EN 0 11! 62»Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GÖUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. .MEN Donderdag 22 November 1823 No. 15396 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen anz. Beeld. HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van us): - De nota der Gezantenconferentie. OUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 2983 30 jende interessante an den onbekenden lanseres. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXXI. r, Directie Paul iderland te Am- van vele lijders Isteen. Zwakte, Open len en meer andere omen genezen. ,5 en 10 weken. i Haag. ng uit te Bt. - len. isterdam. tooneel jubileum ver en na by onze Onze een riten van alle bijzondere tst mogelijken tijd dat onze courant tie wat Marr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. rust, I ƒ0.90, (iOlBSCHE COURANT. Bossinney gaat heen. De oude Jolyon was er de man niet naar om haastige besluiten te nemen waarschijnlijk zou hij ovef het koopen van het huis te Robin Hill zijn blijven denken, indien het gelaat van June niet Een bericht uit Weenen maakt melding van groote financieele vooruitgang in Oos tenrijk. De Oostenrjjksch$ begroeting voor het jaar 1924, die by den Nationalen Raad is ingediend, sluit met een deficit van 836 milliard kronen, tegen een deficit van 1664 milliard verleden jaar. Deze voortuitgang is in hoof<lzaak toe te schrijven aan de ver hoogde staatsinkomsten uit de monopolies, welke vermeerdering ongeveer 400 milliard bedraagt; verder aan het feit, dat het de ficit der spoorwegen met 440 milliard is teruggebracht. Nooit loopen twee levenshorloges hee- lemaal gelijk. Daarom zullen twee men- schen, die samen door het leven moeten gaan, goed doen met kalm te blijven, wan neer er eens een paar minuten verschil is tusschen hun beider uurwerken. rikaansch consortium zou ook een milliard dollar ter beschikking' willen stellen, ten einde bij te dragen tot een stabilisatie van den Duitsohen munstandaard, op voorwaar de dat er normale toestanden in Duitschland heerschen. Ten slotte is er ook sprake van het ver- leenen van een algemeen Amerikaansoh cre diet aan de Ihiitsche industrie, ten einde deze in staat te stellen grondstoffen in het buitenland te koopen. Dr, Cpno, de gewezen rykskanselier, zou tijdens zyn verblijf in Amerika met het oog op het verleenen van dit crediet de eerste besprekingen hebben gevoerd. /an 8 uur ’s mor- De besprekingen tusschen Strèsemann en de coalitie-partyen over den parlementairen toestand, werden ook gisteren op den alge- meenen „boetedag” gehouden. De<ze „boete dag” die sedert 1918 is ingesteld en als een wettelyke Zondag wordt beschouwt!, behoor de eigenlyk een politieke rustdag te zijn. Alle openbare gebouwen waren gesloten, zelfs alle openbare vermakelijkheden, al De militaire controle zal worden uitge- werd dan natuurlijk getracht op allerlei .7^— manieren dit veAod te ontduiken. Carnarvon andere candidaten zullen wordOn gesteld, ofschoon gemeld wordt, dat de con servatieven In het district hem den zetel Wenschen te betwisten .De kans bestaat dat Asquitli in Pailey twee arbeiders als can didaten tegenover zich krygt. Ramsay Mac Donald zal een driehoeksverkieaing hebben te doorstaan in Averavon, in Wales. De hereeniging van de twee vleugels der liberale partij i» byna voltooid, doch in twee kiesdistricten, een in Wales en een in Corn wallis, dreigen de volgelingen van Uoyd George de candidaten, die in het geschil tus schen nationaal- en onafhankelijke liberalen trouw achter Asquith zijn blijven staan, met oppositie. De