k I end NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15386 Q2«Jaargang Zaterdag 10 November 1623 OUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen DEKEN EERSTE BLAD. eau. Fabrieken HET GELUK DER RIJKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK - - - Kleeding naar Maat laatst sponnen n stoffen, «groot. Ilijk. 3161 Sr TRA Dit nummer bestaat uit twee bladen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN >ond koffie een I zaak aan de beurt? Zeker al gauw, is FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) 276 34 zijn zijn heeft i het WORMBKVERR pond 100 120 (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van M«vr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. besloot spr. x\jn zeer interessant betoog, Het waarschuwen, mot woord en voorbeeld dat oneconomische uitgaven moeten wor den nagelaten, is de dure plicht van een ieder, die het wel meent mot ons Vader land. „STER" twalitelL 'wulf Gouden Medaille, mur aan uc ucuii gvhvi ai gauw, i» het niet Het zal mij benieuwen of die Bosinney nog iets te beweren heeft - ver. I ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82: Redactie Tel. 545. vroeger de gulden 60LWHE COURANT. vastklemt aan een voorbij vliegenden auto en nu zich niet meer los kan laten, maar op gevaar af van zijn hals te breken of minstens arm of been, in alleronpleiziarlg- ste vaart wordt medegesleept, of door een onverwacht geweldig remmen er afgesiin- gerd wordt Het heeft dus geen nut of zin, maar bergt wel veel gevaar, den Nederlandschen gulden thans te brengen op goudpeil. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» en omstreken (behoorende tot den beaorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opaame verzekerd te zijn. J. DE MOL EN ZOON Turfmarkt 75 Gouda aiua* Telefoon 418 Houw liever uw hand af dan iets te ne men wat niet het uwe is. zou zijn. Na het Hof van echtscheidingen was dit Hof misschien het meeat geliefde centrum voor rechtskundigen, omdat hier voornamelijk smaadschriften, trouw breuk en verschillende handeh-ptoces- sen aan de orde kwamen. Slechts en kele menschen, die met de rechtbank niets, te maken hadden, merkte men in de achterste banken op, en op de ga lerijen zag men slechts enkele vrouwen De twee rijen zitplaatsen tegenover James werden langzamerhand ingeno- men door rechtskundigen met pruiken op, die zich daar neerzetten om aantee- keningen te maken, en een praatje te houden en hun tanden te verzorgen maar de belangstelling van James in deze mindere góden werd weldra afge leid door het ruischend binnenkomen van Waterbuck, Q. C., in zijn zijden to ga zijn blozend deftig gelaat werd ge steund door twee korte, bruine bakke baarden. James moest erkennen, dat de vermaarde man er wel uitzag als iemand, die een getuige door strikvra gen in het nauw kon brengen. Ofschoon hij reeds veel ervaring op het gebied der rechtspraak had, had hij toevallig Waterbuck, Q. G. nooit te voren gezien en evenals verscheidene Forsytes, die nog een lageren rang be klemden, had hij buitengewoon veel be wondering voor een goed advocaat, die een kruisverhoor leidde. De diepe, som bere groeven in zijn wangen ontspan den zich eenigszins, toen hij hem zag, vcoral toen hij bemerkte, dat Soames Waarom brengen wij den gulden niet terug op zijn oude koopkracht? De oude koopkracht vaa den gulden van vóór 1914 was ongeveer anderhalf maal zoo groot als nu, zoodat, wanneer wij die koopèö-acht zouden herstellen, dit een de- flatie^oces is, met als gevolg een alge- meene daling van prijzen. Zouden wij thans, en ten overvloede nu er reeds een algemeen© malaise is, langs kunstmatigen weg trachten de koopkracht van den gedeprecieerden gulden terug te brengen op het peil van 1913, dan zou de tegenwoordig hier te lande bestaande ma laise buitengewoon worden verscherpt. Voor eene langzame recuperatie, waarnaar iedereen verlangend uitziet, zou alsdan m afzienbaren tijd geen mogelijkheid