NIEUV No* 15401 Dit blad vers HET GELUK BEKGAMBA1 WERK ER I De k< per 17.910.20 der Stadt, kann, en FEUILL 117) overlegging blijkt welke zo s jaren te doen vindelijk is het gebleken, dat deze I ■eenvoudige manier van overhouden zeer goed is en de ondervinding vooral in I het kweekersvak is de beste 1 e ermee s- tcresse. Men doe er zijn voordeel medal Kuikens niesten. Als een zeer goed m e s t v o er voor kuikens kunnen wij gemalen haver noe men. die met wat rijst en afval uit de slachterij vermengd wordt. De jonge vrat naai M Het van nieuwe te scht wel voor dat (THE MAN 01 door JOHN G> in de vert X«vr. J. p. WESSELI dieren eten dat mengsel gaarne. Zoo- dra de eetlust wat minder strooit men er een zeer kleine hoeveelheid keuken zout over heen. Men bedenke dat dit middel slechts voor mestkuikens gebruikt moet worden om in het klein slechts zulke kuikens te mesten, die voor den fok uitgeschakeld worden. "flrsoneel Openbare volgende in den wej belaste comi.u« leze rechtei kaai- of rond 18.000. Het voor onvoorziene werkzaamheden ge raamde bedrag is ruim geraamd, maar dient op de begrooting voor te komen. (Wordt vervolgd.) ratuur het, absoluut vordert, brenge men ze binnen. Hoe langer ze in den herfst op haar zomerslandplaats kunnen blijven mits de zon ze nog een groot deel van den dag beschijnen kan des te korter duurt voor hen do wintertijd, des te meer kunnen zij zich voorberei den voor een milde» bloei in hot vol gend jaar. Cactussen, het is bekend, moeten, om goed te bloeien, steeds zoo veel en zoo lang mogelijk ongestoord op dezelfde plaats blijven staan. Moe ten de Cactussen naar binnen gebracht, dan zette men ze in een onverwarmde kamer. Kachelwarmte is voorloopig zorg vuldig te vermijden, want dan moeten zij te veel begoten worden en gaan dientengevolge weer groeien inplaats van rusten. Dit is niet alleen een kwel ling voor de plant, doch maakt ze bo vendien zwak en gevoelig voor atmos ferische invloeden. Nog erger. Kun je je iets voorstellen dat nog erger is dan een giraffie met een stij ven nek Jawel een duizendpoot die last- heeft van eksteroogen. ABONNEMENT per kwartaal ƒ2.91 Franco per post p Abonnementen v by onze agenten e: Onze bureaux z Redactie Tel. 546. Dien morgen was staan, voordat de p< z-lf de eerste bestel nemen en ofschoon Irene bij was, had vinden aan Bilson I ©eesteres naar zee ^hijnüjk zou hij zei tot Maandag gaan, 5 gelegenheid ge en en den tijd, 01 te laten om haar te Maar nu, door de “ey afgesneden van ®tappen te doen <j daardoor het hem, a alsof een heet werd gestoken, alsol Uitvoering VTeeschkeuringswet en Warenwet. Namens den Christelijken Boeren- en Tuindersibond in Nederland, het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comi- t? en den Nederlandschen Boerenbond, is een adres gezonden aan H.M. de Ko ningin, waarin wordt verzocht de noo- dige stappen te willen doen, dat in de toekomst de uitvoering van de Vleesch- kcuringswet en van het gedeelte van de Warenwet, dat met de vaderland- sche landbouwproductie (opgevat in den ruimst mogelijken zin) in aanraking 'komt, en voorts de uitvoering van al zoodanige wetten, waardoor diep wordt ingegrepen in het bedrijfsleven van don landbouw, ondergebracht worden bij de directie van den landbouw. Het overhouden van Pelargoniums. De tuinbouwkundige rtiederwerker van het U. D. geeft de volgende raad gevingen op de door velen gestelde vaag hoe moet ik mijn Geraniums (Pelargoniums) overhouden, zoodat ik ••r in den