GEZ. VAN DANTZIG - Hoogstraat 9-11 - Telef. 385 - GOUDA - Adverteert in dit Blad. - WISBRUN LIFFMANN St. Nicolaaé-Cadeaux. Onze nog wnlige nr aparte Modellen in Wintermaetels, Bontmantels en Hoeden "3"2L1T 151 korting 1. F. W. fURION - L Tiendeweg 24 - Gouda ST. NICOLAAS CADEAUX Spiral, Mi. m. Tmiifliiitofii, hmmMiB. N.V.B. 1 Klasse en Nederl.-Zwitserland BEZUINIGEN BELGISCHE ANTHRACIET. Prijsverlaging E XID E - Accumulatoren. OPRUIMING Wybert Tabletten. HUMAGSOLAN Bernstein - PIANO's F. Stroeve - Markt 17 Rijwielmagazijn J. HULLEMAN IETS GOEDS voor St. Nicolaas Steeds het Nieuwste. Groote sorteering. Billijke prijzen. Vossen, Bontshawls en Bontstellen. Stoffen, zijde en fluweelen Costumes, Blouses, enz., alles bijzonder geschikt voor Joh. Dessing Co. """'.iSr»™2* J. KEU, Gediplomeerd Kapper MARKT 50, GOUDA De Uitslagen van de Wedstrijden worden Zondag 25 November aan ons Bureaus Markt 31 van af half vijf bekend gemaakt Kantoorbediende Berichten, dat zij weer ruim voorzien zijn in Bestellingen worden ook aangenomen Karnemelksloot 134. fase modellen in voorraad - Reparatie-Inrichting voor Iccumeletoren L. A. EDELMAN, Lange Groenendaal 37-39 L. HEPPENER - Lange Tiendeweg 20 - GOUDA Nerveuzen en Zenuwzieken. FRANS Brillen en Pince-Nez. Prima Winteraardappelen Bravo's en Eigenheimers A. BERKOUWER S. H. van Loon Tarwe Kaf J. i. den Hollander ANTON COOPS drooist J. ZiJLMAN Höriigel - Lindholm Strinmeier - Harmoniums ANTINERVIN Algemeene Centrale BANKVEREENIG1NG VOOR DEN MIDDENSTAND Magazijn van Galanteriën en Speelgoed. Speelgoed Magazijn boven, w Lange Tiendeweg 5 - Goada - Tel. 350 Zeer geschikte Sint Nicolaas-Cadeaux. Firma D. G. VAN VREUMINGEN, WUS«.20' KISTJES ad 25 stuks vanaf f 1.25 Ons hoofdmagazijn te Rotterdam is het grootste gebouw van geheel Nederland in het vak van zijde en fluweel stoffen, mantelpeluche, garneering, mode-artikelen enz. Daarbü komen nog 12 filialen, zoodat wij groote inkoopen kunnen doen*4n daardoor zeer goedkoope prijzen kunnen bedingen. Ons systeem waardoor wij onze zaak zoo groot hebben gemaakt is: Alle nog voorradig zijnde bonten en moffen moeten tot eiken prijs weg, daar wij dit artikel niet meer nahouden. 3is» iso dat wij het onuitsprekelijk voorrecht hebben om de Kamervergaderingen bij te wonen het meest heeft gehinderd. Men krijgt zoo dikwijls den indruk dat wel in de eerste plaats gestreefd wordt naai bevordering van het landsbelang niear dat een succesje voor eigen partij \an meer gewicht wordt geacht. Enfin daarin grondige verandering te brengen, zal haast onmogelijk zijn, ten zij de partijen zich met elkaar wisten te verstaan. Maar die illusie zal kwa lijk te verwezenlijken zijn omdat zij in strijd is met de gedachte der partij- formatie. En dus blijft het tobben en sukkelen: nu is het weer Mr. Kooien, dje moet trachten den wagen een eindje verder te sjokken. Geluk er mee 1 Hij liever dan wij. HAGENAAR. MODEPRAATJE. Fluweel. uaaiwlewwg zyn üe bwioeuugen der nieu we wintermode ons uuiueiyk geworden en manen wy unB gereed ze in toepassing te bieiige&. iurunen we ons mei een sciiouder- opnaien van sommige nieuwheden aima- is«n, aan deze uitgesproken meuwigiieuen die „tiuweel neet, zunen wy moeten one- ren. Voor lluweei is ais t ware een nieuw tydperk ingeluid, een van onverdeeld heer- sclien. t#en tydperk ven ongemeene uitbrei ding; vtui popular ïseermg aan den eenen kant, van periectioneenng aan den anderen. truweel ia in ue katoenen soorten zóo aantrekJcelya en tooli ook zoo goedkoop, dat net voor een ieder eene bereikbare kieeding- atoi geworden ia. in de zyden soorten heelt het eene dusdanige voiniaking en veriynmg ondergaan, die liet als product aan de aller hoogste eiaclien doen beantwoorden. iNemen wy van de nieuwe iluweelen het eenvoudigste; het geribte