Uit den Goudachen Raad. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. B«r1l]n«cha Britvan. Berlijn 28 Nov. '28. Berlijn de duurste stad in Europa. Vun üe goedkoopste stad ia Europa, die Berlijn veriedeu jaar uog was, ia z.j de duurste geworden, eu meu merkt ïu ue stad overal Bet verschil, ia 1922 hoorde uien hier alle tulen der wereld; ïöüereeu, die in d* omliggende landen vacantia had, kwam eens een dag ol tien uaar Duitschland. Zij die Lu hun eigen land met hun klein pensioentje met uitkwamen, gingen het in Germa- uio verteren en ieelden dan als prin sen. En zij, (eu daarbij waren vooral do jongeren), die in hun land amper droog orood te eten hadden, lieten zich hier het duurste voorzetten wat er was, maakten aanmerking op de toeberei ding, beklaagden zich over de bedie ning gaven reuzen-fooien en verklaar den dan lachend, dat het hun tooh niets kostte, want die groote rekeningen wa ren voor hen slechts eone kleinigheid 1 Wut hebben zich do vreemdelingen in aio tijd zich geiiuut gemaakten hoe hebben zij het voor zichzelf bedorven l W uflt langzamerhand werd het den Ber- lijüer\uiüeiijk, dat al die prijzen voor don buitenianaer waarlijk slechts een fcleiwgneid waren, dat hij eigenlijk zij ne diners, zijne meubelen, zijne kieede- ren. bijna gratis weggaf, en dat hij dus eigeniijK een dubbel doorgehaalde idi- qyt' was I Toen begon de ommekeer en alles, wat slecht uuitsch sprak of met oen buiteniandsch accent en wat zelfs maar een beetje vreemd er uitzag, moest het dubbele betalen van den Duitschen prijs. En had de Duitsoher niet gelijk V Want zelfs toen nog bleven do prijzen door de wanhopige sprongen dor deviezen, ver beneden het buiten land en hij wist, dat hij toch voorloo- pig altijd achter het net vischte. Nu is echter de toestand anders ge worden. De dollar ging naar boven, maar de prijzen nog meer. Als de dol lar stabiel bleef, gingen de prijzen toch hcoger. Daardoor gingen ook de loon- eb-chen naar boven en bij elke gele genheid, dat het loon verhoogd werd, werd ook het betreffende artikel duur der. De papiermark werd minder waard en dus wilden de lieden, die wat te vertoopen hadden, hetzij varkens, of stoffen, of boter, of leder, geen papier mark meer hebben, maar goud, gouden voorwerpen, ringen, enz. of andere wa ren, die zij noodig hadden. Öet gevolg was, dat er heele catagorieön van wa ren kwamen, die men mqt papiermark diet koopen kon en dus vrijwel onbe taalbaar werden alleen met deviezen kon men wat gedaan krijgen. Eindelijk en ten laatste kwpm de goudleening, de „doliarschatzauweisung" en de ren temark. Dit waren geldsoorten, die hup ne waarde behielden. Maar wat Was nu het resultaat Dat men dit geld niet te zien kreeg, want iedereen, die er wat van kreeg, bleef er op zitten, spaarde, wat hij in jaren niet had kun nen doen, m.a.w. stopte het in dekast, en het kwam er niet weer uit. Intus- sohen werden de piijzen in mark, d.w. z. rentemark, vastgesteld, maar men moest ze in billioenen betalen. En nu doet zich nog een ander verschijnsel voor dat n.l. die rentemark-prijzen, dio eigenlijk vast moesten blijven, ge stadig in de hoogte gaan. Het zijn hoofd zakelijk de levensmiddelen en andere noodige dingen, die steeds duurder worden, en hoewel de regeering steeds maatregelen neemt tegen den woeker, heeft zij waarschijnlijk geen tijd om die maatregelen uit te voeren, want zij hoeft het zoo druk met andere dingen, dak zij liever als bewijs van hare acti viteit verordeningen uitgeeft en oproe pen doet, die het volk dan weer een poosje rustig houden. Edoch, het is een fopspeen, waarmede de menschen als «grooto zuigelingen worden zoetgehou- den I En zoodoende moet men wel de conclusie trekken, dat er gewoekerd wordt en dat eensdeels de waren terug gehouden, of niet of in geringe mate geproduceerd worden, waardoor de prijs door een klein en beperkt aanbod dan wordt verkocht, wanneer het aan geboden bedrag reusachtig hoog is. M. a w. woeker ten koste van het nood lijdende volk. Wij zijn reeds zoover, dat men b.v. voor een pond boter min stens 4 billioen moet betalen, hetgeen in Hollandsch geld f 2.50 is. Qf voor vleesch 5 billioen per pond f 3. Ik hoorde, dat iemand zich als liebesga- benpokket 10 pond boter liet koopen in Holland, die hem op f 1 per pond kwa men. Dit kan men echter niet in het groot doen, want dan komen de douane rechten en de vracht er bij en dan wordt het weer even zoo duur. In ieder geval, de rollen zijn omge keerd en men hoort van menschen, die naar Holland gingen, dat zij daar beter en goedkooper leefden dan hier en evenzoo van Hollanders die hier voor zaken moeten zijn en die zoo gauw mogelijk weer terug gaan. Men hoort dan ook geen vreemde talen meer en de groote restaurants worden leeger en lager. Langzamerhand grijpt de armoe de en de achteruitgang over op de tot nu toe rijke menschen aan den éénen kant gaan de zaken slechter, aan den anderen kant wordt het leven duurder. De nachtcafé'g enz. warden door de regeering hier en daair 'in beslag geno men en in nood- en gaarkeukens ver- ■nderd. In alle deelen van Berlijn ver schijnen te huizen! voor fafehoeftigen, die, zoodra zit geopend zijn, ook dade lijk. weer in hun bestaan bedreigd wor den door de enorme kasten. Op straat on'moet men lanf?zameidinnd overal be- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AvanVALKENBURGS LEEUWARDEN 2718 10 hoeftigou, die niet spreken, slechts stil staan, tegen een muur geleund en u soifcekeiui aankijken. Zij houden niet. eens de hand op, misschien zijn zij zolifa daarvoor te zwak het gaat u door do ziel, deze menschen te moeteii voor bijgaan, en toch, men heeft zelf niet genoeg om die allen te kunnen helpen; men is zelf blij dat men het noodige koopen kan. Twee kleine voorvallen, die ik zelf beleefde, teekenen het verval der be volking. Een dame, die in eene der groote magazijnen, n& de ijzige koude op straat door de warmte bevangen werd, kreeg een flauwte en werd door eenige vriendelijke personenAn de kof- fiezaal gebracht. 