winter ook nog wat aan heb. Men moet beginnen, zoo zegt hij, om do planten in potten op de vakken te zetten dit heeft dit voor, dat zij niet zooveel praatjes’ maken, veel bloemen er minder bladeren geven. Planten die in den vollen grond ge staan hebben zijn het bewaren niet waard veel te lang en te slap gewor den. Opruimen is het allerbeste. Die in potten zijn blijven staan, halen wij dus begin October uit den grond, snij den met een scherp mes de overge- jrocide wortels weg en doen hetzelfde n.t| de bladeren. Al de oude bladeren aan eraf zij zien er dan uit als een l.i zonder voeren, maar wij moeten harmonie maken tusschen wortels en vladeren. Is het weer nog niet vorstig, dan laten wij ze nog een paar dagei in het zonnetje buiten staan, de talrijke wonden genezen daar eerder dan b.n- nen. Voor dat zij njar binnen gaan wor den de potten gereinigd en oude bloei wijzen weggesneden om dan binnonge- bracht te worden, ’t zij in een koude kas of koele, drooge kamer, maar waar ook gebracht, zij wenschen veel licht. De vochtige kelder is een slechte plaats Gedurende de wintermaanden hebben zij bijna geen water noodig en zien wij zo liever droog aan nat. In geen geval map men ze over de bladeren besproei en dit geeft dadelijk aanleiding tot smeulen en rotten. Het mes mag alleen gebruikt worden voor het verwijderen van zieke scheu ten. anders houdt men het in den zak. Met het Kerstfeest kunnen wij onzeu dif ch sieren met de gloeiend^jgfede bloemen van Pelargonium zonale van Paul Grampel en meermalen zagen wij bij particulieren dan ook bloeien. Dat deze plant in den winter zoo gep akkelijk bloeit zal ook wel liggen in het feit, dat in haar vaderland Afri ka het zomer is, wanneer hier koning Vorst zijn scepter zwaait. Proefonder- RECHTZAKEN. Kantongerecht te Schoonhoven. Uitspraken van 16 November 1923. Wegenr overtreding der IJkwetC. J. O. te Willige-Langerak, f2 subs. 1 d., met verbeurd verklarink der in be slag genomen maat P. v. d. H. te Bergambacht, 2 geldboeten van elk f 1 subs. 1 d. voor elke boete, met ver beurd verklaring van de in beslag ge nomen gewichten A. T. te Bergam bacht, f 2 subs. 1 d., met verbeurd ver klaring der in beslag genomen maat G. v. H. te Bergambacht, f -2 subs. 1 d., met verb, verkl. der in beslag ge nomen maat; P. S. te Willeskop, f 2 subs. 1 d., met verb, verkl. der in be slag genomen maat A. v. H. te Wil- leskojp, 6 geldboeten van elk f 0.50 subs 1 d. voor elke boete, met verb, verkl. van de in beslag genomen gewichten C. v D. te Willeskop, f 2 subs. 1 d., met verb, verkl. der in beslag genomen maat M. J. de L. te Oudewater, tien geldboeten van ieder f 0.50, subs. 1 d. vooi elke boete, met verb, verkl. van de in beslag genomen gewichten M. J de L. te Oudewater en C. A. S. te B^rkenwoude, wegens overtr. der Keu- ringsverordening te Berkenwoude, f 20 subs 10 d. M V. to Krimpen a.d. IJssel, te Lek- kerkerk schreeuwen, f 4 subs. 2 d. Wegens overtr. der Veewet P. B. v. D. te Polsbroek, f 15 su'bs. 3d. P. V. te Lekkerkerk,, f 10 subs. 5 d. A D. te Oudekerk a.d. IJssel, f 5 subs 2d.; A. V. te Krimpen a.d. IJs- se’ f 3 subs. 1 d. J. de V. te Lekker kerk, aangehouden tot 7 December 1923 W C. d. G. te Schoonhoven, 4 geldb. van f 1 subs. 1 d. voor elke boete. E. V., huisvr. van J. de L- te Haas trecht, wegens overtreding der Drank- verordening te Haastrecht, f 3 subs. 1 d. W. M. te Stolwijk, wegens overtr., der bouwverordening te Stolwijk, f 2 subs. 1 d. De gelegenheid mi