ABDIJSIROOP Zuiver Wollen jaeger Ondergoederea Abonneert U op dit Blad. KLAPPA HET SPECIALE ZWEEDSCHE NUMMER WEEDSCHE WEEP Destelliugeu te fichten aae: Persbureau „Aneta", Dee Haag N.V.B. Ie Klasse Voor Borst en Keel Engelsche Anthraciet. DE GOUDSCUE FRUITHANDEL Goudsche Dienstverrichting PI ANO'S JAGER Co. - Gouwe 28-30 - GOUDA Joh. Dessing Co, 21 Fa. J. C. SIBBES BAHLMANN Co., Markt 9, GOUDA Heden extra aanbiedingen I „DE ZWEEP" De Uitslagen van de Wedstrijden worden Zondag 11 November aan ons Bureau i Markt 31 bekend gemaakt AKKER's Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda Zeer snelle verhuizingen met auto-verhuiswagens van en naar alle plaatsen. Transport van Piano's, Orgels, Brandkasten, enz. enz. ALTIJD ONDER GARANTIE. Goedkoope prijzen. Zeer nette behandeling. Stookt Engelsche Anthraciet zeer bijzonder geschikt om te stoken in VULHAAROEN. Hoogstraat 17 Telef. 423. ANTON coops ENORME KEUZE PELTERIJEN. Ziet de Etalages. Ziet de Etalages. rSÉg Fijnste. PLANTENBOTER A. C. VAN VLIET. Roggebrood Krenten Roggebrood van het grootste Nedarl. Ind. weekblad Allergunstigst beoordeeld door de pers. is dan ook alleen den handelaar in parfu- meriën toevertrouwd om van zgne verleide- ïyke koopwaar aan elkaar de passende soort te slijten. Ook hierin helpt de huidige mode alweer een handje en wgst voor de mannen gaarne herfstgeuren voor jonge vrouwen de liefelijke frischheid van lentegeuren, voor rijpere vrouwen voldragen zomergeuren aan. Het spreekt echter, dat de zwevende ziel der bloemen, welke in den geur der parfums vastgehouden wordt, voor de eene de beko ring heeft, die zij voor de andere mist, zoo dat eigen keuze zich gelden laat Maar door tal van jaren heen, zijn het toch altijd weer dezelfde bloemen, wier geur in het aroma der reukoliën bewaard wordt Rozen, serin gen, jasmijn, lelietjes-van-dalen, zij zijn het die hun lieflijken geur jong en oud afstaan. Daarbij 1" kort geleden een nieuw soort parfum zich komen aansluiten, getrokken uit hyacintken, dat zich om zijne zwaar- geurende eigenschappen tot de rijpere vrouwen richt. Even doordringende als deze geur, even delicaat en bescheiden is die van reseda en heliotroop, die door zijn zacht aroma de gunst van oudere dames verwor ven heeft Vluchtig als eene verre herinne ring en toch vol en frisch, is ook de laven delgeur, die one uit Engeland is overge waaid en waarmede vele lieve oude dames linnen- en kleederkasten welriekend maken. Aan deze lijst van bekende parfums met bloemennamen, sluiten zich ook anderen, modesoorten, aan, die door de Pargsche par fumeurs met aardig klinkende fantasiena men begiftigd zgn. Zoo is er de parfum „Chypre", de „Origan", „l'Or", „Ambre An tique" en „Styx", alle in luxe verpakking, door de parfumerie „Coty" in den handel gebracht. Van den parfumeur „Guèrlain" noem ik u: „Après l'Oude" in luxe flacon, welks prgs kortelings met 1/3 verminderd werd. Ook l'Heurre Bleue", de „Mitsouko" en de „Guèrlinade", zijn kostbare parfums, die door hunne luxieuse flacons en door hunne verfijnde verpakking zeer de aandacht trekken. Een der nieuwere parfumeriën, die van „Mirurgia" brengt zóó origineele par fums in zóó chique verpakkingen, dat ze daarvoor alleen eene vermelding verdienen. „MaderaB d'Oriente" omsloten met glad kristallen, kegelvormigen flacon met goud ingelegd, gelijkt een kostbare zuil met fgn- omwouden bovendeel. r „Pantatio" in torpedovormig kristalom- hulstii pi ijkt in eene schitterende goud-ge biesde buB, terwijl „Principe d'Aslurias" in driekant geslepen flacon, de facetten van zijn veelzijdig gesleepen stop in de zon laat glinsteren. Ztodrmge schatten behelst het rijk der geurmakers, zonder nog te spreken van .