FAUST-SPIEL r LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Adverteert in dit Blad Schouwburg Bioscopen. j Alweer iets anders als anders- De «Jeugdbron Man tegen Man deze manupulatieB op slot van rekening het klassieke, bedrogen haasje? De sielen, die van buitenland sche valuta moeten leven, geen marken-inkomen hebebn. Ik gesjochte luis, moet mijn goeien fiollandschen gulden verdoen tegen den Berljjnschen, terwijl alles wat 'k koop op den veel hoogeren buiten- landschen koers is gebaseerd. Oftewel alles is voor den „valuta-starken Auslander" lie- derlyk-duur geworden, duurder dan in Hol land! Frankfurt a. M. is onbezet, doch grenst aan 't bezette gebied, alwaar by geldinwis- selen de buitenlandsche noteering „mass- gebend" is. Een financieele plicht gebood mij dus naar 't bezette Rheinland te gaan om daar te probeeren geld te wisselen. Ben op pad gegaan naar Wiesbaden. Vroe ger deed men 't traject Franfurt a. M.— Wiesbaden, 87 KM., zoo even tusschen neus en lippen door, in ongeveer 40 minuten. Ik ging nu 's ochtends vijf voor zeven de deur uit, en was 20 minuten voor tien al in Wies- baden, met behulp van den beenenwagen, tram en trein, móér 2% uur. Met den tram de Mainzer Landstrasse af, voorbij de auiarnobielfabrieken van „Opel" en „Adler" naar Griesheim, een „Vorort" van Frankfurt. Bij 't uitstappen wordt men geattaqueerd door een schreeuwende bende opdringende kinderen met die typische klei ne dissel-wagentjes, vechten om 'n koffer te mogen tijden door de grensafsluiting naar t station Griesheim, vanwaar de „Regie"- trein van de Fransosen naar Wiesbaden ver trekt; kinderen mogen zonder Franach vi sum de grens passeeren. Een eindje verder op den straatweg een pluk jongens, die francs te koop aanbieden, daar men in 't be zette gebied aan de spoor en in café's meest met Franach geld moet betalen; aan de grens-stations kan men nog met marken werken. Een minuut of vijf loopens van 't eindpunt der tram is de grens, staat rechts en links van den weg tusschen de boomen een schilderhuis met daartoe behoorend Ma- rokkaner, in khaki, versierd met rooden muts, met gezichten als hebbende in door snee niet 't buskruit uitgevonden, 't Is een kouden November-morgen, arm Marokko be vriest. Op zij van den weg een iandarbei- dershuisje, ingericht tot wachtlokaal, ven sters en deuren pot-dicht, de schoorsteen rookt geweldig. Tusschen de boomenryen en een lange lattenleuning sliert 't publiek in eenden-formatie langs den passen-contro- 1 eerenden Marokkaner, dewelke ongevéér in de richting van den pas kykt, 't tóch niet lezen kan, en men is in 't bezette gebied. Als tolk fungeert eventueel een Fransch soldaat in lichtblauw uniform; een jongling van drie-, vier-en-twintig nee, geen lèn- tes najareri, schijnt 't vermoeide gezicht te illxustreeren. Hij*spreekt vloeiend Duitsch. 'k HeB een praatje imet 'm aangeknoopt over den koers van den franc. Waar ie zoo goed Duitsch geleerd had? Woonde twee jaren in MUhlhausen in den Boven-Elzas. U moet weten, dat bijna alle Duitsch-spre- kende Fransche soldaten hier, geboren El- zassers zijn, 't geen ze echter niet bekennen willen, daar ze voor volbloed Franschen door willen gaan. Die Fransche Elzassers zijn nog veel feller dan de eigenlijke Franschen op de „Pruissiens" gebeten; plus roayliste que It roil Na nog een goed kwartier loopen: station Griesheim. Aan den overweg zit op een bank een rijtje rillende Marokkanen, bruin- bloesem-jong, eigenlijk kinderen nog, zien niet ouder uit dan 1819 jaar. Een van hen staat op, probeert verlegen een conversatie in te leiden met een paar kletsende „blanke" vrouwen; redeneert met z'n vingers, toont de zwaar daaraan hangende looden en kope ren ringen, 't Geheele offensief wordt ech ter een volslagen echec. De vrouwen lachen 'm uit en draaien 'm den rug toe. Mismoe- digd slentert de tobberd weg, kijkt van 'n afstandje naar de druk wauwelende wijven; fuift zich op een sigaret. De knieën krom van kou tuurt treurig dén langen ver laten spoorbaan af, vreemd, als een hond die z'n baas kwyt is, verdwaald. Een stuk van 't verre warme zonnige Afrika, op wacht aan 'n overweg, 'n stationnetje Griesheim... ergens, zonloos koud... in 't Noorden Voor 't kleine station weer dezelfde herrie van francs-verkoopers en koffer-zeulerij, veel vaal-grauws zwakke kindergezichtjes, die begeerig-graag wat verdienen willen, te vele, ook van die gehaaide opgeschoten lum mels. Voor de twee loketten lange slangen reizigers, dringend, duwend, ruzie-zoekend, met ingehouden woede facies, oogen die ste ken, vergiftigen en den buurman den hals afsnijden, minstens't Is 'r klein en be nauwd, alles op elkaar gedrongen, veel bagage waarover men in 't halfsdonker ge voegelijk den nek kan breken. Druk-bewe- gelyke, nerveuse Fransche spoorwegbeamb ten en plompe duitsche collega's loopen el kaar in de enge „ruimte" in den weg, schreeuwen elkaar aan, véél misverstand.. Fransche telegrafisten, loketbeambten, tolk, machinisten en stokers, duitsche stations chef, baanweikers en witkielen. Spoor kaartjes met franschen en duitschen tekst, uitgegeven door de „Regie". Op de spoor wegen in 't bezette gebied geldt de „Regie- tqd", een uur vroeger dan duitschen tijd. M'n trein ging pas over 'n kwartier. Op de rails een duitsche en een fransche beambte. De eerste in uniform, de laatste niet, slechts een in elkaar gekluwde band van den „Re gie" om den arm, een paar verfomfaaide notitieboekjes in de buitenborsfczakken van een gedegradeerd sportjasje. Beide staren op een kapotten wissel, 'n Probleem, 't ding is stuk, de zekering functionneert niet meer. Verstaan eikaars moedertaal niet. Zijn toch van 's morgens 5 uur al samen op pad. De duitsche „vertelt" den fransoos, dat deze wissel telefonisch bediend wordt vanuit het naaBtvolgende station Höchst, presteert dit door op den wisselkast te wijzen, „Höchst" te zeggen, met den rechterhand een draaien de beweging te maken alsof hij aan een telefoontoestel opbelde. De fransche collega lucht driemaal achter elkaar, zéér opgetogen en luid schreeuwend, z'n génsche kennis van de duitsche taal, onder een vervéóriyk hoofdknikken: „Jawóhl! Jawóhl! Jahwóhl!" En schrijft in z'n notitieboek. „Daa Lied (fast) ohne Worte" is nog niet uit. 