C. A. B. Santzinger HEDENMIDDAG OPENING van lint Tabak- en Sigarenmagazijn „DE CLUB" VRAAGT JAEGER s HEEREN ROOKERS C. GROOT WOLLEN SJAALS Wormen „Fermitan" ROTTERDAM Abonneert U op dit blad! GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 3 NOV. 1933 - TWEEDE BLAD Cappenersteeg 6 ondergoederen voor Dames Heeren en kinderen Dames- en Kinderjumpers Markt 18-19 ANTON COOPS Genezing. Antinerven. Adverteert in dit Blad. daarvoor bestaat slechts EEN adres: C. A. NKmiTEirS-RECLAMi 19." 19." 14." Jé**-™"!1'»e%, HOOGSTRAAT 278 a KORTE TIENDEWEG 9 GOUDA in bluf I Alle merken van zuivere overzeesche tabakken. Geen marktgeld I "VI STEEDS S0LIEDE REPARATIE VAN UW SCHOEISEL A. PERDIJK, Reltzstraat 22 Werkplaats Aalt)* baksteeg. S. H. van Loon Birkenhaarwasser en Koko MODEVAKSCHOOL. Het einde der groote coalitie in Duitschland. Naar het zonnigs Zuiden. c beveelt zich beleefd aan voor het leveren van BOUQETTEN, GRAFKRAN SEN, BLOEMENMANDEN, LOSSE BLOEMEN, VAREN TJES, CHRYSANTHEMUMS, enz. enz. bo«7 90 Standplaats: BLOEMENMARKT. Gouwe. Indien niet aanwezig, adres: DROOIST - WIJDSTRAAT 31. ani|MUik«p Anl|slablettan Slompsuiker 3058 10 Slapeloosheid Zenuwtoevallen Zware IJoofdpijn Zenuwkwalen, ONMIDDELLIJKE GENEZING door Per koker 1.50. Chem. Fabriek B. ROOS Co. 78 Jonkerfransstraat. R'dam. «oowel bij volwassenen als bij kinderen verdrijft men zeker en snel met de be roemde Wormpoeders van Jacoba Maria Wortelboer van Oude Pekela, 85 cent per doos, drie doozen ƒ2.40. Verkrijgbaar bij je verkoopers van Wor- telboer's Artikelen. 664 17 Dat U een kleedingstuk kunt koopen voor f 14.75 of voor f 19.75 is niete nieuws, maar om tegen zulke prijzen een kleedingstuk te bekomen waarop U trotsch moogt zijn, dat niet slechts naar de mode is, maar tevens warm, degelijk en duurzaam, Onze serie-aanbiedingen van 114.75 en 119.75 beoogen dus in hoofdzaak Mooie Winter jekker prima kwaliteit aatrakan, lata Warme Winterjekker prima Imitatie lamsvel, elegant model, het artikel van dit seizoen Chique Mantel goede kwaliteit Veloure de Lafnej mod. Jacquard- deaalna 79 buitengewoons Modern# Mantel De Elegante Mantel prima kwaliteit Velours de Lalne., groote bontkraag, mod. etrlkeluitlng mooie Veloure de Lalne, met echt bont gegarneerd Nieuwe Japon prima gekeperd fluweel, met smaakvolle tree- en bontgarneerlng JA.7® K *001 BEZETTE volledige lortiering voorhanden tot in DE ALLERGROOTSTE MATEI Elegant* Japon prachtige kwaliteit gabar dine, shawlkraag met bro- io*atve»t19. 78 De Nieuwste Mantel mooie kwaliteit Velours do Lalne, geplooide kraag en etrlkeluitlng19.73 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT- LEI DEN-GRONINGEN LEEUWARDEN - SNEEK ENSCHEDE HOEK VIADUCT 3107 464 Door een dar Goudsche Firma's zijn wij in staat gesteld san bijzonderen aanbieding te doen in PRIMA KWALITEIT Sigaren en Sigaretten. One deel zal zijn door GROOTE OMZET en KLEINE WINST den werkman te «oorzien wan een;flinke, maar tevens heerlijke, goedkoope sigaar. Bij de opening gewen wij aan eiken kooper wen SO OENT en daarboven, woor reclame, een aardig aowenir. Hoa OROOTER AANKOOP hoe MOOIER VERRASSING. Hat aangewezen adres hiervoor is bij DROGISTERIJ -1- MARKT S. 3079 10 Aangesloten bl| de Vereenlglng voor Modevakscholen te 's-Oravenbafe. Opleiding tot Costumière, Coupeuse en Leerares. Ook gelegenheid voor eigen gebruik te leeren. Voor Leerlingen, die pas de school verlaten hebben; onderricht in Ondergoed enz. Zich aan te melden aan de schoolGouwe 127. 