leiders der party doen, nadr wordt gemeld, pogingen om dese plaatse lijke geschillen bij te leggen. Het vrijsprekend vonnis van Itausanne heeft Tsjitsjêrin aanleiding gegeven om te verklaren dat deze vrijspraak van Conradi een misdaad is die de Zwitsersche regeering duur te staan zal komen. Nu het moorde naars, die geenszins hun bedoeling verhelen om nieuwe misdaden te begaan, in vrijheid laat, neemt Zwitserland de verantwoorde lijkheid op zich voor de misdrijven, die <te recationnairen nog in de toekomst zullen begaan. De Russische republiek, die vrede lievende betrekkingen wil onderhouden met alle volken en economisch samenwerkt zelfs met landen waarmede zij geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt, zal voortaan noch direct noch indirect iets met Zwitserland te doen willen hebben en zich gedragen alsof dit land niet bestaat. In verschillende deelen van Rusland heb ben krachtige betoogingen plaats, die zich tegen Zwitserland richten. O.NO of totterdam- ITPALEIS, raat; BOS SCHOON- hij failliet gaat, dan zal de „man /an bezit” dat wil zeggen üoamea, geen cent hebben. Nu dacht ik zoo indien hij daar niet gaat wonen Toen hij in de oogen van James ver bazing en achterdocht las, vervolgde hij «rel „ik verlang nietb te weten, ik ven nderstel dat Irene beslist heod ge-, weigerd maar daar heb ik niets wee noodig. Maar ik denk zelf over euii huis buiten, niet te ver van Londen ver wijderd, en als het1 huis van Soames mij aanstond, zeg ik niet, dat ik er niet over zou denken, als ik het voor een tanielijken prijs kan krijgen.” James luisterde naar deze verklaring mp» een vreemde mengeling van twijfel achterdocht en verlichting, die overging in de vrees, dat ér iets achter kon ste ken, maar waprin zich toch zijn oud, onwankelbaar vertrouwen op de goede trouw en het oordeel van zijn ouderen broeder deed gelden. Hij voelde tevens bezorgdheid over wat de oude Jolyon kon hebben gehoord en hoe hij het had gehoord, en een soort hoop, die voortkwam uit de gedachte dat, indien do verloving van June met Bosinney ge* heel verbroken was, haar grootvader toch niet verlangend zou zijn den jon gen man te helpen. Hij was geheel ver bitterd, maar daar hij dit niet wilde toonen, en zich ook niet op de epne of andere wijze wilde bloot gev< hij „Ik heb gehoord, dat je je I vetanderd hebt, ten gunste van je zoon. (Wordt vervolgd.) „Arm klein ding, ik kan nog maar niet begrijpen, waar zij toch aan dacht 1” Hij verliet de kamer en snoot zijn neus. De oude Jolyon stond niet op, toen hij zijn broer zag, maar stak zijn hand ut*, en wisselde met hem den handdruk van een Forsyte. James nam een stoel bij de tafel, en steunde zijn hoofd op de hand. „Hoe maak je het vroeg hij. „Wij zien tegenwoordig niet veel van je I” De oude Jolyon sloeg geen acht op had gezegd, dat hij geen rust zou heb ben voordat hij had gehandeld. Den volgenden morgen aan het ont bijt vroeg zij hem, hoe laat zij het rij tuig zou bestellen. „Het rijtuig zeide hij, voorwen dende haar niet te begrijpen, „waar- vooi Ik ga niet uit I” Zij antwoordde: „Indien U niet vroeg gaat, treft u oom James niet voor zijn vertrek naar de City.” „James I Wat moet ik bij oom James doen „Het huis,” antwoordde zij op zulk een toon, dat hij niet langer kon voor wenden haar niet te begrijpen. „Ik ben nog niet tot een besluit ge komen,” zeide hij. „U moet I U moet I O, grootvader denk aan mijI” - De oude Jolyon gromde „Aan jou denken ik denk altijd aan jou, maar ja denkt niet aan jezelf je weet niet waarmede je je inlaat I Nu, bestel het rijtuig te tien uur I” Te kwart over tien zette hij zijn pa- rapluie in den standaard te Park Lane; zijn jas hield hij aan, hij zeide tegen Warmson, dat hij zijn meester wensch- te te spreken, en liep zonder aange- difend te zijn naar de studeerkamer, waar hij plaats nam. James was nog in de eptkamer met Soames, die weer V’ór het ontbijt wai gekomen. Toen hij hoorde wie er was, mompelde hij zenuwachtig „Wat wil hij Daarna stond hij op. 