dief, zij maakt ook a LAND- EN TUINBOUW. De strijd tegen mond- en klauwzeer. Een nieuw bestrijdingsmiddel met succes toegepast. Onder leiding van den districts-vee arts K. de Vink, zijn, schrijft men uit Alkmaar, te St. Pancras door den 78- jarigen heer D. C. Booy aldaar proeven genomen met een middel tegen mond en klauwzeer, welk middel de heer B. reeds 54 jaar zegt te kennen, maar nog nocit kon toepassen wegens het wan trouwen van veehouders. In het aigeloopen voorjaar zond hij verschillende uit Duilschland ontvan gen getuigschriften aan den Commissa ris der Koningin, die hem weer ver wees naar de Holl. Maatsch. van Land bouw. Na veel besprekingen, waarbij.de bur gemeester van St. Pancras,de heer Kroonenburg, irt alles aan de zijde van den heer Booy stond, kreeg deze van den heer T. Koelemey Sr. verlof om het middel op zes zijner koeien toe te passen. Den 27en, 28en en 29en Oct. jl. word dezen dieren de medicijnen in gegeven en 2 Nov. d.a.v. werden drie er van overgebracht naar den stal van T. Koelemey Jr., waar zes koeien aan mond- en klauwzeer leden. Denzelfden dag werden twee van de overgebrachte dieren door den veearts de Vink inge ënt met smetstof, terwijl het derde met het besmette voeder werd gevoerd. Ook de in den stal van Koelemey Sr. achtergebleven drie koeien werden ge voerd met besmet voer uit den stal van zijn zoon. De resultaten zijn niet meegevallen en de heer Vink heeft geconstateerd dal do proef mislukt is. Bij alle behan delde dieren werd mond- en klauwzeer ge< onstateerd. VARIA. Aannemelijk. Ik geef nooit veel geld uit voor mijn costuums, en toch zitten ze altijd uitstekend, zei de zuinige man. Het pak dat ik hier aan heb, kost me vijftig gulden maar als ik je nu had gezegd, da‘. het honderd kostte hadt je het ook geloofd. Jawel, antwoordde zijn vriend, als je het mij door de telefoon hadt ver teld, wèl. ÜNS PLUIMVIK. Wat broedeieren doorniaken kunnen! M. R. deelt het volgende mede Bij een bezoek aan een hoenderpark in de nabijheid van New-York bestelde ik een dozijn broedeieren van Witte Leg horns. Do eieren werden mij den vol genden dag per auto bezorgd na circa een uur rijden. Dat was 21 Febr. 1923 en drie dagen later scheepte ik mij in naar Europa, de eieren meegenomen als handbagage. Cm het schip te berei ken weer een aulo-tocht van een uur. Aan boord gaf ik de eieren een goed plaatsje in een kastje van mijn hut. De temperatuur was gemiddeld, de hut was verwarmd, maar het raampje steeds open. Ik keerde de eieren eiken dag. Op den 5'en Maart kwam ik te Boulogne aan. Toen overkwam het mij, dat, de douane-beambte mijn handtasch zoo woest op de tafel zette, dat ik meende, dat al mijn eieren gebroken. zouden zi;n. Een verdachte gele stof kwam uit een hoek van de doos te voorschijn en inderdaad waren ook drie eieren ge broken. De overige negen nam ik 8 Maart mee naar Zurich. Maar op den eersten dag van mijn thuiskomst moest ik wegens een griep-aanval het béd houden en ik verloor alle lust, om mij met de broedeiereh te bemoeien. En toch als ik van mijn bed uit ie doos daar zag staan, deed het mij onpleizie- lig aan, dat ik mijn eenmaal beginnen -.veiT niet kon voltooien. Gekeerd wer den ze niet meer. Acht dagen latei op 15 Maart telefoneerde mij de dame, die geaurende mijn winterreis mijn kippen verzorgd had, dat ze een hen broedsch •had Zonder nog veel te verwachten van mijn eieren meer dan 3 weken oud en zoo veel bereisd, zond ik ze haar toch, en van de 9 eieren kwamen