Een goed stuk goed togeo lagen prijs. Abonneert U op dit Blad. Gebr. van Bruinessen Q VEAAG STEEDS EmMril Wat zoekt Gij? h T. DEKKER, BE «OUDSCUE FltUITUAIVDEL GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 24 NOV. 1923 - TWEEDE BLAD 3°|o Witte Kruis Obligatiën. A. VERKAAIK Nisuwehaven 120 GOUDA. BOELAARS ZONEN Goudsche Dienstverrichting Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda Zeer snelle verhuizingen met auto-verhuiswagens van en naar alle plaatsen. Transport van Piano's, Orgels, Brandkasten, enz. enz. ALTIJD ONDER GARANTIE. Goedkoope prijzen. Zeer nette behandeling. ST. WICOLAAq-CADEAUX Behangerij, Stoffeerderij, Bedden- en Matrassenmakerij ■H Complete Menhileering - Verhuizingen bhb Een nuttig Geschenk?' C. A. B. Bantzinger Maandkaiender met dagblok cadean. Adverteert in dit Blad Bestelt Uw Brandstoffen bij Magazijn: TURFSINGEL, hoek Veerstraat. Bestellingen worden aangenomen bij L. N. POLDERVAART, Turfmarkt I. Prima Gevulde Boterletters 20 ct. per ons Spritsletters 20 Speculaas Gevuld Speculaas 14 en 16 22 li Bijzonder aanbevolen. Speculaaspoppen - Vruchtenborstplaat - Marsepein. Firma A. SLEGT, Nieuwe Haven 33 - Telef. No. 465. De motie van vertrouwen verworpen Gemeenteraad van Gouda. Elegante Jekker prima imitatie lama- vel, het mod. klee- dingstuk slechts 147 5 Warme Wintermantel goede kwalit. wol- ue Jekker pluche, geheel mooie kwaliteit as- gevoerd, trakan, iets buiten- slechts 17.5° gewoons, qso De Nieuwe Mantel goede kwaliteit Ve lours de Laine, ge plooide kraag uit prima Valour, da ,mit bont Lalna, groote bont- slechte 14.™ kraa9' slechts 19. slechts e elegante Volant-Mantel Mooie •Wintermantel zuiver wollen effen stof, slechts 7.50 De moderne Japon [acauard' ruivor wollan kam- Jr;.(;e5r.Po,rJh.w'i: j bruin! ZT° Blaoht. 12.* s|echta 17.5° Zeer Chique Japon Mooie Japon pr. koord-fluweel, moderne dessins Aardige Warme Zeer elegante Kindermantel Kindermantel Kindermantel mooie kw. effen zulv8r wollen unl. prima kyv. laken, stof, smaakvolle stof, lm. bontkraag moderne bontgar astrakan- garnee- 6n manchetten, neermg ^80 slechts slechts ring, slechts 27® ,leohta Alk veranderingen grot is ROTTERDAM Aan schriftelijke aanvragen HOOGSTRAAT 278 kon niet worden voldaan. H0BK vtAOUCT' AraTErDAM-ROTTeRDAM-DEN HMG-UrReCHr/jg[t:IDEN'GR0niN6£N-LEEUWAQ[)£N'SNm'ENXHeDe MT Trekking volgen, aanwijzing der Nederiandache Staatsloterij VERKRIJGBAAR BIJ 3401 80 Hoofdvertegenwoordiger voor Gouda en Omstreken. Agent voor Oouderak L. VLEGGEERT. Stolwijk j. de VREUOT Bovenkerk B 3. DEN HAAG Beleefd aanbevelend, L. N. POLDERVAART. 114» u koopt U hot bosto bl| GROENEWEG 77 - GOUDA. LANGE T1ENDEWEG 27 - TELEF 313 heeft in vooraad: BLAUWE DRUIVEN TAFELPEREN PERZIKEN MELOENEN SINAASAPPELEN CITROENEN BANANEN GOUDA. DIVERSE SOORTEN NOTEN BLIKGROENTEN (merk Sleutel*) tegen s cherp concurreerende prijzen. TAFELAPPEUEN TOMATEN ANNANAS IN BLIK in deze bezuinigingstijd Ge behoeft niet lang te zoeken! Gaat naar het bekende adres MARKT 18-19 Daar vindt U thans een zeer uitgebreide keuze St. Nico laas-ge schenken voor Dames Heeren en Kinderen Ondanks alle concurrentie koopt U daar nog altijd 't voordeeligst Zoolang de voorraad strekt geven we bij aankoop van minstens f5.een mooie Prima waar, billijke prijzen. ™S Hat aangawezen adres voor alle soorten TURF. GESLOTEN ZIJNDE adres: BOSCHWEG 29, Telefoon 498. 99 99 99 99 5362 60 Stresemann dient het ontslag van het Kabinet in. Overeenstemming met Stinnes bereikt. Een rede van Poincaré. De Rijksdag heeft gisteren de motie van vertrouwen in het Kabinet Stresemann met 230 tegen 155 stemmen en 7 blanco verwor pen en hiermede het kabinet ten val ge bracht. Deze uitslag immers beteekende voor Kanselier Stresemann een volkomen neder laag en de voorspelling, dat de grootste van alle, coalities ten slotte de zwakste basis zou hebben, is verwezenlijkt. Slechts weinig soc.