nan Zoon icaat NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK. JUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 62"Jaargang No. 15395 Woensdag 21 November 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Kieken. ■G. De besluiten van den Gezantenraad. HET GELUK OER RIJKEN aanvrage ver- Gouda. ‘<us FEUILLETON. tens 100. »n of betaling lergie, neerslachtig- >e9tanden, hypochnn- n, moeten de nit- t gratis toezending mhem. 2589 15 ■N oorhout 102 n H 5667. diet van 1400 millioen goudxnark te willen toestaan, tot steun van de nieuwe Rente bank. A.-Q. ENHAGE 8185 78 iat, dat 1 Nov. ast, openen wij de inschrijving zei hij eindelijk, „ik zie al, aal je een dezer dagen in de kiem zult ko men In alles wil je je zin hebben.** En door een zijner vreemde uitbar stingen van piloaofie overvallen, voeg de hij er aan toe „Zoo werdt je ge boren, en zoo zal je tot je dood blij ven I” En hij, die in zijn handelingen met (hirnnen van zaken, in verschillende be sturen, met Forsytes van allerhande soort, met hen die geen Forsytes wa ren, altijd zijn zin had doorgezet, keek droevig naar dit met te temmen klein kind want hij voelde in haar die eigenschap, die hij boven alle andere onbewust bewonderde. „Weet je waar men over spreekt?’* zei hij langzaam. June kreeg een kleur „Ja neen, ik weet het ep Ik weet het niet het kan mij niet sche ien 1” en zij stampte met haar voet. „Ik geloof,” zeide de oude Jolyon, terwijl hij zijn oogen neersloeg, „dat je hem zoudt willen hebben, ai was hij dood Het duurde lang voordat hij weer sprak. „Maar wat het koopen van dit huis betreft je weet niet wat je zegt.” June zeide, dat zij het heel goed wist Zij wist, dat hij hel zou krijgen, indien hij het wilde hij had er slechts voor te geven wat het gekost had. (Wordt vervolgd.) deze concessies van groote pers worden jkt, opdat^niet Poln- t van den geest van ver zet tegen den buitenlandsohen drang, dien Off iced wordt uit Parijs bevestigd, dat de Duitsche regeering op 18 November j.l. 'op den Quai d’Orsay een mededeeling be treffende den ex-kroonprins heeft laten overhandigen. Hierin wordt er aan herin nerd, dat de ex-kroonprins een ex-erfge- naam van de Duitsche kroon, krachtens een acte, op 17 November 1918 gepasseerd, zon- e* eenig voorbehoud van alle rechten dp den Duitschen troon heeft afgezien, zoowel wat Pruisen als wat het Duitsche Rijk be treft .Deze verklaring is onafhankelijk van die welke de ex-keizer van z(jn kant heeft af gelegd. In dezelfde mededeeling wordt er op ge wezen, dat de Duitsche regeering den te- rugkeer van den ex-keizer niet zou toestaan. Trouwens, laatstgenoemde heeft geenerlei verzoek in dezen geest gedaan. De tekst van de Duitsche nota zal waar schijnlijk heden worden gepubliceerd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. servatieven, liberalen en arbeiders, worden geheel in beslag genomen met het vervullen van spreekbeurten. In vele districten, waar men verwacht dat het zal spannen, treden eerste klasse sprekers op. Vandaag opende Asquith zijn campagne in Schotland "met een rede te Paisley, zijn eigen district. Sir Robert Home zal de partij der conserva tieven te Glasgow aanvoeren. Lloyd George, wiens zetel in Carnarvon veilig wordt ge acht, heeft de handen vr(| om zyn diensten te geven daar waar ze noodlg zijn. Ohurchil vertrok uit Ixmden om in West-Leicester een campagne te beginnen, waar men een scherpen strijd verwacht; doch hij zal ook in staat zijn, andere candidaten te helpen. Ramsay MacDonald, de arbeideralekler, be gon vandaag een tocht per automobiel door de landbouwdistricten van West-Engeland en de mijndistricten van Zuid-Wales. Het gebied, waar de partijen hun grootste kracht inspannen, is lancashire, waar de liberalen hopen profijt te trekken van de omstandig heid dat dit district uit traditie den vrij handel omhelst