LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. do lilt in een mijn bij Sheffield is de kooi naar beneden gestort, waarbij ze ven mijnwerkers gedood, 15 ernstig en 1 licht gewond zijn. Volgens een ander bericht is niet de liftkooi gevallen, doch is de staaldraad gebroken, waarmeeeen trein van mijn- wagens uit een lager gelegen deel van de mijn langs een steile helling, naar de hoofdadar werd opgetrokken, waar dooi de wagens met groote vaart terug rolden. Russisch graan. Het stoomschip „King Alfred" met een lading tarwe en gerst bestemd voor Engeland aan boord wordt Zondag uit Kt&land te Huil verwacht. Dit is de eerste aanvoer van Rus kit ch graan sedert den oorlog. Het schip heeft de lading graan op genomen in een haven aan de Zwarte Zee Tegelijk mot dit schip worden nog andere schepen met soortgelijke ladin gen te Southampton verwacht. De beta ling hiervoor geschiedt op Londen en is contant tegen overgave van de stuk ken. zooals ook voor den oorlog usance wfla OOSTENRIJK. Volgens een bericht uit Munchen aan de Montagspost, dat nog nadere beves tiging behoeft, zou ex-keizerin Zita in dj Beiersche hoofdstad getracht hebben Jta verbinding te komen met staatsse cretaris von Kahr. Vast staat alleen, I dat Zita inderdaad de laatste maanden in Beieren heeft vertoefd. Zij heeft daar een bezoek gebracht aan de vrouw van aartshertog Wilhelm, die in de nabij heid van het Starrenberger meer woont. ZUID-SLA VIE. Een geschenk van ex-Koningin Nathalie van Servië. Uit Belgrado wordt bericht, dat de I ex-koningin Nathalie, weduwe van ko- I ning Milan, die te Parijs woont, van plan is om haar kasteel Majdanpek aan de universiteit van Belgrado ten ge schenke te geven. Dit landgoed omvat 30.000 H.A. met een jaarlijksohe opbrengst van '25.000 dollars. ITALIË. I Hevige cycloon boven Noord-Italië. Gisteren is boven Milaan een hevig onweer losgebroken, vergezeld van hagel en bliksem, dat gevolgd werd door een cycloon, die boven de sfad en de omstreken woedde. De cycloon hield langen tijd aan en beschadigde ver scheidene huizen. Gelukkig valt geen I enkel slachtotfer te betreuren. Op het kerkhof werden monumenten verwoest en grafzerken losgerukt. De schade is belangrijk. binnenland! Hot Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Met ingang van 1 Januairi 1924 wordt het Staatstoezicht op de Volksgezond heid ingekrompen, alle adj.-inspecteurs weikzaam bij de afd. Volkshuisvesting zullen den dienst verlaten. Verder wor den de afdeelingen Volkshygiëne en •T B.C.-bestrljding vereenigd, en verlaat de betreffende hoofdinspecteur den dienst- Het aantal inspecteurs bij het genees kundig Staatstoezicht zal met minstens 1 verminderd worden. De T. B. C-bcHtrijding. Voor de leiding der T .B.C.-bestrij ding door de Districtsconsultatiebureaux wil do Regeering een prOef nemen met districtsraden, die behalve den leider van het consultatiebureau en vertegen woordiger der Regeering (o.a. de des- betreffende inspecteur van het Staats- I toezicht voor de volksgezondheid) ook veitegenwoordigers der georganiseerde arlsenwereld zullen bevatten. Met deze proef zal begonnen worden door voor de leiding van de T.B.C.-be- stiijding van fiet districtsconsultatiejru- I reau van Amsterdam en Zaandam een I dlstrictsraad te benoemen. De vorst van Waldeck Pyrmont. I)e broeder van H. M. de Koningin- Moeder, de Vorst van Waldeck Pyr- I ment, is gisteravond te 's-Gravenhage I hangekomen om enkele dagen bii H. M. te verblijven. Prof. J. F. Niermeyer. f Gisternacht is na een langdurig lij- I den overleden prof. J. F. Niermeyer, I hoogleeraar in de economische aard- I rijkskunde aan de Universiteit te I Utrecht. De overledene, geboren 11 Juli I 1P6G te Amsterdam, was van 18ÖÖ tot 1908 leeraar in de aardrijkskunde aan I he/ Erasmiaansch Gymnasium te Rotter dam Hij werd 23 September 1908 be- nermd tot hoogleeraar te Utrecht en I hield den 9de December van dat jaar I als zoodanig zijn intrede. Prof. Niermeyer is ook nog korten I lijd lid van den Utrechtschen gemeente- I raad geweest. Prof. Niermeyer had over I oen reis naar de Ver. Staten en over een naar Ned-Indië het een en ander gepubliceerd en speelde een rol in de fieorgrafische genootschappen en de oud heidskundige periodieken. De begrafenis is bepaald op Donder dag a.s. op de groote algemeene be graafplaats te Haarlem. Vertraging telegrafisch verkeer. Vanwege het hoofdbestuur der pos- I terijen en telegrafie wordt gemeld, dat er over het algemeen groote vertra ging bestaat in het telegrafisch verkeer inet Duitschland, Frankrijk en België. De telegrammen voor Frankrijk' en voor een groot deel, ook die voor Bel- -gto worden, daar er geen gemeenschap I is wat Frankrijk betreft en onvoldoen de gemeenschap wat België betreft, over Londen verzonden. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Noodlottige twist te Eindhoven. Zondagavond ig te Kiiuiüoven weer een moord gepleegd, ie circa Half 12 bevonden zicii ui liet cafe van ülab- beek tegenover de Lathariiiakerk onder de bezoekers de 34-jarige H. Kanters, sigarenfabrikant, wonende Straumseind I en B. A. Bertens, oud 39 jaar, timmer man, wonende aldaar. Beide personen hadden met eikander ruzie over liet kauitspei, waarop Bertens het café ver liet, onmiddellijk gevolgd daar Khmers. Lven nadat Kanters was vertrokken, kwam hij weer binnen waggelen hij zei nog „ik ben gestoken, viel neer en bleef liggen, zieltogende en badende jii zijn bloed, ioen dr. iKmuner ver scheen, kon deze slechts den dood con- stateeren. Het lijk is uoar het ziekeu- I hum overgebracht. Als vermoedelijke I dader werd gearresteerd genoemde Ber- I tens hij ontkende aanvankelijk den I moord te hebben gepleegd. Hedenmorgen heelt Bertens evenwel bekend Kanters vermoord te hebben, tcxens verklaarde hij dat het mes dat in de nabijheid van liet café gevonden i was zijn eigendom is. 1> zal morgenochtend naar den Bosch worden overgebracht. Smokkelarij in Duitschland. Het krijgsgerecht te Dortmund ver oordeelde den Nederlander V. wegéns het smokkelen van cliché's van rijks- I bankpapier in Nederlandsche auto's tot I vier jaar gevwigenisstraf. De Brusselsche Bank. Naar het huis van bewaring te Midi1 I delburg is thans ook overgebracht de j 56-jarige D. v. D., uit Utrecht, vroeger directeur van het bijkantoor der Brus sel» che Bank te Bergen op Zoom. Groote brand te Waalwijk. In Waalwijk is een geweldige brand uugtbroken in de groote stoomschoe- nenfabriek der firma wed. Van Delft, fabrikanten der bekende védé-artikelen De brand is, naar men vermoedt, ont staan door kortsluiting. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blus- achen, niet te denken* viel. De groote boerderij van de heer de Rooy, mede bewoond door A. van Ginneken, werd eveneens door het vuur aangetast en ging ook in vlammen op. Het g^eele complex brandde tot den grond af. \kigeveer 60 arbeiders zijn j hierdoor werkloos. Een gevaarlijk patiënt. Gistermiddag is dr. D., wonende inde Stationstr. in Tilburg in z'n spreekkamer door een patiënt onverhoeds, toen hij een recept schreef, aangevallen en met een stuk ijzer o-p het hoofd geslagen. I Bij de worsteling, die ontstond, geluk te het den dokter den man, met behulp van zijn personeel, de baas te worden. Dc politie heeft daarna den man gear- I resteerd. De dader is een werklooze uit I Rotterdam, zekere v. VI., die tijdelijk bi, zijn familie te Tilburg vertoefde. De -dokter heeft door de hevige slagen eenige tanden verloren. De aanvaller bleek nog in het bezit te zijn van eenige I messen en een boxbeugel. I Brand. Zondagnacht ontdekten voorbijgan- I geis brand in een houten hypodrome I aan de Veemarkt te Rotterdam. De eigenaar v. d. M. uit Nijmegen I had zich reeds met zijn gezin ter ruste begeven toen de brand werd opgemerkt Het houten gebouw brandde bijna ge- I heel af. Verzekering dekt de schade. RECHTZAKEN. Vreewiyk. In de zaak van J. S., den gewezen directeur van Vreewijk, door de recht bank te Rotterdam veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van don tijd in voorloopige hechtenis door- gebiacht, is gistermorgen door den ver dediger namens zijn cliënt hooger be roep aangeteekend. Het faillissement van Broekhuijs. Broekhuijs biedt 100 percent aan. I)e Broekhuijs-loterijen zijn, zooals meu weet, uitgegeven eerst door hem zelf, toen door de z.g. Broekhuijs-ban- ken. zijnde de Hollandsche Crediet- Vereeniging te Rotterdam, de Holland sche Verzekeringsmij. te Amsterdam en da Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. Al deze banken zijn evenals Broekhuijs persoonlijk, benevens de vennootschap Ooster-garage te Rotter dam, waarin hij ook betrokken was, in slaat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuijs, naar wij ver- ntioen, in al deze faillissementen eene uitkeering van 100 aan. Zooals men weet, is de fiscus credi teur voor een bedrag van ongeveer een half millioen gulden, terwijl de groep der voor „De Dag" aangenomen jour nalisten die hun «vorderingen aan een trustee te Amsterdam hebben toever trouwd een gezamenlijke vordering doet gelden van circa 2% millioen. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de heer Broekhuijs bij dit „onvoorwaarde lijk arcoord" medegedeeld heeft, dat hij wenscht het geld, als het accoord van 100 motht worden aangegaan, I niet vooraf te storten, zooals gebruike lijk is, doch eerst tien dagen nadat het arcoord is gehomologeerd. GOUDA, 4 December 1928. Uittredende en nieuwe Raadsleden. Na het ontslagneanen van de heeren G. van As en L van der Want als lid van den Gemeenteraad, komt thans het bericht dat de heer A. C. van Berkel zijn cmtslag aan den Gemeenteraad heeft ingezonden, „wegens drukke werkzaamheden". Wy mee- nen te weten dat naast dit motief ook de in de r.-k. fractie bestaande verhoudingen I voor den heer Van Berkel een aanleiding zyn geweest tot het nemen van dit besluit. Als opvolger van den heer Van Berkel wijst de r.-k ljjat aan den heer M. J. Oos terling, die in den vorigen Raad zitting had en bij de jongstestembus is uitgevallen door de door voorkeurstemmen gekozen heeren Pottoarst en Koemans. Gezien de ambitie, waarmede de heer Oos terling zijn mandaat heeft vervuld, mogen w\j aannemen dat hij deze functie zal aan- vaarden. i Het hoofdstembureau hpeft in zijn giste ren gehouden zitting in de vacatures-Van As en van der Want tot leden van den ge meenteraad benoemd verklaard de heeren W. van Vliet en K. de Jong. Van den heer Van Vliet is nog niet be kend of hy deze benoeming zal aanvaarden; van den heer K. de Jong kunnen wy mede- deelen dat deze in den Raad zal zitting ne men De huidige werkwijze in den Raad schijnt voor meerdere leden dan de reeds uitgetre- denen, aanleiding te zyn ernstig te over wegen hun plaats in den Raad aan anderen over te laten. Wy zouden het betreuren indien zy, die zich niet met de samenstelling van hetcol- I lege van B. en W., nooh met de in den Raad sterk naar voren komende richting, kunnen vereênigen, daarom zouden heengaan. Daarmede wordt toch de situatie niet ver beterd, meer dan ooit is in het belang der gemeente een krachtig stelling nemen tegen een zich vormend „rood-roomsch-democra- I tisch" blok geboden. Minderjarigen aangehouden. Door de politie zyn aangehouden drie I minderjarigen, A. K., N. T. en A. G., allen ongeveer 16 jaar oud en thuis behoorendo I te Rotterdam. Het drietal is nakr Robter- I dam naar de resp. ouders teruggebracht. Voorts heeft de politie aangehouden een I Duitscher,. de 21-jarige W. A., wonende te I Essen. Deze A., die verdacht wordt van op- I lichting te Schiedam gepleegd, is ter be- I schikking van de Schiedamsche politie ge- I steld. Cand. examen Indisch recht. Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht, onze oud-stadgenopt de heef Th. H. R. L. Voorstad. Pisuisse's bezoek aan Gouda. Jean Louis Pisuiase, die met rijn Gezel- Grooten Schouwburg alhier zal optreden, kondigt, behalve de succesvolle Solo-voor drachten en samenzangen, waaruit het ré pertoire van hem en zyn „Vroolyke Gezel-' len" pleegt te bestaan, eon nieuw-soortige demonstratie van „Blijde Kunst" aan, die ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van den avond niet weinig zal verhoogen. Hy heeft namelijk, zoo vernemen wy, een miniatuur-operette van den Oostenrykschen dichter-componist Dr. Ralph Bnatzky in het Hollansch bewerkt en voert dit kleine fan tastische spel, uit den eleganten Markiezen- tyd, in eigen décors en zelfontworpen cos- tuums, onder den veelbelovenden naam vdn „Het Mirakelkasteel van Laridon", in het tweede deel van zijn voorstelling ten too- neele. Met Pisuisse treden in dit werkje op de dames Jenny Gillians, Maria Schievink, Lit- zi van Geldere en Rita Blaaser, welke beide laabsten ook in harP dansfantasiën worden i ge. geannonceerd, terwijl de begeleiding woonlyk in handen is van Henk Stuurop. Protestansch Verweer. De bijeenkomst van gisteravond - in de St. Janskerk werd geopend met het zin gen van het derde vers van Ps. 68. Alvorens het gebed uit te spreken las ds. Hoogen huyzen uit Amsterdam eenige verzen voor uit Romeinen VIII. Als we, zoo begon ds. Hoogenhuyzen, als