lluweei, en we riouben een stol waai van ailea te maken is, van het eerste meisjeajurkje ai, tot de uit- gaansjurk toe, van het jongenakieltje tot den eieganten dames-avondcape en de l'ees- teiyke robe. Dat komt omdat „geribt fluweel" oftewel ummis net m de deitige monden heet „ve lours coteie m een ontelbaar aantal kwali teiten veikrygbaar ia kaaiuy is net eene stof, prijswaardig bo ven eike anuere, omdat het aan zijn beko rend uitenyk, ook eene soliditeit zonder weerga paait. Ahyd naar verhouding beschouwd. Indien men het in eene goede kwaliteit kiest, is de kleurenkaart iiaast onuitputte lijk en wyl ulle modetinten er in opgenomen zyn is de keuze overvloedig. tiet is ook ai weer de mode die een handje helpt. Voor jeugdigstaande, naïef-aandoende en toch hoogst elegante avond japonnetjes fa voriseert zy het uitermate. Maar dan in ielle, byna gewaagde tinten. Een avondtoiietje in rozerood velouro cotelé, met een enkele schuine diapeering aan den oversluanden rok, en een geweldige cocarde ter- atwerking hiervan, doch overigens uiterst glad en effen, zulk een avondtoiietjc mag er zyn, ja 't kan in z'n gewilden een voud een vorstelijk cachet hebben. Wilt ge nog een paar kleuren want daarmee hangt 't succes van velours cotelé - avondjaponnetjes ten nauwste samen zie, de mode doet u dat gedurfde, en toch zoo gloedvolle „oranje" uan de hand, met tal van strooklussen ter rechterzyde des robs en een lyfje recht en slecht, alsof h^t juist onder de mangel vandaan kwam. li kleedt u in purper, in sterk lila, in een koningsblauw, zoó verrukkelijk helder, dat ge er u als eene madonna mede omhullen kunt En al deze kleuren, deze gloedvolle ef fecten, z egeeft ze u nog dieper en wanner in het efien velvet, dat met zijne spiege lende glanzen zoo liefelijk alle plooien door straalt. Maar als er reeds zóóveel bereikt is in deze katoenen fluweelsoorten, wat moet het Emgelach zyden fluweel, wat het velours- chiffon dan niet rijk aan schakeering zijn? Hierin hebben de „manufacturiers" dan ook juist het hoogste bereikt, hierin hebben zij zichzelven overtroffen. Op dit spiegelend oppervlak weerkaatsen de rykste glansen en majestueus golven zyn plooien en draperie» om de ledematen der draagsters. Wondervolle kleuren in uitgebreide kleu- renreeksen, schitterende kwaliteiten, kort om alles wat noodig is tot het uitvoeren van „créaties", is aanwezig. Menige creatie is dan ook van schitterend satijnfluweel in modekleur, d. i. in feldoende, sterk uitge vende avondkleur. Dat oranje, dat licht-terra, dat de kleur van gouden-aren, dominee ren, het is te be grijpen. Dat de heerlijkste Oostersche prin sessen hare namen aan deze scheppingen afstonden en er een soort persoonlijk ca chet van stijl en vorm aan gaven, het valt niet te ontkennen. Dalila, Scheherazade en ander totwerprfn* sessen uit de duizend-en-een-nacht, kan men zich lieflijker petemoeien denken? Maar dan is er nog het velours-Jacquard, een in figuren gedrukt fluweel, dat dun en soepel, effectvol en rijk van materiaal is; waarmede pronk en praal van het beste al looi bereikt kan worden. Velours Jacquard iH altijd tint op tint, met beurteling» glanzende en doffe figuren. Zijne koninklijke zuster ,het „velours £a- conne", heeft zulk een fijne vleug voor zijne omliggende patronen, <lat zoo mogelijk het effect nog schooner, nog volkomener is. Velours-broché, weelderig en vorstelijk schoon, daarbij ook kostbaar als geen ander, het geeft zooveel aan geldswaarde mede te torsen, dat de mode het maar geraden vond ons het in combinatie met andere, effen flu- weelsoorten voor te schrijven. GRACE ALLAN. MEDISCHE BRIEVEN. Verlamming der aangezichtszenuw. II. Wij hebben den vorigen keer gezien op welke wijze wy de verschijnselen der ver lamming van de nervus faciales kunnen ver