JURCENS' „VOOR ALLE .STAMDEN" OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN Bouwmeester Solness Eduard Verkade LAATSTE BERICHTEN. Beurs'van Amsterdam. WILLEM UIEL !U ZBTPIER, in Roemenië door bandieten aou zijn aangevallen en van alles beroofd. De officiersmissie stelde een onder zoek in naar de soldaten, die geduren de den oorlog waren gevangen geno- #meu en over het gebied verspreid wa ren Twee der officieren, onder wie de voormalige burgemeester van Fiume, Gigante, werden gewond. BINNENLAND. lilt de textielnijverheid. Naar het Volk verneemt, is gisteren op uitnoodiging van den heer Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, een bespreking gehouden tusschen de par tijen in het conflict in de textielindustrie S. I. Norden. t In den ouderdom van 49 jaar is te Amsterdam overleden de heer S. I. Nor den, directeur van de vereeniging „De Joodsche Invalide" aldaar. Mr. C. J. A. Bichon v. IJsselmonde. t Het oud-Kamerlid mr. C. J. A. Bichon ban IJsselmonde is overleden in den ouderdom van 68 jaar. Een gift van H. M. de Koningin. De Koningin heeft een belangrijke gift geschonken voor het kinderhuis Bethanië te Dieren, waar een groep Nederlandsche kinderen uit het Roer gebied wordt verpleegd, en voorts een gift aan het comité tot uitzending van Nederlandsche kinderen in het Roerge bied. GEMENGDE BERICHTEN. Een raadslid omgekocht? Naar aanleiding van geruchten, die in de pers de ronde doen omtrent een geval van omkooping van een raadslid te Kedichem door een candidaat voor het hoofdschap der openbare school al daar, meldt men ons dat de Inspecteur van het Onderwijs vermoeden had dat een benoeming, (de derde op de voor dracht was benoemd) niet zuiver in zijn werk was gegaan. Hij stelde daarop een onderzoek in, waarbij blefck dat een raadslid aan meer dan een sollici tant zijn stem had aangeboden, en dat een der sollicitanten daarop was inge gaan, en volgens zijn verklaring aan gemeld raadslid een bedrag van hon derd gulden had ter hand gesteld, Daar op was de sollicitant inderdaad be noemd. Het schijnt dat het raadslid tot de ig- nobele transactie het initiatief heeft ge nomen hij was daartoe den sollicitant in zijn woonplaats komen opzoeken. Een andere sollicitant had geweigerd op de zaak in te gaan, doch de nu be noemde was te zwak gebleken om aan de verleiding weerstand te bieden. De zaak zal /voor de 's-Hertogenbossche rechtbank worden behandeld. Door een auto aangereden. Mej. F., die Donderdagavond j.l. te 's-Gravenhage door een auto was aan gereden. doordat een paar groentekoop lieden, die met een handkar reden, links den hoek van de Weimarstraat omsloegen, en met ernstige fracturen in het ziekenhuis was opgenomen, is gisteren aldaar overleden. „Te huur". Aan de door den ex-kroonprins ver laten voormalige pastorie te Oosterland prijkt thans het bordje „te huur." RECHTZAKEN. Brandstichting in de Kieiwegstraat te Gouda. Voor de Kotterd. Rechtoank had zich gisteren te verantwoorden F. F. J. D., ie Gouda, wien ten iaste was gelegd, dat hij op 8 Juli brand had gesticht op de bovenverdieping van het pand Klei- wegstraat hij zou o.p den vloer uier verdieping papier hebben gelegd uat gedrenkt hebben in petroleum en het papier toen in brand hebben ge stoken. De bovenverdieping en de zol- dei waren uitgebrand door den brand was gemeen gevaar voor goederen te duchten geweest. Beklaagde ontkende. Hij was den lieden dag thuis geweest en alleen even uitgeweest om een glas bier te drinken. In hetzelfde huis woonde Tipp- niann, maar deze was des morgens te 10 uur de stad uitgegaan. Men had ook dp het politiebureau pan beklaagde in petroleqm ge drenkte voorwerpen getoond, hij had er zich suf op gedacht, waar die van daan konden komen, maar was er niet achter gekomen. Wel had er een pan netje met vet in de keuken te vuur ge staan. Als eerste getuige werd gehoord d8 deskundige dr. W. „van Rijn, die twee verzegelde groote metalen bussen ter onderzoek heeft gehad, waarin eenige voorwerpen waren geborgen, die in pe- trcleum waren gedrenkt. Ook eenige dooi vuur gehavende kranten kwamen •er uit en een fleschje, waarin zich ben zine bevonden had. De verdediger, mr. G. de Grooth, vroeg deskundige, of het waarschijnlijk was, dat na zoo'n brand nog stukkon van. kranten zouden zijn te voorschijn gekomen. Getuige achtte dat zeer goed moge lijk Hij heeft geen heele kranten ge vonden, maar met moeite een gehavend stukje opgediept, de rest was verteerd door het vuur. i'e adj.