3 Voorstellingen ATLANTIS Altijd Beste ee Heerlijke speculaas BOEFJE N. V. B. Ie Klasse GEOPEND Vleeschhouwerij en Spekslagerij NIEUWE HAVEN 234 Boter H De Uitslagen van de Wedstrijden worden Zondag 11 November aan ons Bureau Markt 31 bekend gemaakt. Heden, Zaterdag en Maandag Grooten Schouwburg. BR00TE SCHOUWBURG VERWACHT einde November LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. hare lijsten terlntsskening aanbieden. ASTHMA Dames U I Singarhandnaalmachina Adverteert in dit Blad. P. O VERDUIN. KOOPT ONZE IMSTERDAMSCHE ANOEL Lange Tlendawag 17. Het nieuws van den dag in Beeld. mens aarop 9SSSSSSSSSSSSS^SSS^^ zou de koning van Spanje voS£0 xi ju een toespraak te houft de H. Vader zal antwoQTiemens zijn De H. Vader zou dngewone waar- 2 mozaïeken, van-'personen ten ge- de den vorste^-' sclienke te v«n het Spaansch ge- In hetJP 4® Piazza di Spagna, is zants»^8 bezi8 niet het in gereedheid m/„en van de zalen, waar de vorste- »rfe personen zullen ontvangen worden ZWEDKN. Het ouwelijk van den kroonprins, ue /zwuedbcne kxooupruxs kroun- priüaes keexeu den eiuien Leceiabex van nun Ixuwexyksrexs xxaxxx Italië te btockhouu terug, be xeestexy kneden by de otttvxuxgat zuixen drie dagen durexu, Gothenburg maakt ook plannen voor een feesteiyke ontvangst op IU December dede aankomst van den kroonprins en de kroonprinses met het stoomschip „Patri, cia." liLNNENLAND. Plattelanders bond. in verband met de mnxisterieeie cri sis werd deze week te Utrecht een ver- buutring gehouden door het Centraal Hebtuur van de Piattelandersboud en de voor uien boud zitting hebbende nier leden. Naar aanleiding van de gewijzigde statuten waarin bepaald is dat de Ka merleden geen iid van het Centraal bestuur mogen zijn is de heer E. bciira- ger uil Assen tol voorzitter gekozen in de plaats van den heer braat. Ged. Staten van Zuid-Holland. Ued. Staten van Zuid-Holland hebben bekend gemaakt dat hun college zal be staan uit twee atdeeiingen, A en b- De werkzaamheden van die atdeeiingen zijn als volgt verdeeld Aldeeiiug A .Provinciale en plaatse lijke financiën, ouderwijs, land- en tuin bouw, wet op de paardenfokkerij Ibid armwezen, jacht 'en vissoherij, recla mes belastingen, drankwet, tiewlwet pandhuiswet en pensioenwet 1922, voor zoover deze niet aan afdeeiing b is op gedragen. Afdeeling b Gemeentezaken, voor zoover niet aan aldeeiiug A opgedra gen, plaatselijke! strafverordeningen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, wuterschapsaangeiegeiiheden, pensioen wet 1922, voor zooveel de waterschap pen betreft, gezoudlieidspoiitie, veteri naire politie, nijverheid, dienstplicht, woningwet, huurcoamiissiewot, waren wet, ongevallenwet, landarbeiderswet en strandvonderij. Tot leden van afdeeiing A zijn be nnemd de heeren inr. M. J. C. M. lvolk- lutii, ri. de Wilde en inr. V. H- Rut gers tot leden van afdeeiiug B de nee ren mr. J. de Wilde, jhr. inr. L. E. M. vou Fisemie en mr. J. Schokking. Een gift van de Koningin-Moeder. De Konuigiu-Moeder heelt auu hel hoofdbestuur ,van het Nederiandsche Koode Kruis een gift gezonden voor de hulp aan Duitschland en ook een gill voor de Nederlanders in Üuitschiand. be Vrijzinnig-Democratische Bond. het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Deinocratischen bond zal aan ue alge- meene vergadering van dien bond, die op 22 en 23 December te Anislerduin wordl gehouden, voorstellen de vol de uitspraken te doen 1. De garantie van de genoten wed den, door den staat gegeven aan zijne ambtenaren, die op 1 Juli 1922 in dienst waren, heeft een verbintenis gescha peu, waarvan de staat zich niet eenzij- dip kan ontheffen, zonder het rechtsbe wustzijn van het volk ernstig te scha- dexi en het vertrouwen in de overheid te ondermijnen. Wanneer het herstel van het finan- cieele evenwicht in het staatsbudget dit eischt, is te verwachten, dat de verte genwoordigers van de ambtenaren in liet georganiseerd overleg hun mede werking zullen verleenen om den staat van die verbintenis te ontheffen, mits de wedden slechts worden verlaagd, in zoover zij, in verband met een behoor lijk levenspeil en de verleende dienst- prestatie, te hoog mochten zijn gebleken 2 De bezuiniging, die moet worden aangebracht tot herstel van het finan cieel ovenwicht, worde in de eerste plaats gevonden door de militaire uit geven ingrijpend te verlagen. Deze bezuiniging iis voorwaarde voor de medewerking van de vrijzinnig-de mocratische partij aan andere beper king van uitgaven en aan het opleggen van nieuwe lasten, waardoor de ont wikkeling van de volkskracht kan wor- dei geschaad. Stopzetting Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren. Het Bureau van den Ned. Midden stands Bond deelt mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat de dienst van liet Rijksbureau tot onderzoek van han delswaren met ingang van morgen wordt stopgezet. ..Oorzaak daarvan is, dat het Rijks bureau is gevestigd in het groote ge bouw