zyn. Mr. Tetrode zette verder Uiteen, waarom de Nederlandsehe Bank haar wapen „goud” niet meer op dezelfde wijze kan hanteeren als vóór 1914, waarbij hij tot de conclusie komt, dat in tegenstelling met voor den oorlog, groote bedragen van hare bankbil jetten niet meer als ruilmiddel hier rond- loopen, maar als beleggingsobject, of als ruilmiddel in het buitenUakl, dienst doen. Hare biljetten geven geen, rente; ieder oogenblik moet de Nederlandsehe Bank er dus op verdacht zijn dat de houders van groote bedragen ze wenschen om te zetten in rentegevende, niet speciaal Nederland- sche beleggingen en ze haar worden aan geboden zonder dat de economische toe stand van ons land daartoe aanleiding geeft en zonder dat de wisselkoersen de nadering van dit gevaar voor de Neder- landsche valuta aankondigen. Het buitenland, dat thans nog veel Ne- derlandsch bankpapier als ruilmiddel ge bruikt, doet dat uit wantrouwen tegenover het inlandsch bankpapier; zoodra het dit niet meer zal wantrouwen, worden Neder- landsche bankbiljetten in groote jjpdragen aangeboden ter omwisseling in butyenland- sche waarden. In beide gevallen zal dus de Nederland- sche Bank op haar bezit aan goud en aan vorderingen op het buitenland moeten terugvallen. Spr. wees er voorts op, dat ook het wa pen der renteverhooging grootendeels zijn kracht verloren heeft, ook al weer dank zjj den wereldoorlog. Het is een omgekeerde wereld geworden! Vroeger placht in ’t voorzichtige, het wel- overwegende Nederland inflatiegevaar, het waarom was N ederlandsche waardevast (althans voor niet te lange perioden waar devast) beantwoordt spreker door te zeg gen: Omdat het goud standvastig was en het grootste deel van de wereld dat van beteekenis meedeed aan het mondiale han den gouden standaard had, loopen daar echter beide partijen bij dit proces aan elkander gewaagd wa ren, gebeurde dit niet. Waterbuck, Q. C. had hier gelegenheid zijn reeds groote reputatie op dit gebied nog te verbeteren. Zijn tegenstander Ram was eveneens vermaard om zijn succes bij trouwbreukprocessen. Het was ’n strijd tusschen twee reuzen. Het Hof velde vonnis juist vóór da middag-pauze. De jury verliet voor goed de zaal, en Soames ging heen om te zien, of hij ergens iets kon gebrui ken. Hij ontmoette James aan het klei ne buffet, die daar als een pelikaan in de leege galerij stond, met een sand wich en een glas sherry voor zich. De leege ruimte van de groote middenhal, waar vader en zoon peinzend bijeen stonden, werd van tijd tot tijd verle vendigd door de vluchtige verschijning van advocaten met pruik en toga, dfe er haastig doorliepen door een enke le oude dame, of een heer in een ver sleten jas, die verschrikt opkeken en door twee menschen, die vrijmoediger waren dan hun tijdgenooten, en die in een vensterbank zaten te redeneeren. Het geluid van hun stemmen verhief zich, vermengd met een geur zooals uit verwaarloosde putten opstijgt, en de lucht van de tribunes, die te zamen een reuk vormden, volkomen gelijkend op de uitwasemingen van oude kaas, een lucht die zoo onverklaarbaar verbonden is met de Britsche rechtspraak. Het duurde niet lang of James sprak zijn zoon aan. „Wanneer komt jouw me dunkt, hij moet wel. Als hij liest, zal hij wel failliet gaan Hij nam een flinken hap van Sandwich, en proefde even van sherry. „Je moeder,” zeide hij, „zou gaarne zien, dat je vanavond met Irene bij ons kwam eten.” Een koude glimlach speelde om de lippen van Soames hij keek zijn vader een oogenblik aan. Wie dien kouden en vluchtigen blik had opgemerkt, moest wel begrijpen, dat de verstand houding tusschen die twee wel wat te wenschen overlietJames dronk nu in een teug zijn glas leeg. „Hoeveel vroeg hij. Toen Soames naar de zaal was terug gekeerd, nam hij onmiddellijk de plaats in, die hem toAwam,. op de voorste bank, naast zijn advocaat. Met een zij- delingschen blik, waarachter niemand eenige verstandhouding zou zoeken, vergewischte hij