-dem. waren wegge bleven en de meeste stemden tegen de motie. Van de tegenstemmers was het meest merkwaardige de rede van den vertegen woordiger der Beiersche Volkspartij Leicht, die verklaarde dat de fractie niet voor een motie van vertrouwen kon stemmen en daarbij scherp het anti-semitisme veroor deelde. Voor de lange redevoeringen be stond verder geen belangstelling, het lot van het Kabinet was immers toch bepaald en reeds hield men zich met nieuwe combinaties bezig. Onmiddellijk na de stemming diende Dr. Stesemann bij President Ebert het ontslag van het Kabinet in, welk ontslag werd aan vaard. Het afgetreden kabinet werd belast met de afdoening der loopende regeerings- xaken. Van belang is nog te melden, dat een voor stel der socialisten om tegen von Kahr, Hittler, von Lossow en Ludendorff een ver volging wegens hoogverraad in te stellen met een kleine meerderheid werd verworpen. De onderhandelingen der industrieelen met de Micum hebben thans geleid tot het sluiten van een overeenkomst, die gisterenavond is geteekend. Thans hebben zich dus alle Duitsche industrieelen aan de eischen van de Fransche en Belgische com missie toegegeven en hebben zich volgens een bericht uit Brussel „onderworpen". De Köll. Ztg. deelt mede, dat thans ook de directeuren dfer Kruppfabrieken, die bij verstek waren veroordeeld, ongehinderd naar tan woonplaats zijn teruggekeerd. Zoo heeft dos de dag van gisteren ook nog iets goeds opgeleverd. Men mag aannemen, dat overal ia 't Rijn- en Ruhrgebied het werk thans zal worden hervat, waardoor de werkeloosheid met al zijn ellende niet in zoo'n grooten om- Tang blijft voortduren. Dat het den val van het Kabinet Strese mann bracht, verwonderde al niet meer. Dr. Stresemann moge het als een daad van moed zijn aangerekend, dat hij de regee- ringstaak van Dr. Cuno wilde overnemen, en hij moge een uitnemend redenaar zjjn ge- weest, de sterke man die leiding wist te ge ven, was hij niet. Dit bleek immers ook uit zijn jongste rede, waarin hy de binnenland- sche toestand van het rijk hopeloos noemde en verklaarde voorloopig geen kans te zien, in den toestand verbetering te brengen. Zijn houding tegenover Beieren waa voorts het beste bewijs, dat de Kanselier zich liet lei den, een figuur waar kracht van uit ging was hij niet. Verschillende namen worden natuurlijk reeds als opvolgers genoemd. De Duitsch-nationalen verklaarden zich reeds bereid de regeering op zich te nemen, en als rijkskanselier noemde men in dat geval de oud-Burgemeester van Keulen Wallraf. Nog verluidde, dat gedacht wordt aan een ambtenaren-kabinet met als Rijkskanselier Albert, die in het ministerie Cuno minister van wederopbouw was. Iets positiefs is dit alles echter niet en alleen is bekend, dat de president van den Rijksdag Loebe bij pre sident Ebert is ontboden. Volgens een bericht aan het Hld. heeft gisteren in het geheele Rijk de politieke po litie op last def militaire autoriteiten bij de D.-Völkischen en communisten huiszoeking gedaan. De centrale bureaux der beide partijen, alle districtsbureaux, de redactie-bureaux van de „Rote Fahne" en van het „Deut sche Tageblatt" in Berlijn zijn gesloten en verzegeld. Den medewerkers werd ten strengste verboden voor deze organen te werken of de bureaux te betreden. Poincaré heeft in de Kamer van Afgevaar digden een rede gehouden, waarin hy de te rugkeer van den ex-kroonprins besprak en ook bijzondere aandacht schonk aan de quaestie der veiligheid. Nog weer eens betoogde hy, dat Frankrijk niet lichtvaardig de waarborgen, die het be zit zal prysgeven, en dat het nauwlettend de gebeurtenissen in Duitschland