DUW haam. cl blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEü WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ‘i 62* Jaargang No. 15406 Dinsdag 4 December 1823 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Singel 80 - DOOR SMART GELOUTERD Beeld. De machtigingswet ten behoeve der nieuwe Rijksregeering. Kechtsclie onmacht en onwil. ende interauante G. P. D. t ,1 FEUILLETON. een te ontvangen niging te R’dam. de sneeuw. (2 foto’s). n wie de vorming neel geopend, ets-formateur. Bank, overleden. een verkiezings- Het geringste succes imponeert den meesten menschen meer dan het gewel digste streven. Bt voldoet aan en hoe langer door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rossum Nadruk verboden. 1 Hollandsche ra weerhiekten sen. JETSCHER. van opmeririn- eeuwen, opdat ueeow. Crt.” 3476 150 «elf J wilt verzekerd dan ia het aan- 3479 20 sat 7, Tel. 267 el by zonden. aanvaarden van de meening, dat met de tegenwoordige Volksvertegenwoordiging geen parlementair, d.i. regelmatig, Kabinet is samen te stellen, dan staat het als een paal boven water, dat dit uitsluitend een gevolg is van onwil en dat deze onwil enkel en alleen bij de Rechterzijde voorzat. Verviers en andere aflbrekers van het Parlement zullen in hun vuistje lachen om deze onbedoelde hulp! 3o. een parleiqpntair Kabinet steunende op een deel van Rechtsch en vrijzinnigen. Het eenige parlementaire Kabinet, dat van die zijde is aanbevolen (ernstig of niet- emstig), is een Kabinet, steunende op de 50 leden, die de Vlootwet afstemden, dus een Kabinet: Troelstra-Dresselhuys-Van Schaik - Marchant - Braat - Wynkoop -Van Dorp. Dwaasheid dus. Indien aan het parlementaire stelsel in Nederland dan ook opnieuw een ernstige slag mocht worden toegebracht door het mocratische samenwerking.” Ons dunkt, de rechtsche politici kunnen hier niets tegen in brengen. Zij weigeren aan iedere parlementaire regeering mee te werken. Zij weigeren: lo. een parlementair Kabinet, steunen de op de 3 rechtsche groepen; 2o. een parlementair Kabinet, steunende op een deel van Rechtsch en Rood „of Rood- Rose en een in handen tuien behoorde an alle bijzondere at mogeljjken tjjd dat onze courant BUITENLANDSCH NIEUWS. UU1TMCHLAND, Een Duitsche militaire vlieger in Polen geïnterneerd. De vroegere Hamburgsche majoor van politie Von Schröder die tijdens den oorlog officier van den generalen staf was is bij een proefvlucht van Kopen hagen naar de Russische grens, welke hij deed voor de Junker Werk®, in Po len geïnterneerd. Zelfmoord. Prins Alexander zu Schaumburg Lip- pe. de 22-jarige zoon van Prins Albrecht zu Schaumburg Lippe, heeft zich Zon dag een kogel door het hoofd gejaagd in het Monderfinger bosch bij Matting- hofen «kankruk. liet drama i'iunppc Daudet. Leun uauuei, aigevaaruigue voor l'a- rijb en, met muurras, xeiuer van ue rranscne royunsuscue oeweguig neen ui ue algeioupeu wees pxoisexxug een zijnerzoous, ueu veerUenjarigen Fui- xippe, verloren. Het was vrij snel bekend, dal eenvoudig gemengd berichtje uit NIETS. ;ën, en nood- onnoodig leed o rein, dat de De „Times” bespreekt, naar wordt gemeld, het dvJ d® de Commissie een net politierapport, ua" „een jengmouscb mei een pistoolscnoi zeilmoord had gepleegd in een taxi net plotseling versciiexdeu van Philippe Daudet betrof. Dv in rouw gedompelde familie, ge baat onder den zwaren slag, het zeer impressionistisch karakter en zijn zie- keujke neiguig tot dwalen kennend, bracht het ui naar droefenis met ver der dan een „hoe is 't mogelijk Hel drama is Zaterdagavonu plotse ling in een geheel ander licht gekomen, of juister ui een duisternis van buiten gewoon bedeukejijke soort. In de 'kringen van Action Franchise was men namelijk op de hoogte van zeer eigenaardige geruchten, zoo sells, dat men ging twijfelen of men hier wei met een patnoiogisch geval van zelf moord te doen heeft. (Jok in tegenovergestelde kringen werd hel zwijgen verbroken. De directeur van de anarchistische „Libertaire” pu bliceerde de mededeeling en nog wel in een speciale editie dal Phi lippe Daudet hem was