PARSIFAL LAATSTE BERICHTEN. ttsurs van Amsterdam. EENE OUDE VERBEELDING VAN MODERNEN GEESTESGROEI Leidsche Uitgeversmaatschappij klaarde ojl dat hij van Frankrijk for meels toezegging had 'gekregen dat er geen overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland zal worden gesloten met be trekking tot de industrieën zonder dat Ita lië er van in kennis wordt gesteld om er eventueel aan mee te doen. Indien Italië zyn technici uit het Ruhrgebied terug zou roepen, zou dit de Fransche politiek geens zins wijzigen. Wil men dat Italië met Frankrijk zal breken, zoo vroeg Mussolini, dat het zich vrijelijk en definitief van zijn oorlogsbondgenooten zal scheiden, en dat het dus in eenig opzicht het initiatief tot en de verantwoordelijkheid voor het annu- leeren van het vredesverdrag op zich zal nemen? Dit zou Italië in een schrikkelijk isolement plaatsen. Italië deed alles en zal alles blijven doen om een breuk met Frank- ijk te vermijden. Volgens Mussolini moet het schadever- „oodingn probleem van het volgende stand punt worden bezien: lo. Verlaging vam de Duitsche schuld in verhouding tot de in- tergeallieerde schulden;; 2o. ,Een morato rium, dat zich over een aantal jaren uit strekt; 3o. Het zich verschaffen van ga ranties en panden; 4o. ontruiming van het Euhrgebied zoora deze panden in het bezit dei- gealieerden zijn; 5o. geen inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitachland, en politieke en financieele steun aan een Duitsche regeering, die ga randeeren kan dat zij de orde zal herstel len; 60. geen enkele wijziging der gren zen en nog minder bezetting van nieuw ge bied. Ten opzichte van den terugkeer van den ex-kroonprins zeide Miussolini dat Italië het met Engeland eens is dat den eisoh tot uitlevering van den ex-kroonprins een dwaling zou zijn. Men zou in een impasse «■eraken, waar men niet zonder complica ties uitkomen zou Ttalië zal niet dulden dat er nieuw Duitséh gebied zou worden bezet. PU1TBNLANP8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Hoilandsche keuken te Berlijn. Gisteren werd in een voorstad van Berlijn de eerste Hollandsohe keuken der „Inter». Arbeiterhilfe" geopend. Het Nederlandsche comité dezer orga nisatie zal uit middelen, in Nederland bijeen gebracht, voorloopig 800 inwo ners van Berlijn kosteloos van voedsel, voorzien. De opening werd bijgewoond door den Nederlandschen gezant, den Neder- landschen consul-generaal en den eer sten burgemeester van Berlijn, Bös, diq hun voldoening uitspraken over dit werk. De „Intern. Arbeiterhilfe" beschikt thans reeds over 29 volksgaarkeukens, waar dagelijks ca. 5000 personen wor den gespijzigd. De tarioven der Duitsche posterijen worden vandaag verdubbeld. Te Berlijn wordt voorts de prijs van een tramrit van 70 tot 90 milliard ver hoogd. Bij de tunnelspoor zal morgen een rit van 60 tot 120 milliard kosten. Dc begrafenis van den hertog van Cumberland zal Woensdag te Gmuen- doti plaats hebben. Het gemeentebe stuur en de landdag van Hannover zul len zich daarbij laten vertegenwoordi gen en een krans op het graf leggen. BELGIE. Een moordenaar vrijgesproken wegens te fijn eergevoel. De krijgsraad te Brussel, heeft een in hooge mate bevreemdend vonnis uit gesproken, dat in breede kringen in België groote verontwaardiging heeft gewekt. Een majoor te Bergen, in Henegou wen, verdacht zijn vrouw er van, onge oorloofde betrekkingen met den huis dokter op na te houden. Na eettigen tijd werd het vermoeden zekerheid. De man zegt tot zijn vrouw maak je klaar om te sterven en neem afscheid van je kin deren. Een kwartier later schoot hij ze dood. Vrijdag is die man door den krijgs raad vrijgesproken en wel op grond van het ontwikkeld eergevoel, dat hij blijkbaar bezit. Een der verdedigers, de vroegere minister van Oorlog, zeide, dav het eeai schande zou zijn een zoo uitstekend Officier te degradeeren en de officier van justitie zelf erkende, cfffl men een straf moest vinden, die geen degradeering ten gevolge hpefL FRANKRIJK. Aardschokken in Zuid-Frankrijk en Spanje. Gisterennacht werden in het Zuiden van Frankrijk eenjge aardschokken ge voeld, en ook in den morgen werden te Boideaux drie lichte schokken waarge nomen. Hoewel deze niet hevig waren, werden zij todh door vele personen ge veeld. Ook te Auch werd 's morgens vroeg een aardschok waargenomen, gaande van het Noorden naar het Zuiden. Ver scheidene personen werden' uit hun nachtrust gewekt. In de streek van Toulori duurde de aaidschok drie seconden, doch hoewel tamelijk hevig, veroorzaakte hij geen schade. Ook uit Barcelona komt bericht dat /daa. eveneens een vrij hevige aard schok Waargenomen is, weflke zeven seconden duurde. ENGELAND. De prins van Wales zal in 1924 Zuid-Afrika beseeken. Officieel wordt bekend gemaakt, dat van de aanwezigheid van den Zuid- AfrUcaauschen premier, Smuts, te Lon den gebruik is gemaakt, om maatrege len te treffen voor een bezoek van dén piius van Wales aan ZukjhAfrika in den loop van het volgende jaar. De koning heelt zijn goedkeuring aan het voorge nomen bezoek gehecht. iSedert den oorlog heeft de prins van Wales thans reeds persoonlijk kennis gemaakt met Australië, Nieirw-Zeeland, ckuiuda en Britsch-lndib, alsmede vele kleinere overzeesche deelen van het Britsche Rijk. BINNENLAND. Een egtra-parlementair Kabinet? De Haagsche correspondent van de Standaard meldt, dat rar. Kooien hier en daar pbrsonen schijnt te polsen over de mogelijkheid der vorming van een extra-parlementair kabinet, dat dan als voornaamste taak zou hébben de oplos sing van het bezuinigingsvraagstuk. Een ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr Kooien de kabinetsformateur ont ving van het Hoofdbestuur van de Ai- gen.eene Verpeniging van Leeraren bij het M. O. een dringend verzoek op nieuw te eischen een afzonderlijk mi nisterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen, aangeziep door combinatie met een ander Departement geen bezui niging wordt verkregen, die ook maar eenigszins tegen de schade, aan deze takken van dienst toegebracht, zou kun nen opwegen. De Koninklijke Familie naar den Haa; 'De Koningin, Prinsez Juliana en de Prinses von Erbach zijn hedenmorgqp piet gevolg per trein van 10.34 van Apeldoorn naar den Haag vertrokken. De Koningin te Dieren. Bezoek aan „Bethanie". 