moet gade slaan, ofschoon zy, zoo zeide hy, ons niet behoeven te verontrusten. Wij wenschen vu rig, dat de Europeesche crisis, dat de ma laise, ook die de geallieerden teistert, zal ophouden, dat LKiitschland weder een vreed zame en werkzame natie worde. Wy hebben niets te winnen by nieuwe oorlogen. Als homogene natie verlangen wy geen enkele annexatie, wy wenschen slechts, dat onze geallieerden ons op vriendschappelijke wijze helpen den vrede te consolideeren. in dien zin hebben wy in het verleden gearbeid en zullen wy blijven arbeiden. Britvan vin «nn Bouwnmar t uit Parijs. VIII. Parijs 22 November 1923 Of ik eens wat over „dansen" wil schriiven? O, natuurlijk, niet alle ple- ïier, een mondain vermaak in een mon daine stad, da's zoo'n onmogelijk ou- deiwerp nog niet. Maar laat ik vooropstellen dat wat ik vei tel geen openbaringen zijn, 't is eigenlijk allemaal heel gewoon, net als in onze Pijpenstad, alleen een beetje grootscher. leder menech in Parijs die in z n beenen de kriebel voelt, dewelke het eeiste symptoom van danslust is, kan die lust bevredigen naar rang, stand en vermogen. Je hebt chique gelegen heden, met afternoon tea's waar je dan sen kunt, keurig netjes, d. w. z. het uiterlijk van de gelegenheid in casu, en erg duur. Er zijn restaurants waar je dansen kunt, zelfs hotels maar dat alles is niets vergeleken bij de „dan cing". Hoewel de Fransche taal rijk aan woorden is gebruikt men zeer algemeen het Engeische woord dancing, net als music-hall, 't Moppige is dat de Fran- schen die woorden op z'n Fransch uit spreken met als gevolg dat je altijd htoït zeggen dancieng in plaats van dnancing. Mioesic-hall wordt musical. Enfin dat is nu eenmaal een eigenschap van 't volk om alle vreemde woorden een Fransch aanzien te geven. De dancing. Het spreekt vanzelf dat ook daar graduatie in is. Br wordt bijv. gedanst in de „boites de nuit" op de liefelijke klanken van een orgel of van een orkest bestaande uit een harmoni ca, een turksche trom en castagnetten, om maar een van de vele combinaties te noemen, dat is het genre van de Rot- terdamsche Zeedijk, hou mekaar stevig vaa en tollen maar jongens 1 Een gewoon mensch echter, gaat naar een groote dancing, een, vair de velen waarvan Montmartre zoo ongeveer het monopolie heeft, de Moulin de la Üa- lette, de Moulin Rouge of het Elyssée Montmartre bijvoorbeeld. De Moulin- Rouge, machtig tooverwoord. Je denkt bohémiens, aan cabaret, aan wuft heiden 't is toch zoo doodgewoon. „Kunstmin" op z'n Parijsch grooter, meer veif, maar verder niets bijzon ders. De dansvloer in 't midden, de mensehen er rondom, een jazzband en een gewoon orkest, e'est tout. Eerlijk gezegd viel het me wel een beetje te gen. ik kon 't heelemaal niet buitenge woon vinden, hoezeer ik ook m'n best deed. D jass-band begint te hoempa-ön, uw hemen gaan kriebelen van dat gezelli ge rhytme, U hupt op uw stoel dan «taat u op, gaat naar een of andere ma demoiselle toe (dat u ze niet kent la fbe bezwaar) en u vraagt Juffrouw, ik het buitengewoon genoegen heb ben etc. Meestal zegt ze ja, want ze Is toet voorbedachten rade gekomen om te dansen et voilé, 'n Rillerige schlm- een sleepende tango of een gesyn copeerde fox-trot, wat u wilt. Men danst zo hier niet beter of slechter dan elders Do Moulin Rouge, die de grootste en de meest bezoente dansgeiegenneid is, geeft nog iedere week attracties in den vorm van balletten of pantomimes waar in veel gedanst wordt, soms niet on aardig al blijft het revue-werk. Een speciale dancing voor de studen ten is het Bal Bullier in net Quartier Latin, maar hoewel het daar iets vroo- lijker is, toch is het niet extraordiuair. 