we Luther's woord: „Houdt Christus waar aijn kerk ra stand" niet hadden zou 't ons in onsen tijd bang om 't hart worden. In den loop der tijden heeft God kennelijk bewezen, dat Hij, die het licht op den kandelaar plaat- ste, de kerk heeft gestuwd door de hervor ming heen en Zijn gemeente vertroost. Toch, alles ziende, de wassende macht van Rome e.a., komt er vrees in ons harte. De bodem van het Vaderland in gedrenkt «net het bloed der martelaren; als we hieraan denken grijpt diepe ontroering ons aan. Doch de toekomst is des Heeren, ondanks alles. Met het oog op het heden evenwel kunnen we niet zon der zorg zyn. Spreker vergeleek Rome by den zoeten voogelaar, die zyn gefluit doet hooren om macht en invloed te winnen. De protestanten worden daarom opgeroopen om een dam op te werpen tegen de vloedgolf van het katholicisme en het ultra-montanis- me. We roepen dan, dat het erfgoed onzer vaderen in gevaar is .Als geboren protes tanten hebben we verantwoordelijkheid. Ge- j sproken moet worden van het gevaar dat dreigt. Daarom is het onderwerp: protes tant** verweer. De bedoeling is niet te spreken over bepaalde leerstellingen van Rome. t Onderwerp is algemeen. Spreker wenscht het geheele veld van Rome's werk zaamheid te overzien. Verweer beteekent hier met, dat het protestantisme verdedigd behoeft te worden. Het verdedigt zich zelf. Maar met verweer wordt bedoeld, dat de 'ten hunne geestelijke wapenrusting om wassende invloed en aanmati ging van Rofne tegen te gaan en het protes- tantsch beginsel te stellen tegenover Rome. We zouden ontrouwe kinderen der refor matie zijn, als we hieraan niet dachten. We moeten blijven getuigen tot het Neder- landsch protestantisme ontwaakt en aan Rome het i.tot hiertoe en niet verder" toe roept. Hef verweer is noodiger dan velen vermoed ah. Het is noodig tegen Rome op I z^n hoejle te zyn. Van Rome dreigt gevaar, I niet vopr Nederland alleen. Rome is een in- I ternationale macht. Vele volken (Italië, Spanje eA) staan reeds eeuwenlang onder I de heerschappij van Rome. In een groot deel van Europ heerscht het Roomse he bijgeloof. Daarnaast echter zijn protéstansche landen, waar het bloed der martelaren het zaad der I pr< kerk is geworden. (Engeland, Nederland, Scandinavië.) Rome wil zyn macht uitbrei den en stelsematig de protestanteche landen verroomschen. Ook in andere landen doen zulke verschijnselen voor, welke in ons lanfl de aandacht trekken. Op 19 millioen Room- sche inwoners van Duitschland zijn 22.000 priesters. Op 38 millioen protestanten zyn 16.000 leeraren. De Roomsche geestelijke drden hebben er volle vryheid van beweging, schen worden in Duitschland benoemd in de allerhoogste staatsbetrekkingen. Volgens een uitspraak in de „Osservatore Romana" ie de dag niet ver meer, waarop het Duit- sche protestantisme weer tot de katholieke I kerk zal zyn teruggekeerd. Noske heeft ge- I zegd o.a. dat gewaarschuwd moet worden tegen de verroomsching van Duitschland en I Ludendorff heeft beweerd, dat aangestuwd wordt op een Roomsch Keizerrijk. Volgens sommige berichten wordt op Ruprecht (uit het huis Wittelsbach in Beieren) druk uitgeoefend door Rome. De bedoeling is het I katholiek maken van Duitschland. Sinds de oorlog zyn Rome's macht en in vloed zoodanig toegenomen, dat wel gezegd wordt, dat Rome den oorlog gewonnen heeft. De van ouds katholieke staten: Frankrijk, Italië, België behooren tot de profijt trek- kenden. Duitschland, eens het bolwerk van het protestantisme, heeft 13 millioen inwo- I ners en 66 vierkante kilometers gebied ver- I loren is machteloos geworden Enge land, insgelijks een bolwerk tegenover Ro me, wordt ondermijnd. In 1914 waren veer tien landen vertegenwoordigd by den Pau- I selyken Stoel. Nu zijn het er drie en twin tig. In de Staatskerk in Engeland is het protestant karakter geheel verloren gegaan en dreigt ze te worden'een Roomsche kerk, met of zonder Paus. De propaganda wordt er vooral gtfroerd onder de kinderen. Ook in Scandinavië wordt gewerkt en 't is ons I land, waar religieusen voor hun bestemming in Scandinavië worden opgeleid. Overal dus, zoo zei ds. Hoogenhuyzen, de onmisbare teekens van verroomsching. Ook in ons land is Rome er op uit ons het vaderlijk erf deel te ontrooven. Gansch het protestantsch Nederland moet daarom opstaan, het oog naar boven; om het erfgoed te verdedigen. Zou de strijd, onder prins Willem I gestre den, tevergeefsch geweest zyn? Neen, we mogen niet prijs geven, wat door bloed en tranen gekocht is. De protestanten hebben daarom hun lauwheid afgeschud, zyn te hoop geloopen en er is gezongen: ze zullen het niet hebben, de goden van dezen tijd. Er zyn menschen, aldus de spreker, die wel willen praten over Rome uit de 16e eeuw, doch die over het hedendaagsche Rome lie- I ver niet spreken, om Roomsche gevoelighe den te ontzien. Wy, zei ds. Hoogenhuysen, I doen daaraan niet mee. Rome heeft reeds I eenmaal getracht de gereformeerde religie I uit te roeien, wat door Gods genade niet I gelukt is. Als Rome nu weer tegen de histo- I rie van ons volk in, invloed en macht gaat veroveren, vereenigen we ons om die macht en dien invloed te stuiten. Doch de stry'd I gaat niet tegen het individu. Beweerd wordt I I wel, dat het beter is op te treden tegen I het ongeloof dan tegen Rome. Ook hierom I I gaat het niet. We zeggen: tegenover revo- I I lutie, socialisme, anarchisme, het evangelie. I Doch als Rome met ons strijdt tegenover I socialisme en anarchisme, moeten we ons daardoor geen zand in de oogen laten I strooien. Rome vraagt ook daarvoor zyn I belooning: verroomsching van Nederland. I Waar gezegd wordt met behulp van Rome I het ongeloof, de revolutie te bestrijden, moet gewezen wonden op het buitenland, waar I Rome's leer en bijgeloof de menschen juist I dryft in de armen van ongeloof en revolu- I tie. Wij behooren de lessen der historie I niet te vergeten. Als we roepen, dat het zoo erg niet is, zal ons daarvan rekenschap ge- I vraagd worden. Luther, Calvyn, Zwingli, I Melanchton, wanneer ze in ons mklden wa- j I ren, ook zy zouden waarschuwen tegen de I wassende macht van Rome en tegen de I zwakheid der protestanten op het erf der I kerk, zoo vervolgde spreker, moet Rome het I altijd afleggen. De Bybel is ons richtsnoer, I doch over dien Bijbel wordt door Rome an- I ders geoordeeld dan door ons. Wij protestan- I ten danken God voor den Bybel, heffen hem I omhoog en zeggen: 't Woord alleen. De I stryd met Rome wat de leer betreft is te Wa- I gen. Er zyn nu evenwel andere dingen aan I de orde. Rome is een