ATLANTIS ATLANTIS ATLANTIS ATLANTIS Het nieuws van den dag in Beeld. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ucoten den overleden staatsman toe- dioegen. Na een korten dienst in de keik, welke de familie Bonar Law pleegt te bezoeken en waar gedurende den nacht de asch na de crematie was be^uard, voegden zich voorname slip- pendragers bij den stoet. Het waren de prms van Wales, de premier, de „spea ker" van het Lagerhuis, Lord Balfour, de heer Asquith, lord i-itz Alan (oud- ouuerkouing van Ierland), lord Carson, loid Beaverbrook, Austen Chamberlain en Ramsay Macdonald. De kist met de asch werd, door een lijkkleed gedekt, vervoerd op een catafalk, die gedekt werd door de Union Jack. De voor naamste rouwdragenden waren Bonar l.uw s heide zoons, zijn dochter en zijn schoonzoon, geueraal-majoor Sir Frede rics Sykes. De dienst in de Abdij was uiten.t eenvoudig en werd geleid door den deken van Westminster. DENEMARKEN. Tegen de 3e internationale. Het nationaal congres der Noorsche communistische arbeiderspartij te Chris- Ü'ania heelt met 169 tegen 1U3 stemmen het ultimatum van de 3e internationale ver worpen. Het ultimatum eisohte dat het con gres een resolutie zou aannemen waarin het zich bereid verklaarde de besluiten van de accecuticve van de oe internationale uit te v oeien. VEKEEMUDE STATEN. i ord, do bekende aulomobieifabri- iiaut, trett zijn mualregeleu om tegen 1 1 ebruarj van het volgende jaar de pro auctie van zijn fabrieken op te voeren lot lö.UUÜ auto's per dag. Het groote uebiet van lord's auto s schijnt voor ten goed üeet te zitten in de genmkke- tijae af betalingsvoorwaarden. De Heden uie een Ford je willen hebben betalen ui termijnen van pond per week. Op uie voorwaarden zijn enkel al in de Hew Hngiandstaten 200.000' Foraauto- Ijes besteld. Uverschryding der quota voor immigranten toegesel aan. Aan vierduizend emigranten, die met Uiugzeudmg werden bedreigd, daar de quota hunner landen vol waren, zal worden toegestaan op parool te landen. Commissaris Curran heelt, sprekend na tions den raaiister van arbeid Davis gezegd, dat de wet Davis eenige spe- iaig en vrijheid gaf, weike zouden toe- gepust worden om redenen van uien- sckelijkiieid. Derhalve zouden zij ijoven ue quota toegelaten worden. DUNNENJLAND. De Kabinetscrisis. Dr van der Mijle, te Heeze, voorzit ter van den Nationaien bond vobr be zuiniging, heelt een open brief tot de Koningin gericht in verband met de ka binetscrisis. Hij betoogt dat een zooge- ruti md parlementair kabinet geen uit komst zat geven en dat uoodig is „een katiiuet, gevormd uit bekwame, ener gieke en doortastende (mannen, dat su uii wil zoeken in het gezond ver ste nd en het verantwoordelijkheidsge voel van do individueele leden der volksvertegenwoordigers, doch dat an derzijds niet aarzelen zal om het parle ment to dwingen weer terug te gaan in de oude banen van adviseerend li chaam, zoo onverhoopt de volksverte genwoordiging bezwaren in den weg zou willen leggen aan een dergelijk extra-parlementair kabinet." tubme - - -v, v. Hervatting der Kamerzittingen? Naar de Tel. verneemt wordt er in parlementaire kringen, vooral ter rech terzijde, rekening mede gehouden, dat spoedig do openbare zittingen der Twee de Kamer zullen worden hervat. Men verwacht een rechtsch kabinet. Do heer Colijn schijnt zich er over te litbben uitgelaten, dat het door hem in genomen standpunt van afzijdigheid in aien zin, dat hij zich, evenals de andere ministers, individueel verbonden xad aan het vlootplan niet persé be hoeft te worden gedeeld door zijn frac tie of partij. De plannen van den ex-kroon prins. Volgens een Havas-bericht zou de Brit- sche Regeering het voornemen hebben op gevat tot het nemen van maatregelen ten einde te verhinderen dat de kroonprins Ne derland verlaat om naar Duitschland terug te keeren. Lord Crewe zou Poincaré hebben gepolst en deze moet zich in gunstigen zin hebben uitgelaten. De Solosche delegatie bij Clemenceau. Do Solosche delegatie, die de Konin gin ter gelegenheid van haar jubileum de geiukwenscheu van den Soenan over gebracht heeft, is sedert eenige dagen te Parijs en heeft gistermiddag een be zoek bij Clemenceau gebracht. De oude Fransche staatsman toonde zich door deze attentie zeer getroffen. Hij sprak met groote geestdrift over Java en Bali, noemde deze landen met Bn ma de mooiste en interessantste, welke hij gezien had en hoopte zijn indrukken daarvan nog eens te boek te stellen. Bij het afscheid deelde Clemenceau zijn voornemen mede, binnenkort een bezcek aan Amsterdam te brengen. De Postchèque- en Girodienst. Ken open briefe van de M.A.B.O. De M.A.B.O. heeft aan den Minister van Waterstaan een open brief gericht, naar aanleiding van hetgeen in de nota van den Minister inzake den postchèque ên girodienst werd medegedeeld over de voorbereiding der reorganisatie, en meer speciaal over de door de M.A.B. C. te uien aanzien verstrekte adviezen. Hl dit zeer uitvoerige document be strijd de M.A.B.U. de mededeeiiug, uat do bron van üe nuiüige moeitijKneden zou heoben gelegen in net ïeit, uat aan haar advies is gevraagu, in zooverre, uai dit advies gebaseerd zou zijn ge weest op beuieiimg der machines door gChcnooid personeel, uat wers zonder teuten zou leveren. Van deze laatste vei onderstelling is de M.A.B.O. niet uitgegaan. Zij heeft juist met het oog op ue ïouten, die nu eenmaal door ieder werker worden gemaakt, een ai- uoeude interne controle ontworpen, uie echter niet in toepassing is gebracht. De Minister sciirijtt, uat de huidige luociiijkheuen niet zouden zijn inge treden, indien men de buiteuiandscne systemen had gevolgd, en daarbij den overgang tot de centralisatie tot ui de kleinste bijzonderheden zorgvuldig had v ooi bereid. De M.A.B.O. merkt h.er- tegenover op, dat het aan deze zorg vuldige voorbereiding juist lieeit ont breken, en aat bieruoor de invoernig vau elk buitenlundsch systeem eveneens een mislukking zou zijn geworden. len onrecüte, aldus de Upen Brief, worut de indruk gevestigd, alsof de M A.B.U. een theoretisch mooi sluitend plan zou hebben ontworpen, dat echter met de practijk geen rekening hield. 