'Buiten deze dancings, boites de nuit en bar's etc., zijn er dan ook soms wel eens bals, georganiseerd door een groep menschen. Zoo hebben de studenten volgende week, om de kas van hun restaurant te spekken, het bal Béran- ger, waarbij wel merkwaardig is dat mort daar alleen toegelaten wordt in een costuum uit den tijd van Béranger, dus ongeveer 1830, of in avondtoilet.... en na betaling van 25 francs. Daar tre den ook verschillende artisten op, men kiest er een reine du Bal, naar Béran- gers petite-amie „Lisette" genoemd, die met veel ceremoniën gekroond wordt Ik zie nu op straat telkens reclame borden van het „Bal du Corset", dat georganiseerd wordt door de corsetten- fa brikanten ten bate van de leerling coisettenmakers, naar ik meen. O ja, je beleeft hier van alles. Vermoedelijk is er ook in dit bedrijf malaise en 't zou me niets verwonderen als het voor dien avond verplicht was een corset te dragen. Want (ik weet het niet hoor, «air ik jok doe ik dat in commissie( naar verluidt staan er 'diverse fabrikanten van die harnassen op het punt bank- rod te gaan omdat de afzet tegenwoor dig lang niet meer evenredig is aan de productie. Aangezién ik echter als leek daarover niet oordeelen kan lijkt het me maar beter dat ik zwijg. Honi soit qui mal y pense. A. C. S. BUITENLAND8CH NIEUWS. ENGELAND. Volgens dt 'aden heeft de Admira liteit plannen voorbereiding omtrent den onlangs Baldwin aangekon- digden aanbou van nieuwe kruisers. Wanneer de regeering aanblijft zullen een achttal kruisers, elk van 10.000 ton 'en kostende 2.000.000, op stapel wor den gezet. Maat regel «n tegen mond- en klauwzeer. De „Daily 'Express meldt, dat ge heel Engeland ten Noorden van de lijn Londen—Bristol, uitgezonderd Wales en geheel Zuid-Schotland, gisteren ver klaard is tot het gebied, waarin het vervoer van vee is verboden. De minister van landbouw heeft voor schriften gegeven, ten einde de ver spreiding van mond- en klauwzeer te verhoeden. Alle marktien in de betrok ken gebieder» zullen worden opge schort. De schadevergoeding voor de in Engeland en Wales afgemaakte dieren bedraagt sedert Augustus honderddui zend pond sterling. De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond te 8 uur in openbare vergadering by- een onder voorzitterschap van Burgemeester Mjjs. Verhinderd waren de heeren van As en Donker, laatstgenoemde wegens ongesteld heid. De heer van Berkel, die mede bericht van verhindering had gezonden, verscheen later. De notulen der vergaderingen van 9 en 16 October 1923 werden vastgesteld: Mededeelingen: A. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: 1. een by schryven van 1 November j.i. no. 837 (le afd.) van den heer Commis saris der Koningin ontvangen extract uit het Koninklyk besluit van 20 October j.i. no. 27, houdende herbenoeming van den heer U. J. Mys tot Burgemeester dezer gemeente. 2. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 16/24 October j.L B no. 2253 (4e afd.) G. S. no. 78/1, goedgekeurd hebben terugge zonden het raadsbesluit van 31 Juli j.i., tot opheffing van het vervolgonderwijs. 3. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 16/17 October j.i. B. no. 7421 (3e afd.) G. S. no. 68 goedgekeurd hebben geretour neerd het raadsbesluit van 9 October jj. be treffende de ontruiming van 2 gemeente woningen in de F. W. Reitestraat. 4. alsvoren bjj schrijven van 15/19 Octo ber j.i. B. no. 7167 (3e aftl.) G. S. no. 70, het raadsbesluit van 21 Augustus j.i. tot ver koop van een poort aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente. 5. alsvoren bjj schrijven van 15 October j.l. B. no. 7329 (3e afd.) G. S. no. 58, het raadsbesluit van 9 October j.l. tot aangaan eener geldleening ten behoeve der Gemeen te-Lichtfabrieken groot 100.000. 6. alsvoren by schrijven van 29 October fZ November j.l. B. no. 7464 (3e afd.) G. S. no. 121, het raadsbesluit van 9 October j.l. tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting 1923. 