l 3 :n, cl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62-Jaargang No. 15384 Donderdag 8 November 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen II - Gouda w SENS enartikelen HET GELUK DER RIJKEN Beeld. leken. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWDK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De voorgestelde internationale conferentie. rende interessante grens van Thü- ins op zyn motor- Fokker-machine >gd wordt achter den 2 1* FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) I illerleiaard uraat sverd per post aan laden kan ons ?rens in Neustadt, burg, door posten Ontstemming heeft in Beieren weer ge wekt het bericht dat Dr. Stresemann voor nemen» zou zijn opnieuw soc.-deni. minis ters in zijn kabinet op te neigen. In Saksen kan men zich nog steeds niet vereenigen met het optreden der Rijksregee- ring, den R^kspresident en den Rijkscom- missaris Dr. Heinze tegen de Regeering Zeigner en men heeft dan ook de beslis sing van het Staatsgerechtahof ingeroepen. tliede Boekhan- de plaatsing OURANT 26 0 DBN HAAG (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. Twee foto’s van eenen. meel tegen loons- Het Deensche regeeringablad „Köbenhavn" deelt mede, dat de minister van binnenl. zaken een voorstel zal indienen voor een nieuwe kieswet. Het huidige kiesstelsel is «enigszins ingewikkeld en gebaseerd op de wet van April 1920. Volgens deze kieswet worden een zeker aantal zetels in het Fol keting door evenredige verkiezing verkre gen, waarna 37 zetels worden aangevuld door de verkiezing van suppletoire leden. Het nieuwe voorstel zal voorzien in de directe verkiezing van 80 leden, waarna een limiet van 71 suppletoire leden zal worden gekozen. een bedrag van 800 ndllioen goudmark en voor de inwisseling der papiormark dienen. Van ’n onmiddelljjke inwisseling der papier- mark, hetzij in rentemarken of in aandee- len der goudleening, is geen sprake, daar men vreest, dat anders deze beide waarde vaste betaalmiddelen naar omlaag gedrukt zullen worden. Er is voor gezorgd, dat de rentemark stellig uiterlyk 15 Nov. in om loop kan komen en dat tegen dat tijdstip ook de bankbiljettenpers wordt stopgezet. Eerst dan zal men kunnen vaststellen t)t welke hoogte er papiermerken in omloop zijn en daarna kan eerst de omrekenings koers worden vastgeateld. De aankondiging dezer maatregelen heeft reeds tot eenige koeraverbetering aanleiding gegeven. De mark immers is gisteren reeds van 30 tot 80 cent per billioen gekomen, en was hedenmorgen 80 tot 85 cent per bil lioen op de Amsterdamsche beurs genoteerd De rijksbegrooting voor 1924 zal in goud- marken worden berekend. De voorbereiding daartoe is reeds begonnen. Aan de uniforme noteering op de buitenlandsche wisselmarkt zal da hand worden gehouden. landen, die zich tot dusverre niet bij over eenkomst hebben aangesloten. De genoemde staten zijn de eenige, die thans in het bezit zjjn van oorlogsvaartui gen, die vallen onder de t» Washington aan genomen definitie van slagschepen en wier bewapening nog niet by verdrag is gere geld. De algemeene secretaris van den bond stelt voor, dat vertegenwoordigers dezer landen met de subcommissie van den per manente raad van advies van den bond voor marinezaken, die thans is samenge steld uit vertegenwoordigers van Brazilië, Spanje, Frankrijk, Engeland, Italië, Japan en Zweden, een ontwerp-verdrag zullen op stellen van een marine-teohnisch standpunt ter onderteekening door de verschillende mogendheden. Hy voegt er aan toe, dat een internationale conferentie, waartoe alle mo gendheden zullen worden uitgenoodigd, of zij in het bezit zyn van een vloot of niet, later zal volgen. Omtrent de separatistische beweging ver neemt men dat Dorten’s en Mathes vol machten door de provisioneele regeering van de Rjjnlandache republiek wederom zyn vernieuwd. Onder leiding van Darten zijn de Rijnlandsche separatistische groepen de Palts binnengedrongen en hebben daar Kichheimbolanden, Kaiserslautern en Ot- teïfoerg bezet. De troepen