2Kj heeft integendeel gedurende veie manden vrijwel dag aan dag met alle ov eri^dingskracht, waarover zij be schikte, getracht, de directie van den postchèque- en girodienst van de nood zakelijkheid te overtuigen, om b.v. vol doende ambtenaren te oefenen, voldoen de leiders le kweeken, en de machines goeo te laten onderhouden, zooals dit vooral was overeengekomen. Ten be wijze publiceert de M.A.B.O. in haar Open Brief haar correspondentie met de directie van den girodienst, waarin minutieuze, maar niet gevolgde aanwij zingen zijn gegeven omtrent het aantul geoeiende ambtenaren, de wijze van oefening, etc. Werktijdverten ging in de meubelindustrie. Aan de alg. bond v. meubeliabrikan- ten is door de moderne, r.-k. en ehrist. werknemersorganisaties in de m^ubeliu dustrie medegedeeld dat deze organisa tie niet kunnen medewerken tot de in voering van de 56-urige werkweek met evenredige uurloon verlaging in te stel len voor de massa-meubelindustrie. De fabrikanten antwoordden dat daardoor moeilijkheden in 't vooruitzicht zijn ge- stela, die slechts zonder overleg met de werkgevers door de fabrikanten zul len kunnen worden geregeld. Alg. Verg. Alg. Bond van R-K. Rijks- kieskringen. De agenda van de te Utrecht te hou den algemeen© vergadering van dèn alg boud van r.-k. rijkskieskringorga- ni&aties vermeld o.a. een bestuursvoor stel jnzake de vaststelling vau de nooid- punten dienende als richtsnoer bij het ontwerpen van een voor alle rijkskies- kiingorganisaties geldend algemeen kies reglement. De middelen der Kamers van Koophandel. De Kumer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Uravenliage heeft naar aanleiding van een verzpek van den minister van Arbeid in zake verminde ring vuu de lusten van handel en in dustrie een schrijven aan dezen minis ter toegezonden, waarin zij mededeelt, het initiatief te hebben genomen tot een voorstel om de heffingen van de in geschrevenen in het Handelsregister le verlagen. Zij adviseert qe Handelsre gisterwet, voor zoover deze den finan- cieelen grondslag dier Kamer regelt, te wijzigen en wel in dien zin, dat de wet contributies der ingeschrevenen niet, zooals thans het geval is, bepaalt, doch aan elke Kamer de bevoegdheid laat de hoogte dier contributies van jaar tot jaar zelf té bepalen, mits daarbij een zekei in de wet genoemd maximum niet worde overschreden en behoudens goed keuring van het heffingspbrceutage door Jen minister. Indien dit maximum ge steld werd op dezelfde bedragen, die thans in art. 19 der Handelsregisterwet voorkomen, zou elke Kamer van jaar tol jaar kunnen besluiten hier al of niet en zoo ja met welk percentage onder te blijven. De Haagsche Kamer zou ze ker voor het volgend dienstjaar een re- dictie van ongeveer 25 voor haar district hoogst gewenscht achten. UIT DE PERS. De Kabinetscrisis. De Werkgever, orgaan van de Ver. van Ned. Werkgevers en van het Centr. lnd Verbond, meent over de kabinets crisis, hoewel deze een politiek vraag stuk is, niet mogen zwijgen immers alle nijveren, van welk geloof of poli tieke kleur ook, hebben dezelfde zui- ver-zakelijke wenschen. „In de eerste plaats dan wenscht de Nijverheid, dat meer dan in het verle den met hare verlangens tekening wor de gehouden. De critiek op hetgeen Speciaal onder Minister Aalberse is v oorgevallen, moge dit verlangen, dit billijke verlangen verduidelijken. Want Minister Aalberse hield, wat hij daar over ook moge hebben gezegd, geen ol ter nauwernood rekening met de ver langens der industrie. Men neme de Arbeidswet, de herziening der Arbeids wet de Arbeidsge&chillenwet, de Stoom- wet om slechts enkele te noemen met de wenschen van de Nijverheid werd geen rekening gehouden. Integendeel. De aandrang der industrie althans geen 4C urige maar een 48-urige werkweek wetieiijkeu regel te maken, bestempel de de Minister eerst tot „pietluttig ge peuter' later tot „onbekookte reactie om tot slot, toen het feitelijk te iaat was, „onvermijdelijke noodzaak'' te worden. Een onderdeel slechts toen een wij ziging der Arbeidswet aauhangig was, vi oeg de industrie de bepaling uit de Wol te schrappen, dat de continubedrij ven, welke op Zondag moesten door waken, in 1924 in 4 ploegen zouden moeten werken. De Minister ging er iinet op in. Bij de Arbeidsgeschillenwei wera wederom opbouwende critiek ge leverd de Minister meende er geen rekening mede te moete^ houden. Dan meent de Nijverheid, dat de uit voering der sociale wetgeving, meer dan tot nu toe, aan belangnebbenden zelf moet worden overgelaten. Ook Mi nister Aalberse beleed dit beginsel hij liet echter de gelegenheid voorbij gaan er uitvoering aan te geven, toen die gelegenheid zich voordeed. Want hoe men ook verder over het plan Ziek te wet-Posthuma—Kupers moge denken, geen plan werd zoozeer gedragen door belanghebbenden dat dit. Het waren juist overwegingen van poiitieken aard, die het niet tot uilvoering hebben doen kernen. Maar bovenal wenscht üe Nijverheid ontslagen te worden van de steeds knu- lender banden van wettelijke maatre gelen, wenscht z.j gespeend te worden van de rompslompige Overheidsbemoei enis der laatste jaren, wenscht zij ver licht te worden van de te zware lasten haar op de schouders gelegd, eischt zij wat.rdeering op voor haar werken en streven. De Nijverheid, als Nijverheid, als economisch geheel, verwacht van den Minister, die den Minister Aaloer- se heelt op te volgen, zeer veel zij verwacht van hem wellicht het moei- l.jkste wat van een mensch kan wor den verwacht teruggaan. Teruggaan niet om vooruitgang te bestrijden. Neen teruggaan, omdat de ingeslagen weg doodloopt. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Sociaal-Anarchistisch Verbond. Zondag werd te Utrecht ouder voor zitterschap van ds. B. de Ligt, van 's- Cuavenliage, de jaarvergadering gehou den van net Sociaal-Anarchistisch Ver bond Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental bedraagt ongeveer 4uü en 15 per soonlijke leden. Beslotfen werd tot de uitgave van een tweemaal per wegk verschijnend blad, uat denj naam zal dragen van „De Anarchist." lol leden derifredaclie wérden be noemd de heereri ds. B. de Ligt te 's- Gravenhage, Albert de Jong te Biltho- veu en H. F. Kaspers te Hilversum. In een auto gestikt. lieu gymnastiekvereniging te Diest in België had Zaterdagavond een eigen- aardigen wedstrijd georganiseerd. 20 jorgeiieden werden in een dichtgeslo ten auto gezet en langs allerlei omwe gen naar een plaats op 5 kilometer af stand van Diest gebracht. Daar zouden zij uit den wagen gelaten worden en ze moesten dan probeeren zelf den terug weg te vinden. Toen de dichtgesloten auto nu Zater dagavond te Diest aankwam en geopend werd, vond men de jongelieden geheel bedwelmd. -Een hunner was reeds over leden. De bewustelooze jongemenschen zijn in een ziekehhuis opgenomen. Op vrije voeten gesteld. De heer W. H. B. Bridée Jr. accoun tant te Noordwijk aan Zee, die de vo rige week op last van den officier van justitid. tel Middelburg werd gearres teerd is gisteren op vrije voeten gesteld Een berucht inbreker gearresteerd. De Haagsche politie is er in geslaagd een berucht inbreker Jan 't Hart te ariesteeren. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Zondagsschool der Stads-Evangelisatie „Jeruël" te Gouda. Mijnheer de Redacteur. Het bestuur der bovengenoemde ver- eeniging komt wederom in deze maand met vrijmoedigheid tot UEd. om een gave voor de Kerstviering voor 300 kin dei en en ouden van dagen. Nog dankbaar voor hetgeen UEd. de vorige jaren hebt afgestaan voor dit doel, daar in vele gezinnen de armoede is doorgedrongen, vragen wij UEd. wilt ons helpen de kinderen een warm klee- dingstuk te geven. Door de goede medewerking van de meisjesvereeniging konden zij wel mee doen, maar niet in die mate als er nood is. Helpt ons dit goede doel te steunen, opdat de kinderen en ouden van dagen een goed Kerstfeest mogen hebben. Namens het Bestuur der Zondag school der Stads-Evangelisatie „Jeruel" te Gouda. JOH. DE GRUIL, Voorz., Jeruel. D. HOOGENDOORN, Secr-Penn. Zondagschool. Verkiezing voor de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de gisteren gehouden zitting van hét tlooldstemibureau zyn de altredende den der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken: a. voor het Grootbedrijf: de heeren J. L. van Eyk, J. A. Donker, J. Dercksen HMz. en G. van Lange; b. voor het Kleinbedrijf: de heeren P. D. MuyJiwyk, J. Kortland, A. van Wyner J. Beyen by enkele candidaatsteiling her kozen verklaard. De Bond van Kaasproducenten houdt op Donderdag 15 dezer in de zaal cordia aan de Westhaven, een algemeene vergadering, oa. ter bespreking van geldende uitvoerregeling voor kaas en de internationale verhandelingen inzake, vol vette kaas. Conferentie voor Niet-Katholieken. Onder groote belangstelling is gister avond de eerste der 4 conferenties gehou den, welke door Pater Hendrichs S. J. in de R.-K. kerk van O. L. V. Hemelvaart aan den Kleiweg worden geleid. Daar de pers voor deze conferentie geen uitnoodiging is gezonden, doch aan de bla den een communiqué zoiT warden verstrekt, waartegen echter door Pater Hendrichs la ter bezwaar is gemaakt, kunnen wij de gisteren gehouden rede geen verslag ge- Bevolking. Vertrokkenen W. van der Leeden, uit Derde Kade 47 naar Apeldoorn, Looscheweg 86; A. Kraayenibrink en gezin uit R. v. Catsweg 124 naar Leiden, Munnikenstraat 1; H. M. Dercksen uit Westhaven 64 naar de Bilt, Parklaan; G. van den Berg uit Kleiweg- straat 11 naar Utrecht, Vleutscheweg 183bis; J. H. P. C. Verschoor uit Fluwee lensingel 46 naar Delft, Maarten Tromp straat 46; J. M. Sparnaaij uit Zoubms plein 26 naar Schoonhoven, Lange Wey- straat 41; A. Vingerling en gezin uit Westhaven 50 naar Utrecht, Damstraat 34; Wed. N. den Brabervan der Sloot uit Fluweelensingel 67 naar Baarn, E< ■weg 22; Wed. J. H. Brink—de Jong uit Oosthaven 20 naa<r Apeldoorn, Marktplein 5; Wed. Z. BezemerBierhorstuit, Flu weelensingel 10 naar Wyk by Duurstede, Volderstraat 206; C. Vergeer uit P. C. Bothstraat 74 naar Rotterdam, Vieram- bachtstraat 124; E. M. de Veen uit Klei wegstraat 38 naar Nijmegen, Dominica nerstraat 153; D. Bik uit L. Lange Tiende- weg 52 naar Amsterdam, Retiefstraat 11; H. J. in 't Veld, uit Crabethstraat 17 naar Baarn, nieuw Baamstraat 6; J. Graafland en gezin uit Lange Dwarsstraat 7 naar Reeuwyk, Platteweg; J. T. A. Moser en gezin uit Houtmansgracht 14 naar Rotter dam, Herderstraat 7; C. J. van der Louw, uit Fluweelensingele 67 naar Amsterdam, Hendrik Jaecobstraat 38; W. Vergeer uit Kattensingel 30 naar Wassenaar, Kerkstr. 