et os- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapellb^Rieu WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. Jaargang QKNS .COURANT 26 O ikenartlktlen DNN HAAO DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Wesselink—Van Rossum jo. 15408 Donderdag 6 December 1823 6^' Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i Winfeelie. 'emonitratie in het De machtigingswet in eerste en tweede lezing aangenomen. OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. olgden. FEUILLETON. ki Wie iets ten halve doet, doet niets. Levenswijsheid zoekt haar geluk slechts in engen kring. uu maar Nadruk verboden flOlME COURANT. De verkiezingen in Engeland hebben he den plaats, maar eerst morgen wordt de volledige uitslag verwacht. Lloyd George, die zün liberale verkeizingscampagne met een vergadering te Camberwell besloot tot frt-eun van den liberalen candidaat voor Zuid- Londen, bepleitte den vrijhandel, waarop, naar hy betoogde, de voorspoed van het rijk en zyn hoofdstad is gebouwd. Hy wees er op hoe het liberalisme over het geheele land een nieuwe jeugd ingaat. log op, dat men tij- t zonder vergunning och dat door deze plotseling een einde Hy hoopte in het vitaal belang der natie, dat het plan der Tory-rogeering zal worden verydeld. Er bestaat, geen meuschelyk stel sel zonder gebreken, maar zoo zei hy, met al zyn gebreken heeft de vrijhandel Enge land tot het rijkste en inachtigste rijk in Europa gemaakt. Zy mogen allemaal wel blaffen, maar als het tijdstip is genaderd moeten ze allemaal tot Engeland terugkee ren, tot het het laatste woord spreekt! Er is geen land in Europa dat zulke hoo- ge loonen als Engeland betaalt. Er ia slecht» één land in Europa, aliius Lloyd George, dat loonen betaalt, welke de loonen nabijkomen, die in Engeland worden be taald: Nederland, dat eveneens een vryhan- delland is. Gelijk gemeld, heeft de Fransche Kamer bij Ue hervatting van de debatten over de evenredige vertegenwoordiging dit kiesstel sel verworpen en wederom een meerder- heidsstelsel aanvaard. Poincaré heeft daar door een nederlaag geleden. Nog is niet bekend of dit kamervotum politieke gevolgen na zich zal sleepen. En kele dagen geleden meldden wy, dat Milte- rand en Poincaré zich zeer duidelijk voor de evenredige vertegenwoordiging hadden uitgesproken. Het bericht, dat president Mil- lerand zelfs ontslag zou nemen, indien het ontwerp der commissie zou worden verwor pen, is niet tegengesproken. Onder de ver schillende partygroepen heerscht natuur lijk een groote levendigheid. De radicalen zouden er niet aan twijfelen, of zij zouden de overwinning behalen. Overigens verwacht men, dat Poincaré de kwestie van vertrou wen zal stellen en dat h{j, ingeval hij geen meerderheid krijgt, zyn demissie zal indie nen. de motie scherpe critiek' geoelend op den dienst der levenngen in uauira. in „L Ueuvre herinnert Robert de Jou- venel er in velband metdeze motie aan, dat Poincaré op 2 Januari 19z3 in het Geei- ooek aankondigde, dat de houtieveringeu van Duitsohiaud een waarde zouden berei ken van veertig millioen gouden marken, hetgeen tegen den koers van den dag 180 millioen francs was. Sedert heeft men, zoo merkt de schrijver op, deze hoop een weinig moeten vermin deren, zooals helaas vele anderen. Maar pus een week geleden werd in een officieus com muniqué uit Coblenz uiteengezet, dat het hout, in 1923 gekapt in de domimale bos- schen van Ryniand, schier geheel geliqui deerd was en dat de opbrengst daarvan op ongeveer 24 millioen francs kon worden ge steld. Er werd aan toegevoegd, dat voor 1924 de waarde op 80 a 100 millioen kon worden geraamd. Maar noch van het een, noch van het ander zullen, meent de Jou- venel, de „sinistrés” iets ontvahgen. Want de verkoop van het hout dient om de be- zettingskosten te betalen; leverde men 't aan de bewoners der verwoeste gebieden, dan zouden ze er niet voor betalen en ten hoog ste aan den staat eenige bewyzen van schuldvordering teruggeven. En ironisch laat de schryver er op volgen: Alvorens de „sinistrés” te betalen, moeten wjj wel onze bezettingskosten betalen. De besprekingen in den Duiteciieu Kyas- dag over Ue Axacntiguxgswei neppen giste ren een aauvuug genomen. Zy weruen ge opend met eeu veixiaring van uen soc.