Jarwena N. V. B. Ie Klasse ffl Hartvelt-Kwartet Tarwe Kaf ©dIdE 1 cIRMCTüIE DE PRIJS DER A.C.L. MARGARINE IS VERLAAGD TOT 60 CENT PER POND QBË M ARGARI lil E De Uitslagen van de Wedstrijden worden Zondag 4 November Markt 31 bekend gemaakt aan ons Bureau: X'"!'- C&uijvis LAATSTE BERICHTEN. Verloren Tweede Concert B Immbir 8 hup 176 cant par groote baataak. B|J afname van flink kwantum korting. 3090 15 Adverteert in dit Blad beurs van Amsterdam. N.V. Wassanm'a Koninklijk* Pabrlakan VEEKOEKEN Zuivere murwe LIJNKOEKEN ZUIVER LIJNMEEL merk „STER" Alléén, deze week oeuen de ooomoomste winkeliers Fuer tee stede by één pond. A.C.L»:morfine booenofqebeelde plokyfaof. Sr bestaan acht oerschillertde ptaTen. op den achterkant steal aangegeven, fvoc uw de inzenders can mooi. opge plakte platen bebonen. Koopt hedenX UoonI de moeite om het nu te doen' AAH PEN HANDEL Vult nog heden Uxoen ooorraad A C L> margarine aan, teneinde aan de Droog fe kannen ooldoen had gestold tot het houden van een conferentie te dezer zake. Zoodra de minister de meening van de verschil lende belanghebbenden voor zich zou hebben, zou hij de quaestie in den boe zem van het kabinet aan de orde stel len POLEN. L>« ftUkiaitHbaweging. Uit Wurscnuu worut gemeld, dut het goedoieuvervoer ui het gausche district voiuuiueii is stopgezet. iu de noeldstud btguit gebrek uuu ieveusmiddeieii te ontslaan. De miiitarisatie der spoorwegen moet uls mislukt worden beschouwd, daar de spoorwegbeambten geen gehoer heb ben gegeven uan de oproeping der re- geeruig om onder de wupenen te ko uten. Do poststaking hoeft zich over geheel Ualicio uitgebreid en is ook naar fonisch Upper-bUezie overgeslagen. Ook de postbeambten te Warschau zijn voornemens zich bij de staking uan te sluiten. Ut staking ui de textielindustrie heeft zicli vuu Lodz over geheel Polen ver spreid. 1TALLB. De herdenking van den jaardag van het fascisme. in heel Italië hebben groete betoo- giiigeu plaats gehad ter viering van den verjaardag van het fascisme. Een stoel, uuu het hoofd wuarvan zicti Mus solini bevond, begaf zich naar het graf van den onbekenden soldaat en trok gedurende vijf uur langs het Quirinaal ouder toejuichingen voor den koning. JiU&LAND. Australische landbouwers aangekomen, in Moskou is een gezelschap landbou wers uit Australië aungekomen. Zij zijn voornemens in Rusland te werken en utu bewoners de verbeteringen van den landbouw te leeren. BJLNNJ&NLANü. U.M. de Koningin naar Den Haag. De Koningin en de Prins werden he den van het Loo in Den Haag ver wacht. De ex-kroonprins naar Duitschland? Reuter verneemt, dat de gewezen kroonprins van Duiischiund pogingen in het werk stelt om verlof te bekomen om Nederland te verlaten en naar Duitschland terug te keeren. Uitdruk kelijk wordt verzekerd, dat voorioopi- ge besprekingen zijn gehouden en dat de Duitsche regeering niet ongeneigd is den kroonprins toe te staan als ge woon burger naar Duitschland terug te keeren, zij het aan onder de nadruk kelijke voorwaarde, dat hij zonder zieh met politiek te bemoeien, rustig moet leven op zijn landgoed in Sileaiü. Geeu kolenlevering aan Nederland. De moeilijkheden, waarmede 't mijn wezen te kampen heeft, zijn zoo groot, wordt uan de Tel. uit Essen gemeld, dut zelis die mijnen, die voor üe leve ringen aan Nederland werken, haar be drijf hebben moeten staken. De Postcheque- en Girodienst. Hef antwoord van Minister van Swaay op de vragen van het Kamerlid Van Vuuren. Door den heer Van Vuuren waren in zake tijdelijke sluiting van den post- chèque- en girodienst de volgende vra gen gesteld. 1. Krachtens welk recht of bevoegd heid heeft de directeur van den post cheque- en girodienst besloten dien dienst tijdelijk te sluiten 2. Kan de minister mededeelen hoe lang vermoedelijk de postchèque- en girodienst zal zijn gesloten 8. is hij bereid te bevorderen, dat de Staat der Nederlanden niet overgaat tot invordering van belastingen oi op- eit-ching van andere schulden geduren de den tijd, dat de postchèque- en gi rodienst gesloten is, wanneer de be- trokKen aöoiteur van den Staat door oveilegging van de saldobiljetten of op andere wijze aannemelijk maakt, dat zijn saldo tegoed bij den postchèque- en girodienst gelijk of grooter is dan hel bedrag door hem aan den Staat der Nederlanden verschuldigd 4. Zoo ja, is hij dan genegen te be vorderen, dat de regeering haar in vloed aanwendt bij andere overheids organen en overheidsinstellingen, om op gelijke wijze tegenover hun debiteu ren te handelen 5 Kunnen de rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst, die in ernftige moeilijkheden komen tengevol ge van de beslissing, dat voorloopig over het tegoed bij dien dienst niet kan worden beschikt verzekerd zijn,, dat op een verzoek om uitkeering van hun saldo of van een gedeelte van het sal do onmiddellijk zal worden beslist, zon der dat een onderzoek van het al of niet bestaan der moeilijkheden of van den ernst er van worde ingesteld C. Indien de minister geen vrijheid kan vinden de vijfde vraag bevestigend v te "beantwoorden, is hij dan bereid met zijn ambtgenoot van Justitie in overleg te treden of het mogelijk is maatrege len te treffen, dat geen faillietverkla ringen kunnen plaats hebben op grond van een onmacht tot betaling, die in de sluiting van den chèque- of girodienst haar oorzaak vindt Hierop heeft de heer Van Swaay. minister van Waterstaat het volgende antwoord gegeven 1 Te dezen aanzien is geen andere maatregel getroffen dan die, welke be- D* eerste uitslagen worden draadloos te halt vijf verwacht, de laatste - óór zes uur. doelü is in art. 29, 2de lid, van het üirobesluit 1923 (Staatsblad no. 139). 