Mijnheer PIRROEN Mijnheer PIRROEN Mijnheer PIRROEN LAATSrE BERICHTEN. Bsurs van Amstsidam. kabinet zal worden opgedragen aan den voorzitter der Tweede Kamer, mr. D. A P. N. Kooien. Deze zou voor zich dan de portefeuille van financiën reeer- vetren. Het blad veatigd er de aandacht op dat mr. Kooien tot de voorstemmers van de Vlootwet behoorde. De Rechtsche fractieleider* bij H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Zaterdag ten paleize te 's-Gravenhage ter conferentie ontvangen de heeren Dr. W. H. No- lews, Mr. V. H. Rutgers en Mr. d. Schok ling, voorzitters reap, van de R.-K., de A.-R en de Christ.-Hi&t. fractie in de Tweede Kamer. De Koningin terug naar het Loo. H Mde Koninging is Zaterdag weer uit 's-Gravenhage naar Het Loo terug gekeerd. Bezuiniging bü de Arbeidsinspectie. Gp de Vrijdag gehouden vergadering van het K.-K. Vakbureau met ue bestu ren van zijn aangesloten Bonden, is o.m medegedeeld, dat bij de Arbeids inspectie voor ontslag ii| aanmerKing komen drie inspectrices van den arbeid, één adj.-inspectrice van den arbeid, één inspecteur van den havenarbeid, zes technische ambtenaren bij de arbeids inspectie, drie controleurs van den ar beid, één scheikundig ingenieur, drie administratieve ambtenaren '2e klasse, drie administratieve ambtenaren 3e klas se, één schrijver, 16 tijdelijke schrij vers en één bediende. Niet zal worden voorzien in de va- cuiures voor één inspecteur van den arbeid, drie inspectrices van den ar beid, twee opzichteressen van den ar beid, één technisch ambtenaar bij ,de Ha\en-arbeidsinspectie, terwijl drie op non-activiteit gesteld ambtenaren niet meer voor herplaatsing in aanmerking kernen en tien vacatures van do begroo ting geschrapt zullen worden. De Postchèque- en Girodienst. Mededeel in gen van Regeering» wege. De aangekondigde interpellatie-Boon betreffende de centralisatie van den postchèque- en girodienst zou de gele genheid bieden, dat in de Tweede Ka mer de mededeelingen van regeerings- wege zouden worden verstrekt, waar naar het publiek reeds langeren tijd uit zag Doordat de dag voor deze interpel latie moest worden uitgesteld kon thans ten gevolge van de inmiddels ingetre den politieke omstandigheden in de Tweede Kamer deze aangelegenheid niet meer in behandeling komen, waar om Van officieele zijde thans het vol gende wordt medegedeeld. Openlijk wordt erkend, dat de toe stand, waarin de postchèque- en giro dienst is geraakt inderdaad van dien a«ru is, dat de verontwaardiging daar over bij de rekeninghouders ten volle begrijpelijk en gemotiveerd is. Over de hoofdoorzaken van de mis lukking wordt het volgende gezegd In het begin van 1922 werd besloten tot de centralisatie over te gaan na on derzoek in het buitenland. Toen heeft de postchèque- en giro dienst zich gewend tot de M. A. B. O. om advies in te winnen, hoe op de meest economische wijze de administra tie zou kunnen worden gecentraliseerd. M A. B. O. heeft advies uitgebracht, ging daarbij uit van de gedachte, dat met behulp van pons- en printermachi- nes de gecentraliseerde administratie moest worden ingericht en onderhou den. In dit feit, dat na een buiten- landfcch onderzoek en met de weten schap van de aldaar deugdelijk geble ken werkwijze aan een derde, die bui- MOItQENAVOND Haalt U al plaataan ton liet postgirottedrijl staat, hoe be- kv aam uau overigens ook, advies werd gevraagd, ligt de kiem van de huidige moeilijkheden. hen viertal hooidoorzakan van de moeilijkheden is le. Gebrek aan voldoende voorberei ding bij den overgang. ze. Onvoorziene gebeurtenissen. 3e i usschentijdsche verandering der voorschriften. ie. Het overhaaste opmaken der sal do s van de rekeninghouders op den datum der centralisatie (24 Augustus) door de 370 postkantoreu. In den breede wordt uiteengezet dat t personeel in onvoldoende aantal ge schoold was, de nieuwe ponsmacliuies uier accuraat werden bediend, de voor oefening niet voldoende is geweest. De overhaasting waarmede de centralisatie moest tot stand komen maakte dat ook op postkantoreu fouten werden ge maakt, voorts wordt naar voren ge bracht het optimisme van den directeur. Het onderzoek naar de juiste begin saldi's per 24 Augustus had tot resul taat dat op 22 October 19.600 rekening houders nog niet aan het verzoek om hun saldi op te geven hadden voldaan; als gevolg waarvan, zoo zegt ue minis ter, het tijdstip waarop de dienst weef" zal kunnen, worden geopend, weer wordt vertraagd/ De minister bepleit verder de recht matigheid van de sluiting en komt aan het eind van zijn breedvoerig b9toog tot de conclusie dat tot decentralisatie met meer zal worden overgeguan. Op welke manier het groot aantal zeer gedupeerde rekeninghouders spoe dig aau de hun toebehoorende gelden zullen komen, en waaronk de rekening houders die behoorlijk inlichtingen vra gen, geen antwoord ontvangen, daur- over spreekt de minister geen woord. Een burgemeester die er genoeg van heeft. De heer Roggeveen, die 43 jaar bur gemeester geweest is van Opperdoes, heef} naar aanleiding van oneenigheid tubscheu de linksche en rechtsche raads leden, tegen 1 Januari 1924 ontslag ge vraagd. Plotseling overleden. Te Voorburg is plotseling overleden 59 jaar oud, de heer J- Schelling, chef do bureau bij den provincialen water staat van Zuid-Holland. GEMENGDE BERICHTEN. Een legaat aan Tessetschade. Wijlen mevr. liose-Molewater te Giavenhage heelt aan de vereeniging l'esselschade aldaar gelegateerd f óO.OuO waarvan voor de foudskas zelf f 23,000 en voor het Zegers Veeckenslonds (het opleidingsfonds) ook f 25.000. Voorts heeft de overledene gelega teerd aan het Kinderziekenhuis te s- Gravenhage f 100.000. De concurrentie van de autobus. De autobusdiensten der Geldersche Stoomtram hebben het personenverkeer zoo tot zich getrokken, dat b.v. op het traject DoetinchemZelhem, waar een directe concurrentie tusschen bus en trein bestaat, aan het station der Ned. Spcorwegen gedurende de maaud Octo ber slechts