klaren en willen nu nagaan waardoor dit euvel zich kenmerkt. Meestal treedt de ver lamming aan een zijde van het gelaat op, wat voor den arts dit voordeel heeft, dat hy de ziek'» met de gezonde zijde kan verge lij- De standen NEDERLAND-ZWITSERLAND worden vanaf dan aanvang 2 uur tot hot einde aan ons burssu gepubliceerd. ^cen. Bezien wy het aangezicht van een der- gelylcen patiënt in zyn geheel dan valt het ons allereerst op dat de zieke zyde a. h. w. slap naar beneden haiurt, en a h w deze gezichtshelft alle loven verloren heeft. Gaan wy nu meer in bijzonderheden het geval na, dan treffen ons verschillende afwijkingen, die by den eersten aanhlik den leek niet direct opvallen. Om een goed ziektebeeld te krygen dienen wy systematisch te werk te gaan en a. h. w. het zieke deel stukje voor stukje met de gezonde helft te vergeiyken. Bepalen wy ons allereerst tot het voorhoofd van den lyder. Vooral wanneer het een oude van dagen betreft, kan men een treffend verschil zien tusschen beide helften. Aan den normalen kant nemen wy de diepe voor- hoofdsplooien waar, de rimpels van den ouden dag, by de zieke helft daarentegen zyn de plooien en rimpels geheel en al ver dwenen. Verder kunnen wy constateeren, dat de wenkbrauwen niet meer op dezelfde lyn liggen, die van het zieke deel n.l. is wat lager gelegen dan die van de gezonde helft. In de tweede plaats trekt het oog van den lyder onze aandacht. Het valt ons op dat aan de zijde van het zieke gedeelte dit veel grooter is dan aan de gezonde zyde. Dit verschynsel vindt zyn verklaring in het feit dat het onderooglid door de verlam ming pleegt te hangen, zoo laag zelfs, dat het roode slyAivlies voor 't lid tón deele naar buiten gekeerd is. Aangezien dit vlies, dat de naam draagt van conjunctiva zeer gevoelig in dien toestand is voor alle in vloeden van buiten, geraakt dit gewoonlyk in ontsteking, wat dan tot gevolg heeft dat het vlies veel vocht en slijm afscheidt en de patiënt een voortdurend betraand oog heeft. Voorts is de wang zelve min of meer in gevallen en hangt ook slap nederwaarts, zoodat de plooi, die van de neus naar de mondhoek loopt, vooral by ouden van da gen sterk uitgesproken is. De mond kan gedurende de ziekte moeilyk geheel geslo ten worden, d. w. z. niet zoo, dat het speek sel ongewild uit de mond vloeit. Wanneer men nu onze patiënt, die tot nog toe rustig voor ons gezeten heeft, ver schillende bewegingen laat uitvoeren, dan treedt het defect nog meer op den voor grond. Allereerst treft het feit dat de zieke niet in staat is aan de zieke zyde het voor- hodfd te fronsen en het oog te sluiten. Wat dit laatste orgaan aangaat, geeft deze si tuatie niet zelden aanleiding tot allerlei ont stekingen, daar zooals bekend is, de mensch van nature geneigd is, zoo er eenig gevaar dreigt het oog te sluiten. Dit kan nu niet, zoodat alle sohadelyke dingen van buiten vry spel hebben en het geen wonder is, in dien de icopt. Vraagt men vervolgens wangen op te Wazen, dan gelukken zyn po gingen niet, everapiin als het fluiten van een of ander wijsje. Ook by een speekselafscheiding en vooral by liet lachen, komt de verlamming vry sterk uit, terwyl de spraak wat dik en on- duidelyk is, doordat de lippen niet normaal bewogen kunnen worden. Zooals u thans ingezien zult hebben, zyn de nevenverschijnselen der faciales para lyse overweldigend groot, zoodat het door gaans weinig moeite kost deze op het eer ste gezicht te herkennen. De vraag ligt voor de hand, wat wy tegen dit euvel zullen doen? Natuurlyk zoo spoe dig mogelijk geneeskundige hulp inroepen. Hebben wy met een perifeer lyden te doen, d. w. z. dat de oorzaak der ziekte niet in de hersenen schuilt, dan is door een elec- trische behandeling zeer veel te bereiken. Betreft 't een centrale ontsteking dan die nen