7. alsvoren bij schrijven van 5/14 Novem ber jj. B. no. 7688 (3e afU.) G. S. no. 85 het raadsbesluit van:46 October j.l. tot het doen van af- en oveJ^hrijvingen op de ge- meentebegrooting lwra. 8. alsvoren by schrijven van 6/15 Novem ber j.l. B. no. 7687 (3e afd.) G. S. no. 42 het raadsbesluit van 9 October j.l. tot onder- handsche verpachting van het Reeuwijkscho en Sluipwyksche Verlaat B. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede de verdeeling der functies tussheiv de leden van hun College onder ling. AIb voren de aanwijzing krachtens artikel 77, le lid der Gemeentewet van de vervan gers van den Burgemeester. Als voren dat met ingang van 1 November j.l. op verzoek ontslag: is verleend aan den lsten Commies ter Secretarie den heer R. J. de Jonge, wegens benoeming tot Hoofd commies ter Secretarie te Delfzijl. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Behalve de aan de orde gestelde stukken waren Ingekomen: Van Burgemeester en W<khoudera: Het verslag van de Commissie van Rap porteurs voor de gemeentebegrooting 1924* met Memorie van Antwoord van Burge meester en Wethouders. Ter visie. van den heer S. G. van As een schry ven van 13 November 1923, waarbij deze zijn ontslag inzendt als lid van den Gemeente raad; van den heer I. van der Want een schrij ven van 19 November 1923 als voren. De VOORZITTER twijfelt er niet aan of het besluit van beide heeren wordt met leed wezen vernomen. Spr. merkt op dat, waar de heer Van der Want in deze vergadering te genwoordig is, zijn besluit wel niet om ge- zondaheids-, doch om andere redenen zal zijn genomen. van den heer J. H. B. Spaanderman een verzoek van 22 November 1923 om ontslag als Directeur- Leeraar aan de Stads-Muziek- school, wegens gezondheidsredenen en met ingang van 1 Januari 1924. Het gevraagd eervol ontslag wordt ver leend, waarbij den heer Spaanderman hulde wordt gebracht voor de vele diensten in zyn functie bewezen. (Applaus). van den heer P. van der Linde een mede- deeling van 15 October j.l., dat hy van ver koop van gemeentegrond afziet In verband hiermede wordt het betreffen de punt van de agenda afgevoerd. van den Minj.ster van Waterstaat eene vergunning d.d. 12 November 1923 La. D. tot afvoer van rioolvocht in den Holland- schen IJssel. Voor kennisgeving aangenomne. van de Commissie van Bijstand in het be heer van het gemeentelijk pensioenfonds aanbieding der begrooting voor het Pen sioenfonds voor 1924. Te behandelen bij de begrooting voor 1924. van regenten van het Wees- en Aelemoe- seniershuis eene suppletoire staat van Be grooting voor den dienst 1923 ter goed keuring. Goedgekeurd, van het Bestuur der R. K. Vereeniging „Moederachapszorg" (de kweekschool voor vroedvrouwen) te Heerlen een adres van Oc tober 1923 houdende het verzoek voor 1924 en volgende jaren een gemeentelijk subsidie van 100.te verleenen. Te behandelen bij de begrooting voor 1924. van den heer C. J. Bertou te Overschie een adres van 18 October jJ., houdende het ver zoek te willen bevorderen, dat de door hem gestelde zekerheid als aannemer der wonin gen voor „Ons Ideaal" en „d« Goede Wo ning" kan worden opgeheven. Gesteld in handen van B. en W. om praeadviee. van de Gezondheidscommissie te Gouda een schrijven van 13 November j.l. no. 54 B, houdende advies op het door de Fa. de Raadt ingezonden adres betreffende den ge meentelijken ontsmettingsdienst niet in te gaan. Te behandelen bij het betreffende punt der agenda. van den heer G. Kielllger alhier een schrij ven van 21 November 1928 houdende rae- dedeeling, dat de gemeentelijke ontsmet- tingedienat by hem zeer tot «üne tevreden heid heeft ontsmet en weerlegging van de bewering