^e welriekende poeders, crèmie» en zeepen, zonder welke de toilettafel der mondaine vrouw niet compleet zoude zgn. Maar de parfumerie-afdeeling bevat nog andere schatten, die minder tot de kostbaarheden gerekend behoeven te worden en waarvan de aardige vinding of het practisch nut veel grooter zijn. Als nieuwste modesnuf je is er de versier de poederdoos, die een alleraardigst porse leinen popje tot handvat heeft, dat met zijn achtergrond van waaiervormig uitge plooid lint een beeldig effect maakt. Er is ook een nieuw model vaporisator in élégante uitvoering en verscheidenheid van kleurig glas, waarvan het mechanisme zóó eenvoudig is, dat een enkele vingerdruk het reeds in werking zet, wat dus het voordeel oplevert, dat de flacon met ééne hand te gebruiken is. Zal ik u nog vertellen van de fijn gepar fumeerde toiletpoeders, die alle zulk een grooten invloed heeten te hebben op het be houd van een friseche, fluweelige gelaats tint? Of van de in prachtig étui verpakte zee pen met fraaie voorstellingen op het kleur rijke papieren omhulsel? Ik zal er verder maar 't zwijgen toe doen, geloof ik, want, zoekt ge iete weelderigs- aparts in odeurs of aanverwante artikelen, dan weet ge nu licht iets te plaatsen op uw verlanglijstje voor St. Nicolaas. Zgt ge daarentegen niet gediend van dergelijke luxe voorwerpen, dan weet ik nog wel iets nieuws uit eene andere branche, waarvan ik de volgende maal wat zal verhalen. GRACE ALLAN. MEDISCHE BRIEVEN. Zucht. Een buitengewoon typisch Hollandscb woord is wel het bovenstaande. On middellijk wil ik echter hierop laten Dc eerste ultsi verwacht, de I worden draadloos te half vl|f tste vóór zes uur. volgen, dat er geen benaming is, die zoc'n groote populariteit geniet als wel het woord zucht". Immers hoe vaak hooren wij niet de één tegen dent ander zeggen „U is wat zuchtig of dat ie zucht." Alvorens wij nu hierop verder in gaan, dienen we ons allereerst reken schap te geven van het begrip „zucht" en „zuchtig". Ik behoef u niet te ver tellen, dat liet lichaamsdeel, dat wij ,di ze benaming geven, altijd in omvang belangrijk is toegenomen. Hebben wij gelegenheid één en ander te vergelij- Kcr met een normaal deel, dan wordt ons het verschil eerst recht duidelijk. Zoo komen wij dan, verder on. duchten over dit probleem latende gaan, tot een vraag „waardoor ontstaat die abnormale dikte Het antwoord hier op moet luiden door vocht ophooping. Laat men n.l. op één of andere wijze het vocht, dat zich b.v. onder den huid bevindt, afvloeien, dan komt een wa- teiachtigeri vloeistof voor den dag, van daal dat men ook wel pleegt te spre ken van „waterzucht". Het water kan zich nu in alle deeieii van ons lichaam ophoopen. Niet alleen het bindweefsel, dut zich ouder den huid bevindt, wordt de dupe van deze historie, doch ook de z.g.n inwendige holten kunnen het vocht lierbergen o.a. de buikholte en de borstholte. Het behoeft geen betoog, dat deze vochtophooping, vooral wan neer zij eemge afmeting aanneemt, den persoon in kwestie zeer veel last kan berokkenen. Wat de lichaamsdeelen be treft, die bewogen kunnen worden, als armen en beeneu, werkt de „zucht" zeer belemmerend. Wanneer het vocht de inwendige lichaamsholten