iouda n! blad EFJE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEls bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, goüderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK JUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 - Gouda I Mo. uren 000 HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Schouwburg TERDAM /ereenigd i-Hofstad-Tooneel ddag 11 Nov. ng 2 uur IrQke aanvragen ide plaatsen te 385 Vrijdag 8 November 1823 Jaargang Een omwenteling in Beieren. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN. nog geen incidenten voorgekomen. SUM W i I O.7S le Uitgevert OP MM FEUILLETON. Icend kon. (Wordt vervolgd.) 2983 30 nu begon rijn wild opnieuw Wat een kerkhof is, weet men pas, als men er zijn dooden heeft rusten. Het onvoldoende antwoord door de Ryks- regeering gegeven op de nota van ,den Raad inzake de werkzaamheden van de Intergeal- lieerde militaire controlecommissie aan den Raad van Gezanten te Parijs, is aanleiding Te Reval zijn in welingelichte kringen be richten ontvangen, welig aantoonen, dat de regeei groep, die een oorlog thans niet gunstig oordeelt, doch die toch tegen een geheel passieve houding van Rusland insake het verloop der gebeurtenissen in Europa op treedt. Deze derde groep heelt tegenwoordig in Rusland den meeaten Invloed. van vele lijders aan Isteen, Zwakte, Open den en meer andere, :omen genezen. 5 en 10 weken. i Haag. nmina.) Filmspel. Mevr J. p. WESSELINK—VAN ROSSUM Nadruk verboden. NOVEMBER MG iderleed. D. LUGT M/ELSERT I. TARTAUD. enkele matinee derde prijzen van ring in 5 bedrijven^ n M. J. BRUSSE. i der Lugt Melsert. ANNIE VAN EES aatsen 2.25, 1.75, 0.60, 0.40, alle jen. In Berlijn ging de dag zonder ordever storing en plunderingen voorbij. De regee- ring tracht zooveel mogelijk ongerechtvaar digde prijsopdrijving te verhinderen. Volgens de \,Zeit'’ zal in den parlemen tairen toestand binnenkort ook verbetering komen. Er moet, zoo zegt het blad, reke ning mede worden gehouden, dat de benoe ming van den minister van Binnenlandsche Zaken en van den minister van Justitie eerstdaags zal plaats hebben. Oberburger- meister Jarres wordt vandaag te Berlijn verwacht en dan zal waarschijnlijk de be slissing vallen, of hij de benoeming tot mi nister van Binnenlandsche Zaken aanneemt. Adolf Hittier weet echter beter, hij be noemde reeds nieuwe ministers. Het zal er nu verder om gaan wie 't van hen zal win nen. In Saksen slaagden de socialisten en de mocraten erin het voorstel der Deutsche Volkspartij tot ontbinding van den Land dag te verwerpen. Tot bewaring van de rust en om het toestroomen van onge- wenschte elementen te voorkomen, zijn de rtfkstroepen ter sterkte van eenigfe duizen den manschappen Weimar binnengerukt. De Ryksregeering, die zich natuurlyk te gen een Putsch als deze zal verzetten, heelt onnuüüehyk een verordening gepubliceerd, waawy zy volledige macht toekent óver de ryasweer aan generaal vun öeeckt. Jiei spoorwegyerkeer naar Beieren is stopgezet, terwyl alle zendingen, ook de geldtrans porten naar Beieren onmiddellyk zyn ge staakt. geweest tot een nieuwe bespreking te i'a- iys. De zitting werd bygewuund door Maar schalk r och en den Bntscnen militairen at taché. in deze bespreking werd er op gewe zen dat de Duitsche regeenng thans neeit vei klaart! geen waarborgen te kunnen ge ven voor de veiligheid der leden van de ge allieerde commissie. De mogelykheid be staat thans dat de Fradsche regeenng zal overgaan tot het nemen van beschermings maatregelen voor de intergeallieerde mili taire controlecommissie door eigen troepen mee te zenden. Uit Washington komen op het oogenblik weer eenigazins optimistische berichten. Wei wordt de grootste stilzwygendheid in acht genomen ten aauzien van de besprekingen tusschen Hughes en Jusseuaod, maai* er heersebte gisteren toch een hoopvolle stem ming. Jaspar, de Belgische Minister, zet vzyn pogingen om de conferentie toch nog te doen gelukken, onversaagd voort, confe reerde gisteren den geheelen dag met de Amerikaansche, Engelsche en Fransche ge zanten te Brussel. In regeeringskringen in Londen is men van meening, dat de eerstvolgende stap in de kwestie der schadevergoedingscomnussie thans van Amerika moet komen, welk land waarschijnlijk zal beslissen of de vergade ring van deskundigen voortgang zal hebben in verband met de Fransche houding. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GÜUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. In Kaiserslautern is het tot bloedige bot singen gekomen tusschen de separatisten en de bevolking. De verbittering is tot het uiterste gestegen, temeer daar uit alles blijkt dat het weer dé Franschen zijn die de separatisten staunch.. Rolin Jacquemyns, de Belgische hooge commissaris, heeft thans geantwoord op den brief, dien Matthes, ’t hoofd der voorioopige Rynlanddsche regeering tot hem had ge richt en waarin hij hem had verweten niet neutraal tegenover de separatistische be weging te Aken te zyn opgetreden. Naar men weet, had Rolin Jacquemyns order ge geven aan de separatisten de stad te- ont ruimen. De Belgische Hooge commissaris zegt thans in een uitvoerig schrijven, dat noch de Belgische regeenng, noch de geallieerde commissie tot dusver in rechte of in feite de Rijnlandsche regeering hebben erkend, dus in geenerlei bespreking kan treden met een vertegenwoordiger als zoodanig van deze zoogenaamde regeering. Dat de Belgische troepen tusschenbeide zijn gekomen bij de relletjes in Aken, ge schiedde zoo zegt hy, op zyn verzoek, om dat de Belgische troepen toch niet onver schillig kunnen blyven tegenover daden van geweld, zooals zich te Aken hebben afge speeld. De geruchten over den Putsch, die in den loop van den laten avond te Tarys bekend werden, hebben Poincarê reeds aanleiding gegeven om den Franschen gezant te Berlyn op te dragen ter kennis van de Duitsche Re geering te brengen dat Frankryk zich te gen eike militaire dictatuur zal verzetten, en de Temps betoogt reeds uitvoerig, dat zelfs, indien een reactionair regime erin slaagde, de macht in handen te krijgen zon der gewelddadige middelen, waneer het het verdrag van Versailles niet, opzegde en een schyn van constitutionaliteit bewaarde, toch alles misloopen zou. Een dergeljjk! bewind zou de muntquaestie evenmin kunnen op lossen als Stresemann, zooals blykj uit het geen met de eerste emissies der renitenmark is gebeurd. Indien het erin slaagde, bui- tenlandsche credieten te krjjgën, zou Duitschland méér dan ooit moeten expor- teeren om de kosten daarvan te béstryden, maar dat strookt niet met de plannen der Briteche regeering en met den tegenwoordi- gen toestand van Europa. Elke poging om de Duitsche productie en export overmatig te doen toenemen, moet zoolang Duitsch- land en. Frankrijk het nog niet eens zijn ge worden, wel tot een oorlog-leiden, of als de Duitsche regeering daarvoor te zwak is, tot een revolutie. Oorlog of revolutie, ziedaar de eenige gevolgen, die een dicta tuur zouden kunnen hebben. Daarom moet Frankryk zich in ieder geval tegén de in stelling daarvan verzetten. Een oogenblik wandelde George niet inter in het zwarte Piccadilly maar lag btj weer, met de hel in het hart, en het gelaat gekeerd naar het lieflijk geuren de, bedauwde gras, in de lange scha duw van populieren, die door de maan gevormd was. Een verlangen greep hem aan rijn arm om den „Boekanier’ te staan en te zeggen „Kom, oude jongen, tijd ge neest alles. Laten we het gaan afdrin ken Maar een stem gilde naar hem, en hij spreng terug. Een rijtuig kwam uit do duisternis aanrollen, en verdween in de duisternis, en plotseling bemerkte Geor ge, dat hij Bosinney uit het oog had verloren. Hij snelde vooruit en weer terug hij voelde zijn hart als door een vee» vrees gegrepen, de donkere vrees die leeft in de wieken van den mist. Het zweet stond hem op het voorhoofd, hij stond heel stil, uit alle macht te luisteren. „En toen,” zooals hij denzelfden avond in den loop van een spel biljart in de „Red Pottle” aan Hartle toe ver trouwde, „raakte