van den heer de Raadt, dat zulks niet het geval zoude zyn. Te behandelen bü het betreffende punt der agenda. van het Bestuur der Coöperatieve Tul- niersvereeniging „Gouda en omstreken" een schrijven van 16 October j.l., waarbij adhaesie wordt betuigd op het verzoek tot instelling van een Zaterdagavondmarkt van den Bond van marktkooplieden „Door Een dracht Sterk". Gesteld in handen van B. en W. om advies, van den Minister van Waterstaat een schrijven van 22 October 1923 no. 897, hou dende mededeêling dat niet wordt terugge komen op het besluit de bewaking van den spoorwegoverweg in den Zwarteweg op te heffen. Voor kennisgeving aangenomen, van het gemeentebestuur van Reeuwyk een afschrift van een schrijven aan den Mi nister van Waterstaat houdende het ver zoek bij bovenvermelde spoorwegovergang een automatische alarminrichting te doen aanbrengen met verzoek daaraan adhaesie te betuigen. Besloten wordt adhaeBie te betuigen, van het gemeentebestuur van Waddinx- veen .jen verzoek van 2 November j.l. om de schoolgeldregeling voor het gymnasium der mate te herzien, dat de kosten van het gym nasiaal onderwijs door de ouders der leerlin gen worde gedragen. vap den Raad der gemeente Stolwijk een adres van 7 November JJ. van denzelfden inhoud; van het gemeentebestuur van Oudewater een schrijven van 14 November j.l. houdende adhaesie-betutging op het adres van jhet gemeentebestuur van Waddinxveen betref fende de kosten van het gymnasium. Deze drie adressen voor kennisgeving aan genomen. Van den Centralen Bont! van Transport arbeiders een adres van 15 November 1923 houdende het verzoek, den verkoop van melk op Zondag te verbieden. Gesteld in handen van B. en W. om prae adviee. Van de 4 samenwerkende Goudsche Be- stuurdersbonden een adres van 2 November 1923 houdende het verzoek by de reorgani satie der werkverschaffing mede de geheele steunverleening te herzien op door hen aan gegeven wijze. Gesteld in handen vaan B. en W. ter af doening. Van de bewoners van de Cornelia Ketel straat eon adres van 1 November 1923, hou dende het verzoek de straatverlichting in de straat te doen verbeteren. Gesteld in handen van B. en W. om ad vies. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanbieding van het jaar verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs in deze gemeente gedurende het jaar 1922. Voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen; Een voorBtel van de heeren IJsselstijn, Van der Want, Bokhoven, Mevr. Riesz, P. A. Vingerling en R. U. Jongenburger, waarbij den Raad wordt verzocht te besluiten, in ver band met den financieeien toestand der ge meente de plannen tot rioleering van de Korte Akkeren uit te stellen. Gesteld in handen van B. .en W. om prae- advies. Aan de orde: Herstemming over het rooratel-Over- hand c.s. betreffende het niet stop zetten der werkverschaffing voor re- organistie, omtrent wel voorstel in de vorige vergadering de atemroen ■taakten. Het voorstel wordt met 10 togen 9 stom men aangenomen. Tegen: de heeren Muylwyk, Vingerling, Jongenburger, Potharst, Koemans, IJtrael- styn, van der Want, Bokhoven en Mevr. Riesz. Voor: alle sociaal-democraten en de hee ren Dr. Hoffman, Van Berkel, Van Burk en van der Brug. Het voorstel tot overplaatsing van de onderwijzeres Mej. A. Bes zei zen van de O. L. school no. 5 naar de O. L. school C. Zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot verleening van steun aan de vereeniging „Middenstands huisvesting". B. en W. stellen thans voor dat: lo. da gemeente op grondslag van de oorspronkelijke bijdrage een extra bijlage verleent van 6000. 2o. de gemeente garandeert de regelma tige rentebetaling en aflossing van «ie op de woningen te vestigen le en 2e hypotheek, resp. tot bedragen van ten hoogwte 167.000 en 25.000, een en ander onder voorwaarde, dat: a. het Rijk een extra-bijdrage verleent van 18.000.