m Felix Timmermans LAATSTE BERICHTEN. beurs van Amsterdam. miJNHEERPIRROEN ■BEZ23CB03H Groote Schouwburg GROOTE SCHOUWBURG De Apachen-Koningin graf geopend worderf, maar dit jiangt af van de electriache installatie in do Vr.llei der Koningen, die nog niet ge reed ia. DUITSCHLAND. ••I)e Franschen en Bolgen hebben in de laatste dagen op bijkantoren van de rijksbank en particuliere drukkerij en in het Roergebied billioen mark in beslag genomen. FRANKRIJK. Ken fort te koop. De Fransche regeeruig aal den loden ^November het oude fort van Saint Jean l'ied de l'ort, in de Uassed-i'yrenees, op oen paar Km. afstund der Spaan- sclit grens lu het openbaar verkoopen. liet tort, dat dateert uit den tijd der Moorsche invallen, werd in de 17de et uw ten deeie herbouwd en is mot zijn redoutes ,en kruitmagazijnen een aardig voorbeeld van miiitaire arcmtec- tuur. Napoleon had meeds een sterk garnizoen in Saint Jean liggen en zeils in 1914 was het nog oij net Franscho uger m pubruik. Ifo minimumprijs van het toit zal 3ÜÜ.U00 francs bedragen en alleen Fran- sche onderdanen mogen een bod doen. 11AUK liet Duitsche onderwijs in Zuid-iiiol geslaakt. De Italiaausche regeering heelt een verordeuuig gepubliceerd belt ellende de staking van het Duitsche ouderwijs in Zuid-Tirol voor aüe voiksscuoien "v mei het begijn van net loopeuue.scnooi- >jar De Dvitsche aigevaardgden yun Zuiu-lnol frotesteereu in ue pers te gen dit o^sjuit, waaruoor vietnonderd Duitsche scholen tot den ondergang ge doemd worden. Amnestie op groote schaal. De koning heelt een besluit getqe- ktnd, waarbij anuestie wordt verleend ten aanzien van misuaden van poiitie- ken, economischeu of socialen aard, wrurvobr nunder dan drie jaar gevan genisstraf is opgelegd. NOOBwd&N. De naam van de hootdstad. Tien leden van het Storting, libera- ieu. sogialisten en communisten, stellen voor rfeh nuam van de Noorsche hoofd- bltid, Christian ia, te veranderen ui Os lo, ingaande 1 Januari 192ó. Oslo is do oude naam, welk de stad droeg van de stichting ui het midden Van de lien- de eeuw tot 1024. De stad werd toen door brand vernield en weer opge bouwd. Koning Christiaan 4V noemde de stad Christiania. BINNENLAND. De kabinetscriais. Mr. Marchant, de leider van de .rij- ziunig-deiüocratiBcho fractie in de Twee-' 'de Kamer, zal vandaag door de Konin- giu worden ontvangen. Het schoenenwetje. De heer Fieskeus heelt een voorstel van wet ingediend dat wijziging der wel van 5 Mui 1923 tot tijdelijke be- perkuig van den invoer van schoen werk. De Giro-dienst. Naar de Tel. verneemt zal minister Van Swagy een zeer uitvoerig commu niqué aan do pers verstrekken over den postchèquc- en girodienst. De ge gevens zijn door hem reeds ter bewer king verstrekt en morgen of overmor gen au de publicatie worden tege moet gezien. Dat de minister niet reeds eerder een uiteenzetting van den toestand beeft gegeven,vindt zijn oorzaak ui de in terpellatie-Boon, door de Vlootwet ver laat en ten slotte weer uitges|eld. Be leefdheidshalve kon de minister geen gegevens publiceeren, voor hij de in terpellatie had beantwoord. Nu de interpellatie heden niet doo^ gaat. wegen verdaging van de Kamer zitting, vo'ide Prof. van Swaay zich verplicht, het publiek niet langer zon der een ge mededeeling te laten en het zou u' moerig mogelijk iü te lichten. Ged. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ban ongegrond verklaard het beroep van K. Damsteegt, stemgerechtigd in geland in den polder Nieuw-Lekker- lond, tegen het besluit van het bestuur yan dien polder tot toelating van P. Heynis tot voorzitter van den polder, daartoe verkozen in de vei^Wering van stemgerechtigde ingelanden van 15 Augustus 1923. Het besluit van dit pol derbestuur tot toelating als voorzitter van P. Heynis is gehandhaafd. Ged. Stateji van Zuid-Holland heb ben niet goedgekeurd het besluit van de vergadering van stemgerechtigde in gelanden van den polder Nieuwkoop, waarbij aan den heer H. Mol onge vraagd ontslag werd verleend als secre taris van dien polder, met de bepaling, dat voortaan het secretariaat niet meer gecombineerd zal worden met eenige andere functie noch met die van in specteur, noch met die vau machinist of heemraad in dienst van den polder. Hertog Adolf Fraderik van Mecklenburg. Hertog Adolf Frederik van Mecklen burg, broeder van Prins Hendrik, die, i.aar men weet, een reis door Noder- isndacb-Indta maakt, verlaat 24 Novem ber e.k. Indië. Lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Vrijheidsbond. De heer H. P. N. van der Kuil, di recteur van de Nieuwe Arnhemsche Ct hoeft wegens drukke bezigheden oeuuuKt uls üd van het hoofdbestuur van den Vrijneidsbond. Zuid-Holland en het Duitsche visum. in auusluitiug uau de ouiungs ver strekte opguve nopens de Duitsciie over hedfen in Nederland bij wie auuvrugen voor eou Duitsch visum behooren te woiden ingediend, brengt het Ministe rie van Buitculaiidsche Zaken ter alge- nitene kennis, dut zij, die in het ge deelte der provincie Zuid-Holland wo nen, ten Noorden van den spoorweg N ooi dw ijkLeid oilW oerdeii (eerstge noemde twee piuatsen niet inbegrepen) zich tot het Duitsche consuluut-generuai te Amsterdam beiiooreu to wennen. Nederlanders, wonende in het gedeel te van Zuid-Holiund, dat begrensd weidt door de lijn Noordwijk—Rijns burg {Leideur- Voorburg—Kijswijk,- DeiltMaassluis—Hook vuu Holland (de drie laatstgenoemde pluutsen niet uibcgrepeu), moeten hun aanvragen in dienen bij het Duitsche pussenoureuu te 's Uruvenhuge. Zij, die in het overblijvende deel van Zuid-Holland wonen, behooren zich voor de verkrijging van een Duitsch visum to wenden tot den Duitsciien con sul to Rotterdam. Neerbosch. De weesinrichting te Neerbosch ont ving oeii legaat van N. N. te N. groot f 1000. De Rotterdamsche gemeentebegrooting. Blijkens de memorie van antwoord op het centraal rapport over de begroo ting 1924 zijn B. en W. van Rotterdam MlUi'neineiis binnen enkele dagen met vertegenwoordigers der vier groote ge meenten in het land overleg te plegen over de regeling voor de werKloozen in het komende jaur. Bij deze gelegen heid zal tevens onder oogen worden gezien welke stappen bij de regeeriug gedaan moeten worden. De Carnegie-stichting. Het bestuur dei: Carnegie-stictying heelt aan dr. A. G. van Hamel, die op grond van zijn benoeming tot Hioog- leeruur aan de Rijks hniversiteit te Utrecht oiitslag heelt gevraagd als bi bliothecaris van het Vredespaleis, op de meest eervolle wijzo ontslag ver leend en in zijn plaats met ingang van 1 Jan. u.s. benoemd dr. Jacob ter Meu- len. bibliothecaris uun de Nederland- sche Handelsschool te Rotterdam. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Mr. Troelstra naar het Loo. Gelijtyeeds gemeld is, werd ook mr. Troeistrabiii verband met de regee- riifgscrisis door de Koningin op het Loo ontvangen. De leider der B.D.A.P. ariiveerde te 6.58 te Apeldoorn. Aan het station stond een dichte menigte belangstellenden, mcereudeels leden vau de Apeldoornsche S.D.A.P.-afdee- üng. Alvorens de heer Troelstra in den lelt 'de Tel., bood namens de geuoem Ie af deeling mevrouw K. vau Trigt— Van der Veen hem een bouquet oran je (1)-dahlia's, versierd met een rood lint aan. Onder begeleiding van een muziekkorps zongen de aanwezigen de „luternatioiihle' Nadat de heer Troel stra, die „den hoogen hoed" op had, dat lied aangehoord had, reed hij naar liét buitenverblijf der Koningin. Int. Fed. Chr. Textielarbeidersorganisaties. Dezer dagen vergaderde te Amster dam hét bestuur van de Internationale Federatie van Christ. Textielarbeiders organisaties. Besproken werden o.m. de economische verhoudingen in de tex tielindustrie en de arbeidsverhoudingen in genoemd bedrijf in de verschillende tanden, wélke bij eene internationale zijir aangesloten. Vooral het punt ar beidstijd werd ernstig besproken. Wat den toestand in de textielindustrie be treft kan worden geconstateerd dat met uitzondering van enkele landen eenige opleving is te bespeuren. In Duitsch- lund is evenwel de positie der industrie slechter dan ooit. Overwogen wordt de Duitsche broe ders te steunen. De strijd tegen do 48- urige werkweek wordt door de werk gevers onverzwakt voortgezet. Het congres der Internationale Chr. Textielarbeiders Federatie dat in 1923 niet kon doorgaan, zal thans in de eer ste helft van 1924 plaats hebben. De millioenenZwendel. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang verleend, met last tot in structie en gevangenhouding van den beklaagde, in de zaak tegen den 50- jarigeu W. H. B. Bridó accountant te Noerdwijk aan Zee, thans gedetineerd, di«- verdacht wordt van poging tot op lichting van een bewoner van een der gemeenten op Walcheren voor eenige duizenden guldens. Gelijk wij reeds meldden is deze Bri dó een broeder van den voortvluchti- gen directeur der Brusselsche Bank te Amsterdam. Een politie-agent mishandeld. Toen gisteravond de politie-agent Ten Kuat in Tilburg een berucht individu daar ter stede ter zake van openbare dronkenschap wilde arresteeren, ver zette de beschonkene zich met alle ge weld daartegen. Bij de worsteling, welke ontstond, wist de arrestant zijn mes te trekken en den agent daarmede een vijftal ste ken toe te brengen. Deze kreeg een bloedende wonde aan de bovenlip en twee ernstige wonden aan den rechter- jarm GOUDiA, 1 November 1923. Rijtuig-schouw. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Gouda; Gezien Art. 67 der Algemeene Politiever ordening vor die Gemeente, vastgesteld den le Juni 1905 en afgekondigd den 22ste Juni daaruan vo lgende brengen ter kennis der Voerlieden huurkoetsiers, dat op Zaterdag den 10 No vember 1923 des morgens ten 10 ure, op het plean achter het Waaggebouw, zal worden 3 ig eg uun tot de algemeene keuring hun- Ry- en Voertuigen, zullende de nakeu ring der op dat tydstip verhuurde of in ge bruik zynde Rij- en Voertuigen, plaats heb ben op Zaterdag den 17 November daaraan volgende, ter zelfder ure en plaatse. Het Mirakelspel. Het comité voor Arbeidersontwikkeling heelt een nieuwe bijeenkomst voor Zondag ochtend 4 Nov. a.s. georganiseerd, waar voor zal optreden de heer Jac. van Llscacker die voordragen zal: „Het Middeleeuwsch Mirakelspel „Marieken van Nieumeghen De voordracht zal vooraf worden ingeleid door den heer P. J Blok, Hoofdredacteur van het Dagblad van Rotterdam Ook deze by- eenkomst wordt gehouden in de'zaal van het gëbouw de Reünie, begint precies 10 uur en is vo,or iedereen toegankelyk. Cursusavond Dr. L. J. van Holk. Het bestuur van de afd. Gouda van de Volksuniversiteit verzocht ons er de aan dacht op te vestigen dat op Maandag 5 No vember de cursusavond over Dastojemsky door Dr.. van Holk niet doorgaat, maar dat de 2 laatste avonden gehouden zullen wor den op 12 en 19 November. De proeven met Dr. Pfeiler's entstof door Dr. Overbosch. In een interview dat de Tel. met Dr Over bosch over de proeven door hem genomen met Dr. Pfeiler's entstof, waarvan wy reeds uitvoerig in ons blad hebben melding ge maakt, vinden wy nog het volgende ver meldt dat wy gaarne ook onder de aandacht van onze lezers brengen. Wy herinneren er aan dat Dr. Overbosch deq 18 September reeds een bezoek heeft ge bracht aan den directeur van den Veeartse- nykundigen Dienst, om hem van de voorge nomen proefneming op de hoogte te stellen en tevens om hem te verzaken om de benoo- digde vergunning, zoowelVoor de proef op kleine schaal te Gouda, als ook voor de proef in 't groot. Voor de eerste werd toestemming verkre gen, voor de laatste echter moest een nadere beslissing worden afgewacht. Den 20sten October werd aan de burge meesters van Reeuwijk, Waddinxveen, Ze venhuizen en Moordrecht de volgens ge noemd Kon. besluit noodige vergunning aan gevraagd. Reeds dienzelfden dag werd aan dr. Overbosch medegedeeld, dat de vergun ning alsnog niet kon worden verleend. Dr. O. verzocht toen per telefoon aan den directeur van den Veeartsenykundigen