der Paltsche af scheidingsbeweging vereenigden zich met hen, waarop de autonomie van de Palts bin nen het kader der Rynlandsche republiek werd uitgeroepen. Heinz wend benoemd tot commissaris-generaal van de Rijnlandsche republiek voor het gebied van de Palts. Nationalisten en communisten belegerden het bureau waar de separatisten intrek had den genomen, waarna een vuurgevecht ont stond, waar by natuurlijk slachtoffers vielen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DENEMARKEN. Naar hol blad Köbenhavn bij geruch- toYverneemt, heeft prins yiggo, ’n zoon vai\ prins Waldemar, zich tijdens zijn bezdek aan de Vereenigdo Slaton on- hngJ met een Amerikaansch meisje, luejJGreen, verloofd. Jnj zou zijn vader en koning Kristi- aan roods toestemming tot een huwe lijk hebben gevraagd. FRANKRIJK. De ontwapening Poincaré heeft in de begrotingscom missie den eisch van den minister van ooi log, Maginot, betreffende fiet jaar- lijksche contingent van troepen voor het leger in Marokko verdedigd. 'Magi- In Krakau in Polen is het tot ernstige on lusten gekomen. Bloedige botsingen luidden plaats tusschen arbeiders, politie en mili tairen. De arbeiders openden een massa- vuur op de militairen. Cavalerie en pantser auto’s moesten de militairen te hulp snel len. Ook uit het Boryslawer Naphtagebied worden ernstige gevechten gemeld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (beboerend* tot den bezorgfcring) 1—5 regel* ƒ1.80, elke regel meer /OJ25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1e regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefd&digheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 1—4 regel* ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daag* vóór aan het Bureau zyn Ingekomen, teneinde van opname, verzekerd te zyn. kunnen bereiken. Op het perron werden zijn oogen want Geoige had soherpziende oogen, gepaard aan een kalm' en beschaafd ui terlijk, en trachtte altijd dingen te be speuren die in den geest waren van zijn bittere stemming getrokken naar een man, die uit een eerste-klasse cou pé sprong, en meer waggelde dan liep naai den uitgang. „Zoo, zoo, mijn beste I” zeide Geor ge tot zichzelf „wel, het is de „Boe kanier I” en ging met zijn zware ge stalte op het spoor staan. Niets amu seerde hem rneer dan een dronken man Bosinney droeg een slappen hoed, bleef voor hem staan, draaide zich vlug om, en snekie terug naar den coupé, dien hij zoo juist verlaten had. Hij was te laat. Een portier greep hem bij zijn jas, de trein zette zich weer in bewe ging- Het geoefend oog van George zag het gelaat van ’n dame in grijs bonten man tel voor ’t coupéraampje. Het was me vrouw Soames en George voelde dat dit belangwekkend was I En nu volgde hij Bosinney dichter op de hielen dan ooit de trap op, voor bij den controleur de straat op. Maar, terwijl hij dit deed, onderging zijn ge voel een verandering behalve nieuws- giirigheid en vermaak voelde hij ook deernis met den armen kerel, dien hij vclgde. „De Boekanier” was niet dron ken, maar scheen te handelen onder den druk van een hevige aandoening hij sprak tegen zichzelf, en al wat zan alle bijzondere ;st mogelijken tijd dat onze courant De secretaris van den volkenbond heeft een schrijven gericht aan de regeeringen van Argentinië, Chli, Denemarken, Neder land, Noorwegen, Rusland en Turkije, waar in deze landen worden uitgenoodigd marine- gedelegeerden te zenden ter bijwoning eener bijeenkomst, die gelyk gemekt, in Genève zal worden gehouden op 21 Januari a.s. ter bespreking eener uitbrekiing van de princi pes van het tractaat van Washington tot de 3049 20 •gie, neerslachtig- itanden, hypochon- moeten da uit- gratis toezending lem. 2689 1« Schreiend vingt gij het leven aan, And'ren juichen om u henen. Zorg, dat bij uw henen gaan, Gij moogt juiiehen, anderen weenen. fiOUDSCHE «OURANT. afgrond van duisternis. Hier zal Bosin ney strak en stil en George, in wiens geduld een tikje vreemde broederlijk heid schuilde, bleef achter hem staan. Het ontbrak