ingrypende maatregelen genomen te worden. lyder een oogziekte bovendien op- FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. Het feit, dat de belangstelling van de Ne- derlandsche finantiëele wereld in overwe gende mate heeft bezig gehouden, is gelegen in een abnormale en geheel plotselinge sty- ging van den dollarkoers. Deze styging werd weliswaar voorafgegaan door een con stant vaste tendenz voor het Amerikaan- sche devies, doch de sprong tot een notee ring van 2.70 kwam niettemin tameiyk on voorbereid en wekte in vele kringen ver bazing en onrust. Het spreekt vanzelf, dat men geneigd is, aan dit verschynsel zeer uiteenloopende verklaringen te geven, doch deze verklaringen hebben voor een groot ge deelte dit gemeen, dat zy de kern van de zaak zoeken in een waardevermindering van den gulden. Het wil ons echter voorkomen, dat men het zich op deze wyze wel wat erg gemak- kelyk mankt. Er zyn zooveel factoren, die de technisch positie van den dollar op de wisselmarkt helpen beheerschen, dat het niet aangaat, by uitsluiting rekening te hou den met het eene motief, dat het sterkst op onze fantasie werkt, terwyl wy daarbij alle andere gegevens geheel en al over het hoofd meenen te kunnen zien. Uit Duitschland, zoowel als uit Engeland komen berichten, die dollaraankoopen op ruime schaaJ met groote zekerheid doen vermoeden. Zoo is er, wat Duitschland be treft, alle aanleiding om aan te nemen, dat de Amerikaansche belangstelling in de Duit- sche volkshuishouding een toenemende dol- larvraag onvermydelyk maakt. Verder is er een tweetal goudleeningen, tot pen ge zamenlijk bedrag van 400 millioen mark, on dergebracht, waardoor vermoedeiyk belang ryke guldenssaldi gerealiseerd Werden, ter wyl wy ten slotte lezen, dat Hugo Stinnes voor 20 millioen aan Amerikaansche petro- leumbelangen gekocht heeft, op grond waar van men belangrijke dollarremissen als waarschijnlijk mag a innemen. In Engeland hadden belangrijke omzetten plaats van Sterling-saldi in dollars en wel in verband met de bestaande vrees voor een labour-regeering, terwyl bovendien melding gemaakt wordt van abnormaal groote ka- toenaankoopen, die eveneens de positie van den dollar versterkt moeten hebben. Dit zyn natuurlyk nog maar eenige van de rede nen, die een stygenden dollarkoers teweeg brachten en met een enkele verwyzing naar een mogelyke waardevermindering van den gulden is dan ook de zaak nog lang niet ver klaard. De Beleggingsmarkt trouwens gaf er duidelyk blijk van, dat men deze vrees niet al te zwaar laat gelden. Na een aanvanke lijke inzinking van guldensfondsen trad een geleidelyk herstel in, terwyl de dollarwaar den naar verhouding slechts geringe fluctua ties deden zien. Op de aandeelenmarkt trokken Cultuur fondsen weder de meeste belangstelling, als gevolg van het feit, dat van de groote sui kermarkten als New-«York en Londen weder hooge prijzen en levendige kooplust gemeld worden. De taxaties geven hiertoe alle aan leiding en het laat zich dan ook aanzien, dat een surplus in de oogstjaren 1922/23 en 1928/24 tot de groote onwaarschijnlijkheden behoort. Op de Java markt brengt de V. I. S. P. belangryke afdoeningen tot stand op een verhoogde limiet en ook hier is, naar gemeld wordt, de vraag tameiyk levendig. In de Petroleumafdeeling kreeg het hoofd fonds een lichte reactie te boeken, als ge volg van de winstnemingen, die na de scher pe koersstyging wel heel begrypelyk zyn, doch die gestimuleerd werden door berichten over toenemende productie in nieuwe velden van Texas. Voor Consols bestond een kalme belangstelling op de oude koersen, die zich later konden herstellen. De Tabaksafdeeling was goed pryshou- dend, doch gaf weinig handel te zien, terwyl daarentegen Rubberwaarden aan het einde van de week in koers sterk stegen en le