van den postchèque- en giro dienst aan het Spaameplein te 's-Gra- venhage en de ruimte die het daarin inneemt ter beschikking gesteld moet worden met het oog op de hernieuwde groote uitbreiding van personeel, dat weder aangenomen is om mede te wer ken uit de chaos te komen waarin de po.u'cVqtie- en girodiênst nog steeds ver' "crb" D« eerste uitslagen worden draadloos te hall vl|( verwacht, de laatste vóór see uur. Onjuiste inlichtingen un werkloosheids- De wethouderskwestic te Zaandijk. De genieemeiauu vexgauuiuc gister- a\ ouü ter veikiezmg van twee wethou- üers. bij ue eerste stemming steuiaen alle leuen utanco. bij de twooue stem ming weiden zes towiuen oianco uit- gebratm ue zevenue stem was van ouw aarde. Op voorstel van den voorzitter ging de raad daarna in geneime zitting, maar toen ue openbare zitting daarna weder geopend werd bleken drie raadsleden de zitting te hebben verlaten. Twee maal werd toen nog over wethouders- luncties gestemd beide malen werden alle stemmen blanco uitgebracht. GEMENGDE BEKICHTEN. De salaris vermindering by de Nederiandsche Spoorwegen. Naar het hoofdbestuur van den Prot Cbr. Bond van Spoor1 en Tramwegper soneel mededeelt, is in de gisteren te Utreclil gehouden vergadering besloten bet voorstel van de directie der Ned. Spoorwegen, om met 1 Januaii a.s. de loonen van het personeel te verminde ren, niet te steunen.' Naar de meeuing van deze organisa tie is thans niet te zeggen of inderdaad de nog nieuw te vormen regeering even als het nu afgetreden ministerie, maat regelen zal voorbereiden om voor het jaax 1924 de wedden van 's lands die- nareik met tien procent te vermindereu. Steiger ingestort. Bij de in aanbouw zijnde geref. kerk te Delft stortte hedenmorgen een onge veer 4 M. hooge steiger in, waardoor 4 werklieden me» vielen en door neer vallende steenen en andere materialen werden getroffen. Een der metselaars kreeg ernstige kwetsuren aan z'n Uoofd en beenen en moest in het ziekenhuis „Bethel" worden verbonden. De ande re werklieden werden minden ernstig gew ond. Uit de Textielnijverheid. 'De besturen an St. Lambertus, Unitas de Eendracht hebben in een vergade ring met de dekenwevers van de fabriélj. Oostburg der firma van Heek en Co., uit- 1 voerig besproken, in hoeverre deze deke- wevers afbreuk doen aan de staking op en. De vergadering besloot om, zoodra dit noodig zou blijken voor den 'an zaken, het advies der drie be sturen te volgen om eveneens in staking te gaan. Het personeel van de dekenweverij Oost burg omvat 279 man, w.o. een groot aan tal hulpen. De bedoeling van de organisatie is dui delijk. Waar de fabrikanten tot nu toe nog niet tot uitsluiten besloten hadden, trach ten de arbeiders deze door een staking op Oostburg af te dwingen. Deze fabriek n.l. is met Kremersmaten de eenige wevery in Thans wordt het werk, dat anders op remersmaten werd afgedaan, op Oost burg behandeld. Wanneer ook hier dus de werkzaamheden warden stopgezet, is een uitsluiting niet meer te vermijden. Van de zyde der fabrikanten wordt de grootste stilzwijgendheid in acht genomen. Hoewel alle mogelijke geruchten de ronde doen, is met zekerheid nog niets vast te Een opium-handelaar. Op de IJselhaven te Rotterdam is giste ren een Chinees aangehouden, die m 't bezit was van 9 pakjes opium, tezan een partijtje van 7K G. Hij is op hel bureau van de rivierpolitie in ver zekerde bewaring gesteld. De koude golf. De aangekondigde en voelbare kou- de-golf schijnt zich in Engeland' tame lijk te hebben doen gelden. Engelsche exporten kondigen zelfs aan, dat, zoo de koude aanhoudt en volgens hen z.tl zij aanhouden het niet onmoge lijk is, dat we in November al kunnen schaatsenrijden. Op verschillende plaatsen heeft het reed)- flink gevroren. Zoo werd te Hampshead 14 graden, in Noord-Wales eveneens 14 en te Ieuchars in Schot land zelfs 19 graden vorst geregistreerd Hier en daar had het ijs een dikte van tyt c.M. Ook uit Frankrijk komen berichten var. strenge koude. Zelfs wordt uit de Frunsche bergstreken een hevige sneeuwval gemeld. Het verkeer van de Oostelijke Pyreneeën met de aangren zende departementen is door den groo- ten sneeuwval onmogelijk geworden. Auto-ongeval te Arnhem. Woensdagavond heeft op den Velper- weg bij Arnhem een droevig ongeluk jdaats gehad. De 61-jarige timmerman S., die aan de rechterzijde van den weg een handwagen voortduwde, werd plot seling door een hem achterop rijdenden automobiel gegrepen, met het noodlot tige gevolg, dat S. onder den auto te rechtkwam en met zware inwendige ver wendingen in de woning van dr. Van Hengel werd binnengedragen. Per auto-brancard naar het Stedelijk Ziekenhuis overgebracht, is de onge lukkige hedennacht overleden. De Berljjn-express. Met ingang van a.s. Maandag zal het aantal reizigerstreinen in Duitschland belangrijk worden ingekrompen. De morgentreinen van Nederland naar Ber lijn en van Berlijn naar Nederland zul len niet verder loopen dat tot