83; D. B. Rietveld uit Kleiweg 38 achter naar Reeuwyk, Platteweg 641; A. van DuinToonstra en gezin uit Vest 96 naar Brunssum. Bruna Hildestraat 72; R. J. de Jonge uit Cronjéstraat 16 naar Delfzyl, A 409; H. R. Semmelink uit Kleiweg 76 naar Leiden, Hooge Woerd 37; H. D. Voor stad uit Regen tesseplantsoen 25 naar Woerden, Voorstraat 59; J. Hagen uit Lomba/ixlstoeg 2 naar Haastrecht, Groote Haven C 227; P. O. Koets uit W. Tomberg straat 58 naar Oude Wetering; L. van Bree uit St. Josephstraat 35 naar Rotter dam, Ruilstraat 18a; S. A. Elshout uit Turfmarkt 3 naar Rotterdam, Bosohpol- derstraat 11a; J. J. Mys uit Crabethstraat 2 naar 's-Gravenhage, Emmastraat 26; J. J. G. Blok uit Karnemelksloot 94 naar Capelle a. d. IJssel, Nijverheidsstraat 219. Gevestigden: A. Kroes, timmerman uit Velsen in Baanstraat 20; J. Verzyden, verpleegster, uit Bergen op Zoom in Kru- gerlaan 130; E. J. M. Keet, winkelbeediende uit Baarn in Markt 4; Wed. A. W. Bieder- van Ingen, huishoudster uit 's-Gravenhage in Rozendaal 24; M. T. Carlier uit Moor drecht in Winterdijk 4; J. H. Dauw, ban ketbakker uit Rotterdam in Boelekade 108; A. van der Lecq uit Reeuwyk in Crabeth straat 47; Wed. J. J. Schiltvan Outrjjve, apoth. ass., uit Ouder-Amstel, in Gouwe 136; W. M. Heinen, modiste, uit Apeldoorn in L. Tiendeweg 74; G. Peek uit Reeuwyk in Bockenbergstraat 48; Th. van der Zwa luw, aardewerker, uit Leiden in Bogen 23; H. J. Nieuwenkamp, klerk b. d. bel., uit Amersfoort in Gouwe 214; B van der Kaa, pakhuisknecht, uit Waddinxveen in Moordr. Verlaat 1; L. Wories, redactrice, uit Bloe- mendaal in Oosthaven 7; J. Broek, keuken meester, uit Velsen, in Oosthaven 10; G. Peters, letterzetter, uit Delfzyl in Snoy- straat 7; J. M. Kwinkelenberg, kantoorbe diende uit Amsterdam in IJssellaan 179; G. van Geest, manufacturier, uit Nieuwkoop in L. Tiendeweg 18; F. A. B. Vissers, touw slager uit Tilburg in Boelekade 39; J. A. Boll, kuiper, uit Amsterdam in Boomgaard straat 30; G. A. Heesen, schoenmaker, uit op Zand in Kleiweg 23; J. van Dam, uit Loenen a. d. Vecht in Raam 176. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 4 Nov. Grietje Hendrika, d. v. A. J. J. Groeneveld en A. van der Ham, N. Haven 8. Gerrit Jacobus, z. v. H. de Rn egt en J. van Leeuwen, v. Stryenstraat 32. Agenda: 12, 19 26 Nov. R.-K. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiwèg, telkens des avonds half negen, Conferenties voor niet-Katholieken, door Pater F. Hen drichs S. J. 6 Nov., 8 uur. Soc. de Réunie. 2e Abonne mentsconcert Hartvelt-kwartet 6 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Rotterd. Hofstad Tooneel. 6 Nov. 8 uur. Bovenzaal „Het Schaakbord". Openbare Vergadering afd. Gouda Neu trale Bestuurdersbond. 7 en 9 Nov. 7% uur. Gebouw Daniël. Exa mens E. H. b. O. 7 Nov. 10 uur. v.m. Stolwijk. Gemeente raad. 8 Nov. Soc. Vredeabeet,. 7% uur. Prijsspelen om wild. 11 Nov. 10 u. v.m. Bovenzaal I oliandia. Le denvergadering Toerótenclu „Gouda". 12 en 19 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Cur sussen Dr. L. J. v. Hoik v( or de Volks- universitei. 13 Nov. 8 u. Groote Scbouwbu Hollandsch Toneel-Vereeniging. 19 en 22 Nov. Soc. Ons Geno 'rysspe- len voor de leden. Avond- en nac De apotheek A. H. Ti deze week tot en met V benevens den daarop opend na 8 uur 's avonds, en UIT DEN Q] AMMERSTOL. De gemeenteibegrooting ge^ft in totaal aan inkomsten een bedrag vau 46.867 en aan uitgaven een bedrag van 65.424. HAASTRECHT. Raadsver- heeren 130, is November, nacht ge- nachts. gehouden R i Voorzitter d tot leden der In de hedenmorg gadering benoemde van Dyk en Reneman tot leden der commis sie belast met het nazien der rekening en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter stelde daarna aa|n de orde de bespreking over de drinkwaterleiding. Spr. wees er op, dat geen schriftelijk^ vragen zyn ingekomen en gaf gelegenheid, inlichtingen te vragen aan den aanwezigen adviseur Prof. de Visser. De heer Scheer constateert, dat het den Raad niet behoeft te spijten, |dat de zaak der watervoorziening, ondanks Iherhaaldely- ke besprekingen, nog niet is afgedaan, want was zy tot een einde gebracht; dan was de gemeente duurder uit geweest, dan met dit plan. Men zal nu tot beter ovterleg komen kan by vorige besprekingen. Spr. releveert de plannen, dié er geweest zijn van de heeren Visser en Smit, waarop voorkwamen 81 woningen met ƒ14.op brengst, doch verreweg de metste dier wo ningen vielen in het tarief var de 170 wo- ad ƒ20, terwijl 50 wonjingen in het plan voorkwamen tegen ƒ28. V et doortrek ken der leiding, tot Boven Haastrecht 6200 M. lang voor de afname van water door 500 inwoners zou 1/5 verschil maken in de ex ploitatiekosten. Wij hebben besloten, dat er een plan gemaakt zou worden zonder Boven Haastrecht er in op te nemen, j Dr. v. Rietschoten /le directeur der Goud- sche Waterleiding My. zou het plan maken, pr is echter niets van gekomen. Het thans aanhangige plan heeft in zekere mate spr. sympathie. In dit plan kamen de kosten aanmerkelijk lager, o.a. 105 woningen k 7.80. Het vorige plan stond in het teeken der koopmanschap en in dit plan loopt de reke ning belangrijk gunstiger voor de perceelen piet lagere huurwaarde. Spr- heeft hooren spreken over brand weervoorziening met een totaal uitgaaf van 11500.—, indien men alles afdoende wil hebben. Spr. becijfert ƒ81000 plus ƒ11500 of ƒ92500 voor het geheele plan en vroeg nadere inlichtingen aan den adviseur. De Voorzitter wijst er op, dat de brand weer iets geheel afzonderlijks is en niets heeft uit te staan met dit plan. De heer Scheer vroeg nog inlichtingen over het bedrag van 84 aan maandelijksche huur te betalen aan Gouderak voor den zin ker. Nadat onze adviseur heeft opgemerkt, dat die huur te hoog is, werd ze terugge bracht op 40. Waarvoor dat betaald moet worden is spr. niet duidelijk; hy ziet in die verlaging een tikje koopmanschap en geen serieuze behandeling. Spr. vroeg voorts of er geen meters worden aange schaft en of alle kwantums gelijk zyn bij alle huurwaarden, ook wordt niet gesproken over tuinsproeien en water benoodigd voor Prof. de Visser antwoordde, dat de vergoe ding aan Gouderak van 84 is teruggebracht op 40 en wijst er öp, dat dank zij h?t bree- de standpunt waarop Gouderak zich stelde, door de leiding aan deze zijde van den zinker zeer zwaar aan te leggen Haastrecht nu de gelegenheid heeft om hare leiding met den zinker te verbinden, hetgeen een groote kos tenbesparing geeft Er ligt dus kapitaal in den grond. Als die leiding het eigendom van Gouda was geweest, had ƒ84 betaald moe ten worden. Op spr.'s voorstel werd goedge vonden den huurprijs op ƒ40 te stellen. De leiding is zoo zwaar, dat eventueel