er op 5 April zeven kuikens Op 30 Augustus, dus na nog geen vijf maanden, raapte ik er het eerste ei van Oude Postduiven. Het is zoo goed als onmogelijk om uude postduiven, die reeds meermalen aan wedvluchten hebben deelgenomen, op een nieuwe til over te wennen. Zij v’iegen zelfs dan, wanneer ze in hun nieuwe huis jongen hebben, nog naar nun vorige woning terug en wel bij de eerste gelegenheid de beste. Oude duiven daarentegen die nog niet gereisd hebben, wennen aan het nieuwe slag, zoodra ze gepaard zijn en eieren hebben. Ah' men nu postduiven zal aaiikoo- pen en als het dan niet vast te stellen is o! ze al of niet bevlogen zijn, dan is het beter, den koop niet te sluiten vijver in Sint Jamespark droog, omdat genaamde piepjonge dieren aan te schaf fen. Record-vlucht van een Postduif. Eer postduif die op 13 Juli van Reg gio Calabria in Italië werd opgelaten, raakte uit de koers en vloog door in tegengestelde richting, zoodat ze over Sicilië naar Tunis kwam. Zij volgde toen de Afrikaapsche kust en bereikte de straat van Gibraltar, om van hier uit de vlucht over -zee te wagen. On- deiweg was de duif echter door uitput ting genoodzaakt zich neer te laten op de mast van het Italiaapsche stoom schip Stella. Zij werd hier door kapi tein Cattarini gevangen, die bericht gaf over de plaats waar het dier gevangen was. Nadat de duif uitgerust was, zette zij op den vierden dag haar vlucht vier der voort en bereikte de Spaansche kust, van waar zij haar til in Reggio Calabria weer bereikte. Men schat dat deze duif een weg afgelegd heeft van ongeveer vier duizend kilometer De kippen brachten het uit. Van een boerenvrouw in Deisberg had men eenige dagen geleden onge veer twintig beste kippetjes gestolen. Op een marktdag bemerkte het vrouw tje tot haar groote verrassing al haar beetjes in het bezit van een onbekende die het heele stelletje te koop aanbood. Zij nam een politieman in den arm (een aardig paar I) en toen ze nu haar pipi’s met haar gebruikelijke loktoon riep, volgden de makke dieren haar gemakkelijk naar het nabijzijnde poli- tie-bureau. Daar werd de dief door de aanhankelijkheid van haar kippenvolk- je van diefstal overtuigd en zooals het blad „La Suisse libérale” vermeldt, da delijk in verzekerde bewaring gesteld. Het verbod der industrieele onde De verkiezing De taaR van Dr. Duitsch kabinet te vc kelyke, en veel kans zoo meende men. me meende oorzaken te J te zyn, was reeds sitie tegen het meuv Reeds was men oven toch tot een Kyksdag en President Ebert z reeds toestemming li ven. De laatste berichte dat de in den liften a' longen tusschen de stemming helmen get De DuitsJh-rsauoi voldaan aan I de eiser en er in he twen toege; ten aanzien*van de bi d.w.z. ten aanzien vi het verdrag van Vert de overeenkomst die de Micum sloten te aanzien van de binner len zy er genoegen Centrum en de Du groote coalitie in Pr dus niet aandringen o] Soc.-Democraten uit ring. Dr. Albert hoopt th lijst van ministers as te kunnen voorleggen schillende namen be uit het tweede kabine In dit kabinet zouc Dr. Jarres (iinancii (voedselvoorziening Oeser (spoorwegen), d baarheid), en dr. Brai portefeuilles van I economische zaken en bert nog geen geschil den. Van andere zyde m< res als rykskanselier Stegerwald, gewezei president die tot den het Centrum behoort, nenlandsche zaken za De parlementaire lf Nationalen, de Dui Beiersche Volkspartij den heden door den 1 ontvangen. De rechtsche pers n afwyzende houding tt aan, en neemt hem zet Duitsch-nationalen get geven de nieuwe reget verwyt hem onomwor aangelegenheid niet h< heele volk, doch sl (soc.