aantast, dan spreekt 't van zelf, dat de functie der organen, die daarin gelegen zijn, minder goed is dan normaal, al moet ik er aanstonds aanj toevoegen, dat, vooral wanneer de vochtverhooging langzaam geschiedt, zij zich heel aar dig plegen aan te passen aan dezen vilumen toestand. Waaydoor, zoo zult ge reeds bij u ielt overwogen hebben, ontstaat die vochtafzetting nu eigenlijk? Dit is een vraag, die eeuwen lang de medioi be zig gehouden heeft en nog bezig houdt, daar een alleszins bevredigend ant woord nog niet gegeven is. Het i» ech ter hoogstwaarschijnlijk, dat de bloed druk in 't vaatstelsel verhoogd wordt dooi één of andere ziekelijke stoornis en dientengevolge vocht, uit het bloed afkomstig, door de vaatwand heensij- pelt Grof weg zouden wij 't dus zóó kunnen uitdrukken, dat de bloedvaat- wanden poreus worden. Wanneer iemand lijdende is aan „zucht", dan denken wij allereerst aan twee belangrijke organen, die zoo vaak dit verschijnsel in 't leven roepen nl. aan het hart en aan de nieren. Vooral deze laatste plegen, wanneer zij niet goed hun plicht meer kunnen vervullen, de zucht te veroorzaken en de ver schijnselen, die hierdoor voor den dag komen zijn nog wel zoo karakteristiek als bij afwijkingen aan 't hart. Immers bij deze laatste categorie zijn 't meestal uitsluitend of althans in hoofdzaak de bcenen., die in omvang toenemen, die, zoo men weet, zuchtig zijn. Daartegen- o\er staat de lijder aan een acute nier ontsteking, die over 't geheele lichaam tweemaal zoo dik is geworden als nor maal Vooral geldt dit laatste voor het gelaat. De wangen, de oogleden, de lipi pen zijn in belangrijke mate opgezet en de gelaatskleur is een typisch blee- ke, wasgele. De mensch kan aan zijn lichaam wei nig hebben en een vochtophooping on der den huid, zelfs al is deze niet zoo heel erg, hindert hem. Het is de span ning van den huid, die dit onaangena me gevoel te weeg brengt. Wanneer wij nu weten dat onze huid tal van zeer fijuqf zenuwvertakkinkjes hezit, dan begrijpen wij des te beter, dat het spannen van deze bedekkende laag, vooral wanneer deze betrekkelijk snel plaats vindt, zoo pijnlijk is. Wij weten dit ook uit gevallen, waarin wij om den patient het leven te redden een „kunst matige zucht" te weeg brengen. Heeft iemand b.v. veel bloed verloren, dan verdient het aanbeveling, dat daarin flinks voorzien wordt en een zekere voentmassa, wordt ingespoten, die dan wel haar weg vindt in 't bloedvaatstel sel. Men heeft n.l. leeren in 't zicht, dat her op zoo'n oogenblik vooral aankomt op een zeker vochtquantum en niet op het bloed als zoodanig. Men spuit daar om in zulke gévallen een zekere hoe veelheid van oen steriele zoutoplossing onder den huid. Deze manupulatie ia, zelfs als men 't zeer langzaam doet, een zee.- pijnlijke. Naast deze twee belangrijke organen vinden we echter ook nog andere oor zakelijke momenten, hoewel minder veerkomend. Het verdient dus ten allen tijde aanbeveling te laten nagaan, waar do oorzaak van dit verschijnsel „etelt, opdat zooveel (mogelijk^ doeltreffende maatregelen genomen kunnen worden. LAND- EN TUINBOUW. De behandelingsmethode van Dr. D. M. Hoogland tegen mond- en klauwzeer. Dr H.