zijn verkocht 40 kaartjes tweede en 20 kaartjes derde klas. Dat is dus twee reizigers per dag, waar voor zes treinen dagelijks visa versa loopen. Actie van het Spoorwegpersoneel. In het Theater Caré heeft de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel Zondag een congres gehou den, met het doet te demonstreeren le gen de door de Directie van de Ned. Spoorwegen op verzoek van het thans afgetreden ministerie voorgestelde loons verlaging met 10 Na afloop van het congres verzamel den de congressisten zich op het Am- stelveld waar 'n stoet van apoorw egman- nen werd gevormd werd die met banie ren de stad doortrokken naar 't Beurs plein. Gedemonstreerd werd met roode INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AvanVALKENBURG'S LEVERTR •LEEUWARDEN* 2718 10 kaarten die zichtbaar werden meege dragen waarop te lezen stond het spoor wegpersoneel zal strijden tegen verla ging van het levehspeil. F1NANCIEELE BERICHTEN. N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Het bestuur vau de N.V. Hanzebauk hoeft tot de aandeelhouders eter bank een circulaire gericht. De aandeelhouders, die tot nog toe niet aan de verplichting tot volstorting overeenkomstig net besiuit van den raau van toezicht en directie hebben voldaan worden in deze circulaire bij herhaling uitgenoodïgü, alsnog ten spoedigste vol te storten, subsidiair een regeling te treffen met den directeur van net ve trokken bijkantoor der instelling. Bij gebrekq Hiervan, zal, overeenkomstig net bepaalde bij art. der statuten, worden overgegaan tot het berekenen utner rente van 5 pet. over het te stor ten kapitaal, onverminderd de verplich ting tot onverwijlde volstorting. Het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisuom Haarlem lieett gelijktijdig een cireirculaire van den volgenden inhoud tot de ledeii-aandeeihouoers gericiit „In aansluiting op bovenstaande uie- dedtelingen van den raad waarin wij ter kemua brengen dut op de centrale raadsvergadering van de Hanze ui het Bisdom naariein, gehouden op It Otfto- btr te Leiden, met algemeene stemmen o.m. de volgende* stelling werd aange nomen „De huidige crisis-gebeurtenissen In} enkele iimuuensiauü&oaiiken bewijzen geenszins de ondoelmatigheid noch de onbestaanbaarheid van soortgelijke in stellingen. Zij zullen niettemin ook bij midden- slaudsbauken, die buiten de eigenlijke crisis staan, de maatregelen van reor ganisatie verhaasten, welke anders wel- liclit langs meer geleidelijken weg wa ren doorgévoerd. Dit betreft met name de uitbreiding van het gestorte aandeelenkapitaal, de bevordering van disconto, de verlaging van het totaal crediet en van het maxi mum crediet per cliënt en de sterkst mogelijke verlaging van het onkosten- cijfer Op deze grondslagen blijven ook krachtens de ervaring, voldoende mo gelijkheden voor'een rendabel bedrijf aanwezig. Waar uit het met algemeene stemmen aanvaarden dezer stelling opnieuw ge bleken is, hoezeer de besturen en afge vaardigden unaniem prijs stellen op liet krachtig voortwerken onzer bankinstel ling, vertrouwen wij, van al onze leden- aandeelhouders de meeste medewer king te mogen verwachten. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat onder de bestaande omstandigheden iedere verdere storing in eigen kring veumeden dient te worden en adviseert aandeelhouders derhalve, alleen in drin gonde gevallen gebruik te maken van do diensten der plaatselijke commissies welke zoo noodig bij de betalingsrege lingen der vol te storten aandeelen hun bemiddeling bereidwillig zullen verlee- neu. Het bedrijf der N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem heeft gedurende vijf maanden geheel uit eigen krachten stand gehouden onder groote moeilijk heden, welke nog aanmerkelijk ver zwaard werden, doordat van aandeel houders zelve niet de steun is uitge gaan, die onder de gegevqn omstandig- 1-eden verwacht had mogen worden. Nog steeds beslaat gelegenheid, om op deze houding terug te komen, door tl ans, al dan niet gebruik makend van de regelingen, waarbij geleidelijk het beoogde doel kan worden bereikt, met de volstorting van het aandeelenkapi taal de versterking van het midden- standscrediet krachtig te bevorderen MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 5 November. Aanvoer 294 vette runderen, 173 vette en graskalveren, 715 varkens, bok ken of geiten, 1846 schapen en lamme ren. Prijzen le kw. f 115% 117%» 2o kw. f 110—105, 3e kw. f 1—0.95 Ossen le kw. f 110—105, 2e kw. f 1— 0.95, 3e kw. f 0,85—0,75 Kalveren le kw. f 150—189, 2e kw. f 130—110, 3e kw. f 1—0.90 Schapen le kw. f 0.90 -105, 2e kw. f 85-75, 3e kw. f 65 55 Lammeren le kw. f 105120 var kens le kw. f 82—86, 2e kw. f 80—76, 3e kw. f 7470, licht soort le kw. f 75 -78. Woerden, 5 November 1923. Aangevoerd 130 partijen 5850 stuks, wegende ongeveer 29250 K.G. le soort f 50—53, 2e soort f 46—49. Gestempel de f 50—58. Zwaardere f 58. Handel traag. Rotterdamsche Vlasmarkt. 6150 blauw 125—160, 1000 grauw 120— 160, 2300 wit 40—120, 2100 geel 125— 160. STADSNIEUWS. GOUDA. 5 November 1923. Vervanging Burgemeester. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat zij hebben besloten, in verband met het daaromtrent bepaalde in artikel 77, le lid der Gemeentewet, den heer A. J. IJssel- stijn Azn. aan te wijzen om den Burge meester bij ongesteldheid, afwezigheid of -ontstentenis te vervangen en als diens plaatsvervanger de wethouders de heeren P. D. Muylwyk, C. H. Koemans, F. L. J. Lafeber, in de volgorde als hierboven ver meld. „Gevaarlijke helling". De Hollandsche Tooneelvereeniging onder leiding van Ed. W. de Blauw en Willem Hunsche geeft Dinsdag 13 November in den Grooten Schouwburg een opvoering van „Gevaarlijke Helling", blijspel in drie bedrij ven van Curt Kraats en Max Real. De wagen met bloemen van d A. A. L. uit Boskoop werd Zaterdag* door een vrachtauto aangereden, waarbij zijn wa gen en voorraad bloemen geheel werd ver nield. L., die beweerde, dat dit voor hem een schade van c.a. ƒ30 beteekende, heeft bij de politie aangifte gedaan en daar het nummer van de vrachtauto bekend is, zal de eigenaar de schade wel moeten vergoeden. Een vechtpartijtje. Door een 60-jarigen koopman is bij de po litie aangifte gedaan, dat hij Zaterdag op den openbaren weg is mishandeld door zeke ren H., wonende in den Boschweg. Voorstelling van „de Amsterdammers". Voor een matig bezette zaal werd in den schouwburg gisterenavond door „De Am sterdammers' opgevoerd ,De Apachen Ko ningin", spel uit het Parysche nachtleven in 5 bedrijven. Het stuk weüxl goed gespeeld, hoewel de hu'p van den souffleur niet overbodig bleek; de inhoud kon ons minder goed voldoen. Volks- en Schoolbod. In de afgeloopen week werden in het Volkabad verbruikt 237 sproeibaden en 184 kuipbaden Het schoolbad werd bezocht door 1228 kinderen. Afd. Gouda van den Neutralen De afdeeling Gouda van den Neutralen Bestuurdersbond houdt een openbare ver gadering op Dinsdag 6 November, des avonds 8 uur in de Bovenzaal van „Het Schaakbord". Het woord zal gevoerd worden door de heeren van der Jagt en Kooiman. De heer v. d. Jagt zal spreken over: „Donkere Tijden", de heer Kooiman over: „De belangen van overheids- en semi-over- heidspersoneel en der werknemers in het al gemeen". morgenavond U al plaatsan Nutsdepartement Gouda. De afdeeling Gouda van de Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft het volgende pro gramma voor het a.s. seizoen opgemaakt: 26 November, 's avonds 8 uur zal de heer M. van Lokhorst spreken over: het zonne land Mejico. Geschiedenis, bevqlking, zeden, legenden, gewoopten, landschap, moderne en prae-historische Kunstuiting. 100 licht beelden zullen bet gesproken woord aan- vullen. 12 December, 's avonds 8 uur zal Mevr. Antoinette van Dijk een kunstavond geven met medewerking van den heer Const, de Mulder, bariton en Mej. Jeanne Hulsker, pianiste. Op 3 Januari 1924 spreekt Mevr. W. L. poëzie in ons leven. 21 Februari, 's avonds 8 uur optreden van Arnhems Mannenkwartet en ten slotte 20 Maart 's avonds 8 uur de heer Dr. J. W. van der Sleen over nieuwe onderzoekingen in de ijs- en druipsteengrotten van het DachsteJn- gebied in Oostenrijk (met lichtbeelden, na tuuropnamen). Concert Harriet van Emden en w(j het muziekliefhebbers nog 2e abonnementsconcert van het Concertbureau van Dr. de Koos op heden avond in den Grooten Schouwburg, waar de Amerikaansche zangeres Harriet van Em den zal optreden. Wy laten hier eenige critieken vojgen: Nieuwe Rotterdamsche Courant: nét ge luid heeft zijn sterk bekorende eigenschap pen: het is nuweelzacht van prachtig blank timbre en vol welluidendheidziehier een zangeres, die aan alle eischen, welke het „Bel Cante stelt voldoetwy hebben in haar een zeer bijzondere zangeres leereu De Maasbode: Wat Harriet van Emden bereikt heeft, grenst aan het idealeDe ontroering ondergaan en ze toch beheer- schen, om ze des te zuiverder door de me nigte te laten ondergaan, dat doet Harriet van EmdenWelk een prachtig be- heerschte ademtechniek, welk een fraai „Bel qinto", welke gave toonvorming over de geheele linie, die van groote omvangrijk heid is. Nieuwe Courant. Het ia, een groot genot zoo stillekens naar dit mooié zingen te mo gen luisterenZy schenkt ons iets waar de waarde niet van te onderschatten valt... het is alles even rein en ongerept van intonatieAls zy voor u zingt is het als of een vriendelijke vrouw u een bloem aan biedt Thai ia-Theater. In „Thalia" gaat deze week het diepaan grijpend hoofdnummer „Meineed", met de bekende filmartist William Farnum in de hoofdrol. Deze film heeft goede eigenschappen, is spannend van het begin tot het einde der zevende acte en leerzaam voor degenen die hun drift nog niet kunnen beheerschen; te vens wordt aangetoond dat wraakzucht veel belooft doch weinig geeft. „Holandsch Nieuiws" geeft den Haag in het teeken van de Vlootwet, meetings en demonstraties van de communisten; het be zoek van de Amerikaansche kruiser „Pitts burg" aan Rotterdam en een belangrijke hondententoonstelling te Zwolle. Voor het komisch gedeelte zorgt de twee- acter „Jalousiemisère", een vermakelijke ge schiedenis van een echtpaar dat elkaar we- derkeerig wantrouwt op het punt van hu welijkstrouw; beiden nemen een detective in den arm. Door misverstand komt het tot grappige scènes met aan het slot verzoe ning der partijen. Het journaal bevat nieuws op velerlei gebied. Explicatie en or kest zijn deze week bijzonder goed verzorgd. Wedvluchten van duiven. Bij de duivenwed/vluchten van de post- duivenvereeniging „De Zwaluw" alhier, behaalde op de oude duivenvlucht de heer F. G. IJsselsteyn met 73 punten, op de jonge duivenvlucht de heer Chr. G<?uka met 65 punten, op de oude en jonge dui venvlucht de heer A. v. d. Pool met 65 punten, de kampioensprijzen, terwijl laatst- BRIEVEN UIT FRANKFURT A. MAIN. (Van onzen bijzonderen medewerker.) Frankfurt a. M., den lsten Nov. '23. De rol die Beieren gaat spelen in Duitach- land is van zóó groote beteekenis voor de verdere ontwikkeling der binnenlandscne politieke verhoudingen in het Rijk, dat het waarschijnlijk wel zal interesseeren iets over de Beiersche politieke onruststokers te lezen. Toen 'k verleden najaar in Beieren ver toefde (móói woord), werd my al gauw bij gebracht, dat de „Preusse" voor de meeste Beieren nog immer geen dikke vriend was doch zij hem nog als den Duitschen aarts vijand beschouwen. Het eens zoo machtig®, later in 1870 Pruisen loyaal terzijde staande Beieren van het over-oude huis Wittelsbach, ziet in het Duitsche Rijk nog altijd den Noord-Duitschen Statenbond met het bar- sche gezicht van den trouweloozen soldhten- staat Pruisen. Het voelt zich meer aange trokken (bjjzonderlyk Zuid-Beieren) tot de aangrenzende verwante Duitsch-Oostenryk- sche landschappen, als Salzburg, Tyrol, enz. De rechtsche reactie in Beieren vertoont o.a. onder sterk nationaal-cultureelen in vloed, een eigen karakter, waardoor