-dem.) party het Albert slechts de vor parlementair kabinet omdat hy in hem de De behandeling van onze Kamer planten in den herfst. De tijd is er weer, dat we er aau moeten denken, onze niet-wüiterharde planten, die in deu zomer buiten ston- uen, eeu geschikte plaats te geven waar zij geaurenue den winter goed kunnen oujven. Niet alle kamerpiaten verlan gen gedurende den herlst en winter Ge zeilde behandeling. In het weekblad „l loralia” (Assen) schrijit de heer G. u. D. een artikel over ae behandeling aezer planten in den herfst. Wij ont- leenen daaraan hel volgende „Het is glad verkeera, om van die planten welke men gedurende den win ter vorstvrij wil bewaren, de bladeren al te nemen, zooals men nog al eeus ziet doen, met de bedoeling de planten 'ooi de winterrust gereea te maken, zooals men dat dan noemt. Evenzoo is hel een groote fout, de plinten, welke men wil overwinteren, in den henst direct van builen weg in een verwarmd vertrek te brengen. Door verhoogde temperatuur wordt de plant tot hernieuwden groei geprikkeld mpJaats van lot rust gebracht. Daarom worden de planten, na uit den vollen grond genomen te zijn, eerst op pen Koele droge plaats, bijv, onder een af dak of in een schuur gezet, waar ze slechts weinig vochtig gehouden wor den. Zoo kan geleidelijk weg de win- teirust intreden. Hebben wij niet-winterharde knol- of bolgewassen in den tuin staan, welke 's winters niet in den grond kunnen blijven, dan nemen wij deze met den wortelkluit uit den grond. Canna’s, Be- gc-nia’s, en dergelijke planten verliezen eerst dan haar looi, waqpeer een lichte nachtvorst het vernietigd heeft. Dan val len bij de Begonia’s de stengeldeelen vanzelf af bij de Canna’s moeten wij de dikke stengels dicht bij den wortel- hals afsnijden, üocii zorgen de kleine, aan den voet der oude stengels ontsta ne jonge scheuten niet te beschadigen. Deze jonge schouten, welke, door de oude stengels beschut, niet zoo gauw bevriezen, groeien door en gaan door hare functies te verrichten, zoodat zij den overgang tot de rust geleidelijk doen plaats hebben. Halen wij de Fuchsia’s, Salvia’s en andere soortgelijke struikachtige plan ten uit den grond, dan is het raadzaam zo niet direct af te snijden. Wij nemen de planten met een flinke kluit uit den grond en verwijderen van de bovenste ar.ide zooveel, dat de planten in een middelmatig grooten pot geplaatst kun nen worden. Wij nemen dien pot niet te groot, doch maken de wortelkluit dan liever wat kleiner. Op deze wijze gaan ook zulke planten haar sappen lang zaam tot rust brengen. Na eenigen tijd zoo gestaan te hebben, kunnen de on rijpe scheuten zonder bezwaar afge- sueden wofden, doch geve men ze voor al een koele, droege standplaats. Alle vetplanten, zooals Echeveria’s, iSempervivums, Sedums, enz., worden afzonderlijk in kleine potjes, of geza menlijk in vlakke schotels gezet, welke met zandige aarde gevuld worden. Zet ten wij verschillende dezer soorten in één schotel bijeen, dan vergeten wij vooral niet bij elke soort een etiket te plaatsen, zoodat wij niet met de namen in de war komen. Daar alle gewassen, welke ’s zomers buiten staan niet even gemakkelijk te overwinteren *zijn, voorop gesteld na tuurlijk, dat geen warme kas of goede serre voorhanden is, dan is het ’t beste alleen die planten te bewaren, welke met goed gevolg de winterrust op