't Mal heur aan de wisselkast schijnt een verbogen stangetje te zijn. De uniformanan wijst op den stang, gaat scheef staan met uitge strekte armen ook scheef de luéht in, en zegt: „Schief! Schiefr De sportjas kijkt, dénkt en dénktPlótseling heeft-ie 't begrepen, gaat óók in scheeve houding staan en probeert al-heftig-ja-knikkend 't woord „schief" uit z'n mond te stoomen. Pe toe schouwer lachte' 't duo deed mee. Ze gingen verder op inspectie. Van een perronlorrie wend dood wild in den goederenwagen geworpen, 'n vijf-en- twintig tal reeën, mooie ranke diertjes, met fyne dunne pootjes, zielig-hangende kopjes, geronnen bloed op de lippen. Instappen, 'n Fransche treinchef, volgens pet-opschrift van den „MidT-spoorweg, fluit; drie minuten over tijd. Naar Wies- baden. BUITEN LANDSCH NIEUWS. DUITSCH LAND. De aanhouding van de Belgische en Fransche officieren. Van Duitsche zijde wordt t bericht van de Echo de Paris, betreffende 'n ingrij pen van de rijksweertroepen tegen een \deigisahe controlo-officieiy doör een Fruische begeleider b.j Dresden, te gengesproken. Juist is, zoo zegt men, dal de rijksweertroepen de officieren die zich in het Saksisch operatiegebied ophielden, verdachten van spioiuiage, heit aanhielden doch weder vrij lieten. ZWEDEN. Lucht post verbinding. De Zweedische Directeur-Generaal der Posteryen te Stockholm, die teruggekeerd is van de internationale luchtvaartconferen tie in Den Haag, heeft in een interview ver klaard dat Zweden zeer waarsohynlyk een regelmatige luchtpostvenbinding zal verkrij gen met het vaste land, vanaf 1 April 1924. S'oorts wordt nog bericht dat onder handelingen gevoerd worden om het luchtvaartverkeer in &kandinaviö op te dragen uaf^ een Noorsch-Europeesch (concern, waarin Duitsdhkand, Neder land, Denemarken en Zweden geinter- resseerd zullen zi|n. DENEMARKEN. De storm van de laatste dagen. De enorme vloed gedurende de laat ste storm die uitgebreide Deensche wei- luuden in de nabijheid van Kingkobing fjord geteisterd heeft is thans venniu- dfcid deor een verandering in de wind richting, zoodat het water zeewaarts uit do fjord wordt gedreven, in plaats van over het land. TSJECHO-SLOW AKIJE. Een nieuw proces-Nikoloff. De rechtbank te j'raag heeft het offi cieel advies aanvaard, volgens hetwelk een hernieuwd proces in de zuak Niko- lott zal gevoerd wórden. Een nieuwe sliafvervolging wegens moord en zwaar lichamelijk letsel zal ingesteld worden. Nikoloff is, zooals men weet, de moor denaar van den èulgaarschen gezant Daskaloff. Hij werd echter onlangs vrijgesproken. BINNENLAND. Een onderhoud tusschen de heeren Kooien en RuyS. Mr dr. Kooien, die de opdracht tot samenstelling van een nieuw Kabinet in overweging heelt genomen, heeft gisterenmiddag een onderhoud gehad met den voorzitter van den Minister raad, jlir. inr. Ruys de Beerenbrouck. Invoerrecht op thee. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereen, van Huisvrouwen heeft aan de Eerste en Tweede Kamer ver- zc cht, het door de regeering ingediende wetsontwerp tot verhooging vun het in voerrecht op thee van f 25 tot f 100 per 100 K.G. niet aan te nemen. De toestand van oud-Minister Jhr. Koell. De toestand van den gepensionneor- den vice-admiraal jhr. J. A. Ro&l, wien zooals wij meldden op de Java- atiaat in den Haag een tramongeval is overk'oT&Nftq, is, zijn hoogen leeftijd in aanmerking genomen, redelijk wel. Geconstateerd is, dat de oud-minis ter een dijbeen gebroken heeft. Ned. arbeiders in den vreemde. Naar de Tijd verneemt, zullen de hee ren van Schaik, A. C. de Bruyn en P. J. S. Serrarens de volgende week in opdracht van het R.K. Vakbureau een onderzoek instellen naar de omstandig heden, waaronder de Nederlandsche ar beiders in Noord-Frankrijk .werken. Hel moet in het voornemen liggen een tzelfde oiiderzoek in te stellen in de Belgische streken. Actie den Zomertijd. Ir een vergadering van de Dagelijk- sche Besturen der drie Centrale Land bouworganisaties, de Nederlandsche {Boerenbond, het Koninklijk Nederl. Landbouw-Comité en den Christelijken Boeren- en Tuinders bond in Nederland, welke Zaterdag j.l. te Amsterdam ge houden werd, is besloten opnieuw te trachten tot afschaffing van den wette lijker zomertijd te geraken. Aan den eventueel nieuw optredenden minister van Landbouw en zoo noodig aan het nieuwe Kabinet zal verzocht worden eoti wetsvoorstel in dien zin in te die nen. Mocht van die zijde afwijzend be schikt worden, dan zal aan Kamerle den van de verschillende politieke par tijen verzocht worden een desbetrefend ontwerp van wet aanhangig te maken f Directie van den Landbouw. Vanwege het Kon. Ned. Landbouw Comité is aan de Koningin een adres gelicht, waarin aangedrongen wordt op onderbrenging van de Directie van den Landbouw bij het Departement van Nij verheid, Hahdel en Arbeid. Uitspraak Hoogen Raad. De Hoogen Raad heeft niet-ontvankc- lijk In zijn beroep verklaard het colle ge B. en W. der gemeente Zegwaart tefcen de uitspraak van Ged. Staten van Zuid-Holland, houdende verklaring, dat er voor hun college geen termen be staan om J. I). P. van Duijvenbode vervallen te verklaren van zijn lidmaat- cliap van den raad van Zegwaart. Pij dit besluit is overwogen, dat geen hooger beroep openstaat, wanneer de vervallenverklaring niet door Ged. Sta ten is uitgesproken. De invryheidsoteUing van Dr. Jacob. Aan den leider van de radicaal-nationalis tische beweging in Vlaanderen, dr. A. Jacob