Stolwijk er ook gebruik van kan maken. Prof. de Visser is van meening dat van zijde der Goudsche Waterleiding My. zeer coulant is opgetreden, het water tegen 7.15 ct. is zeer goedkoop, in Delft betaalt men 40 ct. Betreffende watermeters zegt spr. dat het niet de gewoonte is, ze in het plan op te nemen. Er dient een som voor gereserveerd te worden, de meterhuur brengt voldoende rente op. Spr. zou alleen watermeters willen aanbrengen waar tap- zijn geplaatst boven de gootsteen, teneinde waterverspilling te voorkomen. Nog merkt spr. op dat de vergoeding van 40 per maand aan Gouderak slechts voor hoogstens 18 maanden zal zijn. De heer Scheer vindt tapkranen boven de gootsteen niet erg geriefelijk. De Voorzitter zegt dat dit is te onder- angen door een meter aan te schaffen. Prof. de Visser verzekert dat elders een tapkraan zonder gootsteen uitstekend vol doet. Ook kan men om de 4 46 woningen een meter plaatsen tegen waterverspilling. Doch dit zijn zaken van later orde. Het le- mfet zal voldoende gesteld worden. De heer Scheer zegt dat in het plan de tabel voor waterverbruik is gebaseerd op een vol gebruik na 40 jaren. Spr. meent dat men zich, evenals by de electriciteit, ineens het volle gebruik zal veiroorlaven en dan komt de berekening scheef uit. Het beswaar wordt door den Voorzitter en door Prof. de Visser ontzenuwd, die aan- toonen dat hoe grooter het waterverbruik hoe voordeeliger de exploitatie is. De ad viseur heeft in zijn plan de zaak niet willen flatteeren. De heer Dogterom vraagt of er verschil is tusschen de tarieyen van boeren- en bur gerwoningen. Er zijl verschillende landbou wers die het watert- «riet voor hun vee be zigen. Prof. de Visser tóWwoordt dat het gebruik voor vee niet verplichtend is, zooals bjjv. in Noord-Holland. Een boerenwoning wordt beschouwd als een particuliere woning. 'n sommige gemeenten worden de boerenwo ningen door een raadscommissie geschat Indien water voor vee gebruikt wordt moet het over een watermeter toopen. i Door een bijzondere overeenkomst zjjn wy in staat om van alle bijzondere gebeurtenissen in binnen- en buitenland binnen den kortst mogelijken tijd goede foto's te hebben, ter illustratie van het nieuws, dat onze courant dagelijks geeft. Vanaf heden zijn aan ons bureau geëxposeerd de volgende interessante actueele foto's, die reeds groote aandacht trokken 1. De Beiersche Vrij willige troepen aan de Beiersohe grens van Thü- ringen en Saksen. De troepen van Hittler aan de Beiersch-Thüringsche grens in Neustadt. 2. Het Hoofdkwartier van de Brigade-Ehrhardt bij Koburg, door posten bewaakt. De zwart-wit-roode vlag hangt uit aan het gebouw, i 3. Een der laatste foto's van den Duitschen Ex-Kroonprins op zijn motor rijwiel op het eiland Wieringen. 45. De Zuiderzee-werken nabij, het eiland Wieringen. Twee foto's van het opspuiten van zand en het aanbrengen van steenen. 6. De groote betooging van het Spoor- en Tramwegpersoneel tegen loons verlaging op Zondag 4 Nov. 1923 te Amsterdam. De ontbinding van den stoet, waarin vele banieren werden mee gedragen, op het Beursplein. Deze fotp-reeks wordt regelmatig aangevuld. De heer Reneman kan als schatter ver klaren, dat de boerenwoningen veelal blijven onder de arbeiderswoningen wat huurwaarde jjetreft. Spr. heeft de laatste jaren gehoord van slecht water te Gouda, hoewel het in den jaatsten tijd heel goed is. In Oudewater is het wat smaak en kleur aanbelangt ongun stiger en geeler, dan Gouda. Spr. heeft ver nomen, dat men in Gouda veel aluin toe voegt, ook hoonde hy van ketelsteen. Het water te Oudewater is heel weinig ijzerhou dend en van ketelsteen heeft men geen last. Spr. vraagt of het water te Gouda niet kunstmatig wordt goedgemaakt. Prof. de Visser wijst er op, dat men moet onderscheiden het water van een paar jaar terug en van thans te Gouda. Nu is het wel water en geheel steriel, door toevbeging van koperfitriool is de moddersmaak waarover eenige maanden geleden werd geklaagd, ge heel verdwenen. De geheele bewerking, ook de ontharding is niet nadeelig voor de ge zondheid. Het water te Oudewater is sterk alcalisch, een regelmatig gebruik er van is ook blijkens rapporten van de heeren van 't Hof en Weeda niet aan te raden, omdat het de maagzuren niet regelmatig bindt. Ook wordt een bruine aanslag verkregen. Als het water te Goiida niet voldeed, het wordt re gelmatig onderzocht, zou spoedig worden ingegrepen in het belang der Volksgezond heid. Uit de verdere discussie blijkt, dat de heer van Dijk gaarne een aparte berekening zou zien van de aansluitingskosten voor Boven Haastrecht. Prof. de Visser becijfert, dat de opbrengst de onkosten dekken en wyst op het belang van aansluiting met het oog op de volksge zondheid en wijst op IJsselstein, waardoor verplichte aansluiting het sterftecijfer, vooral onder de kinderen, belangrijk is ge daald. De Voorzitter merkt op, dat men nu bijna 2 jaren over de plannen heeft gesproken en stelt voor nu de zaak van alle kanten is be zien, om een verordening te maken, waarbij aansluiting aan de drinkwaterleiding voor de geheele gemeente verplichtend wordt ge steld. De heer van Dyk stelt voor eerst de kom der gemeente te voorzien. Prof. de Visser zegt, dat het technisch mogelijk is, maar altijd wat kostbaarder. Het voorstel van den Voorzitter als zijnde het verst strekkende wordt in stemming ge bracht en aangenomen met op één na alge meene stemmen (tegen de heer van Dyk). t De Voorzitter wenscht de gemeente geluk met het besluit; spr. is er vast van over tuigd, dat het zal zijn in het voordeel der gemeente. De heer Reneman dankt, als oudste lid, dan Prof. de Visser voor zijn degelijke in lichtingen. Prof. de Visser dankt voor den lof hem gebracht; spr. zal in het plan, op verzoek van den heer Scheer, rekening houden met de werkloozen, naast een kern geschoólde krachten. De Voorzitter deelde nog mede, dat de aanbesteding te zijner tyd publiek zal ge schieden. Op een vraag van den heer Reneman zegt Prof. de Visser, dat een deel der gemeente 'begin zomer 1924 water zal hebben en een ander deel aan het einde van den zomer. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. KUNST. Liederavond Harriet van Emden. De jeugdige Amerikaansche zangeres, Harriet van Emden, die in meerdere plaat sen concerten gaf, met den zeer gewaaideer- den Jaap Spaanderman als accompagnateur, is gisterenavond in den Grooten Schouw- "ur8 opgetreden. Het programma voor de- *en avond, dat met zorg was samengesteld, bevatte vele niooie liederen, waarin de zan- Jj^res ruimschoots gelegeniieid werd gebo den zich ten volle teontplooien. Bjj de uit voering daarvan bleek hoezeer deze zange- i*8 beschikt over een zeer mooi glanzend geluid, een prettige voordracht en hoe vol maakt, mogen we wel zeggen, haar techniek is. HaaiT stemmiddelen zijn waarlijk uitne mend. En toch heeft dit concert ons niet ten volle kunnen bekoren, wy hadden in haren volmaakten zang meer het timbre ge- scherdet' aant*oenin8' we*ct en onroering De zangeres ving aan met een drietal s van Handel uit de opera's „Radaanis- w> ,«Agrippiaa" en „Guilio Cesare", waar aan vooral de laatste in schoonheid domi- aeerde. Met groote aandacht volgden we het recitatief en Aria uit „Norma" van Bellini, eat zeer mooi was, in 't bijzonder het An dante boeide ons zeer. Het programma bevatte voorts liederen sï? j? i8?' Sinn ist wie der machtige "Liehte Nacht" en „Ein Traum", die uitnemend werden vertolkt. Ook in het Maripnlied van Joseph May Die Begegnung, AH' mein Gedanken, mein Herz und mein Sinn" van Richard Strauss toonde de zange res haar bijzondere talent en vaardigheid Louis Schnitzler's „Schalmei" was allerliefst en van „Wat klonk daar" van den dich ter Joannes Reddingius en Amy Mesritz van Veldhuysen als ook van Jacques Dal- coye's „TOiseau bleu" ging groote bekoring uit. Mej. van Emden mocht zich aan het eind van den avond in grooten bijval verheugen, die zy met 'n aardig toetje beloonde. Den ac- compagneteur Jaap Spaanderman, die de begeleiding uitnemend verzorgde, kreeg ook van de zangeres zijn zeer verdiend deel in de hulde, die haar werd gebracht. (Ongecorrigeerd.) ONDERWIJS. Nijverheidsonderwijs. 'ie Rotterdam is Zaterdagmiddag een prolestvergadering gehouden van den Nfderlandsohen Bond van leeraren en leeraressen bij hef nijverheidsonder wijs, onder leiding van den heer C. Menke. De vergadering was zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen waren o.ni. de heeren Groote Haar en Cool, iufpecteurs bij het nijverheidsonderwijs en verschillend© afgevaardigden van viiwante^ organisaties. Een mótie werd aangenomen waarin geprotesteerd wordt le tegen een voornemen om artikel 43 van het besluit van 4 Juni 1923, St. bl No. 250 te wijzigen; 2c. tegen een voornemen om de sa larissen van het peirsoneel der nijver heidsscholen nog eens weer te vermin deren So. tegen het den laatsten tijd niet ineer rekening houden met de belangen van het nijverheidsonderwijs MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 6 November 1923. Aanvoer: 162 paarden, 18 veulens, 1891 magere runderen, 654 vette runderen, 462 vette graskaiveren, 357 nuchtere ^kalveren, 402 shapen of lammeren, 280 varkens, 289 biggen, 8 bokken en geiten. Fry zen: Vette koeien le kw. 1.15—1.20, 2e kw. 1.05—1.10, 3e kw. 0.90—1.00; Ossen le kw. 1.05—1.07%, 2e kw. 0.95— 1.00, 3e kw. 0.800.90; Stieren le kw. 1.00—1.05, 2e kw. 0.86—095, 3e kw. 0.650.75; Kalveren le kw. 1.651.75, 2e kw. 1.15—1.35, 3e kw. 0.95—1.06. Melkkoeien 220390, Kalfkoeien 225 —400, Stieren 150—370, Pinken 140— 176, Graskalveren 135146, Vaarzen 140200, Werkpaarden 100275, Slachtpaarden 90146, Hitten 90—170, Nuchtere kalveren 917, Fokkalveren 1828, Biggen 1018, Overloopers geen aanvoer. Handel in nuchtere kalveren matig, in biggen handel en aanvoer redelyk, in over loopers Biecht. Handel in vet vee en vette kalveren rede lyk, vette kalveren met teruggaande prij zen, prijzen in vette varkens stationair, re delijke aanvoer. Handel in melk- en kalf koeien matig met goede prijzen. De najaarspaardenmarkt wordt Vrijdag 9 November gehouden. Kaasmarkt. Bodegraven, 6 Nov. 1923. Aanvoer 300 pairtijen, waaronder 244 met Ryksmerk, 12770 stuks, gewicht 89390 K.G. Prijs Goudsche kaas le srt. 5054, 2e srt. 4865, le srt met Ryksmerk 5760, zwaardere 5556. Handel matig. Purmerend, 6 Nov. Aanvoer 12 kl. Fabnekskaas, prijs 47, Ryksmerk 4850; 31 kl. Boerenkaas, prys 49, Ryksmerk 5; 676 K.G. boter 2.40 2.50. Nieuwerkerk aa. d. IJssel, 5 Nov. Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJssel en omstreken. Prinsesseboonen (stok) 3043, dito (stam) 32, per 100 K.G.; peen 3.60 per 100 bos; spinazie 10 19.60 per 100 K.G.; tomaten A 13.20—21, dito B 10.80—11.56, dito C 6—10.60 per 100 pond. (Ursadlooze Dienst.) De oproep der Kyk*regeering aan het Duitache Voik. BERLIJN, 6 Nov. in den aan het Duit- sche voik gerichten oproep tegen de Putsch- plannen van Beieren, zegt de Kyluregeenng er op te rekenen dat het Duitache volk zich schrap zal zetten om met de meeste ener gie en kracht daartegen op te treden. Voorts wordt in den oproep gezegd dat de machtsmiddelen tot het weren van den Putsch en de handhaving van het Rijksbe stuur aanwezig zyn. Tenalote wordt de bevolking verzocht rus tig te blijven en in den moeiiyken toestand, waarin Duitschland verkeert door de buiten land sche politiek, geen verwarring te stiui- ten. Duitache protestnota inzake den Franachen steun «an de Separatisten. BERLIJN, 6 Nov. D« Ryksregeenng heeft den zaakgelastigde te Parys een pro testnota doen overhandigen, waarin op grond van authentiek materiaal de samen werking van de Kynlandsche separatisten de Fransche bezetting als vaststaund wordt geconstateerd. In