een minder gunstige plaats kunnen door- bringen. Pelargoniums bijv, laten zich slecht in een kelder overwinteren, Sal- via’s en Fuchsia's evenwel zijn daar heel geschikt voor. De voor overwintering bestemde plan ten moeten echter niet direct in een van de lucht afgesloten ruimte worden on- dergebracht, ook mogen ze direct niet geheel zonder licht gezet worden. Dit map eerst dan geschieden, als de win terrust volkomen ingetreden is. De groenblijvende Japansche en Nieuwhollandsche gewassen, zooals Evo nymus, Mirt en Laurier, blijven zoolang megelijk in een onverwarmd vertrek. Kunnen zxï gedurende strenge koude daar niet goed blijven, dan kunnen ze in December zonder bezwaar in een kelder geZet worden. Vooral Oleanders welke tot diep in den winter haar wa ter in den binnenbast behouden, moeten zorgvuldig vorstvrij gehouden worden. Do meeste andere planten kunnen in den herfst evenwel een tamelijk sterke koude uitstaan, zonder dat haar dit hin dert. Men behoeft derhalve in den herfst nieNal te angktig te zijn voor groote temdara tuurschommelingen Ten slotjfe nog iets over de Cactus sen. Ook (leze moet men langzamerhand tol de winlerrust voorbereiden. Echino- cactus, Ecïiinopsis, Opuntia en Cereus groeien nqg aan de jongste deelen en deze groei mag door verandering van temperatuur niet gestoord worden. Staan do planten bijv, in een bakje, op een luw plekje, dan late men ze daar ge rust nog eeni^oi tijd staan, om ze zoo l :ng mogelijk van de herfstzon te doen oyofiteeren. Vreezen wij nachtvorsten, dan kan tegen den avond het glas met een rietmat of iets desgelijks beschut worden. Eerst dan, wanneer de tempe- Wat de laatste opmerking betreft, wordt verwezen naar de volgende specificatie: 3 st raatmakers A ƒ36.per week 2 hulpstraatmakers h f 33.75 per week 3 opperman-straatmakers 33.75 week is totaal per jaar 52 X ƒ271.35 ƒ14.110.20 wegens meerder werk boven het vastgestelde aantal M.2 aan de geheele ploeg gemiddeld per maand 150.of per jaar 1.800. voor onvoorziene werkzaamheden en in verband daarmede te be talen overuren 2.000. 137. Onderhoud van straten en Als men bllllonilr wordt. In de Frankfurter Zeitung verzuchtte vorige week een inzender: Vanochtend kwam ik tot de ontdekking, dat ik een biljet van een milliard in mijn vestzakje had gestopt by wijze van kleingeld. Als ik mij zelf verbaasd had kunnen aankyken, zou het aan my zeker niet hebben ge mankeerd. Tusschen de honderdduizend en het mil- Uoen lag een eerbiedwaardige afstand, maar van het kleingeld millioen kwamen wij in minder dan geen tijd op het klein geld milliard. Toen wy millionair werden, tapten wy nog moppen over deze voor de meesten onzer nooit gedachte gebeurlijk heid. Toen wij tot milliardair gepromo veerd waren, zagen wy den humor van het geval niet meer. En nu zyn Wy op weg naar het billiezen, men zal de millioenen- biljetten een rooden overdruk geven en ons trachten wys te maken, dat wij een bil- lioen bezitten. Wy zullen zoo'n billioen onverschillig in ons vestzakje stoppen; en wij zullen met billioenen nóg armer zijn dan wij het met milliarden waren. Ik hoor de huismoeders al jammeren: vandaag kost dKmargarine twee billioen. En nie mand zal zich bij het uitspreken van de lettergrepen bil-li-oen, iets positiefs voor den geest halen, omdat ons begrip van cijfers op dergelyke bedragen niet is in gesteld. Ik zie er als een berg tegen op, billionair te worden, maar het zal onaf wendbaar blijken. Als millionairs zyn wij arm