AL DIT LEKKERS IS GEBAKKEN METj cJURGENS^ K PPIIS PER HALF POND 30CENTS HAMLET De Markiezin m Clermont •f* Uit den Goudschen Raad. LAAI hit BtKlÜHl kN. Beurs van Amsterdam. Cornelius Catharines Iron, Wegens sterfgeval Zaterdag 8 December GESLOTEN zijn. APOLLO BIOSCOOP. THALIA THEATER. Hat schitterende kunstwerk INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. PLANTA >ptCüi^5 ff" volg, dat de vallei van Formazza door een geweldigen watervloed is over stroomd. De schade is belangrijk. t DUITSCHLAND. Het officieel vastgestelde indexcijfer toonde een daling van 1.3 een verschijn sel, dat zich in zeer langen tijd niet heeft voorgedaan. OOSTENRIJK. Bankbiljettenvervalaching in het groot. Te Pressbaum by Weenen is een groote werkplaats van bankbiljettenvervalachera ontdekt, waar een Syriër, een Tsjech twee Russen met behulp van moderne ma chines goedgeslaagde nabootsingen van Ne- derlanüsche biljetten van 100 en Engel- ache pondabiljetten vervaardigden. Men vond dikke pakken afgewerkte biljetten ter waarde van zes millioen gulden. Verder ontdekte men ook nagemaakte diplomatieke paspoorten, met behulp waar van de vervalschers hun biljetten als koe- rierabagage naar het buitenland wilden ver voeren. Een Wolffbericht meldt nog, dat de ver- valochers zijn gearresteerd en dat behalve het Engelsche geld ook voor 153 milliard aan Oostenryksche kronen in beslag is ge nomen. Van Nederlandsche biljetten spreekt het W. B. niet BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland heeft soa H. M. de Koningin verklaard de hem gegeven opdracht tot vorming van een Kabinet, niet te ktfonen aanvaarden. De post van Financiën kan hij niet doen bezetten. Vergadering Tweede Kamer. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag middag 11 December by eengeroepen ter be handeling van het initiatief-voorstel Fles- kens om verlenging van den duur van het Schoenenwetje. De Postchèque- en Girodienst. Naar de „Msb." verneemt is men thonB aan postchèque- en girodienst met het nazien en verbeteren der rekenin gen en het baseeren der administratie op den nieuwen voet, zooals in het rap port van de Nederlandsche Bank aan den minister van Waterstaat is aange geven, zoo goed als gereed. Binnenkort zullen aan de rekeninghouders de afre keningen worden toegezonden met het saldi op 4 October, met verzoek om aan den postchèque- en girodienst mee te tfeelen of de berekeningen kloppen met die der rekeninghouders zelf. Zopdra eventueele verschillen zullen zijn opge lost, zal de dienst kunnen worden her opend. Men verwacht, dat dit tegen 1 Januari a.s. zal zijn. Omtrent het systeem, dat bij de her opening zal gevolgd worden, n.l. cen tralisatie of beperkte decentralisatie, is door den minister van Waterstaat nog geen beslissing genomen. Terwijl de postchèque- en girodienst gesloten is zet de commissie tot voor waardelijke uitbetaliug van gelden aan rekeninghouders haar arbeid voort. Thans komen nog dagelijks een 200 'i o~r. Uipnon. Vervol yonder wy a in Zuid-Uollantl. Als bijvoegsel van het Provinciaal Blad van Zuid-Holland is een inede- deeling van Ged. Staten verschenen be treffende het vervofgonderwijs. in de eerste plaats wordt daarin ge zegd, dat de Minister van Onderwijs, i\ uneten mi Wettenschappen ouilangs overeenkomstig het ten dezen door net College reeds ingenomen standpunt, lueft to kennen gegeven, dat op raads besluiten tot ophetiiiig van het open baar vervolgonderwijs de goedkeuring van Ged. Staten vereischt wordt. Omtrent de wijze, waarop door het College van de bevoegdheid tot het ver- leenen van goedkeuring op dergelijke raadsbesluiten wordt gemaakt, deelt 't mode, dat die goedkeuruig door hem wordt verleend in al die gevallen, waar in blijkt, dat er aan vervolgonderwijs geen behoefte bestaat. Uit deze toestemming tot de voorge nomen opheffing van het vervolgonder wijs mug echter niet worden afgeleid, dat pogingen van particulieren tot we deroprichting van vervolgcursussen niet van gemeentewege behooren te worden aangemoedigd. integendeel, ter bevordering daarvan acht het College medewerking van de zijde der gemeente alleszins gewenscht. In soknmige gevallen meenen Ged. Staten echter goedkeuring aan raadsbe sluiten tot opheffing der openbare ver volgcursussen te moeten onthouden n.l. wanneer blijkt, dat deze soort van on derwijs voor een gemeente inderdaad in een behoefte voorziet. Door het College wordt aangenomen, dal een zoodanig geval aanwezig is, wanneer het aantal leerlingen, dat in de laatste jaren aan het vervolgonder wijs deelnam, mede in verband met het aantal inwoners der gemeente, vrij aan zienlijk kan worden geacht en in de gemeente of in hare naaste omgeving geen andere inrichtingen van onderwijs best^E die het vervolgonderwijs zon der w^Waar kan vervangen. De hulpverleening aan Duitschland. Een landelijke collecte