hem niet aan oen zekere fijngevoeligheid een gevoel voor vorm dat hem niet toestond in deze tragedie door te dringen, en hij wacht te kalm, evenals de leeuw boven hen zijn bonten kraag hoog opgezet over zijn ooren, waardoor de vleezige rood heid van zijn wangen werd verborgen; ahes was verborgen behalve zijn oogen mei hun bitteren, deelnemenden blik. En mannen gingen steeds voorbij, ko mende van hun zaken, gaande naar hun clubs mannen, wier gestalten gebuid waren in cocons van mist doemden als schimmen op, en verdwe nen weer als schimmen. Toen zelfs in zijn medelijden, kwam de Quilpuche humor van George naar voren in oen plotseling verlangen om deze schimmen bij de mouw te grijpen en te zeggen Hallo, gij burgers, niet dikwijls ziet gij een schouwspel als dit, hier is een arme duivel, wiens geliefde hem juut een mooie kleine»» geschiedenis van haar echtgenoot heeft verteld I komt binnen, komt binnenHij kan niet meer I" Omtrent de verkiezingen is nog niets na ders bepaald. Intusschen houdt het de partement van handel zich bozig met het onderzoek van het vraagstuk der tarieven. Het resultaat van zijn arbeid zal worden voorgelegd aan een commissie van advies, die zal worden ingesteld en waarin econo men, statistici en deskundigen op handels gebied zitting zullen hebben. De plunderingen in Berlyn zijn gisteren niet herhaald, tenminste de dag ging vrij rustig voorbij. De politie heeft circa 560 plunderaars gearresteerd, waarvan er 117 voor den rechter van ihatructie zullen wor den «geleid. In de Jodenwijk zorgt een ster ke politiemacht voor de handhaving >ier orde. De Ryksregeering is thans ook voorne mens krachtig tegen Beieren op te treden, dit moet althans de Rykskanselier aan den voorzitter der soc. dem. party hebben toe gezegd. Nog wordt gemeld dat by den Rijksdag een voorstel der Deutsch-Nationale fractie is ingekomen tot vorming eener commissie van 28 leden, welke de ryksgrondwet van Weimar heeft te onderzoeken in verband met een beter inachtneming van gezonde federalistische beginselen. Daarmede steu nen de D.-nat. dus het Beiersche streven tot wijziging der grondwet in federalistischen geest. Denzelfden eisch werd gesteld in een ge heime bijeenkomst der Vaterlandische Ver bande, welke op het «ogenblik te München wordt gehouden. Daar werd de spoedige herziening der ryksconstitutie het eerste en belangrijkste doel dor Veihande genoemd. Wyders werd medegedeeld, dat de betrek kingen met den Kamfbund van Hitler en met de andere reahtsche organisaties op bevredigende wyze zyn geregeld. In geval van ernstige gebeurlijkheden is een vlotte samenwerking gewaarborgd. Nieuwe maat regelen ten behoeve der voedselvoorziening in Duitschland. Uitgifte eener nieuwe goudleening. De inwisseling der papiermark. Krachtig optreden tegen Beieren. De Separatistische beweging. Voorkeur voor rijksgoederen en materialen in regeeringscontracten in En geland. Marine-gedelegeerden naar Genève. Onlusten in Krakau. Een nieuwe kieswet in Denemarken. De onderhandelingen over de voorgestelde intergeallieerde conferentie hebben zich de laatste dagen niet in een zoodanige richting ontwikkeld, dat men ook maar eenigszins Zou kunnen verwachten, dat het spoedig tot de instelling der deskunidigen-commissie, die belast is met het onderzoek over hetgeen Duitschland zal kunnen presteeren, zal ko men. Zelfs nam men reeds aan dat de onder handelingen op het doode punt zyn geko men, al koesterde men in Londen nog altyd hoop dat de Franschen zich zul len laten vinden voor een wyziging in hun standpunt, welke in staat zal stéllen tot een byeenroeping van de commissie tot het op nemen van haar taak. Blykens een zoo juist dooi’ ons ontvan gen draadloos bericht heeft Poincaré een zeer uitvoerig telegram gezonden aan den Franschen ambassadeur te Washington, waarin hy hem nadere instructies geeft. 