-inspecteur-rechercheur vau politie A. J. Roos is bij den brand ge komen, toen de bovenverdieping reeds in lichte laaie stond. Hij is de trap op gegaan en heeft in 't midden van het huis, in de alkoofkamer een vuurzee «waargenomen. In de keuken waren geen vlammen te bespeuren. Hij heeft den volgenden dag in den alkoofkamer een aantal kranten in beslag genomen die vol petroleum zaten. Verder heeft de inspecteur een leege bus gevonden, waarin blijkbaar petroleum had geze ten De kranten hadden den vorigen avond volgens getuige verklaringen be ueden gelegen in den winkel van hee- ron mode artikelen, die in het huis, Kleiwegstraat 6a is gevestigd. Verdediger Was het petroleum blik fek Getuige Bij eerste waarneming heb ik geen gaatje gezien, den tweeden keer wel. De president Kon de petroleum, lie u gevonden hebt niet uit het gaatje in de bus zijn geloopen Getuige acht dit onmogelijk. Hij ver leende de bus, die echter ook in brand heeft gestaan en waarvan het bovenge deelte alg eemolten was. De agent van politie TJoustra heeft des avonds van den 8en Juli de deur .au het huis gesloten gevonden van het pand Kleiwegstraat 6a. Zoover hij ver klaren kan is er na den brand niemand meer in het huis geweest. Getuige G. A. Tippmann heeft bij beklaagde ingewoond. Deze getuige gaf een beschrijving van de inrichting der woning. In de alkoof stond een volle kan petroleum naast den waschbak. In zijn kamer lagen geen kranten, die la- beneden in de werkplaats. Getuige is 's morgens kwart voor 11 uitgegaan, alles was toen nog in orde. 's Zater dags voor de brand, die op Zondag plaats had, lagen de kranten nog bene den. Getuige .s 's Zondagsavonds laat thuisgekomen en beklaagde heeft hem van den, trein afgehaald. Beklaagde klaagde er over, dat het zoo warm was en had hem zijn hand laten voelen, die >.oo transpireerde. Hij stelde ook voor naar een café te gaan, omdat hij ge- i'ioord had, dat er brand was en het zou wel weer „onzin" zijh. Het O. M.: Heeft voor den brand be klaagde u al niet eens gezegd, dat hij al eens verdacht is geweest van brand- tichting Getuige Ja, al 25 jaren geleden zou dal gebeurd zijn. Hij heeft ook al eens een voorstel gedaan om een gefingeer- den inbraak in elkaar te zetten. We hadden ook van te voren afgesproken op 6 Juli samen naar ^Rotterdam/ te gaan maar op den morgen van den 8sten zei- de beklaagde plotseling, dat hij niet ging. Getuige juffrouw A. v. Os was bang, dat haar woning, staande naast die van beklaagde, mede in brand zou geraken. Do brand was niet in de keuken ge weest. Getuige J. H. Verkerk heeft om ruim half tien beklaagde uit zijn deur zien komen. Tegen tien uur heeft hij hem weer zien thuis komen, maar met meer uit zien gaan. Om ruim kwart over tien ongeveer had getuige's dochter den brand ontdekt. Het brandde „kolos saal". Getuige juffrouw F. J. Verkerk heeft de vlammen boven in het huis zien uit- sloan. Getuigo C. Verhoef heeft beklaagde uit zien gaan en weer terugkomen 's avonds 8 Juli. Ook zij meende, dat er gc\aar voor de belendende panden heeft bestaan. Getuige M. Mallon zegt politieke be zweren tegen den eed te hebben, maar vindt het ook goed als hij zeggen moet godsdienstige bezwaren te hebben. Ge tuigt heeft om kwart over 10 beklaagde zien gaan in de richting van het stati on Even daarna hoorde getuige, dat er brand was. Getuige C. C. Wiezer heeft ook be klaagde om kwart over tien ontmoet. Ook hij zag even daarna rook uit het pand aan de Kleiwegstraat komen. Getuige H. C. Kooiman leverde p*. troleum aan beklaagde in bussen van 4 L. Het kan best zijn, dat hij, op 6 Juli zoo'n bus geleverd heeft, hij bracht or Dinsdags en Vrijdags een bus. Getuige A. C. Plomp had goederen in het pand Kleiwegstraat 6 verzekerd len name van mevrouw de wed. ten Bosch, op beurspolis. Het geheel had volgens de opgave van beklaagde en getuige een waarde van f 3775 gehad. Getuige a décharge mevr. ten Bosch achtte beklaagde niet tot brandstichting in staat. Hij had er ook geen enkel be lang bij de zaak was verkocht. Zij zelf had er dus niets meer mee te ma liën maar wel heeft ze de assurantie penningen gereclameerd. Over den ver- iu op der zaak liep eigenlijk nog een proces. Verdediger vraagt of getuige Tipp mann niet leugenachtig is Getuige Ze hebben allebei wel eens iels gezegd, dat niet waar was, Tipp mann en beklaagde. Het O. M. tot beklaagde U hebt eou fabriek in Rotterdam gehad en daarin zou uw compagnon u bedro gen hebben. Mevrouw ten Bosch heeft u al dikwijls geholpen Beklaagde Ik heb een paar duizend gulden vanhaar geleend maar altijd mijn schulden betaald. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat 'bij brandstichting, als de beklaagde ontkent, het bewijs altijd moeilijk te leveren is. Daarom heeft spreker door Tippmann dat verhaal omtrenit de brand stichting van 25 jaar nog eens laten verbalen. Beklaagde heeft toen steeds ontkend, maar dit systeem, dat hïj nu ook weer toepast, zal hem ditmaal niet zooveel helpen. Dat de brand in het pand Kleiwegstraat 6 is gesticht, daar aan is geen twijfel. Dat het pannetje met vet den brand zou hebben veroor zaakt, is wel uitgesloten. Verschillénde getuigen hebben den brand midden in 't huis gezien en aan den voorkant zien uitslaan. Beklaagde is den heelen dag thuis geweest en heeft in den loop van den dag gelegenheid genoeg gehad de zack en scène te zetten. Even over tien uur is beklaagde uitgegaan, 't Staat dus vast, dat beklaagde op het moment van het uitbreken van den brand het huis heeft moeten verlaten. Een ander kan den brand niet hebben gesticht. Het eenige punt, dat moeilijkheid op levert is het belang, dat beklaagde bij den brand zou hebben gehad. Vaststaat dat de winkel beneden, de pettenzaak, was gesloten. Die zaak was verkocht en daarover liep een proces. Uit die zaak had beklaagde dus geen inkom sten meer. Hij verdiende slechts een f 3(1 met het maken van petten. Aan getuige Tippmann heeft hij zelfs voor gesteld petten uit de zaak te nemen en te verkoopen, voorgevende dat ze ge- stelen waren. Door den brand zou het proces van do baan zijn geweest. Diep ongelukkig had beklaagde zich dan weer tot zijn ■weldoenster kunnen wenden, en die zou hem, zoo als ze reeds zoo dikwijls gedaan had, wel weer geholpen heb ben. Daarop speculeerde beklaègde. Er zijn voorts noc eenige bijkomstige om standigheden, die op beklaagdee schuld wijzen, b.v. zijn thuisblijven op 8 Juli en niet meegaan met Tippmann naar Rotterdam'zijn verhaal ontrent een Uund 's avonds, toen hij Tippmann had afgehaald. En dan ten slotte zijn uitla ting Het zal toch niet bij ons zijn? Alles bijeen genjinen acht spreker het bewijs geleverd. Beklaagde is eenige mu.len veroordeeld en ook eenige malen verdacht. Er is een onderzoek naar zijn geestvermogen ingesteld, inderdaad is geileken, dat de deskundigen hem niet ten volle toerekenbaar achten, maar opgeborgen dient een gévaarlijk indivi du als deze man is, te worden. Hij 'lioort thuis in de bijzondere strafgevan genis. En moet voor geruimen tijd wor den verwijderd uit de maatschappij. Eisch 3 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. de Grooth, noemde deze zaak een der merkwaar digste, die hij in zijn loopbaan ontmoet heeft, geklaagde heeft ook zijn verde diger gezegd, den brand niet te hebben gesticht. En toen pleiter vroeg „wie dan wel?" antwoordde beklaagde; „Dat moet de officier maar bewijzen". Yerder was hij niet te brengen. De subsidiaire ten laste legging „dat be- klsrgde althans den brand zou hetoben vei ooraaiakt" wil pleiter uitschakelen. Uit de termen, waarin de dagvaarding is vervat, concludeert pleiter, dat er ook bij het 0. M.' eenigen twijfel heeft bestaan. Duister is voor pleiter daarbij het belang dat beklaagde bij brandstich ting zou hebben gehad. De goederen* waren niet te hoog verzekerd en ook niet beklaagdee eigendom. Nu zegt het 0 M. wel, dat mevrouw ten Bosch be klaagde wel weer helpen zou, als ze de asnurantiepenningen iq handen had. Maar gaat deze bewering wel op? Was beklaagde zoo geraffineerd, als het 0. M. beweert, waarom zou hij dan niet een beter belang voor zich zelf gecfe- eerd hebben Twijfelachtig vindt mr. De Grooth hel ook, dat in een vuurgloed als de politie-inspecteur heeft gezien, kranten niet verteerd zouden zijn. Pleiter vindt, da' het 0. M. te ver gaat met in zijn repuisitoir te wijzen op de buren, dat beklaagde verdacht werd. De verminderde toerekeningsvatbaar heid van beklaagde zal zeker, zoo be sluit spreker, in aanmerking moeten worden genomen. Beklaagde hield een uitvoerige rede voering, waarin hij betoogde, dat hij tqerekenbaar was en dat getuige Tipp mann hem beklad heeft. Hij weet van den brand niets af. Uitspraak 4 December. (N. R. Crt.) De malversaties op het Tuindorp Vreewijk te Rotterdam. Gistermiddag heeft de Rotterdamsche Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak, betreffende de malversaties van het eerste Rotterdamsche Tuindorp Vree wijk Achtereenvolgens werden veroor deeld de 45-jarige A. J. v. W., oud- inspecteur van den Gemeentelijken Wo- ningdienst tot 7 maanden ^gevangenis straf met aftrek van pWetïtief. De eisch was 1 jaar. De 89-jarige G. T., oud-ingenieur bij de Gemeentewerken 2 mnanden gevangenisstraf, eisch was 6 maanden. Ten slotte de 51-jarige J. S„ ex-di recteur van Vreewijk tot 8 jaar gevsn- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN LANTA genisstraf met aftrek van preventief. Eisch was 2 jaar. (Reeds in een gedeelte van onze op laag opgenomen). STADSNIEUWS. GOUDA, 21 November 1923. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal in openbare vergadering bijeenkomen op Vrijdag 23 No vember 1923, des namiddags te 8 uur. Aan de orde komen de volgende punten: Herstemming over het voorstel Overhand c.s. betreffende het niet stopzetten der werkverschaffing voor reorganisatie, om trent welk voorstel in de vorige vergadering - de stemmen staakten. Het voorstel tot overplaatsing van de on derwijzeres Mej. A. Beszeizen van de O. L. achoool no. 6 naar de O. L. school C. Het voorstel tot verleening van steun aan de vereeniging „Middenstandshuisvesting" Het voorstel betreffende het adres der fa. de Raadt omtrent den gemeentelijken ont- amettingsdienst. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer B. van Leeuwen, aan gehouden in de vorige raadsvergadering. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer P. van der Linde, aan gehouden in de vorige raadsvergadering. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer J. C. de Weger. Het voorstel tot verhuur van het woon huis behoorende bij de voormalige Christe lijke school voor M. U. L. O.op de Gouwe. Het voorstel tot het nemen van compta bele besluiten in verband met de rioleerings- plannen voor het stadsdeel Korte Akkeren. Het voorstel betreffende de zekerheids- stelling van den Havenmeester. Het voorstel tot opheffing der onbewoon baarverklaring van de woning Boomgaard straat 89. Het voorstel tot voorioopige vaststelling der gemeente-rekening over 1922. Het voorstel betreffende de voorwaarden verbonden uan het Rijkssubsidie voor den gemeentelijken Handelscursus. Het voorstel tot wijziging der salarisre geling voor het personeel van het gemeen telijk gymnaifiuTri En verder voorkomende zaken. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. „Acetylena" te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ben- zine-installatie met een ondergrondsch re servoir en bovengrondsche aftapinrichting, benevens tot het plaatsen van vier electro- motoren in het perceel gelegen Lange Tien- deweg no. 24, kadastraal bekend Sectie C No. 2648. Op Dinsdag den 4 December 1923 des namiddags ten 1% ure is op het Raadhuis elegenheid om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der Gemeente van de ter-zake ingekomen schrifturen worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Melkverkoop op Zondag. Het Hoofdbestuur en het afdeelingslbe- stuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders heeft een adres gezonden aan den Raad naar aanleiding van de melkbe- zorging op Zondag, die volgens het adres weer door enkele melkverkoopers is ter hand genomen. Het adres memoreert dat reeds eenige ja ren geleden, na onderling overleg tusschen den Centrale Bond van Transportarbeiders die .optrad voor haar leden en de Di rectie der Goudsche Melkinrichting, een re geling is getroffen, waardoor de melkbe- zorging op Zondag werd afgeschaft. Het gevolg hiervan was het niet te on derschatten voordeel, dat het personeel daardoor een wekelyksche rustdag kreeg en dezen op Zondag kon genieten. Thans wordt deze regeling bedreigd door enkelen en in het adres' wordt nu verzocht een gemeentelijk verbod uit te vaardigen, voor den verkoop van melk op Zondag, zoo als dit in verschilende gemeenten in voor bereiding is. De winkelsluiting en de St. Nicotaastijd. Evenals vorige jaren maken B. en W. wederom bekend dat gedurende den week voorafgaande aan den St. Nicolaasavond, dien avond zelve en den 6en December de winkels tot 11 uur 's avonds geopend mogen «tin. Bouwmeester Solness. Bouwmeester Solness, het drama van Ib sen, waarin kort geleden de gevierde Duit- ache acteur Bassermann in den Haag zoo veel succes heeft behaald, zal hier met Al- beft van Dalsum in de hoofdrol, morgen avond in den Grooten Schouwburg worden opgevoerd. Albert van Dalsum, wie herinnert zich niet zijn schitterende vertolking vorig jaar van Koning Claudius in „Hamlet", zal de hoofdrol vertolken, heeft ook de regie van het stuk, dat overal door de „Haghespe- iers" met veel succes werd opgevoerd. Men hoort wel eens spreken van expressionis- Jisohe regie, welnu in dat genre heeft van Dalsum gewerkt en met een schitterend resultaat. Er zat een zeker rythme in al les en men voelde achter het spreken en bandelen het noodlotin alles voelde den regisseur die met liefde en groote *°rg alles had voorbereid. „Zoo werd de avoittl 'een triomf voor van Dalsum", aldus Nieuwsblad van het Noorden. De Nieuwe Courant vergelijkt het werk *an van Dalsum met dat van de Duit- DENKT