van het Roode Kruis. Gisteren heeft te 's-Gravenhage een vergadering plaats gehad, doof hot hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis bijeengeroepen, waarbij afgevaardigden van verschillende steunorganisaties ver tegenwoordigd waren. Ten einde de grootst mogelijke sa menwerking te verkrijgen en de bur gemeesters der verschillende gemeen ten te ontlasten van de moeilijkheid dat collecten door verschillende comité's worden aangevraagd, stelt men zich voor door het Ned. Roode Kruis een algemeene collecte in het geheel© land te doen houden waartoe bovengenoem de comité's hunne volle medewerking hebben toegezegd. Uit deze collecte zul len de comité's, voor zoover zij zulks wenschen, een aandeel krijgen. Het wordt dus één groote Roode Kruis-col- lecte in Nederland ten behoeve van de Nederl. hulpverleening in Duitschland, welke omvat zoowel de Nederlanders wbonachtig in Duitschland als de Duit s-clip bevolking zelve. Het autobusverkeer in Den Haag. Het overdrukke autobus verkeer den Haag en omgeving dat voor het verkeer vooral op de drukke Rijswijk scho weg ernstig gevaar opleverde it voor den Burgemeester van 's-Graven hage aanleiding geweest om de autobus lijnen van den Haag/ Rijswijk en Delft te verbieden, omdat naar zijn meening deze lijnen geheel overbodig zijn, daar de electrische tram voldoende voorziet in het verkeer. De maatregel heeft natuurlijk een storm van protesten tengevolge gehad en als gevolg daarvan heeft de burge meester op het laatste oogenblik dit besluit tot stopzetting uitgesteld tot 1 Januari 1924. G. J. van Daleri. ie Rotterdam is na ernstigei onge steldheid overleden de heer G. J. van Dalen, vroeger redacteur, de laatste ja ren directeur van het „Rotterdamsch Nieuwsblad." GEMENGDE BERICHTEN. Ernstig verkeersongeluk. Een student gedood. Dinsdagavond omstreeks half twaalf heeft ter hoogte van Hofrust bij Rijs wijk een ernstige aanrijding plaats ge had. De student K. F. Carp kwam van Den Haag, zijn motor duwend, die waarschijnlijk defect was. De auto van den boterhandelaar Rinkers uit Zeg waard reed hem achterop. Vermoede lijk door groote onoplettendheid volgde oen aanrijding. Met het rechterspat bord werd de student zoo aangereden, dat hij een twintig meter werd meege sleurd en zwaar verminkt eindelijk bleef liggen. Onmiddellijk naar hét zie kenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd, is hij gistermorgen overleden. Tegen den heer Rinkers is proces verbaal opgemaakt. Klokkenspel Wijohuistoren. Het gemeentebestuur van Zutphen heeft de levering van een klokkenspel voor den Wijnhuistoren, groot 36 klok ken, opgedragen aan de firma Addicks te Amsterdam, voor f 39.300, met inbe grip eener complete inrichting voor de mechanische en handbespeling en uur werk met slagwerk. De Taylorfabrie ken zullen de klokken gieten. Diefstal van 20.000 gulden. Een tweetal postbeambten belast met he' transport van geld van de bijpost kantoren naar het hoofdpostkantoor in Amsterdam, ontdekten gisteren dat een trommel met een inhoud van f 20.000 plotseling was verdwenen. De poet beam bten bemerkten het toen een gedeelte van de kostbare last was afgeleverd. De diefstal moet gepleegd zijn even voor negen uur op een moment, dat de tweede beambte zijn opmerkzaamheid tot iets anders bepaalde dan over dat gene, voor welks veiligheid hij verant woordelijk was. Een voorloopig onderzoek bracht aan het licht, dat de gestolen trommel af komstig was van het bijkantoor aan den Haarlemmerdijk, welks chef alleen wist ÜMt de inhoud ongeveer twintigduizend gulden moest bedragen. Of ook de num mer der bankbiljetten bekend zijn weet men niet, trouwens het grootste gedeel te was zilvergeld. De omstandigheid, dat de diefstal ge pleegd is op een vrij drukken ver keersweg (Raadhuisstraat—Spuistraat) doet vermoeden, dat men met een in- gewijde in posttransportzaken te doen heeft. Een onderzoek dat direct werd inge steld heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Wel is het bekend dat de postbeamb ten zich niet aan de voorschriften heb ben gehouden, waarin ola. is 'bepaald dal: het uitladen moet gebeuren door ótn kantoorbediende de ander moet ter bewaking in den wagen achter blij ven, terwijl ook de chauffeur bij het voertuig moet blijven. Met dit laatste voorschrift nu is na achten, toen de auto achter het post kantoor in de Spuistraat stilhield, de hand gelicht. Beide kantoorbedienden hebben de zakken uitgeladen, terwijl de chauffeur zijn wagen verliet en met chauffeurs, die verderop stonden, een praatje maakte. De auto, waarin zich de drie trom mels bevonden, bleef dus onbeheerd staan De deur werd bovendien open gelaten. Kachelontploffing. Ten huize van de weduwe H- aan de Pi ins Hendrikkade te Rotterdam had gisteravond een kachelontploffing plaats die gelukkig zonder ernstige gevolgen is gebleven. Terwijl niemand indeka- mci was hoorden de bewoners plotse ling een hevige knal. Toen men ging kijken zag men dat de kachel ontploft was, waardoor de ruiten waren ver nield. Het plafond was beschadigd en overigens was in de kamer wat schade aangericht. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Door het krachtig optre den van mej. H. en andere bewoners kon brand worden voorkomen. 3498 350 STADSNIEUWS. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 6 Dec. 1923. KAAS: Aangevoerd 100 party en. Handel matig. le kw. 61—63, 2e kw. 57—60, Zwaardere Rijksm. 65, met Uykamerk 60—64. BOTER: Weinig aanvoer. Handel flauw. Goeboter 1.10—1.20, Weiboter 1.05— 1.15. VEEMARKT: Melkvee redelyke aanvoer. Handel redelijk, 300—675. Vette varkens groote aanvoer. Handel vlug. 0.38—6.41 per half K.G. Magere varkens redelyke aan voer. Handel matig, 065—0.40 per half K.G. Magere biggen redelyke aanvoer. Han del matig, 10—18. Vette schapen rede lyke aanvoer. Handel redeRjlc. 28—36. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer. Han del redelyk. 1420. EIEREN: Weinig aanvoer. Handel flauw. 15.5016.50 per 100 stuks. GRANEN: Kalm gestemd. Tarwe 11.75 -13.25, Rogge 1065—11, Gerst 10— 10.60, id. chev. 11.50—12.60, Haver 10— 11.75, Erwten 23—26, Bruine boouen 88 -45 per 100 K.G. GOUDA, 6 December 1923. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente komt Vrydag 7 December opnieuw byeen. Aan de orde: Voortzetting van de behandeling der Ge meente-Begrooting 1924. Machinist-examen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen machinist-diploma B de heer T. Vreugdenburg alhier. Na elf uur geen water. De Goudsche Waterleiding-Maatschappij vestigt er de aandacht na elf uur gedurende één uur de waterlei ding zal zyn gesloten. "„De ontwikkeling van het Oliekapitaal' Voor het Comité voor Arbeidersontwik keling zal Vrijdagavond 7 December in de Soc. de Réunie optreden de heer F. Noord- hoff, met het onderwerp „de ontwikkeling van het Oliekapit In de e.v. Zondagoohtendbyeenkomst spreekt de heer P. v. d. Meulen, Aig. Voor. izitter van de Ned. Ver. tot Afsohaiung van Aicohooihoudende dianken over „Wat rika ons leert". De heer van der Meulen maakte een studiereis door Amerika, waar zooals bekend een algeheel drankverbod be staat Deze Zondagochtendbyeenkomst wederom met muziek worden opgeluisterd. Het Comité deelt ons voorts mede dat de collecte ten bate van de Arbeidersontwikke ling gehouden op het concert, Zondag 2 Dec. in den Schouwburg, heeft opgebracht 65.67%. Een jubUeum. Naar wy vernemen herdenkt de heer T. Lena op 13 December den dag waarop hij voor 40 jaren voor het eerst als uitlegger der beroemde Goudsche kerkglazen optrad. Dit merkwaardig ambt vervult de heer Lena nog steeds met de grootste ambitie. Een verkeerde koffer meegenomen. De Commissaris van Politie te Delft maakt bekend dat aan zyn bureau inlich tingen zyn te bekomen betreffende een rie ten koffer, inhoudende damesgoederen, en ander gemerkt B. S., alsmede eenige stukken Duitsche chocolade. Deze vermoedelyk aan een Duitsche dienstbode toebehoorende koffer, is op Zon dag 11 November lf" belangatdü jkb in een der mooi venjli Greenarteyn aan een onfciii Hier vo, i it Zeereerw. heer Commiasa- ijn, die den diens 70sten ge- jjet genot eener ^igen. De Eerw. heeren Regenten ,u het Gesticht ever het geluk, C. C. v,i ris van jubilaris boor-beda." volle g« spreker efl de Groeneal dat de jgfcj ken om dezen dag ook in het joe echtgenoote en zyn talrjfo te kunnen vieren. Pastoorekle mede, dat het Z.H. denl beeft, den heer J. G- Kroptns «le góede voor de H. Kerk begiftigen met het «ouden eer Ecclesia et Ponti- fioe". Een twe, deren boden hierna den jubilari «tuk aan. He jubili tenslotte dank aan Pastoor Ve i de Eerw. Broeders en ZustereXht, alsmede aan de heeren R«| fc collegiale mede werking, sti t leechonken. Ver der dankte t hem toegesproken woorden ei jryke bewyzen van belangstelli decen dag tot een vreugdedag Bakt Wijven* (de heer Kropman van vend iriteiten gelukwen- schen ontvii i schat van bloemen den 70-jarig ibracht. Vaste de Stadi Fabriaan. Met inpAebmari 1923 werd van de Commis- Stads-Muziekschool, dure J. G. Arentz, leeraar aan die iriaan, kapelmeester werden Capelle a. d. IJssel, d. E., Gouda, f3 door B. en sie van Toe ter vooi benoemd tot school, de 1 by het 3e I oiaren. De Conin heeft bevorderen, met ingang stip waarop zyn vei leeraar voor gegeven. B. en ff. besluitei en bruari na vangssalarii landsche Spoor, Den Haag. J. G. Kropman. Ter gelegenheid van zyn 70sten verjaar dag werd gisteren de heer J. G. Kropman, onze voormalige stadgenoot, oud hoofd eener R-K. school alhier, thans in den Haag woonachtig en aldaar voorzitter van het College van Regenten van het gesticht Groe- nesteyn, Loosduinsche Weg, gehuldigd. Te half negen werd, zoo lezen wy in de