wereldmacht, een po- I litieke organisatie. De Paus wenscht zijn I macht uit te breiden tot ver buiten de gren zen van zyn kerk. Vorsten en regeerders van Europa moeten zich weer buigen onder den Paus. De encyclieken moeten richting aangeven op kerkelijk en op wereldlijk ge bied. Een en ander is vooral op Nederland toepasselijk. Mpn is ndet ver van de waar- I heid misschien, als men beweert, dat de draden der wereldorganisatie in ons land samenkomen. Rome heeft intusschen den tyd, het verliest nooit het doel: wereld macht, uit het oog en daarom moet ook I Nederland verroomscht worden. Wanneer de protestanten niet op de bres staan, is het hun eigen schuld, als ze geregeerd worden door bevelen uit een vreemd land. Nóg is, zeide spreker, een dam mogelijk tegen het katholicisme en het ultramonlo- I nisme. Onverschillig toezien by de pogingen van Rome is ee nslag in het aangezicht der I hervormers. Als Rome het heft weer in han- I den krygt, zal het zich weer in zijn ware ge- I daante doen zien; dan worden we geestelijk I en maatschappelijk en politiek de slaven van I Rome en dan zal Rome wel weten hoe te I handelen met de ketters. Voor het te laat is, I moeten de protestanten hun stem Verheffen I voor de eere Gods en de zuiverheid der I kerk. Als men de vraag stelt of het gevaar I niet denkbeeldig is, zou men moeten aantoo- I nen, dat Rome niet aanstuurt op de wereld- I macht of zoo ja, dat Rome daarop recht I heeft en we van Rome niets te vreezen I hebben. Wat we te zeggen hebben, aldus ds. Hoogenhuysen, berust op feiten en uit die feiten blijkt, dat Rome werkt op geestelijk, op economisch en op politiek terrein. Wijzende op de conferenties van de R. K., vroeg spreker, waarom er niet liever een politiek debat werd gehouden tusschen Roomsche en protestantsche godgeleerden. Spreker wees op de uitgebreide propaganda in dag- en weekbladen, die aansturen op de verroomsching. Voorts werd genoemd de Canisiusvereeniging. Rome heeft recht op zyn bekeeringsyver, maar de protestanten hebben 't recht te roepen: waakt en laat u uw heiligste beginselen niet ontnemen. Spre ker wees op de wyze, waarop op econo- I misch gebied de Roomschen zich ten plat ten lande en in de steden gaan aaneenslui- J tra, op t gebied van handel en nijveAeid, ook op t gebied van kunat en sport. Overal komt t woord katholiek bij en daarmee komt aHes onder t gezag der kerk. 't Aantal door everuoo^t *,etrekkin8en kü»..lê: f"? kloMtl!rs- Het I kapitaal in de doode hand maakt de con current* Al moeilijker. Het erS 4jn de I wassende macht en de groeiende aanmati ging op politiek terrein. De protestanten moeten, wat dit betreft, de hand in eigen I boezem steken. Ze hebben onbewust het streven van Rome bevorderd; eerst het libe ralisme, daaAa de coalitie. Onder de libera len werden door Rome de eerste schrede ge- zet op den weg tot kerkherstel en toen de bberalen Rome niet verder konden brengen, heeft Rome naar de andere zijde gekeken Als politieke macht is de invloed van Rome met evenredig aan het getal en piet in overeenstemming met de historie. Als de coahtie thans onmogelijk blijkt, acht spreker r't iB in yole chris'A- lyk-historische harten het geuzenbloed weer te doen kloppen. We kunnen met Rome sa mengaan, zeker maar waar 't gaat over ge- zag, vat Rome dat juist zoo op, als de pro testanten Zijn de christelijke beginselen voor Rome niet speciaal Roomsche beginse len en bedoelt het niet „geloof" niet speci aal het Roomsche geloof! Waarom hebben we, zoo vroeg spreker, een gezant bij den Pauselyken Stoel! Is er niet geweest een voorstel tot opheffing van 't processie ver bod; zyn de hoogste eere-ambten niet in Roomsche handen! Is door den Nymeeg- schen gemeenteraad geen subsidie toege staan voor de Roomsche UuniversiteltZe ker, de Roomsche gevoeligheden moeten worden ontzien, maar met de protestantsche gevoeligheden wordt geen rekening gehou den. Sinds 1906 is Nederland ingedeeld bij de landen onder de congregatie van den Paus. Voor dien tijd was het zendingster- rem. Spreker herinnerde nog aan de Borro- meus-encycliek en aan 't geval dat in België de uitkeering aan protestantsche gemeenten wordtt onthouden. In 't licht van een en an der, zei ds. Hoogenhuyzen, is protestansch verweer gebiedend. Het verweer moet echter niet alleen negatief, maar ook positief zyn. De protestanten moeten sterk worden in eigen boezem, en Gods woord tot richtsnoer van hun leven maken, onderlinge verdeeld heid laten varen. Niet alleen moeten ze zyn a n t i-Roomsch, maar er moet ook zyn een pro, in de waariheid van Gods Woord. Er moet eenheid zyn, de Bijbel moet weer in 't middelpunt. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van het Lutiberlied. B. Burgerlijke Stand. I GEBOREN: 30 Nov. Arnoldus Johannes, z. v. A. Blonk en E. Borst, Boelekade 141. Leendert, z. v. D. L. Sterk en J. S. van Hoorn, Heerenstraat 46. Johannes Hen- drikus Petras, z. v. A. H. Sparnaay en A. Ryketykhuizen, Kamemelksloot 62a. - 1 Dec. Leen, z. v. G. van den Dool en G. den dryver, Wachtelstraat 28. Wilhelmina Maria, d. v. H. A. Klaarembeek en A. M. Driehuizen, Oosthaven 1. Frans, z. v. I P. C. de Waal en B. van Katwijk, F. W. Reitzstraat 19. Johanna, d. v. J. Kaste lein en C. P. Soomer, Snoystraat 73. Dirk, z. v. D. Hortensius en M. C. Schou ten, Stoofsteeg 11. 2 Dec. Jacobus, z. v. P. Overduin en M. Buurman, Peperstraat 2. Johanlnes Arianus, z. v. J. G. Don ker en ET C. M. Belt, Kleiweg 18. Jo hannes Cornelia, z. v. H. M. D. Thesingh en E. van der Zaan, Raam 162. Neeltje, d .v. L. A. Wiltenibung en D. Lourier, Dra- piersteeg 40. ONDERTROUWD: 1 Dec. H. L. J. van den Berg en M. G. den Hertog. Agenda: 4 Dec. 7% u. n.m. Luthersche Kerk. Zen deling Bielke voor de Prot. Commissie voor den nood in Saksen. 6 Dec. 8 u. St Janskerk. Ds. S. Crousaz voor de Ver. Pro Rage. 7 Dec. 7% n. Soc. de Réune. Lezing Dr. H. Zwaardemaker Cz. uit Utrecht. 7 Dec. 8 uur. Café „Vredebest", Biljart- seance door Prof. de Regt. 8 Dec. 7% u. Soc. „Ons Genoegen". Feest avond „Krachtsport". 8 Dec. 8 uur. Café Koenderink. Onderlinge feestavond Tooneelvereeniging „ThaHa". 9 Dec. 8 uur. Groote Schouwburg. Optre den van Pissuise. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H. TEEPË, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 7 Decejpber, benevens den daarop volgenden nacht, geopend pa 8 uur de», avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Vrijdagavond had in het café van den heer P. den Braven de ledenvergadering plaats van de yeclub Berkenwoude, alhier. Aanwezig waren 35 leden. De 2e voorzitter den heer G. D. Rehorst opende de verga dering, waarna de notulen werden goedge keurd, evenzoo de rekening over het afge- loopen boekjaar, werd na door een commis sie te zijn onderzocht, goedgekeurd. Er blijkt te zijn een ontvangst van 206.45 en een uitgaaf van 27.65. Batig saldo 178.80 Aan de beurt van aftreding waren de heeren M. C. Molenaar en K. M. Hailing; de eerste, die bedankt had als bestuurslid, was niet aanwezig, terwijl de heer K- M. Hailing bij acclamatie werd herkozen. Ge kozen weixl in plaats van wijlen den heer M. van Dorp, den heer W. J. van Dorp; in de plaats van den heer M. C. Molenaar de heer G. D. den Hoed. Op voorstel van den. heer M. Gaiutier werd besloten de benoe ming van afgevaardigden en plaatsvervan gers naar de Ijsbond Krimpenerwaard aan het bestuur op te dragen. Vervolgens bracht de heer J. de Gróót Jac.z. verslag uit van de op Woensdag 28 Nov. j.l. gehouden Bondsvergadering. Op voorstel van den heer M. Gautier werd onder algemeene in stemming tot eerelid benoemd de heer J. van der Leeden, als blijk voor zyn vele en goede diensten aan de ijsclub bewezen, in zonderheid voor het doen schoonmaken der ijsbaan, door haar van alle onkruid en vuil tP ontdoen, waarvan ze voorheen zoo rijk voorzien was. De heer P. D. Bak verzocht het bestuur om met hun vrouwen de eerste hardrijderij van de nieuwe ijsclub Nooit Gedacht in den Achteibroek te willen bijwonen. De aecre- tarig zeide namens het bestuur zeer gaarne deze vriendelijke uitnoodiging te willen aan vaarden. Spreker hoopte dat de betrekkin gen tusschen beide ysclubs van vriendschap- pelijken aard zullen zyn, omdat door sa menwerking beider belangen gediend zullen worden. Vervolgens werden nog verloot 250 gigaren, die aan verschillende personen ten deel vielen. Hierna werd de vergadering ge sloten. In een daarna gehouden bestuursverga dering werden gekozen tot voorzitter en penningmeester, respectievelijk de heeren W. J. van Dorp en K. M. Hailing. BERGAMBACHT. De bouwmanswoning met 17.45.21 H.A. wei- en hooiland, staande en gelegen in Be- nedenlberg alhier, is by de door Notaris J. p. Mahlstede alhier gehouden verkooping, in massa afgemijnd door den bouwman C. y. d. Heeden te Lekkerkerk voor de som van 64.400. De landbouwervswoning met 0.28.80 H.A. boomgaard en bouwland, werd gekocht door A. Schouten, graanhandelaar alhier voor 4750. BOSKOOP. 25-jarig jubileum van de Rykstuinbouw- winterschool te Boskoop. De economische beteekenis van tuinbouw onderwijs. Te Boskoop is feestelyk herdacht het 25- jarig jubileunt van de Rykstuinbouwwinter- school aldaar. Talryke autoriteiten hebben door hun aanwezigheid een blyk van waar deering en belangstelling voor deze onder wijsinrichting gegeven, oa. de heeren dr. p. van Hoek, directeur-generaal van Land bouw, dr. van der Zande, inspecteur van Land- en Tuinbouwonderwys, de burgemees ter en wethouders van Boakoop, oud-leer- aren, de commissie van toezicht enz. Tal rijke reünisten waren uit alle streken van ons land naar Boskoop gereisd. Na onthul ling van een gedenkplaat in het schoolge bouw en planting van een herinneringsboom in den schooltuin, werd op de officieele re ceptie in 't hotel KI; zijden de vestiging school, benevens de groote economische be teekenis van tuinbouwonderwys uiteengezet. De directeur, de heer Moerlands gaf een uitvoerige beschouwing over de ontwikke- lingsphase van deze tuinbouwschool en bracht in verband met de totstandkoming dit onderwijs: wylen K. J. W. Otto- er, A. Koster en D. A. Koster, allen voormalige bóomkweekers te Boskoop. Na jarenlange vergeefsche pogingen werd ein delijk in 1898 de oprichting verwezenlijkt. Sands dien bleef de school zich steeds ken merken door nauw contact en samenwerking met de Boskoopsche kweekers en werd zelfs 't leerplan steeds zooveel mogelijk samenge steld of uitgebreid in overleg met de ver trouwensmannen en bekendste kweekers van Boskoop. Het behoeft geen betoog dat een dergelijke samenwerking met de praktijk het onderwijs zeer ten goede kwam. Het on derwijs, dat een speciaal karakter draagt als. «1, richt zich hoofdzake lijk, naar de Boskoopsche cultures en ex- porthandel, benevens tuinarchitectuur als direct aanverwant vak. Sinds eenige jaren is er tevens een cursus aan verbonden ter opleiding van jongelieden voor de Indische plantages, waarvan druk gebruik gemaakt wordt, oud-directeu De - een overzicht van de moeilijkheden, waar mede men soms in het begin te kampen had. De heer dr. P. van Hoek, directeur-gene- ral van Landbouw bracht hulde aan de uit muntende leiding van den oud-directeur den heer C. H. Claassen en den tegenwoordigen directeur den heer C. P. Moerlands, waar aan de uitstekende naam van deze school in zeer hooge mate te danken is. De burgemeester van Boskoop, de heer Colijn, vestigde de aandacht op den strijd en de moeite, welke het den Boakoopers kostte en wat ze thans hebben bereikt. Ook de aansluiting van Boakoop aan het nfit11!v^n 3e Nederlandsche spoorwegen zal wellicht nog stryd kosten, doch spr. heeft ook dienaangaande de beste verwachtingen. Spr. noemt tevens het tuinbouwonderwys een middel tot handhaving van de positie van Boskoop op de wereldmarkt. Des avonds werd in hotel Klaassen door oud-leerlingen en leerlingen aan bovenver melde autoriteiten een feestmaaltijd aange boden, welke een zeer geanimeerd karakter droeg. Ter nagedachtenis aan de grondvesters der school werden kransen gelegd op de ghayen van wylen D. A. Koster, A. Koster en K. J. W. Ottolander op de begraafplaats plaatst naar Den Haag. De groenten-, fruit- en bloemenveilingen zullen voortaan eens per week gehouden worden en wel o pVrydag vjn. 9% uur. Op 14 en 21 December zullen afzonder lijke beahuUtveilingen worden gehouden. Door de politie is in beslag genomen een valsche gulden, dragende de beeltenis van Koning Willem II. Het geldstuk wat betrekkelijk zeer goed was nagemaakt, was niet voorzien van een randschrift, terwyl ook de klank verschilde met een echten gulden. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: N. By land en M. v. Hoff; J. De Groot en G. Romp. OVERLEDEN: Né v. Eyk, wed. van C. Trimp, 83 j. GOUDERAK. De Raad dezer gemeente kwam gister morgen in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig waren alle leden, behalve oen heer van Kersbergen. De voorzitter ***>-Burgemeester, Wethouder Tom, «jende de vergadering met gebed. De no- "«en werden voorgelezen en na een kleine jerkins: goedgekeurd. Verschillende in gekomen stukken en goedkeuringen van Gemeenteraadsbesluiten werden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen was: van de keorm C. P Vleggeert en M. Rook, dat zy de benoeming al8 lid der commissie van toezicht op het lager omlerwya aannemen; een schrijven van den heer M. Ooms om in aanmerking te komen voor het gemeentemnidswerk, werd met 5 tegen 1 stem, die van den heer Kalesvaart, aangenomen. Een schrijven van de be atuurdersbottd waarin zij verzoekt het raadsbesluit, waarin is besloten de werk- ioozen naar het armbestuur te zenden, in te trekken. De heer Vleggeert wees er op dat het eigenlijk niet behort om een besluit in de eene vergadering genomen, in een volgen de vergadering in te trekken, maar in dit speciale geval deed spr. een beroep op het gevoel der raad om in deze terug te ko men op het ingenomen standpunt. Spr. kan zegt hy, geen verantwoording op zich ne men voor de gevolgen die zullen voort vloeien uit het besluit, waardoor de werk- loozen gezinshoofden met f5 per week naar huis worden gezonden. De heer Boer zeide dat inderdaad f6 per week is uitgekeerd, maar spr. zegt toe dat meer zal worden gegeven. De heer de Bruin vond het uit den booze oon alleen de belangen der arbeiders te behartigen, men moet opkomen voor het belang der gemeente. Spr. vraagt zijn wy gerechtigd maar raak geld uit te geven voor de werkloozen, wy moeten ook reke ning houden met de belastingbetalers. De heer Vleggeert noemde het wel de- gelyk een Gemeentebelang als de arbei ders gesteund worden, want de verarming van een volk beteekent de ondergang der gemeente. De Voorzitter bracht naar voren dat de gemeente steeds gehoopt heeft eenigen steun, te mogen ontvangen van het rijk, maaiC^op het herhaald aandringen by de regeering steeds nul op het request heeft gekregen, vandaar dat het voorstel is ge komen om te komen tot opheffing van het steuncomité. Na eenige discussie werd het adres met 5 tegen 1 stem verworpen Een schryven van den Bestuurdersbond, waarin wordt aangedrongen om de contri butie der georganiseerde arbeiders in min dering te brengen op de inkomstenbelas- Een schrijver? van Mej. de Bruin—fans, waarin zij verzoekt een lokaal der open bare school beschikbaar te stellen voor het houden van een tentoonstelling op 26 Dec. naai- en kniplessen; werd toege- Wyziging raadsbesluit geldleening werd De begrootjng van het Burgerlyk Arm bestuur werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 5452^7. De heer Boer verzocht het salaris van den boekhouder te brengen van 75.— op 100.—. De heer Vleggeert stelde voor voor elke u:tgave een kwitantie te vorderen, niet als wantrouwen, maar voor den goeden gang van zaken, vond spr. het voor den Raad niet verantwoordelyk. Deze beide voorstellen werden met alge meene stemmen aangenomen. Benoeming leden Burgerlyk Armbestuur. De heer Vleggeert zeide dat het hem vreemd voorkwam dat de S. D. A. P. maar steeds weer wordt gepasseerd en spr. pro testeerde tegen het opmaken van dezen voordracht, daar de S. D. A. P. een der sterkste fracties is in de gemeente. Spr. zal zich dan ook onthouden van stemming oxer deze voordrachten. Benoemd werden vervolgens in de vaca ture Joh. J. Rupke, de heer Jac. de Bruyn, no. 1 van de voordracht. Op den heer Jac. de Bruin werden 4 stemmen, op den heer Tom 1 stem en 1 stem in blanco uitge- brgfht. In de vacature P. v. Schieveen werd gekozen de heer P. van Schieveen. Op den heer van Schieveen werden 4 stemmen uit gebracht, op den heer Th. H. v Houwenln- gen 1 stem en 1 blanco. In de vacature D. Verstoep Lzn. werd gekozen de heer D. Verstoep met 3 stemmen en 2 op den heer J. P. den Ouden, no. 2 van de voordracht en 1 blanco. In de vacature C. P. Vleggeert werd gekozen de heer C. P. Vleggeert met 5 stemmen en 1 blanco. No. 2 van deze voordracht was de heer Loeve. Ingekomen was een schryven van het Ministerie van Arbeid waarin wordt ge zegd dat de gemeente nog moet betalen over 1922 voor de werkloozenverzekering 369.54. Werd goedgekeurd. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat de hulpkeurmeester door B. en W. voor vast ia aangesteld. Tevens werd de aan dacht er op gevestigd dat er aan gedacht moet worden dat den keurmeester, de heer Hupkes herbenoemd moet worden, daar deze maar voor een jaar is aangesteld. Bij de rondvraag bracht de heer de Bruyn zyn dank namens de afd. Gouderak van het Groene Kruis voor de toegestane sub sidie, eveneens bracht hy dank aan den Raad namens de schoolcommissie voor het organiseeren van een schoolfeest. Hierna bracht de voorzitter in herinnering het plotselinge heengaan van den Voorzitter van den Raad, den heer Joh. J. Rupke. Spr. wydde een kort woord ter nagedachtenis aan den overledene en stelde voor namens, het gemeentebestuur een brief van rouw beklag te zenden aan Mevrouw de Wed. Rupke. Hierna ging de Raad over in geheime zitting ter afdoening van reclames water leiding en schoolgelden. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. Het aantal leden van de afdeeling Nieu- werkerk-Capelle a. d. IJasel der Centrale LanAouw-Onderlinge, is zoo toegenomen, da£ uitbreiding van de P. O. C. gewenscht is. Benoemd is thans als lid daarvan de heer T W. Vermaat te Capelle a. d. IJssel. Op de Clubtentoonstelling van de Nederl. Havana-, Alaska- en Gouwenaarclub te Arnhem, behaalde de heer A. J. Terdu met zy'n Alaska's den eere-prys voor de mooiste collectie en den zilveren wisselbeker voor het mooise Alaskakonyn. De heer A .de Redelijkheid is geslaagd voor het examen Godsdienstonderwijzer |n de Ned. Herv. Kerk. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft December). Nadruk v< December: Wintermaand. De laatste maand van het jaar alweer. Het akkerwerk is nagenoeg geëindigd, voor zoover het 't oogsten betreft. In November is nog heel wat naar huis gebracht: in de schuren, op den zolder, in de kuilen. De boer kan tevree zyn, hy gaat, wat den wintervoorraad aan gaat, met een licht hart den winter in. Hooi overvloedig in menige streek, als in jaren niet het geval was, en herfstzaden zyn er eveneens veel gewonnen. Het verschijnsel van zaad- of sto^ieten (schieters) drukte de opbrengst nog al. Zoo erg als nu komt het zelden voor. Die bieten in te kuilen, heb ben we ontraden, men zou er geen pleixier van hebben. Maar geheel waardeloos blijken ze nog niet te zijn. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat paarden ze wel lusten, als ze tenminste voederbieten~Jbwoon zyn. Dat stokkerige voer eten ze met dy weinige bla deren, naar het schijnt, n/g met smaak. Men voere dus eerst die stokbieten op, en daarna de goede bieten. In den tuin. Zyn de boomen bla derloos, dan kan met het snoeien een begin worden gemaakt. Als het vriest, snoeie men niet; voor vele vruchten la dat niet goed, bessen deert heü echter niet. Men snyde het jonge hout in tot op een paar leden, de uit einden der takken late men iets langer. Ont doe de frambozen van het dorre hout; dat is het hout waarvan ge dezen zomer de vruchten hebt geplukt. Afsnijden tot den grond! Om vroeg in 't voorjaar jonge wor teltjes te hebben, moet ge nu uw bakken gereed maken: halen en vullen met nieuw blad en daarop een dikke laag verschen paardemest; leg er dan de ramen op, dek by vriezend weer, lucht den bak een weinig als de inhoud begint te dampen. Na een paar dagen brengt ge er een paar kruiwagens aarde op, na enkele dagen opnieuw; is de laag een voet dik ongeveer, dan op elk raam nog een kruiwagen verganen paarde- of koe mest. Ee nen ander goed doorelkaar spitten, den grond gelyk maken, dan, eindeiyk, zaaien! Hebt ge één of meer perken met Rhododendrums misschien? Let dan eens ilezen winter op, hoe het haar gaat! Als zy niet eenigsziju beschut staan, van den wind te lyden hebbed, dan zullen ze slecht groeien. By sneeuw moet ge deze van de bladeren stooten, en vriest het aanhoudend, bescherm ze dan door er iets stroo of bladriet over te spreiden, en beschut ze tegen den yzigen wind, door er rietmatten omheen te zetten. Huismoeders, draagt zorg voor uw kamer planten: zet ze zooveel mogelijk voor de ra men, opdat zy van zon- en daglicht genieten; ze staan dan tevens, in den regel, niet te dicht by de kachel. Veearbitrage. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landfeouw heeft gis teren, onder leiding van den heer D. do Boer Dzn., een vergadering gehou den te Amsterdam, waarin het nut van „Ycearbitrage" werd uiteengezet. Het is gebleken, dat het opmaken van een contract bij eiken verkoop tot dusverre het op arbitrage verkoopen en koopen in den weg stond. De vergadering, die tamelijk goed 1 ezet was, sprak zich, nu door het een voudig zich aansluiten als lid der Ver- eeniging, arbitrage bindend is en daar door alle contracten onnoodig zijn, uit voor deze wijze van arbitrage en sloten do aanwezigen zich als lid aan. Waar in nog tal van plaatsen in N.- en Z.-Holland dergelijke propaganda- vergaderingen zijn uitgeschreven in de eerste weken, mag hierin een voorloo- pig succes voor deze propaganda wor den gezien. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 4 Dec. Aanvoer 225 paarden, 32 veuleus, 920 magere runderen, 625 vette runde reu, 279 vette graskaiveren, '298 nuch tere kalveren, 291 schapen of lamine ren, 33 varkens, 267 biggen, 6 bokken en geiten. J Vette koeien le kw. f 115—130, 2e Uw. f 110—105, 3e kw. f 100—90 Os sen le kw. f 105—112%2e kw. f 100 —95, 3e kw. f 90—80 Stieren, le kw. f 100-107%, '2e kw. 95-85, 3e kw. f 80—70 Kalveren le kw. f 155—180, 2e kw. f 135—115, 3e kw. f 100—85 Melkkoeien f 220—380 Kalfkoeieu f 225—390 Stieren f 150—375 Pin ken f 140—175 Graskaiveren geen no teering Vaarzen 1 150—210 Werk paarden f 100—175 Slaehtpaarden f 90 —150 Nuchtere kalveren f 14—21 Fokkalveren f 18—30 Biggen f 11—20; Ovei loopers f 22—48; Hitten f 90-175. Nuchtere kalveren handel en aanvoer matig, biggen en overloopers handel in heide soorten matig, red. aanvoer Vet vee en vette kalveren handel matig prima kwaliteiten prijshoudend met red. aanvoer. Melk- en kalfkoeien handel in beide soorten matig, matige aanvoer. Paarden handel matig, red. aanvoer. Maandagen 24 Dec. en 31 Dec. 1929, en Wroensdag 2 Jan. 1924 wordt vee markt gehouden voor alle soorten vee. Kaaunzfkt. Oudewater, 3 Dec. 1923. Aangevoerd 48 partijen, 2160 stuks, we gende ongeveer 10800 K.G. Prya: le art 58—61, 2e srt. 5467, Gestempelde 6061. Handel vlug. Bodegraven, 4 December 1923. Aanvoer 177 partyen, waaronder 118 met Ryksmerk, 6969 stuks, gewicht 48788 K.G. Prys Goudsche kaas le srt 62—65, 2e srt 5759, Zware 68, le srt. met Rijha- meric 5762. Handel vlug. (Dnuulloon Dienst.) ue Diacuuguigawet. BLULIJ.m, e Dec. ïu uo heden te houuen HijKsaagzUung zul nel Kabinet ook maotuiguig vragen om in liet eco nomische ie ven m le grijpen om te ver- kujgeu veriagiug uer ieveiisuiiuüeieu- prijzeu, uie ue wereiunrnrkt mei zullen mogen overtrellen. Voorts wensom de regeering machti ging tot hei Kraciuig optreden legen iiaudelareu die te hooge risico s moch ten nemen. L o regeering zal tegelijkertijd de uit- gilto van de nieuwe goudmurken voor den buiteulundschen nandel auukoudi- gon. Stresemanu zal waarschijnlijk de Rijksdag moededeelingen doen over de onderhandelingen met de buiteuiand- scüe bankiers over het verstrekken van teemngen aan Duitschland voor de uieu we circuiatienuddeien. Verder tol de iuvoering van den 10-urigon arbeidsdag worden aangekondigd. IA soc. kruigeoi beschouwt men dit als een poging om m het geheele Rijk den 10-urigen arbeidsdag weer in te voeren. De industrieeion zullen daar- togenover de loonen in goudwaarde moeten uitbetalen. Geen mededeelin- geu zullen wordengedaaii over de hou- dutg van de regeer mg ten opzichte van hel schade vergoed ings vraagstuk. Generaal von Beeckt tegen de Verwart». BERLIJN, 4 ueceinber. Generaal vou beeckl heeft tot de Vorwdrts een schrijf veu gericht waarui mj verzoekt tiew mede te deeleu de uameu der bericht gevers van wien het blad uilioütiu- gen kreeg over het materiaal der rijks- weer waarover de Vdezer dagen heeft gttchreven. indien de V. aan dit verzoek niet voldoet, dreigde von beeckt van zijn bevoegdheid gebruik te zuilen makeu. De Vorwarts heeft thuiis bericht dat hei bekend maken van de bronnen van inlichtingen tegen de journalistieke ge woonte. is. Verwacht wordt thans dat generaal von beeckt het blud voor eenigen tijd zal verbieden. De Separatistische beweging. BERLIJN, 4 Deo. in Bonn, Kömga- winter en Godeuberg en uudere omlig gende plaatsen zijn op bevel der bezet- iingsi.uiortteiten ae vanen der separa tisten neergehaald. De separatisten zijn uit dc openbare gebouwen verdreven. Toch ontbinding der Uyk»dag? BERLIJN, 4 uec. De besprekingen dm gisteren tussctien den rijkskanselier en de fractieleiders der Deutscu Natio- nalen en sociaai-uemocraten gehouden zijn, iiebben geen uesiissiug opgele verd, inzake ue iiouaing dezer partijen bij ue stemming over uen machtigings wet. Do beslissmg zal waarschijnlijk m de Iractie-zitiingeu vallen, in parlemen tair kringen versteukt zich meer en meer de meeiiing dat het ten slotte zal uitleopen op omouiding van den Rijks- dug. De daling der levensmiddelenpryzen. BERLIJN, 4 Dec. De daluig