SI I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 62*Jaargang Maandag 5 November 1823 Mo. 15381 OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. HET GELUK DER RIJKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Beieren’s actie tegen Berlijn. t-l FEUILLETON. den dat Elke goede daad vindt haar loon in zich zelf. jedragen maatre- gereed te hou- -uaten zullen op- 30M •10 Sovjet-Kusiand koestert plannen om de Duitsche communisten ie huip te komen. In een bijzondere zitting van de Derde Inter nationale kwam men tot de conclusie dat het oogenblik gekomen is de vastberaden poging der Duitsche communisten om alle burgerlijke instelling in hun land omver te werpen en er een communistisch regime in te stellen te steunen. Voorts werd het plan opgesteld om onnuddellyk, nadat de commu nisten in Duitschland er in geslaagd zou den zijn het bewind in handen te krijgen, een Duitsch rood leger te vormen. ilet roode leger zou dan op zóó groote sterkte worden samengesteld, dat alle Duit- sche werkloozen er in konden worden op genomen. Op die wijze zou het leger popu lariteit verkrijgen. Ook werd tot in bijzonderheden een plan uitgewerkt, volgens hetwelk naar de groote Duitsche steden graan uit Rusland zou wor den gezonden over zee en door de randsta ten. 1 b<jge- komngin Zweden, (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. 7 GOUISIIIE COURANT. ENGELAND. Toetanchamen. De onderzoekingen in de graftombe van Toetanchamen zijn weder begonnen. Ver- moedeljjk zal de Egyptische regeering, die d« tombe als haar eigendom beschouwt, er pp staan, dat de berichtgeving vooortaan niet meer ab tot dusver in handen van Howard Carter blijft, doch dat alle bladen en nieuw «bureaux, die correspondenten ter plaatse hebben, gelijke rechten zullen ver krijgen. In Engeland duurt de strijd om protectie voort. Reeds worden de nieuwe algemeene verkiezingen aangekondigd. In alle politieke partijen overheerscRt de meening, dat de vrouwelijke kiezers bij deze gelegenheid een buitengewoon belangrijke rol zullen spelen. De conservatieve agenten in de verschillende districten zijn reeds tot de conclusie gekomen, dat de vrouwelijke bevolking groote bezwaren koesterde tegen het heffen van een invoerrecht op levens middelen. De pas afgelegde verklaring van den premier, dat hy de levensmiddelen van zijn tarieven zal uitsluiten, heeft dus de taak der conservatieve agenten belangrijk gemakkelijker gemaakt. sche grens zien voorbijsnorren. Alle strijd organisaties staan onder zijn opperbevel. Feitelijk oefent hij in de'geheele streek de dictatuur uit. De Beiersche landpolitie ligt den strijdorganisaties geen stroobreed in den weg, maar steunt ze integendeel. In de laatste dagen zijn wapens en uitrustings stukken in wagons uit München aangeko men en op klaarlichten dag door manschap pen van de landpolitie uitgeladen en in de kazernes gebracht. By massa’s vluchten de menschen uit Beieren naar Thüringen uit angst voor de strijdorganisaties, voorname lijk Joden en lieden, die voor vervolging vreezen, omdat zy bekend staan als com- munistisch-gezind. Nog wordt gemeld da$ in München gis teren onder groote belangstelling een mili tair gedenkteeken is onthuld voor de 13.000 in den oorlog gevallen inwoners van Mün chen. Onder de aanwezige corporaties wa ren ook stormtroepen van strijdorganisaties in volle uniform met stalen helmen op en met vaandels en muziekkorpsen. In weerwil van den uitzonderingstoestand marcheerden deze troepen in gesloten gelederen door de straten. Ln Berlyn ziet men dit alles met bezorgd heid aan en naar verluidt verwacht men in derdaad een oprukken naar Berlijn door de Beiersohe ongeregelde troepen. 