Maasbode, in de kapel van het gesticht een plechtige H. Mis opgedragen door den Wel- eerw. heer J. B. Möller, Rector van Groene- «teyn, met assistentie van de Weleerw. Pa ters Hafkenscheid en Rottier, Redemptoris ten, die thans in de parochie van de H. Aignes parochiaal Missiewerk verrichten. Na de H. Mis vereenigden de jubilaris en diens familie, het College van Regenten en Toezicht voornoemd irgesteld te willen den heer Fabriaan ruari 1924, (het tyd- jjjke benoeming zal aanstelling als instrumenten worde Raad voor aldus te Fabriaan op 1 Fe- op een aan- Ir's-jaars en ver der op den fcktpalingen der sa- kerkrechten der larisregeling Stads-Miaid Droog» rjjksche plassen. Ook deafi van den Ned. betuigd itebestuur van Iteeuwijk a fciale Staten van Zuid-Holland adres, betreffende droogmakini rjjksche en Sluip- wyksche Pli «ander in verband met het vei® productief Pohpdnthouding. Voor de van Politi Maandag 10 in „Het (vergadering de bonds-em na van Nederland zal op a, 's avonds 7 uur in een openbare het woord voeren heer P. A. Perrels, over: „PoliÜ toftouding". Openhni |e Verkooping. Hedemnoi overstaan den te Oude Hotel de Van der Lee- Uagel en Mahlstede te Bergsal fenbare vrywillige verkooping de bouwmanswoning genaamd f met getimmerten en erf en ea m wei- en hooiland, staande en onder de gemeente Haastrecht oozendaal, groot 25 hectaren, haren; en de bouw- manswonini J>. M. Bisdom" met getimmerte: inige perceelen wei en hooiland gelegen als boven, groot 12 heften, 06 centiaren. De uifa Perceel 1, •inwoning en de per ceelen wei- 12 tot en met 5 en 7 tot en» k de heer P. v. d. Kloot te H« 49750.—. Perceel 6, I weiland, kooper heer P. J. utrecht voor 5100. Perceel 10, i weiland, kooper heer C. 0A «waard voor 3500. Perceel 11 »ee perceelen hooi land, kooper de Graaf e.a. voor Perceel 13, Kl bouwland, kooper Hilligersberg heer W. 600.—. Perceelen 118, de eerste wei land en de hnd, kooper de heer J. J. van ft «koop voor 17.800. Perceel li Bi hooiland, kooper heer l te Hoenkoop voor 4050.-. Perceel A tewonlng irP- M. Bii&uren en erf, wei land en hak de heer L. Ver- kaaik te Hu 13J00.-. Perceel 2» Bel weiland, kooper de heer J-f te Stein by Reeu- wyk voor Perceel Bl hooiland, kooper de heer B. Ntoop voor 6000. Perceel 0 «1 weüand, kooper de heer K- (te Benschop voor 5400. Perceel fl iel welknd, kooper de heer J. C t»oerd voor 6000. Perceel M Bt hooiland, kooper deheer ,B.« «ckoop voor ƒ5900. Perceel 25, H bouwland, kooper de heer J- t ïwoerd voor ƒ6000. D« fden Raad. 1)8 heCT i a*n den voor- I0] verwacht Kantongerecht. In de zitting van 5 December veroordeeld wegens: ryw. z. licht: W. J. B. v. D.f Bleiswyk en L. G. de B., Gouda, ieder f 8 subs. 1 w.t.; overtr. Rywielw.: J. C. v. B., R'dam,, fl subs. 1 w. t.; overtr. Folitiever.: J. B., Lange R. W. f5 aube. 2 d. h.; overt. Leerpliohtw.A. W. de J., Gouda, f3 subs. 1 d. h.; G. M., Gouda, P. v. K., Gouda en L. de G. Wiaddinxveen, ieder tot 50 ct. subs. 1 d. h.; overtr. Warenwet: N. v. V., Stolwyker- sluis, f3 subs. 2 d. h.; J. v. d. H., Gouda, f 15 subs. 5 d. h.; overtr. Folitiever., H. de V., R'dam, f 1 en f 15 subs. 1 d. h. en 10 d. h.; overtr. W. v. S.: H. R., Driel, f3 subs. 1 d. h.; ryw. z. Jicht: A. v. d. K., Moercapelle, f3 subs. 1 d. h.; overtr. Motor- en Rywielwet: J. C. K., Nieuwerkerk a. d. IJasel, f 1 subs. 1 dh.; C. V., Amersfoort, f6 subs. 3 d. h.; overtr. Arbeidswet: J. H., Gouda, 2 f3 subs. 2 x 1 d. h.; ryw jz. licht: T. C. f3 subs. 1 d. h.; rumoer gemaakt: T. subs. 1 d. h.; overtr. Politieiver.: G. D., Zevenhuizen, H. G., R'dam, A. H. W. v. E„ Gouda, ieder tot f3 subs. 1 d. h.; met voetbal gespeeld: C. J. V., Gouda, f 1 subs. 1 d. h.; overtr. Wapenwet: K. S., Alphen, f5 subs. 2 d. h.; overtr. IJkrwet: J. de W., f2 subs. 1 d. h. gew. v. v.; N. D. G., f3 subs. 1 d. h., gew. v. vï en v.; N. H. v. S., f2 subs. 1 d. h., gew. v. v.; S. C. H., f2 subs. 1 d. h., gew. v. nr., allen te Gouda; openb. dronkenschap: J. J. G., 3 d. h.; A. J. K., f 5 subs. 2d. h., beiden te Gouda. rflw. z. licht: J. J. de B., Moordrecht, 50 ct., subs. 1 d. h.; H. de P., id., f3 subs. 1 d. h.; J. J. S., Waddinxveen, f 1 subs. 1 d. h/»- A. P. B., id., f3 subs. 1 d. h.; J. M. de H„ id., f3 subs. 1 d. h. Gevonden Voorwerpen. Gp eiken werkdag, des voormiddags tus- schen 10 en 12, zyn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen, om- ttent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen: 1 handtasohje; 1 beige ceintuur; 1 br. handtasch; 1 sleuteltje; 1 huissleutel; 1 ceintuur. Voorts zyn te bevragen 1 portemonnaie by A. v. d. Velde, Hee renstraat 46; 1 knipmes by A. v. d. Velde, Heerenstraat 46; 1 sjaal by H. de Hoop, Geuzenstraat 18; 1 kinderzak m. inhoud, by J .v. d. Hooff, Hoefsteeg 5; 1 porte monnaie by J. de Bruyn, Pretoriaplein 12; 1 colliertje by A. v. Vliet, Zoutmansplein 17; 1 