'Toen zij weer bij kwam, was het eerste wat een der hee- ren tot haar zeide „Mevrouw heeft zeker vandaag nog niets gegeten, mag ik u iets brengen?" ik voeg hierbij, dat de dame zeer goed gekleed was 1 Het feit, dat men van honger omvalt, is zoo iets ongewoons, dat het het eer ste is, waar men aan denkt. Het ande re geval Een oploopje op straat; twee kleine kleuters staan tegen een viaduct- peiler, zingen een schoolliedje en hou den de handjes op: Men denkt, dat het bedelkinderen zijn, maar ze zijn goed gekleed. Waf blijkt Dat de twee moe ders een eindje verder voor een win kelraam staan, de kinderen hebben hun ne kans waargenomen, het voorbeeld van zoovelen gevolgfl en eens gepro beerd, of zij oók niet wat geld konden beaelen. Na een paar minuten vinden de moeders hunne veelbelovende sprui ten als het middelpunt van hef oploop je. De eene gaf haar kind een flinke scbirobbeering, de andere lachte zich tranen I Zoo gewoon is bedelen en hon-, gerlijden geworden, dat het niemand meer opvalt. En nu, op het oogenblik dat in de geldverhoudingen een beetje orde zou kunnen komen, nu de rentemark in om loop begint te komen, nu wordt waar lijk nog weer de regeering omver ge gooid Wat er nu verder gebeuren zal, interesseert niemand meer. Men is er aan gewend geraakt, dat alles in het honderd loopt en dat men gene ver wachtingen rapet hebben, want die ko- Bfëb toch niet. uit. En eene nieuwe re geering i» iets waarvoor men heelemaal niet meer vooruitloopt. Als het nu nog een nieuwe broodprijs was of eene ver laging van het tramtariefZoo materia listisch zijn wij geworden, zoo onver schillig, nu alles zoo duur is, dat zelfs de vreemdelingen niet meer komen BINNENLAND. Het Rapport en het Advies der Nederl. Bank inzake den Postchéque- en Girodienst. Ter Algemeene Landsdrukkerij is ver schenen het op 15 Nov. 1923 gedateerd Rapport en Advies van de Ned. Bank in zake den girodienst. De brochure geeft eerst een beschrij ving van den bekenden, gedecentrali- sterden dienst tot 24 Augustus 1923. Vervolgens wordt de centralisatie van 24 Augustus en haar voorbereiding be schreven. 28 Maart begon de onderhan deling met de Mabo, 12 April had een bespreking plaatst tusschen den direc- teui van den girodienst en de Mabo, 5 Mei berichtte de directeur van den gi rodienst, dat hem door de Mabo alle hulp was toegezegd op bepaalde voor waarden. De directeur gal in overwe ging deze voorwaarden aan te nemen. Zulk geschiedde en onder leiding van de Mabo werd het personeel geoefend. Het voor oefening bestemde personeel weid aan den controle-arbeid onttrok ken en daardoor ontstond vergrooting van den achterstand, zoodat eigenlijk roods de rente-rekening op de postre keningen achter was vanaf Januari. Door centralisatie meende men hierin verbetering te brengen en men dacht zich dit aldus Centraliseering van alle rekeningen op één plaats, met een preventieve con- irole en afschaffing van het gedecentra- lisoerende systeem met zijn repressieve methode, waaruit mede zou voortvloei en vereenvoudiging van den dienst op do postkantoren. Maar bij de nadering van de centra lisatie werd de dienst steeds zieker, waarbij nog kwam, dat men bij deae dienst van de oprichting af niet reke ning-courantboek had gehouden op de wijze als elke bankier zulks blijkt te doen. Men heeft van den aanvang af gewerkt op losse velletjes en eiken keer. dat er transacties op een dag plaats vonden, dat velletje verwisseld voor een ander velletje. Voor het over zien van een rekening was dus altijd noodig alle velletjes weer op te diepen uit de losse mappen, waarin ae bewaard werden. Het verkeerd opbergen van een velletjes kon bron zijn voor het maken van fouten. Op het laatste oogenblik voor den overgang van decentralisatie tot centra lisatie bleek, dat een deel der formu lieren zoefc was, waaruit 't saldo van elke rekking kon blijken, terwijl dit saldo-ctjfermuurvast moest staan, want daarop zou dWygecentraliseerde dienst worden opgebouwd. De saldo's moesten toeu door üe postkantoren worden op gegeven op Maandstaat U. 3d. Zeiis ue Desi werkende kantoren hebben louten op die lijst gemaakt. Niet dus van de gegevens, welke het centraal kantoor in zijn archie! had (de lojmuiiereu bovengenoemd) maar van de in allerijl samengestelde opgaven aer 358 postkantoren werden de aan- vangssaldo's genomen. Euuiolijk maakten de pouseressen nog fouten in nummers of ui bedragen oi ui beide. De taliooze fouten zijn dus te veirkla- reu uit de omstandigheid, dat de ge centraliseerde dienst 24 Augustus niet mot de juiste saldi begon. Had meu dit ingeziea en 25 of 26 Augustus nog stopgezet, dan was allicht meent het Rapport, de verwarring mul der groot geworden. Men deed het niet en eiken dag moes ten de louten grooter worden, het re gende klachten tot 30.000 toe en net reeds overbelaste personeel kreeg ook nog deze klachten te verwerken. Nacht en dag werd gearbeid. De Nederiandsche Bank ontving 26 September een verzoek der Regeering om advies. Deze riiftl den toestand nog oven aan te zien, omdat Maandag 24 Sept. zich het eerste gunstige symptoom nau voorgedaan de groepscontroie per 10UO rekeningen sloot 1 ue directie van ud'i girodienst meende, dat het ïouten maken sinds dien datum had opgehou den. 23 September- regende het weer fou- leji en sinds uien verergerde de toe- siand voortdurend, zoodat de Nederl. Bank 1 Üctooer adviseerde onmiddel lijk sluiting en opneming van n nink, energiek werkend controlebureau, om de juiste creaietsaldi vast tf> leggen. Op 4 October volgde de sluiting, om dat men (tusscnen, tweej kwaden schromelijk verlies voor de Schatkist eu schromelijke moeite voor den reke ninghouder moest kiezen. 