komen opzoeken zeggende dat hij zoon van burgerlijke familie, niettemin anarchist was enz. Ook den volgenden dag ontmoette de administrateur hem en bij het dejeuner ontving hij een brief van het volgens hem zeer overspannen jongmensch, met verzoek ais hem iets overkwam, den bnef te openen. in royalistische kringen geloofde men dat het kind getracht heeft, iets te we ten te komen, omtrent die kringen, in verband met wat daar meermalen on dernomen werd tegen zijn vader en diens geestverwanten. Dat hij herkend en gesequestreerd is geworden en dat vervolgens suggestie heelt plaats gehad. Maar een eerste onderzoek zou zelfs reeds aan het ^icht hebben gebracht, dat ook aan den zelfmoord moet worden getwijfeld. Bovendien vond men het kind in het b< zit van op zijn zachtst uitgedrukt, vreemdsoortige papieren, die niet van zijn hand waren, zooals met den brief aan zijn moeder wel het geval was. Het onderzoek is natuurlijk in vollen gang Het drama houdt Parijs begrijpelij kerwijze ten zeerste bezig. ENGELAND. Ernstig ongeluk in een mijn. Door het breken van een kabel van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—5 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. eu terwijl zij viel haar penning toe voegde aan het groote grijze laken, dat de trekken van liet vlak der hei ver borg Er was echter een oud spoor, dat in gewone tijden duidelijk genoeg zichtbaar was en dat van Windy Farm naar den hoogsten rand van Lostwitheus voerdede menschen vertelden, dat het ontstaan was, toen de Lomax, die zich het eerst te Lostwitheus had ge vestigd, met het ochtengrauwen en in de avondschemering uitliep om het huis te zien, waar eens het meisje woonde, dat hem tot haar slaaf had gemaakt, mei hem liad gespeeld en hem later had verworpen voor een jongeren me dedinger. in elk geval deed het spoor dien avond goede diensten, toen het den wandelaars de richting naar Windy Farm wees, want de hei was hoog aan beide kanten en de sneeuw was nog niet dik genoeg om de hoogste hei te bedekken en dus was hei pad duide lijk zichtbaar, zelfs in den grauwen nacht, door het gladde en smalle laagje sneeuw, dat het bedekte. „Je had voor mijn hut niet hoeven te komen,” zed Griff, nadat zij de helft van hun weg zwijgend waren gegaan. „Het was geen avond om uit te gaan.” „Ik wou niet thuis blijven. Denkt u, dat ik bang ben voor de sneeuw F* „Ik geloof, dat je nergens bang voor bent. Je zoudt er beter bij varen, als P nu en dan voor iets bevreeed waart. Hoe het zij, wij kunnen het spoor niet verliezen.” (Wordt vervolgd.) Geen rede van Rijkskanselier Marx. Prijsverlaging van levensmid delen. De besluiten van de Commissie van Herstel. De verkiezingen in Engeland. In Berlijn houdt men zich thans bezig met de vraag wat de oppooitie-partyen zul len doen, wanneer in den Ryksdag moet ge stemd worden over de door Dr. Marx aan te vragen machtigingswet. In dezen wet wordt de Ryksregeering gemachtigd tot het treffen van maatregelen, die zy met het oog op den nood van het volk en het ryk noodzakelijk en urgent acht. Een afwijking van de bepalingen der ryksgrondwet is niet toelaatbaar. De uitgevaardigde verordenin gen moeten onverwijld ter kennis van den Rijksdag en den Rijksraad worden gebracht. Zij zyn opigeheven, wanneer de Ryksdag dit in twee stemmingen, tusschen welke een tydruimtp van ten minste een week moet liggen, verlangt. De wet zal tevens, zoo zegt een telegram de regeering ook de bevoegdheid geven over de buitenlandsche leening van 100 millioen goudmark te onderhandelen, en men ver wacht dat Stresemann uitvoerige mededee- lingen hierover zal geven. Die onderhandelingen over bedoelde geld- leening zyn niet erg duidelijk, want giste ren kwam reeds ’t bericht, dat 25 millioen goudmark in Berlijn was gearriveerd uit Londen, als een vierde gedeelte van de lee ning van 100 millioen goudmanken. Juister lijkt ons dat Stresemann over be doelde geldleening, die wordt beschouwd als zyn werk, het resultaat van Stresemann’s onderhandelingen, inlichtingen zal verschaf fen. De Germania, het met Rijkskanselier Marx