RadenBananenRaden LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Wnst-lnd. Bananan Imp. Cl«n, mendbeid en de voorzorgen, waarmede ik hier omringd ben geweest. „Mijn bijzondere dank geldt ook de gobeele bevolking van het eiland, met wie ik deze lange moeilijke jaren in de beste verstandhouding geteeld heb en bij wie ik steeds groote tegemoetko ming en luenschelijk medegevoel heb gevonden. Deze vriendschappelijke nou ding der bevolking tijdens de eerste ja ren van mijn verblijf en de toenmalige ambtelijke bemoeienis van den voortref- felijken burgemeester Peereboom, zijn gedurende de ambtsvervulling van uw hooggeëerden vader dezelfde gebleven en is onder uw invloed tot op den hui- digen dag gehandhaafd. „Zoo neem ik dan afscheid, op de heengegane jaren terugblikkende, met een dankbaar hart voor alle mij en mijne huisgenooten betoonde vriend schappelijke gezindheid en met de ver zekering, dat dit gevoel van dankbaar heid mij zal bijblijven zoo lang ik loef. „Ik verzoek u, geachte Burgemeester ook de hierbij gaande afscheidswoorden tevens met mijne afscheidsgroeten te willen overbrengen aan den Gemeente raad en de bevolking en verblijf met de beste weflschen voor het gastvrije W lering en en zijne bewoners u steeds dankbare en getrouwe (w.g.) WILHEIM". Het Kamerlid Dresaelhuys. Naar wij vernemen heeft het lid der Tweede Kamer, mr. Dresseihuys, gis teren zoo goed als hersteld, de diaco nessen-inrichting „Bronovo" te 's-Gra- venhage verlaten. Nederland en België. De Belgische regeering zal, naar de N Ct. verneemt, binnenkort aan de leden van het parlement een belaug- rijk werk doen toekomen over den toe stand van het universitair onderwijs, waarin talrijke details staan ten aan zien van het universitair onderwijs, in Nederland georganiseerd voor de gedu rende den oorlog geïnterneerde en uit geweken Belgen en waarin hulde ge bracht wordt niet alleen aan autoritei ten en professoren, maar ook aan de geheeie bevolking. Verbetering van het Kiesstelsel. Negen nieuwe systemen ter overweging. De op initiatief van den heer C. E. v. Koetsveld 18 Mei 1922 opgerichte Nederl. Vereen, tot Verbetering v. h. Kiesstelsel, staat thans, na ruim een jaar van voorbe reidende studie, voor de keuze van het beste stelsel van E. V., waartoe op nader vast te stellen datum in Dec. de algemeene verga dering zal worden samengeroepen. De keuze is beperkt tot 9 van de 82 bestudeerde stel sels. Daar het mogelijk is, dat ook nog in t® kiezen stelsel wijziging wenschelijk sdL^worden geacht, wordt te voren nog aan deletfen der vereeniging een tiental vragen voorgelegd over de negen stelsels die uit de 82 sjjn gekozen. De suto-rsmp bh Saint-Sauveur. Toekenning van den zilveren eerepenning voor menschlievend huldebetoon. Bij Koninklijk besluit is de zilveren •erepenning voor menschlievend hulp betoon, wegens de door hen met le vensgevaar betoonde hulpvaardigheid bij de opsporing van de slachtoffers van het ongeval, overkomen aan het reisge zelschap hetwelk met een autocar in Augustus j.l. bij Lilz-ï-St. Sauveur in het ravijn van de rivier de Gave ia ge stort, toegekend aan 1. den Zeereerw. heer H. J. M. L. Gautier, te Niort2. L. Abadie, chauffeur te Lourdes 3. H. Souberbie, genaamd Callat, metselaar te Luz 4. B. Lacrampe Jr., drukker le Lourdes 5. A. Bruballat, schilder te Luz 6. J. Gabin, metselaar te Luz 7. 8. Heulant, ingenieur te Sarrancolin; 8 D. Vergez, garde-republicaine te Luz. Voor reizigers naar België. Het Belgische Gezantschap herinnert eraan, dat Nederlanders, 4ie zich naar België begeven, moeten voorzien zijn van een paspoort of een bewijs van Ne- derlandschap met foto. De stempel der gemeente moet half op foto en half op bet bewijs afgedrukt zijn. Alle dagen worden er Nederlanders aa i de grens geweigerd, omdat zij zich aanmelden roet een bewijs van Neder- landschap zoriQer foto, of voorzien van een foto, door den drager zelf opgo- plakt. De Postcheque- en Girodienst. Naar de Tel. vetneemt is dezer dagen de benoeming tel verwachten van don heer A. P. T. DuKjnstee, inspecteur der posterijen te Mautricht, tot directeur van den postchèqnP en girodienst. Naar men weet fungeert de heer P. 't Hooft op het oogënblik ais tijdelijk directeur, terwijl' de heer Kymmel nog „met verlof" is. De opbrengst ren het P. T. T.-bedrijf. De opbrengst van het P.T.T.-bedrijf ove' October heeft bedragen f6 0b8 427 (riming f 6.147.807). Het vorifce jnar BelLp de opbrengst over October oen /bedrag van f 5.599.859. Over de afgeloopen tien maanden van 1928 was de opbrengst f 55.461.981 (ra ming f 61.478.082). Over de gelijke pe- yiode van 1922 bedroegen de inkomsten f 55.830.574. (Stctrt.), RUksvetdwacht. Naar het „Hbld." verneemt is een belangrijke reorganisatie van den dienst der Rijksveldwacht in voorbereiding. Het korps rijksveMttracht dat enkele jaren geleden 1600 man telde is thans gedaald tot 1150 man. Aanstelling tot rijksveldwachter ge schiedt slechts sporatlsch. Zedelijke Verbetering van Gevangenen. In de Zendingskapel aan de Keizers gracht te Amsterdam werd Dinsdag het internationaal congres gehouden door 't Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen. De voorzitter, mr. G. T. J. de Jongh, leidde bij de vergadering in prof. dr. M. Lippmann, hoogleeraax aan de Uni versiteit te Hamburg, den heer i&niie vau der Velde, oud-Minister van Justi tie, t Brussel en miss S. Margery Fry, secretaresse van de Howard League for Penal Reform te Londen. Daarna verkreeg allereerst het woord mr. A. A. Cnopius, advocaat-generaal bij 't gerechtshof te Arnhem die sprak over „De voorwaardelijke veroordee ling in de praktijk." Zijn standpunt is, dat de rechterlijke macht de verantwoordelijkheid draagt voor de rechterlijke uitspraken, zoodat zij die niet mag geven op onvolledig lichtvaardig verkregen inlichtingen, en dnt zij moet kunnen verwachten, dat haar uitspraken volgens haar bedoe- liug zullen worden uitgevoerd. Die taak van uitvoering is aan het O M. gegeven en dat moet er voor waken, dat het daarbij niet verdrongèn wordt. Daarnaast zou hij zijn betoog toch opgevat willen zien als een krach tig requisitoir voor de practisch wer kende en verstandige toepassing van dit als reclasseeringsmiddel