-jd rya cl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18397 62«Jaargang Vrijdag 23 November 1923 Dit bladverschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen likje IJke ran een nde /zieken. HET GELUK DER RIJKEN ND5- Het dekken en sieren der Tate] ek vindt men de regeling >ebereidselen ervan. De die men moet geven, hoe treiden, de volgorde, het en alle gebruiken, Invi- en laatsten tijd bij huise- ibruik zijn. Tevens vindt iten voor de fijnere keu- 165, franco na ontvangst 8245 50 0e Rijksdagzitting. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIET WERKERK JUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 2639 II r K FEUILLETON. in den mist 5* V» 1, H Niet ieder, die u vriendelijk toelacht, is uw vriend. een kabinet te vormen uit niet-politici. Zeer waarschijnlijk uit hooge ambtenaren. Het nieuwe kabinet zal ala een voorloo pig Ministerie worde® beschouwd. iruflc name It en men oeld- ler in n er Een nieuwe inbeslagneming van 85.000 billioen mark door de Franschen wordt ge meld uit Dusseldorff. Het totaalbedrag der door de Franschen en Belgen sedert 11 Jan. in het Ruhrgebied in beslag genomen rijk«- bankgelden is daarmee tot ruim 200.000 billioen gestegen. i x/m vindt. energie, neerslacht ig- gtoestanden, hypocbm- kten, moeten de uit- agt gratis toezending Arnhem. f verkeerd zijn, inclien Hongarije vijandig te genover het nieuwe Duitschland wu komen te staan. De minister voegt er bij, dat den» aamen- (awering dus volkomen ernstig moet -worden opgevnt, zwoels blijkt uit het feit, dat vele Duitsohe nat.-socialisten reeds in Hongarije vertoefden. in het i inden- (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een huiszoeking op het landgoed van Max v. Baden door de Franschen. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat een afdeeling Fransche infanterie het land goed van prins Max van Baden heelt omsingeld en er een uitgebreid onder zoek heeft ingesteld. De pachter van het landgoed werdj gearresteerd. De Fianschen hadden vernomen, dat op het landgoed wapens waren verborgen. 1TALDL Een geschenk van den Pms aan den Spaanschen koning en koningin. De Corriere delta Sera meldt, dat de Paus aan koning Altons en koningin Vittoria ieder een kostbaar mozaïek ten geschenke heeft gegei cj*an vervaardigd. De Het Hbld. vernam uit Boedapest dat de Hongaarache minister van binnenl. zaken Rakofsky een brief heeft gepubliceerd, dien de rechtsradicate afgev. Ulain vóór de Putsch te München tot den Hiongaarschen staatsbestuurder Horthy heeft gericht. Daarin verklaart Ulain, dat Hittier, Luden dorff en von Kahr samenwerken en binnen kort Berlijn willen bezetten. Ulain eiacht derhalve de vrijlating van den te Boedapest aangehouden afgezant van Hittier, den heer Döhmel, want het is zeker, dat Hittier zal zegevieren en het zou in hooge mate In het Rijnland is de hooge commissie tot overeenstemming gekomen met een groot aantal induatrieelen die kleurstoffen prxxluceeren .Een regeling is getroffen op voorwaarden, waarbij de fabrieken zich ver binden, de levering te verzekeren van kleur stoffen, zooals vastgeateld in het Verdrag wan Versailles. In ruil stond de hooge com missie verlaging boe van de uitvoertarieven en -belastingen, waardoor de fabrieken weer geld voor haar loopende uitgaven zullen verkrijgen. In deze kleurstoffabrieken werken c.a. 50.000 arbeiders. jij en je zoon zouden ‘t mee te komen.” Daar niemand zich tegen dit bevel verzette, ging hij vóór, de kamer uit. De dag was stil, helder en licht toen hij van Stanhope Gate naar Park Lane reed, had de oude Jolyon de kap van het rijtuig laten terugslaan. (Wordt vervolgd.) ^ven, in het Vati- 'e eene stelt voor a®0N2<E?1???i?PRIJS: E®r kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren- Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9-6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. m omstreken (bshoo rende tot den baaorgkring) 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: Advortontiin in hot Zaterdagnummer 20 tor