Dienst, hem de reden van deze weigering te willen meedeelem'Hy kreeg toen ten ant woord, dat de minister van Binn. Zaken en Landbouw eerst een commissie van advies wenschte te benoemen om hem van advies te dienen, in zake entingen tegen mond- en ^dauwzeer. Eenige dpgen later kreeg Dr. Overbosch van den directeur van den Veeartsenykundi gen Dienst schriftelijk bericht, om een even tueel verzoek, toegelicht met een uiteenzet- tinag van de voorgenomen proeven, |n te die nen. Per omgaande heeft dr. .Overbosch hier aan voldaan. .H(j verzocht om een doorloo- pende, volledige volmacht voor het enten van 200 stuks vee ,die dit jaar nog niet aan mond- en klauwzeer hadden geleden. Deze volmacht scheen hem noodig te zyn, omdat het zeer moeilijk was vooruit te zeggen, bij welke veehouders geënt zou worden, omdat t— wanneer de toestemming van een be paalden veehouder is afgekomen diens koeien b.v. reeds door mond- en klauwzeet kunnen zyn aangetast. Dr. Overbosch wilde dan 75 in elk be drijf enten en 25 als controle ongeënt la ten. Na tien dagen zou dan een aan mond en klauwzeer lijdend rund onder de geënte dieren gebracht kunnen worden... Ten slotte deelde dr. Overbosch in zyn schrijven aan den directeur van den Vee artsenykundigen Dienst mede, dat voor het geval de proef met de 200 ijxnderen slaagde hy vergunning zou vragen voor het enten van het vee van een geheele pro- "'ncie van ons land. Op dit schrijven mocht hy tot 30 October nog geen antwoord ontvangen. Toevallig hield de My. v. Diergeneeskunde op 27 Oc tober een algemeene vergadering, waar de dierenartsen G. Hupkes en M. Karsemeyer, resp. .te Gouda en Nieuwveen er ten zeerste op aandrongen, dat zoowel dr. Overbosch als meerdere collega's in de gelegenheid zouden worden gesteld, proeven te nemen met de Pfeilersche entstof. Uit de gehouden disccussies bleek toen duidelijk, hoe by de dierenartsen het gevoel leeft, dat gemeen schappelijk moet worden opgetreden in zake de bestrijding van het zoo gevreesde mond en klauwzeer. Dr. Overbosch hoopt dat de benoemde staatscommissie niet wachten zal met haar advies aan den minister uit te brengen, tot dat de door dr. Goerttler uit Jena meege brachte entstoffen voor het gebruik onge schikt zullen zijn geworden of totdat geheel Zuid-Holland met mond- en klauwzeer zal zyn besmet. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken werden o.a. behandeld de ingekomen stukken een verzoek van den Minister van Arbeid aan den Voorzitter gedaan in een vertrou welijk schrijven om in het openbaar er op te wijzen om steeds onverwijld opgave te doen van wijzigingen van inschrijvingen in het Handelsregdster; een schrijven van de Ned. Spoorwegen Afd. Weg en Werken, naar aanleiding van een door de Kamer gedaan verzoek in ver band met de ontworpen spoorwegverbinding GondaAlphen, dat de beslissing geheel In handen der Regeering is. Van verzending, door de Waddinxveensche industrie, gelegen aan de Gouwe, per spoor, worden geen ïllu sies gemaakt. (Voor kennisgeving aangeno men); een verzoek om adhesiebetuiging aan het adres van het Verbond van Vereemgde Si garenfabrikanten aan den Minister van Fi nancien m verband met vertvooging der Ta- baksaccyns. In het adres wordt er op gewe zen dat de drastisch'e maatregel niet an ders kan zyn dan nadeelig voor handel en industrie. (Adhaesie zal worden betuigd); een schryven vun den Stationschef alhier, in antwoord op de klacht der Kamer om trent het dikwyls langdurig gesloten zyn vun den overweg, waarin wordt medlgedeeid dat het personeel er op gewezen is zoo mo- gelyk in voor zoover de dienst het toelaat, het tanggeren te onderbreken en dat al het mogelyke zal worden gedaan om tegemoet te komen aan afe bezwaren welke weixlen dervondenj; (beslotep werd dit schryven met een dankbetuiging te beantwoorden); een schryven vun de Kamer van Koop handel te Zwolle welke een ryksregeling zou willen zien getroffen voor den verkoop van buitenlandBch vleesch en vet ter voorkoming van bedrog en oneerlyke concurrentie wordt voor kennisgeving aangenomen. Adhesie wordt betuigd aan het rekest door de Kamer van Groningen gericht tot de Hoofden der ministerieele Departementen in verband met het handeldryven door ambtenaren. Daarna komt aan de orde Het rapport der afdeeling kleinbedryf in zake de Zater dagavondmarkt. In het rapport wordt de Kamer verzocht aan het Gemeentebestuur te adviseeren niet op het verzoek der markt kooplieden in te gaan. De heer v. Lyk is voorstander tot het zooveel mogelyk geven van gelegenheid aan handel en nyverheid zich te ontplooien. De heer Muylwyk zegt, dat niet vergeten mag worden dat de Donderdagmarkt gele genheid biedt voor den handel in ongeregel de goederen. Met een Zaterdagavondmarkt zou een zeer groot aantal winkeliers bena deeld worden, de invoering dier markt zou gaan ten koste van de wmxeiiers in de bui tenwijken wonende. Een avondmarkt acht spr. ook niet in het belang van het publiek, dat wenscht te koopen, door gebrekkige ver lichting kan het niet zien wat wordt gekocht, terwyl ook hygiënische behandeling der koopwaren zal te wenacjien overlaten. De heer v. Vreumingejf wyst er op, (lat het hihr geldt een markt voor ongeregelde goe deren en daar zit de Kamer niet voor. Met de Donderdagmarkt is de kaasmarkt als in de verdrukking gekomen. De Gouwenaars en de bewoners der omstreken hebben reeds ruimschoots gelegenheid te koopen op de Donderdagmarkt. Algemeen hoort men de winkeliers klagen over de markten. De heer Kortrand zegt dat hy, als be- oogende het belang der geheele streek geen markt mag tegenwerken, welke voor handel en verkeer zeer gewenscht is. Spr. standpunt is, dat vrije handel en verkeer niet mag worden tegengewerkt. De heer v. Wynen heeft, tegen zyn ge woonte in, blanco gestemd by de conclusie van het rapport. Er zyn in del buitenwijken veel winkeliers en handeldryvenden. Door het bevoordeelen van een zekere groep zou een andere groep worden