portemonnaie by Mrg. de Zon, Wyd- straat; 1 portemonnaie by W. Boon, 3< Kade 72; 1 horloge met ketting by A. Bloot, Robaarsteeg 38; 1 beige ceintuur by Mej. Kleever, Kuiperstraat 7; 1 kinderhand- by H. de Gruil, St. Josephstraat 1 giassnyder by G. Kramp, Steinkade 26; 1 portemonnaie by M. Kasbergen, P. C. Bothstraat 75; 1 kindermuts by N. ens, Fourieweg 4; 1 fl. muts by A. d. Beng, Geuzenstraat 46; 1 boodschappen- by A. Cozyn, Turfmarkt 68; 1 bood- by A. Klerks, Kruidenier- 5; 1 ceintuur by B. Löse, p. a. v. d. Velde .Veerstal 12; 1 portemonnaie by A. nee, Kleiweg 79; 1 kinderportemonnaie by G. v. Tilburg, Gouwe 192; 1 dames- by J. Weysman, Singelstraat 9; 1 gr. handschoen by A. Baatsen, F. W. Reibzsrtaat 20; 1 bal by M.'v. Soest, Zeu gestraat 48. Als verloren zyn aangegeven: 1 gladde gouden ring, 1 gouden ring met steen. Gevestigden en vertrokkenen uit Gouda. Gevestigden: J. Terlouw, varensge zel, uit Gouderak, F. W. Reitzstraat 27; Blom, groentenkweeker, uit Boskoop, R. van Catsweg 136; K. B. Keiler, fabrieks arbeider uit Boskoop, in Wachtelstraat 7; S. Zellenrath uit Rotterdam, Gouwe 104; C. A. J. Kofman uit Wageningen, Kruger- laan 28; J. Kik, verpleegster uit Hillegers- beng, Krugerlaan 130; E. Stranders, uit Amsterdam, Oosthaven 31; J. F. Giiissen, leerl. verpleegster, uit Vlissingen, West haven 11; D. M. de Bruin, fotograaf, uit Winschoten, Tombergstraat 20; C. C. E. Odufré, onderwyzeres, uit Haastrecht, van Beverninghlaan 23; M. M. Ballerling, clbe., uit Reeuwyk, Bleekerssingel 60; J. J. H. van der Lek, verpleegster, uit Vlaardingen Burg. Martenssingel 53; C. van Tienho ven, dbe., uit Boskoop, Kattensingel 41; G. J. H. Witte, bakker, uit Arnehm, L. Dwars straat 32; E. Loendersloot, dbe., uit Gou derak, Turfmarkt 104; M. Boer, dbe., uit Nieuwerkerk axl. IJssel, Vest 66. Vertrokkenen: J. M. Witte uit Peperstraat 92 naar Arnhem, Lawick van Pabstraat 57c; J. Sluyter uit Geuzenstraat naar Amsterdam, Anjelierstraat 73; M. A. van Dyk, uit R. van Catsweg 9 naar Rotterdam, Vrouw Jannastraat 8; A. P. P. T. Verhoeff uit Hoogstraat 23 naar 's-Gra venhage, G. Hertoginnejaan 233; W. van Waas uit Boomgaardstraat 1 naar Eindho- Dahliastraat 10; G. Slegt, uit Boele kade 113 naar 's-Gravenhage, Sleedoorn straat 34; J. C. A. Verstappen, uit Boele kade 71 naar 's-Hertogenbosch, Windmo lenbergstraat; 3; van Hemert uit Bocken- bergstraat 71 naar Eindhoven, Woensel- schestraat 36c; C. de Grauw uit Vlaming straat 10 naar Rotterdam, Schietbaan straat 9; A. Visser uit G. van Bloisstraat 35 naar Rotterdam, Bloklandstraat 21a; F. J. G. Bayer uit Hoogstraat 10 naar Ny- megen, Slikkeheezelstraat 13; C. Laker- veld uit Bogen 54 naar Leerdam, Nieuwe Huizenstraat 8; H. Kasius uit Drapier- steeg 6 naar Waarder; M. C. van Veen uit Blauwstraat 13 naar Woerden, Ryn 38; Wed. li. BoerVerkerk, uit Bleekerssin gel 70 naar Stolwyk; A, Dijkstra uit IJs- sellaan 6 naar Nymegen, Groesb. dwarsweg 274; H. P. van Reedt Dortland uit Kruger laan 5 naar 's-Gravenhage, Nassaulaan 23; A. Dijkstra uit R. van Catsweg 66 muxr Winschoten, Hofstraat 46; K. Jonkheid en gezin uit Gouwe 90 naar 's-Gravenhage Fahrenstraat 701; A. Snaterse uit Derde Kae 14 naar Haarlem, Versprockweg lllrd. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 1 Dec. Jacobus, z. v. W. Stolk en C. de Zwyger, Raam 226; 8 Dec. Huibert, z. v. J. de Hoop en E. van Tien hoven, C. Ketelstraat 8; 4 Dec. Arie, z. v. C. G. van Erkel en G. Kroes, Baanstr. 20. ONDERTROUWD: 1 Dec. H. L J. van den Berg en M. G. den Hertog. GETROUWD: A. Lindhout en A. E. Gre- venstuk; J. D. de Vos en J. Wakkier; J. van der Speld en S. Ferwerda. OVERLEDEN2 Dec. Anna Barbara van der Ben, 5 weken. Agenda: 6 Dec. 8 u. Sti Janskerk. Da. S. Crousaz voor de Ver. Pro Rege. 7 Dec. 7% n. Soc. de Réune. Lezing Dr. H. Zwaardemaker Cz. uit Utrecht. 7 Dec. 8 uur. Café „Vredebest", Biljart seance door Prof. de 7 Dec. 8 uur njn. Soc. De Réunie. De heer Noordhof voor het Comité voor Arbei dersontwikkeling. 8 Dec. 7% u. Soc. „Ons Genoegen". Feest avond „Krachtsport". 8 Dec. 8 uur. Café Koenderink. Onderlinge feestavond Tooneelvereeniging „Thai ia". 9 Dec. 8 uur. Groote Schouwburg. Optre den van Pissuise. 9 Dec. 10 u. vm. Comité voor Arbeiders- "twikkeling. Lezing van den heer P. v. Meulen. Avond- en nachtdienst apothekers. L> apotheek van den heer A. H. TEEPE, Gou ve, is deze week tot en met Vry dag 7 December, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur dei avonds (des nachts alleen echter voor re cepten). Voorstel tot het aangaan eener huurover eenkomst met den heer G. J. Sprayt, be treffende een gedeelte zyner schuur voor den verkoop van goedgekeurd vleesch van de noodslachtingen. Wyziging der verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesoh (gemeente blad no. 149). Aanvulling der verordening op het hef fen van keurloon (gemeenteblad no. 154). Verzoek van den heer A. Oudyk om een verbinding te mogen maken tusschen zyn tuin en de Jan Dorrekenskade. Verzoek van den heer A. Buurman om afkoop van erfpacht voor zyne huizen F 75 en F 76. Benoeming van twee leden der commis sie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de heeren A. van Eeuwen en C. Jongenburger. Nevens de af tredenden worden aanbevolen de heeren E. van den Berg Dzn. en G. Vos. Gemeentebegrooting en begrootingen der gemeentebedrijven voor 1924. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Tot secretaris van den Ijsbond „Krim- penerwaard" is benoemd de heer J. A. Cok, afgevaardigde van de IJsclub „Voorwaarts' alhier. BOSKOOP. Door de Coöperatieve Brood- en Ver- bruiksvereeniging alhier zal over het jaar 1923 een dividend ad 12 worden uitge keerd. By het door de Vereeniging van Leearen in het Boekhouden afgenomen examen zyn geslaagd de heeren A. Both en J. de Ryk, die beiden hunne opleiding hebben genoten van den heer J. A. G. Harmsen alhier. CAPELLE a. d. IJSSEL. By de verkiezing van notabelen der Ned. Herv. kerk alhier zyn de vrijzinnige candi- daten gekozen met enkele stemmen meer derheid op de candidaten der confessioneele kiesvereeniging en van de ldesvereeniging Schrift en Belydenis (Geref. Bond). De beide aftredendenvan Schrift en Belydenis zyn niet herkozen. KRIMPEN a. d. IJSSEL. De heer H. de Jong komt als no. 2 voor op een voordracht voor onderwyzer aan de O. L. school no. 211 te Rotterdam. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Tot 2e secretaris van den Ijsbond „Krim- merwaard" is benoemd de heer P. J. Bu- brechtse, afgevaardigde van de IJsclub „Eendracht Maakt Macht" alhier. SCHOONHOVEN. Aan het postkantoor alhier en de daar- ider ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de vorige maand ingelegd 14167.15, terwyl werd terugbetaald 11778. Het laatste uitgegeven boekje draagt 9712. Naar wordt medegedeeld, zal de auto- dienst SchoonhovenUtrecht worden ge- wyzigd, zoodat dan ook Lopik en IJssel- stein daarin worden opgenomen. Burgeriyke Stand. ONDERTROUWD: C. Dubbeldam, 22 en W. De Vaal, 19 j. GETROUWD: C. P. Vermey, 26 en N. M. v. d. Vlist, 29 j. GEBOREN: Pieter Jan, z. v. A. Stuur man en S. Vlot. Hermanus Gerardus Rynier, z. v. H. G. Dyken en J. W. Kroo- nenburg; Aaltje, d. v. P. Scherrenburg en J. Wendels. Tot 2en voorzitter van den Ijsbond Krim- penerwaard is gekozen de heer B. J. Teyinck voorzitter van de Schoonhovensche IJsclub alhier. Met ingang, van 1 Jan. jls. wordt de heer Boekhoudt, stationschef, overgeplaatst naar Weesp, station 2e klasse. Na het vertrek van den heer B. zal het station Schoonhoven, dat thans als 3e klasse station geboekt staat, een hal testation wor den ^oodat hier niet weder een stationschef doch een halte-chef zal komen. WADDINXVEEN. De Raad dezer gemeente is by eengeroe pen op morgen, VrUdag 7 Dec., des v.m. te negen uren. De agenda vermeldt: Mededeelingen, ingekomen stukken enz. om daarop zoo noodig te besluiten. Aanvraag van B. en W. om een crediet van 5000.te verleenen voor werkver schaffing enz. en mededeelingen aangaan de de pogingen tot het maken van een ver binding tusschen Kerkweg en Jan Dorre- Verzoek van den heer D. Koster, aanne mer alhier, om hem een gedeelte bouwter rein langs de Oranjelaan te verkoopen. Nog steeds „algemeene beschouwin gen". Nog geen stap verder. Een directe verbinding Krugerlaan Rodegraafsche weg. Een voorstel tot afschaffing der kermis. Een voorstel tot inkrimping of opheffing der Muziekschool. Kabaal over de Wethouderskeuze. Van Berkel exit. De Raad heeft Dinsdagavond van acht tot half twaalf vergaderd, en eigenlyk gezegd zyn we geen stap verder gekomen dan we waren. By na de gansche avond is zoek ge bracht met recht zetten van hetgeen in de vorige zitting scheef was geraakt en ver der is er weer heel wat herrie geweest over de wethoudersbenoeming. De leden van den Vryheicisbond, met uitzondering van den heer IJsselstyn, die ditmaal het zaakje eens rustig aankeek totdat zyn beurt weer zal zyn gekomen, zyn begonnen geducht de aanvallen af te slaan, die door den heer Van Staal in de vorige zittingen op deze groep en op de vroegere besturen der gemeente zyn gedaan. Mevr. Riesz zette dit verweer met een kordaat woord in en na haar volgde de heer Van der Want, die, byna buiten den Raad, de gelegenheid om zyn standpunt nog eens uiteen te zetten, toch niet liet voorbygaan. En daarna kwam de heer Bok hoven, die Van Staal's betoog eens van den technischen kant bekeek en de onjuistheden daarvan recht zette. Deze woordvoerder deed daarby een nieuw idee aan de hand tot verbetering van het verkeer, dat in andere kringen ook reeds terloops onder het oog is gezien, om een directen verkeersweg te maken die de Bodegraafache weg via de Steynkade met de Krugerlaan zou verbin den. Ook anderen dan de V.B.