gaat de reds naar Chicago. Anton Long zal de Christusfiguur uitbeelden. Do economische crisis. Kleinhandelsprijzen in goudmarken. Thans zijn in den kleinhandel alle prijzen in goudmarken vastgeeteld. Een vergelijking met de vredesprijzen doet zien, hoezeer de kosten van levenson- deihoud zijn gestegen. Een middelma tige kwaliteit vleesch kost 8,6 goud- nturk, dus het 3- 4-voud van den vre desprijs, spek het 8- 10-voud, nl. 6 goudmark. i Verder kosten bevroren vleesch 2 mark, visch 2 mark, haring 10 b 20 pf. por stuk, ganzen, hoenders en konijnen 8 H mark per pond. BELGiE. De ^vrijheidstelling vso dr. Jacob? Gisterochtend is dr. Jacob, die vijf jaren gevangenisstraf heeft ondergaan wegens zijn Vlaamsdk national ia tbohe houding tijdens den oorlog, in vrijheid gesteld. Buiten de gevangenis hadden zich tal van Jong-Vlamingen opgesteld om den Vlaamschen strijder over wien de Antwerpsche correspondent dezer dagen uitvoerig heeft geschreven, te be groeten. Zondag zi vergadering lid) - Het was hem niet verteld, hij had die gevolgtrekking gemaakt alleen uit hel feit, dat hij den ouden Jolyon had ge zien in gezelschap van zijn zoon en kleinkinderen, gevoegd 'bij een tweede feit het wegnemen van zijn testament van Forsyte, Bustard en Forsyte. Hij sloeg den spijker op zijn kop. „Wie heeft je dat verteld vroeg de oude Jolyon. „Ik weet het werkelijk niet meer,” zeide James „ik kan geen namen ont houden ik weet dat iemand het mij heeft gezegd. Soamee heeft heel wat geld aan dat huis besteed hét is niet waarschijnlijk, dat hij het van de hand zal doen anders dan voor een goeden prijs I” „Nu,” zeide de oude Jolyon, „indien hij denkt, dat ik een bespottelijk hoo- gen prijs zal betalen, dan vergist hij zich Ik heb het geld niet om het weg te gooien, zooals hij het schijnt te heb- ADVERTENTIEPRU81 Uit Gouda 1—6 regels ƒ1.30, e&s regel moor 021 1—6 regel» L55, «iko rag»! «teer ƒ020.--- bljalag op dm Liefdadighsids-advartentita do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN i 1—4 regel» «Ik» regel meer ƒ020. Op do voorpagina 50 honger. Gewone ndvertenttim en ingesonden mededeeUngen bü contract tot seer gereduoeor- den prjjs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tuMchenkomst van «oliede Boekhan- dolaren, Advertentiebureau* en oase Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname veraokord te xün. Auberammef-gau ea Amerika. Nu de met dollars-rinkelende Ameri kanen huiverig zijn om naar Auberam- niergau te trekken ten einde de be roemde passiespelen te komen zien, zullen de Beiersche acteurs ondanks den tegenzin van hun aan traditie ge hechte landgenooten naar Amerika gaan Zij zullen op reis hun karakteristieke kleedij dragen en voorwerpen meene men, die zij gemaakt hebben om er in het land van den dollar een afzetge bied voor te vinden. Veertien der beste spelers, doch, geen vic uwen, zullen zich 1 December te Hamburg inschepen. In het Centraal Pa lace te New York wordt een miniatuur Oberammergau gebouwd, waar een ten toonstelling zal worden gehouden. La- agent Ik weet niets van een politie agent. Maar ik veronderstel, dat jij iets omtrent hem weet,” voegde hij er met een achterdochtigen blik op den ouden Jolyon aan toe. „Ik denk dat het best is om met hem te gaan spreken.” In de hal stond een inspecteur van politie hij keek strak naar de mooie Engelsche meubelen, die James gekocht had op een beroemden Marrogapo-ver- kGop in Portman Square. „tl zult mijn broer daar in de kamer vinden.” De inspecteur bracht zijn vingers eer biedig aan zijn helm, en ging het stu deervertrek binnen. James zag hem met een vreemde gewaarwording binnen gaan. „Ik vind dat wij moeten wachten en zien wat hij wil,” zeide hij tegen Soa- mes. „Je oom is hier geweest om over het huis te spreken I” Hij keende met Soames naar de eet kamer terug, maar kon niet rustig blij ven „Wat zou hij willen prevelde hij weer „Wie antwoordde Soames. „De In specteur Zij hebben hem van Stanho pe Gate naar hier gezonden, dat is al les wat ik weet. Die „non-cohformist” van oom Jolyon heeft, naar ik verondor stel, gestolen I” Maar, ondanks zijn schijnbare kalmte was ook hij niet op zijn gemsk. Na tien minuten kwam de oude Jo lyon binnen. Hij liep naar de tafel, en bleef daar ben. Laat hij het probeeren en het ver- kcopen bij gedwongen verkoop, en zien wat hij krijgt. Ik hoor dat het geen huis is voor iedereen I” James, die in stilte deze meening deelde, antwoordde „Het is een huis voor een gentleman. Soames is op het oogenblik hier, als je hem soms wilt spreken.” „Neen,” zeide de oude Jolyon, „zoo ver ben ik nog niet, en zal waarschijn lijk ook zoover niet komen als ik een maal tot een besluit ben gekomen, is het vroeg genoeg om het huis te zien.” James kreeg een weinig vrees als hei tot de werkelijke cijfers van een handelstransactie kwam, dan was hij zeker van zichzelf, want dan had, hij met feiten te doen, niet met menschen; maar voorafgaande onderhandelüngen, zocals deze, maakten hem zenuwachtig hij wist nooit goed hoe ver hij kon gaan. „Och,” zeide hij, ik weet er niets van, Soames vertelt mij niets, ik zou denken, dat hij het in overweging zal nemen het is een kwestie vameprijs.” „O,” zeide de oude Jolyon, „laat hij zich niet laten beïnvloeden omdat ik zijn oom ben.” Hij zette boos zijn hoed op. De deur werd geopend en Soames kwam binnen. „Er is hier een politie-agent,” zeide Joch, „voor oom Jolyon.” De oude Jolyon keek hem toornig aan, en James zeide „Een poiitie- De Minister van Financiën, Dr. Luther, heeft na de rede van Dr. Staresemann den geweldigen financieelen nood van het Rijk geschetst, die tot de uiterste zuinigheid dwingt De stopzetting der bankbiljetten pers is niet vrijwillig geschied, maar onder den druk der omstandigheid, dat de mark haar laatste adem heeft uitgeblazen. Indien het niet gelukt de uitgaven te beperken en de inkomsten te vengrooten, dan bestaat er voor het 'Duitsche volk geen kans meer op redding. De uitgifte der rentemark kan niet worden uitgebreid, daar z\j anders eveneens tot inflatie vervalt Wü zullen genoodzaakt zijn, aldus Dr. Luther, een nieuwe belastingpolitiek te voe ren op grond van 446 der rijkagrondwet, al zullen deze belastingen voor de dekking der uitgaven des Rijks niet voldoende zijn. Voorts kondigde de Minister aan een gelei delijke veriiooging der huren, terwijl met de uiterste kracht zal worden opgetreden tegen de overschrijding der goudprijzen. Of de Minister al deze plannen zal kun nen uitvoeren, zal de dag van heden wel uitwjjaen. doen van bezit, hard. O, het is hard! Zelden misschien nooit kunnen zij het volbrengen en toch hoe dicht zijn zij er soms niet bij geweest! Zoo ook met James I Toen, in zijn groote verbijstering, barstte hij uit Wel, ik zag het gisteren in do courant „„In den mist overreden I”” Zij wis ten zijn naam niet 1” In zijn zielsverwarring keek hij van het eene gelaat naar het andere maar instlnktmatig verwierp hij ai dien tijd het gerucht van zelfmoord. Hij durfde aeze. gedachte, die zoo tegen zijn be lang, tegen het belang van zijn zoon, tegen dat van iedere Forsyte was, niet door te denken. Hij streed er tegen en daar zijn natuur steeds onbewust datgene verwierp, wat hij niet veilig ken aannemen, overwon hij gaandeweg deze vrees. Het was een ongeluk I Het moest het zijn geweest I De oude Jolyon verbrak zijn gepeins. „De dood volgde onmiddellijk. Hij lag gisteren den geheelen dag i ziekenhuis. Er was niets om lijn titeit vast te stellen. Ik ga er nu heen >t doen door De Italiaansche en Spaanache dictatoren hebben elkaar gevonden! Aan een noen maal, hetwelk Mussolini aan Primo de Ri vera, die Koning Altons op zijn bezoek aan Rome vergezelt, heeft aangeboden, zijn re devoeringen gewisseld, welke belangwek kend zijn, daar de politieke toestand in Spanje op het oogenblik veel gelijkenis met dien van Italië toont Mussolini voorspelde Primo de Rivera dat zijn regeering nou stand houden en verge leek de positie in Spanje met die in Italië kort na de omwenteling. „In de eerste tij den, toen het