goed werkend (instituut. Miss S. Fry sprak over de Strafrechts hervorming in Engeüand. Het verheugt haar, dat het publiek meer belangstelling gaat toonen in de ze aangelegenheid. Dit is vermoedelijk toe te schrijven aan publicatie van ge- vpngeniservaringen. De .menschen beginnen te begrijpen hoo onbevredigend het onderscheidsloo- ze gebruik van de gevangenis is geble ken als middel om menschen uit een misdadig leven opte heffen. Middenstander aad. De Mlddenstandsraad heeft in zijn laatste vergadering o.m. de volgende punten besproken Concurrentie door loonarbeiders. Van verschillende zijden is de klacht vernomen, dat do 8-urige) arbeidsdag aanleiding geeft tot een, zooal niet on eerlijke dan toch in allen gevalle zeer ongewensohte concurrentie van loonar beiders aan hun patroons. Met het oog hierop heeft hij zich tot den Minister van Arbeid gewond, met do vraag of deze bereid zou zijn de noo dige stappen te doen, welke er toe kun nen leiden, dat aan arbeiders, die lan ger dan 8 uur blijken te willen werken wordt toegestaan zulks ook in dienst van den patroon te doen. Ingevolge verzoek van den Mldden standsraad is door de drie Midden standsbonden een onderzoek ingesteld naar den omvang van het handeldrijven door ambtenaren. Uit de ingekomen antwoorden is ge bleken, dat inderdaad op sommige plaatsen op vrij groote schaal zoodanig landeldrijven voorkomt. De Raad was van meening, indieu plaatselijk ingrijpen wenschelijk is, op treden van de zijde der organisatie^ het beste middel zijn om het kwaad te kee- ren, hetgeen te minder moeilijk zou vallen indien van overheidswege trouw (je hand wordt gehouden aan de bepa ling, die aan ambtenaren verbiedt bij- beliekkingeu uit te oefenen, tenzij van overheidswege daartoe toestemming is verleend, welke toestemming slechts wordt gegeven, indien geen belangen van den dienst zich daartegen verzetten Ir. dezen geest heeft de Middenstands- raad advies uitgebracht aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid. Het geschokte vertrouwen in de ges tie van tal van bankinstellingen heeft er toe geleid, dat het publiek op groote schaal zijn deposito's heeft opgevraagd, hetgeen weer op zijn beurt het gevolg had,'dat slechts op onvoldoende wijze in de normale behoeften aan crediet voor den middenstand kan worden voor zien. 'II De vraag werd gesteld of dit geschok to vertrouwen niet spoediger zou her steld worden, indien het publiek met zekerheid wist, dat aan accountantsver klaringen omtrent banken inderdaad die waarde kan worden toegekend, welke zoodanige verklaringen behooren te be zitten. Allereerst zou dan noodig zijn, dat het publiek aan accountantk als zooda nig zijn volle vertrouwen kon schenken. Waar van de zijde van accountants zelf sedert lang pogingen in het werk worden gesteld om de thans op het ge bied der accountancy, bestaande min der gewenschte toestanden te verbete ren besloot de Raad zich met enkele der accountantsorganisaties in erbin- ding te stellen, ten einde omtrent een en ander nader overleg te plegen. De leden van den Middenstandsraad hebben aan de hoofdbesturen der drie Middenstandsbonden de vraag voorge legd of de middenstand goed zou doen aar te sturen op een verbruiksbelasting geheven van de consumenten en ge paard gaande met verlaging der perso- ncele belasting voor café's en restau rants. Uit de tot dusver ingekomen ant- wnorden. is gebleken, dat de georgani seerde vergunninghouders en slijters voor zoodanige verbruiksbelasting niet gevoelden. Naar aanleiding van een verzoek van ééi^ der Middenstandsbonden, om op nieuw de aandacht te wijden aan de huidige Tabakswet, beeft de Midden standsraad er op aangedrongen, dat de betrokken Middenstandsbond in over leg met de hoofdbesturen der beide an dere bonden, aan den Raad een gemo tiveerd rapport zou doen toekomen, aan gevende welke gebreken de huidige we< en haar toepassing aankleven. TWEEDE KAMER. Vergadering van 13 November. De Kamer besloot onmiddellijk aan te vangen met het onderzoen in de al- deelingen van het voorstel van wel van den heer Fleskens tot wijziging der wet van 5 Mei 1928 tot ♦'jdelijko beper king van den invoer van scnoeuwetk Interpellatie-van Kaveeteyn. De heer Van Ravesteyn (C. Fr.) vrceg de Kamer verlof, vragen te mo gen richten tot de regeering naar aan leiding van het vertrek van den gewe zen Duitschen kroonprins. Over deze aanvraag wordt in de vol gende vergadering beslist. GEMENGDE BERICHTEN. Een nieuwe bestrating van Amsterdam, in ue iaatsie jaren is het autover keer en met name net verkeer vau zwa re vracntauio s tu buitengewoon snel tempo toegenomen en tiet laat zien voorzien, uat de ontwikkeling ui uie richting nog veel verder zal doorgaan. Als gevolg hiervan moeten onver dachts uiuus schrijven B. en W. van Amsterdam aan den gemeenteraad geheet aiiuere eiscueu aan een grooi ut el van ue wegbetlekkuig in onze stau woiden gesteiu, dau tot nu toe int ge val was. Zij achten een verbeterde bestrating dringend noouig en berekenen uat over eeu oppervlakte van 2U a 2b pel. vau hot totale beslrate oppervlak oei ge- L.ecnte en in eersten aanleg een be drag vereischt aai worüen vau onge veer f 10.U0Ü.000. Een tegenvaller. Dezer dagen ontving nel gemeey(ebe- sluur van Veeiiendaai namens den Min. van Onderwijs, K. en W. de mededee- üiig. dat zij over het jaar 1920 reeds een ouderwijzer van bijstand meer op de openbare school heelt toegelaten dan waarvoor Kijasvergoedmg kon worden feileend, waarom het te veel uitbetaal de in het volgende juar zal worden in gehouden. Ais men uu nagaat, zegt het tlbid., dat liet auniai kiuueren op die schooi geleidelijk «iet een iUO-tai is vermin derd en ooveiidien de Muio-kiasse niet lueei aan de eischen van art. 48bis der L. ü.