vendig gevraagd werden, als gevolg van de berichten omtrent belangryke voor-verkoo- pen, op een prysbasis, die nog altyd zeer winstgevend genoemd mag worden. De Scheepvaart-afdeel ing was kalm ge stemd, doch vertoonde een vaste tendenz voor Indische lynen, terwyl in aandeelen en obligaties Kon. Holl. Lloyd iets minder om ging, hoewel de pryzen gehandhaafd kon den blijven. De ylmerikaansctQ afdeeling vertoonde een taAelyk vast doorkomen, als gevolg van den hoogen dollarstand, doch de weife lende houding van Wallstreet was oorzaak, dat de belangstelling binnen matige gren zen beperkt bleef. Prolongatie 4 a 4% Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. BINNENLAND. De onderWysuitgavui. Blijkens het voorloopig verslag der Twceue Kamer over de begroeting «van Onderwijs, Kunsten en WetenacMppen vestiguen vele leden de aandacht op de hoogst belangrijke stijging van het be drag, dat jaarlijks door het Rijk voor het onderwijs wordt uitgegeven. Zij be toogden,, dat maatregelen moeten wor den beraamd om aan die stijging een einde te maken. Deze leden meenden, dat belangrijke vermindering der kos ten van iiet lager onderwijs slechts is te verkrijgen door wijziging van de la- geionderwijswet 1920. Het onderwijs zal over de geheele lijn moeten worden vereenvoudigd. De sterke centralisatie van het lager on derwijs leidt tot zeer kostbare bureau cratie. Ook van het onderwijzend per soneel zal meer moeten worden gewergd De voornaamste oorzaak waardoor het onderwijs hier te lande zoo zware eischen stelt aan de openbare kas is volgens vele leden hierin gelegen, dat in de wetgeving het openbare onder wijs nog te veel als regel geldt. Het Kiji en de gemeente gaan er nog al te spoedig toe over zelf scholen van aller lei aard to stichten in plaats van zich te beperken tot het steunen van het particulier initiatief. Verscheidene andere leden konden zich mot de tot dusver weergegeven be schouwingen niet vereenigen. Sommige leden bepleiten de ophef fing van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen als afzonderlijk Departement. Vrij algemeen achtte men bezuiniging op hot middelbaar onderwijl noodza kelijk. Verscheidene leden bepleitten op nieuw, ter bezuiniging, de opheffing van een den Rijksuniversiteiten, bij voorkeur die te Utrecht. Verder werd door verscheidene leden in overweging gegeven, alle Rijksinstellingen van hoo- ger onderwijs te stellen onder een ge- meenschappelijk curatorium. Gevraagd werd, of de Regeering thans bereid is te bevorderen, dat aan het met goed gevolg afleggen van een doctoraal-examen aan de Handelshooge- Bchool te Rotterdam wettelijke bevoegd- hoden worden verbonden. Het Leidsche Acd. Ziekenhuis. Algemeen werd gevraagd, wat de voornemens der regeering zijn met be trekking tof net nieuwe Leidsche aca demisch ziekeiiliuia en de uaarbij be- hoorende gebouwen. Men vroeg grondi ge inlichtingen, aan welke omstandig- neden oi personen hel treurig verloop van deze aangelegenheid is tè wijten. Verscheidene leden verklaarden ver mindering van de salarissen der onder wijzers bij het lager onderwijs noodig en mogelijk te achten. Bij vele andere leden vond zulks, zoowel wat betreft de (wenschenjkheid van, salarisverla ging in het algemeen als wat betreft het daarbij maken van onderscheid tus schen genuwden en ongehuwden en tustoheii m/annen en^ vrouwen krachtige tegenspraak. Opgemerkt werd, dat de minister ver leden jaar toezegde te zullen overwe gen of aan personen, die de Rijksaca demie van Bepfdende Kunsten te Am sterdam hebben doorloopen voor de vak ken, waarin zij met goed gevolg aan de Academici examens hebben afgelegd, vrijstelling te verleenen bij de akte- examens krachtens de 'Nijverheids-on derwijswet. Men zou gaarne de uit komst van die overwegingen vernemen. De