-Uem. afgevaardigde öcneiueniaan, die namens de aoc.-denl. party de verklaring aiiegde dai ue tractie met het oog op den onczagiyseu ernst van den binnen- en buiteniandscnen politieken toestand van het ryk, welke aan stonds gewichtige besluiten vereiscnt, iol het resultaat gekomen was de door de rykfi- regeering geeische machtigingswet goed te keuren. De Centrumafgevaanligde Dr. Kaas, die het toetreden der Beiersche Volkspartij tot de regeering met instemming begroette, be toogde o.a. dat de nieuwe regeering met recht de wisselkoers- en financieele quaes- ties als de kern van haar arbeid beschouwt. Het centrum gaat er principieel mee ac- coord dat het vraagstuk der verhouding tus schen het Ryk en de landen aan een nieuw onderzoek wordt onderworpen. Het ver trouwt dat de rykskanselier, die zelf een geboren Rijnlander is, het tot zyn eerste plicht zal rekenen de belangen van het „Deutschtum” in de bezette gebieden te vertegenwoordigen. Onder geen omstandig heden is het Centrum bereid de bescherming der rykseenheid prijs te geven. In Frank rijk treedt steeds meer de gedachte aan veiligheid tegenover die der schadevergoe ding op den voongrond. De herinneringen aan den Napoleontisohen tyd dienden vol doende te zyn om Frankrijk voor den mi- litaristischen weg naar dit doel te doen te rugschrikken. Een duurzame oplossing is slechts met goedkeuring der geheele wereld mogelijk. Het binnenrukken in België heeft Duitschland de sympathie der wereld ge kost. Het Rijnland echter is op het punt het België van na den oorlog te worden, indien de Franschen hun tot dusver ge volgd^ methoden voortzetten. Nog wend het woord gevoerd door afge vaardigden van de Deutsche Volkspartij, en de afgevaardigde der democraten. De eerste verklaarde tegen de wet te zullen stemmen, de laatste wees op de zakelijk heid en het kalm betoog van den nieuwen kanselier De Machtigingswet werd daarop in stem ming gebracht en in eerste en tweede lezing aangenomen. Tegen stemden de Duitsch-nationalen, de Duitsch-völki schen en de communisten. De derde lezing en de einstemming over de wet hebben hedenmiddag plaats De communisten dienden bij den Rijksdag de volgende motie van wantrouwen in: i, dat het donateur- liets was dan een van die donateurs- niet, dat deze wed- ring was gehouden, rdamsche rechtbank .922 in een soortge- sveld. Verwijzende Holsteyn beveati- s van den kanton- verdediger, merkte aad thans voor den uitgemaakt, dat een n openbare verma- kant van de zaak, ?t, dat de Hooge de dwalingen zijna en, wil hij dus niet r nog iets anders in arin wordt ten laste i” van een voetbal- e verordening m preekt van het „ge- lalwedstrijd. En dit mders. Houden vaa leteekenen self spe- r, dat nij terecht zodanig in het veld enkele leden ervan ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. Bij de bewoners van de verwoeste gebie den in Frankryk heerscht ernstige ontstem ming tegen de Fransche Regeering. Dit is vooral tot uiting gekomen in een vergade ring van den bond van coöperaties ten be hoeve van het herstel der verwoeste gebie den, dezer dagen onder voorzitterscliap van den senator markies de Lubersac gehouden en waarin een motie is aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat ondanks de for- meele en herhaalde beloften van de regee ring, nog geen enkele kubieke meter hout aan de „geteisterden” uit hoofde van beta ling in nature, is geleverd van het in de do minate bosschen van het Ryniand gekapte hout. Voorts wordt geconstateerd, dat er voor de houthandelaars de mogelijkheid uit voortvloeit, kunstmatig en wederrechtelijk schier prohibitieve prijzen te handhaven. Met den meesten aandrang wordt aan den minister voor de bevrijde gebieden gevraagd dat er in 1924 aan de geteisterden in min dering van hun aanspraken, hoeveelheden 'hout zullen worden geleverd in verhouding tot de hoeveelheid van een millioen kubieke meters hout, in het Geelboek van Januari 1923 vermeld als jaarlyksche productie van het Ryniand. Ten slotte wordt dan nog in sd. en de Groote Beer stond laag in het