Hanno ver alwaar verdere aansluiting bestaat. Van dien datum af zal vermoedelijk het vertrek van den nachttrein uit Ber lijn naar Nederland ruim een uur wor den vervroegd. Een zenuwzieke bestolen. Een heer woonde eenigen tijd op ka mers bij een kaïnerverhuurster op de Pi insengracht in den Haag, toen hij in Mei plotseling opgenomen moest worden in een inrichting voor zenuwlijders. De hospita, die van de meening uitging, dat „de meneer wel krankzinnig zou worden", eigende zich toen een groot deel van de eigendommen van haar huurder toe. Eenige voorwerpen wer den verkocht en met een kennis bracht de hospita bet geld er door. Maar al gauw kwam de gemeente de eigendommen van den heer opeischen. De familie onderzocht ze en kwam toen tot de ontdekking, dat een groot deel ontbrak. De eigenaar was ondertus- scheii zoover hersteld, dat hij zelf kon nazien, wat er ajzoo miste. Zoo was uit een van zijn koffers ook nog een kistje weggenomen, dat voor f 7 k f 8000 ef fecten bevatte. De hospita en haar ken nis werden door de politie gearresteerl Zij bekenden de eigendommen van den heer gestolen te hebben, behalve de effecten. Hiervan zeiden ze niets af te weten. Bekend is echter, dat de kennis op stap geweest is met een Italiaansch effect ter waarde van 500 lire, dat zich in hetzelfde kistje bevond als de ande re effecten, om eens poolshoogte te ne men, wat het stuk wel waard was. De effecten worden nog vermist en de politie doet pogingen ze op te spo ren. a De vrouw en de kennis zijn in han den van de justitie gesteld. Door een stortbui overvallen. Door de visschers van een Harder wijker visscherschuit is in Lemmer bin nen gebracht schipper J. Hartman van Dokkum die op rpis was met een ijze ren tjalkschip de Jonge Andries. Schip per Hartman was op de Zuiderzee tus- schen Harderwijk en Lemmer door een stortbui overvallen en daarbij geraakte zijn mast overboord, en dreef hij hul peloos rond. Genoemde visschers heb ben de schuit op sleeptouw genomen. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Kinderbewaarplaats. Mynheer de Redacteur, Als naar gewoonte doet het Bestuur der Vereeniging tot instandhouding der Kinder bewaarplaats, alhier, u een verzoek tot plaatsing van een jakrlyksch verslag. Mej. C. M. E. de Backer overleed 22 Maart 1.1. Zy was gedürende 24 jaar een ijverig lid van het Bestuur, en heeft de goedheid gehad 500.— te legateeren aan de Vereeniging. Mej. H. Spruyt heeft bedankt als lid van het Bestuur. - Er moesten dus twee plaatsen in het Be stuur worden aangevuld. Mevrouw R. Hup- kesGelderblom heeft aan ons verzoek ge volg gegeven en is lid van het Bestuur ge worden. In den loop der maand October 1922 heeft de heer Theodore Vïruly (zoon van wijlen den heer T. P. Viruly, stichter der Kinderbe waarplaats) doen weten dat hy een andere regeling wilde treffen voor het uitkeeren van ƒ300.'s jaarS aan de Kinderbewaar plaats. Na eenig overleg heeft de heer Théodore Viruly aan de Vereeniging gege ven zes 5 obligaties Nederland met de be paling er by, dat als nè twintig jaar de Kinderbewaarplaats nog bestaat, die effec ten het eigendom zullen zyn gewor den van de Vereeniging tot instandhouding der Kinderbewaarplaats. Vóór dien tyd, dus vóór 1943 moeten by opheffing van de Kinderbewaarplaats, die effecten teruggegeven worden aan de fa milie van wijlen den heer T. P. Viruly. Van de directie der Kon. Stearine Kaar senfabriek Gouda mochten wy weder de jaarlijksohe toelage ontvangen. Het boekjaar sluit met een groot tekort. Uitgegeven 1510.96% Ontvangen 1249.62% Nadeelig saldo 261.44 U dankende voor de verleende plaatsruim te, Het Bestuur der Vereeniging tot in standhouding der Kinderbewaarplaats: J. C. LE RÜTTE, Presidente. K. A. BRAAT—HOOGENDIJK, Secretaresse-Penningmeesteresse. M. v. d. STRAATEN-W3PRUYT, Wed. A. DEMMERS—STRAVER, W. VAN REEDT DORTLAND— BROUWER, C. NAGTGLAS BOOTBONTE en R. HUPKES—GELDERBLOM, leden van het Bestuur. November 1923. GOUDA, 9 November 1923. Drankwet, Burgemeester en Wethouders der gemeen te Gouda brengen ter openbare kennis: dat op 7 November 1923 by hen is ingekomen een verzoekschrift van Willebrordus Belt, van beroep verlofhouder, wonende te Gouda, om vergunning tot den verkoop van ster ken drank in liet klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het perceel Hoogstraat noo. 21 aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren inbrengen. Vrije paardenmarkt. De aanvoer op de heden gehouden vrije paardenmarkt bedroeg pi. 150 paaiden. De volgende prijzen werden besteed: Werkpaarden vanaf 100300, Luxe paar- den van 300600, 2%-jarige paarden van 150400, 1%-jarige paarden van 80 225, Hitten van 100300, Veulens van 40120. Handel flauw, lage geldkoers. Expositie. Mejuffrouw Nelly Goedewaagen bericht ons dat zij eenige van haar schilderijen zal expo see ren van 10 tot 16 November in de vitrine van „Foto Studio" aan de Westha ven. Examen Pontschool. De volgende leerlingen der