fascisme in Italië de regee- ring in handen had genomen, zater er niet minder dan vier werklooze politici met me lancholieke gezichten van den ochtend tot den avond te wachten op den val van mijn regeering! Dag in dag uit, maand in maand uit hebben ze gewacht en jaar in jaar uit zullen ze blijven wachten, wan* het fascis me blijft en zal blijven. Desgelijks zal ook uw regeering hlijtven, aldus Mussolini, om dat zij beantwoord aan de behoeften van uw land.” v vrouw v dochter m aanetooede U self. de lezers onderstaande H, GOUDA. rijk behoefte had aan buitenlandsche cre- dieben. De kanselier deed een beroep op de genen, die zich bewust zijn van de betee- kenis van Duitschland voor de stabilisee- rimg van de wereldhuishouding. Frankrijk is er, zoo vervolgde hjj, op uit, het Duitsche volk voor eeuwig tot heerondiensten te ver- oordeelen. Daar tegenover is het eenige wa pen, het eenige actief, een juiste buiten- laadsche politiek: de solidariteit. De rede vond groeten bijval. Toch werd door de Duitsch-nationalen een votum van wantrouwen ingediend. Over deze motie wend nog niet gestemd, vandaag zal dus eerst de beslissing vallen. Men verwacht dat de soc.-democraten zul len tegenstemmen, zij het dan ook gedeelte lijk met tegenzin. De gematigd socialisten hadden immers verwacht dat de kanselier ten minate in de quaestie van den uitaonderingstoestand vol doende toezeggingen zou doen. Maar door slechts te verklaren, dat hij dien plaatse lijk zal opheffen, overal waar de rust is weergekeerd, heeft hij de sympathie van vele socialisten verspeeld. In een fractievergadering die na afloop van de Rtfksdagzitting werd gehouden, be sloot men een motie van wantrouwen tegen de Regeering in te dienen, waarin verklaard wordt, dat, aangezien de RJjksregeering geen gegronde redenen voor haar maatre gelen tegen Saksen en Thuringen had en tegen Beieren niet op denzelfiden voet op trad, zü het vertrouwen van den Rijksdag niet meer heeft. Deze motie van wantrouwen zal evenwel door de Deutsch-nationalen niet wonden on dersteund, evenmin als de soc.-dem. voor de motie van wantrouwen van de D. N. zul len stemmen. Daar nu evenwel de rijkskanselier, die met het door de soc.-dem. genomen besluit onmiddellijk in kennis werd gesteld, zal staan op het indienen eener algemeene mo tie van vertrouwen door de regeeringspar- tijen, zal over de motie van wantrouwen wellicht niet behoeven te worden gestemd, daar de motie van vertrouwen de voorkeur heeft. Men verwacht dat deze zal wonden (verworpen, waardoor het lot van het kabi net bezegeld is. In elk geval neemt men aan, dat het kabmet-Staeaemann zal vallen. Als opvolger noemt men in parlementaire krin gen reeds den Wurtenbergschen staatspre sident dr. Hieber. Nog wordt genoemd de naam van Dr. Heinze, vroeger Minister van Justitie in het Kabinet Fehrenbach. Heinze komt uit Dresden en is, evenals Stresemann, lid van de Duitsche Volkspartij. Hij is evenwel een neutraal persoon en zijn opdracht zal zijn Een rede van Dr. Stresemann. - Moties van wantrouwen van de Duitsch- nationalen en soc.-democraten. Dr. Luther aan het woord. 35.000 billioen marken in beslag genomen in Dusseldorff. Een brief van Ulain aan Horthy. Mussolini en Primo de Rivera. Gisteren zou, zoo meende men algemeen, beslist worden over het lot van het kabinet Stresemann, en toch, tot een beslissing is het nog niet gekomen. De Rijksdagzitting, Dinsdag door het op treden van een oproerig communist ver daagd, wend gisteren gehouden en daarin heeft de Rijkskanselier ongeveer 2 uren het woord gevoerd. In deze rede, die grooten bijval vond, weigerde Dr. Stresemann uit drukkelijk een eigenlijk regeeringaprogram te geven, evenmin vroeg hij nadrukkelijk het vertrouwen van het parlement. De aanstaande onderhandelingen van het Rijk met Beieren, de terugkeer der Beier sche rijksweer op grondwettige basis, achtte de kanselier onvoorwaardeltfk noodzakelijk. Verder sprak de rijkskanselier er over, dat de partijen van de burgerlijke arbeidsge meenschap het