5 cl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18382 62»Jaargang Dinsdag 8 November 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon. en Feestdagen w ZOON «leren, ekles- je ke n en ie tik me en en id- :n, IT- HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van zieken. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEL WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, W ADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, eni. Een manifest der Duitsche Regeering, In de laatste dagen toch hebben zy aldus rit. 1 Leef niet voor u zelven alleen. (Wordt vervolgd.) GOUDA Hoen en 17.000 goudmark in beslag te na me». «K ÏN. FEUILLETOM, Mevr. J. P WESSELINK—VAN ROSSUM 1 Nadruk verboden. De onderhaodelingen tusachen de geal lieerden duren onveranderd voort, nog steeds worden krachtige pogingen in het werk gestald om een overeenstemming te verkrijgen, die Frankrijk in staat zal stel len om zich btf de andere geallieerden aan te sluiten in hun uitnoodiging aan de Ver- eenigde Staten. In parlementaire kringen verluidt, dat de bekende eerste burgemeester van Duisbhrg, dr. Jarres, zal worden benoemd tot minis ter van burned, zaken. De adj. eecr.-generaal van den Volken bond Avenol en de leider der politieke af. deeling Salter zyn gisteren te Weenen aangekomen, waar zy heden met mr. Zim merman confereerden. Zy begeven zich morgen naar Boedapest om deel te nemen aan de aindbeaprekingen omtrent de lea ning, die aan Hongarye zal worden ver strekt ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreade tot den becorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel moer ƒ0.25. Van bulten Gouda en don bosorgkring: 1—6 regels 1.66, elke regel moer ƒ0.80. Advortontiin in het Zaterdagnurmner 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën do helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regeb ƒ2.06, elke regel moer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen by contract tot zoor gorodnoeer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. a Advertenties kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled! Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingokomen, teneinde van opname verankerd te zijn. Ondanks dezeBeiersche tegenspraak heeft de Rijksregeering de laatste voorbereidin gen getroffen voor de verdediging tegen de Beiersche stormtroepen. De telegrafi sche en draadlooze verbindingen met de ryksweertroepen die aan de Thuringsche grens staan, zijn tot stand gebtacht. Intusschen blijven de berichten over de voorbereidingen voor den opmarsch uit het hoofdkwartier van Hitler en Ehrhard even eens aanhouden. De nationalistische troe pen dragen zoowel Duitsche als Amerikaan- sche oude uniformen. Nog wordt medegedeeld dat aan deze Beiersche troepen is medegedeeld dat zij bij een opmansch op onverzettelijke tegen stand der Rijksweertroepen zullen stooten. De Beiersche Regeering moet van mea ning zijn dat de benden spoedig zullen uit ééngaan wegens gebrek aan geld en le vensmiddelen. D« bijzetting wan Boaar Law. Do bijzetting van het stoffelijk over schot van Bonar Law in de Abdij van Westminster heeft gisteren plaats ge had onder aanwezigheid van een groo te menigte, waarin alle standen verte genwoordigd waren. In de straten, wel ke naar de Abdij leiden, stond een dirhte menigte, welker houding, toen do stoet langs trok, een treffend blijk gaf van de achting welke zijn landge- Evenals de Rijksregeering heeft thans ook de Beiersche Regeering officieel ver klaard dat noch de Vaderlandsche verbon denen in Beieren, noch de in N. Beieren ver zamelde aanhangers van Ehrhardt een ulti matum tot de Rijksregeering heeft gericht. Van Beiersche zijde wordt voorts ont kend dat te Coburg een hoofdkwartier zou bestaan onder leiding van kapitein Ehr hardt Juist is alleen zoo zegt hét Beiersche bericht, dat de mannen van Ehrhardt op hun tochten naar Saksen en Thuringen den rooden Hunderschaften groote hoeveelheden wapens hebben ontnomen die zij naar Beie ren in veiligheid hebben gebracht. Te officieeler plaatse in Munch® wordt ten slotte verklaart, dat deze mannen van Ehrhardt geen gevaar voor het Beiersche staatsgezag vormen, doch