U er om plaatsen te bespreken voor de voorstelling van het gezelschap op MOROEN 22 dezer 8811 16 -sehers, en is van méeniug dat van üaiaum de geest van ibsen dichter is genaderd. Deze meening is de Haagsohe Courant eveneens toegedaan. Van Dalsum, zoo zegt het blad, legt den vollen nadruk op de in nerlijke verscheundheid van de tragische figuur van Solness en doet haar in alle somberheid en vast omlijnd en doorzichtig voor ons oprijzen. Door zyn prachtig so ber spel, ondanks kleursohakeeringen steeds in een donkeren toon gehouden, bracht van Dalsum ons den mensch Sol- ness veel nader dan Basse rmann dit ver mocht Basse rmann, de ,Duitsche acteur, vierde bij de opvoering in den Haag groote trium- phen, laat het Goudsche publiek thans too- nen door zijn groote opkomst deze schitte rende opvoering en bewonderenswaardige creatie van Van Dalsum te waardeeren. Jubileum Kaarsenfabriek. Heden herdacht Mejuffrouw H. Vergeer den dag, waarop zij voor 25 jaren bij de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gou da in dienst trad. Door de Directie, die haar met dit feit gelukwenschte werd haar een geschenk onder enveloppe ter hand gesteld, terwyl zij ook van andere zijde veel belangstelling mocht ondervinden Poetduiven Tentoonstellingclub „De Vereenigde Goudsche Liefhebbers". (Bovenstaande vereeniging zai ter gele genheid van baar 16-jarig bestaan een groote postdui venten toonstelling houden voor Gouda en omstreken, circa 16 K.M. in 't rond, op 26 en 26 December op de boven zaal „Harmonie", Markt, te Gouda. Deze tentoonstelling zal verdeeld zijn in 16 open of achoonheidsklassen en 12 vliegklassen. Door de vereeniging is een groote zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld, die twee maal door den zelfden liefhebber met de allerschoonste duif der tentoonstelling ge wonnen moet worden. Reeds nu zijn ruim 30 andere eerepryzen, waaronder medail les, luxe- en geldprijzen beschikbaar. De inschrijving sluit op 16 December as. Dat deze vereeniging die al sedert 16 jaar on der leiding van haar voorzatter, de heer C. P. J. Boer, die ook gelijk zyn 15-jarig voorzitterschap zal herdenken, op ruime inzending postduiven mag rekenen, twijfe len wy niet. De bestuurders verzekeren dat zy voor een goede verzorging der dieren zullen zorgdragen. „Allerzielen". Het Comité voor 'Aibeidsontwikkeling heeft met hot organ iseeren van oen too- neeluitvoering gisteravond in den Schouw burg een groot succes gehad; de Schouw burg was nagenoeg geheel uitverkocht. Het streven van het Copüté in die richting wordt dus wel op prijs gesteld. Van de opvoering van „Allerzielen" door de N.V. „Het Hollandsch Tooneel", werd genoten. Het daverend applaus na elk bedrijf was daarvan het bewijs. Op de ver tolking der diverse rollen was niet veel aan te merken. Marie GiLhuysSaabach gaf als Rita gevoelvol spel; Ben Groene- veld gaf een goede uitbeelding van den sympathieken pastoor Nansen; Jack Ha mel speelde den pastoor Bronk. Ven den koster had Karei Stoete een mooi type gemaakt De vertolking der overige rollen zooils van den wethouder, de huishoudster en Jannetje respectievelijk door R. v. d. Hilst, Kaart—'Wdllemsen en Marie Faassen was te prijzen. Voor de pauze nam de heer P. de Vos het woord om namens het Comité zijn blijd schap uit te Bpreken over het slagen van dezen avond, hetwelk het comité moed heeft gegeven voor de groote belangstel ling welke getoond zal worden bij het con cert te geven door het Rotterdamsch Phil- hanmonisch Orkest, op 2 December in de zen Schouwburg. Spr. hoopte dat de aan wezigen propaganda zullen maken voor de gelegenheid welke geboden zal worden om van de kunst te genieten. Een jubilaris. Het was heden 25 jaar geleden dat de heer N. M. Engelbregt, thans administrateur by de N.V. tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Nederhorst, alhier, als jongste bedien de by den heer H. J. Nederhorst in dienst trad. Dit feit mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn vrouw op het met bloemen versierde kantoor ontvangen, waar de beide directeu ren, de heeren H. J. Nederhorst en P. Bok hoven hen verwelkomden en den jubilaris op de meest waardeerende wijze toespraken. Zij deden hunne gelukwenschen vergezeld gaan van de aanbieding van een gouden horloge en een geschenk in couvert als een aangename herinnering aan dezen dag. Ook de Commissarissen der vennootschap gaven bij monde van Mr. de Witt Wijnen uiting mn hunne bijzondere waardeering. Namens het kantoor- en het buitenperso- neel complimenteerde de heer G. A. de Jong den jubilaris, die ook met hem zoovele ja ren op aangename wijze heeft