in nauwe betrekking staande blad, verklaarde gisteren reeds dat Dr. Marx machtiging heeft gekregen tot ontbinding van den Ryksdag. Het blad merkt echter op, dat de Ryksdag door de ontbinding niet de regeering maar zichzelf zou doen uit schakelen en de regeering het wapen der machtigingswet niet uit de hand zou ne men, maar het nog vaster er in zou druk ken. Ten slotte deelt de „Germania” mede, dat de Rijkskanselier heden in den Rijksdag met enkele korte verklaringen zal volstaan, die het noodige in duidelyken vorm behelzen. Men vraag zich af waarom toch eigenlijk het kabinet Stresemann heenging, want ook Stresemann had de machtiging om tot ont- ---draadloos het doel van de twee door munissie van Herstel in te stellen kwam om er boter van te karnen. Die plotselinge komst van Hester was een harde slag voor den predikant geweest zij gedroeg zich als iemand, die thuis was te Lostwithens. Hoewel een dreomer en wars van alle wereldsche wijsheid, kon Gabriel toch even slim en practisch zijn als de beste. Vele harten hadden zich bloot gelegd voor hem hij wist meer dan hij wegrite van de manier van een meisje An- over een man, en de uitdrukkin^die hedenavond in Hester’s oogen lag, toen deze Lomay zochten en vonden in den damp van den stal, zei een toeschou wer meer dan genoeg. Griff had slechts te bukken en wie kon zeggen, waar! toe een eenzaam man zou komen, als een jonge en gezonde vrouw dag aan dag kwam, voor zoover Gabriöi wist, om hem te leeren hoeveel troost gezel schap vermocht te geven Het is waar, Griff scheen even hard als de onderste molensteen voor alles, wat buiten zijn arbeid lag, zijn vee eh de ontelbare heerlijkheden van de heide maar zou hij op den een of anderen dag zich nie! laten vermurwen zich zoo snel laten vermurwen, dat alles over boord zou gaan, evenals een plotselinge dooi de sneeuw van de heuvelen naar de dalen doet vloeien. Dan zou hij dit meisje onmiddellijk trouwen en hij sou er later bitter berouw van hebben. „Jongen, jongen, je bent eens bene den je stand getrouwd. Je mag het niet nog eens doen steunde hij. „Zij was beter dan Hester en stond dichter bij 5) - Wacht je op mij in de hut, Gabriëd?” lei hij tegen den predikant. „Jij hebt vijf mijlen te gaan en je komt vanavond oiet thuis. Ik zou het zelf niet kunnen, hoe goed ik de heide ook Een.” „Ik moet vanavond thuis zijn, jon gen,” antwoordde de predikant somber, „maar ik zal op je wachten. Dan heeft het misschien opgehouden te sneeu wen.” Griff lachte, het was de gemoedelij ke lach van een, die het weer kent. „Geloof is een grootsch ding, Gabriöi, waar dezen keer zou ik er niet op ver trouwen. Ik zeg je, deze storm heeft reeds een week gedreigd hij is steeds toegenomen een streepje grijs tegen het uitspansel het eigenaardige ge luid van don wind toen ?en dag kalmte en dan een donkere lucht, langzamerhand loodgrijs werd en daarbij was het, of al de heistruiken stonden te luisteren „Let op I” viel Hester Royd in, die man noch vrouw vreesde op de hei de en die de eenige was onder al het heu\ elvolk, die met den heer van Lo.-l- withens dorst te schertsen. „Let op met hoeveel liefde hij er o\er spreekt. Het weer en ontginnen ontginnen en het weer op mijn (woord, mijnheer Lomax^ indien u even veel wist van enkele andere dingen als u weet van den grond en het weer, dan zoudt u al te wijs zijn voor deze wereld.” Weer lacht Griff, alzof hij een be derven kind was. „Er zijn erger din gen om mee te leven dan dt grond en het weer,” zei hij. „Gabriöi, wil je de melk meenemen naar het melkhuis Er is geen tijd te verliezen, als Hester vanavond terug moet zijm op Windy Farm.” Trash, de hond, keek beurtelings van Griff naar den predikant. Hij vroeg, of hij met zijn meester mee zou gaan of dat hij zou blijven en de hoeve be waken, nu er iemand was, die voor hem althans meer een kennis dan een vriend was. „Kom, jongen zei Griff, om een eind aan zijn twijjedingen te maken, en Trash, Hester en de man gingen snel naar buiten in de neervallend® sneeuw. Gabriel Hirst keek hen een oogenhlik na, daarna wendde hij |zich