2 Neen. Uetracht wordt de tijd vun sluiting zoo kort mogelijk te doen zijn. De ondergeteekende betreurt liet in hooge mate, dat het verloop der cen tralisatie dwong tot sluiting over te guuu, met als gevolg al het ongerief, dat hieruit voor de rekeninghouders is voortgekomen, en de weerslag daarvan in de publieke opinie. Ondergeteekende heeft de uoodige maatregelen getroffen, opdat het herstel zoo spoedig mogelijk zai kunnen mtre- uen en de dienst kan worden hervat. Üfcchoon met de meeste voortvarend heid wordt voortgewerkt, kan echter voor het oogenblik nog niet met zeker heid een termijn voor de sluitingsperi- odo worden gesteld. 3. De regeling, welke inmiddels voor de uitbetutiug van gelden op postreke ningen is vastgesteld, maakt liet over bodig dat maatregelen, ais in deze vraag bedoeld, worden getroffen. 4 Mocht ondanks de regeling bedoeld in het vorig antwoord, daartoe onver hoopt nog aanleiding blijken ie be slaan, dan zal er naar de Min. meent geen bezwaur zijn dat de regeering haar invloed in den aangegeven zin zai wenden. De regeling, bedoeld in het woord op vraag 3, behelst wel is waar de vraag van de noodzakelijkheid der betalingen, ten behoeve waarvan do te rugbetaling van een deel van het te goed wordt gevraagd, doch dit heeft en kel ten doel, om bij een grooten toe vloed van aanvragen te verzekeren dat zij, die in ernstige moeilijkheden ver- keeren, de afwikkeling hunner aanvra ge niet zouden zien vertraagd. Voor het oogenblik kunnen op dit punt de aanvragen met tegemoetkoming worden afgewikkeld. b. Het antwoord op deze vraag "s in hei antwoord op vraag 5 begrepen. i aan/ ank GEMENGDE BEIIICHTEN. De brandstichting in Rotterdam. In aansluiting op ons benciii betref- lende de arrestatie van aen jeugdigen kantoorbediende branaslicnter verue- ttiei: wij nog dat de bedoeiae boekeu üie de verauisternig van den ex-boea- nouder aan liet licht zouden heoben Kunnen brengen en waarom de brand stichting op touw was gezet juist eelti ge dag n voor het uitbrelieu van den orund door den curator, mr. Vau Zan ten, zijn afgenaaid en zicii onder zijn Deiustiiig bevinden. Up den aangehouden voormalige pro- cuiatiehouder S. rust, hoewel hij alle schuld ook daaraan ontkent, nog de verdenking, dat hij de man is, die alle teekeningen en bijzonderheden van den inhoud van de brandkast van het voor malige bankierskantoor Davidson en Spier zou hebben verstrekt aan de in brekersbenden, die eenige maanden ge leden de bedoeling had, een bankinstel ling te Rotterdam te plunderen, waar bij een buit van f 1Ü0.0U0 in uitzicht gesteld werd. Do op den Beukelsdijk aldaar gepleegden moord op Blazer, die zich op het laatste oogenblik terugtrok, en de arrestatie van de gebroeders Brou wer, die het plan ineenzetten, hebben dit toen verijdeld. De kantoorbediende D. C. W. en de gewezen procuratiehouder A. H. E. P. S. worden ter beschikking van de jus titie gesteld. Oplichting. Woensdag is te Amsterdam een ',!6- jarige Duitsche vrouw aangehouden, die in een juwelierswinkel ifi de Kalver- straat aldaar een ring ter waarde van ongeveer f 600 had gestolen. Een mai die de ring bij een anderen juwelit te koop aangeboden had, is eveneons aangehouden. RECHTZAKEN. De Zuid-Hollandsche Credietvereeniging. Het gerechtshof heeft, wij meldden het reeds in 't kort, arrest gewezen inzake de vordering, ingesteld door de curatoren in het faillissement vpn de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging te 's-Gravenhage tegen den gewezen directeur van deze instelling, den heer W. J. J. A. Truffino. tot schade vergoeding, omdat deze by het verleenen van credieten het door de statuten daarvoor toegestane bedrag zou hebben overschreden. De directeur werd aansprakelijk gesteld voor hetgeen boven het geoorloofde maxi mum op de credietnemers onverhaalbaar bleek. De Haagsche rechtbank heeft in eerste instantie de vordering toegewezen en den gedaagde veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding aan curatoren van ruim f 1.700.000. Thans heeft het hof beslist, dat de vorde ring ten volle haar rechtvaardiging vindt ra de dagvaarding gestelde feiten, en dat de heer Truffino aansprakelijk^ is voor zoover het maximum werd overschreden. Het hof bevestigde het vonnis van de rechtbank. STADSNIEUWS. UUUUA, IVOVUUIUtii Ut.O. 1 ragmen. uiawHcOuiumag vernam Uo ponue Uit Ucii •uiig iieo letexouiSCii uencut, uut een vauuw >p uen opeuuaxen weg uoou was geuieveu. ueie vrouw zou, naar men uit een op naai gevonuen unei meende te moeten opmaken, zeker juurouw al. i>. zyn. iva een onderzoek uoor de politie in gesteld, bieek net eenter te zijn de 3 i-ju- ge Huisvrouw van a. uit doskoop, die bun zoontje, dat i« de iSopiuasucbung te