te Antwerpen, die heden in vrijheid komt, zond de Utrechtsohe afdeel ing van het Alg. Ned. Verbond den volgenden brief: rfDe afdeeling Utrecht van het A. N. V. stelt er hoogen prijs op U hare gelukwen-' schen aan te bieden met het feit dat U Uw long gederfde persoonlijke vrijheid hebt te rug gekregen. Teraardebestelling S. I. Norden. Gistermiddag had in Amsterdam onder buitengewoon belangstelling dj uitvaart plaats van het stoffelijk overschot van den heer S. I. Norden, in leven directeur van de Joodsohe in valide. In het sterfhuis werd het woord gevoerd door den heer M. Bakker, 2de voorzitter van de Joodsche invalide, in den stoet die de baar- volgde, naar de Isr begraafplaats Muiderberg liepen mede, behalve bestuursleden van meer genoemde v-ereeniging, vertegenwoordi gers van de beidé Isr. Kerkgenoot schappen, w.o. de opper-rabijn, de heer Onderwijzer en de rabijnen Kopenha gen en Sarlouis. GEMENGDE BERICHTEN. De pijnlijke roman van een oorlogs monument. De Fransche bladen bevatten het vol-1 gende bericht De weduwe E. Morieau te Burey (Sei ne et Marne), moeder van een eenigen zoon, die in den oorlog gesneuveld is, ken de gedachte niet uitstaan, dat het plaatselijke monument voor de gesneu velden vluk voor de deur harer woning zou worden opgericht. Zij zag daarin eer. echte marteling. Sinds Augustus echter was men be gonnen met het bouwen van dit ge- dci kteeken wanneer de arbeiders ver trokken waren, ging de arme vrouw echter aan 't werk om weer af te bre ker. Herhaaldelijk is er tegen haar pro- ces-verbaal opgemaakt. De weduwe staaktë echter haar actie tegen het oor logsmonument niet. Ten slotte heeft men haar in een gevangenis opgesloten. Een schadepost von 2% ton. De ontvanger'der registratie no. 8 en domeinen te Rotterdam heelt gisteren definitief aangeslagen het complex pan den Oppert t>9*6ü Verlaatstraat o2 en 56 aldaar, in gebruik geweest bij de pp«fënïfen. Bij oen voorloopigen afslag werd het con plex door den heer J. E. Dulfer in gezet op f 95.300. De inul^elaarsiirma Van Aiphen en Co heeft nu gisteren, naar wij in de N. R. Ct. zien, het complex gekocht voor f 95.900. Behoudens de noodige zekerheidsstelling heeft de ontvanger den koop gegund 1 Een paar jaar geleden heeft het rijk het complex voor f 34T.000 gekocht. Bij een openbare inschrijving voor hetzelf de complex, eenige weken geleden ge houden, was het hoogste bod f 75.000 dat toen niet werd aaugenoriren. Werklooze Nederlanders in het Roergebied. in de arbeiderspers van het Roerge bied is eon oproep verschenen waarin er bij de verschillende gemeentebestu ren op aangedrongen wordt, de sedert eenigen tijd op instigatie van de rijks- regeering stopgezette steunverieenmg aan Nederlandsche werkloozen, weder ter hand te nemen. In bet manifest wordt gewezen op de vele liefdadige werken, die Nederland ten behoeve van gebrek lijdende Duitschers heeft ver richt. Naar de Tel. verneemt hebben de ge meentebesturen van Bochum^ Hattin- gen, Heme en Linden-Dahlhausen be sloten, de uitbetaling van ondersteu ning aan werklooze Nederlanders we der te doen plaats vinden. Verwacht wordt, dat verschillende andere ge meenten dit voorbeeld zullen volgen. Steun van den B. A. N. S. aan de arbeiders Naar wordt medegedeeld heeft het hoofdbestuur van den Bond van Amb tenaren in dienst bij de Ned. Spoorwe- ge-i besloten de arbeiders in de textiel industrie financieel te steunen. Het heeft zich gewend tot het Verbond van V&kvereenigingen van Hoofdarbeiders in Nederland, ten einde alle aangeslo ten organisaties in de steuuactie, wel ke dan door dat verbond zal worden gevoerd, te betrekken. Welkom in Indië. Mien Duymaer van Twist is een be drag van f 250 ontstolen, zoo meldt de Indische Courant te Batavia. Na de eer ste opvoering van Banéo. Haar eerste in Indië verdiende geld, een deel van haar gage. Zij had na die eerste opvoering ach ter de coulissen vele complimenten in onivangst te nemen van vereerders en achteloos Jiad zij het geld, pas ontvan gen op een kaptafeltje gelegd. En toen zij het, bij het verlaten van den schouwburg, in haar taschje wilde opbergen was het verdwenen. De dader is onbekend. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 November 1923. Zekerheids»telling Haven meester. De heer J. Th. Imholz, havenmeester, heeft aan B. en W. verzocht, voortaan ze kerheid te mogen stellen door ten behoeve der gemeènte te verpanden, een inlage in de Rijkspostspaarbank. Bij onderzoek is het College van B. en W. gebleken, dat het mo gelijk is een inlage by de bank te doen plaats vinden ten name van genoemden ambtenaar, met als voorwaarde, dat een befoaW bedrag der Inlage niet dan tnet me dewerking van het gemeentebestuur kan worden opgevraagd. Waar de zekerheid niet meer dan 500 behoeft té bedragen, indien betrokkene de verplichting wordt opgelegd telkens te storten ten kantore van den gemeente ontvanger, zoodra hy ƒ500.:0f meer in kas heeft, en genoemde ambtenaar moei lijk, zonder veel kosten, op andere wijze zekerheid kan stellen, bestaat er by B. en W. geen bezwaar aan dit verzoek te vol doen en stellen zy den Raad voor aldus te besluiten. Examen apothekers-assistente. Voor het examen apothekers-assistente zijn gisteren te Utrecht geslaagd de dames A. Bijl en G. M. Hoogstra, beiden leerlingen van den heer A. H. Teepe. Voordracht. De heer J. J. van Herpen, onderwijzer alhier, komt als no. 2 voor op een voor dracht voor onderwijzer aan de school voor g. 1. o. no. 109 te Rotterdam. Geneeskundige overheidszorg. Op verzoek van het comité voor Arbei dersontwikkeling zal, we meldden het reeds, de heer P, C. Cleyndert, arts, directeur van het van Iterson-Ziekenhuis Zondag a.s» in de zaal van de Réunie een voordracht hou den. Als onderwerp zal Dr. Cleyndert be handelen „Geneeskundige Overheidszorg". Voor en na de voordracht zullen