der prij zen laat zich steeds steirker voelen. Dit is vooral het gevolg van het in omloop brengen van ue rentemark. Veie levens middelen zijn reeds weer tegen billijke prijzen te verkrijgen. De goudprijzen van de steenkolen daien ook reeds en zullen nog billijker worden als het ar beidersvraagstuk in hot Kuhrgebied ge regeld is. De Ruhrindustrie zal dan weer kunnen concurreeren. De Stijging van den Mark. KEULEN, 4 Dec. Men hoopt hier dat de plotselinge stijging van de mark de levens middelen»! tuatie in het Ruhrgebied, die uiterst critiek is, vergemakkelyken zal. De ramp in Italië. LONDEN, 4 Dec. Naar uit Bergamo ge meld wordt zijn de lijken van 200 der slachtoffers van de ramp van het meer Glano reeds geborgen. Minister Smuts in Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 4 Dec. Minister-president Smuts is van zyn Europeesche reis alhier teruggekeerd en is direct naar Pretoria ver trokken om deel te nemen aan het afscheids- banket van Prins Arthur Connaught. Veroordeeld. AMSTERDAM, 4 Dec. De motorrijder de J. die op 8 April in botsing kwam met de tram' op de Nassaukade te Am-( sterdam, waardoor een meisje dat op do duozitting zat zwaar lichamelijk let sel bekwam, is heden door de recht bank bij verstek veroordeeld tot drie maanden hechtenis. Het ongeluk bij Saint-Sauveur. Een belooning van het Carnegie-Heldoifands De Carnegie-stichting heeft naar de Franscho bladen meldeiL, besloten den heer Blanet, die zich dezen zomer on derscheidde bij de ramp van Luz-Seint- Sauveur, voor een belooning in Aan merking te doen komen. „Het Oaagscbe Volk". Naar het Volk meldt heeft op 30 Nov. jn 1 Dec. een vergadering plaats ge had van het Partijbestuur van de S.D. Wij ontleenen aan het verslag dat op V Jan. 1924 voor den Haag en omge ving een speciale editie van het Volk Aal worden uitgegeven onder den naam „het Haagsche Volk". Besloten werd met Paschen het congres te Amsterdam Utrecht of Arnhem te houdien. WISSELKOERSEN. 8 Doe. 4 Dec. Officieel. Londen 11.46% 11-46* Berlijn OM 0.58 per billioen. per billioen. Parijs 14.80 14.10 Brussel LL3Ó 12.16 Zwitserland 46.90 46.96 Weenen 0.0087 0.0087* Kopenhagen 44.40 47.30 Stockholm 69.20 69210 Christiana 89.40 89.20 New-York 2.68 2.64* De wisselkoersen van buitenlandache bankbiljetten, gouden en silveren munten op de stations der Nederlandsche spoorwegen zijn thans vaatgeetekl op: Papier. Goud. Zilver. Shilling ƒ0.66* /0.60 ƒ0.60 Mark „068 „0212 Frank Frankr. „0.18* „0.47 „0.22 België „0.11* „0.47 „0222 Dollar „2.66 „260 „2.10 Beureoversicht. Het meest opvallende verschijnsel ter beurze wa» de scherpe ryaing op de o!ie- ufdcehog in geconaolideerden, die daarbij in groot* posten verhandeld werden. De aan- leidende oorzaak hiervoor moet gezocht worden in de berichten omtrent den ver beterenden toestand van Roemenië en de interesse die door buitenlandache belangen aan do olie-industrie aldaar wondt geschon ken. Koninklijke werden iet» beneden, de vorige pryzen ingezet, doch bleken nadien prijshoudend. De scheepvaartafdeeling had een levendig voorkomen. In verschillende londsensoorten vormden zich open hoeken, waarbij de tendens bepaald vast bleek te zyn, maar het gemiddelde koers peil onder ging in de meeste gevallen toch niet veel verandering. Suiker waarden waren eenigs- zins op den achtergrond geraakt, en wer den op bescheiden schaal verhandeld, ter wijl de notearingen niet veel afweken van die vandenflBrigen dag. Handel in Tabak ken was van geringe afmeting, maar de stemming wasprijshoudend. Rubbers had den een kalme markt, doch een min of meer onregelmatig voorkomen. De affaire in Me xicanen was eenigaxina ingekrompen. Prolongatie 4 Openingskoersen New-York 4 Dec., 10 u. Londen 438*, Parijs 632*. Italië 431*, Zwitserland 1741, Amsterdam 3787, Chris- tianiu 1487, Kopenhagen 1794, Stockholm 2626, Berlyn 28. Brussel 461, Weenen 14*, Praag 292*. FINANOMELE BERICHTEN. Javaache Bank. Benoeming directeur. Naar de Tol. uit betrouwbare bron verneemt ia tot derden directeur der Jatasche Bank in Indié benoemd de heer Th. Ligthart, dfrocteur der Am sterdam—Batavia Handels vore enig mg en vertegenwoordiger der firma Wu. Muller. Naar het blad meent te weteu leverde de heer Lighart reeda sinds eenigen tijd de producten overaiohteu in het jaarveratug der Javaache Bank. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Verg. Nederl. Zwemband. In de vergadering van de Nederland sche Zwem bond die Zondag te Amster dam is gehouden werd staande de ver gadering epn bedrag van f 822,50 bij een gebracht voor de deelname aan de Uijmpischo zpelen te Pari ja in 1924 te houuen. De lieer iRappeuburg deelde mede de i 1U00 te zuilen volmaken. Nadat aldus de fiuancieele moeilijk heden voor een groot deel uit den weg waren geruimd, werd met algemeene stemmen stemmen besloten, dat Holland op het gebied van de zwemsport op de Olympiade te Parijs zal wordeii verte genwoordigd. KUNST. Virgin* hoveling, f Up 87 jarigen leeftijd ia de Vlaam- sche schrijfster Virginia hoveling over leden. Zij heeft in haar vele dorps- en stadsvertellingen en in haar gedichten verleid van 't Vlaamsche land en den eenvoud van zijn bewoners zij schet ste vaak naar de natuur en rneuig zui ver gevoelde historie verhaalde zij aan haar landgenooten en Nederlandsche lozers „Elsevier" en „Eigen Haard" bevatten in vroegere jaren menige bij drage van haar. _U TBLEGRAFISCH WEERBERICHT'. Hoogste stand 701.2 te Biarttz. Laagste stand 737.5 te Malinhead. Verwachting Matige tot krachtige tijdelijk wellicht stormachtige Zuid oosten tot Zuid-Westen wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Sneeuw, later regenbuien en veel zachter. ADVERTENTIEN. De Curator in het faillissement van C. H. v. d. MEER, wonende te Gouda, heeft op he den ter Griffie van het Kantongerecht neer gelegd een afschrift van de eenige UIT- DEELINGSLIJST in genoemd faillissement, welke aldaar gedurende 10 dagen kosteloos ter inzage zal zyn. De Curator, Mr. H. JONGENBURGER. Gouda, 6 Dec. 1923 8488 11 VOORLOOPIG KOSTELOOS. Door den E.A. Heer Rechter-Commmaris in het faillissement van J. OOSTROM, wo nende te Gouda, aan de Raam, van beroep handelaar in groenten en aardappelen, is bepaald: 1*. dat de indiening der schuldvorderin gen door den Curator moet plaats hebben voor 18 Januari a.s.; 2'. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op Zaterdag 2 Febr., des voorm. 10 uur, in het Gerechtsgebouw te Rotterdam. De Curator; Mr. H. JONGENBURGER. Gouda, 6 Dec. 1923. BMbralwl 71 11

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2