voor den gang van zaken zouden zij gevaarlijk kunnen worden, wanneer te Berlijn een zwakke re geering zich op het kussen zou trachten te houden, m.a.w., indien Stresemann niet be reid is af te treden om voor een natinona- listisch ministerie plaats te maken. Uit dit oogpunt bezien beschouwt men ook in Beier- sche officieele kringen den toestand als zeer ernstig. De staatsconunissaris von Kahr heeft voor geheel Beieren alle bladen verboden die omtrent het z.g. ultimaturh der Beier sche rechtsradicalen berichten hebben ver spreid. Tot dusver behooren daartoe: het ,jBerl. Tag.”, de „Voss. Ztg.", de „B. Z. am M.” de „Böreencourier”, „Vorwarts” en „Frankf. Ztg.” Op verspreiding en dezer bladen wordt gevangenisstraf gesteld alsook op pogingeg daartoe. Het verbod wordt gemotiveerd ,met de verklaring, dat de berichten over het ultimatum, ook de te genspraak, een verontrustende uitwerking moesten hebben. praktische gedachten noodig had, weer begon te rollen met het lezen van zijn brieven, begonnen deze, op een nacht merrie gelijkende twijfelingen, achteraf beschouwd, minder buitensporig gewich tig te schijnen. Dit geval was werkelijk niet van zoo groot gewicht in boeken roeken vrouwen er veel drukte over, in het koele oordeel van juist-denkende mannen, van mannen van de wereld, en zooals hij zich herinnerde ook bij echtscheidings-processen, werd het voor de rechtbank geprezen hij had niets anders dan zijn best gedaan om de heiligheid van het huwelijk te hand haven, haar te weerhouden haar plicht te verzaken, mogelijk, indien zij Bosin- ney nog zag, van-Neen hij had er geen splijt van. Nu de eerste stap tot verzoening ge daan was, zou het overige betrekkelijk betrekkelijk Hij stond op en liep naar het raam. Zijn zenuwen waren geschokt. Het ge luid van onderdrukt snikken klonk weer in zijn ooren. Hij kon het niet kwijl raken. Hij trok zijn pels aan, en ging naar buiten in den mist daar hij naar de City moest, nam hij den ondergrond- sfhen trein, van het Sloane Square sta tion at. In zijn hoek van de eerste-klasse- coupé, die gevuld was met mannen die naar de City gingen, vervolgde het on derdrukte snikken hem nog. J>aarom opende hij de Times met dat volle ge lid vreemde, onverdragelijke gevoel voa berouw en schaamte, dat hij ge voeld had, toen hij, bij de vlam van een enkele kaars, naar haar stond ta kijken, voordat hij stilletjes wegstoop. Ep nu hij zoo gehandeld had, was hij eenigszins verbaasd over zichzelf. Twee avonden tevoren had hij bij Winifred Dartie mevrouw MacAnder aa.i tafel geleid. Zij had, terwijl zo hem met haar scherpe, groenachtige oog en strak aankeek, tegen hem ge zegd ,,En uw vrouw is een groote vriendin van dien meneer Boeinney Daar hij zich niet verwaardigde te vragen, wat zij bedoelde, had hij over haar woorden nagedacht. Zij hadden een hevigen naijver m hem opgewekt, die, met de eigenaardi ge afwijking van dit instinkt, veranderd was in een nog heviger verlangen. Zorik der de aansporing, die de woorden van mevrouw MacAnder hadden opgewekt, zou hij dit misschien nooit gedaan heb ben. Zonder die aansporing en het toé val, dat hij de deur van zijn vrouw voor een enkele maal niet gesloten vond, hetgeen hem in staat stelde bij haar binnen te sluipen, terwijl zij sliep. Slaap had zijn twijfelingen weggeno men, maar de morgen bracht ze weer. Eén gedachte troostte hem niemand zou het weten het was niet iets, waarover zij zou spreken. En werkelijk, toen het voertuig van zijn dagelijksch zakenleven, dat zoo uitdrukkelijk het smeer van heidereen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dageljjks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82: Redactie Tel. 645. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De vlootrevue bjj Spithead. Do grootste concentratie van oorlogs schepen, die sinds meer dan negen ja- reu op de bekende ankerplaats bij tyit- liead had plaats gehad, geschiedde Za terdag, toen door de premiers der over- zeesche dominions die de Rijksconle- rentie bijwanen, een revue over do At lantische vloot gehouden werd. Van het dek van een mijnlegger, die een maal een Canadeesche mailboot was, waren de bezoekers getuigen van het schouwspel. Hel was de eerste vloot revue, die sedert de laatste dagen van Juli 1914 gehouden werd. De schepen, die een afstand van 15 mijlen besloe gen, bestonden uit 75 eenheden, slag schepen, slagkruisers, lichte kruisers, torpedojagers en onderzeeërs. Qeen van de slagschepen, kruisers, torpedojagers ot onderzeeërs, die de wateren van Spithead negen jaren geleden verlieten met „onbekende bestemming** was aan wezig. De groote oorlog heeft de Brit- sche vloot eene nieuwe gedaante gege ven In Dortmund is het tot toenadering tus- echen de Franschen en Duitschers gekomen. Op aanwyizing van Berljjn heeft het ge meentebestuur van Dortmund zich in ver- bindingtainding gesteld met da Fransche be- zettingsautoriteiten. Zy heeft vóór alles re kening gehouden met den wensoh der Eran- schen tot het instellen van een economische commissie, waarin behalve vertegenwoordi gers van verscheidene beroepskringen, ook de Franschen zitting hebben. De economi sche commissie heeft onder voorzitterschap van burgemeester dr. Fischer haar eerste bijeenkomst gehouden en zich in de eerste plaats met levensmiddelen- en financieele quaesties beziggehouden. Wat de voeding der bevolking aangaat, zullen de stedelyke volkskeukens ten behoeve van de nooddruf- tigen naar gelang van de behoefte vermeer derd worden. De Franschen zyn bereid om zoo noodig levensmiddelen uit hun voorra den af te staan. Ter verhindering van hun plunderingen mag de stedelyke politie ver sterkt wonlen. De Franschen zullen geen plunderingen dulden. Aan den wensch, dat de wagons met levensmiddelen niet aan de grens, doch op de plaats van bestemming worden gecontroleerd, zal wonlen voldaan. Ook werd de toezegging gedaan, dat het op de veemarkt te Dortmund onverkochte vee naar het onbesefte gebied mag terugkoe ren. De Franschen stellen vrijstelling, of verlaging van de kolenbelasting voor elec- triciteitsfabrieken en noodlijdenden in uit richt. Het in het leven roepen van een waardevast betalingsmiddel in het bezette gebied wordt noodzaakelyk geacht. Met de industrie wordt over de oprichting van een circulatiebank onderhandeld, waarbij men er naar streeft, dat de belanghebbende ste den en de industrieele bedrijven in den om trek de waarborgen voor het nieuwe geld op zich nemen. In de allereerste plaats wenscht men van Duitsche rijde, dat de cir culatie met aandeelen der goudleeningen en ren te-mar ken intusschen toegestaan wordt. Verder werd het verzoek gedaan, dat de Franschen de wilde markt in buitenlandsche wissels bjj de regie, die aan betaling in fran ken de voorkeur geeft en de mark ver onder den officieelen koers noteert, verbieden. Ten aanzien van de vergunningsbewijzen voor automobielen zijn faciliteiten toege staan. Het algemeen verzoek om de ballin gen terug te brengen zal welwillend onder zocht worden. In het algemeen had men den indruk, dat de Franschen door hun tege moetkomendheid met de overheid en de be volking op goeden voet willen komen. In Dusseldorff daarentegen gingen de Franschen er toe over 100 billioen mark te Elberford een geldtransport van 540 bil- ergie, neerslachtig- estanden, hypochon- i, moeten de uit- gratis toezending nhem. 2539 16 zonder, onder de werkeiooaen een groote antisemitische agitatie oafplooid, die gis termiddag haar eerste gevolgen heeft ge toond. In de stadswyk va» Alexanderplatz Grenadierstrasse, DragoMfcstras&e, Lirien- strasse, enz., waar duizenden Joden uit bet Oosten van Europa wone», hebben zware uitspattingen plaats gehad, die zich voor namelijk tegen de Joodschó kaken en Jood- sche bewoners richtten. De meesten dezer Joden zyn reeds aan hun klederdracht, baard en haar herkenbaar. Groote menigten werkloozen, die op een 10.800 personen ge schat werden, plunderdenniet slechts de winkels uit deze Jodenwijk,. doch roofden ook verscheidene woningen leeg! De bewo ners liepen om hulp roepend de straat op. Verscheidene Joden werden door de werk- loozen gevisiteerd, omdat *jj vermoedden, dat de Joden dingen van waarde en buiten- landsche wissels in hun zakken hadden. Auto’s, waarin de menigte Joden vermoed de, werden aangehouden es de inzittenden gemolesteerd. Een Joodsch koopman werd uit een auto gehaald en af