zich, waar zijn vader zat James zat, met de handen om den knop van zUn parapluie geklemd, te peinzen aan het eind van de bank, on- Irniddellijk achtetf de rechtskundigen, vanwaar hij dadelijk kon verdwijnen, als het proces was afgeloopen. Hij vond Bosinney’s houding in elk opzicht schandelijk, maar hij wenschte hem niet tegen het lijf te loopen, daar hij voelde dat de ontmoeting onaangenaam 103) - George wendde zich tot hem en zag er bepaald angstig uit, met een soort van wilde somberheid op zijn dik ge zicht. ..Zwijg 1” dat hij niet HOOFDSTUK XXVIII. Ruim drie jaar geleden heeft het Rijk een strook growls gekocht van de voormali ge stoomt ram baan Anna Paulownastraat- Hollandsche Spoor. Voor dien grond werd negentig mille btaald; de bestemming er van was de bouw van het centraal bureau voor de drinkwatervoorziening. De Tweede Kamer keurde de stichting van dat gebouw daar ter plaatse echter niet goed en dus zat het Rijk mpt den duren grond in de maag. Eindelijk na drie jaar renteloos lig gen, waardoor de kosten vrijwel tot honderd tien duizend gulden zijn gestegen, heeft het Rijk kans gezien het terrein te verkoopen. De eigenaars van de aangrenzende woningen hebben elk een stuk gekocht waarmede z(i hun tuin kunnen uitbreiden. De totale op- de eenige was, die door een zijden toga werd vertegenwoordigd. Waterbuck, Q. C. had zich alleen nog maar even op zijn elleboog omgedraaid om een praatje met zijn jongeren colle ge te houden, voordat rechter Bentham zelf verscheen een magere man met ietwat gebogen houding, en gladgescho ren gezicht, onder zijn sneeuwwitte pruik Evenals andere aanwezigen stond Waterbuck op en bleef staan tot de rechter gezeten was. James verhief zich slechts een oogenblik van zijn zitplaats: hij voelde zich reeds op zijn gemak en had göen hoog denkbeeld van Bentham, omdat hij tweemaal aan een diner van Bumley Tomm op één na naast hei» ge zeten had. Bumley Tomm was iemand van weinig beteekenis, al was bet hem goed in de wereld gegaan James had hem zelf nog zijn eerste instructie ge geven al» advocaat. Bovendien was Ja mes eenigszins opgewonden, want hij had juist opgemerkt, dat Bosinney niet verschenen wa». „Wat moet dat nu beteeken dacht hij bij} zichzelf. Toen de zaak aan de orde kwam, schoof Waterbuck, Q C. zijn papieren oen weinig op zij, trok zijn toga wat over zijn schouders en, na eerst een oogenblik te hebben rondgekeken, als iemand die van plan is te gaan kolven, stond hij op, en richtte het woord tot het Hèf. Het geding. Den morgen, dat zijn zaak zou voor komen zij stond als de tweede op de lijst was Soames weer genoodzaakt t1e1ïer’‘r kken zonder Irene gezien te nebben, en dit was maar goed ook, *ant hij was het nog niet met zichzelf ^ens geworden, welke houding hij te genover haar zou aannemen. Men had hem verzocht te half elf in LI ^eTht8hof te ziïn’ opdat z»'in zaak k* beUrt zou kunnen komen, inge- net eerste proces (een geval van trouwbreuk) voor dien tijd mocht af- er nu in de toekomst met dat goud ge beuren, dat èn gedurende den wereld-oor- log èn ook nog sedert dien naar overzee is gestroomd èn nog stroomt? Die staten, die op deze manier grootendeels hun goud zyn kwyt geraakt, zullen die niet trachten den goudstroom weder naar hen terug te leiden Zullen wy dan niet den goud-rykidom van Amerika zien verminderen, de ver mindering van koopkracht aldaar er mede gelyken tred zien houden. Hoe men de zaak ook keere of wende, de waardevastheid van het goud, die eigen schap, waaraan, zooals dè ingewijden zei den, de Nederlandsehe gulden zijne waar devastheid had te danken, bestaat voor loopig niet meer. De vroeger gestelde vraag: scheppen van schijnkoopkracht, alléén te dreigen van de zijde der ondernemende kooplieden en fabrikanten, die door hun energie en krachtig initiatief voortgedre ven, niet altyd bedachten te blijven binnen de grenzen van het redelijk crediet; maar de overheid werd, zoo het al de neiging in zich