3089 20De Dames VAN HB1JZELENDOORN. de staat van beleg afgekondigd ie, vonden overal plunderingen en samenscholingen plaats, geruchten van algemeene staking gingen rond, hier en daar vielen schoten, ent de politie moest op vele plaatsen ingrijpen. Daarby waren de berichten uit andere plaatsen van zeer verontrustenden aard. In Hamburg schoot men van de daken, in Sak sen patrouilleerde een geheel leger het land af. In de Rijnprovincie werden vele steden bezet door de separatisten, die eene Ryn- land-republiek proclameerden, terwijl ook de Palts iets dergelijks op touw zette, voor- loopig zonder resultaat. Men kan zich niet voorstellen, hoe het is, als men eiken dag zulke berichten krijgt en toch rustig en zoo goed mogelijk zijne zaken moet doen en ver der moet leven. Het eigenaardige daarby is, dat men hier in Berlijn wèi de berichten krygt en dus weet, dat alles aan alle kanten kraakt en ondersteboven gaat, en het toch slechts merkt van de prijzen en de noteerin gen. Dit komt, doordat men sinds den oorlog aan deze ongeregelde toestanden gewoon ge raakt is en hoewel het eene verademing zou z\jn. eens een oogenblik tot rust te komen, moet men zich nu eenmaal erin schikken, en dat doet men dan ook. Het is al een pret tig geval, te weten, dat men geen rijkskan selier is en geen minister en dat men niet genoodzaakt is door zyn ambt, orde te brengen in den Augiasstal van ongerechtig heid, Schieberei, partyconflicten en uit el kaar vallende staten. Zoolang men kan, be- man lederen dag met ander geld, of het deviezen, papiermerken, goud leening, mtemarken, goudmarken of roggenrente- rieven zijn. In de winkeie dar L#ipaiger- straase krijgt men 5 rabat, als men in goudleening betaalt. Bij anderen hangt een prijskaartje, waarop de prijs in goudmark Zwitsersche frank papiermark staat Dat is heel aardig, een soort raadsel-raden. Het einde is, dat men gefolterd door nieuws gierigheid naar binnen gnat om te informee- ,ren, wit nu eigenlijk het voorwerp kost, want het is niet zoo eenvoudig, als men het niet weet. Een eind verder hangt weer een ander plakaat in de uitstalling. Daarop staat n.l., dat de eigenaar der zaak zoo en zooveel gegeven béeft voor de arbeidsloozen en dat hij elke wee^ 20 brooden spendeert', deze man heeft angst, dat de werkeloozen hem zijne ramen bij gelegenheid zullen in slaan en hoopt, op die wijze de gemoederen te kalmeeren. Wat de votoeade dagen aan geld zullen brengen, ia dpos dagen lang aangekondigd, maar het i&pog steeds niet zoover. Wy krijgen n.1. billetjes van 1/10, 34 en V% dollar, m. w. 0.42, 1.06 en 2.10 Mark ,en het vooruitzicht, dat men weer voor pfennigen zal kunnen koopen, heeft de bevolking reeds weer tevreden gesteld. Het blijft echter „Jacke wie Hose", zooals de Berliner zegt, waarmode men betaalt, de hoofdzaak is, dat men genoeg heeft! De drie soc.-dem. ministers hebben hun ontslag ingediend. Aken van separatisten gezuiverd. Arrestaties van communisten. Beieren en het Rijk. Een geschil tusschen de Rijksregeering en de Yorwörts. Pre sident Coolidge over de conferentie. De protectieplannen van Minister Baldwin. De Duitsche Regeering heeft na gehou den besprekingen met de leiders der soc.- democratische party en die der burgerlyke coalitie-partyen de door de soc.-democraten gestelde eischen verworpen. In een officiesus communiqué wordt om trent deze afwyzing gepubliceerd dat de Rijksregeering niet in staat is aan de ge stelde eischen te voldoen. Noch de alge meene buitenlandsche politieke toestand, noch vooral de toestanden ih Saksen en aan de Thüringsch-Beiersche grens laten op het oogenblik de opheffing toe van (top uitzon deringstoestand of de overdracht der uit voerende macht aan civiele personéh. Ook het opgeven van een tydstip, waarop de stel lig wenscheiyke opheffing van den uitzon deringstoestand zou kunnen plaats hebben, is onder de huidige omstandigheden niet mo- gelyk. Deze is afhankelijk van den loop der gebeurtenissen. De vervanging van den mi litairen door den civielen uitzonderings toestand op grond der soc. eischen zou by de Rijksweer, die overeenkomstig de grond wet haar olicht trouw heeft betracht en nog betracht, het voor haar en de Ryksregee- ring ondraagelyk gevoel doen ontstaan, ulsof op verlangen eener politieke party on verdiend wantrouwen in den Ryksweer zou kunnen worden uitgesproken. Als gevolg van deze beslissing hebben de soc.