^t Ho«n wien was opgedragen de behandelingsmethode van Dr. D. M. Hoogland tegen mond- en klauwzeer te controleeren heeft daarover een rapport uitgebracht waaraan wij het volgende ontleenen Een weiland, in de nabijheid van net station Nieuwersluis gelegen, werd voor de proefneming ingericht. Naar den leeftijd werden de 40 beschikbare run deren verdeeld, ja vaarzen, schotten en aigewisselde koeien, terwijl naar den voedingstoestand de dieren in drie ca tegorieën werden verdeeld. In het ge heel waren er daarvoor 9 rubrieken. Er wtirden nu twee koppels van 20 stuks vee verkregen, door uit iedere rubriek een zooveel mogelijk gelijk aantal die ren te nemen. De 20 dieren, aangewe zen om volgens het nieuwe procédé te worden behandeld (klasse 1), waren dus zooveel mogelijk gelijk aan de fun deren, welke als. controle-dieren dienst zouden doen (klasse II). Klasse II werd behandeld met een der vele tot heden in gebruik zijnde manieren, in dit geval de klauwen met een 5 pet. op lossing van sulfds cupri en het mond- sliijmvlies met 0.3 pet. pyoctannine. Aangetoond moest worden, dat de vol gens de methode-Hoogland behandelde dieren opvallend sneller het ziektepro ces zouden doormaken en dus minder van de ziekte zouden lijden dan de controle-dieren. Van 19 Sept. af werden lichaamstem peratuur en melkproductie van alle die ren geregeld gecontroleerd. Op 22 Sep tember werden alle dieren gewogen en tevens werden toen aantekeningen ge maakt betreffende alle gemakkelijk waai te nemen uier-afwijkingen. Cp 22 September werden alle dieren door dr. Hoogland kunstma|ig besmet ea op 24 September kon reeds worden geconstateerd, dat het meerendeel der schotten en vaarzen ziek was. Alle die reu van klasse 1 werden op 28 ein 24 September subcutaan ingespoten met 20 c.c. van een bepaalde oplossing, terwijl zuodra de temperatuur omhoop liep of er klinische verschijnselen waren waar te nemen, er 3 dagen achtereen een drank ingegeven werd (in het geheel 6 maal)Rondom en tusschen de klauwen werd een dunne zalf aangewend des gelijks werd ook het mondslijmviies ben handeld. Uit de bij het rapport gevoegde tem pel atuur-eurven blijkt, dat de geneea- uiidüeien geen speciiiele werking heb- ken gehad, want bij beide klassen kon den in dit opzicht geen typische groote verschillen worden waargenomen. Des ondanks kon voortdurend worden opge- meikt, dat de dieren van klasse 1 zich beter hielden, d.w.z. meer eetlust be zaten, minder gedeprimeerd warpn en daardoor een, Irisschen habitus ver toonden dan de dieren van klasse II. Pok dei uitkomsten der voordurende melkcontroie waren sterk in het voor deel der dieren van klasse I. Het ver schil in gemiddelde dagproductie der dieren van klasse II en klasse I be droeg op 22 September 22.07 k.g. ten voordeel© der eersten. Op 1 October be- dioeg de melk opbrengst der 19 volgens de methode-Hoogland behandelde die ren (één was er uitgevallen) 103 k.g., die der 20 controle-dieren slechts oo/2 k.g. In totaal waren de behandelde die ren de controle-dieren in 8 dagen tijds 30.57 k.g. voorgekomen. Dit is, zegt dr. 't Hoen, van zeer groot economisch be lang te achten, wanneer men hierbij denkt aan de vele duizenden stuks vee, die vaak in volle melkproductie door de ziekte worden aangetast. De groote verdienste van de metho de-Hoogland is, naar de meening van dr 't Hpen voorts gelegen in de moge lijkheid om een geheel veebeslag, zoo dra er mond- en klauwzeer in voor komt, in den kortst moge lijkeu tijd te laten doorzieken, zonder groot verlies aan melk en lichaamsgewicht en met absolute uitschakeling van complicaties aan de klauwen. Tusschenklauw-pana- ritium en phlegmoneuse infiltratie der boven de klauwen gelegen deelen kan met zekerheid worden voorkomen en, mocht dit lijden zich al eens door ver zuim van den kant der veehouders openbaren, dan is het met het genees middel van dr. Hoogland spoedig te achterhalen. Een en ander zal, volgens di. 