-wet 1878, zoouis die gewijzigd is ia 1920, voldoet, dan zal de gemeente kas over 1921, 1922 en 1928 nog wei voor grootere verrassingen komen le staan, doordat tot nog toe ,voor kort ai- les nog op den ouden voet is blijven doorgaan. Het wordt nogal zonderling geacht, dal noch liet dagelijksch bestuur der gemeente, noch de onderwi^autoritei- teu tol heden daaraan aandacht hebben gosthoken en de Raad nu achteraf plot seling voor de feiten komt te staan. Propaganda voor onze groenten. De Provinciale Commissie voor Tuin bouw m Noord-Holland heeft besloteh f 1&000 beschikbaar te stellen voor het voeren van propaganda in Engeland voor Langedijker groenten. Ondanks net verzet van eenigen heeft het Centraal Bestuur van veilingen in Nederland be sloten, daar nog f 10.U00 bij te doen. Do tegenstemmers meenden dat die f 20.000 .nog veel te weinig was, daar de Engelschen zelf het vorige jaar f 90.000 hfbben uitgegeven voor pro paganda in eigen land van tomaten. Noodlottige val. 'ie Weesp viel de 55-jarige mej. Van der Kruis van de trap op haar ruim 80-jarige moeder. De dochter scheen er goed afgekomen, want zij hielp haar moeder, die een.paar ribben brak. En kele uren later kreeg zij evenwel een bloeduitstorting in de hersenen en stier! Geen aanslag. Er liepen te 's-Gravenhage gister, na aankomst van den gewonen staatsspoor- trein te 10.59, waarmede ook de Konin gin naar Den Haag gekomen was, ge rechten, dat er onderweg op dien trein schoten waren gelost. Wat in werkelijk lieid gebeurd is, is dit. Bij het elkaar past eeren van genoemden trein en een ar.deren bij Zoetermeer-Zegwaard is eon zoogenaamd koersbord, een d;er ijzeien of geëmailleerde platen met den naam van het station van bestemming, lusgeraakt. De stukken van het in drie ën uiteengerukte bord ricochetteerden, waarschijnlijk door den luchtdruK, ver oorzaakt doordat de treinen in volle vaart langs elkander gingen en ver nielden een glasruit van een coupé 2de klasse vaü de derde wagon na het ko- i' nklijk rijtuig. Ook werd een spiegel ruit van de W. C. in een anderen 2de klasse wagen vernield. RECHTZAKEN. Faillissementsaanvrage Brusselsche Bank. Hedenmiddag is voor de eerste kamer der rechtbank van Amsterdam behan deld de faillissementsaanvragen van de N.V. Brusselsche Bank. De vorige week werd de behandeling der zaak aange houden. Naar wij vernemen bleek dat de staat van baten en lasten een nadeelig saldo had van f 50.000, daaronder zal vallen eon bedrag van f 20.000, dat aan zegel- boete zal moeten Worden voldaan. STADSNIEUWS. GOUDA, 15 November 1923. Verkoop van grond. B. en W. stellen den Raad voor, in over leg met den Gemeente-bouwmeester, te verkoopen aan den heer' J. G. de Weger, IJbsellaan 145, een perceel gemeentegrond groot 390 centiare aan de Burgemeester Martenssingel, voor den prijs van'/ 7. per M2., onder beding dat het op dien grond te bouwen perceel aan een zekeren welstand moet voldoen, dat de gevelteeke- ningen aan het college van B. en W. ter goedkeuring moeten worden voorgelegd, dat de grond binnen een jaar na overdracht bebouwd moet zijn, en dat de kosten op de koop en overdraoht vallende, komen voor rekening van den kooper. Verhuur woonhuis. B. en W. stellen den Raad voor, voor een drietal jaren tot den huurpry/ van 600. per jaar te verhuren aan het bestuur van de Ver. voor Christelijk Nationaal School onderwijs het woonhuis behoorende bij de voormalige Christelijke School voor M. U. L. O. op de Gouwe, vroeger bewoond door den heer Bylsma. Rioleeringsplannen Korte Akkeren. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 19 Juni j.l. werd besloten tot uitvoering van de door de Ingrs. M. F. de Bruyne te Rotterdam en F. C. J. van den Steen van Ommeren te 's-Gravenhage, ontworpen plannen tot rio- leering in het stadsdeel „Korte-Akkeren", zooals dit nader is gedetailleerd aan den dienst van Gemeentewerken alhier. Aan dit besluit werd de bepaling verbon den, dat niet tot uitvoering van het werk zou worden overgegaan, voordat de voor loozing van het rioolvocht op den IJssel, noodige vergunning van het Departement van Waterstaat was ontvangen. In dezelfde vergadering van Uw College werd besloten tot het brengen van het voor uitvoering van deze plannen benoodigde bedrag ad 203.000.— op de begrooting 1923, gedekt door een eventueel aan te gane geld leening. In verband met een daaromtrent ont vangen schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, werd het besluit tot wijzi ging van de gemeentebegroting 1923 be reids ingetrokken en wel in Uwe zitting van 16 October j.l. Dezer dagen is evenwel door ons College de vergunning om het rioolvocht op de ri vier den IJssel te loozen van het betrokken Departement van Algemeen Bestuur ont vangen en het is thans ter uitvoering van het in den aanvang dezes genoemd raads besluit noodzakelijk dat maatregelen wor den getroffen tot verkrijging der daarvoor benoodigde gelden. Uitvoering ten laste van den dienst 1923 zal niet meer mogelijk zyn en de ge meentelijke begrooting voor 1924 zal dan ook het noodige fonds hiervoor dienen aan te wyzen. In dit verband hebben wy dan ook de eer Uwen Raad voor te stellen: lo. bij vaststelling van de gemeente- begrooting 1924 (kapitaaldienst), zoowel in ontvangst als in uitgaaf met de voor financiering van dit werk noodige posten rekening te houden en wel tot een bedrag van 203.000.—; 2o. in beginsel te besluiten tot het aan gaan van een geldleening, groot 203.000 ter dekking van de uit de uitvoering de zer plannen voortspruitende kosten, op voorwaarden, nader aan de goedkeuring van Uw college te onderwerpen en ons te machtigen tot het nemen van de voor plaatsing der leening noodige maatrege len; 3o. te bepalen dat niet met de uitvoe ring van deze plannen zal worden aange- gevangen alvorens zekerheid is verkregen dat de sub 2o. bedoelde geldleening kan worden geplaatst. Het adres van de Firma G. de Raadt omtrent den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst. Het in den Raad van 16 Oct. j.l. ter fine van advies in handen van B. en W. gesteld adres van de firma G. de Raadt alhier, waar in de heer J. de Raadt de vryheid neemt te verzoeken den Gemeentelijken Ontsmettings dienst op te heffen en de van gemeentewege noodige ontsmettingen op te dragen aan zyn firma, is door B. en W. om advies gezonden aan den Directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en de Commissie van Bystand voor difen-dienst. De Commissie van Btfstand deelde B. en W. mede dat zy er geen oogënblik aan denkt te adviseeren op het adres in te gaan, inte gendeel, en dat den adressant duidelijk rrfoet worden gemaakt dat de gemeente de belan gen der VolksgezondWèid ernstig