de nota wordt de verwachting uitgesproken, dat van de op roerige elementen tie wapenen warden ai- genomen en dat de Duitschc politie niet meer in de uitoefening van haar rechtma tige bevoegdheden, nJ. in het gebruik der wapenen, verhinderd wordt Een afschrift van de nota wordt ook in Londen en Brussel overhandigd. De onderhandelingen met de Ruhr. industrieelen. BERLIJN, 6 Nov. De Paryaohe bladen mel den uit Dusseldorff dat van de nieuwe on derhandelingen tusschen de vertegenwoor digers van de controle-commissie en de Ruhr-dndustrieelen geen resultaat is te ver wachten aleer a.s. Maandag de plenaire ver gadering van industrieelen heeft plaats ge had. Steun uit Amerika voor de Duitache bevolking. BERLIJN, 6 Nov. V.D. De Amerikaansche hulpmissies zyn, naar uit Washington ge meld wordt, voornemens een groote actie te beginnen ter ondersteuning van de Duit- sche bevolking in den komenden winter. Hoover zal volgens een soortgelijk plan voornemens zyn ook in Rusland te werken. De Separatisten bezetten Kaiserleutern. BERLIJN, 6 Nov. De 'separatisten bezet ten het raadhuis te Kaiserlautern, dat op bevel van de bezettingstroepen door de po litie ontruimd werd. minus Na de bezetting volgde de Fransche gen darmerie de separatisten op den voet en verdreef de menigte uit de straten. Van het balcon van het gerechtsgebouw werd een prociamatierede gehouden. PARIJS, b Nov. V. D. De besprekin gen tusschen de geintergeallieerde con trole-commissie en de vertegenwoordi gers van de Kuhrmijnen worden voort- gi zet, teneinde tot een definitieve ro- geling te komen. De houding der Belgen in het bezette gebied LONDEN, b Nov. In officieele krin gen te Londen wordt voldoening te ken nen gegeven over de drastische actie der Belgen om de separatistische wan ordelijkheden in de Belgische zone te doen ophouden. Een gravin als Labour-candidate. LONDEN, 6 Nov. Gravin Warwick open de gisteravond de verkiezingscampagne als Labour-candidate met een rede te Living stone. Zweed ache Film-expeditie naar Borneo. STOCKHOLM, 6 Nov. Twee Zweedsche filmfabrieken zullen een expedidtie naar Borneo en de in de nabijheid liggende eilan den zenden, om het leven van de inboorlin gen en dieren te filmen. De film-expedidtie zal 9 maanden duren. Nieuwe Russische schepen in aanbouw. CHRISTIANIA, 6 Nov. Noorsche en Rus sische maatschappijen hebben te Bergen een contract gesloten voor den bouw van twee nieuwe stoomschepen elk van 2400 ton. Ze zullen reeds Juli a.s. gereed zyn. De verliezen der Amerikanen door de Mark-catastrophe. NEW-YORK, 5 Nov. VD. De Amerikaan sche beleggers hebben tengevolge van het ineenstorten van de Duitsche Mark een ver lies geleden van tusschen de 6 en 7% mil liard dollar. De abonné's van de New-York Tribune, meldt het blad, verloren 500 millioen dollar. Japan betuigt Amerika zijn dank. WASHINGTON, 5 Nov. Het Staatsdepar tement heeft heden een schrijven gepubli ceerd van den Japanschen ambassadeur Ranphara aan staatssecretaris Hughes, waarin den hartelijken dank wordt overge bracht van de Japansche Regeering en het Japansche volk voor de schitterende dien sten, bewezen door admiraal Anderson en zyn brigadegeneraal M. C. Coy, bij de jong ste aardbeving en de vreeselyke branden in Japan. Polen en de Russische Sovjet. MOSKOU, 6 Nov. Tengevolge van de her nieuwde daden van kwaadwilligheid bedre ven onder de oogen der Poolsche autoritei ten aa nde gfonzen, heeft de Regeering van Moskou de Poolsche missie een nota over handigd, waarin de sovjetregeering protes teert tegen de houding der Poolsche auto riteiten tegen Russische onderdanen en waarin de verwachting wordt uitgesproken dat maatregelen genomen zullen worden om de incidenten te doen ophouden. Wanneer dit niet gebeurt, aal de sovjetregeering re presaille-maatregelen nemen. De moordenaar van Warofaki. MOSKOU, 6 Nov. De Presvda const* tee it dat ondanks de vervalsohing van het juri disch dossier tegen Conradi de moordenaar van Worofaki, de Zwitsersohe regeering zichtbaar ongerust ia. De Zwitsersche Re- geering wil de barrière opheffen tusschen de publieke meening in het proces en de Russische monarchisten. De Zwitsersche Regeering werkt niet om Conradi te verde digen, doch om zichzelf te verdedigen. De Brusselsche Bank. AMSTERDAM, 6 Nov. De Officier van Justitie Mr. van Heinsbergen heeft heden morgen voor de le Kamer der Arrondisse mentsrechtbank het faillissement aange vraagd van de Brusselsche Bank. Voor de Bank trad op Mr. F. Kokowsky. Deze verklaarde dat het faillissement nog met kon worden uitgesproken, daar de Bank zich niet in staat van faillissement bevindt. Openbare vergadering Tweede Kamer. DEN HAAG, 6 Nov. Het ligt in het voor nemen tegen het midden der volgende week de Kamer byeen te roepen, in een openbar* vergadering in verband met het dezer da gen by de Tweede Kamer ingekomen initia- tief-wetsvoorstel van den heer Fleakens no- pehs verlenging van het z.g. Schoenenwetje, van welk inkomen naar parlementair ge- biuik in openbare vergadering mededeeling moet worden gedaan en waarin tevens de beslissing moet worden genomen omtrent het zenden van dit voorstel naar de afdee- lingen. De Kabinetscrisis. DEN HAAG, 6 November. In verband met den poiitieken toestand van het oogen- blik heeft hedenmiddag in het Kamerge bouw een bijeenkomst plaats van de R.-K. en de A.