zjj zich in zelfstandige, Beiersche groepen heeft ge organiseerd. De linksch-reactionairen, de Communis ten, zyn hier practisch van weinig beteeke nis. De bedreiging voor de Duitsche Repu bliek komt in Beieren voornamelijk van rechts. Bü de Putsch-verijdeling van j.l. Maart, werd door de diverse, elkaar vijandige par- tü-Jdaden zoo 't een en ander uit de school geklapt, waardoor men zich een juister be grip heeft kunnen vormen omtrent de ver houdingen in het verhitte politieke leven. De rechts-bolsjewisten, die de bestaande Beier sche staatsvorm en republikeinsche Rijks- constitutie op drastische wijze om zeep wil len brengen, hebben zich, al naar gelang hunner gebekt-zijn, verdeeld in drie, pro grammatisch zich onderling wezenlyk schei dende, groote partijen. Zy etiketteeren zich als: anti-bolsjewisten, en meteen daarom te moeten vechten tegen al Ietwat Communist, Sociaal-Democraat of Democraat heet. Hoe wel zy in dezen stryd samengaan, bestaat toch ten opzichte huprfer motieven en uit eindelijk doel, geejmzins overeenstemming. Het is juist 't upreenloopen hunner byzon- dere interessen geweest, dat tot nog toe 't succes van hun Putsch-pogingen onder de daaraan gestelde verwachtingen heeft ge houden, ja, men kan zelfs zeggen, dat hun ouderlingen scherpe belangentegenstellingen reeds eenige malen een beraamde staats greep hebben voorkomen. Naar wezen het meest Beiersch. is de groep der Particularisten. De prominente menschen van deze party zyn, Ex-Kroon prins Rupprecht, de tegenwoordige General- Komissar von Kahr. Dr. Heim etc. Zy be oogen een lossere verhouding tot het Ryk, wenschen Beieren op feuderalistische wyze een zelfstandiger positie toegekend in het rüksverband, gepaard gaand met een terug keer van het in 1918 onttroonde Huis W3t- tel*ach. In één moeite door zou dan de vroegere Donau-Mlonarchie aan het nieuwe koninkrijk worden geplakt, en al dit moois onder versterking van den clericalen invloed over de geheele linie van het maatschappe- lyke leven. Merkwaardig is. dat vele dezer heeren by de uitvoering hunner Putsch plannen rekenen op de beslissende hulp van Frankrijk, in den vorm van een uiterst wel willende neutraliteits-houding. De relatie met de Franzosen wordt natuurlijk altyd stijf ontkend, met weinig succes echter, daar toch steeds bij gerechterlyk onderzoek der Putsch-affaires de verbindingen met de geheime agenten van Poincaré aan 't licht zijn gekomen. Zeer bekend is het geval met reeds genoemlen Dr. Heim. Deze particu- larist onderhandelde reeds in 1919 met de Franzosen over het stichten van een Rheln- bund; hy verlangde een hechte aaneenslui- tirtg van Beieren met Vorarlberg, Stiermar ken en Boven-Oo8tenrijk. Ook met de vol gende oplossing zou hy nog tevreden ge weest zyn: een vergroote vroegere Duit sche Rheinbund, Hannover. West-Duitsch- land tot aan de Elbe en een vereeniging van Zuid-Duitschland met Oostenrijk. Natuurlyk zou Beieren by deze politieke constellatie de hegomoniestaat in het Zuiden worden. Deze affaire werd voor eenigen tyd weder actueel wegens de beschuldigingen tegen Dr. Heim geuit door Mr. Baker, perschef van Wood- row Wilson, in zyn boek over de verhande lingen by het vredesverdrag van Versailles („Memoiren en Documenten over het ver drag van Versailles"). Een ander separatistisch, naar Frankryk georiënteerd hoogvetfraadzaakje, was 't, in 't voorjaar ontdekt zfi. Fuchs-Machaus com plot. Voor Frankrulc trad hierbü als ver bindingsman op, d/ le lt Riohert, Fransch propagandachef ia het Saar- en bezette ge bied. De tweede groep vormen de eigenlijke fascisten, zich noemendNationaal-Socia listen. Hun held is Adolf Hitler, de Oosten- ryksche schildersgezel, die juist van de week tot Beier werd gedoopt. Hy houdt, v.n.1. in München, wilde opzweenende reden, scheldt met flink-veel schuim op de lippen op Ryksregeering en op ietwat getemperder wijze op het Beiersche staatsbestuur. Ge reüsseerd modern demagoog. Kwam na den oorlog als artne luis naar Beieren, rydt nu in een keurige eigen wagen door München's dreven. Z'n lyfblad is de dikwyls verboden kryschen.de „Völkischer Beobachter", een courant zonder weerga, in Holland tenmin ste. Myn hospita mist geen enkele van zyn heerlijke reden; na 't lezen van zooveel „völkisch-bewuste" mannentaal is ze altyd zonder mankeeren ,,begeisterd!T' Ze is 56 jaar; begeisterd zei ze. Hitler is voor som mige zyner vereersters de Messias, voor de meeste zyner aanhangers (byna uitsluitend jong volk) „de sterke man", die Duitschland weer op de been zal stellen. Hjj is de fabri kant van de z.g. stormtroepen, gewapende benden, die openlijk hun militaire velddienst oefeningen houden en na afloop, zonder eenige politioneele belemmering door de straten van München marcheeren. Verleden Zondag nog leverden ze 'm dat. Een deel van zyn regimenten staan nu met de Bri gade- Ehrhardt, een andere rechtsche kry ga- organisatie, aan de Beiersch-Thüringsche grens, om z.g. 't „marxistische" Thiiringen in bedwang te houden. Behalve hun gewo ne bewapening zyn de heeren uitgerust met lichte en zware machinegeweren, artillerie en moddern communicatie-materieel! De nationaal-socialisten zijn niet clericaal, noch bepaald monarchistisch of particula ristisch; hun streven is de Joden hun poli tieke rechten te ontnemen, zoo mogelijk te verdry'ven, de communisten en sociaal-de mocraten met geweld te onderwerpen. Zy willen dit bereiken door een van Beieren uit gaand dictatorschap in te stellen voor ge heel Duitschland. 