'Verwacht wordt een oprukken langs de linie Kosoacn- Vvaederüieid-Coburg-Neusiadt. Dit alles was voor de Duitsche Kegeermg aanleiding be sprekingen te houden en in deze gehouden xvimistenaad weid den Minister van Ktjks- weer, de heer Gesler, opgei gelen te treffen en treem den, die tegen de national» lukken. Generaal Reinhardt, een der betrouwbaar ste officieren van de Rykaweer, kreeg van Minister Gesler opdracht tot het ontwerpen van een verdedigingsplan tegen de Beier- sche troepen. Nog verluidt dat kapitein Ehrhardt dezer dagen in Berlyn is geweest en daar bespre kingen heeft gevoerd met de nationalistische leiders. te geven, als men iemand kon vinden die dankbaar was voor wat men gaf iemand van zijn eigen vleesch en bloed' Het gaf niet zulk een voldoening om aan hen te geven, die niet tot ons be- hooren, die geen aanspraak op ons heb ben. Zulk een geven was een verraad van de individualistische overtuigingen en daden van zijn geheele leven van al zijn ondernemingen, zijn werk, en zijn zelfbeheersching van het groote en trotsche principe, dat zich met hem vereenzelvigd had, evenals geschied was bij tienduizendtallen van Forsytes vooi hem nog geschiedde bij tiendui zenden in het tegenwoordige, en zou blijven geschieden bij tienduizenden in de toekomst. Ei terwijl hij daar stond te kijken naar de met stof bedekte bladeren van de laurierboom en, het prasperk met de zwarte vlekken erin, de bewegingen van Balthasar, werd hem de heerlijk heid van het naderend oogenblik eenigs zins vergald door de gedachte aan het lijden van die vijftien jaren, waarin hem het wettig genot ontzegd was. Eindelijk kwam de jonge Jolyon, in genomen met zijn werk en apgefrischt dooi de uren, die hij in open lucht had doorgebracht. Toen hij hoorde, dat zijn vader zich in den salon bevond, vroeg hij haastig, of mevrouw Forsyte thuis was, en toen hij een ontkennend ant woord kreeg, slaakte hij een zucht van verlichting. Daarna plaatste hij zijn schildersgereedschap zorgvuldig uit het gezicht, in de kleine kleerkast, en ging ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bazorgkring) 1—5 regelt ƒ1.30, elke rtgel meer JQ25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer /0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentitin de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing 5 aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ve rantsoenen die hij had moeten door maken, hadden zijn natuurlijke gevoe lens niet ondennijnd in buitengewoon praktischen vorm dacht hij aan reizen, aan het toilet van zijn vrouw, de op voeding der kinderen, een pony voor Jolly, en duizend andere dingen maar ook kwamen hem Bosinney en. zijn ge liefde in de gedachte, en het afgebro ken lied van de merel. Vreugde M tra gedie t Wat zal het zijn Wat zal het zijn? Het oude verleden het bittere, smartelijke, hartstochtelijke, wonder volle verleden, dat door geen geld te rug te koopen was, dat door niets in al zijn vurige lieflijkheid kon worden her steld was weer voor hem verrezen. Toen zijn vrouw binnenkwam, liep hij dadelijk op haar toe, en nam haar in de armen en geruimen tijd stond hij daar zonder te spreken, met gesloten oogen, en drukte haar tegen zich aan, teiwijl zij met verbaasde, aanbiddende, weifelende uitdrukking in haar blik naar hem opkeek. HOOFDSTUK XXVII. Reis naar de hel. Op den morgen na zekeren nacht, waarin Soames eindelijk zijn rechten had laten gelden, en als echtgenoot was opgetreden, ontbeet hij alleen. (Wordt vervolgd.) naar binnen. Met karakteristieke beslistheid begon de oude Jolyon dadelijk over de zaak in kwestie. „Ik heb mijne beschikkin gen gewijzigd, Jo,” zeide hij. „Je kunt in het vervolg wat ruimer leven ik heb een duizend pond per jaar op je vastgezet om dadelijk in te gaan. June jml bij mijn dood vijftig duizend pond flmjgen, en jij de rest. Die hond van Tou bederft den tuin. Als ik jou was, zou ik geen hond houden I” Basthasar zat in het midden van het grasveld, en bekeek zijn staart. De jonge Jolyon keek naar het dier, maar zag hem slechts vaag, want zijn oogen waren vochtig. „Het is niet ver van de honderddui