hij rijn spoor kwijt.” Dartie draaide welbehagelijk aan rijn donkeren knevel. Hij had juist een se rie van drie en twintig gemaakt, maar miste een stoot, waar hij niet bij „En wij was zij?” vroeg hij. George keek langzaam naar het dik ke, bleeke gelaat van „den man van de wereld”, en een grimmig lachje ver scheen bij de plooien van rijn wangen, en bij zijn zware oogleden. BUITENLANDSCH NIEUW». T8JECHO-8LOWAKUE. De goederen van ex-kroonprins Rupprecht in Tejecho-Siowakije. Naar het bureau Hoffmann verneemt, werden ingevolge een beslissing van het do- meinen-gerochtahof te Praag de in Tsjecho- Sluwakye gelegen bezittingen van den voor- maligen Beierschen kroonprins Rupprecht welke door dezen van wylen zyn moeder, koningin Maria Theresia van Bieren geërfd heeft, tot eigendom van den kroonprins, vrij van inbeslagneming verklaard. ITALIË. Het bezoek van Koning Alphons aan den Baus. Ofschoon er officieel of officieus nog nets van bekend is, wowlt beweerd, dal het bezoek van de Spaansche sou- vereinen aan den Paus zullen brengen, oen geheel bijzonder karakter zal dra gen. De ontvangst zou, naar de Maasbode meldt, plaats hebben in een van de groctste zalen van het Pauselijk apar- tement, terwijl daarbij op uitdrukkelijk verlangen van den vorst alle Curie-kar- dinalen zullen tegenwoordig zijn. Ook Bebradin KoaitDut Batrutturd Kalfsgehakt frinktortar Knakworstjes Pekelrleesok A. I. OPSTELTEN, H.O|.traat e r.le.a. UU De door den economischen raar! gevorm de subcommissies voor het credietwezen, het verkeer, de arbeidsquaesties enz., heb ben den arbeid hervat. In de commissie voor ddellyk gevraagd een irieels onder eigen be- iaar en provisie. ig kunnen aanvangen 14 ondubbelzinnig van Moskou trots alle vredesverzekeringetk zekere mili taire voorbereidingen treft, die^pet de ge beurtenissen in Duitschland verbind hou den. Deze geruchten hebben den Estlandschen chef van den generalen staf, overste Tör- wand aanleiding gegeven, de vertegenwoor digers van de Estlandsche en buitenlandsche pers te ontvangen. Verwijzend naar de geruchten over een oorlóg, verklaarde de chef van den gene ralen staf, dat bij de onzekerheid van den toestand in Rusland verrassingen steeds mogelijk blyven. In Rusland z(jn tegenwoor dig duidelijk drie communistische groepen te onderscheiden, die ten opzichte van de zich in Europa afspelende gebeurtenissen een verschillend standpunt innemen. De eene groep, waartoe ook Radek be hoort, is voorstander van een agressieve politiek en acht den tijd gunstig om zich in de Midden-Europeeeche aangelegenheden te mengen. De tweede groep, waartoe Kainin behoort is tegen elk militair optreden van Rusland op het huidig oooenblik, waarbij er dan op gewezen wordt, dat Rusland speciaal wat het verplegingswezen betreft, niet voorbe reid is. Ook Tschitscherin, zoo verklaarde de chef Törwand, neemt een gereserveerde houding aan. Tusschen beide groepen staat een derde 102) - In zijn verbeelding zag hij hen rond om den gemartelde staan gapen en hij grinnikte bij zichzelf bij de gedachte aan de een ot andere achtbare, pas ge trouwde schim, die, door zijn liefde in slaat was, een ’lauw begrip tv hebben van hetgeen er n Bosinney moest om gaan hij stelde tfch voor, dat hij den mond steeds wijde- en wijder kon zien worden, en de mte daar steeds meer indrong. Want Geor^ bezat al die min achting voor de middenklasse voor al voor de getrouwde middenklasse eigen aan de wilde e» sport-lievende geesten in de rijen daarvan. Maar hij begon zich te vervelen. Het was rijn bedoeling niet on te wachten. „Per slot van rekening’, dacht hij, „zal de arme kerel er w»l overheen kernen het is niet de eetfte keer dat zoiets in deze kleine stal gebeurd Maar het verkeer werd van Fransche zijde mede gedeeld,- dat het door de Duitschers gedane verzoek tot het vrijmaken van verschillende goederenstations, trajecten en mynen in be handeling is. De regiespoorwegen hebben de aansprakelijkheid aanvaard voor aangeno men goederen tot dezelfde hoogte als het