-dem. ministers onmiddeliyk ontslag ge nomen. Opnieuw zal nu een nieuwe regeering moeten worden gekozen, die zich thans al leen tot de kleine coalitie zal hebben te be perken en men is algemeen van oordeel dat de Rykspresident ten derde male Dr. Strese- mann opdracht zal geven een nieuw kabinet samen te stellen. Men acht het waarschyniyk, dat Strese- mann deze opdracht niet van de hand zal wijzen. Het derde kabinet--Stresemann dat zich, zooals wy hierboven reeds opmerkte, tot de kleine coalitie zal beperken, die in elk geval een minderheid vormt, zal dan trach ten voor de belangrykste voorstellen tel kens een meerderheid te verkrygen. Gelukt dit niet, dan zouden eventueel een ontbin ding van den Ryksdag, en nieuwe verkiezin gen moeten plaats hebben. Het einde der groote coalitie is dus toch gekomen. Toenemende verwarring heerscht thans in het groote Duitsche Ryk, Se crisis wordt met den dag ernstiger. Uit alle deelen van het land komen alar- imeerende berichten en men vraagt zich af hoe er voor deze chaos nog een uitkomst zal kunnen zyn. Waren de separatisten er gisteren in ge slaagd het raadhuis te Aken opnieuw te be zetten na het mooie gebouw met kogels en handgranaten zwaar te hebben geteisterd, lang hebben zy van deze bezetting geen plezier beleefd. Op bevel van de hooge Ry'n- landcommissie werd te 3 uur giistermiddag Aken van separatisten gezuiverd en nog wel door Belgische gendarmerie. Dr. Kremers, lid van de „voorloopige separatistische regeering" in Rynland werd •in de Britsche zóne door de Duitsche politie aangehouden en zal wegens hoogverraad voor een Duitsche rechtbank terechtstaan. Hy bleek in het bezit te zyn van een revol ver zulks in stryd met de verordening van de hooge commissie voor Rynland en zal zich hiervoor te verantwoorden hebben voor een Britsche rechtbank van kort geding. Kre mers heeft een Belgische vergunning om wapens te dragen en de Britsche rechtbank zal nu hebben te beslissen, of dit ham het recht gaf een revolver te dragen buiten de Belgische zóne. ingevolge de verordening der Rynlandcommissie mag een dergelyke vergunning alleen worden verleend met het oog op bijzondere omstandigheden van den aanvrager in de plaats waar hy woont. Den nadruk wordt er op gelegd dat in de Britsche zone aan het voorschrilt tegen het dragen van wapens streng de hand wordt gehouden, in overeenstemming met het be sluit der Britsche regeering om geenerlei separatistische onlusten in het Britsche ge» bied te dulden. In Berlyn is men er toe overgegaan een aantal communisten te arresteeren die na de mislukte Putsch te Hamburg zich naar Berlyn hadden begeven om ziohzoo aan hun arrestatie te onttrekken. Dit is hun thans niet gelukt en ook zy zullen zioh hebben te verantwoorden. De berichten uit Betoren, die de „Var- wart s aanleiding gaf te spreken van „drei gend oorlogsgevaar" en het blad deed zin- sj>elen op een burgeroorlog, is voor de Re geering aanleiding geweest dat zy by mon de van den Ryksminister van Binnenland- sche Zaken Sollmann zich heeft gewend tot dén Beierschen minister-president von Knil- ling om inlichtingen over deze geruchten, die spreken van troepenafdeelingen die zou den zyn gesignaleerd en de grens van Thu- ringen reeds zouden hebben overschreden. De „Vorwürts, die in verband met deze geruchten had geschreven dat de Regeerfng tot taak had tegen muitende generaals op te treden, alsook tegen regeeringen die de constitutie Schenden, en dit artikel besloot met te zeggen dat indien de Regeering daar toe niet in staat was zy dan maar moest „zum Teulel gehen", heeft