'De Gezantenconferentie die in afwach ting van het Engelsche antwoord, de aan Duitschland te zenden nota’s nog niet offi-‘ cieel publiceerde, is thans, nu het antwoord ,an Engeland binnen is, tot publicatie over gegaan. In den tekst die reeds officieus be kend was en door ons ook reeds is medege deeld, komt maar heel weinig verandering. De quaestie van den terugkeer van den ex-kroonprins wbrdt als voldoende geregeld beschpuwt. Zyn verbanning wordt niet geëischt, alleen wordt een vertoog aan Duitschland gericht, waarin nog eens na- drukkelyk zal worden gewezen op de groote verantwoordelijkheid, die op Duitschland rust in \rerband met ’s ex-kroonprinsen ver blijf binnen de grenzen van het rijk. 1 Wat de militaire controle betreft, Proin- caré richtte reeds gisteravond een schrijven aan den Duitschen zaakgelastigde te Parys von Hisch, ter doorzending aan de Duitsche Regeering, waarin uiteengezet wordt dat de militaire controle door de geallieerden zal wonden hervat, ondanks het beroep van de Duitsche Regeering dat deze controle zal leiden tot het verergeren van de binnenland- sche moeilijkheden. wend op een wijize en onder voorwaarden die in het belang is van de uitvoering van haar taak zelf,' zy zal te werk gaan op wyze, die de taak der Duitsche autoritei vergemakkelijkt en men kan te dien aan zien vertrouwen blijven stellen in haar tact. De Geallieerden zien zich genoodzaakt, het recht, dat aan militaire controle-commissie en aan het comité van controle op het lucht verkeer toekamt, n.l. om ten'volle de con- trole-werkzaamheden uit te voeren, te hand haven. De commissie en het comité behou den zich overigens hun algeheele vrijheid voor om de operaties te bepalen, welker uit voering hun op het oogenblik mogelijk en noodig voorkomt. „De Geallieerden herinneren er de Duit sche regeering aan, dat wanneer bovenge noemde organen volgens de reeds in over leg tusschen hen en de Duitsche autoriteiten vastgestelde regeling zullen mededeelen, dat zy voornemens zyn over te gaan tot een be zoek, de Duitsche regeering aan de inter- geallieerde commissies van controle en haar leden, geheel in overeenstemming met het vredesverdrag, alle noodige faciliteiten zal moeten verleenen tot het vervullen van hun taak. „Dienovereenkomstig hebben de Geallieer den besloten, dat de operaties der militaire controle en het toezicht op de luchtvaart onverwijld zullen worden hervat onder voor waarden, die de presidenten der militaire controle-commissie en het "comité voor con- „Doe niets overhaast,” zei hij tegen Soames. „Het eerste wat moet ^vorden gedaan, is uit te vinden waar Wuich ophoudt ik zou daarvoor gaan Wr Stiaines dat is het beste adres, en ak zij haar niet kunnen vinden, dan kaïF niemand het.” En plotseling bewogen* door ’n vreem de zachtheid, mompelde hij bij zichzelf: „Wat het gekost heeft Je weet er ttiif ls van. Ik wil niet naar Soames gaan ik wil niets met dien jongen man te doen hebben.” „Maar dat behoeft ook niet. U kunt naai oom James gaan. Indien u het huis niet kunt koopen, wilt u dan aan Soames de som betalen, die van hem 'wordt geëischt Ik weet, dat hij in gr<.ote geldverlegenheid verkeert ik heb het gezien. U kunt het van mijn