om en droeg de emmers naar het heldere, kou de melkhuis, waar Griff zijn melk be waarde, totdat Hester eens per week je eigen ziel toch was er ergens een Kink in het huwelijk ik heb het al tijd gevoeld en God gebruikte Zijn eiyen weg om het te loonen door vrouw en kind weg te leggen in het kerkhof te Marshcotes Gabriöi Hirst was, hoe onverdraag zaam hij ook mocht zijn in geloofszaken ten aanzien van het leerstuk der voor beschikking en, de straffen hierna maals, een door en door eerlijk man. Welke twist er ook lag tusschen hem en Hester, dit had geen invloed op zijn ooi deel nu. Het meisje zou Griff te gionde richten Griff met zijn prach tige afzondering, zijn verwantschap met do winden, die woeien, de grassprie ten, die zich richtten naar den zomer hemel. En zoo deed hij met een be zwaard hart het werk, dat men hem gevraagd had het overgieten van de melk in de ponnen en terwijl hij dit deed, kon hij niet nalaten rijn schat ting aan bewondering te betalen voor de wijze, waarop Griff elk onderdeel van zijn bedrijf regelde. Want Gabriöi zelf was een welvarend man van voor name geboorte. Hij zou geweten hebben, hoe ver rijn vermoeden van de waarheid af stond, indien hij even dicht en stil als Trash achter Hestor en haar metgezel had ge- loopen. In het begin, toen rij het erf ovtrstaken en de heide opgingen, scheen hel onbegonnen werk een weg’ te zoeken in deze woestenij, waar de sneeuwvlokken voor hen uitdansten, elke vlok hun een nieuwe richting wee® De drie rechtsche partyen willen dus niet meer tezamen regeeren. Zy verklaren zich onmachtig samen de verantwoordelijkheid te dragen. Onmachtig, ondanks hun meer derheid van 19 of 20 stemmen. Tot zekere hoogte is dit alleen hun zaak. Ons aller zaak is echter, dat Zij, be halve onmachtig om samen te regeeren, ook onwillig zyn om met anderen te regeeren. En die onwil is blykbaar zóó openlijk te bevoegder plaatse uitgesproken, dat de heer Kooien geen poging heeft ge daan een ander dan een zuiver rechtsch Ka binet samen te stellen en dat evenmin aan een Ander na hem een formatie, waarin ook de Linkerzijde betrokken zou worden, is op gedragen. Volkomen terecht schreef „Het Volk” (mr. Troelstra) na de mislukte pogingen van mr. Kooien het volgend^ „Het zou nu voor de hand liggen, een regeering te vormen uit de burgerlijke bezuinigingspartijen van rechts en links. Aldus ware een burgerlijk bezuinigings- ministerie samen te stellen, daar deze groepen samen een meerderheid kunnen vormen. Dit zou dan een parlementair kabinet zyn, d. w. z. een kabinet uit en door een combinatie van partijen in het Parlement gevormd, wortelend dus in het Parlement en niet boven het Par lement zwevend." Het blad betoogt dan (hetgeen in dit ver band niet ter zake doet), dat een dergelijk Kabinet de S. D. A. P. tegenover zich zou zien en gaat dan voort: „Uit de benoeming van den heer Bee- laerts van Blokland tot kabinetsforma teur, met de opdracht een extra-parle- mentair kabinet te vormen, blykt, dat men van hooger hand deze fase wil over slaan. Nog voordat alle pogingen tot vorming van een kabinet, uit samenwer king van partijen in de Kamer verkre gen, zyn uitgeput, wordt tot een derge- lyke, los van de Kamer staande regee ring overgegaan. Wy achten dit hoogst bedenkelyk en een slag in het aangezicht van de Kamer, zoolang niet de bedoelde onmogelijkheid vast staat. Deze staat niet vast, zoolang geen poging is gedaan tot vorming van een burgerlijk bezuini- gingsministerie en ware deze mislukt, tot vorming van een ministerie van de- commissies en meent dat zy de algemeene quaestie van het Duitsche betaal vermogen niet moeten onderzoeken. De bedoeling is veeleer, zegt het blad, dat de commissies meer als het ware haar voelhorens zullen onderzoeken. Het onderzoek kan haar zeer ver leiden en ofschoon het duidelijk is dat by een onderzoek in Duitschland de eene quaestie moet leiden tot een andere en dit onderzoek zoodoende ten slotte moet uit toepen op een groot en fundamenteel on derzoek, zyn er in dit systeem geen be perkingen gesteld voor een onderzoek