geworden, als milliardairs hebben wy honger geleden, wat staat ons als bil- lionairs te wachten? Waarmede hebben wij het verdiénd, zoovéél te verdienen? En wat zal er na het billioen. komen? Het trillioen, licht de encyclopaedic ons in. In dat getal trilt inderdaad de waanzin. Het is hiet voor menschen geschapen, zij kunnen er niets mee beginnen en zoo blijft den werknemer ten slotte nog slechts het twijfelachtig genoegen van zich zelf te mo gen getuigen, dat hij inderdaad niet te be talen is. Hoe men in Duitschland over dien mil- lioenenrykdom denkt, moge ook nog blyken uit het volgende spotversje: Wenn einer heut zwei Semmeln hat, Dann ist er Millionar; Und wenn er eine Bettstatt hat, Dann ist er Millihrdhr Und hat er noch ein Bett dazu, Dann ist er Billionar; Und hat ein Haus er in Dann ist er Trillionar; Wer drei Stück Viéh im Stalle hat, Der ist Quadrillionar; Und wer im Auto fahren Der ist Quintrillion&r. Sagt, wo kommt dieser Segen her? Und noch wïrds alle Tage mehr, Und doch ist jeder, der er war, Ob Millio-, Billio-, Trillionar Viel armer als vorher. dezer afdeel ingen achtte men vervanging van den opzichter dooi* een klerk mogelijk. B. en W. deelen mede, dat onder het ge raagde bedrag begrepen zyn arbeidsloonen voor onderhoud der gebouwen, waar in deze dienst is ondergebracht, die ten vorigen jare niet afzonderlijk waren uitgetrokken. De mogelijkheid van reorganisatie van de zen tak van dienst zullen B. en W. nader overwegen. Volgno. -28. Brug-, kaai-, haven-, sluis-, dok- en veergelden. In eene afdeeling vroeg een der leden of er geen maatregel kon worden getroffen ten opzichte van het meer aandoen van stoom- booten aan het Stoombootenveer aan de Vest. Tal van stoomboot<-n varen thans het veer voorbij, omdat de kaaigelden te hoog zyn en het in verband daarmede de moeite niet loont daar vracht in te nemen. Uiter aard is een en ander niet in het belang van den handel. B. en W. deelen mede, dat deze aangele genheid hun volle aandacht heeft. Uit de ten vorigen jare door de Kamer van Koophandel alhier gehouden enquette is evenwel gebleken, dat een en ander niet al leen zijn oorzaak vindt in de gemeentelijke havengelden, maar dat de provinciale rech ten aan het stoombootenverkeer een groote belemmering in den weg leggen. De met deze enquete belaste commissie kwam tot de conclusie: „dat deze rechten (de gemeen telijke haven-, kaai- en liggelden) niet overdreven zijn en allerminst een bezwaar genoemd kunnen worden hier ter stede aan te leggen”. Volgno. 129. Marktgelden, wik- weeg- en meetgelden. In eene afdeeling vroeg een der leden het standpunt van het College van B. en W. ten opzichte van de kermis te doen kennen. In een andere afdeeling achtte men una niem dezen post te hoog geraamd. B. en W. wenschen evenals vorige hieromtrent hun meening thans niet tt kennen, maar laten deze aan den Raad over. Bij de beoordeeling van deze raming mag niet uit het oog worden verloren, dat deze is geraamd in verband met de gewijzigde heffingsverordening, die nog niet over het geheele jaar 1922 toepassing vond. Een ont vangst van 22000.aan marktgelden kan gevoegelijk worden geraamd. Volgno. 