Pontschool eyn geslaagd voor diploma: Kantooorstenograaf 130 lette rgr. per min. IDe dames A. v. d. Berge, R. Gompers, M. v. Wingerden, de heeren N. G. 1. v. Win_ gerden en N. Vermeulen, alle te Gouda. Den heer J. G. Kuipers te Bodegraven. Machinesch rij ven. De heeren D. Th. v. Waas en N. G. I. v. Wingerden te Gouda. A. Prins, Bergam bacht. J. K. de Ruiter, Langerak. A. Scheigrond, Gouderak. H. de Leeuw den Bouter, Anunerstol. A. Schintz te Bodegra- ven. P. Grootendorst te Boskoop. C. A. v. Kersbergen te Waddinxveen. A. v. d. Steeg te Oukoop. De dames: C. M. G. v. Wingerden en R. Gompers te Gouda. Nederl. Handelscorresp. iDe heeren: C. J. v. d. Heijden te Gouda en J. K. de Ruiter te Langerak. De dames: C. M. G. v. Wingerden en R. Gompers te Gouda. Ned. taal. Den heer B. J. A. v. d. Sprong te Gouda en A. Schintz te Bodegraven. De verzetprocedure tegen de Byz. Neutrale School voor G. L. O. en U. L. O. Wy berichtten gisteren dat de onderwijsman de heer F. L. Ossendorp, in verband met de bij Ged. Staten aanhai ge verzetprocedure tegen de Byz. Neutrale School voor G. L. O. en U. L. O. hier ter stede vertoefde. Dit was niet juist, moeten staan de heer van Zadelhof. van hat achlttaranda filmwark sin den= Bazar „Arbeid Adelt". Telken jare wanneer de St. Nicolaastyd nadert, opent het bestuur van „Arbeid Adelt" eep bazar, en tracht zy door den verkoop op dezen bazar, die op bijzonder aantrekkelijke wijze door de dames be- stnurderessen wordt voorbereid, een steen tje by te dragen, tot steun van hen die noodgedwongen door het maken van nut tige en fraaie handwerken in him onder houd moeten trachten te voorzien. En tel ken jare komen vele stadgenooten het be stuur te hulp en koopen gaarne op des en bazar, omdat zy weten daarmede een goed werk te verrichten, maar ook omdat het bekend is dat dè bazar een keur-collectie mooie kleedjes, kussens, spreien, ja wat niet al te aanschouwen geeft, die zeker velen ook lokt tot koopen. De bazar van „Aifceid Adelt", die zich reeds zoo lang in de sympathie van een groot aantal dames mag verheugen, wordt Woensdag a.s. te half drie geopend tot 6 uur en is ook 's avonds geopend. Donderdagmiddag is de bazar alleen open van half drie tot vyf uur. Wij vernemen dat een aardig strijkje reeds medewerking heeft toegezegd en dat een onzer stadgenooten vriendelijke toe zegging deed eenige liederen te zingen. Waar zooveel medewerking is, zal de baaar zeker ook dit jaar ongetwijfeld veel bezoeksters mogen verwachten. De Minister van Arbeid emu jjeeft aan de gemeentebesturen en aan de besturen der overeenkomstig het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen de vol gende circulaire gezonden. In de reglementen der werkloozenkaaeen van gesubsidieerde vereenigingen komt de bepaling voor, dat geen uitkeering woidt verstrekt aan leden, die weigeren inlichtin gen te verstrekken welke voor een juiste beoordeeling van het recht op uitkeering noodig zyn, hetzij aan het bestuur, het af delingsbestuur of aan door het Ryk en ge meenten met het toezicht belaste personen of commission. In de praktijk komt het weigeren van in lichtingen door werklooze leden weinig of niet voor, des te meer is dit het geval met het verstrekken van onjuiste Inlichtingen. Daarom vestig ik er nadrukkelijk uwe aandacht op, dat onder het weigeren van het verstrekken van inlichtingen woidt begre pen het verstrekken van onjuiste inlichtin. gen. Een ander artikel in alle reglementen van ■werkloozenkasse® voorkomende schryft voor dat als een lid de onrechtmatige uitkeering tengevolge van opzettelijk onjuiste opgave heeft verkregen, onverwijld royement zal volgen. Hiermede zal mede zijn te begrij pen het geval, waarin iemand onrechtmatig uitkeering heeft verkregen, doordat hij op zettelijk iets heeft verzwegen, wat voor een juiste beoordeeling van het recht op uit keering vanbeiang had kunnen zyn. De brandstichting in de Kieiwegstraat. Volgens de N.Z.H. zal op 20 November u.s., des morgens half 11, voor de Rotter- damsche Rechtbank worden behandeld de zaak contra D., verdacht van brandstich ting in een perceel aan de Kleiwegstraat, alhier. Voorts verneemt het blad dat voqr het Hof te 's-Gravenhage op 28 November a.s. des morgens 11 uur, in hooger beroep zgl worden behandeld de zaak <J., beschuldigd de vrouw en een logé van den heer B. te hebben mishandeld, voor welk feit de Rechtbank, na 'neisch van 9 maanden ge vangenisstraf, een veroordeeling uitsprak tot vier maanden gevangenisstraf. Atlantis in den Grooten Schouwburg. Wy herinneren onze lezers nog eens aan de vertooning van het schitterend filmwerk Atlantis, naar den roman van Peter Be. noit, van heden, morgen en Maandag in den Grooten Schouwburg. Dit bijzondere werk moet ieder gaan zien. Jongelieden Geheelonthouders Bond, afd. Gouda. Evenals vorige jaren zullen ook dit sei zoen voor de Jongel. Geheelonthouderabond afd. Gouda openbare lezingen worden ge houden. Waar de bond, naast