-R. fracties. De Ghr. Hist, fractie zal hedenavond bijeenkomen. De vergadering der fractie van de R- K. Kamerleden werd hedenmiddag bijgewoond door de Minister» Colijn en Van Dijk, Heemskerk en door den Minister van Staat den heer Idenburg, lid der Eerste Kamer. De vergadering der fractie van R. K. Kamerleden was betrekkelijk spoedig ge ëindigd. Te 1 uur aangevangen, was de ver gadering te ongeveer half drie reeds afge- joopen. Brutale diefstal. GROENLO, 6 Nov. Een dezer dagen had alhier een brutale diefstal plaats welke eerst gisteren ontdekt werd. Reeds eendge dagen liepen hier verdacht uitziende Duitschers rond. Nadat Zaterdagavond de heer For mer directeur der Nationale Bank te Groen te zijn auto in de garage had gebracht, slo pen de Duitschers naar binnen, haalden de auto naar buiten en reden naar de villa van den heer Fornier. Zij verzochten hem toen tc spreken. De directeur weigeriide dit we gens het late uur. Toen reden de Duitsohers met de auto weg en z(jn over de Duitsche grenzen gevlucht WISSELKOERSEN. 5 Nov. 6 Nov. Officieel. Londen 11.53% 11.54 Berlijn 0.0036 0.0006 per milliard. per milliard. Parijs 14.95 14.90 Brussel 12.87% 12.86 Zwitserland 45.95 46.— Weenen 0.0036% 0.0036% Kopenhagen 44.56 44.— Stockholm 67.95 68.05 Chris tiania 38.36 38.30 New-York 2.58% 2.68% Beursoverzicht. Het aBpect van de beurs was van daag veel levendiger ais den laatsten tijd meestal het geval was. Er hadden od sommige afdeelingen flinke omzetten plaats en de toon van de markt was daarbij zeer vast. Vooral Koninklijke gaten omvangrijken handel te zien, waarbij verscheidene procenten koers winst behaald werd. Geconsoldeerde war en maar weinig veranderd. De stem ming voor suikerwaardeu was ook zeer goed deze plaatsten zich zonder uit- jzondermg op een verhoogd niveau, waartoe de gunstige mededeelingen van de Ned.-Indische Landbouw Maatschap pij wellicht het noodige bijdroegen. Op de mijnafdeeling brachten Redjang-Le- ■bong weer een koerswinst. Bij be scheiden omzetten werden de Tabakken mecrendeels eenigszina hooger geno teerd. In Rubberfondsen ging maar wei nig om en met geringe variaties ver handeld. De scheepvaartmarkt was kalm doch was overigens niet ongunstig ge disponeerd. Amerikanen genoten maar weinig belangstelling. Prolongatie 3 Skxkoeraen New-York. 6 Nov. 1928, 6 u. n.m. Berlijn 20, Londen 446%, Parijs 678%, Brussel 498%, Italië 446%, Zwitserland 1778, Amsterdam 8868, Praag 292%, Qhris- tiania 1488, Kopenhagen 1704, Stockholm 2688, Madrid 1829. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Hei Nedertandsch Elftal gekosea. De Nederlaudsche Elftalcommissie vergaderde gisteren te Utrecht ter vast stelling vau de Nederlandsche ploeg, die deze maand in het Stadion te Am sterdam tegen Zwitserland zal uitkomen Volgens „De Sportkroniek" werd het v< Igende elftal gekozen De Boer (Ajax) of Schindeler (Bl.- Wit) Denis (H.B.S.), H. Tetzner (Be Quick G.) aanv. Hulsman (Go Ahead) v. Lingo (Be Quick G Krom (R.C.H Groosjohan (V.O.C.), Verleg (N.A.C.), v. Son (Willem II), De Haas (Be Quick G Slgmond (D.F.C.) WATERPOLO. NqptunusA. Z. P. C. 40. De Zauuuuiusche Zwemcluo Neptuuus kampioen der tweede klasse, speelde een wedstrijd tegen de Amersfoortsciie zwtm- en poiociuo voor de promotie naai de eerste klasse. Deze wedstrijd die in het Zuiderbu<| te Amsterdam heelt plaats gehad, euidigdo in a over winning voor Ue Zuandaiuiners, zoodat Neptuuus net volgend jaar in de eerste klasse zal uitkomen. De A. Z. en P. C. degradeert naar de tweede klasse. Om den Onafhankelijklieidabeker. Het navolgend boudseiital is gekozen voor den op 18 November tegen een Kutterdamsuh elttal te spelen wedstrijd oai een Ouafhankelijkheidsbeker De Freiwe (doel), A. vau Haeren en Heijueu (achter) Kaufmaiw, Mommers en Heemeijer (midden) Uieiens, t ro- iicb, Goedhart, Groen en Carré (voor). De wedstrijd vindt op Spangen plaats Papyrus verkocht Volgens den Kuceng-cor respondent van de Times zou de trainer van Pa pyrus, Ben Jarvis, in den loop van een algemeen onderhoud op de baan te Niwmarket verteld hebben dat Papy rus Vrijdagmiddag definitief verkocht ia Ht» mocht echter den nieuwen eigenaar noch den verkoopprijs noemen, en kon slephts mededeeien dat het paard nog een jaar ouder zijn leiding zou blijven on dus nog niet voor de fokkerij be stemd zou worden. De nieuwe kooper was een Engelschman. Zev geslagen. Tegelijk met dit bericht omtrent den verkoop vau Papyrus meldt de Times uit New York, dat zijn overwinnaar Zev Zaterdag in den ren om het Latouea kampioenschap, door den outsider lu Memoriam geslagen is. FLNANCIEELE BERICHTEN. Het tekort van de Hanzebank te Utrecht. Blijkens het door den accountant J- W. Lucas aan de Utrechtsche rechtbank ingediend verslag omtrent den toestand vur de Hanzebank en de Hanze-Spaar- bank in het aartsbisdom Utrecht, moet vooi de Hanzebank inplaats van een overschot van f 45.000, gelijk de staat van 'activa en passiva door het bestuur ingediend aangaf, met een tekort van f 2.858.001 gerekend worden. Van de vordering ad f 291.450 op aandeelhou ders is daarbij 50 pet. als oninbaar af geschreven, op eigendommen f 173.487 en op meubilair f 79.201. De groote verliezen blijken voorna melijk veroorzaakt te zijn doordat de 3114 60 bank haar terrein, het verleenen van middenstandscredieten, verlatende, zoo der noemenswaardige controle enorme ertdieten verstrekte voor het oprichten van bedrijven, Markenspeculaties en credieten aan gemeente- en kerkbestu ren. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 762.4 te Vestmanoer. Laagste stand 788 te Haparanda. Verwachting tot den voolgenden dag: Zwakke tot matige N.W. tot Westen wind, zwaaiitewolkt met tijdelijke opklaring; aan vankelijk regen- of hagelbuien en kouder. Overzicht van de weersgesteldheid. De depressie die Zaterdag teu Noor den van Schotland lag, heelt liah naar het Noorden van Scandinavië verplaatst doch wordt gevolgd door een secundai re, die zich over de Britsche eilanden uitdiept. De hooge druk in het Zuiden is geleidelijk afgenomen. De tempera tuur ia sinds Zaterdag vooral over Groot-Brittannië, doch ook over ons laud en een deel van Duitschland gedaald. Sylt had 15 m.M. regen. ADVBRTBNTIKN. COLPORTEUR GEVRAAGD om In Ooudn met boter to oolportoaran Brieven onder No 3I3S bureau Ooudeche Courant

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2