zou scha den, wanneer zy aan die verlangens tege moet kwam. De Commissie constateerde met genoegen* dat door den directeur terstond afdoende maatregelen zyn genomen om de campagne van den heer de Raadt te bestrijden. De Directeur van den Gemeentelijken. Rei nigings- en Ontsmettingsdienst, de heer J. P Anemaet heeft een uitvoerig rapport aan B en W uitgebracht, waarin hy adviseert niet in té gaan op de door adressante voor gestelde overeenkomst. Tegenover de financieel* berekeningen door den heer de Raadt in zyn adres gege ven, stelt de Diyecteur van de Ontsmettings dienst de hier volgende becijfering. Over 1921 werd voor den ontsmettings dienst in totaal uitgegeven 4111.49% en ontvangen 993.5914, terwijl de Rijks subsidie 1607.1514 bedroeg, zoodat het door 'dien dienst over dat jaar geleden verlies ad 1611.waartoe adressante aan de hand van deAoor haar uit een plaatselijk blgd overgeiRnen verslagcyfers komt, gevoege lijk kauworden aangehouden. Alleen moet hieraan worden toegevoegd dat, wanneer over „totale" uitgaven wordt gesproken het vanzelfsprekend is, dat daarin ook de 's a 1 a- rissen en de kosten van admini stratie zyn begrepen. Dat de balans van den Ontsmettingsdienst over 1922 met een grooter verlies sluit dan die over het jaar daarvoor, is juist. Daar aan was niet te ontkomen. In dat jaar toch trof de betrokken Minister ten aanzien van het berekenen der Rijksbijdrage, een voor de gemeenten minder voordeelig uitvallende regeling en werd bovendien, met ingang van dat jaar, mede op uitdrukkelijk verlangen van den Minister, een medisch adviseur, wiens salaris als zoodanig ook ten laste van het bedrijf wordt gebracht, aan den dienst verbonden. Hoe groot nu het nadeelig saldo van meer genoemden dienst over de eerstvolgende ia- ren zal zijn, kan adressante, die blijkbaar daarvan een valsche voorstelling wil geven, evenmin als wie ook, vooruit bepalen. Het tekort over die jaren, zal, naar gelang er veel of weinig gevallen van de in de Wet genoemde besmettelijke ziekten zullen voor doen (de algemeene onkoateq blijven dezelf de) grooter of kleiner zyn, omdat de ont smettingen bij die ziektegevallen krachtens de betrekkelijke verordening, voor de inge zetenen dezer gemeente kosteloos wor den uitgevoerd. De door adressante gemaakte raming om trent het uitvoeren door haar van het aan tal ontsmettingen als door dezen dienst in 1921 verricht, gaat evenmin op. Eerstens om dat in dat jaar want ook de ontsmettin gen bij nietindeWet genoemde ziekte gevallen worden medegeteld 20 woning en 65 goederenontsmettingen méér werden uitgevoerd dan zij heeft geraamd en twee- den8 omdat ook de uitgaven welke met het behandelen van scabiespatiënten en met het verwisselen van typhus-tonnen gemoeid wa ren, in deze raming moeten worden opgeno men. De raming van de Fa. de Raadt, waarbij ik de door haar genomen tarieven, ofschoon deze, wat later bly'kt aan den lagen kant zijn, zal aanhouden en voor medisch toezicht of voor administra tiekosten etc. niets in reke ning zal brengen, komt hierop neer: Voor 67 woningontsmettingen 16.— 1006.— Voor 147 goederenontsmettingen kf 6.—736.— Voor 't verwisselen van typhus- tonnen M 28.62 Voor het behandelen van sca biespatiënten 276. Wordt2043.62 Door dezen dienst werd voor vorenstaande werkzaamheden exclusief Ryksby- drage uitgegeven 3117.90 of 1174.28 méér dan door adressant is genoemd. Doch al vindt adressant het nu blijkbaar noodig om de Rijksbijdrage te verdoezelen, voor my is daarvoor geen enkele reden; ode zy komt de exploitatie van den Ontsmettingsdienst, resp. de gemeente Gouda ten goede. Ergo moeten ter verkrijging van het wer kelijke verHes over 1921, de na aftrek van de genoten baten verkregen uitgaven ad 3117.90 bovendien met de Rijksbijdrage ad 1607.16 verminderd worden, waardoor het daarna wordt 3117.90—1607.16 is 1610.75. Volgens vorenstaande m.i. alleszins zui vere raming dient aldus te worden vastge steld dat het verrichten door adressante van een aantal ontsmettingen als in 1921 door dezen dienst uitgevoerd, voor de gemeente Gouda een meerdere uitgave van 2043.62—1610.76 is 532.87 met zich zou brengen. In het rapport geeft de Directeur voorts een overzicht van de door dien dienst ver richte werkzaamheden, een gedetailleerde becijfering van de kosten der kostelooze ont smettingen en van die welke tegen vergoe ding geschieden, waarna de Directeur aan B. en W. de beoordeeling laat of het parti culier initiatief op grond van deze cijfers heel wat goedkooper kan werken dan de Ontsmettingsdienst van de Gemeente. Ten aanzien van de door den heer de Raadt gemaakte opmerkingen over den Ont smettingsoven van het van Iterson-Zieken- huis, merkt de Directeur op, dat door hem inet goedvinden van dén Burgemeester een advies is ingewonnen van den deskundigen directeur van den Gemeentelijken Ontsmet tingsdienst te Rotterdam, den heer Ir. M. T. 4e Bruine. Na een persoonlijk door dezen deskundigen ingesteld onderzoek heeft de heer de Bruine een uitvoerig rapport van zyn bevindingen ingediend, waarin hy na technische uiteenzettingen concludeert dat de ontsmettingsoven van het Van Iterson- Ziekenhuis door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid is goedgekeurd, de burgerij van Gouda in de ontsmetting met dezen oven het volste vertrouwen kan hebben, en er geen enkele reden ia waarom zij het niet zou hebben. Hy concludeert ten slotte nog dat de oven van het Van Iterson-Ziekenhuis alle aanbe veling verdient, die van den heer de Raadt minder. Als bijlage van het rapport van den heer Anemaet is nog toegevoegd een schrijven vanc den aan de ontsmettingsdienst verbon den arts, Dr. Hamburger, waarin deze er op wijst dat in de beschikking van B. en W. van 23 Sept. 1922 o.m. deze bepaling is vastgelegd, dat geen ontsmetting wordt uit gevoerd alvorens de geneeskundige is ge hoord over de noodzakelijkheid daarvan en over de wijze waarop ze dient te worden uit gevoerd. Daardoor wordt voorkomen dat de tech nische dienst onnoodig of onvolledig, des infecteert, terwijl door het aan den gemeen tearts toegekende recht van controle deze in staat wordt gesteld op epidemiologische gronden de verklaring af te leggen bedoeld in het tweede lid