zend af, mijn jongen,” zeide de oude Jolyon „ik dacht dat het goed was je dit te zeggen. Op mijn leeftijd resten mij niet veel Jaren meer. Ik zal er niet verder over spreken. Hoe maakt je vrouw het? en groet haar hartelijk voor mij.” De jonge Jolyon legde zijn hand op de schouder van zijn vader, en daar geen van beiden sprak, was deze zaak hiermee afgedaan. Nadat hij zijn vader naar het rijtuig had gebracht, kwam de jonge Jolyon in den salon terug, en stond op de plaats waar de oude Jolyon had staan kijken naar den kleinen tuin. Hij trachtte zich duidelijk te maken wat dit allee voor hem beteekende en, Forsyte als hij was, openden zich voor zijn geest ver gezichten van bezitde jaren van haL Oproeping van stormtroepen. 4- I - - J I In soc.-democratische kringen in Berlijn ging Zaterdag het gerucht en ook de Vor- warts publiceerde het, dat de Beiersche ge zant te Berlyn Dr. von Preger, de Ryks- regeering er op attent had gemaakt, dat de onwettige Kampfverbünde van Hitler, die in Noord-Beieren verzameld zyn, met een inval in Thüringen dreigen, indien niet'te Berlijn binnen 24 uur een dictatuur van rechts zou zyn ingeteld. Dit bericht dat reeds direct door de Beier sche Regeering werd tegengesproken, wordt thans ook blijkens een officieel staatscom- muniqué van den Minister-President ont- kend en het communiqué verklaard dat het. bericht van de Vorwarts betreffende het tot de Rijksregeering gericht ultimatum een boosaardig verzinsel is. Ondanks deze be sliste tegenspraak en ondanks de berichten in de rechtsche pers, die er op uit is het contra-revolutionaire gevaar, dat van de zyde der Beiersche regeering dreigt, te ver doezelen, komt in de Kreutz Zeit. de Duitsch nationale leider, graaf Westarp, openlijk voor den dag met d« meening, dat, voor zoover hem bekend ia, en het kan hem bekend zijn er geen twijfel bestaat, dat inderdaad aanvallen uit Beieren niet meer te voorkomen zullen zijn, wanneer er niet spoedig een Rijksregeering komt, die aan de verlangens van Beieren beantwoordt. Graaf Westarp maakt van de gelegenheid gebruik te verklaren, dat hij niets moet heb ben van Stresemann’s vóórnemen de zaken voort te zetten op de basis der kleine coa litie zonder de sociaal-democraten en zonder de Duitsch-nationalen. Hy zegt, dat de N.- Duitsche „vaterlandische” organisaties evenmin als de Beiersche in deze regeering vertrouwen zullen hebben. Dit wil dus zooveel zeggen dat Beieren er niet aan denkt aan den eisch van de ryks- regeering tot afzetting van generaal von Lossow te voidpen en slechts bereid is te onderhandelen met een Rijksregeering, die von Kahr past, djw.z. met een Duitsch-na- tionale Rijksregeering. En by dat alles, dat ondanks de officieele tegenspraak wel degelijk den indruk maakt van een verzet tegen de Rijksregeering, houden berichten over de militaire maat regelen en de voorbereidingen die in ge heel Beieren worden getroffen aan. Men zegt wel dat de volgens alle regelen op touw gezette militaire onderneming be doeld is tegen de communistische stroomin- gen in Thüringen, maar inderdaad zou de Beiersche landpolitie tot een afweer daar van ten volle in staat zijn. Geruchten gaan er dat Woensdag 7 November de dag zal zyn waarop de aanval uit Beieren zal be ginnen, de Jong-Duitsche orde evenals de Militair vertoon te München. Plannen Sovjet-Rusland. De a.s. conferentie. De strijd om protectie. btaiilhelmhond zou reeds een mobilisatie- bevel hebben gekregen. Goburg, de hoofdstad van het in 192U met Beieren vereenigde voormalige hertogdom Goburg-Cotha, moet reeds den indruk ma ken van een soul in ooriogstyd. Auto s en motorrijwielen met soldaten in uniform en behoorlyke bewapening vliegen door de stra ten en in beide logementen, waar de com mando’s der strijdorganisaties zyn inge- kwartierd, is het een voortdurend komen en gaan van ordonnancen en koeriers, zooals in een hoofdkwartier het geval