'Deze instructies bevatten een volledige uiteenzetting van het standpunt van Poin caré ten opzichte van de huidige betalings- caipaciteit van Duitschland. Over deze in structies hadden besprekingen plaats tus- schen Staats-secretaris Hughes en Franschen ambassadeur Jussérand. Omtrent deze instructies is niet naders bekend geworden, maar vermoedelyk zal het standpunt van Poincaré wel niet op eens totaal gewijzigd worden. Engeland grieft vooral de haixlnekkigheld Mlaarmede Frankrijk vasthoudt aan zyn be perkingen ten aanzien der enquete. De En- elschen gaan zelfs verder door te beweren, dat Frankryk niet het recht heeft het on derzoek zoo zeer aan banden te leggen. Vooral uiten zy hun spyt over het feit, dat Parys zoo weinig tegemoetkomend is, nu Amerika, dat tegenover Europa zoo-lang een politiek van afzijdigheid heeft gevoerd, ein delijk bereid is mede te werken aan de li quidatie van den buitengemeen ernstigen toestand, die voor Europa en de wereld is ■voortgevloeid uit den grooten oorlog met zyn fatale en niet vermoede gevolgen. Per slot van rekening komt de heele zaak nqer op een interpretatie van ’t verdrag van Ver sailles, die beïnvloed wordt door de voorop gezette meeningen en wenschen der betrok ken mogendheden. Terwijl de Franschen van gevoelen zyn, dat op een verschrikkelijke wyze tegen het tractaat zou worden gezon digd, indien aan de commissie van experts die men voornemens is te benoemen, vol machten zouden worden verstrekt, die de bevoegdheden van de Commissie van Her stel overschrijden, beweren de Britten juist dat geen enkele bepaling van het verdrag vaarlijken, nachtelijken afgrond, en George liep snel achter hem. Indien de man van plan was zijn hoofd onder een omnibus te leggen, dan zou hij dat be letten, indien het hem mogelijk was. Het gejaagde schepsel liep door de straat, niet tastende, zooals andere men schen in de duisternis voortgingen, maai voortgedreven alsof de trouwe George achter hem een knoet hanteer de en voor George begon deze jacht achter dien gekwelden man een vreem de bekoring te krijgen. Maar nu ontwikkelde zich de zaak op een manier, waardoor ze voor altijd versch in zijn geheugen bleef. In den mist tot stilstand gebracht, hoorde hij woorden, die een plotseling licht op deze handelingen wierp. Wat mevrouw Soames in den trein tegen Bosinney had gezegd, werd hem nu duidelijk. George begreep uit dit gemompel, dat Soames zijn rechten had uitgeoefend ovei een van hom vervreemde en on willige echtgenoote in de grootste de hoogste „daad van bezit.” Zijn verbeelding dwaalde in de vel den van dezen toestand, het maakte in druk op hem hij vermoedde iets van de zielesmart, de sexueele verwarring en afschuw in het hart van Bosinney. En hij dacht „Ja, dat is toch ook te veelHet verbaast mij niet, dat d«| ar me kerel zijn verstand wat verloor I” Hij had zijn wild doodgejaagd tot op een bank onder een van de leeuwen in Trafalgar Square, een monster-sphinx, die evenals zij, verdwaald was in den •en werden mee- George kon opvangen waren de woor- I dón „O God I” Hij scheen ook niet te weten, wat hij deed, of waarheen hij ging maar staarde, aarzelde, en be woog zich als een man, die niet bij zijn zinnen is en George, die niets was dan een grappenmaker op zoek naar avontuur, voelde, dat hij den armen kerel er door moest helpen. Hij „kon niet meer kon niet meer’ en hij vroeg zich af, wat ter wereld mevrouw Soames gezegd had, wat ter wereld zij hem verteld| had in den spcorweg-coupé. Zijzelf had er ook slecht uitgezien t Het deed George leed te moeten den ken, dat zij met haar zorg geheel alleen reisde. Hij volgde Bosinney dicht op de hie len een lange, zware gestalte, die niets zeide, voorzichtig voortging en volgde hem in den mist. Hier schuilde meer achter dan een grap I Hij hield zijn hoofd koel, ondanks eenige opwin ding, want met het medelijken werd ’t gevoel voor de jacht in hem opgewekt. Bosinney liep regelrecht naar de straat een uitgestrekte* zwartheid, waarin alle geluiden gedempt waren, en men geen zes passen voor zich uit kon zien waar alles in het rond, stenv men en gefluit, spotte met elk gevoel van richting plotseling kwamen ge daanten op hen aanrollen, en nu