'loen begon de werkzaamheid van het controlebureau. Bij het afdrukken van He. Rapport waren 84.285 saldi van 24 Augustus vastgesteld. Voor het weer opzetten van elke rekening, dat ook moest gebeuren, werden kaarten ont wei pen. (De girodienst kende tot dus ver zoo'n rekening-courantkaart niet). Op 15 November waren 267 ambtena ren werkzaam aan het opbouwen van de rekening-courant van 24 Augustus tol 4 October. Bet Rapport vertelt dan verder, hoe die opbouwmg en haar controle wer den ingericht, zoodat geleidelijk kon woiden opgebouwd :t de rekening-cou rant, de groepscontrdJe per 1000-talien rekeningen en de ciagcontrole voor het gamche Rijk. In de eerste dagen, toen 50.000 tot 60.000 dagtrahsacties te boeken waren, stagneerde het werk telkens,, omdat met ongeschoolden moest worden gewerkt. Zoodra het saldo van elke postreke ning vaststaat, krijgt elke rekeninghou der de opgaaf voor accoordbevinding. Het Rapport zet voorts de voor- en naoeelen van decentralisatie en centra lisatie uitvoerig en met voorbeelden uiteen, en zegt dat de dir. van de Ned. Bank decentralisatie onmogelijk acht, ten zij gelooft dat het advies van den di* recteur der girodienst, tot decentralisa tie over te gaan, het land op groote, kosten zal jagen. Volgens de directie der Ned. Bank kan de Regeering, als zij niet meegaat mst het advies van den directeur van den girodienst, drie dingen doen 1. diquidatie 2. voortzetting van den diepst met beperkte decentralisatie 3. voortzetting van den dienst, gecentrali seerd. Voor deze beslissing moet zij echter Over de rentevergoeding beslis sen. Afschaffing van rente eenerzijds en berekening van provisie anderzijds zal de oplossing moeten brengen, om zonder verlies net bedrijf voort te zet ten Het proces tegen de sluiting der Girodienst. Inzake het door mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem bij de recht bank te 's-Gravenhage aanhangig ge maakte proces tegen den postchéque- en girodienst heeft de procureur van den gedaagde (den staat der Nederlanden), mr. A. F. Telders, een conclusie van antwoord genomen. Hieraan is ontleend, dat eischer een tegoed van ten minste f 17,500 zou heb ben. Mr. Telders zegt, dat de sluiting van den dienst gewettigd was, en dat dit door den minister van waterstaat op behoorlijke wijze aan het publiek is meegedeeld. Aangezien eischer zelf in zijn dagvaarding te kennén geeft, dat er onzekerheid bestaat over het bedrag van zijn tegoed, en de staat niet gelde lijk aansprakelijk is voor vertragingen in den dienst en storingen in het be drijf, concludeert mr. Telders tot niet- onivankelijkverklaring enj ontzegging van de vordering cum expensis. Jubilee rende journalisten. De heer J. W. Helmer, redacteur van „De Tijd", vierde Zaterdag zijn vijftig jarig emplooi in de Journalistiek. Qp het „Kasteel van Aemstel" te Amster dam is hij door directie, redactie en al 't overige personeel gehuldigd en kon hem worden meegedeeld, dat hij door de Koningin was benoemd tot ridder in ,de Orde van Oranje-Nassau. ,'n eene met bloemen versierde zaal van „Parkzicht" waren Zaterdagmiddag voor een soortgelijke feestviering, bij na allen aanwezig, behooreode tot het „Standaard"huis zij en een groot aan- tni personen, die voor het jubileum1 van The Humoi èab*ix.~^.~sr. v Teekening HyVrouw, koop nu niet meer. Z\j: Waarom niet? Hij: Ik kan het niet dragen. ZijGoeie Hemel, ik dacht, dat je zoudt zeggen dat je geen geld meer hebt. yy de journalisten R. C. Verweyok en H. L, Baarbé, van hunne belangstelling wilden doen blijken. De heeren Ver- weyck en Baarbé waren gedurende 40 jaren aan „De Standaard" verbonden, een comité van vooraanstaanden uit de AntHRevolutionnaire partij had de her denking voorbereid. Invaliditeit»- en Ouderdomsrente. Op 1 Nov. 1923 .«werden 2769 wedu- woürenten en 4822 wezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens ar tikel 378 dier wet 31.309 personen in het genot verkeerden van een ais vrucht huuner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden ,per week, voorts genoten.3988 personen een inva- liditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, 'geregeld in de Ouderdomswet 1919, war rei op vorengenoemden datum 69,726 peisonen in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week Geen verlaging van het poetwiaseltorief. Het Ned. Verbond van Fabr. Vereen, had zich d.d. 15 Oct. tot den minister van waterstaat gewend met het gemoti veerd verzoek een algemeen vijfcents- tarief voor binnenlandsche postwissels in te voeren, gedurende den tijd dat de sluiting van den postchéque- en giro dienst voortduurt. Op dit verzoek ontving, naar de Ned. Nijverheid meldt, het Verbond het ant woord dat de minister een verlaging van het recht in den postwisseldienst niet gewenscht voorkopt, omdat d.