geld doen Een flikkering kwam in de oogen van den ouden Jolyon. „Van jouw geld I Een mooie manier! En mag ik vragen wat jij zult doen zon der je geld Maar in stilte begon het denkbeeld deze opmerking. „Hoe maakt Emily het vroeg hij, en vervolgde zonder antwoord af te wachten „Ik ben bij je gekomen om met je te spreken over die kwestie van den jongen Bosinney. Ik heb gehoord dat dit nieuwe huis van hem geen be- nijdenswaardig bezit is.” „Ik weet niets van een niet-benii- dinswaardig bezit,” zeide James, „ik weel, dal hij het proces verloren heeft, en ik vermoed dat hij failliet zal gaan.” De oude Jolyon maakte snel gebruik van de gelegenheid, die dit gezegde hem gaf. „Daar zou ik mij niets over verba zen.” stemde hij dadelijk toe, „en ala De quaestie van den ex-kroonprins. De militaire controle. De poli tieke toestand in Duitschland. Dr. Zeigner gearresteerd. Het herstel van Oostenrijk. De verkiezingen in Engeland. Tsjitsjerin over de vrijspraak van Conradi. trole op de luchtvaart aan de Duitsche re geering zullen mededeelen. In geval van obstructie, gevoerd door de Duitsche auto riteiten, of door Duitsche onderdanen, be houden de Geallieerden zich het recht voor, maatregelen te treffen, die geschikt zyn om de uitvoering van het vredesverdrag te ver zekeren. iZöo men ziet zal het dus voorioopig met de Fransche sancties, waarvan Duitschland weer het slachtoffer dreigt te worden, niet zoo’n vaart loopen, en mag het als een kleine vooruitgang worden beschouwd, dat Frankrijk blykbaar bereid is gevonden in te binden en concessies te doen aan het Britsche standpunt, dat trouwens door het Italiaansche werd gedekt. ADVEKTKNTlKPKUSi Uit Gouda oautnku (bduwmd. tot il» bworfkrlnr) 1-6 r.ï.l. HM, .13. roï«l ƒ0.26. Goud* d«" 1—6 nnl* IIM, «12» IM«1 Adv.Tto.U6a la hat Zatarda«am»m.r 20 bli.lag op du> prÖ*. LioId*digheid*-kdv«rtouUta d. h«lft vaa d.a prü* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1-4 ngab ƒ2.06, alka Mg.l maar ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiön en ingezonden mededeelingen by contract tot ster gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door dueechenkomat van «»hede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau sijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te »yn. BRIEVEN UIT FRANKFURT A. MAIN. (Van onzen bizonderen mgjjewerker). Frankf. a. M., 11 Nov. 1928. Ja, *t is weer over geld. U weet nu wel zoo lang'ztpnerhand, dat men hier nagenoeg uitsluitend denkt en spreekt over geld. Ik heb me wel eens laten vertellen, dat de geest van rjjke aardwurmen zich meesten tijds bezighoudt met geldproblemen. Als dat zoo is, dan weet 'k uit ervaring, dat men gerust met de hand op hart, de regel op kan stellen, dat de menschen met véél en die met weinig geld ’t zuurst door den spie-geest worden gekweld. De regeering hier maakt dagelijks nieu we voorschriften en wetten betreffende den handel in buitenlandsche valuta, met ’t doel de Mark in haar val tegen te houden, zoo mogelyk te stabiliseeren. De waarde van de mark is ongeveer niet meer te bekyken, pylt nog immer verder in peillooze diepten. Desalniettemin geeft de Duitsche regeering de officieele moed om haar op „peil” te hou den niet op, en heeft als laatste ('k meen nieuwste) „Schlager” op het gebied der de- viesen-verordening, een „Einheitskurs” vast gesteld, een uniforme noteering voor alle Duitsche valuta-markten. Al een paar da gen lang heeft men nu in Berlin de waarde der Hollandeche gulden vaatgesteld op 244 milliard papier-mark, en het is swaar verbo den hem tegen een hoogeren prijs te ver- handelen. De