-leden toonden zich allesbehalve ingenomen met de wyze waarop ue behandeling van zaken thans ge- «coieüt. oaartoe behoorden de heeren Don ker en Van As. Eeistgenoomue kreeg het in zyn kort betoog zoo hevig met den heer van Ataa^ aan den stek, dat de meest ve- nyuige opmerkingen over en weer viogen. De heer van As deed het kalmer en maakte er een grapje by, dat' heel aardig de stapel- rede van den heer Van Staal karakteriseer de. Het betoog van den heer Van As leerde ook iets anuei-8. Het haast maken van den vorigen wethouder van onderwys by de re organisatie van het onderwys, o.a. de split sing der scholen van 4 in 8, komt de ge meente duur te staan, want die splitsing is overbodig geworden. Deze en andere uit gaven hadden kunnen worden bespaard! Verder deed de heer Van As, die bezui nigen wil, het voorstel tot afschaffing van de kermis, waardoor de gemeente een in- komstenpost van 15000.mist, maar waarin de voorsteller een besparing ziet voor de gemeentenaren, welke besparing hy ook voor de gemeente wil vinden in in krimping of opheffing van de Muziekschool, waaraan de gemeente een 11.000.— per jaar toelegt. Op deze, zoowel als op de voorstellen- Bokhoven c.s. en Van Staal c.s. zullen wy thans niet ingaan, daar wy daarop n& de algemeene beschouwingen zullen terugko men. Van sociaal-democratische zyde heeft de heer Overhand in het betoog van den heer Van der Want aanleiding gevonden, daar tegen in te gaan. En hy had nogal het goede voornemen om na de Dauerrede van zyn partygenoot Van Staal er het zwygen aan toe te doen. Had hy het maar gedaan! Hy begon eerst de Goudsche Courant een veeg uit de pan te geven, omdat die bad opgewekt stelling te nemen tegen het „democratisch" blok in den Raad. Zeer ver eerd zullen we maar zeggen, dat zal wel licht nog wel eens meer gebeuren. Wy zyn nu eenmaal gewoon om ons niet achter een zjg. „neutraliteit" te verschuilen, die inder daad niet anders is dan een speculatie op de „democraten" en op de „volkskunst". Wy zeggen wat wy volgens overtuiging in het belang der gansche bevolikng het beste ach ten. Daarna werd de heer Overhand bepaald lyrisch. Daar heeft hy slag van. Alleen het milieu van den Raad, waar het in deze da gen dondert en bliksemt, is voor dergelijke ontboezemingen niet heel vatbaar. Daarom ging onze sociaal-democratische woordvoer der dan ook blylcbaar maar op dat andere terrein over, en bekogelde hy den Raad met vondsten uit de oude dooB, waaruit hy ook vóór 4 jaren heeft geput Met dergeiyke oude koeien moet heer Overhand nu maar thuis biyven, want van zulke verjaarde ar gumentatie is de aardigheid al lang af, nie mand neemt deze meer au sérieux. Met bijzondere belangstelling hebben we na de speeches van de leden, het zakelijk betoog van den voorzitter gevolgd. De voorzitter heeft het na den aanval van den heer Van Staal noodig geacht uiteen te zet ten waarom hij de onderwij «portefeuille niet wil behouden en wat er eigenliflc met de kopschool aan de hand is. Omtrent dit laat ste zul de .Raad en wy mogen ook ver wachten de pers cn dus de burgery nog nader worden ingelicht. De leden der r.k. fractie en de leden der a.r. fractie hobben gezorgd dat het publiek een kijkje kan nemen achter «le schermen der verkiezingspolitiek in die kringen. Er is geroepen: wat een bende! 't Is waar lijk zoo: Het is meer dan treurig dat het persoonlyk element om een wethouderszetel te bemachtigen want dat is het en niet andere op zoodanige wyze op den voor grond is getreden, dat de belangen der ge meente daaraan worden opgeofferd. Is het niet teekenend dat zoowel van de a.r. fractie als van de r.k. fractie geroepen wordt, dat noch de a.r. noch de rJt. wet houder daar zitten met instemming van hun eigen fractiee? We laten de dessous van de zaak maar rusten, maar wie, die zoo iets voor de voe ten wordt geworpen, blijft zitten op de plaats, waarop «yn politieke vrienden hem niet wenschen T Dan moet men wel hebben een huid als een olifant! De heer Van Berkel heeft nu ook bedankt. Oorzaak officieel „drukke werkzaamheden", niet-officleelde aangename verhouding in de rJc. fractie. door een hernieuwde ry»ing, er ontwik kelde zich een flinke vraag, die slechts te- gen oploopende koersen kon worden vol daan. Een groote beweging ontstond in Compenia, die by flinke posten uit de markt weitien genomen en die dientengevolge ook een koersavans behaalde. Voor Scheepvaar ten was de animo sterft bekoeld en hoewel de stemming rfiet sleoht was, vond de rij zing geen verderen vooruitgang. Suiker waarden kalm op vorige slotkoersen. De handel in tabakken zeer gering en de notee ringen weinig verandering. Op de rubber- afdeeling was de tendenz vaat, hetgeen voornamelyk tot uitdrukking kwam in het koersverloop van Amsterdam rubber. De Yankee markt liet eenigen handel tien, speciaal in