de idee der geheelonthouding, streeft naar aigemeene ontwikkeling der jongeren, zoowel op maat schappelijk als op geestelijk gebied, zullen onderwerpen van allerlei strekking behan deld worden. Voor a.s. Zaterdagavond heeft de plaat selijke afdeeling van de spiritistische ver eeniging „Harmonie" zich bereid verklaard één harer sprekers te zenden. Deze zal de gedachte van „het spiritisme" speciaal voor jonge menschen uiteenzetten. Naast jongeren hebben ook ouderen tot deze bijeenkomst, die gehouden wordt in de Réunie op de Oosthaven, gratis toegang. De prijzen voor den Bananen wedstrijd. De neer W. Siont, de iinpoxteur van de West-Indische bananen, die een etaxageweh- stryd voor het etaleeren van rype West- lndische bananen organiseert, en waaraan alle verkoopers van de West-Indische bana nen gratis kunnen deelnemen, heeft de mooie prijzen voor dezen wedstrijd vanaf lieden geëtaleerd in het sigarenmagazijn van den heer Wytenburg aan de Wydstraat al hier. Wij raden ieder aan er eens een kykja te nemen. Onbeheerd laten staan. Wegens het onbeheerd laten staan van een paar met paarden bespannen wagens, moest gisteren rpoces-verbaal worden op gemaakt tegen een voerman hier ter plaatse. Door een hond doodgebeten. Door een landbouwer is aangifte gedaan dat door een hond een van zijn beste biggen is doodgebeten. De politie heeft een onder zoek hiernaar ingesteld. Een onwillig marktkoopman. Gisterenmorgen bevond zich een koopman met zyn siroopwafelenstand tusschen het pluimvee en wemschte die plaats niet te ver laten, om de hem aangewezen plaats op het Marktterrein in te nemen. Het slot van de historie was, dat de politie zich er mede bemoeide, den man medenam naar het bu reau, alwaar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Op avontuur uit. Woensdagavond ongeveer acht uur ver voegden zich twee jongens, P. v. d. B., 14 jaar oud en L. A. M. M., IS jaar oud, by een bewoner van de P. C. Bothstraat, die daar vertelden dat zy uit de Marthastieh- ting te Alphen a. d. Ryn waren weggeloo- pen. De politie, die hiermede in kennis werd gesteld, nam de jongen* mee naar het bu-e reau, alwaar hun voeding en nachtverblijf werd verstrekt Vanmorgen zyn de jeugdige avonturiers onder gdeide naar Alphen te ruggebracht. Nederl. Reiavereeniging, afd. Gouda. Voor de afd. Gtuda van de Ned. Reiaver eeniging zal of Vrijdag 16 dezer, dei avonds 8 uur, it de zaal Concoordia aan de Westhaven als spreker optreden de heer Mr. M. J. va» der Flier, Algemeen Voor zitter der N. R. V. over het onderwerp: Vereen! gingtrelzen met de N. R. V.". D« heer van der Flier, de leider en organisator van de grofte reis dit voorjaar naar Meram .7al aan dr hand van vele lichtbeelden ver- Dlricbar FRITS KLEINBL0ESEM. mat ANUIE VAN ES In dn hoofdrol. ZIE NADERE AANKONDIGING 8177 35 tellen over de landen, diie door de N. R. V. met vereenigingsreizen zijn bezocht, als Ty rol ^Zwitserland, Duitschland, etc. Spreekbeurt Ds. Westmyae. Voor „Protestantsch Verweer" zal Maan dagavond a.s. in de Groote of St. Janskerk de tweede der aangekondigde spreekbeurten worden gehouden. Dan zal optreden de be kende redenaar Ds. Westmij se, predikant te Warfhuizen. die tot onderwerp zijner rede heeft gekozen; De oogen open, de harten warm. De rede, door Ds.Westmyse eenigen tyd geleden te Haarlem gehouden, had zoo groo te belangstelling, dat de groote St. Bavo alle belangstellenden niet bevatten kon. Agenda: 9 Nov. 7% uur. Gebouw Daniël. Examens E. H. b. O. 9 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Jaarverga dering Neutrale Kindervoeding. 9, I0r 12 Nov. Groote Schouwburg. Kunst film Atlantis. 10 Nov. Soc. de Réunie. 8 u. Lezing voor de Jongelieden Geheelonthouderabond, afd. Gouda. 11 Nov. Groote Schouwburg, 8 uur. De Big van het 168ste. 11 Nov. Soc. Ons Genoegen „Kunstmin", 8 u Soirée Dansante. 11 Nov. 10 u. v.m. Bovenzaal Hollandia. Le denvergadering Toeriistenclub „Gouda". l£ en 19 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Cur- luesen Dr. L. J. v. Holk voor de Volks universiteit. 12, 19 26 Nov. R-K Keric van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg, telkens des avonds half negen, Conferenties voor niet-Katholieken, door Pater F. Hen- drichs S. J. 12 Nov. Groote of St. Janskerk. 8% u. Spre ker Ds. Westmij se uit Warfhuizen voor „Protestantsch Verweer". 13 Nov. 8 u. Groote Schouwburg. Holland- iche Tooneel-Vereeni ging. 12 Nov. Soc. Ons Genoegen „Kunstmin" 3—6 u. Thé dansant. 13 Nov. Groote Schouwburg, 8 u. Het Hol- landaeh TÓoneel: De Gevaarlijke Helling. 14 Nov. 2% uur5 uur. 7% uur10 uur en 15 Nov. 2% uur5 uur. Soc. de Réu nie. Bazar Arbeid Adelt. 16 Nov. „Concordia". 8 u. Spreker: Mr. M. J. van der Flier voor de aid. Gouda v. d. Ned. Reiavereeniging. 