't Hoen, ontegenzeggelijk van bij zonder groot economisch belang zijn vooi het veeteelt- en veehoudersbedrijf indien de methode algemeen in toepas sing wordt gebracht. Ook verdient deze aangelegenheid z. i., uit een oogpunt van veehandel en export, de bijzonde re aandacht van alle belanghebbenden. BINNENLAND. zitterschap van prof. dr. W. H. Nolens, wederom vergaderd. Het bureau deed mededeeling van de vel? aanvragen om bemiddeling, die sinds de vorige vergadering met min of meer succes zijn behandeld. Vastge steld kon worden, dat, hoewel lang zaam, toch meer en meer de gedachte toepassing verkrijgt, dait bij inschrijvin gen en aanbestedingen aan de nationa le industrie een gelijke kans moet wor den gegeven, hetgeen niet zeggen wil dut de order daarom altijd aan de Ne- dtrlandsche nijverheid moet worden opgedragen. Mot genoegen stelde de Commissie vist, dat niet alleen Overheidsinstellin gen, maar groote semi-officieele en par ticuliere lichamen wat meer op de be langen van de NederlancLsche nijverheid gaan letten. Tot haar spijt vernam de Commissie, dat een groot bedrag aan orders voor één van de belangrijkste^ electrische centrales in de laatste jaren in het bui tenland was geplaatst. In zake den aanleg van den Rijks straatweg AmsterdamBaarn besloot de Commissie voort te gaan te trachten hiervoor nog een gunstige oplossing te verkrijgen. De verwachting werd uitgesproken, dat het overleg tusschen het Departe ment van Waterstaat en de Commissie ontstaan in zake de uitvoering van wa terstaatswerken uit een oogpunt van wergverschaffing, door een eventueelen nieuwen minister van Waterstaat zal worden bestendigd. KERKNIEUWS. Vrijz. Hervormden in Zuid-Holland. Te Delft werd Maandag de najaars vergadering gehouden van de Ver. van Vrijz. Herv. in Z.-Holland. De voorzitter, de heer L. J. v. Dijk, deelde o.m. mede dat de vereeniging thans ruim 3000 leden telt. Er zijn den laatsten tijd afdeelingen opgericht en toegetreden te Boskoop, Rockanje, Oost- voorne, Hoek van Holland en Helle- voetsluis. De afdeeling Gouda is tot nieuwen bloei gewekt en telt thans 200 loaen tegen 70 nog niet zoo heel lang geleden. Goedgekeurd werd een voorstel tot het verleenen van steun aan de vacan te vrijzinnige gemeente Ammerstol, wel ke noodlijdend is. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden in Dordrecht. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan ds. Deetman, die het beroep naar Alkmaar waarschijnlijk zal aannemen en daardoor genoopt zal worden het se cretariaat neer te leggen. Spreker dank te ds. Deetman voor den ijver en toe wijding waarmede hij de zaak der vrij zinnigen in Zuid-Holland steeds heeft voorgestaan en behartigd, en sprak de hoop uit dat hij tê A'ïkmaar dezelfde*' waardeering zal mogen hebben als hier. Werkverruiming. De belangen der Ned. Nijverheid. De Rijkscommissie heeft onder voor- Voordeelige vergissing. Gast: Ik heb een gekookt ei besteld, juffrouw, en u brengt me een piepkuiken. Juffrouw: De chef zal zich vergist hebben, mijnheer. Maar u mag van geluk spreken! Ik heb aan de kas alleen voor een ei betaald. zich eenige oogenblikken van het andere gezelschap hadden afgezonderd, in de serre onder de palmen: „Mag ik u eens komen bezoeken?" Een