naar essentieele problemen van de Duitsche fi nanciën. Dit is misschien een heele voor uitgang in de richting van een poging, die door de vroegere onderhandelingen vol strekt verhinderd scheen te zijn. Het zou een groot voordeel zyn, indien Amerika nu zou toestemmen in dé benoeming van een bevoegd Amerikaan in deze technische commissies, die zuiver financieele quaesties hebben te onderzoeken. Gezien van het Engelsche belangenstandpunt in Euro ju verheugen wij ons, besluit het blad, over de nieuwe gelegenheid, die wordt geboden om voort te gaan met iet» dat op een ge meenschappelijke politiek der geallieerden lijkt, mag het dan ode zijn met een vage en onzekere kans op succes. De nieüwe koers kan, wanneer hy gestadig gevolgd wordt door alle betrokken mogendheden, er toe leiden, dat het geheele karakter van het vraagstuk gewijzigd wordt, en hij kan ten slotte de politiek beheerschen. In Engeland naderen de verkiezingen met rassche schreden. Reeds wordt over de uitslagen gewed. Verscheidene bladen hebben prijzen be schikbaar gesteld voor dengene, die den stand der partijen het dichtet benadert: 1000 of 500 pd. st. De partijen zelf voor spellen natuurlijk allen een succes voor eigen groep. De conservatieven verwachten een „wor king majority", ofschoon deze in sommige districten geringer dan in het ontbonden parlement zal zün. De liberalen rekenen op een groote toeneming van zetels en ho pen de Arbeidersprtij als oppositie te zul len vervangen. De Arbeiderspartij drijft den spot met deze verwachting en gelooft haar positie te zullen handhaven. binding van den Ryksdag over te gaan reeds van den Rykspresident gekregen, is het trouwens momenteel anders dan een vierde kabinet Stresemann. Stresemann was Kyksmimster van Buitenlaodsche Zaken en is het gebleven, do overige Ministers ble ven ook. Alleen de kanselier is nieuw, en mist blijkbaar het buitengewoon rede naarstalent van den ex-kaaselier. ,,De kanselier zal met enkele korte ver keringen volstaan”, hoe heel bescheiden staat het er en hoe komisch doet het aan dan te lezen wat de Berlynsche correspon dent van het Hbld. hedenmorgen zegt. De nieuwe Kanselier, Dr. Marx zoo zegt hy, is katholiek, een Rijnlander, leider van de Centrumfractie in den Rijksdag. Oud heertje, handig schipperaar, zonder groote qualiteiten. In den Ryksdag, in openbare zittingen, had hy nimmer „het oor van het Huis”. Kwam hij aan het woord, dan lie pen zaal en tribunes leeg. Was men in de koffiekamer en brulde de mechafoon: „Der Abgeordtnete Marx hat das Wort! Der Ajbge... ordt... ne... te... Maaarxxx!”, dan bleef je zitten en bestelde nog ’nglas bier. Dit oordeel is voor den nieuwen kan selier niet vleiend, al kan men er direct aan toevoegen, heeft Stresemann dan zoo veel bereikt met zyn uitnemende redevoe ringen waarin hy veel beloofde, veel meer dan hy nakwam. hi elk geval schijnt onder zyn leiding de voedselvoorziening en prijsverlagingen ern stig ter hand te zyn genomen. Uit tal van plaatsen in het land komen berichten, die er op wijzen dat verschil lende pryzen dalen. Zoo is op de Berlynsche vleeschmarkt sedert gisteren een prijsdaling van 30 40 $4 ingetreden. Ook uit Keulen worden berichten ont vangen omtrent daling der vleeschpryzen tot 40 Voor het brood werd een eenheidsprijs vastgesteld, n.l. 79 goudpfenning voor wit en 75 gpf. voor donker brood. (.(IIIMHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud* ao omitrefcen (bahoornde tot daa baaorfkria*): 1—4 ragela MAO, alia ratal maar fOM. Van bultan Gouda an dan baaor<kria<: 1—6 ragela 1.66, alia «gal maar f OO. Advartaatita la kat Zatardagnumanar 20 bijslag op dan prijs. Lieldödigheids-adverterrtiën da kalft van dan prjja. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 «gnla J2.04, alka «gal maar l»M. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b|j contract tot zeer gereduceer- den prijs.’Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van «oliede Boekhan delaren, Advertentieteireaux en onze Agenten en moeten daagt vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1