—; b. de aannemer, de heer Ch. Zanen, een 2e hypotheek verstrekt van 25.000. c. de heeren van der Heijden c.s. een 3e hypotheek verstrekken van 7.000. d. de architect, de heer W. A. Piet*, op zyn vordering 60 laat vallen of 2500. en verder op de grondslagen in het rapport der raadscommissie ad hoe d.d. 3 Aügugs- tus j.l. De heer VAN STAAL (axL) heeft met be langstelling kennis genomen van het prae- advies van B. en W. op de voorstellen van spreker*» fractie en die van den heer IJs selstijn en met genoegen gelezen dat men op het standpunt staat dat hulp verleend moet worden. Over de zaak zelf en over de schuldvraag zal spr. niet veel zeggen. In de vorige raadsvergadering werd het voorstel der commissie ad hoe verworpen, omdat een deel van den Raad bezwaar had tegen de bijdrage van 4000.een ander tegen den rentevoet der hypotheek en wijl h. i. de onderhoudskosten der woningen te laag zijn geraamd. Er is toen een nieuw verzoek van de vereeniging gekomen. Daar dit verzoek niet vergezeld was van voorstel len van B. en W. kwam spr.'s fractie daar mede. Spr. kan niet accoord gaan met het geven van gelegenheid om de huizen te ver- koopen; het zou ook zijn in strijd met de statuten der vereeniging. In de bepalingen staat ook dat ze als woningen zullen wor den verhuurd de eetato 15 jaren. Spr. betwijfelt ook of God. Staten den verkoop zouden goedkeuren. in spr.'s voorstel is geaoaht naar nieuwe wegeu om de beswaren van de raadsleden te ondervangen door een andere groepee ring van cijfers, en te komen tot oen ander rentetype. fcen rentevoet van 4 'A> over de geheel» linie ia in alle opaiahten beter. Spr. heeft dez« s»ak met de belanghebbenden besproken. (Jok lijkt het billijker voor den derden hypotheekhouder in plaats van 4, 3 en 2 '/e. Met de onderhoudskosten komen B. en W. na 26 jaar op 48.800.by spr. voorstel is het 67.600.— Spr. acht zijn voorstel stabieler en verzoekt B. en W. in hun voorstel die wijziging aan te brengen v als in spr.'s voorstel belichaamd. l>e heer POTHARST (rJt.) dankt B. en W. voor het voorstel, waarin de oplossing is vervat. Waar de heer van Staal zich doet kennen als tegenstander van verkoop der' panden, ataat hy niet aan zijn zijde. Spr. maakt slechts een opmerking ten opzichte vun de in het voorstel genoemde koopsom. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) verklaart dat het hem aangenaam is te zien dat het voorstel van zijn fractie een «lusdanig resul taat met zich heeft gebracht, dat het Kijk tot nog een hoogere bijdrage is te vinden geweest, waardoor de le hypotheek kan worden teruggebraoht tot 167.000.Dat is een resultaat, waarmede spr. de vereeni- Ifing gelukwenscht. Daarmede zyn spr.'s be zwaren nog niot weggenomen. Het ga run deer en der rentebetaling en aflossing blijft voor spr. een beeld van een enorme schade post voor de gemeente in verbami met <ia- ling der huur en het daardoor in elkaar smijten van de exploitatierekening en nog grooter bezwaar bestaat tegen het garan deeren der 2e hypotheek van 26.000. In het college van B'. en W. heeft spr. het idee opgeworpen, dat, mocht de vereeniging worden geholpen, zooals B. en W.. voorstel len, het uit practisch oogpunt nuttig zou zijn by dalende huur het recht te hebben de wo ningen te verkoopen voor aanlokkeiyke pry- zen. Of die huizen, die gebouwd zyn om het tekort aan woningen aan te vullen, nu al eigendom zyn van particulieren of een ver eeniging, laat spr. koud. Voor het handelen in strijd met de wettelyke bepalingen maakt de heer v. Staal zich bevreesd. Er moet toe stemming gevraagd worden tot verkoop aan de regeering. Wordt deze niet verkregen, soit. Maar, zoolang