stem in haar binnenste sprak, dat, als zij dezen man op een afstand wenschte te houden, zooals ze zich met iederen man voorgenomen had te doen, ze op beleefde wijze moest weigeren, hem te ontvangen. Reeds opende ze haar lippen, toen een blik in de op haar gerichte grijze oogen haar deed stamelen als een schoolmeisje: „Ik zal u gaarne ontvangen." Dit was het begin van een vriendschap, die de moederlijke vriendin, met wie zij samenwoonde, nicht Charlotte, met hoop voor de toekomst vervulde. Eens waagde het de oude dame, het on derwerp aan te roeren. Mercy keek plot seling zeer ernstig: „Ik heb immers ge«zegd, dat ik nooit weer trouwen zal. Ik wil mij niet meer met de mannen inlaten. Wij breken hun het hart en zg ons. Het beste is, ze op een afstand te houden." En Mercy zuchtte. „Maar ik begrijp uw redeneering in 't ge heel niet." Mr. Dane stond in zijn volle lengte voor den haard. Een vastberaden trek lag om zijn mond, hetgeen zijn gast vrouw met inwendig beven waarnam. „Niet?" Ze trachtte hem met een spot- tenden glimlach in de oogen te zien, maar spoedig dwaalden de hare af naar de vaas met rozen op de tafel en vandaar naar de zonnige straat, terwijl een flauwe blos haar het gelaat overtoog, hetgeen aan hem, die haar nauwlettend gadesloeg, niet ontging. „Neen, als uw man u niet gelukkig kon maken, volgt daaruit niet, dat een ander dat ook niet kan. En bovendien zegt ge zelf, dat ge nog maar een bakviach waart, toen uw man stierf." De blos op haar gelaat werd dieper. „Toen ik mijn man verloor .maar „Misschien begreept ge elkaar niet, of wist ge nog niet, wat liefcle was." „Ja, dat geloof ik wel", zei ze, half be schaamd, half uitdagend. „Zelfs toen." „Had hij u dan niet lief?" „Ik geloof het niet. Hij was nog zoo jong. Hjj „Hoor eens, Mrs. Clive, laten we hem nu maar laten rusten, en geef mij eenvoudig antwoord op mijn vraag: Wilt ge mijn vrouw worden Zij schudde het hoofd. „Neen, dat kan ik niet." „Waarom niet waarom niet?" drong hij aan. „Doe maar niet, alsof je niets om mU geeft" Er lag een teedere klank in zgn stem. Zg lachte zenuwachtig. „Ik ja, ik houd heel veel van u, maar waarom dwingt u mg, dit te bekennen, het geeft toch niets." Ze wendde zich van hem af, maar hij kon zien, hoe het bloed haar naar hals, gezicht en voorhoofd stroomde. „Waarom zou het niets geven? Waarom zoudt ge iemand, die dood is „Dat is het juist hij is niet dood. Maar zelfs, als dat wel zoo was", ging ze haastig voort, in antwoord op den ver schrikten blik in zijn oogen, „dan kan ik, dan wil ik niet met een ander trouwen. Dat heb ik hem gezegd als een soort belofte voor hem en voor mij zelf, ofschoon het hem volkomen koud liet" „Niet dood?" herhaalde hg langzaam. „Je hebt hem beloofdWat bedoel je?" „Wel, toen hij afscheid van mij nam, zei ik tegen hem. Je bent de eerste en de laatste jonge man, dien ik ooit gezoend heb, of zoenen zal." Ze glimlachte. Maar de man naast haar stond haar als wezenloos aan te staren. „Je waart toen erg door de zon verbrand", zei hij langzaam. „Geen wonder, dat dat ik je niet herkende Mercy". „Jij mij herkennen?" Snel wendde ze zich naar hem toe, de oogen vol verwondering. „En waarom noemde je nicht je niet Mer cy, dan had ik kunnen gissen, dat „Dat wat?" „Dat ik die jongen ben, waarvan je sprak. „Je wilt toch niet zeggen", hijgde ze, dat ik dat jij „Ik wil eenvoudig zeggen, dat je voor de tweede maal zult trouwen met Jack Mans- field", zei hij, zich bukkend om