It Blad. zen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 82*Jaargang Mo. 15378 Donderdag I November 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EKEN leren, k|ee. ZOON HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van 1 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De bedreigde Duitsche coalitie. no- VMN FEUILLETON. (Wordt vervolgd). nrdH. r 3 OU DA. Oelijk ge ontvangen wilt, in die maat moet ge ook geven. Verlangt ge heel een hart, geef dan ook heel een leven. en het afhankelijk ir volgende K t, r- wordt enorm >«vat de me- ioodiakeiy'<e Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. fabrieken WORMERVEER lat het origi- gevochten tusschen ae- inisten. De Fransche s orde hersteld. «waarde. Op P*U treld. over de houding, separatisme zullei erd het verbod, c uur Not 5TER" alitelt ialf Gouden Medaille* zou sns o.a. t haar '"‘"ingenis te Leip- «arhardt in haar ■i zelfs tot opperhe le aanwezige krjjgs- De krijgsraad te Saloniki heeft gisteren 18 officieren, die wegens rebellie terecht stonden, één ter dood veroordeeld, één tot levenslang gevangenis, één tot jaar, één tot vier jaar en één tot 2 jaar met 1000 drachmen boete. De overigen werden vrij gesproken. GOUDSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. welke dezen .*n aannamen, om zich op 's avonds tot ivember ver- Eischen der eoc. democraten. De vrouwen en de voedsel- schaarechte. Ontevredenheid onder ambtenaren lusbchen- tijdsche verkiezingen in Engeland De Regeering en de fonds dokters. Bestrijding der werkloosheid. Griekenland een in het kleine hotel te St. Luc, waar heen mon haar had gebracht en June trok zich haar dood zoo aan, dat de oude Jolyon haar medenam naar Parijn Hier verloor zij haar gedruktheid bij het bezichtigen van de Madeleine, en de Venus van Milo. En toen zij, tegen het midden van October naar Londen teiugkeerde, meende haar grootvader, dat hij een kuur had bewerkstelligd. Maar zoodra zij weer in Stanhope Gate waren ingericht, merkte hij tot zijn verslagenheid, dat zij verviel in liuar oude, afgetrokken en peinzende stemming. Zij kon voor zich uit zitten staren met haar kin in.de hand, als ee.i kleine, Noorsche geest, streng en ingespannen, tepwijl het oiectrisch licht dat juist was aangebracht, alles ver richtte in den grooten salon, die tot aan de fries met broeaat dtos behan gen, en gevuld met meubels van Bapie en Pullbred En in den grooten vergul den spiegel werden drie groepen van Meiszeneri porselein weerkaatst, die jonge mannen in nauwsluitende knie broeken voprstelden, aan de voeten van vrouwen met gevulden boezem, die iievelings-lammetjea op haar schoot koesterden de oude Jolyon had ze ge kocht toen hij nog ongetrouwd was, en ze zoozeer bewonderd werden in die «logen van. gedegenereerden smaak. Hij was een man van zeer ruimen blik, die meer dan eenige Forsyte met den tijd was meegegaan, maar hij kon nooit vergeten, dat hij deze groepen bij Job- son had gekocht, en er veel geld voor iaam mi het 681 70 minster worden bijgezet Het bestuit om don overledene de hoogste eer te geven, die de natie hem kan verstrek ken, wordt door het publiek iu sterke mate goedgekeurd en deze beweging stemt geheel overeen met de gevoelens, dio het bericht van zijn overlijden niet alleen in (Engeland doch in het gebpe- le rijk hebben gewekt. Nu de premiers dei overzeesche gewesten zich te Lon den bevinden, zal de plechtigheid m de abdij vermoedelljk nog indrukwek kender zijn dan anders het geval tf»u zijn en het geheele rijk zal vermoede- tijk daar vertegenwoordigd zijn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot dan bsaorgkring 1—5 regel» ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advartentiën da helft van dan prü* INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot saer goradueoer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaaehenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname veraekerd te sjjn. Bizonderheden worden thans bekend ge maakt omtrent een plan van de London Mid land and Scottish Railway, die haar uitga ven voor onmiddellijke uitbreidingswerken heeft verhoogd tot veertien