geranseld, terwijl de auto geheel vernield werd. Een sterke politieafdeeling slaagde er ten slotte in, de orde te herstellen. De vertegenwoordiger der Berlynsche groep van de centrale ver- eeniging van Duitsche staatsburgers van Joodsch geloof, die zich op het alarmbe- richt over de uitspattingen naar het Jb- denkwartier begaf, werd door een agitator der „Volkischen” beetgegrepen onder be schuldiging, dat hij met een mes had gesto ken. Onmiddellijk stiet de menigte den ver tegenwoordiger tegen den grond, sloeg hem tot bloedens toe en HamkM hem half uit, waarby zich in het bizonder vrouwen onder scheidden. In den avond verscherpte de toestand zich nog, de verzamelde menigten keerden zich steeds weer tegen als Joden uitziende voor bijgangers en Joodsche zaken. Talrijk zyn de personen, die zwaar wer den mishandeld en van alle dingen van waarde werden beroofd. Ontkleedingsbriga- des kleedden met grooten snelheid Joden volkomen uit, waarop dezen zich onder het. gejoel der menigte uit de voeten maakten. Tallooze magazijnen van confectiekleeren en ook particuliere woningen werden even eens geplunderd. Door de straten hoort men kreten als: Slaat de Joden dood, of: Kleedt de Joden uit. Een letterlijk poedelnaakt uitgekleede man nam de vlucht in een slagerswinkel. De slager en zyn zwager gingen de achter volgers met een bijl in de vuist tegemoet. Verscheidene personen werden door bijlsla gen verwond. Vastgesteld kon warden, dat de opwinding der menigté door enkele per sonen, die van groep tot groep gingen, ge voed werd. Zij hitsten ook op tegen chris- ten-winkeliers en wel met de bewering, dat zij levensmiddelen aan Joden hadden ver kocht In totaal werden te Berlijn 70 80 winkels geplunderd. 99) - Hij ontbeet met gaslicht, de mist van de laatste Novemberdagen had de stad in een angstwekkend lijkkleed gehuld, zoodat zelfs de boomen van het Square ternauwernood zichtbaar waren uit de ramen van de eetkamer. Hij at gestadig door, maar nu en dan overviel hem een gevoel, alsof hij niet kon slikken. Had hij gelijk gehad te zwichten voor zijn overweldigen hon ger van den vorigen nacht, en den Veerstand te breken, dien hij nu reed» le lang had verdragen van deze vrouw, •he zijn wettige, en plechtig toegewe zen echtgenoote was Hij werd vreemd vervolgd door de h ifinnering aan haar Selaat waarvan “J, om haar te kalmeeren, had beproefd naar handen weg te trekken aan 'aar ontzettend, onderdrukt snikken i*!8 dergelijks had hij nog nooit ge boord, en scheen hij nog steeds te hoo- en hij werd nog vervolgd door kraak, dat alle zachtere geluiden over stemt, en daarachter gebarricadeerd, ging hij het nieuws bedaard na. Hij las. dat een rechter den vorigen dag, bij een jury van 12 tot 24 leden, een ongewoon lange lijst van strafzaken had aanhangig gemaakt. Hij las van drie moorden, vijf aanslagen, zeven brand stichtingen en niet minder dan el! -• een verbazingwekkend getal ver krachtingen daarbij gevoegd verschei dene minder zware misdaden, die be handeld moesten worden in een aan staande zitting en hij ging van het eene nieuws naar het andere, terwijl hij de courant goed voor zijn gezicht hield. En toch, ondanks zijn lezen, bleef de herinnering aan het betraande gelaat van Irene, en de uitingen van haar ge broken hart. Hij had een drukken dag behalve de jgewone zaken van zijn praktijk meest hij een bezoek brengen aan zijn makelaars de heeren Grin en Grinning om hun opdracht te geven zijn aandee len in de Nieuwe Kolenmijn-Maatschap- pij te verkoopen. Hij vermoedde moer dan hij met zekerheid wist, dat de zaak die op het oogenblik stil stond, niet in orde was (deze onderneming ging later langzaam achteruit, en werd ten slotte voor een kleinigheid verkocht aan een Anerikaansch syndicaat) en had een leng onderhoud op het kantoor van Waterbuck, Q. C., dat bijgewoond werd door Boulter, door Fiske, den jongsten GOME COURANT. atnocaat, en Waterbuck, Q. C., zeU. Men verwachtte dat de zaak Forsyte contra Bosinney dien morgen voor den rechter Bentham zou komen. Rechter Bentham, een man met meer gezond verstand dan wel een groot rechtsgeleerde, werd het meest geschikt bevonden om deze zaak te berechten. Hl’ was een „hoogstaand** rechter. Waterbuck, Q. C. schonk, in aange name aanvulling met de bijna ruwe ver or.achtzaming van Boulter en Fiske, veel aandacht aan Soames, daar hij hetzij bij intuïtie, hetzij door het meer krachtige bewijs van geruchten, voelde dat deze een „man van bezit” was. Hij hield zich met opmerkelijke con sequentie aan de meening, die, hjj reeds hvd neergeschreven, dat de uitslag voor een groot deel zou afhangen van de feiten, welke bij het ondersoek zouden blijken, en in een paard goed gekozen woorden gaf hij Soames den raad, niet te spaarzaam te zijn in zijn bewijsvoe ring. „Wat meer openhartigheid, me neer Forsyte,” wide hij, „wat meer openhartigheid,” en nadat hij gespro ken had, lachte hij luid, sloot de lippen vast op elkaar, en krabde zich *t hoofd, 'terwijl hij zijn pruik wat achteruit school zonder zich te geneeren, evenals een heereboer, waarvoor hij graag werd aangezien. Hij werd veelal als de specialiteit beschouwd in zaken be treffende het verbreken van trouwbe loften. Het zoogenaamde ultimatum van Beieren. Een aantal bladen ii| Beieren verboden. Verlaging van den broodprijs. Plunderingen van een Berlünsche Jodenwijk. Toenadering. De a.s. conferentie. De lee- ning aan Hongarije. De Rykaregeering is er met het oog op de moeilijkheden op binnenlandech politiek terrein toe overgegaan een manifest tot het Duitsche volk te richten, waarin er op ge wezen wordt dat de Rijksregeering vastbe sloten is elk streven dat in sommige krin gen wordt betracht en bedoeld een onwet- tigen druk op het staatsgezag uit te oefe nen en loo mogelyk een broederstrijd te ontketenen, zal worden onderdrukt. De Rijksregeering is vastbesloten een der- geljjk streven met de uiterste energie te be strijden. Zij zal alle daartoe noodige maat regelen neme». Zal Duitachland over den tyd van over- gang naar een waardevaste valuta, over den tyd van ernstige werkloosheid, econo mische moeilijkheden door den ongehoorden buitenlandsch politieken druk heenkomen, dan is een voorwaarde daartoe, dat de rykseenheid blyft behouden, alsmede orde en veiligheid in het binnenland. Elke verlichting op het gebied der bui- tenlandsche politiek is afhankelijk van de omstandigheid, dat de volken, die Duitsch- land willen helpen, niet aan het Duitsche volk wanhopen. Zulk een vertwyfeling zou ook een ernstige uitwerking hebben op de bevolking van Ryn en Ruhr, die tegen ge wapende separatisten de Duitsche gedachte verdedigen. De Duitsche regeering, zoo gaat het ma nifest voort, bezit de machtsmiddelen elke Putsch met succes tegen te gaan en de grondwet te beschermen. Ryksweer en Schutspolizei zullen, trouw aan den eed, haar plicht doen. De Rijksregeering ver trouwt er vast op, dat, indien haar tegen haar wil de stryd zou worden ongedrongen, het gansche Duitsche volk vastberaden zal opkomen voor de orde in en den plicht van het Duitsche ryk. Reeds ging de Regeering er toe over de aanhouding te gelasten van den directeur der „Rote Fahne" in verband met het feit dat de laatste dagen in weerwil van het verbod van het blad, e<jn aantal nummers zyn verschenen onder het hoofd „Rote Stunnfahne". Om de inbeslagneming te voorkomen, werden deze in exemplaren der „D. Allg. Ztg.” gepakt, verspreid. Voorts ging het Ryksministerie van voed selvoorziening er toe over de broodprys te verlagen van 140 tot 80 milliard mark. Zy kon echter niet verhoeden dat ondanks deae verlaging de hoe langer hoe meer verbit terende en vertwyfelende frienachen die letter! yk niets kunnen koopen, die door hon ger worden gedreven de winkels leegplun derden. De nood sty'gt van uur tot uur, en alsof dit alles niet erg genoeg is, hebben de rechtsradicalen thans nog een poging ge daan om van deze stemming te profiteer® en den toestand nog erger te maken. la <1« laatste dagea todi hebben aldus la het Kuhrgebled wordt de toeetaad ook de butekttmr »aa b« Hbld. ia het bj). I al aiet beter. Glstensa la la wwklag g». treden de ontslagaanzegging voor het der de deel van het personeel der mynen, waar door 9/10 deel der geheele arbeidersklasse van het Ruhrgebied ten laste der werkloe- zenkaissen komt. „B. rkn” verkoop

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1