benadeeld. Wy zitten, zegt spr., niet voor een zekeren stand maar voor de gemeenschap en dan komt de vraag naar voren kan een Zaterdagavond- markt een nuttig effect sorteeren voor de gemeenschap en* hieover loopen de mee ningen uiteen. De heer Schouten Hoogendyk vindt, dat de zaak in het rapport te veel is bezien vai^ uit het oogpunt der Goudsche winkeliers. Het staat nog niet vast, dat de winkeliers door die markt schade zullen hebben. Een markt konit er niet zonder dat er behoefte aan is, wordt zy gesticht zonder dat er behoefte aan is, dan is zjj ten doode gedoemo De heer Donker zou er een voorstander van zyn om die markt op bescheiden wyze te beginnen om te zien of zy kans van slagen heeft. Spr. ziet in een markt geen schade voor, maar bevordering van den handel. Wat de hygiëne betreft, die zal hy winkeliers ook wel iets te wenschen overla ten, spr. wyst op de bloeiende markt te Rot terdam waar ook veel winkels zyn in de buitenwijken. De heer v. Eyk heeft hier al veel meege maakt en daarbij is spr. steeds gebleken het conservatisme. Waterleiding, electriciteit en telefoon zouden hier nooit kunnen rendee- ren, heeft men indertijd gezegd en nu zijn ze onmisbaar. De winkeliers uit de buitenwijken zullen ook naar de markt gaan. Het oog moet ook gevestigd zyn op de belangen der inwoners en niet alleen op die der winkeliers. Spr. wyst op de goedkoope groenten, wel ke door de Gouwenaars gekocht wordt op markt te Bodegraven. De heer v. Vreumingen merkt op, dat er een bescheiden markt voor vruchten en bloe men reeds bestaat, maar daarom behoeft nog geen geheele markt in het leven te wor den geroepen. In Dordrecht is men van de Zaterdagavondmarkten terug gekomen, er worden geen nieuwe vergunningen meer verstrekt. De heer Muylwyk zou niet wenschen te' bevorderen het koopen van groenten op een Zaterdagavondmarkt in verband met de orde In het huishouden en zegt o.a. nog, dat de winkelzaken in de buitenwijken in den regel worden gedreven door weduwen en zwakke menschen, voor die menschen moet de zaak niet onmogelijk worden gemaakt. De heer Schreuder is van ordeel, dat het in het belang van elke gemeente is, dat het marktwezen zooveel mogelijk bloeit. De heer v. Lange meent, dat de Kamer ?een rekening heeft te houden met de be- angen van 400 winkeliers, maar dat de Kamer hier zit voor de behartiging der be langen van het kleinbedrijf. De Voorzitter onderschrijft het gesproke ne door den heer v. Wynen, noemt het ook een moeilijk geval. Het komt aall op de vraag is er behoefte aan die markt? die vraag is moeilyk. Spr. kan 't niet beoordee- len, weet ook niet of de winkelzaken in vol doende mate de lus.t tot koopen bevredigen. Spr. gelooft niet, dat van uit de omliggen de gemeenten de avondmarkt bezocht zal worden. Of de Gouwenaars zelf zullen koo pen, kan spr. niet beoordeelen. De heer v. Eyk zou willen weten, wat de reden is van de maatregelen, die in Dor drecht genomen ayn en wijst op Utrecht, Alphen, Leiden en Amsterdam, waar de markten floreeren. Door invoering van een Zaterdagmiddag, markt zou een groot deel van de bezwaren van den heer Muylwyk vervallen. De heer v. Wynen zegt nog, dat de tyd voor de luxe winkel heeft afgedaan en vraagt zioh af of het juist gezien is den handel op straat te brengen. Leven^midde- lenverkoop behoort in een gesloten winkel thuis. De luxe winkelstand heeft de pryzen te duur gomaakt, daarvan moeten we terug. - De conclusie aan het rapport te advisee ren aan het Gemeentebestuur niet op het verzoek der Marktkooplieden te willen in gaan, wordt in stemming gebracht en ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden d^ heeren Schouten Hoo gendyk, van Eyk, Schreuder, Donker, port land en de Voorzitter de heer I. lJssél de Schepper. De heeren van Lange en van Wy nen onthielden zich van stemming. 7 Naar aanleiding van het verzoek om adhaesiebetuiging van den Bond van Markt kooplieden aan het verzoek tot instelling van een Zaterdagavond wordt op voorstel van den heer van Eyk besloten aan djen Bond te berichten, dat de Kamer, geaieh de ver deeldheid, in deze geen uitspraak kan doen. De heer v. Eyk zegt, dat na behandeling der marktkwestie door den Raad, hy komen wil met het idee tot oprichting van markt* hallen. Ten slotte wordt behandeld de missive van den Minister van Arbeid, Handel en Nyver heid in zake de Handelsnaamwet. Verzocht wordt stipte naleving dier wet te bevorderen en indien art. 7 niet wordt nageleefd, het 0. M. te waarschuwen. De missive wordt voor kennisgeving aan genomen. De Kamer zette in besloten vergadering de zitting voort. De Volksgaarkeuken. Gedurende de maand October weiden in de Volksgaarkeuken verstrekt in de zaal 2619 portién, afgehaald werden er 571, to taal 3090 portiën. Scheepvaart. Door de Mallegatsluis kwamen gedurende de maand October 1197 schepen met een in houd van 150264 M3., 2617 stoomschepen inhoudende 190028 M3., in totaal 3814 sche pen met een inhpud van 346282 M3. v Voorts 8 houtvlotten, uitmakende 51 kop pels. u Geen dierenvriend.' Door K. V., wonende in de Erasmusstraat is aangifte gedaan, dat zyn hond moedwillig moet zyn aangeschoten door C. O., landbou wer, Moordrechtsche Tiendeweg. De politie heeft dit zaakje in handen. Een jeugdige avonturier. De 11-jarige J. de Vr., wonende aan de Boezemsingel te Rotterdam bekroop gister middag toen hy de auto van de firma Daal- mans en Go. zag staan, de lust om een auto tochtje mee te maken. Hy klom heel stil letjes op de auto en even daarna tufte de chauffeur met de auto weg, zonder gemerkt te hebben, dat hy by alle waschmanden ook een jeugdige Rotterdammer mee naar Gouda vervoerde. By het afladen kwam hy pas tot deze ont dekking en bracht de jongen naar de politie, onder wiens hoede de kleine automobilist weer naar Rotterdam kon terugkeeren. Spreekbeurt Ha. A. M. den Hertog. Reeds te zeven uur gisterenavond vulde het kerkgebouw van de St. Janskerk zich met een groote schare belangstellenden, die