en zetels aan de conserva tieven te ontrukken. Te Londen, waar om 62 zetels wordt gestreden, zetten de libera len «eveneens hun beste beentje voor. Een groot leger huisbezoekers concentreert zijn actie in het bizonder op de huisvrouwen. Het geluk geeft niets cadeau, het leent slechts op rente. Volgens een bericht uit Essen zullen de onderhandelingen met de industrieelen op verzoek van de Franschen morgen opnieuw wo ixl en hervat. De Industrieelen, die vrees koesterden dat hun een valstrik wondt gespannen, hebben geantwoord slechts onder vrijgeleide het bezette gebied weer te willen betreden. Naar verluidt hebben de Franschen nu met de papierhiaric letterlijk niets meer te beginnen is, zekere concessies gedaan inzake circulatie van de Rentemark. In het Rijksdepartementvan Aibeid is men tot betere gedachten gekomen en over eengekomen dat het niet aangaat de werke- loozen geheel aan hun 'lot over te laten. De gemeenten in het bezette gebied zullen in staat worden gesteld de werkloozenonder- steuning naar omstandigheden geheel of ge deeltelijk in levensmiddelen te verstrekken. Men wil op deze wijze een beter gebruik der ter beschikking staande geldmiddelen verkrijgen en voor allee vermijden, dat de gelden door de Franschen nog verder in be slag worden genomen. Voorts is men aan het Departement van Financiën tot overeenstemming gekomen over de betaling der salarissen. De regeering verklaarde zich in beginsel vóór de betaling in goud en stelde voor het Rijk daartoe te verdeelen in drie zones: ocst, midden en west. Voor de eerste telt zij een uurloon van 20, voor de middelste, waarin ook Berlijn ligt, van 24 en voor de westelijke zone van 27 goudpfennige voor. De vak/ereenigingen hebben aanzienlijk hooger eischen gesteld, «toch men verwacht niettemin spoedige overeenstemming. Minister Jasper heeft’ in de Belgische Ka mer gisteren uitdrukkelijk verklaard dat de Belgische regeering nooit een welwillende houding tegenover de separatisten heeft voorgeschreven. y H\j becritiseerde den terugkeer van den Kroonprins en de houding van de Duitsche regeering, die niet geaarzeld heeft, hulde te brengen aan dezen oud-strijder uit den wereldoorlog, welke zijn vader ontketende en die zooveel tranen en bloed heeft doen vloeien. Iedereen in Duitachland houdt zijn mond, aldus vervolgde de minister, omdat de terugkeer beantwoordt aan den wensch van allen. Dat is het treffend bewijs van de wraaklust der Duitschers. Jaspar hield zich vervolgens bezig met de benoeming van de deskundigen en de onder handelingen tusschen Groot-Britt^nnië, de Vereenigde Staten en Frankrijk, waarbij hij den nadruk legde op de onophoudelijke po gingen van België tot het bewaren" van de West-Europeesche Entente. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Nog geen goedkeuring uit Engeland ontvangen. Een mislukte Rijksdag- zitting. Een crediet aan Duitachland? Nieuwe onderhandelingen met de industrieelen. De ondersteuning der werkeloozen. De betaling der salarissen in goudmarken. Minister Jaspar aan het woord. De verkiezingen in Engeland. iederen dag in het Ruhrgebied neemt. Het is jammer dat de geallieerden daaraan niet willen meedoen, naar Frankrijk heeft er voor het oogenblik volkomen genoeg aan. gesloten, want nu zijn zoon een „man van bezit” werd, dacht hij daar niet meer zou min over als vroeger. „En wat je je stiefmoeder betreft zeide hij, het woord met ©enige moeite uitsprekend, „ik noem haar een beschaafde vrouw iets als een me vrouw Gummtdge, maar die veel van Jo houdt. En de kinderen,” herhaalde hij,— en jdeze zin klonk als muziek door al zijn plechtige zelfrechtvaardi ging „zijn lieve, kleine schepseltjes! June wist niet dat deze woorden slechts weergaven zijn teedere liefde voor kleine kinderen, voor de jeugdi gen en zwakken, die in het verleden hem zijn zoon had doen verlaten