is. De sterkte der troepen wordt geschat op ongeveer twee regimenten op oorlogssterk te. Er zyn echter sterk gewapende reserven elk oogenblik beschikbaar. De strijdorgani saties zelf beweren, dat zy geen ongere gelde troepen zyn, maar door de Beiersche regeering ingesteld. In een proclamatie van een Jong-Duitsch stormregiment beroept dit zich zelfs er op, door de Beiersche re geering te zyn opgeroepen. De fabrikanten in de omstreken van Co burg worden geprest hun arbeiders terstond vry geven ter vervulling van hun plich ten. Daarbij wordt er op gewezen, dat de Beiersche regeering heeft bepaald, dat het optreden van de strijdorganisaties of zoo als zy zich zelf noemen: „Beiersche nood hulp” niet bemoeilijkt mag worden en den arbeiders de loonen moeten worden <Tóor betaald. De troepen zyn de laatste dagen sterk uitgebreid, zij het niet met arbeiders dan toch met werkloozen, die in sommige plaatsen van het district tot 10 der be volking uitmaken. De nieuw-aangeworvenen ontvangen volledig onderhoud en een hooge belooning, de laatste dagen 10 milliard per dag. Hoe men komt aan de geweldige be dragen, waarover men beschikt, is eenvou dig een raadsel. Levensmiddelen worden in de omliggende dorpen gerequireerd, die toch alle doodarm zyn. De troepen bestaan in hoofdzaak uit jongelieden; er zijn echter ook tal van ouderen by, die in den oorlog heb ben gediend en die met hun volle wapen rusting in huis, afwachten tot zy worden opgeroepen. Vrijdag j.l. is te Coburg een algemeen ap pèl gehouden. Aan Von Kahr werxl een te legram gezonden, waarin hem verzocht werd terstond bevel te geven tot den opmarsch tegen Thüringen. Tegelijkertijd werd te Bamberg een vergadering gehouden van den Wickingerbund, waar de eisch werd gesteld dat kapitein Ehrhardt terstond als dictator zou worden uitgeroepen. Ehrhardt is de lei der van dit alles en treedt thans niet meer achter de schermen op, maar volkomen openbaar. Men kan hem eiken dag met ad judanten in een auto aan de Noord-Beier- De belangstelling voor de separatistische beweging is door dit alles weer eenigazins op den achtergrond gedrongen, al wordt dan toch gemeld dat de beweging zich nog steeds uitbreid. Dr. Kremers, een der leiders der separatisten, die vroeger Roomsch-Katho liek geestelijke was, werd door de Engel- sche Krygsraad tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. In zijn requisitoir wees de ambtenaar van het O.M. den krijgsraad er op, dat ongeregeldheden, zooals in de Belgische zone waren voorgevallen, in de Engelsche zone nooit zullen worden geduld, en dat de Engelschen het verbod van wa pens dragen streng zouden handhaven. der 1” te hooren en hem te zien komen aanrennen en het zachte, kleine hand je van Holly langs zijn wang tè voelen. Maai hij zou het niet doen. Er was iets plechtigs in de zaak, waarvoor hij indeld, i(e hem uitrei. huis Te Barys hebben nog steeds diplomatieke gedachtenwisselingen plaats aangaande de jongste bewoordingen der gemeenschappe lijke uitnoodigmg tot een nieuw onderzoek der schadeloosstellingen, welke de Euro- peesche geallieerden zooals was voorgesteld aan de Vereenigde Staten zouden zenden. Het Britfiche ontwerp, hetwelk geringe wij zigingen van woorden bevat, zooals het door de Belgische Regeering was voorgesteld, is tlians door alle Europeesche geallieerden, met uitzondering van Frankrijk, aangeno men en goedgekeurd. kwam en voor die was afgek zou hij niet spelen. Het amuseefl er aan te denken hoe hij met tw< ken van zijn pen, den indruk van die hier aan alles in dit kleine zoo duidelijk ontbrak, kon herste len hoe hij die kamers in een grootei huis kon vullen met voorwerpen van 1 unst, van Baple en Pullbred hoe hij kleinen Jolly naar Harrow en Oxford zou kunnen zenden (hij had geen ver- treuwen meer in Eton en Cambridge, sinds zijn zoon daar was); en hoe hij do kleine Holly de beste muzikale op leiding kon laten