rywielbelasting. Binnenkort is de indiening te ver wachten van de reeds in uitzicht ge stelde rijwielbelasting. Per rijwiel zal dro gulden per jaar moeten worden betaald, waarvoor men, ten bewijze, dut de betaling geschied is, een plaatje aau de fiets bevestigd krijgt. Ambtena ren van de belasting zuilen gerechtigd zijn, wielrijders, wier fiets niet van zuJk een plaatje voorzien is, aan te houden en het verschuldigde direct bij oen ontvanger te laten voldoen. Rijwielen in gebruik bij openbar» diensten ais posterijen, politie, enz. rijn van belasting vrijgesteld. Ook zal geen belasting worden gelieven van kinderfietsen, welke als speelgoed kun nen worden aangemerkt. Minister Colijn berekent, dat onge veer een millioen rijwielen onder deze belasting zullen vallen, zoodat een op brengst van drie millioen gulden ver wacht wordt. Prof. Visser van IJl Naar wij vernemen zal prof. A. C. Visspr van lJzendoorn, zich om gezond heidsredenen in 1925 niet meer verkies- baa stellen voor de Tweede Kamer. Gsmeintsraad van Waddinxvaan. Gemeenteraad van Dinsdag 20 November. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond in openbare vergadering byeen. Af wezig met kennisgeving was de heer H. Galama. De voorzitter opende de vergade ring en deed voorlezing van een sclyyven van den heer N. J. Brommer, houdende- mededeeling van het overlijden van z^n vader, den heer D. Brommer Jzn., lid van den raad", tevens wethouder. De voorzitter zeide naar aanleiding hier van: Noode zullen wy wethouder Bremmei voortaan in onze vergaderingen missen. Gedurende 30 jaren was hy een zeer actief radslid; tijdens de laatste 6 jaren tevens wethouder, 20 jaren lang was hy ambte naar van den burgerlijken stand en 12 ja ren voorzitter van het burgerlyk armbe stuur. Gedurende zyn zeer bedryvig en druk leven heeft hy, met opoffering van veel tyd, ook gedurende een periode, waar in hem dat maatschappelijk moeielyk viel zyn beste krachten in dienst der gemeenschap. Hy meende in den geeist van den raad te handel ear, waaneer hy ook vah deze plaats verklaarde, dat de gemeente Wad- dinxveen, die de liefde van zyn hart had, hem schuldig is den tol der dankbaarheid en zyn nagedachtenis eerbiedig zal blyven De voorzitter stelde ver-volgens aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den heer A. van Nielen, nieuw benoeimd verklaard lid van den raad. Een commissie bestaande uit de heeren Visser, Barbier en Zoethoutmaar adviseer de tot toelating. De heer van Nielen werd daarop bin nengeleid en legde in handen van den voor zitter de by de wordende eeden af. De voorzitter wenschte het nieuwe lid geluk met zyn zittingneming, memoreerde de tragische omstandigheden waardoor dit geschiedde en hoopte De heer van Nielen dankte den voor zitter voor diens woorden en hoopte de be langen van de gemeente zoo goed mogelykr te behartigen. De verslagen van de vergaderingen van 4 September en 5 October j.l. weiden daar- vastgesteld. zU p: le. Missives van God. vimcie, houdende mededeeling van goedge keurde begrootingswyziglngen. men voor kennisgeving. 2e. Een adres van den Wa schen Bestuurdensbond, die verzoekt de voorbereiding van De voorzitter deelde mede, dat dit al de aandacht van B. en W. heeft. Gesteld in handen van B. en W. 8e. Een adres van het hoof<lbestuur van den Nederlandschen Bond van arbei ders in het landbouw-, tuinbouw- en zui velbedrijf, dat beschikking te kennisgeving. Zuinigheid. HyWat jy uitgeeft aan hoeden, daarmee kunnen we de jaarrekening van den krui denier betalen. Zy: Al weer een bewys hoe zuinig ik weet huis te 1 1 4e. Een adres van den Waddinxveen- schen Bestuurdersbond, houdende het ver zoek in de verordening op de gemeentelijke inkomstenbelasting op te nemen, dat de contributie voor de .akvereenigingen by de opgave voor de' ryksinkomsteubelasting van het inkomen mag worden afgetrokken. De voorzitter zei'de dat adressant zich vergist. Hetgeen verzocht wordt is reeds in de verordening opgenomen. 