voor haar zwakke, kleine persoontje en nu, terwijl de cirkelgang voortrolde, hem van haar wegnam. Maar hij begon ongerust te worden over haar stilzwijgen en vroeg onge duldig „Nu, wat zeg je ervan June gleed op haar knieën, en begon nu. op haar beurt, haar verhaal. Zij verwachtte dat alles schitterend zou gaan, zij zag in het geheel geen moei lijkheid, en Jj gaf er niets om, wat de menschen dachten. De oude Jolyon schoof heen en weer op zijn stoel. Hm I de menschen zouden du» denken Hij had gemeend dat, na al deze jaren, zij het niet zouden doen! N«i. hij kon het niet helpen Intusschen kon hij de wijze, waarop zijn klein dochter dit uitte, niet goedkeuren zij moest om het oordeel der menschen ga ven De Rjjkadagzitting die reeds dagen te vo ren was aangekondigd en waar de Rijkskan- selier een politieke rede zou uitspreken, is geheel mislukt. De „groote dag” die werd verwacht, is op niets uitgeloopen. Het begon reeds met een scherpe critiek van den soc.-dem. woord voerder Welt, die blijkbaar <len Rijkskanse- lier zeer ontstemde. Voor de Deutsch Naitio nalen sprak de afgevaardigde Hergt, en daarop kwam de communist Remmele aan het woord, die zich alleen over het feit dat in den Rijksdag steeds crimineele politie aanwezig is, zoo opwondt, dat de President van den Rijksdag het geduld verloor en den schreeuwenden communist verzocht de zaal te verlaten. Toen dit geweigerd werd, werd de Rijksdag verdaagd. ,Na heropening begon het opnieuw en het geschreeuw was van dien aard dat de Rijks- dagzitting werd verdaagd tot Donderdag, een enkele man dus die alle plannen in de war stuurde. Had Stresemann ook maar kunnen ver moeden dat dit het verloop van de zitting zou zijn geweest, dan had hij venxi°®delük niet opgegeven het plan om naar Amster dam te gaan, waar een conferentie werd gehouden omtrent een credietverleenmg aan Duitschland. Deze credietverleening zou worden voorbereid door Amerikaansche, En- gelsche en Nederlandsche firma’s. Het con sortium datzich voor dit doel heeft ge vormd, zou het voornemen hebben een cre- Het valt niet te ontkennen dat Frankrijk bij de onderhandelingen in de Gezantencon ferentie veel heeft toegegeven om de sa menwerking met de geallieerden, speciaal met Engeland, niet op te offeren. De tekst, waarover men het dan ook nagenoeg eens is (de definitieve toestemming der Engelsche Regeering is nog wel niet geko men), komt vrijwel overeen met hetgeen wij gisteren reeds meldden en houdt, wat den Kroonprins betreft in, dat niet langer uit zetting of uitlevering zal warden gevraagd, maar dat de Duitsche regeering slechts zal worden gewezen op haar verantwoordelijk heid in dezen. Betreffende de controle zegt de tekst dat de hervatting daarvan op een bepaalden datum‘zal worden ter kennis ge bracht en dat die voortaan zal plaats heb ben dóór waar generaal Nollet het ge- wenscht acht, waarbij dan rekening wordt gehouden met diens diplomatieke qualiteit. Van sancties is voorshands geen sprake, maar de Fransche opvatting dienaangaande komt het best uit in de'gisteren door Cam- bon uitgesproken zin: De Fransche regee- ring weet zeer goed, dat zij zich niet in de plaats stellen kan van de geallieerden om het verdrag van Versailles te doen uitvoe ren, maar er is geen macht ter wereld, die haar eventueel verhinderen kan zoodanige maatregelen te nemen als de zorg voor Frankrijks eigen veiligheid noodzakelijk maken mocht. Natuurlijk moeten Fransche zijde in de i toegelicht en vergoeilyl caré zelf last krijgt hy de laatste dagen weer zoo krachtig op geroepen heeft. Daarom wordt vyklaard, dat inzake den kroonprins de toestand ver anderd is door een nieuwe demarche der Duitsche regeering, waarin gepreciseerd Is dat de kroonprins op 1 December 1918 van al zijn rechten op den Duitschen troon af stand gedaan heeft en heeft verklaard dat er nooit permissie