noorden zijn zeven sterren straal den bijna even helder als de Poolster, die onze gids is. Trash begon te blaffen tegen de maan die zoo onverwacht verscheen, en hier en daar op de heide gaven de honden op de hoeven hem antwoord, met stem men, die in de koude lucht als een el- fcrunuziek klonken. Dit geluid en de slem van den wind, nu duidelijk hoor baar, dan weer weifelend in een zacht gejammer was alles, wat de stilte ver brak, voor zoover Hester Royd merkte, maar Griff, die nog dichter dan zijn gezellin bij moeder-aarde stond, hoorde een aantal ondertonen het lichte tui ten van de heidestengels als ze tegen elkaar stieten geluiden van de gees tenwereld, die hij als van goede vrien den had leeren kennen het groote, langgerekte zuchten van de heide, die er naar streefdb haar kinderen dicht tegen haar winterachtige borst te hou den om ze een klein beetje warmte te geven tot de komende lente ze zou koesteren. Maar Hester voelde slechts haar eigen snel stroomend bloed, en haar eigen hoop en vrees. Zij was jong en de ver vulling van liefde en haat dacht zij even nübij als een kind het doel van zijn omzwervingen in onbekend land pre cies over den heuvel altijd precies den volgenden heuvel. Zij was zoo ver vuld van haar eigen opgewektheid en veerkracht en jeugd, dat zij geen acht sloeg op de afgetrokkenheid van den man, die slechts genot schiep in het groot, onpersoonlijk spel van vorst en sneeuw en stergellonker en het onme- tclijk ver terugwijkend uitspansel. „Mijnheer Lomax zei zij. En lag zijn hand niet op de hare, - haar beide op zijn schouders. Zij zei niets meer, maar keek hem open in het gelaat. In het licht der volle maan stond zij daar rechtop, met het hoofd trotsch op haar schouders, met donkere wenkbrauwen, die zich scherp en eigenzinnig boven de don kerder oogen welfden, en een gelaat, dat de natuurlijke bevalligheid bezat van een oud ras. Hester Royd stond daar, volkomen zichzelf en zonder ver legenheid, een meisje om te werken aan de karn, dat geen vermoeienis kent een meisje om jongens groot te bren gen geschikt voor den akkerbouw en de ontginning, een meisje om een goe de on trouwe vrouw voor haar man te zijn, ofschoon iets grilligs als de rim pels op een rivier, in den glans van haar oogen spiegelde een meisje ein delijk, dat noch goed noch kwaad ken de. „Wel meisje,” zei Griff met ’n vrien- delijken lach. Hij begreep nog altijd niet, dat tij hem had uitgekozen tot haar makker, dat zij niets anders vroeg dan met hem naar de kerk te gaan haar moeder had haar geleerd, dat dit noodig was en verder naast hem te leven, om alle werk voor hem te doen, zijn kin deren groot te brengen en zijn pijnen te verzachten, als hij ziek en vermoeid was. Te lang afgezonderd van zulke dingen, tqUang verzekerd bovendien, dal hij de^htfeld van mannen en vrou wen had veWen, was het hart van Giiff nog altijd\ervuld van deze wijde, uilgestrekte heidf^die nu een met ju- wcelen bezaaid wonderland scheen, vol tooverij, waar geesten verstoppertje speelden, waar zelfs het geblaf van de hofhonden tegen de maan klonk als de eeuwige muziek van de Spookhonden. En zoo ontging hem onthing hem volkomen de aangeboren stille ge voeligheid, die de oogen van Heater vulden met moederlijke tranen. Langzaam lieten haar handen zijn schouders los. Langzaam sloeg zij haar moedige oogen neer. Hn toen verhief de wind zich weer en blies de wolken voor het gelaat van de heide de sneeuw begon weer in dwarrelende vlokken neer te vallen en toen zij samen het weidepad opliepen en over het gras naar het hek van Windy Farm gingen, vei borg de duisternis de tranen, die sneller dan de sneeuw en zeker net zoo koud uit Hester’s oogen stroomden. Maar Grilt, die zijn eerste verbazing te boven was, toen het meisje hem zoo ernstig aankeek en een vraag scheen, te doen, was weer geheel vervuld van het wonder van den in snesuw gehulden nacht. „Er is geen beter plaats op de aarde and, dan de Ling Crag Moor,” zei hij. En Hester, die haar tranen smoorde, lachte zonder vroolijkjieid. Hij had ge bit Beieren komt W bericht dat de mi nuter van Financiën Dr. Krausneck ontslag meelt genomen. Omtrent de