door deze zin snede den toorn van de Regeering opge wekt, en men acht het niet onmogeiyk dat het blad verboden zal worden te verschynen. In Saksen hebben zich tegen het verbod van generaal Müller nieuwe proletarische hondenbehappen gevormd. In de omgeving van Bautzen trekken deze 's nachts het plat teland af, boerderijen en landhuizen plun derend. Te Dresden heeft, wy schreven het reeds, de volkeparty, verschrikt door de ra dicale ministers, die Fellich in zijn kabinet opgenomen heeft, de ontbinding van den landdag geëischt, niettegenstaande het ge vaar, dat by nieuwe verkiezingen een be langrijke aanwinst aan de communisten ten deel zal vallen. Thuringen wordt ook roerig en protes teert beurtelings tegen de rijksregeering of roept haar bescherming in tegen het uit Beieren dreigende gevaar. Berlijntche Brievan. (Van onzen ppecialen medewerker). Berlyn, 31 Oct 1923. De eerste bontmantels luiden reeds den zomer uit; da* begint hier al zeer vroeg. De eerste min of meer koude dag brengt pelsen te voorschyn en op den laten. October wordt de centrale verwarming aan het werk gezet. Het gezellige snforrende kacheltje of de open of gesloten haard is hier vrijwel on bekend; het is óf centrale verwarming, óf een reuzenbakbeest van steen en witte of groene tegels, dat in een hoek der kamer staat en tot aan het plafond reikt. Van gezelligheid is by beide geen sprake, zy staan in de kamer en zyn warm of koud, maar zien er altyd eender uit, leelyk en ongezellig. Misschien zou de Berlyner er langzamerhand toe zyn overgegaan, haarden aan te leggen, maar de oorlog en de via- oorlogstyd zyn er tusschen gekomen en men denkt er meer aan, iets te hebben om in de kachel te doen, dan aan de kachel zelf. De hoofdzaak is, dat men het warm heeft, voor- loopig heeft men geen ty'd aan gezelligheid te denken, althans er geld voor uit te geven. De zorg om het dageiyksch brood Igt over de geheele stad, in welk gedeelte men ook komt. „Daar is het rijke gedeelte, Gharlot- tenburg, Wilmersdorf, Grunewald, daar is het Noorden, het Oosten, waar de huizen dicht opeengedrongen, een gesloten, onaan genaam, somber gezicht hebben, waar ar- armoede geleden, en ook veel gedronken wordt, waar de fabrieken zyn, daar zyn de gedeelten, die vroeger voorstad waren en nu al lang vergroeid zy'n met het stadsbin- nenste, maar toch nog een zeker dorpsach- tig iets hebben, met hunne vele boomen, hun eigen raadhuisje, soms een machtig gebouw. Daar tusschen die straten, die veel huizen, rommelen treinen, ratelen electrische trams, schieten ondergrondsche treinen, in helle kleuren van geel en rood, plotseling uit een tunnel, naar boven, klimmen op een via duct, loopen langs 3, 4 stations, om dan weer in de aarde te verdwynen. In de treinen, op de straten verdringen zich overal de men- schen, iedereen heeft haast, tot zelfs boven op de vele donderende omnisbussen zit men mannetje aart mannetje. Maar waar men ook blyft stil staan, wéér men ook een oogenblik het gesprek van zyn medemenschen beluis terd, men hoort overal hetzelfde: „Morgen kost de trein het vierdubbele!" „Ik wou myne schoenen laten repareeren, daar vra gen zy my twintig milliarden voor!" „Hebt u al kolen ingeslagen, die kosten nu 22 mil liard per zentner", 7,Heb je de gasrekening al betaald?" „Neen, ik wacht, wat de ge rechten zullen zeggen; als zy my afsnjjden, brand ik zoolang ^giroleum of kaarsen!" „wordt maar niet ziek, den dokter én den apotheker kan men tegenwoordig niet beta len!" Dit is begin, midden en einde van elk ■v gesprek, dat men opvangt, de brokstukken, die langs u heen waaien in de groote menig- tk Is dan iedereen zoo matrialistisch gewor- denrdat men over niets anders kan praten Neen, het is de druk, die op allen rust, die veel grooter is geworden, dan een jaar ge leden, de druk van het