zou worden gegeven aan Wilhelm om terug te komen. Men kan dit dus voorloopig op zijn beloop laten en vol staan met de Duitsche regeering haar ver antwoordelijkheid nog eens uitdrukkelijk voor' te houden. Inzake de militaire controle waarbij de Engelsche regeering niets wilde weten van sancties, die de in Duitchland heerschende wanorde naar haar meen in g nog slechts zou kunnen vermeerderen, wordt gezegd dat Frankrijk er, nooit aan gedacht heeft in de tegenwoordige omstandigheden nieuwe militaire of territoriale sancties te nemen en dat wat de economische sancties betreft, Frankrijk die om zoo te zeggen (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mavr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. 112) - Toen, te midden van zijn ernstige nu ar vrij doorzichtige verklaring van veranderde politiek, schitterden zijn oogen. „Dit zal de zwakke zenuwen van l’im^thy verbazen, deze mooie vent zal ‘«r het noodige over te zeggen hebben, of ik laat me hangen I” Ju^e had nog niets gezegd. Daar, op den arm van zijn stoel, met haar hoofd boven hem, was haar gelaat onzicht baar Maar daar voelde hij haar warme *wig tegen de zijne, en wist in elk ge val dat er niets verontrustends was in haar houding tegenover zijn mededee ling. Hij begon moed te vatten. „Je lijkt op te vader”, zeide hij, „een beminnelijke kerel I Hij was niet heel energiek, maar gemakkelijk in den om gang. Je zult zien dat hij artistiek is.” En de oude Jolyon dacht aan het do zijn waterverf-teekeningen, die hij alle In zijn slaapkamer zorgvuldig had weg- BUFTENLANDSCH NIEUWS. DÜTTSCHLAND. llqksbankprtMident Haveustem. t De president der Duitsche (Rijksbank dr. Havenstein, is op öti-jarigen leeftijd plotseling overleden. Havenstein is eenigen tijd geledeu ernstig ziek geweest aan de griep. Van zijn verlof voor herstel moest hij ech ter om belangrijke aangelegenheden naar Berlijn terugkeeren. Plotseling echter deed zich een hart zwakte voor, nog een gevolg van de griep, die zoozeer toenam, dat Haven- steii> om vier uur iu den morgen over leed Als zijn opvolger wordt genoemd de det tegenwoordige rijksvaluta-commissa- ris dr. Schacht. BELGIE. Het vrouwenkiesrecht. Naar uit Brussel wordt gemeldi ligt het in de bedoeling van een paar Ka tholieke parlementsleden, om binnen af- zienbaren tijd een wetsvoorstel in te dienen voor het verleenen van stem recht aan de vrouwen. ENGELAND. De Britsche fascisten. De. Britsche fascisten die zich in plaats van met een zwart hemd, verge- .noegen met een zwart insigne met een groote witte F er op - hebben dezer dagen een vlugschrift verspreid waarin zij er op wijzen, dat hun beweging een zuiver vaderlandslievende is voor de (10IDSCHE COURANT. Toch zei hij niets, zijn gevoelens wa ren te gemengd, te onlogisch voor woerden. Neen vervolgde June zij gaf er niel om wat ging het den menschen aan? Er was slechts één ding en, daar zij liefkoozend haar wang tegen zijn knie drukte, begreep de oude .»o- lyon dadelijk, dat hetgeen zij té zeggen had. geen kleinigheid was Indien hij oen huis op het land ging koopen, zou hij dan niet om haar plezier te doen dal mooie huis van Soames, te Robin Hill, willen nemen Het was gereed, het was volmaakt, en niemand zou er nu wonen zij zouden allen er zoo ge lukkig zijn I De oude Jolyon was dadelijk op zijn hc.ede. Ging de „man van bezit” dan niet in zijn nieuwe huis wonen Hij doelde tegenwoordig nooit op Soames dan onder dien titel. Neen zei June dat ging hij niet zij wist het I Hoe wist zij dat Zij kon het hem niet zeggen, maar ze wist het. Ze wist het bijna zeker. Het wa‘- meer dan onwaarschijnlijk de omstandigheden waren veranderd 1 De woorden van Irene klonken haar nog in de ooren „Ik heb Soames verlaten! waar zou ik heengaan Maar zij be. wtarde het stilzwijgen. Indien haar grootvader het «lechts wilde koopen, en dien