è schade, wegens den daaruit voortvloei- enden teruggang in inkomsten, toph jsljotte weer op het belastingbetaLendp publiek zoude moeten worden verhaald. Afvloeiing. Naar de Tel. verneemt, ia aan een 400 ambtenaren bij posterijen en tele grafie, behooirende tot de oudsten in leeftijd, met ten minste 30 voor pensi oen geldende dienstjaren, eervol ont slag aangezegd tegen 1 Maart, met rocht op wachtgeld of pensioen. De be trokkenen zouden allen behooren tot de l8gere en middelbare personeelgroepen. GEMENGDE BERICHTEN. Het familiedrama te Sleen. Zaterdagmorgen te negen uur, werd, in tegenwoordigheid van de Justitie, eon aanvang gemaakt met het opgraven van het lijk van den in 1918 verslagen Jan Meyer, wiens lijk begraven was achter het huis van den moordenaar. Te half twaalf ongeveer werden, de o\ erblijfselen van het lijk in den tuin op een diepte van ongeveer 80 cM. ge vonden. Zooals vermoed werd, kon in het voorgedeelte van het hoofd nog een wonde van vijf centimeter diep worden geconstateerd. Het lijk lag voorover in den kuil, Een Nederlander te Napels vermoord. De Corriere della Sera meldt dat te Napels een Nederlandsch raatroos, Örqs- sei genaamd, door eenige fascisten ja vermoord. Het onderzoek heeft uitge maakt, dat Brusser, die den vorigen avond de haven was binnengekomen, twist had gekregen met een troepje fas cisten dat hem en zijn kameraden wil de beletten vrouwen naar boord van hun schip tebrengen. De moordenaar is nog niet gevat. Een trein sender stoom. Toen de Duitsche trein D 172 Zon dagavond de Vechtbrug even voor het station Weesp genaderd was, bleek het dan machinist onmogelijk, verder stoom te maken. Nadat de trein 20 minuten gestaan had, besloot men, dat de een blok verder wachtende sneltrein zou doorrijden en D 172 op het doode spoor even voorbij het station Weesp sou rij den De reizigers stapten uit en konden met de boemel trein naar Amsterdam verder reizen, waar zij tegen 10 uur arriveerden. Inmiddels was het den machinist van D 172 gelukt, stoom te maken en kon deze met den trein-zonder-paesagiers naar A'dam doorrijden, zoodat de rei zigers uit den Duitschen trein met den boemeltrein te Amsterdam' arriveerden, en daarden D-trein vonden, die 'n kwartier eerder was aangekomen. Het ijs. Uit verschillende plaatsen van ons land komen reeds berichten, dat er op sloten en uiterwaarden reeds schaatsen gereden wordt. De ijsbaan te Nijmegen was geopend. De vaart op de binnenwateren in Westfriesland is reeds geheel gestremd. Een aanslag op een inspecteur van politie. Bij de arrestatie van een tweetal in brekers in Groningen geraakte de in specteur Huizinga gewond. Het tweetal inbrekers maakte deel uit van een in brekersbende, en werd op he9terdaad betrapt bij een diefstal in een pakhuis aan de Hooge A. De inspecteur kreeg een schampschot aan de hand en aan den linkerslaap. FINANCmELE BERICHTEN. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Eeh vertrouwenscommissie. Op de vergadering van aandeelhouders dezer Hanzebank, welke in den loop der vorige week gehouden is, werd aan het be stuur in overweging gegeven eene vertrou wenscommissie te benoemen, samen te stellen, uit aadeelhoudere en beleg gers, welke commissie naar de meening der voorstellers veel zou kunnen bijdragen tot de bevestiging en de hernieuwing van het vertrouwen, dat begrypelykerw9®e*aan den invloed van de moeilijkheden der bei de andere Hanzebanken niet ontkomen., is. De Raad van Comissariasen heeft eer gisteren vergaderd en zifh op bet stand punt gastel<J, dat aan alle redelijk» ver zoeken van aandeelhouders steeds is tege moet gekomen, en 4nt geen enfcel bejEW*» bestaat om deuan wensch volledig in te willigen, SPORT EN WEDSTRIJDEN, VOETBAL. Wedstrijduittdagen van gisteren. N. V. B. Voor het Zuiden en het Westen ea tal van wedstrijden va» de andere «I- deelingen zijn alle wedstrijden door sneeuwval en vorst. Afdeeling V. Groningen Velocitas—Be Quick 2—1 Afdeeling III. Enschedé Enschedé—Go Ahead 4—3 Almelo Heracles—ZAC 1—2 G. V. B. Voor den G. V. B. bleken eveneens de meeste velden onbespeelbaar. WATERPOLO. N. Z. B. contra Polo-Commissie. De P. C. treedt af. Het bondsbestuur van den Nederlandschen Zwembond is Zaterdag, aan den avond voor de buitengewone algemeene vergaderingi onaangenaam verrast door dp mededeeiing van de Polo-Commissie (d.w.®. zes vqn de zeven leden), 4&t tem»" mandaat ter be schikking stelt, MARKTBERICHTEN. Rotterdsmsche Veemarkt, 8 December 1W3. Aanvoer: 344 vette runderen, 169 vette en graskalveren, 816 varkens, 2524 schapen en lammeren. Pr ijlen: Vette mnderen le kw. l-l® 1.30, 2e kw. 1.06—1.10, 8e kw. 0,06—1. Ossen le kw. 1.10-U6, 2e kw. I 0J6-1. 8e kw. 0.800.85, Kalveren le kw. 1-6» 1.T, 2e kw. 1.161.85, Se kw. 0»- 1.00, Scfaapen le kw. ƒ0.860J6, 2e kW. 0.66-0.76, 8e kw. 0,80, Lammerea 1« kw. 1.06—1.16, Verken* la kir. OM, 2e kw. 0.76-0.76, 8» kw. 0,66- 0.70, licht aoort le kw, 0.72-0.77. STADSNIEUWS. GOUDA, 3 December 1028. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal op Dinsdag 4 December 1928, das namiddags 7% uur bijeenkomen. Aan de orde: Voortzetting van behande ling der Gemeente-Begrooting 1924. Het jubileum van de Goudsche Waterleiding Maatschappij. In aansluiting op ons artikel over het 40-jarig jubileum der Goudsche Waterlei ding Maatschappij kunnen w(j nog het vol gende mededeelen: Als eerste directeur van de Mjj. trad op de heer C. J. van der Veen, die de voorbereidende werkzaamheden leid de. Op 6 December, twee dagen na de of- ficeele opening, nam de heer v. d. Veen ontl fling en werd door Commissarissen der Ven. nootschap medegedeeld dat de heer Wester een der aandeelhouders, tijdelijk als direc teur zou optreden. De heer Wester werd echter al spoedig opgevolgd door wijlen den heer J. H. Becking, directeur der Goudsche Siroopfabrieik. Het kantoor der Mij. werd eveneens gevestigd in het jtantoor der Goud sche Siroopfabriek. Vijf jaren was de heer Becking directeur en werd toen opgevolgd door den heer D. C. van der Laar, die het kantoor vestigde naast zijn woonhuis aan den Tiendeweg, waar het bleef tot 1916. Na dien is het kantoor, zooals men weet, over geplaatst naar de Turfmarkt. Liefdadigheidsinzameling. Op de op 1 December j.l. gehouden 4e clubavond van de Toeristenclub „Gouda" is ten bate van de verdrevenen uit Elzaa- Lotharingen door 2 Indische fakirs een be drag ingezameld van 4.25%, welk bedrag aan het comité ia