altyd „geld te kort komen", en van wat de toekomst brengen z&l. Toen verleden week de broodprys eiken dag een paar milliarden naar boven ging en de broodrelletjes begonnen, kochten vele fir ma's met groot personeel meel op en lieten dit door bakkers tot brood verwerken, en aan het einde der week ook wel per dag, be taalden zy hunne bedienden met brooden! Hierdoor hadden de werklieden de zekerheid brood te krijgen, daar de bakkers uitver kocht of uitgeplunderd waren en men da genlang zonder brood zat, hoewel sommigen aan het hamsteren trokken en 14 stuks te- gelyk kochten om voorraad te hebben! Ove rigens hebben de uitbetalingen van het per soneel op alle mogelyke manieren plaats. Iedere branche heeft haar eigen tarief, de banken, importfirma's, expediteurs enz. Dit tarief wordt Vrydags bekend gemaakt. Nu maakt dit tarief dezelfde sprongen als de duurte, zoodat het geld, dat op Zaterdag zou moeten worden uitbetaald wèl de levens- bosten van de afgeloopen week dekt, maar niet die van de volgende week. Dus decre teert de „tarif-Ausschuss" den volgenden Maandag, dat op Dinsdag als voorschot kan worden betaald het dubbele van het week loon der vorige week. Verder neemt het per soneel zooveel voorschot als het krygen kan, in de hoop, dat het Zaterdagsche tariefloon deze voorschotten dekken zal; en das komt altyd uit. Niettegenstaande dezen feitelyk onmogelyken toestand reikt het geld nooit om de eenvoudige reden, dat men niet eens weet, hoeveel de tram den volgenden dag kosten zal. Zoo kwam de ondergrond van Donderdag,, toen zy 200 millioen kostte, Vrijdag op 800 millioen en Zaterdag op 1% milliard. In de afgeloopen week zag het er weer dreigend uit. Hoewel voor het geheele ryk VI. Florence, de schoone stad der bloe men. Oude poëzie en modern proza. De brug der goudsmeden. Flo rence by avond. „Het was in een Italiaansche stad, die ik niet noemen wiL Zy is een schrijn vol kunst, zy is één weelde van antieke en Renaissance- prachten, en haré paleizen zyn als forte ressen, opgetrokken met in facetten gehou wen rotssteenert Deze stad, die Louis Couperus niet noe men wilde, toen hy zyn Kleine Roman van den Italiaanechen prins en de Russische prinses schreef, deee stad is Florence. Want Florence is, meer dan eenige andere stad op het Apennijnsch schiereiland, een „Bchryn vol kunst", een schatkamer van schoonheid, de volmaakt-gestoffeerde salon van Vrouwe Italia, Hoe zegt trouwens al niet dadeiyk de by- aaaas, die Florence, net als andere Italiaan sche steden heeft? Na Milano il Grande en Geneva la Superba, Firenza la Bella De schaoae stad der bloemen fin wie naar Florence gaat, gaat er dan ook riggaiyk alleen heen, om de Ptorentyn- «he kaaetBchatten te tien, deze onvergely- •riyh# verzameling van de schoonste voort brengselen der Renaissance. Want wie naar Florence gaat, in de meening een moderne, levendige Italiaansche stad te vinden, zal be drogen uitkomen. Het stadsleven in deze ge meente van toch ruim twee-honderd-duizend inwoners, is uiterst gering; zóó gering, dat men er s' avonds om negen uur by na geen sterveling meer op straat ziet. Ik heb ver scheidene malen tegen negen uur (den tyd dus, dat alle schouwburgen, concertgebou wen en bioscopen hun deuren openen), door de hoofdstraten en de breede boulevards van Florence gewandeld; en het was er veriate- ner dan in een van de Hollandache hoofd steden in 't holst van den nacht! Zoo is thans Florentia, de stad die een vierhonderd jaar geleden de machtigste, de levendigste en... de onrustigste was van heel Italië I Maar Florence, vroeger „het Italiaansch Athene", heeft thans ode niet meer de pre tentie, een brandpunt te zyn van bruiechend geesteiyk leven. Het ligt er nu zoo rustig, te midden van van het heerlijke Toecaansche landschap, dat, als het niet rondom afgesloten werd