de kans tot verkoop be staat, acht spr. het uit financieel oogpunt plicht van den Raad de risico voor de ge- moonte te verlagen. Spr. beveelt de gedachte aan het Gemeentebestuur te machtigen te verkoopen wanneer er goede liefhebbers zyn te vinden. I)e VOORZITTER zegt, dat het heel be- zwuailyk is tot een vaste meening te komen in deze vergadering en wil eerst de beslis sing vlagen over het voorstel van B. en W. en «laarna die omtrent machtiging van B. en VItot verkoop behoudens hoogere goed keuring. De heer v. d. BRUG (c.s.) kan met het 2e gedeelte van het voorstel (garantie van de 2e hypotheek) niet meegaan. De VOORZITTER merkt op, dat het voor stel in zyn geheel aangenomen of verwor pen moet worden. Do heer JONGENBURGER (a.r.) acht het een groote kwestie of tie gemeente zich ga rant zal stellen voor de 2e hypotheek. Spr. zou het al te gek en uit den booze achten. Vi aarom dan ook geen garantie voor de 3e hypotheek? Er is nu reeds gegeven door ityk en Gemeente 106.000.— en nu nog 18000.—! De heer v. STAAL (s.d.): Dat zegt niets. 'De heer JONGENBURGER (a.r.): in dezen boozen tyd voor onze financiën stdat elke 1000, die garant wordt gesteld, geiyk met cadeaugeven. De heer VINGERLING (».r.) vindt het ook onnoodig en onredeiyk garantie te ge ven waar de aannemer zich vrtywillig bereid verklaarde de 2e hypotheek te geven. Do heer BOKHOVEN (v.b.) ian met het verleenen van garantie voor de le hypotheek accoord gaan, maar dat is ook het uiterste; »pr. onderschryft het gesprokene door den heer Jongenburger. De heer v. SI'AAL (s.d.) wyst er op, dat in de heele materie door den Raad ook fou ten ?yn gemaakt. De vereeniging had sich voorgehteld, dat het plan met de hulp van een hypotheek verzekerd zou zQn. De fout van B. en W. ia geweest, dat zy genoegen hebben genomen met de mondelinge mede- deeling. Verschillende middenstandsbouw werken zyn elders gebouwd op grondslagen van opneming van hypotheek tot het volle bedrag onder garantie van het gemeentebe stuur. Als dat hier ook zoo was gegaan, had van een 2e hypotheek geen sprake geweest. Het gaat er om of men de overheidszorg er kent voor de volkshuisvesting. Spr. gaat de (eiten na hoe de aannemer door de zaak aan den grond zit; by garantie van de ge meente kan de aannemer makkelyker wer ken. Spr. is niet voor verkoop van de huiaen, er is eer een daling van den gulden te ver wachten dan een rijzing, -waardoor de waar de der huizen zou stijgen. De VOORZITTER wijst in verband met de beatryding der heeren Jongenburger en Vingerling tot het garandeeren der 2e hy potheek, dat de heer Zanen geen 2e hypo theek had behoeven te nemen, indien de vereeniging haar verplichtingen volgens het bestek had kunnen nakomen. Met de 2e hypotheek staat of valt de zaak. Als Zanen gezegd had: ik kan geen hypotheek nemen, dan had de le hypotheek nog hooger 182000) geweest. De heer POTHARST (rJu) kan niet be grijpen de groote bezwaren tegen de ga rantie, nu er een oplossing gevonden moet worden. De heer v. d. WANT (v.b.) is verwonderd, dat de heer v. Staal de Raad de schuldige noemt, terwyi eerder de heer Overhand uit 'n gedocumenteerd betoog het bestuur der ver eeniging als schuldige aanwees aan de groote fout Spr. haalt dit naar voren om dat de tegenstrijdige verklaringen van per sonen van hetselfde politieke standpunt niet getuigen van groote objectiviteit Spr., wiens standpunt bekend is, kan meegaan met het door de heeren IJseelstyn en Jon genburger gesprokene. By de vorige behan deling heeft spr. gestemd voor *t voorstel om een bedrag te geven om er af te zyn. Nu de bezwarende bepalingen biyven bestaan, kan spr. zich niet vereenigen mpt het voorstel van B. en W. betreurt «venteer het ver-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 3