allen waren opgekomen om den redenaar by uitnemendheid Dr. A. M. den Hartog uit Amsterdam te hooren. By den aanvang van den dienst was het Kerkgebouw geheel ge vuld en onder het zingen van Gezang 13 vers 1, 2, 6, besteeg de predikant den kansel om vervolgens voor te gaan in gebed. Hy noo- digde daarop de gemeente uit tot het zingen van Psalm 26, vers 2. Alvorens tot zyn eigenlyke rede over te gaan, wekte spr. be langstellenden op zich als lid of begunstiger van het Nederlandsch By belgenootschap op te geven aan De. Joh. E. Byl en Bpr. beval met aandrang aan de collecte voor het by- belgenpotschap, verzocht dringend deze op byzondere wyze te steunen. Spr. ving daarna zyn rede aan naar aan leiding van Johannes brief als „Gods woord" en betreurde, dat de by bel „Het Boek" zoo weinig belangstelling heeft, bijna niet of ook wel in het geheel niet wordt gelezen. Naar spr. meening moet de By bel zóó gelezen worden, dat ten slotte de Bijbel óns leest, want eerst dan kunnen wy kennis krygen van Gods woord. Wil het goed met ons zyn, dan moet het Bijbelwoord ons aangrijpen, ons doordringen van Gods woord, den mensch als een brandende fakkel voorgaan hem als een vuur verteren. Maar ook zoo moeten wy het gevoelen en moeten wy le ven. Spr. zetté dit in een gevoelvolle rede uiteen, brachtjfnaar voren hoe die godde lijke openbaring nu dertig jaren geleden tot hem is gekomen en hem de pvertuiging heeft gegeven, dat de aangrijping van Gods woord alleen kan steunen en schragen. Spr. hoopte allen te doordringen van het groote en goede van Gods woord en wekte met den meesten aandrang op Gods woord, den Bijbel, niet te verwaarloozen, doch te lezen en te herlezen tot heil onzer ziele. Met het zingen van Psalm 72 was deze zeer bijzondere bijeenkomst geëindigd. Burgerlijke Stand. GEBOREN28 October: Johannes Leo- nardus Maria, z. v. L. J. M. Mimpen en van C. W. Grandia, C. .Ketelstraat 77; 29 Oct: Alexander, z. v. C. Brenkman en G. A. van Hoorn, Boschweg 47; 30 Oct.: Henny, d. v. A. J. van Essen en van H. W. Korver, Pre- toriaplein 45; 31 Oct: Josina Hendrica, d. v. D. van Oudshoorn en van J. W. Grunder, Turfmarkt 78. GETROUWD: 31 October: W. Jansen en J. M. Slootjes; G. lJpelaar en S. Slootjes; A de Hoop en S. Sjardyn; C. Lakerveld en C. J. G. de Jong; Th. Lakerveld en M. Ver schut; H. T. Arends en G. J. van Hoff. Agenda: Nov. Soc. Ons Genoegen. Lezing P. Djjs over Blue Band-bereiding. Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Openb. Verg. afd. Gouda S. D. A. P. 12, 19, 26 Nov. R.-K. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg, telkens des avonds half negen, Conferenties voor niet-Katholieken, door Pater F. Hen- drichs S. J. Nov., 8 uur. Soc. de Réunie. 2e Abonne mentsconcert H artvel t-kwartet en 9 Nov. 7% uur. Gebouw Daniël. Exa mens E. H. b. O. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Tot armmeester van het Algemeen Ai bestöur dezer gemeente is benoemd de heer G. Verkaik alhier. BOSKOOP. Raadsvergadering. Avondzitting van Vrijdag 26 October 1923, des avonds om half acht. (Vervolg.) K Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter heropende de vergadering en deelde mede, dat thans is ingekomen een voorstel van de R.K. raadsfractie om alle loonen en salarissen met tien procent te verminderen met uitzonderiig van die, wel ke geregeld worden door Ged. Staten. Tevens is ingekomen een motie van den heer Van Kleef, om er b(j God. Staten aan te dringen, de salarissen van de hoogere ambtenaren meer in overeenstemming te brengen met die in het vrije bedrijf en ten aanzien van het lagere personeel, in ver band met bezuinigingsplannen van het Rijk ten opzichte van de rijksambtenaren. De heer Brand lichtte het voorstel toe, het gaat hier niet alleen om het meerdere geld, maar ook om het prestige van B. W. tegenover de ambtenaren hoog te houd< De Voorzitter antwoordde, dat de regeli..D die met de ambtenaren en werklieden is ge troffen meer een kwestie van georganiseerd overleg ls. Het voorstel van de R.K. raadsfractie in stemming gebracht, werd verworpen. De heer Van Kleef lichtte zyn motie toe. Spreker is het wel gedeeltelijk met de hee ren Boekraad c.s. eens, dat de salarissen te hoog zyn. Hy is echter een voorstander van een verlaging over de geheele linie, van daar zijn motie. Hy wijzigde haar echter in zooverre, dat gelezen wordt ten aanzie.. van de salarissen der hoogere ambtenaren, „dat de normen dier wedden worden ver laagd". Na nog eenige discussie werd de motie van Van Kleef aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Artikelsgewyze behandeling der befroo- ting. De heer Loef stelde voor by de post pre sentiegelden voor de leden van den Raad bij Ged. Staten aan te dringen om deze tot 2.— terug te brengen en de betrekkei ijken post tot de helft te verlagen. De heer Houdijk stelde voor om de pre sentiegelden met 10 te verlagen. De heer Van Kleef stelt voor de presentie gelden af te schaffen. 9 Aldus besloten. By de pest onderhoud van gebouwen en vertrekken stelde de heer Spruyt voor de secretariskamer te bestemmen tot commis siekamer de secretarie kan dan op de secre tarie zijn werk verrichten. De Voorzitter bestreed dit voorstel. De secretaris heeft veel hoofdwerk te verrich ten. Op de secretarie, waar voortdurend publiek loopt, ondervindt hij te veel aflei ding; spreker laat zich verder zeer waar- deerend uit over den arbeid van den secre taris. Het voorstel van den heer Spruit werd vervolgens aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. De heer Spruijt stelt voor het het gebruik van het telefoontoesteld, dat de secretaris heeft, door dezen zelf te laten betalen of het toestel weg te laten halen. De heer Mesman stelde voor dat de ge meente en belanghebbende ieder de helft betalen. Het voorstel-Spruyt werd verworpen. Het voorstel-Mesman aangenomen. Kosten van den Keuringsdienst. Bij de zen post zegt de heer Houdyk, dat de ver vanging van den keuringsveearts 