beweegredenen publiceert net corr. bureau Hoitmann een verklaring, waarin omtrent de saneering der Beiersche staatsfinanciën, waarnaar Krausneck streef de, wordt gezegd: Krausneck was vast be sloten in weerwil van alle moeilijkheden, den weg te bewandelen, dien hy als juut erkende. De machtigingswet zou de noodi- ge waarborgen biedeiLln het ontwerp was bepaald, dat de voor de gezondmaking der 'Staatabegrooting noodzakelyk geachte be voegdheden aan den minister-president zou den worden overgedragen. De minuter van financiën poogde niet daarvoor een meer derheid te vinden. De ministerraad stelde zich veeteer op het standpunt, dat de be- bedoelde bevoegdheden het geheele kabinet toekwamen en verwierp het voorstel. De minister van financiën is overtuigd, dat be raadslagingen door enkele personen ónmo gelijk tot het doel kunnen leiden. Griff greep den arm van het meisje stevig vast en wees naar de heide. Hij vergat op dat oogenblik alles, behalve de betoovering en de pracht van deze door den nacht omhulde wildernis. Van horizon tot horizon was het land wit van sneeuwvlokken, glinsterend zoo ver als het oog ze kon ziende oude Bouldsworlhheuvel, welke er meestal uitzag als een groote, stomphoofdige reus, die de kale landen om hem heen be heerscht, was nu een groote sneeuw bal, glad, rond en op het punt, naar het scheen, bij de» eersten windstoot in stukken te vallen. De meer verwij derde heuvels drongen met hun witte koppen in het diepe blauw van het uit spansel. De dichtsbijzijnde kloven en uitsteeksels waren niet wit, maar van dat teere sneeuwblauw, dat de natuur in geen van haar andere tinten weet te leggen. En steeds steeg de maan hoo ver in het diepe blauw van het uitepan- BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Knoeierijen bij schadevergoeding. In Lille (Ryaael) u blykens een bericht uit Berlijn een schandaal aan het licht ge komen. Er is nd. bekend geworden, dat 30.000 personen fiefieve aanspraken hebben doen gelden op schadevergoeding voor tij dens den oorlog geleden schade. Zy zouden zelfs 50 tot 120 boven de werkelijke be dragen hebben opgegeven. lijk haar „kind" te noemen, maar zij wist tenminste, hoe dwaas zij waren, die ouder waren dan zij. Dezen keer hau hij toch zeker zijn oogen van de heuvels ai kunnen wenden om hel ver driet van een kleine meuacholijke ziel te kunnen zien I „Neen”, antwoordde zij. „Ik hoop tenminste niet, dat er een ia, want dan zouden er zooveel anderen koud en rampzalig zijn en verlangend naar het voerjaar, dat nooit komt.” De hond van boer Royd sloeg aan, en Trash, die altijd vroolijk was, in- dien hij strijd verwachtte, gaf antwoord in een toonaard, die geen twijfel liet o! hij den strijd aanvaarden zou. „Zie eena, dat zal een vechtpartij ge ven,” zei Hester, blij dat er gelegen heid was om haar eigen gedachten te verbergen. „Indien ge binnen moet ko men, houd Trash dan vast, terwijl ik omen hond opsluit in de bijkeuken.” Griff zei een woord tegen Trash, dat deze in een weinig krijgshaftige hou- daig naast hem bracht toen wachtte hij, totdat Hester de huisdeur opende, sloten waren onbekend op Windy Furm en Hester ging binnen. Er klonk een scherp protest van den hond op de hoeve, en een aanhoudend gejam nier, toen zij weer verscheen. „Nu kunt u binnenkomen,” riep zij. (Wordl vervolgd.) Generaal Smuts is van zijn reis naar En geland in Kaapstad teruggekeerd en heeft, alvorens naar Pretoria te vertrekken, aan de „Cape Times” een interview toegestaan. Hy was goed te spreken over de RÏjkscon- ferentie te Londen, waaraan hy heeft deel genomen en zeide dat deze^door de bijeen komst van dit jaar aanmerkelijk in macht en prestige heeft gewonnen. Zijn opzienba rende rede in de Zuid-Afrikaansche club* gaf volgens hem het standpunt der RyksJ conferentie weer. Ik ben tot de overtuiging gekomen, zoo zeide hy, dat Europa in een wanhopigen toestand wordt gedreven én dat een groote krachtsinspanning moet worden verricht om de Amerikaansche openbare meening te beïnvloeden. Het was noodig openhartig over de Ruhrpolitiek te spre ken, welke onberekenbare gevolgen heeft en wanneer zy voortduurt, den Britschen handel zal ruïneeren. De