geven het kind had een merkwaardigen aanleg. Terwijl hij deze visioenen zag, die aandoeningen wekte waardoor zijn hart dankbaar klopte, stond hij op, en ging bij het raam staan. Hij keek neer op het kleine, ommuurde tuintje, waar de pereboom, voor zijn tijd ontbladerd, met schrale takken in den langzaam neervallenden mist van den herfstmid dag stond. De hond Balthasar liep aan het eind van het tuintje, met den staart over zijn gevlekten, ruigen rug gekruld, snuffelde aan de planten, en plaatste nu en dan zijn pooten tot steun tegen den muur. De oude Jolyon peinsde. Welk ander genot bleef er nog oVer dan om te geven Het was prettig om 98) - Het was heerlijk te denken, dat hij ten laatste den jongen tot een veel rij keren man zou maken dan die zoon van James was, die „man van bezit” en het was heerlijk aan Jo te geven, want hij had zijn zóón lief. Noch de jonge Jolyonj, noch z’n vrouw waren tehuis (de jonge Jolyon was nog met terug van den Botanischen Tuin), maar het kleine dienstmeisje zei, zij hem elk oogenblik verwachtte. „Hij is altijd op het theeuur thuis, meneer, om met de kinderen te spelen.’ De oude Jolyon zei, dat hij zou wach ten en ging geduldig in den verbleek te, kalen salon zitten, waar, nu de zo- merhoezen waren weggenomen, de oude stoelen en canapé’s in al hun versleten heid voor den dag kwamen. Hij ver langde er naar om de kinderen zij zich te laten komen en hen naast zich te hebben, hun lenige lichaampjes tegen zijn knieën Jolly’s „hallo, grootva- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. deloostelling ten bedrage van 240.000 gul den ingedieod, omdat zy haar de gedegen heid van haar echtgenoot zou hebben af handig gemaakt De eischerea is de vroe gere mevrouw Wendell Philips, dia *ich verdienstelijk heeft gemaakt met, en be kendheid heeft verworven door haar werk ten behoeve van de invalide soldaten. Zjj verklaart in haar petitie, „dat <le gedaag de, die mijn zuster is, my de liefde en ge negenheid, die myn echtgenoot my toe droeg, heeftonttroggeld en gedurende eeni- gen tyd pogingen heeft gedaan om, en er ten slotte in is geslaagd, hem te bewegen mij te verlaten.” De Huwelijksplechtigheid te Londen. Gisteren werd te Londen onder groote belangstelling net nuweiyg vuitruKkeu uu- senen den ziweodsciien Kroonprins en Loui se Mountbatten, doenter van de nuurkieaiu van nuiord Haven. i>e plechtigheid vond plaats m den ko- mnklyken kapel en werd ingezegend door den aartsbisschop van Canterbury. Het huwelijksinzegening werd woond door den komng en de I van hngelanu, den koning van den prins van Wales en een anderen zoon van den Engelschen komng, de komngin- moeder Alexandra en een groot aantal an dere leden der Engelsche en Zweedadw koninklijke families. Ook waren nog tegenwoordig de konin gin van Noorwegen en de koningin van Griekenland. Een viertal Gneksche prin- cessen traden als bruidsmeisjes op. Toen het jonge paar de kerk verliet, werden zy door een dicht opeengepakte menigte welke door een stevig politie-cor- don op een afstand werd gehouden, harte- lyk toegejuicht. Het bruidspaar vertrok des avonds naar het landgoed „Rest Harrow” toehehorewte aanlord Astor en gelegen nahü Sandwich alwaar de jonggehuwden de wittebroodswe ken sullen doortrengen. BINNENLAND. De RegeeringKrisis. Naar do Tel. verneemt doet te *»-Ora- venhage hot hardnekkig gerucht de ron de dat in parlementaire kringen ern stig rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat de vorming van het BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een merkwaardige eisch tot schadeloos stelling. Diefstal van genegenheid. De vrouw van prins Nikolaas von der Lippe Lipski, die een rechtatreeksch af stammeling zou zyn van graaf Simon VI van Westphalen, heeft tegen haar zurfter mevrouw Gertrude Schroeder, een rijke weduwe te New York, een eisch tot scha-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1