100. kost, dit vindt hy irtet billijk. De post 300 voor huur en verlichting van het gebouwtje voor noodslachtingen vindt hij tamelijk hoog. I)e Voorzitter antwoordde, dat de post 100 voor vervanging indertijd zelf door den Raad is bepaald. Wethouder van Gelderen zegt, dat eer tijds de beste en voordeel igste weg was om het gebouwtje in W'veen te huren voor noodslachtingen. By post jaarwedde voor den schoolarts, laat de heer Spruyt zich waardeerend uit over 't aanbod van den schoolarts om 't me disch schooltoezicht, zoolang de gemeente- financiën geen bezoldiging "toelaten, gratis te verrichten. Bij de behandeling van de jaarwedde van den Gemeente-architect, opperde de heer Mesman bezwaar tegen de voorwaarde, dat B. en W. de bevoegdheid hebben om parti culiere werken buiten de gemeente, welke door den Gemeentearchitect kunnen worden uitgevoerd, te verbieden, waar hy nu reeds een salarisvermindering heeft van 500. De Voorzitter antwoordt, dat deze rege ling is getroffen in overeenstemming met den gemeente-architect. De heer Houdijk stelt voor om het salaris met nog 500.— te verlagen. De Voorzitter antwoordde, dat het vraag is of de gemeente-architect zal slagen om particulier werk te vinden, daartegenover staat vast dat hij 500.zal missen. Spre ker raadt dan ook aan zijn voorstel in te trekken. Aldus geschiedde. Een eindelooze discussie ontstond over den post wegen en voetpaden. De heer Van Kleef vond, dat het onder houd van straten en wegen te royaal wordt opgevat. Hij acht het niet noodzhjcelijlt, dat de Achterkade verbeterd wordt. 1 De heer Houdijk is een voorst&nder van aanbesteding van het materiaal. De heer Spruyt achtte het niet noodig, dat de koolaschverbranding bij de Bulksche brug wordt bestraat, hetgeen met zich me debrengt een nieuwe beschoeiing. Wethouder Guldemond antwoordde, dat de straten en wegen in uitstekenden staat verkeeren en hy gelooft dan ook, dat het verstandig is ze ook zoo te blijven onder houden. Wanneer men hiermede een ach terstand krijgt, komt het op den duur duur- der uit. Wat publieke aanbesteding betreft: hij de steenfabrikanten is een N. V., die jfoede Bteenen levert. Door dezé^N.V. staan de fabrikanten onder controle en is er wei- oig concurrentie. Door een inschrijving zou .misschien een zeer klein voordeel te beha- li#1 z^n' het dan de vraag zal wezen w de steenen wel van die kwaliteit zullen *tjn, zooals men wenscht. Wat de Bulksche brug betreft deze wordt t z(j aan alle redelijke ver- wlichtingen kan voldoen, on we] noonls rende meermalen in don ltimd ie beeproken. Do heer Boekraad stelde voor nu nieuwe straatnaamborden uan te schaffen en de strntnamen te wijzigen. De heer Loef wilde mpluats vun beton- fchoeüng, een wutersiooikeering in Reyers- koop en at-.n de Zyde, hetgeen volgens hem H helit tan den prys zal schelen. VVothouder Guldemond meende, dat andermg van straatnamen veel idministra- Mj'tfve iet wikkelingen mede zal brengen Dit voorstel, werd duurop verworpen. By onderhoud van bezittingen, niet voor den publieken dienst bestemd, stelde de heer Mesman voor de kleine reparaties der in huur uitgegeven gebouwen, voor rekening der gemeente te nemen, zooals de gewoonte Wethouder Guldemond is hiertegen, dé uitgaven zullen tenslotte de ontvangsten overtreffen. By den post vergoeding voor het gebruik van het gymnastieklokaal vraagt de heei Mesman of het de bedoeling is om een .schoollokaal te verhuren; zoo ja, dan moet hy hiertegen pretesteeren. De Voorzitter antwoordt dat het gym nastieklokaal verhuurd wordt voor 1 per avond, t.w. aan de Burgerwacht, dp Arbei- ders-Jeugd-Centrale, de gymnastiekvereeni- gmg „Hou vast" en het Instituut voor de vooroefeningen. Nu kwam men een avond tekort. Daarom is besloten om gedurende een avond per week een schoollokaal al te staan. Overeen is gekomen dat de A. J. C. hiervan gebruik zou maken. Wordt dit ech ter niet goedgevonden, dan kan het Instituut voor de Vooroefeningen geen gebruik ken vun het gymnastieklokaal, omdat dit het laatste om het gymnastiklokual heeft verzocht. Ten aanzien van de Burgerwacht Mfillen (B- en W. voorstellen de huur te restitueeren, tr voor een juiste boeking is het noodig, huur woI'dt gevraagd. Mede in dit ver band wil spreker een subsidie-aanvrage van de Burgerwacht om 100 behandelen. B. en W. adviseeren afwyzend op deze aanvrage te beschikken, doch stellen den liaad voor te besluiten om de ruur voor het gymnastieklo kaal te restitueeren. Na nog eenige discus sie wordt besloten voortaan geen schoolloka len met uitzondering van het gynastiek- lokaal te verhuren, tenzy Voor onderwijs doeleinden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten de aanvrage van de Burgerwacht om subsidie af te wyzen en de huur voor het gymnastieklokaal aan de Bur gerwacht te restitueeren. By den post subsidies aan bewaarscholen stelt de heer Boekraad voor om den post te verhoogen en derhalve aan de schoolbestu ren een subsidie te verleenen van 3 kind. :Werd verworpen. De begrooting werd tenslotte na de aan gebrachte wijzigingen, conform co vastgesteld. By de behandeling van de begrootingen der gasfabriek en waterleiding stelt de heer Boekraad voor om den post voor autoritten van ƒ600 te brengen op ƒ500. Werd verworpen. De begrootingen worden vervolgens over eenkomstig het concept vastgesteld. By de behandeling van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur stelt de heer Verkade voor het salaris van den Secretaris- Penningmeester te brengen op ƒ200. Werd verworpen. De begrooting werd vervolgens goedge keurd. Vastgesteld wordt een verordening tot re geling van het verhaal van pensioensbijdra gen; deze verordening houdt in, dat op nieuw aan te stellen ambtenaren het maximumver haal wordt toegepast. De vergadering werd daarop gesloten. GOUDEKAK. Zondag 18 November a.s. houdt de Post- duivenver. De Witpen haar jaarlyksche ten toonstelling in het café van den heer T. D. Both. Aan deze tentoonstelling