samenge werkt en bood hem namens allen een fraai geschenk aan. Voorts mocht de jubilaris op dezen ge- denkdag de tastbare bewijzen ontvangen van sympathie van tal van leveranciers, die geregeld met den hee/ Engelbregt in aan raking komen. Namens hen wenschte de heer J. H. Krom den jubilaris geluk en deed dit van een geeAenk vergezeld gaan. Deze ondubbelzinnige bewijzen van sym pathie en waardeering hebben den heer En gelbregt dezen dag tot een grooten feestdag gemaakt W. K. van Zutphen. f Op 79-jarigen leeftijd is te Utrecht over leden de heer W. K. van Zutphen, de aan velen bekende vroegere stadsklokkenist, die een reeks van jaren het carillon hier heeft bespeeld. In 1909 legde hij de*e functie neer, waarin hjj door den heer Van Zuylen is op gevolgd. Agenda: 21 Nov. 814 uur. Lokaal 'lot Heil des Volks. Qpenb. Verg. Chr, Mt« kiepstands vereen. 21 Nov. 8 uur. üoc. de Kéunie. Leaing over het Marionettentheater voor de Goud sche H. B. S. Vereeniging. UIT DEN OMTREK. BERKEN Wüll DE. Dinsdagavond had alhier de eerste Nuta- avomd plaats van de afdeoling Berkenwoude. Als spreker trad op de lieer Magielse uit Rotterdam /lie een leaing hield over Hen drik IV van Navarra, over het leven aan diens hof en over CathArina de Medicie. Nog werden door hem voorgedragen: Een vertelling van de rooie, vrouwvolk aan boord, en den haan. Er was een tamelijke opkomst er BOSKOOP. Tot directeur der Chr. Muaiekvereeniging „Concordia" alhier, is benoemd de heer J. H. D. Ripken, ex-stafmuzikant van het 4e Reg. Inf. te Leiden. Burgentyke Staftd. GETROUWID: E. E. L. v. d. Leest en C. M. Loef. GiEBOREN: Adrianus, i. v. J. Voskuilen en M. v. Daaleft. OVERLEDEN: Geertruid* Adrians De- bora Broer, 4 w. STOLWIJK. Ds. Kanis heeft zich beklaagd bij het Classicaal Bestuur van Goiwla over den on wil van den Kerkeraad om hem uit te kee- ren het salaris, waarop hij nog recht heeft als administrateur der Diakonie over het derde kwartaal 1923. Gistermiddag bezocht de heer G. Ver doold alB gewoonlijk verschillende klanten, en had, zooals hij dan steeds doet wanneer hy bij de klanten naar binnen gaat «Ie hit gespannen voor zijn wagen, vastgebonden aan een boom. Vermoedelijk stond het dier te dicht na bij den slootkant en opeens, hoe dat weet men niet, zakten paard en wagen en een gedeelte van de Kootwijksche weg in het water. Hulpvaardige handen hielpen het geheel op het droge De wagen was deer lijk gehavend, de inhoud, bestaande uit flesschen enz., was heel gebleven. Erger was de hit er aan toe. Op onverklaarbare wijze had het dier een wond gekregen aan een der achterpooten, waaruit het bloed als t ware stroomde en waarvoor dan ook de hulp werd ingeroepen van de Rijksvee- artsen de heeren Hupkes en Overbosch te Gouda. Donderdagavond om 6h uur zal een dienst worden gehouden in* het Evengeli- satiegebouw, waarin zal voorgaan Ds. P Zandt uit Delft. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Kerkelijke toestanden te Stolwijk. Mijiuieer de Redacteur 1 Met verwondering zult U zeker ken nis genomen hebben van de kentering, uie nier op kergelijk gebied gaande is en waarvan de vergadering op Vrijdag a.s. een duidelijk bewijs is. Dat de vrijvinnigen te stolwijk op den duur geen vrede zoüuen hebben met den jammerlijken toestand, waarin hun par tij zich bevond sedert het optreden van drie orthodoxe ouderlingen en diakeu, ü.w.z. nadat hun predikant gedoemd was „samen te werken" met een vol strekt orthodoxe kerkeraad, kan voor (J niet twijfelachtig zijn geweest. Dat zij echter reeds na een hall jaar in be weging zouden komen, zult niet heb ben vermoed. Waarom dit dan toch ge schied is Zie, daar heeft de orthodoxe partij zelf voor gezorgd I De kerkeraad ii 1. heeft in dit halve jaar niet anders gedaan dan dwaasheid op dwaasheid stapelen en hij heeft daarbij steeds in overleg gehandeld met zijn geestver wanten. In plaats van predikant en vrij zinnige partij zoo min mogelijk te prik kelen heeft hij niet anders gedaan dan beide tegen zich in 't harnas te jagen. De predikant ontnam hij na een paar weken reeds f 500 salaris, omdat deze niet genegen was de voorwaarden van samenwerking aan te nemen, die hem werden aangeboden. Nota BeneDe kerkeraad was wel zoo goed hem de functie van administrateur der diakonie te laten behouden, wanneer hij er in IwiJd© toestemmeiu slechts ééns per maand den kansel te bestijgen en alle andere preekbeurten aan orthodoxe predikanten af te staan. Dit „reuzen- aanbod", zooais de heer Graveland het noemde, werd mij gedaan onder bedrei ging dat bij niet-aanvaarding wel eens ontslag kon volgen. U begrijpt, dat zoo ik al eenige hoop had