1 e koningin heeft gistermiddag met Klein gevolg een bezoek gebracht aan net 'kinder-rusthuis „Bethanie" te Die ven. Te drie uufr: arriveerde de konin gin met klein gevolg per auto van het l-oo. Het bezoèk hield verband met de aanwezigheid ih „Bethanie" van een aantal Nederlandsche kinderen uit het leergebied. Het comité ter uitzending van Nederlandsche kinderen, gevestigd te 's-Gravenhage en Dortmund, dat ten doel heeft de arme, ondervoede Neder landsche kinderen uit het Roergebied voor eenigeu tijd*in Nederland hij pleeg ouders onder te brengen en dat over 11 dagen weer 500 kinderen ^il trach ten te plaatsen, heeft namelijk aok een 24-tal kinderen afgedragen aan Ivb^dit jaar opgerichte kinder-rusthuis „Betha nie" te Dieren, dat de kinderen gratis opneemt. Zij blijven er drie maanden en worden dan vervangen door een nieuwe groep, doch de zwaksten blij ven langer. Kpn. onderscheiding. Bij Kon. besluit van 13 November is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, J. van Olden- borgh, te Overveen, gem. Bloemendaal, directeur van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland, oud- Klirecteur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening. Rijksmiddelen. Met niet minder dan f 11% millioen zijn, de gewone ontvangsten der schat kist in October bij die van verleden jaar ten achter gebleven. Doch de niaand October 1922 was er een van buitengewoon hooge opbrengsten voor verschillende bronnen, met het gevolg, dar het totaalcijfer toen f 9.8 millioen hooger was dan in de Octobermaand van 1921. In hoofdzaak waren het de zeer groote baten uit de successierech ten en uit de inkomstenbelasting, die verleden jaar de ongewoon hooge op brengst teweeg brachten. Bij vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar vindt men de groot- sto verminderingen bij de inkomstenbe lasting, de dividend- en tantièmebelas ting en de successierechten. De verschillen, die de overige midde-, len op den staat tegenover^ verleden jaar te zien geven, zijn van geringer on vang. Over het geheel genomen we gen de verdere rijzingen en dalingen vrijwel tegen elkander op. Bijzonder opgemerkt mag worden, dal de invöerrechten, na reeds in Sep tember wat omhoog te zijn geloopen nu een verdere verbetering hebben on-, dergaan en die van verleden jaar molt f 125.000 te overtreffen. Ook de stijging van f 47.700 bij het statistiekreéht schijnt op eenige verlevendigingj/f het handelsverkeer te wijzen, teranjl de loodBgelden zich in de laatst^maandèn e*eneens in stijgende richting bewegen al blijft hun opbrengst in October bij de nogal hooge ontvangsten van verle den jaar ruim f 20.000 ten achter. Voor de schatkist worden de alge- nieene resultaten van maand tot maand slechter. Sedert 1 Januari is bij de ge wone bronnen van inkomsten de ach terstand tegenover verleden jaar nu reeds tot f 25% millioen aangegroeid* Er. nog sléchter dan met de gewone- bronnen is het met de buitengewone baten gesteld. Aan buitengewone^ ont vangsten werd ruim f 36 millioen min der ontvangen dan in 1922, wat met de bovengenoemde f 25% millioen in het geheel een nadeelig verschil maakt van welhaast f 62 millioen in tien maanden ti;de. Met dergelijke cijfers voor oogen kan er voor geen enkele regeering twij fel aan bestaan, zegt de N. Ct. dat een hes noeilng op de uitgaven de eenige weg is om ten slotte tot een evenwicht» toe-tand in onze financiën te geraken. Een „Nederlandsche week" in Italië. De plannen lót het houden van een Nederlandsche ween in Italié in het voorjaar van 1924, hebben den laatsten ♦ijd vasteren vorm aangenomen. De se cretary» van de ltaliaaosche commissie, de heer Van Leer en het Eerst© Ka merlid dr. E. *B. F. F. baron Wittert van Hoogland, die een onderzoek ter plaatse hebben ingèsteld, ondervonden voel medewerking en welwillendheid, o.m. van den heer Mussolini, die zich bereid verklaarde zitting te nemen in een in Italië te vormen eerecomité. Het voornetoen bestaat op de jaarbeurs te Milaan een koloniale tentoonstelling te houden, waaraan de vereeniging Ko ninklijk Koloniaal Instituut haar mede werking zal verleenen, terwijl in Rome een tentoonstelling zal gehouden wor den vajn Nederlandsche schilderijen in Italiaansch bezit. Verder zullen films worden vertoond en lezingen worden gehouden. Een geschenk der Vereen, van. Bloembollen cultuur. Naar aanleiding van H. M.'s regee- ringsjubileum heeft de Algemeene Ver- eeniging^voor Bloembollencultuur aan de Koningin een geschenk van duizen den bloembollen aangeboden die reeds in den tuin achter het paleis te Den Haag geplant zijn en daar straks een fpectakel van kleuren zal toonen. Niet minder dan «ruim dertien duizend Hya cinthen zullen de kleuren van onze mooie vlag toonen. In een grasveld zijn vijf duizend crocusjes geplant in zeven verscheidenheden. Langs heestergroepen zijn 2000 Nar cissen in losse groepen geplant en 3500 roode tulpen zijn zoo aangebracht dat zij vaniiit het paleis goed zichtbaar zul len zijd. Het violgende voorjaar zal de gehee- len Koninklijke tuin in het teeken van Bloembollencultuur staan. Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen ïn Nederland. in de Zateruagnuuaag gehouden al gemeene ledenvergaüemig van de Ver eer iging tot het liouden van Jaarbeur zen in Nederland werd het jaarverslag uitgebracht en de balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Aangezien dr. J. P.v Fockema Andreae den wensch te kennen had gegeven om, in verband met verschillende ambtsbe zigheden als voorzitter der vereeniging at te treden werd als zoodanig gekozen dr. J. (J, Koningsberger. Üp voorstel van liet bestuur zal aan dr. Fockema Andreae het eere-voorzitterschap wor den aangeboden. Tot nieuwleden van het algemeen bestuur werden benoemd de heereii dr. D. P. Ho^er te Rotterdam, Ed. G. Scliürmann te-Rotterdam, dr, P. W. J. H. Cort van der Linden te 's-Graven hage, dr. L. Cfe. Kortenhorst \p Amster dam eu Ir. ÏH. P. Maas Geeeteranus te Utrecht. In eep op dienzelfden dag ge houden bestuursvergadering werd laatst genoemde tevens benoemd tot lid van den Raad van Beheer. GEMENGDE BERICHTEN. Stopgezet. De bekende zoutziederij „De Zout keet" van de firma C. M. en A. C. J. van Eelde aaii uen Cathrijuee>ingel te Utrecht die reeds 2% eeuw heeft be staan en vanaf het jaar 1750 aan de familie van Eelde behoort zal door de tijdsomstandigheden ook verdwijnen. In Januari zal het bedrijf worden stopgezet. Er werkten nog slechts vijf (peisonen. In het aanstaande voorjaar zullen de terreinen in veiling komen. Hoteldiefstal te Londen. Een Nederlander bestolen. Een Nederlander, dr. Van der Zijl, dio met zijn vrouw en dochter in het Regent Palace Hotel, op Piccadilly Cir cus te Londen zijn intrek had genomen is het slachtoffer geworden van een her teld ief stal. Toen de familie gisteren! van een korte wandeling terugkeerde, kwam zij tot de ontdekking dat twee koffers, me' juweelen sieraden ter waarde van f 10.000 er in, opengebroken waren met behulp van een breekijzer. Alle siera den waren gestolen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Moordaanslag op een veldwachter. Gistermiddag werd de surveilleeren- de veldwachter J. A. Rijnen op den di> -te Volendym, onverhoeds aangeval len doar den yolendammor C. Schilder, bijgepaamd Mónjet. De man gal den veldwachter eenige slagen met een mo ker op het hoofd. Ernstig verwond werd Klinen bij dokter Wevers binnenge- biacht, die de eerste hulp verleende. De dader is in arrest gesteld. Men vermoedt dat hier aan wraakneming moet worden gedacht, daar S. op de jongste kermis door Künen wegens dronkenschap was opgebracht. Brand iji een stoomschip. 1 Het Nederlandsche stoomschip Rijper- kerk, dat met een lading, bestaande uit icopra en stukgqederen, op weg was van Port Natal naar Londen, njiar de haven van Bastia, is daar binnengelöopen met, brand in de lading. Het vuur ifflm groo te afmetingen 0an. Aanvankelijk werd met koortsachtigen ijver getracht een deel der lading ie lossen, d/och 't werk moest worden gestaakt. Het oefenschip van de Nederlandsche marine Hr. Ms. Tromp, dat op de Mid- dellandsche Zee kruist, ving het draad loos verzoek om hulp op en is begon nen het vuur met kracht te bestrijden. De brand vermindert in hevigheid. Het schip heeft de mail overgescheept op het Fransche stoomschip Bonaparte. De plaatselijke brandweer van Bastia verleende eveneens hulp. De brand zal een kostbare geschie denis opleveren voor de assurantiemaat schappijen, daar het schip een kostbare lading van cópra, rubber, ivoor en ta bak had. De boot zelf was voor ruim 9000 p. verzekerd. Het schip is ten slotte door kanon schoten van de „Tromp" tot zinken ge bracht. - De verduistering te Groningen. Uit het rapport van de commissie, welke onder meer een onderzoek in stelde naar de Houding eir handelingen van den directeur van de Coöperatieve Fabriek voor ue bereiding van Melk producten „Stad en bande te Gronin gen, die indertijd werd gearresteerd, onder. verdenjung .van verduistering van ongeveer i ojO.OOO bleek, dat de balansen niet overeenstemden met de teiten. Twee oaianseu waren niet door het bestuur oiuerteëkend en een ïnven- tunsstaatkon op du April 1922 niet werden verstrekt. Do kas-admiius'trqtie over het jaar 1922-23 mist verschillende posten, die eenvoudig niet geboekt zijn. Gok is er een belangrijke post .gevonden, waar voor geen kwnantie kon worden ge toond. Ten slotte bleek, dat van het totaal vei lies van f 496.Ü0U voor rekening van vorige jaren een som van f 377.99o moest worden afgeschreven, zoodat het jaar 1922-23 een totaal verlies oplever de van f 118.196. Molenbrand te Zaandijk. Gisternacht is een brand ■uitgebroken in den cacaomolen ,,'t Jonge Big", toe- behoorende aan den heer J. Stuurman Dz. te Koo& aan de Zaan. Reeds- te haliacht hadden bewoners van het Zaansche dorp licht in dep mo len gezien, doch men meende aanvan kelijk, dat er gewerkt werd. Het schijnt, dat het vuur het eerst in het bovengedeelte van den molen heeft gewoed en dat het zich langzamerhand l.eeft uitgebreid. Omstreeks kwart over achten stond de moien in lichte laaie. Het was een fantastisch gezicht, dat op verren afstand, zelfs te Amsterdam, werd waargenomen. De 'traditie getrouw, begon ook deze molen te draaien, eerst van links naar roehts en toen een halven slag in om gekeerde -richting. Toen stortte 't bran dende gevaarte ineen, een hellen gloed in het rond verspreidende. Dé oudste inwoner van Zuid-Holland. Heden viert de heer C. Kurpershoek de oudste inwoner van Rotterdam en Zuid-Holland zijn 102 verjaardag. STADSNIEUWS. KUNST. Een Nederlandsche Opera. Een nieuwe combinatie. Naar het „Vad." verneemt, is er een com binatie gevormd tot het geven vin enkele opera's in het Nederlandsch, waarbij uit sluitend Nederlandsche artijjten zullen mee werken. Het plan is Laagland en Fidelio op te voeren. De combinatie bestaat uit mevr. Pool man—*Meisner, Jac. Urlus, Richard van Hel- voiit Pel en Henri v&n Heyst. Dirigent is Louis Boer, directeur van de Kon. Mil. Ka pel. marktberichten. Rotterdamsche Veemarkt. 