kan door alle postduivenlieflhebbers te Gouderak en (Draadlooze Dienst.) Beperking op de DuiUehe spoorwegen. BERLIJN, 1 Nov. Vaiiuf 12 Nov. a.s. het personenvervoer op de Duitsche spoorwegen een aunziotilijke beperking ondergaan. De houding de>r Belgische troept#In het bezette gebied. BERLIJN, 31 Oct. V. D. Naar uit Brussel bericht wordt eisciite de Belgi sche soc. partij een spoedig onderzoek aangaande de houding der Belgische troepen en veroordeelde scherp de in menging der Belgische regeering in de builenlundsche aangelegenheden van Daitschland. De proteststaking nagenoeg een fiasco. BERLIJN, 1 Nov. De proteststaking van drie dugon, die door de Saksische socialisten in samenwerking met de coiiiuunisten en vukvereeniguigeii ge proclameerd is on die tot hedenuvoud «luien zou, is bijna een geheele misluk king geworden. De oproep is niet geheel opgevolgd; dé vukvereenigingen besloten in een Vvoeiisdug gehouden bespreking de sta king onmidoeiltjk op tot hellen en reeds Donderdagmorgen het werk te hervat ten. De soc. dem. Ryksdagfructie. BERLIJN, 1 Nov. De soc -uemocrutil sche tractie komt Hedenmiddag weer buj een om liet antwoord van den Rijks kanselier op haar eischen te ontvungen en wei om dan eiuhfUeslissiiig te neuion. De toestand in Saksen. BERLIJN, 1 Nov. rijkscommissaris Heinze zal, iiuar de Voss. Ztg. weidt, wuursctujniijk niet weer naar Dresden terugkeeren, doch den nieuwen Suksi- scheu minister-president Fellisch zijn ontslag uls rijkscommissaris van Saksen mededeeien, duar hij zijij taak als ge ëindigd beschouwt. l)e militaire benden b(j Beieren. BERLIJN, 1 Nov. Ter oovoegde plaat se worden de geruchten over oen op- uiarsch der qjitnaire benden bij de E»ei- erscli-Thuringsche grens voor sterk ovcrureven verklaard, lil ieder gevul zul een onderzoek ingesteld worden. Dr. Stresemann ongesteld. BERLIJN, 1 Nov. De heden plaats gehad jiebbende zitting van net Kabinet is afge broken wegens ongesteldheid van den Rijks kanselier, wiens gezondheidstoestand door de opwinding en inspanning van den laat- sten tyd zeer heelt geleden, btresemann hoopt evenwei, dat zyn ongesteldheid van voorbygaanden aard zal zijn. De Rynlandrepubliek. PARIJS, 1 Nov. V.D. De Rynlandrepu bliek \is geproclameerd te Meidenheim en Alzey.\ Poincaré aan het woord. PARlflS, 1 Nov. Poincaré heeft een rede gehouden, aan het slot waarvan hij verklaar de: Vfy hebben vernomen, dat de stap van lie^ Duitsche Ryk de revanche-idée onder fscherming van Amerika inhoud. Het is iwering tegen de eenheid van 'rankryk. Duitschland wil zyn militaire [ormatie en bewapening herstellen, lies. Wy wenschen geen uitbreiding van |ebied, doch houden vast aan het verdrag ;zegeld door het bloed van onze dooden. Het is de heilige zaak, waaraan wy niet kunnen lat For- moeten door de deelnemers voor mber afgehaald worden by den i der vereeniging, den heer H. J. StoLwijkersluis worden deelg uliei November Secretaris der vereeniging, Scholten. SCHOONHOVEN. De ruim 50-jarige juffrouw H., in de Molenstraat alhier, is door het breken van een ladder naar beneden gevallen. Ze werd inwendig gekneusd en moet het bed houden. Zekere K. alhier, werd wegens het niet op tyd betalen van een geldboete gearrèsteerd en op transport gesteld naar Rotterdam. Te Gouda wist hy echter den hem geleidenden agent te ontsnappen. Na de boete te hebben voldaan, keerde hy nog denzelfden morgen naar hier tenlg. STOLWIJK. Het woonhuis met erf, staande langs den J L m weg en toebehoorende i d. Wolf is heden ingezet voor ƒ6150.—. MARKTBERICHTEN. GOUDA, I November 1923. KAAS. Aangevoerd 127 partyen, hand-! flauw, le kw. ƒ55—58, 2e kw. 50—54. Zwaardere Ryksm. 62, met Ryksmerk 50 58. BOTER. Weinig aanvoer, handel redelyk, Goeboter 1.201.25, Weiboter 1.151.20. VEEMARKT. Vette Varkens weinig aan voer, handel matig, 3840 ct. per half K.G. Magere Varkens weinig aanvoer, handel stug, 3540 ct. per half K.G.; Magere Big gen weinig aanvoer, handel matig, ƒ1016 per stuk; Lammeren groote aanvoer, handel redelijk, 2635; Nuchtere kalveren red. aanvoer, handel redelyk, 1420. EIEREN. Weinig aanvoer, handel flauw, per 100 stuks 1316. GRANEN. Kalm gestemd. Tarwe 11 12.76, Rogge 9.60—10, Gerst 9.25—10, id. chev. 10.50—12, Haver 9.75—11.75, Erwten ƒ2124, Bruine boonen 4550 p. 100 K.G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 769.9 te Dresden. Laagste stand 744.4 te Rost. Verwachting tot den avond van 2 Nov.: Zwakke tot matige wind uit oostelijke richting, nevelig tot zwaai- bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Vorstelijke verloving. ROME, 1 Nov. V. D. De goruchleu ziju thans weer in omloop dat 4 Njv. officieel de verloving zal wordon bekend gemaakt tusschen den Italiaan- schen kroonprins met prinses Man» van I België, en den Belgischen kro mprins ïnH prinses Mafalda vun Ituhe. De Olympische spelen. STOCKHOLM, 1 Nov. Volgens een j belicht in de pers heeft een arbeiders- sportvereeniging te Stockholm voorge steld de vergadering van de nationale sportvereeniging te doen besluiten niet te laten deelnemen aan de Olym- I pische spelen, die het volgend jaar te J Parijs plaats hebben. Conferentie op Muntgebied. STOCKHLOM, 1 Nov. De Skundinavi- sche conferentio op Muntgebied 4e Christiania heeft besloten muntstukkeu I uit te geven, welke slechts gangbaar zijn in het land van oorsprong. Algemeen stemrecht in Japan. TOKIO, 1 Nov. Het prograftt van het I Houw kabinet bevat o.a. de invoering van algemeen stemrecht en het weder- opbouwen van het verwoeste Tokio door Staat. De s. d. wethouders van Koog Zaandijk. Naar het Volk uit Zaandijk meldt kc'urde de gisteravond gehouden huis houdelijke vergadering van de afdee ling Koog-Zaandijk der S.D.A.P. het goed dat beide wethouders hun man daat ter beschikking van den Raad zul/ len stellen, in verband der zakelijke belasting op het bedrijf, het verlagen der wethouderssalarissen en van de presentiegelden. Een bekend oplichtster. De 4e Kamer van het gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraj* d.