eenige mu ziek of zangnummers ten beste gegeven worden. Deze bijeenkomst, die stellig vele inwoners voor wat heft onderwerp betreft zal interesseeren, begint precies 10 uur en is ook thans weer vt»or iedereen toeganke lijk. Veroordeeld. J. C. den R., lós werkman te Gouda, was <k>or den Rotterdamaohen Politierechter we gens éen misdrijf tegen de zeden veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het vonnis weid vernietigd en het Hof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde beklaagde tot 7 dagen gevangenisstraf. Verg. Chr. Middenstandsbond. In het gebouw „Tot Heil des Volks" weïxl gisteravond vanwege de afd. Gouda van den Christelijke Middenstandsbond een openbare vergadering gehouden, waar als spr. optrad de heer A. Bos, van Rotterdam, met het onderwerp: „De taak en de inrichr ting der Kamers van Koophandel". Door den Voorzitter, den heer Wientjes, werd de bijeenkomst met gebed geopend. De heer Wientjes wees er vervolgens op, dat langen tijd niets gehoord werd van de Vereeniging maar dat er nu nieuw leven in gekomen is. De heer Bos het woord verkrijgende, be gon met te zeggen dat als er een onder werp is dat ligt in het centrum van de be langstelling van de kooplieden het dit on derwerp is, omdat bij de be- en veroordee ling van de Kamers van Koophandel vast zit het brengen van offers in meer of mindere mate. In een zevental stellingen heeft spr. zyn meeniflg over het nut dier Kamers, welke in ons maatschappelijk le ven een belangrijke factor vormen, vast gelegd. Betwist wordt dat de kamers noo dig zijn en historisch gegroeid zijn in het leven, doch spr. is van het nut dier instel ling overtuigd. De heer Bos wees er op hoe de maat schappij gegroeid is uit het gezin, zij is een soheppingsordonnatie Gods en mag niet door den Staat worden opgeslokt. De maatschappij behoeft niet kunstmatig ge kweekt te worden. Zij ontwikkelt zich naar de behoefte der tyden. Kunst, wetenschap en godsdienstig leven zag men ontwikkelen imits de Staat zijn taak bereep en regelend optrad tegen hetgeen zijn roeping is. Wat handel en industrie betreffen zy hebben een orgaan tpr verdediging gevon den in de Kamers van Koophandel die re gelend en beschermend optraden. Reeds in de 17e eeuw begreep men in Frankrijk de noodzakelijkheid van dit publiek rechterlijk lichaam. Marseille kon zich door dit insti tuut opwerken tot een zelfstandige stad. ZU adviseerde den handel, regelde de invoer rechten, had bij de regeering een advisee- rende stem. De revolutie maakte met een slag een einde aan de Kamers van Koop handel. Ook toen, gelijk nu, vertoont de revolutie haat tegen den handel. Napoleon stond ook vyandig tegenover die Kamers omdat de handel er zich door sterk maakte doch na eenige jaren is hij, daar hy de handel voor het economisch leven noodig had, er toe overgegaan de Kamers van Koophandel te herstellen. In 1802 of 1803 werd in Nederland de eerste Kamer van Koophandel opgericht, zy had toen zeer beperkte bevoegdheden. Spr. ging den groei der Kamers na, de middelen die haar werden toegewezen door heffing van opcenten op het Patentrecht. In 1851 waren het levenskrachtige instel lingen, alle Nederlandsche kooplieden boven 30 jaar werden verkiesbaar gesteld voor het lidmaatschap, mits aangeslagen in de pa tentbelasting hetgeen neerkwam op samen stelling der kamers uit groote kooplieden, de invloed moest steeds blyven by de bezit tende klasse. Spr. behandelde de reorgani satieplannen van Tak v. Poortvliet om ein delijk te komen tot de tegenwoordige rege ling. Door de actie van de middenstands- organisaties, het gevolg voor het zoeken naar bevoordeel ing door het grootbedrijf, kwam men tot de reorganisatie welke ver tegenwoordiging van groot- en klein bedryf tot stand bracht* In 1920 is gekomen het wetsontwerp voor de Kamers en het Han delsregister. Toen eerst ontwaakte by den middenstand de belangstelling ten volle. Men hooide lofpryzingen en had groote ver wachtingen, daarna kwam de critiek en de klachten over de duurte van het Handels register. De Middenstands- en Nyverheids raden waren zeer gebrekkelyke vertegen woordigers van den handel by de regee ring, gemist werden de vertegenwoordigen de lichamen van den handel. Het zelf bekostigen van de kamers van koophandel heeft zyn nut, de betere elemen ten zyn nu niet genoodzaakt voor allen te betalen. Men heeft kunnen beluisteren van de te genstanders dat dé beteekeni8 der kamers na de reorganisatie niet veel grooter ge worden is. Spr. zegt daarvan dat wanneer imet wenschen niet voldoende rekening is gehouden, dit nog niet zeggen wil dat de beteekenis van de Kamers minder is. Spr. vindt de beteekenis der Kamers niet du bieus indien men ze aanwendt voor de be langen der eigen organisaties; het is een nuttig lichaam dat moet en kan dienen alle handelsbelangen, maar zy moet blyven vrjj en onafhankelyk ook van Ryk en gemeente. Spr. wees op de noodzakelykheid van het Handelsregister by de Kamers. Of hier en daar in de praktyk iets man keert aan de Kamers ligt aan de organi saties zelf, iedere actie door de Kamers ge voerd moet ieders belangstelling hebben, zegt spr. Het ligt aan de organisaties zelf het hoogst mogelyke rendement te halen uit die voor de organisaties zoo belangryke li chamen. Spr. wekt op te zorgen dat bij de verkie zingen voor de Kamers ook mensohen ge trouw aan de christelyke beginselen zul lea r.