afgedragen. Alweer een bewijs dus dat by vreugd het Hollandsche hart meevoelt met den hoo. gen nood van onze oostelyke buren. ThaJia Theater. In ^Thalia" niet minder dan twee hoofd nummers deze week en het eene al even boeiend als het andere. „De Tygerkat is een jonge dame, die goed zwemt steile rotsen beklimt, chauffeert en een onnoemelyk aan tal toiletten met smaak draagt. Door een looze en harde jeugd haat zy de gansche menschheid. Hoe ze weer in de menschen gaat gelooven en tot de werkelyke liefde komt, wordt in de vyf acten op zeer onder houdende wyze geschetst. Het tweede hoofdnummer „Trilby", naar het gelyknamig werk van George Demor- nier, speelt zich voornamelyk af in Mont Martre, het Pary'sche studenten- en artis- ten-kwartier en toont hoe een meisje op den avond van haar verloovingsfeest door den macht van den hypnotiseur Svengaly, geheel aan haar omgeving wordt onttrok ken om hem in het oosten roem en ryk- dom te verschaffen. Aan het slot van het spannend filmwerk komt de tragische ont- knoaping. Mevr. Yvone Bonsang, voor de zangnummers speciaal geëngageerd, had veel succes. Het „Hollandsch Nieuws" geeft o.a. een Amsterdamsch verkeersagent in actie te zien, door het terug- en versneld draaien der film worden de beelden vermakelyk bovendien; de tewaterlating van de „Reg- gestroom" aan het etablissement „Feyen- oord" en herinneringen aan het verbiyf van den Duitschen Kroonprins te Wieringen. Een by zonder mooi programma met goe de explicatie en dito orkest. De Postduiven-tentoonstelling „De Ver. Goudsche Liefhebbers. Ter gelegenheid van liet (5-jarig be staan van de Postduiven-tentoonstellings- club „De Vereenigde Goudsche Liefheb- fiers", wordt een tentoonstelling van post duiven (18 open sdioopheidsklasse en 12 vliegklassen) gehouden pp 26 en 26 De- eemjher, welke opengesteld Is voor lief hebbers wier woonplaats niet verder dan 15 KM, vanaf Gouda gelegen is. Circa 30 eere-pryzen zyn beschikbaar gesteld, be nevens een groote silveren wisselbeker, welke twee rn^al door denzelfden liefheb ber moet worden gewonnen, wil hy eige naar ®yn. Ate keurmeesters zullen fungee- ren de heeren J- G, EUois van Treslong, Pon Haag en 0d, Le Comte, Rotterdam. Volks- en School bad. In de afgeloopen week werden in het Volksbad verbruikt 285 sproelbaden en 1?5 kuipbadén. Het schoolbod werd bezocht door 1189 ldndeTen. De afd. Gouda van de „Schakel". De afdeeling Gouda van de N. C. J. O. V. „de Schakel'' houdt een propaganda-avond op Zaterdag 15 December in het Blauwe Kruis. Agenda: 8 Dec. 8% 'u. St. Janskerk. Ds. A. G. H. van Hoogenhuize. 4 Dec. 7% u. n.m. Luthersche Kerk. Zen deling Bielke voor de Prot. Commissie voor den nood in Saksen. 6 Dec. 8 u. St. Janskerk. Ds. S. Crouaaz voor de Ver. Pro Rage. 7 Pee. 7% q, Soc. de Réune. Lezing Dr. H. Zwaardemaker Cz. uit Utrecht. f Iptec. qur. Café „Vredefeest", Biljart- eeance door Prof. de Regé. I Dec. 7% u. Soc. „Ons Genoegen". Feest avond „Krachtsport". Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H, TEEPE, Gouwe, is deze week tot en met Vry- dag 7 December, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De Bond van Kaasproducenten, afd. Gou derak, houdt Donderdag 6 December, des avonds 7 uur een vergadering in het café van den heer C. Ooms. De agenda vermeldt o.a.: Verkiezing Be stuurslid; Verkiezing Afgevaardigde; Ver kiezing Plaatev-Afgev.; Bespreking ge- zamenlyke melkverkoop. In de hedenmorgen gehouden gemeente raad werd op een adres van de Bestuur- dersbond om intrekking van het Raadsbe sluit, waarby de werkloozenoommissie is op geheven en de werkeloozen uitkeeriqg van armenzorg ontvangen, afwijzend beschikt. Een verzoek van den Bestuurdersbond om de contributie der georganiseerde arbeiders in mindering te brengen op de inkomsten belasting, werd aangenomen. Aart Mej. de Bruin werd op haar verzoek toegestaan het ingebruik nemen van een lokaal van de Openbare School voor het houden van een tentoonstelling van naai en kniplessen op 26 Dec. a.s. De begrooting Van het Burgeriyk Armbe stuur werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 5462.27. Tot leden van het Burgeriyk Armbestuur werden benoemd de heeren Jac. de Bruin, P. van Schieveen, D. Verstoep en C. P. Vleggeert. Een uitvoerig verslag zullen wy morgen opnemen. Voorliet 3e gedeelte van het notarieel examen is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. van Lange, alhier. In deze gemeente hebben in de maand Oc tober 15 en In de maand November 38 huis slachtingen plaats gehad. MOORDRECHT. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het 3e gedeelte van het Notarieel examen de heer M. W. Treurniet, alhier. STOLWIJK. Het polderbestuur zal Woensdagavond byeenkomen ten einde te voorzien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Scheer Jz. De restauratie van het raadhuis vordert zoodanig, dat in de loop dezer week de secretarie er weer in zal worden ondergebracht. De geheele ver bouwing zal een groote verbetering zyn. Het 'bovengedeelte zal worden gebruikt als raad- en trouwzaal terwyl het beneden gedeelte tot secretarie «al worden inge richt. Wanneer alles gereed is zal het een flinke verbetering zyn. KUNbT» Concert Kotterdamsch Philharmonisch Orkest. Nieuwe Schouwburg. Up initiatie! van het Comité voor Ar- joejuersoniw hekeling, gal hel Phii^iar- mouisch orkest uit Rotterdam gisteren- moigen een concert. Het streven van gemeld Comité, dat eeu onderaïdeeling fa van de Goudsche aiüeeling der S.D.A.P., verdient volle wsarueering. Naar ons een der meest Vuoraahstaande figuren deïef aideeling (Uincntte, houdt genoemd comité iede- r«*n Zondagmorgen bijeenkomsten, nu eens op religieus, dan weer op litterair ol ander k'unstgebied, en is daarvoor de