haar te kussen, „nu Jack Dade, omdat ik bij het erven van een zeker landgoed van naam heb moeten verwisselen. Maar waarom liet jij je mrs. Clive noemen?" „Ik heb een heel nieuw leven willen be ginnen, nam mijn moeders naam aan en gaf vóór weduwe te zijn." „En hadt je dien deugniet van een jon gen, die Jack, dan loch lief?" „Ik weet het niet. Ik geloof mis schien voelde ik mij nog altijd zijn vrouw. Ik had tenminste met niemand anders kun nen trouwen. „En deze Jack" Hy bracht zyn gelaat dicht by het hare. „Van dezen Jack houd ik nog meer", fluisterde ze. „Zoo zie je, dat hg toch de eerste en de laatste man is, dien ik ooit gezoend heb." Uw karakter vastgesteld uit uw tuenenl Een Parijsch lappertje, heeft de over eenkomst tusschen uw ziel en uw zolen ontdekt na een studie van 15 jaren! Wat hij zoo al opmerkte? Er ia een groot verschil tusschen de ntonier van loopen b.v. van een libera len of een anti-arevolutionnairen politi cus. Een nerveus vrouwtje, dat zelfs wan neer ze niets te doen heeft niet stil kan zilten slaat dikwijls haar voeten over ot wrijft ze tegen elkander. Dan slijten de schoenen op die zij,plaatsen 't eerst. Idealistische, onafhankelijke meisjes hebben diepe minachting voor hakjes l.ouis XV, waar de voet steeds op om- zwikt zij dragen practische stevige schoenen, waar zij een flinke wandeling mee kunnen doen en zij leunen met haar heele gewicht op de punten van haar teenen. Menschen, die spoedig hun hielen naar de linkerzijde scheefloopen zijn zeer ijverzuchtig,, doch ook heel vriendelijk en gewoonlijk hébben ze nogal veine in het leven. Het typistetje slijt haar schoenen natuurlijk heel an- der* dan de huisvrouw, die dag aan dag door kamers en keuken sjouwt; en weer anders wordt het schoeisel der naaisters. Ook tusschen de bottines van den reiziger en die van het kantoor- klerkje is groot verschil. En zoo kan de Fransche Hans Sachs na zijn inten sieve studie uit de schoenen alleen al opmaken wie of wat de eigenaar is, van wat voor temperament en welk karak ter. Want het is slechts bij hooge uit zondering, dat het eigen innerlijk leven zoo rustig en gelijkmatig is, dat de schoenen er geen afdruk van dragen. Zijn de hakjes van een meisje iets te hoog, zoodat zij zwikt bij eiken stap pas op dan Zij is ijdel en heersch- zuchtig. Zijn haar voetjes omkleed met zwart- en-roode muiltjes, heeft zij kwasten en strikken aan haar schoeisel op straat? Vermijd haar, zij is grof,«*i houdt van opschik. Haar aanleg is feiet beschaafd. Zijn haar schoenen in harmonie met haar kleeding, eenvoudig van lijn, pas send van coupe en in een .rustige kleur, dan heeft zij een goeden smaak en oog voor schoonheid. Draagt zij lang en puntig schoeisel, met hakjes net op de grens van goeden stijl, dan zal zij u wel eenige dagen amuseeren door haar gebabbel en haar flirt. Draagt zij goedkoope schoenen, maar keurig gepoetst en netjes hersteld, dan is haar gevoel van eigenwaarde groo ter dan haar ijdelheid. Zij is de moeite 'waard. Maak met haar geen grapjes. Ziet zij er allerliefst uit, behalve haar voeten bederven de versleten, slordi ge schoenen het totaal effect Wees dan f>p uw hoede 1 Zulke meisjes zijn lui en slap Later geeft zij ook geen aandacht meer aan haar jurken en haar kapselt Loopt zij op stevige schoenen met lage hakken Dan is zij een gezond buitenkind, dat flink kan wandelen. Een echte goede kameraad, een sport vrouw. waar u op kunt rekenen, maar... misschien niet