gulden wordt in 't buitenland echter voel beter gewaardeerd, gisteren b.v. 4 maal soo hoog, en aan ’t begin der afge- loopen week noteerde Amsterdam 4 blllioen mark, 't Gevolg van deee Beriynsche koers- vervalsching is, dat op de Duitsche beursen practisch geen aanbod te bekennen valt van vreemde deviezen, waartegenover een fan tastisch groote vraag staat. Op de koop orders aan de Berlynsche en Frankfurter beurs wordt gewoonlijk slechts 1 of 2 pro cent toegewezen. De importeur, die zijn in- koopen natuurlyk met buitenlandsche valuta moet betalen, kan deze aan de Duitecho beursen echter niet in voldoende hoeveelheid verkrijgen. H|j is dus gedwongen zijn vreemde deviesea in den sluikhandel (*.g- schwarze Börso) in t bezette gebied tegen een veel hoogeren prijs dan de officieele koers te koopen, of aan de buitenlandsche beursen tegen de „echte” noteering. De im port- en verdere groothandel calculeeren hun prezen hierdoor op de buitenlandsche deviézenkoers, alhoewel de laatste verorde ning voorschrijft, dat groot- en kleinhandel de prijzen hunner waren moeten berekenen naar den Berlljnscheü Einheitskurs. Wel is aan de grossiers toegestaan van den detail list betaling in deviezen of andere waarde vaste betalingsmiddelen (Reichs-Goldenleihe stukken of „Dollarschatsanweisungen”) te verlangen, doch wil de laatste in papier- mark voldoe», dan moet de leverancier deze aannemen. Hy rekent dan echter zijn devie- zenprijs om in papier-mark naar den buiten- landschen koers. Nu komt de moeilijkheid voor den winkelier. Sedert eenigen tijd prijst pier-mark nog altijd wettelijk betaalmiddel is, berekent hij met behulp van een waarde- vermindering-coefficient don verkoopprijs in papier-markon. Doze „Entwertung”-coëf- r ficient of mulüplicator wordt dagriyks op nieuw becijferd uit den $«stand. Ier ver duidelijking een voorbeeld: Een paar schoe nen staat geprijsd voor 15 (goud-mark). By een |-koers van 680 milliarden mark, zal de waardovermindering-coëfficient 150 inillioeu bedragen 1 4JiO goud-mark). De prys der schoenen is dus 15 X 160 milliard. De multiplicator gaat dus automatisch met iedere dollar-styging (mark-val) mee, zoo- dat de winkelier door deze prysberekening,- een anders onvermydeiyke intering van z’n bedrijfskapitaal, voorkomt. De hier wérkelijk gedrukte detaillist moet de multiplicator echter uit de binnenlandscho valuta-qotee- ring nemen, daar hy anders de woekerpoli- op z’n zak krijgt; verkoopen moet hij in z’n winkel staat, ingeval van weige ring wordt hem z’n handelsvergunning ont nomen; komt hy echter met de in z’n winkel ontvangen papieranarken by den groothan delaar, dan neemt deze dat „Zeug” slechts tegen den buitenlandschen markkoers in be taling aan. 'n Lastig geval. De grooten la- ten ze loopen, de kleintjes worden aan hun vestje gegrepen Edoch, wetten, voorschriften en verorde ningen maken vindingrijk. Wat doet de glad janus nu? Schroeft stiekempjesweg z’n (vóóroorlogsche) goud-enarkprijzen, zn grondgetal, naar boven! En wie wordt by ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. lezers onderstaande 31, Gouda. DE VIROFLAY. jces in het leven af- nu een leidraad voor medebrengt. Slechts fbreken van relaties Bals en Soirées. Be- Ceremonieele visites. Houding aan tafel, verlijden. Portretten, lorstellen. Zakdoek, ihten die men |e 1 z* kerheid franco 3230 Omtrent Beieren valt vandaag niets bij zonders te vermelden. Uit Dresden komt het bericht dat de ge wezen soc.