door een prachtige gordel van blauw-verne- velde bergen, aan de mooiste gedeelten van onze provincie Utrecht zou doen denken; zóó rustig, dat de reiziger te voren voelt, in een stad te komen waar hft verleden ge heiligd wordt, omdat het beden erzoo veel minder schoon is. Dat verleden is dan ook van een superbe schoonheid. Men wordt er aanstonds door getroffen wanneer men een paar straten ver heeft geloopen en zteh plotseling bevindt voor de groote kathedraal van Florence. Deze reusachtige kerk, die geheel opgetrok ken is van kleurig marmer wit, roze, groen, blauw en zwart ia roede van de schoonste, die Italië bezit. De kleurenacha- keering in dit marmer, dat wel door een meesterhand ia gegroepeerd, is van een on- vergelykelyke teerheid, die het geheel by- na doet voorkomen ala een aquarel van enor me afmetingen. En de praehtig-architecto- nische vierkante toren die, zooals vele kerk torens in het Zuiden, op eenige metera af stand van de kerk staat, en die ook geheel uit marmer van dezelfde teere kleurenpracht is gebouwd, vormt met de kathedraal een geheel van by na tooverachtige schoonheid. Men hoeft niet meer dan één straat verder te gaan, om een andere der voornaamste kostbaarbeden in deze antieke schrijn aan te treffen. Ik meen: het Palauo Vecchio (het Oude Paleis) op de Piaaza Signoria. Op dit ruime plein, dat zoo oud ie als de stad Florentia zelve, verryat het Palauo met zyn slanke, maar toch imposante toren, als een onoverwinlyke Middel eeuwsche burcht. Binnentredend door de hoofdpoort, die geflankeerd wordt door het beroemde David-beeld van Michel Angelo en het min- der-beroerode en véél minder mooie Hercu- les-en-Cacus-beeld van zyn rivaal en benty- der Baccio Bandinelli, komt men in een BU al dit verontruatende nieuwa uit het land aeive komt thans nog het bericht dat President Coolidge het „welicht nutteloos" acht om door te gaan met het plan voor een conferentie. e e e In Manchester heeft de Britsche premier medegedeeld voornemen» te zyn, rechten te heffen van geïmporteerde fabrikaten, die in Engeland werkloosheid veroorzaken, doéh geen rechten te heffen van tarwe en vleench. Baldwin noemde protectie het eenige mid del, dat de werkloosheid zal kunnen doen op heffen. Niemand, zoo zei hy, kan zeggen wanneer -de. economische toestand ia Europa weer stabiel aal zyn en de tyd dat Brittani* op zich zelf moef vertrouwen, ie dan ook thans gekomen. Baldwin legde er den nadruk op, dat het economisch stolsel ven Engeland er eer een moest zyn van doelmatigheid dan van begin sel, en indien men het werkloosheidsvraag stuk wilde best rij do^ moest men zyn toe vlucht nemen to|r radicale en drastische maatregelen. Naast zyn tariefvoorstallen en zyn plan nen tot ontwikkeling van het rijk, stelde Baldwin zich voor een onderzoek in te stel len naar het beste middel om den landbouw te helpen en de oppervlakte bouwland te handhaven. De markten, die wy vroeger hadden, aldus de premier, zyn voor ons ge- sloten door de beperkingen van regeerings- ,optre<len. Laat er dan hier een regeerings- optreden «yn om die markten weer te ope nen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Met bettrekking tot een eventueelen teiugkeer'van den Duitechen ex-kroon- princ verneemt de Tel. nog dat op zijn verzoek, naar Duitschland terug te mo gen keeren, dal reeds tijdens de regee- rinfe van het kabinot-Cuno gedaan iq, door het kabinet-Streeemann met alge- meeue stemmen gunstig beschikt is. In derdaad zou hem reeds een pas ver strekt zijn. ENGELAND. In meer dan driehonderd steden en boroughs in Engelund en Wales zijn gMeron gemeenteraadsverkiezingen ge houden. De uitslagen uit 83 vau de voornaamste districten, die te midder nacht binnen waren, wezen uit dat de arbeiderspartij een gedeelte van het vroeger( verloren terrein herwonnen heeft en de