mocht voelen tot het scheppen van onwezenlyke koopkracht door overmatige geldopnemingen, door dé publieke opinie binnen de grenzen gehouden. Thans is dat anders; vooral het Rijk en de Gemeenten gaan thans met hunne geld opnemingen vender dan goed is voor een gezonden Nederlandschen gulden. Gaat de Ned. Bank tot renteverhooging over, dan zal daarmede handel en nijver heid worden getroffen; de overheid weer houdt zij door die maatregel niet. De Nederlandsehe Bank, zich aanpassen de aan de nieuwe omstandigheden, I een nieuw wapen ter bestrijding van inflatiegevaar in gebruik genomen. Heit wapen der rantsoeneering, d.w.z. zy gaat na of de vorm der geldopneming juist is en weigert eventueel haar hulp. Verschillende omstandigheden hebben gemaakt dat tydelyk flinke bedragen aan geld naar korte belegging zoeken, maar dat ieder oogenblik hierin eene verandering kan komen. Vandaar dat gemeente-pru- messen ©enerzijds gemakkelijk plaatsing vinden, maar anderzijds staat te vreezen dat deze schuldbekentenissen, in vorm van tyflklyken aard, in wezen voor een reeks van jaren bestemd, plotseling geen nemers meer vinden. Hoe moeten die alsdan ge dupeerde gemeenten aan haar geld komen Indien zy dan plotseling door hare geld gevers in den steek worden gelaten zoude of het geheele gemeentelijk raderwerk van streek raken en daarmede <le gemeente lijke samenleving of zy zouden om hulp moeten aankloppen bij de Nederlandsehe Bank. Zou die dan echter wel de deur voor die kloppenden open mogen doen? Uit vrees van voor een dergelijk dilem ma te worden gesteld, heeft sedert eenige jaren de Nederlandsehe Bank geëischt dat gemeentopromessen en anticipatie-biljetten alleen dan mogen worden uitgegeven als de Gemeente haar kan aantoonen dat <1® daartegen opgenomen gelden binnen den gebruikeljjken termijn kunnen worden terugbetaald, anders weigert de Neder- landsche Bank disconteering respectieve beleenirtg. De gewone geldgevers plegen daarom zich eerst te vergewissen of het gemeen telijk papier discontabel of beleenbaar is voordat zij het nemen. Spr. wees voorts nog op de financiering van den Staat en hy meende de vraag te moeten stellen of wel wordt ingezien dat een der voorwaarden waaronder geleend mag worden deze is, dat de gelden, die daarvoor worden gevoteerd, bij de gemeen schap voor die doeleinden en voor dien ty<i beschikbaar zijn. Tot waarschuwen is het nu nog tijd, zoo De staatkundige beteekenis van den gulden. Mr. P. J. C. Tetrode, directeur van de Ne- derlandsche Bank, heeft voor de Amster- damsche Studentenclub voor Staatkunde een rede gehouden over de „Staatkundige beteekenis van den gulden”, waaraan wy het volgende ontleenen: De gulden, onze munteenheid, was vroe ger waardevast, omdat zyn waande of koopkracht geregeld werd door onzen jnunt- standaard, het goud, want wy hadden den gouden standaard. Het fy’n opgebouwde stelsel van wette lijke gouden rekenmunt, dat als een gou den verkeersnet byna de geheele, groot handel dryvende aarde omspande, een munstelsel, dat het ideale muntstelsel •reeds dicht scheen te benaderen, en daar naast de vaste waarde van het goud, die beide dingen heeft de wereldoorlog met één slag vernietigd. De wereldoorlog scheurde dat gouden verkeersnet uit elkaar. Met uitzondering van de Ver. Staten is er geen land meer ter wereld, waar de cir culatiebank goud afgeeft en aanneemt in onbeperkte bedragen tegen andere goud- waarden op den voet van vóór den oorlog. De Nederlandsehe gulden, die rustig en zeker met die rekenmunten van de andere landen, die ook den gouden standaard had den, zich voortbewoog langs de lijnen van het gouden verkeersnet, is daartoe thans niet meer in staat, omdat de HJnen van dat net zyn vernield. Ook wij hebben hier te lande thans het uitvoerverbod van het goud; ook de Ne- derlandsehe Bank betaalt hare biljetten niet meer in goud uit, want dat zou nu geen zin meer hebben, bovendien zou het hoogst gevaarlijk zyn en daarmede is de Nederlandsehe gulden losgemaakt van zijn goudbasis en moet hij op eigen beenen staan. Laat ons erkennen, dat hy dit in vergelijking van alle Europeesche landen tot dusverre werkelijk redelijk heeft ge daan. Het goud is geweldig in waarde achter uitgegaan, omdat het in het meerendeel der Staten uit het verkeer is verdrongen: het wordt ook niet meer voor muntdoel- einden gebruikt en Europa, op groote schaal debiteur van Noond-Amerika, heeft al het goud, dat het maar eenigszins kon missen, naar zijn grooten crediteur over den Atlantischen Oceaan gezonden. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ook Zuid-Amerika, zyn oververzadigd ge raakt van goud en zyn daardoor in de ge legenheid geweest, die zy ook hebben aan gegrepen, tot het scheppen van kunstma tige koopkracht, op een schaal haast even erg als de verstandigste van de Euro peesche ci-devant Geallieerden. Wat «al delsverkeer, zooals wy. Waarom herstelden, wy den ouden toe stand niet? Deze vraag is dubbelzinnig. Twee dingen kan zy bedoelen en wel deze twee. lo. Waarom haken wy de waande van den Nederlandsohen gulden niet onmid- dellyk weder vast aan de waarde van het goud? 2o. Waarom brengen wy den gulden niet terug op zyn oude koopkracht? Wat het eerste punt betreft, dat gaat om de vraag, waarom er thans reeds geen pogingen worden gedaan om den Neder- landschen gulden terug te brengen op zyn nominale goudwaarde. Spr. antwoordt: de reden en het nut van den goud-gulden was zyn waardevastheid en die was te danken aan de waardevast heid van het goud en het feit, dat de meeste staten met ons den gouden stand aard hebben. Voorloopig behoeven wy op een eenigszins redelijke waardevastheid van het goud niet te rekenen; het alge meene gouden wegennet van den gouden standaard is voorloopig nog stuk. Zouden wij dus voorbarig onzen gulden weer vast haken aan het goud, dan zouden wij daar mede toch niet bereiken waardevastheid van den gulden, eerder het tegendeel: im mers de dollar staat tegenwoordig op goud- peil. De Noord-A/merikaansche dollar be paalt den goudprys; zouden wij ons dus aan den goudprys met onzen gulden vast willen klemmen, dan zouden wij ons met onzen gulden moeten vastklemmen aan den Noord-Amerikaanschen dollar. D« kleine Nederlandsehe gulden, vast geklemd aan zyn grooten goudkameraad, den Amerikaanschen dollar, doet dan den ken aap den ongelukkigen jongen, die zich I” zeide hij. „Zei ik je niet, t meer kon BRIBVBN UIT DE HOFSTAD. DCLXXXV. Onze residentie heeft thans haar politi>* Verordening op de overlast van huisdieren. De strijd tegen de blaffende honden, de miauwzingende katten en de jubelende ha nen, is geëindigd met een vierregelige bepa ling, die hierop neerkomt dat ieder heeft te zorgen, dat zyn huisdieren des nachts geen hinder veroorzaken. Natuurlijk zal deze bepaling eenige uitwerking hebben al zou het alleen reeds deze zijn, dat de kwaad willigen gedwongen kunnen worden om te zorgen dat hun geliefde dieren zich koest houden. Het is wel weer hoogst komisch, dat deze verordening komt by den aanvang van het winterseizoen, juist dus wannéér de Bepaling het minst noodig is. Maar enfin in de bureaucratie heeft men geen zin voor humor en de verordening komt niet één, maar tal van seizoenen te laat, dus mag z|j voor haar eigenlijke doel nu wel eens een seizoen te vroeg komen. Het heeft heel wat moeite gekost om deze eenvoudige bepaling te verkrijgen en dat is juist zoo verdrietig. Er zyn zoovele andere ongerechtigheden meer die met en kele regels te weerstaan waren, maar het lykt wel alsof men daarvoor geen oog heeft. Intusschen, we wachten de werking van de nieuwe bepaling af. Misschien brengt zij eindelijk in vele straten de rust weer die daarin al zoolang heeft ontbroken. Heusch, wy hebben enkele gevallen van overlast ge zien, die werkelijk heel bar waren en een krachtige bepaling daartegen ia geen over daad.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1