belangstelling verblijdend te noemen. Dat hiervan een invloed ten goede is to verwachten, moge zeker tot waardee ring stemmen en is dengenen, die zich het brengen van zoowei goeds aan de arbeiders tot taak hebben gesteld, stel lig een voldoending. Zoo gisterenoch tend een concert. Het programma vermeldde louter be kende werken, en begon met de ouver ture Egmond van L. van Beethoven. Dit imposante werk met z'n diepe gedach ten, midden in een vertroostings-motief, zooala we in zoo menig werk van den meester aantreffen, en met het triom- phale, imponeerende slot boeide sterk en vond luiden bijval. Daarna Beetho ven's Eerste Symphonie, de jeugd-com- positie, ten deele nog verradend den invloed van Mozart en Haydn, maar toch in menigen trek reeds van Beethoven's zelfstandigheid getuigenis alleggend het zoo geestig geschreven „toonlad- dor"-loopje bij het 2e deel kwam op merkelijk goed tot zijn recht. Na de pauze, inplaats van Sinte Casse Noisette van Tschaikowsky, tegen de uitvoering waarvan wegens de auteurs wet bezwaren bestonden, de prachtige unvollendete Symphonie van Frans Schubert, waarvan, zooals men wellicht weet, maar 2 deelen voltooid waren. Tot slot de bruischende „Wilhelm Tell"-ouverture van Rossini, door het orkest met élan vertolkt. De eerste kennismaking hier ter ste de met dit nog jonge orkest, dat, naar men wete, grootendeels bestaat uit mu sici van strijkjes en kleine ensembles, die uit den aard der zaak zich slechts tot amusements-muziek mqeten bepalen, doch, uit liefde (q( de kunst, de beoefe ning van ernstige muziek wenschen voor te staan, en zich daartoe onder Willem Feltzer tot een Symphonie-Or- kost met circa 60 leden hebben ver- eenigd, is een zeer goede geweest. Ons trof de discipline en volgzaamheid van hel ensemble die natuurlijk slechts te veikrijgen zijn, als de leider werkelijk „leiding" weet te geven, en hierover verkeerden we geen oogenblik in twij fel rustig en zeker voerde de dirigent z'n musici aan, waaronder we zoowel ender de eerste violen, als de 2e vio len en vooral ook de alten, voortreffe lijke strijkers bespeurden. Ook de cel listen onderscheidden zich in het duett bij het begin der Teil-ouverture, en hoe wel we niet alle instrumenten kunnen gaan noemen, zouden we toch den flui tist niet voorbij kunnen gaan. Bij het Sti iikerseo8emble viel o.m. op, de ge- lijuheid van streek en hoewel een defi nitief oordeel uit te spreken, na dexe eerste kennismaking, niet mogelijk is, I twijfelen we er niet aan, of het Rotter- damsche Orkest zal eerlang bij de groo- te Orkesten van ons land niet ver meer I ten achter staan. Do Beethoven-opvattingen van den di rigent waren onzes inziens zelfstandig, overtuigend en afgerond. Bij zijn opko men werd de heer Feltzer met handge klap ontvangen en om in korten tijd een dergelijk heterogeen ensemble reeds cp een dergelijk peil te hebben gebracht, stempelt den leider als een muziek- pa ed agoog van beteekenis. De uitvoering werd, blijkens den grooten bijval, door het goed opgeko men gehoor (de schouwburg was zeer goed bezet) op bizonderen prijs gesteld! -H- De begrootingszitling. Het eerste treffen. Toen by de behandeling; van de gemeente* begrooting voor 1920 op den 21 Nov. 1919 de algemeene beschouwingen voor de eerste maal een volle nüddagzitting hadden gevor derd, hadden de voorzitter en de toenmalige leden niet kunnen denken, dat die beschou wingen, wat den duur betreft, slechts kin derspel zouden zyn in vorgeiyking by wat vier jaren later zou gebeuren. En toen von den èn de voorzitter èn de overgroot» meer. derheid van den Raad het al meer dan ge noeg. W(j hebben thans drie zittingen achter den rug: Donderdagmiddag en -avond en Vrijdagavond en nog steeds zijn de acht bare heeren op het raadhuis aan het hou den van algemeene beschouwingen en wan- neer de begrootingsposten aan de orde zul len komen, is nog niet by benadering te zeggen. Voorloopig zullen we Dinsdagavond maar weer met mannenmoed naar de ver dere beschouwingen gaan luisteren om der vroede vaderen wyaheid des anderen daags den volke kond te doen. Gelaten wachten wy af wanneer aan des Raadi welsprekendheid een eind zal zyn gekomen, de replieken zyn in vollen gang, straks volgen de duplieken en triplieken, wanneer althans des voorzit ters klemmend woord er niet een eind aan heeft gemaakt. We wisten het toen dé Raad begon, de soc.-dem. woordvoerder Van Staal zou 2% k 3 uur spreken. Het zou zyn een rede in grooten stijl, opdat de Goudsche bevolking weten zou wat deze nieuwe leider van de S.D.A.P. wel van ons stedeke denkt en van hen die het hebben uestuurd en die het nog besturen. Die rede zou zyn, dat was te den ken, een politieke geloofsbelijdenis in op tima forma en daarnaast een meedoogen- looze critiek op al wat Vroeger geschiedde. Het is precies zoo uitgekomen. Meer dan een uur is de Raad bezig gehouden met een uiteenzetting van de S.D.A.P.'eohe beginse len, een prachtstuk propaganda, voorgedra gen ter officieeier plaatje voor de pers en voor het ofïicieele verslag, keurig geredi geerd op papier om het zoo af te drukken en om het nog menig keer in het spreeksei- zoen hier en elders af te draaien in de mee ting. Voor het laatste doel is het uitstekend geschikt, voor den Raad was het zonde van den tyd, die het vorderde. Déir worden toch geen bekeerlingen gemaakt en by alle geestverwanten had het althans wat den vorm en den toon aangaat nog niet eens de volledige instemming. Na de algemeene politiek kwam er wat we zouden willen noemen: verkiezingsvaria van de jongste stembus, heel aardig byeen- gegaard en uitnemend geschikt om den knuppel in het hoenderhok te gooien van andere partyen; in 't bijzonder genoten de anti-revolutionnairen en de