20 November Aanvoer 253 paarden, 22 veulens, 1883 magere runderen; 625 vette run deren, 290 nuehteren kalveren, 327 schapen of lammeren, 15 varkens, 358 biggen, 14 bokken en geiten. Vette koeien le kw- f 115120, 2e kw. f 110—105, 3e kw. f 95—85 Ossen le kw. f 105—112%,-2e kw. f 100—95, 3o kw. f 85—75 Stieren le kw. f 100 —108, 2e kw. f 95—85, 3e kw. f 75 Kalveren le kw- 150170, 2e kw. f 130—110, 3e kw. f 95—80 Melkkoei en 1 220—380 Kalfkoeien f 230—400 Stieren f 160 -385 Pinken f 150—180; Giüskalveren geen noteering Vaarzen f 150—200 Werkpaarden f 100—275 Slaehtpaarden f 90155 Nuchtere kal veren f 11—12 Fokkalveren f 18—29; Biggen f 12—18 Hitten; f 90—175 Overioopers f 2045. Nuchtere kalveren handel en aan voer redelijk biggen en overioopers handel matig, red. aanvoer; vet vee en vette kalveren handel en aanvoer red. melk- en kalfkoeien handel in beide soorten matig, red. aanvoer paarden handel en aanvoer red. Kaasmarkt. Bodegraven, 20 Nov. 1923. Aanvoer 227 partijen, waaronder 1076 met RÜksmerk, 93107 stuks, gewicht 66149 K.G. Prijs Goudsche- kaas le soort 50—57, Je soort met Rijksn.erk 5760, 2e soort 52 56, Zwaardere 62. Coöp. Tuiniersvereenigmg „Gouda en Omstreken". Veiling van 20 Nov. 1923. Spruiten le srt. f 7—14, id. 2e srt. f 1—3.30, Witloof le srt. f 21-36, id. 2e srt. f 9-12, üien I 6.19-O0, ld. klein f 1.60-5, Kroten f 8-10-6-2®' per 100 K.G Andijvie le srt. 1 o.eo -2.30, id. 2e srt. f 0.30-0.90, Groene savoye kool 1 0.20-3.60, Boerenkool f 0.60—2.10, per 100 stuks iPetm 12.30 —6. Selderie f 0.60—1.80, Prei 1 0.50- 3.20 per 100 boe. GOUDA, 20 November 1923. Evang. Luth. Kerk. Ds. J. J. Simon, predikaat by de Luther- sche Gemeente te Weesp, heeft het beroep naar hier aangenomen. Chr. Middenstands-Vereeniging. Op de ledenvergadering van de Chr. Mid- denstands-VeTeeniging op Woensdag 21 No vember, des avonds 8 uur in het Geboutf tot Heil des Volks, zal de heer A. Bos van Rot terdam als spreker optreden. Biljartclub „Ter Gouw"-'s-Gravenhaagsche Biljartclub. Het tweede gedeelte van den wedstrijd om het Zilverep Biljart zal a.s. Zondagmid dag in de biljartzaal der Sociëteit „Ons Ge noegen" alhier plaats hebben. In deze geanimcerden wedstrijd worden gespeeld partijen van 200 punten cadhe 35 c.M. De Gouwenaars mochten het genoegen hebben de eerste 13 partijen welke 30 Sep- iber J.l. in den Haag gespeeld wenden met 2184 punten tegen de Hagenaars 2172 punten uit den strijd te komen. Èehouden zij dezen voorsprong? Wij durven geen voorspelling doen, doch in dien zij goed spelen zooals zy in den Haag deden, dan hebben zij kans deze mooie prijs definitief in hun bezit te houden. Voor Ter-Gouw komen ült de heeren A. J., Schilt, A. Mogendorff, G. C. van Efjk, J. Homeman en Ghr, Mul. Voor de 's-Gravenhaagsche Biljartclub zullen spelen de heeren Kiek, Sanders, van Dijk, Arnouts en van der Sluis. Wij twijfelen niet of deze wedstrijd wel ke om 1 uur aanvangt zal door een groot aantal belangstellenden worden bijge- Wandeltocht GoudaRotterdam. Ontder begunstiging van vrij goed weer, is door de Toeristenclub „Gouda" jj. als eerste der 3 Seriebochten, bovenstaande wandel tocht gemaakt. Hot aantal deelnemers waaronder 2 dames bedroeg 17, die allen den afstand in ruim 3 uur hebben afgelegd en daarvoor een diploma ohtvangen. De tweede Serie-wandel tocht is bepaald op Zondag 9, December. Kindervoeding in ?t Gebouw tot Heil des Volks. Gifteravond had in een der zalen van het gebouw „Tot Heil des Volks" rde eerste kin dervoeding in dit seizoen plaats. Aan de be hoorlijk gedekte tafels zaten ruim zeventig jongens en .meisjes aan. Het aantal zal wel grooter werden nadat het onderzoek om trent een 20-tal ,goiinnm zal zijn beëindigd. Alvorens tot de uit leeling van pap en goed belegde boterhammen over te gaan, voerde de heer Bik het woord tot de kinde ren, daarby eenerzljds zijn leedwezen uiten de dat hun aanwezigheid noodig is, doch anderzijds verheugd zijnde ze hier te zien en ze te kunnen voeden, dank zy den ryke- lijken steun van de inwoders ondervonden. De heer Bik wees op het liefdewerk door „Tot Heil des Volks" beoogd en hoe de lief degaven steeds binnenkomen zood-ra de groote trom wordt geroerd en dat nimmer subsidie van de gemeente werd verlangd. V66r de collecte voor de Kindervoeding plaats had hebben wy God gebeden de col lecte te zegenen zoo zei de beer Bik. Op merkbare wyze werden wij gezegend, zegt spr. Het 36e jaar is nu ingegaan en nimmer beeft bet by de kindervoeding aan iets ont broken .altijd was er nog iets «ver voor het volgend jaar. Nog werd de kinderen op het hart ge drukt zich steeds van kattekwaad en bal dadigheid te onthouden en te zorgen met zindelyke handen aan tafel te komen. Dat véle ingezetenen hun gaven in geld óf in natura voer het goede doel aan het adres Spieringstraat 83 zullen willen ba- zorgen is fpr.'s werseh; alles is welkom, kaas, vleesch, kleeding, enz. Na het zingen van liederen sprak de heer Hamerslag nog een stichtelijk en vermanend woord tot de kinderen. Daarna werden de groote pannen met smakelijk toebereide pap binnengedragen en de inhoud opgeschept en verdeeld door naar stige dameshanden. Ten slotte namen wij een kijkje in de kookinrichting waar alles er zindelijk uit ziet. Neutrale Kindervoeding. De Neutrale Vereeniging Kindervoeding begon gisterenavond