ellendige^ eirch, die Phil nooit gesteld had moeten wor den, wilde regelen 1 Het zou voor ieder het allerbeste wezen, en alles alle* De verkiezingscampagne in Engeland is thans in vollen gang. De op den vóórgrond tredende leden van de drie partijen, de con- zou terecht kunnen komen I En June drukte een hartelijk en op zijn voorhoofd. Maar de oude Jolyon maakte zich vrij van haar liefkoozing, en zijn gelaat kieeg een kritische uitdrukking, die er altijd op kwam, als hij zaken deed. Hij vroeg, wat zij bedoelde Er scheen iets achter te steken. Had zij Bosinney ge zien June antwoordde „Neeu, maar ik beu op zijn kamers geweest.” „Op zijp kamers geweest Wie bracht je daar June keek hem strak aan. „Ik ging alleen hij heeft dat proces verloren het kan me niet scheien of dil gepast is of niet. Ik wemsch hem te helpen en ik zal hem helpen.” De oude Jolyon vroeg verder „Heb je hem gezien Zijn blik scheen recht door de oogen van het meisje in haar ziel te boren. June antwoordde weer „Neen, hij w as er niet. Ik wachtte, maar hij kwam niet De oude Jolyon toonde, dat het hem verlichtte, dit te hooren. Zij was opge- staar en keek op hem neer. Zij stond door zoo slank, eo licht, en jong, maar in vastberaden houding en verontrust, geirgerd als hij was, kon hij dien vas ten blik niet door het fronsen zijner wenkbrauwen doen verdwijnen. Het gevoel tê zijn verslagen, overmeesterde hem de teugels uit de handen te heb ben laten glippen, oud en vermoeid te zijn. bescherming van den Koning en het rijk. „Wij zijn geen onderneming van vechtersbazen, zeggen zij, noch een Ku Kiux Klan, noch ©enige vorm van ter- Irorisme on zelfs geen „klasseibcweging Hun Mussolini is lord Garvagh. 1TAU& Hel Spaansche koningspaar te Rome. De koning en de koningin van Spuuje zijn in Rome uuugekomen en werden ohivMUgeu door don koning en de ku- iinigin vau Italië en een groot aantal iiooge autoriteiten. De ontvangst door de bevolking was zeer hartehjK. Zeer kort na aankomst weru een be zoek gebracht aan het Spuunsche ge- zanttcnap, alwaar auto's van het Vati- ctiuu gereed stonden om hot Spaansche Kuuiiigspaaj naar het pauselijk puluier te brengen, waar zij terstond door derf* paus werden ontvangen. Het bezoek van koning Alfons aan den paus had niet hel karakter van een particulier bezoek, doch vau de hulde van een geheel katholiek volk aan den prus, zoo schrijt de corr. van de Tel. Eeu verdere bijzondere omstandig- hi id was nog, dat sinds het jaar 1870 geen katholiek vorst op deze wijze zijn opwachting maakte bij den paus. De hoogwaardigheidbekleeders, in hun historische gewaden, ontvingen de hoege gasten aan den ingang van de troonzaal, alwaar de paus op zijn troon wat-* gezeten. De koning knielde driemaal voor den paus en kuste hem de hunden en de voeten. De koningin kusten den bis schopsring van den paus en ook do Spaansche minister-president, Primö de Rivera, bracht zijn hulde. Nadat de koning zijn gevolg had vood* gttleld, hield hij een korte toespraak, waarop de paus het gezelschap uitnoo- digde nem naar zijn particulier audién- tit-vertrek te volgen, waar hij hun waardevolle geschenken, o.a. mozaïe ken, liet aanbieden. Later bracht de koning een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Cas- pt rri, die de hooge gasten door de Sint Pieterskerk leidde. Hierna brachten de auto’s van het Vaticaan het koningspaar naar het ge zantschap terug, waarop de koning en de koningin met de gala-karos van het Quirinaal naar het paleis werden ge bracht. Om halfnogen werd oen gala-maaitijd in het koninklijk paleis gehouden, waar bij de officieel© redevoeringen werden uitgesproken. Een Italiaansche miaaie in Roemenië aangevallen. Hel „Journal” verneemt uit Turijn, d'it, volgens berichten, te Fiume ont vangen, de Italiaansche olficiorsmissie

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1