ryksbeheer dit deed met uitzondering van schade door force majeur en sabotage. Het goederenverkeer heeft plaats volgens de Fransche bepalingen. De bladen bevatten sensationeele berich ten uit Boedapest over een samenzwering tot een gemeenschappelijke Putsch van rechtsradicale Beieren, Hongaren en Oos tenrijkers. De organisator van de Putsch zou de rechtsradicale Hongaarsche afge vaardigde Franc Ulain zijn, die by een po ging om van Boedapest over Weenen naar München te reizen door de Hongaarsche po litieke politie gearresteerd en naar de hoofd stad van Hongarije worden overgebracht. In den loop van den dag werden te Bu dapest 7 Hongaren en 5 Beieren aan een verhoor onderworpen. Vast moet staan, dat een tot in alle bizonderheden uitgewerkt program tot een gemeenschappelijk optre den bestond. De Beieren zouden dienvolgens niet slechts tegen Berlyn, doch tegelijkertijd ook tegen Oostenrijk oprukken. Een Oosten- rjjksche organisatie zou den Beieren te hulp komen en ook naar Hongarije oprukken en in Oedenburg haar hoofdkwartier opslaan. flOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tét dan bawrgkring) 1—S regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. AdvertentiÜn in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingebonden mededeelingen bjj contract tot sear gareduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli ede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ajjn. Von Kahr Staatspresident. De „troepen van HHUei in acue. Von Knilling en Schweyer geaairesteerd. Ludendorff Minister van Oorlog. Het voorstel tot ontbinding van den Saksischen Landdag verworperi. RÜksweertroepen in Weimar. De separatistische beweging. Een samenzweering tegen de Hongaarsche Regeering. De intergeallieerde conferentie. Terwyl men in Berlyn den pontieken toe stand in net Ryk met kalmte beschouwde en verzekerde dat uit München betrouwbare berichten waren ingekomen die er op zou den wijzen dat aan ongeregeldheden op den ’jaardag der revolutie niet Dehoefde geoacht te worden, heeit inderdaad de natio- naal-socialistische Putsch in Beieren plaats gehad. Inderdaad hebben de nationaal-socialisten hun dreigement om op 9 November wraak te nemen voor 9 November 1918, ten uitvoer gebracht Terwyl von Kahr in München een aan- gekondigde rede hield in de zaal van de „Bürgerblau” en zich liet huldigen dour een talryk publiek, werd door zwaargewa pende troepen van Hittier het oostelyk ge deelte van München afgezet, Adolf Hittier verscheen daarop aan het hoofd van een nationale stormtroep in de vergadering van de „Erwerbstande”, sprak daar de aanwezi gen toe, waarby hy verklaarde dat het mi nisterie von Knilling ten val was gebracht en de nationale dictatuur was uitgeroepen. Hij herinnerde er aan, dat vóór vyf jaren de revolutie is begonnen, waaraan thans een einde wordt gemaakt. Hittler deelde verder mede, dat een Duitsch-nationaal leger wordt opgericht, waarvan de leiding aan generaal Ludendorff is opgedragen. Een nieuwe Beiersche regee ring is gevormd, waarbij Von Kahr tot staatspresident van Beieren is benoemd, Von Pöhner wordt minister-president, van Ludendorff Minister van Oorlog en Hittler Minister van Buitenl. Zaken, en besloot met te zeggen dat de nieuwe regeering zichzelf als Rijksregeering heeft geproclameerd. Op een yraag of de aanwezigen hiermede accoord gingen, werd onder geweldig ge jubel ja geantwoord. De leden der nieuwe regeering verklaar den allen hun functie te aanvaarden. Talryke troepen aanhangers van Hittler juichten de regeering toe. Het Rijkskabinet kwam in den loop van den nacht bijeen ter bespreking van den door den nationalen Putsch geschapen toe stand. Nog wordt gemeld dat de nieuwe regee ring den Minister-president von Knilling en den Minister van Binnenlandsche Zaken Schweyer gearresteerd heeft. Zoo juist ontvangen wy nog draadloos het bericht dat over geheel Beieren een mi litaire dictatuur is afgekondigd. De belang rijkste openbare gebouwen te München zijn door de nationalistische