19 en 22 Nov. Soc. Ons Genoegen. Prijsspe- len voor de leden. Avond- en nachtdienst apothekers. De apothetdi A. H. Teepe, Gouwe 130, is deze week tot en met Vrijdag 9 November, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur 's avonds (des naohts alleen echter voor recepten). UITDEN OMTREK. BERGAMBACHT. Aan mej. A. B. C. de Jong, onderwijze res aan de openbare lagere school alhier, is door den Raad eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1924. SCHOONHOVEN. Volgens de Sch. Crt. heeft de ingediende gemeentebegrooting voor den dienst 1924 het eindcijfer f 105.044.11, terwijl de post onvoorziene uitgaven f 6004.30 bedraagt. Wat de gemeentebedrijven aangaat, slui ten zoowel de begrootingen van de gasfa briek als van de waterleiding elk met een batig saldo van f2500, did van het electri- erteitabedryf met een batig saldo van f600 terwijl de begrooting van het Woningbe drijf sluit met een nadeelig saldo van 16265. OUDEWATER. Burgerlijke Stand van 1 Nov. tot 8 Nov. GEBOREN: Cornelia*Maria, d. v. W. En gelhart en J. Michies. Johanna Elisabeth, d. v. W. G. de Vroom en C. Th. v. Vliet. ONDERTROUWD: G. K. v. Vliet, 26 j. en J. Goudkamp, 25 j. C. v. Schaik, 28 j. en G. Slot, 31 j. GETROUWD: A. v. d. Mispel, 31 j. en Clasina Wouters, 24 j. OVERLEDENMaria Straver, 71 j., wed. v. Ghristiaan de Bruin. Jan de Groot, 77 j., weduwn. v. Elizabeth Sterk. STOLWIJK. In. het café Natzijl vergaderde gister avond de IJsclub „Stolwijk" alhier. Van de 376 leden waren 180 ter vergade ring aanwezig. De voorzitter, de heer J. C. Kruijt, heette allen welkom en sprak den wensch uit dat de vergadering een even ge zellig verloop zou hebben als-alle vorige. Na lezing en goedkeuring der notulen werd het woord gegeven aan den Penning meester. In kas was van het vorige jaar 622.55. De inkomsten aan contributie be droegen 376.—. Totaal 869.74%. De uit leven waren 138.80%, zoodat het kas- »Wo bedraagt 859.74%. De heeren W. Kerger en A. Kool werden titgenoodigd de boeken en bescheiden na te welke deze in orde bevonden. Aan de beurt van aftreding waren de hee- Pe» M. Verdoold, Jac. de Vreugt, C. J. Schilt D. Burger Jz., die allen werden herkozen 146, 156, 149 en 154 stemmen. l>e statuten werden ougewyzigd weder vastgesteld voor den tyd van 29 jaren. Hierna volgde de verloting van schaatsen en sigaren, welke werden gewonnen door A. v. d. GraKf, le pr., W. Verkalk, 2e. pr. (beiden schaatsen), J. Stout, 3e pr. en A. Boer, 4e pr. (beiden sigaren). De vergadering ging daarna uiteen, als gewoonlyk zonder sluiting af te wachten. WADDINXVEEN. Naar wij vernemen zijn Dykgraaf en Heemraden van den Zuidplaspolder in Schieland voornemens op Donderdag 15 November 1923, des voormiddags te 11 uren, in Hotel de Zalm te Gouda in het openbaar aan te besteden het verdiepen en verruimen van den bodem van een gedeel te Ringvaart ten noorden van de Hennip- sloot te Zevenhuizen. ^UiiuukkooMS iiieiiaL) De t'UiSCh ui Deieren. HKKLxoxt, y Nov. Do berichten uit Muuchon ziju bcuaarscli. liet venuiui oveuwei uui lu ittuxicueii de troepen uer nationalisten uen toestand meester Olij ven en wuiiorueujaneueu pogen te ver hinderen. nel scnijnt dat er eenige reactie piaats neen. De oevouting ui hiuncneu is teieuigesteid dat Kroonprins hupprecat met aan den ruisen heelt deelgenomen. in berlijn geiooit men dat de burger oorlog daar met meer te voornomen is. beve&ugu worut dat Vou naur en Von Lo&sow zien tegen den Putsen neb ben vermaard en traenten den toestand meester te worden. Wat de Presstelie zegt over de Putsch in beieren. De Pr esse stelle te Miinchen meldt dat de opperbuigemeester van Neuren- burg per draadloos telegram Uet be kend maken dat von Kaar, generaal von Lossow en Uoersaltser verklaard hebben dat hedennacht de toestemmmg tot het optreden van Ludendorlï en Puttier is uigedwoiigen en dat zij de beweguig ui ieder opzicht aiwijzen. Zij hopen, zoo gaat'üet bericht voort, nog heden de Putsch meester te worden. De binnenrukkende troepen van de rijks weer zuilen, naar wordt medege deeld, verdere gevolgen verhinderen. Volgens een andere mededeeimg heelt generaal vön Lossow de troepen in Nooid-Beieren per draadloos telegram medegedeeld dat von Kalir alle district bureaux order heeft gegeven de nieu we perscensuur op te heffen en alle aanhangers der nationaal-socialisten ea van den Uberland&oond te arresteeren generaal Ludendorff en Hittler waar zij ook worden aangetroffen gevangen te nemen. Uil Bamberg wordt nog gemeld dat de daar aanwezige leiders reeds zijn ontwapend. LONDEN, 9 Nov. De gebeurtenissen in Beieren hebben de volle aandacht der Brit- sche Regeering. Verwacht wordt dat de ge allieerden niets zuilen doen, tenzy de toe stand zich zoodanig ontwikkelt dat inter ventie noodzakelijk wordt. Verwacht wordt dat de eerste Minister Baldwin het woord zal voeren en de hou ding der Britsche regeering zal uiteenzetten. De Goudbiljettenbank in het Rijnland. Aand. kap. 100.000.000 Goudmark. BARMEN, 8 Nov. (W. B.) De Provinciale Landdag van Rijnland besloot met zeer groote meerderheid van stemmen, tegen eenige communisten, tot de oprichting van een