van art. 20 van de wetten houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Dit alles kunnen B. en W. mede onder schrijven, redenen waarom zij den Raad voorstellen het adres van de Firma de Raadt voor kennisgeving aan te nemen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zij vergunning hebben ver leend aan de Firma A. Slegt te Gouda, en hare rechtverkrijgenden tot het oprich ten (heratellen) eener brood-, koek- en banketbakkerij niet 2 heeteluchtovens en 3 electromotoren, reap, van 2, 1% en 1 P-'K- voor het in beweging brengen van oen koe kb reekmachine, een deegkneedmachine en een eierenklutschmachipe in de percee- len plaatselijk gemerkt Vrouwensteeg nos. 30—82 kadastraal bekend gemeente Gou- dat, Sectie B No. 2420; en aan F. Scheepbouwer te Gouda en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een werkplaats voor het lakken en emailleeren van rijwielen en onderdeelen daarvan, met plaatsing daarin van een ijzeren moffeloven Jn het benedengedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt Peper straat 116 kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie D No. 1292, behoudens het recht van belanghebbende (n) tot het in stellen van beroep binnen 14 dagen bij H. SI. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het ge meente-bestuur en (bij deurwaardersex ploot) aan de(n) gene(n), aan wie de ver gunning is verleend. De feestdag van de 100-jarige. Wij berichten gisteren reeds dat ter eere der honderdjarige stadgenoote, Mej. Gestel de heer van Zuijlen morgen van 11 tot 12 uur het carrillon zal bespelen en het mu ziekkorps .Juliana", onder directie van haar directeur de heër J. Nobel, de jarige een serenade zal brengen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de bewoners van de DoeleBtraat het voor nemen hebben hun medebewoonster op bij' zondere wijze te huldigen, door den gevel van het huisje in de avonduren te illumi- neeren, en binnenshuis bloemen en plan ten aan te brengen die door den heer S. den Hertog daarvoor welwillend beschik baar zyn gesteld. Een comité uit de Doelestraatbewoners zal de jarige gaan complimenteerfen. Dat het voor het oude vrouwtje een dag van vreugde zal zyn, daaraan twijfelen wi niet. Dr. L. J. van Hoik staat op het viertal te Amsterdam. Dr. L. J. va nHolk, predikant bij de Rem. Geref. Gemeente alhier, komt voor op het alphabetische viertal voor predikant bij de Remonstrantsche Gemeente te Amsterdam. Met Dr. van Holk staan op het viertal Ds. N. Blokker te Vlaardingen, Ds. W. Mac kenzie te Utrecht en Dr. R. Miedema te Amersfoort Uitvoering Gemengde Zangvereeniging „Excelsior". De Gemengde Zangvereeniging „Excel sior" geeft Zaterdag 17 November, onder leiding van den heer J. P. A. 'Kriek, een uit voering in de Zaal „Kunstmin" van „Ons- Genoegen". Het programma vermeldt een 4-tal nummers voor gemengd koor, terwyl het mannenkoor eveneens een aantal num mers ten gehoore zal brengen. Een rijwiel vermist. De heer P. J. S. heeft de onvoorzichtig heid gehad zyn rijwiel te laten staan onder de waranda van een café in de Boelekade. Dit kwam hem duur te staan, want een der is er blijkbaar mee vandoor gegaan. De •heer S. heeft de politie hiervan in kenniH ge steld.. De afd. Gouda der S. D. A. P. Naar de „Vodrwaarta" meldt is in de jong ste vergadering van de afd. Gouda van de 8. D. A. P. het aftredend bestuur by accla matie herkozen en werd als nieuw lid nog san het bestuur toegevoegd de heer de Rek. Als secretaris zal optreden de heer G. van Hofwegen. Hamlet-voordracht. Op verzoek van het comité voor Arbei dersontwikkeling zal de heer Joh. de Meester a.s. Zondagmorgen in het Gebouw de Réunie een voordracht houden over „Hamlet". Deze voordracht zal opgelui sterd worden met orgelmuziek, waarvoor het comité de medewerking heeft gekre gen van den heer W. F. van Es, muziek leer^ te Rotterdam. Ook deze byeenr komst, die voor iedereen toegankelijk is begint 's morgens 10 uur. Nu de St. Nicolaas nadert. De minister van arbeid, handel, en nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek- banket-, chocolade- en suikerwerken wor- dén vervaardigd, in alle gemeenten des rijks, vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij art. 40, eerste lid, der Ar beidswet 1919, in het tydvak van 19 No vember tot en met 5 December a.s. de werktijd van de in hun onderneming werk zame bakkersgezellen per dag met ten hoogste twee uren per week met ten hoog ste 12 uur wondt verlengd. „Het ontstaan der Opera". Dinsdag 20 November zal de cursus over „Het ontstaan de; Opera" te geven door den heer Sem Dresden een aanvang ne men. Ieder die wel eens een cursus ge volgd heeft van den heer Dresden zal on getwijfeld hieraan deel nemen en degene die dat nog niet deden willen wij gaarne opwekken dit te doen, daar het zoo iets bijzonder moois is. Naar verhouding daar van zyn er, zoo vernemen wy, nog veel te weinig inschrijvingen. Het zou zoo jam mer zijn als dergelijke cursussen niet meer in Gouda gegeven konden wórden door te weinig belangstelling, daarom wek ken wij gaarne op tot bijwoning, waarvoor men zich tot Dinsdag 20 Nov. nog kan op geven by' de secretaresse, Mevr. de Vooys. bezing Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Donderdag 22 November, 's avonds 8 uur jal in de Soc. de Réunie voor de afd. Gouda van de Ver. voor Vrijzinnig Her vormden Dr. G, A. van den Bergh van Eysinga, uit Santpoort, spreken over „de Ware Vrijzinnigheid". Kantongerecht. In de zitting van 14 November werden veroordeeld: Wegens ovêrtreding visscherywet: L. v. J». te Gouda J 2 subs. 2 d., vischtuigen ver duwt en vernietigd. Wegens overtreding motor- en rywieiwet: G. te Rotterdam 50 subs. 20 d. Wegens winkel geopend na 8 uur 's •«Kis: Th. de R. te Gouda 1 subs. 1 d. Wegens overtreding motor- en rywieiwet: rj' v" H- Rotterdam 20 subs. 10 d. ♦.^egenf overtreding Jachtwet: D. v. H. «Zevenhuizen 1 subs. 1 d., haas v.v. wegens overtreding vischwet: L. J. L. te Krtterdam 2 subs. 1 d. Wegens overtreding vleeschkeuringswet: :V- te Reeuwyk 10 subs. 5 d., vleesch J S®UP? v«rk'aawl; B. G. v. L. te Gouda J 60 subs. 25 d. trekdier los en onbeheerd laten o: A. M. te Benthuizen 5 subs. 2 d. we^ens auto zonder licht: A. V. te Zeven- nu£en 2 subs. 1 d. Wegen8 overtreding ükwet: J. V. te Gou- 8U*>8- 2 m. 1 d., gewichten Gi^ÜT" ««lor A. J. te V 3 sufcs. 