wereld en de Brit- sche belangen riepen dringend om een dui delijke verklaring. Ik beken dat ik beduusd was door de ontvangst, welke mijn verkla ring heeft gehad. Smuta voegde er aan toe dat zün recon- structrefrlan gebaseerd is op datgene, wat iu Ooetenrük ten uitvoer is gebracht na overleg met staatslieden en financieele ex perts uit alle deelen van Europa. Duitsch land verkeert op het oogenblik in een vol slagen chaos. De vrees voor verbrokkeling van het rük en de venlwüning van het Ver drag van Versailles bestaat. Doch de meest gezaghebbende meening is, dat als men Duitschland ruimte zou geven om te ade men en’ de Ruhr-politiek zou staken, zjjn herstel spoedig in zijn werk zou gaan. Maurice Barret, f Maurice Barret, bekend letterkun dige, afgevaardigde en lid van ,de Fransche Academie is gistermiddag ovei- leden. Reeds 14 dagen was hjj lijdend aan griep. Gisteren begaf hjj zich voor 't «erst weer naar de Kamer Thuis gekomen werd hy door een hevige beroerte getroffen, en overleed na een smartelijk lijden. Maurice Parut, een bekend Franach let terkundige, werd in 1862 geboren. In 1889 werd hy gekozen als afgevaardigde voor Nancy. Verschillende werken zün vari zijn hand verschenen. In 1906 werd hy opg®- nomen in de Academie Framjaise. Zün boe- ken droegen steeds een nationalistlMh ka rakter. De Beiersche Minister van Financiën afgetreden. Ontstemming in het verwoeste gebied. De evenredige vertegenwoordiging in Frankrijk af geschaft. Lloyd George over den vrijhandel. Generaal Smuts aan het woord. ve Ryksregeenng heelt met het vertrou wen van uen uyxsuag, netweix zy over- eenkomaug art. o4 oer Kyteigrondwet noo- mg neen. over deze motie wordt eveneens nedt-n gestemd. ENGELAND. Oud roest uit Sovjei-Ruuland. Oud roest uit Rusland wordt thans op de Engelsche markt verkocht. Tot voor kort werd dit product, dat het resultaat is van verwaarloozing en onbekwaamheid, aan Duitschland geleverd. Kropp was daar de grootste opkooper. Doch thans is 14.000 ton naar Engeland uitgevoevd. De bekende Al-Ruswiaclie Coö peratieve Maatachappy „Arcoe” zofgt vuor ue verscheping ervan. Het meeste oud roest wordt uit de steden Reiga en Reval weggevoerd en als men de enörme massa’s gebroken fabriekswerktui gen ,spoorwegequipementen en wat dies meer zy aanschouwt, bemerkt men, dat kostbaar materiaal, thans dik onder het roest, met voorhamers aan stukken gesla gen is om deel uit te maken van de enorme hoeveelheden ouden rommel, die Rusland te koop biedt aad Duitache, Ltaliaaiunhe, Frau- echo en Engelsche concerns. Door de havens der Zwarte Zee zün reeds naar Duitschland alleen meer <ian 100.000 ton uitgevoerd, terwyl aan Italië 30.000 ton geleverd zyn. ADVEBTENTIBPKUS: Uit Goud, ra onutroken (bdworrad. tot dra braorgkring): 1—J regel, /l.ao, elke regel meer /OM. Vim kuiten Goud» ra dra bexorgkring: 1—4 regel, LM, «Ike regel meer ƒ0.80. Advertentie in het Zuterdugnumm.r 20 bilslag op dra pró.. Lietdadigheidndvertentira da helft van den pri)«. INGEZONUeN MEDEDEELINGBNi 1—4 regela ƒ2.04, elk. regel mrar 0.50. O, de voorpagina 40 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededselingsn bjj contract tot zeer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkumst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en’ onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. SPANJE. Spaansche „blauwe hemden”. Zondag hoeft kondig A11'ons, iu tegeu- woordigheMl van een groote menigte, te Bureelonu een inspectie gehouden over de burgerwacht, „eomaten” ge- heotou, eeu zeer oude Cajalaansclw in- Htelliug. Het aantal deelnemers bedroeg meer dan dertigduizend, allen gewa pend. Hot détiié duurde ruim eeu uur. Den koning word de onderscheiding der „Bomaten”, een medaille, aangeboden. Naar hel voorbeeld der llaliaansche fae- cialen., hadden allen blauwe hemden aangetrokken. ITALIB. Nieuwe overstrooming. Aan de „Giornalo Italia” wordt uit Domodossola gemeld, dat, ten gevolge van den hevigon regenval, de rivieren in het district DomodOMOia zoo hevig gewassen zijn, dat do dijk van de ri vier de l’oce te bezweken, met het ge-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1