't Sprak onlangs in een Berlynsch pen sion aan tafel een reeds bejaarde dame, aan hangster van Hitier, dewelke fee my ge durende onze, natuurlyk politieke conver satie verzekerde, dat „een kleine (joden) progrom van tyd tot tyd in Duitschland buitengewoon wenschelyk was en reinigend op onze gemeenschap zou inwerken! Zy glimlachte, by deze lieflyke idee. Een anti semitisme, dat we goddank in ons landje Holland niet kennen. De derde reactionaire party is de z.g- „Ludendorffgroep. De leider van deze par ty, onvervalscht representant van kazerne- „Hoch-Kultur", bekend door zyn uitzichta- looze va-banque krygspolitiek van 1918, waardoor ex-Kaiser Wilhelm II zyn exile in niet geringen mate aan hem heeft te dan ken, stelt nu reeds eenige jaren zyn intri gante macht in werking tot vernietiging dér jonge Duitsche Republiek. Generaal Luden- dorffs groep is anti-clericaal,anti-particu laristisch en wenscht 't vroegere Pruisisch- militairistische regime tot heerschappy in Duitschland te brengen. Als Pruisisch be roepsofficier is deze adspirant-dictator na tuurlyk ook anti-semiet; telt zyn meeste aanhangers onder de vroegere actief:offi- cieren en andere Noord-Duitsdhe elementen. Groot is ook zyn invloed op de Reichswehr, het officieele Duitsche republikeinsche leger waarin juist in den laatsten tyd veel rechts- radicale individuen werden opgenomen. Genoeg voor deze keer, in m'n volgend episte hoop Tc wat te vertellen over de on- derlingen belangen-conflicten dezer z.g. va derlandredders. genoemde ïfcet 151 punten het kampioen schap over bet geheele jaar behaalde. Agenda: 6, 12, 19, 26 Nov. R.-K. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg, telkens des avonds half negen, üonierenties voor niet-Kathoüeken, door Pater F. Hen- drichs S. J. 5 Nov. 8 uur. Groote iScliouwburg. 2e Abon nementsconcert Harriet van Hinden en jaap Spaanderman. 6 Nov., 8 uur. Boe. de Kéunie. 2e Abonne mentsconcert Hartvel t-lcwartet. 6 Nov. 10 u. v.m. Gemeenteraad Haastrecht. 6 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Rotterd. Hofstad TooneeL 6 Nov. 8 uur. Bovenzaal „Het Schaakbord". Openbare Vergadering afd. Gouda Neu trale Bestuurdersbond. 7 en 9 Nov. 7% uur. Gebouw Daniël. Exa mens E. H. b. O. 7 Nov. 10 V» uur. v.m. Stolwijk. Gemeente raad. 8 Nov. Soc. Vredeabest, 714 uur. Prysspelen om wild. 12 en 19 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Cur sussen Dr. L. J. v. Holk voor de Volks- universitei. 13 Nov. 8 u. Groote Schouwburg Hollandsch Toneel- V ereeniging. 19 en 22 Nov. Soc. Ons Genoegen. Prijsape- len voor de leden. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek A. H. Teepe, Gouwe 130, is deze week tot en met Vrydag 9 November, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur 's avonds, en des nachts. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. In de aankondiging betreffende de Raadsvergadering hebben wy vermeld, dat deze Woensdag zal worden gehouden, dit was niet juist, de vergadering heeft Dins dagmorgen 6 November plaats. OUDERKERK a. d. IJSSEL. In de Vrijdagmorgen gehouden Raads vergadering, die door alle leden werd bij gewoond, is de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1924 na uitvoerige behan deling met algemeene stemmen vastge steld. Er zal 10.000 minder belasting worden geheven en het vermenigvuldl gingscyfer daalt van drie tot twee. Even eens werd de begrooting voor de Water leiding goedgekeurd, alsmede een wyziging der gemeenschappelijke regeling, tot ge bruik making van de o.l. scholen te Gou da door leerlingen uit onze gemeente. SPORT EN WEDSTRIJDEM. VOETBAL. Onze Zondag-publicatie. De publicatie der voetbal-uitslagen, op Zondagnamiddag, vindt in toenemende ma te belangstelling by het sportlievend pu bliek. De uitslagen, die vanaf half vyf in den namiddag tot ca. 6 uur met korte tus- schenpoozen door onze draadiooize telefonie worden opgenomen, worden door velen met belangstelling tegemoet gezien, en velen hebben er niettegenstaande de slechte weersgesteldheid, die Zondag aan Zondag is, gaarne een uurtje voor over om voor ons bureau te blyven tot alle uitslagen binnen zyn. En gedurende den ganschen avond, tot in het late avonduur zelfs, ko men de sportliefhebbers en liefhebsters uit Gouda en omgeving naar onze verlichte vitrine om van de uitslagen kennis te ne men. Naarmate het spelseizoen vordert, zal ongetwyfeld wanneer er teekening komt in de standen, die belangstelling nog meer toenemen. Wy blyven by zoo groote belangstelling met deze publicatie des Zondags voort gaan. Uitslagen van Zondag 4 November. N. V. B. AFDEELING I. le klasse. Rotterdam: VOC—HW i—4 Schiedam: SVV't Gooi 1—2 Haarlem: RCHHFC 5—2 Zaandam: ZFC—Feyenoonl 2—3 AFDEELING II. le klasse. Rotterdam: ExcelsiorHaarlem 22 Leiden: ASCStormvogels1—5 Dordrecht: ODS—Blauw Wit1—0 's-Gravenhage: Quick-^HBS 13 Utrecht: UVVSparta 01 AFDEELING III. le klasse. Tiel: TheoleHengelo 01 Njjmegen: Quick (N.)—Enschede00 Deventer: Go AheadU. D01 Enschede: Ensched. Boys—ZAC 2—2 Almelo: HerculesVitesse 31 AFDEELING IV. le klasse. Maastricht: MW—Alliance 3—1 Tilburg: Willem II—PSV 3—0 's-Bosch: WilhelminaBredania 11 Breda: NAC—NOAD 1—2 Bergen op Zoom: DOSKO—iBVV 1—1 AFDEELING V. le klasse. Leeuwarden: LeeuwardenBe Quick 04 Leeuwarden: FrieslandVeervdam 34 Groningen: VelocitasFrisia40 Winschoten: WW—Achilles 2—2 2e klasse B. Utrecht: HerculesOlympia 0—2 Hilversum: Hilversum—DOS 10 Utrecht: KampongVelox 22 Amersfoort: HVC—DONAR 2—3 Gouda: Gouda—Zeist 10 Alphen—Vlos"*'7—0 «-Gravenhage: Celeritae—VDS 05 s-Gravenhage: DW-RVC 1—2 Leiden: UVSLFC 2—2 Reserve 2e klasse. Rotterdam: Sparta IIIFeyenoord III 03 Rotterdam: VOC III—SW II 0—7 ^ooda: Olympia IIFortuna II 20 u 4e klasse. MAAS—Bodegraven 8—2 Gouda: GSV—Fluks 2—2 g. v. a Wedstryduitslagen van Zondag 4 Nov. le kiasseA Woerden 1—Vivantie 133 ONA 2Alphia 1 00 le klasse B: Moordrecht 1Gouda 2 22 Schoonhoven 2Olympia 3 aügek. GSV 2Haastrecht 1 algek. 2e klasse A: Olympia 4—Alien 3 afgek. 2e klasse B: ONA 3Zwervers 1 afgek. Zevenhuizen 1Oudewater 1 algek. Gouda 3—ALTO 1 afgek. 3e klasse A: Waddinxveen 1Bodegraven 3 30 3e klasse B: Stolwyk 1—Schoonhoven 3 00 Bergambacht 1—Gouda 4 3—0 Oudewater 2—GSV 3afgek. 