millioen pond sterling teneinde de werkloosheid te bestra den. .Het oorspronkelijke plan was, vier mil lioen pond uit te geven voor loopend werk en een nieuw voorstel om dat bedrag met tien millioen te verhoogen wend gisteravond door den premier aangekondigd. Het geld zal wonden besteed voor den bouw van loco motieven, rollend materiaal, stoombooten, auto's en andere installaties, verschillende deelen der lijn zullen worden uitgebreid, bruggen zullen wonden versterkt en loodsen en stations verbeterd.. Sommige deelen der Ijjn zullen ook worden geëlectriceerd. Der tig bruggen zullen gedeeltelijk worden her bouwd. De nieuwe stoombooten zijn bestemd voor het verkeer met het vasteland en veer diensten. Ook zullen er eenige honderden huizen wonden gebouwd voor het personeel der maatschappij. By twee tusschentjjdsche verkiezingen in Engeland is de zetel voor de conservatieven behouden gebleven. Inzake het geschil met de geneeaheeren over de ziekteverzekeringswet heeft de mi nister van gezondheid een laatste aanbod aan de geneeiAeerto gedaan betreffende lo. een onpartydige staatscommissie, 2o. een honorariium per hoofd van acht shilling zes pence voor vijf jgren of een speciaal onder zoek inzake het honorarium. Een tot leniging van den nood in Dussel dorf gevormd economisch comité heeft met de bezetting een overeenkomst gesloten omtrent het zoo spoedig mogelijk doen aan voeren van levensmiddelen en het onmiddel- Ijjk herstellen der door het lijdelijk verzet tot stilstand gekomen verkeersmiddelen. Te gelijkertijd zal getracht worden, het door de plunderingen snel toegenomen gebrek aan levensmiddelen door invoer uit het buiten land, met name uit Nederland, te verminde ren en in de eerste plaats door het hervat ten van den arbeid in de ijzergieterijen en Wanneer niet alle teekenen bedriegen, zijn van het conflict tusschen den Duitschen bondsstaat Saksen en het Rijk althans eeni ge scherpe kanten afgeslepen Dit is vooral te danken aan het feit, dat talrijke pogingen in het werk zjjn gesteld om een nieuwe Sak sische regeering te vormen, nadat het kabi- net-Zeigner door het rijk was afgezet. In derdaad is men hierin geslsbgd. Aanvanke lijk werd het erop aangestuurd een coalitie- regeering samen te stellen, bestaande uit so ciaaldemocraten en democraten, maar deze mislukten evenals de pogingen van den af- gezetten eerste-minister Zeigner om een links-socialistische regeering, met commu- nistrischen steun te vormen.. Wel slaagde de sociaal-demovraat Fellisch, die in het eerste kabiner-Zeigner minister van handel was, erin een ministerie te vormen, dat neer komt op een sociaal-democratische minder- heddsregeering, die als een overgangskabinet wordt beschouwd. Verwacht wordt, dat ver der pogingen in het werk zullen worden ge steld om op den duur te komen tot een coali- tieregeering, waarvan zoowel de burgerlijke partijen als de sociaal-democraten de samen stellende deelen zullen zijn. In elk geval be- lit Saksen thans weer een regeering, die door het centrale bewind te Berlijn kan wor den erkend, daar de communisten er niet meer deel van uitmaken. Nu dus deze laat ste elementen, wier inconstitutioneele hou ding de aanleiding was voor het ingrijpen van Berlijn, uit de landsregeering zijn ver wijderd en de voornaamste taak van ryks- commissans Heinze de vorming van een grondwettig ministerie is vervuld, kan men waarschijnlijk zijn missie als afgeloo- pen beschouwen Of daanmee ook prettiger toestanden ter stond zullen terugkeeren dient te worden af gewacht. In elk geval kan men ervan op aan, dat de communisten en met dezen de andere extremisten, de Duitsch-nationalen een felle oppositie zullen voeren tegen het kabinet-Felliach. Van grooter belang is ech ter op welke wijze de houding der soc. dem. ten aanzien van het conflict tusschen de rijksregeering en de landsregeering van Saksen zal worden bepaald. Over deze aan gelegenheid heeft gisteren het bestuur der soc. dem. ryksdagfractie beraadslaagd besloot na een opgewonden discussie blijven in de coatitieregeering te stellen van de vervulling dei eiechen. lo. Opheffing van de militairen uitzonde- ngstoestand. 