ciche- vemngen ter verpleging was opgenomen, S. moest dit treurige nieuws vernemen toen hy gisterenmiddag op den aigesproken tyd zijn vrouw aan den trein wilde afhalen, maar haar daar tevergeefsch opwachtte. Pryflspeleo in de Soc. „Ons Genoegen". De gewone jaarljjksche prijsspelen voor de leden in de Soc. „Ons Genoegen" zullen plaats hebben op Maandag 19 en Donderdag 22 November, telkens des avonds om 8 uur. Voor 18 November moeten de leden die aan deze prijsspelen wenschen deel te ne men zich opgeven. Prijsspelen Sociëteit „Vredebest". De leden der Sociëteit „Vredebest" kun nen deelnemen aan de prijsspelen om wild die gehouden worden op Donderdag 8 No- Gemengde Zangvereeniging „Excelsior". De Gemengde Zangvereeniging „Ex celsior" zal op Zaterdag 17 November in de zaal Kunstmin der Soc. Ons Genoegen, een concert geven onder leiding van haar di- rècteur den heer J. P. A- Kriek. Medewer king zal verleenen het Rotterdamsch Man nenkoor „Onderlinge Zangstudie", dat on der leiding van denzelfden directeur staat. Bedoeld mannenkoor verwierf op het In ternationaal concours 1922 te Rotterdam met algemeene stemmen den eersten prijs. De bereiding van Blue Band. Aan de uitnoodiging gedaan door de Ver koopcentrale Vereenigde Margarine fabrie ken tot by woning der populair wetenschap pelijke lezing met lichtbeelden door de heer D. Deys over d© bereiding van „Blue Band" en de waarde van dit product als voedings middel, ha<P een talrijk publiek gevolg ge geven. De zaal „Kunstmin" was zeer goed bezet. De heer Deys begon met te vertellen hoe men tot de bereiding van margarine geko men is. De veestapel in Europa bleek niet groot genoeg om aan de behoefte van het botergebruik te voldoen en reeds in 1869 heeft keizer Napoleon een Fransch schei kundige verzocht te beproeven iets uit te vinden wat boter kon vervangen. Met al onze mooie scholen in Nederland, blüft het op zoo hoog peil staand onderwijs, op een punt ten achter, n.l. de voedingswaarde van de voedingsmiddelen die men koopt. Aan de hand van lantaarnplaatjes werden bewoners van verschillende werelddeelen vertoond en werd gewezen op de olie- en plantenvet houdende voedingsmiddelen door die menschen genuttigd. Door de Fransche scheikundige werd .vast-, gesteld dat de koe ook zonder voedsel tot zich te nemen, productie gaf van eigen li- chaamsvet en zoo is men gekomen tot de gedachte om iets samen te stellen wat de boter kon vervangen. De dierlijke vetten worden kant en klaar van de Amerikaansche exportslachterijen aangevoerd. Het yet wordt zoo geëxtrakeerd dat geen bijsmaak aan het vet blijft Weven, ook de stearine wordt er uit verwijderd. Het plantaardige vet wordt verkregen hoofdza kelijk uit de cocospalm en de sonjaboom. De olie wordt naar het eigen veem der fir ma van den Bergh vervoerd en daar in groote reservoirs gepompt. Er zijn 8 olie houders met een inhoud van ieder 300.000 Liter. Een tankbootje vaart geregeld van het veem naar de fabriek heen en weer om de noodige hoeveelheden aan te vullen. Al le olie, ook die verkregen uit de dierlijke vetten, ondergaan een bleekproces, vervol gens worden de vluchtige vetten verwij derd, waardoor het ranzig worden van het product wordt voorkomen, hierdoor wordt de margarine nog een tikje beter dan de boter. Na de_ pauze vestigde de heer Deijs de aandacht op de pasteurisatie. waardoor de melk absoluut onschadelijk gemaakt wordt vertoonde plaatjes van de fabriek, machi nekamer, melkbereidingazaak met beton nen basins om de melk op temperatuur te houden, grondstoffensmeltery. Al deze ba sins zijn verbonden met het groote basin dat ï*fifr de karnzaal voert. In het labora torium wordt alles onderzocht wat in de fabriek komt en wat er uit gaat. Het wa ter wat gebezigd wordt voor de ijsmachi ne is zelfs van nog zuiverder gehalte dan het door de Rotterdamsche burgerij ge bruikte. In de karnzaal worden de melk en de vetten gekarnt, op de dikke room te voor schijn komend, wordt ijswater gespoten, waardoor millioenen kleine pareltjes boter worden verkregen. Het woord margarine, zegt, spr. is ontleend aan het Gneksche woord margarit of parel. Het water loopt weg en het verkregen product blijft 12 uur staan. Door die rust- tiid hecht zich geur en smaak beter aan het product. In eef andere zaal wordt d^r multiplexwalsen het nog aanwezige water uit de margarine verwijderd; de bewer king geschiedt verder op dezelfde wijze als de boterbereiding. In de monsterkamer wordt ieder product door kenners getoetst aan smaak. Spr. vertelde hoe men aan den naam Bleu Band gekomen is. In Engeland heeft de firma twee groote fabrieken tijdens den oorlog gesticht en het blauwe bandje geldt daar als overwin naar van een groote wedstrijd; zoo ver krijgen de winnaars van de jaarlyksche roei-wedstrijden tusschen Oxford en Cam bridge clubs het blauwe band. Spr. vertelde voorts nog hoe in de oude tkzaal der fabriek het handibedryf bestaat, dat echter zoo geperfectioneerd is, dat het product door niemand met de vingers wordt aangeraakt. I Spr. wees nog op de groote voedings waarde n.l. gemiddeld 93 en op het feit dat er geen verschil in samenstelling met boter bestaat wat betreft vet. melkeiwit, suiker, zout en water. Het verschil in sub stantie van boter 'en margarine is niet te zien en niet te controleeren. In België moet r de margarine aardappelmeel ver mengd worden om de chemi een hulp- ldel aan de hand te doen ter vaststel ling van het verschil tusschen boter en margarine. Ten slotte wees spr. er op dat men voor de helft van den prijs een product koopt met even goede voedingswaarde als boter. Een kolossaal applaus viel den spreker ten deel. In de pauze werd aan het publiek ver- versohingen aangeboden. Gem. Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week kwamen bü de Gem. Arbeidsbeurs de volgende aanvragen in: 3 dagdienstboden, meisjes 14 k 15 jaar op fabrieken, 2 dienstboden, 1 sigarenring- ster, allen voor Gouda. Er boden zich aan: 19 aardewerkers (pottenbakkers en pyp- makers), 3 gieters, 1 plateelschilder. 2 boekbinders. 2 machinezetters. 13 letter zetters, 3 drukkers, 1 boekdrukker. 13 grondwerkers, 9 heiers, 19 opperlieden, 26 timmerlieden, 29 schilders, 3 metselaars. 1 werktuigk. teekenaar, 1 waterbouwk. opz. teekenaar, 2 baggerlieden, 1 gas- en water- fitter, 1 stucadoor (halfwas), 5 hout draaiers, 4 behangers (waaronder 2 be hangers-stoffeerders), 5 kistenmakers, 2 bytsers, 9 meubelmakers. 1 stoelenmaker, 1 klompenmaker, 1 witwerker. 2 mach. houtbewerkers, 1 1 borstelmakers, 1 wagen maker, 2 zeilmakres, 2 scheepstuigers, 4 kleermakers, 3 bleekerskneohten, 2 schoen makers, 1 metaaldraaier. 1 aanhouder. 3 monteurs, 5 scheep'sklinkers en (jzerwer- kers, 2 ketelmakers, 1 gieter, 3 mach. bankwerkers, 2 machinisten. 6 smeden. 7 stokers, 1 kopergieter, 1 halfwas koper- slager-fitter, 11 blikslagers en lakkers. 2 loodgieters, 1 rywielmonteur, 1 instru mentmaker, 1 hulpmonteur, 4 touwslagers, 4 textielarbeiders, 3 mattenwevers, 13 sui kerwerkers. 8 brood- en banketbakkers, 67 tabaksbewerkers (sigarenmakers, sorteer- ters, plakkers, enz.), 6 tuinlieden, 14 pak huisknechten, 6 reizigers, 2 winkelbedien den, 1 winkeljuffrouw, 2 expeditieknechten. 17 schippersknechten, 8 koetsiers. 4 chauf feurs, 17 kantoorbedienden. 2 werksters. 124 transportarbeiders en fabrieksarbeiders. Agenda: 2 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Openb. Verg. afd. Gouda S. D. A. P. 4 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Tooneel de Amsterdammers. 4 Nov. 10 uur. Soc. de Reünie. Byeenkomst Arbeidersontwikkeling. 6, 12, 19, 26 Nov. R.-K. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg, telkens des avonds half negen, Conferenties voor niet-Katholieken, door Pater F. Hen- drichs S. J. 5 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. 2e Abon nementsconcert Harriet van Emden en 6 No? 10Pu."v!m. Gemeenteraad Haastrecht. 6 Nov., 8 uur. Soc. de Réunie. 2e Abonne mentsconcert Hartvelt-kwartet. 6 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Rotterd. Hofstad Tooneel. 7 en 9 Nov. 7% uur. Gebouw Daniël. Exa mens E. H. b. O. 7 Nov. 10% uur. v.m. Stolwyk. Gemeente- 8 Nov! Soc. Vredesbest, 7% uur. Prijsspelen om wild. 12 en 19 Nov 8 uur. Soc. de Reünie. Gur- sussen Dr. L. J. v. Holk voor de Volks- universitei. 19 en 22 Nov. Soc. Ons Genoegen. Prysspe- len voor de leden. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. In de op 29 Octber gehouden openbare raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. Na opening werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedge keurd. Eenige ingekomen stukken, waaron der eenige van God. Staten, ter zake van goedgekeurde Raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts was be richt van goedkeuring van Ged". St. ontvan gen, om 60.000 kasgeld te beleggen op de Bodegr. Bankv. op zekere voorwaarden. De door B. en W. op 8 Oct. 1.1. gedane kas opname by ilea ontvanger had tot resultaat, dat alles in orde werd bevonden. De Voor zitter deelde mede, dat van de kasgelden ongeveer 72.000 op de postgiro stond, waarvan reeds 90 is ontvangen, ten ein de dit bedrag op een meer accurate instel ling te beleggen. Een schryven van de Zwamanerdamsche Brandwaarborg Maat schappij werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Door C. v. Ryn en 12 ande ren werd doortrekking gevraagd van de wa terleiding in Oud-Bodegraven. De Voorzit ter deed mededeeling van gehouden confe renties met het dag. Bestuur van Zwammer- dam. Nadat meerdere leden over dit adres het woord hebben gevoerd, wordt tot door- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Jiat fünstê voor Puédiag.Vta* trekking van 640 meter besloten met alg. imen. De Nutabewaarscnool vraagt nil. n, omdat reeds 600 tekort is. Op voor stel van den Voorzitetr gaat dit adres naar B. en W. om advies, opuat dan de laatste rekening van die school kan worden nage gaan. Een adres van bewoners aan de schoordyk, waarin gevraagd wordt om straatverlichting (laar, werd in handen ge steld van B. en VV. ter ai doening. Besloten werd in verband met de zeer gunstige fin. toestand der gemeente alle geluieeningen af te lossen per 31 Dec. a.s., behalve die van het eiectr. bedrijf en de ieening begraal- plaats. Aan het Groene Kruis te Nieuwer- brug werd 40 subsidie verleend. Een stuk bouwgrond in de achterhoek Willemstraat werd Verkocht aan M. J. Molenaar