ün vertegenwoordigd. De heer Wientjes dankte den spreker en merkte op dat uit het midden van den chris- telyken middenstand ook een vertegenwoor diger in de Kamer van Gouda zitting heeft. De heer Mr. Rensma was het met den spr .in hoofdzaak wel eens, doch meende dat andere lichamen hetzelfde kunnen behande len. De Kamer is een adviseerend lichaam zonder macht iets zelfstandig te doen. De ideëele waarde houdt geen venband met het Handelsregister, dat vroeger berustte aan de rechtbanken. Spr. vraagt of de heer Bos ook niet van meening is dat enkele Kamers konden worden opgeheven. De heer Wientjes vroeg of het op den.weg der Kamer ligt het voor en tegen van het instellen van een beurs te overwegen. De heer Noordegraaf wees op den eigen- aardigen indruk gemaakt door het niet uit brengen van advies door de Kamer over de Zaterdagavondmarkt. De heer Bos antwoordde dat dwingend recht alleen door den Staat dient te worden opgelegd, een groep kan geen wetten in het leven roepen voor alle groepen. Als de Ka mer nog niet is wat zy zyn moet, zal zy het worden door het werk van het organi satieleven. Voor de samenstelling van de kiezerslijst heeft het Handelsregister ook zyn nut. Er zyn 36 Kamers, of er daarvan opgeheven kunnen worden kan spr. niet be- oordeelen. Indien organisaties het nut van een beurs inzien, kunnén zy zich tot de Kamer wen den, die verplicht is daarvoor te stryden indien het in het belang van den handel is. De Kamers zyn ook voor de marktkoop lieden. Spr. onderschryft hetgeen Mr. Treub eens gezegd heeift, dat zy de steunpilaren van ons maatschappelyk leven zyn. Een andere vraag is het, die spr. niet kan beantwoorden, of een Zaterdagavondmarkt hier noodig is. De heer Wientjes wekte op lid te worden van de Chr. Middenstandsbond en herinner de georganiseerden die by de neutrale vereeniging nog lid zyn er aan, te bedan ken vóór 1 December, teneinde niet voor het volgend jaar verbonden te zyn. De heer Bos sloot de byeenkomst met g«- bed. Goudsche H. B. S-Vereeniging. Woensdagavond sprak voor de Goudsche H. B. S.-Vereeniging de heer W. L. Thieme uit Rotterdam over het Marionettentheater. Allereerst sprak de heer D. G. Noordyk, die den heer Thieme bedankte voor de be reidwilligheid, waarmee hy de uitnoodiging om een inleiding te geven tot het Mtinchener Marionettentheater van Paul Braun had aanvaard en dankte ook de H. B. S.-Vereeni ging, die 't geven van deze inleiding had mogelijk gemaakt. De heer Thieme begon met een korte be schouwing over den ouderdom van de pop. De pop was volgens spr. zoo oud als de menschheid. Niet dat de poppen altyd zoo mooi zyn geweest als ze nu kunnen zyn, maar dit is een zaak van minder belang. Voor een kind kan een stuk hout of een leege bierflesch een pop zyn, waarin 't soms meer zin kan leggen dan ln de mooiste pop- Hierna ging spreker de ontwikkeling van de pop als marionet na. Reeds by de Egyp- benaren treffen we marionetten aan. De oude Grieken waren in 't bezit van een ma rionetten theater. Ook in het Sanskriet tref fen we eeriige woorden aan, die er op wy- zen, dat ook toen reeds een marionetten theater in Indië geweest moet zyn. We moeten onderscheiden de handpop e® de draadpop. De eerste pop, waarmee de poppenkast altyd optreedt, maakt onwille keurig een komischen indruk op den toe schouwer, daar de pop zich de sieriyke be wegingen van het menschelyk lichaam op een belacheiyke manier aanmatig! Er kan hier ook moeilijk met meer dan twee poppen gespeeld worden, zoodat de tekst altyd een dialoog is. Geheel anders is dit met de draadpop. Spreker vertoonde een zeer fraai exiemplaar: Hansworst (Kasperl zeggen de Münche- naren) een geschenk van zyn vriend Paul Braun, waarop spreker heel trotsch was. Hy wees op de gratie waarmede de pop zich bewoog, van een stoel afviel en weer oprees, enz. Hierna behandelde spreker de inrichting van het moderne marionettentheater. Elke pop is met een 10-tal draden bevestigd aan e«n kruislat, waardoor ze allerlei bewegin gen, echter geen andere dan die ook bij den oiensch mogelyk zyft, kan uitvoeren. Elke pop wordt bespeeld door een speciaal per soon, terwijl nog een ander persoon spreekt Spreker vestigde er nog de aandacht op (jat wanneer de pop hoe langer hoe vol maakter wordt, het belangwekkende er af gaat. Men moet steeds als toeschouwer goed weten met een pop te doen te hebben, reden waarom Paul Braun zoo nu en clan de pop pen ook eens tegen elkaar aan laat bot sen, om z'n publiek de klank van het hout goed te laten hooren. Na de pauze besprak de heer Thieme aan de hand van fraaie lichtbeelden nog ver schillende poppen en theaters. We kregen ook nog een kykje „achter de coulissen" by Péul Braun. Een dankbaar applaus loonde spreker voor z'n zeer belangwekkende voordracht, die ongetwyfeld velen zal hebben opgewekt Maandag naar het Marionettentheater te gaan. De voorzitter der Goudsche H. B. S. Ver eeniging, de heer E. Weyergang, dankte in hartelijke bewoordingen spreker voor de in teressante rede. Hierna bleef men nog een tydje gezellig samen, er werd vroolyk gedanst en muziek gemaakt. Door een auto aangereden. Hedenmorgen is de heer E. uit Moor drecht, die zich op zyn rywiel stadwaarts begaf, aangereden door de auto van den heer van S. Het rywiel werd geheel ver nield. De heer E. kreeg gelukkig geen letsel, en kreeg van den heer v. S. de toezegging dat het rywiel door hem zal worden ver goed. Thai ia-Theater. In het Thalia-Theater zal vanaf morgen worden vertoond Olivier Twist, naar het be roemde werk van Charles Dickens, met Jackie Coogan in de hoofdrol. Zooals be kend maè heeten behandelt dit meesterwerk van Dickens de geschiedenis van een arme weesjongen uit het Engeland van het begin van de 19e eeuw, die in het armenhuis te Dunbridge by Londen wordt opgevoed. In het Apollo-Theater gaat vanaf mor genavond „Arme Rykdom", een schitteren de film in 6 acten, naar het wereldberoem de tooneelwerk „The admirable Crichton" door J. M. Barrie. Deze film wordt slechts 4 dagen vertoond. Bond van Kaasproducenlen. In Concordia vergaderde heden de Bond van Kauaproducenten, ottdér voorzitterschap van den heer A. van Wynen. De Voorzitter richtte een welkomstwoord tot allen, inzonderheid tot de heeren v. Gu- lik, Huisman en Kooistra, Secretaris