eveneens in „Ons Huis' voor de eerste maal met de verstrekking van warm eten aan kinderen. Niet- minder dan 128 kinderen namen hieraan deel. Voor zoo'n groot aantal is natuurlyk veel noodig. Het bestuur vertrouwt «chter dat het in staat gesteld zal worden omallen den geheelen winter van de noodige voedmg te kunnen voorzien. Uitslag veiling. De uitslag van de gistere» door NotarD J. van Kranenburg in Hotel de Zglm houden verkooping van onroerende goederen is als volgt: .ar Heerenhuis Bleekerssingel 29 koope» Mej. M. C. van den Hoekte, Apeldoorn, voor f 1036°- V TSit-f Huis met afzonderlijk bovenhuis Tim- markt 88, kooper de heer F. Polet, alhi voor 5500. Pakhuis met afzonderlijk bovenhuis, la zerstraal 47/49, koopers de heerep C- Buren en C. Stoppelenburg voor 364". Woonhuis en erf, Peperstraat 98, koope de heer P. Nieuwrveld Co., voor j Woonhuis en erf, Heerenstraat 1"4, pers de heeren P. Zevenhoven en G. G. vo" der Pe\jl alhier, voor 1850. Woonhuis en erf, Heerenstraat 113, per de heer Th. D. Boot, alhier, voor /i^ Het woonhuis en erf, Heerenstrast het perceel Tuinland met schuur gelegen voren, zijn uit de hand verkocht. Ds spoorweg afsluiting san den Zwarteweg. 2ooals men weet zijn de pogingen om de spoorweg afsluiting van den overweg aait dsn Zwarteweg te behouden, niet geslaagd. De boogere autoriteiten zijn niet te overtui gen geweest van het ernstige gevaar, dat door dezen maatregel ontstaat. Met ingang van Donderdag 22 Nov. a.s. zal deze spoorwegoverweg niet meer worden bewaakt en voor naderende treinen niet meer worden Afgesloten. Waarschuwingsborden zijn ge plaatst, waarop vermeld staat: „Onbewaakte overweg" en „Let op de treinen". Ieder zy op zijn hoede! De eerste lezing van het „Nut". Wij vestigen de aandacht op den eersten KutBavond, welke gehouden wordt op Maan dag 26 November in de Soc. de Ré unie, waar de heer M. van Lokhorst zal spreken over „Het Zonneland Mejico". Voor bijzon derheden .de men de betreffende adverten tie. „Allerzielen". Wij herinneren nog even aan de opvoering van „Allerzielen", een der meesterwerken van Heyermans, hedenavond in den Grooten Schouwburg, door de N. V. Het Holl. Too- neel. Bouwmeester Solnes. Wij vestigen gaarne de bijzondere aan dacht op de aangekondigde tooneelvoorstel- ling door het Geselschap Verkade van „Bouwmeester Solness" op Donderdag 22 dezer in den Grooten Schouwburg. De etalagewedstrijd van bananen. De door den heer W. Slont als vertegen woordiger der West.Ind. Bananen Imp. Cie. uitgeschreven wedstrijd in het bananen- etaleeren en daaraan verbonden prijskamp in het raden van het aantal geëtaleerde ba nanen, het inzenden van een gedichtje of het maken van een aardige teekening, heeft een enorm succes gehad. Aan de etalagewedstrijd hebben 24 win keliers deelgenomen, de prijswinnaars wer den Zaterdag reeds in ons blad gepubliceerd. Bij den heer Slont kwamen in 3500 kaar ten van hen die het aantal bananen hebben geteld of hebben begroot, in elk geval mee deden aan den raadselwedstrijd. Wij mogen nu wel verklappen dat het aantal was 10823. Voorts waren er onder onize stadgenooten 500 dichters en dichteressen die een gedicht inzonden, terwijl ongeveer 20 teekeuingen inkwamen. Zoo men kan begrijpen heeft de heer Slont wel eenige dagen werk eer alles i» nage zien. Maar over een week zullen, de uitslagen toch wel b»Vend wonden. Lastige bezoekers. De assistentie der politie is gisteravond ingeroepen door een caféhouder aan de Markt, waar een paar lastige bezoekers den kelluer hadden mishandeld en door allerlei baldadigheden een en ander vernielden. Weer twee zwervers. De politie te Utrocht heeft aldaar aange houden en naar hier overgebracht twee min derjarigen. J. H. C. en R. H. ten H. beiden thuisbehoorende te 's-Gravenhage. Door de goede zorgen van de Goudsche politie zyn beiden naar den Haag naar hun ouders overgebracht. Gemengde Zjangvereeniglng „Excelsior". Voor een vrijwel volle Kunstminzaai gaf de Gemengde Zangvereenigdng „Excelsior" Zaterdagavond een uitvoering onder leiding van haar directeur, den heer J. P. A. Kriek. Het koor voerde os. uit „Domine Salvum" van A. Giesen; we moeten het over het al gemeen afraden om vereeniginge», die daar toe te, ongeschoold zijn, in vreemde talen, en dit lied nog wel in het latijn, te laten zin gen; dit neemt niet weg, dat de uitspraak ons meeviel, en ook de vertolking van het lied zelf tot een goed einde werd gebracht. Van de verschillende andere nummertjes noemen we het door den directeur gecom poneerde „Ave Maria", een gevoelig getoon zet werkje, eenigszins in Mendelssohn-stijl, en „Middernacht" van J. P. J. Wierts welker laatste vertolking zelfs niet geheel van ver dienste ontbloot was. D« Rotterdamsohe Mammenzangvereeni- ging „Muziekstudie" verleende medewer king en zong o.a. „Hymne aan den vrede", van v. Nieufwenhoven en de Psalm" van A. B. W. Veihey welk laatste nummer o.f. het beste voldeed. Ds dirigent heeft met zijn Goudach koor vermoedelijk dapper gestudeerd. Zijn leiding is flink, doch nogal op effect berekend wat de forti en pianissimi betreft. Het publiek was zeer gul met bijvalsbe tuigingen en dus vermoedelijk met het ge- bodene ingenomen. Politie. Op eiken werkdag, des voormkidags t*x«- •chen 10 en 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeer de gevonden voorwerpen: 1 rpzeokrans; 1 reticule met inhoud; 1 huissleutel; 1 sleu tel. Voorts zijn te bevragen: 1 zakje inh. 1 portemonnaie bij W. v. d. Togt, Stoofsteeg I8i portemonnaie bij J. Bruiaisae, Bosch- Weg 32; 1 hamer bij T. Baas, Kattensingel 72; 1 rywieipomp by A. Lubke, Kaam 188; l kinderschoentje by Terwnitte, Kom ij n- ■teeg 20; 1 jekker bij