troepen van Hittler bezet. Krachtige maatregelen zyn genomen om de orde te bewaren. In München zijn „Neen, neen, mijn waarde neer” dacht hij. „Ik zal dat jou niet vertel len.” Want, ofschoon hij veel met Dar tie verkeerde, vond hij hem toch een beetje een ploert. „O, de een of andere geliefde,” tel de hij, en streek kalk op rijn queue. „Een geliefde I” nep Dartie uit hij gebruikte een bloemrijker ui ld nik - king „Ik dacht zeke? dat het onze vriend Soa „Dacht je dat?” zei George barsch. voor d°u duivel, dan heb je het Hij miste rijn stoot. Hij zorgde er voor het onderwerp niet meer aan te roeien, totdat, tegen elf uur, nadat hij in zijn poëtische bewoordingen uitge drukt, „nogal wat gedronken had,” hij het gordijn opzij schoof en de straat in- keek. De dreigende zwartheid van den mist werd slechts flauw verbroken door de lantaarns van de „Red Pottle,” en geen waas van een sterfelijk wezen of voorwerp was te zien. ,„Ik kan niet nalaten te denken aan dien armen „Boekanier”, zeide hij. „Misschien dwaalt hij daar nog in den mist. Tenminste als hij nog geen lijk is.” voegde hij er aan toe met vreemde neerslachtigheid. „Een lijk I” zeide Dartie, bij wien do herinnering aan rijn nederlaag in Richmond herleefde. „Hij is best. Tien te»,en een, dat hij dronken was F* lijK dat hij zich in westelijke richting begaf. „Hij gaat werkelijk naar Soames”, dacht George. Die gedachte was aan trekkelijk. Het zou een vormakelijk hinde zijn van deze jacht. Hij had altijd eon afkeer van zijn neef gehad. De boom van een voorb.jgaand rij tuig raakte zijn schouder, en deed hem op zij springen. Het was zijn wensch niet te worden gedood terwille van den „Boekanierof van wien ook. Toch hield hij zich met erfelijke halsstarrig heid aan het spoor, door een damp, die alles uitvaagde, behalve de schaduw van den nagejaagden man, In het flau we licht van de naaste lantaren. Toen plotseling, wist George met het begrip van iemand, die gewoon is door de stad te loopen, dat hij in Piccadilly was. Hier kon hij zijn weg geblind doekt vinden, en bevrijd van <|e span ning van geografisohej onzekerheid, keerde zijn geest tot het verdriet van Bosinney terug. Nog eens al zijn ervaringen van bon- vnant doorloopend, als het ware door een vuile plek van twijfelachtige amou rettes, besloop hem een jeugd-herinne- rinfc, die nog pijnlijk was die den >geur van hooi, den glans van het maaij- licbt, een zomerbetoovering bracht in den damp en de zwartheid van dezen .Londenschen mist de herinnering aan een nacht, toen hij in de donkerste schaduw van een laan toevallig van de lippen van een vrouw had afgeluisterd, dat hij niet haar eenige bezitter was. weerden van hevigen haat en toorn te mompelen. En, een plotselingen drang volgend, tikte George hem op zijn schouder. Bosinney wendde zich snel om. „Wie is u? wat wilt u?” George had het best kunnen door- stcaii in het licht van de gaslantaarns, in het licht van die alledaagsche we- scld, in wier kennis hij zoo stoutmoe dig was doorgedrongen maar in dezen mist, waar alles duister en onwerke lijk was, waar niet^ die praktische waarde bezat, die Forsytes met de aar de verbond, was hij een slachtoffer van \reemde, onaangename gevoelens, en toen hij in de oogen van dezen waan zinnige trachtte te zien, dacht hij „Indien ik een politie-agent zie, zal ik hem daaraan overgeven hij is niet geschikt om aan zichzelf te wprden over gelaten.” Maar op geen antwoord wachtend, liep Bossinney weer door, in,den mist, en George volgde, terwijl hij (misschien wal meer op een afstand bli?ef, maar vaster dan ooit besloten wat), hem na te gaan. „Hij kan zoo niet lang djoorgaan,” dacht hij. „Het is een wonder van God, dat hij nog niet is ovorreden.” Hij dacht niet meer over politie-agen- ten, het heilig vuur van een sportman leefde weer in hem op. In nog dichter duisternis liep Bosin ney met een woesten pas door maar zijn vervolger bemerkte meer methode in rijn krankzinnigheid, het was duide-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1