voor 2600, met alg. stemmen. B. en W. stelden wyzigmg voor van de verordening op de vleeschkeuring, en werd na eenige bespre king deze verordening aldus gewyzigd vast- De begrooting van 1924 werd vervolgens behandeld, en gaf ditmaal weinig aanlei ding tot bespreking. Den heer v. Bunningen een subsidie toegekend van ƒ500. De C. B. Batelaan deed het voorstel om te eisohen dat de Zondagsdienst geheel zou worden afgeschaft, welk voorstel echter door geen der leden werd ondersteunt. Do Heer Hortensius verdedigde de subsidie, en roemde de geregelde dienst. De Ver- eeniging tot bestryding van tuberculose ƒ350 subsidie over 1924, terwyl B. en W. 260 voorstelden. Een voorstel Tur kenburg, om de gevraagde 350 te geven, werd met 6 st. verworpen. Vóór stemden de leden: Turkenburg, Beyen, Kelkens, Hortensius en B. Batelaan. Besloten werd tot aanschaffing van een auto-brandspuit, speciaal ook voor de buitenwyken der ge- te. Een commissie tot uitvoering werd bestaande uit de heeren: Weth. v. d. Marei, en de Raadsleden: Kelfkens en B. Batelaan, met de heeren Brandmees ters de Vet en v. d. Giesen. B. en W. stel- voor 1000 uit te trekken voor steun aan werkeloozen. De heer Beyen acht dit bedrag te laag en wyst op de vele gezin nen, waar weinig weerstandsvermogen is. Spreker stelt voor deze post tot ƒ3000 te verhoogen. Dit voorstel wordt bestreden door Weth. Batelaan—en aanvankelyk door den heer B. Batelaan ondersteunt. Nadat echter pok Weth. v. d. Marei en de heer C. B. Batelaan dit voorstel bestreden heb- wordt het voorstel door geen der le den ondersteunt, en maakt het alzoo geen onderwerp van beraadslaging meer uit. De door B. en W. voorgestelde 1000 worden toegestaan. De heer v. Baren bepleitte hoogere subsidie aan de Burgerwachten te Nieuwerburg en Bodegraven. De vergade ring besluit echter, totaal niet meer dan 150 uit te te trekken, orp geleidelyk de subsidie tot nihil terug te brengen. Be sloten wordt, sommige bewoners te Nieu werburg nogmaals aan te schryven, dat zü hun perceel moeten aansluiten bij de water leiding, en mocht dit niet het gewenschte resultaat hebben, dan zal worden overge gaan, de verordening te wyzigen, opdat aam sluiting voor alle perceelen bindend zal zyn. Voor bestrating werd 200 hooger uitge trokken dan B. en W. voorstelden, op voor stel van der heer B. Batelaan. De heer Le- liveld klaagde over de slechte Meüeweg, en drong krachtig op verbetering aan. De Voor- ziter zal met B. en W. er over spreken. Op een schryven van de gemeente aan de Ned. Herv. Kerk over afkoopreoht van ver- pliohte jaarbijdrage aan die Kerk, werd tot heden nog geen antwoord ontvangen. De heer Bn. Batelaan vraagt B. en W. te be vorderen, dat een antwoord zal binnen ko men. De door B. en W. voorgestelde 200 voor tegemoetkoming aan gemeenten, voor aldaar schoolbezoekende leerlingen uit onze gemeente, werden van de begrooting ge schrapt, omdat wellicht meer dan tienmaal het voorgestelde bedrag zou noodig blijken. Werd in 1922 voor hoofd, omslag nog 85.000 gulden noodig geacht, en in 1923 totaal 70 mille, voor 1924 denken B. en W. met 50 mille te kunnen volstaan. Opcenten op personeele belasting werden ook ditmaal weer niet geheven; wèl 80 op geb. eigen dommen en 20 op onbebouwd. De heer Beyen klaagt et over, dat de vergaderingen van de commissie van publieke werken bijna nooit plaats hebben, en vraagt door wie be paald wordt, de aanslagen in de hondenbe lasting. De Voorzitter antwoord daarop dat B. en W. dit regelen. B. en W. stellen voor, aan het Zwembad 200 gulden toe te staan, inplaats van 300 in 't vorige jaar. Het voorstel Bn. Batelaan om nu 250 te geven, werd aangenomen. De heer Beyen stelde voor welk voorstel door B. en W. werd overgenomen om voor het gebruik van lokalen voor de Nijverheidsschool, huur te berekenen, opdat het Ryk in de kosten daar van, ook 70 zal bydragen. Het eiectr. be- dryf is nog niet fin. een voordeel voor de gemeente, aangezien de begrooting daarvan sluit met een nadeelig saldo van omstreeks 10 mille. Tóch wijst Weth. v. d. Marei of) eenige lichtpunten in het bedryf, en toont flinke vooruitgang aan. De Voorzitter dank te den heer v. d. Marei voor de gegeven inlichtingen. Nadat nog eenige zaken waren besproken, wordt de geheele begrooting zon der hoofd, stemming goedgekeurd. De Raad ging vervolgens over in geheime zitting. Na heropening van de openbare verga dering stelde de Voorzitter de benoeming van een Directeur voor de Nijverheidsschool aan de orde. De heer Beyen verdedigde krachtig de candidatuur Schilling, welke No. 1 op de voordracht van B. en W. stond. Spr. wees er op, dat deze candidaat in het dorp woont, en dus niet dadelyk na de les- *eost, ongetwyieid tot aller tevredenheid, xensiotte weqa spreker nugmaais er op, dut en Vv. blykbaur dé beer bcbuung verkie- jeü yoven ue beide andere candidaten, uui- uut ny No. 1 is geplaatst op de vooidraciiu na genouüen scnmteiyke stemming ver kreeg ue neer öebuiing 3 stemmen, ue heei bpyker 6 stemmen en de heer- Deicner 2 Btenunen, werd uus ue heer li. E. öpykei te bidden gekozen. dy de rondvraag drong de heer b. Bate- laan aan op het toekennen van 2o gran- licatie aan den Upperbrandmeester. Worut