij had den bijnaam ,.den Boekanier”, hem door George ge geven, gehoord, maar hij kon daaruit niets opmaken de jonge man was een architect). Hij begon te voelen, dat zijn broer Joljon, tegen wien hij altijd opgozien hed, en op wiens oordeel hij steeds had vertrouwd, niet precies was, wat hij verwacht had. Daar hij niet het sterke karakter van zijn ouderen broer bezat, was hij meer treurig dan boos. Zijn grootste troost was naar Winifred te gaari\ en de klei ne Darties in zijn rijtuig mede te ne men naar Kensington Gardens, en daar kon men hem dikwijls bij den Ronden Vijver zien wandelen, de oogen be zorgd gevestigd op de zeilboot van den kleinen Publius. Dartie, waarvan hij zeil de vracht met een stuiver had be taald, alsof hij overtuigd was, dat xe nooit meer aan land zou komen ter wijl de kleine Publius die, naar Ja mes tot zijn vreugde zei, hoegenaamd niet op zijn vader geleek vroolijk pen genomen konden worden. In deze verlegenheid was het eenigp wat te doen stond, het voor Soames te ver zwijgen, en er ook met elkaar niet over te spreken ja, het te negeeren. Misschien zou het indruk op Irene maken als men een waardige koelheid tegenover haar aan den/ dag legde, maar ze liet zich tegenwoordig zelden zien en het scheen een beetje moei lijk haar op te zoeken alleen met het doel, om haar hun koelheid te toonen. Soms sprak James, in de afzondering van hun slaapkamer, met Emily over het echte leed, dat het ongeluk van zijn zoon hem berokkende. „Ik kan niet genoeg zeggen,” zeide hij dan, „hoe het mij van streek maakt. Er zal een schandaal uit voortkomen, en dat zal hem goed doen. Ik zal niets tegen hem zeggen. Het kan zijn dat er niets in steekt. Wat denk jij er van Ze hebben me verteld, dat zij zeer ar tistiek is. Wat O, jij bent een „echte Juley” I Nu, ik weet het niet, ik ver- jwacht het ergste. Dat komt er van, als men geen kinderen heeft ik heb het van begin af aan gezegd, hoe het zou gaan I Ze hebben me nooit verteld, dat ze zich voorgenomen hadden geen kinderen te krijgen niemand vertelt mij iets Op zijn knieën naast het bed, met open oogen, die strak stonden door zorgen, sprak hij zacht in de sprei. In zijn nachtgewaad, zijn hals vooruitge stoken, zijn rug gekromd, geleek hij op de $en of anderen langen, witten vo- De Saksische Regeermg heeft den eisch van de ttyksregeenng waarin Dr. Leigner den nuuisterpresMlent, wordt gezegd maat regelen te namen, dat de Saksische Kegee- ring uitreedt, omdat de Kyksregeering deze Saksische regeering niet meer als een lands- regeering in den zin van de grondwet er kent, afgewezen. De Saksische regeering stelt zich op het standpunt, dat alleen de Saksische Landdag bevoegd is de regeering tot aftreden te no- pén. De Saksische regeering verklaarde zich bereid de kwestie aan het oordeel van den Landdag, die tegen a.s. Dinsdag bijeenge roepen is, te onderwerpen. Naur aanleiding van dit besluit van de Saksische regeering wordt officieus mede gedeeld, dat de rijkspresident ^y een heden uitgevaardigde verordening den rykskause- lier heeft gemachtigd d« Saksische regee ring, en zoo noodig andere Saksische auto riteiten af te zetten. De kanselier zal op grond van deze mach tiging, terstond een rykscommissaris vooi den vrijstaat Saksen benoemen. De toestand in Aken ia momenteel rus tig. Aan den oproep tot een algemeens werkstaking is slechts gedeeltelijk gehoor gegeven. De openbare bedrijven werken als gewoonlyk. De staat van beleg is tot en met Maandag verlengd. Onophoudelijk hebben gevangen nemingen plaats van personen, die hebben deelgenomen aan het vernielen van de hui zen der separatisten. Deze laatsten hebben onder bescherming der Belgische gendar men de macht in handen. In Kohlscheid, bij de Nederlandsche grens zyn de separatisten eveneens heer en mees ter en hebben zy den burgemeester afge zet In Crefeld is geen verandering in den toe stand gekomen; de separatisten hebben hier nog steeds de macht in handen. De winkels zyn op hun bevel geopend. Een levensmid delenvoorziening is ingesteld en de werk- loozen kunnen op sommige punten der stad kosteloos voedsel bekomen. Verschillende winkeliers, die niet willen verkoopen, zyn gedwongen tot opening van hun zaken en verkoopen onder toezicht Volgens berichten uit Coblenz publiceert de voorloopige Rynlandsche regeering een officieel communiqué, waarin zegt, dat in het algemeen de toestand sffir bevredi gend is en dat de door haar getroffen maat regelen slechts kunnen bijdragen om dien te verbeteren. In Dusseldorff duurden gisteren den ge- heelen dag de ongeregeldheden voort, maar zonder een ernstig karakter aan te nemen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1