- zaak tegen de beruchte .;pli:'ister Heer tje Helder ook wel geuitmj A i iie !'os- cul die wegens oplichting toreent stond. D rechtbank gelaste een ni?uw entfe.- zoek waarbij alsnog de deskuud'gc-n prof dr. L. Bouwman en dr H. J Overboek verslag zullen mor eng en ••ver den geestestoestand van b* klaag de DE KABINETSCRISIS. DEN HAAG, 1 Nov. D« Koningin he«ft heden ten l'aieise het Loo in conferentie ont vangen Mr. Marchant. EEN RECHTS KABINET? De Telegraat verneemt uit den Haag: Naar men ons uit t'arienteiiluir# kringen verzekerde, aal de oploaaing der Regeermga- crials overeenkomstig de meenuig van Ue Koning ui gezocht worden in de richting van een kabinet uit de groepen der rechterzijde, al zullen dan hierby uit den aard bijzondere moeiiykiieden moeten worden overwonnen. Maai in elk geval zal aanvankelijk naar deze opioaaing worden geatreefd. Het failliaaeraeiit van de Zuid-Hollandache Crediet vereeniging^ Het Haagschu Gerechtshofheeft hevea- tigd het vonnis der Haagschu rechtbank ge wezen inzake de vordering valide curatoren in het faillissement van de Zui^-ilollandschv Ciwhetvereeniging. De Nationale Opera failliet. DriN HAAG, 1 Nov. De iiuygsche Recht bank heeft heden het failluui^inent uitge sproken van de Nationale üppra. Brandstichting. ROTTERDAM, 1 Nov. Als resultaat van een nauwgezet onderzoek is het de ltotterd. recherche gebleken, dat de brand in de Wyn- struat 138, die op 23 Üct. uitbrak en waa de bankiersfirma C. en S. D. S. gevestigt! niet aan kortsluiting, doch uan kwuudvw- ligheid te wyten is. Het betreft hier Sn gevut van brandstichting, waartoe de by JKe firma als kantoorbediende werkzame I9-la- rig D. J. W., die in hetzelfde huis met xyn ouders uls huisbewaarders woemde, aangezet wus door zekere S., die vroeger als procura tiehouder by de firma werkzaam was ge weest en toen door vervalBchingen in de boe ken verschillende duizenden guldens verduis terd had. Hy wilde thans die boeken door een brand voor goed doen verdwynen. De kantoorbediende had op zekeren avond op zolder, waar de boeken in het archief lagen den boel in brand gestoken, nog wel zonder zyn in hetzelfde huis slapende ouders te waarschuwen. Hy verliet het huis en keerde eerst terug toen alles lichte laaie stond. In verband met de later ontdekte verduis tering arresteerde men den procuratiehou der. die echter bleef ontkennen^ De kantoor bediende viel echter spoedig door den mand en legde een volledige bekenteais af. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New-York Beursoverzicht van heden. De Beurs gaf heden een kalm verloop, doch de tendenz was niet slecht, vooral Kon. legden een vaste houding aan den dag en haalden het gisteren geleden verlies ruimr schoots in. Geconsolideewlen waren prijs houdend. Cultuurfondsen gunstig gedispo neerd, wel waren die niet veel veranderd, doch in den loop van den middag vertoonden ze neiging tot oploopen. In rubberwaarden ontwikkelde zich nogal wat handel. In Am sterdam rubber, die hooger werden geno teerd, ook de meest andere soorten waren aan den vasten kant. Tabakken werdeu op een weinig veranderd koersniveau afgedaan. In Scheepvaarten was met veel affaire en waren die niet veel veranderd. Thee aandee- len hadden opnieuw van aanbod te iyden in verband met de lagere pryzen, die heden op de theeveiling werden besteed. Van de Ned. lnduatrieelen waren centr. suiker lager, voer de Amerikanen was de stemming weer vast, voer Marinewaarden, welke allen lete hooger waren. Prolongatie 8 Slot koersen New York. 81 Oct. 6 u. nan. BerlijnLonden 448'/*, Parys 58714, Brussel 601 Italië 449%, Zwitserland 1782, Amsterdam 3885, Praag 298 k, Madrid Koersen Now York, 10 uur. Berlijn 4, Londen 44%, Parijs 587, Italië 460, Zwitser land 1781, Amsterdam 3887. Christiania 1501, Kopenhagen 1718, Stockholm 2636, Madrid 1886, Praag 298%. ADV ERTENTIEN. Troelatra minister, geen bezuiniging, <u> gulden omlaag, dekens duurder, nu koopen 't eerste verdiend. G. de Raadt.'Weat-Haver 42 bij 't postkantoor, Gouda. Groote keuze op de eerste etage in alle maten en prijzen SOM 31 Oct 1 Now. Officieel. 11.64% 11.54% 0.01% 0.006% per milliard. per milliard. 16.17% 15.12% 18.02% 12.92% 45.85 45.85 0.0036% 0.0036% 44.10 44.10 67.82% 67.85 38.80 38.60 2.57% 2.57% N.V. Vsrssalgd Kottardamsoh Hofstad Toonssl. Directie Cor vsa der Lugt MsbHrt SR F. H. Tsrtsad GROOTE SCHOUWBURG. DIM»DAG MUV. uur lilijipci ia 4 bedrijven van VKL1X TIMMERMANS, •ckrij verven „Pallieter" OORDEEL DER PERS: De N. UoUerdamscJie Courant schryft: Een voortreffelijke vertoo- nlng. De Maasbode: Spel, ora voor te knielen. Dagblad van Rotterdam: een uit stekend voorbereide voorstelling. Alg. Handelsblad: Een zeer goede vertooning, veel succes bh het pu bliek. Nieuwe Courant: WU hebben in lang zoo prachtig gaaf én humoris tisch samenspel meg kswonderd. Vor- straete was volina#t,|en niet minder volmaakt was jia|pyVan Eysden— De Telegraaf$e vertooning oogst te bij het talrijk publiek Vüö1 succes; mooie coBtumes, een verzorgd en semble! Zie verder affiches en groote an- noce in dit blad. DINSOAQ 6 MOV. 8 UUR Rottard. Hofstad Toonaai Optridan nan Mm. SAME EYSDEN VINK, JULES VERSTRAETEN Prijzen Loge en Stallt, f 2,50 (Leden t 2.-); Balcon 11.50 (Leden f 1.25); Galerij f0,75 plus rechten. Bespraakt nog heden Uw plaatsanII BOM TO POPULAIRS VOORSTMLLINO ZONDAO 4 NOV. - Aanvang halt aoht TOONEBL DE AMSTERDAMMERS Spel uit het Par|jsche Apachen» le bedrijf DE MOORD TE MOUDIN. *sr 2e bedrijf ONSCHULDIG GEARRESTEERÖ. t Bi^ënSiPë «RUGGEN VAN PARUS. 4e bedrijf MOEDER EN ZOON. 5e bedrijf HET EINDE VAN EEN VERSCHOPPELING. In de hoofdrol de bekende actrice Aal Bouber ten Hope Prij.eBLo,.. 8l.ll.. f 1.2S (L.d.n 1.-) B.lco. 0.75. G.l.il] 10.4S plu. r—hl.ii Bc.preckt lijdl. Uw plutMn. Bura.li da^wltjku ,cop«nd van 10-4 uur, Zond.,. ..o 12-2 uur 3006 50

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2