5e. Een schrijven van het bestuur van den polder Bloememdaal, inhoudende dat by de vergadering van stemgerechtigde in gelanden geen voorstel zal worden gedaan tot verbreeding van den Bloemendaalschen Weg. Aangenomen voor kennisgeving. 6e. Een schryven van den inspecteur van de volksgezondheid, houdende mededee ling, dat hij «bezwaar heeft tegen het op richten van een 2e noodslachtingsplaats. Voor de oprichting van een 2e noodslach tingsplaats zou wyziging van de verorde ning noodig zyn. Van den voorzitter is hiertoe geen voorstel te verwachten. Naar aanleiding van dit schryven ont spon zich een langdurige discussie, waar aan wordt deelgenomen door de heeren Visser, Fafianie, Zoethoutmaar, Herfst, van der Hee en den voorzitter. De voorzitter deed tenslotte de toezeg ging, dat de slagers om beurten gebruik kunnen maken van de slachtplaats. By de daarop volgende benoeming van een wethouder werden uitgebracht 6 stem men op den heer G. van Lange (v.d.j, 8 op den heer Fafianie en 2 op den heer Jonkheid, terwyl 1 stem in blanco is uit gebracht. AjLzoo benoeimd de heer van De heer van Lange dankte den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, maar kan de benoeming in verband met zyn drukke werkzaamheden niet aannemen. By de nieuwe stemming worden uitge bracht 6 stemmen op den heer Visser (c. h.), 3 op den heer Fafianie, 1 op de hee ren Jonkheid en Zoethoutm-aar, terwyl 1 stem in blanco wordt uitgebracht. Alzoo benoemd de heer Viseer. De heer Visser wenschte aanvankelijk gebruik te maken van den bedenktijd, doch nam na enkele «ogenblikken de benoeming aan, waarop de voorzitter hem gelukwanschte. De heer Barbier wenschte naar aanlei ding van deze benoeming het woord, doch zal hierop bij de behandeling van de be grooting terugkomen. Vervolgens werden benoemd tot lid van de bouwcommissie de heer Jonkheid, na 3 stemmingen. tot voorzitter van de bouwcommissie de heer Jonkheid, na 3 stemmingen. tot lid van de commissie voor werkver schaffing de heer Jonkheid, na 3 stemmin gen. By de herstemming verkregen de hh. Jonkheid en van Lange ieder 5 stemmen, waarna het lot besliste. tot lid van de verordeningcommissie de heer van Nielen, by eerste stemming. itot voorzitter van het burgerlyk armbe stuur de heer van de Hee, met 7 stemmen, tegen 4 op den heer Fafianie e<n 1 op den heer Jonkheid. tot onbezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand de burgemeester met 12 stemmen tegen 1 op den heer Visser. Het verzoek van den heer A. Oudyk om een eventueel in de sloot langs de Jan Dorrekenskade te leggen dam te mogen verbinden met die kade, werd van de agen da afgevoerd. Het voorstel tot wyziging der gemeen schappelijke regeling betreffende toelating van kinderen uit deze gemeente op de openbare lagere scheien te Gouda^ werd Het verzoek van zuster N. Hoevers om een toelage van 25.— in de onderhouds kosten van haar rijwiel, werd ingewilligd. Het aanbod van den heer G. H. Vermeu len en zijne echtgenoote om alle rechten, welke zy kunnen doen gelden op de Juüana- atraat aan de gemeente over te dragen, werd ceacceDteerd By de behandeling van de voorsteden in zake het openbaar vervoigonderwys, in verband met de bezwaren van Gedeputeer de Staten tegen de goedkeuring van het besluit tot opheffing van dat onderwijs, ontstond een langdurige discussie, waaibij de heeren Barbier en van Lange zich voor genoemd onderwys verklaarden, terwijl de heeren Jonkheid en van Nielen de nood- zakelykheid van het geven van genoemd onderwys niet inzagen. Het voorstel van B. en W. om bij de 'Kroon in beroep te gaan weid tenslotte aangenomen. Tegen stemden de