-dem. Minister-President Dr. Zeigner in tien afgejoopen nacht is gear resteerd. De verkiezingen beheerachen op het oogenblik alles in ’t Öritsche Ryk. De strijd om vrijhandel of protectie is nog heviger dan voor 20 jaren. De leiders der verschil lende partyen zyn alle op het verkiezings- pad. Oud-Minister Addison heeft het liberale kamp verlaten en heeft zich openlyk aan gesloten by de Labour-partij, omdat deze naar zijn meening met meer succes naar een vredelievende politiek kan streven dan de liberale partij. Dr. Addison was in 1921 mi nister van Openbare Gezondheid, hy ont wierp toen een plan tot een uitgebreiden woningbouw, waarmee het toenmalige ka binet zich echter niet kan vereenigen. Lloyd George die te Londen het woord voerde, veroordeelde de protectiepolitiek en stelde vast dat de voonieelen, behaald in protectionistische landen, verkregen zijn door goedkoope arbeidskracht. Naar zijn Ineening is de Ruhrbezetting voor een groot deel verantwoordelijk voor de werkloosheid, die in Groot-Brittannië heerscht. Algemeen wordt verwacht dat de presi dent by enkele candidaatatelling voor het district BewdJy, in Worcestershire, waar hy by de jongste verkiezingen met een meer derheid van meer dan 5000 stemmen herko zen werd weer herkozen zal wor den. Ook acht men het niet waar schijnlijk dat tegenover Lloyd George in De berichten over het verleenen van bui tenlandsche credieten aan Duitschland zijn voor den Duitsch-nationale afgevaardigde •Hengt aanleiding geweest in den Rijksdag te verklaren dat hy aan deoe berichten niet veel waarde hecht De Zeit, het officieuse regeeringsorgaan, deelt nu mede, dat er inderdaad verschil lende onderhandelingen zyn gevoerd. Een eerste credietovereenkomst betreffende het leveren van kolen voor de spoorwegen des rijks is reeds gesloten. De directie der spoorwegen heeft aan de Engelsche geld schieters waarborgen aangeboden bestaande in de Duitsche kolenvoorraden der spoor wegen, terwijl tevens ook Duitsche banken zich bereid hebben verklaard, voor deze le- veringen bong te staan. Deze onderhanrielin- gen schijnen te Londen te zyn gevoerd door den heer Paul von Sohwabach, den directeur van het bankhuis Bleichroeder. In de tweede plaats zyn er onderhande lingen gevoerd met de regeering van de Vereenigde Staten, die in het begin van De cember aan het congres te 'Washington zal voorstellen, Duitschland een crediet te ver leenen voor het koopen van brood en van vet voor de noodlijdende Duitsche bevolking. Voorts worden er onderhandelingen gevoerd tusschen een Amerikaansch en een Duitsch consortium aangaande de levering op cre diet van kolen en levensmiddelen. Dit Ame- zich van hem meester te maken, het huis aan James en zijn zoon te ontruk ken. Hij had op de „Forsyte-Beurs” veel kritiek gehoord, veel vrij twijfel- achtigen lof over dit huis. Het was „te aitistiek” maar een móóie plaats. Het zou de hoogste triomf over James zijn, om aan den „man van bezit” datgene te ontnemen, waarop hij zijn hart had gezet een practisch bewijs, dat hij van Jo een „man van bezit” ging ma ken hem weer terugbracht op de plaats waar hij behoorde om hem daar te handhaven. Eens vooral gerechtig heid uit te oefenen over hen, die zijn zoon hadden willen beschouwen als aim, als een arme verworpeling I Hij zou zien, hij zou zien 1 Het was mogelijk dat er geen sprake van kon zijn hij was niet van plan een buiten- sporigen prijs te betalen, maar als het gedaan kon worden, nu, misschien zou hij het dan doen I En bovendien was hij er, in het diepst van zijn ziel van overtuigd, dat hij haar niets kon weigeren. Maar hij gaf zich niet bloot. Hij zou er over den ken zei hij tegen June.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1