liberalen nieuwe tegensla gen hebben gehad. Da, verliezen vari de conservatieven zijn ook grooter dan hun winsten. De winsten en verliezen der partijen waren de conservatieven winnen 30 en verliezen 47 zetels, de liberalen win non er 12 en verliezen er 36, de arbei derspartij wint 66 en verliest 38 zetels, de onafhankelijken winnen 28 en ver liezen 24 zetels. Koning George van Griekenland een gevangene der regeering? In monarchistische kringen in Athene bestaat groote ongerustheid over het lot van Koning George, die, naar in genoemde kringen wordt beweerd, een gevangene is, misschien niet in het Pa leis, doch zeker binnen de landsgren zen. Hij staat onder voortdurende be waking. Officieel werd de vorige week bekend gemaakt, dat Koning George had afgezien van de reis naar Belgrado ter bijwoning van den doop van den Kroonprins van Joegoslavië. De waar heid is echter, dat hem niet was toege staan het land te verlaten. Een eereburgereachap voor Lloyd George. Southampton hoeft Lloyd George uit- genoodigd, bij zijn terugkomst de vol gende week Vrijdag uit Amerika in Engeland, het eereburgerschap van de stad te aanvaarden. ITALIË. Volgens een bericht uit Milaan aan d* Parijsche Journal zou Mussolini van plan zijn twee socialisten in zijn kabi net op te nemen, Enrico Ferri, oud-di recteur van de Avanti, zou minister'van justitie worden en Angelo Cobrini, een gematigd socialist, zou de portefeuille vau economische zaken krijgen. Volgens een berichtgever van de New York Times heeft in drie staten van net Zuid-Westen, n.l. in Texas, Arkansas eigenaardig soort van binnenhof, dat ge deeltelijk niet en gedeeltelijk wel een zolde ring heeft Verschillende breede trappen voeren Wer naar de hooge r-gelegen étages, maar slechts één van deze trappen is voor den vreemdeling, die zich meer interesseert voor antieke schoonheden en kostbaarheden, dan voor moderne kantoormeubelen (het Palaoso Vecehlo dient tegenwoordig als Florentynsch stadhuis), van belang. Deze trap voert namelijk naar de historische appartementen: de Zaal der Vijfhonderd, waar reeds in de vyftiende eeuw de groote raadsvergaderingen werden gehouden; de zalen van Leone X., die een schat van kunstweiken bevatten; en vooral de vertrek ken van Leonora da Toledo, waarin nog zóó volkomen de oude atmosfeer ie bewaard ge bleven, dat men er, ook dank zy de verla tenheid en de byna volkomen stilte van dit gedeelte van het paleis, zich kan wanen in de Middeleeuwen te leven. Zittend in de hooge, statige stoelen voor de groote schouw, waarfaf-een half-veremeuki stuk boomstam ligt, en vóór zich ziend de kleine bidkapel van donker en verguld eikenhout, ia het bijna of men^Mt ruischen der satUnen en fluwee- len mantelfeNtm zich heen hoort, en of de bloei van Ploftatia en de macht der Me dici» nog ongeschonden zyn. Maar eilaeyl Als men uitziet door oen •der vensters, die uitkomen op de binnen plaats, en men hoort hoe uit de tegenover liggend# vensters van hetzelfde gebouw het en Oklahoma, de Ku-Klux-Klan, zoo veel politieke» invloed, dat de verkie zingen auu de leden van hot geheime genootschap een zeer sterke pgritio ver zekeren. In de staal Texas bek)ben tfb Ku Klux-Klanners reeds een meerder- hokt in beide Muizen van het Congres. In Arkannes en Oklahoma oefonen zij v grouton invloed uit, doch geen wéUe- lijko mocht. Daar kan met de komonde verkiezin gen wel verandering in komen maar een groot deel van de bevolking wil tieuvoudig niet hooren van de invloed van geheime en terroriseeronde genoot schappen op het staatsbestuur. Deze goedgevonden zullen zich dat ten sterk ste verzetten tegen de K.-K.-K.