door „christelijke' mannen christelijk behandeld te zullen worden, ik nu wel van dien waan ge nezen was. Nog in dezelfde vergade ring werd het ontslag een feit, nadat ik verklaard had niet met het pistool op de borst te kunnen onderhandelen zij moesten dan maar doen, wat ze niet laten konden. En had ik mij nu volstrekt onhandel baar betoond, dan ware deze wraak oefening nog eenigermate te verschoo- nen geweest: Maar juist mijnerzijds wa^ een reuzenaanbod gedaan. Ik had den kerkeraad de helft der morgenheur ten aangeboden, en beloofd er bij de ivcrkvooguij op te zuilen aandringen, dat de predikanten, daarin voorgaauue, uit de kerkekas zouden gehonoreerd worden. De kerkeraad zou aileeu ge houden zijn, uju invloed aan te wouueu opdat de aansiag uan den riuud van Beheer voldaan zou worden. Zoo werd uan mijn inkomen, uat juist door het Classiiicaal Bestuur, „uoeude wui des Kerkerauus is eeuigozins op peil was gebraent, teruggevoerd tol een cijler, uitnemend gescuiat om ouj uo pastorie uit te uuugeren. Had deze laaghartige iiaudeiwijze ue gemoederen reeds uauig in oeweging gebracht, de maat liep over, toen de aeikeraad bij gelegenheid van nel ju bileumfeest den predikant der gemeente met goed genoeg achtte voor net hou den der feestrede, maar alles op iiareu en snaren zette om een orthodoxe pre dikant daarvoor uit te noodigeu. im mers, dit beteekonde „Gij, vrijzinnige, hebt in Stolwijk afgedaan Stolwijk is nu orthodox en dus moet ook een or thodox predikant de redeuaar van den dag zijn." Het zijn dan ook waarlijk niet alleen de heeren van het kerkbe stuur geweest, die het in die dagen vooi mij opnamen maar honderden zijn verontwaardigd geweest over het optreden der orthodoxe partij, temeer mn plaatst, onidut het hier een feest be trof, waarbij geloofsverschillen niet ui aanmerking mogen komen. Lk zal 't bij deze twee punten tuten. Zij kunnen volstaan ten bewijze, dat het de ortho loxe partij zelve is ge weest, die het vrijzinnige volksdeel in 't geweer haplt geroepen. Nu ziet zij dan eon macht tegenover zieli oprijzen, die haar de totale overwinmug ernstig zal betwisten. Want Stolwijk moge een aanzienlijke orthodoxe partij bezitten het meerendeel der bevolking is niet orthodox on wordt het ook nooit. Dat ik Jiij over den gang van zaken hartelijk verheug beiioef ik U zeker niet mei zooveel woordeu te zeggen. In mij herleeft de hoop, dat Stolwijk eenmaal weer met eere haar plaats zal innemen in de rij der vrijzinnige ge meenten van Zuid-Holland. Ds. B. J. KANIS. (Draadlooze Dienst) De verlenging van den arbeidsdag. BERLIJN, 21 Nov. Uit |üelsenchirchen wordt gemeld dat de onderhandelingen lussciieu de mijnondernemers met de georganiseerde mijnwerkers mislukt zijn, door de weigering der aroeiders oui den arbeidstiju van voor den oorlog te uan vaarden. De ontslagen blijven ge handhaafd. De rrauscheu pogen met aile middelen de mijnbezitters tot toe geven te dwingen. Woensdag werd aan de aan Nederland en Italië leveraucie- jiMjnen door de Micium met onmid dellijke inwerkingtreding iedere uit voer naar het neutrale buitenland ver boden. De prgzen der levensmiddelen. BERLIJN, 21 Nov. Met een oproepen van de koers van den dollar tot vier biilioen 200 milliard zijn de prijzeu oer levensmiddelen zoo hoog gestegen dat 9ó der bevolking niet in staat is meer te koopeu dan het hoog uoodige brood en aardappelen. De prijs voor visch bedroeg heden 5000 bÜlioen, dOOO biilioen boter 5000 biilioen, terwijl eieren onverkoopbaar zijn. Vele kooplieden willen geeu an der betaalmiddel dan dollars of pondeU. Ondanks de buitengewoon hooge pnj- zen zijn de restaurunts en cafó's vol; u dmer met wijn kost thans 10 dollar. Diverse speculanten verdienen groote fortuinen, ondanks alles blijft het te kort aan papiergeld nijpen. De Separatisten in het Zevengebergte. BERLIJN, 21 Nov. Uit het Zevengebergte wordt sterke opwinding onder de bevolking tegen de separatisten gemeld. B(j de reeds gemelde gevechten zyn 130 separatisten gedood. In Honnef werden de separatisten dooi de Fransdien ontwapend. De separatisten bezetten de Faltz. FRANKFURT, 21 Nov. Separatisten hebben het grootste deel van de Beier- sche Paltz bezet. hi alle gebieden met de hulp der Fronschen. In Neustadt werdeh twee sepa ratisten gedood door de stedelijke bevolking. Eenige uren daarna overhan digde generaal Dement de Franscbe be velhebber van de Paltz een ultimatum aan don burge.neester, waarin met ern stige straafmaatregelen gedreigd werd indien dengenen, die verantwoordelijk waren van het dooden der separatisten niet werden uitgeleverd. Meikammer, Oderuheim en Kbenho- ber werden geïsoleerd door detache menten Algiersche troepen, teneinde hei den separatisten gemakkelijk te mu- kon ze te bezetten. De separatisten heb ben een proclamatie uitgevaardigd door zij zeggen dat zij de geheele Paltz ver- loverd hebben. Zij hebben ook den staat van beleg geproclameerd. In al deze steden vuurden de separatisten door de vensters van de huizen en oefenden zoo een terreur uit over de bevolking. Het Kabiuet.Seipet herkozen. WEENEN, 21 Nov. Het kabinet Seipel is door den Nat. Raad herkozen. De geheele aoc.