2o. Het Ryk beschouwt het optreden van Beieren als een openlijke schending der grondwet en doet onverwijld de daardoor noodzakelyk geworden stappen. 3o. De handhaving der rust en orde in Saksen geschiedt alleen door de Schutzpo- lizei. De Rijksweer mag daarbij slechts op jrzoék van den civielen commissaris haar alp verleenen. Na afloop van het proces had een drama tische gebeurtenis plaat* De openbare aanklager werd nameiuk aan het einde der zitting up «taanden voel m hechtenu genomen, onder beschuldiging vau tyden» het proces oneerbiedige taal ten opzichte van de revolutumnairan te hebben gebezigd. Volgens de bladen hebben naar aanleiding van zekere aauwyungeu, aan het licht ge komen door de instructie inzake de opstan dige beweging, de regeering en de leidende factoren de noodzakelykiieui erkend van een algeheels heraiemng der binuenlundsciie po litiek. Er is een groote raad, waaraan hoog geplaatste militaire en burgerluie personen zuilen deelnemen, byeengeroapen om advies uit te brengen over de opportuniteit van een wijziging van den regeeringsvonft. Een eventueeie uitroeping v*n de républiek wordt druk besproken. andere bedrijven in het regeenngsdistricl Dusseldorf de werkloosheid te doen afnwnen. In een bespreking van de plunderingen in den gemeenteraad merkte een vertegenwoor diger der «ocuuil-democratische partij <>P, dat de tot dusver vóórgekomen onlusten slechts een zachte bries waren, de storm staat, zoo zegt hij, nog te wachten. De Rijksregeering heeft op grond van de machtigingswet verscheidene verordeningen uitgevaardigd, strekkende tot het herstel van het evenwicht tusschen de staatsuitga ven en inkomsten. Het aantal rijks be ambten zal met 25 woroen verminderd en slechts die beambten, die dringend noodzakelyk zyn, zullen by het ryk in dienst worden gehouden. Deze ver in inde ring van het beambten-corps zal ook in de besturen van da verschillende landen en gemeente worden doorgevoerd. Verder valt onder de bezuinigingsmaatre gelen de stopzetting van de levenngen in natura. Tegelyk met deze bepalingen tot beper king van de uitgaven van het rijk, werkt de regeering ook het plan uit tot vermeerde ring van de ryksinkomsten. De nieuwe belastingaanslag zal in goud- mark worden gesteld. had uitgegeven Hij zeide dikwijls te gen June met eenige ontnuchterende geringschatting - „Jij geeft er niet om het zijn niet do prullige dingen, die jij en je vrien den mooi vinden, maar ze hebben mij zeventig pond gekort I" Hij was er de man niet naar, die duldde dat aan zijn smaak een verkeerde uitleg werd gege ven, als hij om degelijke redenen wint, dal die goed was. Toen June terug kwam, whs haar eerste gang naar het huls ‘Van Timothy. Zij maakte zichzelf wija, dat het haar plicht was daar een bezoek te brengen en hem op te vroolijken met een ver haal over ai haar reizen, maar in wer kelijkheid ging zij, omdat zij geen *»- dert plaats wist, waar zij door een toe vallig woord, of een vraag» langs een omweg gedaan, nieuws omtrent Bosm- ney kotr hooren. Zij ontvingen haar allerhartelijkst En hoe maakte haar lieve grootvader het Hij had hen sedert Mei niet meer bezocht. Haar oom Timothy was maar erg minnetjes, hij had in zijn slaapka mer heel wat verveling gehad door den schoorsteenveger-'die domme man had het roet uit den schoorsteen omlaag la ten vallen 1 Het had haar oom geheel in de war gebracht De voedselschaarschte in Duitschland is voor een aantal vooraanstaande vrouwen aanleiding geweest om in overleg met den Ryksminister van voedselvoorziening een manifest te verspreiden waarin om steun wordt verzocht voor de noodlijdende landge- nooten. Er zal een organisatie „Reichshilfe” ge naamd, in het leven worden geroepen, welke o.a. volksgaarkeukens ten behoeve van de voeding der gebreklydende kringen zal op richten. November a.8. tegenover het 8 Te Aken wei straat te vertoonen van 9 7 uur 's morgens, tot 6 lengd. In de Fransche zone werd de republiek uitgeroepen te Saint Goar^Haussen (Co blenz). Te Mainz werd er paratisten en commui troepen hebben er de --herkreeg June voor een groot deel haar ge zondheid en opgewektheid. In de. ho