vrouwelijk genoeg naar uw zin I Draagt zij het modernste schoeisel van elegant model en krokodilleer, kleedt zij zich met smaak in soepele ja ponnen pas op dan, hoor 1 Zij Is een „dure" vrouw 1 Maar het allerbeste, allerliefste, al- lerbegeerlijkste meisje, het meisje der meisjes, draagt schoenen met een half hoog Louis XV hakje, niet overdreven goedkoop, maar ook niet idioot duur, van een keurig, goed passend model, die met haar kousen harmonieeren en haar voeten zoo gunstig mogelijk tot hun recht doen komen Zij heeft smaak en is .rouwelijk. Zij is meisje no. één. Aldus de Parijsche voetkundigo. ADVERTENTIEN. Welk ander middel ia zoo krachtdadig als Akker's Abdijsiroop voor verouderden hoest,hijging, heeschheid, bronchitis asthma en andere aandoeningen van borst en keel? Akker's Abdijsiroop geneest en versterkt de teergevoelige luchtpijpen, ver nietigt de ziektekiemen. Bevat geen ver- doovende bestanddeelen, is onschadelijk, - zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Alom verkrijgbaar ijt flacon, van 230 gram k f 1,50. van 550 gram k f 2.75 en in Literfleaachen k f 4.50 Vraagt uitsluitend bnkanaipoking Beleefd aanbevelend, L. N. POLDERVAART. ONTVANGEN nieuwe zending f* STECK, GOETZE, RITMULLER. 3177 40 Bestellingen worden ook aangenomen KARNEMELKSL00T 134 LANOE TIENDEWEü 27 - TELEF 313 beeft in roorud: GOUDA BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN MELOENEN SINAASAPPELEN CITROENEN bananen TAFELPEREN TAFELAPPELEN TOMATEN ANNANAS IN BLIK DIVERSE SOORTEN NOTEN BLIKGROENTEN (merk Sleutels) tegen scherp cencurreemtde prijzen. DROGIST - WIJDSTRAAT 31. Likdoorntinctuur Ukdoórnplolotoro ■oltzalf B161 10 HMP«n Rooksrs! Indien U nu voor weinig geld uw fyne sigaar wilt rooken, kooit dan nu naar TURFMARKT 54—56 en U zult verbaasd staan van de lage prgzen. We staan in voor kwaliteit. Heden een GROOTE OPRUIMING: 0O Sigaren 11,28. 2846 10 R. VEERMAN. van Dames- en Kindermantels, Mantelcostuums, Japonnen, Blouses, Rokken, Kinderjurken, welke* door onze gezamenlijke inkoopen (8 filialen) het laagst in prijs zijn. Tevens van Fluweelen, Flanellen en Stoffen. Iets buitengewoons in onze prima REGENMANTEL en REGENHOED tezamen voor f 11.75 REGENMANTELS vanaf f 7.90 tot f S4.SO. REGENHOEDEN A f 1.35 wederom ontvangen. 1 1 SPECIAAL ADR^ voor prima Zwarte Mantels in diverse stoffen vanaf f 14.75 tot f 135.—. v*'$l N«der|«ndichn plantenbotcrfkbriek Amilerdam. Raam SM i-i Gouda, Houdt rich beleefd aanbevolen voor de levering van prima kwaliteit k 17 ct. per KjG. k 25 ct. per K.G. Licht verteerbaar. Zeer voedzaam. Voorts: FIJNE KRAKELINGEN, 20 et. per ons en verdere Koeksoorten. Concurreerende prgzen. Stelt n prijs op Uw gezondheid? Schrijft dan in Uw levensboek: Meelspijs eten, alle dagen, Tulband, flensjes, trommelkoek. De bereiding baart geen torgea. Peit'lljk kan 't van salvt gun. MITS met prima, xuiver, bakmeel, Dm vaa KOOPMANS wal-veratua I i' Maalfhbriek 4 «rattar|, Laatwardaa. O Samangesteld naar aanleiding van de gehouden internationale pera- conferentie te Gothenburg door N. M. VAN DER ROER In luxe uitgave verkrijgbaar zoolang de voorraad atrekt MT ad 11.0O f* Franco toezending na ontvangst oam^m van postwieael. mmmmm 1174 ISO Het VADERLAND schrijft: „Onze eigen Nederlandsche periodieke pers kan in dit opzicht aan het Indiache weekblad een voorbeeld nemen. Het Zweedsche nummer ia van A tot Z interessant."

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4