en dan werd een licht zichtbaar, dat ge leek op een onduidelijk eiland in een oneindige, donkere zee. En Bosinney liep snel in dezen ge- verbiedt de draagwijdte van eenig onder zoek te beperken. Aandacht heeft verder vooral getrokken de bemiddelingpogingen van België en de zwenking van België naar het standpunt van Engeland. Deze koerswijziging, dit niet door dik en dun met Frankrijk meegaan, heeft te Parys eeh niet bepaald aangena- men indruk gesmaakt, temeer niet, daar Bel gië ook in het bezette gebied zyn welwil lende houding tegenover de afscheidings- gezinden heeft laten varen. Al is dan het bericht dat separatisten door de Belgische bezettingsautoriteiten zou zijn aangezegd de Belgische zone te verlaten van allen grond ontbloot. De Fransche pers is begrijpelijker wijze ontstemd, dat België, zonder eerst Frankrijk te raadplegen, tegen de Rijnland sche republikeinen is gaan optreden en zy kan ’t niet verkroppen, dat Brussel zoo wel wat het onderzoek naar het Duitsche prestatievermogen als de houding tegenover de separatisten betreft gaat overhellen naar de opvatting van het Foreign Office, in plaats van naar die der Quai d’Orsay. Is het dus, ondanks de nieuwe uiteenzet ting, te voorzien dat van de conferentie wel licht niets zal komen, Amerika dus bij zijn afzijdigheid zal blijven volharden, deze af zijdigheid zal het land niet ten opzichte van den grooten nood in Duitschland betrachten. Immers thans reeds is de Amerikaansche Regeering voornemens de Duitsche bevol king, die met hongersnood wordt bedreigd, bystand te verleenen. En dat de honger nypt, daarvan spreken alle berichten die men dagelyksch ontvangt, die men ook kan hooren van hen die nog voor zaken Duitsch land bezoeken. Wel heeft de Regeering nu weer nieuwe maatregelen getroffen die ver betering zullen moeten brengen in de voed selvoorziening. De eerste maatregel is een herhaling der devisen levering, welke berust op de veror dening inzake de aflevering van brood en meel. Het tweede middel zal bestaan in de be vordering van den uitvoer. Een deel van den Duitschen suikeroogst zal worden ge ëxporteerd, waarby er voor zal worden zorg gedragen, dat aan de behoefte van Duitsch land zelf niet te kort wordt gedaan. De derde maatregel is de uitgifte eener nieuwe goudleening, welke dezelfde waar borgen zal bieden als de eerste (vermogens belasting). Zij zal worden uitgegeven tot ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dageljjks geopend van 96 uur.’ Administratie Tel. Int 82; Rédactie Tel. 545. De Rjjksconferentie heeft gisteren een resolutie aangenomen, welke het beginsel bevestigt, dat in alle regeeringscontracten uitdrukkelijk de voorkeur wordt gegeven aan goederen gemaakt, en materialen voort gebracht in het rijk, en den wensch uit spreekt dat alle staats-, provinciale en ge meentelijke autoriteiten van dit besluit ken nis nemen. De imperieele conferentie heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel tot het sluiten van een overeenkomst met' de Vereenigde Staten, volgens hetwelk Brit- sehe schepen binnen 12 myl van de Ame- rikaanschs kust zullen kunnen worden aan gehouden en onderzocht of aan boord der schepen drank wordt vervoerd. 101) - De geestigste van de Forsytes, en te vens de grootste sportman onder hen, had den dag doorgebracht met het lezen van een roman in de ouderlijke woning in Princes’ Gardens. Sinds de jongste crisis in zijn financieele zaken werd hij dooi Roger op zijn eerewoord gehou den, en gedwongen „thuis” te wonen. Tegen vijf uur ging hij uit en nam den trein te South Kensington Station (want iedereen nam vandaag den on- dcrgrondsche). Zijn plan was te gaan dinceren, en dan den avond door te brengen met biljartspelen in de „Red Potlle” dat eenige hotelletje, dat noch club, noch hotel, noch bekend res taurant was. Hij stapte uit te Charing Cross, dit verkiezende boven zijn gewone station te St. James’ Park, opdat hij Jermyn □heet langs beter verlichte wegen zou

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1