roomsch-ka- tholieken die eer. Maar voor de raadzaal waren die interne ruzietjes toch zeker niet geschikt en voor de begrooting In 't geheel niet ter zake dienende. Maar daarna kwam het. In een urenlang betoog heeft de heer Van Staal op grond van door hem verzamelde gegevens verteld dat het met de financieele toestand van Gouda lang niet zoo slecht is als de Wethouder van Financiën wel wil doen voorkomen. Alleen deee wethouder heeft er geem trek in het geld uit te geven voor, in 't algemeen gesproken, „sociale" aangelegenheden, die de heeren Van Staal en zyn geestverwanten nuttig en noodig vinden. Wethouder IJsselstyn wil, volgen» den heer Van Staal, het geld ook niet halen war het zit en het doel van diens betoog was daarom hem daarop attent te maken door voorstellen in de richting van kapitaal belasting in te dienen. Die sombere begroo ting en dat waarschuwen telkenmale, dat is voor dein heer Van Staal en de zynen allemaal larie. En daarby, als de vroegere bestuurders wat meer rekening hadden ge houden met de ontwikkeling der stad en daaraan wat meer aandacht hadden ge schonken, dén, dén zou Gouda in heel wat gunstiger financieele positie hebben ver keerd aldus Van Staal's oratie. Het gaat er maar om hoe men het be kijken wil. Dat bleek ook uit hetgeen an dere woordvoerders na den heer Van Staal in de beide avondzittingen naar voren heb ben gebracht. Het scherpe betoog van den heer Van Staal heeft een bestryding daar van ontlokt van de zijde van den Wethou der van Financiën, «oo scherp en zoo ad rem, ate wy van den heer IJsselstyn nog niet vaak hebben gehoord. Zyn met den gloed zyner overtuiging voorgedragen verweer, kwam striemend op zyn tegenstander neer, en toonde aan hoe onhillyk de geuite cri tiek was en welke de gevolgen voor de ge meente zouden zyn, indien aan de denkbeel den van den heer Vgn Staal uitvoering sou worden gegeven. En naast dat verweer stonden als stutten daarvan wat door de heeren Bokhoven Jongenburger is gezegd. Wy hebben uit het eerste treffen in den Raad, dat raak is geweest, slechts een greep gedaan en sullen op deze algemeen* be schouwingen nader terugkomen. Ze hebben een kjjk gegeven op de heerscheode mee ningen by en de verhoudingen in de par tyen, die wel marquant la. LAND- EN TUINBOUW. Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne. In een algemeene vergadering der Ver voor Zuivelindustrie en Motkhy- gteiie, gevestigd te 's-Gravenhage, la behandeld net ingekomen schrijven van uen directeur-generaal van den Land bouw inaake het wetsontwerp tot rege ling van den uitvoer van boter en aaas. Het resultaat der besprekingen was, uat uien algemeen de meening uitsprak, dal een uitvoerverbod voor de niet on der controle bereide boter en kaas om verschillende redenen niet wenscheiijk is Zelfs was men van meening, dat eeu dergelijk verbod in strijd zou zijn met do wezenlijke belangen der boter- en kuascontrole. Verslag werd uitgebracht van 'n ver gadering der centrale commissie uit de botercontroiestatious over de nota, wel ke do vereeniging tot dep directeur-ge neraal van den Landbouw heeft gericht betreffende de botercontrole. Bedoelde nota kwam hierop neer, dat verzoent vt-rd aan aangeslotenen bij de boter- controlestations onder bepaalde voor waarden de mogelijkheid te laten om: a. scholen (winkels) te outtrekkon aan de rechten en verplichtingen, welke uit Ihtiuhe auusiuiting voortvloeien b. door büiorgwagens andere vetten dan boter met Rijksmerk te doen verkoopeu. De centrale commissie adviseert evenwel aan het verzoek geen gevplg te geven. Ten slotte werd nog behandeld een traag van het bestuur van het kaascon- trciestation Friesland met betrekking to' de verplichting der aangeslotenen om de kaas eenigen tijd na de berei ding te bewaren. De vergadering was van oordeel, dat alles wat noodig is voor het goed uitoefenen der controle steun verdient. Er moet daarbij echter tot het uiterste rekening worden gehou den met de practische eischen der kaas bereiding en van den kaashandel. (Draadlooss Dienst) De Koudleening aan Duitschland. BERLIJN, 3 Dec. De onderhandelin gen over een buitenlandsche leeuing voor waardevast geld ter vervanging vun de pupieren marken hebben tot een goed einde gevoerd. Het eerste gedeel te van het kapitaal van de nieuwe cir culatiebank is gisteren te Berlijn aan gekomen. Het bedrag was groot 25 mil- liben gouden marken, het geld is af komstig van een Londeusche bankiers firma Schroeder en Co., wiens totaal aandeel in de buitenlandsche leening voor Duitschland 100 miliioen goud- piarken bedraagt. Do directeur van deze Londeusche bank, Henri Schroeder, onderhield vroeger zeer nauwe betrekkingen met de Duitsche finuntieele kringen en ver tegenwoordigt de Brit8che groep van aandeelhouders in de Anatoiische en Bngdadspoorwegen. Het totaal bedrag dep leening fce- diaagt 500 miliioen gouden marken. Het wt-lslagen van de leening wordt een groot succes voor de finantieele politiek van Stresemann genoemd. Het nieuwe kal inet hield gisteren den geheelen dag besprekingen. Verlenging van den arbeidstijd. BERLIJN, 3 December. De Rijksregeering heeft definitief be sloten den arbeidstijd der beambten op 54 uur per week, dus op 10 uur per d8g te brengen. Opgemerkt wordt dat tot deze arbeidstijd verlenging door het eerstig kabinet Stresemann reeds in beginsel besloten was. De Ri:knregeèring heeft haar goedkeuring gehecht aan de met de Fransche auto riteiten gesloten overeenkomst betref fende de hervatting van het verkeer tusschen het bezette en het onbezette gebied. Daling der prgzen. HAMBURG, 8 Dec. Te Hamburg zijn de prijzon van levensmiddelen en huis- qc udelijke verbruiksartikeJen met 50 gedaald. Ook de tarieven in de hotels en restaurants