Goudbiljettenbank. Het aandeelenkapi taal zal 100.000.000 Goudmark bedragen, waarvan een vierde in contanten zal worden gestort De aandeelen luiden op naam. Bedoeld is dat het binnenland daarbij met 55 en het buitenland met 45 zal par- ticipeeren. Het doel der instelling is om het betalingsverkeer te vergemakkelijken door de instelling van Goudmarkrekeningen en de uitgifte van Goudmarlcbiljetten en mun ten. Het maximumdividend zal 6 bedra gen, teneinde het maken van overmatige winst uit te sluiten. De geallieerde militaire controle-commisail PARIJS, 8 Nov. De brief, dien Poin- caré '3 October aan von Hoesch uit naam van den gezantenraad heeft gericht, herinnerde aan de hinderpalen, die Duitschland opwerpt tegen de gealli eerd militaire controle, niettegenstaan de de herhaalde waarschuwingen van den Raad en met name aan de weige ring om de controle van Fransche en Belgische officieren toe te staan. Hij noodigde Duitschland voor de laatste maal uit de voor de hervatting van de controle noodige maatregelen te nemen, door den Fransche en Belgische officie ren te vergunnen hun taak te vervuilen Waar zijn collega's zijn aandacht ves tigden op de ernstige gevolgen, die zou den kunnen voortspruiten, als Duitsch land bij zijn) tegenwoordige houding volhardde, verzocht hij zoo spoedig mo gelijk een bevestigend antwoord. 8 Nov. heeft Poincaré weer een brief geschreaen, waarin hij vaststelt, dat de hiervow genoemde mededeeling onbe antwoord is gebleven en verklaard dat do Raad het noodig acht, dat het ant woord op zijn laatst op 10 November in zijn bezit is. De plannen van den ex-kroonprins. PARIJS, 8 Nov. De conferentie van ambassadeurs heeft beslot en stappen te doen bij de Nederiandsche regeering met het doel haar te verzoeken de ex- kroonprins niet het land te doen verla ten en bij de Duitsche regeering met het verzoek hem niet in Duitschland ton te luiou. ais reuen wordt opgegeven ual hij is gebruciit op de lijst van oor- logsiuisuauigexs die uoor ue geauieer- uen worueu gezocht. Het britsche Parlement. LONDEN, 7 Nov. Het parlement zal Dins dag üjj. weer byeenkomen. Het wordt voor vaststaand aangenomen dat de levensduur van het parlement slechts kort zal zyn en de bladen verwachten dat deze in geen ge val langer zal zyn dan tien weken. Het kan zyn dat de datum van ontbin ding, welke door den eersten minister wordt vastgesteld, veel vroeger komt. De eischen voor de verkiezingen in Dec. of Januari wor den in politieke kringen openlyk besproken. Herziening der Tariefwet in Denemarken. KOPENHAGEN 9 Nov. De premier Neer- gaard heeft interen een Folkething in zyn kwaliteit vfê Minister van Financiën een nieuwe tarfefwet ingediend. In het algemeen wykt dit ontwerp niet veel af van de wet ten, die reeds in werking zyn. Het bevat andere technische wijzigingen, ten doel heb bende de procedure te vereenvoudigen en het werk van het departement van douane en invoer te vergemakkelijken. Een aantal waren is op de vrye lijst geplaatst, doch de nette-opbrengst zal niet veel invloed heb ben op de inkomsten der douane. Ernstige ontploffing. Een Italiaansch fort in brand. ROME, 8 Nov. Op het fort van Luga no nabij Genua was een soldaat bezig een motorloirrie te laden met ontplofba re stoffen. Hij liet een kist met hand- grs naten vallen. Deze ontplofte en het vuur sloeg over op de motorlorrie, wel ker inhoud eveneens ontplofte. De vlam me sloegen fel uit en deden het nabij gelegen lort in brand vliegen. De forten in dc nabijheid van de plaats der ontploffing loopen ernstig ge- vnar Dit is zoo dreigend dat de regee ring ide ontruiming van verschillende dorpen heeft bevolen. Alle troepen in de nabijheid zijn beschikbaar gesteld om het vuur te blusschen en de bevol king te helpen. Tot nu toe zijn 5 arbei ders en 4 soldaten gedood. Zeeroof. nUxTOrk.UxNXjr, 6 iiOV. IV.D.) tuta 1UO- luxOoot uxe vau uixxuxxg Oxxau uaai xioug- Kung was gesuiaiexx, woxui veiixxutl. uieu vreesi oat ze uoor pexsoixeu is uaugeouu- ueu, ixoewei uaar gcexi oevesugiug vau x* ontvangeu. De üoot vertrok Vvoenauag vau Dxuuxxg Düaa. Aan booru bevond zich een beituxgryke som geld, vennoedexyk meer uau ou.UUU uonar. rien gewapende pouweooot is up onuex-zoek uitgezonden. De PutBch in Beieren geëindigd f De 'leiegraat mexdt volgens net jongste radxoteiegram uit Beieren u»t de omweniUi- liugaoewegmg geeintugd is. D« poutieprem- dent Eoehner, die voor den post van ftLnus- ter-president van Beieren in aanmerking kwam, is door de regeerxag Von Kahr in hechtenis genomen. Van een Bteiger gevallen. AMSTERDAM, 9 Nov. Doordat twee kop pelingen van een steiger op een bouwwerk aan de Hooltkade braken, zyn twee metse laars, die daarop werkten, omlaag gestort. Bewusteloos zyn beiden naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Het Duitsche s.s. Sylt. Het Duitsche stoomschip Sylt dat in het Zuiderrak bij Harlingen aan den grond was geioopen is, na een deel der lading planken in lichters gelost te heb- bon gisterenavond los gekomen en he denmorgen in de haven gearriveerd. Huldiging Dr. Hotstede de Groot. DEN HAAG, 9 Nov. Dr. Hofstede de Groot is heden ter gelegenheid van zyn 60en jaardag gehuldigd door een comité onder voorzitterschap van Mr. Dr. Van Kelwich Verschuur, burgemeester van Groningen. Spr. verzocht den jubilaris een kunste naar aan te wijzen om zyn portret te schil deren. In het den jubilaris geboden album prij ken op de eerste pagina's de handteekenin- gen van H. M. de Koningin en de Koningin- Moeder. WISSELKOERSEN. 