van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Fries land. In zyn openingswoord wees spr. op de internationale en nationale toestanden, waaronder de landbouwer leeft. Spr. wees op den chaos in het buitenland. Wanneer we zelf in Duitschland gaan zien in de binnen huizen, dan is de toestand meer dan ellen dig. De schuldvraag valt geheel weg, me- delyden krygit men met het Duitsche volk, dat op het o ogenblik in grooten nood zit. Het grootkapitaal heeft men gelegenheid ge geven zich in veiligheid te stellen, den mid denstand in de diepste ellende achterlatend. Spoedige verandering moet komen. Wy vra gen ons af wat die toestand ons zelf zal brengen. In België en Frankryk heeft men er maar lustig op los geleefd wat de belasting be treft en het militarisme viert er hoogty, ter- wyl die landen haar laatste krachten uit putten. Rusland hongert, wordt door het buitenland onderhouden, het geld besteedt men daar aan de nieuwe cultuur en het mi litarisme toont niet veel verschil met het vroegere regime. Wy vragen ons af, zegt spr., of het Chris telijk Europa geheel heeft afgedaan en of hier het Barbarendom is ingetreden. Vroeger kon men van groote economen voorspellingen lezen, hoe het kon worden, doch dergelyke artikelen ziet men niet meer. Hier te lande zyn de toestanden nog wat beter, speciaal landbouw en zuivel hebben allerminst te klagen, daar heerscht nog een onbegrypelyk gunstigen toestand. De toe stand in het algemeen is echter niet schit terend door versplintering en verschuiving °P economisch en politiek gebied, waarvan Ueen goeds is te verwachten, op geen enkel terrein heerscht er eensgezindheid. Spr. wil trachten de besprekingen in deze vergadering op hoog peil te houden. Be notulen werden goedgekeurd. Fuut 4 wordt in tweeën gesplitst; eerst jvordt behandeld de bespreking over de gel dende uitvoerregeling van kaas. De Vooraitter zeide den heer Kooistra te hebben uitgenoodigd tot deze vergadering, speciaal om de besprekingen by te wonen wer het 2e deel van dit punt: ,yde interna tionale verhandelingen inzake volvette «as", omdat er over dit punt verschil van opvateng dreigt te ontstaan tusschen Fries- «d en Holland. Mocht er een geschilpunt ontstaan, dan kan dat op die manier niet t® wyten zyn aan onkunde. De Voorzitter zet breedvoerig uiteen de thans geldende uitvoerregeling, welke nog uitvloeisel is van de crisisbepalingen. hebben, zeide spr., thans ernstig be- Waar tegen den vorm van het wetje, dat de gestand zal bestendigen, voornamelyk um- t de minister de bevoegdheid krygt de Tweede Kamer naar willekeur uit te scha kelen, hetgeen voor een regelmatige export verkeerd is. Het nut van deze wet kan zyn, dat het buitenlandsch publiek weet wat het krygt, het nadeel is de controle met de daaraan verbonden ambtenaren. De wet zou kunnen worden aanvaard als ze zeer ernstig werd gewyzigd en de controle bleel in handen van de kaascontróle-atations en de Regeering haar handen zooveel mogelyk thuis hield. Het aanvullinkje, dat in de wet gekomen is, achtte spr. onvoldoende, n.l. dat de Minister overleg moet plegen, maar men weet uit ervaring wat dat overleg beteekent met die toezeggingen van overleg plegen moet men voorzichtig zyn. De Directeur-Generaal van Landbouw heeft van afgevaardigden van de organisa ties opgeroepen ter bespreking van de wet, hetgeen spr. toejuicht. Nu die conferentie op handen is, stelde spr. voor een afwachtende houding aan te nemen op de door de Ned. Ver. van Kaas handelaren verzochte adhaesie-betuiging aan den ministèr, beoogende dat ten spoe digste een eind wordt gemaakt een kaas- merk aan den uitvoer te verbinden. Aldus werd besloten. (De vergadering duurt voort.) Belasting Peroneel. Verplaatst met ingang van 1 Dec. a.s. de adj.-conunies J. D. v. d. Bergh van het kan toor Gouda buitengemeenten, naar directie Maastricht. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 19 Nov. Gerardus en Josina z. en d. van Willem van Heiningen/en C. M. Stolle, Varkenmarkt 32. 20 Nov. Johan na, d. v. J. C. Eilers en C. C. Neef, C. Ke- telatraat 4. Cornells, z. v. P. de Jong en G. Keyne, Voratmanstraat 44. GETROUWD: 21 Nov. j'. de Jong en H. H. Bos. C. de Grauw en M. Jansen. W. Pin en A. Visser. OVERLEDEN: 18 Nov. Helena Anton ia van Noort, 1 j. Agenda: 22 Nov. 8 uur. Soe, de Róunie. 2e Lezing voor de Ver. van Vryzinnig hervorm den. 22 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg. Bouw meester Solnes door het Verkade Tooneel- Gezelachap. 23 Nov. 8 uur. St. Japskerk. Ds. G. Wisse uit Arnhem voor de noodlijdende Sak- 23 Nov. 8 uur. Raadzaal Stadhuis. Gemeen teraad. 25 Nov. 10 u. van. Soc. de Réuaie. Spreek beurt P. J. Cleyndort, arts. voor het comi té voor Arbeidersontwikkeling. 25 Nov. Soc. „Ons Genoegen". Biljartcon cours Ter Gouw"s-Gravenhaagsche Bil jartclub. 26 Nov. R.JK. Kerk van O. L. V. Hemelvaart aan de Kleiweg. Conferentie voor niet- Katholieken door Pater F. Hendrichs S. J. 26 Nov. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Alge- meene Ledenvergadering. 26 Nov. 8 uur. Soc. de Réunie. Ie Nuts- avond. Spr. de heer M. van Lokhorst.. 27 Nov. 8% uur. St. Janakerk. Lezing Dr. F. J. Krop, pred. te Rotterdam. 30 Nov. 8 uur. Blauwe Kruis. Cursusverga dering Chr. Bestuurdersbond. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. DEE, Westhaven, is deze week tot én met Vry- dag 23 November, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. D© heer H. van Vuuren, onderwijzer al hier, komt als no. 1 vöor op de vooixlracht voor onderwijzer aan de sdhool voor g. 1. o. no. 45 te Rotterdam. BOSKOOP. De gehouden verkiezing voor 2 notabelen in de Ned. Herv. Kerk had tot uitslag dat gekozen zyn de candidaten der vrijzinnigen met een meerderheid van 6 stemmen, ter- wyl voor 3 leden in het kiescollege de can didaten der reohtzinnigen zyn verkozen met 35 stemmen meerderheid. By de gehouden sohietwedstryd te Leiden ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der Burgerwacht aldaar, behaalde de Boskoop- sche Burgerwacht den lsten prys in de eer ste afdeeling en den 3den prys in de tweede afdeeling, terwyl twee pryzen werden be haald door de heeren Th. de Jong en J. Spaargaren en een prijs door D. Nieuwe- steeg en B. P. J. Tromp. Ds. L. B. Houtgast, Rem. predikant alhier, staat op het viertal by de Rem. Broe derschap te Lochum. De Vereeniging Volksonderwys alhier zal op 26 Nov. a.s., des avonds 8 uur, in hotel Klassen een ouderavond houden, waarin als spreker zal optreden de heer C. G. Roos, wethouder van onderwys te Vlaardingen, over het onderwerp: De school aan de ouders. MARKTBERICHTEN. Gouda, 22 November 1923. KAAS: AaiV'-voerd 112 partyen. Handel vlug. Ie kw. o658, 2e kw. 5265, Zwaardere Ryksm. 61, met Ryksmerk ƒ52 59. BOTER: Weinig aanvoer. Handel flauw. Gueboter 1.151.26, Weiboter 1.10 1.20. VEEMARKT: Melkvee goede aanvoer. Handel vlug. 275375. Vette varkens groote aanvoer. Handel vlug. 0.380.40 per half KG. Magere varkens redelijke aan voer. Handel stug 0.850.37 per half K G. Magere biggen redelyke aanvoer. Han del stug 1017. Vette schapen redelyke aanvoer. Handel redelyk 2635. Nuch tere kalveren redelijke aanvoer. Ha..del re delijk. 12—20. EIEREN: Weinig aanvoer. Handel flauw. 14.60—16.26 per 100 stuks. GRANEN: Goed prysboudend. Tarwe 11.76—18.25, Rogge 10.25—-10.60, Gerst 9.5010.26, id. chev. 1112, Haver 9.60—11.76, Erwten 23—26, Broine boo- nen 44—48, per 100 KG. Aardappelmarkt. Amsterdam 22 November Auigevoerd waren 2 ladingen. Zeeuw- eclie bonten f 6.40—6.60, Zeeuwsche blauwen f 5.60—6.25, Zeeuwsche eigen heimers f 4.40—5, Zeeuwsche Industrie f S.503.60, Overijsselscho eigenhei mers f 2.40. OUDEWATER, 21 Nov. 1928. Goudreinet 1518 Vi, zoete appels 89, handpeer 1416, pippeling 98, «ure ap pelen 156, handpeer 42, bellefleur 17, pe ren 17, bellefleur 2e soort 7. Eeieren 13.00 15 per 100 stuks. Boter 1.121.20 per 6 ons. (Draadloou Dienst.) De leider der Nat .-Soc. gearresteerd. UEKL1JN, 22 Nov. Ditrich Ehrhardt de invloedrijke van de Nat. Socialisten is te Munchen gearresteerd. Waardevast geld in Beieren. MUNCHEN, 22 Nov. Gemeld wordt dat nog deze week in Beieren waarde vast geld zal worden uitgegeven. De houding van Poincaré. PAKIJS, 22 Nov. Van olficieele zijde wordl verkluard dat Frankrijk bij de regeling in den gezantenraad niet heeft vattgehouden aan het opnemeu der be dreiging met sancties in de nota's uit Duitschland om een overeenstemming met Engeland te bereiken. Frankrijk zal echter indien zulks noodig blijkt zelf de noodige maatregelen nemen. V eider wordt gemeld dat Poincaré de zer dagen in de Fransche Kamer zal verklaren dat de termijn binnen welke de gebieden op deo linkeroever van den Rijn móeten worden ontruimd, nog niet is aangevangen. Spoorwegstaking in Turldje. KONS1 AN'l 1NOFEL, 22 Nov. l'enge- yolge van de spoorwegstaking in lur- kije hebben bloedige ootsingen plaats gehad. Een faillissement van de Hanzebank te Utrecht? UTRECHT, 22 Nov. Hedenmorgen zijn de schuiueischers der N.V. Hanze Bank U ti echt in de Raadskamer van de Utrechtbche Rechtbank welke voor deze gelegenheid gehouden werd in'het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, bi4een gekomen. De belangstelling voor deze vergadering was veel geringer dan voor die, welke eenige maanden gele den werd gehouden, er waren slechts ongeveer 1U0 personen aanwezig. Medegedeeld werd dal 80 van de schuideischers voor een minnelijke li quidatie zijn. in de vergadering gingen echter stemmen op voor een faillisse ment en bij de stemming verklaarden zien ongeveer 40 personen op 't oogen- bLk tegen minnelijke liquidatie. De stukken werden daarop in han- de i gesteld van het O. M. Het feit dat een aantal sohuldeiechers zich tegen eon miiuielijke liquidatie hebben uitge- spioken heeft het gevolg dat zeer waar schijnlijk het faillissement van de Han zebank zal volgen. Nader wordt ons gemeld dat namens de bewindvoerders aan de vergadering weid medegedeeld dat de bewindvoer der zich niet verder beschikbaar stel len aangezien er een groep is die zich voor een faillissement heeft uitgespro ken. In de daarop gehouden vergadering van de crediteuren van de Hanze Spaar bank werd eenzelfde uitspraak, n.l. te gen het verleenen van een definitieve surséance van betaling, verkregen. In deze vergadering waren 198 personen aanwezig. Het laat zich dus aanzien dat zoowel van de Hanzebank als van de Hanze Spaarbank het faillissement zal werdeu uitgesproken. Do rechtbank zal later uitspraak doen. SPIONNAGE ONTDEKT. De Vaz Dias-correxpont seint uit Maas tricht: Door den brigade-commandant der Marechaussees is een complot van landver raad ontdekt, waarvan het beginpunt te Maastricht is, en waarvan de hoofdzetel te Rotterdam is gevestigd. Voornamelyk was militair bureau-perso neel aangezocht om bescheiden en stukken te leveren. Te Maastricht zyn 3 onderoffi cieren in arrest gesteld, by wie uitgebreide huiszoekingen hebben plaats gehad. Het on derzoek is in vollen gang. Nader wordt nog gemeld: De 3 gearresteerde onderofficieren zyn 2 serg -majoors en 1 gep. serg.