135. Jaarwedden van het pei ten dienste van het beheer der Op, Werken, voor zoover niet onder de artikelen begrepen. In eene afdeeling was een lid van meening dat de gemeente zich dient aan te passen by het particuliere bedrijf door invoering van den 8H-urigen werkdag 48-urige werk week. Een ander lid was van meening, dat alle personeelszaken voordat de Raad besluiten neemt, in het Georganiseerd Overleg dienen te worden behandeld. In een andere afdeeling achtten alle leden de aanstelling van een tydelijk opzichter, ge zien de financiën, niet gewenscht, en weixl in overaging gegeven, zoo noodig gebruik te maken van de diensten van den opzichter bij het Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. verwijzen ten aanzien .van de lag betreffende de 48-urige werkweek sr de Algemeene Beschouwingen. l geraamde bedrag voor salarisering een tijdelijk opzichter betreft geen 'leppen functie. Het komt even- in dienst zijnde tijdelijke op zichters niet betaald kunnen worden uiteen bepaald werk, waarmede zy oorspronkelijk zijn belast. In dit geval geschiedt betaling uit dezen post. Volgno. 136. Onderhoud van huizen, torens enz. In een der afdeelingen maakte een der le den bij dezen post, maar ook meer in het al gemeen, de opmerking, dat het hem geble ken is dat de onderhoudsposten reeds in den loop van het dienstjaar waren opgebruikt, hetwelk aanleiding was dat verder noodig gebleken onderhoud op moeilijkheden stuit te. Het komt hem gewenscht voor dat maat regelen worden beraamd, die deze moeilijk heden opheffen. B. en W. deelen mede, dat de begrooting voor het dienstjaar 1923 niet met medewer king van den tegenwoordigen gemeente- bouwmeester is opgemaakt. en voor de daarbij geraamde onderhoudskosten kan deze ambtenaar dan ook geen verantwoor ding dragen. Op een en ander zal zoo noodig door B. en W. worden gelet. Herhaling is, onvoorziene omstandigheden daargelaten, uitgesloten. Volgno. pleinen. In twee afdeelingen werd bij dezen post gevraagd waarom niet alle bouwkundige werken voor de onderscheidene gemeente lijke bedryven uitsluitend worden voorbe- reid door den dienst van gemeentewerken en waarom ook de besteding daarvan niet door tusschenkomst van dezen dienst ge schiedt en wel zoodanig, dat ieder ingezetene in de gelegenheid is mede te dingen. Speci aal wat de lichtfabrieken betreft dienen niet steeds de voorkómende werkzaamheden op gedragen te worden aan een en dezelfden persoon. Wellicht kunnen zij evengoed goedkooper door Gemeentewerken worden uitgevoerd. In eene afdeeling was men vrjj algemeen van meening, dat, al is het ge meentelijk lichtbedrjjf als een afzonderlijk bedryf te beschouwen, de gemeente ook ten aanzien hiervan de leiding dient te hebben. In een dezer afdeelingen werd door een lid gevraagd of het niet mogelijk is in de naaste toekomst een aanvang te maken met asphalteering der straten, dit in verband met goedkooper onderhoud. Wellicht ware voor de hoogere kosten aan aanleg ver bonden eene oplossing te vinden door het vormen va> ene fonds, waaruit deze eerste uitgaven waren te bestrijden. In een derde afdeeling werd verzocht van een staat, waaruit werken B. en W. zich voorstellen ten op zichte van straatverbetering uit te voeren. In dezelfde afdeeling werd bezwaar ge maakt tegen het uitgetrokken bedrag van 18.000.voor 5 straatmakers en 3 opper lieden. B. en W. onderschrijven de eerste opmer king en zullen maatregelen overwegen ten einde ten bevorderen, dat zooveel mogelijk in dien geest wordt gehandeld. Wat wijziging in de wy'ze van wegenver harding betreft, verwyzen B. en W. naar hun antwoord onder de Algemeene Beschou wingen. By de raming van dezen post is rekening gehouden met herstelling en verbetering der straten en wegen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4