de lager gopry«ie spoorwer ken. Slotkoersen New-York 5 I)ec. Berlyn 21, Londen 439%, Parys 646%, Brussel 472, Itulië 487, Zwitserland 1750, Amsterdam 3817, Weenen 14%, Praag 293%, Ghristiania 1507, Kopenhagen 1792, Stockholm 2688, Madrid 1309. (Draadiooze Dienst-) De Kegeering en het Kyniaitd. hhttLum, o Dec. De lussclieu de re- gceuug eu ue vertegenwoordigers van uti tujmanu gevoerde besprekingen ut-üüen lol dusver tot resultaat gonad, ut- samenstelling van verschillende com uiibsies, o.a. een commissie vau til), die men verstrekkende volmachten geven ial. De commissie zul tot tuak hebben ue vraagstukken die het herstel vau het sfourw eg verkeer, den arbeidstijd en/, uetretien onder de oogeu te zien. De smokkelat faire te Hamburg. Over de groote sinokkeluHuire wordt nog uit Hamburg gemeld, dat de leider uer smokkelaars reeds 4 weken gele- uen is gearresteerdw Behalve Uumpel, Uiüus zijn naam, werden nog 04 smok kelaars ui arrest gesteld. Een gedeelte is echter weer op vrije voeten gesleld. liet staat tnuns vast, dat de uifaire reeds 2 'jaar geleden begonnen is met ttet smokkelen van cocaine en aspirine. De smokkelwaren werden op visscher- sihepen vervoerd via de eilanden Bor- kum en Langeroog van uit de huveu hinden en Nordeich. De verscheping ge schiedde langs de Nederlandsche wute- ren naar Engeland of Amerika. Het complot werd op toevallige wijze out- uekl, doordat een visschersboot nabij Bremen strandde. Dit vaartuig had een groote hoeveelheid chumicaiiéa aan boord, waaronder 50 K.G. cocaïne. De smokkelaar, hadden de beschikking over ongeveer 100 visschersvaartuigen. Do waarde der gesmokkelde chemica liën verfstoffen, enz. wordt geschat op oü müiioen gouden marken, waarop de Duitsche staat 12 millioen gouden mar ken aan douanerechten had moeteu ont vangen. De houding van Amerika. LONDEN, b Dec. De houding van de V -r Staten ten opzichte van de voor gestelde commissie van deskundigen voor de Duitsche financiën, ts nog steed, onzeker, doch tegelijkertijd heeft kolonel Logan de Amer|kuansche waar nemers in de Commissie van Herstel, volgens de Daily Telgraph, instruc ties ontvangen oui zien op de hoogte te stellen van den juisten omvang der door Frankrijk voorgesteld© beperkin gen op het onderzoek. De werkhervatting in het Ruhrgebied. PARIJS, 6 Dec. l)e werkhervattingen in het Ruhrgebied duurt voort. Te Muhl- heiin hebben 2500 arbeiders het werk hervat bij Thyssen. 'l'e Bochum hebben de vakvoreenigingen de voorwaarden aangenomen om een extra uur onder den grond te werken. Het aantal spoorwegmajinen dat zich bij do Fransch-Belgische regie heelt aangemeld bedroeg op 4 Dec. 50.001). Belangrijke overeenkomsten zijn gis teren gesloten tusschen de Micum en zekere firma's. Deze komen neer op een levering van 4 millioen ton kolen en een betaling van 1 millioen dollar aan kolenbelasting. WISSELKOERSEN. 5 Dec. 6 Dec. Officioel. Londen 11.47% 11.49% Berlyn 0.61% 0.66% per billioen. lier billioen Parye 14.15 14222% Brussel 12.22% 12.25 Zwitserland 45.90 45.77% Weenen 0.0037% 0.0087 Kopenhagen 46.90 47.— Stockholm 69.20 68.90 Christiania 39.30 89.25 New-York 2.62% 2.62% Beursoverzicht. Over het algemeen was de affaire wat in gekrompen, maar desniettemin vonden op sommige afdeelingen toch nog flinke omzet ten plaats. Van de oliewaarden werdun zoo wel Koninktyke als geconsolideerde^ om streeks de slotpryzpn van gisteren ingezet, maar nadien liepen de koersen ë<mi|;szins naar boven. Op de Markt voor Ned. Industrieelen trokken de Jurgemrwaarden de band acht TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 6 Dec. Hoogste stand 764.H te Valencia. Langste stand 748.3 to Ahureyri. Verwachting Zwakke tot matige noorden bt westen of zuid-weeten wind. (Nevelig tot half bewolkt, weinig of geen lueislag. Mogelijk nachtvorst. L ts zach- ter overdag. ADVERTENTIEN. K«nig« «n Al|*nt«a« K*aai*g«via«. Hedennacht overleed na een langdurig en pijnlijk ziekteverloop in het gebouw van de Wijkver pleging alhier, tot onze diepe droefheid, onze lieve trouwzor* gende Man en Vader in den ouderdom van ruim 57 jaar Wed. W. J. C. KROM- Hkintzbn. J. H. KROM. COR KROM. WILLY KROM. GOUDA, 5 December 1923. NB. De Crematie zal plaats hebben Zaterdag, 8 December, des mid- 12 uur precies, in het Crema torium te Driehuizen. Het vertrek uit de Wijkver pleging zal plaats hebben des ochtens 8 uur. Rouwbezoeken kunnen niet worden afgewacht. zullen Winkel en Magazijnen van de Firma C. C. KROM op De zaak zal op dezelfden voet en onder dezelfden naam worden voortgezet. 8M2 17 Vanaf VRIJDAG 7 DEC t/m MAANDAO 10 DEC Slaehta 4 dagen Naar het meesterwerk van WILLIAM SHAKESPEARE. In de Hoofdrol ASTA NIELSEN. *»a so Venef VRIJDAG 7 DEC I n DONDERDAG 13 DEC. Filmapel, en een voortpel, In S ACTEN. In de hoofdrol QR1T HARD

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2