C. Hey, Derde Kade 2; 1 portemonnaie b{j G. W. v. Mastrigt, Nieuwsteeg 9; 1 bril bij C. Schouten. Raam 120; 1 kinderschoentje bij v. d. Poel, Looierapoort 16; 1 geldzakje m. inhoud bij Hamerslag, KarnemeBtaloot 72; 1 zakmesje bij A. v. Leeuwen, v. Heusdenstraat 1; 1 portemonhaie bij T. v. Vliet, Zeugestraat 78; 1 rozenkrans in étui bij J. Scholten. Peperstraat 26; 1 armband bij C. Schouten, Peperstraat 28; 1 gonjezak bij M. C. de Heer, Groeneweg 52; 1 pak vet bij A. Stolk, Zwaansgat; 1 pet bij K. v. d. Loo, Bolwerk 2; 1 rozenkrans in étui bij P. M. Me Visser, Cronjéstraat 26; 1 damestasch by J. de Vrint, N. Haven 204; l geit bij J. K. Mou weer, St. Josephstraat 26; 1 hond by de Bey, Kanaalstraat 16; 1 centuur b\j C. Wahèey, Wyde Poort 18; 1 ring bij M. v. d. Eng, A. de Viechmarkt 18; 1 das by C. v. d. Post, Boomgaard straat 67; 1 ceintuur by A. v. d. Laan, Wilhelminastraat 64; 1 ceintuur by v. Eyk, Wialesteeg; 1 bont by J. Leer in 't Veld, Kgmynsteeg 19; 1 sjaal by A. Ruygrok, Spoorstraat 27; 1 kinder- portemonnaie by C. J. Bruynel, Gouwe 23; 1 muts by J. C. de Keizer, Heerestraat 161; 1 das bjj A. de Jong, Wbsthaven 16; 1 muts by W. v. d. Bijl, Vrouwesteeg 28. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 16 Nov. Ajitonius Aegidius Marie, z. v. A. W. M. Jaske en C. E. Bis schop, St. Anthonieatraat 16. 17 Nov. Hendrik, z. v. J. van der Kemp en H. A. Trimp, Lethmaetstraat 62; 18 Nov. Maria Anthonia, d. v. N. Bruyniks en M. A. Ves- seur., N. Haven 34. 19 Nov. Geertrui Ma ria, d. v. H. A-A. Bontekoe en H. H. M. van RaaU, N. Haven 234. OVERLEDEN: 15 Nov. G. van der Wal, 65 j. M. Sirre, 72 j. Agenda: 20 Nov. 8 uur. Volksuniversiteit Soc. de Ré unie. Sam Dresden. 20 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg Aller zielen". 21 Nov. 8^4 uur. Lokaal Tot Heil des Volks. Openb. Verg. Chr. Middenstandsvereen. 21 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing over met Marionettentheater voor de Goud sche H. B. S. Vereeniging. 22 Nov. 10 uur. Zaal Concordia. Vergade ring Kaasproduoenten. 22 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. 2e Lezing 6por de Ver. van Vrijzinnig hervorm den. 23 Nov. 8 uur. St Janskerk. De. G. Wisse uit Arnhem voor de noodlijdende Sak sische predikanten. 25 Nov. 10 u. vjn. Soc. de Réunie. Spreek beurt P. J. Cleyndert, arts, voor het comi té voor Arbeidersontwikkeling. 25 Nov. Soc. ,J>ns Genoegen". Biljartcon cours Ter Gouw's-Gravenhaagsche Bil jartclub. 26 Nov. R.JK. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg. Conferentie voor niet- Katholieken door Pater F. Hendriohs S. J. 26 Nov. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Alge meene Ledenvergadering. 26 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. le Nuts- avond. Spr. de heer M. van Lokhorst.. 27 Nov. 8)4 uur. St. Janskerk. Lezing Dr. F. J. Krop, pred. te Rotterdam. 30 Nov. 8 uur. Blauwe Kruis. Cursusverga dering Chr. Beetuurdersbond. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. DEE, Westhaven, is deze week tot en met Vrij dag 23 November, benevens den daarop volgenden nacht, geopend nd 8 uur des avonds (des nachts aUeen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. GOUDBRAK. Zondag 18 Nov. hield de Postduivenver- eeniging D© Witpen een onderlinge tentoon stelling in het café van den heer T. D. Both te Stolwykeruluis. 'De prijzen werden als volgt behaald: 4 Klasse I. Oude doffers: le T. D. Both Nurp 21 TT 67; 2e J. Baas N 1 22 2273; 3e A. W. Soet N 26 22 16789; 4e C. den Braber N 5 21 16485; 6e C. Loendersloot N 3 22 44267 6e H. J. Scholten N 27 21 11848; Z.E.V. G. A. A. Dqnker N 3 22 76688; E.V. T. D. Both N 50 191461. Klasse II. Oude duiven»' le L. v. niet N 3 22 24047; 2« C. v. Vliet N 3 22 24150; 3e T. D. Both N 8 22 44176; Z.E.V. G. A. A. Donker N 3 22 66768; E.V. H. Burger N 25 22 5408. Klasëe IH. Jonge doffers: le F. Donk N 3 23 89441; 2e L. de Bode N 3 23 89445; 3e A. W. Soet N 3 23 21801; 4e J. C. Hon- koop N 3 28 21860, 5e H. J. Scholten N 3 23 21821; 6e L. v. Vliet N 3 23 21915 7e W. Boom N 3 23 21881; 8e T. D. Both N 3 23 22109 9e P. Mudde N 1 23 44668. Klasse IV. Jonge duiven: le L. de Bode N 3 23 21941; 2e C. Loendersloot N 3 23 21937; 3e A. W. Soet N 3 23 21949 4e T. D. Both N 3 23 22116; 5e P. v. d. Linden N 9 23 21609; 6e J. Baas N 8 23 83525; 7e F. Donk N 8 23 89933; Z.E.V. A. de Groot N 3'23 21903; E.V. C. v. Vliet N 3 23 21954. Eereprijta geschonken door de PoBtduiven- vereenlglng D# Witpen werd gewonnen door T. D. Both met de schoonste der tentoon stelling ringn. Nurp 21 TT, 67. Eereprijs geschonken door den heer T. D. Both wend gewonnen door L. de Bode met de schoonste duif ringn. N 8 23 21941. 4 eereprijzen geschonken door den heer Jaap van Vliet werden gewonnen door de 4 eerste prijswinnaars. De keurmeesters, de heeren J. P. C. Boer en J. Jbngeneel komt alle lof toe voor hunne correcte keuring. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen Mej. A. Verveer, alhier. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. N. V. B. De standen voor de diverjr afdeelingen luiden ala volgt: Afideeling I. Feyenoord DFC 8 7 1 33—16 14 7 6 1 22— 8 13 'tGooi 10 6 2 3 18—24 12 VOC 7 3 1 8 14—19 7 HVY 8 2 3 3 1918 7 RCH 9 2 8 4 16—17 7 SW 9 8 8 6 10—14 7 Ajax 8 6 5 16—16 6 HFC 7 2 1 4 12—19 5 ZFC 7 1 6 9—19 2 Sparta Stormvogels Excelsior Haarlem UW Blauw-Wit HBS ASC Quick ODS Af deeling II. 4 2 7 8 3 2 3 3 4 1 2 4 8 2 2 2 2 1 1 18—6 10 27—7 14 10—10 9 20-20 21—18 10—10 16—17 14—18 18—17 831 Afdeeling III. Ensched. Boys 10 6 2 2 20—21 14 Enschede 8 6 2 1 21—11 12 Go Ahead 9 6 1 3 16—6 11 ZAC 9 3 4 2 16—10 10 UD 9 3 4 2 19—21 10 Quick 10 4 2 4 17—19 10 Heracles 10 2 6 3 9—12 9 Vitesse 9 2 4 8 14—16 8 Hengelo 9 2 2 6 6—12 6 Theole 9 2 7 7—16 2 NO AD Bredania Willem II Eindhoven WSIihelmina PSV MW Dosko NAC BW Alliance Be Quick Achilles Friesland Veendam Velccitas Alckles T-«euwarden Upright WW Frisia 4 Afdeeling IV. 6 4 2 7 8 4 6 5 7 7 6 9 3 8 1 8 4 5 2 1 6 2 1 9 1 Afdeeling V. 7 11—6 10 106 10 12-6 8 7—2 16-11 10—12 10—12 18—7 7—18 6 1 32—2 13 4 2 2 18—19 10 9 4 14 18—17 9 9 3 8 3 16—15 9 8 4—4 19—0 6 6 3 12 13—0 7 8 3 1 4 14—20 7 7 2 2 3 6—23 6 8 18 5 12—14 5 7 2 5 5—16 4 De 2e klasse B. is gisteren reeds door ons gepubliceerd. Reserve 2e klasse B. Feyenoord III 6 5 0 1 10 21—5 1.67 Neptunus II 5 4 0 1 8 157 1.60 Olympia II 5 3 117 13—8 1.40 V. O. C. III 5 2 0 3 4 4—18 0.80 Sparta III 6 2 0 4 4 14—l»d).67 S V. V. II 5 1 1 8 3 10—10 0.60 /ortuna II 4 0 0 4 0 6>15 Van de 4e klasse B is de stand aldus: ONA 5 4 0 1 8 14—6 1.60 Bodegraven 6 4 119 114 1.60 Fluks 6 18 15 7—8 1.— Maas 4 1 1 2 8 8—9 0.76 DRV 3 1 0 2 2 4—6 0.67 GfiV 5 1 1 8 3 6—11 0.60 Ooievaars 2 0 0 2 0 88 -. (Drudlooxe Dienst.) jjespreiungen van de Commissie voor Bultsnlaadsche Aangelegenheden. BERLIJN, 19 Nov. De commingle voor buitenlandsche aangelegenheden uit den Rijkadag heeft zich heden bezig gehou den met de Rijn- en. Roerquaeatie. De Rijksdagafgevaardigden uit de bezette gebieden namen aan de besprekingen deel. De Rykadagzitting van heden. BkERLUN, 20 Nóv. Naar verluidt zal de sociaiiat Willem Mdli heden in de Kyksdag het eerst spréken over de houding van den Rijkskanselier en den terugkeer van den Kroonprins. De afgevaardigde Herzt zal na mens de nationalisten het woord voeren. De Rijkskanselier zal, naar men verwacht, een zeer gewichtige verklaring afleggen. In po litieke kringen is men vol spanning welke politiek Stresemann zal voeren. Staking in SUexië. BERLIJN, 20 Nov. In het Neder-Sile- zische koiengebied zijn de mijnwerkera in staking gegaan. In verschillende plaatsen van Sileizië in het bijzonder te Neusatz hebben ernstige uitspattingen plaats gehad. De Beriynsche beurs Woensdag gesloten. BERLIJN, 20 Nov. De Berlijnsche Meurs zal wegens Beursvacantie Woens dag gesloten zijn. Amerikaanse he schoener gezonken. HAMBURG, 19 Nov. De Amerikaan- srhe vierrmast schoener Grace is in de mond van de Elbe gezonken. Gemeld wordt dat slechts twee leden der be manning werden gered. De spoorwegen in het Ruhrgebied. DUSSELDORF, 19 Nov. Alle spoor wegen in het Ruhrgebied zullen morgen in bedrijf worden gesteld, ook de lij nen tot nu toe nog door de Duitsche spoorwegen werden beheerd gullen morgen door de Fransch-Belgische regie in beheer worden gehomen. Inbeslagnemingen in het Ruhrgebied. DUSSELDORF, 19 Nov. Het afbre ken der onderhandelingen tussohen de 'Micum en de Duitsche industrieel en, heeft tot gevolg dat de bezettingsautori teiten alle vrijheid van handelen terug hebben gekregen. In verband hiermede wordt weder overgegaan tot het in be- slt gnemen van mijnen en industrieele producten. De Franschen bezetten he den zonder militaire hulp de mijn Erin, welke aan Stinnes behoort. De arbei ders hervatten Donderdag het werk. De Gezantenconferentie. PARIJS, 20 Nov. Geweld wordt dat in officieele Britsche kringen genoegen wordt genomen met de verkregen op. |o«*ing. Frankrijk zal afzonderlijk de Duitsche regeering mededeelen dat zit hrar troepen In het Rijnland tal bon- uci. zoolang er geen voldoening heelt verkregen. Veraer verluidt dat de geallieerden pnafhankeiijk vair de houding van JJ ui toch land een militaire controle in Duitschland zullen hervatten. Generaal Noiiitz zal de streken bepa len waar en de voorwaarden waarop de controle zal plaats vinden. De besluiten van den gesantenraad. PARIJS, 20 Nov. De ochtendbladen maken met voldoening melding van de gunstige wending, die de beraadslagingen van den Raad van Ambassadeurs gisteren genomen hebben in den sin van bet senden van een protestnota aan Duitschland inzake den te rugkeer van den Kroonprins, en betreffende de nieuwe maatregelen, die de geallieerden zullen nemen ten aanzien van de militaire contróle van Duitschland. Naar gemald wordt, zal de gesantenraad waarschijnlijk heden nog byeea komen. Deyrtnihe" over de Raad van Gezanten. LONDEN. 20 Nov. De Engelache bladen bespreken den toestand, geschapen door het bereiken van voorloopge overeenstemming In den Raad van Gezanten. D e Times is geneigd tot een weinig optimisme en er schijnt, zegt het bind, eeni ge wyziging te komen in de drastische voor stellen van de Franschen, tengevolge van de argumenten van de Britsche en Italiaansche ambassadeurs. Noodlanding van een Fokker. NOYON, 20 Nov. Het hedenmorgen om 10 tu. uit Parijs vertrokken Fokkertoestel moest wegens, een scheuring in da cylinder te ruim 11 uur naby Noyon een noodlanding maken. Dè bestuurder v. d. Hoop bleef het toestel meester en wist tonder ongevallen te lan den. De eenige passagier, de heer Corvey, hoofdredacteur van het Leven uit Amster dam bleef ongedeerd. Het incident te Leipsig. BRUSSEL, 19 Nov. De Belgische re- geormg heeft deu Belgischen gezaut te Berlijn opdracht gegeven nadere inlich tingen te verstrekken Omtrent het inci dent met de geallieerde officieren te Leipzig. f Fiunkryk's oorlogsschulden aan Amerika. LONDEN, 19 Nov. Eeen officieus tele gram uit Washington meldt dat aldaar verwacht wordt dat Frankrijk zich tot Amerika zal wenden om tot een rege ling te komen betreffende de betaling der oorlogsschulden. De Ooetmryksche schulden voor dm oorlog. WEENEN, 20 Nov. Te Weenen is aan gekomen de controleur van het Engel- Bche Rekeningsbureau Grey tot het houden van besprekingen over de re geling der schulden van voor den oor