4e klasse A: ALTO 3—ONA 5 afgek. Vriendschap 3Gouda 5 13 Waddinxveen 3GSV 4 11 4e klasse B: Gouderak 2Vriendschap 2 45 Schoonhoven 4Bergambacht 2 afgek. Overzicht in Rotterdam lorceeme a.V.V. een ver- lassenue i overwinning op v.O.o., tei- wyi voor dezeude ie awieeimg tGooi van S.v.V., R.G.H. van H.F.G. en heyenooiü van de Zaandammers naar verwaentang wonnen. Voor de 2e afdeeling bracht het Dordt- sche O.u.ü. de verrassing van den dag, door de iavorite blauw Vvit met een 1U overwinning vrywel alle kansen op het kampioenschap te ontnemen. Na zwaren stryd deelden Excelsior en HaarLem de be.de punten en de leiders in deze afdee ling Stormvogels wonnen zooals ze wilden van Je nog te zwakke ex-2eklasser A.S.C. HJJ.S. sloeg Quick onverwacht met 31 omdat hier aan een verdeeling der punten werd gedacht. Sparta behield den goeden weg door de bekende Sparta-Piet" gewe zen, met een overwinning in Utrecht, waardoor ze eenige plaatsen steeg. Voor du 2e klasse B behaalde „Gouda" haar derde overwinning. De rood-zwarten van het sportterrein bevochten na goeden stryd, vooral van de zyde der middenlinie een keuri ge 20 overwinning op Hercules, waar door ook zy eenige plaatsen stegen. Ge zien de plaats die beiden op de ranglyst innemen zal de ontmoeting van Zon dag a.s., waarin de plaatselyke clubs el kaar op het „Gouda"-veld ontmoeten, spannen. Hilversum ging door met over winnen, terwyl H.V.C. in Amersfoort door ging met verliezen. De Olympiareserves behaalden een aar dige overwinning op eigen terrein, terwyl G. S. V. voor de 4e klasse haar eerste winstpunt binnenhaalde. De Bodegraven- sche Voetbalvereeniging verloor in Maas sluis, waardoor onze stadgenooten O. N. A. door niet te spelen bovenaan de ranglyst GoudaZeist 10. Voor deze ontmoeting was buitengewoon veel belangstelling, ca. 1500 toeschouwers waren toch aanwezig toen Gouda zich met 1 invaller voor Verdonk, in wiens plaats de oude rechtshalf Wiezer speelde, opstelde. Zeist telt 3 invallers en mist o.a. haar goalzetter. Van den sterken wind in den rug profiteerden de gasten eerst wel. maar suc cessievelijk namen onze stadgenooten op keurige wyze tegen wind in het spel in han den. Goed combineerend met laag short passing gaat het telkens op het doel af. Toch hebben de vlugge Zeist-backs vaak ge legenheid in te grypen. Na een kwartier vangt N.N. het leer op, zet over naar Spee, deze breekt forsch maar eerlyk door en met een goed gericht schot deponeert hy het leer buitei het bereik van de keeper in het doel. 10\ Plotseling ontkomt het Gouda- doel aan groot gevaar. By een aanval der gasten komt Boere te vallen, verliest het leer, maar de linksbinnen trapt het leer naast het leege doel. Nu komen de gasten eenige malen terug, maar Boere verwerkt alles naar behooren. Van nu af komen onze stadgenooten tel kens keurig comibineerend opzetten, maat het beslissende schot ontbreekt;, zoodat voof rust geen verandering in den stand komt. In de tweede helft hebben de gasten het nadeel van den wind. Eenige corners op het Zeistdoel leveren geen resultaat. Een hard schot van Spee wordt goed gestopt en weg gewerkt. Zy komen dan meer in actie en ondernemen vele gevaarlyke aanvallen. Plotseling ontkomt Gouda aan een tegen- punt. Een bal redt Boere nog op het nip pertje. Walthie en de linkshalf krijgen het dan te kwaad en buiten verwachting begaat eerstgenoemde een ernstige overtrediilg, waardoor hy van het veld wordt gezonden. Met 10 map spelen onze stadgenooten ver der. En hoewel de gasten goed spel ont wikkelen, hebben onze stadgenooten toch nog goede kansen, helaas gaat elke bal naast of over. Kort echter elkaar stopt Boere eenige goede schoten. Een pracht- voorzet van Cattel wordt door den Zeistkee- per gemist en loopt verder ongestooixi langs het leege doel. Dan volgt een vinnige door braak van Zeist met een hard schot naast. Direct hierop loopt een kalm schot van N. N. langs het wederom verlaten Zeist-doel, en met eenige aanvallen van beide partyen komt het einde. De leiding was in goede handen. HerculesOlympia 02. Onze stadgenooten missen H. Spaas in de achterhoede maar hebben Jef Spaas weer in den aanval. Tegen wind in wordt door Van E(jk afgetrapt en direct gaat het op Aukema af. Na eenige weinig beteekenende aanvallen van Hercules nemen onze stadge nooten langzamerhand het spel in handen, maar de achterhpgde van Hercules voorkomt vioorloopig de Sfccore. Na een half uur ziet Jef Spaas haftseen keurige voorzet van Steensma onhoudSaar in te zetten. 0—1. T)e Stichtenaren probeeren het spel te forcee MORGKNAVOND HmS U al plaataan ren, maar onze stadgenooten blyven in de Meerderheid. In de twéede helft sjjn de bordjes ver hangen. Tegenwind in spelende is Hercules nu aan 't woord en telkens kan de gelyk- maker worden verwacht. Spree in. het doel is uitstekend op z(jn post en verwerkt veie en goede schoten. Een vinidg schot vtgi Van Dillen via de paal wordt gered. Onze at genooten ondernemen dan enkele goed op gezette tegenaanvallen, die geen gevaar op leveren voor Hercules. Toch blijft het suc ces voor hen uit. Op een rush van Horne- man volgt een goede voorzet, die door Van Eyk onhoudbaar ineens in bet doel wordt gekanjerd. 0—2. Hiermee is de strijd ge wonnen. want Hercules voelt zich geklopt civ op enkele tegenaanvallen na zijn onze stadgenooten de laatste 10 minuten in den aanval. Uit de vele en goede kansen hadden de gasten wel een tegenpunt verdiend. Olympia 11Tor tuna lil 20. De Olympia.reserves hadden voor rust eenig voordeel van den schuin over het veld staahden wind en reeds ng 10 minuten scoorde Winser met een goed schot 1—4). Hierna ontwikkelden onze stadgenooten een aardig spel met goed opgezette aanvallen en 10 minuten later kreeg Bokhoven een goede voorzet voor het inkanjeren, waar van hy gebruik maakte. 2—0. Enkele goede schoten volgen nog, maar rust komt met 2—0. Na de rust viel van Gils uit en ongeveer een kwartier werd nog met 10 man verder gespeeld. Door de Olympianem wenf het spel toen te lauw opgevat, waardoor de gasten eenige gevaarlyke aanvallen konden ondernemen, die vooral door den rechtervleugel werden opgezet. Kort nadat Schuttelaar voor Van Gils was ingevallen beging Winser een over treding waardoor hy werd uitgezonden en wederom werd door Olympia met 10 man verder gespeeld. Verder ging de stryd op en neer en met een reuzenpil van Bokhoven op het doel, die corner vloog en niets op leverde. kwam het einde. G. S.V.