heeren van Lange, Tol, Barbier en Fafianie. Aan den heer J. M. Smits te Gouda zul len op zijn verzoek de voorwaarden worden medegedeeld, waarop de gemeente den grond vóór aan het hem toebehoorend huis F no. 330 wil Nadat 1923, sloot de Voorzitter de vergadering en ging de raad over in comité. ADVERTENTIEN. Op een fabriekskanboor wordt voor spoe dige indiensttreding GEVRAAGD een met eenige ervaring, ongehuwd en van goede getuigen voorzien. Aanbiedingen met uit voerige inlichtingen onder No. 3848 Bureau van dit blad. 10 in kunt gij door bet gebruik van onze prima Deze is zeer voordeellg in het gebruik. Groot* afmeting f 4,— por H.L. Kleine f 3,75 franco huls alhier. Starter Accu's «oor Ford en andora Capaciteit 85 ampèrren f 80*- (Handel, korting) Agent voor Qouda en Omstreken: 887o so vindt man In ruims keuze bl| DUBBELEBUURT 8 - GOUDA Prachtige sorteering In Luxe Üoozen Zeep, Fjjne Lotions Odeurs en diverse Eau de Cologne's Zie Italaga. MT" Waf gij niat geëtaleerd ziet, vraagt dat biaaaa. 3|° Wegens vergevorderd seizoen worden alle nog voorradige DAMES- EN KINDERHOEDEN tegen STERK VERLAAGDE PRIJZEN opgeruimd. Aanbevelend. poni da OPTICIEN. HORLOQER Brillen, Plnce-Nez en So Ease's 4 in elke gewenschte uitvoering ook volgens voorschrift van H.H. Doctoren. Vakkundigs en billijke bediening. REPARATIE-INRICHTING. die lyden aan prikkkelbaarheid en wilszwakte, gebrek aan energie, neerslachtig heid, levensmoeheid, slapeloosheid, hoofdpijn, angst- en dwangtoestanden, hypochon drie, nerveuse hart- e* maagaandoeningen, sexueele zenuwziekten, moeten de uit voerige brochure van Dr. Weise ever zenuwziekten lezen. Vraagt gratis toezending daarvan door Dr. GEBHARD Co., Eusebiusbuitensingel 14, Arnhem. 2539 16 OPTICIËN, aa* 11 Westhaven 14, Oouda, Telef. 292. Groote sorteering in Electrische Slyp- en Reparatie-Inrichting. Levering van Brillen op voorschrift. Barometers. Kijkers. Thermometers. Leverancier der Goudsche Ziekenfondsen VERKRIJOBAAR Prima Kwaliteit Concursannds prijzen Aanbevelend, STOLWIJKERSLUIS. DROGISTERIJ MARKT Prima drooj? TARWEKAF voor Uw kippenhokken k 75 CENT per baalzak. By party reductie. ZWARTEWEG 9, GOUDA. ter bevordering der haargroei. WIJDSTRAAT 31 Rotterdam - Hoogstraat 36 ZENUWLIJDERS 1.50 gebruikt steeds 1.50 van de Volksapotheek Jonkerfransatraat 72, Rotterdam. IJ line-onder zoek 50 ets. Hoofdkantoor AMSTERDAM. 64 BIJKANTOREN. 32 AANGESLOTEN BANKEN. De Middenstandshank verleent hare bemiddeling tot het terug bekomen van 90 van het saldo der Postgirorekeningen, vol gens een speciale regeling door haar getroffen met de Commissie, welke belast is met de behandeling der aanvragen om terug betaling. SNELLE BEHANDELING. Vraagt inlichtingen ten kantore der ALGEMEENE CENTRALE BANKVEREENIGING VOOR DEN MIDDENSTAND KANTOOR GOUDA, «o TURFMARKT 120. TELEFOON 676. Steeds voorhanden: Alle modellen GERO-ZILVER en GERO ALPACCA, EET-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, KRISTAL, GLASWERK en NIKKELWAREN. PLATEEL (Regina) EN ANDER KUNSTAARDEWERK. Uitmuntende keuze alle soorten speelgoed, Richters, Ankersteenbouw- doozen in alle nummers. Meccano in alle nummers en losse onderdeelen. Niet te verwarren met waardelooze namaak. Lucas' Miller-, Solar-Rieman-, Birks PUfug Lantaarns. Handwarmers en groote sorteering Jaisbeschermers. Motor-artikelen. Auto-toebehooren in groette sorteering. vindt ge bij de ■n id. ad. 10 stuks wanaf 80 ots. pap U«y*, van onze bekende merken, alsmede de soorten KAREL 1, ANTONIO, VICTOR HUGO, REGAL en v. OLDENBARNEVELD SIGAREN. NIEUW: JOOST VAN DEN VONDEL en TREFFERS, heerlijke 6 cte. sigaren met Sum Zandblad dek. Een aardig geschenk is ons mooie KOOPHANDEL TABAKSPOTJE gevuld met onze heerlijke MELANGE 2. 3J52

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2