-candi- Üuton, ion een felle verkiezingsstrijd stoat voor de deur. FRANKRIJK. Allerheiligen. Het „eeuwige vuur". .De Allerheiligen-dag ia (Donderdag te Parijs op plechtige wijze herdacht. Het bezoek aan de kerkhoven was we derom zeer groot meer dan 550.000 personen hebben, alleen te Parijs, hun gestorven betrekkingen eer bewezen. Op het graf van den Onbekenden Sol daat legden de president der republiek en mevrouw Millerand, alsmede de«»- gcertng en tal van vereenigingen bloe men neer. Den geheelen dag defileeMie do Parijsche bevolking langs de Mc de Triomphe. 'a Avonds werden voor het eerst twee toortsen naast het graf ontstoken, als hulde aan den onboken- deu strijder. Thans is ook definitief beslotpn dat er voor altoos één fakkel ftan het graf zal blijven branden dit „eeuwige vuur" zal door eeti speciale wachter nacht en dag worden onderhouden. T8JMGH0-SL0WAKUE. De verbeurdverklaring van de bezittingen der Hababurgers. Het opperste administratieve gerechts hof heeft zich ernstig bozig gehouden met do vraag, of do vroegore aartsher togin Maria Theresia Dorothea alsnog meet beschouwd worden als lid van het geslacht Habsburg-Lothariugen, ton ge volge waarvan haar goederen zouden zijn verbeurd verklaard. Do Tsjecho- Slouaaksche minister van binnenland- sche zaken had beslist, dat zij deel ult- muakte der oude dynastie, waartegen over thans het Ho! heeft beslist, dat krachtens het familiestatuut der Habs- buigers de aartshertogin door haar hu- v el ijk heeft opgehouden te bohooren tot de familie Habsburg. Dientengevol ge zal de Tprkeurdverklaring ongeldig worden verklaard. ZUHX.AFRIKA. Mevr. SmuU «n Mevr. Botha to <ti polUM. De vrouw vanl den Zuid-Afrlkaan- sfhen premier, mevrouw Smuts, en de weduwe van generaal Botha toonen po litieke belangstelling. De eerste zal een aantal redevoeringen houden over verschillende politieke en sociale on derwerpen. De eerste heeft zij uitge sproken in een bijeenkomst te Zout- pausborg, waar zij over de arbeiders beweging in Australië heeft gesproken. Mevrouw Botha is bozig om in West- Transvaal en elderB te spreken ten be hoeve van de Zuid-Afrikaansche vrou wenpartij. Een goudmUn ontdekt. De Zuid-Afrikaansche bladen deelen mee, dat men te Pretoria en elders zeer veivuld is over de outaekking van een goudmijn, die als de voornaamste ont dekking" van goud in Transvaal wordt betchouwd. Tusschen de plaatsen Ar gent en Abor n.l. is op de grondopper- vlakte goudhoudende aarde géyonden en dieper ook onder den kleiachtigen grmd. De klei zelf bevatte een «marien- lijke hoeveelheid goud, ongeveer 2 4 9 ons per toa. Een maatschappij is opgericht om éen dieper onderzoek in te stellen. DENEMARKEN. De werkloosheid. Het aantal Ingeschreven werkloosen in Denemarken steeg dè vorige week met 774 tot 20.754 tegen ongeV. 33.000 tn dezelfde week van het vorige jaur. iretik en ««rinkel van de ontelbare schrijf machines der „Burgerlyke Stond" naar buiten komt, dan 1b de betoovering al heel «PowHï gebroken, en laat men zich maar liefst weer zoo gauw ipogeiyk naar den uit- gwng van het Palnszo Vecchio brengen. met de Hft.lt Zoo is zelfs het hart en de vroeger zoo onaantastbare kern van deze oude Lihiën- 8t«d gemoderniseerd en voor een goed deel van sjjn poëzie beroofd. Maar niettemin heeft sich nog een groot aantal der antieke Florentynsche merkwaardigheden weten te handhaven. Zoo byvoorbeeld de Oude Brug over de Arno, tegen welke brug aan weers zijden over de heele lengte kleine huisjes gebouwd zUn, minstens veertig JL getal, die alle gebruikt worden als goudsnWswinkels. Al sinds de veertiende eeuw synjEtou win kelhuisjes speciaal voor de gouddmMen ge reserveerd, en mag in geen enkel er van een ander hedrjjf worden uitgeoefend. En toen in 1901 op dsM brug een gedenkteeken werd onthuld, was het dat van den beroemden beeldhouwer Benvenuto Cellini, die te vens...... beeldhouwer was! Ia hier de tradi tie niet eervol gehandhaafd gebleven? SIMON KOSTER.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 3