kabinet in overweging had den gegeven, den militairen staat van beleg door den burgerlijken te vervangen. Daar toe was de regeering bereid, maar slechts voor die deelen van het rijk, waar het reeds rustiger geworden is. De rijkskanselier gaf een eenigazins ge heimzinnige aanduiding omtrent een cre- dietaanbod van een particuliere groep, dat echter aan het aanblijven van de tegen woordige regeering gebonden was. Blik baar was dit een poging om indirect de stemming van het parlement te beïnvloeden. <Dr. Stresemann zeide te moeten erkennen dat de binnenlandsche toestand van het rijk hopeloos is en hij verklaarde voorloopig geen kans te zien, in den toestand verbe tering te brengen. Wiat het opgeven van het lijdelijk ver zet aangaat, spr. wees op de onderfjandelin- gen die nog steeds niet tot een resultaat hebben geleid. De rijkskanselier herinnerde aan zijn vroegere uitlatingen over de verantwoor delijkheid van Frankrijk voor den dreigen den hongersnood in ’t Ruhrgebied. Duitsch land kan de reusachtige sommen voor de voeding van de werklooze bevolking niet lang meer opbrengen. De werkloosheid in Rijnr en Ruhrgebied zou veel geringer zijn, zoo niet het Parijsche dictaat het hervatten van den arbeid verhinderde. Stresemann zeide verder, dat hij de hoop koesterde, dat wanneer de onderhandalingen tusschen de Duistche industrieelen en de Fransdhe auto riteiten resultaat opleveren, de gedwongen werkloosheid niet blijft bestaan. Wanneer wü veertig procent van onze productie moe ten afleveren, moet de productie loonend zün, anders staat alles stil Wü denken er niet aan, ook maar één oogenblik den strijd om Rü’n en Ruhr op te geven. Wat betreft de quaestie van den munt- standaard, verklaarde Stresemann, dat het G0UD8CHE tflIRAXT. zal dr. Jacob een openbare j toespreken. RUSLAND. De wolvenplaag. De wolvenplaau neemt in verschillen de atrlken van Rusland, verontrusten de afmetingen aan, aldus „Izweetia”. De wolven vertoonen zich op klaarlich ten dag in de hoofdatraten van de dor pen, verscheuren schapen, vallen paar den ep koeien aan. Er waren ook veel g©\allen van aanvallen op menschen. De verliezen, die de boeren lijden, aijn zeer groot, maar de bevolking staat machteloos tegenover deze plaag. In sonmige streken worden jagerabenden gevormd, die systematische razzia's on der de wolven, organiseeren, doch ook hiervan zijn de resultatenj voorloopig niet groot. De regeering heeft besloten hu»p te verleenen aan alle vereenigin- gen, die zich .ten doel stellen de wol ven plaag te bAampen. Er worden prij zen uitgeschrevïm en de verkoop van schietkruit en p&tronen is vrijgegeven. Tevens wordt de) mogelijkheid overwo gen de garnizoenen voor dit doel te ge- bruikefr>— X heel stil staan, terwijl hij aan zijn lan ger witten knevel trok. James keek naar hem met open mond zoo had hij zijn broer nog nooit gezien. De oude Jolyon hief zijn hand op, en zeide langzaam „De jonge Bosinney is overreden en gedood.” Daarna, terwijl hij boven zijn broer en neef uitstak, en met zijn diepe oogen op hen neerzag, zeide hij „Er loopt een gerucht dat hij zelfmoord heeft gepleegd.” Het gelaat van James scheen langer te worden. „Zelfmoord, waarom zou hij dat ge- dran hebben Do oude Jolyon antwoordde streng „God weet het, indien jij en je soon het niet weten Maar James antwoordde niet. Voor alle menschen van hoogen leef tijd, zelfs voor alle Forsytes, heeft het kien bittere ervaringen gehad. De voorbijganger, die hen ziet, gehuld in mantels van gewoonte, rijkdom en ge nui, zou nooit veronderstellen, dat zul ke zwarte schaduwen over hun pad zijn gevallen. Voor lederen man van hoogen ouderdom zelfs voor Sir Walter Ben tham is de gedachte aan zelfmoord tenminste ééns in de wachtkamer zijner ziel aanwezig geweest wachtende op den drempel om binnen te kunnen gaan nog teruggehouden van de binnenkamer door een toevallige omstandigheid, een vage vrees, een pijnlijke hoop. Voor Forsytes Is dit geheel en af afstand

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1