tels, die gevuld waren met Britselie Forsytes want de oude Jolyon kon geen .troep Duitschers” zooals hij alle vreemdelingen noemde verdra gen werd zij met eerbied aangezien de eenige kleindochter van dien knappen, en blijkbaar rijken ouden heer Forsyte. Zij hielden er niet van zich bij iedereen aan te sluiten dat was June’s aard niet maar zij sloot met enkelen vriendschap, en een merk waardige in de Rhonevallei, uet een Fransch meisje, dat in de laatste peri- odé van tering was. Dadelijk besloten, dat "haar vriendin niet zou sterven vergat zij, bij net Ie velde trekken tegen den dood, veel van haar eigen leed. Dc oude Jolyon sloeg deze nieuwe intimiteit met verlichting en afkeuring gade want dit nieuwe bewijs, dat haar leven voorbij zou moeten gaan onder „arme stakkers” kwelde nem. Zou zij nooit een vriendschap sluiten of belangstellen in iets, dat haar t< t werkelijk voordeel zou strekken „Zich interesseeren voor ce.i troep vreemdelingen,” noemde hij het. Maar hij bracht dikwijls zelf druiven «J ro zen mee, en bood die, met een zich in de gunst dringend knipoogje, aan deze „Mam’zelle” aan. Tegen het eind van September Mie» Mademoiselle Vigor, ondanks het prb- test van June, den laateten adem uit, 96) - Hij was''Ki denzelfden toestand ge weest Hij kende dat urenlang wach ten en de schrale minuten van een ont- taoeting op openbare plaatsendo martelingen van onzekerheid, die den minnaar onrust geven. Men behoefde slechts één Wik op deze twee gezichten te slaan om te Hen. dat dit niet een van die voorbij gaande gevoelens was, die mannen en vrouwen tijdelijk in de war brengen geen van die plotselinge begeerten, die verslindend ontwaken, en na zes weken verredigd zijn, en weer inslapen. Dit was het echte 1 Dit was wat hem zelf gebeurd was I Hieruit kon alles voortkomen I Bosinney pfleitte en zij, zoo kalm, zacht, toch onwrikbaar in haar lijd zaamheid, bleef over het gras staren. was hij de man om haar weg te voe- Mag men de Britsche jrers gelooven dan zou de Engelsche Regeering voornemens zyn een vertoog te richten tot de Fransche re geering om deze te beduiden, dat^Engeland niets wil weten van een zelfstandig Rijn land, los van het Duitsche verband. Inderdaad zyn een tweetal Britsche ta’s op den Quai d'Orsay aangekomen. De eene nota betreft een uitnoodiging aan Frankrijk, om zich aan te sluiten bij het tot Amerika te richten verzoek, zich te doen vertegenwoordigen in de deskundigencom missie. welke te Berlijn zal werken en wier advies in handen zal worden gesteld van de heratelcommissie. De andere nota betreft inderdaad het se paratisme in het Ruhrgebied maar is heel wat minder alarmeerend dan men zou den ken. De nota bepaalt er zich toe er op te wijzen dat gevaren zich zouden kunnen voordoen uit het zich afscheiden uit het Duitsche j^jksverband van gebieden, die niet op zich zelf het vredesverdrag mede hebben ondei;- teekend en mitsdien zich los zouden kunnen gevoelen van de door Duitschland door on- derteekening van het vredesverdrag aange gane verplichtingen. In de Belgische Ministerraad heeft giste ren Minister Jaspard de verklaring afgelegd dat de Belgen in Rijnland strict neutraal staan tegenover de separatistische beweging De Duitsche zaakgelastigde was by Jaspar geweest, om te protesteeren tegen de inter ventie der Belgen in de RJjnlandsche kwestie. Bestriding der werkloosheid, republiek 4o. Ontslag van alle de laatste dagen in de Saksische rijksweer benoemde rechtsradi- cale elementen Wijders wend besloten bij den Rijksdag twee voorstellen in te dienen, n.l. nopens de betaling van waardevaste loonen aan de arbeiders en het doen deelnemen van den landbouw aan de voldoende voorziening der bevolking met levensmiddelen. In de directe omgeving van den Rijkskan- selier heeft men het volste vertrouwen in zijn meesterschap in onderhandelen en ge looft men dat Dr.. Stresemann ook ditmaal de coalitie nog wel uit de moeilijk heden zal weten te redden en Stre- semann’s orgaan „de Zeit” begint reeds met een waarschuwing tot de sociaal democraten om niet in de kaart te spelen van de Duitsch-nationalen. Deze toch zeggen reeds openlijk dat