2 d.; G. v. te Gouda j e te Moordrecht, ieder 3 subs. Wegens openbare dronkenschap: L. B. te Moorürecht, J. Ch. Z. te Rotterdam en Utor. E. te Gouda, ieder 6 subs. 2 d. Wegens overtreding ykwet: E. F. te Gou da 2 m. 1 subs. 2 m. 1 tL, gewichten v.v.; Th. S. te Gouda 3 m. 50 ets. subs. 3 m. 1 a., gewichten v.v.; L. G. C. W. B. te Gouda 6 ml 1 subs. 6 m. 1 d., 8 maten verbeurd verklaard en 2 afgekeurde maten verbeurd en vernietigd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 12 Nov. Aibertina, d. v. J. Kluitenberg en T. Bult, Turfmarkt 40; Arie Cornelia, z. v. N. van Willigen en M. de Weeger, Wydepoort 14; Gerarda Antonie Hubert», d .v. J. C. Wever en J. M. A. van Honsewyk, Zoutmaneplein 21; Cornelia, d. v. J. G. van Wyk en J. M. A. Lakerveld, de Lange van W yngaardenstr. 10; Pieter z. v. H. Binee en J. P. de Jong, Kuiper straat 23; 13 Nov. Johanna Jacoba, d. v. J. Lexmond en G. Meewezene, Snoy straat 101; Agatha, d. v. G. Teekens en H. A. Pronk, Gro-enendaal 9. GETROUWD: 14 Nov. F. J. Forsthovel en J. M. S. Duin; A. Abel en A. Th. de Knegt. Agenda: 16 Nov. „Concordia", 8 u. Spreker: Mr. M. J. van der Flier voor de aid. Gouda v. d. Ned. Reisvereenigmg. 16 Nov. 7 uur. Bovenzaal het Schaakboni. Vergadering afd. Gouda Holi. My. van Landbouw. 17 Nov. 7 uur. Gebouw Daniël. Jaarverga dering E. H. b. O. 17 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmin. Concert Gem. Zangv. „Excelsior". 18 Noiv. 10 uur. Soc. de Réunie. Joh. de Meester Jr., voor de Ver. Arbeidersont wikkeling. 19 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Cur sus Dr. L. J. v. Holk voor de Volks universiteit. 19 en 22 Nov. Soc. Ons Genoegen. Pryaape- len voor de leden. 19, 26 Nov. R.-K. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg, telkens des avonds half negen, Conferenties voor niet-Katholieken, door Pater F. Hen- drichs S. J. 20 Nov. 8 uur. Volksuniversiteit Soc. de Réunie. Sam Dresden. 22 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. 2e Lezing voor de Ver. van Vrijzinnig hervorm den. 26 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie: le Nuts- avond. Spr. de heer M. van Lokhorst.. 30 Nov. 8 uur. Blauwe Kruis. Cursusverga dering Chr. Bestuurdesbond. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de Firma Weijer Hoefhamer, Gouwe 181, is deze week tot en met Vrijdag 16 November, benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur 's avonds (des nachts alleen echter voor >ten). recept* UIT DEN OMTKEK. ALPHEN a. d. RIJN. Te Alphen a. d. Ryn is aanbesteed hel bouwen van een Chr. H. B. S. Laagste in schrijver de firma G. Gesinan en Zoele- raeyer aldaar met 116.890. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de tydelyke opheffing van de ge sloten verklaring van den Woubrugschen weg onder Alphen aan den Ryn voor mo torrijtuigen op meer dan twee wielen van kracht verklaard tot 31 December 1923 zulks in verband met de omstandigheid, dat de stremming van het verkeer op den u oogmaadschen weg ook tot dien datum moeten worden verlengd. BERGAMBACHT. Notaris J. P. Mahlst/fede alhier, heeft de gewone verpachting gehouden van het een-, drie- en vierjarig ry&gewas, waarbij de opbrengst was 2061; de verkooping van eenige boomen bracht ƒ306 op, terwyl eenige perceelen riet ƒ232 opbrachten. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: C. C. Duiverman en N. M.'v. Leeuwen. GETROUWD: J. v. Vliet en E. den Hol inder. GEBOREN: Willem, z. v. H. v. d. Heuvel -a A. J. W. v. d. Neut. Huig, z. v. W. Hazenbroek en C. M. v. Steyn Pietje Wil- lemma, d v. L. de Bruin en Fr. de Bruyn. Helena Maria, d. v. G. J. v. Oosten en C. M. Steenbergen. OVERLEDEN: J. v. d. Vlies, 72 j. OUDEWATER. l>e begrooting voor 1924 sluit in ontvangBl en uitgaaf 158J.73 voor den gewonen dienst en 63.000 voor den kapitaaldienst, terwyl het vermenigvuLdigingcyfer voor 1924 zal bedragen 22, dus weer lager dan het vorige jaar. PIJNACKER. Tot onderwijzeres aan de R.-K. school alhier is benoemd Mej. E. M. A. van Ette. SCHOONHOVEN. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren het faillissement uitgesproken van P. J. de Groot, beurtschipper, alhier, Dam 1. Tot curator is benoemd Mr. H. P. C. M. de Witt Wynen ,te Gouda. STOLWUK. Door den heer J. Zyderlaan, onderwijzer aan de le Openbare School alhier, is tegen den len April 1924 eervol ontBlag dit den dienst gevraagd en zdlks na volbrachten diensttijd. WADDINXVEEN. Ds. J. C. van Apeldoorn te Voorthuizen heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Oproep. Periculum in mora, hie et nuc et uhique Wat in goed Hollandsch, zeggen wil er is nood, dringende nood op 't oogën blik. zoowel hier als overal wDtrin te voorzien geen uitstel lijden kan noch »g I Nameloos leed en moordend gebrek, is er in Duitsehland de hongergeesel striemt onze naaste buren Ach, we iezou en hooren er veel van, opreken er met deernis over, doen er ook nu en dan wel eens wat aan, ieder op zijn wijze en naar zijn meest te be- wrUeidea, middelen, maar besellen wij, nog zoo bevoorrechten, wel, zijn we er genoeg van doordrongen, dat hier en op dit oogenbiik, kracntiger, eendrachtig er, doeltreffender tyoet ge holpen worden Dat er is Periculum in mora V Neen, lundgenooten ik geloof het niet Dat daarom alle menschen van goe- ueu wille, jeugdvereenigingeu en jon gerenorganisaties, sportliethebbersbon- den, winkeliersverenigingen, kerkbe sturen, etc. etc. zich allen mochten ver eenigen op dit geen uitstel lijden kuu- uend gebied van barmhartigheid I Organiseert u snel en gaat daarbij op de volgende wijze te werk Kr zij geen bijeenkomst of men be ginne met een in herinnermg-brenging van het bestaande eu steeds in omvang toenemende leed, gevolgd door een m- zameling, en zende, wanneer het gege- vene tot een bedrag van eenige betee- kenis, bijv. f 10, zai zijn aangegroeid, dit onverwijld telkens aan het Koode Kruis te 'a-Oravenhage. Men kan er zeker op gaan, dat het daar afgestane heilzaam werk verrient. iedere winkel, elk kantoor, iedere werkplaats, hange voorts tiet busje der barmhartigheid, goed zichtbaar, met dui delijke