aangenomen, voorts uesprak de heer van jjaren de wenschelykheid om in 't vervolg de begrooting in afschrift te ontvangen, om thuis op zyn gemak na te zien. De Voor zitter wees er op dat afschriften, tot den daarvoor vastgestelden prys verkrygbaar zyn gesteld. Uok vroeg de heer v. Baren om 3 brandkranen te N brug. De Weth. v. d. Marei zegt, dat de druk der waterlei ding daarvoor te gering is gebleken, en zal daarom wellicht niet veel van die kranen kunnen komen. De heer Hortensius besprak een bericht in de bladen, waarin besproken is over het aftreden van den heer le Coultre als burgemeester; spr. wees verder op de toestand van het jaagpad in het dorp, daar bij de wenschelykheid uitsprekend, dat de gemeente zeggingschap over dat deel van het jaagpad zal verkrygen. De Voorzitter antwoord op de eerste vraag, dat alleen ge ïnterpelleerd kan worden over het beleid van B. en W. en zal met B. en W. over het jaagpad gaarne nog eens spreken, of dit veranderen kan. Ten slotte vroeg de heer Hortensius of de eindrekening van de Oran jefeesten al bekend is. De Voorzitter zegt hiervan nog niet op de hoogte te zyn, en verwijst de heer Hortensius naar Weth. v. v. Marei, die Voorzitter van het Hoofdco mité is. De heer Beyen drong aan op een wyziging van de verordening op de school geldheffing, ten opzichte van groote ge zinnen en vraagt of B. en W. dit nader wil len overwegen. De Voorzitter zegt dit toe. Daarna sluiting der Vergadering door den Voorzitter. HAASTRECHT. De Raad dezer gemeente is weder byeen- geroepen tegen Woensdag 6 November a.s., voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt als eenig punt: Waterleiding. Zondagmorgen zyn by den landbouwer M. Graveland 17 eenden ontvreemd. Door de Rijkspolitie zyn de dieren opgespoord en bjj de Gebr. B. te Stolwyk in beslag geno men, waarna zy aan den eigenaar werden teruggegeven. De door de Postduivenvereeniging „De Snelpost" aangekondigde tentoonstelling zal worden gehouden op Zondag 4 November а.s. in het sportgebouw Concordia. Er zyn 175 duiven ingeschreven. Als keurmeester zal fungeeren de heer C. P. J. de Boer te Gouda. De termyn van ter visieligging van het ontwerp-Statenbesluit tot wyziging van het reglement voor het waterschap de Hooge Boezem achter Haastrecht is verlengd tot 11 November a.s. Eventueele bezwaarschriften kunnen tot dien datum aan de Staten van Utrecht en Zuid-Holland worden gericht. De uitslag van de door de notarissen v. d. Leeden en Mahlstede gehouden verkoo- ping op Woensdag j.l. is als volgt: perceel 2 12500.perceel 2 100.perceel 3 4400.perceel 4 1700.perceel 5 en gec. 12300.en perceel 7, 8, 9 en 10 gec. 20900.—. Burgerlijke Stand van 26 October t/ml November 1923. GEBOREN: Sophia Adriana. d. v. J. -an Vliet en A. van Leeuwen. GEHUWD: J. G. Steehouwer en B. M. Verseput. OVERLEDEN: Jacobus van der Burg, 66 jaar. STOLWIJK. Vergadering van den Raad der gemeente Stolwyk op Woensdag 7 November 1923, des vjn. 10% uur. Agenda: Ingekomen stukken. Vaststelling gemeentefcegrooting diemst VLIST. Geen aangiften. WADDINXVEEN. De verzoeken van de firma W. de Bas en Zonen alhier, om vergunning tot uitbreiding van het bedryf door plaatsing van een vlak- bank, cirkelzaag, lintzaag en dikteschaaf- machine gedreven door een electromotor van 5 P.K., dienende voor machinale hout bewerking in een werkplaats staande ach ter op het erf plaatselyk gemerkt wyk B no. 55, kadastraal bekend in sectie D no. 1007 en van de firma weduwe Boonstoppel en Zonen, verffabrikante alhier, om vergun ning tot uitbreiding der fabriek van verven, lakken en vernissen door het bouwen van een machinekamer, waarin zal worden ge plaatst een berkelhoogdrukmotor ter ver vanging van de 7 P.K. oliemotor in het per ceel kadastraal bekend gemeente Waddinx- veen sectie F no. 1711, gelegen aan de Gou we, Zuidkade F no. 352, zyn door burge meester en wethouders ingewilligd. 1* ëurgerlijke Stand van 25 October tot en met 1 November 1923. GÉBORÉN: Teunis Bastiaan. z. v. M. van van der Stelt en L. G. Burger. Alie, d. v. P de Bruin en N. Ravensberg. Gysber- tus Johannes, z. v. G. J. van der Togt en M. C. J. Staalman. Pieter. z. v. A. de Mik en A. S. van der Flier. Gerrigje Jannigje, d. v. L. A. de Jong en J. van Meyeren. Cornelia Johanna, d. v. J. Rhjjnsburger en J. Noort. OVERLEDEN: Neeltje van Oosterom. 43 gren, echtgenoote van A. de Kooter. Klaasje Steenbeek, 50 jaren, echtgenoote van B. van der Hoeven, ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: A. dc Mik en A. S. van der Flier. ONDERWIJS. Benoeming, de chr. school t© Ameide, hoofd do heer E. de Kuiper, is tot onderwij- benoemd de heer A. R. Bikken. (Draadlooze Dienst.) De overeenkomst met Krupp. BERLIJN, 2 Nov. De Parijsche bladen melden dat de overeenkomst mei de firma Krupp Donderdag is geteèkend. De arbeid werd terstond hervat. De Chicago Tribune meldt in verband met deze overeenkomst dut de heer Krupp uit de gevangenis is ontslagen. De ramp van de zeven Amerikaansche torpedobooten. NEW YORK, 2 Nov. V. D. Het mari- nehof te Washington dat een onderzoek iieeft ingesteld naar de oorzaken van de ramp van de 7 Amerikaansche tor pedojagers op de kust v,an California heeft vastgesteld dat de ramp te wijten is uan een fout van do kapitein Watson en de luitenants Huntar en Blodgatt. Het hof nam verzachtende omstandig heden in aanmerking. -5 wuugons kaas, tesamen wegende 84.615 KG. Men besteedde voor: le kw. f 4861, 2e kw. 35—47, Rykamerk 52—67, allee per 60 KG. Handel traag. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stnnd 767.2 te Biarritz. Laagste stand 748.7 te Vestmaneur. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Noorwesten tot Zuid westen wind. Meest zwaar bewolkt in het Noorden. Aanvankelyk nog kans op regen, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. FAILLISSEMENT C. H. KOEMANS. De curator brengt ter kennis van belang hebbenden, dat door het op het verzet ge wezen vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam dd. 81 October 1923 de uitdeelingalyst in het bovenstaand faillissement verbindend is geworden, en dit faillissement dientengevolge is geëin digd. Mr. M. DE MOL. 9 9 i4 Markt 87.( GOUDA. 1 November 1923. EKN HUIS TS KOOF un de P. C. Bothstraat 74. Voorzien van Gas- en Waterleiding en tevens de lampen. Direct te aanvaarden. Adres: G. SLOOTJES. Lange Tiendeweg 71, Gouda. 8023 8 op de markt te Gouda, EEN ZWART Hf DAMESBONT, geheel nieuw. Verzoeke terug te bezorgen bü A. VAN DAM, Tentweg, Stolwijk.8097 8 In do Réunio Entree Zaal I 1.85, OalerQ I 0.75 Ab. kaarten nog tot Dlnedag ver- krjjgbaar bij J. de VEN 8098 18 Houdt thans Uw hoenders In beweging en voorliet Uw hokken van J. J. don Hollander Zwarteweg 9 - Qouda. Het contract nog niet geteekend. BERLIJN, 2 Nov. De Deutsche Alge- me ine Zeitung spreekt tegen het bericht dat tusschen de vertegenwoordigers van ds Rheinische Westfahlische industrie en de Fransch en reeds een overeen komst zou zijn gesloten. De onderhan delingen duren nog voort, üok een be richt uit Parijs bevéstigd dat de over eenkomst met Stinnes nog niet is on- dtr teek end. De toestand in Saksen weer gespannen. BERLIJN, 2 Nov. V. In Saksen is de toestand weer gespannen. Nade opening van de zitting van den Land- dag stelden de Deutsch nationaleu voor de beöediging van den nieuwen Minis ter-President uit te stellen. Zij kondig den een protest tegen de geldigheid van de verkiezing van Feliisch bij het staatsgerechts'hof aan. De Deutsche Volkspartij die Dinsdag het kabinet Feliisch eeti weLwillende neutraliteit had toegezegd trok deze toezegeing weer in. Zij steunde de verdaging van de beöediging van den minister-presi dent. Üe voorstelling van het kabinet aan den Landdag zal toch doorgaan, doch de regeeringsverklaring zal eerst in de zitting van Dinsdag a.s. worden afgelegd. Dan komt ook in behandeling etjn voorstel van de Deutsche Volks partij tot ontbinding vun den Landdag. Do Deutsche Volkspartij heeft een ver klaring gepubliceerd volgens welke zij het social stische minderheids kabinet slechts wil erkennen onder de volgen de voorwaarden Onmiddellijk! aftre den van het kabinet, op eventueel ver langen van de D. V.-partij en bezetting van de ministeries slechts met die per sonen die een volledige breuk met de communistische politiek van Zeigner waarborgen. De Rynlandschtf republiek. BERLIJN, 2 Nov. V. D. Volgens een belicht uit Dusseldorif aau de Parijsche bladen de Landdag van de Rijn- landsche lepubliek op 11 November bij- ee- kom tin Uit het bezette gebied wor den daden van separatistische terreur geneld. De separatistische beweging in Coblenz. COBLENZ, 2 Nov. De separatisten trachten ondanks het verzet der bevol king, de macht van de regeering der Rijnlandsche republiek te vestigen. Vlie geilde colonnes gewapende, separatis ten trekkSn van stad tot stad om de Rijnlandsche republiek te proclamee- ren Matthes de organisatdr van het plan, hoopt dat tegen het einde van de volgendo week h t grootste gedeelte van het Rijnland in de macht der sepa ratisten zal zijn. Het Britsche Kabinet. LONDEN, 2 Nov. V. D. In politieke kringen voorspelt men een wijziging in het kabinet. Deze zou noodig worden door de wijziging van de handelspoli tiek welke meer en meer in de richting van protectie gaat. Men verwacht dut Austin Chamberlain in het kabinet zai zitting nemen. De a.s. conferentie. ARIJis, 2 Nov. De Fransche regeering heeft de Engeische uitgeuoodiging aan vaard waarin zij verzocht wordt mede te werken bij de collectieve demarche ten opzichte van de Ver. Staten, opdat deze zich zullen doen vertegenwoordi gen op de conferentie van Herstel. Het onderzoek moet zich echter alleen be palen tot de huidige capaciteiten van Duitschland. Overeenkomst tusschen Estland en Letland. STOCKHOLM, 1 Nov. V. D. De con ferentie tusschen Estland en Letland waarvoor gedelegeerden waren de Est- landsche minister van buitenlandsche zaken Akel en de Letlandsche premier Meierovicz is heden geëindigd nadat de volgende belangrijke overeenkom sten zijn geteekend le een definitief grensverdrag waarbij de zuidelijke grens van Estland wordt vastgesteld 2e. een voorloopige douane overeen komst 3e. een verdrag betreffende een definitief verbond 4e een voorloopig handelsverdrag. Da oorlogsschulden werden wederzijdsch geanuleerd. Let land geeft 30 millioen Estlandsche mar ken aan Estland, voor