zijn verlaagd. Het tram tarief word met 1,8 verminderd. Een algemeene ontspanning is merkbaar. De Commissie ven Deskundigen. PARIJS, 3 Deo. Parmentier, de vroe gere directeur-generaal van het Minis terie van Financiën, zal als Fransche vertegenwoordiger optreden in de Com- mirsie van Deskundigen die door de Commissie van Herstel is ingesteld. Een politieke crisis in Frankrijk. PARIJS, 9 Dec. In politieke kringen dreigt een ernstige crisis in verband met de hervorming der Kieswet, welke crisis het aftreden van Millerand on Poincaré ten gevolge kan hebben. T*ranktmofcknl— NEW YORK, 3 Dec. Het Canadeesche jacht Dragon is Zaterdag is beslag ge nomen en naar New York gebracht we gens het smokkelen van drank. De be manning bestaande uit 6 personen is gearresteerd. De Commissie van Ondersoek. WASHINGTON, 3 Dee. In officieel* tehw gen verluidt dat de Ver. Staten niet zullen weigeren deel te nemen aan het ondersoek dat door dg Comm. v. Deskundigen aal wor den ingesteld naar de betalingocapaeiteit van Duitschland. De n«eerinr der Ver. Sta ten heeft tot nu toe eenter geen otucieeie uitnoodiging ontvangen. Zy hoopt ovenwei dat de nieuwe poging tot oplossing betref fende het aohadevargoedingsvraagatttk re sultaten sal opleveren. Auto-engeluk. HELPMAN, 3 Deo. Zondagmiddag zijn do 16-jarige jongen Bouwman eu zijn 13- jarige zusje door eeu auto overredeu Hei ongeluk had plaats op het vladuet wuarouder een locomotief stoom uit blies. De jongen kreeg eeu schedel breuk en is lu het ziekenhuis overle den. Het meisje Is'niet ernstig gewond. De tcraardebeateUiBg ven het stoffelijk' overschot van den architect de Baad. AMSTERDAM, 3 Dec. in eeu van de paviljoenen van het ziekenhuis was eeu rouwkamer ingericht waar het stoffelijk overschot van wijlen den heer K. P. C. de Bazel in een witgelakte kist stond. Over de kist lag een donker lila kleed aigezet met zilver, voor deze gelegen heid vervaardigd door) del leerlingen van de Kunst-Ambachtschool voor meis je» waarvan de overledene directeur was. Op en ooi de baar waren 10 tallen krausen en bloemstukken neer gelegd, als bewijs van hartelijke deelneming. Te ougeveer kwart over Uen werd het stoffelijk overschot uitgedragen. Behal ve enkele urohitecteu stonden de leer lingen van de Kunstambachtschool voor meisjes voor den uitgang geschaard. De lijk a ulo, gevolgd door een 5-tal ande ren, sloeg daarop don weg in uaar Wes teivelde waar om 12 uur de begrafenis plaats vond. lu de aula op Westervelde word de overledene herdacht. Het eerst werd het woord gevoerd door ds. Jan Veth, numens den Minister van O. K. en W., vervolgeus voerden het woord de heer de Bordes, burgemeester van Bussum, namens het gemeeutebestuur van Bus- sein de heer Jan ter Haar wethouder van Amsterdam sprak namens het Am- sterdamsche gemeentebestuur Ds. van Gelder sprak namens het gemeentebe stuur van den Haag Dr. J. H. Berla- ge voerde het woord voor het Genoot schap Architecture en Aemefflilde heer Jan de Meijer uit Amsterdam na mens den Bond van Ned. Architecten door Mr. E. v. Koogen namens de Ver. van Ambachts- en Nijverheidskunst mej. Ada Waller namens< de Vrijmet selaarsloge Mazotta mevr. Bos—Vrij man namens het Hoofdbestuur van den Boud van Vrijmetselaarsprof. v. d. Sluim namens de Academie van Beel dende Kunsten en de Kunstambacht- school voor meisjes Kochnis namens do Theosofische Ver. de heer Theo Roorda namens de Ver. voor Oost-Aze- atischo kunstde heer Vos namens de V er. Stad en Lande van Gooiland dr- v. d. Bergh van Eysinga, namens de Int. School voor Wijsbegeerte de heer Jan de Bruin namens de Ned. H. Mij. en ten slotte de heer Fred. M. Wibaut namens het partijbestuur van do 8.D. A.P. Nadat alle sprekers het woord had den gevoerd bad de beaarding plaats, een familielid 1 van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Brand ia Rotterdam. ROTTERDAM, 8 Dec. Op den zolder van den heer P. in de Mattenesserlaan ontstond brand op een slaapkamer. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist in een klein uur met vier stralen den brand te blussohen. Vermoedelijk heeft de dochter die slaapwandelaarster is met lucifers het beddegoed aangestoken. Eenigo uren te voren had de heer P. eveneens brand ontdekt doch toen had men het in den aanvang nog kunnen stuiten. WISSELKOERSEN. 1 Dee. 3 Dec. Officieel. Londen 11.46 1M6% Beriyn 0.42 0.54 per bil Uoen. Parys 14.25 14.30 Brussel 12.26 12A5 Zwitserland 46.— 45.90 Weenen 0.0037% 0.0087% 44.40 Kopenhagen 44.56 Stockholm 69.26 69J0 Christiania 39.56 89.40 New-York 2.63% 248% Bc«r»oversicht. De handel droeg by het begin van de nieuwe week een levendig karakter en voor. al waren hei de scheepvaartaandselen die ruime omzetten te zien gaven. Over de geheele linie trad een koersverbetering in. Oliefondsen waren zeer vaat in de markt, en Konihklyke konden zich hoven de koer sen van Zaterdag verheffen. Geconsotideer- den waren ook gunstig en boven 150. Deae hooge koersen bleven echter niet geheel ge handhaafd. Voor Suikerwaarden en aan deden Indische cultuurbanken werd flinke belangstelling aan den dag gelegd en wer den allen op verhoogd koerapeil ingezet Doch in den loop van den middag trad eeniga koerstemggang in. Het eakenverkoer op de tabakafdeellng was van bescheiden afmetingen, doch de stemming was prijs houdend. Rubbers hadden een kalme markt en waren weinig veranderd. Ned. Ind. wei nig aandacht Mexicanen waren zeer vast Ptologantie 4 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 3 Doe. VerwMhtüig Zwakke tot mitlfo Zutd-Wwtm tot Weten later krimpen- den wind. Zwaar bewolkt ot betrokken met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Aanvankelijk aachtae.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2