aanbeveling op. I>aar zij ook voortaan gedh feestje of inen vange het aan inet een inzameling, geen kerkdienst of men bestemme er nadrukkelijk eui met warme aanbeve ling, eene collecte voor. Ën dan, landgenooten, gaat voort met uwe stille afzonderingen, vermenig vuldigt ze alleen nog telkens met wat ge maar eenigszins nog missen kunt, en gij kunt nog zooveel missen Opdat er geholpen worde, zooveel zoo snel als maar mogelijk is en men geen onvrede hebbe met zich zelven Komt, andere bladen, plaatst alle dezen oproep, op in '1 oog vallende wij ze en geeft uwe adhnesie er aan EEN NEDERLANDER Gouda, Nov. 1923. (Draadlooze Dienst.) De zUluijt v au den iiykadag. BKR ui JN, lo imuv. v.d. Het semoruncun. vent van den Ryjtsdug welke eerst Vrydug a.s. zou byeenkomeu, werd plotseling Woensdagavond tot een zitting byeen ge roepen. liesloten weid de couumissie voor buiteniaudscne zuken Zaterdagavond a.s. te laten byeenkomeu in velband met de zitting van den Kyksdag op Dinsdag a.s. Een bericht van de „Vorwiirta". BERLIJN, ló Nov. Do Vorwkris uioldt uit Bochuin dut de vertegenwoordigers van de mijnbesLuren uan de vukvereem gingen hebben medegedeeld dut ullc 'Westïualsche arbeiders en oedlenden op 15 November uls ontslagen zulten woiden beschouwd, duar de nnjneige- nt-ren de loouen uiet meer kunnen uit betalen. Üp de Rombacherhutte zouden reeds ulie vrouwelijke en ougenuwde mannelijke personen ontslagen zijn. De rentemark. BERLIJN, 15 Nov. De rijksiuinistei van finuncieei, Lutner heeft in 'n achrij ven aan de Deutsche Rentebuiis deze gemachtigd op heden 15 Nov. niet de uitgifte vau reutemarkbiljetten een aan vang te maken. De Kegeering-Streeenuuui. Treden de democraten uit de regeering BERLIJN, 15 Nov. V. D. Do demo craten hebben gisterent besloten met «tre8emann te breken en uit het kabi net te treden. Zij willen dit besluit he den in de vergadering van hun partij bevestigen. Men gelooft, dat het cen trum eenzelfde besluit zal nemen, waar door Stresemann met de Duitsohe Volks partij geheel alleen zai blijven staan. De politiek van Streseman inzake het Ri;nland en het Roergebied vindt hef tige oppositie in Beieren, Oldenburg, Hessen en in Pruisen," terwijl de Prui sische regeering van oordeel is, dat het eventueel vormei) van een nieuwen Rijnlandschen staat de economische po sitie van Pruisen zal verzwakken. Arrestatie van Communisten. BERLIJN, 15 Nov. Te Cottourg zijn gisteravond verscheidene Duitsche com munisten gearresteerd, die in het bezit •waren van groote bedragen Amerikaan- sehe dollars. Door de geheime politie Wordt medegedeeld, dat deze commu nisten instructies hadden uit Moskou. Zij moesten de belangrijkste rijksweer- garnizoenen lifezoeken en de rijksweer tegen de regeering opzetten. Cottburg ligt een uur ten oosten van Berlijn. Melk naar het Roergebied. 100.000 L. per dag aangevraagd. BERLIJN, 15 Nov. Er wordt thans 100.000 liter Nederlandsche melk per dag voor het Roergebied gevraagd. De levering van 70.000 liter per dag is reeds verzekerd. De melk wordt gezon der. uit Hen Gelderschen Achterhoek en veider, zoo noodig, uit Noord-Brabant. De ex-kroonprins in Oeiils. Uit Oehis wordt gemeld dat de ex- kroonprins gisteren met zijn echtgenoo- te een wanföHng heeft gemaakt, waarbij men de gelegenheid had den landheer te begroeten. De ex-kroon prins verklaarde gelukkig te zijn weer „in der Heimat" terug te zijn bij vrouw en kinderen. Gelukkig ook, om weer te midden zijner landgenooten te leven eu met beu te dragen den moeilijken tijd die over Duitsehland gükomeu ia. Hij zeide voornemeus Te zijn zich ge heel aan zijn persoonlijken piicüt te wijden eu mede te wUleu weraeu aan deu ophouw vau net vadertunu. ümtront de reis wordt nog Uut vol- geikle gemeld T|er bescljikkuW waren gesteld twee /groote Durkopp-auto s waar nog eeu ueide, bogeieidbiide auto bijkwam, iwuanm de „Krimunit-Oberwucnüueia- ter" Klein, van de Beriijnscue politie ke politie had plaats genouufti. Deze laatste auto had onderweg in de nabijheid van Hannover eeu panne. Door een weigering van de stuurinrich ting reod de auto tegen een boom eu werd Klein eruit geslingerd, waarbij hij eeuigs) fracturen/ eu eeu verwonding van den ruggograat oplieg. De ex-kroou puns reed met verder., voordat hij de goede verpleging eu het transport naar Berlijn van deu heer Klein uud ver zorgd. De eerste uacht werd in de buurt van Boru doorgebracht bip baron vou Ruex- leben. Den nacht vuu Zondag op Maan dag bracht de ex-kroonprins door bij majoor von Krahm in de nubijheid van Hannover. Den lautstou nacht vurtoelde de ex-kroonprins op het slot Barulh, ongeveer 14 K.M. vau Berlijn, als gust van don vorst Solms Baruth. Gedurende den reis werd: de ex- kroonprins nergens herkend. De protectieplannen van Baldwin. LUNDËN, 15 Nov. V. D. De proteo tiepoiiUek van uen Lugeisclieti premier Biwdwin heelt een nieuwe breuk in de conservatieve partij veroorzaakt. Do ou- dei bundelingen die begonnen waren om deu terugkeer van Lord Hirbeuheud eu Austin Chamberlain in de regeering mogelijk te maken zijn afgebroken. Lord Derby sprekende voor de 42 leden vau tiet i'ariemeut uit Lancashire verklaar de zich gisteren tegen de algemeene ta rieven eu noemde de algemeene ver kiezingen onnoodig. Zes van bovengenoemde afgevaar digden noemden zich overtuigd vrij- handelaren, terwijl de andere zich aan sloten bij Lord Derby's oppositie tegen do algemeene lurieven hoewei zij ver- klui.rden de uitbreiding van do indus- trieele beschermiugswet te kunnen steu uen. De Deenache valuta. KOPENHAGEN, 15 Nov. i'eneinde de Dtensche valuta te stabilised;en Peelt do Deenache regeering eenige invoer- vei boden vastgesteld, voor /erschilluu- do Amerikaauscho luxe artikelen, w.o. auto's, zijden eu juweelen. Voor den invoer van dezo artikelen zullen boog9 invoerrechten geheven worden. Amerika had op de Deensche markt vaa luxe goederen groeten afzet. Peraon««l in (Jverhekbdienat. AMSTERDAM, 15 Nov. De vereemgmy van werklieden der Electric) teit «werken „Vooruit" heeft besloten zich af te scheiden van den Ned. Fedei-atieven Bond van per soneel in openbaren dienst, omdat dezen bond zich uitgesproken heeft te blijven bü het N.A.S, hetwelk zich principieel heeft aangesloten bij de roode vakinternationale van Moskou, maar om tactische redenen nog ,niet tot permanente aansluiting is overge gaan. Te dien 'opzichte heeft de vereeniging zich verstaan met diverse personen uit ver schillende organisaties van overheidsperso neel ter plaatse, eu in het land. Besloten is een comité te vormen, ten doel hebbende te komen tot oprichting eener landelijke syn dicalistische federatie van overheidsperso neel op den grondslag der beginselverkla ring van het Ned .Syndicalistisch Vakver bond. Een bestuur werd samengesteld, waarvan als secretaris zal optreden da heer C. Krom me te Amsterdam. Het vertrek vaa den ex-kroonprins. Het Volk verneemt dat de kwestie vau het vertrek van den kroonprins en van de positie van den ex-keizer een onderwerp van bespreking heeft uitge- jnmakt in de soc.