de invaliden, als dank voor de hulp van Estland in den strijd tegen de Russen in 1919 Voorts werd een regeling getroffen betreffen de het eiland Runo. Deze overeenkomsten zijn op het oogenblik van groot belang, daar het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken tracht te komen tot een Zwcedsch-Finsche alliantie. De plannen van een groote Baltische alliantie van allt, staten die zich van Rusland heb ben los gemaakt worden verhinderd dooi de moeilijkheden tusschen Lithau- en en Polen. Daar er ook geen kans bestond op een zuiver Baltische allian tie hebben Estland en Letland besloten tot samenwerking. Deze alliantie heeft dezelfde beteekenis als die tusschen Zweden en Finland n.m. verdediging tegen Rusland. MynwerkersktakiiiK in de Ver. Staten. NEW YURK, 2 Nov. V. D. EU dui zend mijnwerkers hebben het werk neergelegd te Scranton. De pogingen van de plaatselijke autoriteiten om de staKiiig te verhinderen door een be roep te doen op de mijnwerKersiedera- ties zijn vergeefscli geweest. Mr. A. J. M. Vu» de Waei. t Z.VVULLE, 2 N v. V. u. in den ouder uern van üi jaar is m veuruy overie- ueu nu voorzien te zijn vuu de il. H. buciauienten der stervende Mr. A. J. M. Voa de Wuei oud-wetuouder en oud loco burgemeester vun Zwolle De aeparatibteu m Aken. KERKRADE, 2 Nov. V. D. Heden morgen Hebben de separansieu uie per trein versterking neboou gekregen hot utauhuis te Aken bezet eii de ambtena ren daaruit verdreven. Er volgden bloe dige gevechten waurbij verscheidene aocdeu. en gewonaeu vielen. De sepu- ruiisten wierpen met hundgrunuton. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Mr. B. F. Baron v. Hannxma thoe Slootttn. t LEEUWARDEN, 2 Nov. In den ou- deidom vun 84 |uur is ulhier overiedeii JVi» B P. Baron van Hannxma thoe alooten, oud-commiHSuns der Koningin van Friesland, oud-lid der tweede Ka mer Beriyn Brusse 12.92% Stockholm New-York 2.57% WISSELKOERSEN. 1 Nov. 2 Nov. Officieel. 11.54% 11.51% U.Üt>8% 0.002 per milliard, per milliard. 15.12% 14.97% 12.82% 45.77% 0.0036% 44.35 67.95 38.60 2.58% Terwyl de beurshandel vandaag van be scheiden afmetingen was, was de stemming thans weer omgeslagen en werd de koets beweging in dalende richting gevolgd. Van de oliewaarden werden Koninklyke reeds by opening beneden de vorige slotpryzen ver handeld, en daarna liepen ze nog verder te rug. Geconsolideerden waren maar weinig veranderd. Suikerwaarden volgden over het algemeen' iets lager, o.w. in verband met de eenigszins gedaalde suikerprijzen in Ame rika. Van de tabakken konden de Sumatra- soorten zich tamelyk goed op peil houden, rahberfondsen prijshoudend, doch de koer sen verschillen niet noemenswaard met die van gister. De scheepvaartmarkt was stil en bood weinig byzonders. Voor theeaan- deelen was de belangstelling ingekrompen. De Yankeemarkt had een kalm voorkomen doch was vast gestemd. Prolongatie 2% Openingskoersen New-York. 2 Nov„ 10 uur. Berlyn 2%, Londen 447"/w, Parys 585%, Brussel 500%, Italië 449. Zwitserland 1781, Amsterdam 3882, Praag 393%, Christiania 1502, Kopenhagen 1718, Stockholm 2635, Madrid 1335. FINANCIEELS BERICHTEN. Liquidatie of Faillissement van de Hanze-- bank en Hanze-Spaarbank te Utrecht. Gisteren werd te Utrecht een spoedver gadering van voorzitters van alle afdeelin- gen, aangesloten by de Hanze, Bond van R.-K. vereenigingen, van den handeldryven- den en industrieelen middenstand in het aartsbisdom Utrecht gehoude. De conclusie welke aanvaard werd luidt: De vergadering van voorzitters byeen te Utrecht, ter vergadering van 31 October 1923, gehoord de besprekingen, adviseert met algemeene stemmen aan alle qrediteuren en spaarders der N.V. de Hanzeèank. de N.V. Hanze Spaarbank te Utrecht te willen mede werken tot het verkrygen van een minne- lyke liquidatie, daar deze veruit te verkie zen is boven een faillissement, waartoe het. mocht de minnelyke liquidatie niet slagen, qnvermydelyk komen moet. Den crediteuren en spaarders, welke nog niet geteekend mochten hebben, wordt ver zocht zich desgewenscht'te wenden tot den voorzitter van de plaaselijke organisatie. De aanwezigen hebben zich unaniem be reid verklaard alle crediteuren en' spaarders en dus niet alleen de leden dqc organisatie, desgewenscht alle mogelylje inlichtingen te verschaffen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Entente BruxelloiseZwaluwen 22. De Zwaluwen hebben tegen de En tente Bruxelloise 2—2 gespeeld. Stand met rust 12. Voor de Nederlanders hebben Buitenweg en Bul gedoelpunt. BelgiëEngeland 22, Belgii) heeft tegen Engeland eveneens gelijk gespeeld 2—2. Met rust was de stand 1—1. De En- gelschen waren beter, maar schoten slecht. De Belgen speelden voortreffe lijk, vooral de Bie. Scheidsrechte/ Mut- terfr leidde uitstekend. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. Utrecht. 2 Nov. 1923. Op de Kaasmarkt waren aangevoerd 117 OPGERICHT 1715 WOBMERVKKK Fabrikanten van alle aoorten mark „STER" «e W.L. IMS vat de geplombeerde zakken waarborgen kwaliteit E«re-Diploma Party* 2746 84 Twaalf Gouden Medaille* ALS ROOMBOTER ZOO rUNlJ ALBERS CREAMERIES LTD. owruwca ^4. AM8TEQQAM_

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2