-majoor, alle 3 administratief. De stukken waren bestemd voor een Belgische spionnage-organisatie. Deze organisatie schijnt hare vertakkin gen in verschillende plaatsen van het land te hebben. Naar verluidt hebben ook te Rotterdam arrestaties plaats gehad. Het goederenvervoer stopgezet. ZEVENAAR, 22 Nov. Het vervoer van go< derentreinen uil Duitschland langs Filet naar Nederland is plotseling ge- het 1 stopgezet. Wi4 vernemen dat alle goedereu door d- Franschen zijn achtergehouden. Hel pt-iMoneaverkear is gewoon. RECHTZAKEN. Kantongerecht Gouda. In do sitting van 21 November werden veroordeeld: Wegens rywiel zonder licht: W. F. te Keeuwyk 8 auba. 1 w. t. Wegens overtreding vleesohkeuringswet: N. O. te Reeuwyk en J. B. te Boskoop, ieder 10 subs. 10 d. Wegens overtreding arbeidswet: C. G. de B. te Hekendorp 5 subs. 2 d.; J. B. te Waddinxveen 2 mIJ) suba. 2 m. 5 d. Wegena met rywiel over Doel eb rug ge reden: F. C. te Gouda 3 aubs. 1 d. Wegens eenden niet ophokken: G. de R- te Waddinxveen 10 subs. 4 d. Wegens zeilen in de ringvaart: J. da J- te Ouderkerk 5 suba. 2 d. Wegena openbare dronkenschap: G. P. te R'dam 5 auba. 3 d., G. F. v. L. te Goud» 2 auba. 2 d. Wegens trekdier onbeheerd laten staan: J. v .d. H. te Gouderak en C. v. d. H. te Gou derak ieder 6 aubs. 2 d. Wegens visschen zonder vergunning: J. P t<- Reeuwyk 1 aubs. 1 d., teruggave van visohtuigen. Wegens overtreding ijkwet: D. B. te Moordrecht 1 aubs. 1 d., maat verbeurd en vornietigd. Wegens te snel autoryden: J. O. te Lelde" 10 suha. 4 dagen. Wegens overtreding ykwet: C. K te Gou da 2 m. 1 auba. 2 m. t d.. gewicht v.v. Wegens buiten openbare waterbak wate ren: A. v. D. te AJphen 1 aubs. 1 d. Wegens straatschendery: C. de W. te Gouda 1 subs. 1 d. WISSELKOERSEN. 21 Nov. 22 Nov. Officieel. Londen U.51ft 11.6114 Berlijn 0.48 0.3214 per bülioen. per billioen. Par ys 14.3214 14.3814 Brussel 12.40 12.35 Zwitserland 46.10 46.90 Weenen 0.0087 0.0087% Kopenhagen 45.60 45.55 Stockholm 69.60 69.25 Ghristiania 88.76 38.80 New-York 2.65 2 63 üeursoverzicht. Voor Suikerwaarden beatond nog wel de noodige belangstelling, die dgarby niet on gunstig gedisponeerd waren, maar de koer sen verschilden over het algemeen niet veel met die van gisteren, 'hoewel de opnieuw gestegen suikerprijzen in Amerika aanvan kelijk de meening deden postvatten dat we derom een flink a vans zou worden behaald. Van de Ollewaarden bewogen Koninkiyken zich ojn. omstreeks de hoogste koersen van gister. Geconsolideerden eipchten vandaag ook een gedeelte van de aandacht voor eich op, en verhieven zich daarby eenige pro centen boven de vorige pryzen.. Rubbers hadden een kalm verloop en eenigazins on regelmatig voorkomen. De tabakken eer der iets aan aanbod onderhevig, hoewel groote koprsvariaties niet voorkwamen. Scheepvaarten stille markt en waren daar by nagenoeg hetzelfde. De affaire in Ned. Staatsfondsen was eenigazins ingekrompen. In sommige Mexicaansche waarden ging iets om, waarby de stemming vast was. Prolongatie 4 Openingskoersen New-York 22 Nov. 9J0. Londen 437%, Parya 547%, Italië 486%, Zwitserland 1746, Amsterdam 3803, Ghris tiania 1437, Kopenhagen 1738, Stockholm 2629. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Ongeldig verklaarde wedstrijden. Op verzoek van de vereeniging D.O.S. is de wedstryd D.O.S.'Donor, gespeeld op 30 September J.I., ongeldig verklaard, op dezelfde gronden als dit met „Zeist" ge schiedde. De uitslag hiervan was 40 in het voordeel van Donar. De wedstryd D.R.V.Bodegraven, ge speeld op 21 October, is door het B.B. on geldig verklaard, omdat de terreingesteld heid van D.R.V. niet aan de geldende be palingen voldeed. De uitslag was 21 in 't voordeel van B.V.V. Deze wedstryd wordt nader op het terrein van Bodegraven vast gesteld. Beide annuleeringen brengen geen wy* ziging in den competitiestand. Alleen wordt de positie van Donar verzwakt en bengeit ze thans gevaarlyk onderaan. WATERPOLO. Het IJ—Rest van Nederland. De watorpolo-coumiiMie vau dou Ne- dri laudscheu Zwuuibond hoeft het xe- voutai, dat ouder den uaaiu vau Ke»t vau Nederland op Dinsdagavoud 27 dexei in het Zuiderbad togen IJ i /.al «pelen tijdens de bekerwedstrijden v-.u liet IJ, vastgesteld. Do opstelling is uls volgt R. C. van Sinus (U.Z.C.), dool J. C. den Boer (G.Z.C. eu li. Muauos ()U.Z.C.), tor; A. H. C. vun Sentw (Muas), mid den W. Bokhoven (G.Z.C.O. Hoge- Hlem (A.Z.) en P. v. d. Velden Jr. (Dolfijn), voor. Invallers A. H. Goc- djnga (A Z J. G. J. Pronk (Dolfijn) en A. Minnes (U.Z.C.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 770 5 Akurey. Luugsto stand 702.7 Toulon. Verwachting Zwakke tot mulige, Zuiden tot Westen wind, meest botrok- ken tot nevelig, weinig of geen neer slag Iets kouder ln het Oosten. ADVERTENTIEN. Directeur Frits Kleinbloesem. MAANDAG 26 NOVEMBER MARIONETTEN-THEATER MUNCHKNKR KUNSTLKK Dir. Paul Braun. Pryzen: Zaal 2 50, Balcon 2.—, Galery 0.75. Leden Sociëteit „Ons Genoegen" en Leden vun Volksuniversiteit, H. B. S. Vereeniging, leerlingen H. B. S. en Gymnasium: Zaal 1.60, Balcon l.plu* b«. lastingen. Plaatsbespreking Zaterdag en Maandag van 1012 en 24 uur. Zondag van 122 uur. Tel. No. 30. 888740 Wien Neer land sch bloed door d'adren vloeit Van vreemde smetten vry, Die zende zyn besmette goed Naar mijne stoomerij. Maar denk erom niet in een sak. Myn auto neemt het mee. Zoo blyf ik vrind van d'overheid, Politie, Bee en Wee. (bis) Het vervoer van besmette goederen in gonjezukken op bodenwagens en per beurtschipper levert gevaar op voor de volksgezondheid. Boden en schippers, die beddegoed hebben of weten genieten 10 procent provisie zoo te hot zelf vervoeren, doch 15 procent provisie zoo ze het niet zelf vervoeren en my slechts bericht zenden. In dat geval wordt het door myn ontsmettings- dienst per gesloten auto, waarvoor ik op alle wegen vergunning heb, ge haald. G. DE RAADT, Kantoor West-Haven 42. 8840 87- 3 Attractie's Een parodie op Prof. Steinach's verjongingskuur LaCMIS VAN SE8IN TOT KIND. Operette film met Zang (Sopraan Bariton) •ohlttarswd saapaeld Alnswerii is ris heetdrsl Harrj Oasef. OP TOOOECL OngeSvanaard Variété I VOO.ITILLiailli J336 80 VRIJDAG 23 NOVEMBER aanvang 8 uur. ZATERDAG 24 NOVEMBER 8 uur. ZONDAG 25 NOVEMBER doorloopende voorstelling, aanvang 4 uur. DINSDAG 27 NOVEMBER aanvang 8 uur. Piijzu ill gewssü. Lagi ei Bale. 11 (Ltd. 10.75) li lug I UI, 2( laig 15 JO. (hl. inO

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2