-dem. fractie stemde tegen. Scipel heeft zijn herbenoeming aan vaard. Een voorstel is ingediend door de soc.-democraten om voor de noodlij dende Duitache bevolking een erediet van 10 milliard krooa* beochikba .r stellen. Een onderzoek van Amerika naar de votdaelvoorziening van Duitschland. WASHINTON, 21 Nov. Hoover, de Ame rikaan ache Minister van handel, heeft aan gekondigd dat het departement van handel gedurende* December een onderzoek zal in stellen naar de voed nel omstandigheden van Duitschland. oHover ontkende echter dat er plannen bestonden tot Amerikaansche hulp- verleening. Eea ongeluk Jhr. J. A. RoiUI overkomen. Gistermiddag heeft in de Javaatraat in den Haag de 86-jarige gepen», vice-admiraat Jhr. J. A. RoëlI, oud-minister van Marine en adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin een tramongeluk gehad, waarbij hy vermoedeiyk een heup heeft ge broken. Na aanvankeiyk per auto van den Gem. Geneeak. dienst naar >Un woning te zyn gebracht, is de hoogbejaarde heer ter verpleging opgenomen in de kliniek van het Roode Kruis aldaar. De Kabinetscrisis. DEN HAAG, 21 Nov. De Kamerfractie der A.-R. heeft gisteren in verband met de Kabinetscrisis een vergadering gehouden. De C-H. fractie heeft hedenmorgen bespre kingen gehouden ook in verband met den pol itieken toestand. Openingskoersen New-York. 9.30 u. Unden 434V4, Parya 640*. Italië 432*. Zwitserand 1788, Christiania 1481, Kopen hagen 1721, Stockholm 2833. Het vertrek vaa den ex-kroonrpins. HEN HAAG, 21 Nov. Naar wU uit par lementaire kringen vernemen zal de van s.-d. *yde aangevraagde byeenkomst met de commissie voor de buitenlandsche aangele genheden uit de Tweede Kamer, om met den Minister van Buitenlandsche Zaken het vertrek van den ex-Kroonprins te bespre- ken, morgen plaats vinden. WISSELKOERSEN. 2U Nov. 21 Nov. Officieel. Londen 11.61* 11.61* Beriyn OM 0.48 V per biilioen. per biilioen. Parys 14.27* 14.32* Brussel 12.20 12.40 Zwitserland 46.20 46.10 Weenen 0.0038 0.0087* Kopenhagen 46 A0 46.80 .Stockholm 70.— 69.80 Christiania 38.66 38.76 New-York 2.86* 2.86 Beurao verzicht. Ter beurze waren het voornamelijk de suikerwaardeii die flinke omzetten te zien gaven, en zich opnieuw in prijs konden verhellen, in verband met de verdere prijsverhooging van suiker m Amerika, en verdere afdeelingen door de Visp van suiker uit oogst 1924 tot don prijs van f 15.50 per picol voor superieur. Öp de oliewaarden werden Kouink- liike iets beneden de vorige siotprijzen ingezet waarna ze nog verder iets reu- eerden. Geconsolideerd om evenwel ouden zich goed handhaven. Rubber kalme markt, met eenigazins onregelma tig verloop. De affaire in tabakken was beperkt doch met een prijshoudende stemming. In scheepvaartpapieren ging weinig om, doch' deze konden z.ch toch op peil houden. Voor beleggingswaar den ontmoetten de Ned. Staatsobligaties eenige vraag. De Yankeemarkt was stil. Prolongatlo 4 Slétkoersea New-York 20 Dec., 5 uur. Beriyn 16, Ixmden 433*, Pary» 635*, Brussel 481*, Italië 431*. Zwitserland 1788, A'dam 3768, Praag 290*. Christiania 1468, Kopenhagen 1761, Stockholm 2866, Madrid 1806. MARKTBERICHTEN. Kaaamarkt. Woerden, 21 Nov. 1928. Aanvoer 286 partyen. Prya Goudsche Kaas le soort 6669, 2e soort 61—64, le soort met Ryksmerk 6261. Handel vlug. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuiden tot Wasten wind. Zwq^r bewolkt of betrokken. Wel- licht nog eenige regen. Zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. Heden overfeed plotseling te Utrecht onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be. huwd- en Grootvader in den ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam, Wed. W. K. VAN ZUTPHEN— HERMAN DE GROOT. Utrecht, 21 Nov. *28. Bezoeken ven rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. llll i» Heden overleed plotseling te Utrecht onze lieve Vader, Behuwd- en Groot vader de heer W. K. VAN ZUTPHEN, ia den ouderdom vaa ruim 79 jaar. GROOTENDORST— VAN ZUTPHEN. B. D. GROOTENDORST. W. GROOTENDORST. Geen bezoek. Gouda, 21 Nov. 1983. mo ie I

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2