-dem(Kamerfractie. Naar aanleiding daarvan heeft mr. l'rt elstra den voorzitter van de Kamer vei zocht een vergadering van de Ka mercommissie voor Buitenlandsche Za ken te beleggen. Tws# jaar geëiseht tegen den ex-directeur van Tuindorp Vreewijk, ROTTERDAM, 15 Nov. Nadat 25 getuigen A charge en 7 k décharge waren gehoord in de zaak Tuindorp Vreewijk hield hedenmor gen de ambtenaar van het O. M. zyn requi sitoir In de zaak tegen den oud-directeur van het Eerste Rottend. Tuindorp, J. S. H(j eischte tegen hem wegens verduistering van geld en het opmaken van een valsche balans, 2 jaren gevangenisstraf. Prof. J. J. A. A. Frantxen. f Hedennacht na langdurig lijden overleden. In den afgeloopen nacht is overleden professor d'- J- J- A. J. Frantzen, hoog leeraar bij de faculteit voor letteren en wijsbegeerte aan de Utrechtsche Hoo- geachool. Belasting verhooging. AMSTERDAM. 13 Nov. In d« hedenmid dag gehouden zitting van don Gemeenteraad heeft de wethouder van financien, de heer vvibaut in zyn begroot!ngsrede medegedeeld dat als de nooduitkeering van de Regeering voor 1924 niet wordt verkregen, de gemeen te Amsterdam als het niet anders kan de inkomstenbelasting zal moeten verhoogen. V erduistering. SLIEDRECHT, I» Nov. De heer J. Otten, directeur van de Comm. Vennootschap Ot ten en Co. te S lied recht, is hedennacht in verzekerde bewaring gesteld als verdaoht van verduistering van golden ten nadeule dier bank. Het onderzoek dat nog in vollen gang is, heeft reeds uitgemaakt, dat een be langrijk bedrag is verduisterd. Verduistering. AMSTERDAM, 16 Nov. Voor de 4e Ka mer der Rechtbank stond heden terecht de 19-jarige J. Kant, die den 13 Augustus j.l. een bedrag van 10.000 ten nadeeie van syn patroon had verduisterd. Met dat geld had hfj zich naar België uit de voeten gemaakt en geruimen tijd duurde het voor de politie hem wist op te sporen en hem kon arre»- teeren, in Kortrjjk. By zijn aanhouding, die den 6en Sept. plaats had, werd nog 6000 op hem gevon den. Beklaagde verklaarde dat de verlei ding hem te machtig geworden was. Zyn werkkring beviel hem niet en in het bui tenland wilde hfj een eigen zaak beginnen. De Officier van Justitie eischte 8 maan- dep gevangenisstraf. De verdediger mr. de Hartog pleitte een voorwaardelijke veroordeellng. 16 Nov per biilioen. 14.52 Vii 12.67* 0.0088 WISSELKOERSEN. 14 Nov. Londen 11.66 Vé Berlijn 0.71% per biilioen. Parjjs 14.76 Brussel 12.67 Zwitserland 46.36 Weenen 0.0087 Kopenhagen 46.10 Stockholm 69.70 Christiania 33.26 New-York 2.66% 2.67% Beureoverzkht. De Suikerwaarden bevonden zich weer In het centrum van de betangsteling, doch hoe wel de ondertoon van de markt niet slecht was, vond de algemeene rijzing toch geen verderen voortgang, doordat er eenig-mate riaal loskwam tengevolge van winstnemin gen. Van de aandcelen in de Indische cui- tuurbanken waren Koloniale banken verbe terd en konden die *toh boven «Ie slotprjjzen van gisteren verheffen. Op de Oliefafdeeling golden Koninklijke iets lager. De koerava- riaties waren onbeteekenend. Geconsolideer. den weinig veranderd. De affaire in rubber droeg een kalm karakter, waarbij de ten denz weinig geprononceerd was en het koersverloop eenigszins onregelmatig was. Tabakken bescheiden van handel en zon der groote variaties. Scheepvaarten vaste houding Op de afdeellng voor beleggings waarde ging nog wel wat om In de Neder landsche en Nea.-Indische obligaties, doch de affaire was iets minder omvangrijk dan de laatste dagen bet geval was. Amerikanen aan den vasten kant, in vertiand met de gestegen dollarkoers. Protongatie 4 tot 4% Openingskoersen New-York. 16 Nov., 10 our. Berlijn 26, Londen 483%, Parijs 640, Brus sel 463, Italië 427%, Zwitserland 1748, Amsterdam 8787, Weenen 14%, Praag 288%, Bel«flukJ|5.%, Christiania 1440. Kopmfeafftft 169%(jJ£ekholm 2628, Madrid Slot koersen New-York. 14 Nov. Berlijn 26, London 434, Parijs 647%, Brus sel 438, Zwitserland 1752, Amsterdam 3749, Weenen 14%, Praag 208%, Christiania 1485, Kopenhagen 1693, Stockholm 2662. Madrid 1298. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 16 Nov. 1923. GRANEN, vast. Tarwe 11.50—-13.26; Rogge ƒ10—10.60; Gerat ƒ9.50—10; id. chev. ƒ10.76—12; Haver ƒ9.60—11.76; Erwten 21—24; Bruineboonen ƒ46—6Q; por 100 K.G. KAAS: Aangevoerd 116 partijen. Handel matig, lo kw. 64—67, 2e kw. 60—63, Z*Wkre Rjjksm. 58, met Ryksmerk ƒ60 57. BOTER: Weinig aanvoer. Handel flauw. /"itö'" WeltwtM UJ_ VKÉMARKT: U.lkvM uivoer. H»d.l .tu*. 276—m. Vette Verken, re- delyke aanvoer. Handel vlug. 0.87—D.40 per half K.G. Magere varkens redelijke san- voer Handel stug. 0A6-0.87 per half K.G. Magere biggen redelijke aanvoer. Han- del stug. 1018. Lammeren groote votr. Handel redelijk, 28—86. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer. Handel redelijk. 12—22. EIERENWeinig aanvoer. Handel flauw. 14.6015,25 per 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 16 November 1923. Hoogste stand 763 te Biarritz. 0 Laagste stand 727.7 te Rost. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige Zuiden tot Westen wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk roei zachter. ADVERTENTKN. Wie zal de mootete etalage hebben t Wie kan het bette raden? Wie zal het leukste gedichtje Inzenden Wie de mooiete teekenlng? Oroote spanning heencht atom. 2216 20 Vert W. SLOKT.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2