8 Nov. 9 Nov. Officieel. Londen 11.63% 11.54% Berlyn 2.— 1-35 per billioea. per biliioen. Parijs 14.97 Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New-York 14.75 12.90 12.75 46.— 46.15 0.0086% 0.0036 44.06 43.70 68.80 68.80 87.75 37.25 2.59% 2.61% de stemming was niet slecht. Op de Scbeepvaartafdeeling concentreerde de belangstelling zich op aandeelen en obli gaties Hoil. Lloyd. Prolongatie Openingskoersen. New York, 9 Nov. 9.30 u. Berlyn 60, Londen 441%, Parijs 665, Ita lië 441, Zwitserland 1767, Amsterdam 3826, ChriBtiania 1427, Kopenhagen 1678, Stock holm 26. Slotkoeraen New-York. 8 Nov., 6 u. n-m. Berlijn 68, Londen 4437-, Parijs 672, Brussel 493%, Italië 448, Zwitserland 177%, Amsterdam 3849, Praag 291%, Christiania 1439, Kopenhagen 1692, Stockholm 2686, Madrid 1824. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 769,8 te Hensele. Laagste stand 745.2 te Holyhead- Verwachting Zwakke tot matige, la ter toenemende Oosten tot Nooroosten wind zwaar bewolkt of betrokken waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, per dag houder. Wateratand. Keulen 1.73 0.08 Maastricht 0.8fr 0.34 Venlo 12.01 0.10 ADVERTENTIEN Beursoverzicht. Op de beurs ging er heden weer haast niet.» om in Koninklijke, die zich een tar opnieuw op een lager niveau plaat sten. De berichten uit Amerika omtrent de oliesituatie aldaar zijn nogal met ell aar in tegenspraak; eenerzijds wordt melding gemaakt van een verbeterde toestand en van goede vooruitzichten, anderzijds dat de prijzen in sommige streken van Amerika zijn verlaagd. Ge- consolideerden golden eveneens iets lager alhoewel de suikerprijzen in Ame rika opnieuw hooger waren, waren de betreffende fondsen eerder iets lager en na de stemming niet bepaald vast. Van de Rubberwaarden vertoonde A'dam Irubber eenige verbetering en konden die zich daarbij boven de vori ge koersen verheffen, de Tabaksmarkt was stil en niet veel veranderd, doch Heden overleed tot onxe diepe droefheid mijn beste Man, Broeder, Behuwdibroeder en Oom, de heer Htlnrloh Thaodor Schmidt in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam, Wed. Th. SCHMIDTBOELSUM3. GOUDA, 8 Nov. 1923. Hoogstraat 18. Rouwbezoek kan niet worden afge wacht. De begrafenis zal plaats hebben Maandag 12 Nov. a.s., des namiddags om 1 uur van het sterfhuis. De Heer en Mevrouw A. DORTLAf D—VAN DER LOO betuigen hiermede hun hartoltyken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. Bezoeken worden gaarne afgeweekt op Maandag 12 November, des n.m. van 3—4% uur. 8175 10 DE COMMISSIE tot Bereidingen U ltd teling der Economische Soep, te Oouda, zei de volgende week kan thans in ongeveer 16 weken ra dicaal worden genezen! Spreekuur 912 lederen Masndag door m(j waarnemend arte, Rotterdam Hotel Coomans, Hoofd steeg, Dr. Ziegelroth. arts, Specialist voor AsthmaHjder», Berlijn■'B7 10 heeft voor Sf Buldon een nieuwe bü W. VERMEULEN, Kipntraat 41 ReHen'BM Talaf. 1171 3153 10 Beleefd aanbevelend. 25 oent per half pond mat oadaaubon op oaia 2 reolamadagen Woensdag an Zatardap FILIAAL TE OOUOA Door een bijzondere overeenkomst zyn wy in staat om van alle byzondere gebeurtenissen in binnen- en buitenland binnen den kortst mogelijken tijd goede foto's te hebben, ter illustratie van het nieuws, dat onze courant dageiyks geeft Vanaf heden zijn aan ons bureau geëxposeerd de volgende interessante actueele foto's, die reeds groote aandacht trokken De Beiersche Vrijwillige troepen aan de Beiersche grena van Thti- ringen en Saksen. De troepen van Hittler aan de Beierach-Thilringiche grens in Neustadt. Het Hoofdkwartier van de Brigade-Ehrhardt by Koburg, door posten bewaakt De zwart-wit-roode vlag hangt uit aan hst gebouw. Een der laatste foto's van den Duitschen Ex-Kroonprins op zijn motor rijwiel op het eiland Wieringen. De Zuiderxee-werken nabij het eiland Wieringen. Twee foto's van het opspuiten van zand en het aanbrengen van steenen. De groote betooging van het Spoor- en Tramwegpersoneel tegen loons verlaging op Zondag 4 Nov. 1923 te Amsterdam. De ontbinding van den stoet, waarin vele banieren werden mee gedragen, op het Beursplein. De 2e Luit-vliegenier G. A. Koppen, die pogen zal per Fokker-machine naar Indië te vliegen. De eerste athletiekbaan te Amsterdam, die aangelegd wordt achter het Lyceum. Dete foto-reeks wordt regelmatig aangevuld.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2