—Fluks 2—2. G. S. V. speelt met sterken wind mee. waardoor ze in de meerderheid is. Toch zyn de aanvallen van Fluks veel gevaariyker. Enkele gemakkelyke kansen worden door G. S. V. gemist, terwyl de Fluks-achter- hoede goed verdedigt. Rust 0—0. In de tweede helft heeft Flqks wind mee en hinnen 5 minuten maakte een Fluks- speler gebruik van een misverstand in de Goudsche achterhoede en scoort. 01. Kort hierop schiet de midvdy onzer stadgenoo ten in 1—1. Tien minuten later wordt een voorzet van rechts door links benut en het •8 21. Deze voorsprong duurt niet lang. want uit een algemeen misverstand voor het doel zet een achterspeler van G. S. V. het leer in eigen touwen. 2—2. Hiermee komt het einde en is'G. S. V. onverdiend de over winning ontglipt. De stand van de verschillende afdeelingen is thans als volgt: le klasse. AFDEELING I. Feyenoord 7 6 1 3013 12 DFC 6 6 1 21—8 11 't Gooi 8 5 8 i3—19 10 ROH SW 8 2 3 7 8 1 8 3 14-14 7 9—10 7 Ajax 7 3 4 15—14 6 VOC 6 3—. 8 12—17 6 HVV 6 1 2 3 12—14 4 ZFC 6 1 6 8—15 2 HFC 6 1 4 8—"18 1 AFDEELING II. Stormvogels 6 6 26—7 12 Haarlem 7' 3 3 1 18—16 9 Excelsior 7 3 3 1 10—9 9 Sparta 6 3 2 1 14-8 8 Blauw Wit 7 2 3 2 9—9 7 HBS 7 2 2 3 1217 9 Quick 7 2 1 4 1111 5 UW 7 2 1 4 15—16 5 ASC 6 1 1 4 7—16 3 ODS 6 1 5 7—21 2 AFDEELING III. Ensched. Boys 8 6 1 2 17—19 11 Quick 8 4 2 2 14—11 10 Go Ahead 8 4 3 12—4 9 U. D. 8 3 3 2 18—20 9 Enschede 6 3 2 1 17—0 8 Heracles 8 2 4 2 9—11 8 ZAC 7 2 3 2 9—8 7 Vitesse 8 2 8 8 12—18 7 Hengelo 8 2 2 4 5—10 6 Theole 7 1 6 6—14 1 AFDEELING IV. NOAD 5 4 1 10—5 9 Willem II 4 4 12—5 8 9—6 8 Bredania 6 2 4 Eindhoven 4 3 1 7—1 7 MW 6 3 2 14—10 6 Wilhelmina 6 2 2 2 15—10 6 NAC 6 2 1 2 13—7 5 Dosko 8—4 4 7—22 4 BW 5 13 3 14—12 3 PSV 5 1 3 3 711 3 Alliance 7—6 6 9—21 1 AFDEELING V. Be Quick 6 6 1 20—2 11 Velocitas 7 4 3 19-8 8 Veendam 7 3 2 2 13—11 8 Achilles 7 3 2 2 14—17 8 Alcides 6 3 1 2 13—8 7 Friesland 7 3 1 3 15—13 7 Upright 5 2 1 2 6—20 5 Leeuwarden 6 2 1 0 11—16 5 WW 7—3 4 8—2d 3 Frisia 6 1 2e klasse B: 5 416 2 Hilversum 7 6 1 13 16—5 1.86 Gouda 5 3 11 7 S—7 1.40 Velox 6 3 2 1 8 11—6 1.33 Olympia 7 4 12 9 10—7 1.30 Hercules 6 3—3 11—12 1.— Kampong 5 12 2 4 8—10 0.80 DONAR 7 3—4 6 15—13 0.85 DOS 4 112 8 2—6 0.75 HNC 6 114 3 8—18 0.50 Zeist 7—16 1 8—14 0.15 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 765.9 te Biaritz. Laagste stand 728.4 te Haparanda. Verwachting Matige tot krachtige Zuid- tot Westen wind. Zwaar bewolkt of betrokken, met regenbuien aanvan kelijk zachter. Slotkoeraen New-York, S Nor. Berlyn 314, Londen 44614. Pary8 578H, Brussel 497. Italië 44714. Zwitserland 1775, Amsterdam 3870, Praag 29214. Madrid 1827. (DruMiiooM Dienst.). Geen Kyksdugont binding. President hbert neelt een voorstel vau Rijkskanselier Btresemann om de Rijksdag te ontbinden van de hand ge wezen- Een rede van ex-Minister BoUmaaa. BERLIJN, 5 Nov. V. D. De ingetre den minister Solimaiw heeft een rede gehouden waarin hij het volgende zei- de Ik ben uit de regeering getreden omdat ik ue overtuiging heb verloren uui de leiders van de republiek met ui staat zijn het volk te leiden, uuueu ue republiek lafhartig sterft, dan zuilen, haar leiders de moordenaars zijn. ié pit als van de voortdurende verzoenin gen met de vijanden van de republiek zou het beter zijn als men 50UUU gé- wapende republikeinen naar het zuiüen van ihuringen zou zenden, dit zou ai- Keeu het eiude beteekenen van liet ver- rudeiijke Beiersche spook. E«n tegenactie uit Berlijn. BERLIJN, 5 Nov. V. D. De Beriijn- sche bladen melden dat de regeering te Berlijn reeds tot een tegenactie te genover de Beiersche troepen is over gegaan. Oproep van vrijwilligers. BERLIJN, 5 Nov. Rijkskanselier Strese man heeft verklaard dat de Ryksweer Thu- rwgen zal verdedigen tegen de nationalis tische troepen. De republikeinsche organi saties publiceeren een gezamenlyken oproep van vrijwilligers tegen de strydkrachten van Hittler. De Nationalistische actitviteit BERLIJN, 5 Nov. V. D. De binnen landsche toestand wordt zeer dreigend. Het verluidt dat mocht het tot een op- marbch naar Berlijn komen eerst zal opgerukt worden naar de linie Eisenach —Erfurt—Weimar. Hierdoor krijgende Btiersche troepen de beschikking over do spo rwegen naar Frankfurt en Stutt- guit. Aandere nationalistische benden staan gereed in Hommeren, Oost-Prui- soil eu Beneden-Sileziö. Dt 400 gearresteerde muiters te Küs- trui zijn '2 dagen geleden vrijgelaten met hun wapenen. Zij zijn verdwenen en zuilen zich bij de monarchistische troepen voegen. De landheeren van 1'ommeren zonden twee afgevaardigden von Dewitz en von Schlimming naar von Kahr om samenwerking met hem te bespreken. Stabilisatie van de Mark. BERLIJN, o Nov. V. u. Men verwacht binnenkort een stabilisatie van de mars ho deskundigen verklaren do regee- (ringspiannen als practisch doorvoerbaar en zij hebben politiek voorstellen ge daan, zoodat een eindbeslissing van ue rijksregeering spoedig is te verwucuieu 'Reeds zijn nieuwe verordeningen uoor de regeering uitgevaardigd. Een mededeeling van de ryk*regeering. BERLIJN, 5 Nov. V. D. (Jit Parip wordt gemeld dat de Duitsche regee ring de geallieerde regeeriugeii en de commissie van herstel liet mededeeieu aat de Duitsche verklaring van '24 Uct. volgens welke de belasting vau ue rijks tuiaucien door uitgaven voor leveringen in nature onmogelijk is, ook betren- king heeft op de reeds oestaanue con tracten, tusschen Duitschland en de ver bonden mogendheden. Volgens deze mededeeling worden slechts nog con tracten uitgevoerd waarvoor rijksmidde len beschikbaar zijn. Werkhervatting. BERLIJN, 5 Nov. V. D. De Boohu- mtrverren waar sedert eenige weken het werk was stil gelegd, heeft de ar beiders doen bekend maken dat het werk spoedig hervat kan worden, ais er 10 uur per dag gewerkt zal worden. Gratie voor Krupp. BERLIJN, 6 Nov. Uit Essen wordt go- meid dat de verlenging van het verlof aan Krupp voor onbepaaiden tijd neer komt op gratie. De separatistische beweging. BERLIJN 5 Nov. V. D. Evenals te Aken werden ook in Crefeld de sepa- ratische stormtroepen onder Belgische bescherming verwijderd. Een aanval op Kaiserlauteni. KAISER8LAUTERN, 5 Nov. (W. B.