de dagen der groote co alitie geteld zyn, men alleen nog tracht de stukken aan elkaar te lymen. Dit zal wel weer niet naar den zin van Beieren z(jn, want de Beiersche Regeering heeft het niet met ongenoegen aangezien dat de Centrale Regeering zoo kras tegen Saksen is opgetreden. De htxwling der regeering-Stresemann kan er dan Ook toe bydragen, dat München weer wat meer genegenheid gaat gevoelen voor Berlyn, al staat het vast dat Beieren in geen geval het geeischte aftreden van von Los- sow zal goedkeuren. De Beiersche extremis tische autoriteiten hebben met nadruk ge zegd niet met de regeering te Berljjn te willen onderhandelen, zoolang deze marxis tisch besmet is. Wanneer dan ook het moge lijk geachte aftreden der drie soc. dem. ryks- ministers een feit mocht worden, zou er een nieuwe factor zijn geschapen om een verge lijk tot stand te brengen tusschen München en Berlijn. Intusschen duiken berichten over troepen- veriamelingen aan de Beiersch-Thüringsche grens weer op„ De Thüringsche regeering zou zelfs een telegram naar Berlijn gezonden hebben, waarin aangedrongen wordt op een spoedig herstel van grondwetteltfke toestanden in Noord-Beieren. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt” jn de buurt van de Thüringsche grem <le brigade Ehrhardt kampeeren, met commandant, den uit de gevai zig ontsnapten luitenant Ehr midden. Deze laatste zou yelhebber over de geheele macht benoemd zyn. In het bezette gebied is de dag en de nacht kalm verloopen. De toestand is onveranderd, er hadden slechts enkele opstootjes tusschen separatis ten en nationalisten plaats te Montjoie. De separatisten hebben erin toegestemd, dat onder de ambtenaren te Crefeld een ge heime stemming zal worden gehouden op 5 ren Dat teedere, lijdzame schepseltje, laatste dat zij ooit brachten) dat nooit een stap voor zichzelf zou doen Dat zichzelf geheel aan hein had gegeven en voor hem zou sterven, maar misschien nooit met hem zou weggaan I Het scheen den jongen Jolyon toe, dat hij haar kon hooren zeggen: „«Maar lieteling, het zou jo ten gronde rich ten I” Want hijzell had ten volle de knagende vrees ondervonden, die op den bodem van het hart vau ieiese v’ouw zetelt, dat zij een rem zou wor den voor den man, dien zij liefheeft. En hij keek niet meer naar hen, maar hun zacht, snel spreken drong kt zijn oofen door, gelijk met het afge broken lied van een vogel, die zich de lentetonen -beproefde te herinneren vreugde tragedie Wat zal het zijn? Wat zal het zijn? En gaandeweg spraken zij minder er volgde een lange stilte. „Waar is nu de plaats voor Soameb?’ dacht de jonge Jolyon. „De menschen denken, dat zij zich bezorgd maakt over de zonde haar man te misleiden wat weten zij weinig van de vrouwen 1 Zij oe: na gehongerd te hebben neemt haar .revanche, en de Hemel helpe haar want hij zal het zijne nemen I” Hij hoorde het geritsel van zijde en, om den laurierboom kijkend, zag hij hen heengaan. Hun handen hielden el kaar heimelijk vast. Aan het eind van Juli had de oude Jolyon zijn kleindochter meegenomen naar de bergen, en bij dat bezoek (het Het graf van Toat-Ankk-Aman. Ui| Loxor wordt aan de Eugatache bladen gemeld, dat het weggraven van •grond en het gelijkmaken van het ter rein vóór het graf van Seti II en het opruimen van den berg van zand en steenen op het graf van Toet-Ankh- Amwi nu ia afgeloopen en dat de heer Howard Carter, die met de leiding der werkzaamheden is belast, het, graf vau Seti 11 heeft geopend en daar de noo- dige materialen heeft/ ingébracht om dit tijdens bet komende seizoen in te richten als laboratorium en werkplaats. Dezer dagen zal Toet-Ankh Amen’a BU1TEMLAND8CH NUCUW8. HET HK1TBGHE UJJL E«n nieuw MMmkoolveid aangaboorU. Een nieuw atoeukoolveki ia aauge- boord in Noord-Nottinghainsliire tot een diepte van WO yarda. De verwachte productie bedraagt 5000 ton daaga. Hut bvtrelt kolenvelden, vó< r den oorlog dco: Stinnes en een Duitsche groep vei kregen. De deed van Bonar Law. Het stoffelijk overschot vau Bonar Luw zal worden verbrand en zal ziju asah Maandag m de abdij van Weat- 2746 34

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1