log. De kleine Entente. BELGRADO, 20 Nov. De regeeringen der kleine Entente hebben besloten dat de Ministers van Buitenlandsche Zaken van 10 tot 12 Januari a.a. te Belgrado zullen bijeenkomen. De verkiezingen in Bulgarije. SOFIA, 20 Nov. By de verkiezingen wer den gekozen 186 re geering scandida ten en 62 nationale liberalen, agrariërs en commu nisten. Eerste oefening dienstplichtigen. De Min. v. Oorlog heeft bepaald, dat by alle korpsen en wapens de eerste oefening van de dienstplichtigen der lichting 1924 on geacht de ploeg waartoe zy behoort en on geacht zy al dan niet na hun iniyving in oplyding zyn genomen, tot officier of tot on der-officier behoudens bysondere omstan digheden zonder onderbreking zal plaats hebben. In dienst stelling dienstplichtigen. Bepaald is, dat alle dienstplichtigen, wien uitstel van eerste oefening is verstrekt, zoo mogelijk in werkelyken dienst zullen moeten komen op den laatsten dag wan het tydvak van iniyving van de groep, waartoe zy be- hooren of geacht worden te behooren. Een verzoek aan Mr. Kooien. De Algemeene Pond van Meubelfabrikan ten in Nederland, gevestigd te Utrecht, heeft het volgende telegram aan Mr. Kooien De Alg. Bond van Meubelfabrieken, ge vestigd te Utrecht, verzoekt u by aanvaar ding opdracht der Koningin tot formatie van een Kabinet by keuze Minister van Arbeid in het byzonder rekening te houden met den eizch, welke door de zorgvolle om standigheden, waarin de geheel# industrie thans verkeert te dringender gesteld moet worden, dat dene hooge functionaris geheel op de hoogte te van ds praktijk van bet be drijfsleven. Frans Netecher. t Gisteravond is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer Frans Netecher. De overledene werd geboren 30 April 1864 te 's-Gravenhage, legds zich toe op de studie der letterkunde, terwyi hy «icji tevens be kwaamde als stenograaf. Als zoodsmg was hy ook werkzaam by dsn Gemeenteraad van Hjj wss medewerker vanaf de oprichting van de Nieuwe Gids. In 1892 werd hy hoofd redacteur van de Kampioen, welk redacteur schap hjj tot 1900 vervulde. In 1896 werd door hem opgericht de Hoilandsche Revue waarin hy o.a. uitvoerige bydragea gaf van bekende Nederlanders. Bijdragen' van zijn hand zyn verschenen in de Gide, de Nieuwe „Priatempe van Vincent van Gegh geveild. Op de heden ochtend gehouden vei ling van schilderijen bij Frederlk Mül- le*- werd het veelbesproken welk van Vincent van Gogh Printempe voor f 6500 eigendom van een Hollandsdien kunst liefhebber. DE MALVERSATIES OP TUINDORP VREEWIJK. TE ROTTERDAM. Hedenmiddag heelt de Rott. Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak, betreffende de malversatie# van het eerste Kotterdaawche Tuindorp Vreewijk. Achtereenvolgens wer den veroordeeld de 46-jarige A. J. v. W„ oud-inspecteur van den Gemeentetyken Woningdtenat tot 1 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De euch waa 1 jaar. De 39-jarige G. T„ oud-inkleur by de Gemeentewerken 2 maanden gevange nisstraf, etech was 6 maanden. Ten slotte de 51-jarige J. S„ ex-directeur van Vreewyk teS 3 jaar gevangenisstraf soet aftrek van preventief. Eiach was 2 Jaar. w iaakiLJkOEitbhiJN. 19 Nov. 20 Nov. Officieel. 11.62 11.61% 0.40 OM per biUioeu. per bUlioen. 14.17 iU.1% 12.06 1 46.66 46-20 0.0088% 44.46 70.86 88J6 2.70% Beriyn Parijs 'Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Uiristiania New-York 0.0088 46.60 70.— 38.66 2.66% Openingskoersen. NEW YORK, 20 Nov. Beriyn 26, Londen 434%, Parys 640, Brussel 460%, Italië 434%, Zwitserland 1742, Arasterdam 3772, Weenen 14%, Praag 291, Ohrtetiania 1462, Kopenhagen 1720, Stockholm 2664, Madrid 1806. Beurseverzicht van heden. De handel op de Effectenbeurs had van daag een flinke uitbreiding ondergaan en de tendens waz daarby aanmerkelijk verbeterd. Van de oliewaarden gaven Koninklijke groo te omzetten te aanschouwen en behaalden tevens een belangrijke koersavans. Ook Geconsolideerden waren verbeterd. Voor Suikeraandeelen was groote belangstelling en ook deze wisten zich in de koers te ver beteren, waarbij aandeelen Indische Cre- dietbanken naar boven werden getrokken. De oorzaak hiervoor moet worden gezocht in de opnieuw gestegen Amerikaanse he Sui kerprijzen en verdere afdoeningen door de Visp. Rubberfondsen waren kalm en niet veel veranderd. Het zakenverkeer in Tabak ken waz evenmin groot en hoewel de stem ming prijshoudend was, kwamen groots koersverschillen niet voor. Scheepvaarten hadden slechte geringe aandacht, doch wa ren overigens goed op peil. Op de Staats- fonduenmarkt waren Indische dollarleeain- gen lager, in verband met den sterk gedaal- den dollarkoers. De overige Ned. Stents- obligaties waren daarentegen vaster. Prolongatie 4—4% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 20 Nov. Hoogste stand 771,9 te Vestmmnoer. Laagste stand 741,6 te Memel. Meest matige Westen tot Noorden tot Noord-Oosten wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regen of bi len, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. door Dr. L. J. VAN HOLK PARSIFAL is een boek voor dezen tijd, het is een boek dat vooral voor Vryzinnig-Godsdienatigen een heertyk bezit moet zijn, omdat het materiaal bevat voor een dieper geesteiyk leven en het aangeeft hoe de moderne mensch zyn geestesffroei heeft te verstaan. Het ia een boek waardoor men geestelijk wordt opgebouwd Dit inneriyk sohoone en ulteriyk sierlijke boek ondervindt nu, enkele dagen na de verschyniag reeds een enorme belangstelling onder de Vrijzinnig- Pro test anten. Overal in den Boekhandel voorhanden. INOENAAID f 1.75. OEBONDEN 12 65 OUDE SINOEL 148 mm m LEIDEN

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2