( Vannacht om half een heeft een groot arntal separatisten, van buiten naar hier gekomen, een overval gedaan op het stadhuis. Hoe dat zal afloopen valt hog ni.-1 to gissen. Naar wij vernemen, zijn de separatisten voornemens hun hoofdaanval op Kaiserslautern te rich ten en dezen met alle kracht uit te voe ren, om van hieruit de geheele Palts te veroveren. Op het oogenblik, in den vroegen morgen, luiddeu de stormklok ken, daar de bezettingsautoriteiten in de laatste dagen alle afweerposten neb ben verwijderd. Voorzorgsmaatregelen in Polen. WARSCHAU. 5 Nov. V.D. De Poolsche regeering heeft voorzorgsmaatregelen ge troffen tegen de partieel e staking der spoor wegarbeiders. De socialisten hebben de al gemeene staking geproclameerd, maatrege len zyn genomen om de arbeklsvrUheid en de rust overal in het land te verzekeren. Poincaré over het schadevergoeding»- vraagstuk. NEW YORK, 5 Nov. V. D. De New ïork bladen vernemen uit Pari fa dat Poincaré den Fransch en ambassadeur te Washington instructie heeft wuarui hij Frankrijks loyaliteit tegen over de Ver. Btutou betuigt. Frankrijs, zoo zegt hij, zal een bevel tot een des kundig onderzoek naar bet totaal der schadevergoeding accepteeren tenzij dutruau verbouueu woedt een bespre king over de totale intorgeaiUeerde schulden. Waar de Ver. Staten een der gelijke bespreking niet wil, wil Frank rijk geeu bespreking over het totaal der Duitsche schadevergoediugsschuid, noch evar de bezetting van het Ruhr- gebied. BRUSSEL, 4 Nov. V. D. De Belgi- actio Minister van Buiteulandsche Za ken Jaspar, houdt voortdurend bespre kingen met de ambassadeurs van Brit- tanuio, Frankrijk en de Ver. Staten. De hoop dat tenslotte toch nog overeen stemming zal worden bereikt is nog niet opgegeven. De besprokingen hebben reeds eeni ge moeilijkheden uit den weg geruimd. De Belgische regoertng stelt alle pogin gen in het werk om de Ver. Staten in elk geval te doen deelnemen aan het economisch herstel van (Europa. Sturm op d« NoonUoe. KOPENHAGEN, 5 Nov. V. O. Een ge acgeid turugkeereude 'Noveiuuerstoiui heelt in ue utgeioojieu d dageu ever ue iNooruzee uij Denemarken gewoed, ie- ucre November muunu etscut geregeld een uumal meuscüenieveus. Gevreesd wordt dat dO vissuhofsouo- teu vergaan zijn ut de naam van ca- leruag op Z.iwüag. Politieke moordaanslag te Solui. De joegoelaviaclie militaire attacne aangerand. kraslitsj is voor zijn wouiug door een drietal tudivt^eu aangerand eu ernstig gewond. Naur aanleiding van dezen aanslag werd een buitengewone ministerraad, te Belgrado genoudeu, onder voorzitter schap van deu JoegosiaviscUen koning, werd een nota opgesteld, weike aan ue Buigaursche regeering werd gezonden, liter ut wordt geuisctit betrulting vuu de uuaers eu uitkeering van een schade loosstelling uau den attaché en uteus bediende, die eveneens gewond werd, alsmede de w dergelijke gevaiieo ge bruikelijke genoegdoening van ue Bul- guursche regeering. De Joegoslavische minister van Bui- tenlundscbe Zaken heeft langdurige be- spiekuigen gehad met de gezauteu vun ue lauden der Kleine Entente te Bei- grudo. Men verwacht een gemeeuscnap- peiijke demarche van de Kleine Enten te bij de rgeering te Sofia. Een passagiersboot vaatgeioopoo. De Zuid-Wester-storm, die Zaterdag opstak, deed zich op zee geducht voe len. In het Momukendammergat zakte het water al en als gevolg daarvan was het verkeer Monnikendam-Marken on mogelijk. De motorboot Miniukeiidaiu- Murkeu was tijdeus het slechte weer met passagiers aan boord op zee. Door het uitioopen van den wiud kwam het zeewater Zondagavond weer opletten en konden pogingen worden aangewend om de motorboot Monnikeu- dam-Marken, die in de (Jouwzee was vai tgeioopen, vlot te krijgen. Ongeveer te 9 uur slaagde de schip per B. Simons er in met zijn motorboot de vastgeioopen boot te bereiken de passagiers werden overgenomen en te Monnikendam aan wal gebracht. De plannen inzake een Gri ducks republiek. Naar liet B. 1. A. meldt, bertcnten de Gneksche bladen, dat de republikein sche partij de regeering heeft doeu welen, dut zij de instelling van een repubiikeuiscii regime echter met dan na een volksstemming, overweegt. Mr. Kan naar Wkumgea. DEN HAAG, 5 Nov. V. D. Mr. Kan vertrok heden naar Wieruigeu tot het houden van besprekingen met den Duit- schen kroonprins WISSELKOERSEN. Londen Berlyn Parija Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New-York 8 Nov. 5 Nor. Officieel. 11.5244 0.066 ct. per milliard. 14.82* 11.63* 0.036 ct. per milliard. 14.95 12.87* 45.05 0.0036* 12.75 46.90 0.0086 44.36 VIM 67.#8 38.50 38.36 2-58* 2.63* Beuraovendcht, De hamfei op de beurs was aan het ix«in de rueawe week met bep«m<l «>W ryk. doch demiettcmin werd eer vmete hou. dm* tentoongeipreid. Op de oUnwikt werd voor Kooi old(j ke weer de ooodige belug- dwi k-'ori. h«t*o«> ge deeltelijk verbood hield met het bericht dot j toegegeven dat met de Engel sche regeering over de aan- «oop van aandeelen ia onderhandeld. uiterwaarden waren gunstig gedispo neerd en werden in meerdere gevallen hoo- **r *®not®ep6- Tabakken hadden een kalme markt, desniettemin kwamen voor de Sumatrasoorten hooger noteeringen tot «and. I„ scheepvaartpapieren ging maar weinig om. doch ook deze konden zich ruim schoots op peil houden. Voor Rubberaan- oeelen was de animo niet groot, doeh de stemming was prijshoudend. v *kh verder hor. WteL. "til doch voot Prokmgoti. 8

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2